Hlavná

Bradavice

Mohla by existovať rakovina z krtka?

Prítomnosť rakovinových rakovín je nebezpečným druhom rakoviny kože. Dôvodom je rýchlosť rozvoja metastáz a vysoká úmrtnosť. Malígny kandilomy vyzerá trochu inak, než benígne a vyšetrovaný parametre AKTSDE (A - asymetria, K - slučka D - farba, d - priemer, E - evolúcia rozvoja a zmeny). Vonkajšie zmeny krtka alebo pokožky okolo neho naznačujú potrebu konzultovať s lekárom. Jediným spôsobom liečenia je odstránenie kondylómu (chirurgický, laserový, kryoterapia). Vykonáva sa iba následnou analýzou materiálu na zvyškových rakovinových bunkách.

Rakovinové bunky môžu byť alebo sa narodia dokonca aj v nevích, ktoré vo vzhľade sú neškodné formácie na koži.

Vlastnosti rakovinových krýh

V priemere je každá osoba od 10 do 45 kusov. névy. Každý takýto novotvar je vo svojej podstate bezpečný. Vlastník necíti žiadne nepríjemné pocity z ich prítomnosti. Zlé znamienka melanómu - typ rakoviny kože. Stáva sa, že neškodné materské znamienko na tele sa vyvinulo do rakovinového. V tejto situácii je charakteristická distribúcia nových nevuz, nekonvenčná farba kondylómu, difúzna, s nejasným alebo zúbkovaným obrysom. Reinkarnované v znameníach rakoviny sa líšia veľkosťou - sú opuchnuté a bolestivé. Takéto príznaky sú okamžitým signálom, ktorý zavolá lekára, ktorý vykoná onkologický test. Melanóm je nebezpečná rakovina, ktorá rozširuje melanocyty na pokožku. Takéto bunky sa tiež nazývajú melanín - farebný pigment. Pri penetrácii krvi a vnútorných orgánov vzniknú metastázy.

Rizikové faktory

Melanómy sa vytvárajú kdekoľvek na ľudskom tele, ale predovšetkým sú vystavené otvoreným oblastiam pokožky, ktoré dostávajú vysokú dávku ultrafialového žiarenia, čo spôsobuje popáleniny. V ohrozenej zóne sú jasní ľudia (ľahká koža a vlasy) a majitelia pehní. Hojná prítomnosť krtkov a zvýšenie ich počtu môže viesť k rakovine. Dôležitým faktorom je genetická predispozícia, ktorá zvyšuje riziko ochorenia. Obyčajné materské znamienka, ale veľkej veľkosti, najmä konvexné alebo na pedicle, sa často rozvinú do melanómu. Iba na včasné štádium liečby melanocytovou dyspláziou je účinné.

Druhy krtkov

Nevyužitia na ľudskom tele sú klasifikované podľa mnohých parametrov: pôvodu, farby, charakteru prejavu, stupňa nebezpečenstva. Napríklad kandilóm, ako novotvar, sa prejavuje v dôsledku ultrafialového svetla, fetálnej hypoxie, genetickej predispozície, patológie vývoja buniek. Vyvolávajú vzhľad takýchto nevi môžu niektoré vrodené vlastnosti tela.

Existujú takéto druhy znakov:

 • vrodené (vysoké riziko rakoviny kože);
 • získané (objavujú sa po prvých mesiacoch života);
 • dysplastický (nepravidelný tvar, veľká veľkosť, rozmazaný a nerovný obrys, heterogénny odtieň);
 • nevus Spitz (okrúhly tvar, jasné okraje, od svetlo ružovej až hnedej).

Novotvary sa objavujú v hornej vrstve kože (dermis), hlboko v nej alebo medzi dermis a epidermis. V závislosti od toho môžu mať odlišnú farbu, štruktúru a tvar. Vo forme a vzhľade môžu byť nevyskypané ploché, konvexné alebo vo forme bradavice. Veľkosť kondylómu je štruktúrovaná ako malá (až do priemeru 15 mm), stredná (do 100 ml), veľká (cez 100 ml). Existujú aj obrie krtky, ktoré sa nachádzajú na veľkých plochách kože. Najdôležitejšou klasifikáciou bude rozdelenie na benígne (nepredstavujú zdravotné riziko) a zhubné (melanómy, ktoré vyvolávajú rakovinu).

Známky nebezpečných krtkov

Ak chcete zistiť, či je krtci nebezpečný, je možné ho najprv z vizuálneho hľadiska. Pestované nevýhody menia ich tvar, štruktúru, farbu. Prvými známkami prítomnosti melanómu je zvýšené množstvo sviečky na ľudskom tele. Kto má viac ako 50 z nich - musí sa podrobiť okamžitému vyšetreniu na onkológu. Dôležitým znakom je odfarbenie krtka. Benígne nádory môžu byť na začiatku tmavé a to nie je dôvod na paniku, ale ak sa zmena farby mení na farbu, je to hlavný príznak jej malignity.

Ak je melanóm, môže sa pokožka okolo nebezpečného nevusu zapáliť. V takýchto prípadoch je zakázané prijímať nezávislé akcie, musíte kontaktovať špecialistu. Zhubné krtci menia svoje hranice (jasné obrysy sa zmenia na rozmazané alebo zubaté línie) a štruktúru povrchu (od hladkého až po hrubú).

Zatemnenie pokožky pri príležitosti kontroly materského znamienka - môže to byť príznakom prítomnosti rakoviny.

Dôvody znovuzrodenia

Pigmentové bunky - melanocyty - zdroje vývoja melanómu. Spočiatku nová forma nie je nebezpečná. Príčiny degenerácie nevusu melanómu sa predovšetkým považujú za ultrafialové žiarenie zo slnka. Proces, kedy sa nevív robí do melanómu, je malignita. Okrem ultrafialového žiarenia, ktoré sa považuje za bežnú príčinu, rakovina maternice môže byť spôsobená mechanickým poškodením:

Ak také poškodenie nespôsobí melanóm. S častými opakovaniami, napríklad s denným spásaním nosu počas obliekania, čistenia, holenie, sa zvyšuje rizikový faktor. Chemikálie (šampóny, sprchové gély, kozmetika) vyvolávajú výrastok materských znamienok na nebezpečných formáciách. Odstránenie vlasov od kandilómu, napríklad pri vytiahnutí pinzetou, môže vyvolať rakovinové zmeny v tkanivách, to znamená rakovinu.

Ako skontrolovať: diagnostiku ochorenia

Čím skôr sa diagnostikuje melanóm, tým účinnejšie bude liečba. Pri prvých zmenách vo vzhľade krtka je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. V prvej fáze lekár skúma vzhľad kože a položí pacientovi niekoľko otázok (ústne otázky). Ak chcete určiť štruktúru nevusu, bez poškodenia, predpíšte dermatoskopiu a siaskopiu. V prípade výtoku na krtek sa odoberie škvrna. V kritických situáciách je možné odobrať materské tkanivo na laboratórne vyšetrenie (biopsia). Diagnóza je bezbolestná a nevyhnutná na určenie postupu na odstránenie s ďalším histologickým vyšetrením zostávajúcich tkanív.

Liečba a samošetrenie

Jediný spôsob, ako liečiť rakovinové materské znamienko, je chirurgické odstránenie melanómu. V závislosti od veľkosti a štádia vývoja má operácia rôznu zložitosť. Spolu s odstránením nebezpečného krtka chirurg odstráni okolo neho 1 cm kože, aby sa zabránilo vzniku nových formácií. Výsledný biomateriál prechádza do laboratória. V počiatočných štádiách je najbezpečnejšou metódou odstránenia laserová chirurgia, po ktorej v skutočnosti nie je žiadna jizva. Čím rýchlejšie je problém zistený a odstránený, tým je pravdepodobnosť opakovania.

Ktorý lekár robí liečbu?

Prideľuje operátorovi operáciu. Ten istý lekár uskutočňuje ďalšie vyšetrenia a konzultácie. Nezávisle diagnostikovať, zvlášť odstrániť, zdvihnúť, zapáliť a poškodiť materské znamienko je prísne zakázané. Iba na rozrezanom znamienku je jeho štruktúra a hrúbka, meraná v laboratórnych podmienkach, fázou ochorenia a rozsahom jeho rozšírenia v ľudskom tele.

Často kladené otázky

Je možné zomrieť?

Po odstránení nebezpečného krtka je dôležitou etapou ďalšie pozorovanie a dodatočná liečba. V prípade, že melanóm bol schopný určiť, ale to sa odstráni vo pultu kozmetike a nevykonávala žiadne diagnostické testy na prítomnosť nádorových buniek, a môže urýchliť proces metastáz s následnou smrťou. Kliniky, ktoré vykonávajú takúto operáciu, len ako kozmetologický postup, nevyžadujú ďalšie histologické vyšetrenie, vykonáva sa len na základe iniciatívy pacienta.

Existuje rakovina po odstránení materského znamienka?

Ak po odstránení materského znamienka opäť roste na tom istom mieste - musíte urýchlene podstúpiť biopsiu. Toto môže byť hlavným znakom rakoviny kože. Ak sa metastázy šíria do tkanív, odstránenie melanómu už vyžaduje ďalšiu chemoterapiu. Ľudia s predchádzajúcimi operáciami odstraňovania sú vystavení riziku recidívy tejto choroby a vyžadujú stabilné pozorovanie od onkológov.

Príznaky rakoviny

Bez ohľadu na to, ktorá časť tela tvoria rakovinové mlyny, ich škodlivé účinky na telo sú rovnako nebezpečné.

Ako nevi vyzerajú, keď sa zvrhlia do melanómu a ako sa vyhnúť chorobe, sú dôležité otázky, ktorých odpovede sa čítajú ďalej.

Každý krtk môže mať nebezpečenstvo. Rakovinové pigmentačné škvrny sa často objavujú bez povšimnutia a až do znovuzrodenia nevšeho sa pacientovi nevenuje náležitá pozornosť.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

V dôsledku toho sa môžete dostať k onkologickej chorobe - melanómu.

A ak už začala metastázovať v tele, liečba veľmi zriedkavo končí úspešne.

Je dôležité predchádzať rakovine materského znamienka a nezabudnúť nástup choroby.

faktory nebezpečenstvo

Vrodený nevus sa z dobrých dôvodov regeneruje do rakovinovej choroby, potrebuje provokujúci faktor.

Ľudia s genetickými abnormalitami sú spravidla náchylní k onkologickým ochoreniam.

Ale v prípade degenerácie krtkov do rakoviny je rozhodujúcim faktorom účinok ultrafialového žiarenia na pokožku.

Okrem toho, že pod vplyvom slnka koža rýchlejšie stárne, objavujú sa pigmentové škvrny.

Slnečné popáleniny sú mimoriadne nebezpečné - vyvolávajú premenu krtkov do melanómu.

Spaľovanie v letnom dni od 11 do 16 hodín sa považuje za najnebezpečnejšie pre pokožku. Počas zvyšku dňa je potrebné používať ochrannú kozmetiku po dobu vystavenia slnku.

Rovnaký účinok má opaľovanie v soláriu.

Podľa štatistík, ak pred koncom prechodného veku dostane človek tri popáleniny z ultrafialového žiarenia, riziko zhubných kožných zmien v dospelosti je výrazne zvýšené.

Foto: Biela halo tvorba okolo nevus po spálení

Najnebezpečnejší účinok ultrafialového žiarenia na ľudí s:

 • utrpela spálenie v detstve a dospievaní;
 • rýchlo sa začervenal od slnečnej kože;
 • suchá a citlivá pokožka;
 • veľa krtkov a pihy na tele;
 • svetlé alebo červené vlasy a modré oči;
 • prítomnosť dysplastických neví na pokožke;
 • genetickú predispozíciu k rakovine.

Spolu s vyššie popísanými rizikovými faktormi sa krtka môže znova narodiť ako výsledok:

 • výsledné zranenie;
 • popáleniny;
 • pokusy o seba-odstránenie;
 • poškodenie oblečenia alebo iných predmetov;
 • vlasy odstránenie chĺpkov s vytiahnutím vlasov.

Navyše zvýšená pravdepodobnosť ochorenia je tehotná žena kedykoľvek.

prehľad

 • Na detekciu onkologických prejavov sa najskôr vykoná dermatoskopia. Pomocou lupy alebo dermatoskopu, keď je stratum corneum epidermis transparentný, je možné vidieť jeden z nasledujúcich príznakov melanómu.
 • Včasná diagnostika rakoviny nám umožňuje vykonať testovací mikrodermoskopický počítačový systém, ale táto metóda ešte nebola široko používaná.
 • Diagnóza "rakovinového krtka" sa potvrdí až po biopsii odstráneného materiálu (histologická analýza). V žiadnom prípade sa biopsia nedá vykonať tak, že sa materiál odoberie priamo z nevusu na telo bez toho, aby ste ho odstránili. Takéto traumy na nevus môžu viesť k rakovinovému nádoru.

Najskôr odporúčame vymazať:

 • Konvexné nevi s rozmazanými okrajmi;
 • krtky, ktoré sa nachádzajú v potenciálne nebezpečných častiach tela - chrbát, hlava, slabiny alebo kožné záhyby;
 • novotvar na "nohe".

Video: "Diagnostika rakoviny kože v ranom štádiu"

Známky rakoviny

Samy o sebe sú nevýhody väčšinou neškodné a nie nebezpečné - človek môže s nimi celý život žiť a nemá žiadne problémy.

Ale genetické problémy alebo bezohľadné liečenie pokožky vedie k katastrofálnym následkom.

Včasné rozpoznávanie znakov rakoviny na tele pred nástupom choroby je veľmi dôležité, a preto naliehavá výzva lekárovi môže zachrániť životy.

V počiatočnom štádiu sa choroba nazýva melanocytárna dysplázia a ak v tom čase odstráňte patologické bunky, môžete sa vyhnúť strašným následkom.

Existujú určité príznaky, odhalujúce aspoň jeden z nich, musíte okamžite konzultovať s lekárom.

Foto: asymetria materského znamienka

Pre ľahké zapamätanie dermatológov stanovené v mene znamení rakovinové znamienok skratkou "ABCDE" z roku 1985, alebo prispôsobiť ruštine - "akordy", každé písmeno, ktoré - samostatná symptóm.

Aké sú príznaky AKORD?

Benígne, novo narodené krtky sa líšia symetriou (materské znamienka sa nepočíta).

 • Asymetria vzniká v prevažnej väčšine prípadov, kedy sa nevulzie degenerujú do malígnych.
 • Nerovnomerné, rozmazané hrany, kondenzácia, kontúrovanie - to všetko by malo spôsobiť obavy.
 • Pod zmenou farby sa rozumie akákoľvek zmena odtieňa - v ľahšom alebo tmavšom, vzhľad bodov a navyše zmena hnedej farby materského znamienka na červenú alebo čiernu.
 • Veľkosť benígneho krtka sa počas života výrazne nemení. Iba počas puberty je prípustná významná zmena veľkosti. Ak je na tele prítomný nevus s priemerom viac ako 6 milimetrov, môže to byť nebezpečenstvo.
 • Druhý je v zozname, ale hlavným faktorom je dynamika zmien v novotvaru. Môžu to byť akékoľvek nové zmeny - trhliny, kôry, ako aj pravidelné vypúšťanie krvi, z ktorých každá naznačuje vysokú pravdepodobnosť degenerácie nevusov.

Zvláštny záujem by mal spôsobiť tesnenie alebo uzliny na nádore alebo vyrážky v blízkosti neoplazie.

Čo znamená znamenie v strede čela? Zistite si tu.

Benígne nádory môžu byť konvexné s vlasovou pokožkou a ploché a bez vlasov, farba tiež môže byť odlišná a nesmie byť patologická. Ak sa však objaví nový príznak alebo ak má iný vzhľad, musíte ihneď navštíviť lekára.

Dávajte pozor - niekedy sa melanóm môže prejaviť bez pigmentácie, pripomína priesvitný alebo priehľadný blister a čo je najdôležitejšie - rýchlo rástol.

Ak sa na koži objavia nejaké nové príznaky, ktoré majú uvedené charakteristiky, je povinná konzultácia s dermatológiou a onkológom!

Video: "Melanóm, rakovina kože, päť základných znakov"

Druhy melanómu

Rakovinová degenerácia nevi je často zamieňaná s rakovinou kože. Posledne menovaný je charakterizovaný ako patologické nekontrolované multiplikácie epidermálnych buniek

Rakovina kože môže mať tri typy:

 • karcinóm bazálnych buniek;
 • skvamocelulárny karcinóm kože;
 • melanóm.

Posledný je definovaný ako rozdelenie melanocytov (pigmentových buniek), ktoré ako rastú, prenikajú do spojivového tkaniva a vylučujú zdravé bunky.

Keď choroba postupuje, melanocyty vstupujú do krvi, ktorá ich prenáša do všetkých orgánov, kde sa rakovinové bunky začínajú deliť a tvoria sa metastázy. Neskoré štádium v ​​90% alebo viacerých prípadoch končí smrteľné.

V počiatočných štádiách sa bunky, ktoré začínajú rásť na povrchu kože, odstránia a choroba nedosiahne pokrok.

Zvyčajne sa v závislosti od vzhľadu, hrúbky a hĺbky izolujú tieto typy melanómov:

 • povrch;
 • križovatka;
 • lentigo;
 • akryl lentiginózny.

povrchné

Viac ako 60 percent prípadov rakoviny kože materského znamienka je povrchné šírenie rakovinových buniek.

V tomto prípade rastie cez epidermis malá tmavo hnedá alebo čierna škvrna, prenikajúca do dermis (spodná vrstva kože).

Rakovina materského znamienka

Krtek (névus) - to je funkcia ľudského tela, vo forme benígnych pigmentových novotvarov (nádory), čo vedie k pigmentáciu kože cez prírodného pôvodu. Mol zvyčajne benígne, ale s určitú dobu za určitých rizikových faktorov môžu zvrhnúť rakoviny nazýva melanómu.

Na telo každého človeka sú rodné znamienka, lekárske jazyky nevi. Hlavný počet nevi, približne 90% sa objavuje v mladom veku až do 25 rokov. Stáva sa však, že sú ovplyvnené rôznymi faktormi, ku ktorým dôjde neskôr, napríklad počas tehotenstva alebo v dôsledku presťahovania sa do krajiny s inou klímou. Mole môžu mať rôzne veľkosti, tvary a farby, to je celkom normálny fyziologický proces, ale existuje niekoľko bodov, ktoré by mali byť upozornené. V prípade, že krtka začína rýchlo rásť vo veľkosti, krvácať alebo meniť farbu a obrysy týchto znamienok by mali mať osobitnú pozornosť. Možno, tieto zmeny naznačujú, že rakovina maternice vznikla.

Rodné znamienko alebo melanóm: rozdiely

Ako rozoznávať materské znamienko od melanómu a čo ovplyvňuje degeneráciu nevusu?

Rakovinové znamienko alebo melanóm sa tvoria z melanocytov, buniek so špeciálnym pigmentom. Presné príčiny degenerácie zdravých buniek do atypickej bunky zostávajú neznáme, existujú však faktory, ktoré majú podiel na onkologickom procese.

Takéto nebezpečné faktory zahŕňajú:

 • v prvom rade je to ultrafialové žiarenie. V rizikovej zóne sú ľudia, ktorí zneužívajú opaľovanie a navštevujú solárium. Najmä jeden by mal byť opatrný, ľudia s ľahkou a citlivou pokožkou z prírody, podliehajú spálením a sčervenaním. Tiež vlastníci svetlých a červených vlasov, pihy a materské znamienka;
 • trauma nevus tiež nesie značné nebezpečenstvo. Napríklad po odstránení krtka môže dôjsť k rakovine, preto sa ho nechajte náhodou zbaviť alebo náhodne ho zlomiť;
 • popálenie materského znamienka, získané tepelným pôsobením alebo chemickými látkami;
 • dedičný faktor, prítomnosť melanómu u krvných príbuzných.

Ako rozpoznať malígnu materskú značku?

Potenciálne nebezpečné je akékoľvek materské znamienko na ľudskom tele a akékoľvek zmeny v ňom by mali vyšetrovať špecialisti. Najväčšie nebezpečenstvo je v nožke väčšej ako šesť milimetrov, konvexnej štruktúre as nerovnými okrajmi.

Tiež by mali upozorniť na prvé príznaky materského znamienka, ktoré sa môžu neskôr rozvinúť do melanómu:

 • rýchly rast;
 • asymetria;
 • výskyt pečatí;
 • zmeny obrysov;
 • výskyt krvácavých trhlín;
 • zmena farby;
 • bolesti v oblasti vzdelávania.

Ako vyzerá rakovinový krtek, ako ho odlíšiť od benígneho novotvaru?

Pozrime sa na najdôležitejšie body:

 1. nevus rastie v jednom smere, vzniká vyššie uvedená asymetria. Ak chcete odhaliť podobný príznak, môžete pripojiť pravítko do centra vzdelávania a v tomto prípade by mali byť hrany symetrické, inak hrozí nebezpečenstvo malignity;
 2. nerovných okrajov, jeden z hlavných príznakov melanómu. Hrany sú nejasné, roztrhané alebo robustné;
 3. heterogénnosť a zmena farby. Zahrnutie čiernych, modrých alebo červených odtieňov na všeobecné pozadie rovnakej farby materského znamienka alebo stmavnutie alebo naopak objasnenie formácie;
 4. veľkosť nevusu je väčšia ako guma na konci ceruzky, takéto formácie by mali byť systematicky kontrolované dermatológiou, najmä ak sa pozorovala dynamika rastu.

Venujte pozornosť! Každá variabilita materského znamienka by mala byť upozornená, v normálnom stave zostáva nezmenená po celý život.

Klasifikácia melanómu

Rakoviny sa klasifikujú podľa ich vizuálneho vzhľadu: hrúbka, hĺbka, štruktúra a tvar.

Existujú nasledujúce typy melanómu:

 • povrchové melanómy sú najbežnejšie, ich počet zo všetkých druhov je okolo 65%. Vizuálne ich vlastnosti je vytvoriť na koži vo forme škvŕn hnedej alebo čiernej farbe, je lokalizovaná v hornej vrstve epidermis, najmä nebezpečenstvo tvorby začína, keď predstavujú klíčky v nižších vrstvách dermis;
 • nodulárna melanóm sú diagnostikované v 15% prípadov, predstavuje shishkoobrazny paušálna konvexné cez kožu s tmavo hnedé alebo čierne, lesklý štruktúre. V niektorých prípadoch môže byť melanóm ružová alebo červená;
 • Lentigo sa nachádza v 10% prípadov detekcie melanómu, spravidla sa diagnostikuje u starších pacientov, vyskytuje sa buď s nevusom alebo s pihami. Otvorené oblasti kože (krk, tvár, uši) sú postihnuté hlavne, má pomalú tendenciu zvyšovať;
 • Lykovitý melanóm sa vyskytuje extrémne zriedkavo, postihuje dlane rúk, chodidiel a kožu pod nechtami.

Ako môžem diagnostikovať rakovinu a kam mám ísť?

Skorá diagnóza rakoviny kože je najdôležitejšou zložkou následnej liečby, pretože prognóza prežitia na priamom základe závisí od štádia, v ktorom je zistený malígny nádor.

Lekár, ktorý sa venuje diagnostike, je dermatologik, ak sa takýto úzko zameraný odborník nenašiel, na prvé vyšetrenie je možné sa poradiť s dermatológiou, chirurgom alebo onkológom. Skúsený lekár bude schopný vizuálne určiť povahu krtka. Vizuálna kontrola sa vykonáva s použitím dermatoskopu, ktorého funkčnosťou je zariadenie, ktoré pripomína lupu. Vďaka zariadeniu môžete vidieť štruktúru nevusu, ktorý je neviditeľný voľným okom.

Po vyšetrení, ak lekár predpokladá, že forma má známky malígneho procesu, vykoná sa biopsia (odber vzoriek z podozrivého tkaniva na ďalšie histologické vyšetrenie). Na základe prieskumu sa určuje typ a povaha atypického procesu.

Potom sa vymenúvajú ďalšie potrebné výskumy:

 • röntgenové vyšetrenie hrudníka (vylúčiť prítomnosť metastáz v pľúcach, pretože dýchacie cesty sú hlavným miestom lokalizácie stredného vzdelania);
 • analýza krvi v onkológii vám umožňuje určiť funkčnosť pečene, obličiek a iných orgánov. Krvný test na rakovinu neumožňuje stanoviť diagnózu, ale poskytuje dôvody pre ďalší výskum.
 • Ultrazvuk dutiny brušnej dutiny, aby sa vylúčili sekundárne nádory v peritoneu.

Liečba rakovinových krtkov

Liečba rakoviny kože je dosť špecifická, hlavnou metódou bez výnimky je chirurgické odstránenie vzdelania. Okrem chirurgického zákroku sa môže použiť aj ožarovanie a chemoterapia, ale tieto metódy sú pri melanóme neúčinné, tento typ vyžaduje len radikálnu excíziu. Relatívne nové a účinné metódy v počiatočnom štádiu ochorenia sú laserová koagulácia a cryodestruction.

Chirurgická intervencia pri melanóme

Pokiaľ ide o hlavný typ liečby - chirurgický zákrok, objem vyrezania tkanív závisí od štádia patológie. Ak je diagnostikovaná prvá fáza, novotvar sa vyrezá so zachytením zdravého tkaniva o 0,5 cm. Ak sa odhalí druhý stupeň, objemy zdravých tkanív sa odrežú do jedného centimetra. V prípade, že hrúbka prehĺbenia nádoru vo vnútorných vrstvách dermy je väčšia ako dva milimetre, bez ohľadu na stupeň, musia byť odstránené najmenej dva centimetre zdravého kože.

V tomto prípade je zvýšenie odporúčaných limitov excízie kože nevhodné, pretože znakom rakoviny kože je skorá metastáza a nie lokálna relaps. Výnimkou je desmoplastická varianta melanómu, ktorá sa vyznačuje vývojom lokálnych relapsov, a preto pri excíznom zachytení najmenej troch centimetrov zdravého tkaniva.

Rakovina po odstránení mólami tendenciu k relapsu, a často metastázovať, z tohto dôvodu, vyšetrenie celého tela subjektu pre detekciu mikrometastáz a sekundárne nádory vo vzdialených orgánoch. Regionálne lymfatické uzliny sú prvými metastázami, preto sa spravidla používa lymfadenektómia.

Pri samostatných metastázach sa chirurgia používa v nasledujúcich prípadoch:

 1. prítomnosť resekovaných, oddelených metastáz, ktorých odstránenie zlepšuje prognózu;
 2. resekateľné metastázy, bez odstránenia, život ohrozujúceho pacienta;
 3. resekcia s cieľom znížiť hmotnosť nádoru pre dosiahnutie najlepšieho výsledku následného liečenia chemoterapiou.

Ožarovanie s onkológiou čo to je? túto otázku kladú príbuzní pacienta a samotný pacient, ktorí čelia rakovine. Ožarovanie zahŕňa metódu s účinkom rádioaktívnych lúčov na nádorovú oblasť alebo na celý organizmus v závislosti od lokalizácie nádoru. Aktivita žiarenia vedie k úmrtiu rakovinových buniek, čo pomáha zastaviť ich rozdelenie a zmierniť samotný nádor. Ale v prípade melanómu sú možnosti ožarovania obmedzené. Spravidla sa táto technika používa na paliačné účely v neskorších štádiách ochorenia, v prípade metastáz kostí alebo iných anatomických štruktúr na zastavenie bolesti a zlepšenie kvality života pacienta. Radioterapia je vhodná aj na nádorové metastázy v mozgových štruktúrach, pre túto lokalizáciu sekundárnych nádorov je ožarovanie prioritnou metódou liečby.

Rakoviny v väčšine prípadov nie sú citlivé na chemoterapiu. Účinnosť používania cytostatických liekov sa vyskytuje len pri metastatickom melanóme.

V tomto prípade účinné lieky, ako sú:

Prijateľnejšia v prípade kožných lézií je monoterapeutický režim chemoterapie. Čo sa týka polychémie, zvyšuje frekvenciu odpovede na liečbu približne o 30%, ale táto skutočnosť neznamená zvýšenie miery prežitia pacientov. Vzhľadom na vysokú toxicitu detskej obrny sa jeho použitie prejavuje iba v rezistencii novotvaru k monochemoterapii.

Kryoterapia a laserová deštrukcia sa používajú iba v prvej fáze onkológie, keď nádor nie je veľký a nerastie do vnútorných vrstiev dermy, inak efektívnosť techniky neprinesie.

výhľad

Napriek skutočnosti, že melanóm je agresívny nádor s charakteristickou rýchlou metastázou, výhodou takého nádoru je vonkajšia lokalizácia, ktorá umožňuje identifikáciu ochorenia v počiatočnom štádiu. Tak, keď starostlivosť k telu a s odkazom na umenie detekciu prvé zmeny v raste charakter a zobrazovacie mol, s cieľom určiť začiatok malígny kože v prvom kroku spôsobu je pomerne realistické. Pri chirurgickom zákroku v etapách 1-2 je prognóza prežitia vyššia ako 90%. V tomto prípade mory a rakovina v neskorších štádiách majú nepriaznivú prognózu, päťročná miera prežitia v troch štádiách podľa štatistiky nepresahuje 20%.

Pamätajte, že krtka sama o sebe nie je nebezpečná, ale ak sa jeho štruktúra, tvar, farba začala meniť, alebo sa začala rýchlo zvyšovať vo veľkosti - to je ospravedlnenie pre vzrušenie. Včasná diagnóza a excízia malígneho vzdelania vedie k úplnému vyliečeniu, nespúšťajte chorobu!

Moles oncology obrázky

Čo je to znamenie?

Zhoubná materská znamienka je rakovinové ochorenie nazývané melanóm. Môže sa tvoriť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa objavuje na otvorených plochách, pretože sú citlivé na ultrafialové žiarenie.

Melanóm je najnebezpečnejšou formou rakoviny. Je veľmi dôležité sledovať všetky materské znamienka na tele, najmä ak je veľa z nich. Ak sa zistí malígny mol v čase, možno zabrániť melanómu.

Prvé malé škvrny sa môžu objaviť u detí u dojčiat. Krtek je malá formácia na koži - nevus - ktorý sa považuje za benígny, nie je nebezpečný. Základom ich výskytu sú melanocyty, ktoré akumulujú prirodzený pigment melanín. V závislosti od jeho množstva existuje rozdiel v farbe. Existujú farby:

Z miesta koncentrácie melanínu závisí tvar novotvarov. Môžu mať nohu alebo sa nachádzajú pod kožou, byť ploché a konvexné.

Spoločný vzhľad je okrúhly, ale existujú výnimky. Vývin novotvarov vyvoláva ultrafialové žiarenie - prirodzené zo slnka, v soláriu.

Hereditné faktory nie sú vylúčené. Spoločnou príčinou vzdelania je hormonálna nerovnováha, ktorá je charakteristická pre tieto obdobia.

 • puberta;
 • tehotenstva;
 • menopauza.

Bohužiaľ, stále nie sú žiadne jasné dôvody, ktoré by spôsobili vznik melanómu. Štúdium tejto choroby je prioritou mnohých vedcov.

Ukazuje sa množstvo faktorov, ktoré môžu vyvolať nástup ochorenia a spôsobiť narodenie moča prechádzajúceho do štádia rakoviny. Kto je v rizikovej zóne?

 • Zbytočný pobyt na slnku alebo na soláriu
 • Príliš ľahká pokožka alebo prítomnosť červených vlasov
 • Genetická predispozícia. Ak sú v rodine prípady melanómu, ste ohrozený, pretože ochorenie môže byť predisponované. Z tohto dôvodu by ste sa mali vyhýbať dlhému vystaveniu slnku, nechodíte na solárium.
 • Veľa materských znamienok na tele. Ak má telo 50 alebo viac znakov - môžete sa bezpečne odvolávať na kategóriu ľudí náchylných na melanóm. Taktiež by ste mali mať obavy zo slnka a chrániť sa pred negatívnymi vplyvmi prostredníctvom uzavretého oblečenia, pokrývky hlavy a slnečných okuliarov.
 • Staroba. Pri analýze zdravotnej štatistiky môže byť suverénne povedať, že melanóm je u ľudí starších ako 50 rokov bežnejší. V tomto veku je telo oslabené, existuje aspoň jedno chronické ochorenie, vytvárajú sa ideálne podmienky pre vývoj onkologickej patológie.
 • Silná podlaha. Medicína nemôže vysvetliť túto skutočnosť, ale melanóm je bežnejší pre mužov ako pre ženy.
 • Ženy na pozícii. Vzhľadom na skutočnosť, že tehotná dievčina prežíva hormonálny nárast, ktorý môže vyvolať degeneráciu krtkov, ktorá sa vyskytuje na tele.
 • Frekvencie na tele, najmä na tvári. Ako sa už povedalo, rakovinové krčmy sa často objavujú u červených ľudí. Zvyšuje pravdepodobnosť výskytu takýchto nádorov veľkým počtom pih, ktoré naznačujú, že pri interakcii so slnkom pokožka reprodukuje melanín príliš rýchlo.

Birthmark alebo nevus je patologická akumulácia melanínu v jednom bode. Najčastejšie tieto nádory majú hnedú farbu. Ak sa krvné cievy nahromadia v oblasti nóvy, nadobudnú ružovú alebo burgundovú farbu.

Človek nemôže prísť na svet s krtkom. Prvé lézie sa objavujú na tele po 6 mesiacoch od života dieťaťa.

Zvyčajne vznik nových nevúsok končí 25 rokov. Veľké množstvo materských znamienok sa pozoruje u ľudí s reliéfnou pleťou.

Spadajú do rizikovej skupiny malígnej degenerácie novotvarov.

Existuje množstvo znakov - červená, visiaca, hnedá, konvexná, plochá a t / d. Odborníci však identifikujú päť typov nevi, ktoré sú nebezpečné. Najznámejšie sú zhubné degenerácie.

 • Okrajové nevi. Toto ploché miesto je prakticky čierne. Takýto novotvar by sa nemal meniť pod vplyvom ultrafialového žiarenia. Ak sa jej parametre zmenili, je to nebezpečná materská značka.
 • Obrie materské znamienko. Tento novotvar sa považuje za najnebezpečnejšie z hľadiska zhubnej degenerácie. Tento nevus mení svoju štruktúru v 50% prípadov. Nádor môže byť mäkký, jeho veľkosť sa neustále zvyšuje.
 • Nevus Ota. Je to tmavomodrá škvrna nepravidelného tvaru. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, veľkosť lézie sa zvýši.
 • Modrá materská značka. Mnohé rakovinové mary degenerujú presne z takýchto nádorov. Je to pomerne hustý nádor, ktorý sa mierne vyvýši nad povrchom pokožky. V priemere tento nevus môže dosiahnuť 2 centimetre. Človek sa často nachádza na tvári.
 • Melonóza dyubreilu. Ide o prekanceróznu formáciu s nerovným obrysom. V 80% prípadov toto znamienko degeneruje do malígneho nádoru.

Ľudia s ľahkou pokožkou a veľkým množstvom krtkov na tele sa dostávajú do rizikovej skupiny

Bohužiaľ, väčšina pacientov vyhľadáva pomôcku dostatočne neskoro, keď už nie je zvratný proces zvratný. Pravidelné vyšetrenia dermatológa pomôžu vyhnúť sa vzniku melanómu.

Čím je pleť ľahšia, tým väčšie je riziko zhubnej degenerácie novotvaru. S veľkým počtom nevi na tele sa neodporúča počas leta zostať pod otvorenými ultrafialovými lúčmi.

Stojí za to, že najnebezpečnejšie je slnko v období od 11 do 16 hodín dňa. V tejto dobe vo všeobecnosti sa neodporúča chodiť von.

Významne zvyšuje riziko vzniku spálenia melanómu, dokonca aj v anamnéze. Nebezpečenstvo je tiež opaľovanie v soláriu.

Dedičstvo má veľký význam. Ak bol tento rod prípadom zhubného nádoru pokožky, potrebujete vedieť, ako nebezpečné mary vyzerajú.

Regulačné mechanické poškodenie nóvy tiež výrazne zvyšuje riziko malígnej degenerácie. Preto, ak je krtek v "nepohodlnom" mieste, odporúčame ho odstrániť.

Riziko vzniku rakoviny kože u ľudí trpiacich vírusom papilómu sa zvyšuje. Veľké množstvo novotvarov na tenkej stonke je znakom choroby. Patológia tiež nemôže byť ignorovaná.

Ožarovanie je metóda s účinkom rádioaktívneho žiarenia na novotvar alebo na celé telo v závislosti od umiestnenia nádoru.

Aktívne rádiové lúče vedú k úmrtiu malígnych buniek, čo pomáha zastaviť ich delenie a redukovať novotvar. Ale v prípade rakoviny, možnosti ožarovania sú obmedzené.

Táto technika sa používa na paliačné účely v neskorších štádiách ochorenia. A v prípade metastatického poškodenia sa používajú kosti alebo iné anatomické štruktúry na zníženie bolesti a zlepšenie kvality života pacienta s rakovinou.

Ožarovanie je tiež vhodné pre metastázy v štruktúre mozgu, pre danú lokalizáciu sekundárnych novotvarov je radiačná terapia prioritnou metódou pri liečbe melanómu.

Príčiny rakoviny materského znamienka

Krtkomer je benígny typ, ktorý sa môže transformovať pod vplyvom vonkajších javov a viesť k rýchlo sa rozvíjajúcej onkológii. Medzi dôvody, prečo sú tieto procesy aktivované, sú zvyčajne rozlíšené:

Rakovinové znamienko alebo melanóm sa môžu vytvoriť z melanocytov - to sú bunky so špeciálnym pigmentom. Skutočné príčiny degenerácie zdravých buniek do malígnej bunky zostávajú neznáme dodnes. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré majú vplyv na malígny proces:

Dôvody na premenu materského znamienka na melanóm sú nasledovné:

 • mechanické poškodenie - trenie odevov, ramenných popruhov, traumy kože;
 • hormonálne zmeny v tele - najčastejšie sa vyskytujú počas dospievania a tehotenstva. Inou príčinou môže byť ochorenie štítnej žľazy.
 • poškodenie ultrafialovými lúčmi - slnečné svetlo aktivuje rozdelenie melanínových buniek a spôsobuje patologické zmeny v kožných bunkách.

Účinok ultrafialového žiarenia je najviac vystavený blond svetlým ľuďom s ľahkými očami, majiteľmi červených vlasov a pihami.

V rizikovej skupine tehotné ženy a ženy s melanómom v rodine.

Rizikové faktory zahŕňajú:

 • vrodené nevusy veľkej veľkosti;
 • výskyt nových materských znamienok, rast bývalých;
 • nevi, ktoré pokrývajú celú určitú časť tela.

Klasifikácia melanómu

Rakoviny sa klasifikujú podľa ich vizuálneho vzhľadu: hrúbka, hĺbka, štruktúra a tvar. Existujú nasledujúce typy melanómu:

Mimochodom vyzerá rakovinový krtek, kompetentný špecialista, dokonca aj pri prvotnom vyšetrení, môže odhaliť stupeň ohrozenia zdravia a života pacienta. Nasledujúce skupiny nevi patria k najnebezpečnejším druhom:

 1. Modré znamienka sú vždy hladké na dotyk, najčastejšie majú bezsrstý povlak, výrazne odlišujú konvexitu. Priemer každého z nich nepresahuje 2 cm, sú umiestnené hlavne na zadku, na tvári av končatinách.
 2. Intraepidermálny (hraničný) typ, v ktorom sa materská značka úplne nevytvorila a zastavila vývoj medzi dermis a epidermis. Pod vplyvom UV žiarenia nezmení farba, tvar a veľkosť, môže sa líšiť od benígnych neví atypickým tmavým odtieňom.
 3. Obrovské materské znamienka sa považujú za najnebezpečnejšie neoplazmy, ktoré každoročne zvyšujú počet a veľkosť. Podľa štatistických údajov má každý druhý pacient známky degenerácie neviových buniek tohto druhu.
 4. Melanóza Dubreuil sa vyvíja hlavne u starších ľudí, charakterizovaných difúznymi hranicami a heterogénnym zafarbením. Je považovaná za prekanceróznu chorobu vyžadujúcu okamžité odstránenie.
 5. Nevus Ota je zbierka fúzujúcich bodov tmavo modrej farby, ktorá dokáže zachytiť nosnú sliznicu, hltan a očné sklero. Úspešne podliehajú chirurgickému odstráneniu a zriedka sa dostávajú do melanómu.

Akékoľvek neškodné materské znamienko sa môže okamžite stať nebezpečným nádorom rakoviny, aby sa zistilo, čo v počiatočnom štádiu - znamená dať šancu na celý život a vyliečiť.

Pigmentová škvrna na koži, ktorá má hnedý nádych, sa nazýva krtka. Je založená na:

Mole majú významné rozdiely od materských znamienok, ktoré sú charakterizované:

 • výskyt krtkov v priebehu života človeka;
 • počet znamienok závisí od množstva ultrafialového žiarenia, ktorému je osoba vystavená.

Neoplazmus je charakterizovaný existenciou životného cyklu, najprv krtka má plochý tvar, s časom vyčnieva nad povrch kože. Bodový tvar je ovplyvnený umiestnením pigmentových buniek - melanocytov na určitej úrovni kože, v epidermis (hornej vrstve) alebo v dermis (hlbokej vrstve). Keď sú melanocyty umiestnené v hornej vrstve kože:

 • nádor bude plochý;
 • nepostrádateľná, hladká s pokožkou.

Ak sú melanocyty umiestnené v hlbokej vrstve kože:

 • novotvar je zvýšený nad kožou;
 • viditeľne voľným okom.

Určitý druh miesta určuje jeho pozitívne alebo negatívne onkologické charakteristiky, krtka nepredstavuje hrozbu za prítomnosti nasledujúcich indexov:

 • homogénna štruktúra;
 • zachovanie odtieňa počas celého životného cyklu;
 • malá hodnota;
 • oválny tvar.

S rastom osoby sa na jeho tele objavujú nové rodiace značky

Novotvary sa vytvárajú pri narodení alebo počas celého života, akvizícia škvŕn sa často spája s dospievajúcou maturáciou tela a obdobím tehotenstva. Spoty je možné transformovať, zmeny sa odrážajú v:

 • forma neoplazie;
 • odtieň (stmavnutie).

Charakterizácia formácie je komplikovaná skutočnosťou, že existujú rôzne formy. Špecialista ľahko porozumie príznakom a prejavom ochorenia, ale nepripravená osoba by mala vedieť, čo rozlišuje:

 • karcinóm bazálnych buniek;
 • skvamocelulárny karcinóm kože;
 • skutočne melanóm.

Klasifikácia melanómu môže byť podľa vizuálnej formy: hĺbka, hrúbka, tvar a štruktúra. Existujú také odrody melanómov:

Onkológovia zaznamenali tie typy neví, ktoré sú najviac náchylné na mutáciu:

 1. Border. Toto miesto, ktoré má jednotné sfarbenie, je v niektorých prípadoch dokonca čierne. Medzi črtami je nedostatok reakcie na ultrafialové žiarenie. Neoplaz sa nemení v množstve, v parametroch alebo vo farbe.
 2. Modro. Štruktúra rastu je hustá, povrch je hladký a bezsrstý. Krtka stúpa nad kožou av priemere nie viac ako dva centimetre. Najčastejšie lokalizované na tvári, končatinách a zadku.
 3. Giant. Práve tento novotvar s vysokou pravdepodobnosťou sa premieňa na rakovinu moru. Charakteristickým znakom je neustály rast a voľný povrch heterogénnej štruktúry.
 4. Nevus Ota. Jeho farba môže byť buď tmavo hnedá alebo modrošedá. Rozlišuje sa vo veľkosti. Vyžaduje okamžité ošetrenie.
 5. Melonóza dyubreilu. Považuje sa to za prekancerózny novotvar s nerovným tvarom. Musí sa ihneď po odhalení odstrániť, pretože je onkologicky dostatočne rýchlo sledovaný.

Na identifikáciu malígnych krtkov je potrebný skúsený odborník na vykonanie vizuálnej kontroly.

Mole prísť v rôznych veľkostiach: od sotva znateľného bodu až po veľkú náplasť umiestnenú na koži a vo vnútorných vrstvách.

Foto: obrovský nevus

Nauze sa klasifikujú do cievnych (hemangiómov) a pigmentovaných.

 • Prvý typ sa rozvíja v dôsledku zvýšenia a fúzie kapilár.
 • Pigmentované - tvorené skupinami patologických melanínových buniek.

Veľkosť móla je rozdelená na:

 • malé (do 2 mm);
 • priemer (do 6-10 mm);
 • veľké (od 10 mm).

Podľa typu lokalizácie sú nevi:

 • epidermálna (umiestnená na hornej vrstve kože);
 • Hranica (zaberajúca povrchovú aj hlbšiu vrstvu kože);
 • intradermálne (nachádza sa v hrúbke mediánovej vrstvy kože);

Ďalším kritériom sú spoločné krtci a zhubné nádory.

Známky rakoviny kože

Je možné predchádzať vzniku melanómu. Doba "Domelanomny" je dlhší čas, dôležitý z hľadiska včasnej diagnostiky a liečby.

Existuje taká vec ako "bez päť minút" melanóm alebo melanocytárna dysplázia. V tejto formácii sa štruktúra buniek a jadra už zmenila, ale toto nie je rakovina kože.

Je dôležité, aby ste nezmeškali príznaky dysplázie.

Znaky materského znamienka v etape "domlaneanom":

fotky malígnych krtkov

 1. Jedna polovica nevusu nezodpovedá druhej - asymetrii.
 2. Hranice vzdelávania sa stali nerovnými a splietli.
 3. Farba sa začala meniť a objavovali sa škvrny rôznych farieb (svetlo, červená, čierna, fialová).
 4. Narodenie začalo rýchlo rásť. Zvyčajne majú bezpečnostné prvky veľkosť do 6 mm.
 5. Bola pocit pálenia, praskla, koža okolo materského znamenia sa začervenala.

Často príznaky nebezpečnej zmeny v nevus sú šifrované so skratkou ACORD (asymetria, okraje, farba, veľkosť, priemer).

Zvyčajne, ak je krtka na mieste, ktoré je najmenej vystavené akémukoľvek vplyvu (trenie, opaľovanie), potom sa pozoruje sám. V prípade, že je neustále zranená, mala by sa zdať onkodermatológovi.

Diagnóza melanómu sa vykonáva pomocou dermatoskopu, biopsie a škrabania. Ďalej sa podozrivý prvok odstráni a uskutoční sa histologické vyšetrenie.

Bežná osoba nie je schopná identifikovať melanóm. Iba po histologickom vyšetrení môžete získať konečný verdikt.

Ak pacient zistil, že najbliššie lymfatické uzliny sa zvyšujú, indikujú to 2 fázy ochorenia a prítomnosť metastáz. Prežitie v liečbe v takýchto prípadoch je 1 až 1,5 roka.

Každý z nás dokáže ľahko rozoznať jednoduché krtky od iných typov neoplaziem, ale to, čo vyzerá nevi s vlastnosťami onkológie, vie iba malú časť. V prevažnej väčšine klinických prípadov melanómu môže byť ochorenie rozpoznané vonkajšími príznakmi.

Na určenie atypicality pigmentovaných škvŕtov bola vyvinutá pomerne jednoduchá metóda nazvaná "A.B.C.D.E.", čo je skratka piatich hlavných fyzických znakov rakoviny kože:

 1. Asymetria (asymetria) je zmena v tvare nevusu, v ktorom je rast nerovný, a krtka nadobúda zreteľné asymetrické obrysy;
 2. Hraničná nepravidelnosť - obrysy novotvaru sa môžu rozmazávať a nerovnomerne, čo je jeden z prvých príznakov patologickej zmeny materského znamienka;
 3. Farba (farba) - heterogenita odtieňa, prítomnosť malých inklúzií modravých, čiernych a červených tónov by mala poplašovať a motivovať návštevu lekára;
 4. Priemer (priemer) - veľkosť krtkov by nemala presiahnuť bežnú hodnotu 8-10 mm alebo by sa mala zmeniť veľmi rýchlo;
 5. Vyvíjajúce sa - sú zahrnuté všetky zmeny spojené s popisom nevusov (a farba, veľkosť a tvar).

Normálna je absencia akýchkoľvek transformácií spojených s novotvarom, takže ak sú prítomné na tele, mali by ich pravidelne kontrolovať vizuálne, aby diagnostikovali rakovinu včas a začali liečbu.

Okrem už uvedených príznakov dermatológovia zaznamenali aj znaky charakteristické pre malígny nevus:

 • konsolidácia štruktúry krtka na pozadí rýchleho rastu;
 • olupovanie a svrbenie v oblasti postihnutej oblasti kože, pocit pálenia alebo mierne brnenie;
 • Možno, že sa objavia červené škvrny v blízkosti nevusu, spojené s jednoduchou alergickou reakciou tela (vyrážka).

V lekárskej praxi je rakovina kože alebo melanóm bežná, táto patológia je bežný typ rakoviny. Pokiaľ ide o úmrtnosť, melanóm zaujíma vedúce postavenie medzi inými druhmi rakoviny. Táto patológia často postihuje mladých ľudí (od 23 do 43 rokov).

Existujú štyri formy melanómu:

 • melanóm, ktorý sa šíri povrchne;
 • rakovina kože podľa typu lentigo;
 • lentiginózna forma rakoviny;
 • nodulárna rakovina kože.

Rakovina kože môže vyzerať odlišne

Zhubné znamienka (rakovinové bunky) majú nejaké jasné znaky, ktoré ich pomôžu rozlíšiť ich od typického krtka. Počiatočná fáza ochorenia - melanocytárna dysplázia - je stále liečiteľná. Preto, ak sa rakovinový moč zistí a odstráni včas, môže sa vyhnúť rakovine kože.

V roku 1985 vyvinuli dermatológovia skratku ABCDE, z ktorej každé písmeno znamená jeden znak rakoviny. Časom sa táto skratka prispôsobila ruskému jazyku a začala to znieť ako AKORD (asymetria, okraje, farba, veľkosť, dynamika).

Práve z týchto dôvodov môže zistiť malígny rast. Pozrime sa na každú funkciu podrobnejšie.

 1. Asymetria. Ako už bolo uvedené vyššie, obvyklé dátumy narodenia sú symetrické. Ak si všimnete aj najmenšiu asymetriu, musíte okamžite konzultovať s lekárom.
 2. Hrana. Rakovina má nerovnomerné, fuzzy a dokonca zúžené hrany.
 3. Sfarbenie. Bežné znaky sú zvyčajne rovnakej farby (čierna alebo hnedá). Rakoviny na tele môžu mať rôzne odtiene, vrátane červenej.
 4. Veľkosť. Bežné znaky nie sú väčšie ako 6 mm. Ak je mol väčší než 6 mm, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou malígny. Navyše, rakovinové krtky sa rýchlo zväčšujú.
 5. Dynamika. Ak je materská značka benígna, nezmení sa jej farba ani veľkosť už mnoho rokov. Ak ste začali zaznamenávať zmeny, musíte kontaktovať lekára na vyšetrenie.

Preto sme skúmali charakteristiky a príznaky rakoviny. Ak spozorujete aspoň jednu z týchto položiek, okamžite prejdite k lekárovi, aby sa zabránilo možnému rozvoju melanómu.

Väčšina kozmetických defektov nesmie počas života spôsobiť žiadnym ťažkostiam. Keď sa vzdelávanie správa neprirodzene, budete sa cítiť nepríjemne.

Ak chcete pochopiť svoje pocity, môžete použiť nasledujúcu poznámku:

Fotografia: zmena farby a štruktúry

Odvolanie na onkológa sa vyžaduje, ak:

 • farba a štruktúra nevusu sa zmenia - farba sa stáva nerovnomerná, pigmentácia sa zvyšuje až na tmavohnedú alebo uhoľovo-černú farbu, ďalšie pigmentové uzliny sa objavujú pozdĺž okrajov miesta;
 • jedna časť nevysvetlého tmavnutia;
 • peeling epidermis, zápal na koži okolo krtka;
 • rozmazanie obrysov;
 • kondenzácia, nadmerný rast, tvorba trhlín;
 • vypadávanie vlasov v mieste pokožky, ak je vo vlasnej časti trupu;
 • "Rozdrviť holistický nevus do niekoľkých nových.

Diagnóza melanómu

Melanóm je zákerný a jednoznačne zlý typ onkológie, pretože je charakterizovaný vysokými rýchlosťami rastu, rýchlymi metastázami, ktorý sa prakticky rozširuje na všetky vnútorné vnútorné orgány človeka.

Počet všetkých pacientov s rakovinou predstavuje približne 2% pacientov s diagnostikovanou rakovinou kože, z ktorých iba 20% dokáže prekonať strašné ochorenie.

Takéto ponuré štatistiky zloží dôsledku neskorého diagnóze alebo vzhľadom k tomu, že mnoho ľudí podceňuje nutnosť návštev onkológom pre zmeny týkajúce sa štruktúry alebo ďalšie parametre mol, vidí tento jav ako normálne.

K dispozícii je tiež samostatná kategória osôb, ktoré sa snažia eliminovať narušenie nádor z povrchu pokožky na vlastnú päsť alebo s pomocou populárnych receptov, čím nevedomky vyvolanie infekcie v krvi alebo stimuláciu malignity a ďalší rozvoj rakoviny.

Dôvodom je nedostatok informačného obsahu obyvateľstva - krtky sa nachádzajú u mnohých ľudí, a preto sa berú ľahko.

Ak sa zistia príznaky, ktoré sú typické pre nevi-regenerujúce nevusy v malígnom type, je potrebné sa poradiť s kvalifikovaným odborníkom v oblasti onkológie a podrobiť vzorku tkaniva biopsii na histológiu.

Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii, trvá len niekoľko minút a nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch môže byť pacientovi odporúčaná dermatoskopia na presnejšie posúdenie súčasného stavu nevusu, čo zaručuje presnosť výsledkov získaných 96-97%.

Melanóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja z pigmentových buniek, ktoré produkujú melaníny. Je charakterizovaný rýchlym rastom, častým opakovaním, rýchlymi metastázami takmer vo všetkých orgánoch, vysokou úmrtnosťou.

Melanóm tvorí približne 1-2% všetkých typov rakoviny a 10% všetkých rakovín kože. Úmrtnosť z nej (14%) presahuje úmrtnosť rakoviny prsníka a štítnej žľazy a všetkých úmrtí na nádory, melanóm predstavuje 80%.

Ak na základe vlastného vyšetrenia máte podozrenie na prítomnosť zhubného materského znamienka, je naliehavo potrebné vyhľadať pomoc špecialistu, ktorý kontroluje povahu nóvy. Dermatológ po konzultáciách na plný úväzok môže navrhnúť ďalšie výskumy, napríklad:

 • Biopsia tela krtka umožňuje určiť zloženie nevusu
 • Histológia charakterizácie novotvaru

Stojí za to povedať, že biopsia môže byť vykonaná iba za predpokladu úplnej alebo čiastočnej resekcie nevusu. Ak ste vlastníkom degenerovaného krtca, v 90% prípadov sa odporúča odstrániť nevus úplne a zachytiť okolité tkanivá.

To je potrebné na lokalizáciu procesu a ochranu zdravého tkaniva pred rakovinou.

Existujú odporúčania pre ďalšiu štúdiu - dermatoskopiu, ktorá sa uskutočňuje pred odstránením tela nádoru. Výsledky dokazujú množstvo pigmentu a štruktúry nevusu, menovite odhaliť jeho povahu určením vaskulárneho alebo nevaskulárneho materského znamienka.

Absencia výrazného klinického obrazu sťažuje stanovenie správnej diagnózy v počiatočnom štádiu. Preto je dôležité vedieť, ako zistiť malígnu materskú značku, aby ste sa poradili s lekárom onkológom včas.

Pri skúmaní špecialistu na vzdelávanie hodnotí jeho hustotu, okraje, farbu. Avšak nestačí vedieť, ako vyzerajú zhubné znamienka.

Uistite sa, že v prítomnosti onkologickej patológie pomáhajú inštrumentálne diagnostické metódy.

 • Dermatoskopia novotvaru a okolitej epidermy. Posúdenie patologických zmien na koži je spôsobené násobným nárastom vyšetrovanej oblasti. Pomocou dermatoskopu môžete starostlivo zvážiť štruktúru a tvar materského znamienka.
 • Rádiometria. Pacient dostane rádioaktívny prípravok na prázdny žalúdok. S pomocou špeciálneho prístroja sa akumulácia izotopov určuje na zdravom pokožke a v oblasti nevusu.
 • Cytologické vyšetrenie škvrny. Z povrchu nádoru špecialista odoberie malý kúsok biologického materiálu, ktorý skúma pod mikroskopom.
 • Krvný test na príbuzných. Takáto analýza by sa mala vždy robiť, ak existuje podozrenie na rakovinu.

Pri melanóme je striktne zakázané vykonávať biopsiu. Vplyv na nádor môže spôsobiť jeho rýchly rast.

Iba lekár dokáže diagnostikovať presnú diagnózu

Na diagnostiku malígnych novotvarov by malo byť výlučne špecialista, ale doma je možné vykonať predbežné hodnotenie, hlavnou vecou je vedieť, čo robiť:

 • vyšetrenie kože pri starostlivom zvážení oblasti podpaží, chrbta, lakťov, krku a kolená;
 • každá z detegovaných novotvarov sa starostlivo vyšetruje na prítomnosť určitých príznakov malignity.

Ďalšie vyšetrenie by malo byť zverené odborníkovi. Predovšetkým vykoná vyšetrenie samotného nevusu, preskúma príčiny jeho zmien.

V prípade akýchkoľvek pochybností sa podá biopsia. Ide o postup, ktorý zahŕňa zaobstaranie malej plochy postihnutého tkaniva na ďalšie štúdium.

Za určitých podmienok je možné predpísať aj ultrazvuku a dermatoskopiu.

Až po obdržaní výsledkov výskumu má lekár možnosť napísať presnú diagnózu a môže predpísať ďalšiu liečbu.

liečba

Liečba rakoviny kože je dosť špecifická, hlavnou metódou bez výnimky je chirurgické odstránenie vzdelania. Okrem chirurgického zákroku sa môže použiť aj ožarovanie a chemoterapia, ale tieto metódy sú pri melanóme neúčinné, tento typ vyžaduje len radikálnu excíziu.

Relatívne nové a účinné metódy v počiatočnom štádiu ochorenia sú laserová koagulácia a cryodestruction.

Chirurgická intervencia pri melanóme

Pokiaľ ide o hlavný typ liečby - chirurgický zákrok, objem vyrezania tkanív závisí od štádia patológie. Ak je diagnostikovaná prvá fáza, novotvar sa vyrezá so zachytením zdravého tkaniva o 0,5 cm.

Ak sa odhalí druhý stupeň, objemy zdravých tkanív sa odrežú do jedného centimetra. V prípade, že hrúbka prehĺbenia nádoru vo vnútorných vrstvách dermy je väčšia ako dva milimetre, bez ohľadu na stupeň, musia byť odstránené najmenej dva centimetre zdravého kože.

V tomto prípade je zvýšenie odporúčaných limitov excízie kože nevhodné, pretože znakom rakoviny kože je skorá metastáza a nie lokálna relaps.

Výnimkou je desmoplastická varianta melanómu, ktorá sa vyznačuje vývojom lokálnych relapsov, a preto pri excíznom zachytení najmenej troch centimetrov zdravého tkaniva.

Rakovina po odstránení mólami tendenciu k relapsu, a často metastázovať, z tohto dôvodu, vyšetrenie celého tela subjektu pre detekciu mikrometastáz a sekundárne nádory vo vzdialených orgánoch.

Regionálne lymfatické uzliny sú prvými metastázami, preto sa spravidla používa lymfadenektómia.

Pri samostatných metastázach sa chirurgia používa v nasledujúcich prípadoch:

 1. prítomnosť resekovaných, oddelených metastáz, ktorých odstránenie zlepšuje prognózu;
 2. resekateľné metastázy, bez odstránenia, život ohrozujúceho pacienta;
 3. resekcia s cieľom znížiť hmotnosť nádoru pre dosiahnutie najlepšieho výsledku následného liečenia chemoterapiou.

K dnešnému dňu je jedinou možnou liečbou melanómu odstránenie rakovinových krýs. Zložitosť operácie závisí od zanedbania situácie a veľkosti vzdelania. Pri malých výrastkoch stačí pol hodiny.

Pri odstraňovaní rakovinového moču chirurg chirurgicky zrezáva malú oblasť kože (1 cm) okolo krtka, aby sa zabránilo vzniku nových na rovnakom mieste. Čím väčšia je malígna materská značka v objeme a veľkosti, tým viac by sa mala odstrániť koža.

Po vyrezaní materského znamienka sa vzorka odošle do laboratória. Tu študujú svoju úroveň prevalencie, teda pravdepodobnosť, že na tele sa objavia nové prírastky.

Stratégia liečby závisí na distribúciu úrovni malígnych buniek melanómu. Ak je diagnostikovaná vo veľmi ranom štádiu vývoja, sa vykonáva chirurgické odstránenie rakovinových molí sa súčasným excíziou najbližšom okolí a základné tkanivá, a ich následné histologické vyšetrenie.

Ak sa malígna bunka rozšíri do zdravého tkaniva, do hĺbky 1 mm, opakované odstránenie už zdravých tkanív sa vykonáva vo vzdialenosti až do hĺbky 2 cm a ďaleko od bachora.

Detekcia proliferácie malígnych buniek farbí do hĺbky viac ako 1 mm, to je dôvodom k výskumu rôznych zobrazovacích techník, s cieľom určiť najbližšie metastázy - počítač alebo magnetickej rezonancie, pozitrónová emisná tomografia (mollekulyarnoy zobrazovacia technika), kombinácia zlúčeniny s počítačovou tomografiu.

Okrem toho, v tejto fáze sa tiež vykonáva biopsia "signál" z lymfatických uzlín, lymfatické uzliny, majú prednosť, pokiaľ ide o metastázy prostredníctvom lymfatického systému.

To vám umožní rozhodnúť sa, či ich chcete odstrániť.

Po excízii malígneho materského znamienka v počiatočnom štádiu, aby sa zabránilo opakovaniu, sa uskutočňuje imunoterapia interferónom. Chirurgická liečba v neskorších štádiách už nemá zmysel. V týchto prípadoch sa používajú iba kurzy chemoterapeutických a imunoterapeutických činidiel.

Najrozumnejšou metódou liečby krtkov na onkologickú povahu je konzervatívna liečba, tj resekcia skalpelom alebo laserom. Procedúra na odstránenie moču začína lokálnou anestézou, pri ktorej lekár injekčne podáva analgetikum do oblasti vedľa krtka.

Potom, keď zóna prestane byť citlivá, strih sa striktne vykoná podľa skreslených vopred. Ak odstránenie podlieha malej alebo strednej materskej značke, postup trvá maximálne 20 minút.

Postup sa vzťahuje na najjednoduchšie chirurgické postupy a nepredstavuje žiadne riziko pre zdravie pacienta. Ihneď po resekcii sa vzorka alebo odstránený mól ihneď prenesie do laboratória na dôkladný prieskum a odhalí povahu vzhľadu.

Ak sa ponoríte hlbšie do procesu odstraňovania nevusu, môžete ho podmienene rozdeliť na nasledujúce kritériá:

 1. Lekár vyrezáva až 1 cm nepoškodenej kože v priemere, prehlbuje sa až do konca tukových tkanív
 2. Ak sú prevádzkované melanómu malej veľkosti (až do 2 mm v priemere), lekár by mal tiež rozšíriť resekčné zóny do 1 cm kyvete, a zachytiť niekoľko vrstiev epidermis, vrátane tkaniva, svalovej krytiny
 3. Ak sa rodová značka, ktorá spôsobila podozrenie, vzťahuje na kategóriu priemerov, to znamená, že priemer je až 1 cm, chirurg musí odstrániť oblasť s medzou do 2,5 cm
 4. Analogicky, ak zvyšujete telo nevusu, musíte rozšíriť oblasť odstránenia. Takže ak veľkosť materského znamienka je od 3 cm, na resekciu sa použije plocha do 5 cm.

Stojí za zmienku, že prítomnosť metastáz radikálne mení prístup k chirurgickému zákroku. Ak sa zistí, že chirurg musí urgentne rozhodnúť o odstránení lymfatických uzlín, ktoré sú v blízkosti malígneho nevusu, cez ktorý bol név kŕmený.

Pokiaľ ide o ochorenia tejto povahy, nemali by ste sa samočinne liečiť a auto-diagnostikovať. Domáce lieky v podobe kompresie z infúzneho vývaru z heřmánku pomôžu ľahšie prenášať príznaky, ale nemali by byť hlavným liekom!

Ak sa zistí v skorom štádiu, melanóm sa dá ľahko liečiť odstránením nádoru pomocou lekárskeho zariadenia.

Ľudia sa často obávajú možného vzniku rakoviny alebo výskytu malígneho nevusu po odstránení melanómu materských znamienok?

Liečba rakoviny závisí od štádia jej vývoja, prítomnosti metastáz v tele. Ak pacient vie, ako zhubný nádor vyzerá a ihneď sa poradí, liečba sa bude vykonávať s minimálnym rizikom pre zdravie.

Niekedy stačí uskutočniť chirurgické odstránenie novotvaru. Použite tieto metódy:

Liečba rakoviny krtkov je dosť špecifická, hlavnou metódou je odstránenie nádoru. Okrem chirurgického zákroku sa môže použiť aj žiarenie a chemoterapia.

Tieto metódy, na rozdiel od odstránenia, sú pri melanóme neúčinné. Relatívne nové a účinné techniky používané v počiatočnom štádiu ochorenia sú kryogestrukcia a koagulácia.

Pokiaľ ide o hlavný typ liečby - chirurgická operácia, objem vyrezania tkanív závisí od štádia rakovinového vzdelávania. Ak je melanóm v prvom štádiu vývoja, mól sa odstráni, pričom polovica centimetra zdravého tkaniva.

Ak sa operácia uskutočňuje v druhom štádiu ochorenia, objem vyrezaného zdravého tkaniva je jeden centimeter. V prípade, že hrúbka prehĺbenia malígnej tvorby vo vnútorných vrstvách dermy je väčšia ako dva milimetre, potom aspoň dva centimetre zdravej kože sú vystavené excízii.

Zvýšenie odporúčaných hraníc na odstránenie zdravej kože je nevhodné, pretože zvláštnosťou rakoviny na koži sú metastázy a nie lokálne relapsy.

Výnimkou je desmoplastická varianta melanómu, ktorá je charakterizovaná vývojom lokálnych relapsov, takže sú zachytené najmenej tri centimetre zdravého epidermu.

Po odstránení melanómu existuje šanca na relaps, a častejšie metastázy. Celé telo preto podlieha vyšetreniu s cieľom identifikovať mikrometastázy a sekundárne nádory vo vzdialených orgánoch.

Prvé metastázy môžu byť náchylné na regionálne lymfatické uzliny, preto sa vo väčšine prípadov používa lymfadenektómia.

Chirurgia môže byť použitá pre jednotlivé metastázy v takýchto prípadoch:

 • v prítomnosti resekateľných oddelených metastáz, ktorých odstránenie zlepšuje prognózu;
 • s odstrániteľnými metastázami, bez odstránenia, ohrozujúc život pacienta;
 • s resekciou s cieľom znížiť zhubnú hmotu pre dosiahnutie najlepšieho výsledku následnej liečby chemoterapiou.

V týchto prípadoch, ak bol novotvar diagnostikovaný ako malígny v dôsledku štúdie, je pacient poslaný na operáciu, ktorá zahŕňa jeho odstránenie.

Indikácie na odstránenie môžu zahŕňať:

 • degenerácia materského znamienka do vzdelávania v oblasti rakoviny;
 • príliš veľké veľkosti alebo ošklivý vzhľad nárastu;
 • lokalizácia krtkov na tých miestach, kde sú neustále zranení, čo ich nepriaznivo ovplyvňuje.

Existuje niekoľko spôsobov na odstránenie nevi, ktoré sú bezpečné a väčšinou bezbolestné.

Metóda kryogestrukcie

Nová forma sa odstráni zmrazením kvapalným dusíkom alebo kyselinou uhličitou. Procedúra trvá len niekoľko minút, ale pri lokálnej anestézii.

Medzi hlavné nedostatky patrí nedostatok schopnosti kontrolovať rýchly vplyv kyseliny alebo dusíka. Z tohto dôvodu nie je možné získať materiál na biopsiu. V prípade odstránenia veľkých lézií nie sú vylúčené jazvy a jazvy.

Laserová excízia

S cieľom zničiť nevus sa používa špeciálny laser, ktorý ho jednoducho spáli. Táto metóda sa priaznivo líši od ostatných, pretože počas odstránenia utesňuje cievy a zabraňuje krvácaniu. Histologické vyšetrenie po takomto odstránení nie je možné.

Metóda rádiovej vlny

Môžete odstrániť len malé krtky, ktoré sa nachádzajú na povrchu epitelu. Zvláštne zariadenie sa používa po tom, ako dopadne na telo. Tkanivá novotvaru nie sú poškodené a preto je možné ich ďalšiu histológiu.

Výhodou metódy rádiových vĺn je, že hojenie je rýchle a na mieste lézie nie je žiadna jizva.

elektropatie

Burnout krtka sa uskutočňuje pod vplyvom nízkofrekvenčného prúdu. Táto metóda sa líši v prípade možného poškodenia a zjazvenia tkanív v budúcnosti. Priťahujú sa k nemu len v zriedkavých prípadoch. Medzi výhody patrí možnosť histológie.

Chirurgické odstránenie

Uchádzať v prípade odstránenia obzvlášť veľkých neoplaziem alebo pri vniknutí melanómu hlboko do tkaniny. Metóda je tiež účinná v prípade vyrezávania plochých krtkov. Odstránenie rakoviny rakoviny sa vykonáva spolu s blízkymi tkanivami.

Prevencia melanómu

 1. Ak je pokožka vystavená priamemu slnečnému žiareniu, mal by sa použiť krém s maximálnou úrovňou ochrany pred ultrafialovým žiarením (SPF + 50) a značkou PPD (ochrana pred rakovinou kože).
 2. Vyhnite sa vonku na otvorenom slnku v čase obeda (najlepšie od 10.00 do 18.00).
 3. Nepite alkohol na pláži.
 4. Nevus, ktorý je neustále zranený, by sa mal odstrániť.
 5. Pokúste sa vyhnúť umelému spáleniu slnkom v soláriách.

Medzi onkológmi je melanóm považovaný za "hanbu", pretože jeho výskyt je možné predchádzať v predrakovinovom období. Keď poznáme príznaky začiatku znovuzrodenia, majitelia krtkov by sa mali včas obrátiť na špecialistu a lekári - v tom čase je potrebné odstrániť vzdelanie.

Rakovina kože je liečiteľná, ale hlavným zameraním špecialistov je sledovanie preventívnych opatrení, ktoré môžu zabrániť vzniku melanómu, čo výrazne znižuje počet pacientov s rakovinou po celom svete. Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • mierne vystavenie priamemu slnečnému žiareniu;
 • používanie výrobkov na starostlivosť o pleť (s vysokou úrovňou ochrany pred UV žiarením);
 • včasné konzultácie dermatológov (onkológov);
 • vlastné vyšetrenie kože (krtkov);
 • ochrana pokožky pred negatívnymi účinkami vysokých teplôt;
 • liečba kožných ochorení v počiatočných štádiách.

Je dôležité mať na pamäti, že prevencia rakoviny je jednoduchá, nevyžaduje finančné náklady a straty času. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel pomôže udržať zdravie už mnoho rokov.

 1. Lekári neodporúčajú dlhý čas je pod vplyvom ultrafialového žiarenia. Podľa štatistík, solárium a iné spôsoby spálenia slnkom o 75% zvyšujú šance na rakovinu kože.
 2. V lete sú ľudia na voľnom priestranstve v ranných a večerných hodinách lepšie.
 3. Používanie opaľovacích krémov je nevyhnutnosťou! Prostriedok sa má aplikovať v oblačnom aj slnečnom počasí. V rámci tejto kozmetiky musia pacienti venovať pozornosť faktoru slnečného žiarenia (SPF), ktorý musí byť najmenej 30.
 4. Používajte slnečné okuliare, ktoré majú dostatočnú ochranu pred ultrafialovým žiarením.
 5. Seba-vyšetrenie kože a včasný prístup k dermatológ pre radu. Dôležité je zistiť rakovinu alebo melanóm v počiatočnom štádiu. V takýchto prípadoch chirurgické odstránenie zhubného nádoru vedie k úplnému zotaveniu pacienta.

Určite materské znamienko melanómu na fotografii nestojí za to. Lekári odoberú vzorku tkanív na analýzu u pacienta, čo umožňuje kontrolu genézy pigmentových buniek.

Ak máte na rukách, nohách a krku veľa tmavých nádorov, dodržujte nasledujúce pravidlá, ktoré zabraňujú chorobám.

 • Pravidelné skúšky umožnia zaznamenať negatívnu dynamiku v počiatočných fázach.
 • Rakovina na tele má tendenciu rýchlo postupovať, takže je prísne zakázané zapojiť sa do samoliečby alebo odmietnuť liečbu.
 • Rozšírené neoplazmy alebo atypické materské znamienky sú zámienkou na to, aby sa nepoužívali opaľovanie a ísť na solárium.
 • Cestovanie do krajín s iným klimatickým pásom je lepšie plánovať v mäkšom období, kedy ultrafialový nie je tak agresívny.
 • Ochranné krémy s filtrom SPF 30 a 50 by mali byť vždy vo vrecku, bez ohľadu na to, či ste práve šli na prechádzku alebo odišiel do kempu.
 • Pokrývky hlavy by mali byť Vašim neoddeliteľným doplnkom v lete a na konci jari, je žiaduce, aby klobúkové polia vytvorili tieň pre ramená a väčšinu tváre.
 • Kozmetika s neznámym zložením, pri používaní ktorej hrozí alergické reakcie, je lepšie nepoužívať.
 • Zbavenie sa nevi je prísne zakázané.