Hlavná

Bradavice

Pozitívny účinok Roaccutanu a vedľajšie účinky

Roaccutane tablety podávať pacientom, ktorí trpia závažnými alebo pokročilých foriem akné, ktorý sa vyskytuje v akútnej forme zápalového procesu s bohatou hromadeniu hnisu v podkoží. Liek je účinný v klinických situáciách, kedy väčšina protizápalových látok lokálne použitie neposkytol pozitívny výsledok. Zvážte podrobnejšie farmakologické vlastnosti Roaccutanu, jeho prínosy a kvalitatívne vlastnosti v boji proti akné.

Ako Roaccutane pochádza z akné?

Tablety Roaccutane patria do skupiny retinoidových prípravkov, ktorých priamym účelom je liečba akné a zápalových procesov kože. Účinná látka - izotretinoín, obsiahnutá v lieku, pôsobí ako stereoizomér, ktorý inhibuje aktivitu mazových žliaz vo výrobe ich prirodzeného tajomstva.

V dôsledku toho sa na povrchu zapáleného epitelu dostáva menej mazu a samotné žľazy sa stávajú menej edematóznymi. Aj izotretinoín pôsobí ako silný protizápalový prostriedok, ktorý pozitívne ovplyvňuje postihnuté oblasti pokožky.

Tvorba väčšiny akné vzhľadom na to, že nadmerné množstvo mazu blokuje predĺžený čas dermis, ohodnocuje hustá korok, a preto do budúcnosti je jeho zápal. Tento proces je tiež spojená infekcie z prostredia, klinický obraz dermatologických ochorení sa stáva možné ostré charakteristiky zničenie epitelu a akumulácie hnisu v pupienok pustuly. Tablety Roaccutane zvrátia tieto patologické procesy pokožky opačným smerom. Prakticky syntéza mazu zaniká, bazálne médium pre baktérie, znižuje opuchy a zápaly epidermálnych tkanivách. Pacient cíti celkovú úľavu a zníženie bolestivých príznakov vyvolaných ťažkou formou akné.

Formy výroby, výrobca a cena

Tablety Roaccutane vyrába švajčiarska farmakologická spoločnosť "Hoffman La Roche". Liečivo sa vyrába na kontrolu zapálených pupienkov vo forme kapsúl potiahnutých ochrannou vrstvou želatíny. Vo vnútri každej kapsuly je účinná látka izotretinoín. V závislosti od dávky môže každá tableta obsahovať 10, 20 alebo 30 mg tejto zložky. Každá platňa obsahuje 30 kapsúl. Samotná droga sa predáva v pevnej škatuli. Náklady na jeden tanier tabliet je 1800 rubľov.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku

Roaccutane, podobne ako väčšina podobných prípravkov skupiny retinoidov, obsahuje zoznam zdravotných kontraindikácií, ktoré obmedzujú možnosť použitia tohto lieku. Sú tieto:

 • zlyhanie obličiek s úplnou alebo čiastočnou stratou funkčnej schopnosti tela vyčistiť krv;
 • choroby pečene, s výnimkou použitia silných liekov, ktorých metabolizmus prebieha v tkanivách tohto orgánu;
 • chronický prebytok koncentrácie vitamínu A v krvi v súvislosti s fyziologickými charakteristikami tela pacienta;
 • dojčenia;
 • Je zakázané používať na liečbu detí, ktorých vek nedosiahol vek 12 rokov;
 • výstrednosť aktívnej tablety prísada, čo má za následok ataky závažné alergické reakcie, ako je napríklad vytvorenie kožné vyrážky, začervenanie, žihľavka, astmatické záchvaty, hnačka.

So zvláštnou opatrnosťou tieto tablety podávať pacientom, ktorí navyše trpia aj z takých ochorení ako diabetes 1. a 2. typu, nadváha, poruchy metabolizmu lipidov látok, alkoholizmus s periodickým vzídení delírium, depresie.

Počas viacerých klinických štúdií sa zistilo, že pacienti, ktorí podstúpia liečbu akné tabletami roacutanu, môžu mať vedľajšie účinky, ako sú:

 • prudké zvýšenie hladiny cholesterolu a glukózy v krvi, čo vedie k závratom, slabostiam av niektorých prípadoch aj k strate vedomia;
 • zmena krvného zloženia smerom k deficitu alebo prebytku jeho buniek a to je plné zníženia ochrannej funkcie imunitného systému, rizika anémie, sepsy, tvorby krvných zrazenín;
 • zvýšiť potenie kože napriek tomu, že v miestnosti, kde väčšina času drží človeka udržuje stabilný a pohodlný mikroklímu;
 • opuch slizníc úst, očí, nosa;
 • zníženie citlivosti horných a dolných končatín vyvolané pôsobením retinoidu na koniec nervového systému;
 • porucha gastrointestinálneho traktu, ktorá sa prejavuje ako hnačka, nauzea, vracanie, nedostatok chuti do jedla;
 • depresie a ostrú zmenu nálady, keď človek môže plakať niekoľko minút a potom sa jeho emócie tiež náhle nahradia smiechom;
 • zhoršenie zraku, vypadávanie vlasov, rohovka suchého oka, lúpanie očných viečok sprevádzané ťažkým svrbením;
 • Nespavosť v noci a ospalosť počas dňa, ktorá je navyše sprevádzaná nevysvetliteľnou úzkosťou.

Najnebezpečnejšie nežiaduce vlastnosti postprandiálnu tablety považované leukémie krvi, pankreatitída, pankreasu a nadmernej zrážanlivosti krvi, vyvolanie tvorby trombov v hlavných ciev. Tieto vedľajšie účinky predstavujú priamu hrozbu pre život ľudského tela. Okamžite kontaktujte svojho lekára alebo zavolať sanitku, ak boli zistené nasledujúci deň po obdržaní Roaccutane nasledovné príznaky:

 • silný hluk v ušiach, zvonenie počas rozhovoru a poruchy sluchu;
 • sýtosť kože a očných bielkovín so žltým nádychom;
 • agresívne správanie voči okolitým ľuďom, depresia, vznik myšlienok o samovražde, vykonávanie akcií, ktoré nesúvisia s ich uvedomením si mozgu;
 • existuje chronická únava alebo zmysel pre eufóriu, čo nemá nič spoločné s realitou;
 • po celú dobu vracajú alebo prejavujú vracajúci sa reflex ihneď po jedle;
 • Bola objavená hnačka a vo fekálnych masách boli nájdené stopy krvi, čo poukazuje na veľké vnútorné krvácanie;
 • Na slizniciach ústnej dutiny a nosných kanáloch sa objavili vredovité útvary, ktoré sa nehojí a rýchlo sa zvyšujú v priemere;
 • ostro začala meniť hmotnosť v smere straty hmotnosti;
 • zvýšená telesná teplota, triaška a horúčka, ale v zásade neexistujú známky katarálnej choroby;
 • na hrudníku, bruchu a krku bola červená vyrážka, ktorá svrbia a bolí súčasne;
 • dýchanie sa stalo rýchle a po výdychu pacient počuje píšťalka prichádzajúca z hĺbky hrudníka;
 • akékoľvek poruchy psychiky, ktoré sa prejavujú formou paniky a agresívneho správania.

Roaccutane je naozaj veľmi účinný v boji proti akné, ale súčasne tablety majú pôsobivý zoznam vedľajších účinkov. Preto prejdením liečby dermatologickej choroby s použitím tohto lieku by ste mali veľmi pozorne počúvať správanie vášho tela.

Ako používať - ​​pokyny na použitie Roaccutan, dávkovanie a priebeh liečby

Tento liek sa používa striktne podľa predpisu lekára as uvedenou dávkou. Vo väčšine prípadov postačí, aby sa jedna tableta užila viac ako 1-2 krát denne priamo počas jedla. Vo všeobecnosti dávku môže individuálne vybrať dermatológ na základe toho, aký výrazný bol zápalový proces akné na povrchu tváre. Odborník tiež berie do úvahy vek pacienta, jeho hmotnosť, individuálnu toleranciu aktívnej zložky lieku, či sa na odstránenie dermatologickej choroby používajú iné protizápalové lieky.

Odchýlka akné sa pozoruje po 16 týždňoch nepretržitého príjmu tabliet. U väčšiny pacientov akné zmizne po prvom priebehu liečby bez rizika recidívy. Vo všeobecnosti trvalý terapeutický účinok pretrváva až 8 týždňov po ukončení liečby. Ak sa po určitej dobe na koži začínajú objavovať zápalové ochorenia, potom sa má vykonať druhá liečba. Taktiež trvá od 16 do 24 týždňov užívania Roaccutane. Je zakázané prestať užívať liek pred stanoveným časom, pretože terapeutický účinok predchádzajúcej liečby sa stratí.

analógy

Pri liečbe ťažkých foriem akné použité analógy Roakkutan tabliet, ktoré tiež patrí do skupiny retinoidov, a v prípade, že individuálne neznášanlivosti pacienta z jadra s liečivom, sú priradené jeho deriváty, ktoré majú mierne odlišné chemické zloženie, ale menej účinné. Také sú tablety Sotret, Aknekutan, Verokutan. Niektorí dermatológovia majú tendenciu veriť, že analóg nikdy nenahradí pôvodnú drogu a nedoporučuje ju pacientom. Napriek týmto farmakologickým indexom liekov nie sú analógy roacutánov v žiadnom prípade nižšie v kvalite.

Recenzie o lieku

Pacienti, ktorí dostali liečbu akné tabletami Roaccutane, reagujú pozitívne na tento liek. Väčšina z nich zaznamenáva vysoký terapeutický účinok, ktorý pacienti a ich ošetrujúci lekári nemohli dosiahnuť niekoľko mesiacov napriek súčasnému použitiu komplexu liekov na vonkajšie a vnútorné použitie. Jedinou nevýhodou, ktorá upriamila pozornosť pacientov - je trvanie užívania tabliet. Pitie lieku by malo trvať najmenej 16 týždňov a vizuálny výsledok trvá len v 8. týždni. Ak chcete získať úplné čistenie kože od zapálenej akné by mali byť trpezliví a ukázať systematický prístup k odstráneniu dermatologických ochorení.

Roaccutane z akné: použitie a vedľajšie účinky

Ako používať Roacutane proti akné správne? Roaccutane sa podáva pacientom s ťažkým akné alebo požiarmi. Liek aktívne ovplyvňuje tento problém a pomáha aj vtedy, keď sú iné drogy bezmocné. Ako Roacutane pracuje na akné a ako efektívne je to naozaj?

Dnes budeme študovať Roaccutane - pilulky na akné, odporúčané mnohými odborníkmi. Najčastejšie sú naozaj účinné, existujú však určité podmienky, keď sú kontraindikované.

Ako Roacutane pôsobí proti akné?

Hlavnou aktívnou zložkou lieku je izotretinoín, ktorý sa vzťahuje na retinoidy, o ktorých sme už hovorili. Liečivo môže znížiť stratum corneum epidermis a tiež má protizápalový účinok. To vám umožní dotknúť sa aj tých najdôležitejších problémov a bojovať s pupienkami oveľa efektívnejšie.

Okrem toho liek na akné Roaccutane znižuje aktivitu mazových žliaz a znižuje ich veľkosť, čo určite minimalizuje možnosť vzniku baktérií a zápalových procesov vo vnútri pokožky. Kvôli riedeniu stratum corneum a zníženej tvorbe mazu sa priaznivé prostredie pre život a vývoj baktérií stáva negatívnejšie, čo ovplyvňuje množstvo akné.

Ako ovplyvňuje liek Roaccutane kožné problémy?

Roacutane z akné a pozitívne recenzie idú takmer v nohe, ale iba v polovici prípadov. Rovnako ako u iných liekov - pilulky, antibiotiká, masti a krémy na akné, nástroj jednoducho nemôže byť všeliekom, pretože vždy existujú kontraindikácie a vážne rozdiely v zaobchádzaní z dôvodu jednotlivých organizmov pacienta. V niektorých prípadoch je Roaccutane kontraindikovaný a všeobecne prijať, ale presnejšie informácie môžete získať od svojho lekára, alebo na použitie v prostriedku výučby.

Ako správne používať Roaccutane na liečbu akné?

Použitie Roaccutane ako akýkoľvek iný účinný prostriedok na liečbu kožných problémov by sa malo uskutočniť iba po rozhovore s lekárom, ktorý posúdi možnosť užívania lieku a riziká spojené s jeho používaním. Ak ste však prišli k pozitívnemu rozhodnutiu, obdržali ste lekársky predpis a ste pripravení na začatie kurzu, potrebujete vedieť:

 • Pred vymenovaním drogy sú potrebné špeciálne testy a vyšetrenia;
 • Po vymenovaní - používajte iba podľa pokynov a odporúčaní špecialistu, ktorý predpísal liečbu;
 • Je potrebné dodržiavať režim a dávky v priebehu liečby;
 • Neprestaňte užívať lieky sami, nahraďte ich inými liekmi alebo ich premiešajte;
 • Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Roaccutane z akné je liek, ktorý sa musí užívať správne, len na lekársky predpis

Všetky tieto body sú veľmi dôležité a chcel by som ich podrobnejšie rozobrať:

 • Takže testy, pred predpisovaním lieku, sú potrebné pre správnu diagnózu, aby ste liečili skutočnú príčinu akné, nie predpoklady;
 • Aplikácia podľa pokynov a predpisov lekára zabezpečí vysokokvalitnú liečbu a účinný účinok lieku na problém;
 • Režim užívania tabliet je potrebný na včasné podanie určitej dávky aktívnych zložiek v tele, ktoré sa s problémom stretáva a dávkovanie a jeho dodržiavanie - na účinnú kontrolu a nie na nadmerné nasýtenie tela látkami obsiahnutými v prípravku. Môže to byť veľmi škodlivé;
 • Self-zakončenie kurzu z akéhokoľvek dôvodu môže znamenať len to, že predchádzajúce, povedzme, 5-7 dní, stačí otrávený tela chemikálie, ale nedostal žiadny účinok a miešanie akýchkoľvek liekov s ostatnými, môže spôsobiť závažné nežiaduce účinky, alergie, otravy (môžete to urobiť len s povolením a odporúčaniami lekára);
 • Ak máte pocit nepríjemných pocitov alebo závažných vedľajších účinkov, mali by ste sa rozhodne poradiť s lekárom, možno Vám predpísal veľkú dávku lieku alebo bol predpísaný nesprávny režim. Je celkom skutočné, že sa prejavila individuálna intolerancia zložiek a tak ďalej.

Ako užívať roacutan proti akné a silnému zápalu v koži: lekárska rada

Používajte Roaccutane na liečbu akné bez predpisovania lekára - je prísne zakázané. Navyše, vezmite si to iba na základe pokynov a vyhnite sa ultrafialovému žiareniu (slnečnému žiareniu) v priebehu kurzu, pretože liek výrazne zvyšuje fotosenzitivitu pokožky. Nepoužívajte kozmetické procedúry, ktoré sú počas celého kurzu kontraindikované.

Nežiaduce účinky Roaccutane

 • Jedným zo závažných vedľajších účinkov je vysoký cholesterol alebo hladina cukru v krvi.
 • Krvný obraz sa môže znížiť, čo spôsobuje vážne zvýšenie rizík anémie a infekcie.
 • Prakticky v tretine prípadov vedľajších účinkov dochádza k predávkovaniu vitamínu A, čo spôsobuje suchú kožu, nosnú sliznicu a ústa. Súčasne je možná horúčka, nevoľnosť a vracanie, bolesť hlavy, potenie, svrbenie kože, vyrážky, podráždenie a tak ďalej.
 • Veľmi zriedka vyskytujú a tieto nepríjemné účinky drogy - necitlivosť nôh a rúk, nadmerné opuch, alergické reakcie, bolesti a bolesti v oblasti chrbta, brucha, nechutenstvo, a v súvislosti s nimi, a bolesť hlavy, závraty. Existuje tiež ospalosť, nepokoj, depresia, nespavosť, suché oči a slabý zrak, vypadávanie vlasov.
 • Nevšedných vedľajších účinkov, ale aj najnebezpečnejšie, patrí: akútna promyelocytovou leukémie a pankreatitída, zrážanie krvi, a preto by mal byť veľmi opatrní s liekmi.

Aby ste zabezpečili, že pokožka je vždy zdravá a čistá, užívajte Roaccutane veľmi starostlivo, vždy po dohode a na základe rady odborníka

Určite by ste sa mali poradiť s lekárom do 24 hodín, ak máte pocit, alebo si všimnete nasledujúce:

 • Zvonenie v ušiach, hluk a prudké zhoršenie sluchu;
 • Zožltnutie kože alebo očí;
 • Agresívne správanie, myšlienky na samovraždu, úzkosť, zmeny nálady, nevedomé činy, problémy so spánkom, slabá koncentrácia pozornosti;
 • Ste unavení, ste neustále v stave eufórie;
 • Všimli si nevoľnosť alebo zvracanie;
 • Zaznamenal hnačku a vyslovil nepríjemné pocity v bruchu;
 • Vznikajú otoky alebo ulcerózne rany na sliznici úst a nosa;
 • Všimli ste si zahrnutia krvi do moču a výkalov, všimli ste tmavnutie stolice.

Vedľajšie účinky lieku Roaccutane sú veľmi závažné a preto odporúčame, aby ste s týmto liekom boli opatrní

Ale ešte vážnejšia pozornosť by sa mala venovať nasledujúcim ukazovateľom, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc prostredníctvom ambulancie:

 • Ak zistíte, že váha sa dramaticky mení;
 • Ak sa cítite dosť zle - zimnica alebo horúčka;
 • Ostrú bolesť v bruchu;
 • Vyrážka, opuch tváre, dýchavičnosť a dýchavičnosť;
 • Ostrú poruchu psychiky, paniku, agresiu.

Roacutane proti akné môže byť škodlivé pre telo, a preto nezabudnite študovať kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku

Ako môžete vidieť, Roacutane z akné je dokonca nebezpečný, ale nemali by ste sa obávať, pretože takéto negatívne faktory sú možné v zriedkavých prípadoch a často sú spojené s nesprávnou aplikáciou lieku.

Roaccutane proti akné: odborná konzultácia

Zhromaždili sme najobľúbenejšie otázky týkajúce sa drogy a poskytli sme im najrozumnejšie odpovede, takže teraz každý z našich čitateľov mal možnosť ihneď získať informácie a nie hodiny, aby ich hľadať.

Aké analógy Roaccutane možno užívať?

Najbližší liek je Acnecutane, ale jeho účinnosť nie je príliš vysoká, a preto, ak je Roaccutane predpisovaný, je lepšie ho užívať.

Aké analógy Roaccutane možno užívať na čistenie pleti akné a akné?

V akých prípadoch sa môže Roaccutane predpisovať?

Táto droga má silu proti akné a akné ťažkých stupňov, keď štandardné liečivá a ľudová liečba už nie sú schopní pomôcť. Často sa používa Roaccutane a antibiotiká, ktoré nefungovali.

Kedy je Roaccutane vymenovaný? Je pravda, že toto je naozaj silný liek na liečbu akné?

Môžem kombinovať užitočné s príjemným - Roaccutane a alkoholom?

V skutočnosti, to je veľmi nežiaduce, aby tak urobili tiež, ako opúšťa vážne "stopu" na obličky a pečeň, a na križovatke a má dvojaký účinok. Samozrejme, odporúčame dávky konzumácie alkoholu, ak ste úplne zdraví počas liečby akné, ale my by sme radíme, aby si o nich ani nerozmýšľali, ale len sa zdržali konzumácie.

Ak chcete rýchlo a presne očistiť pokožku bez toho, aby ste mali vedľajšie účinky, nemiešajte alkohol so silnými liekmi

Ako rýchlo vidíte účinok liečby?

Tu všetko závisí od mnohých faktorov - dĺžka kurzu, závažnosť lézie kože, vek osoby, celkový stav jeho zdravia, režimy, výživa a tak ďalej. Možno však poznamenať, že najčastejšie prvé pozitívne výsledky sa prejavujú po uplynutí jedného mesiaca, ale môžu sa objaviť pozitívne účinky a niekoľko mesiacov po ukončení liečby.

Cure Acne Roaccutane je možné len vtedy, ak sú dodržané pokyny a trvanie kurzu

Oboznámený s drogami, ako Roaccutane akné a jaziev po akné, mnoho ľudí bez rozmýšľania prijať liečbu, ale niektorí kategoricky odmietajú a pokúsiť sa nájsť bezpečný spôsob, ako získať zdravie pokožky. Samozrejme, že v prípade, že celkový zdravotný stav všetkých normálu - možno liečiť, ale ak tam sú problémy - od použitia prostriedkov na boj proti akné je lepšie zdržať sa hlasovania.

Použitie Roaccutanu proti akné (video)

Liečba akné dnes je možná s veľmi veľkým množstvom liekov, takže nehrozí okamžité riziko a extrémne opatrenia, používať antibiotiká a látky ako Roaccutane, od akné. Je celkom možné, že vám pomôžu obyčajné masky, pleťové vody, pleťové vody, kozmetické procedúry a dokonca ľudová múdrosť, ale želáme vám úspech v boji proti kožným léziám, ktorého hlavným asistentom bude Roakkutan.

Roaccutane

Akné vyrážka, akné je pohromou mnohých moderných mladých ľudí. Choroba je veľmi častá a jej príčina je často porušením v práci mazových žliaz.

Stáva sa, že pacient nemá prospech z mnohých spôsobov boja proti akné a vyrážka je už v stave zanedbania. Práve v tomto bode môže lekár-kozmetológ vymenovať "Roaccutane".

V tomto článku zvážime, prečo lekári menujú Roaccutane, vrátane pokynov na použitie, analógov a cien tejto drogy v lekárňach. REÁLNE POZNÁMKY ľudia, ktorí už použili Roaccutane na akné, si môžete prečítať v komentároch a pozrieť si fotky pred a po liečbe.

Zloženie a forma uvoľnenia

Formulácia lieku Roaccutane - kapsuly: oválne, nepriehľadné; obsah kapsúl je suspenzia s jednotnou konzistenciou od tmavo žltej po žltú.

 • Účinnou látkou je izotretinoín (10 alebo 20 mg).
 • Pomocné prvky: sójový olej a včelí vosk.

Klinicko-farmakologická skupina: liek na liečbu akné. Retinoid.

Čo pomáha Roakkutan?

Liečivo sa používa na liečbu kožných ochorení. Patria medzi ne:

 1. Akné, ak iné metódy sú bezmocné;
 2. Pustulárne akné;
 3. Akné je ružové;
 4. Ťažké formy cystického akné;
 5. seborrhea;
 6. Orálna dermatitída;
 7. Folikulárna keratóza;
 8. Keratoderma.

Roaccutane je vysoko účinný liek na liečbu akné rôzneho pôvodu. Avšak lekári ju predpisujú s veľkou starostlivosťou: liek nie je určený pre všetkých pacientov s akné.

Ako funguje liek?

Izotretinoín je hlavnou aktívnou látkou lieku. Je schopný znížiť stratum corneum na koži, takže účinné látky voľne prenikajú hlboko do buniek epidermis. Roaccutane má protizápalové a proti seboroické účinky.

Vzhľadom na to sa zmenšuje veľkosť mazových žliaz a prestáva sa produkovať prebytočný tuk. To zase vedie k zníženiu množenia baktérií a spomaľuje tvorbu keratinizácie na tvári. V dôsledku toho sú mazové žľazy voľné, čisté a nové akné a akné (vrátane rosacea) jednoducho nemôžu tvoriť.

Vďaka všetkým týmto vlastnostiam lieku je množstvo akné na pokožke výrazne znížené a nové akné sa nezobrazuje. Liečivo je predpísané pre akné v ťažkej forme, akné, na liečbu akné na tvári a tele, keď iné formy liečby a lieky nemali potrebný účinok.

Návod na použitie

Podľa návodu na použitie by sa pilulky Roaccutane z akné mali užívať s jedlom. Dávka lieku, ktorú doktor vyberie individuálne, zvyčajne je 1-2 kapsuly denne. Odporúča sa začať liečbu s minimálnymi dávkami, ktoré sa vypočítavajú v pomere 0,5 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. U väčšiny pacientov sa dávka pohybuje od 0,5 do 1,0 mg / kg telesnej hmotnosti za deň.

Množstvo lieku získaného ako výsledok výpočtov sa musí odobrať do 24 hodín. V závislosti od závažnosti lézií môže byť maximálna denná dávka zvýšená. Vo väčšine prípadov sa môže dosiahnuť stabilný výsledok po 4 až 6 mesiacoch liečby, dlhšie užívanie lieku je nežiaduce.

Povinné podmienky používania Roaccutanu:

 1. Vykonajte vyšetrenie a vykonajte všetky vyšetrenia predpísané lekárom;
 2. Po vymenovaní tejto drogy sa musíte dozvedieť viac o špeciálnych preventívnych opatreniach lekára ao spôsobe použitia;
 3. Periodicita používania a dávkovanie sa musia dodržiavať presne podľa pokynov lekára;
 4. Opatrne prečítajte súhrn lieku a postupujte podľa pokynov v ňom;
 5. Nezvyšujte alebo znižujte dávkovanie, neprerušujte liečbu sami;
 6. Pri stretnutí s lekárom pravidelne konajte a vykonajte všetky testy predpísané počas liečby.
 7. Pri prvých prejavoch vedľajších účinkov a komplikácií okamžite informujte ošetrujúceho lekára.

Účinnosť liekov je taká, že jediný priebeh liečby postačí na úplné zotavenie, pričom vyrážka úplne zmizne a remisia pretrváva dlhú dobu. Ak dôjde k relapsu, lekár môže predpísať druhú liečbu. Keďže zlepšenie môže pokračovať až 8 týždňov po odstúpení od lieku, opakovaný postup by mal byť stanovený najskôr po uplynutí tohto obdobia.

Ak máte podozrenie na prvý vedľajší účinok a komplikácie, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Nájdené prísaha nepriateľské huby hubu! Nechty budú vyčistené za 3 dni! Vezmite si to.

Ako rýchlo normalizovať arteriálny tlak po 40 rokoch? Recept je jednoduchý, zapíšte si.

Unavený z hemoroidov? Tam je cesta von! To môže byť vyliečené doma za pár dní, je to potrebné.

Prítomnosť červov hovorí SMELL z úst! Jedného dňa piť vodu s kvapkou.

Roaccutane: pred a po liečbe

Na snímke je uvedený výsledok liečby Roakkutanom pred a po ňom.

kontraindikácie

Nepoužívajte liek v takýchto prípadoch:

 • ťažká hyperlipidémia;
 • hypervitaminóza A;
 • hepatálna insuficiencia;
 • vek do 12 rokov;
 • obdobie tehotenstva a dojčenia;
 • súbežné použitie tetracyklínov;
 • zvýšená citlivosť na komponenty Roaccutane.

Neodporúča sa používať liek na takéto ochorenia:

 • porušovanie metabolizmu lipidov;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • história depresie;
 • alkoholizmus.

Tehotenstvo je absolútnou kontraindikáciou pre podávanie Roaccutanu. Ak sa tehotenstvo napriek varovaniam vyskytne počas liečebného obdobia alebo do 30 dní po ukončení užívania lieku, existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť výskytu závažných vývojových porúch.

Nežiaduce účinky

Výskyt vedľajších účinkov závisí od dávky lieku. Po úprave vedľajšie účinky zmiznú alebo klesajú. V niektorých prípadoch však príznaky môžu pretrvávať dlho.

Počas liečby môžete zaznamenať:

 1. Psychické gule a nervového systému centrálnej, porucha správania, bolesť hlavy, kŕče, zvýšený vnútrolebečný tlak ( "mozgu pseudotumor": rozmazané videnie, bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, opuch zrakového nervu).
 2. Zmyselné orgány: strata zrakovej ostrosti, slzenie, fotofóbia, podráždenie a začervenanie očí, nedostatok videnia v noci, infekčné ochorenia očí.
 3. Alergia: vyrážka, svrbenie, angioedém, anafylaktický šok, strata vlasov, dermatitída, potenie, pleťové erytém, hirzutizmu.
 4. Tráviaci systém: hnačka, nevoľnosť, zápalové ochorenie čriev (ileitída, kolitída), krvácanie, pankreatitída (najmä pri súčasnom hypertriglyceridémia vyššej ako 800 mg / dl), a prechodné reverzibilné zvýšenie pečeňových transamináz. Sú opísané jednotlivé prípady vývoja hepatitídy a pankreatitídy so smrteľným následkom.
 5. Zmeny v krvi: anémia, zvýšená ESR, trombocytóza alebo trombopénia, pokles leukocytov a hematokrit.
 6. Respiračný systém: v izolovaných situáciách - kŕč priedušiek.
 7. Zo strany imunity: infekcie spôsobené mikroorganizmami.
 8. Môže sa vyskytnúť suchosť z kože a slizníc. Pysky suché, oči, nosná sliznica.
 9. Svalový systém: bolesť svalov a kĺbov, hyperostóza, vývoj artritídy a artrózy, výskyt vápnika a solí v kĺboch.
  Zo strany močového systému: proteinúria, hematúria.

Výskyt ktoréhokoľvek z vyššie uvedených vedľajších účinkov spôsobených liekom Roaccutane je dôvodom na kontakt s vaším lekárom. Niekedy je potrebné znížiť dávku Roaccutanu alebo ho zrušiť.

Tehotenstvo a laktemia

Tehotenstvo je absolútnou kontraindikáciou pre terapiu Roaccutanom. Ak dôjde k tehotenstvu, aj napriek varovaniam, počas liečby alebo do jedného mesiaca po ukončení liečby existuje veľmi vysoké riziko vzniku dieťaťa s vážnymi vývojovými poruchami.

Izotetinoín je liečivo so silným teratogénnym účinkom. Pokiaľ dôjde k otehotneniu v priebehu tohto obdobia, kedy žena berie ústnej izotretinoín (v akejkoľvek dávke, a to aj na krátku dobu), existuje veľké riziko, že dieťa s mentálnym postihnutím.

Priemerná cena lieku ROAKKUTAN v lekárňach (Moskva) je 1 800 rubľov.

Roaccutane návod na použitie

Obrázok Foto Roaccutane 30 tablets

Užitočné informácie Roaccutane:

Roaccutane, čo to je?


Roaccutane - je retinoid pre systémovú liečbu akné. Účinnou látkou je izotretiostín. Kompozícia obsahuje aj pomocné látky: sójový olej a včelí vosk. Uvoľňovanie formy - kapsuly, rektálne čapíky.

Každá kapsula má dve farby: hnedo-červenú a bielu. Jeho obsah je homogénna suspenzia žltej farby. Liek je predpísaný dermatológmi, ktorí majú skúsenosti s použitím systémových retinoidov po podstúpení špeciálnej lekárskej prehliadky.

Ako Roaccutane účinkuje

Liek je predpísaný pre ťažké akné


Účinok lieku nie je úplne pochopený, avšak bolo preukázané, že stav pokožky s akné sa zlepšuje vďaka zníženiu aktivity a zníženiu veľkosti mazových žliaz. tiež Roaccutane má protizápalový účinok. Pri kožných ochoreniach preniká potrubie mazových žliaz, čo vedie k vzniku komedonu, ktorý sa môže zapáliť.

Roaccutane pôsobí na postihnuté miesta pokožky a obnovuje zdravý proces regenerácie buniek. Kožný tuk je základom pre rast baktérií. Tento liek znižuje tvorbu tuku, čím potláča rast škodlivých bakteriálnych kolónií.

Indikácie na použitie


Roaccutane liek predpísaný pre ťažké akné (nodulárna formy ochorenia s tvorby jaziev), akné, ktoré sa vyskytujú s depresiou, a atypické akné. Použiť nápravu len v prípadoch, keď iné metódy liečby nie sú účinné.

Účinok lieku Roaccutane


Liek nemá žiadne antibakteriálne vlastnosti, ale jeho hlavná činnosť je zameraná na zníženie počtu mazových žliaz v tele. Výsledkom je, že pacient môže pociťovať pokles obsahu patogénnych baktérií.

Produkt má svoju činnosť:

Taktiež liek podporuje úplnú regeneráciu buniek.

Video ako liečiť akné


Z videa sa môžete dozvedieť o príčinách vzniku akné, ako aj o ich liečbe.

Kontraindikácie pre vstup


Roaccutane kontraindikovaný u pacientov s ochorením pečene, predávkovanie vitamínu A, zvýšené hladiny lipidov v krvi počas liečby liečiv tetracyklín skupiny, počas tehotenstva, počas dojčenia, ako aj alergické reakcie na zložky výrobku.

Odborníci nedoporučujú používať tento výrobok, ak:

 • ochorenia pankreasu.
 • Je zakázané podávať Roaccutane deťom do 12 rokov. Ak má pacient ochorenie konečníka, Roaccutane nie je podávaný vo forme rektálnych čapíkov.

  Užívanie Roaccutanu alkoholom


  Tento liek a alkoholické nápoje majú hepatotoxické vlastnosti. Majú negatívny vplyv na pečeň, v niektorých prípadoch ju ničia. Dôsledky užívania drogy závisia od toho, aký stav bude pečeň v čase liečby.

  Ak je pečeň pacienta úplne zdravá, užívanie lieku Roaccutan v miernom množstve nespôsobí vážne poruchy. Ak má osoba abnormality v pečeni, súčasné podávanie alkoholu povedie k závažným následkom (toxická hepatitída, nekróza). Pri chronickom alkoholizme môže použitie lieku viesť k rozvoju pankreatitídy.

  Prijatie s mastnými jedlami


  Odporúča sa užívať Roaccutane s jedlom (počas jedla). Takže jeho hlavná účinná látka je lepšie absorbovaná. však používanie tučných, slaných, ostrých a sladkých jedál by malo byť dočasne zastavené. Urobte ponuku na príjem čerstvej zeleniny a ovocia, obilnín a mäsových vývarov.

  Nežiaduce účinky od Roakkutanu


  V prvých dňoch liečby sa ochorenie môže zhoršiť. Korekcia dávky v tomto prípade nie je potrebná, stav sa normalizuje.

 • zvýšená citlivosť na ultrafialové žiarenie.
 • Pri rozpúšťaní kapsuly je možné lokálne podráždenie (pri použití rektálnych čapíkov). Na strane dýchacieho systému je kŕč v prieduškách.

  Predávkovanie Roaccutanom

  Predávkovanie môže spôsobiť vedľajší účinok


  Predávkovanie lieku u pacientov je zriedkavé. Ak dôjde k prekročeniu odporúčanej dávky, môže sa objaviť bolesť brucha, vracanie, hypervitaminóza A. Ak máte pocit prvých príznakov predávkovania, mali by ste si umyť žalúdok a vyhľadať pomoc od odborníkov.

  Interakcia s inými liekmi


  Je potrebné vylúčiť súbežné podávanie Roaccutanu a vitamínu A. To môže spôsobiť hypervitaminózu A. Kontraindikované pri spoločnom podávaní týchto liekov a látok v skupine s tetracyklínom, pretože môžu zvýšiť intrakraniálny tlak. Roaccutane znižuje účinok progesterónových prípravkov. Preto je jeho použitie s antikoncepčnými prostriedkami, ktoré obsahujú aj malé dávky progesterónu, nežiaduce. Neodporúča sa súčasné podávanie Roaccutanu a prípravkov na liečbu keratózy.

  Máme zaujímavé články:

  Spôsob aplikácie Roaccutanu a dávky


  Liečba sa podáva raz alebo dvakrát denne počas jedál. Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta, pretože výsledok liečby a vedľajší účinok závisia od užívanej dávky. Počiatočná dávka je 0,5 miligramu na kilogram telesnej hmotnosti za deň. Táto rýchlosť sa môže zvýšiť na jeden miligram za deň. V závažnejších prípadoch sa dávka zvyšuje na dve miligramy denne.

  Skúsenosti s liečbou ukazujú, že optimálna dávka je 120 až 150 miligramov na kilogram (plný priebeh). Zmiznutie symptómov sa vyskytuje po 16 až 24 týždňoch liečby. Ak pacient netoleruje indikovanú dávku, zníži sa, ale priebeh liečby sa predlžuje.

  Najčastejšie je postačujúci jeden proces liečby. Keď sa ochorenie zhorší, liečba sa musí zopakovať. Vykonáva sa najskôr dva mesiace po skončení prvého roka. Súbežne s užívaním lieku sa nevykonáva žiadna lokálna liečba. V niektorých prípadoch môžu byť predpísané mierne činidlá proti akné.

  Roaccutane

  Popis je aktuálny 05/20/2015

  • Latinský názov: Roaccutane
  • ATX kód: D10BA01
  • Účinná zložka: izotretinoín
  • výrobca: F. Hoffmann-La Roche Ltd. (Switzerland)

  štruktúra

  Účinná látka je izotretinoín (10 alebo 20 mg).

  Pomocné prvky: sójový olej a včelí vosk.

  Forma vydania

  Prípravok je dostupný vo forme kapsúl.

  Farmakologický účinok

  Stimulátor regenerácie.

  Farmakodynamika a farmakokinetika

  Aktívna zložka je biologicky aktívna forma vitamínu A, ktorá sa môže syntetizovať nezávisle v ľudskom tele. Základná látka sa nevzťahuje na podtriedy (receptory: alfa, beta, gama) nukleárnych receptorov kyselina retinová.

  Izotretinoín na krátku dobu, ide do trans retinovou kyselinou (tretionin) a iné ligandy nukleárnych receptorov, ktoré v konečnom dôsledku dáva proces génovej expresie a syntézu bielkovín (pravdepodobne ako indukcie alebo inhibície).

  Pod vplyvom lieku výroba a počet mazové žľazy, koncentrácia klesá Propionibacterium acnes, čo vám umožní zbaviť sa lieku Roaccutane z akné. Liek nemá antibakteriálnu a antimikrobiálnu aktivitu. Liečivo stimuluje regeneračné procesy, spomaľujú fáza terminálny diferenciáciu keratinocytov, a má protivoseboreynoe keratolytická a protizápalové účinky.

  Indikácie na použitie

  Izotretinoín je predpísaný pre liečbu závažné akné vulgaris vzniku a priebehu (za tvorby jaziev, stareckých škvŕn, vriedky, krvácanie), ktoré nie sú liečiteľné inými metódami.

  Liečba je indikovaná v prípade porušenia procesu keratinizácie: červená vláknitá pityriáza, palmárno-plantárna forma keratoderma, ichtyóza, folikulárna keratóza. Tablety sú účinné pre purulentná hydradenitída, folikulitída (ak patogén patrí do gramnegatívnej flóry), pinkheads (ťažká verzia toku).

  kontraindikácie

  Lieky nie sú predpísané hyperavitaminóza A, neznášanlivosť na izotretinoín, tehotenstvo alebo pri plánovaní. Návod na použitie Roaccutane odporúča predpisujúcich lekárov s opatrnosťou u chronickej pankreatitídy, ťažkým ochorením obličiek a pečene systému, hypertriglyceridémiu cukrovka, obezita, alkoholizmus.

  Vedľajšie účinky

  Muskuloskeletálny systém: použitie vo vysokých dávkach vedie k rozvoju hyperostóza, kĺbov.

  Nežiaduce účinky zo strany zmyslové orgány: šeroslepota, pocit pálenia v očiach, xeroftalmia, optická neuritída, nepríjemné pocity pri nosení šošoviek, zhoršenie vizuálneho vnímania, jasnosť, katarakta.

  koža: cheilitis, kožné vyrážky, infekcie kože, stenčenie vlasov, kožný peeling na podrážkach a dlaniach, rozvoj fotosenzitizácie, svrbenie.

  Nervový systém: pseudotumor mozgu (Prejavy v podobe nekontrolovateľné vracanie a nevoľnosť, bolesti hlavy, poruchy zrakového vnímania), samovražedné myšlienky, únava, psychóza, depresie.

  Tráviaci trakt: sucho v ústach, dyspeptické prejavy, kolitída, zápal pečene, regionálnej podobe ileitída, krvácanie z ďasien.

  Na pozadí liečby Roaccutane je možná zmena parametrov laboratória: zníženie hladiny HDL cholesterolu, zvýšenie cholesterolu, triglyceridy.

  Účinky liekov na plod, embryotoxické a teratogénny účinok: spôsobuje vývojové vady z kardiovaskulárneho systému, mikrooftalmiyu, hydrocefalus alebo mikrocefália, hypoplázia kostí predlaktia, stehná, krčné stavce, lebka, odtlačky prstov, nízko položený uši, rázštep podnebia, alebo úplný nedostatok zaostalosti časti vonkajšieho zvukovodu, predčasné uzavretie rastových epifýzy zón, porušovania týmusová žľaza, Fúzie prstov rúk a nôh, v rôznych prevedeniach kostnej zrasty, hernia mozgu a miechy, a to až k úmrtiu plodu v perinatálnej období.

  Počas pokusov na zvieratách spôsobil liek tvorbu feochromocytóm.

  Liek môže tiež spôsobiť suchosť a krvácanie zo slizníc nosa.

  Roaccutane, návod na použitie (metóda a dávkovanie)

  Roaccutane z akné

  Priebeh liečby 2-4 týždne, denný príjem - 0,5 mg na 1 kg hmotnosti; Druhý stupeň liečby trvá 12-20 týždňov, denne 1 mg na kg telesnej hmotnosti. Kapsuly sa užívajú perorálne počas jedál.

  Korekcia schémy liečby sa vykonáva s prihliadnutím na účinnosť lieku, závažnosť vedľajších účinkov, znášanlivosť účinnej látky. Zaznamenateľný terapeutický účinok sa prejavuje po 1-2 mesiacoch liečby, v niektorých situáciách sú potrebné 4 až 5 mesiacov na dosiahnutie remisie. Ak do 15 týždňov dochádza k poklesu kožných lézií o 70%, potom sa liečivo zruší.

  V prípade potvrdenia opakovaného a pretrvávajúceho priebehu ochorenia sa povinná prestávka vyžaduje 8 týždňov pred začiatkom nového kurzu. Ak je na pozadí liečby zaznamenaná nová exacerbácia, odporúča sa znížiť dávku lieku na 0,5 mg na 1 kg počas 2 týždňov.

  na purulentná hydradenitída, ružový akné, folikulitída, spôsobené gramnegatívnymi flóra Roaccutane tablety podáva v dennej dávke 0,5-1 mg na 1 kg hmotnosti, predmet je určený po dobu 4 mesiacov.

  Porušenie keratinizácie

  Liečba je indikovaná v dávke 4 mg na 1 kg telesnej hmotnosti za deň, priebeh trvá 4 mesiace. Po dosiahnutí klinickej remisie prejdú na nízke dávky.

  predávkovať

  Existujú rovnaké príznaky ako pri prebytku vitamínu A v tele. Na začiatku môže byť potrebné opláchnuť žalúdok.

  interakcie

  minocyklín a ďalšie tetracyklíny v kombinácii s Roaccutanom zvyšujú hladinu intrakraniálneho tlaku a znižujú účinnosť izotretinoínu.

  Tiazidové diuretiká, sulfónamidy a iné lieky, ktoré zvyšujú fotosenzitivitu, zvyšujú pravdepodobnosť spálenia.

  Súbežná liečba retinoidy (Adapalen, retinol, acitretin, tazarotén, tretinoin) vedie k rozvoju hyperavitaminózy A.

  Obchodné podmienky

  Podmienky skladovania

  Na suchom, tmavom mieste, ktoré nie je prístupné deťom pri teplote nepresahujúcej 25 stupňov Celzia.

  Dátum vypršania platnosti

  Nie viac ako tri roky.

  Špeciálne pokyny

  Pacienti s cukrovkou vyžadujú stálu kontrolu nad hladinou glukózy.

  Počas liečby sa odporúča opustiť kontaktné šošovky a použiť okuliare.

  Darcovia majú zakázané darovať krv počas užívania lieku, a to do jedného mesiaca dokončiť priebeh liečby (v kontakte s príjemcom krvi - tehotná žena môže prejaviť embryotoxické alebo teratogénne účinky lieku na plod).

  Ženy sú dôrazne vyzývané, aby sa uchýlili k spoľahlivej antikoncepcii 4 týždne pred liečbou, počas liečby a tiež do mesiaca po ukončení liečby. Na začiatku tehotenstva v stanovenom čase je prerušená lekárskymi indikáciami.

  Počas liečby sa odporúča vyhnúť sa ultrafialové žiarenie a zvýšil sa slnenie.

  Ak existuje kolitída, príznaky pseudotumoru mozgu, porušenie vizuálneho vnímania, tablety Roaccutane sú zrušené. Pri registrácii symptómov je povinné vykonať neurologické vyšetrenie pseudotumorov mozgu.

  Liek môže mať nepriaznivý vplyv na schopnosť riadiť vozidlá a vykonávať všetky druhy prác, ktoré vyžadujú zvýšenú koncentráciu, najmä v prvých štádiách liečby.

  Analogy Roaccutanu

  Analógy sú: Aknekutan, izotretinoín, zmaže, Retinická masť, Retasol.

  Recenzie spoločnosti Roaccutane

  Svedectvo odborníkov svedčí o dobrej znášanlivosti lieku pri dodržaní indikovaných dávok, ako aj o vysokej účinnosti lieku.

  S ľahkým a miernym prúdom vulgárneho akné, pilulky nie sú predpísané pre akné. Lieková terapia vyžaduje povinnú kontrolu pečene, hladina lipidov (analýza sa vykonáva na prázdny žalúdok).

  Foto: pred a po Roaccutane.

  Cena Roakkutanu, kde kúpiť

  Liek je možné zakúpiť v lekárni (prezentácia formulára na predpis sa nevyžaduje). Špecializované stránky vám umožňujú objednať si lieky na internete s doručením do vášho domova.

  Dávkovanie: 10 a 20 mg (forma kapsuly).

  Kúpiť Roaccutane v Moskve môže byť za cenu 1500 až 3000 rubľov.

  Cena Roakkutanu v Kazachstane je približne 17 000 kusov.

  Účinok Roaccutanu


  Liek novej generácie Roaccutan je protizápalový a regeneračný prostriedok zameraný na normalizáciu aktivity mazových žliaz človeka. Porušenie funkcie mazových žliaz vedie k vzniku a progresii akné, čo vedie k významným estetickým poruchám kože a môže vyvolať zápalové procesy miestnej a všeobecnej povahy. Nižšie bude uvažovaný účinok roaccutanu na lepšie pochopenie procesu liečby týmto liekom.

  Farmakologický účinok roaccutanu

  1. Pod vplyvom žalúdočnej mikroflóry izotretinoínom, čo je hlavná účinná látka liečiva sa prevedie v ľahko vstrebateľnej forme vitamínu A - tretinoín, ktorý sa následne viaže na krvné bielkoviny a je transportovaný po celom tele.
  2. Po nasýtení organizmu a najmä mazových žliaz vitamín A, tretinoín čiastočne vylučuje (približne 70%) a čiastočne v kumulovaného kyseliny 13-cis-retinovej, udržiavanie predĺžený terapeutický účinok.

  Liečivo sa podáva coursingom a denné použitie prispieva k úplnému nasýteniu mazových žliaz tretinoínom, ktorý koriguje a normalizuje ich činnosť bez ohľadu na etiológiu jeho porušenia. Pri odpovedi na otázku "čo roakután robí?" Je možné povedať, že to ovplyvňuje hlavnú príčinu akné. To je dôležitá výhoda vo vzťahu k väčšine liekov predchádzajúcej generácie, ktoré boli zamerané len na dočasné odstránenie estetických porúch. Roaccutane zaobchádza s ochorením, ale nie dočasne maskuje príznaky!

  Vizuálny diagram účinku lieku Roaccutane

  Teraz musíme hovoriť o tom, kedy Roaccutane začne konať a ako možno túto činnosť sledovať.

  • Prvý deň. Prispôsobenie tela saturácii vitamínom A začína. Nie sú žiadne viditeľné výsledky.
  • Druhým je siedmy deň. Existuje úprava aktivity mazových žliaz, čo sa prejavuje zvýšeným príznakom akné.
  • Siedmy - ôsmy deň. Stabilizácia pacienta v dôsledku potlačenia zápalových procesov. Znižuje sa počet kozmetických chýb - akné sa stáva bledším.
  • Deviaty - pätnásty deň. Obnova mazových žliaz, regenerácia kože v oblasti akné a jaziev. Pupky sú takmer neviditeľné a postupne úplne zmiznú.

  V prevažnej väčšine prípadov pri užívaní roakutanu v odporúčanej dávke (dvakrát denne, jedna tableta s obsahom účinnej látky 10 mg) nespôsobuje žiadne negatívne reakcie. Avšak v prvý - druhý deň môže dôjsť k adaptácii tela na nasýtenie aktívnym vitamínom A - objavujú sa príznaky dyspepsie. Ak tieto javy nedosiahnu viac ako dva dni, nie sú dôkazom zrušenia alebo zníženia dávkovania.

  Roaccutane: najčastejšie otázky

  Počas aplikácie Roaccutane pri liečbe pacientov dermatológ často počuje časté otázky. Niekedy kvalifikovaná odozva lekár vyžaduje dodatočné znalosti o využití systémových retinoidov, takže tieto rovnaké otázky v poradí, výmeny skúseností, a je často počuť v lekárskej komunite na rôznych vedeckých a praktických fóra, stretnutia s odborníkmi.

  Tu sú príklady týchto otázok a podľa nášho názoru aj odpovede lekára a tiež, ak je to potrebné, odôvodnenie týchto odpovedí, vypočítané pre interpretáciu vyškoleným špecialistom.

  1. Prečo sa akné čoraz častejšie nazýva akné?

  Pod pojmom "akné", podľa nášho názoru, viac plne odráža ako multifaktoriálne povahe chorobného procesu pri akné, rovnako ako rad klinických príznakov, ktoré určujú možnú záujem nielen kožu, ale aj psycho-emocionálne sféry, endokrinného systému a ďalších.

  2. Aké sú hlavné mechanizmy tvorby akné?

  Rozbehový moment je často nie je priamym zvýšenie obsahu androgénov v tele, geneticky spôsobila zvýšenie počtu a / alebo citlivosti mazových žliaz bunkových receptorov, na deriváty testosterónu (relatívna hyperandrogenizmus). Hormonálna podnety vyvolať štyri hlavné patogenetické faktory: hypertrofia mazových žliaz s ich hypersekrécia, folikulárna hyperkeratóza, mikrobiálne giperkolonizatsiyu a zápalu.

  3. Aká moderná klasifikácia akné je v súčasnosti používaná?

  Nedávno najrozšírenejšia klasifikácia akné vyvinutá spoločne európskymi a americkými vedcami a založená na princípe klinického hodnotenia závažnosti akné (CTA).

  • stupeň I: takmer žiadne známky zápalu; otvorené a uzavreté komedóny, niekoľko papuliek (Acne comedonica)

  • stupeň II: papulózna vyrážka, niekoľko pustúl (akné papulopustulosa)

  • stupeň III: výrazné zápalové zmeny; veľké papuly, pustuly, niekoľko cyst (Acne papulopustulosa nodosa)

  • stupeň IV: cystické indukčné zmeny (akné conglobata)

  Pre stredne ťažké a ťažké formy zahŕňajú nodulárna papuly a pustulárnej akné conglobata (CTA III-IV), ako aj niektoré špeciálne (neštandardné) formy akné, menej bežne stretávame v klinickej praxi.

  4. Aké sú hlavné náznaky vymenovania Roaccutane?

  Roaccutane predpísané pre liečbu stredne ťažkou a ťažkou akné, recidivujúce a / alebo rezistentný na konvenčné terapiu a / alebo náchylné k liečiť za vzniku jaziev po akné, ako aj atypické formy.

  Prerokovaný vymenovanie Roaccutane a miernejšie formy akné, ak sú sprevádzané psycho-emočné poruchy a sociálnej neprispôsobivosť, pretože prínosy živé a účinnej liečbe chronických kožných lézií v podobe zlepšenia kvality života pacientov sa môže výrazne väčší než riziká.

  Roaccutane umožňuje liečbu všetkých skupín pacientov, hoci ženy vo fertilnom veku musia prísne dodržiavať preventívne opatrenia. Roaccutane sa môže používať len pod dohľadom dermatológa.

  5. Aký je vzťah medzi vitamínom A a Roaccutane?

  Roaccutane (izotretinoín) patrí do skupiny liekov nazývaných syntetické retinoidy a sú odvodené z vitamínu A.

  Vitamín A už dlho používa v dermatológii, a to aj pre liečbu akné, ale nikto nevedel presný smer svojich akcií. Až tým, že študuje "body pôsobenia" jeho "pravnúčatá" - systémové retinoidy (izotretinoín - Roaccutane a iné retinoidy) akné, bolo zistené, určité Retinoidné receptorov selektívne expozície, ktorá je vykonávaná regulácia reprodukcie a dozrievania buniek kože (v prípade akné - inhibícia hyperproliferácie sebocytov).

  6. Čo tvorí a ako sa tvorí koža?

  Kožný tuk slúži ako fyziologické mazadlo pre vlasy a pokožku. Chemicky sa skladá z glyceridov, skvalén, steroly, vosky a voľných mastných kyselín, ktoré sa oddelia od nasýtených tukov bakteriálnej lipas, tvorených Propionibacterium acnes.

  Syntéza kožného mazu nastáva prostredníctvom fyziologicky určenej priamej deštrukcie sebocytov. Ich intracelulárny obsah tvorí základ sekrécie mazovej žľazy. Čím viac sa tvoria sebocyty, tým viac umierajú a rozpadajú, takže sa zvýši sekrécia mazu. V patogenéze akné sa tieto javy nazývajú hyperproliferácia a hypersekrecia mazových žliaz.

  S akné Roakkutan selektívne inhibuje tieto procesy, čo spôsobuje jeho striktne zameranú, patogénnu činnosť.

  7. Ako sa Roaccutane líši od iných liekov používaných na liečbu stredne ťažkých až ťažkých foriem akné?

  V posledných rokoch sa na liečbu rôznych foriem akné aplikovať celý rad externých a systémových nástrojov, z ktorých väčšina pôsobí iba na jednotlivé odkazy v patogenéze. A ak je, aby sa vyrovnať s miernym akné, mnoho pacientov dostatočne priradiť kombinácie liekov, ktoré eliminujú abnormálne hyperkeratóza a potlačujúce aktivitu P. acnes, potom závažnejšie formy ochorenia, tento prístup nie je príliš efektívne, je potrebné liečbu potlačiť sekréciu kožného mazu.

  Charakteristickým znakom, ktorý určuje účinnosť lieku Roaccutane je, že liek predovšetkým blokuje tento kľúčový mechanizmus ochorenia, ktorý spôsobuje zápalový proces mazových žliaz a prispieva k jeho udržiavaniu.

  8. Aký je presne patogénny účinok Roaccutanu?

  Roaccutane, interakciu s (retinoidné receptory) špecifických jadrových, vplyv na diferenciačný proces buniek mazových žliaz, čo vedie k výraznému zníženiu ich veľkosti a potláčajú ich aktivitu. Podobne, spomalenie množenie epiteliálnych buniek, Roaccutane inhibuje tvorbu rohovinové zástrčkami, ktoré v spojení s exfoliatívny (komedonoliticheskimi) vlastnosti liečivá zabraňuje upchatiu pilosebaceóznu folikulu. Vzhľadom k prudkému poklesu vylučovanie mazu, zbavený baktérií potravín (P. acnes) sa tiež výrazne znížiť ukazovatele kolonizácie - ako Roaccutane má nepriamy antibakteriálny účinok. Okrem toho bola preukázaná priama protizápalová aktivita Roaccutanu.

  Tak Roaccutane takýmto spôsobom ovplyvňuje všetky odkazy na patogenézu akné.

  9. Kedy môžem očakávať nástup Roaccutanu?

  Na rozdiel od mnohých iných liekov proti akné, ktorých účinky sa vyvíjajú úplne neskôr, zvyčajne niekoľko týždňov, začne Roaccutane rýchlo konať. Už v prvom alebo druhom týždni prijatia sa na konci prvého alebo druhého mesiaca zaznamená významné zníženie seboroických príhod - pokles zápalových javov v oblasti tváre a trupu, regresia komedónov; v 3-8 mesiacoch príde úplné zotavenie.

  Pretože jeden z mechanizmov účinku Roaccutane je potláčať aktivitu mazových žliaz, predvídateľné tieto vedľajšie účinky na kožu a sliznice, ako sú suché pery a cheilitis, ktoré sa prakticky vždy sprevádzať klinického účinku a sú závislé od dávky. Výskyt týchto nežiaducich reakcií môže byť v skutočnosti považovaný za spoľahlivý indikátor, že pacient užíva liek.

  10. Ako sa určí dávka a trvanie Roaccutanu?

  Odporúčaná dávka Roaccutanu je od 0,5 do 1,0 mg / kg telesnej hmotnosti za deň a je vybraná individuálne. Úprava mesačnej dávky sa môže vykonať v závislosti od klinickej dynamiky a závažnosti vedľajších účinkov. Ukazuje sa, že keď sa dosiahne celková kumulatívna dávka 120-150 mg / kg, je pravdepodobnosť opakovania kožného procesu výrazne znížená. Vypočítajte celková dávka je ľahké, napríklad u pacienta s hmotnosťou výpočet 80 kg bude prebiehať nasledovne: 1 mesiac (60 mg / deň x 30 dní / 80 kg) a 2 mesiace (50 mg / deň x 30 dní / 80 kg) + 3 mesiac (40 mg / deň x 30 dní / 80 kg) a t d., však, takéto výpočty sú iba teoretický základ, ale trvanie liečby vhodne stanoviť klinicky.

  Na základe skúseností sa pri vykonávaní odporúčaní pre štandardnú dávku dosiahne úplná odpoveď na akné počas 16 až 24 týždňov liečby.

  V súlade s individuálnymi potrebami pacienta môžeme predpokladať, že lekár odporučí pokračovať v užívaní Roaccutanu v malých dávkach, dokonca aj vtedy, keď dôjde k úplnej klinickej remisii z kožného procesu.

  11. Opakujú sa kurzy Roaccutane pri liečbe akné?

  U väčšiny pacientov vypadá akné po jednom liečení. Roaccutane, vzhľadom k jeho dlhodobej anti-akné aktivitu, a ako doba vyznačujúci sa tým, že spracovanie aj závažných foriem recidívy ochorenia sú zriedkavé (menej ako 10 až 15% prípadov). Ukázalo sa, že subjekt do dávkovacieho režimu a požadovanom trvania liečby, dochádza k výraznému a trvalé zníženie veľkosti mazových žliaz (v závislosti na prijatých kumulatívnych dávkach až do 90% pôvodnej úrovne), a tým, zmiznutie "histologické substrát" pre ďalšie zápalu v koži, Preto opakované kurzy Roaccutane sa spravidla nevyžadujú.

  Ak takáto potreba vznikne napriek tomu s jasným relapsom, druhý cyklus liečby Roaccutane je zobrazený v rovnakej dennej a kumulatívnej dávke ako prvá. Keďže stav pacientov sa môže zlepšiť aj po vysadení lieku, opakované liečenie by malo byť predpísané najskôr 8 týždňov po predchádzajúcej liečbe Roaccutanom.

  12. Aké kritériá by mal lekár dodržiavať, aby mohol nastoliť otázku vymenovania Roaccutane?

  Jednou z indikácií na vymenovanie Roakkutanu je stabilita (torpidita) kožného procesu akné voči tradičným metódam anti-akné terapie. V takýchto prípadoch sa predpokladá, že otázka menovania Roaccutane by mala byť stanovená po dvoch úplných, ale neúspešných kurzoch systémovej antibiotickej liečby.

  Treba poznamenať, že štádium predchádzajúcej liečby nie je nevyhnutným pred prechodom na Roaccutane. Podľa nášho názoru je v súlade s modernými indikáciami a individuálnou situáciou vo väčšine prípadov vhodné okamžite zvážiť Roaccutane ako liečivo prvej línie pre počiatočnú liečbu.

  13. Kedy nemôžem užívať Roaccutane?

  • Ak ste tehotná alebo si myslíte, že ste tehotná

  • Ak dojčíte

  • keď máte zlyhanie pečene

  • Ak užívate veľké dávky vitamínu A

  • Ak súčasne užívate antibiotiká zo skupiny tetracyklínov

  • Ak máte zvýšené hladiny lipidov v krvi

  • Ak máte alergiu na izotretinoín alebo na niektorú zo zložiek lieku

  14. S akými liekmi a spôsobmi liečby je nežiaduce používať Roaccutane spoločne?

  Vzhľadom k možné príznaky hypervitaminózy Zisk súčasné podávanie vyhnúť Roaccutane a prípravky vitamínu A. Je tiež kontraindikovaný kombinované použitie tetracyklínov a Roaccutane, pretože vzácne, ale môžu byť označené viesť k zosilneniu vnútrolebečného tlaku, a tiež lepší účinok fotosenzitizující. Predpokladá sa, že v prípade, tetracyklín terapia predchádzalo vymenovanie Roaccutane, medzi kurzy by mali byť najmenej 2 týždne. Aby sa minimalizovalo irritiruyuschego akcie sa neodporúča súčasné podávanie s inými anti-akné má keratolytické akciu. Z toho istého dôvodu nie je indikovaná súbežná liečba UFO, pacienti by sa tiež mali vyhnúť prirodzenému slnečnému žiareniu.

  Pokiaľ ide o interakciu s kombinovanými perorálnymi kontraceptívami, pacient by mal byť upozornený na možné zníženie účinnosti týchto, najmä tých, ktoré obsahujú malé dávky progesterónu. Dilemu možno vyriešiť odporúčaním používania spoľahlivej dvojitej antikoncepcie na pozadí liečby Roaccutane (napr. Orálne a bariérové ​​metódy).

  15. Môžem menovať Roaccutane ženám?

  Roaccutane menuje ženy. Avšak vzhľadom na takýto spoločný majetok Roaccutanu ako teratogenicitu sa ženy v plodnom veku Roaccutane prejavujú iba za týchto osobitných podmienok:

  • Informovala jej lekára o nebezpečenstvách spojených s tehotenstvom počas liečby Roakkutanom a do jedného mesiaca od jeho ukončenia.

  • tehotenský test vykonaný do dvoch týždňov pred začiatkom liečby mal negatívny výsledok.

  • Tehotenský test by sa mal vykonať spoľahlivými metódami (napr. Stanovenie hCG v rannom moči)

  - pred liečbou Roaccutanom;

  - počas liečby mesačne;

  - mesiac po ukončení liečby.

  • Pacient bez prerušenia užíva účinné antikoncepčné prostriedky.

  • Liečba Roaccutanom sa začína až v druhý alebo tretí deň nasledujúceho normálneho menštruačného cyklu.

  16. Je písomný informovaný súhlas pacienta nevyhnutný na užívanie Roaccutanu?

  Vzhľadom na potenciálne škodlivé účinky Roaccutane v tele matky, taká forma ako doplnok k lekárskym záznamom je povinná. Podaním písomného informovaného súhlasu pacienta potvrdí, že ona určite pozná a bude dodržiavať pokyny lekára, bola informovaná, lekári o nebezpečenstva možného tehotenstva počas liečby, varoval pred možným neúčinnosti užívania antikoncepcie a pochopiť podstatu a potrebu preventívnych opatrení, a potvrdzuje svoju ochotu uplatňovať spoľahlivé metódy antikoncepcie. V niektorých prípadoch sa odporúča získať informovaný súhlas od rodičov pacienta.

  17. Koľko by som mal dodržiavať zákaz tehotenstva po užití Roaccutanu?

  Výpočet odporúčaného obdobia dodatočnej liečby povinnej antikoncepcie je založený na údajoch o polčase rozpadu Roakkutanu - tak, aby sa zistilo, že 99% lieku z tela trvá čas rovný 7 polčasov. Polčas rozpadu hlavného metabolitu izotretinoínu je v priemere 29 hodín (7 až 50 hodín, t.j. maximálne 350 hodín alebo približne 15 dní); zatiaľ čo sa v tele nevyskytujú dlhodobo cirkulujúce teratogénne látky. Z tohto vyplýva, že termín povinnej antikoncepcie po ukončení liečby, trvajúci 4 týždne, uvedený v Návode na lekárske použitie lieku, je celkom postačujúci. Niekedy z psychologických dôvodov možno podľa mnohých autoritatívnych dermatológov odporučiť predĺženie zákazu tehotenstva až do 2 mesiacov po ukončení liečby.

  V prípade opätovného výskytu ochorenia je pacient bez prerušenia platí rovnakú účinnú metódu antikoncepcie po dobu jedného mesiaca pred začiatkom re-ošetrenie Roaccutane, počas liečby a po dobu jedného mesiaca po ukončení liečby.

  18. Ovplyvňuje Roaccutane u mužov reprodukčnú funkciu?

  Pre reprodukčnú funkciu u mužov nie je Roaccutane žiadnym spôsobom ovplyvnený.

  19. Aké sú vlastnosti lieku Roaccutane? Mala by som užívať celú dennú dávku v rovnakom čase alebo musím rozdeliť dávku?

  Ak vezmeme do úvahy farmakokinetické vlastnosti Roaccutane (polčas hlavného metabolitu, v priemere 29 hodín), nezáleží na tom, či budete mať kompletný dennú dávku naraz, alebo rozdeliť na recepcii pre ráno a večer. Liečba sa má užívať po jedle, pretože užívanie izotretinoínu s jedlom zvyšuje biologickú dostupnosť 2-krát v porovnaní s príjemom na prázdny žalúdok.

  20. Zabudol som užívať dennú dávku Roaccutanu. Čo by som mal urobiť druhý deň, aby som použil dvojnásobnú dávku?

  Neužívajte dvojnásobnú dávku lieku. Jeho farmakokinetické vlastnosti nám umožňujú hovoriť o zachovaní dostatočnej koncentrácie dokonca aj s jedným prechodom ďalšej dávky. Nasledujúci deň pokračujte v užívaní Roaccutane ako obvykle podľa odporúčanej schémy lekára.

  21. Po dvojtýždňovej aplikácii Roaccutane sa akné náhle zhoršilo. Aká je táto intolerancia liekov? Mal by sa Roaccutane zrušiť v takýchto prípadoch?

  Táto reakcia nie je známkou intolerancie na Roaccutane. Skoré poškodenie akné 2-3 týždne po začatí liečby je bežným výskytom u takmer polovice pacientov. Presný mechanizmus jeho vývoja nie je známy, ale zjavne je spojený s dočasnou aktiváciou bakteriálnej flóry v mikrokozmódach. Ani úprava dávky, ani dokonca zrušenie terapie sa spravidla nevyžaduje. Je potrebné pokračovať v liečbe podľa predtým plánovaného režimu - exacerbácia sa čoskoro znižuje sama. Pri výraznej pustulácii je možná dočasná redukcia dávky pri paralelnom podávaní antibiotík z makrolidovej skupiny.

  22. Na pozadí liečby Roaccutane sa zaznamenala výrazná suchosť a odlupovanie pier a líca. Je zrejmé, že ide o vedľajší účinok lieku, ale účinok liečby je už taký dobrý, že by som nechcel prerušiť užívanie Roaccutanu. Aké sú opatrenia na zabránenie ťažkej suchosti pokožky tváre?

  Prejavy suchosť, erytém a lúpanie tváre, pier ( "retinoidné dermatitída", "retinoid cheilitída") - Neoddeliteľnou súčasťou zariadenia na spracovanie Roaccutane v stredných a vysokých dávkach, dôsledkom hypervitaminózy A. prostriedkom prevencie je odôvodnená dávkovanie Roaccutane, a predovšetkým, dlhodobé používanie zavlažovača a zmäkčovadiel lekárskej kozmetiky: krémov (vrátane fotoprotektívne), emulzií, hygienické rúžu a kol.

  23. Na pozadí užívania Roaccutane sa začalo zhoršovať začervenanie očí. Aká je reakcia na kontaktné šošovky alebo vedľajšie účinky lieku?

  Suchá blefaritída sa tiež týka častých nesystémových vedľajších účinkov Roaccutanu. Korekcia dávky sa vyžaduje zriedka. Počas obdobia liečby by ste mali prestať nosiť kontaktné šošovky, pracovať menej na počítači, s ťažkou suchosťou - používať očné tekutiny, ako sú "umelé slzy".

  24. Na pozadí liečby Roakkutanom po aktívnom tréningu v telocvični sa svaly neobvykle zle zranili. Znepokojuje aj bolesť v kĺboch. Je to v žiadnom prípade spojené s liekmi?

  Myalgia a artralgia s podaním Roakkutanu sú prechodné a závislé od dávky. Spravidla sa objavujú po aktívnych športoch a robia strečové cvičenia pre svaly.

  25. Pokyny na lekárske použitie lieku uvádzajú, že počas liečby Roaccutanom môžu nastať posuny krvných testov, ktoré odrážajú abnormality funkcie pečene alebo metabolizmu tukov. Aká je vážna situácia?

  Ak na pozadí liečby Roaccutane existujú odchýlky v laboratórnych parametroch, potom sú zvyčajne nevýznamné, závislé od dávky a prechodné. Zmeny funkcie pečene sú zriedkavé (menej ako 10% vedľajších účinkov) a reverzibilné. Napriek tomu sa odporúča monitorovať funkciu pečene pred liečbou 1 mesiac po jej začiatku a potom každé tri mesiace. Ak hladina transamináz významne prekračuje normu, je potrebné znížiť dávku lieku alebo ho zrušiť. Úroveň sérových lipidov v sére nalačno by sa mala určiť pred liečbou, 1 mesiac po začiatku liečby a potom na konci liečby. Zvyčajne sa koncentrácia lipidov normalizuje po znížení dávky alebo pri odvykaní lieku, ako aj v súlade s výživou.

  26. Do akej miery je Roaccutane všeobecne bezpečný?

  Roaccutane možno považovať za bezpečný liek. Všetky jeho vedľajšie účinky sú predvídateľné a môžu sa ľahko a účinne eliminovať, pričom väčšina vedľajších účinkov závisí od dávky. Spravidla, ak sú predpísané odporúčané dávky, prospech z používania Roaccutanu v akejkoľvek skupine pacientov pri zohľadnení závažnosti ochorenia výrazne prevyšuje možné riziko.

  27. Aké odporúčania týkajúce sa diéty na pozadí užívania Roaccutanu treba dodržiavať?

  V čase liečby Roaccutane je nevyhnutné vylúčiť alkohol, obmedziť príjem tukov (aj keď pre lepšiu stráviteľnosť drogy berú ju ako malé množstvo potravín obsahujúcich tuk), obmedziť potraviny bohaté na vitamín A (mrkva, červené ryby, pečeň, vajcia, atď), okrem multivitamíny a prídavné látky v potravinách.

  28. Je vhodné používať Roaccutane v kombinácii s inými prípravkami proti akné? Bude to posilniť jeho účinok?

  Nie je nutné užívať roacutan v kombinácii s inými prípravkami proti akné, pretože nemá rovnaké smerovanie a šírku patogenetického účinku. Dodatočné použitie miestnych liekov môže len zvýšiť suchosť a podráždenie pokožky. Preto sa Roaccutane zvyčajne predpisuje vo forme monoterapie miernych a ťažkých foriem akné.

  29. Roaccutane je vysoko účinný, ale aj pomerne drahý. Aká je jeho cena?

  Spôsob, ako moderné účinné lieky pre jeho pláne vstúpiť na farmaceutický trh - je nielen extrémne odolné, ale aj veľmi drahé, ktorý je zodpovedný proces. To zahŕňa priamo koncepcie a vývoja pôvodná "molekula" a jeho laboratórnej štúdii (výber a syntézy účinnej látky, čistenie a identifikácia, štúdie mechanizmu pôsobenia, testovanie in vitro a in vivo), niekoľko etáp predklinických skúšok (s stanovenia farmakologických parametrov materiálu, jeho toxicita, karcinogenita, mutagenita, atď..), niekoľko fáz klinických skúšok u zdravých osôb a stovky tisíc pacientov s cieľom vyhodnotiť účinnosť a bezpečnosť liekov. Pred príchodom do spotrebiteľského lieku rozširuje vyšetrovanie, registráciu a zahájenie výroby priemyselných technológií ladiť. To je zvyčajne spojené s cenou kvalitnej inovatívnej drogy.

  Roaccutane, rovnako ako iné systémové retinoidy, je originálny švajčiarsky liek a nemá "kópie" (generík) na našom trhu. Treba poznamenať, že v čase, keď sa snažili vytvoriť retinoidy, bola udelená cena Galen - analóg nobelovej ceny v oblasti farmaceutického výskumu.

  30. Sú náklady na liečbu Roaccutane porovnateľné s nákladmi iných liekov proti akné?

  Otázka správnej voľby lieku na liečbu akné nie je len z hľadiska jeho účinnosti a bezpečnosti, ale aj náklady sú veľmi aktuálne. Podľa nášho názoru nestačí jednoducho zhrnúť náklady na drogy vynaložené na kurz, hlavný dôraz pri výbere liečebných metód by sa mal robiť na výpočet pomeru nákladov na liečbu k účinnosti liečby s týmto liekom.

  Na tomto základe je možné, že energetický liečbe ťažkých foriem akné pomocou Roaccutane podstatne účinnejšia, bezpečnejšie a niekedy výhodnejšie ako predchádzajúce liečebné kúry opakovaných tradične naznachaemymyh lieky - napr antibiotikami alebo vonkajších protivougrevymi prostriedkami, aj napriek ich oveľa väčšie lace. Toto je typický príklad, ako lacné formulácie (označený, zvyčajne v kombinácii) strácajú drahší liek (použitý ako monoterapia) v Farmakoekonomické účinnosti celého priebehu liečby.

  Tento moderný Farmakoekonomické stratégia umožňuje na jednej strane, aby sa zabránilo nezmyselne dlhé a opakované cyklov liečby, a na strane druhej, s prihliadnutím na zložitosť mechanizmov tvorby akné, Roaccutane dať prednosť - liečivá s čo najširším patogenetické pôsobenia.