Hlavná

Ovčie kiahne

Aký je rozdiel medzi materským znamienkom a materským znamienkom?

Zrodenie, nevus (z latinského naevus maternus) je benígna malformácia ľudskej kože, vrodená alebo získaná počas života. Svojím charakterom nie je krtko nič iné ako zhromažďovanie melanocytov - špeciálnych kožných buniek, ktoré produkujú pigmentový melanín.

Rodné znamienka sa začína aktívne objavovať v prvých rokoch života človeka, a to aj počas puberty a počas tehotenstva. Spolu s výskytom nových materských znamienok, tie, ktoré už existujú zväčšujú veľkosť, menia farbu na najtmavšie farby.

Aký je rozdiel medzi materským znamienkom a materským znamienkom?

Je zvláštne, že v 99 novorodencov zo 100 nenájdete jediný névus, ani náznak chyby pokožky (ktorý robí meno "krtka" trochu paradoxná). Na rozdiel od molí materské znamienko je to - naposledy videný na koži dieťaťa od okamihu jeho narodenia, inak sa objaví v prvom roku života.

Ako rozoznať materské znamienko od melanómu?

V polovici minulého storočia bola medzi ženami masívna tendencia mať suché, opálené telo. Móda na opálenie predstavila Coco Chanel, ktorý veril, že bledosť ženy nie je maľovaná. Požadovaný čokoládový odtieň kože sa dosiahol rôznymi spôsobmi: bronzujúci prášok, autosunburn a solárium. Agresívny vplyv ultrafialového žiarenia na pokožku je už preukázaný, takže dnes je povedomie obyvateľstva o rakovine kože vysoká. Každý, kto má pigmentované škvrny a nevi na tele, by mal vedieť, ako rozlíšiť materské znamienko od melanómu, kedy sa ozve alarm a poradí sa s lekárom.

Rakovina kože a melanóm ako dôsledok pálenia slnka

Existujú tri typy zhubných nádorov kože:

 1. Karcinóm bazálnych buniek (bazocelulárny karcinóm) predstavuje 90% prípadov rakoviny. Nádor nie je náchylný na metastázy, ale často sa opakuje.
 2. Karcinóm spleneckých buniek - rast vzdelávania a metastázy je rýchlejší.
 3. Melanóm je najrýchlejší rast a rýchlosť metastáz.

Prvé dva typy nádorov sú zaznamenané v dospelom veku, na rozdiel od melanómu. Najsilnejší novotvar u ľudí - melanóm - sa vyskytuje v mladom veku.

Ultrafialové lúče sa považujú za príčinu melanómu a iných zhubných nádorov kože.

Hlavné faktory vývoja kožného melanómu:

 1. Riedenie ozónovej vrstvy.
 2. Posilnenie vplyvu slnečného žiarenia na ľudí.
 3. Zvýšte dávku ultrafialového žiarenia na ľudskú pokožku v soláriach a počas pokoja v horúcich krajinách.

Zdrojom melanómu vo väčšine prípadov sú benígne lézie kože - krtkov a pigmentových škvŕn. Vedecký názov krtkov je nevi. Výskyt melanómu je vysoký, preto je nevyhnutná znalosť príznakov degenerácie maternice do zhubných novotvarov.

V preklade z gréčtiny znamená "melanóm" čierna farba pre charakteristické sfarbenie buniek, ktoré tvoria nádor.

Koža melanómu v onkológii sa nazýva "kráľovná rakoviny" za jej bezohľadnosť a prehnanosť. Rýchly rast a metastázy všetkým orgánom uvádzajú tento malígny nádor na prvom mieste medzi príčiny úmrtia na rakovinu. Prevažne sa tento nádor nachádza v koži, menej často - postihuje oko, ústnu dutinu, vagínu, konečník, meninge.

Najčastejšie zhubný nádor kože metastázuje do regionálnych lymfatických uzlín. Ďalšie rakovinové bunky sa nachádzajú vo vzdialených lymfatických uzlinách, pečeni, pľúcach, kostiach, mozgu.

Nie vždy melanóm je dôsledkom degenerácie krtku alebo pigmentovanej škvrny. Existujú malígne formácie, ktorých vznik je polyetiologický. Na čistú pleť sa môže objaviť asymetrická škvrna tmavej farby. Najčastejšie sú také prípady zaznamenané u pacientov s dedičnou dedičnou históriou melanómu.

Je dôležité vedieť, že konzumácia alkoholu na pláži zvyšuje riziko narodenia o 20%.

Podstatou tohto javu spočíva v tom, že sa alkohol produkt spracovania v ľudskom tele - acetaldehyd, a vystavenie kože ultrafialovému komplexné poškodenie genetický materiál kožných buniek, ktorá je základom pre vývoj procesu rakoviny.

Kto by sa mal obávať melanómu a rakoviny kože?

Aj napriek vyššie zmienené riziko vzniku melanómu, nádoru najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú doma, ale mnohí majú vo zvyku opaľovanie. Tak veľmi dôležitú úlohu hrá konkrétne ústavy s viacerými molí, a to najmä vo fáze dysplázia (začať so zmenou štruktúry buniek a jadier).

Známky nebezpečných a nebezpečných krtkov

Nepochybne melanomopoietic neves a melanomoneous nebezpečné. Ale absolútne akýkoľvek mol sa môže stať primárnym zdrojom rakovinového procesu, takže toto absolvovanie je podmienené.

Znaky a charakteristiky nebezpečných formácií melanómu:

 • Obrovské nevi a pigmentačné škvrny: majú hnedú, čiernu farbu, heterogénnu farbu, rozmazané hranice. Rastú rýchlo, vlasy začínajú klesať z ich povrchu. Povrch nerovný, pokrytý trhlinami, nepravidelný tvar.
 • Melanóza Dubreia sa vyznačuje pomalým rastom. Spočiatku formácie vyzerá ako znamienko hnedej farbe, ktorý nakoniec mení svoju farbu: začlenenie na povrchu sa objaví svetlo hnedá, čierna, hranice stávajú nezreteľné, rozmazané, tvar nepravidelné.
 • Nevuses modré alebo modré majú veľkosť do 5 mm, z okolia kože sú ostré vymedzené, konzistencia je hustá, mierne stúpa nad povrchom kože, nie je vlasy. Najčastejšie rastú na končatinách, zadku, tvári.
 • Melanocytické nevúsky majú vzhľad škvrny, ktorý nezvyšuje povrch kože. Farba je tmavo hnedá, tvar je oválny, veľkosť nepresahuje 15 mm, obrys je jasný.
 • Komplexné molekuly sa vyznačujú lokalizáciou melanocytových buniek súčasne v epiderme aj v dermis. Majú veľmi tmavú farbu. Krtek je konvexný, vyzerá ako papule, povrch je hladký. Veľkosť je zvyčajne malá (do 10 mm). Rast sa pozoruje na hlave a tvári.

Takéto znamienka sa považujú za hraničnú a vyžadujú odstránenie.

fotografická nebezpečná (hraničná) materská značka

Znaky a charakteristiky melanomónnych mólov:

 1. Fibrotický epitelový mól: má matnú farbu s ružovým, svetlohnedým alebo cyanotickým odtieňom, prudko stúpa nad povrchom kože, tvar je pravidelný, zaoblený až do 10 mm. Vzdelanie môže byť preniknuté vlasmi. Často sa nachádza na tvári, krku, koži trupu.
 2. materské znamienko: farba je svetlohnedá, farba je rovnomerná, okraje sú číre a nemiešajú sa s pokožkou, veľkosť je až 15 mm.
 3. Mongolská škvrna: má veľmi slabú bledú farbu, farba je šedá, modrá alebo svetlohnedá, tvar je nesprávny, obrysy nie sú jasné. Veľkosť sa pohybuje od 10 mm do niekoľkých centimetrov. Škvrna sa objaví krátko po narodení, zmizne bližšie k dospievaniu sama.
 4. Verrux a papilomatózne nevy: ich vzhľad veľmi pripomína bradavice. Formácie sa náhle vznášajú nad kožou, majú klenutý nerovný povrch, korpulentný, ružový alebo hnedý. Hranice sú jasné, tvar je nesprávny. Rastú častejšie na hlave a môžu byť preniknuté vlasmi.
 5. Halton nevus alebo nevus Settona: červená alebo tmavo hnedá farba, veľkosť je malá (4-5 mm), tvar je klenutý, nad povrchom pokožky mierne stúpa. Krtka je zafarbená okolo krtka.

Rast niekoho nebezpečných krtkov je veľmi pomalý, degenerácia sa vyskytuje veľmi zriedkavo.

Domelanomny obdobie a príznaky znovuzrodenia

Je možné predchádzať vzniku melanómu. Doba "Domelanomny" je dlhší čas, dôležitý z hľadiska včasnej diagnostiky a liečby. Existuje taká vec ako "bez päť minút" melanóm alebo melanocytárna dysplázia. V tejto formácii sa štruktúra buniek a jadra už zmenila, ale toto nie je rakovina kože. Je dôležité, aby ste nezmeškali príznaky dysplázie.

Znaky materského znamienka v etape "domlaneanom":

 1. Vzhľad ostrej pigmentácie škvrny alebo nevysu v porovnaní s pôvodnou farbou.
 2. Zachovanie normálneho vzoru pokožky v oblasti krtka alebo škvrny.
 3. Tvar je okrúhly alebo oválny, obrysy sú rovnomerné, forma je ostro vymedzená z okolitej kože.
 4. Brilantný povrch, keď je diagnostikovaný dermatoskopom.
 5. Veľkosť je väčšia ako 5 mm.
 6. Absencia nekrózy, krvácania, ulcerácie.
 7. Absencia svrbenia, rýchly rast, mravčenie, pálenie, napätie.
 8. Okolité lymfatické uzliny sú pokojné.

Známky degenerácie vzdelávania v malígnych

Často príznaky nebezpečnej zmeny v nevus sú šifrované so skratkou ACORD (asymetria, okraje, farba, veľkosť, priemer).

Zvyčajne, ak je krtka na mieste, ktoré je najmenej vystavené akémukoľvek vplyvu (trenie, opaľovanie), potom sa pozoruje sám. V prípade, že je neustále zranená, mala by sa zdať onkodermatológovi.

Diagnóza melanómu sa vykonáva pomocou dermatoskopu, biopsie a škrabania. Ďalej sa podozrivý prvok odstráni a uskutoční sa histologické vyšetrenie.

Bežná osoba nie je schopná identifikovať melanóm. Iba po histologickom vyšetrení môžete získať konečný verdikt.

Ak pacient zistil, že najbliššie lymfatické uzliny sa zvyšujú, indikujú to 2 fázy ochorenia a prítomnosť metastáz. Prežitie v liečbe v takýchto prípadoch je 1 až 1,5 roka.

Výhody a nevýhody spálenia

Pri získavaní opaľovacieho postupu je dôležité poznať toto opatrenie. Mierny pobyt na slnku má pozitívny účinok na ľudské telo:

 • Urýchľuje priebeh reakcií na pokožke, zlepšuje celkové zdravie a vzhľad.
 • Melanín sa vyrába pod vplyvom ultrafialového žiarenia, ktorý vytvára ochrannú bariéru a ďalej chráni pokožku pred škodlivými účinkami slnka.
 • Slnko je užitočné pri liečbe akné.
 • Tvorba provitamínu D je ďalšou dôležitou funkciou ultrafialového žiarenia.

Negatívne aspekty spálenia:

 • Predčasné starnutie a strata elasticity kože.
  Americkí vedci považujú hlavnú príčinu starnutia pokožky za ultrafialovú. V skutočnosti je opaľovanie krátkodobým estetickým účinkom, ale niekedy je pre krásu drahšie platiť. Poškodené krvné cievy kože, zničený kolagén vedú k rýchlejšiemu objaveniu vrások, ku tzv. Fototerapii. Existuje fotografovanie vo forme lentigo a difúznej hyperpigmentácie.
 • Slnečné popáleniny.
  Ak je dávkovanie solárnych kúpeľov nesprávne, dochádza k popáleniu a kožu ľahšie, čím rýchlejšie sa tvoria. História spálenia slnkom, prijatá v detstve, zohráva dôležitú úlohu pri vývoji melanómu v budúcnosti.
 • Pigmentované škvrny.
  Takmer všetky ženy vo veku 30 rokov majú pigmentované škvrny, najmä tie, ktoré intenzívne slúžia predtým bez sunscreenu. Koža má vlastnosť akumulovať melanín, tvorený pôsobením slnka. Tak sa vytvárajú malé hnedé škvrny, môžete sa ich zbaviť iba pomocou hardvérovej kozmetológie.
 • Zvýšená pravdepodobnosť melanómu a iných druhov rakoviny kože.
  Snáď najnegatívnejším aspektom opaľovania je rakovina kože, riziko jej rozvoja závisí od počtu prijatých solárií, trvaní získaných spálení, dedičnosti a počtu znakov na tele.

Nebezpečenstvo slnečného žiarenia v jeho prirodzenom stave potvrdzuje štatistika: incidencia rakoviny kože a melanómu v Austrálii, Izraeli a Brazílii je najvyššia na svete. V Európe je najvyšší výskyt melanómu zaznamenaný vo Fínsku a Švajčiarsku, pretože farba pleti týchto krajín je veľmi ľahká a hladina produkovaného melanínu je nízka. Použitie solária a aktívna rekreácia takýchto ľudí v horúcich krajinách je príčinou degenerácie benígnych novotvarov kože do malígnych.

Prevencia melanómu

 1. Ak je pokožka vystavená priamemu slnečnému žiareniu, mal by sa použiť krém s maximálnou úrovňou ochrany pred ultrafialovým žiarením (SPF + 50) a značkou PPD (ochrana pred rakovinou kože).
 2. Vyhnite sa vonku na otvorenom slnku v čase obeda (najlepšie od 10.00 do 18.00).
 3. Nepite alkohol na pláži.
 4. Nevus, ktorý je neustále zranený, by sa mal odstrániť.
 5. Pokúste sa vyhnúť umelému spáleniu slnkom v soláriách.

Medzi onkológmi je melanóm považovaný za "hanbu", pretože jeho výskyt je možné predchádzať v predrakovinovom období. Keď poznáme príznaky začiatku znovuzrodenia, majitelia krtkov by sa mali včas obrátiť na špecialistu a lekári - v tom čase je potrebné odstrániť vzdelanie.

Aký je rozdiel medzi materským znamienkom a materským znamienkom?

Rodenka je pigmentované miesto na koži alebo pod kožou, ktoré sa objavuje hlavne pri narodení osoby alebo ihneď po narodení. Rodičovstvo nie je nebezpečné. Mole je nodulárna forma, vo väčšine prípadov vyčnieva nad kožu, je tvorená nielen po pôrode, ale aj počas života človeka. Moles sú nebezpečné, môžu sa zmeniť na malígny nádor, s krtkom je nebezpečné opaľovať sa a poškodiť ho.

Rodenka, rodné znamienko je vrodený alebo získaný defekt na koži, benígny nádor, ktorý sa skladá z epidermálnych buniek (hlboké vrstvy kože) a melanocyty sú bunky nasýtené pigmentovým melanínom. Rodné znamienka sa objavuje v prvých rokoch života, ale väčšina z nich sa vytvára počas puberty pod vplyvom hormónu hypofýzy a nové formácie sa môžu objaviť u žien počas tehotenstva a staré sa môžu meniť vo farbe a veľkosti. A ako sa krtka líši od materského znamienka? Skutočnosť, že materské znamienko na koži je prítomné od okamihu narodenia, a materské znamenia sú tvorené alebo zmiznú po celý život. Toto je hlavný rozdiel medzi materstvom a materským znamienkom. Môžu sa tiež rozlíšiť napríklad veľkosťou, farbou alebo tvarom.

Tip 1: Ako rozpoznať melanóm od krtka

Tip 2: Ako rozoznať materské znamienko od melanómu

Prečo sa znamienka zobrazuje?

Príčiny degenerácie krtkov v melanóme

Tip 3: Ako rozoznať materské znamienko od bradavice

 • bradavíc materské znamienka

Tip 4: Ako liečiť melanóm

Tip 5: Ako rozoznať materské znamienko od papilómu

Tip 6: Ako určiť melanóm

 • ako rozpoznať melanóm

Tip 7: Ako rozlíšiť čarodejnicu od bežnej osoby

Ako identifikovať čarodejnice vo vonkajšom obraze?

V skutočnosti je to dosť ťažké. To predtým, ako sa čarodejnice ohýbali av čiernych šatách (dobre, alebo aspoň boli opísané v rôznych literárnych dielach), teraz sa to stane veľmi zriedkavo. Čarodejnice, rovnako ako všetci ostatní, krásne šaty. Je to trochu viac tlmené farby? Koniec koncov, ak by bolo všetko iné, mohli by byť ľahko rozpoznané. Ale to sa nestane.

Prítomnosť dlhého opletu je dnes tiež voliteľná. Prečítajte si rôzne seriály a filmy o čarodejniciach. Prakticky všetci hrdinky majú vlasy alebo ramená alebo o niečo nižšie, rovnako ako bežné dievčatá. Pokiaľ ide o stigmu diabla (dobre, alebo ten veľký krtek), môže byť nielen skrytá, ako už bolo spomenuté vyššie, ale aj dobre skryté. Požehnanie kozmetických prostriedkov pre toto dnes oplýva.

Ale ako definovať čarodejnice? Dávajte pozor na nasledujúce vlastnosti: chrapľavý mužský hlas alebo vysoký, vytrvalý a veľmi tvrdý vzhľad, "diabolský" príťažlivosť (to je nutne niečo "chytľavé"), ak sa vyskytnú nejaké nezvyčajné doplnky, oči - tmavé alebo niekedy inú farbu. Pri pohľade na vás sa zdá, že preniká priamo do duše. Pamätajte, že všetky tieto znaky musia byť v súhrne. Nemôžete bez rozdielu obviňovať niekoho za čarodejníctvo. Otestovať svoje tušenie, že táto žena - čarodejnice, môžete ju pozvať na návštevu a ticho držať dve ihly krížom krážom prah, ako tomu bolo pred babičkou. Kým sa neodstránia, nebude môcť odísť.

Ako rozpoznať čarodejnice správaním?

Čarodejnica sa vždy správa neadekvátne. Môže sa rozprávať so sebou (tak sa zdá z vonkajšej strany, v skutočnosti hovorí s neviditeľným partnerom). Okolo nej pomerne často dochádza k podivné udalosti: vyzerá, ako by odnikiaľ rôznymi položkami ( "Je tam pred 5 sekúnd, to nie!"), Počujeme podivné hlasy, ale keď sa pozriete do jej izby by bolo, že okrem nej nikto tam nebol, a nikto z rádia - a video zariadenie nie je zahrnuté. Okrem toho, ak ste jej príbuzní (relatívna), môže rozprávať o nezvyčajných veciach, ktoré sa sotva môžu stať nikomu inému. Ale je to len z dôvodu neskúsenosti. Zrelšia viera nikdy nič nehovorí nikomu. A ešte jeden istý znak - čarodejnice vždy opustia kostol, ak tam idú, s chrbtom vpred. V opačnom prípade nemôžu. Len chrbát začne horieť ako červené horúce železo, tam je divoká bolesť.

Teraz viete, ako odlíšiť čarodejnicu od obyčajného človeka. Postarajte sa o seba a svojich blízkych pred zasahovaním iných svetových síl!

Melanóm alebo materské znamenie - ako sa rozlišovať?

Každá osoba má znamienka, ale mnohí nevedia, že sú nebezpečné. Preto je potrebné pozorne sledovať ich vzhľad a stav.

Zrodenie je benígna forma pozostávajúca z epiteliálnych buniek bohatých na melanocyty. Nevi sa u ľudí objavujú po narodení alebo sú vytvorené neskôr, bez toho, aby spôsobili nepríjemné pocity. Existujú však znamienka, ktoré sú schopné degenerovať do malígnych formácií a ako pochopiť, že ide o materské znamienko alebo melanóm?

Aký je rozdiel medzi materským znamienkom a melanómom

Predtým ako odpovieme na otázku, ako rozoznať materské znamienko od melanómu, je potrebné vedieť, aké druhy nevusov existujú.

Nevyužité sú klasifikované podľa nasledujúcich indexov:

 • veľkosť;
 • farba;
 • Hĺbka pôvodu;
 • Stupeň nebezpečenstva degenerácie do rakoviny.

Rodné znamienka sa často zdedí, podobne ako tvar nosa, farba očí. Príčinou nevysutených alebo materských znamienok je veľká akumulácia na jednom mieste na koži abnormálnych buniek obsahujúcich pigment melanín. Je to ten, kto je zodpovedný za farbu pleti a krtkov, medzi ktorými nájdete rôzne odtiene hnedej. Stupeň nasýtenia tejto farby priamo súvisí s genotypom.

Nevúzy s teplým, modrým nádychom sú menej časté ako hnedé krtky. Táto farba sa vysvetľuje obsahom ružových a bielych melanocytov v epidermálnych bunkách.

Nesmie sa zamieňať s hnedými náplasťami vo forme plakov, je to seboroická dermatóma, visiace krtky - akrochordómy a "červené" - hemangiómy.

Mole majú rozdielne veľkosti:

 • Malé - od 1 mm do 1,5 cm;
 • Stredné - dosah 10 cm;
 • Veľké - viac ako 10 cm;
 • Obrie môže pokrývať väčšinu tváre alebo tela.

V mieste lokalizácie sú materské znamienka:

 • Okraj - umiestnený medzi pokožkou a epidermis. Vždy hladké a ploché, ale pod vplyvom hormónov alebo slnečného svetla sa môžu zväčšiť a stať sa mierne konvexné s nerovnými okrajmi.
 • Epidermálne. Sú umiestnené v hornej vrstve epidermis. Forma je plochá alebo mierne konvexná nad dermis.
 • Intradermálna - tvorí sa v hĺbke kože. Vždy vyklenutý, má hladký alebo drsný povrch. Chĺpky môžu vyrastať z nej.

Podľa stupňa nebezpečenstva onkológie sú nevi rozdelené na dva typy:

 1. Nebezpečná - Ota je materská značka, modrý nevus, hraničná materská značka, pigmentárny vrodený obrovský nevus, atypická materská značka. Údaje o formácii často degenerujú do melanómu a musia sa odstrániť ihneď po stanovení diagnózy.
 2. Nie je nebezpečné. Málokedy sa stávajú malígnymi. To sa môže stať iba vtedy, ak došlo k mechanickému poškodeniu vo forme podráždenia z oblečenia alebo počas poškodenia holenia.

Dôležité! Príčinou narodenia materských znamienok je dedičný faktor, intrauterinná anomália bunkového vývoja, hladovanie kyslíka v plodoch, problémy s hormonálnym pozadím.

Aký je rozdiel medzi melanómami a nevusom?

Melanóm sa vzťahuje na rakovinové nádory, ktoré sa objavujú z melanocytov - dermálnych pigmentových buniek, ktoré začínajú nekontrolovať.

Príčiny tohto typu onkológie nie sú úplne známe. Medzi malígnymi nádormi je melanóm iba 1%, ale napriek nízkej rýchlosti je smrteľný výsledok pre túto patológiu veľmi vysoký - 80%. Je spôsobená rýchlymi metastázami v lymfatickom systéme, pečeni, mozgu, kostiach, pľúcach.

Najčastejšie sa nádor objavuje na koži človeka, ale môže sa usadiť na slizniciach nosa, úst, vagíny, konečníka a v oku.

Ako rozlíšiť melanóm od krtka? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné vedieť, aké druhy melanómu existujú. To pomôže odlíšiť nevus od nádoru a určiť, či ide o degeneráciu materského znamienka alebo nie.

Druhy melanómu

 • Lentigo - táto patológia sa môže pozorovať len u starších ľudí. Lokalizovaný melanóm v tvári, krku. Nad kožou pôsobí mierne.
 • Nodosum. Vzťahuje sa na agresívne formy onkológie. Vizuálne vyzerá ako zhluk uzlín rôznych veľkostí a farieb. Tento nádor môže vystupovať vysoko nad kožou a má čierne a purpurové sfarbenie.
 • Povrchový melanóm je najzávažnejším druhom rakoviny. Vzhľadom na skutočnosť, že nádor nevybočuje nad pokožkou, je ťažké odlíšiť melanóm od krtka.
 • Sublinguálny vzhľad melanómu je lokalizovaný pod miniatúrou. Každý má 10 pacientov s melanómom.

Dôležité! Jedným z prvých príznakov degenerácie materského znamienka je princíp "škaredého káčatka" alebo rozdiel od ostatných nevi na tele.

Príznaky a príznaky

Ako odlíšiť melanóm od bežného materského znamienka? Je možné rozpoznať novotvar na vlastnú päsť? Lekári jednohlasne tvrdia - áno, je to možné a je potrebné, aby to bolo možné. Preto experti vypracovali odporúčania, na ktorých môžete vidieť rozdiel medzi molom a melanómom. Tieto tipy sú založené na piatich hlavných funkciách:

 1. Problémy s asymetriou. normálnematerské znamienka sú úplne symetrické. Ak nakreslíte imaginárnu čiaru cez ich stred, polovičky musia byť úplne totožné. V podozrivých prípadoch sú to nie sú rovnaké na oboch stranách.
 2. Hrany sú rozmazané. Zdravé miesta sú jasné. Znovuzrodenie materské znamienka majú rozmazané nerovné hrany.
 3. Zmena odtieňa. Nevus, farbený vo viac ako jednej farbe, s rôznymi odtieňmi, je považovaný za podozrivý a musí byť preukázaný lekárovi. Normálne materské znamienka sú zvyčajne rovnakej farby, ale môžu obsahovať svetlé a tmavé odtiene rovnakej farby.
 4. Zvýšenie čiastky. Akškvrna veľkosťou väčšieho počtu gumových pásikov na ceruzku, potom by mala byť vyšetrená lekárom. To je tiež potrebné pre tie miesta, ktoré nemajú žiadne odchýlky vo farbe, hraniciach alebo asymetrii.
 5. Aknévy zmenili ich množstvo, symetriu, hranice, farbu - mali by byť preukázané špecialistovi.

Uvedené známky znovuzrodenia môžu byť sprevádzané svrbením, krvácaním.

V ranom štádiu vzdelávanie nespôsobuje žiadne ťažkosti a príznaky melanómu sú takmer neviditeľné. To však neznamená, že by ste nemali vykonávať sebahodnotenie. Schopnosť samostatne rozlišovať bežné znamienky od malígnych formácií môže pomôcť pri sebahodnotení. Akákoľvek zmena škvrny prítomnej v rodičovke sa týka počiatočných príznakov vzniku melanómu.

Vzhľad nových krtkov naznačuje, že je potrebné poradiť sa s dermatológiou alebo onkológom.

Stojí za to pamätať, že zhubné materské znamienko sa pri každom z týchto kritérií nemusí nevyhnutne líšiť od normálneho. Jeden rozdiel stačí na to, aby sa materská značka považovala za podozrivú.

Dôležité! Raz za mesiac by ste mali skontrolovať všetky body na tele. Pre každú zmenu kontaktujte špecialistu.

Príčiny vedúce k degenerácii krtkov

Medzi najčastejšie príčiny degenerácie materského znamienka do malígneho vzdelania patria nadhodnotené dávky ultrafialového žiarenia a mechanické poškodenie. Tí, ktorí veria, že výskyt melanómu je skôr náchylný na bielych ľudí, sa hlboko mýlia. Melanóm môže postihnúť každého, bez ohľadu na typ jeho dermy.

Prudký nárast počtu narodenia známok, nadmerný rast, sfarbenie kože v okolí, a to začervenanie, zmena farby a akékoľvek porušenie vo farbe krtka, svrbenie, šúpanie, pocity brnenia vnútri by mala byť príležitosťou na okamžité návštevu odborníka.

Ľudia s viac ako 50 nevi alebo materská značka veľkých rozmerov sú ohrozené a mali by ich skontrolovať dermatológovia. Návštevníci solária, ktorí veria, že chránia svoje materské znamienka pred žiarením, ich často držia špeciálnymi nálepkami. Ale pod označením existuje skleníkový efekt, ktorý ďalej zvyšuje riziko rakovinových buniek.

Niekedy po odstránení príznaku sa objaví melanóm. Pred schválením operácie na resekciu materského znamienka musíte absolvovať všetky potrebné štúdie, aby ste vylúčili riziko vzniku malígnej tvorby.

V prípade, že nevus neprinesie nepríjemné pocity, ale jednoducho nevyzerá esteticky príjemne, je lepšie ho odstrániť. Ale ak je potreba zbaviť sa krtkov, potom by to nemalo byť oneskorené.

Melanóm je ťažko diagnostikovaný na začiatku jeho vývoja. Mnohé materské znamienka normálnej bunkovej štruktúry majú podobnú špecifickosť - nerovnomerné farby, vágne okraje.

Dôležité! Iba škvrna s defektom po jej odstránení môže degenerovať do rakovinového nádoru. Preto by ste sa mali vyhýbať akémukoľvek poškodeniu - ani poškriabaniu, ani dráždiť oblečenie, nerezávať holiaci strojček, neodstraňovať ho.

Rizikové faktory

Ako už bolo spomenuté vyššie, presné príčiny melanómu ešte neboli odhalené. Ale faktory, ktoré spôsobujú degeneráciu nevusov, sú známe lekárom. Táto skupina obsahuje nasledujúce ukazovatele:

 • Ľudia s kožou typu I - II;
 • Zvýšená tendencia k vytváraniu pehnín;
 • Veľké množstvo krtkov na tele;
 • Dedičný faktor - v rode sú pacienti s melanómom;
 • Slnečné popáleniny, získané v detstve, spôsobili nestabilitu pokožky pred melanómom;
 • Dlho pobytu pod slnkom alebo v soláriu;
 • Vek je viac ako tridsať rokov.

Musí sa pamätať na to, že nádor sa môže objaviť na čistom pokožke a nie z degenerácie z nevusu.

prevencia

Prevencia akejkoľvek choroby je dôležitá a najmä prevencia onkológie. Rakovina kože stále patrí k takmer nevyliečiteľným onkologickým ochoreniam, preto je lepšie predchádzať nástupu ochorenia, ako neskôr liečiť.

Na zníženie rizika melanómu je potrebné dodržať niekoľko pravidiel.

 • Návšteva solária sa znižuje až raz týždenne. Pätnásť minút liečby sa prirovnáva k štyrom hodinám vystavenia slnku.
 • Ak chcete znížiť riziko malígneho vzdelania, mali by ste sa vyhýbať úrazom krtkov, papilómov.
 • Slnko sa stalo agresívnejšie, slnečné žiarenie spôsobuje väčšie poškodenie tela než dobré. Z toho vyplýva, že je potrebné, aby bol na slnku do 10 hodín ráno a po 17 hodine večer.

Pri dodržiavaní týchto základných pravidiel je možné vyhnúť sa nástupu onkológie a je stále dôležité pripomenúť, že neodporúča sa odstrániť nevi, papilómy, bradavice nezávisle.

Aký je rozdiel medzi materským znamienkom a materským znamienkom?

Aký je rozdiel medzi materským znamienkom a materským znamienkom?

Rodokmeň môže byť veľká, červenkastá alebo hnedá, stane sa to už od narodenia a zmizne v dospievaní alebo neskôr. Narodeniny sú tvorené až 30 rokov, niektoré rastú, iné zmiznú, ale ich veľkosť, na rozdiel od znakov, nesmie prekročiť veľkosť gumy na ceruzke. Mole majú dokonca okraje a materské znamienko môže byť veľké as nerovnými okrajmi. Ak máte strach, môžete ísť k dermatológovi, pretože človek nie vždy rozlišuje medzi formáciami na koži.

Mole je pigmentovaná forma, ktorá sa aktívne objavuje v prvých rokoch života, nazývaná aj nevus. Materská znamienka a krtek sa najprv líšia svojou veľkosťou. Materské znamienko Esch tzv obr pigmentovaný névus (materské znamienko Obrovské), ktoré môžu zaberať veľkú plochu na koži a je zvyčajne vrozhdnnym môže mať farbu, v rozsahu od svetlo hnedej až červenkastú alebo chrnogo. To je potom, že sú rôzne materské znamienka pozorované už pri narodení. Tiež krtky sú rôzne, ale úplne bezpečné krtky a materské znamienka nie sú, ale je to nádor, aj keď benígny.

Mole znamienko vrodené alebo získané chyby kože, benígny nádor, ktorý je zložený z epidermálnych buniek (na hlboké vrstvy kože) a melanocytov buniek je nasýtený pigment melanín. Rodné znamienka sa objavuje v prvých rokoch života, ale väčšina z nich sa vytvára počas puberty pod vplyvom hormónu hypofýzy a nové formácie sa môžu objaviť u žien počas tehotenstva a staré sa môžu meniť vo farbe a veľkosti. A ako sa krtka líši od materského znamienka? Skutočnosť, že materské znamienko na koži je prítomné od okamihu narodenia, a materské znamenia sú tvorené alebo zmiznú po celý život. Toto je hlavný rozdiel medzi materstvom a materským znamienkom. Môžu sa tiež rozlíšiť napríklad veľkosťou, farbou alebo tvarom.

Rodenka je pigmentované miesto na koži alebo pod kožou, ktoré sa objavuje hlavne pri narodení osoby alebo ihneď po narodení. Rodičovstvo nie je nebezpečné. Mole je nodulárna forma, vo väčšine prípadov vyčnieva nad kožu, je tvorená nielen po pôrode, ale aj počas života človeka. Moles sú nebezpečné, môžu sa zmeniť na malígny nádor, s krtkom je nebezpečné opaľovať sa a poškodiť ho.

Tu je obrazová reprezentácia krtkov a materských znamienok.

To je moja materská značka, rastie len s mojou výškou, teraz 25 viac to nebude rásť.

A tu sú krtky. Môžu rásť samy. A ak ich odtrhnutie môže vyrastať do nádoru.

Neviem, samozrejme, ako je správny z lekárskeho hľadiska, ale intuitívne, krtko je všeobecne považovaný za malé miesto na ľudskom tele, a materské znamienko nazvaný veľký quot; rodinkuquot ;.

Okrem väčšiny naryatsaniya - móla "; mierne pohladenie naznačuje malú lokalizáciu fenoménu a "materské znamienko"; - zahŕňajúci rozsiahlejšie oblasti - sa nelíšia.

To je jeden a ten istý fenomén, ktorý môže byť od narodenia a získaný.

Krtka sa skladá z kožných buniek, objavujú sa dva mesiace života a môžu sa objaviť po celý život. Napríklad vznikajúci krtek na okraji osoby je znakom problémov endokrinného systému.

Moles môžu meniť svoju veľkosť a farbu v priebehu života človeka, je to normálny proces, ale ak sa zmeny s krtkom vyskytnú veľmi rýchlo, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Rodokmeň je tiež bunky kože, ale z krtkov sa odlišujú tvarom a veľkosťou. V zásade platí, že materské znamienko a materské znamienko je rovnaká, ako hovoríme nejaké krtkov tmavé škvrny na koži a nemusí nutne jednať, ale veľká tmavá škvrna znamienko nemá žiadny názov, toto miesto, je to materské znamienko.

materské znamienko - ide o benígny nádor vytvorený na koži, s ktorou sa človek narodil, alebo sa objavuje počas celého života. Mole je možné odstrániť, najmä ak sa troskaje, klepá alebo je umiestnená na tvári a zmäkne ju. Môžete to urobiť až po konzultácii s onkológom.

Existuje taký signál, že ľudia, ktorí majú mnoho materských znamienok, sú šťastní.

materské znamienko, stále sa to nazýva névus - tiež benígna formácia, spravidla plochá, môže mať vlasy pokryté. Rodné znamienko môže mať rozdielne veľkosti.

Mole a materské znamienka sa vytvárajú kvôli zvýšenému obsahu melanínového pigmentu.

Môžete cítiť krtek po dotyku - je mierne konvexný a dokonca sa dostane do cesty niekedy (s holením, epiláciou atď.).

A materské znamienko nemáte pocit na dotyk a nie je konvexné, ale hladké s pokožkou.

Príznaky melanómu materského znamienka

Melanóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja z pigmentových buniek. Príčinou melanómu môže byť bežná materská znamienka, ktorá postupne, zvyšuje a spôsobuje bolestivé pocity, vyvoláva rakovinu kože. Nie všetci pacienti môžu vidieť malígnu transformáciu v počiatočnom období, kvôli čomu je liečba ochorenia komplikovaná. Ako rozpoznať príznaky melanómových materských znamienok, prečítajte si v našom ďalšom článku.

Všeobecné informácie o materských znamienkach

Rodenka (materská značka) sa nazýva vývojová porucha kože, ktorá môže byť vrodená a získaná počas celého života. Na vedeckých týchto formáciách sa hovorí "nevuses". Ide o benígne nádory, ktoré sa môžu zmeniť na zhubné nádory pod vplyvom rôznych faktorov. K tomu dochádza po pretečení kožných buniek pigmentovým melanínom. Výsledkom je regenerácia a transformácia na melanocyty.

Mnohí odborníci hovoria o nebezpečenstve, ktoré vznikajú z veľkého počtu takýchto útvarov na tele. Osobitná pozornosť sa musí venovať tým, ktorí sa v bežnom živote často vystavujú mechanickým účinkom (trecie a tlakové odevy). To je veľmi nebezpečné pre ľudské zdravie a najčastejšie sa takýto krtek jednoducho odstráni.

Čo keď rastú znamienko? Akékoľvek zmeny veľkosti, tvaru alebo farby týchto formácií vyžadujú okamžitú konzultáciu s lekárom. Tiež sa špecialista zaobchádza a v prípade, keď nevus bez zjavných príčin spôsobuje svrbenie alebo svrbenie.

Druhy krtkov

Existuje veľa druhov takýchto útvarov. Sú to:

 • Svetlé a tmavé farby;
 • vyčnievajúca nad povrchom kože a plochá;
 • hlboko zakorenené v hrúbke kože a povrchné.

Často malé krtky dávajú svojmu majiteľovi osobitnú chuť, ale existujú prípady, keď veľké útvary na tvári jednoducho znetvárajú vzhľad osoby.

Všetky typy nevi sú bežne rozdelené na 2 typy:

 • Cievne, ktoré zahŕňajú papilomatózne formácie a angiómy;
 • pigment, medzi ktorými sa rozlišujú pihy a lentigo (rovnomerne pigmentované ploché škvrny hnedej alebo čiernej farby).

Príčiny bolesti nevi

Mnohí sú presvedčení, že ak je materské znamenie bolí, potom je to prvý znak jeho onkologickej degenerácie. V skutočnosti bolestivé pocity v oblasti lokalizácie nevi nie vždy ukazujú na vznik akejkoľvek komplikácie a môžu súvisieť s nasledujúcimi objektívnymi dôvodmi:

 • Zranenie povrchu nevusov. Razníky, popíchnutí, škrty vo epidermálne névus rozvrhnutie webu - nie je vzácnosťou, ale jeden z najnaliehavejších problémov je situácia, v ktorej bol pacient odtrhnuté krtka. Čo robiť v tomto prípade je popísané nižšie, ale mechanické poškodenie pigmentované névus tkaniva je jedným z popredných etiotropic faktorov spôsobujúcich bolesť.
 • Burn akoukoľvek povahou. Tepelný šok môže spôsobiť intenzívnu citlivosť pokožky, čo je obzvlášť výrazné v miestach krtkov a pigmentových škvŕn.
 • Hypertermia alebo hypotermia. Zvýšená alebo znížená telesná teplota môže byť sprevádzaná pocitom bolesti pokožky, najmä pri lokalizácii krtkov.
 • Zhubná transformácia. Dôkazom nástupu onkologického procesu môže byť bolesť, ktorá je spôsobená tým, že krtka sa zapálila. Čo robiť v tejto situácii môže povedať len v onkodermatologu špecialistom, ktorý bude produkovať nielen vizuálnu kontrolu miesta zápalu pokožky, ale tiež nariadil rad diagnostických postupov, ktoré identifikujú predpoklady pre rozvoj melanómu. Po obdržaní výsledkov výskumu lekár určí najrozumnejšiu koncepciu terapie alebo odporučí odstránenie zápalového nervu.

Tento posledný faktor je určite najnebezpečnejší, pretože je spojený s nekontrolovaným rozdelením kožných buniek, čo vedie k rakovine.

Je to spôsobené mechanickým traumatem okolitých buniek v procese proliferácie tkaniva. Často je tento proces sprevádzaný nárastom veľkosti pigmentovanej formácie. Je tiež dôležité poznamenať, že niekedy so zhubnou transformáciou okolo tela krtka môže byť vytvorená malá biela škvrna (halo), ktorá je spôsobená reflexným kŕčom ciev.

Aké znamienka sú nebezpečné

Ale nie všetky nevi sú náchylné na malignitu. V medicíne sú krtci rozdelení na melanómy a na melanómy nebezpečné. Prvá skupina obsahuje päť odrôd nevi.

Je to veľmi nebezpečné obrovský krtek - degeneruje sa do malígneho nádoru v 50% prípadov. Ide o obrovskú hľuzovú formáciu, ktorá môže obsadiť veľkú časť tela, napríklad späť alebo hrudník. Vyzerá to ako sivá alebo hnedá bradavica. Obrovská materská značka rastie po celý život.

Hraničný kríž Tmavá alebo čierna rovnomerne sfarbená malá škvrna s priemerom do 1 cm s hladkým a suchým povrchom. Nepestuje a nemení farby, slnečné žiarenie na ňom nekoná. Spravidla sa hraničný nevus nachádza na podrážkach, dlane, v intímnej zóne. Znovuzrodené v malom vzdelávaní v 10% prípadov.

Modrý nevus - malá (zvyčajne asi 1 cm) hustá zaoblená materská značka modrej, šedej alebo čierno-modrej farby, ktorá prevyšuje kožu a je dobre definovaná. Lokalizované na hlave a krku, ruky, nohy, zadky. Spravidla sú takéto znamienka jedinečné, to znamená, že to má jedinec v jedinečnom. Zriedka sa zriedka.

Nevus Ota - Jedná sa o pomerne veľké materské znamienko modrasto hnedé alebo modro-šedej farby, je umiestnený na ploche, ušnice, ústnej sliznice v oblasti tváre. Má nerovný tvar a nerovnomerné zafarbenie. Často vrodené alebo sa objavuje v prvých 20 rokoch, hlavne v predstaviteľoch Mongoloidov. Znovuzrodenie melanómu zriedka.

Melonóza Dwebrail Je to malé miesto od svetlohnedej až po čierne v nepravidelnom tvare s dobre definovanými hranicami. Škvrna je nerovnomerne sfarbená a niekedy pripomína čiernu škvrnu na hnedom pozadí. Rozvíja sa hlavne na tvári, najčastejšie u ľudí s čestnou kožou, vystavených slnečnému žiareniu, zvyčajne u žien po 50-55 rokoch. Rastá pomaly. Je považovaný za prekancerózny stav a regeneruje sa do melanómu, podľa rôznych zdrojov, v 45-75% prípadov.

Čo podporuje degeneráciu materského znamienka v melanóme

Rizikové faktory pre malignitu mólov zahŕňajú:

 • intenzívne ožarovanie ultrafialovým žiarením;
 • poškodenie materského znamienka;
 • dedičná predispozícia.

Čo robiť, keď rodí krtek

Ak zistíte, že jedna z materských znamienok na tele rastie, musíte samozrejme navštíviť lekára, ktorý vám pomôže pochopiť dôvody a ak je to potrebné, zoberte nejaké tkanivo na analýzu.

Najčastejšie budú lekári navrhovať odstránenie materského znamienka, aby sa zastavil jeho rast. Nebojte sa, v moderných klinikách tento postup nespôsobuje bolesť a doba zotavenia je minimálna. Pri správnom prístupe nemáte dokonca jazvu.

Existujú aj ľudové metódy odstraňovania krtkov. Napríklad, pred objavením sa lieku v jeho modernej podobe, krtky boli odstránené cesnakovou šťavou, ktorá bola rozmazaná s formuláciami 3-4 krát denne. Tiež bola metóda s celandínom populárna, keď sa džús celandínu vytláčal na krtek 10 dní.

V prípade, že si všimnete nárast materského znamienka na dovolenke a možnosť okamžite navštíviť lekára, nie je, vezmite malé množstvo sódy a pridajte niekoľko kvapiek ricínového oleja. Výsledná zmes sa aplikuje na mólo v noci, rovnako ako úplné obmedzenie kontaktu vzdelávania so slnkom.

Čo je melanóm?

Melanóm je obzvlášť agresívny typ rakoviny kože. Spravidla melanóm pochádza z kožných buniek, syntetizuje pigment, farbia slnečnú kožu, materské znamienka alebo pehy. Tieto bunky sa nazývajú melanocyty, a preto názov onkologickej melanómovej choroby. Incidencia melanómu je približne 8 prípadov na 100 000 populácie u mužov a približne 12 prípadov na 100 000 populácie u žien. Na rozdiel od iných foriem rakoviny (malígnych onkologických ochorení) melanóm často postihuje ľudí mladšieho veku (15-40 rokov). V štruktúre úmrtnosti na rakovinu u žien, melanóm je druhá (v prvom rakoviny krčka maternice), a u mužov - šiesty (po rakovine pľúc, rakoviny prostaty, rakoviny žalúdka, rakoviny hrubého čreva, rakoviny pankreasu).

Príznaky melanómu

Je jasné, nemôžete sa ich dotknúť - odtrhnúť, napájať, poškodiť. Musíte byť opatrní, ak je materská značka neustále zranená - s oblečením, popruhmi, kabelkami. Všetky vaše materské znamienka je potrebné z času na čas skúmať, pretože melanóm sa často vyvíja s nenápadným malým krtkom. Tam sa atypické bunky začínajú množiť a dokonca aj malý malígny nádor na koži môže poskytnúť metastázy a zabiť človeka.

Takzvaný ABCD test bol vyvinutý, aby pomohol identifikovať "zlé" materské znamienkoin:

 • A - asymetria. Ak sa krásny kruhový krtek stáva asymetrický, akoby "plazil" cez kožu, zmenil tvar, mal by sa to stať signálom - okamžite lekárovi.
 • B - z anglického slova "border", čo znamená "okraj". Keď sú nejasné vaginálne alebo fuzzy hrany krtkov, je to aj podozrivý príznak.
 • S - od angličtiny "farba" - "farba". Normálna krtka má jednotný farebný - svetlý alebo tmavý bronz. Ak sa objaví niekoľko farieb (červená, biela, fialová, čierna), mole stráca enzým, stáva sa heterogénnym - to je tiež jeden z faktorov, ktoré by mali byť upozornené.
 • A nakoniec, D je priemer. Ak priemer nóvy presahuje šesť milimetrov, odporúča sa to navštíviť lekár. Vo všeobecnosti, ak je nejaké označenie jasne viditeľné, odporúča sa vykonať biopsiu krtka - odoberte malú časť na analýzu na identifikáciu malígnych buniek.

Je možné vymeniť faktory, ktoré vyvolávajú degeneráciu benígneho moču do malígneho nádoru. A predovšetkým genetické. Ak je blízky, krvný príbuzný mal rakovinu alebo prekancerózne stavy, riziko melanómu je 15 krát vyššie! Takíto ľudia sa musia osobitne pozrieť na svoje krtky a raz za šesť mesiacov navštíviť onkodermatológa, takže sa doslova pozerá z hlavy na chodidlo. Ďalším provokatívnym faktorom je slnečné žiarenie.

Niektoré znamienka sa objavujú pri narodení, niektoré s vekom. Existujú tie, ktoré sa objavujú a zmiznú. Ide o geneticky predurčené postupy. A niektoré krtky organizmus sám ničí, rozpoznať v nich vonkajšie telo. V tomto prípade môže zostať biela škvrna v mieste narodenia. Vo všeobecnosti sú krtci veľmi rozdielne - ploché, konvexné... - to nie je rozhodujúci faktor vo vývoji melanómu. Rakovina kože sa môže vyskytnúť aj z malého plochého krtka. Ale ak vlasy rastie na molu, podľa odborníkov, to je dobré, aj keď to nevyzerá veľmi pekne.

Čo je nebezpečné pre melanóm

Melanóm je najagresívnejší zo všetkých známych typov rakoviny. Tento nádor rýchlo prináša metastázy (aj pri veľmi malých rozmeroch), ktoré počas niekoľkých mesiacov môžu ovplyvniť životne dôležité orgány (mozog, pľúca, kosti). Po zistení metastáz sa melanóm považuje za takmer nevyliečiteľný.

Kto je ohrozený melanómom

V súčasnosti sa považuje vzťah medzi rôznymi druhmi rakoviny kože a slnečným žiarením. Táto zásada platí pre melanóm. Slnečné žiarenie je hlavnou príčinou vývoja tohto typu nádoru. Niektorí ľudia, však, citlivosť kože na slnečné žiarenie je vyššia vzhľadom k prítomnosti určitých predispozíciou: veľké množstvo pieh na tele, prítomnosť nezhubných kožných nádorov, prítomnosť atypické névy, svetlú pleť citlivú na slnko, pracujúci v otvorenom slnečnom svetle.

Odkiaľ pochádza melanóm?

Ako sme už povedali vyššie, je zdrojom pre rozvoj melanómu sú pigmentové bunky, ktoré syntetizujú biologický pigment melanín, že farby na kožu a tmavé škvrny na koži. Mnoho z týchto buniek (melanocyty) v materských znamienkach, pihách, nevuse. Na včasnú diagnostiku melanómu je veľmi dôležité poznať vlastnosti štruktúry a všetky pigmentované kožné útvary. Veľmi často sa u lekára zistil, že pacient nevie, ako sa pozerať zdravé krtko, a ako sa líši od atypické névus alebo rakovinou melanómu.

Nižšie uvádzame stručné opisy pigmentovaných kožných útvarov:

pehy - pigmentové škvrny malej veľkosti, zvyčajne okrúhle alebo oválne, ktoré nevyčnievajú nad povrch kože. Väčšina pih sa pokryje pokožkou tváre, ale môže sa objaviť takmer na celom povrchu pokožky. V zimných mesiacoch sa pruhy blednú a na jar av lete sú opäť vymaľované.

 • Rodné znamienka (materské znamienka, nevi) - Pigmentárne formácie strednej veľkosti (až do priemeru 1 cm), zvyčajne tmavé a rovnomerne sfarbené, ale sú mierne farebné mary mäsovej farby. Povrch krúžku sa môže len mierne zdvihnúť nad povrch kože. Okraje krtkov sú vyrovnané.
 • Atypické nevi - veľká pigmentovaná koža s nerovnými hranami a nerovnomerným sfarbením. Niektoré atypické nevity sa môžu považovať za prekancerózne.
 • Malígny melanóm - pigmentácia kože vznikajúca z krtkov alebo "čistou pokožkou" s nerovnými okrajmi, nerovný povrch, nerovnomerné zafarbenie s rôznou intenzitou. Hrany melanómu sú často obklopené zápalovým okrajom (jasne červený prúžok).
 • Ďalšie príznaky diagnostiky melanómu

  • Zvýšenie veľkosti materského znamienka je väčšie ako 7 mm;
  • Výskyt zápalovej zóny pozdĺž okrajov pigmentovanej tvorby kože;
  • Krvácanie a svrbenie pigmentovanej tvorby kože.

  Pri diagnostikovaní melanómu je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že u mužov je tento nádor najčastejšie umiestnený na chrbte a u žien na holeniach. Napriek tomu je potrebné skontrolovať všetky oblasti pokožky, vrátane pokožky hlavy a nechty (melanóm môže vyzerať ako čierna škvrna pod nechtom). Ak sa zistia tieto príznaky, okamžite sa poraďte s dermatológiou. Skorší melanóm bol detegovaný, tým je pravdepodobnejšie úspešné liečenie.

  Čo je melanóm?

  Z klinického hľadiska existuje niekoľko typov melanómu:

  • Povrchový melanóm Je najčastejšou formou tohto typu rakoviny kože. Povrchový melanóm sa nachádza v horných vrstvách kože a jeho povrch nie je silne vyčnievajúci nad povrchom zdravej kože. Tento typ melanómu sa veľmi ľahko zamieňa s bežným materským znamienkom alebo s atypickým nevusom.
  • Nodulárny melanóm vyskytuje u štvrtiny všetkých pacientov s melanómom. Toto je najagresívnejšia forma rakoviny kože. Nodulárny melanóm má podobu tmavo sfarbených uzlín rôznych veľkostí, ktoré sa zdvihli nad povrch kože.
  • Melanoma Lentigo - sa vyskytuje na hlave a krku starších ľudí. Povrch tohto nádoru je mierne zvýšený nad povrchom kože.
  • Subangulárny melanóm sa vyskytuje u každého desiateho pacienta s melanómom. Najčastejšie sa nádor tvorí pod nohami prstov.

  Čo je index spoločnosti Breslow

  Index Breslow (hrúbka Breslowa) určuje hrúbku, ktorou bunky melanómu prenikli hlboko do kože.

  S indikátorom Breslowa väčším ako 0,5 mm musí byť pacient nevyhnutne nasmerovaný na dermatologa, aby odstránil formáciu.

  Melanóm a iné druhy rakoviny kože

  Okrem melanómu, existujú aj ďalšie typy rakoviny kože (karcinóm dlaždicových buniek kože, karcinóm bazálnych buniek), ale na rozdiel od melanómy sú oveľa menej agresívne a vhodný na liečbu. Bazálnych buniek karcinómu alebo dlaždicové bunky rakoviny kože javí ako dlhodobo hojenie trhlín alebo vredy, ktoré sú zvyčajne umiestnené na tvár, krk, chrbát ruky.

  Liečba melanómu a iných rakovín kože

  Typ liečby melanómu a jeho účinnosť závisí od štádia jeho vývoja. Bol zistený skorší melanóm, tým väčšia je šanca na úplné zotavenie. Pri potvrdení diagnózy melanómu alebo inej formy rakoviny kože sa uskutoční chirurgické odstránenie nádoru. Operácia sa zvyčajne vykonáva pri lokálnej anestézii. Samotná chirurgická intervencia nepredstavuje pre pacienta žiadne nebezpečenstvo. V niektorých prípadoch sa chirurgická liečba kombinuje s rádiom a chemoterapiou. Vzhľad metastáz významne znižuje šance na prežitie pacienta, ale v poslednej dobe sa objavili správy o vynáleze nové spôsoby pre boj s rakovinou, najmä melanómu, napríklad pomocou monoklonálnych protilátok, ktoré môžu prekonať ochorenie, a to aj v metastatickým štádiu.

  Ako sa chrániť pred melanómom

  S ohľadom na extrémne nebezpečenstvo melanómu u ľudí so zvýšeným rizikom vzniku ochorenia (napríklad ľudia trávia veľa času pod šírym nebom), sa odporúča dodržiavať určitú mieru prevenciu melanómu a iných kožných nádorov. Aby ste sa ochránili pred rakovinou kože:

  • Pokúste sa maximálne obmedziť čas strávený na slnku, najmä v čase obeda.
  • Ak vystavenie slnku nevyhnutne chráni exponované oblasti pokožky pred vystavením priamemu slnečnému žiareniu: noste tričko s dlhým rukávom, klobúk so širokým okrajom, nohavice.
  • Pri priamom slnečnom svetle vždy používajte opaľovací krém. Faktor ochrany proti krému nesmie byť nižší ako 15. • Štúdiť všetky hlavné a menšie príznaky melanómu a ak je to možné, poraďte sa s lekárom. Uistite sa, že presne viete, ako môže melanóm vyzerat a ako ho odlíšiť od normálneho materského znamienka.
  • Pravidelne kontrolujte celý povrch pokožky. Kožu chrbta a hlavy by mala skontrolovať vaša priateľka alebo príbuzný.
  • Ak sa zistí akýkoľvek stav kože, ktorý spôsobuje podozrenie, poraďte sa s lekárom.