Hlavná

Ateróm

Pôrodov na tvári a tele u novorodencov a dojčiat

Tenká tenká pleť novorodenca je predmetom obdivu pre rodičov. Preto nie je prekvapujúce, že mamičky a otcovia začnú znieť alarm, ak dieťa má pupienok na tvári od prvých dní života. Prečo sa to stane a čo robiť s týmto problémom, uvedieme v tomto materiáli.

Čo je to?

Akné u novorodenca na tvári môže byť jedinečné a môže zaberať dostatočne veľkú plochu. Najčastejšie hovoríme o bieleho alebo žltkastého jesetera, ale existujú aj červené duté úhory. V medicíne to nazýva neonatálne cefalické pustuly. Podľa rôznych údajov sa problém vyskytuje u mnohých bábätkov, pimples sa objavujú u 20-35% novorodencov.

Púčiky sa zvyčajne objavujú na nose, na čele, na lícach a brade dieťaťa. Často sa stáva, že sa vyrážka objavuje na pokožke hlavy, ako aj na ušiach, za nimi a na krku. Na hrudníku sa objavujú aj menej časté pupienky. Povaha samotnej vyrážky môže byť odlišná. Ak na koži sú len žlté alebo biele zelene, sú to komedie uzavretého typu. Ak existujú čierne bodky, ktoré nie sú príliš charakteristické už v mladom veku, potom sú to otvorené komedóny. Hnisavé akné je pustule, a ak akné vyzerá ako malé guličky, vyvýšeniny nad kožou bez viditeľného plnenia sú papuly.

Najčastejšie novorodenecká pustulóza začína bezprostredne po pôrode, a tiež v prvom mesiaci nezávislého života dieťaťa. Menej často - 3-4 mesiace po pôrode a veľmi zriedkavo - do konca prvého roka života. Nemoc, tento jav sa nemôže brať do úvahy. Problém je fyziologického charakteru a zvyčajne ide bez stopy ihneď po odstránení prírodných príčin, ktoré ho spôsobili. Prevažná väčšina detí akné sa vyskytuje mesiac po objavení sa prvých prvkov. U niektorých detí trvá 4-6 mesiacov.

Príčiny vzhľadu

Príčiny výskytu akné v ranom detstve nie sú úplne pochopené.

Najpresvedčivejšie argumenty sú zvyčajne dva provokujúce faktory:

 • hormonálne procesy u dieťaťa;
 • prispôsobenie pokožky dieťaťa novým podmienkam existencie.

Hormonálne procesy spôsobujú estrogén, ženský pohlavný hormón, ktorý dieťa dostane od matky počas tehotenstva a počas pôrodu. Tento hormón spôsobuje zvýšenú produkciu podkožného tuku v mazových žliaz, čo vedie v póroch "kladivom" tajné žľazy, vlasových folikulov a žľaza sama zapálené. Vplyv materských hormónov na dieťa netrvá dlho - niekoľko mesiacov. Potom sa hormonálne pozadie dieťaťa vráti do normálu a zostane stabilné až do dospievania. Vo veku 12 - 13 rokov sa v tele začnú rovnaké procesy, ale len ich budú spôsobené vlastnými pohlavnými hormónmi dieťaťa.

Druhým dôvodom sú adaptačné procesy. Koža dieťaťa počas deviatich mesiacov tehotenstva sa zvykne kontaktovať vo vodnom prostredí, pretože v materinskom lone bolo dieťa obklopené plodovou vodou. V prvých týždňoch po narodení sa koža drobkov "prestavaná" pod atmosférou vzduchu, "učiť" pracovať v novom režime pre seba. Proces ladiaceho procesu trvá určitý čas, a preto je zvýšená produkcia mazu prirodzená.

Podkožný tuk je prostriedok na ochranu tela a jeho pokožka je chránená pred agresívnymi vonkajšími vplyvmi. Nie je prekvapujúce, že pokožka novorodenca sa snaží chrániť dieťa pred vonkajším vplyvom. Vzhľad akné nemá nič spoločné s hygienou. Preto sa "nevykonáte" za nedostatočnú starostlivosť, v dôsledku čoho je dieťa pokryté čiernymi hlavami, nestojí za to. Od starostlivosti to nezávisí.

Ak je akné príznakom ochorenia

Akné novorodencov nie je dôvodom na obavy, čo sa nedá povedať pre vyrážky spôsobené dermatózou a niektorými infekčnými chorobami. Preto je dôležité, aby sa rodičia naučili rozlišovať medzi bežnými pupienkami, ktorých vzhľad, ako sme zistili, je celkom prirodzený, z kožných prejavov chorobného stavu.

Pôvahy a pľuzgiere sa môžu objaviť s ovčím kiahňam, s herpetickou infekciou, s rôznymi dermatózami, alergickou reakciou. Môžu byť dôsledkom plienkovej dermatitídy, ak sú v slabinách, kontaktná dermatitída - ak sa zhoduje s umiestnením miesta kože v kontakte s oblečením, šitie odevov. Starostlivé a premyslené vyšetrenie tela dieťaťa pomôže rozlíšiť novorodenecké akné od prejavov ochorenia:

 • Lokalizácia. Neškodné akné sa nachádza hlavne na lícach, nosa, čele, brade, za ušami a príležitostne - na hrudi. Alergická reakcia má zvyčajne širšiu "geografiu", ktorá sa tiahne k telu - na žalúdok, chrbát, kožné záhyby, na zadku. Dermatitída plienky je obmedzená na oblasť krytu plienky. Vírusová infekcia môže byť lokalizovaná v ktorejkoľvek časti tela, ale nikdy nie je obmedzená len na jednu časť tela. Výnimkou je vírus herpes simplex prvého a druhého typu, ktorý zvyčajne postihuje pery, nos, nasolabiálny trojuholník.
 • Vzhľad vyrážky. Alergická vyrážka vyzerá ako zhluk malých červených bodiek bez hnisavých vrcholov. Herpetická infekcia vždy vyzerá ako malé blistre naplnené hnisom, ale s seróznou tekutinou. Také vezikuly sú charakteristické pre mnohé vírusové infekcie, ale nie sú zvláštne pre bežné neonatálne akné.
 • Správanie dieťaťa. Fyziologické pupienky nedodávajú deti presne, žiadne nepríjemnosti. Nemajú svrbenie, neublížia, nemajú svrbenie. Rovnako povedať o alergickej dermatitíde nie je možné. Pri alergiách bude dieťa prejavovať obavy, pretože vyrážka bude svrbieť. Senzity svrbenia a brnenia sú tiež charakteristické pre mnohé vírusové infekcie, najmä pre herpes.
 • Všeobecný stav dieťaťa. Pri akné nie sú žiadne ďalšie príznaky. Pimples neovplyvňujú náladu, spánok a chuť dieťaťa. V prípade alergickej reakcie môže byť teplota mierne zvýšená, môže sa vyskytnúť celková nevoľnosť, ospalosť, poruchy trávenia alebo prejavy dýchania - koryza, kašeľ. Vírusové infekcie sa vyskytujú vždy s vysokou horúčkou, príznakmi intoxikácie tela, porušením chuti do jedla a spánok.

Ak nemôžete ľahko rozlíšiť akné od bolestivého vyrážky, nestraďte sa plachým, mali by ste volať doma lekára. Lekár pomôže porozumieť tejto náročnej problematike a poskytne potrebné odporúčania.

diagnostika

Zvyčajne to stačí na to, aby špecialista mal vizuálnu prehliadku dieťaťa. Charakteristickým vzhľadom lekára ľahko rozlišuje akné od iných možných ochorení. V pochybných prípadoch, rovnako ako so silným a hlbokým akné, lekár môže odporučiť poskytnúť všeobecnú analýzu krvi a obsahu purulentnej "hlavy" na bakpos. To poskytne príležitosť na vytvorenie presnej formy mikróbov, ktoré spôsobili zápal, ako aj na zistenie, ktoré antibiotiká sú citlivé.

U ľudí sa táto analýza nazýva analýza výkalov pre dysbiózu. Ak omrvinky odhaliť abnormality v rovnováhe baktérií, ktoré žijú v črevách, môže byť predpísané lieky, ako je "bifidumbacterin", ktorý pomôže normalizovať mikroflóru.

Pediatri často predpisujú deťom akné vyšetrenie stolice na prítomnosť a vlastnosti črevnej mikroflóry.

liečba

Špeciálna liečba neonatálneho akné u dieťaťa nevyžaduje. Takmer vždy prechádzajú nezávisle ako normálne fungovanie telesných drobkov. Ale starostliví rodičia sa nemôžu pokojne pozrieť na obličej pokrytý akné, potrebujú urobiť niečo, aby cítili, že dávajú dieťaťu všetko, čo potrebujú. Presvedčiť mamičky a otec je zbytočné - každý pediatr to vie. Preto existujú určité odporúčania, ktoré síce neovplyvňujú hormonálne procesy, ale trochu uľahčujú prispôsobenie sa pokožky dieťaťa novým biotopom.

Množstvo a kvalita akné závisí od prostredia, Preto je dôležité vytvoriť mikroklímu dieťaťa, v ktorom nebude spotený, ako nadmerné potenie je podmienkou nielen pre upchatiu pórov mazové sekrécie, ale aj pre ostatných, menej neškodné kožné vyrážky. Všetky novorodenci majú tendenciu potiť, pretože ich termoregulácia ešte nie je stanovená. Optimálne podmienky, že matka a otec môžu vytvoriť, je teplota v miestnosti nie je väčšia ako 20 stupňov a relatívna vlhkosť na 50-70%. Na to stačí kúpiť izbový teplomer a špeciálne zariadenie - zvlhčovač vzduchu. Tento nákup je viac než užitočný, pretože správna vlhkosť v miestnosti je tiež vynikajúcim spôsobom prevencie ochorení dýchacích ciest.

Posteľná bielizeň v novorodenom lôžku musí byť vyrobená z prírodných tkanín bez použitia textilných farbív. Vo sne sa dieťa cíti viac. Preto je veľmi dôležité, aby pokožka na hlave a tvár boli v styku len s prírodnými tkanivami. Pod hlavičkou vložte prehladenú plienku. Plienka sa musí najmenej trikrát denne meniť na čerstvú.

Na zníženie potenia pomôže a správne vybrané oblečenie. Nemusíte bláboliť dieťa. Drobný dom môže byť bez kapoty a na prechádzku je nutné dieťa prísne chrániť pred počasím. V prípade, že dieťa ešte potí, napríklad zimná kombinéza, mali by ste kúpať vo vlažnej vode bez použitia detergentov a detské mydlo bezprostredne po návrate z ulice a meniť do suchej čisté oblečenie.

Môžete kúpať dieťa s mydlom iba raz denne. A je lepšie nepoužívať kúsok mydla, ale mydlovú vodu, ktorá by mala byť pripravená pred kúpaním. Akékoľvek, dokonca aj mydlové mydlo, vysušuje pokožku.

Často používanie čistiacich prostriedkov iba vyvoláva nadmernú tvorbu podkožného tuku, ktorý sa mastnými žľazami pokúsi chrániť pokožku pred nadmerným sušením.

Ak akné sprevádza kôrka na tvári, neodstraňujte ju mechanicky. Stačí stačiť na ne teplý rastlinný alebo broskyňový olej 20 minút pred kúpaním. Zmäkčená kôrka sa rýchlejšie rozbije. Biele a čierne akné v dieťati nemožno vytlačiť, otrite alkoholom, pleťovou vodou a inou kozmetikou.

Akné by nemalo byť rozmazané detským krémom alebo inými prostriedkami na báze tuku, pretože to navyše ovplyvňuje zablokovanie pórov kože a môže viesť k vzniku nových prvkov vyrážky. Nie je potrebné aplikovať na jemnú pokožku dieťaťa na boj proti akné, určeného pre staršie deti, ako aj finančné prostriedky s antibiotikami.

Uistite sa, majte na pamäti, že novorodenec doteraz tvoril jeho vlastné, vrátane lokálnej imunitu, a preto, že jeho koža je veľmi ťažké vyrovnať sa s útokmi z baktérií, ktoré sú všade. Preto je také nebezpečné vystaviť pokožku mechanickému čisteniu, vplyvu liekov. Pristúpi bakteriálny zápal prospech dieťaťa nepôjde, a stopy, ktoré zostanú po stláčanie akné môže pretrvávať po celý život, kazí výhľad dieťaťa.

Wadded disky, navlhčené odvarom z harmančeka, môžu byť aplikované po dobu 10-15 minút na miesta najviac postihnuté akné. Malo by sa však pamätať na to, že liečivé rastliny môžu tiež spôsobiť alergie, takže pred použitím akýchkoľvek fytochemikálií sa odporúča konzultovať s pediatrom.

Dieťa sa môže umyť a umyť vodou s pridaným vývarom harmanček alebo šnúra.

Je povolené liečiť vyrážku slabým roztokom "Chlorofyllipt". Lepšie je používať liek, ktorý sa predáva vo forme roztoku alkoholu. Olejový roztok a sprej pre dojčatá nie sú vhodné. Tieto postupy príliš často nevykonávajte, aby ste sa vyhli vysušeniu pokožky. Deti, ktoré sú náchylné na alergie, by ste nemali rozmazávať svoju tvár s touto drogou, pretože jej zložky rastlín môžu zhoršiť alergické prejavy.

Množstvo akné je ovplyvnené hormónom kortizón, ktorý sa pri strese produkuje u ľudí. Ak je matka, ktorá dojčí, veľmi nervózna, dieťa s mliekom dostáva kortizón, ktorý ho celkom nepotrebuje. Mama sa musí nevyhnutne uklidniť a vytvoriť priaznivé psychologické podmienky pre seba a svoje dieťa.

Po kúpeli by nemala byť koža dieťaťa utieraná uterákom. Je to dostatočne ľahké, aby sa zvlhčilo, pretože intenzívne mechanické pôsobenie môže viesť k mikrotréne a následnej infekcii patogénmi.

Akékoľvek začervenanie na koži dieťaťa spôsobuje, že sa rodičia obávajú, aké vyrážky môžu mať deti, hovorí pediatrka Anna Ramonová.

Malá červená a biela pryshchiki u novorodenca na tvári a hlave: či je potrebné ich spracovať a niečo roztriešte?

Všetky mladé matky hlásia akné na tvári novorodenca takmer od prvých dní svojho života. Niekto sa bojí, väčšina rodičov vie, že malé škvrny u dieťaťa sú bežným výskytom, a ak sa zdajú byť bez zjavného dôvodu, zmiznú sami. V 85% prípadov je to prirodzené a bezpečné, avšak niekedy takéto kožné vyrážky hovoria o akýchkoľvek vážnych ochoreniach. Pre zrozumiteľnosť je potrebné vedieť, že pupienky u dieťaťa sú odlišné.

Pušky na tvári dieťaťa môžu byť iné. Pred porozumením problematiky liečby je potrebné zistiť príčinu vyrážky

Hormonálne pupienky

Lekárska definícia takýchto pupienok je akné neonatálna alebo neonatálna cefalická pustulóza. Príčinou ich výskytu hneď po narodení je hormonálna kríza - u plodu v posledných mesiacoch fetálneho vývoja sa hormóny hypofýzy, placenty a vaječníkov dostávajú od matky. Keď sa tieto hormóny stávajú príliš veľkými, na pokožke dieťaťa sa objavia malé škvrny. Zóny ich manifestácie sú hlavu, tváre, nos a brada. Ak novorodené dieťa zvýšilo produkciu androgénov (hormónov nadobličiek), potom sa výskyt pupienok môže mierne líšiť - budú mať biele alebo čierne hlavy.

Prirodzená otázka, ktorá vzniká s rodičmi, je to, či sú nebezpečné, nákazlivé a či majú byť liečené. Slovo "hormonálny" vystraší mnohých, ale slávny detský doktor Eugene Komarovsky vysvetľuje, že takéto pupienky na tvári dieťaťa nie sú nebezpečné. Nemôžu byť infikovaní a nemusia sa liečiť - po určitom čase (zvyčajne za 1-3 mesiace) prejdú sami.

Biele pupienky

Lekársky názov bielych pupienkov je uzavretý komedóny. Ich vzhľad, môže matka pozorovať v akejkoľvek zóne na tvári - na tvári, bradu a čelo novorodenca alebo mesiac staré dieťa. Tieto vyrážky sú na polovici detí. Vyzerajú ako husté hrbole na koži (papuly), farba je biela alebo žltá. Zobrazujú sa samostatne alebo vo forme viacerých klastrov.

Niektoré pupienky na tvári dieťaťa priamo súvisia s hladinou hormónov v krvi: ak to "skoky", čo je normálne pre detstvo, koža bude reagovať s charakteristickými erupciami

Okrem papuliek sa na koži novorodenca nachádzajú hnisavé pustulové prvky, ktoré sa podobajú malým guličkám s bielymi škvrnami na povrchu. Tam sú tiež miliums - pevných bielych uzlíkov, podobne ako jablčná zrna alebo zhirovichki. Tieto pupienky sú veľmi malé a množné.

Všetky odrody bielych pupienkov majú jasné hranice, nie sú sprevádzané zápalmi a nepríjemnými pocitmi (napríklad svrbenie alebo kondenzácia kože v mieste ich vzhľadu). Nejako sa ich zbaviť nie je potrebné. Postupne zmiznú, keď sa konečne vytvoria žľazy a kanály vonkajšej sekrécie. Rovnako ako hormónové pupienky nepredstavujú žiadnu hrozbu pre zdravie dieťaťa, pretože sú výsledkom prirodzených fyziologických procesov.

Červené pupienky

Na rozdiel od vyššie uvedených typov detských akné, červené len predstavujú prípad, kedy by mala byť matka potrebný k vyrážkam vážne a priviesť ich k pozornosti pediater, pretože tieto pupienky signalizovať prítomnosť u detí z choroby, alebo aspoň o nevhodnú starostlivosť o dieťa. Červené akné môže nastať, keď:

 • tampón;
 • alergie;
 • dysbióza;
 • infekčné choroby.
Červené pupienky môžu mať alergickú povahu. Mama musí revidovať svoju stravu a tiež vylúčiť faktory domácnosti, ktoré môžu negatívne ovplyvniť dieťa

Potenie sa deje u detí nie je tak zriedkavé. Snaží sa ochrániť novorodenca pred chladom, matky sú často zaistené, obliekajú sa a objímajú príliš teplé. Kid prehriatiu a pot, a vo väčšine vnútorných miestach (podpazušie, triesla, pod kolenami, za ušami a na krku) sa objaví červená s malými červenými pupienkami. V obzvlášť akútnych prípadoch môžu byť komplikované abscesmi.

Pizmá na tvári (najmä na lícach) sa často objavujú v dôsledku alergickej reakcie. Môže sa vyskytnúť na rôznych antigénoch (drogy, prach, chlpy domácich zvierat atď.), Ale v tomto veku najčastejšie príčinou alergie je akékoľvek nevhodné jedlo. Mama musí dôkladne prehodnotiť svoju stravu. Ak je novonarodené dieťa kŕmené dojčenskou výživou, mali by ste ho brať vážne a kupovať výrobky osvedčených výrobcov.

Dysbakterióza je porušením črevnej mikroflóry. Vyzerá to ako bolesť v bruchu a malé vyrážky so zápalom na tvári a tele dieťaťa. Problém bude vyriešený po príčine, ale s cieľom vyrovnať sa s disbióze, je nutné nielen upraviť matku a dieťa v menu, ale tiež konzultovať so svojím lekárom o konkrétnych prostriedkov na znižovanie črevnú mikroflóru.

Pimples ako prejav rôznych chorôb

V ktorom prípade by som mal znieť alarm? Červené škvrny s kožným zápalom sa môžu stať signálom, že infekcia sa objavila v tele dieťaťa. Charakteristickým znakom, ktorý potvrdzuje obavy, bude nutne horúčka. Aké ochorenia sú pravdepodobne spojené s výskytom vyrážok:

 • roseola;
 • ružienke;
 • kurací kiahní;
 • šarlach;
 • osýpok;
 • enterovírusovej infekcie.

Ak už pozorujete zjavné príznaky, z vašej strany je možné len jedno opatrenie - lekára. Žiadne nezávislé predpisovanie liekov! Liečba len v odbornej spôsobilosti špecialistu - pryshchiki sa uskutoční s príslušným vymenovaním.

Kontrolné a preventívne opatrenia

Keď sa pupienky vylievajú na tvár alebo telo novorodenca, musíte ich starostlivo študovať a merať teplotu dieťaťa. Ak je to normálne, potom bude možné zvládnuť detské akné samo osebe.

Nebuďte však príliš horliví. Čo nemôžete urobiť:

 1. Bez odporúčania lekára rozmazať všetky masti, najmä hormóny.
 2. Pokúste sa liečiť pupienky alkoholom, jódom, zelenkou alebo manganistanom draselným. Každá z týchto agresívnych liekov môže ľahko zanechať popáleniny na kožnej detskej koži.
 3. Vytlačte všetky pupienky.

Aby ste zabránili vyrážkam na koži novorodenej mamy, musíte ho chrániť pred možnými alergénmi. Hlavnými spôsobmi boja sú dodržiavanie hygienických noriem:

 1. Umyte svoje dieťa niekoľkokrát denne čistou varenou vodou. Dôkladne umyť tvár pokaždé po kŕmení.
 2. Každý večer kúpi dieťa. Do vody pridajte odvar z harmančeka alebo striedanie, veľmi slabý roztok manganistanu draselného. V letnom období alebo v horúčave nebude kúpanie zbytočné 2-3 krát denne.
 3. Ak používate mydlo alebo šampón, dobre ho opláchnite, aby nezostalo na pokožke.
 4. Nedotýkajte sa tým, že by ste zmenili plienku, aby pokožka dieťaťa nebola podráždená vylučovaním. Z jednorázových plienok, ako sú plienky, odporúčame úplné zrušenie.
 5. Po defekácii dôkladne umyte dieťa dôkladne a vysušte pokožku uterákom, najmä v záhyboch.
 6. Každý deň noste čisté oblečenie svojho dieťaťa. V extrémnych teplotách to môžete robiť častejšie.
 7. Predám detské oblečenie len z prírodných tkanín, nepoužívajte syntetické vlákna.
 8. Nezanedbávajte vzduchové kúpele. Vyschnú všetky intertrigo a stanú sa dobrou metódou tvrdnutia.
 9. Ak používate produkty starostlivosti o pokožku pre deti (smotana, olej, mydlo, šampón), nakupujte len prírodné, bez potenciálne škodlivých prísad.
 10. To isté platí aj pre prací prostriedok, ktorý sa môže používať ako bežné domáce mydlo.

Ak zvyčajné opatrenia nefungujú, budete musieť navštíviť lekára. Posudzuje závažnosť situácie a vydá odporúčania.

Prečo sa na tvári dieťa dostane pupienky?

Červené alebo biele, s alebo bez purulentného obsahu, veľké alebo malé, roztrúsené po celom povrchu - bez ohľadu na to, ako pupienky, nie sú príjemné. Obzvlášť keď sa objavujú na tvári novorodenca. Napriek tomu tento problém neprekonáva takmer každé dieťa. Čo môže naznačovať vzhľad akné u novorodenca? Ktoré z nich by mali byť upozornené? Po prvé, je potrebné pochopiť dôvod ich vzhľadu.

Najbežnejšie príčiny akné

Púčiky na tvári novorodenca sa môžu objaviť z rôznych dôvodov, napríklad:

 • úprava hormonálneho systému v novorodenom období;
 • alergia rôzneho charakteru (jedlo, kontakt, atď.);
 • problém mazových žliaz;
 • vlhká pokožka, čo vedie k chladu;
 • Infekčný zápal;
 • ako symptóm detskej choroby.

Väčšina pupienkov, ktoré sa objavujú v detstve, nie sú infekčné. S množstvom jednoduchých akcií rýchlo zmiznú.

Púčiky bielej farby

Biele pupienky sa môžu objaviť hneď po narodení alebo neskôr v oblasti tváre, najmä na lícach av blízkosti očí. Nie je nijako znepokojujúce. Ich pôvod je, môžeme povedať, fyziologický.

Faktom je, že materské hormóny, ktoré boli podané dieťaťu, ovplyvňujú tento stav na koži. Pearl biele s perleťovým odtieňom hormonálnych pupienkov nie sú nákazlivé a nevyžadujú žiadnu liečbu. Budú sa konať do 1-2 mesiacov. Jediná vec, ktorú môže urobiť máma, je jednoducho sledovať čistotu pokožky.

Milii

Tento názov je nasledujúci druh bieleho akné, menšie, ktoré vznikajú na pozadí závady v práci mazových žliaz. Tento stav je pre dieťa celkom prijateľný a nie nebezpečný. Nemali by byť vytláčané alebo otrite alkoholovými roztokmi, inak môžete buď infikovať infekciu, alebo vysušiť pokožku dieťaťa.

Akonáhle sa mazové kanály otvoria do správneho rozsahu, míle prejde bez stopy. Ukazuje sa, že biela alebo žltkastá farba pupienkov by nemala matke spôsobiť poplach.

Akné červená

sudamen

Horúca sezóna, syntetické oblečenie alebo veľa vrstiev prirodzeného vplyvu na aktívne potenie. V dôsledku toho sa koža dieťaťa namočí a ak sa tento stav opakuje zo dňa na deň, vznikne potenie. Po prvé sa objaví malá ružová vyrážka na krku, potom na tvár a potom sa rozšíri po celom tele, najmä v oblastiach pokrytých oblečením. Čo mám robiť?

Celé tajomstvo je prevencia. Teplota vzduchu v miestnosti, kde žije dieťa, by mala byť až 22 stupňov. Ak sa to nedá dosiahnuť prirodzene, možno je načase premýšľať o inštalácii klimatizačného zariadenia. Ošetrujte iba v odevoch vyrobených z prírodných tkanín a zabráňte prehriatiu. Potom sa potešenie, aj keď to robí, prejde rýchlo.

Alergická vyrážka

Najčastejšou alergickou reakciou sú potraviny, ktoré ošetrujúca matka jedla. V tomto prípade sa malé červené pupienky ucítia už o 18 hodín po jedení najskôr na lícach, potom možno aj na celom tele. Aby sa situácia neopakovala, je potrebné analyzovať, čo z jedla by mohlo spôsobiť alergiu. Podozrivý produkt je odstránený a monitorovaný dieťaťom.

V prípade, že dieťa podáva upravený mliečny vzorec, môžete skúsiť zmeniť výrobcu a zloženie zmesi.

Pri alergii na kontakt a inhaláciu dochádza aj vtedy, keď je reakcia pozorovaná pri kontakte s domácimi zvieratami, syntetickým oblečením. Posúvače môžu byť vyrobené z prírodnej bavlny, ale ak nebudú umývať s hypoalergénnym práškom pre deti, môže to viesť k problémom. Alergie môže spôsobiť peľ izbových rastlín a dokonca aj plienky (ak je plnivo v nich nedostatočnej kvality).

Problém sa rieši jednoducho: na odstránenie alergického akné je potrebné identifikovať alergén a zbaviť ho. Niekedy sa na tento účel používajú alergény, ale táto metóda je vhodná pre deti, ktoré dosiahli vek 3 rokov.

Vyrážka sa môže objaviť na pozadí užívania niektorých liekov. Napríklad vitamíny s obsahom železa, antibiotiká, hormonálne lieky sú schopné vyvolať alergiu. Nemusí to byť dieťa. Mnohé drogy spadajú do materského mlieka. Ak máte podozrenie z účasti liekov na alergie, prestaňte ich užívať a poraďte sa s lekárom.

Stále existuje druh vyrážky známej ako žihľavka. Je nealergický a vzniká ako reakcia tela na klimatické zmeny: chlad, teplo, priame slnečné žiarenie. Úle sú charakterizované červenými tuberkulami, ktoré nevyžadujú liečbu. Prechádzajú tak rýchlo, ako sa objavili.

Akné s infekčným pôvodom

Takáto vyrážka vždy sprevádza určitú infekciu, ktorá je jedným zo symptómov prejavu ochorenia. Vykazuje sa v detskej ružole, spalničke, šarlach, rubeole, kiahní. Zvyčajne sa tieto ochorenia rýchlo rozvinú, sprevádzané vysokou horúčkou, a sú liečené len pod dohľadom doktora dieťaťa.

Vezikulopustulez

Stafylokoky a streptokoky môžu spôsobiť vesikulopustulárny u novorodencov. Často sa choroba vyskytuje na pozadí neúplného potenia. Najprv sa na telo objavia bublinky s priehľadnou kvapalnou formou, potom sa stávajú červené a na druhom dni sa v nich objavuje hnis.

Deti s podobnou infekciou sa nekoupia, ale namiesto toho sa pokožka ošetrí roztokom furacilínu alebo veľmi slabým roztokom manganistanu draselného. Po vysušení pustuliek zelenou alebo metylénovou modrou používajte masti s antibiotikami. Niekedy s ťažkým ochorením môže lekár predpisovať antibakteriálne lieky na interné použitie. Priebeh liečby je od 7 do 10 dní.

Ako liečiť neinfekčné akné

Ako sme videli, v niektorých prípadoch by sa nemalo robiť nič. Novorodenci a milíri akné prechádzajú samy. Bude dobré, keby ste dokázali lekárovi vyčistiť diagnózu a prijať vhodné opatrenia. Ale niečo, čo môžete urobiť sami na uľahčenie stavu. No, potom.

 • umyť drvinu častejšie (2-3 krát denne) s vriacou vodou;
 • utrite jej tvár odvarmi bylín (harmanček, struna);
 • Udržujte veci dieťaťa čisté, žehlite ich;
 • pravidelne meniť posteľnú bielizeň, žehliť;
 • včas vykonajte mokré čistenie v miestnosti, kde je dieťa, vetráte ho;
 • kúpať dieťa vo fronte.
 • stlačte pupienky (infekciu môžete rozšíriť);
 • utrite liehovými tinktúrami, fukorcínom, zelenkou bez predpisovania lekára (nemusia byť potrebné a sušiť pokožku);
 • používajte mastné krémy a masti (upchávajú póry, sú dobrým miestom pre baktérie);
 • podajte antibiotiká, absorbenty bez lekárskeho predpisu.

O prevencii

Aby sme čo najmenšie čelili takémuto nepríjemnému javu, ako je akné, je potrebná včasná prevencia:

 • Ak vaša matka dojčí, musíte byť obzvlášť pozorný voči jedlu, ktorú jedla;
 • V prípade umelého kŕmenia uprednostňujte hypoalergénne zmesi;
 • Dieťa nechajte vziať anténu pri výmene plienok;
 • Sledujte teplotu a vlhkosť v detskej izbe, nechajte prístup na čerstvý vzduch;
 • použitie hypoalergénneho detergentu pre deti;
 • kúpte svoje dieťa denne.

Pozrime sa na to. Ak má dieťa biely pupienok v mesiaci alebo ihneď po narodení, nemali by ste znieť ako alarm. Nie sú nebezpečné a čoskoro zmiznú. Dokonca aj červené vyrážky, vo väčšine prípadov, môžu byť zabránené. Ak však pupienky dlhšiu dobu nezmiznú, šíria sa pozdĺž tela, dieťa má vysokú horúčku, potom je potrebné vidieť lekára.

Odrody, príčiny a liečenie pupienkov na tvári dieťaťa

Deti prsníka sú pod osobitnou kontrolou a pozornosťou od dospelých. Akékoľvek zmeny v správaní a zdravotnom stave sa vo väčšine prípadov stanú viditeľnými okamžite, najmä ak sú spojené s osobou. Pižmá na tvári dieťaťa sú častým javom.

Príčiny zmien kože, ktoré nie sú spôsobené chorobou

Malé pupienky sa môžu vyskytnúť na hlave, pod očami alebo v iných častiach tela už v materskej nemocnici. V prvom mesiaci sa tieto vyrážky vykonávajú sami.

 1. Najčastejšie, červené alebo biele malé pupienky sa môžu vyskytnúť v prvom mesiaci u dojčiat na hlave alebo tvári. Deti, kŕmiace materským mliekom, dostávajú hormóny od matky, ktoré spôsobujú zmeny kože.
 2. Alergická reakcia na zložky matčiny výživy, ak dieťa dojčí. Vzhľad pupienkov môže byť spôsobený nesprávne vybranou zmesou alebo nesprávnym riedením počas umelého kŕmenia.
 3. Možno ide o kožnú reakciu na zmenu klímy.
 4. Červené útvary na koži môžu byť znakom potenia. Často je dieťa príliš horúco oblečené doma a na ulici.
 5. Reakcia kože na mráz, vietor.
 6. Používanie kozmetiky.
 7. Poruchy v čreve (napr. Dysbióza).

Choroby, ktoré sprevádzajú kožné erupcie

Akné u dieťaťa na hlave, krku alebo tvári môže indikovať prenikanie infekcie (osýpky, šarlach). Medzi hlavné príznaky patrí zvýšené poškodenie zdravia dieťaťa - horúčka, slabá chuť do jedla.

Počas osýpok sa objavujú malé pupienky, ktoré sa postupne šíria po celom tele. V prvý deň ochorenia sa na krku a tvári objavia červené vyrážky. V nasledujúcich dňoch sú pokryté iné časti tela.

Počas kiahní kiahní sa červené pupienky objavujú nielen na tvári, ale aj na hlave.

Vyrážka sa rozšíri po celom tele, sprevádzaná horúčkou a inými príznakmi (kašeľ, kašeľ).

S tak závažným ochorením, ako je meningitída, sa môžu objaviť červené pupienky po celom tele, ktoré sa navzájom spájajú. To naznačuje šírenie vírusu. Dieťa sa cíti zle, pomaly, teplota stúpa.

Biele, červené a bezfarebné pupienky sa môžu objaviť s tak závažnými ochoreniami, ako je ružienka, ekzém a herpes. Z tohto dôvodu nie je potrebné brať čakanie a vidieť postoj, ale hľadať pomoc špecialistu.

Odrody kožných vyrážok

Pimples sa môže líšiť farbou, stupňom distribúcie a veľkosťou.

Biele pupienky zvyčajne nie sú zápalové - sú malé, jednorazové vyrážky. V strede každého pupienka je biely obsah. Môže sa objaviť v prvom mesiaci narodenia dieťaťa.

Najčastejšie biele škvrny sú lokalizované na čele, brade, tváre, pod očami.

Biele pupienky sa môžu vyskytnúť z dôvodu:

 • účinky hormónov mamy;
 • prispôsobenie dieťaťa novým podmienkam;
 • nezrelosť mazových žliaz;
 • alergie na jedlo alebo oblečenie.

Ako dieťa rastie, tvoria mazové kanály a biele pupienky zmiznú sami. Rubtsov a rany nezostávajú na svojom mieste.

Zvyčajne biele vyrážky neprinášajú bolesť, nemajú svrbenie a neruší to dieťa. Nezávisle prejdú na dva mesiace života dieťaťa.

Často sa vyskytujú červené vyrážky na tvári, krku a pod očami dojčiat. Vo väčšine prípadov nespôsobujú nepríjemné pocity, ale musia byť ošetrené ihneď po detekcii. Len lekár predpíše správnu a primeranú liečbu.

Červené škvrny sa môžu zobraziť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Diatéza. Ako alergén môže slúžiť domáce chemikálie, jedlo, domáce zvieratá, perie.
 2. Hormonálne prestavby v tele (na krku, tváre sa objavujú pupienky). V strede každého pupienka je možné pozorovať hnisavý obsah.
 3. Nadmerné balenie vedie k silnému potenia, ktoré vedie k zmenám pokožky.

Diatéza je veľmi častá u dojčiat. Vyrážka, ktorá sa objavuje pri tejto chorobe, sa rozptyľuje. Dieťa sa neustále dotýka tváre, nespí dobre.

Ak dieťa nedostane primeranú starostlivosť, na hlave sa môžu vyskytnúť aj púčiky.

Liečivé opatrenia

V niektorých prípadoch akné u dieťaťa nevyžaduje špeciálnu liečbu a prejde sama o sebe niekoľko dní po nástupe. Ak sa tak nestane, nevykonávajte samoliečbu - potrebujete radu od pediatra. Na základe prvotnej skúšky rozhodne o ďalších metódach skúšania alebo zašle na konzultáciu ostatným odborníkom. Možno budete musieť vidieť gastroenterológ, alergik, dermatológ.

Čo robia rodičia

 1. Čo najkratšie mokré miesto vyrážok.
 2. Prvý mesiac potrebujete vriec vody pre všetky vodné postupy. Pred použitím by sa mal ochladiť na požadovanú teplotu.
 3. Nepoužívajte kozmetické prípravky alebo ich zabraňujte dostať sa na poškodenú pokožku.
 4. Môžete vyrábať bujóny z liečivých bylín (harmanček, šnúra). Lotion z takých vývarov pomôže odstrániť zápaly, svrbenie a opuch. Navyše, majú protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, bylinky môžu zastaviť šírenie pupienkov na tvári.
 5. Nepoužívajte roztoky a pleťové vody založené na alkohole.

Bez konzultácie so špecialistami a vykonaním série opatrení by ste nemali používať antihistaminiká a hormonálne lieky.

Všetka liečba pupienkov na tvári dieťaťa sa musí robiť starostlivo, bez nadmerného tlaku a trenia.

Prevencia kožných porúch u detí

Hygienické postupy a strava treba pozorne sledovať. Iba v tomto prípade bude pokožka dieťaťa hladká, jemná a rovnomerná. Okrem týchto akcií je možné pripojiť nasledujúce preventívne opatrenia.

 1. Vždy je denné vysávanie miestnosti, kde je dieťa.
 2. Správne usporiadané miesto, kde dieťa spí: v prvom mesiaci života, miesto vankúša je nutné použiť plienky, miestnosť by mala byť jasné svetlo, mala by sa zbaviť peria podstielky.
 3. Odevy by mali byť vyrobené z kvalitného hypoalergénneho materiálu.
 4. V prvom mesiaci by malo byť oblečenie vybrané bez zbytočných švov a dekoratívnych detailov. Pred každým použitím je potrebné žehliť na oboch stranách.
 5. Umývanie odevov by sa malo vykonávať z bielizne dospelých samostatne. V prítomnosti je potrebné mať špeciálny hypoalergénny prášok.
 6. Aby ste pokožku ušetrili od nadmernej suchosti, musíte zabezpečiť, aby miestnosť mala správnu vlhkosť.

Kožné ochorenia spojené s výskytom rôznych druhov pupienkov v prvom mesiaci života dieťaťa vo väčšine prípadov nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie.

Ale pri ich výskyte stojí za pozorné sledovanie správania a stavu dieťaťa. Ak sa objavia alarmujúce príznaky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Dieťa má na tvári pupienky

Príčiny akné na tvári detí

Je to úplne normálne vzhľad pupienkov na tvári dieťaťa počas prvých mesiacov jeho života. Príčinou tohto javu je porušenie hormonálneho zázemia dieťaťa spôsobené výrazným uvoľnením materských hormónov - estrogénov do krvi, ktoré tiež vstupujú do krvi novorodenca. Často sú pupienky pomerne malé, nepodstatné pod kožu a sú určené len dotykom. Avšak výskyt vyrážky u dieťaťa môže byť tiež spôsobený nehormonálnymi príčinami.

Často na tvári ošetrovateľského dieťaťa sa objavujú vyrážky, ktoré vyzerajú ako biele pupienky. Biely obsah sa nachádza v ich centrálnej časti, zatiaľ čo táto vyrážka nie je zápalová. Sú umiestnené na čele, bradu, krídlach nosa. Príčinou takýchto vyrážok je nezrelosť mazových žliaz dieťaťa. Spravidla sa do dvoch mesiacov oddelia.

Výsledkom chôdze na čerstvom vzduchu v chladnej sezóne môžu byť červené malé pupienky. Ich vzhľad naznačuje začiatok prispôsobenia kože zmenám podmienok prostredia.

Červené pupienky, ktoré sa objavujú na tvári dieťaťa a majú taktiež vzťah s teplotnými zmenami, sa nazývajú potenie. Jeho vzhľad sa odohráva v záhyboch pokožky v prípade prehriatia, nedôležitej starostlivosti o dieťa a nadmernej vlhkosti.

Pri nedostatočnej starostlivosti o dieťa je možný výskyt pupienkov na hlave dieťaťa. Sú pokryté suchými žltkastými kôrkami a nazývajú sa "gneiss".

Príčinou alergických vyrážok na tvári dieťaťa môže byť nesprávna výživa ošetrujúcej matky. Zdá sa, že sa podobajú na žihľavku, sú sprevádzané svrbivou kožou. Ich vzhľad môže spôsobiť použitie chemických látok, ako sú prášky na pranie, ako aj prostriedky starostlivosti o dieťa.

Choroby s pupienkami na tvári detí

Počas prvého roka života dieťaťa môže dôjsť k výskytu infekčných chorôb sprevádzaných výskytom pupienkov na tvári. Pre tieto ochorenia patrí šarlach, jeden z príznakov, ktoré sú tepelne škvrny jasne červenej farbe, rozliatiu do skladacích plôch, aspoň na prvý pohľad, s výnimkou trojuholník v oblasti pier a nosa. To je sprevádzané horúčkou, kože na nohách a rukách, začervenanie sliznice krku a akvizície červený odtieň jazyka merítka.

Ďalšou chorobou sprevádzanou vyrážkami je osýpky. Toto ochorenie sa vyznačuje výskytom pupienkov na niekoľko dní v rôznych oblastiach tela.

 • prvý deň na krku a tvári;
 • druhý deň na pleciach a trupu;
 • na tretí deň na nohách a rukách.

Spočiatku, pupienky sú červené, potom začne lúpať a tmavé, to všetko sa deje na pozadí príznakov horúčky a prechladnutia zápalu horných dýchacích ciest.

Vzhľad pupienok na tvári je tiež charakteristický pre kiahne, šíria sa až na pokožku hlavy. Na začiatku sa nachádza červená pupenka, ktorá niekedy obsahuje priehľadnú tekutinu vnútri, po ktorej nasleduje hnis a kôrky. Pryshchiki môže naliať do viacerých množstva periodicky sa ich počet môže byť zvýšený, to všetko je sprevádzané zvýšenú telesnú teplotu, čo je možné, keď dieťa alebo zmáča Sderot časť vyrážka. Okrem zvýšenia teploty sa môžu objaviť zápalové príznaky dýchacieho traktu a žalúdka.

Výskyt akné na tvári dieťaťa sa môže vyskytnúť pri ochorení meningitídy. Symptóm je dosť alarmujúci a vyzerá najskôr ako malé červené pupienky - vyrážky hemoragického typu, ktoré sa objavujú nielen na tvári, ale aj na celom tele. Zvýšenie ich počtu je možné na ľubovoľnej časti tela, čo naznačuje prítomnosť vírusu spôsobujúceho ochorenie v krvi. Je sprevádzané podráždením mozgových škrupín, horúčkou a zhoršením celkového stavu dieťaťa.

Keď sa u dieťaťa s dieťaťom objaví pupienok akéhokoľvek typu, mali by ste sa poradiť s pediatrom a neužívať samoliečbu.

Liečba akné na tvári dieťaťa

Ak existuje provokujúci hormonálny faktor, najlepšou liečbou je čas. Ak chcete presne určiť príčinu a určiť ďalšiu taktiku, musíte kontaktovať pediatra. Existujúce pravidlá pre liečbu akné sa hodia do určitého súboru techník.

 • dieťa sa má kúpať pomocou vriacej vody, prinesené do komfortnej teploty pre dieťa, pričom sa v tomto procese využívajú dodatočné finančné prostriedky pre novonarodené deti;
 • keď vyrážky vyschnú, mali by ste použiť kúpele s odvarom harmančeka, dubovej kôry a šnúry;
 • Nie je dovolené používať rôzne lieky, ktoré sú založené na alkohole alebo sú určené pre starší vek;
 • čisté oblasti by mali obsahovať telo, najviac vystavené vyrážky, hrubé utierky môžu spôsobiť len ďalšie podráždenie;
 • pupienky nie je možné vytlačiť.

Prevencia proti výskytu vyrážky na tvári

Pri dojčení matka starostlivo sleduje obsah výživnej stravy, nejedzte potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. V prípade detí, ktoré sú na umelom kŕmení, je potrebné starostlivo vybrať zmes, do ktorej je kŕmenie dieťaťa. Často dieťa reaguje s alergickou reakciou na jednu zložku, je dôležité vedieť, ktorý z nich. Vzduchové kúpele by sa mali vykonávať čo najčastejšie. Umyte oblečenie dojčiaceho dieťaťa a umyte nádoby, z ktorých jedie len prostriedkami špeciálne navrhnutými na tento účel.

Najlepším opatrením na zabránenie vzniku akné u novorodencov je dodržiavanie hygienických pravidiel. Vyrážka spôsobená hormonálnymi príčinami zmizne asi mesiac po jej výskyte.

Červené pupienky na tvári dieťaťa

Vždy môžete pochopiť úzkosť rodičov pri pohľade na červené vyrážky na tvári novorodenca. Tieto skúsenosti však často nemajú vážny dôvod, pretože vyrážka, ktorá sa objaví, nemusí predstavovať žiadne nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa.

Výskyt akné na tvári dieťaťa môže byť spôsobený rôznymi faktormi, v závislosti od toho, ktorý spôsob liečby je vybraný. Ak sa pozrieme na otázku vo všeobecnosti, vyrážky sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií - tých, ktoré vznikajú sami a tých, ktoré vyžadujú liečbu.

Výskyt červeného akné môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • tvorba hormonálneho pozadia. Vyrážky majú vzhľad malých pupienkov, objavujú sa na tvári, v oblasti tváre, šíria sa dozadu a krku. V strede pupienok môžu byť umiestnené pustuly.
 • alergia na stravu matky, v prípade kojenia. Je tiež možné prejaviť reakciu na vonkajšie dráždivé faktory, pretože s materskými mliečnymi alergénmi prichádzajú s živinami. Výživa dojčiacej matky by mala byť vybraná so všetkou zodpovednosťou. Pre dieťa je najsilnejším alergénom proteín nachádzajúci sa v kravskom mlieku, ak vstúpi do tela materským mliekom.
 • vonkajšie podnety, ako sú plienky, čistiace prostriedky, rastliny, živočíšna vlna.
 • nadmerné balenie malého dieťaťa, v dôsledku čoho dochádza k potenie. Nedostatok potných žliaz spôsobuje vyrážky pupienkov, ktoré pripomínajú výskyt červených bodiek s bublinami. Vyrážky sa objavujú na záhyboch krku, potom na tvári, pod rukami, na ušiach a tichej oblasti. Nedodržanie hygienických pravidiel môže tiež spôsobiť ochorenie zajača.

Biele pupienky na tvári dieťaťa

Vzhľad bielych pupienkov na tvári novorodenca je vysvetlený začiatkom prispôsobenia dieťaťa podmienkam prostredia. Pichliaky samy osebe nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a neprinášajú dieťaťu žiadne nepríjemnosti.

Biele pupienky na tvári dieťaťa sa objavia hneď po narodení, prípadne ich vzhľad za niekoľko týždňov.

V prvej epizóde sa má za to, že vzhľad akné je spôsobený hormónmi matky a pupínky sa nazývajú hormonálne. Majú vzhľad perličkových korálkov, niekedy získavajú žltastý nádych.

Po 2-3 týždňoch po narodení sa objavujú pupienky v dôsledku nezrelosti mazových žliaz dieťaťa. Tento efekt sa nazýva milium. Výpady majú formu perál, ktoré sa zvyčajne prejavujú na lícach, pod očami, na čele a na nos. Pri vývoji mazových kanálikov sa pupínky postupne oddeľujú.

Preto je zrejmé, že výskyt pupienok na tvári dieťaťa je dočasný, nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie a postupne zmizne pupienky bez toho, aby zanechali stopy /

Malá žena na tvári má malé pupienky

Malé pupienky na tvári dieťaťa sa objavujú v prvých týždňoch po narodení, pravdepodobne aj ich vzhľad v oblasti slabín. Môžu zmiznúť v priebehu niekoľkých mesiacov, môžu zostať v tele dlhšie ako tri dni. Ak vyrážky malých pupienkov nezmiznú počas dlhého časového obdobia, konzultácia sa vyžaduje od skúseného pediatra.

Tento jav je hormonálnej povahy, nevyžaduje špeciálnu liečbu a prechádza sám. Náhle vyzeranie malých pupienok zamieňa rodičov, ale zároveň nezasahuje do dieťaťa.

Aby sa rýchlo odstránili malé pupienky z tváre dieťaťa, mali by sa mydlo úplne umyť pri kúpaní zo všetkých častí tela. Nesmie sa používať na kúpanie detí, ktoré používajú silné prostriedky - malé deti nie sú príliš špinavé.

Nečistoty na tvári vo forme zvyškov potravín treba veľmi opatrne odstrániť špeciálnymi navlhčenými utierkami, aby sa zabránilo driftu infekcie.

Nie je dovolené ošetrovať malé tváre dieťaťa s gélmi a krémami, ktoré sú určené pre dospelých.

Odkiaľ pochádza pupienky na tvári novorodenca a čo s nimi robiť

V prvých dňoch života dieťaťa sa môže kože novorodenca zrazu pokryť malými pupienkami. Tieto pupienky môžu mať rôzne formy - môžu byť červené, biele, môžu pokrývať určité oblasti kože, môžu sa objaviť na tvári a môžu byť aj na celom tele. Aby nedošlo k hádaniu, prečo novorodenec má pupienky na tvári, potrebujete vedieť o najčastejších príčinách ich výskytu a podľa toho si vyberte liečbu. Vo všeobecnosti existujú pupienky, ktoré vyžadujú liečbu, a tam sú tie, ktoré prechádzajú cez seba.

Príčiny pupienkov

Biele pupienky

 • Akné novorodenci

Nadbytok materských hormónov v tele dieťaťa.

Po narodení tela dieťaťa je nasýtená materskými hormónmi, ktoré ovplyvňujú stav kože, z toho dôvodu môžu deti vyvolať vyrážku (gOrnálne akné). Podobný fenomén má vedecký názov - akné novorodencov. Najčastejšie postihuje oblasť tváre, zriedkavejšie aj iné časti tela. Akné nevyžaduje liečbu, jediná vec, ktorá je nevyhnutná, je udržiavať suchú a čistú pokožku. Akné nie je nákazlivé a nie je znakom nehygieny. Hlavným znakom akné je lokalizácia tváre, krku a pokožky hlavy.

Nadmerná aktivita mazových žliaz.

Ihneď po narodení sa funkcia žliaz aktivuje, a preto pupienky na tvári dieťaťa. Tieto pupienky majú vzhľad akné, ktoré pokrývajú významné oblasti pokožky. Zvyčajne sa objaví vyrážka týždeň po narodení a trvá približne mesiac. Nebojte sa, ak pupienky na tvári nespôsobujú nepríjemnosti novorodenca - nemajú svrbenie, nestrachujú a nezaplikujú.

Ako vyzerajú pupienky - majú podkožnú akumuláciu hnisu belavú-žltú farbu (základňa červeného špičky je biela).

Video na prezeranie:

 • Milii

Malé biele pupienky na tvári novorodených (biele bodky veľkosti špendlíkovej hlavičky) - meno rodiny, hromadenie sekrétu mazových žliaz (mazových potrubia upchatie). Prejdite sa, nemôžu byť vytlačené. odstráňte pomocou bavlníkových pukov, zaobchádzajte s alkoholovými roztokmi, t. je možné uviesť infekciu a tým spôsobiť zápalový proces.

Červené pupienky

 • alergie

Častou príčinou vzniku červeného akné je alergická reakcia na produkt, ktorý matka konzumuje (prostredníctvom materského mlieka dostane dieťa nielen živiny, ale aj alergény.) Čítame o výžive dojčiacej matky), alebo na zmes, do ktorej je novorodenec kŕmený. Aby ste zabránili alergii na dojčiacu matku, mali by ste začať denník, v ktorom napíše všetko, čo zjedla, a čas, keď jedla konkrétny výrobok. Zvyčajne 18 hodín po požití alergénu na lícach novorodenca (a niekedy celého tela) sa môžu objaviť pupienky. V takomto prípade sa produkt odstráni, a ak príčinou alergie je zmes, mala by sa nahradiť inou.

Alergia môže spôsobiť a pracích prostriedkov, ktoré sa používajú na umývanie veci baby. Pamätajte, že pokožka dieťaťa je veľmi jemná, takže detské veci sa musia umyť iba práškom alebo gélom, na ktorom je poznámka "hypoalergénna". Alergia môže spôsobiť ako živočíšne vlasy, kvitnúce rastliny, ako aj iné vonkajšie podnety.

Alergia sa prejavuje vo forme červených škvŕn s malou vyrážkou, kôrkami, ktoré sú vylúpené.

Keď sa objavia nové červené škvrny na tvári novorodenca (akné), je potrebné konzultovať s lekárom. Alergia vyžaduje liečbu.

Video na prezeranie:

 • sudamen

Príliš teplé oblečenie, vysoká teplota vzduchu v detskej izbe, nadmerné "Wrapping up" - to všetko vedie k tomu, že sa dieťa začne potiť. Koža, neustále v stave vlhkosti, je pokrytá pupienkami. Po prvé, akné sa objaví na krku, potom môže ísť do tváre. Aby ste sa vyhli vzhľadu potu, musíte udržiavať konštantnú teplotu vzduchu v miestnosti, kde je novorodenec - 18 - 22 stupňov Celzia. Odporúča sa obliekať dieťa len v oblečení z prírodných tkanín, resp. Počasia, neprehrievajte.

 • dysbacteriosis

To je ďalší dôvod pre vznik pupienkov u novorodencov. Pozrite sa na príznaky a príčiny dysbiózy.

Liečte alebo nechajte liečiť

Vo väčšine prípadov prechádzajú malé biele pupienky (hormonálne vyrážky) sami, takže máma by mala mať len trpezlivosť. Približne 2 mesiace sa väčšina detí už môže pochváliť jemnou hladkou pokožkou bez akné.

Nestláčajte pupienky, môže to vážne poškodiť horné vrstvy kože, priniesť infekciu a ponechať jazvy.

Všetci lekári vám poradia - keď sa objavia vyrážky alebo pupienky, musíte sa poradiť s odborníkom, iba odborník môže urobiť správnu diagnózu.

Môžete:

Ak chcete naďalej zmierňovať stav pokožky dieťaťa, najjednoduchší a najdôkaznejší spôsob:

 • 2 - 3 krát denne umyte dieťa varenou vodou;
 • kúpte dieťa v slabom roztoku manganistanu draselného;
 • alebo kúpať dieťa v obrate (kúpanie v rôznych bylinných odvariek). Podnosy s reťazcom sa jemne starajú o dojčenskú pokožku. Pred každodenným kúpaním pridajte do kúpeľa varený reťaz (veľký pohár na kúpeľ) a kúpe dieťa ako obvykle;
 • utrite tvár a postihnuté oblasti pokožky odvarom strún alebo harmančeka;
 • musíte zabezpečiť správnu starostlivosť o pleť (odkaz na článok nižšie).

Nemôžete:

Nepoužívať na liečbu fukortsin, manganistan draselný alebo Zelenka, nepoužívajte krémy alebo roztoky na báze alkoholu, pretože tieto nástroje nebude liečiť akné, ale môže poškodiť iba zdravie dieťaťa. Nemusí platiť: mastné oleje a masti, prášok, tinktúru nechtíka, hormonálne krémy, baktérie mliečneho kvasenia alebo adsorbenty (smektitové), antibiotiká, antihistaminiká. Opakovanie - stlačenie pupienkov je zakázané!

prevencia

Väčšina pupienkov u novorodencov sa nepovažuje za nebezpečnú a podľa jednoduchých pravidiel môžete zabrániť ich výskytu:

 • Dojčiaca matka by mala sledovať jej stravu (že by nemala jesť);
 • S IV nasleduje reakcia na zmes;
 • Je potrebná správna hygiena a starostlivosť o dieťa;
 • Dajte dieťaťu vzduchový kúpeľ;
 • Praťte detské oblečenie so špeciálnym práškom.

Ak máte akné alebo vyrážku, musíte sa poradiť so svojím lekárom. Diagnózu by mal robiť len špecialista. Existuje obrovské množstvo odrôd vyrážky, ktoré dokáže rozpoznať iba lekár.

Často, pri silnom a dlhotrvajúcom akne, lekári predpisujú lieky ako napr Panthenol, Bepanten, zinok masť.