Hlavná

Dermatitída

Môžem dostať psoriázu - príčiny ochorenia a ako sa prenáša

Anomálie kože, ktorá sa týka jednej z najčastejších ochorení - psoriázy. Tento typ dermatózy postihuje približne 5-6% mužov a žien na celom svete. Ako sa prejavuje ochorenie kože a aké nebezpečné je to?

Čo je choroba psoriázy

psoriázy kožné ochorenia (alebo psoriáza) - Chronické odmietnutie, ktoré je typické pre nadmerné delenie buniek horných vrstiev pokožky, silný zápal a poškodenie rôznych orgánov, interných systémov človeka. Neinfekčné ochorenie postihuje kožu a jej prídavné látky (nechty, vlasy). Hlavnými príznakmi psoriázy je vzhľad ružových škvŕn, ktoré sa nakoniec začnú odlupovať, spôsobujú svrbenie. Ochorenie sa vyznačuje striedaním exacerbácie a remisie.

Často sa líšok vytvára na lakťoch, kolenách, na pokožke hlavy. Často sú postihnuté časti krytov, ktoré sú trvale zranené alebo sú vystavené treniu. V prípade atypických foriem psoriázy sú choroby postihnuté iné miesta na ľudskom tele. Lekári rozlišujú tri stupne vývoja lišajníkov s mierou:

 1. Progresívna etapa. Je charakterizovaná tvorbou nových vyrážok, závažným svrbením.
 2. Stacionárna fáza. Nové lišajové škvrny s peelingom sa nezobrazujú a staré sa postupne uzdravujú.
 3. Regresiu. Choroba prakticky ustúpi a ponecháva silnú pigmentáciu na tele (na miestach plakov je koža tmavšia než v zdravých oblastiach).

Je psoriáza prenesená z človeka na človeka

Mnoho ľudí sa často zaujíma o dermatológov, môžete získať psoriázu. Šupinatý lichen nepatrí k infekčným chorobám. Psoriatická cesta sa úplne rozvíja podľa iných "zákonov". Vzhľadom na túto skutočnosť nemožno prenášať chronické ochorenie takto:

 1. Mnoho ľudí si myslí, že psoriáza sa prenáša kontaktom. Je tiež vylúčená trasa priameho kontaktu - prenos domácnosti (letecká preprava, handshake, objímanie, používanie uterákov inej osoby atď.). Je psoriáza nákazlivá? Prirodzene, nie.
 2. V procese starostlivosti o pacienta, ktorý má aj lišaj, neexistuje riziko infekcie. Zmena oblečenia, umývanie riadu pacienta a podobné akcie akýmkoľvek spôsobom neovplyvní pohodu zdravého človeka. Psoriáza kože pre ostatných nie je nebezpečná.
 3. Psoriáza a pohlavie sú dva pojmy, ktoré nie sú v žiadnom prípade spojené. Sexuálne vzťahy s mužom alebo ženou, ktoré trpia šupinatým lichenom, sú bezpečné. Je psoriáza sexuálne prenášaná? Odpoveď na túto otázku je: nie.
 4. Pri krvnej transfúzii sa lišaj tiež neodovzdáva od pacienta. Prítomnosť takého porušenia nebude mať vplyv na vaše zdravie.

Ako sa prenáša psoriáza?

Je potrebné pochopiť, ako je psoriáza ovplyvnená, prečo sa táto kožná choroba vyskytuje. K dnešnému dňu ešte nedošlo k stopercentným príčinám, ktoré spôsobujú poškodenie tela. Existuje niekoľko teórií, ktoré sú blízke pravde:

 1. Genetická predispozícia. Hereditný faktor sa považuje za hlavného "vinníka" prenosu zápalovej neprenosnej choroby. Keď obaja rodičia trpia psoriázou, šanca na postihnutie dieťaťa touto chorobou je 75%. Ak je lišejník diagnostikovaný iba u matky alebo otca, potom sa riziko jeho dedičstva zníži o štvrtinu.
 2. Alergická teória. Často s exacerbáciou psoriázy dochádza k nárastu alergických atakov. V tomto prípade lekári hovoria, že šupinatý lichen je reakcia na vírusy alebo potravinové alergény.
 3. Endokrinný faktor. Ochorenie sa objavuje v dôsledku prerušenia štítnej žľazy a hormonálneho zlyhania.
 4. Vírusová teória. Predpokladá sa, že psoriáza sa môže prenášať vírusmi. Väčšina ľudí je náchylná na vývoj nekonzumujúcich erupcií, ale len tie, ktorých telo bolo ovplyvnené vírusovými organizmami, ochorie.
 5. Infekčný faktor. Táto teória vysvetľujúca, ako môže vysielať lišaj, už dávno existovala, ale zatiaľ nemá žiadne moderné vedecké dôkazy. Lekári opakovane zistili, že počas sezónnych infekcií (chrípka, tonzilitída, bronchitída atď.) Dochádza k exacerbácii. Takéto ochorenia výrazne potláčajú imunitný systém, čo spôsobuje, že telo je viac náchylné na psoriázu.

Čo je nebezpečná psoriáza

Ak nechcete liečiť šupinatú šupinku, potom okrem silného fyzického a psychického nepohodlia môže viesť k veľmi vážnym negatívnym následkom. Je psoriáza nebezpečná a čo presne? Hlavné výsledky začatého zápalového ochorenia sú:

 1. Výskyt psoriatickej artritídy. Tento problém je charakterizovaný skutočnosťou, že postihnuté oblasti tela sú oveľa hlbšie ako koža a vedú k chorobám kĺbov. Poruchy metabolických procesov ovplyvňujú nielen stratum corneum: ide do tela, dotýkajú sa chrupavkového tkaniva. Nail lupienku, vyrážky na rukách alebo nohách zasiahnutých kĺbov, čo vedie k obmedzeniu pohybovej aktivity u ľudí.
 2. Sliznica tiež môže trpieť nedostatkom. Ak včas nespustíte liečbu autoimunitného ochorenia, potom sa presunie z rohovky na sliznicu. V dôsledku toho lekári diagnostikujú rôzne ochorenia, ktoré priamo súvisia so zápalom slizníc (zhoršenie zraku, konjunktivitída a iné).
 3. Psoriáza hlavy alebo iných častí tela "spätne" a na pečeň. Problémy v práci tohto orgánu sa objavujú bez ohľadu na lokalizáciu plakov a iné vonkajšie príznaky choroby.
 4. Pri exacerbácii šupinatých lišajníkov trpí endokrinný systém, čo spôsobuje zväčšenie lymfatických uzlín.
 5. V druhej fáze psoriázy sú pozorované poruchy kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému.
 6. Ďalšou nebezpečnou komplikáciou je svalová atrofia. V konečných štádiách ochorenia sa objavuje úplná absencia terapie alebo keď psoriáza ovplyvňuje hlboké tkanivá tela.

Video: Psoriáza je nákazlivá alebo nie

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Je psoriáza nákazlivá?

Psoriáza je jednou z najčastejších chronických ochorení kože. Asi 5% svetovej populácie trpí touto formou dermatózy v jednej alebo druhej forme. Nepríjemný peeling pokožky, červené škvrny, ako aj veľa nepríjemných pocitov - to sú všetky charakteristiky tejto choroby. Psoriáza - je to nákazlivé, ako sa prejavuje a ako postupuje, existuje nejaký spôsob, ako vyliečiť túto chorobu? Zvážte to.

Psoriáza je nákazlivá alebo nie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, aj keď väčšina lekárov má tendenciu myslieť si, že choroba je prenášaná len dedičstvom a je vyvolaná infekčnými, vírusovými a inými faktormi.

Je psoriáza pokožky hlavy a inej kože, vrátane hlbokého poškodenia tkaniva, nákazlivá? Nie, nie. Psoriáza, ktorej dráhy prenosu sú obmedzené genetickými faktormi, Nepredložené:

 • Sexuálny spôsob.
 • So slinami a kvôli použitiu jedného s chorými pokrmmi, uterákmi a inými predmetmi pre domácnosť.
 • Prostredníctvom ruky a blízkych kontaktov s kožou.

Samozrejme, úzka komunikácia s osobou trpiacou psoriázou môže byť nepríjemná z čisto estetických a hygienických motívov, ale je nemožné dostať infikované z takejto osoby.

Prečo je to a čo je dôkazom týchto údajov? Prečo nemôžete mať psoriázu dotykom a blízkym kontaktom? Ak chcete získať odpovede na tieto otázky, pozrite sa na túto chorobu podrobnejšie.

Ako sa manifestuje psoriáza?

Vlastnosti imunitného systému, zdravotný stav a náchylnosť na tieto alebo iné infekcie v každej osobe sú individuálne, a preto nie je možné vyvodiť všeobecnú schému vývoja ochorenia. Okrem toho sa psoriáza zdedí. Napriek tomu existuje niekoľko znakov, na ktorých je možné vytvoriť vývojové ochorenie.

Na koži sú vytvorené červené, ako keby sušené škvrny, na ktorých vrchnú vrstvu začína odlupovať. Zdá sa, že tieto náplasti sa zdvihli nad celý povrch kože a mohli spôsobiť nepríjemné pocity. Ich vzhľad začína tým, že sa telo začne svrbieť, vytvára sa začervenanie. Akumulujú nadmerný počet lymfocytov a iných mikročastíc. Nakoniec sa premenili na suché, červené plaky.

Miesta, kde sú začervenanie a plakety - toto je zvyčajne rôzne krivky tela (lakte, kolená, ramená), rovnako ako miesta s vlasmi (hlava). Často sú príznaky psoriázy a na chrbte.

Prečo sa to deje? Psoriáza alebo, ako sa tiež nazýva šupinatý lišaj, významne znižuje životný cyklus buniek v postihnutých oblastiach. Odtiaľ a peeling, a biely povlak, a váhy, ktoré neustále odlupujú od kože, kvôli ktorému celé telo začne svrbieť. Namiesto 30 až 35 dní žije klietka stratum corneum iba 4-5 dní, po ktorej zomrie a zmizne.

Moderná medicína dokázala vzájomnú súvislosť medzi psoriatickou chorobou a hlbokými poruchami v systémoch tela. S šupinatým lišajom dochádza k narušeniam fungovania endokrinného, ​​imunitného a dokonca nervového systému. Preto otázka, či je psoriáza nákazlivá alebo nie, by mala byť odpoveď hľadaná oveľa hlbšie, ako len naznačujú dermatologické poruchy.

Príčiny psoriázy: základné teórie

Väčšina ľudí trpiacich touto chorobou skúsenosti nielen pre svoje zdravie a vzhľad, ale tiež sa starajú o zdravie svojich blízkych, takže majú záujem o to, či je psoriáza nákazlivá. Odpoveď na túto otázku dávajú teórie o pôvode ochorenia, berúc do úvahy veľa faktorov.

 1. Genetics. Jedna z najdôležitejších teórií, ktorá sa dnes považuje za všeobecne akceptovanú, sa týka genetiky. Dedičnosť sa nazýva hlavným faktorom sklonu k rozvoju psoriázy. Spôsoby prenosu psoriázy na základe dedičnosti sú jedny z najpozoruhodnejších. U troch štvrtín detí, ktorých rodičia trpeli psoriázou, sa skôr či neskôr táto choroba objaví. Ak bol výskyt ochorenia preukázaný iba jedným z rodičov, riziko je znížené na 25%. Ale to, bohužiaľ, nezrušuje šance na ďalší prenos choroby dedičnosťou.
 2. Infekčná teória hovorí, že psoriáza sa môže vyvinúť ako komplikácia po niektorých typoch infekčných ochorení. Vrátane - v dôsledku poruchy ľudskej kože škodlivými mikroorganizmami vrátane rôznych húb. Avšak laboratórne štúdie ukázali nízku pravdepodobnosť takéhoto spojenia. Na druhej strane lekári tiež poznamenávajú, že infekcia môže slúžiť ako aktivačný mechanizmus ochorenia. To znamená, že ak predispozícia na psoriázu už existuje, potom ochorenia, ktoré nesie človek, môžu urýchliť jej prejav.
 3. Alergická teória ospravedlňuje prekvapivo stabilný vzťah exacerbácií psoriázy v jarných a jesenných obdobiach, kedy dochádza aj k zvýšeniu prípadov alergie. Predpokladá sa, že psoriáza je jedným z typov alergických reakcií na vírusy alebo určité potraviny. Potvrdením teórie je tiež to, že psoriáza, podobne ako alergie, nie je nákazlivá.
 4. Teória vírusov je vyvinutá vedcami najmä v súvislosti s genetikou. Predispozícia k psoriáze môže existovať vo veľkom počte ľudí, ale iba tí, ktorí sú postihnutí určitými vírusmi, zaznamenávajú prudký nárast aktivity týchto faktorov a v dôsledku toho ochorejú. Ak sa tieto štúdie potvrdia, môžete povedať, že psoriáza je nákazlivá choroba, pretože môže byť infikovaná vstupom do tela vírusov.
 5. Porušenie metabolických procesov v tele, ak nie je príčina, určite dáva impulz vývoju choroby. Metabolické poruchy v krvi vedú k akumulácii nadbytočných lymfocytov v rôznych častiach kože, ktoré neskôr viedli k prvým vyrážkam a vzniku zčervenalých oblastí. Pacient tak má takmer vždy dedičnú predispozíciu k tejto chorobe - nie samotnej psoriáze, ale charakteristické metabolické poruchy, ktoré ju vyvolávajú. Vďaka rovnakej teórii výmeny sa zistilo, že psoriáza je obzvlášť častá u pacientov s diabetes mellitus. Majú a priori narušené metabolické procesy a problémy s imunitným a endokrinným systémom. Takmer tretina diabetikov trpí šupinatým lišajníkom.
 6. Imunitná teória podobne ako výmena. Ak sú v tele prítomné vážne ložiská infekcie, vyvolávajú to porušenia, ktoré sú zdedené ako predispozícia k psoriáze. Okrem toho, že je dermatologické problémy majú matku alebo otca nie je nutné - tieto účinky môžu byť chronické angíny alebo zápal prínosových dutín, nie je úplne vyliečil bolesti v hrdle alebo alergiu. Okrem imunity by sa však malo pamätať aj na prítomnosť iných faktorov.
 7. Endokrinná teória opisuje psoriázu v dôsledku fungovania hormonálnej nerovnováhy a endokrinnej žľazy, ktorá spolu s mnohými ďalšími faktormi ovplyvňuje stav procesov regenerácie buniek.

Psoriáza sa často objavuje u ľudí, ktorí si ani neuvedomujú predispozíciu k tejto chorobe, ale utrpeli vážne duševné traumy, stres alebo nervové poruchy. Pravdepodobne áno, rozdiely v nervovom systéme a stavu psychosomatické medicíne hrajú rolu: je spustenie metabolických porúch, ktoré na oplátku viesť k zhoršeniu psoriázy.

Zvyčajne prítomnosť iných ohniskov infekcie v ľudskom tele zhoršuje situáciu. Sú ťažké prenášanie infekčných chorôb (chrípka, šarlach), prítomnosť chronického ochorenia (zápal vedľajších nosových dutín, nádcha, angíny), exacerbácia infekcií v tele (kazu, zápalu stredného ucha, chlamýdie, atď).

Je kože psoriáza nákazlivá podľa týchto teórií? Nie, ak v tele nie je zjavná predispozícia a ohniská infekcií boli odstránené včas. Dobrá kondícia imunitného systému, zavedený metabolizmus pomôže zaistiť proti tejto nepríjemnej chorobe.

 1. Dedičnosť.
 2. Porušovanie imunitného, ​​endokrinného systému tela a jeho metabolických procesov.
 3. Prítomnosť zápalu a iných infekcií v tele.
 4. Úrazy - u ľudí, ktorí spadajú do rizikovej skupiny pre vyššie uvedené faktory.

Priebeh ochorenia: ako nebezpečná je psoriáza?

Okrem veľmi zjavných vonkajších faktorov, ktoré spôsobujú značné nepohodlie, je psoriáza nebezpečná aj pre následky, ktoré sa prejavujú v neskorších štádiách ochorenia. Jeho dôsledky zahŕňajú:

 1. Psoriatická artritída je fenomén, v ktorom sú postihnuté oblasti oveľa hlbšie ako koža a ochorenie postihuje kĺby. Porušenie metabolických procesov sa prejavuje nielen na stratum corneum, ale aj vo vnútri tela, ktoré sa dotýka chrupavkovej látky. Preto všetci, ktorí sa obávajú, či je psoriáza nákazlivá na ich rukách, by malo byť známe, že práve v kĺboch ​​rúk preniká na prvom mieste. A ak v počiatočnom štádiu ochorenia pretrepnete ruky a vykonáte celý rad pohybov, môže to byť jednoducho nepríjemné, potom porážka kĺbov bude znamenať významné obmedzenie činnosti.
 2. Zvrat slizníc. Ak sa nepodarí čas na ošetrenie šupinatého lišajníka, potom sa môže rozšíriť ďalej, od hornej až po sliznicu. Jemné tkanivá slizníc tolerujú metabolické poruchy a prítomnosť umierajúcich buniek v ich zložení. V dôsledku toho - pretrvávajúca konjunktivitída, problémy s očami a očami, ďalšie komplikácie spojené so zápalom slizníc.
 3. Porucha pečene, ktorá sa pozoruje u všetkých typov progresívnej psoriázy, sa môže vyskytnúť bez ohľadu na miesto koncentrácie plakov a iné vonkajšie príznaky. To znamená, že zatiaľ čo pacient si myslí, že psoriáza hlavy je nakažlivá a na aký šampón prejde kvôli konštantným lupinám, psoriáza už ovplyvňuje vnútorné orgány. Preto je potrebné liečiť príčinu, nie príznaky.
 4. Atrofia svalov obvykle sprevádza štádium psoriázy, keď prechádza z chrupavkových tkanív (artritída) do hlbších tkanív. Pozoruje sa iba pri úplnej absencii liečby alebo v konečných štádiách ochorenia.
 5. Zvýšenie lymfatických uzlín pri psoriáze je spojené s abnormalitami v endokrinnom systéme.
 6. Poruchy centrálneho nervového a kardiovaskulárneho systému sú tiež pozorované v druhej fáze ochorenia.

Nasledujúce štádiá psoriázy sa líšia:

 1. Pokrok - objavenie prvých vyrážok malých rozmerov, ľahké svrbenie v miestach ich vzhľadu. Ak sa to spája s inými poraneniami kože (uhryznutie, popáleniny), môže sa rozvoj ochorenia urýchliť.
 2. Stacionárne štádium, na ktorom sa ochorenie liečilo, sa vyznačuje veľkým počtom veľkých červených a bielych škvŕn roztrúsených po celom tele s vločkovitou kožou.
 3. Regresívny stupeň je posledný stupeň, keď vyrážka v podstate prechádza po ošetrení, pričom na koži zostáva len málo stop. Ak sa liečba neobnoví, vrátia sa znova.

Psoriáza je ťažké, chronické a veľmi život ohrozujúce ochorenie. Avšak, použitie moderných prostriedkov liečby, vývoj psoriázy môže byť spomalený a pretiahnuť na mnoho rokov, kedy sa choroba rozhodne nie je potrebné sa cítil sebemenší nepohodlie. Okrem lekárske a fyziologické ošetrenie a kozmetické prípravky sú používané, a to aj časť kúpeľnej liečby - peeling zmesi, bahenné zábaly, kúpele a masky. Pomocou celého komplexu opatrení sa človek môže zbaviť nepríjemných pocitov a predchádzať chorobe v živote človeka.

Je psoriáza nákazlivá pre ostatných?

Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku: psoriáza je nákazlivá alebo nie. Je to prirodzené, pretože táto choroba je celkom bežná. Prevažná väčšina ľudí sa bojí kontaktovať osobu, ktorá má na koži psoriatické papuly. Pokiaľ je tento strach odôvodnený, bude možné sa z tohto článku poučiť.

Je psoriáza nákazlivá?

Komunikácia s osobou trpiacou psoriázou môže spôsobiť len estetické nepohodlie. V opačnom prípade je tento kontakt úplne bezpečný pre zdravých ľudí. Vyhlásenie, že psoriáza je nákazlivá a nebezpečná pre ostatných, je len bežný mýtus.

Ako sa prenáša psoriáza?

Zdravá osoba nemôže dostať psoriázu od chorého človeka. Psoriáza sa neodovzdáva:

 • Pri kontakte s pokožkou pomocou jedného pacienta s pacientom (posteľná bielizeň, uterák, riad).
 • Prostredníctvom slín, potu.
 • Sexuálny spôsob.
 • Pri starostlivosti o chorých.
 • Prostredníctvom krvi.

A dedičná predispozícia k vzniku psoriázy je možná. Genetický faktor vo vývoji choroby zohráva kľúčovú úlohu. Pravdepodobnosť prenosu tohto ochorenia z matky na dieťa je vysoká. Je to 40-50%. Ak sú obaja rodičia ochorení, riziko výskytu choroby u ich dieťaťa dosahuje 75%.

U pacientov so psoriázou dochádza k zmenám na bunkovej úrovni v tkanivách kože kože. Tieto patogénne mutácie sa prenášajú na deti na genetickej úrovni. Ich prítomnosť vedie k zmenám v metabolických procesoch a vývoji ochorenia.

Psoriáza kože nie je nutne prítomná v budúcej generácii. Môže sa to vyskytnúť počas generácie. Ochorenie je často v latentnom stave. Človek nevie o existencii predispozície k jeho vývoju.

Existujú situácie, keď sa prvé psoriatické papuly tvoria u detí a po chvíli sa objavujú u rodičov. To naznačuje prítomnosť ochorenia v dedičnej línii.

Prvé príznaky psoriázy

Psoriáza nie je nákazlivá choroba. Je však dôležité ho identifikovať, nesmie sa to zamieňať s inými dermatologickými ochoreniami, ktoré sa prenášajú kontaktom.


S rozvojom psoriázy sa na povrchu kože vytvárajú jednotlivé škvrny červenej farby. Spočiatku sú malé. Vzdelávanie rastie rýchlo. Horná vrstva vyrážok silne vločiek a mení sa na plaky. Sú to papuly. Miesta ich lokalizácie sú svrbiace. Prvé vyrážky sa vyskytujú spravidla na ohyboch tela (kolená, lakte, ramená), na hlave, chrbte.

Dokonca aj "zanedbaná" psoriáza môže byť vyliečená doma. Len nezabudnite rozmazávať raz denne.

Rozlišujúce znaky psoriázy:

 • Tvorba "stearínovej škvrny" - váhy papulov sa rýchlo odlupujú s miernym oškrabaním ich povrchu.
 • Vzhľad "konečného filmu" - po odlúpnutí váhy, povrch kože je tenký a lesklý, ako by bol mokrý.
 • Účinok "krvavej rosy" - ak je koncová fólia poškodená, na povrchu sa objavujú malé kvapky krvi, ktoré pripomínajú rosu.

Čo je nebezpečné pri psoriáze?


Hoci sa psoriáza nestane infikovaná, je to veľmi nebezpečné ochorenie. Mala by sa liečiť s prvými príznakmi. Toto ochorenie postihuje kožu, ako aj vnútorné orgány. To je jeho nebezpečenstvo. Ak liečbu neuskutočníte včas podľa lekára, môžu sa vyvinúť závažné komplikácie:

 • Porážanie nechtov.
 • Porážka kĺbov, rozvoj psoriatickej artritídy. Choroba môže mať patologický účinok na chrbticu, čo vedie k invalidite.
 • Ochorenia oka - skleróza šošovky, konjunktivitída, episkleritída, uveitída.
 • Ochorenie slizníc - ak sa v močovej trubici objavia plaky, močový mechúr, hrozí uretritídou, cystitídou, prostatitidou.
 • Choroby obličiek a pečene.
 • Zvýšené ingvinálne, ako aj femorálne lymfatické uzliny.
 • Bolesť svalov, ich oslabenie.
 • Porážka nervového systému - existuje riziko epilepsie, encefalopatie, polyneuritídy.

Psoriáza je systémové ochorenie, ktoré postihuje všetky orgány. Smrteľný výsledok je možný s veľmi zanedbaným štádiom.

Psoriáza je liečená?

Je úplne nemožné vyliečiť psoriázu. Toto je chronické ochorenie. Metódy modernej medicíny však minimalizujú rýchlosť jej vývoja, predlžujú dlhú dobu remisie. Môže to trvať roky a dokonca desiatky rokov.

Hlavné typy liečby psoriázy:

1. Terapeutické metódy:

 • Fotochemoterapiou.
 • Ultrafialové žiarenie.
 • Laserová terapia.
 • PUVA terapia.

2. Lekárske metódy:

 • Hormonálne prípravky, najmä masti.
 • Použitie ochutených retinoidov.
 • Monoklonálne protilátky.
 • Antihistaminiká.

3. Špeciálna strava

Maximálna účinnosť je demonštrovaná komplexným prístupom k liečbe.

Psoriáza - ako sa zbaviť smrteľnej autoimunitnej choroby?

Hodnotiť tento článok
(1 priemery 5.00 z 5)

Psoriáza: je to nákazlivé alebo nie?

Psoriáza je bežná forma chronickej dermatózy. Sú postihnutí viac ako 10% populácie celej Zeme. Psoriáza prináša veľa problémov a ťažkostí chorému.

Pre pacientov toto ochorenie nie je také nebezpečné, ale spôsobuje nepríjemné pocity a rozpaky, najmä u ľudí, ktorí nedostanú psoriázu. Práve oni majú myšlienky Je psoriáza nákazlivá, a či sa môžu infikovať.

K dnešnému dňu môžeme povedať, že psoriáza nie je infekčné chronické ochorenie. Inými slovami, na otázku: "Je psoriáza nákazlivá alebo nie?", Odpoviem: "Nie, psoriáza nie je nákazlivá!".

Psoriáza sa prejavuje vo forme zašpinených škvŕn po celom tele. Možno, tak u dospelého, ako aj u dieťaťa. Ovplyvňuje celé telo, je viditeľné na fotky psoriázy, vrátane nechtov na končatinách rúk a nôh. Prirodzene - sú to papuly, chronický zápal kožných oblastí.

Ako sa prenáša psoriáza?

Rovnako ako všetky choroby je rozumné predpokladať, že psoriáza sa prenáša dvoma hlavnými spôsobmi:

 • podľa dedičstva;
 • pri kontakte s inými pacientmi. Ale je to tak. vyriešime nižšie.

Je psoriáza rozdelená podľa dedičstva

Áno, od rodičov k dieťaťu psoriáza sa prenáša podľa dedičstva. Môže sa prejaviť hneď po narodení, po niekoľkých rokoch alebo dlhšie. Tiež psoriáza sa nemusí objaviť vôbec.

Až do nedávnej doby dermatológovia predložili návrh, že psoriáza v dôsledku dedičnosti sa vôbec nevysiela, ale predispozícia k tejto chorobe sa prenáša. Hoci to spôsobuje určité rozpory v probléme z ktorých je psoriáza, ale doteraz sa nič nepotvrdilo.

Je psoriáza na kontakte?

Nie, psoriáza nie je nákazlivá a nemôže sa prenášať kontaktom s pacientom. Je tiež potrebné poznamenať psoriáza sa neodovzdáva a počas sexuálneho styku. Takže sa nebojte tejto choroby a najmä ľudí, ktorí ju majú.

Ako často sa deje psoriáza?

Najčastejšie, psoriáza u detí v počiatočnej fáze prejavuje sa v podobe "alergického kašľa". Kožné bunky pri psoriáze žijú iba 5-6 dní, potom postupne zomierajú. Charakter choroby so psoriázou je veľa chronických ochorení a vývoj patológií u chorého. A keďže sa porušujú dôležité funkcie a systémy celého organizmu, ako sú imunitné, nervové a endokrinné systémy.

Psoriáza tvorí červené, suché škvrny v tele dieťaťa. Niektoré postihnuté oblasti nemajú dokonca žiadne nepríjemné pocity, ale jednoducho existujú miesta chronického zápalu.

Tieto škvrny sú bledšie, sivšie alebo strieborné. Vo vzhľade vyzerajú ako zmrazený parafín. Najčastejšie sa psoriáza objavuje na miestach, ktoré sú náchylnejšie na mykanie, tlak a trenie. Môže sa tiež objaviť: na kolenných kĺboch, na lakte a na zadku.

Ale psoriáza je veľmi škodlivá forma ochorenia, ktorá môže postihnúť aj iné oblasti ľudského tela: ovplyvniť pokožku hlavy, pokožku tváre, kožu rúk a nôh na nohách.

Psoriáza - je to nákazlivé alebo nie, a prenáša sa z človeka na človeka?

Dobrý deň, milí čitatelia! V tomto článku budeme hovoriť o pomerne bežnej kožnej chorobe - lupienke. Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku - je psoriáza nákazlivá. To platí najmä vtedy, keď je v rodine pacient s psoriázou.

Vzhľadom na skutočnosť, že psoriáza je chronické ochorenie a kožné prejavy sú veľmi intenzívne, môžu pokryť celé telo, ľudia sa pýtajú, či sú prenášané alebo nie, keď sú v kontakte s takýmto pacientom.

Psoriáza - čo to je?

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré má chronickú povahu, vyjadrené v porážke kože a kĺbov. Charakteristickou črtou sú psoriatické plaky.

Výskyt psoriatických plakov je veľmi neatraktívny. Na koži sa najskôr vytvorí červené miesto, ktoré sa postupne rozširuje a dochádza k pankreatickému lúpaniu. Najčastejšie postihnuté lokty, kolená, pokožka hlavy, kosť. Plaky sú náchylné na fúziu a veľmi veľké plochy sa môžu meniť. Veľmi často postihnuté kĺby spôsobujú pomerne intenzívnu bolesť.

Je psoriáza nákazlivá?

Psoriáza kože sa nazýva aj šupinatý lišaj. Názov - lichen - je vždy spojený s nákazlivou (infekčnou) chorobou kože, ktorá je veľmi častá. Infekcia sa vyskytuje pri kontakte s chorými zvieratami alebo ľuďmi.

Tieto ochorenia majú určitú podobnosť povrchne, ale zásadný rozdiel je, že psoriáza - neprenosných chorôb, tj chorý nie je zdrojom infekcie pre ostatné. Na otázku, či je alebo nie je nákazlivá pre ostatné, môžeme jasne povedať, že psoriáza nie je nákazlivá. Môžete žiť dlho s osobou, ktorá je chorá, bez rizika ochorenia.

Psoriáza môže postihnúť mužov a ženy, ale ženy sú častejšie a častejšie ochorené. Počas tehotenstva nie sú zlepšenia výnimočné. Nástup choroby môže byť v akomkoľvek veku, ale častejšie prejav sa prejavuje vo veku puberty až 25 rokov. Predpokladá sa, že je to kvôli endokrinným zmenám v tele. Príčiny ochorenia sú pomerne zložité a neboli úplne pochopené.

Udelené právo na dedenie alebo nie

Áno, vysiela sa. Pri vývoji tejto choroby hrá dôležitosť dedičnosti. Ak má jeden z rodičov psoriázu, riziko vzniku ochorenia u detí je dostatočne veľké.

Je to spôsobené tým, že boli objavené gény, ktoré určujú predispozíciu. Ale ochorenie sa začína prejavovať prítomnosťou začiatočného momentu.

Aký je východiskový bod

Východiskom je okolnosť, ktorá viedla k prejavu ochorenia:

 • Veľmi často to stresujúce situácie, čo vedie k napätiu všetkých funkcií a systémov tela a vzniku patologických procesov. Čím dlhší je stres, tým ťažšie sú dôsledky pre telo;
 • Autoimunitný proces. Gény ovplyvňujú fungovanie ľudského imunitného systému, spôsobujú určité zmeny a narúšajú správnu odpoveď na určitý stimul. Autoimunitný proces sa nazýva tak, že imunita, ktorá vykonáva ochrannú funkciu, z neznámych dôvodov začína napadnúť bunky svojho vlastného organizmu a spôsobuje ich smrť alebo narušenie práce. Pri psoriáze sú tieto kožné bunky kožné;
 • Endokrinné poruchy. Toto zníženie produkcie melatonínu, zvýšenie hladiny rastového hormónu, inzulínová rezistencia tkanív. Úloha pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy, glukokortikoidov je definovaná;
 • Metabolické poruchy. Poruchy metabolizmu často spôsobujú prejavy príznakov ochorenia. To sa môže stať spúšťacím mechanizmom rozvoja ochorenia;
 • Vírusová etiológia. Mnoho publikácií sa venuje tomuto problému, avšak vírusová teória nie je dokázaná.

Diagnóza nie je zložitá kvôli charakteristickým zmenám na koži.

Hlavné druhy psoriázy

Existuje niekoľko druhov ochorenia:

 • Jednoduché (v tvare plaku). Zjavuje sa kožnými vyrážkami vo forme plakov s váhy, ktoré krvácajú, keď sú šupiny odrezané. Stúpajú nad zvyšok kože. Dosky s nerovnými okrajmi sú náchylné na fúziu;
 • Atypické (ukladanie). Môže to byť typická zmena pokožky v prirodzených záhyboch. Jedná sa o zčervenalé zapálené záplaty v oblasti slabín, axilárnych dutín. Obaly v týchto miestach sú zriedené, rýchlo zranené, môžu byť ovplyvnené hubou;
 • Guttate, ktorý je charakterizovaný výskytom malých vyrážok, ktoré sa objavujú na bokoch, dolných končatinách, pokožke hlavy a iných oblastiach;
 • Pustulárnu. Ide o závažnú formu ochorenia, ktorá sa vyznačuje tvorbou pľuzgierov. Ovplyvnené pomerne veľké oblasti, ktoré prudko vážia stav pacienta. Všeobecná forma je veľmi vážna choroba, ktorá si vyžaduje intenzívnu starostlivosť;
 • Psoriáza nechtov. Dosky na nechty menia svoj tvar, stávajú sa priečne, krehké. K dispozícii je zmena farby - žltá, šedá. Veľmi často začína stratifikácia;
 • Artropatická psoriáza. Ochorenie sa prejavuje bolesťou a zmenami tvaru malých a veľkých kĺbov;
 • Jednou z najťažších foriem je psoriatická erytrodermia. Koža sa zapáli a začne sa odlupovať.

Liečba psoriázy

Existuje názor, že psoriáza je nevyliečiteľná. Ale táto choroba sa môže dostať do fázy hlbokej remisie. Niektorí pacienti žijú v tomto stave niekoľko rokov.

Teraz existujú nové prostriedky. Sú to drogy, ktoré ovplyvňujú mediátory imunitnej odpovede. S potlačovaním imunity sa vyskytujú mnohé komplikácie. Výber liekov vyžaduje veľkú odbornosť lekára a závisí od formy a závažnosti procesu.

Včasná liečba a prevencia zlepšujú kvalitu života pacientov s týmto komplexným ochorením.

prevencia

S progresiou ochorenia sa kvalita života pacientov výrazne znižuje. Vonkajšie prejavy v podobe šupinatých plakov, ktoré sú náchylné na krvácanie, ktoré vyčnievajú nad kožou, infekcie nechtov na rukách, peeling vlasovej pokožky - to všetko vytvára pocit odporu. Ľudia majú otázku - nie je pre pacienta nákazlivá?

Zlé vedomie vedie k tomu, že sa ľudia so psoriázou začínajú vyhnúť, pretože sa obávajú infekcie. V škole sa deti snažia s takým dieťaťom nekomunikovať. Takýmto ľuďom je ťažké získať prácu, nájsť partnera v živote.

To je dokonca viac chorí ľudia ponorí do depresie, k zhoršeniu ochorenia. Je známe, že ochorenie môže dôjsť k dlhé časové latentnej, ale stres, zneužívanie alkoholu alebo tabaku, užívanie drog, prechladnutia môže byť spúšť pre začatie exacerbácie.

vyzerať video "Infekčná psoriáza alebo nie - mýty a stereotypy o psoriáze" :

Je potrebné vysvetliť, že psoriáza pre ostatných nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Pacienti by mali byť podporovaní všetkými možnými spôsobmi, aby sa necítili odmietnutí. Účasť a podpora priateľov a príbuzných pomôžu vyrovnať sa s vážnou chorobou a prispôsobiť sa spoločnosti.

Dnes sú to všetky informácie. Dúfam, že som odpovedal na otázku, či je psoriáza nákazlivá. Zdieľajte tieto vedomosti so svojimi priateľmi v sociálnych sieťach. Buďte zdraví!

Môžem dostať psoriázu?

Podľa sklamaných lekárskych štatistík trpí tento alebo ten typ psoriázy 5% všetkých ľudí na tejto planéte. Choroba sa týka chronických neinfekčných zápalových dermatóz. Hlavnými príznakmi patológie sú červené šupinaté škvrny, ktoré sa objavujú nad povrchom kože vo forme plátov. Vonkajšie je choroba nepríjemná, najmä v prípadoch, keď patológia postihuje veľké oblasti pokožky, rúk, tváre, pokožky hlavy. Takýmto pacientom sa vyhýbajú, vyhýbajú sa úzkému kontaktu s nimi, mylne predpokladajú, že choroba sa môže prenášať z človeka na človeka. V tomto článku zisťujeme odpovede na tieto otázky: je psoriáza nákazlivá alebo nie, a ako sa v skutočnosti prenáša psoriáza?

Mýty o psoriáze

Je psoriáza prenesená z človeka na človeka? Táto otázka sa týka zdravých ľudí, ako aj samotných pacientov. Koniec koncov, choroba je dosť vážna a neexistujú žiadne prostriedky na jej úplné vyliečenie. V článku sa budeme snažiť zistiť, či sa psoriáza môže infikovať každodenným alebo akýmkoľvek iným spôsobom a prečo je u takého veľkého počtu pacientov ochorenie.

Prvá vec je zistiť, či je psoriáza prenášaná sexuálne? Mnohí pacienti sa domnievajú, že pri úzkom kontakte s osobou s patológiou počas pohlavného styku nemožno zabrániť infekcii. Toto je nesprávny názor. Dokonca aj pri nechránenom kontakte nemôže byť choroba nakazená. Choroba sa nedá preniesť nasledujúcimi spôsobmi:

 • domácnosť;
 • bozky a blízke objatie;
 • vzdušné kvapôčky;
 • pri úzkom kontakte s pokožkou pacienta a prostredníctvom lekárskych nástrojov.

Jediný známy spôsob prenosu patológie z človeka na človeka je genetická cesta, čiže od matky k dieťaťu. A riziko vzniku ochorenia u detí sa zvýši niekoľkokrát, ak psoriáza postihuje otca a matku.

Takže vzhľadom na otázku, ako sa psoriáza prenáša z človeka na človeka, môžete poskytnúť jednoznačnú odpoveď - choroba nie je nákazlivá a prenáša sa výlučne genetickými prostriedkami.

Prečo sa choroba vyvíja?

Mnoho pacientov nevie, odkiaľ pochádza psoriáza a či je nákazlivá, či je možné infikovať sa od pacienta. Na lepšie pochopenie povahy ochorenia je potrebné zistiť, aká je patológia a prečo sa vyskytuje.

Každá osoba má individuálne charakteristiky tela a jeho imunitný systém reaguje inak na rôzne infekcie. Často pod vplyvom rôznych vnútorných a vonkajších faktorov spôsobuje ľudský imunitný systém určité zlyhanie. Dôsledkom je výskyt takej choroby ako je psoriáza. Ochorenie je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 1. Sčervenanie a svrbenie kože.
 2. Vzhľad červených alebo ružových škvŕn rôznych veľkostí. Vyrážka môže predstavovať priemer od hlavy hlavy po veľmi veľké lézie.
 3. Vo väčšine prípadov plaky vyčnievajú 1-2 mm nad povrchom pokožky a svrbenie výrazne.
 4. Často je ochorenie komplikované pripojením bakteriálnej infekcie. Plaky krvácajú, objavujú sa rany a trhliny. Koža na takých miestach je veľmi bolestivá a zapálená.

Vznikajú vyrážky najmä v miestach častého trenia dermis. Sú to lakte a kolenné kĺby, dlani, nohy, inguinálna oblasť, axilárne dutiny a niektoré ďalšie oblasti tela.

Ale čo je táto choroba a môžete získať psoriázu od inej osoby? Existuje ochorenie v dôsledku porušenia normálnej rýchlosti rozdelenia kožných buniek. Pod vplyvom rôznych podnetov sa tento proces urýchľuje niekoľkokrát. Zatiaľ nezakryté bunky dermis sa začínajú deliť, tvoria na povrchu kože, charakteristickom pre ochorenie, šupinatý alebo šedý odtieň. Za normálnych okolností, v zdravom dozrievania buniek ľudského nastane počas 30 dní, ako je u psoriázy, tento proces netrvá dlhšie ako 5 dní nezrelá tkanivo sa odstráni, čo vedie k ťažkým svrbenie a odlupovanie.

Vedci vysvetľujú tento proces hlbokými imunitnými poruchami. K tomu dochádza pod vplyvom metabolické poruchy, ochorenia endokrinného systému a vyvolať ochorenie môže byť veľmi stresujúce a nervy kmeň. Preto pri odpovedi na otázku, či je psoriáza kože nakazená, je potrebné hľadať hlbšiu odpoveď než prítomnosť bežnej mykotickej infekcie.

Teórie vývoja psoriázy

Zistili sme, že psoriáza nie je nákazlivá a jej spôsoby prenosu sú len dedičnosťou. Mnoho pacientov sa stará nielen o svoje zdravie, stav pokožky, ale aj o zdravie svojich blízkych. Otázka, či je psoriatická koža nákazlivá voči ostatným, je veľmi populárna. Dlhodobý výskum vedcov z celého sveta umožnil pochopiť možné príčiny patológie. K dnešnému dňu existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú pôvod choroby. Najspoľahlivejšie sú nasledujúce body:

Je choroba psoriázy nákazlivá pre ľudí okolo seba?

Nepochybne mnohí ľudia narazili na ľudí, na ktorých telách si všimli nepochopiteľné červené škvrny s bielou kôrkou. V nevedomosti, tento druh znechutenia a znechutenia, ale vedomí tejto choroby ľudia len sympatizujú s pacientmi s psoriázou.

Aký druh ochorenia?

Psoriáza je nevyliečiteľná neinfekčná choroba, manifestovaná na koži vo forme psoriatických plakov, ktoré sú šupinaté a pravidelne svrbiace. Z takého ochorenia nemôže byť nikto poistený, pretože postihuje ľudí bez ohľadu na vek a pohlavie.

Často je psoriáza u ľudí vo veku 15 až 25 rokov.

príznaky

Psoriatické plaky sú červené škvrny, sprevádzané svrbením a výrazné na povrchu epidermy. Často sa tieto "rany" môžu pokryť bielou alebo svetložltou mierne šupinatou kôrkou, ktorá sa podobá na rozmazanú kvapku parafínu.

Pokiaľ ide o miesta zápalu, vytvárajú sa hlavne na ohyboch a oblastiach s konštantným trením. Takže postihnuté oblasti môžu byť falangy prstov, zadok, lakťov, vonkajších pohlavných orgánov, kolená, nechtov alebo hlavy a najmä jej chlpatá časť.

Oblasť týchto plátov môže byť odlišná, od malého hrachu až po dlaň. Biele šupiny, ktoré sa tvoria na zapálených miestach, ľahko sa odlupujú, stojí za to ich trošku škrabnúť. V období exacerbácií alebo zanedbávaných foriem sú postihnuté oblasti často pokryté prasklinami a hnisavosťou.

Plaky psoriázy sa môžu vyskytovať aj na miestach poškodenia integrity epidermis (škrabance, rezy, odreniny). To prispieva k tomu, že sa objavujú na najočakávanejších častiach tela.

Táto choroba je rozdelená do dvoch foriem: zima a leto. Pacienti s letnou formou sú veľmi citliví na slnečné žiarenie a to je obdobie roka, kedy dochádza k exacerbácii. Takíto ľudia sú kontraindikovaní, aby zostali pod slnkom s nahými kožnými zápalovými miestami.

Zimná forma je oveľa bežnejšia. Perfektne vyliečené letnými lúčmi slnka a zhoršené často v chladnom počasí.

dôvody

Nakoniec zistiť príčiny patológie k lekárom, kým to nebolo možné. Výskumníci umožňujú nasledujúce faktory:

 • pravidelne najsilnejší nervový stres;
 • genetická predispozícia;
 • dedičnosť;
 • zlyhanie v práci metabolických procesov;
 • autoimunitná povaha.

Navyše, podvýživa, zneužívanie alkoholu, neurologické poruchy, znížená imunita atď. Môžu spôsobiť takúto chorobu.

Psoriáza je nákazlivá alebo nie?

Nie! Psoriáza sa nemôže nakaziť od cudzinca. Táto choroba môže byť prenášaná dedičstvom alebo môže vzniknúť sama o sebe prostredníctvom viacerých špecifických faktorov.

Je psoriáza kože nákazlivá?

Pri fyzickom kontakte okolitý pacient so psoriázou nič neohrozí. Táto strata sa neprenáša:

 • vzdušné kvapôčky;
 • prostredníctvom blízkych kontaktov s ľuďmi;
 • pohlavný styk;
 • cez sliny počas bozkávania alebo používania tých istých nádob a predmetov pre domácnosť.

Samozrejme, nie každý bude schopný úzko komunikovať s osobou, ktorá je týmto ochorením prekonaná. Toto sa vzťahuje výlučne na estetické hľadiská. Pamätajte si, že v žiadnom prípade nie je možné infikovať pacientov s psoriázou.

Ako sa prenáša psoriáza?

Výhradne podľa dedičstva. Pre deti od rodičov sa prenáša psoriáza. Môže sa prejaviť hneď po narodení, ale je možné, že sa objaví aj po niekoľkých rokoch. Zápal psoriatických plakov u niektorých nemôže ani po celý život.

Ale nikto nie je imúnny voči výskytu psoriázy z mnohých dôvodov, ktoré závisia len od ľudského správania. Nie je potrebné si byť istí, že táto choroba nemôže ovplyvniť tých, ktorí v rodine netrpeli psoriatickými plakmi.

Potravinová sóda: prínosy a škody na zdraví sú opísané v našej publikácii na webovej stránke.

Príznaky a liečba slnečných alergií sú podrobne popísané v tomto článku.

Tu si môžete prečítať príznaky a liečbu maternicových fibroidov.

Táto choroba je nebezpečná

Táto dermatologická choroba v miernom stave prináša pacientovi len nepohodlie a nepohodlie. To nie je prekvapujúce, pretože vonkajšie postihnuté miesta sú výrazne odlišné od zdravých epidermis, pravidelne sa svrbia a exfoliujú a zanechávajú okolo svojich častíc.

Ak pacient trpí miernou formou psoriázy, v žiadnom prípade by sa liečba nemala odložiť. Existuje obrovské riziko exacerbácií a komplikácií. Zanedbaná forma môže viesť k poškodeniu funkcie obličiek a pečene.

Vedie k poškodeniu kĺbov, lymfatických a nervových systémov. Výmenné procesy môžu byť tiež patologicky narušené.

Neočakávané liečenie môže spôsobiť, že psoriatické plaky obsadia celý povrch epidermis. Takže koža už nebude plniť dýchacie funkcie. To povedie k nesprávnej práci žľazy potu a tuku.

Cievny systém sa stane obeťou rozšíreného rozšírenia tejto choroby. Poruchy vo svojej práci znižujú výživu mozgu. Dlhodobé nerešpektovanie liečby psoriázy spôsobí, že ochorenie postihuje kĺby, čo je dôvod, prečo je motorová funkcia človeka zásadne narušená.

Viac informácií o psoriáze nájdete na nasledujúcom videu.

Je psoriáza kože nákazlivá?

Otázka, či je psoriáza nákazlivá, je obzvlášť akútna. Patológia postihuje mnohých pacientov, čo spôsobuje výskyt nepríjemných, svrbivých červených škvŕn na tele. Mnohí pacienti majú obavy, že nedôjde k vzniku psoriázy a či sa psoriáza prenáša z človeka na človeka. Aby sme pochopili podstatu patológie a odpovedali na otázku, je potrebné pochopiť podstatu tejto choroby.

Čo je psoriáza a aké sú jej príčiny

Ďalším názvom pre psoriázu je šupinatý lišaj. Takýto názov bol spôsobený silným svrbením a odlupovaním postihnutej kože, pri ktorej sa vytvárajú váhy charakterizujúce patológiu. Takýto proces je spôsobený imunitnými poruchami, ktoré sa vyvíjajú pod vplyvom mnohých faktorov. Dermálne bunky u chorého človeka sa stávajú desiatkami krát rýchlejšie ako u zdravého človeka. Životný cyklus buniek je výrazne skrátený, rýchlo zomrie a exfoliuje, čo spôsobuje silný peeling.

Do konca príčiny ochorenia sa neskúma. Existuje niekoľko teórií o pôvode ochorenia, ktoré vysvetľujú podstatu porušenia rýchlosti bunkového rozdelenia dermis.

genetický

Pri odpovedi na otázku, či je možné získať psoriázu od inej osoby, môžeme povedať, že choroba sa prenáša výhradne dedičstvom. Genetický faktor sa považuje za najspoľahlivejší a má v praxi potvrdenie. Podľa lekárskej štatistiky viac ako 60% všetkých pacientov, jedného alebo viacerých príbuzných trpelo patológia. Pri odpovedi na otázku je psoriáza dedičnou chorobou alebo nie, je možné dať s dôverou kladnú odpoveď.

neurogénna

U mnohých pacientov je primárne ochorenie alebo jeho relaps dôsledkom závažných nervových šokov. Stojí za zmienku, že príčiny ochorenia nie sú nevyhnutne negatívne emócie. Často sa psoriatické vyrážky vyvíjajú po nadmernom emočnom nadmernom výkone kvôli pozitívnym skúsenostiam.

infekčné

Otázka, či je psoriáza infekčná, je až dodnes kontroverzná. Väčšina vedcov sa domnieva, že výskyt vyrážok nevyvoláva žiadnu infekciu, ale len oslabenie imunity v dôsledku prenosu chorôb. Infekcia je len spúšťací organizmus pre vývoj patológie.

alergén

Psoriáza je spojená s alergiami. Dôkazom toho je sezónna exacerbácia ochorenia u mnohých pacientov. Niektorí vedci sa domnievajú, že zrýchlené bunkové delenie je spojené s alergickou reakciou tela na určité dráždivé látky (potraviny, peľ, ultrafialové a iné). Toto hľadisko potvrdzuje aj sezónne exacerbácia patológie a skutočnosť, že psoriáza nie je prenášaná z človeka na človeka.

výmena

Z pohľadu predstaviteľov tejto teórie sa psoriáza vyskytuje na pozadí porúch v tele metabolických procesov. Často sa objavuje patológia u pacientov s diabetes mellitus, ochorení endokrinného systému.

imúnny

Táto teória je založená na skutočnosti, že choroba sa vyskytuje na pozadí oslabenia imunity a určitých zlyhaní v jej práci. Často sa takéto poruchy vyskytujú v dôsledku prenosu závažných chronických ochorení, ako je tonzilitída, otitis media, šarlach, chrípka a ďalšie.

Po pochopení toho, aký druh psoriázy je, môžete s istotou dospieť k záveru, že jediný spôsob prenosu patológie z človeka na človeka je dedičnosť. V iných prípadoch je nemožné ochorieť chorou osobou.

Ako sa prejavuje patológia?

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako je psoriáza ovplyvnená a aké sú hlavné príznaky patológie? Príznaky ochorenia zahŕňajú:

 • tvorba malých alebo veľkých škvŕn s jasnými hranicami na tele;
 • výskyt silného lúpania. Koža v léziách sa začína oddeľovať, keď sa pokúšate oškriabať váhy, ich počet sa zvyšuje;
 • vyrážky sprevádzané závažným svrbením;
 • koža sa stáva červenou;
 • s vývojom patológie vyrážok, aby sa zväčšili, sa zvyšujú v priemere a tvoria veľké ložiská lézií.

Po zistení takýchto prejavov na svojich orgánoch sú pacienti znepokojení, či je psoriáza nákazlivá, pretože nechcú prejavovať patológiu u svojich blízkych.

Psoriatická triáda

Existuje niekoľko znakov, na ktorých je možné s vysokou pravdepodobnosťou predpokladať prítomnosť patológie:

 1. Stearínová škvrna - vzhľad škvŕn na tele, sprevádzaný silným peelingom. Takýto fenomén je spôsobený vonkajšou podobnosťou so stearínom.
 2. Terminálny film - červený, lesklý, hladký povrch. Tento jav sa dá pozorovať u chorého po úplnom odstránení vločiek. Ovplyvnená koža je veľmi jemná, ľahko zranená.
 3. Krvavá rosa - mierne vypúšťanie krvi po odstránení konečného filmu. Prevažne kvapky krvi vyčnievajú na okraji škvrny.

Pri takýchto príznakoch je diagnostikovanie ochorenia takmer 100% pravdepodobnosťou.

Je psoriáza kože nákazlivá a aké sú komplikácie?

Môžem dostať psoriázu? Táto otázka sa týka oboch samotných pacientov a ľudí okolo nich. To nie je prekvapujúce. Len málo ľudí sa chce nakaziť touto chorobou. Dá sa povedať s istotou, že patológia je imunitná v prírode a nemôže byť prenesená zdravým ľuďom v každodennom kontakte.

Napriek bezpečnosti patológie okolitých ľudí, pre samotných pacientov má choroba hrozbu vzniku nasledujúcich komplikácií:

 1. Psoriatická artritída je závažnou formou ochorenia, keď postihuje nie pokožku osoby, ale jej kĺby a väzy. Väčšina patológií sa vyskytuje na pozadí existujúcich plakov a je výsledkom nesprávnej liečby iných foriem ochorenia.
 2. Porážka očí a slizníc - často psoriáza ovplyvňuje nielen dermis, ale aj sliznice nasofaryngu. Komplikácie sú časté konjunktivitída, zápal očí, silné narušenie metabolických procesov slizníc.
 3. Prerušenie pečene - táto komplikácia je dôsledkom intoxikácie tela produktmi rozpadu. Navyše, negatívny vplyv na pečeň užíva lieky, pomocou ktorých pacient ošetruje patológiu.
 4. Pri komplikovaných formách ochorenia sú deštruktívne procesy náchylné na srdce, obličky a iné vnútorné orgány.

V súvislosti s ochorením nie je potrebné premýšľať o tom, či je psoriáza nákazlivá a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Včasná diagnostika a kompetentná liečba pomôžu vyhnúť sa mnohým komplikáciám.

Ako sa prenáša psoriáza?

Vysiela sa psoriáza a čo je táto choroba? Ako už bolo uvedené, jediný spôsob prenosu ochorenia z človeka na človeka je dedičnosť. Ďalej v článku uvažujeme o niekoľkých najčastejších mýtoch a starostiach o pacientoch.

Psoriáza prechádza z človeka na človeka

Nie, toto stanovisko je chybné, ak nie je dedičnou predispozíciou. Psoriáza nie je prenášaná domácimi kvapkami vo vzduchu. Choroba nemôže byť infikovaná dotykom plakov na pokožke pacienta.

Psoriáza sa prenáša sexuálne

Pohlavne prenosná choroba sa neodovzdáva. Neexistujú žiadne hrozby infikovania dieťaťa zo strany chorého matky počas prechodu plodu cez pôrodné cesty.

Je psoriáza nákazlivá pre ostatných

Nie, toto vyhlásenie je bežným mýtom. Ľudia okolo chorého nenesú žiadnu hrozbu. Nemožno infikovať patológiou ani pri blízkom fyzickom kontakte.

Psoriáza je chronické imunitné ochorenie, ktoré výrazne znižuje kvalitu života pacienta. Včasná diagnostika patológie a jej kompetentná liečba pomôžu minimalizovať prejavy ochorenia, udržiavať zdravý stav pacienta, udržiavať obdobie odpustenia už mnoho rokov.