Hlavná

Ateróm

Ako liečiť viacfarebnú pityriázu

Viacfarebný lišajník bol pomenovaný kvôli vzhľadu škvŕn rôznej miery zrelosti mnohých odtieňov - od ružovej až po hnedú. Táto mykodermatóza sa vyskytuje hlavne na jar alebo v lete, keď vzniknú optimálne podmienky pre vývoj huby - nadmerné potenie, vysoká teplota kože.

Bežná varianta farebného lichenu je štipľavá forma. S ním sa na koži objavujú škvrny pripomínajúce otruby. Diferenciálny znak choroby je necitlivosť na ultrafialové svetlo. Svetlohnedé, belavé škvrny sa objavujú v počiatočnej fáze patológie. Dermatológovia definujú nosológiu prítomnosťou depigmentačných miest na pozadí vyčistenej kože, ktoré sú jednoznačne obmedzené a pripomínajú otruby. Pre spoľahlivú diagnózu sa vykoná mikroskopické vyšetrenie. Vlákna, myceliálna huba je dobre zobrazená mikroskopom.

Dermatológovia nazvali chorobu "farebný leopard" kvôli prítomnosti viacfarebných ložísk de- a hyperpigmentácie.

Pityriáza viacfarebných lišajníkov - príznaky

Symptómy pityriázy sú špecifické, dlhodobé liečenie. Kožné mykózy sa eliminujú po celé mesiace alebo roky pravidelného používania antifungálnych liekov, masti. V začiatočnej fáze sa objavujú načrtnuté ohniská farby "káva s mliekom". Postupne sa spájajú jednotlivé zložky vyrážok a vytvárajú veľké miesta.

Porucha pigmentácie pityriázou vzniká v dôsledku produkcie špeciálnej látky - kyseliny azelaínovej - hubou. Zlúčenina blokuje aktivitu melanocytov - buniek, ktoré produkujú kožný pigment. Bez melanínu nie je spálenie slnkom. Postihnuté oblasti kvôli tomu, s viacfarebným lišajníkom, majú roztrieštenú štruktúru. Patológia sa podobá na inú nosologickú formu - "vitiligo".

Bežné príznaky rozmanitých lišajníkov:

 1. Výrazné svrbenie;
 2. Kožná vyrážka;
 3. Pereprity peeling s uvoľnením hornej vrstvy pokožky;
 4. Záblesk rezov je žltozelený v lúčoch žiarovky;
 5. Pozitívny jódový test (Balzer) - pri zafarbení jódom dochádza k hnedeniu tvaroviek;
 6. Výrazné olúpanie patologického zaostrenia pri škrabaní.

Diagnostické kritériá pre diagnostiku viacfarebných (vrátane tubulárnych a štipľavých) sú dostatočné na včasnú detekciu.

Patogenéza pityriázy

Skoré štádiá mykózy sú charakterizované jednotlivými bodmi na koži, lokalizovanými vo vlasových folikuloch. Pri zväčšení sa vytvárajú ohniská až do veľkosti 1 cm, uzly majú ružový odtieň s hladkým farebným gradientom prvkov na hnedé. Rôzne farby prvkov vyrážky podporili vytvorenie jedinečnej definície pityriázy - "viacfarebnej".

Keď sa horná vrstva epidermis uvoľní, vytvoria sa váhy. Morfologicky, formácie majú formu otrúb. Výrazný peeling po hojenie škvŕn nemožno vysledovať, ale s externým škrabaním sa objavujú čipy - syndróm "čipov".

Jednotlivé klinické formy v priebehu fúzie môžu tvoriť veľké ohniská podľa typu "geografických obrysov". Uzly dosahujú priemer 15 cm, majú nerovnomerné obrysy. Symptómy sú charakteristické pre mykózy, ktoré sa vyskytujú pri infekcii HIV. Postupne existujú iné typy vyrážok - plaky alebo papuly.

Pri častom opaľovaní na slnku nie sú patologické ohniská náchylné na lúpanie a plochy lišejníkov sa stávajú ľahšími. Podmienka sa nazýva klinický jazyk - leukoderma, keď sa svetelné škvrny objavujú pod vplyvom blokády syntézy melanínu v koži, vyvolanej zmenou metabolizmu.

Pri opaľovaní sa svrbenie vyznačuje zlým prejavom. Najmä často patológia sprevádza nadmerné potenie. Liečba podobnej podobnej formy je dlhá. Na pozadí terapie sa pravidelne vyskytujú exacerbácie.

Ako liečiť viacfarebné lišajníky: všeobecné a miestne odporúčania

Pri opise, ako správne zaobchádzať s rôznofarebnými lišajmi, by sa dôležitosť kombinovaných metód mala zdôrazniť zahrnutím nasledujúcich postupov:

 1. Úplná výživa;
 2. Lokálna liečba;
 3. Antifungálne lieky.

Diéta v strašidelnom viacfarebnom lišejníne zahŕňa obmedzenie korenia, marinády, údené produkty, mäsové bujóny. Odpad by mal pochádzať zo syra, fazule, hrachu, iných strukovín, čokoládových výrobkov. Na liečbu mykózy je potrebné pridávať do dávky mliečne pokrmy, zeleninu, živočíšne bielkoviny. Plná nasýtenosť tela vitamínovými a minerálnymi zložkami umožňuje obnoviť lokálnu imunitu, urýchliť hojenie ohniska.

Lokálna liečba pityriazis multicolor lišejníkov

Ak má osoba pityriazis viacfarebný lichen, lokálna liečba je založená na antifungálnych, keratolytických mastiach. Lieky na liečbu dermatomykózy by mali byť prejednané s dermatológiou.

Bežné antifungálne masti:

 • Zmes, bifonazolový krém (1%) sa aplikuje tenkou vrstvou raz denne počas 2-3 týždňov;
 • Mycosoril (ketokonazol) v podobnom receptúre sa používa 2% masť;
 • Terbinafín - na trenie 2-3 týždne (1% masť);
 • Clotrimazol -1% roztok sa tretí po dobu 3 týždňov;
 • Cyclopyrox - krém sa aplikuje 10 dní vo forme 1% roztoku.

Pri liečbe pityriázy je potrebné mazať celú pokožku. Vŕtať masť by mala byť tiež v oblasti pokožky hlavy. V štatistike sa opisuje výskyt recidívy ochorenia po dlhodobej starostlivej liečbe, ale bez liečby hlavy. Na tomto mieste môže byť uložená infekčná nádrž, ktorá sa stane zdrojom opätovnej infekcie.

Dermatológovia radšej používajú terbinafín na liečbu farebných lišajníkov. Droga bola študovaná domácimi a zahraničnými lekármi. Klinická prax používania ukázala vysokú účinnosť lieku.

Lieky na lokálnu terapiu mykózy sú dobre tolerované. Prostriedky občas vyvolávajú erytém, pálenie, malú eróziu, svrbenie na mieste lokalizácie hubových ohniská. Macerácia závoja, individuálna citlivosť na jednotlivé zložky antifungálnych masti sa často pozoruje v prvom trimestri gravidity. Používajte antimykotické gély, krém pri dojčení až po starostlivom výbere.

Tehotná je lepšie odtieni škvrny alternatívnymi zlúčeninami:

 • Sodná soľ hydrosulfitu (60%);
 • Liečba kože kyselinou chlorovodíkovou je metóda Demjanova;
 • Odstránenie kože sírovou salicylovou masťou (10%);
 • Benzylbenzoát.

Tieto metódy sú považované za zastarané, pretože vyvolávajú nepríjemný zápach, pálenie, svrbenie v oblastiach kožných lézií.

Pri určovaní spôsobu liečby pityriázy, ktorá nie je eliminovaná lokálnymi masťami, sa dermatológovia pozerajú na antimykotiká. Tabletované a kapsulové formy spolu s lokálnymi prostriedkami umožňujú lepšie zvládnuť plesňovú infekciu, ale liečba je dlhá.

Väčšina liečebných režimov pre pityriázu zahŕňa prípravky flukonazol, itrakonazol.

Štandardná metóda vyžaduje použitie liekov s trvaním 15 dní na 100-150 mg. Pri komplexných formách viacfarebných lišajníkov je potrebné predĺžiť trvanie príjmu liečiva do 2 mesiacov.

Antimykotiká na liečbu pityriázy majú množstvo vedľajších účinkov:

 • Častá neopodstatnená únava;
 • Bolesť hlavy;
 • závraty;
 • Porucha črevnej funkcie s príznakmi zvracania, bolesti epigastrie, nadúvanie, obštrukcia čriev, nauzea;
 • Patológia pečene;
 • Porušenie tvorby krvného systému;
 • Nerovnováha srdcovej aktivity;
 • alergie;
 • Neurologické choroby.

Nesmiete predpísať antimykotické lieky na liečbu rôznorodých lišajníkov u detí mladších ako 4 roky, zvýšenie QT intervalu na elektrokardiograme, individuálnu intoleranciu. Pripravujú sa opatrenia na renálnu a hepatálnu insuficienciu, ložiská plodu, ťažké srdcové choroby, alkoholické nápoje. Antibakteriálne látky v mykózach nie sú predpísané, pretože majú nízku účinnosť.

Ako liečiť pityriázu viacfarebných lišajníkov v rizikovej skupine

Tehotná, deti s viacfarebným lišajníkom sú predpísané keratolytické lieky - boritá, sírová, salicylová. Zmesi sa používajú na ošetrenie povrchu kože dvakrát denne. Postup liečby trvá niekoľko týždňov. V praxi experti zistili, že účinnosť lokálnych foriem je výrazne zvýšená, keď sa spolu s nimi používajú systémové antifungálne lieky.

Počas tehotenstva sú antifungálne lieky predpisované s opatrnosťou, pretože mnohé lieky majú negatívny vplyv na plod. Pri nosení dieťaťa odporúčajú dermatológovia osobitnú šupinu, bezpečnú pre dieťa. Liečivo pozostáva z mastenca, alkoholických prísad, zinku, škrobu, stabilizujúcich prísad, glycerínu. Zmes "cindol" sa používa na ošetrenie kožných lézií trikrát denne s vatovým tampónom.

Boltushka má nasledujúce mechanizmy účinku: protizápalové, antialergické, dezinfekčné, sušiace.

Prípravky na liečbu pityriazisových viacfarebných lichenov

Zvážte bežné varianty liekov, ktoré sa používajú na liečbu rôznorodých lišajníkov:

 • Resorcinol alebo salicylalkohol - 5% roztok;
 • Bifonazol, cyklopyrox, klotrimazol, psoril - fungicídne prípravky;
 • Kellual, Nizoral, keto-plus, sebazol, foltenefarma - na liečbu seboroickej dermatitídy pri hubových infekciách;
 • Flukonazol, ketokonazol, intrakonazol - antifungálne lieky so zvýšeným poteniačom;
 • Šampón so selénom, sulfid zinočnatý - na liečbu folikulitídy spôsobenej hubou Pityrosporum.

Na zvýšenie účinnosti liečby lišejníkov sa používa kombinácia liekov rôznych foriem - lokálne masti, antifungálne činidlá, šampóny s pyritiónom zinku. V závažných prípadoch sa odporúča kombinácia systémového ketokonazolu a šampónu.

Pre etiologickú liečbu dermatomykózy sa používajú 2 lieky - lamilický sprej, itrakonazol. Účinok týchto liekov skúmali európski dermatológovia.

Pri štúdiu pomocou elektrónového mikroskopu bolo možné stanoviť zmeny, ktoré sa vyskytujú v kultúrach patogénov - húb M. furfur pod vplyvom itrakonazolu.

Štúdie ukázali, že pod vplyvom antimykotika sú deštrukčné zmeny v bunkách huby. Súčasne pri použití lieku sa v cytoplazme objavia štrukturálne prestavby, deštrukcia bunkovej membrány. Liečivo ovplyvňuje nielen aktívne bunky huby, ale aj reprodukčnú formu - blastospóry.

Vysoká antifungálna účinnosť itrakonazolu je evidentná. Liečivo sa môže použiť na liečbu pacientov s atypickými formami pityriázy.

Lamisil sprej (terbinafín) sa predpisuje pacientom s obmedzenými formami. Používa sa na liečbu ohniská lézií trvajúcich až 7 dní.

Klinické štúdie odhalili deštruktívne zmeny v bunkách huby pod vplyvom lieku, čo viedlo k úmrtiu parazita.

Pri používaní lieku dochádza k mykologickému a klinickému vyliečeniu viacfarebného lišejníka pityriázy.

Fungicídna aktivita je obmedzená na jednotlivé formy, ale činidlo sa vyznačuje minimálnymi vedľajšími účinkami. Svrbenie bolo pozorované len u určitých kategórií pacientov.

Terapeutický účinok sa zvyšuje s kombináciou antimykotických liekov s dezinfekciou lôžka a spodnej bielizne. Na ošetrenie pokožky hlavy počas patológie sa odporúča šampón "Nizoral". Aplikuje sa 3 dni po začiatku liečby a potom raz na 1 mesiac.

Pri hodnotení výsledkov vyššie uvedených prieskumov bolo možné zistiť, že pri generalizovaných druhoch nemôže byť lokálna liečba vykonaná kvôli nízkej racionalite. Najlepšia antimykotická aktivita sa pozoruje pri použití itrakonazolu, flukonazolu.

Pri lokálnej forme sa terapeutická účinnosť dosiahne použitím topických topických produktov, ako je terbinafín.

Silný pozitívny účinok sa dosahuje použitím antifungálnych liekov v spojení s nápravnou liečbou lokálnych masťov. Zároveň je potrebná strava, hygiena pokožky a ďalšie odborné odporúčania.

Viacfarebný lichen

Viacfarebný lichen je plesňová choroba kože, ktorá sa týka dermatomykózy. Toto ochorenie je charakterizované poškodením povrchových častí vrstvy pokožky, rovnako ako kutikuly vlasov. S príchodom tejto choroby má človek problémy s estetickým plánom a kvalita života klesá. Po prvýkrát bol viacfarebný lichen u ľudí opísaný v roku 1853 S. Robinom, ktorý identifikoval kvasinkový mikroorganizmus nazývaný Microsporum furfur. Neskôr, v roku 1889, aby sa tento mikroorganizmus rozlíšil od iného Microsporum (dermatofytov), ​​sa vedcom ponúkol iný názov - Malassezia furfur. Avšak doposiaľ je problém výskytu viacfarebného lišajníka stále aktuálny.

Viacfarebný lichen - dôvody

V každodennom živote, ľudia sa často stretávajú s hubou, ale imunitný systém je navrhnutý tak, že telo bojuje do posledného, ​​a spočiatku drobné zmeny. Tieto zmeny sú často človek nevšimne, ale keď sa pripojil dysbiózu, nedostatok vitamínu, metabolických porúch a iných ochorení sú plesňové infekcie prejaví. Významnú úlohu v patogenéze farebných lišajníkov je priradená endogénnym faktorom. Častou príčinou relapsu a vznik multi-farebné lišajníky objaviť ochorení dýchacích ciest, tráviaceho traktu, vyrážka, autonómne poruchy, a centrálny nervový systém. Často viacfarebné lišajnice sa môžu vyskytnúť u žien, ktoré dlhodobo užívali perorálnu antikoncepciu. Štúdie preukázali, že sa zistilo 32,5% pacientov ložiská chronickou infekciou: kazivých zubov, chronický zápal mandlí, zápal stredného ucha, pyelonefritídy, periadneksit.

Dôležitú úlohu pre nadmerné potenie, ktoré je často vyvolaná vegetatívnych-cievne ochorenia, rovnako ako príliš teplé oblečenie a častými dávkami antipyretiká. Anamnéza vyšetrovaných pacientov naznačuje, že 52,9% je náchylných na nadmerné potenie. Často viacfarebné lišajnice sú neodmysliteľné pre ľudí po puberte, ale aj pre dospelých. V týchto obdobiach sa maximalizuje rýchlosť vylučovania mazu, ako aj koncentrácia lipidov na pokožke.

Chemická zmena v sebu je veľmi dôležitá v príčinách vzniku viacfarebných, farebných lichenov. Zistilo sa, že voľné mastné kyseliny (palmitová, olejová, linolová, stearová, myristová) môžu v sebu kŕmiť.

Viacúčelové lišajky sú najbežnejšie, kde je horúce podnebie a vysoká vlhkosť, ktorá je v letnom období.

Viacfarebný lišajník človeka má často chronický priebeh, natiahnutý po celé roky a časté recidívy. Kožné poruchy pigmentácie môžu spôsobiť nielen kozmetickú poruchu. K tejto poruche sú často spojené psychoemočné narušenia a sociálna fóbia.

fotografia farebných lichenov na trupu

Viacfarebné lišajníky - príznaky

Podľa jeho prejavov má viacfarebný, farebný lišajník širokú škálu klinických foriem. Priraďte nasledujúce formy: erythematoskvamózny, folikulárny, invertný.

Často sa vyskytuje erythematoskvamózna forma. Miesto jeho primárnej lokalizácie je ústa vlasových folikulov. Huba sa v tomto mieste rozmnožuje a súčasne tvorí kolónie žltohnedých bodiek. V priebehu času počiatočné prvky rastú na okrúhle, ostré načrtnuté nezavlažené škvrny, dosahujúce veľkosť približne 10 mm v priemere. Pri ďalšom zlúčení sa škvrny dostanú do veľkých ohniskov, pričom majú tvar dlane a ďalšie. Samotné ohniská sú zachytené obrubou a izolované škvrny sú rozptýlené po ich okraji. Pri veľmi dlhom priebehu mykózy sa postihnuté oblasti rozšíria do veľkých oblastí pokožky, vrátane celého chrbta, hrudníka a bočného trupu.

Čo vyzerá viacfarebný lichen? Vyrážky sú charakterizované žltkastou ružovou farbou, inou saturáciou. Farba sa však môže meniť od svetlohnedej až po tmavo hnedú. Časté umývanie robí vločky nenápadné a pri škrabaní ľahko spôsobuje lúpanie. Aby bolo možné zistiť škvrny odlúpania, je potrebné zmáčať povrch zdravej a nezdravej kože anilínovými farbivami alebo alkoholovým roztokom jódu. Farbenie ukáže, že postihnuté oblasti sú farebnejšie svetlejšie než zdravá pokožka. Liek samotný sa nachádza hlavne na koži hrudníka, ako aj na chrbte a oveľa menej často na krku, na koži horných a dolných končatín. Priebeh erythematoskvamóznej formy ochorenia získava chronickú, náchylnú k rekurencii. Je pravidlom, že neexistuje žiadny pocit, ale niekedy charakterizovaný miernym svrbením, ktorá je hlavným príznakom viacfarebné lišajníka a ťažkosti pacienta, spojené najmä s kozmetickými kožných defektov. Samotné postihnuté ohniská nie sú schopné pigmentovať pod vplyvom slnečného žiarenia, ako aj umelého ultrafialového žiarenia. Post-erupčné škvrny, ktoré vznikli po bežnom opálení, získavajú svetlú farbu, ktorá sa podobá obrazu pseudoleukodermu.

Viacfarebný lišaj je charakterizovaný bežnými aj obmedzenými vyrážkami a prevalencia tohto procesu závisí od oblasti lézie. Foci sú schopné lokalizovať v týchto oblastiach pokožky: tvár, záhyby, kožu ušných pier, na predlaktia a ruky. Kauzálny činiteľ sa nachádza na miestach inguinálnych-femorálnych záhybov, rovnako ako pubis, vnútorné stehná, zadok, nohy.

Viacbarevný lichen je nákazlivý, ak nedodržiavate pravidlá osobnej hygieny, používate bežné uteráky, oblečenie.

fotografiu viacfarebných lichenov na hlave

Viacfarebné lišaj - liečba

Ako liečiť viacfarebnú depriváciu? To je pre chorých často veľmi znepokojujúce. Pred začatím liečby musíte zistiť spoľahlivú diagnózu a môžete to urobiť až po návšteve dermatológov. A v každom prípade lekár vyberie správne lieky alebo postupy. Samoliečba často recidíva chorobu.

Na účinné ošetrenie rozmanitých listov sa používajú nasledujúce lieky: Itrakonazol pre systémovú terapiu a Lamisil sprej sa používa na lokálnu liečbu. Na ich antifungálnej aktivite existuje mnoho pozitívnych reakcií od pacientov s viacfarebnými lišajníkmi. Je zistené, že itrakonazol je schopný spôsobiť deštruktívne zmeny v samotných blastospóroch M. furfur, ktoré vedú k úmrtiu hubových buniek. Liečivo má vysokú fungicídnu aktivitu a odporúča sa na liečbu bežných foriem viacfarebných lišajníkov.

Lamisil Spray (Terbinafine) je predpísaný s obmedzenými formami lišajníka. V tomto prípade pacienti potrebujú liečiť postihnuté oblasti až dvakrát denne až 7 dní. Ultraštrukturálne štúdie s liečbou terbinafínom ukázali, že liek spôsobuje deštruktívne zmeny a ďalšiu smrť hubových buniek. Táto liečba pacientmi veľmi dobre toleruje.

Liečba rôznofarebných lišajníkov sa tiež vykonáva s inými masťami a prípravkami. Tie zahŕňajú kvapalné Andriasian, masť Wilkinson, 2-5% salicylovej alkohol-rezorcinol, 10% kyselina sírová masť Mikozolon. Po aplikácii masti do 7 dní začnite hygienické postupy v kúpeľni s mydlom a žinenkou. Hlavným cieľom liečby je urýchliť exfoliáciu stratum corneum. Aby sa zabránilo relapsu, odporúča sa ošetriť celú pokožku a potom vytvoriť ultrafialové ožarovanie. Veľký význam má dezinfekcia posteľnej bielizne a kontrola všetkých členov rodiny. Je potrebné vyňať syntetické šaty z ponožiek, obmedziť vodné procedúry, mazať poškodenú pokožku salicylovým alkoholom raz týždenne.

Viacfarebný lišaj sa efektívne predchádza šampónu Nizoral. Nevyhnutné trikrát za mesiac, napríklad medzi marcom a májom aplikovať Nizoral chlpaté miesta na hlave, rovnako ako pleť až 10 minút a potom zmyte teplou vodou. Analýza výsledkov liečby rozmanitých lišajníkov ukázala, že jeho najbežnejšie formy nie sú vhodné na liečbu lokálne. Dobrý účinok s nízkym relapsom sa dosiahne po použití systémových antimykotických liekov (opísaných vyššie).

Prevencia farebných lišajníkov:

- opaľovať sa v pokoji, až po vysušení pokožky;

- Počas opálenia položte na pokožku krém na opaľovanie;

- vyhnúť sa spontánnym plážam;

- používať individuálne plážové uteráky;

- po pláži vždy sprchujte;

- zabráňte tomu, aby ste nosili veci iných ľudí.

Ako sa zbaviť viacfarebných zbavení raz a navždy? Aby sa zabránilo opätovnej infekcie, je nutné vykonať vytvrdenie, takže voda a ocot, a voda-soľ rubdown, vyhnúť potenie, utrieť kožu v jarnom salicylovú alkohole.

Viacfarebný lišajník: patogén, symptómy, zásady liečby

Viacbarevný (pityrius) lišajník u človeka je hubová infekcia stratum corneum epidermis. Choroba sa vyskytuje u ľudí väčšinou mladého veku, bez ohľadu na pohlavie. U detí je pomerne zriedkavé a obvykle sa spája s chronickou patológiou, čo vedie k výraznému zníženiu imunity. Často viacfarebné zbavujú ľudí, ktorí žijú v oblastiach s teplým a vlhkým podnebím. Choroba nie je sprevádzaná nepríjemnými symptómami napriek nevzhľadnému vzhľadu.

Bez dlhodobej adekvátnej liečby ľudského tela zostávajú hnedé škvrny, ktoré zbavujú pacienta sebadôveru a vytvárajú psychologické komplexy. U žien sa ochorenie často začína na pozadí tehotenstva a po narodení dieťaťa sú okrem domácich problémov znepokojení aj to, či je viacfarebný lišaj alebo nie je nákazlivý? Pochopenie procesov vyskytujúcich sa v koži pri interakcii s patogénom umožňuje pochopiť povahu patológie a princípy účinnej liečby.

Stručne o štruktúre kože

Koža je jedinečné ľudské telo pozostávajúce z niekoľkých vrstiev, z ktorých najväčší povrch je epidermis (viacvrstvový zvlhčujúci epitel). Bunková štruktúra pokožky sa obnovuje denne: mŕtve bunky z jej povrchu zmiznú, nesú mikróby, častice prachu a nečistôt. Takáto organizácia je možná kvôli intenzívnemu množeniu buniek bazálnej (najnižšej vrstvy) epitelu. Mladé bunky sa postupne pohybujú smerom nahor, pretože sú posunuté zhora mladšími epitelovými bunkami. Postupne sa hromadia keratín (pevný, silný proteín), strácajú svoje jadro a zomierajú. Najvyššia vrstva epitelu pozostáva z horných šupín - mŕtve epiteliálne bunky naplnené keratínom. Na povrchu sú voľne zviazané a postupne spadajú.

Živé bunky epidermis sú navzájom tak pevne spojené, že ani vírusové častice ich nedokážu preniknúť - najmenšie patogénne látky. Povrch kože je dodatočne chránený lipidovým filmom, ktorý je produkovaný mazovými žľazami. Imunitné bunky vylučujú do horných vrstiev epitelu ochranných proteínov - sekrečného imunoglobulínu A. Viažu patogény, ktoré do kože, a zabrániť ich hĺbku úvod. Tajomstvo potných žliaz má baktericídny účinok vďaka inému ochrannému proteínu, lyzozýmu. Takže ľudská koža je spoľahlivo chránená pred zavedením patogénnych činidiel z vonkajšieho prostredia.

Kauza

Pôvodcom polychromatického lišajníkov - je oportunistické huba Malassezia furfur (Malassezia furfur). Žije na koži 90% zdravých ľudí v normálnej mikroflóre vo forme neaktívnych spór. Ochranné epidermálne faktory bránia spor klíčenie, avšak pokles ich činnosť vedie k vzniku živorenie foriem húb - podhubie. Mycelium - aktívne chová bunky patogénu, ktoré rastú do hlbokých epiteliálnych vrstiev a spôsobujú ich slabý zápalový proces.

Ochranná reakcia epitelu na zavedenie huby je zvýšenie násobenia buniek bazálnej vrstvy. Obnova epidermy prebieha intenzívnejšie, aby sa vyčistil patogén z tela spolu s nadsadenými šupinami. Z tohto dôvodu sú postihnuté oblasti huby intenzívne šupinaté s malými, otrhanými šupinami, ktoré dali ďalší názov viacfarebnému zbaveniu - "pityriazis".

Imunitné bunky slabo reagujú na hubu, pretože sú zvyknutí na svoju konštantnú prítomnosť na povrchu kože vo forme neaktívnych spór. Imunitná ochrana je sprostredkovaná iba humorálnymi faktormi - krvnými proteínmi, čo vedie k vzniku zápalu v epidermis, ktorá je podobná alergickej reakcii. Často je to neefektívne a bez liečby choroba tečie roky, často sa opakuje.

Patogénna forma huby prakticky nie je nákazlivá, ale môže byť nebezpečná pre ľudí so zníženou imunitou: tehotné ženy, staršie osoby, oslabené deti. Ako sa vyskytuje príčinný činiteľ viacfarebného lišajníka? Infekcia je možná s:

 • úzky kontakt s chorými;
 • používanie posteľnej bielizne a spodnej bielizne;
 • používanie bežných osobných hygienických predmetov (loofá, uterák).

Predisponujúce faktory

Ako sa už uviedlo, spóry huby Malassezia furfur žijú na koži väčšiny zdravých ľudí. Na rozvoj patológie sú však potrebné určité podmienky, ktoré im umožnia klíčenie. Hlavné príčiny vzniku viacfarebného lišajníka:

 • tehotenstva;
 • diabetes mellitus;
 • tuberkulóza;
 • dlhotrvajúci psychoemotický stres;
 • vyčerpania;
 • vírusová infekcia;
 • operatívna intervencia;
 • opuch;
 • Infekcia HIV;
 • hyperhidróza (zvýšené potenie);
 • liečba glukokortikoidmi alebo cytostatikami;
 • hypovitaminóza A.

Viacbarevné lišajníky počas tehotenstva sa vyskytujú na pozadí prirodzeného zníženia imunity pod vplyvom hormonálnej úpravy. Najčastejšie sa objavujú symptómy po 5-6 mesiacoch ložiskových drobkov, pretože v tejto dobe sa depresia imunitného systému stáva klinicky významnou.

príznaky

Hlavné príznaky rozmanitých lišajníkov:

 • žlté / ružové / svetlohnedé škvrny na koži;
 • zvýšené odlupovanie postihnutých oblastí;
 • mierny svrbenie.

Morfologické prvky viacfarebných lichenov sú škvrny rôznych farieb. Spočiatku sa tvoria okolo úst vlasových folikulov a postupne narastajú. Prvky lišajníka sa môžu zlúčiť navzájom a vytvárajú čísla s nerovnými obrysmi. Ich farba je odlišná, takže lichen sa nazýva viacfarebný. Zrelé škvrny sú spravidla tmavohnedé alebo "kávy s mliekom".

Okraje ohniska sú na rovnakej úrovni s povrchom kože a neodlišujú sa od zdravého tkaniva. Palpácia im neprináša žiadne nepríjemné pocity, nezmiznú pod tlakom. Povrch škvŕn je pokrytý malými bielymi suchými šupinami, ktoré sa pri škrabaní ľahko odstránia. V niektorých prípadoch dochádza k odlupovaniu len v prípade poškriabania.

Tieto škvrny sú asymetrické, to znamená, že ich lokalizácie na pravej a ľavej polovici tela môžu byť odlišné. Najčastejšie sa vyskytujú na koži hrudníka, chrbta, krku, brucha. Menej často - na pokožke hlavy, horných končatín, bokov. V detstve av pubertálnom období sa škvrny rozšírili na kožu, zachytili krk, hrudník, chrbát, axilárne dutiny a končatiny.

Čo je nebezpečné farebné šindle? Predĺžený pretrvávajúci priebeh ochorenia vedie k senzibilizácii organizmu - nadmernej aktivite imunitnej odpovede. Takýto mechanizmus je základom kožných alergických reakcií, atopickej dermatitídy, kontaktnej dermatitídy.

diagnostika

Diagnózu viacfarebných lišajníkov vykonáva dermatológ. Skúma pacienta, zhromažďuje anamnézu, skúma sťažnosti a berie materiály pre ďalší výskum. Dlhý priebeh ochorenia, postupné zvyšovanie škvŕn vo veľkostiach, variabilita ich farby a absencia nepríjemných symptómov - všetky tieto znaky hovoria o odnoži. V dejinách zvyčajne lekár odhalí akékoľvek dôvody na zníženie imunity.

V pochybných prípadoch v arzenáli dermatológa existuje množstvo kvalifikačných testov na diagnostiku rôznorodých lišajníkov:

 • Balzerov test - oblasť kože, zachytávajúca bodovú oblasť, mazať alkoholovým roztokom jódu. Huba spôsobuje uvoľnenie stratum corneum, takže oblasti, ktoré ju zbavujú, sú farbené jódom intenzívnejšie ako zdravá epidermis.
 • Bénierov syndróm (fenomén "roj") - ak sa horný okraj stratum corneum odlupuje vo forme malého holenia, na povrchu škvrny na okraji šmýkača dochádza k odlupovaniu.
 • Ožarovanie drevenou lampou - svetlo ortuťovo-kremennej lampy, prechádzajúce cez sklenený filter dreva, spôsobuje fluorescenciu v bunkách húb. Malassezia furfur dáva žltú alebo žltohnedú žiara, keď sa pacient ožaruje v tmavej miestnosti.

Okrem toho sa uskutočňuje mikroskopia kožných šupín získaných z listov farbenia. Za týmto účelom lekár vyškrabá kožu v ohnisku lézie šupky a opatrne ju zbiera na váhe. Ďalej ich laboratórny asistent ponorí do slabého roztoku alkalických látok a skúma pod mikroskopom. Mycelium Malassezia furfur je definované ako hrubé zakrivené vlákno s priemerom 2 až 4 mikróny. Spolu s nimi sa nachádzajú hubové spóry - zaoblené útvary pokryté dvojvrstvovou kapsulou, usporiadanou vo forme zväzkov hrozna.

Pred liečbou viacfarebných lišajnikov dermatológ priraďuje sériu štúdií na určenie príčiny ochorenia:

 • Všeobecná analýza krvi s leukoformulou - umožňuje posúdiť celkový stav tela, počet a pomer rôznych tried imunitných buniek, podozrenie na zníženú imunitu alebo chronické zápalové ochorenie.
 • Stanovenie glukózy v krvi a jej tolerancia - viacfarebný lišajník u starších ľudí často naznačuje porušenie metabolizmu uhľohydrátov. Keď sa na prázdnom žalúdku zistí mierne zvýšenie hladiny glukózy v krvi, vykoná sa test glukózovej tolerancie. Za týmto účelom sa pacient vyhodnotí na lačnom cukre, potom sa podá piť sladenú vodu a opakovane určuje obsah cukru v pravidelných intervaloch. Ak sa koncentrácia glukózy v určenej dobe nevráti do normálu, vykonajú sa ďalšie štúdie.
 • Biochemická analýza krvi - poskytuje orientačné informácie o práci rôznych telesných systémov. Viacfarebný lišaj sa môže objaviť s rôznymi chronickými ochoreniami, ktoré možno podozrievať zmenou biochemického zloženia krvi.
 • Krv ELISA protilátok proti infekcii HIV má škodlivý účinok na bunky imunitného systému, čo vedie k imunodeficiencii a zníženiu aktivity epidermálnych ochranných faktorov.

Tieto indikatívne testy umožňujú lekárovi zúžiť rozsah diagnostického hľadania základnej príčiny ochorenia. Detekcia a vylúčenie je zárukou, že liečba rôznofarebných lišajníkov bude úspešná.

terapia

Ako liečiť pityriázu je najlepšie známe dermatológovi, takže konzultácia s ním je potrebná pre každého pacienta. Liečba sa vykonáva na ambulantnej báze, pacient nemusí mať zdravotné postihnutie. Ak podľa výsledkov testov má pacient poškodenú glukózovú toleranciu, predpísaný je hnačka na viacfarebnú hnačku. Zahŕňa obmedzenie jednoduchých uhľohydrátov na fyziologické minimum. Pacient by mal zo stravy vylúčiť sladkosti, sladké nápoje, niektoré ovocie, biely chlieb a bunky, obmedziť konzumáciu zemiakov, kukurice, bielej ryže.

V srdci terapie rozmanitých lístie ležať:

 • Keratolytické liečivá - prerušujú spojenie medzi hornými šupinami, čím urýchľujú obnovenie epidermy a vylučovanie patogénu z jeho hrúbky.
 • Antimykotiká - porušujú životný cyklus húb, zabraňujú reprodukcii mycélií a jeho ďalšiemu šíreniu.

S obmedzenou formou ochorenia (jedna alebo viac malých ohniskov) lekár predpisuje antifungálne lieky na topické použitie:

 • flukonazol;
 • terbinafín;
 • klotrimazol;
 • mikonazol;
 • ketokonazol;
 • Bifonazol.

Masť alebo sprej s antimykotikami sa aplikuje na zmenenú oblasť a priľahlé zdravé tkanivá 1-2 krát denne počas jedného týždňa. Spravidla je takýto spôsob liečby dostatočný na odstránenie prejavov lišajníka. Nevýhodou je vysoká toxicita protiplesňových liekov.

Alternatívne liečebné režimy kombinujú liečbu pokožky s keratolytickým a prírodným antifungálnym liekom. Účinné prostriedky - 2% kyselina salicylová (roztok alkoholu). Aplikuje sa na banie s bavlneným kotúčom, po ktorom sa maže jódom alebo sa používa Fukortzin (farba Kastelani).

Dobrý terapeutický účinok zahŕňa rozhovor s kyselinou salicylovou, alkoholom a resorcinolom. Pripravte si ho na predpis v štátnych lekárňach. Výrobok má krátku skladovateľnosť, takže si môžete objednať novú dávku na liečbu relapsov. 2-4% roztok kyseliny borite dobre preniká do postihnutého tkaniva a zastavuje rast mycelia Malassezia furfur. Liečba kyselinou boritou je kontraindikovaná u detí a tehotných žien, pretože má toxický účinok, keď sa vstrebáva do krvi.

Liečba metódou Demjanoviča je ošetrenie kože jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • 20% roztok benzylbenzoátu;
 • 10% sírová salicylová masť;
 • 60% roztok hydrosulfitu sodného.

Potom sa na ohniská deprivácie aplikuje 6% kyselina chlorovodíková, má výrazný antifungálny účinok.

Systematické liečenie zbavujúce (tabliet) lekár menuje s bežnou kožnou léziou alebo pretrvávajúcou rekurentnou chorobou. Tablety Intraconazole sa užívajú 100 mg dvakrát denne po jedle počas 15 dní. Ak je liečba neúčinná, opakujte liečbu po 2 týždňoch. Liečba antifungálnych látok nepriaznivo ovplyvňuje pečeň, takže lekár pozoruje jej stav, keď užíva antimykotiká vo vnútri. Liečba vlasov s rôznymi farbami doma sa môže vykonávať len prostriedkami, ktoré neobsahujú antifungálne zložky.

Preventívne opatrenia

Na prevenciu relapsu sa odporúča používať antifungálne šampóny (Nizoral, Ketoconazol) od marca do mája. Prostriedok sa používa ako sprchový gél po dobu troch po sebe nasledujúcich dní 1 krát za mesiac. Ľudia, ktorí sa ochoreli, musia nosiť oblečenie vyrobené z prírodných tkanín - umožňujú odparovanie potu z povrchu pokožky a nevytvárajú skleníkový efekt, ktorý je priaznivý pre vývoj huby.

Počas liečby je potrebné dezinfikovať posteľnú bielizeň pacienta v 2% roztoku saponátu. Ak chcete získať to, musíte rozpustiť lyžicu sódy v 1 litri horúcej vody a pridať kúsok mydla na pranie na to. V tomto roztoku premiešajte bielizeň niekoľko hodín a potom sa umyje obvyklým spôsobom. Po umytí sa bielizeň vyhladí na oboch stranách parou, aby sa zabránilo opakovanej infekcii patogénnou formou huby.

Viacfarebný lišajník je markerom inhibície imunitného systému ako celku alebo porušenia ochrannej bariéry pokožky. Liečba kožných prejavov musí byť nevyhnutne kombinovaná s hľadaním základnej príčiny choroby a jej korekcie. V opačnom prípade človek čaká na sériu dlhodobých recidív, zbavených, odolných voči akejkoľvek terapii.

Viacfarebné lišajníky u človeka: fotografie, príznaky a liečba

Lisha je obrovská, pestrá, farebná - to sú všetky názvy rovnakej kožnej choroby spôsobenej hubami rodu kvasníc. Tieto mikroorganizmy patria do kategórie podmienene patogénnej, môžu byť prítomné na koži zdravých ľudí bez toho, aby im spôsobovali nejakú úzkosť.

Ale za určitých podmienok (nadmerné potenie, chronických ochorení, hormonálna nerovnováha, a tak ďalej.) Môžu huby začnú nekontrolovateľne množiť a spôsobiť rozvoj tinea versicolor.

Bez dlhodobej adekvátnej liečby ľudského tela zostávajú hnedé škvrny, ktoré zbavujú pacienta sebadôveru a vytvárajú psychologické komplexy. U žien sa ochorenie často začína počas tehotenstva a po narodení dieťaťa.

Príčiny vzhľadu

Prečo existuje viacfarebný lichen a čo to je? Keď vidíte prvé príznaky ružovej lišajnice na koži (pozri fotografiu), nepanikujte. Podľa lekárov je ružová lišajka vodcom medzi kožnými ochoreniami, ktoré sa zhoršujú v jarných mesiacoch. Vzhľad šupinatých škvŕn je spôsobený mikroskopickou kvasinkovou hubou Malassezia furfur, ktorú nesie väčšina ľudí.

Dôvody pre rozmanité licheny môžu byť nasledujúce:

 • nadmerné potenie;
 • špeciálne zloženie potu, ktoré podporuje vývoj mikroorganizmov;
 • stres a vysokú telesnú aktivitu;
 • hormonálne poruchy;
 • problémy pri práci v zažívacom trakte;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny;
 • dedičná predispozícia.

Ako je zrejmé, aktivácia huby nastáva, ak osoba trpí vegetatívno-vaskulárnymi poruchami, keď sa zvyšuje obsah tuku v koži, znižuje sa imunita alebo sa potenie mení.

Priebeh choroby

V pazúrovej oblasti, na hrudníku, žalúdku, ramenách a chrbte sa objavujú šupinaté škvrny. Tieto škvrny môžu mať okrúhly alebo oválny tvar, žlté, hnedé, zriedkavo čierne. Pri absencii liečby sa malé škvrny zlúčia do veľkých lézií.

Keď sú škvrny škrabané, odhalí sa zanedbateľné porubové škálovanie. Ochorenie sa vyznačuje predĺženým priebehom, často kombinovaným s psoriázou a inými kožnými ochoreniami.

Symptómy viacfarebných lišajníkov u ľudí

V prípade multi-farebné zbavenie osoby Hlavnými príznakmi sú náhodne usporiadané malý, neustále exfoliačný, žltá, tmavo hnedá, postupne prijať červenohnedé alebo tmavých škvŕn na koži tela. Tieto lézie sú najčastejšie ramená, krk, chrbát, hrudník, podpaží.

chov huby v epidermis, narúša melanocyty, čo spôsobuje, že nie je syntetizovať pigment melanín, a podporovať vznik neštandardné farebné kože. Ďalšími príznakmi tejto choroby sú závažné svrbenie a potenie.

Viacfarebný lichen: fotografie

Ako to vyzerá táto choroba na koži človeka, ponúkame podrobné fotografie na zobrazenie.

diagnostika

Správne diagnostikovať, s výnimkou kontroly charakteristických vyrážok, odborník pomáha:

 1. Inšpekcia pod lampou z dreva (ohniská žiarivého lišajníka pod fluorescenčným svetlom vyžarujú hnedú alebo žltú žiara).
 2. Štúdium váhy pod mikroskopom.
 3. Balserov test (ohniská, keď sú namazané jódom, začnú aktívne absorbovať liek).
 4. Histologické vyšetrenie.

Liečba viacfarebných lišajníkov u ľudí

Takže po návšteve lekára a presnej diagnóze môžete pokračovať v otázke, ako sa zbaviť viacfarebných lišajníkov? Najskôr je potrebné poznamenať, že režim liečby by mal byť natretý len špecialistom, berúc do úvahy všetky znaky tela, súvisiace faktory a ako dlho trpí pacient tieto príznaky.

K prípravám účinným proti viacfarebnému lichenu sa vzťahujú nasledujúce prostriedky:

 • Systémové antimykotikum v tabletách (McMirror, Furazolin);
 • lieky série triazolov (flukonazol);
 • prípravky na báze sulfidu selénu (Sulsen);
 • lieky na báze imidazolu (Sertaconazol, Ketaconazol).

Pri výskyte alergií je alternatívnou metódou terapie trenie benzylbenzoátu, síro salicylovej masti alebo hydrosulfitu sodného. Dôležitým bodom pri liečbe pityriázy v domácnosti je dodržiavanie všetkých etáp osobnej hygieny (bežná sprcha, výmena spodnej bielizne a oblečenia).

Všeobecne platí, že liečebné schémy pre viacfarebné lišajníky sú početné, ale princíp liečby je jeden. K dnešnému dňu je najefektívnejšou metódou etiotropická liečba zameraná na zničenie pôvodcu ochorenia. Prostriedky etiotropnej liečby zahŕňajú rôzne antifungálne látky lokálneho a systémového účinku, ktoré sa používajú na liečbu doma.

výhľad

Abnormálne lišajky môžu byť úspešne liečené, ak nie samé lieky. Ale niekedy, v súvislosti s obnovou produkcie melanínu, dokonca úspešná terapia môže trvať niekoľko mesiacov.

Často dochádza k remisii ochorenia, najmä v lete, ako aj k nesystematickej symptomatickej a autoreaktívnej liečbe.

prevencia

Aby ste sa vyhli kontaminácii s farebnými lichenmi na dovolenke, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Pred opaľovaním musíte najskôr vysušiť a potom ľahnúť na piesok alebo vrh;
 2. Opaľovanie sa dávkuje;
 3. Neopaľujte sa na prírodných plážach;
 4. Je nevyhnutné používať opaľovacie prípravky a emulzie, najmä ak máte dlhú dobu na slnku
 5. Používajte jednotlivé plážové uteráky, často ich umyte;
 6. Sprcha po plávaní v spoločných nádržiach je povinná.
 7. Dodržiavať pravidlá hygieny a nepoužívať svoje veci.

Ako sa zbaviť viacfarebných zbavení raz a navždy? Aby sa zabránilo opätovnej infekcie, je nutné vykonať vytvrdenie, takže voda a ocot, a voda-soľ rubdown, vyhnúť potenie, utrieť kožu v jarnom salicylovú alkohole.

Pityriáza (farebná) lišaj

26. októbra 2012

Pityriáza (viacfarebná) lišaj Je choroba, ktorá sa vyvíja pod vplyvom chronickej mykotickej infekcie, ktorá sa šíri na stratum corneum epidermis.

Spoločný názov "pásový opar" bola známa v staroveku, kedy sa doba stanovená takmer všetkých kožných ochorení, v ktorých farebné šupinatá miesta sa objavia na povrchu kože. Táto infekčná patológia sa často prenáša na človeka dedením. Táto choroba je častejšia u ľudí, ktorí žijú v krajinách s veľmi horúcou klímou.

Príčiny Peregrine lišejníkov

Príčinou ochorenia je ochorenie huby Pityrpsporum orbiculare a Malassezia furfur, ktoré sa vyvinú v stratum corneum a folikuloch. Existuje mierna nákazlivosť choroby. Podľa odborníkov je vývoj ochorenia u človeka nejakým spôsobom ovplyvnený silným a pretrvávajúcim potentizovaním, zvláštnosťami chemického zloženia potu a tiež individuálnymi vlastnosťami každej osoby. Existujú aj štúdie, ktoré naznačujú častejšiu manifestáciu ochorenia u pacientov s pľúcna tuberkulóza. Najčastejšie sa farebná deprivácia vyskytuje u mladých ľudí oboch pohlaví. Veľmi zriedkavo je choroba diagnostikovaná u detí predškolského veku. Choroba však niekedy postihuje kožu detí, imunitný systém oslabený diabetes mellitus, vegetatívny neuróza so zvýšeným potenie. V tomto prípade je dôležité okamžite poskytnúť liečbu farebnej deprivácie a rozhodnutie o tom, ako liečiť túto chorobu, by malo byť prijaté výlučne lekárom.

tehotenstvo, ako aj hormonálna nerovnováha, vyvolané inými príčinami, je tiež faktorom prispievajúcim k prejavu tejto choroby.

Symptómy pityriázy

Keď sa choroba vyvíja, jednotlivé časti kože sú postupne ovplyvnené. Majú škvrny, ktoré majú žltohnedú farbu s ružovým nádychom. Toto miesto sa spočiatku objaví v ústia vlasových folikulov, po ktorom sa začína zvyšovať. Neskôr sa škvrny spájajú a zaberajú veľké oblasti pokožky, pripomínajúc zároveň druh geografickej mapy. Farba miesta sa tiež mení: stmavne, stáva sa hnedou a káva. Preto sa táto choroba nazýva "farebný lichen". Také škvrny nezvyšujú úroveň kože. Vyjadrené príznaky viacfarebné zbavenie pacienta, spravidla, neobťažujú. Obrysy škvŕn sú väčšinou okrúhle, oválne, niekedy valcovité. Iba príležitostne sa ochorenie prejavuje v mieste lézie miernym svrbením a slabým odlupovaním kože. Liehovina sa nachádza hlavne v hornej časti ľudského tela: na hlave, na krku, na chrbte a na hrudi, na vonkajšej strane ramien. U detí a dospievajúcich sa choroba najčastejšie prejavuje na hrudi, krku, v podpaží, na bruchu.

Existuje niekoľko druhov lišajníkov, ktoré sa líšia štruktúrou. Preto v závislosti od typu ochorenia je predpísaná viacfarebná lišajová liečba. Lekári to vybrali
žltá pityriazis lichen, čierna pityriáza lišajník, achromický pityriózny lichen. Preto predtým, ako sa rozhodne, ako vyliečiť hnačku, má lekár vykonať dôkladnú diagnostiku.

Choroba môže trvať dlhú dobu: niekoľko mesiacov a dokonca rokov. A aj po úplnom vyliečení choroby niekedy po chvíli môže dôjsť k jeho relapsu.

diagnostika

Lekár dokáže stanoviť túto diagnózu bez ťažkostí a založiť svoje závery na typickom klinickom obrázku choroby. Ak sa však pri diagnostike objavia určité ťažkosti, používajú sa niektoré pomocné diagnostické metódy. Na tento účel sa používa tzv. Baldzerov jódový test. Koža postihnutá ochorením sa lubrikuje 5% roztokom alkoholu jód. V takomto prípade budú miesta s uvoľnenou hornou vrstvou kože intenzívnejšie zafarbené ako zdravá pleť. Namiesto jódu sa niekedy používa aj 1-2% roztok anilínových farbív. Okrem týchto metód sa používa aj fenomén "hoblín" (tzv. Bénierov príznak). Ak sú škvrny škrabané nehom, vrstva rohovky sa uvoľní a horné stupnice sa oddelia. V diagnostickom procese sa na detekciu lézií pokožky skrytých voľným okom používa ortuťovo-kremenná lampa. Takýto výskum sa nevyhnutne vykonáva v temnej miestnosti. Svetelné lúče prechádzajú cez drevený filter - sklo impregnované soľami niklu. V tme budú škvrny na postihnutých oblastiach červeno-žlté alebo tmavohnedé svetlo. Odhaľovaním takýchto skrytých ohniská je možné vykonať adekvátne a rýchle ošetrenie a napokon vyhnúť sa komplikáciám, ako aj opakovaným prejavom ochorenia. Na potvrdenie ochorenia sa používa aj mikroskopické vyšetrenie materiálov odobratých z miesta lézie.

V niektorých prípadoch je v procese stanovenia diagnózy potrebné odlíšiť chorobu od syphilitic roseola, ružové zbavujú Zhiberu. Tieto ochorenia vykazujú podobné znaky, avšak s určitými rozdielmi.

liečba

S cieľom poskytnúť účinnú liečbu pacientom s diagnózou pityriázy je nevyhnutné používať antimykotiká, ktoré sa aplikujú zvonka, a je tiež dôležité dezinfikovať bielizeň. Antimirkoticheskie riešenia, ktoré sa používajú, ak lekár predpisuje liečbu pityriázy, môžu byť použité v rôznych formách. Takže prax aplikácie masti, roztokov, krémov sa praktizuje. Najmä je menovaný bifalazol, salicylalkohol a salicylovej masti, resorcinolalkohol, sírová masť, terbinafín, Mikozolon, tsikloperoks, klotrimazol atď. Všetky prostriedky sa používajú až do vymiznutia viditeľných prejavov ochorenia. Definovaním spôsobu liečenia bežných štipľavých lišajníkov, lekár predpisuje podávanie bežných antimykotik, ktoré umožňujú urýchliť proces obnovy. Sú to drogy ketokonazol, itrakonazol. Niekedy sa používa antimykotikum aj vo vnútri, čo pomáha zabrániť výskytu recidív v budúcnosti.

Pri liečbe ambulantnej liečby. Pri výbere toho, čo má liečiť chorobu, odborník neodporúča dodržiavať určitú diétu. Zároveň je v niektorých prípadoch možná liečba ľudovými prostriedkami. Celková prognóza na liečbu ochorenia je priaznivá: pri absencii preventívnej liečby a prítomnosti faktorov prispievajúcich k ochoreniu sa však môže znova prejaviť.

Niekedy je stratený pod vplyvom slnečného žiarenia. V tomto prípade zostanú biele oblasti na mieste lézie, pretože koža sa nedá zapáliť do slnka. Tento jav sa nazýva psevdoleykodermoy.

Ale aj tak by pacienti mali vedieť, že aj napriek relatívne ľahkému vyliečeniu, po dlhšom spätnom získavaní času je potrebný návrat pôvodného pigmentu kože. Navyše v horúcom období sa niekedy vracia ochorenie alebo pigmentácia kože.

Liečba ľudovými metódami

Existuje mnoho receptov ľudovej medicíny, ktorých používanie sa praktizuje s depriváciou. Môžete pripraviť odvar z eukalyptu a otočí sa, pričom rovnaké časti listov týchto rastlín. Tri lyžice tejto zmesi nalijeme 1 liter horúcej vody a 40 minút pripravíme vo vodnom kúpeli. Naplňte vývar, môžete ho použiť ako pleťové vody a kompresie.

Gadgety môžu byť tiež vyrobené zo skutočného celandine, pri príprave ktorého jedna polievková lyžica by mala byť naliata cez noc 400 ml vriacej vody a trvali na 20 minút.

Účinné pleťové vody z repy a citrónu. Aby ste túto zmes vyrobili, musíte ju stlačiť z čerstvej repy a jedného citrónu. Taký liek sa môže používať buď vo vnútri alebo vonku. Vnútri musíte užívať 100 ml trikrát denne počas dvoch týždňov. Vytvárajú tiež kompresy z vibránu. Spočiatku je potrebné ich zmraziť, pretláčať cez sito a pridať do zmesi rovnaké množstvo vody, vypustiť. Kompresia sa aplikuje na miesto lézie dvakrát denne a zmes sa ponechá 40 minút.

Pripravte si masť z ľubovníka a brezového dechtu. Spočiatku je potrebné miešať rozdrvenú čerstvú bylinku ľubovníka s jemným maslom v rovnakom pomere. Potom pridajte ďalšiu časť brezového dechtu a premiešajte všetko v homogénnej mase. Táto masť sa uchováva v chladničke a aplikuje sa raz denne: mala by byť aplikovaná na postihnutú oblasť na utierke 40 minút.

Popri opísaných receptúrach sa používajú aj iné ľudové metódy, napríklad masť z koreňa bielych šovinistov založených na vazelíne. Vnútorne vezmite odvar z liečivých rastlín: celandín, liečivá veronika, sladkého drievka, rašelina, koreň púpavy, zoster, mäta.

Liečebné kúpele sú vyrobené z borovice a tansy: na jednej kúpeli je potrebné pripraviť odvar z jedného plného lístka plechových ihličiek a rovnakého množstva tansy trávy. Do kúpeľa sa pridajú vývar spolu s 1 kg morskej soli. Kurz liečby trvá pätnásť dní, kúpeľ sa má užívať každý deň pred spaním. Tiež účinný ako odvar a infúzie akýchkoľvek častí lopúcha.

Ďalšia masť sa pripravuje z niekoľkých zložiek: musíte brať 2 polievkové lyžice. lyžice koreňa lopúcha, predbežne rozdrvené, 10 kvetov z nechtíka, 15 kužeľov chmeľu. Všetky tieto zložky zaspávajú v 200 ml vody a varia sa 20 minút pri nízkej teplote. V filtrovanom vývaru sa pridajú 2 polievkové lyžice. lyžice koreňového práškového cukru, rovnako ako 100 ml vazelíny. Masť by mala byť dobre zmiešaná a ochladená, potom dvakrát denne sa aplikuje na postihnutých miestach a zbaví sa 40 minút.

prevencia

Preventívne opatrenia sú veľmi dôležité v prípade, že je lišejník diagnostikovaný s jedným z členov rodiny. Je dôležité dôkladne preskúmať všetkých ľudí, ktorí sú v kontakte s pacientom. Okrem toho sa skúška uskutočňuje použitím luminiscenčnej lamy. Oba oblečenie a lôžko pacienta by mali byť dezinfikované, vriace veci roztoku uhličitanu sodného a starostlivo žehliť.

Na prevenciu ochorenia by sa nemalo nosiť syntetické oblečenie. Je dôležité monitorovať svoju hygienu každý deň a robiť vodné procedúry. Okrem toho by sa mali použiť niektoré metódy na boj proti zvýšenému potenie tela.

Ľudia, ktorí sú náchylní na túto chorobu, v horúcich letných dňoch, musia pravidelne utrieť pokožku salicylovým alkoholom alebo okyslenou vodou, na prípravu ktorej sa používa citrónová šťava alebo ocot. Niekedy, približne raz za tri týždne, sa tiež môžu použiť antifungálne látky na prevenciu recidívy choroby.

Pacienti, u ktorých je diagnostikovaná viacfarebná lišajnica, by nemali byť vystavené silnému zaťaženiu, dlhému pobytu na slnku, podliehať stresu a nosiť syntetické bielizeň.