Hlavná

Ateróm

Príčiny a liečba rinofýma nosa

Rinophyma nosa je často spojená s chronickým alkoholizmom, čo nie je pravda. Hypertrofia (proliferácia) pokožky je často výsledkom rosacey alebo rosacey. Okrem podpory rozvoja rinofymy sa môže vyskytnúť častá hypotermia, podvýživa, problémy s tráviacim systémom, endokrinné a cievne ochorenia.

Napriek tomu, že problémová koža u žien je častejšia, choroba je typickejšia u mužov vo veku 40-50 rokov. Liečia sa výlučne chirurgickými metódami. Najefektívnejšie sú laserové a rádiové vlny.

dôvody

Hlavnou príčinou nosovej rinofýzy sú chronické zápalové ochorenia kože (rosacea a iné). Tiež sa choroba často vyvíja v dôsledku demodekózy. Úvod a aktivácia mikroskopického roztoče demodexu. Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu rinofymu, zahŕňajú:

 • hormonálne poruchy;
 • chronických ochorení gastrointestinálneho traktu, kardiovaskulárneho systému, štítnej žľazy;
 • alkoholizmus;
 • autoimunitné ochorenia;
 • chemoterapie;
 • dlhodobý pobyt v prostredí nepriaznivom pre životné prostredie ("škodlivá" práca, vysoký prach, podnebie s vysokou vlhkosťou, prudký pokles teploty, chlad, teplo).

Riziková skupina zahŕňa mužov vo veku 40-50 rokov. U žien sa rinofýma nosu vyvíja oveľa menej často, obvykle počas menopauzy, keď sú závažné hormonálne zmeny.

symptomatológie

Rinofima je pomaly progresívne chronické ochorenie. Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú na mieste rosacey. Na pokožke sú tvorené jemné uzliny, ktoré môžu byť mierne ružovo sfarbené, červené alebo cyanotické. Postupne rastú rastliny a spájajú sa do zvláštneho rastu. Nos nadobudne tvar kužeľa, stane sa nerovný a červený. Prakticky všetci pacienti majú póry. V niektorých prípadoch sa pozoruje patologické rozdelenie purulentnej sekrécie. Niekedy sa proces rozširuje na pokožku čela a líca. V určitom štádiu vývoja sa zastaví rast rhinophymu. Symptómy ochorenia:

 • prítomnosť mäkkých uzlín, tuberosity kože;
 • zvýšený nos, tvorba;
 • oddelenie hnisavých hmôt od tlaku;
 • nepríjemný zápach;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • znetvorenie tváre.

Rast tkaniva nosa, tuberosity kože sú prvými príznakmi rinofymy. Keďže progresia sa môže spájať s inými príznakmi v závislosti od formy ochorenia. Výsledné zmeny sú nezvratné bez operácie.

Termín rhinophyma pochádza z gréckych "Rhinos" (nos) a "phyma (outgrowth, cone). V prípade, že ochorenie je lokalizovaný na brade, sa nazýva gnatofimoy, v mieste viečok blefarofimoy na ušnice - otofimoy, cez most, na tvári - metafimoy. Celkovo sa rozlišujú 4 formy ochorenia.

 • Veľkolepý (žľaza). Vyskytuje sa častejšie ako iné. S touto formou vzdelávania, mäkké, hľuzovité, pripomínajú zhluky. S progresiou ochorenia vyrastajú výrastky, čo bráni dýchaniu a jedlu. Ovplyvnená koža je cyanoticky červená, lesklá s množstvom rozšírených pórov a ciev. Po stlačení nosa sa pastovitá látka oddelí.
 • Vláknitý. S touto formou pokožka zostáva hustá, zachová sa tvar nosa. Avšak v dôsledku rastu tkanív a rozšírenia krvných ciev sa povrch stáva nerovný, červenofialový. Keď palpacie kužele nie sú jednotné. Sebum s nepríjemným zápachom sa môže oddeliť.
 • Fibre-angioektaticheskaya. Rozlišuje sa od fibrotického rhinofýma prítomnosťou pustulátov - akné, vyrážky s purulentným obsahom. Keď odchádzate von, hnis s malým množstvom krvi sa naleje do kôr. Nádory na nos sú veľmi roztiahnuté, farba kože je bohato červená. Pacienti sa sťažujú na bolesť, svrbenie.
 • Aktinická. Takýto rhinofýma vzniká najmä po páde na slnku. Je charakterizovaná miernym rovnomerným zhrubnutím kože, prítomnosťou cievnych hviezd, rozšírenými pórmi na krídlach. Farba nosa postupne získava fialovo-kyanotickú farbu.

Najjednoduchším smerom je aktinická forma rhinofýma. Avšak všetky typy ochorení sú liečené výlučne chirurgickými metódami. Iba v počiatočných štádiách môže dôjsť k odstráneniu rinofymy s dermabrázou (resurfacing vrstvenej kože).

diagnostika

Rhinophyma je diagnostikovaná jednoducho, aj keď špecialista na vizuálnu kontrolu určuje chorobu a jej formu. Napriek tomu je potrebné pacientovi vykonať testy. Cytologické vyšetrenie teda umožňuje zistiť, či je prítomná patogénna mikroflóra alebo subkutánny roztoč demodexu.

Ďalej je predpísaná biopsia tkaniva s ďalším histologickým vyšetrením. Táto analýza umožňuje rozlíšiť nosovú rinofímu s lymfatickou leukémiou, sarkoidózou, T-bunkovým lymfómom.

Spôsoby liečby

Liečba rinofymu je výlučne chirurgická. Iba v počiatočnom štádiu vývoja môže byť efektívne leštenie tváre (dermabrázia). V iných prípadoch sa hypertrofické tkanivá odstraňujú skalpelovou, laserovou alebo rádiovou vlnou. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii.

Odstránenie začína so zdravou kožou, aby sa vylúčil ďalší vývoj ochorenia. Potom sa všetky postihnuté tkanivá obsahujúce obloženie žliaz odreže. Po chirurgickom zákroku je koža obnovená samostatne počas 7 až 21 dní, v závislosti od metódy. O mesiac neskôr vyzerá úplne zdravý. V zriedkavých, zanedbaných prípadoch sa vyžaduje nosová plastika.

Laserová liečba a metóda rádiových vĺn sú považované za najlepšie na odstránenie nosorožca. Vďaka presnosti a dávkovaniu účinku zákrok prechádza rýchlo, bezbolestne, s výborným kozmetickým účinkom. Riziko straty krvi je prakticky eliminované, cievy sa okamžite koagujú a hojenie sa uskutočňuje dvakrát rýchlejšie. Epilácia alebo prerastanie rany s novou kožou začína 3-5 dní.

Ľudové opravné prostriedky

Pri rinofíme nosa je liečba ľudovými prostriedkami neúčinná. Rôzne krémy a masti, farmaceutické aj prírodné, sa môžu používať len na prevenciu alebo vo fáze rosacey. Populárne ľudové prostriedky.

 • Pred spaním si utrete tvár 5% roztokom propolisu. Ráno očistite pokožku lekárskym liekom. Súčasne sa odporúča, aby ste odniesli odvahu kopytníkov, lopúch a prasničky vo vnútri. Aby ste to urobili, je potrebné naliať 2 lyžice zberu 0,5 litra vriacej vody a trvať 40 minút. Pred jedlom pijte pol hodiny šálku ráno a večer.
 • Rozdrviť niekoľko brusníc v pohári, kaša ho zabaliť do gázy a pripevniť sa k nosovej oblasti po dobu pol hodiny. Po uplynutí stanoveného času opláchnite tvár čistou studenou vodou a ľahko upravte prášok škrobom. Postup sa má vykonať denne 5 dní, potom 2 krát týždenne.
 • Čerstvé ovocie žrebčiek na brúsenie, zrieďte vodou v pomere 1 až 20. V priebehu dňa pripravte obklady, navlhčite gázu alebo bavlnené tkaniny. Celý kurz - 20 procedúr. Je dôležité, aby gáza bola vlhká po celý čas, nevysušila. Trvanie jednej relácie je 20-30 minút.
 • Odstráňte aloe z trní, jemne nakrájajte. Kashitsu zriediť na polovicu s vodou, naniesť na postihnutú kožu hustú vrstvu. Držte 20 minút, potom opláchnite teplou vodou. Pokračujte v liečbe počas 3 týždňov.
 • Zkrejte kapustu, stlačte šťavu a zrieďte vodou na 1 až 3. Utrite tvár ráno a večer na týždeň.

Pozor prosím! Pred použitím ľubovoľného ľudového lieku sa musíte poradiť s lekárom.

Rinofima zhoršuje vzhľad a zhoršuje kvalitu života pacienta. Konzervatívne metódy liečby pri tejto chorobe sú neúčinné. Rinofima sa chirurgicky odstráni. Relaps sa vyskytuje iba u 1-5% pacientov.

Rinofima: ako obnoviť tvar nosa a obnoviť tkanivovú funkciu

Rinofima sa vyznačuje silným rozmnožovaním tkaniva nosa a porušením ich funkcie. Ochorenie sa vzťahuje na chronické, vyvíja sa dlho. Spočiatku je tempo patologického procesu pomalé, ale po určitom období dochádza k ostrému postupu.

V krátkej dobe nos zväčší, vyčnievajú cievy, koža sa stáva hrboľatú štruktúru pleti tváre stávajú šedivý nos proti svetlej farby (v rozmedzí od karmínový až fialovej alebo modrej). Pri strate progresie sa stratí estetický vzhľad nosa.

Proliferácia tkanív je spojená so zápalovým procesom, ktorý prebieha v pomalšej forme. Tkanivá sa nielen zvyšujú vo veľkosti, ale dochádza tiež k nárastu ich štruktúrnych jednotiek (počet mazových žliaz, rozvetvených krvných ciev a ciev zodpovedných za pohyb lymfy). Keď sa choroba blíži folikulom vlasov a ciev, pozoruje sa koncentrácia lymfocytov, fibroblastov, leukocytov, histiocytov a iných buniek.

klasifikácia

Existujú dve klasifikácie choroby. Podľa prvého rhinofýma sú rozdelené do foriem:

 • Fibre-angiektaticheskuyu
 • Aktínová forma.
 • Žľavo (žľaza)
 • scirrhous

Druhá klasifikácia zahŕňa nasledujúce typy rinofymu:

 • Hypertrofická forma.
 • Vláknová forma.

Formy rinofymu podľa prvej klasifikácie

Fibre-angiektaticheskaya

Tkanivá nosa rastú rovnomerne, jeho prirodzené obrysy zostávajú. Koža nadobúda jasný červený odtieň, hlavne kvôli tvorbe nových krvných ciev obehového systému. Na povrchu nosa sa vytvárajú zápalové ohniská, naplnené hnisom. Po disekcii a sušení sa pozoruje výskyt kŕčov krvavej hnisavosti. Pri tejto forme rhinofýmu pacient trpí ťažkým svrbením a bolesťami nosových tkanív.

aktinická

Táto forma ochorenia je citlivejšia pre ľudí s citlivosťou na slnečné svetlo (ich koža je bledá, pri dlhotrvajúcom vystavení slnečnému žiareniu a rýchlo sa "vyhorela"). Rast nosných tkanív sa pozoruje rovnomerne po celom povrchu, krvné cievy na krídlach nosa majú tendenciu expandovať. Koža nadobúda fialovo-hnedý odtieň.

Žľazovité (žliazové)

Tkanivá sa množia s tuberkulami (porovnávajú sa s tvarom hľúz), hlavne v oblasti krídel a hrotov. Prirodzené kontúry nosa sú stratené. Existuje intenzívny rast mazových žliaz. Pri stláčaní hypertrofických oblastí sa kožný mast vylučuje (často má zmes hnisu a má zodpovedajúci zápach). Tkanivo chrupavky sa môže meniť (môže sa označovať ako nárast jeho hrúbky a značne prebierka).

vláknový

S touto formou patológie je koža nosu prevažne zarastená. Zvyšuje sa počet kapilár. Povrch orgánu zostáva hladký a získava fialový odtieň.

Formy rinofymu podľa druhej klasifikácie

hypertrofické

Takýto rhinofýma sa vyznačuje tvorbou akné na povrchu kože nosa. Vyčnievajú nad úroveň zdravej kože a sú lokalizované hlavne na povrchu krídel. Aj mazové žľazy sa zvyšujú, takéto formácie sa vyznačujú prítomnosťou dlhej nohy. Póry na nosi majú tendenciu expandovať, ľahko sa vizualizujú voľným okom. Keď stlačíte na návrší, je to kvapalina, ktorá má pachový zápach - zmes mazu a hnisu. Farba tkanív nosa sa nemení, ale koža sa výrazne zahusťuje.

vláknový

S takým rhinophyma nos povrch je červeno-modro-fialové sfarbenie, je potrebné poznamenať, prítomnosť veľkého množstva pahorky. Patologický proces zahŕňal najmä malých plavidiel, vysoko rozvetvenú sieť, ktorá, kapilárnej steny zahusťovanie a viac uzly sa zobrazí na červeno. Spojovacie tkanivo, ktoré sa nachádza v hlbokých vrstvách kože, sa tiež mení.

Príčiny tejto choroby

Príčiny patológie nosových tkanív nie sú dôkladne študované, predpokladá sa, že rinofým sa vyvíja na pozadí 2 faktorov:

 1. Prítomnosť kožného roztoča (demodex).
 2. Kožné ochorenia zápalového charakteru.

Ochorenie môže dramaticky zvýšiť rýchlosť progresie po vystavení provokujúcemu faktoru. Medzi ne patria:

 • Dopad na životné prostredie (kolísanie teploty vzduchu, vlhkosť, dlhodobé pôsobenie pri vysokej alebo nízkej teplote, kontaminácia plynu a prašnosť vzduchu).
 • Časté používanie veľkého množstva alkoholu (alkoholizmus).
 • Patológia zažívacieho traktu.
 • Zmeny v hormonálnom pozadí (ochorenia endokrinného systému, prirodzené kolísanie hladín hormónov).
 • Používanie liekov (chemoterapia).
 • Vystavenie slnečnému žiareniu.
 • Choroby imunitného systému.
 • Vekové zmeny (viac náchylné k ochoreniu muža v dospelom veku - po 40 rokoch).
 • Nedostatok vitamínov.
 • Stres.
 • Choroby krvných ciev.

diagnostika

Pre diagnózu je nutné starostlivo študovať tkaniva a určiť, ktoré z nich prešla nárast (mazové žľazy, krvné cievy a kapilárach, spojivového tkaniva, elastických vlákien). Takéto štúdie sa vykonávajú v laboratóriu. Tiež je potrebné potvrdiť vysokú kvalitu formácií, na tento účel sa vykonáva biopsia. Medzi možné príčiny choroby sa hovorí infekcia klíšťatmi, takže musíte starostlivo skontrolovať škrabanie na prítomnosť parazita. Používanie inštrumentálnych diagnostických techník je neúčinné.

terapia

Liečba rhinofýmu môže pozostávať z viacerých metód účinných v rôznych fázach priebehu ochorenia.

Liečebná terapia

Liečba rinofymu v počiatočnom štádiu je možná bez operácie. Zameriava sa hlavne na lokálne zlepšenie toku krvi na povrchu nosa a obnovenie funkcie tráviaceho systému. Široko používané lokálne lieky vo forme mastí (prírodné bylinné prostriedky) a pleťové vody (s použitím bóru, tanínu a rezorcinol zlúčeniny - lieky s miestnou protizápalový účinok). Keď zlyhanie týchto zdrojov alebo stavať-up miery progresie ochorenia zmysel používať hormonálne lieky a masti vo forme tabliet.

Odstránenie rhinophymu

Ak má koža malé "hrbole", potom je ich odstránenie možné pomocou elektrokoagulácie alebo laserovej terapie. Formácie sú ovplyvnené bodovo, povrch rany má malú plochu, liečenie prebieha v krátkom čase. Laserová liečba rhinofýmu je vhodnejšia - umožňuje väčšiu lokálnu expozíciu potrebnej povrchovej vrstve, okolité tkanivá sú menej ovplyvnené.

Je možné vykonať operáciu na obnovenie tvaru nosa v neskorších štádiách ochorenia. Za týmto účelom sa môže použiť elektroskalpel, laserový lúč a dermabróza. V každom prípade sa metóda chirurgického zákroku zvolí individuálne.

Vďaka nízkej čerpacie lekár strávi v anestézii dermabroziyu - odstránenie povrchových vrstiev pokožky v snahe získať plochý povrch rany. Následne sa povrch nosa hoja a obnovuje kožu (na začiatku koža je tenká a červené, ale následne sa stáva normálny vzhľad).

V niektorých prípadoch sú uvedené chirurgické operácie s odstránením hypertrofovaných tkanív a následným šitím. Takéto zákroky zlepšujú tvar nosa, ale často zanechávajú jazvy.

Ak sa tkanivá podrobujú významnému rastu, je potrebná plastická chirurgia. Spočiatku lekár vykoná chirurgické odstránenie rinofymu na celú hĺbku poškodenia tkaniva. V nasledujúcom sa upraví tvar nosa a pokožka sa transplantuje. Riziko tvorby jaziev je minimálne.

komplikácie

Ak sa lekár nedotkne lekára včas, je možné vyvinúť nežiaduce dôsledky. Najhorší z nich je silné šírenie tkanív a výskyt estetickej poruchy. V závažnejších prípadoch sú možné nasledujúce komplikácie:

 • Obtiažne dýchanie (uzliny majú tendenciu klíčiť vnútri nosných priechodov).
 • Transformácia benígnych rastov na malígne.

Prevencia relapsov rhinovému

Po liečbe sú možné recidívy choroby, najmä spojené s neúplným odstránením ložísk proliferácie a zápalu. Aby ste im zabránili, musíte dodržiavať preventívne opatrenia - to je predpoklad.

 • Vylúčte dlhodobé vystavenie slnku, chladu a vetru.
 • Používajte opaľovací krém v teplej sezóne.
 • Odmietajte navštíviť saunu a saunu.
 • Dodržujte zásady racionálnej výživy.
 • Monitorujte zdravie tráviaceho systému.
 • V čase liečiť akné.

Opustiť používanie nápojov obsahujúcich alkohol.

Liečba a prevencia rinofémie

Rhinophyma (z gréckeho Nosorožce - nosa a phýma - výrastok na tele) - rast nosnej hube veľké, nerovnomerné, nezvyčajné, rozlohou v priebehu času a nie je estetický vzhľad svojho nosa kedysi považované za trest od Boha, v skutočnosti to nie je nič ako choroby zvanej rhinophyma. Rhinophyma sa vyvíja na koži nosa, v zriedkavých prípadoch prechádza do tváre, uší alebo brady. Vzhľadom k nárastu mazových žliaz a krvných ciev v nose pokryté akúsi hrbole, ktoré po rokoch rastie, čo spôsobuje svrbenie a nepríjemné porasty formulára. Nie je vylúčené vylučovanie hnisu. Niektoré vážne prípady vedú k strate schopnosti dýchať a vidieť.

Dôvody a predpoklady

Aké sú konkrétne príčiny ochorenia? Neexistuje jediný pohľad: niektorí veria, že rinofíma je zanedbaná rosacea, iní ju považujú za samostatnú chorobu.

Primárne postihuje kožu nosa v oblasti jej hrotu a krídel

Na základe praxe a štatistiky je riziková skupina:

 • ľudia, ktorých vek sa pohybuje od 40 do 60 rokov (často muži), svetlé a blond;
 • ľudí trpiacich endokrinnými ochoreniami, ako aj tých, ktorých príbuzní sa stretli s ochorením rosacey.

Rhinophyma sa vyvíja zvyčajne u mužov vo veku 40-50 rokov, náchylných na endokrinné ochorenia

Aké sú predpoklady?

 1. Po prvé, ide o životné podmienky: časté zmeny počasia, nadmerná hypotermia.
 2. Po druhé, nedostatočná koncentrácia vlhkosti alebo jej prebytok vo vzduchu.
 3. Po tretie, chemoterapia, rovnako ako ochorenia spojené s gastrointestinálnym traktom.
 4. Ďalším priaznivým faktorom rozvoja rinofymu je alkoholizmus.

Samotná choroba je pomalá, ale niekedy sa môže vyvinúť pomerne rýchlo. Zvyčajne sa už niekoľko rokov prekrýva nos, dochádza k deformácii.

Rozšírené cievy môžu prispieť k vzniku rôznych odtieňov kože nosa: karmínová, ružová, jasne červená, fialová.

Rhinophymus je rozdelený na tieto druhy:

 • žliaz;
 • aktinická;
 • vláknitý;
 • Fibre-angiektaticheskaya.

Vyznačujú sa nárastom určitých tkanív a farieb, ktoré nakoniec nadobúdajú nos.

Výskyt rinofémie je podporovaný alkoholizmom, chronickými gastrointestinálnymi ochoreniami a nepriaznivými environmentálnymi podmienkami

diagnostika

Odporúčame konzultovať s dermatológom. Lekárska diagnóza ochorenia zvyčajne prechádza ľahko, pretože má zjavné príznaky. Po všeobecnom vyšetrení nasledovala biopsia, po ktorej nasledovalo histologické vyšetrenie zamerané na identifikáciu typu rinofymy.

Pamätajte, že rinofémia sa môže stať malígnou formáciou.

Liečba rinofymu

Existuje niekoľko typov liečby rinofémie, ktoré závisia od fázy.

Upozorňujeme, že ľudová medicína je zbytočná.

Spočiatku sa choroba prejavuje slabo, ale zreteľne. Na pokožke je charakteristická drsnosť, sprevádzaná vazodilatáciou, takže v tomto štádiu je liečba liečivá. Priraďte lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu kože, liečivé roztoky. Okrem nich je potrebné upraviť životný štýl a výživu, využiť fototerapiu.

V srdci rozvoja rhinophymy - rozšírenie ciev kože a rast mazových žliaz

Posledné etapy sú charakterizované výrazným stavom, ktorý zahŕňa priamu kozmetickú intervenciu.

V závislosti od veľkosti sa ponúkajú rôzne spôsoby likvidácie:

 1. Dermabrázia. Táto metóda je vhodná pre menšie neoplasmy na nos. Jedná sa o mechanické brúsenie tkaniny tak, aby namiesto pôvodnej vrstvy, ktorá bola odstránená, sa objavila nová. Nevýhody tejto metódy - dlhé pooperačné obdobie zamerané na zotavenie.
 2. Laserová chirurgia. Hlavným nástrojom je laser, ktorý pomáha formovať tvar nosa a vyparovať tkanivá. Po týždni začína aktívna oprava pokožky.
 3. Operácia rádiových vĺn. Ošetrenie sa vykonáva pomocou rádiových vĺn. Táto metóda je pozoruhodná v tom, že vylučuje krvnú stratu a je to postup bez komplikácií. Príznaky ozdravenia sa objavujú za týždeň.
 4. Bežná chirurgia. Predtým bola táto metóda riešenia problému rhinofýmu dopytovaná a populárna, no nové technológie sa ustupujú do minulosti.

Ďalšie metódy likvidácie: kryochirurgia, ultrazvuk.

Najlepšie je zbaviť sa rinofymu pri vnútornej anestézii, pretože operácia bude sprevádzaná nepríjemnými dráždidlami.

Postupne sa deformuje, nadobúda podobný tvar a je zvýraznený farbou

Odstránenie rhinofýmu (video)

Prevencia rinofymu

Pre prevenciu musíte dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Pobyt na slnku by sa mal udržiavať na minime a použitie opaľovacích krémov je vylúčené.
 • Dlhodobý pobyt v miestach, kde hrozí náhle zvýšenie alebo zníženie teploty, je zakázané.
 • Odporúča sa prestať s alkoholom.
 • Aby sa zabránilo výskytu rhinofýmu, je lepšie riešiť včasnú liečbu porúch trávenia, hormonálnych porúch a zápalov kože.

Chirurgická metóda sa postupne nahrádza novými typmi liečby rhinofýmu

Pravdepodobnosť recidívy príznakov ochorenia je nízka, ak sa liečba vykonala správne.

Rhinophyma - skôr nepríjemné ochorenie, ktoré môže znetvorenie tvár osoby, takže v prvom príznakom je lepšie poradiť sa s dermatológom, ako na začiatku ochorenia, môžete vyriešiť problém, bez toho aby sa uchyľovať k deštrukcii. Rinofima vyvoláva nepríjemnosti a môže sa vyvinúť aj na zhubné nádory na koži. Čím skôr začne liečba, tým lepšie. Najlepšou prevenciou je neustále pozorovanie vášho tela a pobyt v zdravom ekologickom prostredí.

Funkcie, metódy diagnostiky a liečby rinofymu nosa

Aké faktory môžu vyvolať také vážne ochorenie ako rinofýmu nosa? Je veľmi dôležité rozpoznať patológiu v počiatočných štádiách vývoja. Existujú moderné metódy terapie, ktoré pomôžu zbaviť sa tejto choroby.

obsah

Existujú také patológie, ktoré "uprednostňujú" ovplyvňovanie určitých orgánov alebo častí tela v ľudskom tele. K tomu je možné nosiť rinofýma nosa. Táto choroba sa vyvíja iba na tomto orgáne.

Čo je rhinophyma?

Rhinophyma je patológia nosa, ktorá sa vzťahuje na benígne nádorové útvary. Charakteristickou črtou choroby je nárast vo všetkých častiach nosa.

Podľa štatistík patológia najčastejšie postihuje mužskú populáciu staršiu ako 40 rokov.

Ochorenie je charakterizované predĺženým priebehom a jeho vývoj sa spasmodicky prejavuje. Zápalový proces v koži vyvoláva hypertrofiu krvných ciev, kanálikov mazových žliaz, spojivového tkaniva.

Ak sú na nosi novotvary a začervenanie - je to príležitosť konzultovať s lekárom, aby sa nestratil vývoj rhinofýzy nosa

Existuje iný názov pre chorobu - "víno" nos, alebo epifýza.

Formy rinofymu

S rozvojom tejto patológie dochádza k prudkému nárastu veľkosti nosa, kŕče expandujú, takže pokožka v tejto časti nadobúda odtieň červenej až modrej farby.

Lekári rozlišujú niekoľko foriem ochorenia:

 1. Glandulárny rhinofýma. Diagnózu tejto formy častejšie sa prejavuje výskytom hľuzovitých výrastkov na krídlach a špičke nosa. Niekoľko malých útvarov sa môže zlúčiť do jedného. Ak stlačíte póry na nos, potom sa z nich vyteká kvapalina s nepríjemným zápachom.

Malé formácie v neprítomnosti liečby sa čoskoro stanú obrovskými nárastmi

 1. Vláknová forma choroba je zriedkavá. Kondenzácia kože na nos je, zatiaľ čo samotná forma sa nemení. Povrch bez nárazov a drsnosti.

Utesnenie kože na nos môže byť prvým znakom vývoja vážnej choroby

 1. Aktinický rhinofýma uprednostňuje ohromenie tých, ktorí sú náchylní na opálenie. Koža sa stáva silnejšou, objaví sa kyanotický odtieň a na krídlach nosa sa rozrastajú. Neexistuje prakticky žiadny zápach, pretože sa nevyskytuje rast mazových žliaz.

Láska k opaľovaniu môže byť vážnym problémom s pokožkou na nos

 1. Fibro-angietická patológia odlišuje rovnomerné zvýšenie nosa, vzdelanie mäkké, klenoty dostávajú purpurovej farby. Táto forma je charakterizovaná tvorbou viacnásobných pustúl.

Ak choroba nie je diagnostikovaná v prvých štádiách, existuje riziko závažných komplikácií, ktoré sa potom ťažko liečia

Dôležité! V rozširujúcich sa tkanivách nosa sa môžu objaviť iné nádory rôzneho pôvodu, takže návšteva dermatológa je jednoducho potrebná.

Príčiny tejto choroby

Táto patológia má niekoľko dôvodov pre jej vývoj:

 • Ak chcete vyvolať vzhľad rhinophyma mikroskopických demodex kliešťov môže.
 • Chronické zápalové procesy kože.

Okrem toho existuje niekoľko provokačných faktorov, ktoré urýchľujú vývoj patológie. K tomu je možné nosiť:

 1. Ostré kolísanie teploty vzduchu.
 2. Zlé environmentálne podmienky.
 3. Zneužívanie alkoholu.

Láska k alkoholickým nápojom nie je len na úkor celého organizmu, ale aj riziko vzniku závažnej choroby nosa

 1. Choroby gastrointestinálneho traktu.
 2. Problémy v práci endokrinného systému, hormonálne poruchy.
 3. Vplyv chemoterapie.
 4. Dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu.
 5. Vekové zmeny v tele.
 6. Nedostatok určitých vitamínov a minerálov.
 7. Častý stres.
 8. Patológia cievneho systému.
 9. Autoimunitné ochorenia.

Je potrebné vedieť. V rizikovej zóne sú muži, to sú tieto, ktoré najčastejšie prekonáva táto patológia.

Etapy choroby

Rinofima je ochorenie, ktorého liečba závisí úplne od štádia vývoja. A oni sa vyznačujú niekoľkými:

 1. Prvá fáza sa vyznačuje malými zmenami. Na koži môžete vidieť malú drsnosť, vyžarujúce krvné cievy. Terapia v tejto fáze je najúčinnejšia.

Ak sa koža nosu stane veľmi viditeľnou v krvných cievach a je tu malá drsnosť, potom je to príležitosť ponáhľať sa k dermatológovi

 1. Ďalšia fáza vývoja ochorenia je poznačená nárastom veľkosti nosa, koža nadobúda nezvyčajný odtieň a objavujú sa rastliny.

Nedostatok terapie v prvej fáze vedie k ďalšiemu vývoju ochorenia

 1. V poslednom štádiu sa nárasty stávajú výraznými, môže sa stať niekoľko, malé sa zlučujú do jednej väčšej formácie. Používanie drog neprináša výsledky.

Symptómy poslednej etapy vývoja nosa nosa sú také, že je takmer nemožné vyhnúť sa chirurgickým zásahom

Je potrebné vedieť! Nepoužívajte improvizované prostriedky na zbavenie sa tejto patológie, iba kompetentný špecialista je schopný poskytnúť účinnú pomoc.

Ako rozpoznať prvé príznaky rinofymy

Táto choroba sa vyznačuje pomalým vývojom. V určitom období môžete zaznamenať zrejmé patologické zmeny v orgáne:

 • Nos sa zväčšuje.
 • Cez kožné vylučujúce krvné cievy.
 • Koža sa stáva nerovnomerná, drsnosť sa objavuje.
 • Farba kože sa mení, stáva sa hnedastým, s vývojom patológie sa farba zmení.

Choroba sa môže rozvíjať dvoma spôsobmi:

 1. Akné. Pacienti si všimnú množstvo výtokov z nosa na akné; ak sú stlačené, potom sa priradí obsah purulentného charakteru s nepríjemným zápachom.
 2. Možnosť Fibrotické vývoj zahŕňa zafarbenie pokožky, stáva sa modrastá, tam je veľa červených uzlov, rastúca sieť kapilár.

Rinophyma z nosa - liečba

V závislosti od štádia patológie a závažnosti príznakov sa liečba ochorenia vykonáva v niekoľkých smeroch:

 1. Liečba.
 2. Chirurgická intervencia.

Dôležité! Neexistujú žiadne národné recepty na zbavenie sa tejto choroby, bez ohľadu na formu a fázu vývoja.

Bojujeme s rinofímiou pomocou liekov

Ak sa pacient včas obrátil na lekára, keď bola choroba v počiatočnom štádiu vývoja, potom existuje možnosť užívať lieky. Lieky pomáhajú zlepšiť tok krvi a normalizujú činnosť tráviaceho traktu. Pacient je predpísaný:

 • Lieky vo forme masti na prírodných základoch.

Ak kontaktujete lekára včas, použitie externých prostriedkov neumožní ďalší vývoj patológie

 • Lotióny s boritovými alebo resorcinolovými formuláciami dobre zmierňujú zápal.
 • Ak choroba postupuje, hormonálne prípravky sú predpísané vo forme masti a tabliet.
 • Ak sú príčinou vývoja patológie endokrinné ochorenia, fondy sa používajú na normalizáciu hormonálneho zázemia.

Chirurgické odstránenie

Ak sa rinofýmum naďalej rozširuje a lieky nepomáhajú, potom bez rýchleho odstránenia nestačí. Lekári používajú niekoľko spôsobov odstránenia:

 1. dermabrasion. Používa sa v prítomnosti malých útvarov. Metóda zahŕňa mechanické leštenie povrchu kože, staré bunky sú odstránené a ich miesto je obsadené novými. Táto metóda si vyžaduje dlhé obdobie na zotavenie.
 2. Použitie laserového žiarenia. Rinofima zmizne v dôsledku odparovania tkanív, potom začne ich aktívna regenerácia.
 3. Operácia rádiových vĺn spôsobuje odstránenie vzdelávania rádiovými vlnami. Výhodou metódy je absencia komplikácií a rýchle zotavenie.
 4. Chirurgické odstránenie. Teraz sa tento prístup využíva čoraz menej, vzhľadom na dostupnosť moderných techník.

Komplexné formy rinofymu sa môžu liečiť iba chirurgickým skalpelom

Je potrebné vedieť. Odstránenie rinofýmu chirurgickým zákrokom sa vykonáva v celkovej anestézii.

Komplikácie choroby

Ak nezačnete liečbu v počiatočných štádiách vývoja patológie, môžu sa objaviť nasledujúce komplikácie:

 • Znovuzrodenie benígneho vzdelania v malígnych.
 • Ak sa tvoria veľké rastliny, môže byť nosné dýchanie ťažké.
 • Nepríjemný estetický účinok, pretože nos stráca svoj pôvodný tvar a veľkosť.

Je potrebné vedieť. Po ukončení liečby sa Rhinophyma môže opäť vyvinúť, ak sa liečba vykonala nesprávne alebo nebola dokončená.

Prevencia vývinu choroby

Z vývoja patológie nemôžete úplne poistiť, ale ak sa dodržia určité odporúčania, môžete znížiť riziko jeho vývoja:

 1. Minimalizujte pod otvorenými lúčmi slnka.
 2. Ak je to možné, nezostávajte na miestach s ostrými zmenami teploty a vlhkosti.
 3. Nezneužívajte alkoholické nápoje, ale je lepšie ich úplne odmietnuť.
 4. Včas lieči choroby tráviaceho traktu, endokrinné patológie.
 5. Správna liečba akné a akné na pokožke.

Včasná liečba akné a akékoľvek vyrážky na tvári znížia riziko vzniku nosorožca nosa

Rinofima bez vhodnej liečby môže do značnej miery deformovať tvár pacienta, preto sa neodkladajte návštevou dermatológa. Čím skôr začne terapia, tým lepší výsledok.

Rhinophyma nosa: diagnóza a liečba

Etiológia a patogenéza

Rhinophyma sa považuje za infiltratívne-produktívnu komplikáciu rosacey, ktorá je najčastejšie diagnostikovaná u mužov vo veku nad 40 rokov. V prípade, že v anamnéze pacienta s rhinofímiou nie je žiadna rosacea alebo rosacea, choroba sa považuje za samostatné ochorenie.


Etiológia nosa nosa nebola úplne pochopená, avšak u tých ľudí, ktorí sú náchylní na časté prehrievanie alebo prechladnutie, sú častejšie diagnostikované teplotné výkyvy.

Zvýšená vlhkosť, suchá podnebie, nadmerná prašnosť vzduchu - to všetko zvyšuje riziko rinofymy.
.

Pri analýzach u pacientov s rinofýmom sa často vyskytujú rôzne typy porúch na pozadí hormonálneho pôvodu, ako aj ochorenia gastrointestinálneho traktu. Stres sám, abnormálne diéty, hypovitaminóza - to všetko nie je príčinou rhinophymu, ale v kombinácii s vyššie uvedenými faktormi sa pravdepodobnosť jej vzniku môže zvýšiť.

Neexistuje žiadny priamy vzťah medzi rinofýmom a chronickým alkoholizmom. Malo by sa však pamätať na to, že v prípade alkoholizmu je možné pripojiť ochorenia postihujúce rôzne orgány a systémy. Zneužívanie alkoholických nápojov a rinofýma sú dve úzko súvisiace veci.

Vrodené cievne zmeny na koži tváre, ako aj modifikácia vrodeného vaskulárneho nevusu u väčšiny pacientov môžu viesť k zmenám na tvári typu fimoidov.

Rinofíma sa považuje za infiltrova-produktívnu komplikáciu rosacey. čo je najčastejšie diagnostikované u mužov vo veku nad 40 rokov. V prípade, že v anamnéze pacienta s rhinofýmom nie je žiadna rosacea alebo rosacea. potom sa choroba považuje za samostatné ochorenie.

Etiológia nosa nosa nebola úplne pochopená, avšak u tých ľudí, ktorí sú náchylní na časté prehrievanie alebo prechladnutie, sú častejšie diagnostikované teplotné výkyvy.

Zvýšená vlhkosť, suchá podnebie, nadmerná prašnosť vzduchu - to všetko zvyšuje riziko rinofymy.

Pri analýzach u pacientov s rinofýmom sa často vyskytujú rôzne typy porúch na pozadí hormonálneho pôvodu, ako aj ochorenia gastrointestinálneho traktu.

Stres sám, abnormálne diéty, hypovitaminóza - to všetko nie je príčinou rhinophymu, ale v kombinácii s vyššie uvedenými faktormi sa pravdepodobnosť jej vzniku môže zvýšiť.

Neexistuje žiadny priamy vzťah medzi rinofýmom a chronickým alkoholizmom. Malo by sa však pamätať na to, že v prípade alkoholizmu je možné pripojiť ochorenia postihujúce rôzne orgány a systémy. Zneužívanie alkoholických nápojov a rinofýma sú dve úzko súvisiace veci.

Vrodené cievne zmeny na koži tváre, ako aj modifikácia vrodeného vaskulárneho nevusu u väčšiny pacientov môžu viesť k zmenám na tvári typu fimoidov.

Termín rhinofíma skrýva hypertrofiu všetkých prvkov kože (najmä mazových žliaz) v oblasti vonkajšieho nosa. Táto choroba má benígnu nádorovú povahu a je najbežnejšia u mužov stredného a staršieho veku. Konečné príčiny ochorenia neboli stanovené. Najväčšia hodnota je však dávaná chronickým zápalovým procesom v koži, najmä rosacei (rosacea). Predpokladá sa, že je spojená aj s inými faktormi vonkajšieho alebo vnútorného vplyvu:

 • Podchladenie.
 • Prašnosť vzduchu.
 • Dlhodobé slnečné žiarenie.
 • Endokrinné poruchy.
 • Dietetické chyby.
 • Hypovitaminóza.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Psychoemotional stres.
 • Zneužívanie alkoholu.

dôvody

Rinofíma je infiltratívno-produktívna komplikácia rosacey a je častejšie diagnostikovaná u mužov nad 40 rokov. Ak v anamnéze pacienta s rinofýmom nie je žiadna rosacea alebo ružové akné, potom sa považuje za samostatnú chorobu.

Hlavnou príčinou nosovej rinofýzy sú chronické zápalové ochorenia kože (rosacea a iné). Tiež sa choroba často vyvíja v dôsledku demodekózy. Úvod a aktivácia mikroskopického roztoče demodexu. Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu rinofymu, zahŕňajú:

 • hormonálne poruchy;
 • chronických ochorení gastrointestinálneho traktu, kardiovaskulárneho systému, štítnej žľazy;
 • alkoholizmus;
 • autoimunitné ochorenia;
 • chemoterapie;
 • dlhodobý pobyt v prostredí nepriaznivom pre životné prostredie ("škodlivá" práca, vysoký prach, podnebie s vysokou vlhkosťou, prudký pokles teploty, chlad, teplo).

Riziková skupina zahŕňa mužov vo veku 40-50 rokov. U žien sa rinofýma nosu vyvíja oveľa menej často, obvykle počas menopauzy, keď sú závažné hormonálne zmeny.

Dnes nie sú presne definované. Lekári predpokladajú, že ak sa pacientovi diagnostikuje nos nosa, príčiny vzniku tohto ochorenia sú nasledovné:

 • Prítomnosť dermálneho kliešťa.
 • Zápal epidermis.

Je však presne známe, ktoré faktory môžu spustiť vývojový mechanizmus:

Etymológia choroby nie je úplne pochopená. Lekári zistili, že množstvo príznakov a genetická predispozícia prispievajú k rozvoju rinofymy.

Externálne sa prejavuje ako chronické zápalové ochorenie kože tváre, čela a nosa. Často sprevádzaný vývojom mäkkého knotového infiltrátu jasnej šarlátovej alebo kyanotico fialovej farby.

Ďalší rinofýma sa vyskytuje ako komplikácia po infekčno-produktívnej rosacei. Ak pacient nemá anamnézu akné alebo rosacey, rinofým sa liečí ako samostatné ochorenie kože.

Dermatológ sa zaoberá liečbou choroby v prvých štádiách a potom plastickým chirurgom.

Často v anamnéze pacientov dochádza k porušovaniu v endokrinnom systéme, hormonálnym ochoreniam, narušeniam práce tráviaceho traktu. Samostatne, rhinophyma nie je spôsobená stresom, nedostatkom vitamínov alebo porušením stravy.

Predpokladá sa, že rinofým sa rozvíja proti dvom hlavným faktorom:

 • zápalové ochorenia kože;
 • kožný roztoč (demodex).

Existuje aj množstvo faktorov, ktoré vyvolávajú rýchly vývoj rinofymu:

 • zneužívanie alkoholu (alkoholizmus);
 • patológia v práci tráviaceho traktu;
 • nepriaznivé podmienky prostredia - práca v chlade, kolísanie teploty vzduchu, kontaminácia plynu, vysoká vlhkosť atď.;
 • dlhodobé vystavenie slnku;
 • liečba onkologických ochorení (chemoterapia);
 • prudká zmena hormonálneho zázemia (prirodzené vibrácie hormónov, hormonálne poruchy súvisiace s vekom, ochorenie endokrinných žliaz);
 • stres a dlhotrvajúci emocionálny stres;
 • nedostatok vitamínov;
 • rôzne cievne ochorenia.

Rinofíma je infiltratívno-produktívna komplikácia rosacey a je častejšie diagnostikovaná u mužov nad 40 rokov. Ak v anamnéze pacienta s rinofýmom nie je žiadna rosacea alebo ružové akné, potom sa považuje za samostatnú chorobu.

Etiológia ochorenia nie je úplne pochopená.

Rhinophyma sa môže vyvinúť vďaka:

 • demodikóza ochorenia kože (ochorenie spôsobené zavedením mikroskopického roztoče demodexu v kožnej vrstve);
 • chronických zápalových ochorení kože.

Faktory prispievajúce k rozvoju ochorenia:

 • nepriaznivé podmienky prostredia (vysoký prach, vysoká vlhkosť, náhle zmeny teploty, prechladnutie, dlhodobé vystavenie vysokým teplotám (napríklad na slnku));
 • zneužívanie alkoholu;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • endokrinné ochorenia (hormonálne poruchy spôsobené chorobami štítnej žľazy, pankreasu atď.);
 • chemoterapia (s onkologickými ochoreniami);
 • autoimunitné choroby (choroby, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku patologickej produkcie protilátok (ochranných buniek ľudského imunitného systému) proti zdravým tkanivám, zatiaľ čo zdravé tkanivá sa vnímajú ako cudzie a zničené vlastným imunitným systémom);
 • Sexuálna príslušnosť (ochorenie je typické pre mužov nad 40 rokov);
 • vitamínové nedostatky;
 • stresové situácie;
 • nepresnosti v strave.

Príčiny rinofymy sú takéto faktory:

 • v pokročilom štádiu ochorenia rosacey;
 • akné rosacea;
 • porušenie hormonálneho pozadia;
 • vitamínové nedostatky;
 • stresové situácie v kombinácii s inými faktormi;
 • prehrievanie;
 • podchladenie;
 • vysoká vlhkosť;
 • nadmerná suchosť;
 • prach vzduchu;
 • konzumácia alkoholu;
 • vrodené cievne zmeny v koži.

klasifikácia

Existujú štyri druhy rhinofýma: fibro-angiomatózny, žľazovitý (žľazovitý), vláknitý, aktinický.

Termín rhinophyma pochádza z gréckych "Rhinos" (nos) a "phyma (outgrowth, cone). V prípade, že ochorenie je lokalizovaný na brade, sa nazýva gnatofimoy, v mieste viečok blefarofimoy na ušnice - otofimoy, cez most, na tvári - metafimoy. Celkovo sa rozlišujú 4 formy ochorenia.

 • Veľkolepý (žľaza). Vyskytuje sa častejšie ako iné. S touto formou vzdelávania, mäkké, hľuzovité, pripomínajú zhluky. S progresiou ochorenia vyrastajú výrastky, čo bráni dýchaniu a jedlu. Ovplyvnená koža je cyanoticky červená, lesklá s množstvom rozšírených pórov a ciev. Po stlačení nosa sa pastovitá látka oddelí.
 • Vláknitý. S touto formou pokožka zostáva hustá, zachová sa tvar nosa. Avšak v dôsledku rastu tkanív a rozšírenia krvných ciev sa povrch stáva nerovný, červenofialový. Keď palpacie kužele nie sú jednotné. Sebum s nepríjemným zápachom sa môže oddeliť.
 • Fibre-angioektaticheskaya. Rozlišuje sa od fibrotického rhinofýma prítomnosťou pustulátov - akné, vyrážky s purulentným obsahom. Keď odchádzate von, hnis s malým množstvom krvi sa naleje do kôr. Nádory na nos sú veľmi roztiahnuté, farba kože je bohato červená. Pacienti sa sťažujú na bolesť, svrbenie.
 • Aktinická. Takýto rhinofýma vzniká najmä po páde na slnku. Je charakterizovaná miernym rovnomerným zhrubnutím kože, prítomnosťou cievnych hviezd, rozšírenými pórmi na krídlach. Farba nosa postupne získava fialovo-kyanotickú farbu.

Najjednoduchším smerom je aktinická forma rhinofýma. Avšak všetky typy ochorení sú liečené výlučne chirurgickými metódami. Iba v počiatočných štádiách môže dôjsť k odstráneniu rinofymy s dermabrázou (resurfacing vrstvenej kože).

Diagnózu rinofýzy stanovuje lekár podľa klinickej klasifikácie. A vychádza z histologického obrazu. Podľa morfológie môže mať tento proces nasledujúce formy:

 1. Žľavo (žľaza).
 2. Vláknitý.
 3. Fibroangiomatoznuyu.
 4. Aktinická.

Každý z nich má určité vlastnosti. Glandulárny rhinofým sa vyznačuje miernym prehĺtaním kože a mazových žliaz.

Vo vláknitých formách sa infiltrova a zhustne nos, zväčšené venózne kapiláry sú pripojené k vaskulárnej zložke a aktinová odroda poskytuje rovnomerné zvýšenie orgánu s výskytom vyčnievajúcich uzlín.

Rhinophyma nosa je klasifikovaná na základe morfologických vlastností, ktoré určujú klinický obraz.

Rhinophyma nosa je hypertrofická a vláknitá. Okrem toho existuje ďalšia klasifikácia patológie:

 1. Vláknitý.
 2. Aktinická.
 3. Granulárne.
 4. Fibre-angiektaticheskaya.

Zjavenie patológie závisí od toho, aký typ patológie sa u pacienta vyvíja.

príznaky

Symptómy ochorenia závisia od jeho tvaru.

Symptómy fibroangioektickej formy:

 • nos narastá rovnomerne vo veľkosti;
 • konfigurácia nosa je zachovaná;
 • koža nosa nadobudne jasne červenú farbu.

Symptómy žliazovej formy:

 • Na krídlach nosa sa vytvorili tri tuberosity;
 • vyvinúť hľuzovité uzliny;
 • uzly sa môžu zlúčiť;
 • uzlíky majú mäkkú konzistenciu;
 • dýchavičnosť;
 • problémy s jedlom;
 • znetvorená tvár.

Symptómy vláknitej formy:

 • koža nosu sa stáva kyanoticky fialovou;
 • teleangiektázie;
 • hyperplastické mazové žľazy;
 • tvar nosa sa zmenil;
 • pokožka má malý vzhľad.

Symptómy aktinickej formy:

 • nos je rovnomerne zväčšený;
 • koža sa stáva postupne hnedasto-kyanotická;
 • teleangiectasias sú lokalizované na krídlach nosa;
 • póry kože sú rozšírené;
 • pustuly chýbajú.

Rhinophyma sa vyznačuje pomalým priebehom po mnoho rokov, po ktorom je možná progresia ochorenia.

diagnostika

Ak je ovplyvnená koža nosa, je potrebné si s dermatológiou objednať schôdzku. Je tiež potrebné poradiť sa s onkológom a chirurgom. Na diagnostiku sa používa histológia. Inštrumentálne metódy sa v tomto prípade nepoužívajú.

Vo svojom vzhľade sa rinofýma podobá rastu. Poslednú z nich možno vysvetliť hypertrofiou a hyperpláziou kože nosa.

Nastrost sa deje ako jeden a vo forme uzlov. V tomto prípade je diagnostikovaný nodulárny rhinofýma.

Vzhľadom na rozšírené cievy môže byť farba takých hypertrofických uzlín v rozmedzí od červených až po tmavé a dokonca aj od fialových odtieňov.
.

Mastné žľazy veľkej veľkosti, ako aj folikuly sú upchaté keratínom. Miesto postihnuté rhinofýmou je lymfatický interfollicular typ zápalového infiltrátu.

V prípade ďalšej progresie rinofymu sa môžu pozorovať granulómy a často sa mazové žľazy vyprázdňujú do normálneho sínusu.
.

V prípade nájdenia rinofymu bude väčšina hypertrofovaného tkaniva, pozostávajúca z dilatovaných ciev s tenkými stenami, jasne viditeľná. Koža, ktorá bola postihnutá rhinofýmou, je náchylná na vývoj ďalších nádorov.

Veľká forma rinofymy

Rinophyma je niekoľko odrôd. Zvyčajne sú vdovačné formy diagnostikované častejšie, zatiaľ čo výrastky nosovej sami vyzerajú ako hrubé uzly.

Zvyčajne konzistencia týchto uzlov bude mäkká a povrch, ktorý bol postihnutý rhinofýmom, zvyčajne lesklý a mastný, má cyanotický odtieň.
.

Vlákna forma rhinofýmu

Pokiaľ ide o vláknitú formu rinofymu, je oveľa menej bežné. V tejto forme bude mať vrstva kože tiež hypertrofický vzhľad, ale koža bude hustá, a tak sa zachová konfigurácia nosa.

Povrch pokožky je hladký, lesklý, pozostáva z rozšírených pórov. Je tiež možné extrahovať kožné mazu, ktoré sa pri interakcii so vzduchom znečisťujú.

Pri palpácii je palpácia mazových žliaz rôznej hustoty hmatateľná.
.

Fibroangiomatózna forma rinofymu

Z vonkajšieho hľadiska sa rinofýma javí ako rast, čo je spôsobené hypertrofiou a hyperpláziou kože nosa. Rast môže byť jednoduchý alebo vo forme uzlov, potom je nodulárny rhinofýma diagnostikovaný.

Vzhľadom na rozšírené cievy môže farba hypertrofovaných uzlín v rozmedzí od červených až tmavohnedých a fialových odtieňov.
.

Veľké mazové žľazy a folikuly sú upchaté keratínom, oblasť postihnutá rhinofýmom je lymfatický interfolliculárny zápalový infiltrát. Ak postupuje rinofýma, granulomy sa pozorujú a často obrovské mazové žľazy sa vyprázdňujú do normálneho sínusu.

Pri rinofíme je jasné, že väčšina hypertrofovaného tkaniva pozostáva z rozšírených ciev s tenkými stenami. Koža postihnutá rhinofýmou je náchylnejšia na vývoj novotvarov.

Rhinophyma sa vyskytuje v niekoľkých druhoch. Veľkolepé formy sú diagnostikované častejšie, prehĺtania kože nosa v tomto prípade vonku vyzerajú ako hrubé uzly. Konzistencia uzlov je mäkká a povrch oblasti postihnutého rhinophymou je lesklý mazový s modravým a menej lilačným odtieňom.

Vlákna forma rhinofýmu je menej častá, s touto formou sú vrstvy kože tiež hypertrofované, ale koža je hustá, čo zachováva konfiguráciu nosa. Povrch je hladký, lesklý z rozšírených pórov, je možné uvoľniť mazu, ktorý pri vystavení vzduchu dostane nepríjemný zápach.

Pri palpácii sa prejavuje exprimovaná hyperplázia mazových žliaz rôznej hustoty.
.

Fibroangiomatoznaya rhinophyma klinicky podobné vláknité forme rhinophyma, ale keď palpačná miesta viac pružný a mäkký. Vzhľadom na veľký počet telangiektáz, povrch nosa má tmavo červenú farbu.

Diferencujte túto formu rinofymu od zvyšku prítomnosťou veľkého množstva povrchových a hlbokých pustúl. Obsah pustúčov je krvavý-purulentný, ktorý sa škrabá do kôry ako evakuácia.

Pacienti okrem nedostatku dychu sa sťažujú na svrbenie, bolesť a parastéziu.
.

Aktinickej rhinophyma forma má priaznivejšie priebeh, dermis rovnomerne mierne zahustiť, nos zmodrie farba, teleangiektázie lokalizované prevažne v nose krídla.

Táto forma rhinophymatických pustúl chýba a ústa mazových žliaz sú mierne roztiahnuté, takže koža je mierne oddelená bez krustovania na povrchu nosa.

Hlavnou patogénnou zložkou aktinického rinofymu je aktinická elastóza.
.

Priebeh rinofymu je predĺžený, s postupnosťou stupňov odpustenia procesu a štádiami aktívneho rastu. Spravidla aktívneho rastu rhinophyma pozorované v prvých rokoch chorobe, rast môže úplne zastaviť, ale návrat rhinophyma nie je pozorovaný v niekoľkých málo rokoch.

Rhinophyma ťažké dýchanie nosom, zatiaľ čo obrovská veľkosť a príjem potravy, a to napriek skutočnosti, že proces choroby nezasahoval chrupavku, tlak expandovaného rhinophyma nimi je tak veľký, že nosovej chrupavky, deformované alebo podrobený úplnému zničeniu.

Vo svojom vzhľade sa rinofýma podobá rastu. Poslednú z nich možno vysvetliť hypertrofiou a hyperpláziou kože nosa.

Nastrost sa deje ako jeden a vo forme uzlov. V tomto prípade je diagnostikovaný nodulárny rhinofýma.

Vzhľadom na rozšírené cievy môže byť farba takých hypertrofických uzlín v rozmedzí od červených až po tmavé a dokonca aj od fialových odtieňov.

Mastné žľazy veľkej veľkosti, ako aj folikuly sú upchaté keratínom. Miesto postihnuté rhinofýmou je lymfatický interfollicular typ zápalového infiltrátu.

V prípade ďalšej progresie rinofymu sa môžu pozorovať granulómy a často sa mazové žľazy vyprázdňujú do normálneho sínusu.

V prípade nájdenia rinofymu bude väčšina hypertrofovaného tkaniva, pozostávajúca z dilatovaných ciev s tenkými stenami, jasne viditeľná. Koža, ktorá bola postihnutá rhinofýmou, je náchylná na vývoj ďalších nádorov.

Rinophyma je niekoľko odrôd. Zvyčajne sú vdovačné formy diagnostikované častejšie, zatiaľ čo výrastky nosovej sami vyzerajú ako hrubé uzly.

Zvyčajne konzistencia týchto uzlov bude mäkká a povrch, ktorý bol postihnutý rhinofýmom, zvyčajne lesklý a mastný, má cyanotický odtieň.

Pokiaľ ide o vláknitú formu rinofymu, je oveľa menej bežné. V tejto forme bude mať vrstva kože tiež hypertrofický vzhľad, ale koža bude hustá, a tak sa zachová konfigurácia nosa.

Povrch pokožky je hladký, lesklý, pozostáva z rozšírených pórov. Je tiež možné extrahovať kožné mazu, ktoré sa pri interakcii so vzduchom znečisťujú.

Pri palpácii je palpácia mazových žliaz rôznej hustoty hmatateľná.

Rinofima je pomaly progresívne chronické ochorenie. Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú na mieste rosacey.

Na pokožke sú tvorené jemné uzliny, ktoré môžu byť mierne ružovo sfarbené, červené alebo cyanotické. Postupne rastú rastliny a spájajú sa do zvláštneho rastu.

Nos nadobudne tvar kužeľa, stane sa nerovný a červený. Prakticky všetci pacienti majú póry.

V niektorých prípadoch sa pozoruje patologické rozdelenie purulentnej sekrécie. Niekedy sa proces rozširuje na pokožku čela a líca.

V určitom štádiu vývoja sa zastaví rast rhinophymu. Symptómy ochorenia:.

 • prítomnosť mäkkých uzlín, tuberosity kože;
 • zvýšený nos, tvorba;
 • oddelenie hnisavých hmôt od tlaku;
 • nepríjemný zápach;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • znetvorenie tváre.

Symptómy rhinofýma sú celkom typické. Kvôli hypertrofii kože sa nos zväčšuje, získava kopcovitý povrch a niekedy nepravidelný tvar.

Uzly môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. Ich farba je odlišná: od červenej alebo kyanotickej po hnedú a fialovú.

Koža nosa sa stáva mastnou, zväčšené póry sú viditeľné, po ktorých sa masové tajomstvo vytiahne po stlačení.

Najčastejšie sa zaznamenáva glandulárny rhinofýma. Zároveň sú uzly mäkké, ale výrazne sa rozširujú, čo mení konfiguráciu nosa.

Niekedy majú tvar drážkovaných konštrukcií, ktoré visia nadol. Táto formácia zasahuje do dýchania, dokonca vytvára nepohodlie počas jedenia, nehovoriac o estetickom momente.

Vláknová forma nemení konfiguráciu nosa a takéto uzly nebudú. Koža sa stáva hustejšia vďaka infiltrácii a hypertrofii buniek.

A šírenie krvných ciev jej dáva červeno-modrý odtieň. Pri fibroangiomatóznom rinofíme sa pozoruje významné rozšírenie žíl (telangiektázia).

V koži sú početné pustuly - to sú póry, upchaté bunkami keratínu a mŕtvymi bielymi krvinkami. Potom sa na ich mieste vytvoria kôry.

Pacienti preto majú obavy z bolesti s palpáciou nosa, pruritu a senzibilizácie (necitlivosť, "plazenie").

Priaznivejší je priebeh aktinickej formy. Vrstvy kože sú rovnomerné, bez silného rozšírenia potrubia mazových žliaz a pustulárnych prvkov.

Krusty sa netvoria a telangiektázy sú lokalizované hlavne v oblasti krídel nosa. Nadmerná koža je pružná a nedosahuje veľkých rozmerov.

Rinofima je charakterizovaná predĺženým priebehom, v ktorom sa aktívny rast strieda s remisiami a tlmením zápalového procesu. Najrýchlejší vývoj sa pozoruje na začiatku ochorenia a časom sa spomaľuje a úplne sa môže zastaviť.

Avšak nič sa nevráti, nos bude zmenený. Navyše výrazná kožná hypertrofia môže viesť dokonca k zničeniu chrupky.

Ak má pacient rinofýmu, mali by sa zvážiť príčiny, symptómy a spúšťače, aby lekár mohol predpísať primeranú liečbu. Takže v závislosti od formy ochorenia môžu byť príznaky:

 • Vláknitý. Len tú kožu nosu rastie. Okrem toho sa malé nádoby rozširujú, aj keď povrch postihnutej časti tela zostáva hladký. Koža nadobúda fialovú farbu.
 • Fibre-angiektaticheskaya. Rast tkaniva sa v tomto prípade vyskytuje rovnomerne, to znamená, že vonkajšie prirodzené obrysy nosa sa prakticky nemenia. Koža sa stáva červenou a veľmi svetlá, pretože sa vo vnútri formácie objavujú nové kapiláry. Na nos je vidieť ložisko zápalu, ktoré obsahuje hnis. Táto forma patológie sa vyznačuje ťažkým svrbením a bolestivými pocitmi.
 • Aktinická. Je to zjavnejšie u tých ľudí, ktorí sú často vystavení priamemu slnečnému žiareniu a majú ľahkú pokožku (vlasy). V tomto prípade tkanivo rastie rovnomerne, krvné cievy umiestnené na krídlach nosa sa rozširujú. Kód sa stáva fialovo-hnedou.
 • Granulárne. Ide o najnebezpečnejšiu a najnepriaznivejšiu formu vývoja choroby, pretože pacient je známy pre hľuzovité výrastky, nos nadobúda neprirodzené obrysy. Aj mazové žľazy sa zvyšujú. Pri stlačení na kopci sa z nich uvoľní kvapalina so zápachom. Zmeny ovplyvňujú nielen epidermis, ale aj tkanivo chrupavky.

Tieto symptómy sú typické pre takmer všetkých pacientov. Ich závažnosť závisí od stupňa zanedbania choroby, pretože nie všetci pacienti hľadajú lekársku pomoc.

Z vonkajšieho hľadiska sa rinofýma javí ako rast, čo je spôsobené hypertrofiou a hyperpláziou kože nosa. Rast môže byť jednoduchý alebo vo forme uzlov, potom je nodulárny rhinofýma diagnostikovaný. Vzhľadom na rozšírené cievy môže farba hypertrofovaných uzlín v rozmedzí od červených až tmavohnedých a fialových odtieňov.

Veľké mazové žľazy a folikuly sú upchaté keratínom, oblasť postihnutá rhinofýmom je lymfatický interfolliculárny zápalový infiltrát. Ak postupuje rinofýma, granulomy sa pozorujú a často obrovské mazové žľazy sa vyprázdňujú do normálneho sínusu.

Pri rinofíme je jasné, že väčšina hypertrofovaného tkaniva pozostáva z rozšírených ciev s tenkými stenami. Koža postihnutá rhinofýmou je náchylnejšia na vývoj novotvarov.

Rhinophyma sa vyskytuje v niekoľkých druhoch.

 1. Veľkolepé (ferruginous) formy sú diagnostikované častejšie, prehĺtnutia kože nosa v tomto prípade smerom von vyzerajú ako hrubé uzly. Konzistencia uzlov je mäkká a povrch oblasti postihnutého rhinophymou je lesklý mazový s modravým a menej lilačným odtieňom. Vlákna forma rhinofýmu je menej častá, s touto formou sú vrstvy kože tiež hypertrofované, ale koža je hustá, čo zachováva konfiguráciu nosa. Povrch je hladký, lesklý z rozšírených pórov, je možné uvoľniť mazu, ktorý pri vystavení vzduchu dostane nepríjemný zápach. Pri palpácii sa prejavuje exprimovaná hyperplázia mazových žliaz rôznej hustoty.
 2. Fibroangiomatoznaya rhinophyma klinicky podobné vláknité forme rhinophyma, ale keď palpačná miesta viac pružný a mäkký. Vzhľadom na veľký počet telangiektáz, povrch nosa má tmavo červenú farbu. Diferencujte túto formu rinofymu od zvyšku prítomnosťou veľkého množstva povrchových a hlbokých pustúl. Obsah pustúčov je krvavý-purulentný, ktorý sa škrabá do kôry ako evakuácia. Pacienti okrem nedostatku dychu sa sťažujú na svrbenie, bolesť a parastéziu.
 3. Vlákna: postihnutá koža nosa je hladká, zhutnená, zväčšená veľkosť (opuchnutá), modrofialová farba. Koža získa malý vzhľad.
 4. Aktinickej rhinophyma forma má priaznivejšie priebeh, dermis rovnomerne mierne zahustiť, nos zmodrie farba, teleangiektázie lokalizované prevažne v nose krídla. Táto forma rhinophymatických pustúl chýba a ústa mazových žliaz sú mierne roztiahnuté, takže koža je mierne oddelená bez krustovania na povrchu nosa. Hlavnou patogénnou zložkou aktinického rinofymu je aktinická elastóza.

Priebeh rinofymu je predĺžený, s postupnosťou stupňov odpustenia procesu a štádiami aktívneho rastu. Spravidla aktívneho rastu rhinophyma pozorované v prvých rokoch chorobe, rast môže úplne zastaviť, ale návrat rhinophyma nie je pozorovaný v niekoľkých málo rokoch.

Rhinophyma ťažké dýchanie nosom, zatiaľ čo obrovská veľkosť a príjem potravy, a to napriek skutočnosti, že proces choroby nezasahoval chrupavku, tlak expandovaného rhinophyma nimi je tak veľký, že nosovej chrupavky, deformované alebo podrobený úplnému zničeniu.

Poruchy spôsobené rinofímiou sú hlavne znížené na kozmetickú poruchu. Hypertrofný nárast výrazne znetvoril tvár pacienta, takže je dôležité liečiť typické ochorenie v počiatočnom štádiu, snažiac sa udržať jeho obvyklú tvár. Ak sa tak nestane, potom medzi možnými komplikáciami je psychologická trauma, ktorá priamo súvisí s nadobudnutými vonkajšími deformáciami.

Zvyčajne je ochorenie benígne a len v jednotlivých prípadoch je opísaná degenerácia tejto choroby do malígneho formovania.

diagnóza:

Špecialista diagnostikuje rinofímiu, keď bola vykonaná vizuálna prehliadka, bola vyšetrovaná história ochorenia a bola odhalená anamnéza pacienta. Okrem toho, ak dôrazne zatlačíte unášané ústia, oddelí sa biele tajomstvo pastovitých druhov. Výsledky cytologických štúdií pomáhajú diagnostikovať ochorenie. Prostredníctvom mikroskopie je možné nájsť epiteliálne bunky v množstve a tiež prideliť mazu, patogénnu a saprofytovú mikroflóru. Ale nemôžu byť prítomní v každom prípade. Treba tiež povedať, že prítomnosť kliešťov, ako je napríklad demodex, sa takisto neuskutočňuje.

Napriek tomu, že v praxi existuje jasný a pomerne nešpecifické príznaky rhinophyma, by mal byť schopný rozlíšiť to od demodectic svrabu, ako rhinophyma často komplikovaná touto chorobou, ale ten nie je považovaný za hlavnú príčinu patogénne. Kožný lymfóm T-buniek formy, a tiež leukémie a lymfatického sarkaidoz prejavujú tiež proliferáciu kožného tkaniva nosa. Pomocou ďalších vyšetrení (biopsia tkaniva, histologická analýza) môžete vylúčiť alebo naopak potvrdiť diagnózu rhinofýzy.
Diagnóza dermatológa "Rinofima" zvyčajne vychádza z vizuálneho vyšetrenia, histórie ochorenia a histórie života pacienta. Pri stlačení z hlboko vytiahnutých úst sa zvýrazní biele pastovité tajomstvo. Cytológia povolenie vypúšťanie presná diagnóza, mikroskopia odhalila epitelových buniek vo veľkých množstvách, mazu, saprofytických mikroflóry, patogénne mikroflóra nemôže byť vždy prítomný, prítomnosť roztočov, ako Demodex, tiež nie je vždy.

Napriek ostré a špecifické klinické prejavy rhinophyma, je potrebné odlíšiť od Demodex ako rhinophyma Demodex môže byť zložité, ale ten nie je hlavnou patogénny mechanizmus; kožné lymfómy T-buniek, sarkoidóza a lymfatická leukémia sa môžu prejaviť aj pri raste kožného tkaniva nosa.

Dodatočné testy, ako biopsia tkaniva s následnou histologickou analýzou, pomáhajú vylúčiť alebo potvrdiť diagnózu "Rhinophyma".

Laboratórne vyšetrenia: uskutočňuje sa histologická štúdia. Pri fibro-angiomatóznej forme prevažujú vazodilatácia a zápalové javy, zatiaľ čo hyperplázia mazových žliaz je menej výrazná.

V žľazovej forme je proces spôsobený silnou hyperpláziou folikulov mazových žliaz a spojivového tkaniva, ako aj rozšírenie krvných ciev.

V srdci vláknitej formy je difúzna hyperplázia prevažne spojivového tkaniva. Pathohistologický obraz aktinického rhinofýmu je charakterizovaný hlavne veľkým počtom elastických vlákien.

Diferenciálna diagnostikaRinofimu sa odlišuje od retikulosarkómatózy a malomocenství. Indikácie pre konzultácie s inými špecialistami Uvedie sa konzultácia s dermatológiou a onkológom.

Špecialista diagnostikuje rinofímiu, keď bola vykonaná vizuálna prehliadka, bola vyšetrovaná história ochorenia a bola odhalená anamnéza pacienta.

Okrem toho, ak dôrazne zatlačíte unášané ústia, oddelí sa biele tajomstvo pastovitých druhov. Výsledky cytologických štúdií pomáhajú diagnostikovať ochorenie.

Prostredníctvom mikroskopie je možné nájsť epiteliálne bunky v množstve a tiež prideliť mazu, patogénnu a saprofytovú mikroflóru.

Ale nemôžu byť prítomní v každom prípade. Treba tiež povedať, že prítomnosť kliešťov, ako je napríklad demodex, sa takisto neuskutočňuje.

Napriek skutočnosti, že v praxi existujú jasné a úplne nespecifické prejavy rinofýma, človek by mal byť schopný odlíšiť ju od demodekózy. pretože rinofýma je často touto chorobou komplikovaná, ale táto sa nepovažuje za hlavnú patogénnu príčinu.

Kožný lymfóm T-buniek formy, a tiež leukémie a lymfatického sarkaidoz prejavujú tiež proliferáciu kožného tkaniva nosa. Pomocou ďalších vyšetrení (biopsia tkaniva, histologická analýza) môžete vylúčiť alebo naopak potvrdiť diagnózu rhinofýzy.

Diagnóza dermatológa "Rinofima" zvyčajne vychádza z vizuálneho vyšetrenia, histórie ochorenia a histórie života pacienta. Pri stlačení z hlboko vytiahnutých úst sa zvýrazní biele pastovité tajomstvo.

Cytológia povolenie vypúšťanie presná diagnóza, mikroskopia odhalila epitelových buniek vo veľkých množstvách, mazu, saprofytických mikroflóry, patogénne mikroflóra nemôže byť vždy prítomný, prítomnosť roztočov, ako Demodex, tiež nie je vždy.

Napriek živým a špecifickým klinickým prejavom rinofymu sa musí diferencovať s demodikózou. pretože rinofýma môže byť komplikovaná demodikózou, ale táto nie je hlavným patogenetickým mechanizmom; kožných T-bunkových lymfómov.

sarkoidóza a lymfatická leukémia sa môžu prejaviť aj pri raste kožného tkaniva nosa. Dodatočné testy, ako biopsia tkaniva s následnou histologickou analýzou, pomáhajú vylúčiť alebo potvrdiť diagnózu "Rhinophyma".

Rhinophyma je diagnostikovaná jednoducho, aj keď špecialista na vizuálnu kontrolu určuje chorobu a jej formu. Napriek tomu je potrebné pacientovi vykonať testy. Cytologické vyšetrenie teda umožňuje zistiť, či je prítomná patogénna mikroflóra alebo subkutánny roztoč demodexu.

Ďalej je predpísaná biopsia tkaniva s ďalším histologickým vyšetrením. Táto analýza umožňuje rozlíšiť nosovú rinofímu s lymfatickou leukémiou, sarkoidózou, T-bunkovým lymfómom.

Za predpokladu, že rhinofýmu nie je ťažké. Predbežná diagnóza bude pripravená po fyzickom vyšetrení a palpácii nosa. Aby sa však objasnil charakter procesu, mali by sa vykonať ďalšie štúdie:

 • Analyzovaná z pórov (mikroskopia).
 • Biopsia nosovej kože.
 • Histologická analýza.

Vzhľadom na povahu hyperplastické rhinophyma, malo by byť starostlivo odlíšiť od nádorových ochorení, napr, lymfóm, leukémia, alebo sarkoidóza. A až po dôkladnom vyšetrení môžete urobiť konečný záver o patológii.

Napriek pomerne charakteristickým klinickým príznakom vyžaduje rhinofíma ďalšiu diagnózu a diferenciáciu s inými ochoreniami nádorového charakteru.

Laboratórne vyšetrenia: uskutočňuje sa histologická štúdia. Pri fibro-angiomatóznej forme prevažujú vazodilatácia a zápalové javy, zatiaľ čo hyperplázia mazových žliaz je menej výrazná. V žľazovej forme je proces spôsobený silnou hyperpláziou folikulov mazových žliaz a spojivového tkaniva, ako aj rozšírenie krvných ciev. V srdci vláknitej formy je difúzna hyperplázia prevažne spojivového tkaniva. Pathohistologický obraz aktinického rhinofýmu je charakterizovaný hlavne veľkým počtom elastických vlákien. Diferenciálna diagnostikaRinofimu sa odlišuje od retikulosarkómatózy a malomocenství. Indikácie pre konzultácie s inými špecialistami Uvedie sa konzultácia s dermatológiou a onkológom.

Rhinophyma nosa je už stanovená pri vizuálnom vyšetrení pacienta. Aby sa však zohľadnili všetky nuansy patológie, lekár musí vykonať analýzu zmenených tkanív. Pacientovi môžete priradiť biopsiu na určenie charakteru formácie: malígny alebo benígny.

Laboratórne škrabanie sa vykonáva aj na určenie prítomnosti roztočov. Inštrumentálne metódy prieskumu nie sú informatívne. Vykonáva sa aj cytologické a histologické vyšetrenie.

Dermatológ by mal byť diagnostikovaný s vizuálnym vyšetrením pacienta s cieľom diagnostikovať rinofýmu. Je tiež potrebné určiť, ktoré tkanivá nosa sú poškodené (malé kapiláry a cievy, mazové žľazy, elastické vlákna, mazové žľazy).

Potom musíte zistiť formu ochorenia a napísať plán liečby. Ak chcete vylúčiť onkológiu - odporúča sa urobiť biopsiu nárastu.

Okrem toho dermatológ priraďuje laboratórne testy:

 • analýza krvi a moču;
 • analýza hormonálnych porúch;
 • škrabanie pre parazity;
 • vyšetrenie gastrointestinálneho traktu.

Spôsoby liečby choroby

Lekári môžu predpísať jednu z dvoch možností liečby rhinophymy - resurfacing pokožky a chirurgické odstránenie zhromaždenia. Navyše predpisujte lieky a fyzioterapeutické postupy.

Liečba lešaním pokožky

Pri malých nárastoch postačuje mechanické alebo laserové brúsenie. Tieto metódy liečby už dlho používajú kozmetikári a dermatológovia na liečbu akné, proti vráskam a td

Chirurgická liečba rinofymu

Ak sa choroba začne, jediný spôsob, ako pomôcť osobe, je úplné odstránenie nárastu. Táto operácia je pomerne jednoduchá. Postup je vykonávaný plastickým chirurgom alebo všeobecným lekárom. Používajú sa hlavné metódy - skalpelové, laserové a rádiové vlny. Zriedka sa uchýli k kryochirurgii.

Možnosť chirurgického zákroku je vybraná chirurgom v závislosti od špecifického rinofymu u pacienta a jeho anamnézy.

Po chirurgickom odstránení sa okamžite podáva protizápalová terapia. Okamžite v mieste výskytu sa tvorí erytém - červená škvrna kože. Môže trvať niekoľko týždňov a dokonca aj niekoľko mesiacov, potom pokožka sa vráti do svojej prirodzenej farby.

Prevencia tvorby rinofýma

Samotný preventívny program neexistuje. Ale dermatológovia naliehajú na pacientov, aby okamžite liečili rosacea a rosacea. Odporúča sa tiež monitorovať činnosť tráviaceho traktu, endokrinného systému.

Ak je človek náchylný k kožné choroby, zlé pohybuje opálenie na slnku, je potrebné starostlivo aplikovať na kožu a zabraňujú tvorbe uzlíkov na nose a ďalších častí tváre.

Choroba nosorožca

Určite toto ochorenie môže byť a po vizuálnej prehliadke pacienta. Lekár vidí nezvratné zmeny v štruktúre nosa, preto po preskúmaní sťažností a vykonaní vizuálnej kontroly urobí konečnú diagnózu.

Diagnostika zahŕňa:

 1. Analýza sťažností a anamnéza ochorenia:
 • zmena reliéfu a sfarbenie kože v nosu, bolesť a svrbenie kože v nose atď.;
 • Ako dlho majú symptómy a sťažnosti, ktoré pacient poukazuje?
 • prítomnosť sprievodných faktorov (chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, endokrinné alebo autoimunitné ochorenia).
 1. Generálny skúška: výmena topografia a nosa slučiek a prítomnosť tesnenia vo forme kužele porastov / kopčeky, modro-fialové zafarbenie kože nosa.
 2. Biopsia (odber vzoriek z miesta zmeny tkaniva) a vykonanie histologického vyšetrenia na určenie typu rinofymy a vylúčenie príznakov jeho malignity.
 3. Je tiež možné sa poradiť s dermatológiou a onkológom.

Napriek ostré a špecifické klinické prejavy rhinophyma, je potrebné odlíšiť od Demodex ako rhinophyma Demodex môže byť zložité, ale ten nie je hlavnou patogénny mechanizmus; kožné lymfómy T-buniek, sarkoidóza a lymfatická leukémia sa môžu prejaviť aj pri raste kožného tkaniva nosa.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu s rhinofýmom, stačí, aby ste mali jediné vyšetrenie od otolaryngológa alebo chirurga. Na objasnenie diagnózy pomôžu výsledky cytologického vyšetrenia hypertrofovaných žliaz oddelené od úst.

liečba

Toto ochorenie je liečené chirurgom a spočíva v odstránení kozmetického defektu.

S rhinophyma menovať:

 • elektrokoagulácia (zničiť telangiektáziu, uzliny);
 • lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu kože;
 • lieky, ktoré zlepšujú trávenie;
 • hormonálna liečba (v zriedkavých prípadoch).

prevencia

Prevencia je:

 • vyhýbanie sa podchladeniu a prehriatiu;
 • obmedzenie používania alkoholu.

Zvyčajne rôzne terapeutické metódy na liečbu rhinofýmu neposkytujú očakávané výsledky, preto sa používajú rôzne metódy chirurgického zákroku. Napríklad dermabrasion diel, ktorý bol zasiahnutý rhinophyma, dá dobrý výsledok v prípade, že pre rast tkanív bol zanedbateľný, tj. V raných štádiách ochorenia.

Spotrebná rozlohou podkožné tkanivo, rovnako ako vykonať klinovitou excíziu postihnutých oblastí s ďalším uloženia intradermálne stehy môžu byť v hlbokých lézií kože nosa a neschopnosti platiť akýkoľvek iný chirurgický zákrok.

Pomocou laserovej terapie môžu byť dezinfikované formy modelované počas samotnej liečby. Časom môžete dosiahnuť terapeutický a zároveň estetický účinok. Ak rinofíma poškodila malú oblasť kože, môžete ju odstrániť laserom. Proces epitelizácie sa uskutoční desať dní po ukončení procedúry.

Terapeutické metódy rinofymy neprinášajú výsledky, a preto sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby. Dermabrázia postihnutej oblasti kože s rhinofýmom poskytuje dobré výsledky s menším rastom tkaniva a počiatočným obdobím ochorenia.

Podkožia excízia zarastené a klin resekcia dotknutej časti rhinophyma prekryť intrakutálnou švu znázorneného na hlbokých kožných lézií nosové a nemožnosť použitia iných metód chirurgickej liečby rhinophyma.

Laserová terapia rinofymu v priebehu liečby umožňuje simulovať znetvorené formy nosa, to znamená, že sa dosiahnu terapeutické a estetické účinky. Ak je rinofémia postihnutá malou oblasťou, indikuje sa odstránenie rozšírenej dermy laserom. Proces epitelizácie začína 7-10 dní po ukončení procedúry.

Rádio-vlnová metóda pri liečbe rhinofýmu umožňuje rýchlo a účinne odstrániť všetky klinické prejavy a obnoviť tvar nosa. Pri takomto ošetrení nedochádza prakticky k žiadnej strate krvi, nedochádza k opuchu, pravdepodobnosť pooperačných komplikácií je minimálna a rehabilitačný proces je krátky.

Nežiaduce liečenie

Elektrokoagulácia sa používa na zničenie telangiektáz, papulárnych a papulo-pustulárnych prvkov. Dlhé vlnové lasery sa používajú aj na zničenie telangiektáz.

liečenie

Vykonáva sa s prihliadnutím na štádium choroby. V počiatočných štádiách používania liekov, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu kože, pri eliminácii porúch trávenia, s progresiou ochorenia sa používa hormonálna liečba.

Lokálne používajú rezorcinolové, boritové a tanínové lotiony, fytomasa "Antineoderm SA". Účinná kombinácia chirurgickej intervencie s príjmom izotretinoínu, ktorá prispieva k dlhodobej remisii.

Chirurgická liečba

• Elektrokalibrácia, laserová chirurgia, dermabrázia. Pri dermabrázii odstráňte epidermis a papilárnu vrstvu dermy.

• Na veľkých miestach sa vykonávajú plastické operácie. Reformácia chrupavky a kostného subjektu nevyrieši problém - je to v samotnej pokožke a jej mazových žľazách.

Zrezaný ostrým skalpelom hypertrofické zhrubnutie kože celú hĺbku (v niektorých prípadoch, kedy je hrúbka kože dosiahne rhinophyma centimetra) a následne s oterom a tvarovaná do požadovaného tvaru.

• použiť klinový vyrezanie chorého tkaniva, s následným zošitím, excízia podkožných porastov spojivového tkaniva pomocou U- a T-tvaru časti kože, vrstvu po vrstve s odstránením hypertrofické dekortikujte z kože a spojivového tkaniva výrastky a čiastočnému zachovanie mazových žliaz, hlboké dekortikujte, je úplné odstránenie všetkých uzly.

Najlepší otorinolaryngológovia v Samare

Zvyčajne rôzne terapeutické metódy na liečbu rhinofýmu neposkytujú očakávané výsledky, preto sa používajú rôzne metódy chirurgického zákroku. Napríklad dermabrasion diel, ktorý bol zasiahnutý rhinophyma, dá dobrý výsledok v prípade, že pre rast tkanív bol zanedbateľný, tj. V raných štádiách ochorenia.

Spotrebná rozlohou podkožné tkanivo, rovnako ako vykonať klinovitou excíziu postihnutých oblastí s ďalším uloženia intradermálne stehy môžu byť v hlbokých lézií kože nosa a neschopnosti platiť akýkoľvek iný chirurgický zákrok.

Pomocou laserovej terapie môžu byť dezinfikované formy modelované počas samotnej liečby. Časom môžete dosiahnuť terapeutický a zároveň estetický účinok.

Ak rinofíma poškodila malú oblasť kože, môžete ju odstrániť laserom. Proces epitelizácie sa uskutoční desať dní po ukončení procedúry.

Terapeutické metódy rinofymy neprinášajú výsledky, a preto sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby. Dermabrázia postihnutej oblasti kože s rhinofýmom poskytuje dobré výsledky s menším rastom tkaniva a počiatočným obdobím ochorenia.

Podkožia excízia zarastené a klin resekcia dotknutej časti rhinophyma prekryť intrakutálnou švu znázorneného na hlbokých kožných lézií nosové a nemožnosť použitia iných metód chirurgickej liečby rhinophyma.

Laserová terapia rinofymu v priebehu liečby umožňuje simulovať znetvorené formy nosa, to znamená, že sa dosiahnu terapeutické a estetické účinky.

Ak je rinofémia postihnutá malou oblasťou, indikuje sa odstránenie rozšírenej dermy laserom. Proces epitelizácie začína 7-10 dní po ukončení procedúry.

Rádio-vlnová metóda pri liečbe rhinofýmu umožňuje rýchlo a účinne odstrániť všetky klinické prejavy a obnoviť tvar nosa. Pri takomto ošetrení nedochádza prakticky k žiadnej strate krvi, nedochádza k opuchu, pravdepodobnosť pooperačných komplikácií je minimálna a rehabilitačný proces je krátky.

Liečba rinofymu je výlučne chirurgická. Iba v počiatočnom štádiu vývoja môže byť efektívne leštenie tváre (dermabrázia). V iných prípadoch sa hypertrofické tkanivá odstraňujú skalpelovou, laserovou alebo rádiovou vlnou. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii.

Odstránenie začína so zdravou kožou, aby sa vylúčil ďalší vývoj ochorenia. Potom sa všetky postihnuté tkanivá obsahujúce obloženie žliaz odreže.

Po chirurgickom zákroku je koža obnovená samostatne počas 7 až 21 dní, v závislosti od metódy. O mesiac neskôr vyzerá úplne zdravý.

V zriedkavých, zanedbaných prípadoch sa vyžaduje nosová plastika.

Laserová liečba a metóda rádiových vĺn sú považované za najlepšie na odstránenie nosorožca. Vďaka presnosti a dávkovaniu účinku zákrok prechádza rýchlo, bezbolestne, s výborným kozmetickým účinkom.

Riziko straty krvi je prakticky eliminované, cievy sa okamžite koagujú a hojenie sa uskutočňuje dvakrát rýchlejšie. Epilácia alebo prerastanie rany s novou kožou začína 3-5 dní.

• Elektrokalibrácia, laserová chirurgia, dermabrázia. S Dermabrázia odstráni epidermis a papilárne dermis. • produkcia plastická chirurgia Pri veľkej uzly. Preformulovanie byť chrupavky a kosti nerieši problém - je to v koži samotného a jeho mazových žliaz. Zrezaný ostrým skalpelom hypertrofické zhrubnutie kože celú hĺbku (v niektorých prípadoch, kedy je hrúbka kože dosiahne rhinophyma centimetra) a následne s oterom a tvarovaná do požadovaného tvaru. Na povrchu rany môžete transplantovať epidermis Tirsch alebo použiť balzámovú bandáž. • použiť klinový vyrezanie chorého tkaniva, s následným zošitím, excízia podkožných porastov spojivového tkaniva pomocou U- a T-tvaru časti kože, vrstvu po vrstve s odstránením hypertrofické dekortikujte z kože a spojivového tkaniva výrastky a čiastočnému zachovanie mazových žliaz, hlboké dekortikujte, je úplné odstránenie všetkých uzly.

Ak konzervatívna terapia neposkytne správny účinok, doktor sa môže uchýliť k rýchlemu zásahu. Malé hrbole sa odstránia laserovou terapiou alebo elektrokoaguláciou.

Poskytnutie bodového efektu na postihnutú oblasť, takže po operácii pacienta zostáva malá rana. Liečia sa veľmi rýchlo, čo zaručuje zrýchlenie procesu obnovy pacienta.

Ešte najefektívnejším je laserová liečba. Ak patológia už začala tvoriť, odporúča sa operácia na obnovenie tvaru nosa. V tomto prípade sa používa laser, elektrický skalpel. Každý typ operácie je vybraný individuálne.

Napríklad, ak je rast malý, špecialista vykoná dermabráziu - brúsenie horných vrstiev kože, kým sa nedosiahne hladký povrch rany. Potom je prirodzené obnovenie pokožky.

Závažnejšie operácie pri šití môžu zanechať jazvy. Je možná aj celosvetová plastická chirurgia. V tomto prípade chirurg odstráni všetky postihnuté tkanivá, po ktorých sa upraví tvar nosa.

Rádiová vlna terapia sa tiež používa. Umožňuje nielen rýchle odstránenie rozšíreného tkaniva, ale aj obnovenie prirodzených foriem postihnutej časti. Pri tomto spôsobe zásahu nie je krvácanie a opuch. Pooperačné komplikácie sa v tomto prípade tiež nezobrazia.

Po operácii sa liečia protizápalové lieky. Obnova epiteliálnej vrstvy nastáva v priebehu 1-2 týždňov. V tomto prípade by mala byť pokožka chránená všetkými možnými spôsobmi pred vplyvom negatívnych faktorov.

Liečba je účinná iba pri použití rôznych variantov odstraňovania rinofymu.

Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Odstránenie rhinofýmu začína dôsledne zdravou kožou.

Chirurg tvorí správny tvar nosa, jeho obrys, rozrezanie hypertrofovanej kože na tkanivá, ktoré neobsahujú obloženie žliaz, ktoré vytvárajú spontánny rast epitelu.

Obrovský proces vyžaduje vo väčšine prípadov odstránenie poškodenej kože na celom povrchu nosa.

Hlavné chirurgické metódy tvoriaci nos obrys, sa skalpelom, laserové excízia, kryochirurgie, dermabrasion, ultrazvukové ničenia, elektrokoagulácia, radiochirurgie.

Najlepším výsledkom je chirurgia rádiových vĺn - nekontaktná metóda odstraňovania a súčasná koagulácia tkaniva. S jej pomocou bolo možné odstrániť tkanivo veľmi úhľadne, s vynikajúcim kozmetickým výsledkom.

Mechanizmus tohto účinku je spôsobený tým, že keď rádiové vlny prechádzajú tkanivami, generuje sa vysokofrekvenčná energia, čo vedie k skutočnému odparovaniu buniek.

Keďže skalpel rádiovej vlny nie je zahrievaný, nedochádza k tepelnému poškodeniu tkanív.

Presnosť a výdaj spôsobu rádiové vlny môže odstrániť iba tie bunkovej masy nádorov, ktoré musia byť odstránené, okolité tkanivo je prakticky nie je ovplyvnená, nádoby zrážať okamžite, čo neguje potenciálnu stratu krvi.

Tkaniny nie sú charakteristické a epitelizácia (hojenie) sa vyskytuje dvakrát rýchlejšie.

Bolestivý syndróm, či už počas chirurgického zákroku alebo v pooperačnom období, chýba. Uzdravenie sa vykonáva otvoreným spôsobom bez obväzov.

Na povrch rany sa ošetrujú masti, ktoré urýchľujú obnovenie pokožky. Epithelizácia sa uskutočňuje 3-5 dní a úplná epidermisácia - 2-3 týždne.

Povrch kože nosa je hladký bez vzniku jaziev.

Všeobecne platí, že proces hojenia prebieha dostatočne rýchlo s dobrým estetickým výsledkom.

Liečba rinofémie zahŕňa nasledujúce aktivity:

 • chirurgická intervencia (dermabrázia);
 • laserová terapia;
 • rádiofrekvenčná metóda liečby rinofýma;
 • Plastická chirurgia, ktorá pomôže zoradiť tvar nosa.

Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť?

Ak sa pacient nedotýka lekára včas, môže mať takéto komplikácie:

 • Estetická chyba.
 • Obtiažne dýchanie, pretože uzliny tkaniva vyrastú vo vnútri a blokujú nosné dierky.
 • Prechod formácie na malígny nádor.

V každom prípade je lepšie neodkladať liečbu. Takže môžete rýchlo dosiahnuť pozitívny výsledok.

Prevencia rinofymu

Aby sa patológia nezobrazovala znovu, je potrebné dodržiavať odporúčania odborníkov:

Preventívne opatrenia v prípade rinofymu vyzerajú takto:

 • včasná liečba rosacey;
 • liečba seborrheou;
 • vyhnúť sa náhlym zmenám teploty
 • návšteva profesionálneho kozmetika;
 • dodržiavanie osobnej hygieny;
 • posilnenie imunity;
 • Odstránenie chorôb, ktoré môžu potenciálne viesť k opísanému problému.

Tento článok je určený výlučne na vzdelávacie účely a nie je vedecký materiál ani odborné lekárske poradenstvo.