Hlavná

Bradavice

Spôsoby prenosu ľudského papilomavírusu (HPV)

Ľudský papilomavírus je vysoko nákazlivý vírus a podľa štatistík infikoval 50 až 70% populácie. Klinické prejavy infekcie však nie sú také časté, približne v 1 až 2% prípadov. Človek ani nehádal, že je nositeľom HPV, kým imunita neklesne a vírus sa nestane aktívny. Keď poznáte základné spôsoby prenosu HPV, môžete sa chrániť pred nežiaducimi príznakmi. Takže HPV - ako sa prenáša choroba? Nižšie uvažujeme o všetkých možných spôsoboch prdov.

Papilloma: ako sa prenáša a čo je to?

V súčasnosti je známe približne 100 rôznych druhov vírusu. Medzi nimi sú pre človeka neškodné a nebezpečné z hľadiska vývoja rakoviny. Nasledujúce skutočnosti môžu byť sľubné: vírusy, ktoré spôsobujú tvorbu bradavíc a papilómov, patria do 6. a 11. podtypu, ktoré majú nízke karcinogénne riziko. Medzi onkogénne subtypy patria 16 a 18 kmeňov, ktoré vyvolávajú mutáciu buniek a rakovinu krčka maternice.

Papilomavírus sa rozmnožuje výlučne v bunkách kože a slizníc, čo spôsobuje ich nekontrolované rozdelenie. V dôsledku toho sa u osoby objavujú nasledujúce klinické prejavy:

 • rôzne bradavice (normálne, ploché, plantárne);
 • genitálne bradavice;
 • papilomatóza úst a hrtana;
 • papilóm vnútorných orgánov.

Úloha vírusu vo vývoji rakoviny krčka maternice u žien a penisu u mužov bola preukázaná, preto je dôležité vedieť, ako sa prenáša papilomavírus, aby sa zabránilo infekcii.

Ľudský papilomavírus: prenosové cesty

Nie je možné detekovať prítomnosť vírusu v tele samostatne, ak na koži alebo slizniciach nie sú žiadne charakteristické prírastky. Identifikácia spánkovej patológie umožní špecializované lekárske vyšetrenia. Absencia príznakov nezaručuje, že osoba nie je nebezpečná pre ostatných.

Ako sa prenáša vírus papilloma (HPV)? Lekári sa rozlišujú niekoľkými spôsobmi.

Kontaktná cesta pre domácnosť

HPV sa prenáša cestou do domácnosti. Stojí za zmienku, že zriedkavo, ale tento variant získania infekcie papilomavírusom (PVI) má napriek tomu právo existovať. Môžete sa chytiť pomocou handshake, používať bežné domáce predmety - uteráky, papuče, na sebe oblečenie niekoho iného, ​​najmä spodné prádlo. Častá infekcia sa vyskytuje pri návšteve bazénu, fitness centra. Mikroskopický organizmus má takú vysokú aktivitu, že HPV sa prenáša cez sliny, bozk.

Riziko infekcie sa zvyšuje, ak koža má odreniny, škrabance, mikrotrhnutia, rôzne rany. Obzvlášť infekčné sú osoby s charakteristickými prejavmi ochorenia - bradavice a papilómy.

Veľmi častá otázka: ak si pravidelne umyjete ruky, zníži sa to riziko infekcie? Samozrejme, že čistá pleť je chránená. Hygienické opatrenia však nechránia pred infekciou papilomavírusom.

Vírus papilómu (HPV) sa prenáša sexuálne?

Ak chcete nakaziť človeka, stačí jeden sexuálny kontakt. Prenos HPV sa uskutočňuje perorálnym, vaginálnym a análnym sexom.

Často infekcia pochádza od človeka, ale opačná situácia je tiež možná, keď je fixná opačná infekcia HPV - od ženy po človeka.

Predisponujúce faktory sú:

 • skorý vstup do intímnych vzťahov v mladom veku;
 • časté zmeny sexuálnych partnerov, pretože by sme nemali zabúdať, že papilomavírus je prenášaný sexuálne;
 • prítomnosť genitálnych bradavíc na genitáliách.

Papilóm sa prenáša sexuálne, a to aj cez homosexuálny styk, počas ktorého dochádza k drobným poraneniam kože a sliznice análnej oblasti. To výrazne zvyšuje riziko infekcie, najmä ak má jeden partner vonkajšie prejavy ochorenia - anogenitálne bradavice.

Je ľudský papilomavírus prenášaný s chráneným pohlavným stykom? Bohužiaľ, áno. HPV sa prenáša cez kondóm, pretože neviditeľný pohľad na kondylóm môže byť umiestnený v nechránenej oblasti svalov. Používanie kondómu výrazne znižuje riziko infekcie, ale neposkytuje úplnú záruku bezpečnosti. Napriek tomu sa odporúča používanie kondómu pre všetkých ľudí, ktorí majú niekoľko sexuálnych partnerov.

S ľahkosťou sa prenáša HPV prostredníctvom orálneho sexu. Zároveň narastá riziko vzniku tonzilárnej rakoviny, najmä ak osoba nakazila onkogénne kmene.

Papilomavírus: prenos z matky na dieťa (vertikálny spôsob)

Mnoho tehotných žien prechádza - HPV sa prenáša z matky na dieťa? Bohužiaľ, tento spôsob infekcie prebieha a infekcia sa môže vyskytnúť ako transplacentárna (v období utero), tak počas pôrodu. Ak je prvou možnosťou neuveriteľná rarita, keď dieťa prechádza cez infikované kanály, môže mať dieťa papilomavírus s vysokou pravdepodobnosťou.

Možná infekcia hrtanu, priedušiek a priedušnice u novorodenca. Vírus sa zavádza do slizníc a stimuluje tvorbu rastu. Papilomatóza hrtana môže viesť k stenóze a uduseniu dieťaťa, najmä ak sú ovplyvnené hlasové laná. Každá infekcie, prechladnutia vedie k tvorbe opuchov slizníc dýchacích ciest, a prítomnosť sprievodných papilómov končí ťažkosti vdýchnutí a výdychov.

Existuje prirodzená otázka: môžete chrániť dieťa pred infekciou cisárskym rezom? Operácia nie je zárukou zdravia dieťaťa, pretože papilomavírus je v tomto prípade prenášaný z matky na dieťa. Nemali by ste sa uchýliť k cisárskym rezom bez špeciálnej potreby, hoci s viacerými kondylómami, táto metóda sa tiež používa.

Členovia tej istej rodiny často majú na tele bradavice alebo papilómy, ale dedičný faktor tu nemá nič spoločné. Pri blízkom kontakte medzi rodičmi a deťmi môže byť HPV prenášaný na dieťa? Faktom je, že ľudia žijúci pod tou istou strechou sú infikovaní jeden od druhého. Avšak rodičia majú byť upokojený: HPV nie je zdedený.

Samoinfekcia (autoinokulácia)

Je papilomavírus prenášaný prostredníctvom samoinfekcie? Určite áno. Infekcia sa vyskytuje počas holenia, rezanie nechtov, odstránenie chĺpkov. Deti často vyberajú bradavice, môžu sa odtrhnúť, poškriabať. Týmto spôsobom prenos HPV procesu prechádza do susedných tkanív a spôsobuje ich násobenie vírusom.

Papilomavírus (prenosové cesty môžu byť dosť neštandardné) môžu byť prenášané vzdušnými kvapôčkami. Ale to je extrémne zriedkavá možnosť. Doteraz bolo len niekoľko prípadov infekcie nemocničného zdravotníckeho personálu počas liečby HPV a starostlivosti o pacienta.

HPV: charakteristiky prenosu v závislosti od pohlavia

HPV u žien - ako sa prenáša infekcia v tomto prípade? Najčastejšie v ženskom tele preniká infekcia papilomavírusu cez pohlavný styk, vrátane ústneho a análneho sexu. PVI veľa dám už pri prvom sexuálnom zážitku.

Ako sa prenáša HPV mužom? Pôsobenie mužského pohlavia sa v žiadnom prípade nestane prekážkou pre získanie tejto choroby: PVI u mužov je veľmi často diagnostikovaná. Jediný rozdiel spočíva v tom, že po dlhú dobu prebieha patológia vo forme latentnej formy, a tým aj latentného nosiča.

Rizikové faktory

Dokonca aj keď je človek nakazený papilomavírusom, neznamená to nevyhnutný vzhľad jeho bradavíc alebo bradavíc. Vírus je zákerný, pretože môže trvať dlhý čas v tele, a nie sám zradiť. Ak existujú priaznivé faktory, menovite zníženie imunity a ďalšie - aktivácia viriónov začína. Faktory, ktoré vyvolávajú prebudenie vírusu, zahŕňajú:

 • prenosné infekčné choroby;
 • fajčenie;
 • diabetes mellitus;
 • príjem mnohých rokov hormonálnej antikoncepcie;
 • nedostatok imunoglobulínu A v tele;
 • Infekcia HIV;
 • beri-beri;
 • nekontrolované pitie;
 • parazitické choroby;
 • intestinálna dysbióza;
 • používanie liekov na potlačenie imunity (cytostatiká, hormóny);
 • dlhotrvajúcich stresových situácií.

Antivírusová ochrana oslabuje v prítomnosti iných infekcií sa sexuálnym prenosom: chlamýdie, ureplazmoz, vymastenej formy kvapavky, trichomoniáza. Poznanie, že ľudský papilomavírus (ako sa vírus sa prenáša najčastejšie boli považované za dostatočne podrobne), nákazlivé, pomáhajú chrániť seba a svojich blízkych pred "nezvanými hostí".

Predispozíte k ochoreniu nasledujúce faktory:

 • pôrod v mladom veku;
 • nedostatok kyseliny listovej a antioxidantov;
 • nízka ekonomická životná úroveň;
 • sociálna disadaptácia.

Ako prax ukazuje, ženy zo znevýhodnených rodín, menej pravdepodobné, že hľadajú pomoc u gynekológa, takže rakovina krčka maternice u tejto skupiny pacientov odhalila už v neskorých štádiách. Ak by boli ženy informované o úplnom riziku HPV typov 16 a 18 (keďže je choroba spáchaná, mnohí to vedia), budú viac opatrní pri výbere sexuálneho partnera.

Diagnóza a prevencia liekov

Zvyčajne doktor, vedel, ako sa prenáša ľudský papilomavírus, môže diagnostikovať už pri počiatočnom vyšetrení pacienta. Avšak prítomnosť rastu kože a genitálnych bradavíc si vyžaduje ďalšie vyšetrenie.

Prevencia vírusu ľudského papilómu (ako je prenášaná infekciou, ktorú poznáte) je dosť možné. A predovšetkým je to prax chráneného sexu. Rovnako ako v prípade infekcie s infekciou z kategórie STD, obaja partneri by mali byť liečení pre papilomavírus, pretože pravdepodobnosť, že ich má medzi manželmi, je viac ako 70%. Okrem toho sa chráňte pred infekciou očkovaním.

Je prenášaný papilóm domácou cestou? Áno, a to musíme vziať do úvahy. Preto, keď navštívite verejné kúpele, sauny a bazény, musíte byť veľmi opatrní. V podmienkach vysokej vlhkosti môže vírus existovať počas pomerne dlhého časového obdobia.

Štúdie ukazujú, že bez ohľadu na to, ako sa infekcia vyskytla, existuje riziko onkológie: nízka, ale zatiaľ sa nezabúda na to. Chrániť pred infekciami pomôže dodržiavať najjednoduchšie pravidlá:

 • používajte iba osobné hygienické predmety;
 • sexuálny život s neustálym partnerom;
 • rôzne spôsoby výživy a tvrdnutia pomáhajú udržiavať silnú imunitnú obranu.

Je tiež dôležité navštevovať lekára pravidelne, robiť testy a nezabudnite liečiť kožné lézie antiseptickými roztokmi.

MINISTERSTVO UPOZORNENIE: "Papilómy a bradavice sa môžu kedykoľvek stať melanómom."

Spôsoby prenosu ľudského papilomavírusu

V súčasnosti je ľudský papilomavírus veľmi bežný. Vedci identifikovali viac ako sto svojich modifikácií, z ktorých každý má svoje vlastné príznaky. Je veľmi ľahké infikovať ľudský papilomavírus - keď ste v kontakte s nosičom vírusu, šance na chorobu sú veľmi vysoké. Z tohto článku sa dozviete, ako prenos HPV a ako sa môžete chrániť pred vírusom.

Základné fakty

Ľudský papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktorá je extrémne rozšírená na celom svete.

 • Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých najmenej 13 vedie k rakovine (sú tiež známe ako vysoko rizikové vírusy).
 • HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom a väčšina ľudí sa nakazí HPV krátko potom, čo začnú mať sex.
 • Rakovina krčka maternice sa vyvíja v dôsledku sexuálne získanej infekcie určitými typmi HPV.
 • Dva typy HPV (16 a 18) spôsobujú 70% všetkých prípadov rakoviny krčka maternice a prekanceróznych stavov krčka maternice.
 • Existujú aj aktuálne údaje o vzťahu HPV s rakovinou konečníka, vulvy, vagíny a penisu.
 • Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším typom rakoviny u žien žijúcich v najmenej rozvinutých regiónoch: v roku 2012 bolo 445 000 nových prípadov tohto ochorenia v týchto krajinách (84% všetkých prípadov na celom svete).
 • V roku 2012 zomrelo na rakovinu krčka maternice približne 270 000 žien, pričom viac ako 85% týchto úmrtí sa vyskytlo v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.
 • Očkovacie látky proti HPV 16 a 18 sú schválené na použitie v mnohých krajinách.
 • Prehľad

  Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšou vírusovou infekciou pohlavných orgánov. Väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov nadobudne infekciu v určitom okamihu svojho života a niektorí môžu byť opäť infikovaní.

  Špičkové obdobie získania infekcie pre ženy aj pre mužov začína ihneď po tom, ako sa stanú sexuálne aktívnymi. HPV je sexuálne prenosné, ale penetrantný sex nie je potrebný na prenos vírusu. Kontakt s telesnými pohlavnými orgánmi je dobre známy prenosom infekcie.

  Mnoho typov HPV nespôsobuje problémy. Infekcie HPV zvyčajne prechádzajú samy o sebe bez akýchkoľvek zásahov niekoľko mesiacov po ich získaní a okolo 90% prejde po dobu 2 rokov. Malá časť infekcií s určitými typmi HPV môže pretrvávať a rozvinúť sa do rakoviny.

  Napriek obmedzeným údajom o anogenitálnych rakovinách iných než je rakovina krčka maternice, rastúci počet dôkazov naznačuje spojitosť medzi HPV a rakovinou konečníka, vulvy, vagíny a penisu. Hoci tieto typy rakoviny sú menej časté ako rakovina krčka maternice, ich asociácia s HPV ich robí potenciálne prevenciou použitím rovnakých stratégií primárnej prevencie ako pri rakovine krčka maternice.

  Typy HPV, ktoré nespôsobujú rakovinu (najmä typy 6 a 11), môžu spôsobiť genitálne bradavice a respiračnú papilomatózu (chorobu, pri ktorej nádory rastú v dýchacích cestách vedúcich z nosa a úst do pľúc). A aj keď tieto podmienky veľmi zriedkavo vedú k smrti, môžu často viesť k ochoreniu. Genitálne bradavice sú rozšírené a extrémne infekčné.

  Popis ľudského papilomavírusu

  Najčastejšie spôsobené výskytom papilómy ľudského papilloma vírusu (HPV), ktorý je DNA vírus, je vo forme icosahedron zložené z 72 kapsomer. Patrí do rodiny Papovaviridae. Má tropizmus na ľudské epiteliálne bunky (koža a sliznice). Genóm vírusu pozostáva z dvojvláknovej spletenej DNA vo forme kruhu. Vírus nemá membránu, priemer viriónu je 55 nm. Môže trvať dlhú dobu na povrchu rôznych predmetov, ako aj vo vode a vo vzduchu.

  Charakteristickým znakom HPV je jeho tkanivová špecifickosť. Bolo študovaných približne 100 typov ľudského papilomavírusu, z ktorých každý postihuje určité tkanivá. Niektoré typy sú tiež vysoko koenogénne, stredne onkogénne a má nízku onkogénnosť. Pod onkogenitou HPV je zrejmé, že je schopná spôsobiť transformáciu epiteliálnej vrstvy infikovanej vírusom na rakovinu.

  Typy vírusu ľudského papilómu sú označené číslami. Na vírusy s nízkym rizikom onkogénneho rizika sa používajú 6, 11, 42, 43, 44 a 73 typov. Vírusy typu 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 sú klasifikované ako nebezpečné druhy, ktoré sú schopné za určitých podmienok, spôsobujú malígny proces.

  HPV sa nerozmnožuje v bunkovej kultúre. Zavedenie vírusu sa vyskytuje v bazálnych bunkách epidermis, ako aj v mukóznych bunkách, kde sa vírus hromadí a replikuje. Nasleduje pretrvávanie vírusu v rôznych vrstvách epiteliálneho tkaniva s následným zahrnutím mechanizmov karcinogenézy.

  Typy HPV

  Vychádzajúc z toho, že existuje príliš veľa ľudských papilomavírusov, každý z nich vedci pridelil osobné číslo. Najnebezpečnejšie z hľadiska rozvoja rakoviny sú typy 16, 18, 31, 33, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. poradové číslo pre HPV 6, 11, 42, 43 a 44 majú nízky onkogénne riziko.

  Ako sa prenáša papilomavírus?

  Pre penetráciu papilomavírusu do epitelových tkanív je nevyhnutný priamy kontakt vírusu s kožnými telieskami alebo sliznicami.

  Najčastejšie sa infekcia vyskytuje v prípade mikroúrazov:

  1. počas tradičného sexuálneho kontaktu s osobou, ktorá má nielen klinické alebo subklinické prejavy infekcie HPV, ale aj s nosičmi vírusu.
  2. počas análneho a orálneho sexu.

  Existuje bežný spôsob infekcie, prostredníctvom rúk infikovanej osoby, domácností - ale údaje o infekcii domácimi prostriedkami nie sú v súčasnosti potvrdené. Infekcia sa môže vyskytnúť na takých miestach bežného používania ako kúpele, bazény. Možno samoinfekcia (autoinokulácia) počas holenia, epilácia, hrýzanie nechtov za prítomnosti HPV prejavov inej lokalizácie.

  Infekcia novorodencov nastáva, keď pôrodný kanál prechádza cez infikovanú matku v dôsledku aspirácie obsahu vagíny a krčka maternice. Okrem toho existujú prípady infekcie detí narodených cisárskym rezom, čo nevylučuje možnosť intrauterinnej infekcie. Nie je vylúčené, air-drop mechanizmus, ako sme v našej praxi opakovane pozorované prípady nákazy zdravotníckych pracovníkov, ktorý vykonal operáciu u pacientov s HPV (rádiových vĺn koagulácia, lazervaporizatsiya).

  Infekcia počas lekárskych gynekologických a urologických vyšetrení je možná len s použitím jednorazových lekárskych prístrojov a rukavíc.

  Existuje dôkaz, že infekcia sa môže vyskytnúť u osôb, ktoré sa zaoberajú krájaním jatočných tiel, spracovaním mäsa a rýb. V tomto prípade je choroba, ktorá sa nazývala "bradavicou mäsiarov".

  Bývala to pôvodca ochorenia sa prenáša výlučne pohlavným stykom, ale so zavedením do každodennej praxe polymerázovej reťazovej reakcie, existujú dôkazy o možnom prenose vírusu z matky na dieťa počas tehotenstva a pôrodu. Je však nepravdepodobné, že možnosť prenosu vírusu krvou, cestou do domácnosti a dojčením nie je úplne vylúčená. Hlavným spôsobom prenosu papilomavíru však je stále sexuálna cesta.

  Pri penetrácii do ľudského tela sa HPV šíri cez krvný obeh a fixuje sa na bunky epitelu pohlavných orgánov, perinea alebo v oblasti konečníka. Potom vírus vstupuje do bunky epitelu a preniká do jeho DNA, čo spôsobuje, že bunka funguje inak. Poškodená bunka začína rásť intenzívne a rozdeľovať, v dôsledku čoho po určitom čase dochádza k charakteristickému rastu choroby.

  Vírus žije a prejavuje sa na koži a slizniciach a prenáša sa z týchto miest - pri dotyku. HPV teda nie je choroba, ktorá sa prenáša iba cez pohlavný styk, a keď infekcia nemusí viniť partnera za zradu. Prirodzene, sexuálnym činom je tiež dôvodom kontaktného prenosu vírusu, ale ľudský papilomavírus môže byť prenášaný na vás a spôsob života. Okrem toho, HPV môže žiť v tele dlho, dokonca aj po pôrode, a prejavuje sa po prvýkrát uprostred života kvôli zníženiu imunity. Takže nepripájajte prvý prejav vírusu k nedávnej infekcii - mohlo sa to stať dosť dlho, aj keď ste to nevedeli.

  Vírus je veľmi ľahko prenášaný - tak spôsobmi prenosu, ako aj frekvenciou infekcie. Preto je jeho prevalencia medzi ľuďmi veľmi vysoká. Väčšina ľudí je infikovaná ľudským papilomavírusom a infikuje ostatných; tretina žien vo fertilnom veku, ktorí podstúpili plánované vyšetrenie, majú vonkajšie prejavy infekcie papilomavírusu - genitálne bradavice. Preto ak máte infekciu papilomavírusu, nenechajte sa prekvapiť. Prítomnosť tohto vírusu v ľudskom tele je bežnejšia a očakávaná než jeho absencia.

  Infekcia papilomavírusu

  Papilomavírusová infekcia (HPV) je ochorenie spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV), ktoré sa vyvíja na koži a slizniciach.

  Keď sa vírus zavedie, bunky rastú vo forme bradavíc, papilómov a kondylómov rôznych foriem. Asi 50% sexuálne aktívnych ľudí získalo najmenej raz v živote papilomavírus. Vo väčšine prípadov sa infekcia buď nevyjadruje žiadnym spôsobom alebo jej príznaky trvajú 1 až 2 roky. V niektorých prípadoch je možné samo-hojenie, hoci spravidla dochádza k chronickému opakovanému priebehu ochorenia.

  PVI je jednou z najčastejších urogenitálnych vírusových infekcií prenášaných pohlavne, charakterizuje ich rôznorodé klinické prejavy. Existuje asi 100 druhov vírusu, z ktorých najmenej 30 ovplyvňuje anogenitálnu oblasť.

  Prenikaním do ľudského tela vedú papilomavírusy k rozvoju rôznych nádorov. V závislosti od typu vírusu - introsomálne alebo epizomálne - môžu vyvolať tvorbu benígnej alebo rakovinovej formy. HPV infekcie je indukujúce faktor vo vývoji malígnych lézií krčka maternice (rakovina krčka maternice), vulvy a pošvy u žien a rakoviny penisu u mužov.

  Okrem klinických a subklinických foriem sa tento typ infekčného procesu často stretáva s takzvaným nosičom bez zjavných zjavných foriem ochorenia. Takéto formy sú náhodne identifikované pri vykonávaní prieskumu - je to 30% zdravého obyvateľstva!

  Vírus papilómu sa môže objaviť kdekoľvek: pod paží, na krku, pod mliečnymi žľazami žien, na viečkach. Tiež sa zdá, na sliznici úst, nosa, prínosových dutín, hltana, hlasivky a močového mechúra môže mať vplyv na sliznicu žalúdka a čriev. Ale najčastejšie kondylómy sa usadzujú na genitáliách.

  Okrem kozmetického nepohodlia a nepohodlia, ktoré môžu vyvolať rast, sú papilómy mimoriadne nebezpečné pre pravdepodobnosť rakoviny, najmä u žien. Niekedy spôsobujú krvácanie a nachádzajú sa na sliznici hrtana, vedú k porušeniu hlasu alebo dýchania.

  Muži a ženy sú rovnako infikované. Najčastejšie ľudský papilomavírus infikuje ľudí so slabým imunitným systémom.

  Riziko infekcie u tých, ktorí vedú promiskuitný život má zlé návyky, napríklad mnoho fajčiarov, ťažkých pijanov a žien, dlhodobé užívanie perorálnej antikoncepcie sa zvyšuje. V poslednej dobe sa tento vírus sa aktivuje aj celkom mladí ľudia nielen po pohlavnom styku, ale aj po rôznych vnútorných otrasov - dlhodobo lieky, chrípky, gastro-črevné problémy pri návšteve bazénu, na pláži - to znamená, že tam, kde je vysoká vlhkosť a pokožka takmer nie je chránená odevom.

  Môžete sa nakaziť ľuďmi, s ktorými žijete alebo ste v blízkom kontakte - v konečnom dôsledku môže byť nositeľom vírusu akákoľvek osoba.

  Počas pôrodu je virtuálny vírus papilloma prakticky zaručený od matky k dieťaťu. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa s blízkymi osobami zaobchádzalo spoločne súčasne, inak sa choroba nedá vylúčiť.

  Symptómy infekcie HPV

  Väčšina infekcií spôsobených vírusom HPV nevedie k výskytu príznakov alebo ochorení a prechádza sama. Pretrvávajúca infekcia niektorými typmi HPV (najčastejšie typy 16 a 18) môže viesť k vzniku prekanceróznych patologických stavov. Bez liečby sa tieto stavy môžu vyvinúť na rakovinu krčka maternice, ale tento proces zvyčajne trvá mnoho rokov.

  Je charakterizovaný papilomatóznymi formáciami na koži a vonkajšej sliznici. Vírus papilómu sa zúčastňuje aj na formovaní mozgov na nohách. Papilomavírus počas života osoby sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Najprv tieto bradavice sú bežné, mladé bradavice, condylómy.

  Vírus infikuje vnútornú hlbokú vrstvu kože alebo sliznice, bunky tejto vrstvy sa intenzívne množia, čo vedie k vzniku proliferácie. Vírus sám o sebe v hlbokých vrstvách nie sú rozšírená, jeho intenzívne množenie vyskytuje v povrchových vrstvách - v dlaždicových buniek, ktoré sú v procese tlačí na povrch prestávajú množiť a stávajú sa viac vhodné pre množenie vírusu.

  Označené kondylómy (Condylomata acuminata) sú spôsobené typom papilomavírusu (HPV 6.11). Najbežnejší prejav infekcie ľudských papilomavírusov. Prenosová cesta je prevažne sexuálna.

  Lokalizácia mužov - predkožka, koronárna sulcus na žaludi penisu, ženy - zádverie, malé a veľké pysky, konečníka plocha.

  Príznaky rakoviny krčka maternice sa zvyčajne vyskytujú iba v pokročilom štádiu rakoviny a môžu zahŕňať nasledovné:

  • nepravidelné, intermenštruačné (v období medzi mesiacmi) alebo abnormálne vaginálne krvácanie po pohlavnom styku;
  • bolesť chrbta, nohy alebo panvovej oblasti;
  • únava, strata hmotnosti, strata chuti do jedla;
  • nepohodlie vo vagíne alebo výtok s nepríjemným zápachom; a
  • jedna opuchnutá noha.

  V pokročilých štádiách sa môžu objaviť závažnejšie príznaky.

  Ukazuje sa, že 80% moderných žien malo vírusové infekcie. Náhodný alebo nechránený sex, skorý nástup sexuálnej aktivity - to všetko viedlo k tomu, že počet ochorení a komplikácií spôsobených HPV sa zvýšil desiatokkrát.

  Sú náchylnejší na vírusové ochorenia a sú chorí častejšie než iní. Fajčenie, alkohol, užívanie drog - to sú ďalšie rizikové faktory pre infekciu infekciou HPV.

  Ako sa liečí HPV?

  Všeobecne platí, že akákoľvek vírusová infekcia spôsobená papilomavírusom u mladých žien (20-30 rokov) v 60-70% prípadov počas jedného roka môže odstrániť dutinu, tj opustiť telo. A bez špeciálnej liečby, kvôli svojej imunite. Prirodzene, s správne zvolenou taktikou liečby je percento takého úspešného výsledku oveľa vyššie - až 90%.

  Každý lekár má svoju vlastnú taktiku, ale existujú určité základy, na ktorých sa môže liečba stať. Liečba by mala byť komplexná, to znamená, že okrem chirurgických deštruktívnych metód je antivírusová, imunomodulačná, rekonštitučná terapia povinná. Liečba je potrebná pre oboch partnerov, pričom sa odporúča používať kondómy a vylúčiť orálny sex až do úplného vynechania HPV od partnerov.

  Fajčenie a HPV

  V roku 2004 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny krčka karcinómu zaradená do zoznamu chorôb spojených s užívaním tabaka.Kurenie ovplyvňuje výskyt a prevalenciu infekcie HPV je vo vzájomnom vzťahu s cervikálnej intraepiteliálna neoplázia a invazívneho karcinómu krčka maternice. Onkogenéza je ovplyvnená rôznymi faktormi spojenými s užívaním tabaku, najmä tých, ktoré majú lokálny karcinogénny účinok a lokálne potláčajú imunitu.

  Všetky cesty prenosu HPV

  Kožné nárasty na koži sa často mýlia s nevinnými ľuďmi a zaobchádzajú s ľudovými metódami. Táto chyba môže mať nebezpečné následky - abnormálny rast epitelové tkanivá zhoršuje šírenie HPV v tele, a niektoré z jeho kmeňov vyvolávajú mutácie buniek na vytvorenie rôznych typov rakoviny.

  Viac ako 80% svetovej populácie sú nositeľmi ľudského papilomavírusu bez ohľadu na vek a rasu.

  Pri prudkom znížení imunity sa predtým spiace ochorenie prejavuje na koži veľkého počtu genitálnych bradavíc.

  Ako sa prenáša ľudský papilomavírus - mikroorganizmus preniká do ľudského tela cez sliznice alebo pokožku. Pri benígnom priebehu ochorenia sa nezjavuje: epitel zachová svoju formu nezmenený.

  Ak je vírus integrovaný do genómu bunky, lekári diagnostikujú malígnu formu patológie, ktorá sa zvyčajne považuje za prekancerózny stav.

  Čím viac škrabancov, odrenín a iných drobných poranení na koži, tým ľahšie je pre papilomavírus preniknúť do akéhokoľvek bunkového systému. Tu sú niektoré faktory, v prípade ktorých sa pravdepodobnosť infekcie zvyšuje niekoľkokrát:

  • antivírusová ochrana tela nezvládne záťaž s prudkým poklesom imunity. Takýto stav u osoby môže byť s normálnou angínou alebo zima;
  • vírus sa začne aktívne množiť v bunkách s črevnou alebo vaginálnou dysbakteriózou - tieto choroby sprevádzajú smrť prospešnej mikroflóry;
  • vrcholové papilómy sa ľahko zachytia, ak telo už má pohlavné ochorenia: kvapavka, trichomoniáza, syfilis a iné;
  • recidívy akejkoľvek chronickej choroby budú priaznivým predpokladom prenosu ľudského papilomavírusu;
  • stresové situácie a depresia znižujú antivírusovú ochranu osoby, takže patogénny mikroorganizmus ľahko prenikne do bunky.

  Riziko infekcie vírusom papilómu sa zvyšuje u fajčiarov a u žien užívajúcich kombinovanú antikoncepciu.

  Typy HPV 16 a 18: prenosové cesty

  Samostatne stojí za zmienku tieto dva typy ako najnebezpečnejšie. Výskyt genitálnych bradavíc na genitáliách ženy by mal byť signálom pre lekára.

  Táto symptomatológia je charakteristická prekanceróznemu stavu, ktorý spôsobuje vírusy ľudského papilomavírusu typu 16 a 18.

  Keď sa dostaneme na sliznicu alebo kožu, vyvolajú malígnu bunkovú mutáciu, čo zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny krčka maternice 50 krát.

  Ženy a muži môžu byť infikovaní papilomavírusmi akéhokoľvek typu jedným z nasledujúcich spôsobov:

  1. Pohlavne prenosné: s pohlavným, análnym, orálnym sexom.
  2. Cestou do domácnosti: dotykom.
  3. Možno samoinfekcia pri holení alebo epilácii.

  Vysoko monogénne vírusy sa vyskytujú nielen u žien - 16 a 18 typov papilomavírusov môže vyvolať vývoj mužov s rakovinou močového mechúra a / alebo penisu.

  Sexuálny spôsob

  Pre prenos nebezpečného vírusu je často jeden sexuálny kontakt: vaginálne, orálne, análne.

  S pravdepodobnosťou 70-80% zdroj infekcie je muž, ale žena môže stať distribútorom tejto choroby, najmä ak jej genitálie, sliznice úst alebo na pery genitálne bradavice.

  Ak je táto tvorba epitelu poškodená počas pohlavného styku alebo políciou, pravdepodobnosť prenosu vírusu je 90%.

  Tí, ktorí vykonávajú nechránený análny sex, benígne alebo malígne formácie, sa vytvárajú v análnej oblasti. Tento spôsob šírenia papilomavírusu je veľmi častý: poškodené sliznice a menšie traumy pokožky slúžia ako jednoduché spôsoby prenikania infekcie. Navyše, ak jeden z partnerov vytvoril anogenitálne bradavice, ani kondóm nezaručuje ochranu.

  Predispozičnými faktormi pre penetráciu patogénnych mikroorganizmov do organizmu sú:

  1. Príliš skorý nástup sexuálnych vzťahov.
  2. Časté zmeny sexuálnych partnerov, promiskuity v súvislostiach.
  3. Prítomnosť zjavných príznakov ochorenia u partnera: genitálne bradavice a bradavice.

  Prostredníctvom orálneho sexu môže byť vírus prenášaný rôznymi deformáciami kože žien a mužov. Riziko infekcie onkogénnymi typmi 16 a 18 je pravdepodobne práve týmto spôsobom. Po reprodukcii mikroorganizmov v ústnej sliznici, u žien a mužov môže vyvolať rakovinu hrdla.

  Na zníženie rizika infekcie sa odporúča použiť konvenčný kondóm v prípade fajčenia a femidom (ženský kondóm) v prípade lúpeže.

  Na rozdiel od väčšiny pohlavných infekcií používanie kondómu nie vždy chráni pred infekciou papilomavírusom. Z jednoduchého dôvodu, že vírus môže byť prenášaný kontaktom s kožou partnera, ak má mikrotrauma.

  Nebezpečenstvo spočíva v lokalizácii genitálnych bradavíc a bradavíc - často sú tvorené okolo slabín, kde nie je zahrnutý kondóm. Nehovorím o predbežných lahôdkach.

  Aj napriek veľmi malú ochranu pred ochorením, aby upustila od používania kondómov pre mužov nemôže byť: análny, genitálne alebo orálny sex s kondómom znižuje riziko šírenia patogénov papilómu 70-80%.

  A samozrejme, vírus je extrémne malý, ale nemôže preniknúť cez kondóm, je to mýtus.

  V prípade, že partneri nemajú vonkajšie príznaky patológie, pravdepodobnosť infekcie perorálne alebo vaginálne je malá. Aj keď jeden z nich je nosičom choroby v latentnej forme.

  Vertikálny spôsob infekcie

  Samozrejme, choroba nespája s ľudskými génmi a nie je prenášaná "zdedila" v bežnom slova zmysle, ale prenos vírusu na dieťa je možný.

  Počas tehotenstva je prenos vírusov z matky na dieťa nepravdepodobný, hoci v lekárskej literatúre sú opísané také prípady. To môže nastať, ak je placenta poškodená alebo patologické zmeny vo svojej štruktúre.

  Plod nie je vytvorená bronchiolov a alveol (pľúca odhalil prvé dych), takže ak dôjde k infekcii transplacentárny prenos a zárodok začne vyvíjať respiračné papilomatóza.

  Ak sa narodí dieťa s diagnózou respiračného zlyhania, po vyšetrení prítomnosti ľudského papilomavírusu je potrebná lekárska liečba. Bohužiaľ, účinnosť takejto terapie je extrémne nízka, takže lekári využívajú okamžitý zásah.

  Je veľmi dôležité, aby ženy pri plánovaní tehotenstva vykonali testy na identifikáciu vírusu a vykonanie vhodnej liečby.

  Pravdepodobnosť infekcie patogénnym mikroorganizmom dieťaťa počas pôrodu je skvelá. V dôsledku infekcie sa dieťa vyvinie na bradaviciach a anogenitálnych bradaviciach na ústnej a laryngeálnej sliznici. Môžu sa vyskytnúť problémy s dýchaním a pretrvávajúcim znížením imunity.

  Ak sa epitelové nádory nachádzajú na pohlavných orgánoch budúcej matky, gynekológovia sa snažia minimalizovať riziko infekcie dieťaťa v procese prirodzeného pôrodu. V tomto prípade sa odporúča žena mať cisársky rez. Pravdepodobnosť prenosu existuje a pri tomto výskyte dieťaťa, ale je oveľa nižšia.

  Dojčenie je jedným zo spôsobov prenosu ľudského papilomavírusu z matky na dieťa a rozvoj respiračnej papilomatózy.

  Spôsob prenosu vírusu v domácnosti

  Pri diagnostikovaní vírusu papilómu u ľudí je možné s pravdepodobnosťou 85-90% tvrdiť, že choroba bola prenášaná domácim spôsobom na všetkých členov svojej rodiny. Ako je infekcia doma:

  • v prípade poškodenia kože, patológia sa vyskytuje pri všeobecnom používaní uterákov, posteľnej bielizne, kozmetiky, mydla, žinku;
  • cez sliny sa môžete nakaziť pomocou misky alebo zubnej kefky s nosičom choroby;
  • nosenie chorého zvyšuje riziko prenosu vírusu. Ak si nasadíš spodnú bielizeň infikovanej osoby, potom sa dramaticky zvyšuje možnosť infekcie.
  • Samoinfekcia sa často vyskytuje počas holenia alebo epilácie oblasti bikín. Náhodne škodlivé genitálne bradavice alebo bradavice človek vyvoláva vývoj niekoľkých epiteliálnych neoplaziem v susednej oblasti.

  Ako môžete získať vírus na verejných miestach:

  • Pri návšteve sauny, sauny, bazéna, chytenie vírusu je dosť ťažké, pretože potrebujú fyzický kontakt. Ale nemôžete vylúčiť takúto možnosť;
  • časté ruky v rukách spôsobujú prenos vírusov v prítomnosti v hornej vrstve epitelu mikrotrhliniek.

  Aké sú spôsoby prenosu vírusu?

  1. V lekárskej literatúre sú opísané prípady infekcie ľudským papilomavírusom s transfúziou darcovskej krvi.
  2. Pri vykonávaní operácie na odstránenie genitálnych bradavíc môžu lekári a sestry inhalovať vírusové častice, ktoré sa začnú aktívne množiť na nosnej sliznici.
  3. Sladká sterilizácia manikúrnych nástrojov v kozmetických salónoch môže spôsobiť kontamináciu klientov.

  Aby sa zabránilo vniknutiu vírusu papilómu do tela, je potrebné pri návšteve verejných miest dodržiavať bezpečnostné opatrenia, byť verný jednému partnerovi a viesť zdravý životný štýl.

  Ako sa prenáša HPV?

  Jednou zo zvláštností HPV je, že nejde o venerickú chorobu v bežnom slova zmysle. Sexuálna cesta je len jedným z niekoľkých spôsobov infekcie, a nie hlavnou. Preto kondómy nemôžu vždy chrániť proti ľudskému papilomavírusu.

  Navrhujeme pochopiť, aké metódy prenosu vírusu vo všeobecnosti existujú, ako sa vyskytuje infekcia a či sa dá vyhnúť.

  Obsah článku:

  Ľudský papilomavírus: prenosové cesty

  Celkove je známe približne 130 typov ľudského papilomavírusu. Len asi 40 z nich postihuje pohlavné orgány. Pre väčšinu z týchto 40 typov je sexuálny spôsob prenosu základný, ale štúdie ukazujú, že to nie je jediný spôsob.

  Povieme vám, ako presne sú prenášané tie typy, ktoré spôsobujú kondylómu genitálií a konečníka av niektorých prípadoch aj rakovinu pohlavných orgánov.

  Sexuálne a kontaktné prenosové cesty

  HPV sa prenáša sexuálne v akejkoľvek forme intimity - tradičných, análnych alebo ústnych kontaktov.

  Pri infekcii postačuje akýkoľvek blízky kontakt poškodenej sliznice alebo pokožky s papilómom. Vrátane HPV sa môže prenášať cez bozk - ak má jedna osoba v ústach papilómu a druhú - ranu v jazyku, na vnútornom povrchu tváre alebo pery.

  Predovšetkým riziko infekcie análnymi kontaktmi, pretože sú najviac traumatické. Ďalšie možnosti sú menej nebezpečné, ale aj možné. Ale čo je dôležitejšie, len úzky kontakt s nosičom HPV môže viesť aj k infekcii, aj keď vôbec nedošlo k žiadnej sexuálnej penetrácii.

  Domovská cesta prenosu

  Okrem pohlavia môže byť HPV prenášaný aj domácimi spôsobmi. Vírus je schopný prežiť mimo ľudského tela približne 3 hodiny - na mokrých povrchoch, spodnom prádle, uterákoch. Je však dôležité pochopiť, že nie všetky typy vírusu sa šíria týmto spôsobom: rôzne kmene "uprednostňujú" rôzne zóny a orgány.

  Napríklad análno-genitálne typy vírusu sú extrémne zriedka prenášané domácimi spôsobmi. Ale napätie, ktoré spôsobuje plantárne bradavice, sa môže prenášať každodennými prostriedkami - kontaktom s niekým iným obuvom, oblečením alebo mokrými povrchmi, na ktorých vírus zostáva.

  autoinfection

  Vírus papilómu sa nerozširuje cez telo mimo miesta, kde bol pôvodne zavedený. Avšak človek sa môže sám infikovať - ​​ak sa dotkne poškodenej kože alebo sliznice papilómu.

  O tejto možnosti je vždy dôležité zapamätať si v každodennom živote - pri holení, epilácii, čistení a ďalších procedúrach, ktoré poškodzujú pokožku. Zabráňte kontaktu poškodenej pokožky s papilómom a nepoškodzujte ju.

  Prenos počas tehotenstva a pôrodu

  Až do nedávnej doby, keď sa vírus papilómu našiel u novorodencov, bolo veril, že by sa mohli dostať len jedným spôsobom - pri pôrode, počas úzkeho kontaktu s sexuálnou cestou matky. Pravdepodobnosť infekcie týmto spôsobom je 5 až 10%.

  Dnes však lekári vážne skúmajú pravdepodobnosť a iné spôsoby infikovania detí - presne cez placentu, ešte v maternici.

  Podozrenia, že takáto metóda je možná, sa objavili u lekárov, keď začali nájsť HPV u detí narodených metódou cisárskeho rezu. Zdalo sa to divné - deti sa nedostali do kontaktu s pôrodným kanálom, ale boli nakazené. Takže vírus mohol byť prenesený cez placentu.

  V roku 2008 vedecký časopis "Virologický vestník" a v roku 2011 medzinárodná lekárska publikácia "Journal of Infectious Diseases" píše o štúdiách, v ktorých bola preukázaná prítomnosť HPV v placentách matky.

  Predtým sa tento spôsob prenosu považoval za nemožný, pretože vírus cirkuluje v ľudskej krvi. Ako sa infekcia dostáva do placenty - je nejasná. Takéto prípady sú však registrované. Aké veľké je riziko infikovania dieťaťa pred narodením, je naozaj veľmi málo údajov o tejto téme.

  HPV v tele: ako preniká a čo robí

  Vírus preniká do tela prostredníctvom mikroskopov kože a slizníc. Hodiny môžu byť také malé, že ich nemožno vidieť jednoduchým pohľadom. Rozumie tomu, ako sa to stane.

  Koža je pomerne zložitý orgán. Jeho hlavnou úlohou je chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi. Okrem kožných buniek sú do obrany zahrnuté aj iné sily - baktérie, ktoré žijú na povrchu kože, a bunky, ktoré sú zodpovedné za imunitnú obranu (napr. Makrofágy a leukocyty).

  Ale to všetko funguje, až kožné bariéry zostanú silné. Každé, dokonca aj najmenšie poškodenie alebo zápal kože, pretrhne bariéru a infekcia môže vstúpiť do tela. Najmä ak je to malý vírus.

  Akonáhle je v tele, papilomavírus sa zavádza do buniek epitelu (hornej vrstvy kože) a slizníc. HPV postihuje iba tieto bunky - nežije vo vnútorných orgánoch alebo v krvi.

  Epitel pozostáva z niekoľkých vrstiev. Vírus sa zavádza do mladých kožných buniek, ktoré sú vytvorené v najnižšej vrstve epitelu. Tam je infekcia nejaký čas skrytá. Nie je možné presne povedať, ako dlho jej "sen" trvá - môže to byť niekoľko týždňov alebo niekoľko rokov. Ale po "hibernácii" sa začína množiť HPV.

  Vzhľadom na to, že sa obnovujú vrstvy epitelu, všetky mladé bunky postupne "stúpajú" na povrch pokožky. Spolu s rastom buniek a vrstvou HPV vrstvou. V dôsledku toho je na vrchole a roste na bradavice.

  Slovo "násobenie" nie je veľmi vhodné pre vírusy. Keďže nie sú plnohodnotnými živými organizmami, vírusy sa nereprodukujú, ale jednoducho spôsobujú, že hostiteľská bunka produkuje nové vírusové častice. Tento proces sa nazýva "replikácia".

  Často ľudská imunita úplne čistí telo vírusu. Čas potrebný na to môže byť odlišný: záleží na type vírusu a sile imunitnej obrany, ale zvyčajne je 1-3 roky. Niekedy, hoci menej často, HPV zostáva dlho v koži. V takýchto prípadoch lekári hovoria o chronickom priebehu infekcie.

  Bunky poškodené vírusom reagujú na svoju činnosť rôznymi spôsobmi. Niektoré bunky jednoducho zomierajú a nahrádzajú ich nové. V iných bunkách dochádza k zložitým zmenám ich štruktúry a funkcií - napríklad prekancerózne zmeny sa vyskytujú v bunkách krčka maternice. Ešte ďalšie pod vplyvom vírusu začínajú náhodne rozdeliť a spôsobiť rast tkanív - sú to papilómy a kondylómy.

  Iný variant vývoja udalostí je opísaný a dokázaný - keď vírus vstupuje do tela, ale nespôsobuje žiadne zmeny v bunkách a po chvíli úplne zmizne.

  To znamená, že nie vždy infikované vírusovou kožnou bunkou sa zmení na bradavicu. Za akých podmienok je tento alebo ten súčasný možný, veda sa ešte musí zriadiť. Prečo sa objavujú papilómy, prečítajte si ich v špeciálnom materiáli.

  Pravdepodobnosť infekcie a onkogenita vírusu

  Každý kmeň HPV je usporiadaný rôznymi spôsobmi. Je to odlišná štruktúra, ktorá ovplyvňuje, aké je pravdepodobné, že sa nakazí iným typom.

  Akékoľvek vírusy sa líšia v nasledujúcich vlastnostiach:

  • virulencie - aktivita, schopnosť patogénu infikovať telo;

  Niektoré vírusy ľahko prenikajú cez fyziologické bariéry (napríklad cez kožu a sliznice), zatiaľ čo iné sa na to musia veľmi snažiť.

 • patogenitu - schopnosť spôsobiť chorobu,

  Nie vždy HPV spôsobuje ochorenie - papilóm alebo kondylóm. Niekedy niekto ani nemá podozrenie, že je už infikovaný niektorým typom infekcie.

  Vývoj rakoviny krčka maternice

  Pre HPV - a najmä pre tie kmene, ktoré sú sexuálne prenášané - je dôležitá ďalšia vlastnosť - onkogénnosť, to znamená schopnosť spôsobiť rakovinu. Vedci aktívne vyšetrujú HPV a jeho úlohu vo vývoji rakoviny.

  Ukazuje sa, že pravdepodobnosť infekcie určitým kmeňom HPV závisí od jeho virulencie. Zatiaľ čo výskumníci majú málo údajov na porovnanie virulencie všetkých kmeňov papilomavírusu.

  Nepriamo sa môžu posudzovať podľa toho, ako často sa u ľudí vyskytuje určitý typ vírusu. Našťastie najviac infekčné typy vírusu majú najnižšiu onkogenitu.

  Napríklad genitálne typy HPV sú najčastejšie vírusy typu 6 a 11 (podľa štatistických údajov to je viac ako 90% prípadov HPV s kondylómami). Tieto typy patria do skupiny s nízkou onkogenitou. Naopak HPV 16 a HPV 18, ktoré sa nachádzajú u 70% žien s rakovinou krčka maternice, sú pomerne zriedkavé.

  V priemere je pravdepodobnosť infekcie jedným z "sexuálnych" typov HPV asi 75% - dokonca aj po jednom pohlavnom styku. Najčastejšie sa ľudia nakazia po análnych kontaktoch.

  Riziká infekcie cestou domácnosti a pri pôrode ešte neboli presne stanovené, ale je známe, že sú malé

  Prevencia HPV

  Bohužiaľ, neexistuje žiadna stabilná imunita voči ľudskému papilomavírusu u ľudí. Protilátky proti vírusu sa prestali objavovať po dobu 1,5-2 rokov. To znamená, že po tejto dobe človek môže ochorieť opakovane. Je tiež zlé, že aj táto krátka imunita sa vytvára iba na určitý typ vírusov, čo znamená, že infekcia inými kmeňmi je kedykoľvek možná bez ohľadu na obnovenie.

  HPV zriedka spôsobuje pre človeka život ohrozujúce následky, ale vzhľadom na to, že sa to stane, musíte premýšľať o prevencii ochorenia.

  Každodenná prevencia

  Ako môžete znížiť riziko infekcie HPV? Bez ohľadu na to, aký typ vírusu je - či ide o HPV 16, HPV 18 alebo iný typ vírusu, preventívne opatrenia pre nich sú rovnaké.

  1. Dodržiavanie osobnej hygieny pomáha udržiavať ochranné vlastnosti pokožky a slizníc. Tým, že udržuje vaše telo čisté, človek pomáha imunity a účinnejšie sa vyrovnáva s pokusmi o narušenie.

 • Používanie kondómov výrazne znižuje riziko prenosu HPV. Ale bohužiaľ kondóm nezaručuje 100% ochranu proti vírusu. Pripomeňme si, že infekcia môže preniknúť aj pri blízkom styku s pokožkou pokožkou. Preto oblasti, ktoré nie sú kryté kondómom, sú citlivé na penetráciu vírusu. Je však presne známe, že rakovina krčka maternice je menej pravdepodobná u žien, ktorých sexuálne partneri pravidelne používajú kondóm.

 • Zápalové ochorenia močového systému a pokožky oslabujú ochranné mechanizmy orgánov, v ktorých sa prejavujú. Tieto choroby sa musí zaobchádzať včas.

 • Ženy s typmi vírusu 16 a 18 by mali byť pravidelne sledované u gynekológov a virológov. Avšak infikovanie týchto typov vírusov ešte nie je verdikt. Od okamihu preniknutia HPV do tela do prekancerózneho stavu môže trvať niekoľko rokov a dokonca ani jedno desaťročie. A pred rozvojom rakoviny môže byť aj roky. Ak pravidelne navštevovať gynekológa a vykonávať testy aspoň raz ročne, pomôže to odhaliť nebezpečné zmeny v zdraví a začať liečbu včas.
 • Očkovanie proti HPV

  Oddelene je potrebné povedať o očkovaní proti papilomavírusu. V súčasnosti sa aktívne používajú takéto vakcíny ako Cervarix a Gardasil. Prvý je účinný proti dvom najviac onkogénnym typom HPV-16 a 18. Druhý, s výnimkou 16 a 18, tiež chráni proti vírusom ako 6 a 11, kvôli čomu sa často objavujú anogenitálne bradavice. Viac informácií o očkovacej látke Gardasil nájdete v samostatnom článku.

  Obe očkovacie látky sú dosť účinné. Podľa spoľahlivých údajov chránia proti infekcii týmto typom vírusu v 95 až 99% prípadov. Na to však musí byť splnených niekoľko podmienok. Napríklad vakcíny nebudú chrániť proti vírusu, ak už existujú v tele: to znamená, že ak je osoba už infikovaná vírusom typu 16, vakcíny proti tomuto konkrétnemu typu sa ukážu ako neúčinné. Preto očkovanie z HPV by malo byť vo veku, kedy osoba ešte nemá sexuálny život.

  Treba tiež pripomenúť, že vakcíny sú neúčinné proti iným typom vírusu - a existuje ich viac ako 100, takže riziko infekcie zostáva v každom prípade.

  Ďalším nepríjemným momentom je trvanie vakcíny. Zatiaľ čo má len 5 rokov. Či sa vakcína s dlhšou akciou bude niekedy vytvárať, je nejasná.

  HPV je dosť nákazlivý vírus. Podľa rôznych štatistík postihuje až 80% ľudí, ktorí žijú sexuálne. To však neznamená, že je potrebné úplne vyhnúť sexuálnym kontaktom - nebezpečné choroby spôsobujú len určité typy papilomavírusu, ktoré sú zriedkavé. Napriek tomu môže každá osoba ďalej znížiť riziko infekcie tým, že starostlivo vyberie sexuálnych partnerov a používa kondómy.

  Spôsoby prenosu ľudského papilomavírusu

  Ako je HPV, ktorý je imúnny-vírus a čo robiť, aby sa zabránilo napadnutiu blízkej a malých detí, v záujme mnohých, ktorého telo je zasiahnutý touto infekciou.

  Papilomavírus môže byť prítomný v tele dlhší čas a prejavuje sa za priaznivých podmienok. Metódy prenosu infekcie nie sú úplne pochopené.

  Je známe, že žije vo vlhkom prostredí, usadzuje sa v vrstvách epidermy, odkiaľ ľahko prechádza na inú osobu. Môžete ho identifikovať vizuálne, pomocou testu o rozmazaní alebo oškrabaní. V niektorých prípadoch sú stopy prítomnosti vírusu v tele prítomné v krvi, moči a iných biologických tekutinách.

  S poklesom ochranných funkcií tela sa papilómy ľahko prenášajú z osoby na osobu za priaznivých podmienok a zostávajú vo vnútri tela, čo ovplyvňuje bunky epidermis.

  Kde môžem získať vírus

  HPV môže ovplyvniť kožu na ktorejkoľvek časti tela. Papilóm sa často prenáša sexuálne. Infekcia sa môže vyskytnúť aj cez kondóm. Je to spôsobené tým, že vírus žije na povrchových tkanivách a ľahko hlienových membránach. V prítomnosti mikroturítok vírus vstupuje do krvného obehu a začína jeho deštruktívnu prácu. V dôsledku infekcie na slizničných tkanivách pohlavných orgánov sa objavujú genitálne bradavice alebo neoplazmy podobné karfiolu.

  Často muži počas intimných vzťahov infikujú svojich partnerov. Majú silnejší imunitný systém, zriedka trpia viditeľnými prejavmi infekcie. V prítomnosti mnohých sexuálnych vzťahov s neznámymi ženami sa môžu na určitý čas objaviť v úlohe nosičov vírusov. Papilomavírus sa môže prenášať od ženy na človeka, ak má sexuálny partner slabý imunitný systém.

  Osoba, ktorá má vrodenú imunitu voči tomuto vírusu, sa môže dotknúť bradavíc, vstúpiť do dôverného vzťahu s chorým človekom a zostať zdravá. Existujú prípady, keď jeden z partnerov HPV pozitívne a druhý negatívne, a to napriek skutočnosti, že žijú dlhú dobu spolu.

  Iné spôsoby infekcie

  Spôsob infikovania domácimi spôsobmi je pomerne častý, rovnako ako príležitosť na získanie infekcie počas sexuálneho styku.

  Vírus sa môže prenášať počas kúpania v kontaminovaných nádržiach, otvorených alebo uzavretých bazénoch. Môžete vidieť zvláštne rastu na tele po chvíli po návšteve sauny alebo sauny, kde navštívil infikovaný človek.

  Vírus môže prechádzať mokrými uterákmi, posteľnou bielizňou, ak žije iná infikovaná osoba v dome. Hlavnou podmienkou penetrácie vnútra patogénu je prítomnosť mikrotrauma na koži.

  Nie je známe, či je papilomavírus prenášaný prostredníctvom biologických tekutín. Prostredníctvom slín môže infekcia prechádzať v prípade, že osoba trpí papilomatózou ústnej dutiny. Potom by sa mala nájsť cesta infekcie pri používaní hygienických predmetov iných ľudí. Môže to byť:

  • čistenie zubov s cudzou zubnou kefkou;
  • používanie špinavých jedál na jedenie.

  Ľudia, ktorí majú papilómy v ústach a hrtane, môžu prenášať infekciu cez bozk.

  Je možné, že HPV je prenášaný vzduchu kvapôčky, pretože v lekárskej praxi existujú prípady infekcie odborníkov, vykonávajúci operáciu u pacientov s HPV pomocou rádiových vĺn koagulácie alebo lazervaporizatsii.

  Lekári nemajú spoločný názor, ktoré spôsoby prenosu HPV sú obzvlášť nebezpečné. Pre ľudí s chorobou spojených s dysfunkciou endokrinných orgánov, to je najlepšie obmedziť interakciu s niekým, kto má bradavice na tele. Tkanivá obklopujúce viditeľné novotvary môžu obsahovať vírus a môžu sa prenášať dotykom.

  Na ochranu tela pred náhodnou infekciou a infekciou papilomavírusom potrebujete:

  • na verejných miestach odpočinku, aby sa mohli prechádzať;
  • vzdať sa zvyku vymeniť ruky;
  • aktívne používať antiseptiká na zvládnutie mikroúrazov a abrázii, ktoré sa objavujú na tele.

  Aké veľké je riziko dojčenia detí

  Mnoho žien sa obáva spôsobu prenosu ľudského papilomavírusu počas tehotenstva. Zdravotnícki pracovníci naznačujú, že existuje možnosť intrauterinnej infekcie, ale to nie je pre plod nebezpečné. Ľudský papilomavírus nemá negatívny vplyv na tehotnú ženu a embryo. Ženy v období nosenia dieťaťa si musia pamätať, že s poklesom imunity, ktorý sa často vyskytuje počas tehotenstva, začína rast genitálnych bradavíc. Aby ste tomu zabránili, musíte brať komplex vitamínov a minerálov a správne.

  Ak sa kondylomata výrazne zvýši v pošve a prekryje pôrodný kanál, pôrodná asistentka skúma otázku cisárskeho rezu.

  Od matky k dieťaťu vírus prechádza pri prechode cez pôrodný kanál, na stenách ktorého sú novotvary. U niektorých detí to spôsobuje vírusovú infekciu dýchacích ciest.

  Dojčiace matky s papilómami na bradavke majú možnosť nakaziť dieťa, ak sa používa dojčenie. Riziko výskytu detskej papilomatózy hrtanu je dosť nízke, pediatri však odporúčajú, aby sa tieto deti očkovali. To umožňuje chrániť dieťa pred stratou hlasiviek a rozvojom papilomatózy dýchacieho traktu. Táto závažná choroba je v pediatrickej praxi extrémne zriedkavá.

  Keď sa človek nakazený vírusom stará o dieťa, môže mu preniesť infekciu rukou, ak má bradavice a rastu, ktoré sú výsledkom aktivity vírusu. Potom na telo dieťaťa sú aj rasty.

  Materské mlieko neobsahuje vírus, aj keď je žena infikovaná. Pri normálne fungujúcom imunitnom systéme sa tela dieťaťa dokáže vyrovnať s infekciou, ak sa dodržia hygienické pravidlá starostlivosti o dieťa.

  Nie každý, kto je v úzkom kontakte s nosičom vírusu, dostane HPV. Existujú ľudia, ktorí získali ochranu pred infekciou od svojich rodičov dedením. Ich imunitný systém aktívne potláča vírus, keď postihne poškodenú pokožku a vylučuje ju pomocou interferónov produkovaných počas náhleho zvýšenia teploty.

  Ochorenie je akútne a má príznaky akútnej respiračnej vírusovej infekcie, ale prejde do 24 hodín. Často sú takéto príznaky pozorované u detí a dospelých, čo môže byť spôsobené reakciou imunitného systému na penetráciu vírusu HPV.