Hlavná

Dermatitída

Ako na liečbu psoriázy pilar časti hlavy

Jednou z najbežnejších foriem choroby je psoriáza psoriázy. Samotná nevoľnosť nie je infekčným procesom, ale napriek tomu choroba prebieha v zápalovom charaktere.

Symptómy psoriázy sú veľmi typické pre hubové ochorenia - na hlave sú vytvorené škvrny červenej alebo ružovej, ktoré majú iný tvar.

Okrem tvorby jednotlivých alebo viacerých vyrážok na koži sa vyskytuje svrbenie, pálenie a zápal.

Príčiny psoriázy

Prečo sa psoriáza vyskytuje na hlave a čo je to? Lekári stále nevedia, prečo niektorí ľudia vyvíjajú psoriázu hlavy. Lekári pravidelne predkladajú nové teórie a vyvracajú staré. Príčiny vzniku ochorenia sú často spojené s genetickou predispozíciou a faktory, ktoré spôsobujú ich výskyt, zahŕňajú:

 1. Genetické komplikácie - je dokázané, že rodičia s psoriázou, pravdepodobnosť detí s touto diagnózou je o rád vyššia.
 2. Porušenie tvorby a zrenia epidermálnych buniek podľa jednej z hypotéz je hlavným dôvodom vzniku ochorenia.
 3. Existuje tiež predpoklad, že príčina nie je v epidermis, ale v imunite organizmu, ktorá vytvára nesprávne faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú pokožku.
 4. Porušenie endokrinného systému tiež podľa niektorých vedcov prispieva k rozvoju tejto choroby.

Najpravdepodobnejšia príčina vzniku psoriázy je dnes považovaná za autoimunitné procesy v tele chorého.

Vypadajú vlasy?

Pacienti trpiaci ochorením sa často zaujímajú o otázku - môže sa zistiť strata vlasov pri psoriáze? Treba poznamenať, že masová plešatosť sa nestáva. Ak dôjde k takémuto procesu, potom v zanedbateľnom množstve, pretože vlasové folikuly sú hlboké a choroba ich nenarazí.

Je psoriáza nákazlivá?

Tento strach je spojený s neobvyklým výskytom psoriázy a jej histórie. V dávnych dobách bola psoriáza omylom považovaná za formu strašnej choroby malomocenství. Z vyššie uvedených dôvodov vzniku psoriázy možno vidieť, že táto choroba nemôže spadať do kategórie infekčných ochorení. Preto je odpoveď na otázku, či je možné zachytiť psoriázu, jeden - nie.

príznaky

Psoriáza pokožky hlavy je sprevádzaná objavením sa charakteristickej vyrážky na koži, ktorú predstavujú škvrny alebo častejšie plaky od svetlo ružovej až hnedo-červenej. Vo väčšine prípadov sa vyrážka prvky infiltrovali z minimálneho hmotného hmatateľného nadmorskej výške nad úrovňou zdravú kožu až ťažkou infiltráciou viac ako 1 mm.

V počiatočnej fáze, môže byť iba difúzna, bez zápalových prejavov a jasnými hranicami, hojné deskvamáciou lupín. To má veľa podobností s iným dermatózy hlavy, čo značne komplikuje diferenciálnu diagnostiku a liečbu psoriázy na hlave.

Najčastejším príznakom psoriázy je "psoriatická Crown" - prechod proces vlasatej časti hladkej kože susedných oblastí na čele, v oblastiach ušníc, a za nimi, zadné povrch ušných lalokov, okcipitální oblasti a zadnej časti krku.

V závislosti od oblasti a závažnosti príznakov sú na pokožke hlavy 3 stupne poškodenia:

 1. Svetlo - jeho hlavným prejavom je vzhľad malých jediných lézií na hlave, pokrytých tenkými šupinami malých rozmerov;
 2. Ťažká - psoriáza postihuje celú pokožku hlavy, váhy sú oveľa väčšie a sú oveľa silnejšie ako pri miernom ochorení.

Klinické štúdie ukazujú, že u väčšiny pacientov nie je možné vymeniť jediný faktor, ktorý by mohol vysvetliť nástup ochorenia. Najčastejšie je kombinácia niekoľkých z týchto príčin, ktoré dávajú dôvody na pripisovanie psoriázy polyetiologickým ochoreniam.

Rozdiel medzi psoriázou a seboroickou dermatitídou

Diferenciálne a diagnostické príznaky psoriázy a seboroickej dermatitídy:

 1. Pre psoriázu, na rozdiel od cukrovky, výraznejšia infiltrácia prvkov vyrážky v dôsledku akantózy a hyperproliferácie epidermis.
 2. Vyrážka pri psoriáze často presahujú skalp, na čelo (takzvaný "psoriatická Crown"), na krk a uši.
 3. Peeling pri psoriáze je suchý, s vločkami viac mastnými.
 4. Pri diabete sa pozoruje výraznejšie svrbenie.

Je tiež potrebné starostlivo skontrolovať a preveriť pacienta k porážke nechtov a kĺbov, ktorej prítomnosť môže hovoriť v prospech psoriázy a významne ovplyvňujú ďalšie taktiku liečby.

Liečba psoriázy pokožky hlavy

Keď bola diagnostikovaná psoriáza na pokožke hlavy, na liečbu sa aplikuje súbor opatrení, vrátane:

 • všeobecná liečba;
 • miestne ošetrenie;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • ošetrenie sanatória.

V miernejších prípadoch psoriázy skalpu a absencia progresia vo väčšine prípadov postačuje na účely lokálnej liečby drogovej závislosti - šampóny, gély, masti, decht, atď. V tomto prípade môže terapia neustále progresívneho zápalového procesu vyžadovať použitie širšieho arzenálu farmakologických prípravkov rôznych skupín a fyzioterapeutických techník.

Ako liečiť psoriázu pomocou liekov?

V komplexnej všeobecnej terapii lekári môžu zahŕňať takéto lieky:

 1. Komplexy vitamínov a vitamínov C, A a B;
 2. Prostriedky nešpecifickej imunoterapie: Pyrogénne, ATP, Aloe;
 3. Aromatické retinoidy: acetritín, etretinat, neotigazón;
 4. Cytostatiká: cyklosporín A, metotrexát;
 5. Roztok hemodeza;
 6. Enterosorbenty: Enterosgel, Sorbeks;
 7. Monoklonálne protilátky: Adalimumab, Ephalizumab, Timodepressin;
 8. Imunodulátory: Decaris, Takcín, Metiluracil, Leakadin, Splenin;
 9. Antihistaminiká: Cetirizín a iné;
 10. NVPS - indometacín, naproxén, diklofenak;
 11. sedatíva;
 12. Kalcinovaný autograft.

Zahrnutie v priebehu liečby kortikosteroidmi a cytotoxickými liekmi sa odporúča pri ťažkej psoriáze a závažnej závažnosti symptómov na pokožke hlavy. Používajte ich musia byť veľmi opatrní: takéto finančné prostriedky môžu vyvolať zhoršenie priebehu choroby.

Šampón na psoriázu pokožky hlavy

Je možné vyliečiť psoriázu na hlave šampónom? Spravidla je použitie veľmi účinného šampónu nestačí. Používanie špeciálnych liekov v komplexnej terapii je však nevyhnutnou podmienkou úspešnosti liečby.

 1. Friederm decht je lekársky dermatologický šampón obsahujúci vyčistený uhoľný decht.
 2. T / Gel z Neutrogena tiež obsahuje decht, má rovnaké vlastnosti ako Friederm decht. Práve tento šampón má najpozitívnejšie recenzie.
 3. Šampón "Tana decht" obsahuje vysoko čistený brezový decht, čo je komplex doplnky stravy - provitamín B5, alantoín.
 4. Laboratórium Shvaphan Svafan S Laboratory Biora je vyvinuté pre hygienu pokožky hlavy na akútnu desquamation (peeling). Obsahuje kyselinu salicylovú, rezorcinol, silicu červeného jalovca.
 5. Cercioli S od firmy Ducray - keratoregulačný šampón s obsahom kortiolu, kyseliny salicylovej a tiosalicylátu zinku. Odstraňuje odlupovanie, upokojuje svrbenie. Môže byť použitý v kombinácii s keratoregulačným krémom Curtiol S.

Všetky tieto šampóny pomáhajú znižovať zápaly, zmiernenie alebo zníženie svrbenia, ale použiť iba jeden šampón nie je efektívna - liečba by mala byť komplexná.

Miestna liečba vždy pomáha zvýšiť účinnosť liekov. V pokročilej fáze psoriázy bude užitočná 2% salicylová a bór-salolidolová masť. Ak existuje exsudatívna zložka a výrazný zápal, potom bude potrebné vymenovanie krémov a mastí s kortikosteroidmi.

 1. hydrokortizón;
 2. Lorinden;
 3. Lokoid;
 4. Prednizolovaya;
 5. Advantan;
 6. sinaflana;
 7. Travokort;
 8. Dermovate (najsilnejší).

Tieto masti majú decht v zložení brezy, borovice, borievky a uhlíkaté. Môže sa vyrábať vo forme masti a pasty.

Diéta pre psoriázu hlavy

Jedlo by malo byť jednotné. Časť jedla by mala byť malá, na princípe "menej je lepšie, ale častejšie." Posledné jedlo by malo byť najneskôr do 19:00, v noci piť pohár jogurtu alebo kefír.

 1. Je nevyhnutné úplne opustiť alkoholické nápoje. Ich použitie počas obdobia remisie môže vyvolať exacerbáciu.
 2. Mala by byť vylúčená z strava mastných, ostrých a údených jedál.
 3. Neodporúča sa a sladkosti - koláče, koláče, čokoláda, cukor - všetci musia byť zakázaní psoriázou. Len malé množstvo medu je povolené.

Z nápojov bude užitočný čaj s rakytníkom, šípkou alebo z listov čierneho ríbezle.

Liečba sanatória

Počas pobytu na klinikách je potrebné navštíviť tieto postupy:

 • helioterapiu;
 • ošetrenie bahna;
 • kysličník uhličitý a kúpanie v zdrojoch sírovodíka.

Kurz liečby sa vykonáva v sanatóriách Krymu, Pyatigorsk, Soči, pomáhajú znižovať frekvenciu relapsov a dosiahnuť dlhodobú remisiu.

PUVA terapia

PUVA terapia je liečba, rehabilitačné zahŕňajúce použitie fotoaktívne lieku (psoralén) a ožarovania kože s dlhých vĺn UV žiareniu.

Dostatočne dlhá skúsenosti odborníkov a hodnotenie preukázať účinnosť PUVA terapie pri liečbe rôznych kožných ochorení (vrátane psoriázy), a to najmä v prípade pretrvávajúcich prúdov a neúčinnosti ďalších terapeutických metód. Podľa štatistických údajov sa dosahuje pozitívny účinok približne v 80-85% prípadov.

Pravidlá starostlivosti o vlasy

Aby ste dosiahli lepší stav vlasov a vlasovej pokožky, musíte dodržiavať základné pravidlá starostlivosti a odporúčania od lekára:

 1. Umyte si hlavu len odporúčaným špeciálnym šampónom.
 2. Hrebeň vlasy s hrebeňom prírodných štetín.
 3. Systematicky vykonajte ošetrenie pokožky hlavy dezinfekčnými zmesami.
 4. Chráňte vlasy veľmi starostlivo, starostlivo, bez poškodenia pokožky hlavy.
 5. Pokúste sa prirodzene vysušiť vlasy bez použitia sušiča vlasov.
 6. Pri psoriáze hlavy je potrebné sa vyhnúť komplikovanému znášaniu, čo si vyžaduje použitie rôznych obalových prostriedkov.

Psoriáza na hlave

Psoriáza na hlave nepredstavuje nebezpečenstvo pre život pacienta. Často však príčiny vzniku tejto choroby môžu vyvolať vývoj mnohých psychologických problémov, ako aj izoláciu pacienta v sociálnej spoločnosti.

Psoriáza pokožky hlavy nie je nákazlivá a týka sa chronických ochorení, ktoré môžu sprevádzať časté recidívy. Charakteristické prejavy zahŕňajú výskyt psoriatických plakov rôznych veľkostí v oblasti rastu vlasov na hlave a priľahlých miestach kože.

Táto forma je často počiatočná vo vývoji psoriázy. Následne sa vyrážky môžu rozšíriť po celom tele. Podstatný rozdiel od lupín v oblasti vlasov na hlave je obsah psoriatických šupín nadmerného množstva sekrécie mazu.

Faktory vývoja psoriázy

Jednoznačne odpovedať na otázku, prečo psoriáza ovplyvňuje oblasť zóny rastu vlasov na hlave, je nemožné, pretože etiológia psoriázy nie je úplne pochopená. So 100% istotou však možno tvrdiť, že akákoľvek forma psoriázy nie je nákazlivá a nie je prenášaná kontaktom.

Porovnávacie údaje naznačujú, že psoriáza v oblasti hlavy prebieha počas 5 dní, zatiaľ čo štandardný čas reprodukcie buniek je približne 3 týždne.

Podľa vedcov existujú aj provokatívne príčiny chorôb vlasov, ktoré zahŕňajú:

 • poškodenie kože v oblasti rastu vlasov na hlave v dôsledku mechanického pôsobenia;
 • oslabenie imunitného systému a vystavenie stresovým situáciám;
 • iracionálna výživa;
 • zvýšené psoriatické príznaky na hlave sú možné, ak má telo ohniská chronických infekcií;
 • zlé návyky (nikotín, alkohol);
 • pomerne často sú príčinou psoriázy v zóne rastu vlasov na hlave porušenie tráviaceho traktu;
 • vývoj psoriázy môže viesť k predĺženej liečbe liekom (najmä ak sa v liečbe používajú steroidné lieky);
 • stabilný účinok nízkych teplôt na hlavu a vlasy;
 • porušenie hormonálneho zázemia (prechodný vek, tehotenstvo atď.).

Náhly nástup lupienka na hlave v oblasti rastu vlasov sa vyskytuje najčastejšie u pacientov od 35 rokov, geneticky zdedená forma psoriázy sa zvyčajne objavuje po 25 rokoch.

Symptómy psoriázy na hlave

V primárnom štádiu psoriázy sa symptómy prejavia bez povšimnutia a pri externom vyšetrení pacient nemá žiadne významné sťažnosti.

Psoriáza pokožky hlavy v pokročilom štádiu sa prejavuje miernym odlupovaním a svrbením. V budúcnosti môžu byť príznaky doplnené výskytom psoriatických plakov (na fotografii), existujú známky krakovania pokožky. Peeling sa nahradí zahusťovaním a roztrhnutím oblastí postihnutých psoriázou (na fotografii).

Etapy choroby

Spôsob liečby, ako aj spôsob, akým vypadá psoriáza na hlave, sú ovplyvnené vývojom psoriázy:

PÔVODNÉ. V tejto fáze, označené jednotlivé ružové papuly na hlave (na snímke), ktorý sa týči na koži, sprevádzané intenzívnym svrbením a mechanickému poškodeniu začnú krvácať. Vzhľad papuliek sa podobá malým pupienkam s jasne definovanými okrajmi. Táto fáza sa vyznačuje symptómom psoriatickej triády.

Docela často to vedie k nejasnostiam v niektorých pacientov, ktorí berú na lupienku a lupiny po dlhú dobu márne snaží zbaviť pomocou pri liečbe lupín.

Táto fáza ochorenia je sprevádzaná psoriatickými vyrážkami nielen na pokožke hlavy, ale aj v ušiach a krku. V zriedkavých prípadoch sa na tvári (na snímke) vyskytujú psoriatické prejavy, ktoré sa podobajú seboroickej dermatitíde alebo alergiám. Keď sa na pokožke hlavy objaví vyrážka, objaví sa "psoriatická koruna".

Psoriáza hlavy sprevádzané symetrické vzhľadom zaoblených papuly, ktorý môže dosiahnuť až 10 cm. Počiatočným štádiu, najčastejšie neberú vážne chorého, aj keď tieto príznaky môžu indikovať typ seboroická príznaky psoriázy.

PROGRESSIVE. V tejto fáze sú nové prvky. Zároveň sa existujúce papuly môžu rozšíriť na okraj, ktorý je klasifikovaný ako symptóm Kebnera.

Pokoja. V tejto fáze nedochádza k rozvoju nových vyrážok a tie, ktoré už sú prítomné na koži hlavy, nezmiznú.

Regresívne. V tejto fáze začnú pomaly neutralizovať symptómy psoriázy vo zóne rastu vlasov na hlave. Táto fáza je charakterizovaná príznakom Voronova (ľahké krúžky okolo papulí v oblasti hlavy).

V prípade vážneho výskytu príznakov je možné poškodenie pokožky v ploche hlavy na hlave. V tomto prípade sa váhy výrazne zväčšujú a zväčšujú. Závažná fáza psoriázy je indikátorom prepustenia z vojenskej služby, pretože armáda len zhorší závažnosť symptómov.

Priebeh psoriázy v detstve

Psoriáza u detí môže byť atypická, takže rodičia nemôžu určiť počiatočné prejavy psoriázy. Dieťa lupienka sa prejavuje začervenaním kože na hlave a v oblasti záhybov, ktoré sa následne dochádza macerácii a odtrhnutie odumretých častíc. Často symptómy psoriázy pripomínajú kandidózu, intertrigo a eczematidy.

Čím je vek dieťaťa menší, tým je atypickejšia počiatočná symptomatológia psoriázy. Niekedy môže dôjsť k vzniku psoriatických vyrážok u dieťaťa, ak sa dieťaťu podá akýkoľvek liek. U detí, na rozdiel od dospelých, psoriáza trvá dlho. Bojujte so špeciálnym ošetrením. Výnimkou je psoriáza v tvare slzy v miernom štádiu u dieťaťa.

Pomerne často negatívne prejavy na koži vyvoláva zlú stravu, takže diagnóza psoriázy u detí je predovšetkým lekár zistiť, - či je dodržaný diétu a akú moc je v ponuke dieťaťa. Po obdržaní odpovedí na vaše otázky môže byť diéta upravená individuálne.

Na rýchlu elimináciu vonkajších prejavov psoriázy je nutná liečba drogami. Rýchlo odstráňte patogénny proces a obnovte stav pokožky a vlasov môžete použiť sprej a pleťové vody na vonkajšie použitie, napríklad pleťový uzáver. Ak budete postupovať podľa pokynov, sprej je bezpečný pre deti, ako aj pre tehotné ženy. Výhodou tohto lieku je schopnosť kombinovať sprej s inými liekmi. Navyše, sprej Skin-Cap neobsahuje hormonálne zložky. Cena drogy v priemere je 1600 rubľov. a závisí od oblasti bydliska pacienta.

Liečba psoriázy na hlave

Mnohí pacienti s touto diagnózou majú záujem o to, ako sa zbaviť psoriázy na hlave? Liečba psoriázy pokožky hlavy sa vykonáva osobitnými opatreniami:

 • liečebná terapia;
 • vonkajšie prípravky (sprej, gély);
 • správna výživa;
 • rehabilitácia;
 • liečby v oblastiach strediska.

Nevyhnutným pravidlom efektívnosti liečby je jeho podpora vysokokvalifikovaným špecialistom, pretože samotná liečba môže pacientovi spôsobiť obrovskú ujmu.

VŠEOBECNÉ TERAPEUTICKÉ OPATRENIA. Liečba psoriázy v oblasti hlavy sa vykonáva lekársky v nasledujúcich prípadoch:

 • antihistaminiká, ktoré zmierňujú edém a svrbenie tkanív (tablety Suprastin, Diazolin, Claritina);
 • spravidla s psoriázou hlavy, sú predpísané vitamíny, ktoré zvyšujú odolnosť a pôsobia posilňujúcim účinkom na telo;
 • na zlepšenie odporúčaných imunomodulátorov imunitného systému (tablety Dekaris, Taktivin, Splenin, tablety Leakadine, Metiluratsil);
 • recepty retinoidov (tablety Etretinat, Acitretinum);
 • v závažných prípadoch sa môžete zbaviť psoriatických príznakov na pokožke hlavy kortikosteroidmi (prednizolón, dexametazón). Treba však mať na pamäti, že v prvom rade sa používajú lieky, ktoré sú menej toxické.

Po vstupe sekundárne infekcie môžu byť liečené antibiotikami lupienky, ale lieky, ako sú kortikosteroidy a prostriedky je potrebné brať veľmi opatrne, pretože tieto fondy sú schopné vyvolať komplikácie.

VONKAJŠIA SPRACOVANIE. Na odstránenie akútnych symptómov sa odporúča použiť externé prípravky na liečbu:

 • keratoplastické masti: naftalón, salicyl, rezorcín, Ichtiol, síra, decht;
 • telové mlieka s vitamínom D3 - Lotor alebo Psorkutan, Daivonex;
 • pleťové vody s prídavkom dithranolu (lotion Chignoderm, Ditrastik);
 • Glukokortikoidy (krém) - sú predpísané pre závažné ochorenia. Najčastejšie používaný krém Dermoveit, krém Belosalik, Triderm, krém Beloderm;
 • šampóny - ("911", šampón Friederm).

Často, keď neutralizuje príznaky psoriázy v oblasti hlavy, je predpísaná salicylová masť. Treba poznamenať, že táto masť môže byť predpísaná ako v akútnom období ochorenia, tak aj v čase remisie. V akútnom období sa používa salicylová masť 1-2%. V období pokoja sa odporúča koncentrácia 3-5%.

Ďalším nástrojom, ktorý nie je menej účinný ako salicylová masť, je roztok Solcoseryl, ktorý obsahuje zmes koncentrovaných kyselín. Roztok Solkoserila sa odporúča na liečbu postihnutých oblastí pokožky hlavy.

PSYCHOTROPICKÉ PRÍPRAVKY. Pred použitím liekov tejto skupiny by si mali byť vedomí toho, že pomáhajú liečiť psoriázu len v spojení s hlavnou liečbou. Najbežnejšie psychoaktívne drogy (Despres, tableta s extraktom motherwort, Fitosedan, atď), sú priradené k účinnej liečbe stresu a znižuje nervové napätie u pacienta.

Nemôžete sami používať psychotropné lieky, pretože pri liečení môžu vyvolať stav, keď sa tradičný liek na rozvoj psoriázy hlavy môže ukázať ako neúčinný. Tento účinok môže byť spôsobený serotonergickými antidepresívami (paroxetínom a fluoxetínom). Okrem toho môžu vyvolať zvýšený hormonálny rast, ktorý zvyšuje len symptómy psoriatických príznakov.

Šampón. Niektorí pacienti, najmä ženy, majú záujem o otázku, či je možné liečiť psoriázu na hlave šampónom.

Pri liečbe ochorenia sa často používajú tieto šampóny:

 • decht - Algopix, Friederm tar, Tana, šampón Zinc plus;
 • antifungálne šampóny s prídavkom ketokonazolu - Perchotal, Nizoral, Sebozol, Ketozoral;
 • terapeutické šampóny s ichtiolom alebo kyselinou salicylovou, kožný uzáver;
 • pre deti - Hipp, Johnsonovo dieťa, ja a mama, Karapuz.

Treba pripomenúť, že s cieľom dokončiť liečbu psoriatických príznakov nestačí používať iba šampóny, ale na všeobecnú liečbu psoriázy vo vlasovej časti hlavy šampóny hrajú dôležitú úlohu, ako bolo potvrdené reakciou pacientov a lekárov.

Fyzioterapia. Pri komplexnej liečbe sa môžete zbaviť psoriatických plakov pomocou nasledujúcich opatrení:

 • PUVA terapia;
 • UFO;
 • vodoliečba;
 • vplyv na psoriatické oblasti erbického lasera;
 • hemosorbtion;
 • ošetrenie sanatória;

Mnohí pacienti po liečbe v strediskách Soči, Pyatigorsk a Krym opúšťajú pozitívne hodnotenie. Kúpeľná liečba účinne pomáha dosiahnuť dlhodobú remisiu.

OŠETRENIE ĽUDÍ. Otázka, ako vyliečiť psoriázu na hlave, používať ľudové recepty, sa vyskytuje pomerne často. Od dávnych čias pomáhajú liečitelia pacientom s liečivými bylinkami. Je potrebné mať na pamäti, že ako hlavný spôsob liečenia psoriázy symptómy pokožky hlavy, používanie ľudových receptov, by nemal byť. Sú účinné iba v spojení s tradičnou liečbou.

Je dôležité mať na pamäti, že ľudové prostriedky môžu mať silný účinok na oblasť hlavy, čo môže spôsobiť podráždenie pokožky. Preto pred začatím liečby sa poraďte so svojím lekárom.

Najčastejšie používané recepty na liečbu psoriázy sú:

 • V domácnosti sa s jeho účasťou často používa celandín a recepty. Môžete urobiť liečivú infúziu. Aby ste to urobili, vezmite si kolínku (300 g), rozmiešajte ju v mlynčeku na mäso a potom vytlačte celú šťavu. Potom sa pridáva červené suché víno (30 ml) do celandínu. Pripravená zmes sa musí rozotrieť s psoriatickými oblasťami na hlave a ponechať ju na maximálnu expozíciu najmenej 15-20 minút, po ktorej sa zmyjú zvyšky zmesi;
 • odporúča sa pripraviť roztok celandínu na alkohol. Za týmto účelom, nakrájaný suchý celandín (¼ centov), ​​Nalijte 0,5 l. alkohol, nechať na 2-3 hodiny trvať na tom trvať. Pri príprave prípravku sa oblasť postihnutá psoriázou umyje, potom sa vlasy opláchnu infúziou harmančeka;
 • doma, môžete pripraviť masť z solidol (300 g), 2 veverky kuracie vajcia, 1 lyžička. l. med a 1 polievková lyžica. mletý pelikán. Odporúča sa rozmazanie výslednej oblasti hlavy s psoriázou 1 p. (ráno) po dobu 5 dní, potom sa vyžaduje malá prestávka;
 • psoriáza pokožky hlavy je dobre neutralizovaná masťami pripravenými doma (vazelína + popol z bokov divokej ruže) v pomere 1: 1. Tento nástroj by sa mal používať na rozmazanie hlavy každý deň. Pozitívny účinok liečby sa objaví po 7 dňoch. Dôležitou podmienkou pre túto liečbu je denné umývanie vlasov. Preto sa odporúča umývať hlava s detergentmi pridaním dechtu;
 • ľudové recepty odporúčajú pripraviť masť na hlavu, pričom sa používajú celandín, kôrovca ​​a brezový decht v rovnakých pomeroch. Roztok sa aplikuje 1 p. deň, nie viac ako 20 minút a umožňuje efektívne zbaviť sa psoriatických prejavov na pokožke hlavy. Treba mať na pamäti, že táto masť je silná a neodporúča sa ju aplikovať v noci.

ĽUDSKÉ RECEPTY NA POUŽITIE VNÚTRI. Ľudové recepty, ktoré sa používajú na liečbu psoriázy na hlave, zahŕňajú nielen lokálnu aplikáciu byliniek a tinktúr, ale aj požitie:

 • dostatočne silný liek na rozvoj psoriázy na hlave - tinktúra staršej čiernej. Tento recept doma je pripravený nasledovne: 1 polievková lyžica. kvitnúce kvety sú naliate do 0,5 l. vriacej vode a 1,5 hodiny infúzie. Po jednej hodine je potrebné podávať infúziu 0,5 nápojov týždenne;
 • V prípade závažného vývoja príznakov sa odporúča nasledujúca liečba: užívajte želatínu, ľubovník bodkovaný, koreň althaea, valerián a 1 polievkovú lyžičku. lyžice. Zmes zmiešaných suchých strúhaných bylín a potom 2 polievkové lyžice. l. zmes sa naleje do 0,5 1. vriacej vode a nechajte 6 hodín naplniť. Liečivý vývar sa užíva 30 minút po jedle (ráno a večer) na ½ st.

OLEJ NA OŠETRENIE PSORIÁZY. Môžete sa zbaviť akútnych symptómov psoriázy rôznymi olejmi. Prírodný olej môže nahradiť mnohé lieky. Zároveň je olej prakticky neschopný produkovať vedľajšie účinky.

Pri vonkajšom ošetrovaní psoriázy zóny rastu vlasov na hlave sa používajú nasledujúce:

 • Ricínový olej - výborný prírodný oxidant, ktorý zabraňuje šíreniu psoriatických plakov, odstraňuje zápalový proces;
 • Ropový olej sa odporúča na tvorbu psoriatických kôr na hlave. Remeselný olej prispieva k obnoveniu bunkovej štruktúry a k obnoveniu vlasovej žiarovky pri psoriáze;
 • Amarantový olej - dokonale vyživuje pokožku a poskytuje antibakteriálny účinok na oblasť s psoriázou. Amarantový olej obsahuje vitamíny (D, B, E);
 • Jojobový olej - aktívne neutralizuje zápalový proces, čistenie pokožky psoriatických šupín. Vzhľadom na hustú konzistenciu pôsobí olej na hlbšie vrstvy plakov, čím urýchľuje ich zmäkčenie.

Podľa ľudových liečiteľov môže byť olej považovaný za skutočný všeliek v liečbe dermatologických ochorení kože vrátane psoriázy.

Terapeutická diéta

U pacientov so psoriázou dochádza k porušeniu metabolizmu lipidov, preto je predpísaná špeciálna strava, ktorá vylučuje nadmernú konzumáciu živočíšnych tukov. Táto strava pomáha pri normalizácii čreva a môže spôsobiť, že pokožka a vlasy sú zdravšie. Diéta na psoriázu pokožky hlavy sa nijak zvlášť nelíši od všeobecných odporúčaní správnej výživy.

Najprv je potrebné opustiť konzervačné látky, farbivá a príchute. Jedlo by malo obmedziť korenie, korenie a korenené jedlá.

V strave sa vylučuje použitie alkoholických nápojov, paradajok, cesnaku, cibule, pestrobarevného ovocia a zeleniny. Nemôžete jesť čokoládu a citrusové plody. Okrem toho je použitie medu a plnotučného mlieka obmedzené.

Pravidlá starostlivosti o vlasy

Pri psoriáze v pokožke hlavy je potrebná špeciálna starostlivosť o vlasy. Ak sa prijmú potrebné opatrenia, starostlivosť o pokožku hlavy pomáha zlepšiť celkový stav tela.

Odporúčania pre starostlivosť:

 1. Hlava a vlasy sa musia umývať pomocou lekárskych šampónov.
 2. Pri česaní vlasov musíte použiť hrebeň s prírodnými štetinami.
 3. Je potrebné, aby si ošetrujúci lekár ošetril predpísanou dezinfekciou.
 4. Nemusíte robiť ostré pohyby pri česaní vlasov, čo môže viesť k poškodeniu dosiek.
 5. Nepoužívajte sušič vlasov.
 6. Je nežiaduce robiť postupy, ktoré môžu viesť k traume koži na hlave, a tiež môže narušiť štruktúru vlasov. Ak existuje možnosť, mali by ste opustiť vlasy na pečenie a curlingové žehličky.
 7. Pri rozvíjaní psoriázy pokožky hlavy sa odporúča vyhnúť sa zložitým záhybom a účesom. Najlepším riešením je v tomto prípade urobiť krátke účesy, pretože masť a krém často kontaminujú vlasy a často sa musia umyť.

Účinná likvidácia psoriázy pokožky hlavy na hlave nie je možná bez dodržania podmienok, ktoré zahŕňajú lekárske ošetrenie a preventívne postupy. Liečba konečnej psoriázy na hlave, dokonca aj pomocou najnovších liekov, je nemožné. Moderná medicína vám umožňuje zbaviť sa akútnych symptómov ochorenia a spoliehať sa na systematický prístup k liečbe. To umožňuje dosiahnuť dlhodobú remisiu psoriázy.

ČLÁNOK JE V RUBRIKE - choroby, psoriáza.

Psoriáza pokožky hlavy

Často je to psoriáza skalpu, ktorá môže byť počiatočným štádiom zložitejších foriem ochorenia. Preto pri prvých podozreniach na ochorenie by ste mali okamžite začať liečbu psoriázy pokožky hlavy. Povinnou súčasťou liečby je diéta so psoriázou pokožky hlavy a správnou výživou.

Psoriáza šupinovej fotky

Nezmenený príznak, ktorý má psoriázu pokožky hlavy, sú ružové papuly. Líšia sa v periférnom raste, tvorbe plakov. Počiatočná fáza psoriázy pokožky hlavy (foto 2), môžu byť úplne bez klinických príznakov bez toho, aby spôsobili sťažnosti chorého. Po chvíli je ľahký peeling, psoriáza scalp fotografie je tiež sprevádzané dráždivým neprípustným svrbením.

Ďalším štádiom symptómov je zápal kože. Osoba, ktorá má psoriázu pokožky hlavy, prečnieva oblasť svrbenia, traumatizuje pokožku, zanecháva odreniny, rany. V priebehu času sa malé váhy nahrádzajú veľkými plakmi, koža sa zhoršuje. Veľké množstvo mazových žliaz vyvoláva seboroická psoriáza pokožky hlavy (foto nižšie).

Liečba a prípravky na pokožku hlavy

Najprv liečba psoriázy pokožky hlavy je zameraná na potlačenie zápalových kožných reakcií. Individuálny komplexný prístup pre každý prípad umožňuje neutralizovať mechanizmy, ktoré spúšťajú zápal. Špeciálne lieky na psoriázu pokožky hlavy sú predpísané s ohľadom na štádiu ochorenia, príčinu, ktorá ju spôsobila, prítomnosť sprievodných patológií.

Prípravky na liečbu psoriázy pokožky hlavy sú predpisované len špecialistom. Ak je jednoduchá forma, potom šampón na psoriázu pokožky hlavy sa s ňou môžu bez problémov vyrovnať. Ale to neznamená len použitie šampónov: masť na psoriázu na koži sa používa bez zbytočného odkladu. Ako lokálne aplikujte masť na psoriázu pokožky hlavy, gélov. Najmä je docela účinná spolu s inými - salicylová masť na psoriázu pokožky hlavy (video nižšie).

Terapeutický komplex obsahuje okrem lieku aj iné lieky, pilulky na psoriázu pokožky hlavy, a množstvo fyzioterapeutických postupov. Ak je človek zasiahnutý takou chorobou ako je psoriáza pokožky hlavy, ošetrenie sa nemusí robiť v nemocnici. Vybavený potrebnými liekmi, je možné vykonať liečbu psoriázy psov na vlasovej pokožke v domácnosti. Na tento účel sa používajú masti s obsahom glukokortikoidov, terapeutické šampóny na báze dechtu a zinku.

Diéta na psoriázu pokožky hlavy

Neoddeliteľnou súčasťou liečby je strava s psoriázou pokožky hlavy. Pre ľudí so psoriázou sú niektoré potraviny zakázané. Mnoho výrobkov je zakázané iba počas obdobia terapie, ale stojí za to liečiť psoriázu pokožky hlavy, pretože menu môže byť obnovené. Zoznam zakázaných potravín je skvelý, ale výživa so psoriázou pokožky hlavy sa nedá považovať za skromnú.

Existuje niekoľko diét, ktoré sa môžu líšiť v tabuľke a jedna z nich je Dieta Pegaso so psoriázou, považované za najúčinnejšie. Malo by sa vedieť, že liečba psoriázy pokožky hlavy bez dodržiavania pravidiel výživy nemá zmysel, pretože alergény obsiahnuté v určitých potravinách obnovujú patologické procesy. Podobne ako lieky, diéta na psoriázu pokožky hlavy je vybraná odborníkom individuálne.

Ľudové lieky na psoriázu pokožky hlavy

Stále populárnejšie liečba psoriázy s ľudskými prostriedkami, pretože sú prístupnejšie, efektívnejšie a jednoduchšie. Liečba psoriázy pokožky hlavy s ľudskými prostriedkami sa odporúča začať čistením čriev s použitím sifónu s infúziami bylín. Tým sa odstránia nebezpečné trosky z tela. Účinné ľudové lieky na psoriázu pokožky hlavy pri kúpe, pričom zabraňujú šíreniu ochorenia v celom tele.

Čo zaobchádzať s psoriázou pokožky hlavy, ľudia liečitelia vedia od nepamäti, takže existuje mnoho účinných spôsobov. Na ošetrenie ohniskov sa pleťové vody pripravujú z infúzií bylín na liečenie psoriázy pokožky hlavy. Navlhčujú postihnuté oblasti a pokožku okolo nich. Veľa pozitívnych recenzií o jedlovom oleji a ľudovej medicíne odporúča, aby sa na jej základe použila masť na liečbu psoriázy pokožky hlavy.

Pred začatím liečby doma, každý ľudový liek na psoriázu pokožky hlavy skontrolujte alergickú reakciu. Tiež pri výbere chorých sa ponúka veľké množstvo vývarov a infúzií. Neprerušujte liečbu pri prvej úľave, pretože si myslíte, že ochorenie ustúpilo: akýkoľvek liek na psoriázu pokožky hlavy musí trvať dlhú dobu, aby ste určili pozitívny výsledok liečby.

Ako liečiť psoriázu pokožky hlavy - masti, šampóny, ľudové prostriedky

Psoriáza skalp - ochorenie kože, ktoré sa prejavuje v podobe vyrážky, ktorá v prípade ignorovanie tohto problému začína rozvíjať do plaku a škody na celom území. Neskôr môže vyrážka ísť do tela (pozri viac informácií o psoriáze kože), čo spôsobuje ťažké nepríjemné pocity a svrbenie. Toto ochorenie sa považuje chronická a jej vyliečenie je takmer nemožné, ale ten čas pacient dostal diagnózu, môže výrazne znížiť svoj vzhľad pomocou špeciálne šampóny, krémy a masti.

Choroba nie je nákazlivá, neinterferuje s rastom vlasov a nevyvoláva ich stratu.

Príznaky a príčiny

Hlavným príznakom ochorenia je výskyt plakov alebo papuliek, ktoré mierne vyčnievajú nad pokožku hlavy. Na povrchu sú strieborné biele šupiny, ktoré sú často zamieňané s výskytom lupín, základňa tiež má ružovkastú alebo jasne červené.

Príčiny psoriázy pokožky hlavy nie sú presne stanovené, ale experti majú sklon veriť, že choroba je dôsledkom narušeného metabolizmu všetkých procesov v tele. Lokalizácia psoriázy často začína v zónach: za ušami, čelo a zadok na línii vlasov. Na začiatku vyrážky malý a dlhý čas môže byť, v postihnutých oblastiach, ktoré sa nerozšíria až do choroby, nebude vyvolávať tieto faktory:

 • tehotenstva, hormonálnych porúch
 • nervový šok
 • infekcie
 • nesprávny výber kozmetiky alebo ich zneužívanie
 • podráždenie alebo trenie pokožky hlavy
 • zmena zvyčajných potravín atď.

Po provokácii začína vyrážka, zvyšuje sa veľkosť a svrbenie. Plaky sa spájajú a vytvárajú veľké škvrny. V prípade poškodenia plakiet je možné pozorovať:

 • stanovenie stearínovej škvrny sa zvyšuje
 • definícia konečného filmu - pri odstraňovaní všetkých mierok sa povrch škvrny stáva tenkým, lesklým a vlhkým
 • Symptóm auspitzu - ak je film rozbitý, môžete zistiť krvácanie z krvi v krvi

Táto choroba má tri stupne, ktoré sú určené vizuálne. V prvej fáze je veľa malých vyrážok, ktoré sa spájajú. Druhá fáza môže začať v intervale 1-4 týždňov, kedy sa zastaví rast vyrážky, objavujú sa váhy. Tretia etapa trvá niekoľko mesiacov. Plaky sa rozpúšťajú alebo znižujú vo veľkosti, zatiaľ čo ich farba sa mení na bledší odtieň.

Liečba psoriázy

Ak chcete začať s príznakmi psoriázy by mali usilovať o podporu dermatológa, ktorý potvrdí diagnózu a určenie rozsahu choroby, ktorý určuje, čo bude na liečbu psoriázy skalpu. Dermatológ, ktorý rozhoduje o tom, ako liečiť psoriázu pokožky hlavy, sa snaží lepšie kombinovať niekoľko druhov liečby. O liečbe psoriázy pomocou nehormonálnych masti tu prečítajte.

Napríklad: vystavenie tela fototerapiou, fototerapia, kryoterapia a liečba excimerovým laserom sú kombinované s lokálnymi prípravkami.

Miestna liečba sa vykonáva pomocou rôznych šampónov a mastí, ktoré je možné zakúpiť v každej lekárni bez lekárskeho predpisu.

Šampóny, ktoré prichádzajú na pomoc pre liečbu psoriázy pokožky hlavy sú rozdelené do skupín: anti-fungálnych, dechtu, kozmetiky s liečebným účinkom a spracovanie, v rámci ktorého sa ihtionol, ketokonazol a kyseliny salicylovej.

 1. antimykotické: šampón "Nizoral" sa aplikuje 2 - 3 krát týždenne. Aplikuje sa na poškodené oblasti hlavy a starne sa 5 minút, potom sa umyje, podobne ako bežné šampóny. Priebeh aplikácie závisí od štádia ochorenia a podáva sa individuálne od približne 1 do 4 týždňov.
 2. Šampóny z dechtového oleja: "Psorilom", "Friederm Tar", "Tar na kúpeľ", "Algopix" ​​a "911 decht" majú v zložení decht. Dobre uvoľnite horiace a kladené na odznaky. Používa sa v mieste šampónu so starnutím v problémových oblastiach 3 - 5 minút. Po 2 až 3 týždňoch užívania sa pozoruje prerušenie liečby počas 1 mesiaca.
 3. Liečivý šampón "Kožný uzáver" má zloženie zinku, ktoré má protiplesňové, antimikrobiálne a antibakteriálne účinky. Aplikácia je 1 krát po dobu 6 až 7 dní a trvá 5-6 týždňov.

Masti v boji proti lupienke na pokožke hlavy sú rozdelené na hormonálne a nehormonálne druhy. Hormonálne masti sú rýchlejšie na dosiahnutie požadovaného výsledku, ale majú aj veľa vedľajších účinkov.

Organizmus pacienta sa rýchlo začne zvyknúť na hormóny a po niekoľkých liečbách sa liečba spomaľuje.

Hormonálne masti:

 • hydrokortizon
 • Lorinden
 • Lokoid
 • Prednizolovaya
 • Advantan
 • sinaflana
 • Travokort
 • Dermovayt (najsilnejší)

Nehormonálne masti:

 • salicylová
 • zinok
 • Salicylová-zinková pasta
 • Tsinokap

Tieto masti majú decht v zložení brezy, borovice, borievky a uhlíkaté. Môže sa vyrábať vo forme masti a pasty.

Vzhľadom na fototoxicitu dechtu v lete sa neodporúča podieľať sa na liečbe takýchto masťov.

Všetky lieky sa aplikujú na poškodené oblasti pokožky a starnú sa o 1 až 2 hodiny. Pretože prípravky dostatočne mastnej látky na ich aplikáciu potrebujú tenkú vrstvu, aby bolo ľahšie umyť. V priebehu aplikácie bude lekár určený podľa poškodenia.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Liečba doma s ľudovými prostriedkami

 • Ak chcete zmäkčiť pokožku hlavy a odstrániť šupiny použite: arašid, rozmarín, olivový a lopúch olej. Olej sa nanáša na koreň hlavy 2 až 3 krát týždenne v noci a obalí hlavu. Ráno ju umyjú terapeutickým šampónom.
 • Prírodné oleje sa môžu tritovať spolu s morskou soľou 5 minút pred umytím vlasov.
 • Maska na hlavu na základe dvoch žĺtkov, 1 polievková lyžica. lyžice lopúcha, 5 kvapiek nechtovej tinktúry. Prijatý výrobok sa aplikuje na hlavu pred praním 2 až 3 hodiny, niekoľkokrát týždenne.

Viac informácií o liečení psoriázy s ľudskými liekmi nájdete tu.

Diéta pre psoriázu

Pri psoriáze musí byť výživa správna a vyvážená.

Užitočné pre choroby psoriázy:

 • ostružiny, mrkva, marhule, šípky, ríbezle, repa, orechy, zemiaky
 • tekvica, reďkev a kapusta v akejkoľvek ich príprave
 • jablká (nie sladké odrody)
 • chudé mäso

Z potravín je potrebné vylúčiť alebo znížiť príjem:

 • alkoholické nápoje
 • káva a silný čaj
 • vyprážané, solené a mastné mäso

Hlavnou vecou pre výživu počas choroby psoriázy je zvýšenie funkcií imunitného systému.

Ako liečiť psoriázu pokožky hlavy

V modernej dermatológii je psoriatická choroba jedným z najnaliehavejších medicínskych a sociálnych problémov v dôsledku vysokej špecifickej hmotnosti (2-3%) v štruktúre ľudských chorôb. Najbežnejšou formou je lupienka pokožky hlavy, ktorá sa vo všetkých prípadoch pohybuje od 40% do 80%.

Mnoho autorov vo svojich dielach venuje pozornosť:

 • nárast počtu chorôb za posledných 10 rokov;
 • zvýšenie frekvencie atypických a ťažkých foriem a ich nepredvídateľnosť;
 • ich kombináciou s invalidizujúcou psoriatickou artritídou a inými systémovými léziami;
 • únava - nízka dynamika, letargia;
 • odolnosť voči liečbe.

Stručný prehľad príčiny a mechanizmu vývoja

Psoriázu, bez ohľadu na umiestnenie a tvar, v dôsledku genetickej predispozície, realizované prostredníctvom rôznych systémových imunopatologických procesov prebiehajúcich v tele chorých ľudí, a pod vplyvom negatívnych ekologických a iných vonkajších a vnútorných faktorov rakiet.

Ochorenie má systémový charakter a je sprevádzané:

 • cievne zmeny;
 • zápalové prejavy v postihnutých tkanivách;
 • rast nezrelých buniek epidermis.

Tieto procesy sa uskutočňujú v dôsledku veľkej skupiny cytokínov - biologicky aktívnych látok (mediátorov), podieľajúce sa na prenose nervových impulzov. Vyrábajú sa spôsoby podľa nervových buniek (dendrity) a aktivované T-lymfocyty z krvi, "impregnované" papilárne dermis a epidermis. V patologického procesu zahŕňa reťazec humorálnej imunity a tkanív, zápalových mediátorov, ktoré definujú a podporujú imunitný aseptický zápal vo svojej vlastnej koži a epidermis, nadmerného rastu keratinocytov, zníženie dozrievanie buniek cyklu až do 5 dní (OK - 25 dní).

symptomatológie

Psoriáza hlavy je vo väčšine prípadov pôvodnou a často izolovanou (25%) lokalizáciou tejto dermatózy. Je niekedy kombinovaná s inými lokalizáciami ochorenia a najčastejšie v porovnaní s inými formami predchádza psoriatická artritída. Často má priebeh tejto formy trvalú a nepretržitú opakujúcu sa povahu.

Psoriáza sa prejavuje pokožku hlavy, ako sú konkrétne prvky, rovnako ako v ostatných lokalizáciách - papuly a okrúhlym hodnote od 2 do 2,5 mm alebo viac, rovnako ako zmeny v koži v týchto oblastiach. Tieto znaky sa zjednocujú pod názvom "psoriatická triada":

 1. Fenomén "stearínového" škvrny - po oškrabaní papuly ich povrch získava belavú farbu v dôsledku oddelenia malých epiteliálnych šupín.
 2. Fenomén konečného filmu - povrch kože po škrabacej škále nadobúda červený lesklý vzhľad.
 3. Symptóm Auspitts-Polotebnova, alebo príznak "krvavej rosy" - bod krvi v miestach škrabania prvkov.

Symptómy sa prejavujú vo forme jediných psoriatických plakov alebo výrazných kôr pod vlasmi. Vzhľadom na to, že tieto lézie sú v horných vrstvách kože a nedosahujú vlasové folikuly, rast vlasov nie je narušený a ich strata sa nevyskytuje skoro. Na povrchu plakov sa kumuluje kožný mast, ktorý tvorí tuberkulózy, ktoré sú ľahko identifikovateľné sondovaním špičkami prstov.

V počiatočnej fáze, môže byť iba difúzna, bez zápalových prejavov a jasnými hranicami, hojné deskvamáciou lupín. To má veľa podobností s iným dermatózy hlavy, čo značne komplikuje diferenciálnu diagnostiku a liečbu psoriázy na hlave. Najčastejším príznakom psoriázy je "psoriatická Crown" - prechod proces vlasatej časti hladkej kože susedných oblastí na čele, v oblastiach ušníc, a za nimi, zadné povrch ušných lalokov, okcipitální oblasti a zadnej časti krku.

V závislosti od oblasti a závažnosti príznakov sú na pokožke hlavy 3 stupne poškodenia:

 1. Jednoduché - neprítomnosť výrazného klinického obrazu. Psoriatické plaky môžu byť jednoduché alebo iného chýbať, došlo k miernemu svrbenie hlavy, mierne začervenanie a deskvamácia (odlupovanie) epitelu vo forme belavého lupín, slabo exprimovaný zápalovú reakciu, alebo jeho nedostatok.
 2. Mierny - oblasť lézie je menej ako 50%, vyššie uvedené príznaky sú výraznejšie ako pri miernej psoriáze.
 3. Silne - oblasť lézie presahuje 50% pokožky hlavy a často prechádza cez ňu, priemer a hrúbka váhy je oveľa väčšia ako v 2. stupni. Znižuje sa pružnosť kože, výrazná opuchy a sčervenanie, šúpanie šedivých šupín a kôr, sprevádzané silným, často bolestivým svrbením.

poranenia kože pri škrabaní, čím sa znižuje jeho ochranné funkcie, aseptické zápal - to všetko poskytuje priaznivé podmienky pre rast kvasiniek, Staphylococcus aureus a Streptococcus, výskyt hnisavý zápal a tvorba ďalších veľkých odvodňovacích krusty ( "psoriatická helma").

Avšak, závažnosť celkového stavu psoriázy hlavy závisí nielen na oblasť a závažnosti symptómov miestnych, ale aj bolestivé pocity ľudského pacienta zjavné kozmetické vady spôsobili vážne svrbenie a olupovanie epitelu. Ďalej, vzhľad hlavy je do značnej miery zhoršuje použitím externých liečiv (mastí, emulzií, krémov), ktoré sú ťažko odstrániteľné detergentných šampóny. Vlasy sa tukujú, uviaznu a uviaznu.

Nepríťažlivý vzhľad ovplyvňuje kvalitu života chorých v ešte väčšej miere ako pri porážke psoriázy iných častí tela, ktoré môžu byť pokryté oblečením. Toto ochorenie spôsobuje, že pocit nepohodlia vo svojom osobnom i verejnom živote, porušujú pracovnú disciplínu či chýbať pracovné dni pracovnej neschopnosti (60%), čo spôsobuje ťažkosti pri voľbe povolania a zamestnania sa stretáva s školskej dochádzky, znižuje spoločenskú aktivitu ako celok.

Tieto dôvody prispievajú k tomu, že pacienti sú často začal prerušenie terapie pomocou externých prostriedkov alebo za použitia ich nepravidelne, čo ďalej komplikuje liečbu psoriázy hlavy spúšťa opakovanie procesu, uľahčuje prechod na ďalšiu závažný. Negatívny vplyv na psychiku tejto choroby je tiež vidieť v slezine, neoprávnené konfliktu, poruchy spánku, časté stresu, depresívnych porúch (55%), a to až k myšlienkam na samovraždu prírody, zhoršenie kardiovaskulárnych ochorení, diabetes dekompenzácia a podobne. D.

Zmeny v psychoemoncionálnej sfére ovplyvňujú závažnosť priebehu psoriázy. Takéto prejavy ochorenia, podľa mnohých dermatológov, sú dostatočným dôvodom na pripisovanie psoriázy pokožky hlavy, dokonca aj s jej ľahkým priebehom, ťažkým formám manifestácie ochorenia.

Ako liečiť psoriázu na hlave

Plán liečby by mal obsahovať:

 1. Psychologická pomoc.
 2. Používanie sedatív, hypnotik a antidepresív.
 3. Dodržiavanie diéty s prihliadnutím na znášanlivosť a alergické vlastnosti potravín, bohatý obsah vitamínov a stopových prvkov, obmedzenie obsahu extraktov, korenín a uhľohydrátov v pokrme.
 4. Účinná špecifická liečba lokálnych (topických) liekov a prípravkov s všeobecnými účinkami na telo (ak je to potrebné).

Topická liečba

Spočíva v použití takých liečivých masti, krémov, emulzií, pleťových vody, šampónov, ktoré sú charakterizované:

 • nízka toxicita;
 • maximálna účinnosť s minimálnou expozíciou;
 • ľahké rozloženie na pokožku hlavy;
 • vhodný (v kozmetickom pláne) aplikácia - neprítomnosť vône a farby, sušenie a lepenie na vlasy.

Bohužiaľ, neexistujú univerzálne zdravotnícke pomôcky, ktoré by maximálne splnili všetky tieto parametre.

V štádiu progresie ochorenia sú optimálne prípravky na liečbu psoriázy pokožky hlavy s miernou až strednou závažnosťou:

 1. Lotion "Diprosalik" a šampón "Friederm - Zinok", určený na umývanie hlavy.
  "Diprosalik" je kombinovaný prípravok, ktorý má dvojitý účinok. Pozostáva z kyseliny salicylovej 3% a kortikosteroidu betametazóndipropionátu. Keratolytické pôsobenie kyseliny salicylovej vedie k rozpusteniu stratum corneum epidermis a podporuje čistenie kôrovcov, ako aj lepšiu penetráciu betametazónu. Táto látka má protizápalový účinok, potláča syntézu cytokínov, ktoré sa podieľajú na uskutočňovaní zápalovej reakcie a znižuje priepustnosť stien malých ciev dermálnej vrstvy.
  Hlavná zložka šampónu "Friederm - Zinok", zirkónpyritón sa aktivuje, má antifungálny a antibakteriálny účinok. Okrem toho má protizápalový účinok vďaka normalizácii aktivity mnohých enzýmov, ktoré stabilizujú priepustnosť bunkových membrán. "Diprosalik" sa nanáša tenká vrstva na pokožku 2 krát denne počas 10-20 dní.
 2. Kombinovaný liek "Daivobet" a gél "Ksamiol". Ich zložky sú kortikosteroidy, ktoré majú protizápalové, protiedematózne vlastnosti a účinok na potlačenie imunitnej odozvy a kalciumotriol je jeden z vitamínových analógov "D3". Táto látka inhibuje proliferáciu keratinocytov a podporuje úplné zrenie buniek. Kyselina salicylová inaktivuje kalciumpotriol, takže ich kombinované použitie je neprijateľné. "Daivobet" sa používa na liečbu plakov.

V stacionárnom štádiu choroby sa odporúčajú krémy a masti:

 1. Obsahujúce 5% kyseliny mliečnej alebo 2-5% kyseliny salicylovej. Lieky sa aplikujú na lézie 10-20 dní. Zmäkčujú plaky a očisťujú kožu a tiež podporujú prenikanie iných liečiv do vrstiev kože.
 2. Liniment "Naftaderm" je tekutá masť na báze 10% naftalanového oleja. Zlepšuje krvný obeh, má zmäkčujúci a protizápalový účinok.
 3. "Psorkutan" alebo "Daivonex", obsahujúci vápnik vyhovol.
 4. Krém "Topik 10", obsahujúci 10% močovinu a kyselinu mliečnu. Krém má účinné zvlhčujúce a keratolytické účinky počas 12 hodín.

Vo fáze regresie platí:

 1. Vyčistený breza, jalovec decht alebo decht masť s petrolát - zlepšuje krvný obeh, majú riešenie, antifungálne, keratolytické, protisvrbivé dezinfekčný a protizápalový účinok pre inhibíciu proliferácie nezrelých buniek v epidermis.
 2. "Friederm - tar" - šampón na báze čisteného uhoľného dechtu, má terapeutický účinok a starostlivo očisťuje krémy a masti.
 3. "Psoriaten" je homeopatický liek na báze lanolínu, ktorý obsahuje berberin a ďalšie alkaloidy subabdominálnej magnólie. To má zmäkčujúci a protizápalový účinok, potláča proliferáciu nezrelých buniek, urýchľuje reverzné vývoj vyrážky po zrušení keratolytickým a lokálne kortikosteroidy.

Pri ťažkej psoriázy skalpu okrem lokálnu liečbu použité vnútri cytostatík (metotrexát), imunosupresívne (cyklosporín), fumarovej kyseliny imunomodulačné lieky, ožiarenie laserom krvi, plazmaferéza, plasmasorption, odkvapkávacia detoxikáciu drog.

Všetky prostriedky topických a všeobecných účinkov sú predpísané s ohľadom na stupeň, závažnosť priebehu a stupeň ochorenia.