Hlavná

Dermatitída

Príčiny výskytu krtkov na tele a ich význam - či už nebezpečné neoplazmy a kedy je potrebné ich odstrániť

Mnoho ľudí nemá záujem o dôležitosť krtkov na tele a márne, pretože tieto formácie na koži môžu byť pre telo veľmi nebezpečné. Existuje mnoho typov takýchto formácií, líšia sa tvarom, veľkosťou, farbou. Niektorí ľudia majú obrovské množstvo, iní majú len málo, ale aspoň jeden má každý. Prečítajte si, prečo sa tieto formácie objavujú na koži, ako pochopiť, ktoré z nich sú nebezpečné, zoznámte sa s účinnými spôsobmi odstránenia.

Čo sú materské znamienka?

Každý by mal poznať povahu útvarov, ktoré sa z vedeckého hľadiska nazývajú nevi. Mole sú koncentrácia melanocytových buniek. Sú koncentrované melanín - pigment, ktorý určuje farbu. Prichádzajú v rôznych odtieňoch hnedej, čiernej, červenej, žltej a dokonca fialovej. Tvar sa vyznačuje plochým, konvexným, visiacim, hrboľatým, nožným.

Mole majú prirodzenú povahu s materskými znamienkami. Rozdiel je v tom, že prvé sa môžu objaviť, meniť a dokonca zmiznúť počas života (najaktívnejšie obdobie - od šiestich mesiacov do 25 rokov), ktoré sa dávajú osobe od narodenia. Môže byť umiestnená na akejkoľvek časti pokožky: na tvári a na tele. Existujú prípady ich výskytu na slizniciach.

Prečo sa znamienka zobrazuje?

Už ste si prečítali, že pigmentované formácie môžu vzniknúť a zmiznúť v každom veku, ale na čom závisí? Faktory, ktoré vyvolávajú výskyt krtkov na tele:

 1. Dedičnosť. Často u detí sa neví objavujú v tých istých zónach, ako ich rodičia, a niekedy ešte viac.
 2. Slnečné lúče. Melanín pod ich vplyvom sa produkuje niekoľkokrát intenzívnejšie. Dlhodobý pobyt na slnku je nebezpečný nielen preto, že môžete mať nové, ale aj preto, lebo starý sa môže premeniť na nádor, dokonca aj malígny.
 3. Vírusy, zranenia, ožiarenie, ožarovanie röntgenovým žiarením. Pod vplyvom každého z týchto faktorov sa môžu melanocyty zoskupiť a dostať sa na povrch kože.
 4. Hormonálne zmeny. Akékoľvek splash v hormónoch (najmä u žien) môže vyvolať vzhľad alebo zmiznutie.
 5. Akumulácia krvných ciev. Nevynášanosť vznikajú pri akumulácii malých procesov krvných ciev.
 6. Dysfunkcia vnútorných orgánov a systémov. Častejšie vedú k vzniku cievnych neví. Môžu sa vyvinúť v dôsledku dermatologických ochorení, zhoršeného fungovania hrubého čreva, pankreatickej dysfunkcie, nerovnováhy metabolizmu lipidov.

Dôvody pre vzhľad krtkov na tela u žien

Vzhľad nevi je priamo spojený s hormonálnymi výbuchmi, ktoré sú v ženskom tele hojné. Príčiny krtkov na tele v prípade žien môžu byť zmeny v tele súvisiace s tehotenstvom (často sa vytvárajú nevy na koži brucha, nohy), menopauzy, puberty. Niekedy, aj keď zriedkavo, sa vyskytujú pred menštruáciou alebo počas nej.

Ako sa objavujú znaky

V kožných bunkách sa viac pigmentu melanínu stáva viac a sú transformované na melanocyty. K tomu dochádza pod vplyvom jednej z príčin výskytu nevi, uvedených vyššie (vystavenie slnku, hormónom atď.). Akumulácia melanocytov je dôvod, prečo sa na tele objavujú pôrodné známky. Bez ohľadu na povahu nevusu mechanizmus jeho vývoja vždy vyzerá takto.

Druhy krtkov

Vzdelávanie môže vyzerať veľmi odlišne, ale z mnohých dôvodov je bežné ich zoskupovať do niekoľkých skupín. Tieto druhy krtkov sa vyznačujú povahou ich pôvodu:

 1. Angióm. Vznikajú kvôli patologickej transformácii krvných ciev. Môže byť plochá alebo konvexná, ružová, červená, fialová. Nikdy sa nestanú zlé.
 2. Hemangiom. Druh angiómu. Vyzerajú čoskoro po pôrode u dieťaťa, postupne sa začervenajú a mierne opuchnú, majú jasné hranice. Častejšie lokalizované na krku a tvári.
 3. Cievne malformácie. Existujú dva typy vád. Prvý sa nazýva portové škvrny, ovplyvňuje trup, tvár, ruky. Najskôr sú svetlo ružové, ale potom sa stávajú šarlátovými alebo karmínovými a pri každej vazodilatácii sa dostávajú jasom. Druhým typom malformácie je bocian. Cievna deformácia u dieťaťa v dôsledku nadmerného tlaku panvových kostí matky. Jedná sa o asymetrické načervenalé škvrny, ktoré trvajú až jeden rok.
 4. Lentigines. Ploché, rôzne odtiene hnedej. Malé ako pihy, ale trochu tmavšie farby.
 5. Mongolské škvrny. Akumulácie kyanotických alebo hnedých nevusov veľkej veľkosti v oblasti pása a kruhu sú absolútne ploché.
 6. Modro. Hrubé okrúhle malé uzly. Dokáže získať všetky odtiene modrej farby. Najčastejšie sa objavujú na zadku, tvári, končatinách.
 7. Škvrny na kávu. Plochý, svetlý odtieň, rôzne veľkosti.
 8. Bielu. Vznikajú kvôli produkcii zníženého množstva melanocytov.
 9. Nevtsy Sutton. Plochá, okolo ktorej nie je pigmentovaná.

Čítali ste, ktoré znamenia sú narodené. Tiež sa líšia v hĺbke vrstvy kože, v ktorej sú vytvorené:

 1. Epidermálne. V hornej vrstve kože, ploché. Najčastejšie sa tvoria v slabín, na chodidlách a dlaňach. Odtieň môže byť od svetlej béžovej až po kávovo hnedú.
 2. Intradermálne. Konvexné. Sú hladké a drsné, častejšie tmavé. Ak vlasy z intradermálnej rastie, potom je to znamenie jeho bezpečnosti.
 3. Border. Plochý, ľubovoľný tvar, hladký. Vlasy na nich nikdy.

Klasifikácia podľa vzhľadu:

 1. Plochá. Suché a hladké, pre zdravotné riziká nepredstavujú. Najbežnejšia forma pre človeka.
 2. Warty. Veľmi tmavé a pripomínajú bradavice. Ich stav musí byť neustále monitorovaný.
 3. Konvexné. Tmavo, môže byť hladké aj drsné, pokryté tvrdými alebo delovými vlasmi.
 • malé - do priemeru 1,5 cm;
 • priemer - do 10 cm;
 • veľké - viac ako 10 cm;
 • obrie - pokrývajú veľkú plochu tela alebo tváre.

Nebezpečné krtky

Niektoré nevýhody pod vplyvom týchto alebo iných dôvodov môžu rásť do rakovinových nádorov. Zvyčajne je to spôsobené traumou vo vzdelávaní alebo dlhodobým vystavením ultrafialovým lúčom. Tí, ktorí sa objavili v dospelosti, ktorí rýchlo menia svoj vzhľad a prevyšujú centimeter v priemere, sú považované za nebezpečné znamienka. Pri takých podozrivých formáciách by mal človek veľmi pozorne sledovať a pravidelne sa prejavovať na dermatológovi.

Vzhľad krtkov na tele: príčiny vzhľadu

Vzdelávanie na koži v podobe malých škvŕn v ľuďoch nazývaných materské znamienky. Najčastejšie majú tmavohnedú farbu a malú veľkosť. V niektorých prípadoch existujú výnimky. Na koži môžu byť veľké a krtky. Tiež ich farba je červená, čierna, svetlohnedá. Názov takýchto útvarov súvisí so skutočnosťou, že sa objavujú pri narodení. To však nie je vždy prípad. Na rozdiel od materských znamienok sa tieto prvky objavujú na koži v každom veku. Ich vzhľad je ovplyvnený endo- a exogénnymi faktormi.

Moles na tele: odrody

Mnoho ľudí v priebehu rokov označuje vzhľad krtkov na tele. Dôvody na ich rozšírenie nie sú vždy jasné, pretože takéto subjekty zriedkavo vyvolávajú obavy. Avšak, stojí za to venovať pozornosť krtkovia. V niektorých prípadoch môžu naznačovať hrozbu rozvoja nádoru kože. Existujú nasledovné druhy móla:

 1. Hnedé útvary na tele. Pozrite si pigmentačné škvrny. Majú hnedú farbu, pretože sú tvorené melanocytmi. Často tieto benígne formácie nezvyšujú nad povrchom kože a vyskytujú sa v detstve.
 2. Červené krtky na tele. Príčiny vzniku týchto škvŕn súvisia s rozšírením malých ciev na koži. Ďalším názvom pre tieto formácie sú hemangiómy. Prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Často, červené krtky sú prítomné na tele v čase narodenia dieťaťa. Menej často sa vyskytujú u dospelých.
 3. Zvýšená nad povrchom pokožky (visiace) materské znamienka na tele. Príčiny vzniku takýchto útvarov sú akumulácia buniek, ktoré produkujú pigment v hlbokých vrstvách kože. Často sú lokalizované na krku, v oblasti podpazuší a slabín.
 4. Veľké krtky na tele. Sú schopní sa vyvinúť tak kvôli akumulácii pigmentu, ako aj kvôli vaskulárnym zmenám. Takéto formácie sa nazývajú znamienka. Tieto prvky zaberajú veľkú plochu pokožky a majú iný tvar. Častá lokalizácia takýchto škvŕn - chrbta, tvár, končatiny.
 5. Modré krtky na tele. Príčiny vzniku týchto škvŕn sú akumulácia melanocytov v hlbokých vrstvách kože. Modrý odtieň nevi je spôsobený optickým efektom. Tieto príznaky patria k nebezpečným formáciám, pretože sa môžu vyvinúť do nádoru.

Akékoľvek formácie, ktoré sa objavili na tele, by sa mali preukázať lekárovi. Koniec koncov, niektoré z nich je potrebné odstrániť, iné nepredstavujú zdravotné riziko.

Príčiny hnedých krtkov na koži

Prečo sa na tela objavujú krtky? Príčiny týchto útvarov môžu byť rôzne. Mechanizmy akumulácie melanínu v kožných vrstvách zahŕňajú faktory spôsobené genetickými vlastnosťami (kongenitálnymi), endo- a exogénnymi zmenami. Kvôli redistribúcii pigmentu sa na tele objavujú krtky. Dôvody pre ich vznik sú nasledovné:

 1. Dedičnosť. Genetická teória krtkov nie je vedecky potvrdená. Je však potrebné poznamenať, že veľké pigmentové škvrny na tele sú často zdedené. Frekvencia ich výskytu sa zvyšuje aj u osôb v mongoloidnej rase.
 2. Ultrafialové ožarovanie. Predpokladá sa, že ľudia, ktorí zostanú na slnku dlhší čas, sa rodné znamienka objavujú častejšie. Je to spôsobené nadmernou tvorbou melanínu a jeho redistribúciou v koži.
 3. Produkcia hormónov hypofýzou. Niektoré biologicky účinné látky uvoľnené endokrinnými žľazami prispievajú k produkcii melanínu. Preto intenzifikácia pigmentácie sa často vyskytuje v období puberty, počas tehotenstva, menopauzy.
 4. Poruchy výmeny v tele. Nesprávna distribúcia a prebytok melanínu sa vyskytujú pri ochoreniach štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy.
 5. Radiačné ožarovanie. Stimuluje produkciu pigmentu - melanínu.
 6. Nadmerná spotreba medi s jedlom. Tento chemický prvok sa nachádza v mäse a morských rybách. Tiež produkcia melanínu stimuluje spotrebu fazule, dátumov, mlieka, rýb.

Okrem týchto dôvodov zahŕňajú exogénne faktory mechanické poškodenie kože a penetráciu vírusových častíc.

Vzhľad móla u žien

Vzhľadom na to, že spravodlivejší sex je viac pravdepodobné, že bude venovať pozornosť stavu svojej kože a navštíviť polyklinické a kozmetické salóny, je pravdepodobné, že medzi nimi sú materské znamienka na tele bežnejšie. Dôvody vzhľadu žien na hnedých alebo červených miestach môžu byť odlišné. Často sa tieto hormonálne zmeny v tele. Medzi ženami sú získané materské znamienka rozšírené, to znamená, miesta, ktoré sa objavujú v dospelosti alebo dospievaní.

Lekári spájajú túto skutočnosť s neustálymi hormonálnymi zmenami pozorovanými v tele slabšieho pohlavia. Vznikajúce krtky u žien sú zriedkavo trvalého charakteru a môžu zaniknúť samy. Pigmentované škvrny sa vyskytujú počas tehotenstva, ako aj v popôrodnom období. Zvýšenie produkcie melanínu ovplyvňuje farbenie stredovej čiary brucha, bradaviek. Ak je pigment príliš veľa, potom jeho zhluky sú vytvorené na rôznych častiach tela - krtkovia.

Ďalšou príčinou vzniku hnedých škvŕn je HPV (ľudský papilomavírus). Niektoré typy tohto patogénu vedú k tvorbe nevi na pokožke.

Muži pre mužov: príčiny

Medzi predstaviteľmi silnejšieho pohlavia sú menej časté materské znamienka na tele. Príčiny výskytu u mužov sú rovnaké ako u žien. Hormonálne faktory však nie sú také výrazné. Často sa rodiace znamienka objavujú u mužov pri narodení av detstve. Hnedé pigmentačné škvrny sa môžu vyskytnúť v dôsledku metabolických a endokrinných ochorení. Ďalším faktorom je častý pobyt na slnku. Na rozdiel od ženskej populácie, dospelí muži často majú červené krtky na svojom tele. Príčiny výskytu hemangiómov sú prílišná fyzická aktivita, podvýživa a chronické ochorenia. Patrí k nim patológia zažívacieho a kardiovaskulárneho systému.

Aké sú zvláštnosti červených materských znamienok?

Prečo sa na tele objavujú nové znamienka? Dôvody vzhľadu, fotografie týchto benígnych formácií sú obsiahnuté v rôznych medicínskych zdrojoch. Avšak len lekár môže vytvoriť spojenie medzi vyvolaním endo- a exogénnych faktorov a výskytom krtkov. Na rozdiel od hnedých pigmentových škvŕn tvorených akumuláciou melanocytov, červené prvky pozostávajú z cievneho tkaniva. Hemangiómy sú benígne nádory. Môžu sa líšiť veľkosťou a tvarom. Červené krtky tvoria krvné cievy - malé povrchové žily, tepny a kapiláry. Ich zvláštnosťou je, že hemangiómy sú bledé pod tlakom. Rovnako ako hnedé krtky, červené škvrny sú ploché a vyčnievajú nad povrch kože. Vrodené hemangiómy môžu zmiznúť v detstve.

Vplyv exogénnych faktorov na vývoj krtkov

Kvôli exogénnym faktorom sa na tele objavujú krtky. Príčiny vzniku týchto kožných prvkov - ultrafialové a žiarenie, trauma epitelu epitelu. Vytvoria sa teda hnedé mary. Pod vplyvom slnečného žiarenia sa melanín vo veľkom množstve vytvára v tele. Nadmerné ultrafialové žiarenie vedie k nesprávnej distribúcii pigmentu. Z tohto dôvodu sú ohnisky jeho zoskupenia tvorené - krtkovia. Radiačné žiarenie má rovnaký účinok.

Kožné traumy vedú k poškriabaniu, čo je brána k vírusom. Vzhľadom na požitie mikroorganizmov dochádza k infekcii. Niektoré vírusy spôsobujú výskyt benígnych formácií na koži - krtkoch, bradaviciach a papilónoch. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné ošetriť rany dezinfekčnými roztokmi.

Príčiny ohrozenia materstva

Nebezpečenstvo krtkov je možnosť spájania bakteriálnej infekcie a malignity. Najčastejšie mikróby prenikajú pri traumatizácii veľkých (visiacich) benígnych lézií, ktoré sú vystavené treniu proti oblečeniu. Ak sa chcete obrátiť na dermatológa alebo onkológu, je potrebné v tých prípadoch, kedy sa pozoruje:

 1. Zmena farby alebo veľkosti materského znamienka.
 2. Vznik nepríjemných pocitov v oblasti blahobytu.
 3. Svrbenie na mieste materského znamienka.
 4. Vzhľad červeného ráfika okolo miesta.
 5. Vzhľad na koži modrého nevusu.

Všetky tieto zmeny môžu naznačovať malignitu, tj transformáciu na rakovinový nádor (melanóm).

Červené krívačky na tele: príčiny vzhľadu, fotografické formácie

Faktory ovplyvňujúce výskyt hemangiómov sú choroby krvných ciev a tráviaceho systému. Často s chronickou pankreatitídou sa vytvárajú červené krtky na tele. Dôvody vzhľadu, fotky hemangiómov nájdete v tomto článku. Červené krtky sú zriedkavo vystavené zhubnej degenerácii. Veľké cievne formácie môžu krvácať s traumou.

Moles na tele: príčiny vzhľadu, odstraňovanie škvŕn

Vo väčšine prípadov je blahodárne vzdelávanie predmetom len pozorovania. Výnimky sú visiace a veľké, rovnako ako nebezpečné znamienka na tele. Dôvody na vznik, odstránenie týchto prvkov chirurgickým zákrokom (potreba liečby) môže určiť len onkológ. Ak lekár zistí, že vzdelanie nie je tvorené malígnymi bunkami, môže sa odstrániť. Pri identifikácii príčiny výskytu hnedého alebo červeného škvrna poskytne lekár odporúčania a predpisuje lieky.

Metódy odstraňovania krtkov na tele

Spôsoby odstraňovania móla zahŕňajú chirurgické a laserové ošetrenie. Operatívny postup by sa mal vykonať po vyšetrení lekára a vykonaní cytologického výskumu. Odstránenie lasera je možné, ak je mól malý a nepatrí medzi nebezpečné benígne nádory.

Nevus na tele: príčiny a odstránenie

Nevus je vrodená alebo nadobudnutá forma na koži, ktorá má iný tvar a farbu.

Rozlišujte čierne, červené, hnedé, purpurové nevuse, v závislosti od toho, aké bunky sa tvoria. Névus môže byť na koži alebo nad ňou.

Ľudia poznajú iné meno - materské znamienko. Vzdelávanie sa nachádza takmer vo všetkých ľuďoch, najčastejšie na tvári. Obvykle sú materské znamienka benígne, ale niekedy degenerujú a vedú k rakovine kože (melanómu).

Vlastnosti tohto nevusu

Névus je nahromadenie netvárov bohatých na melanín. Nevakcínmi sú zmenené melanocyty (normálne bunky zodpovedné za farbu kože). To je v nich s UV-vystavenie slnečnému žiareniu, že melanín normálne formuje, čo robí našu pokožku opálený.

Kvôli rozmanitosti tvarov a veľkostí krtkov, sú ľahko zamenené s inými chorobami:

 1. Acrochordon (kožný roh) je benígne rýchlo rastúci fibróm. Acrochordon je zvyčajne odstránený, ale nie preto, že je nebezpečný. Len vzdelanie prináša kozmetické nepohodlie.
 2. Seboroická keratóza- koža v oblasti keratómu je suchá, vráskavá, hrubá, svrbivá, niekedy sa tvoria papuly s mastnou kôrkou.
 3. papilloma- ktoré vyčnievajú nad povrchom rastu kôry až do dĺžky 5-7 cm, rastú v skupinách. Choroba je spôsobená ľudským papilomavírusom.

Len lekár môže správne vykonávať diferenciálnu diagnostiku vzdelávania. Niekedy to môže vyžadovať histologickú analýzu - kus tkaniva pod mikroskopom.

V akom veku sa objavujú nevy?

Narodenie je ťažké nájsť u novorodenca. S najväčšou pravdepodobnosťou preto, že deti vzdelania sú zanedbateľné a jednoducho ich nemožno pozorovať. Po prvom roku života sú mimóza a najmä aktívne - v pubertovom období.

Je to spôsobené vplyvom melanotropného hormónu hypofýzy. Nepozorované skoršie body narastajú, zväčšujú veľkosť, získajú farbu. To je tiež normálne pre obdobie tehotenstva a laktácie.

U dospelých môžu byť vytvorené nové materské znamienka alebo staré môžu rásť. dôvody:

 • zmeny v hormonálnom pozadí;
 • traumatizovaná koža;
 • vystavenie ultrafialovému žiareniu.

Ak materské znamienko, ktoré sa s vami predtým, rozšírila svoje hranice, zatmie, začervenaná, "stratené" skalp, pokrytú prasknuté alebo zapálené - to je alarmujúce znamenie. Mali by ste skôr vidieť lekára.

Druhy krtkov

Na ľudskom tele nie je možné nájsť dva podobné mary: všetky majú individuálny vzor, ​​veľkosť a farbu.

Nevúdy sú vrodené a získané. Ten sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Mole sú umiestnené na tele (častejšie na končatinách) a na tvári. Môžete ich stretnúť a na okraji pier, jazyka a vagíny.

Vrodené krtky sa vyznačujú priemerom:

 • malé - do 15 mm;
 • priemer - do 10 cm;
 • veľké - viac ako 10 cm.

Posledné dva druhy sú najčastejšie malígne (degenerujú sa do malígneho formovania).

Neuvus je tiež klasifikovaný podľa pôvodu:

 1. Melanocytic epidermal - najčastejšie sa nachádza v povrchovej vrstve kože. Každá osoba môže nájsť tucet týchto formácií. Majú okrúhly alebo oválny tvar a hladké okraje. Farba sa mení od tmavo červenej až hnedej farby:
 • Settonov nevus (melaniform) je pigmentovaný bod obklopený depigmentačnou oblasťou (bezfarebná), často zapálená oblasť je v strede;
 • pigmentárny komplexný nevus - podobne ako papulóza s papilómiou vytvorenými na nej, až do 10 mm;
 • recidivujúci melanocytárny - pseudomelanóm, vytvorený na mieste nesprávne odstráneného nevusu, ktorý je väčší ako predchádzajúci materinský znak, nepravidelného tvaru;
 • nevus Becker - na začiatku sa na koži objavuje niekoľko hnedých krtkov, ktoré sa spoja a vytvárajú nerovnomerné škvrny až do priemeru 20 cm. Nevus sa vytvára u chlapcov v prechodných rokoch pod vplyvom mužských pohlavných hormónov - androgénov;
 • dysplastický névus - "materské znamienko" nepravidelného tvaru s nejasných hraníc, akejkoľvek farby je vytvorený na uzavretých oblastiach tela (hrudník, zadok).
 1. Melanocytárne intradermálne - tvorené zmenenými melanocytmi dermis. Viac náchylné na malignitu:
 • Modrý névus - niekedy buniek (1 cm) a jednoduchý (až 3 cm), sivá, modrá farba, koža na ňom je zvyčajne hladká, bez srsti, ktoré majú byť odstránené;
 • papilomatózny alebo bradavičnatý - má hľuzovitý povrch, často umiestnený na tvári a krku, pokrytý vlasmi.
 1. Hranica - umiestnená medzi dvoma vrstvami. Oni sú často nazývaní krtci.

Príčiny tvorby nevusov

Prečo sa znamienka zobrazuje? Vrodené nevi sa vytvárajú v dôsledku embryogénnych porúch. Zrodia sa a slúžia ako dôkaz príbuzenstva.

Získané rovnaké vznikajú pod vplyvom patologických faktorov:

 • vystavenie priamemu slnečnému žiareniu - ultrafialovému žiareniu spôsobuje nadmerné vytváranie melanínu, čo spôsobuje nielen výskyt nových materských znamienok, ale aj degeneráciu starých;
 • hormonálne zmeny - vplyv hormónov hypofýzy a stimuluje vznik a zánik névov (tehotné ženy, dojčenie, v priebehu menopauzy, vzhľadom na vývoj endokrinných patológií);
 • žiarenie alebo röntgenové žiarenie;
 • vírusové ochorenia.

Môžem odstrániť nevus?

Väčšina nevi je absolútne bezpečná. Nepotrebujú chirurgickú intervenciu. Aby ste predišli poškodeniu pod slnkom, môžete kryť krtky s oblečením, panamou alebo bandážovými obvinkami.

V prípade, že je materská značka umiestnená na nebezpečnom mieste (často traumatizované, otrepané oblečením alebo topánkami), je lepšie ju odstrániť, až kým nedôjde k komplikáciám.

Otázku odstránenia nevusu rozhoduje iba lekár. Každé vzdelávanie podlieha podrobnej analýze: musíte posúdiť tvar, veľkosť, farbu, dostupnosť vlasov, polohu atď. Ak údaje nestačí, lekár sa podrobí ďalším vyšetrovacím metódam.

Aby ste to urobili, urobte odtlačok z povrchu nóvy, ktorý sa potom skúma pod mikroskopom. Ak sa nájdu rakovinové bunky, mólo sa musí odstrániť.

Ak je nevus úplne benígny, ale nesie aj estetické nepohodlie - môže sa tiež odstrániť. Predtým sa poraďte s lekárom.

Ako môžem odstrániť nevus?

Obvykle sa s takýmto problémom zaoberá dermatológ-onkológ. V prípade, že vo vašom meste nie je taký špecialista, onkológ, chirurg alebo dermatológ môžu odstrániť materské znamienko.

Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť pigmentované formácie. Všetky sú vykonávané výlučne v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu.

 1. Chirurgický spôsob - pomocou skalpelu. Je vhodnejší pre veľké nevi. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Spolu s materským znamienkom, spotrebnou daňou a 2-3 cm okolitého tkaniva. Vzorky sa potom posielajú na histologickú analýzu.
 2. Kryodestrukcia - mrazenie kvapalným dusíkom. Metóda je vhodná pre malé formácie. Proces nevyžaduje ďalšiu anestéziu. Po kryodestrukcii nezostávajú jazvy.
 3. Elektrokoagulácia - spaľovanie prúdom. Deti sú pod anestéziou, u dospelých - s lokálnou anestézou. Používa sa na odstránenie malých a stredných krtkov.
 4. Laserová terapia - vhodná na odstránenie nevi v citlivých oblastiach (na tvári, krku). Laser má vysokú presnosť, po operácii nie sú žiadne jazvy. Avšak je pravdepodobné, že nie všetky bunky nevusu zomrú, ak hĺbka prieniku lúča nie je dostatočná.

Metóda je zvolená lekárom na základe vlastností nevi a funkčných schopností kliniky. Prianie pacienta sa v tomto prípade zohľadňuje ako posledné.

Odstránenie krtka je chirurgický zákrok, lebo po operácii môže dôjsť k komplikáciám:

 • zápal - s nesprávnou starostlivosťou o pooperačnú ranu;
 • malignizácia na mieste vzdialeného vzdelávania - ak nebulus nebol úplne vyrezaný;
 • tvorba jaziev - kozmetická porucha.

Prevencia malígneho nevusu

Aby sa zabránilo vzniku melanómu, je potrebné vylúčiť vplyv patologických faktorov. Zabráňte dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Pri relaxovaní na mori nezabudnite používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.

Ak máte na svojom tele mnoho znamienok a pigmentových škvŕn, je lepšie dávať pozor na priame slnko a tiež obmedziť návštevy solária. Noste také oblečenie a topánky, ktoré vašu kožu neublížia.

Ak si všimnete akékoľvek zmeny névus alebo výskyt nových útvarov, lepšie raz odborného lekára, aby nedošlo k ujsť začiatok patologického procesu. Pamätajte, rakovina kože je veľmi ťažké liečiť.

Moles na tele a tvári: príčiny vzhľadu, odstránenie

Formácie, ktoré sa v každodennom živote nazývajú krtci, sú melanocytické nevy. Ide o benígne kožné lézie, ktoré sa prejavujú tmavými farebnými škvrnami na koži. Melanocytické nevity sú tiež depigmentované a potom na koži sú neviditeľné.

Zvyčajne sa krmiva objavia počas prvých 6 mesiacov života dieťaťa, dosiahnu maximálnu veľkosť a množstvo v mladom veku a potom postupne zmiznú. Často sa nachádzajú v oblastiach pokožky ožiarenej slnkom.

Rodné znamienka - rôzne dynamicky sa meniace a biologicky významné kožné útvary. Preto by mal každý človek venovať pozornosť a v prípade patologických zmien včas konzultovať s lekárom.

Príčiny a mechanizmy vývoja

Už v roku 1893 sa predpokladalo, že melanocyty (bunky obsahujúce tmavý pigment a tvoriace krtky) sa najskôr formujú v povrchovej vrstve kože - epidermis a potom migrujú do svojej strednej vrstvy, dermis. Boli opísané štádiá vývoja melanocytárneho nevusu - uzlové, komplexné a dermálne.

Teraz je známe, že prekurzory takýchto buniek sú deriváty nervového hrebeňa embrya. Migrujú do vyvíjajúceho sa epitelu embrya. Takže pri narodení sú všetky melanocyty umiestnené v epidermis, čo potvrdzuje staré predstavy o pôvode materských znamienok.

Začne proces tvorby nevysvetlených ultrafialových žiarení. Nie je však úplne jasné, aký dlhý a silný je takýto vplyv, aby sa vytvorila materská značka. Napriek tomu bol preukázaný vzťah medzi spáleninami do 20 rokov a veľkým množstvom krtkov. Okrem toho sú tieto formácie bežnejšie u detí žijúcich v slnečnom prostredí.

Na druhej strane, krtky sa objavujú na kožu chránených miestach pokožky, ako aj napriek neustálemu používaniu opaľovacích krémov. Preto môžu existovať iné mechanizmy na vývoj melanocytárnych neví.

Zvyšovanie veľkosti melanocytov a zvýšenie produkcie pigmentu v nich je spojené s pôsobením ultrafialového žiarenia. Ožarovanie priamo poškodzuje DNA týchto buniek, spôsobuje mutáciu niektorých génov, podporuje tvorbu aktívnych kyslíkových radikálov a produkciu cytokínov, rastových faktorov a neuropeptidov. Všetky tieto zmeny vedú k narušeniu interakcie medzi melanocytmi a bežnými kožnými bunkami (keratinocyty). Pravdepodobne ide o priamu príčinu vzniku krtkov.

Mreže sa častejšie formujú na rukách, tvári a krku ako na kmeň alebo nohy. U mužov sú nevy na krku a tvári, u žien sú krtky viac na bočných plochách rúk a bokov. Väčšie krtky sú zvyčajne umiestnené na zadnej strane.

Tieto formácie sa môžu vyskytnúť na otvorených miestach kože, pod vlasmi, pod nechtami a dokonca aj na spojovke oka. Čierni ľudia majú menej krtkov, ale často sa nachádzajú na dlaňach a chodidlách, ako aj pod nechtovými platňami.

převládání

Bežná osoba s spravodlivou kožou má od 20 do 40 mólov, čo sa môže objaviť a zmiznúť počas jeho života. Najväčší počet sa vyskytuje vo veku 20 až 30 rokov a potom sa materské známky postupne miznú a uvoľňujú sa ďalšie hyperpigmentované škvrny na koži.

Vzhľadom na vysokú prevalenciu a premenlivosť mnohí vedci považujú materské znamienky za normu. Napriek tomu sú tieto formácie rizikovým faktorom pre vývoj malígneho melanómu.

Matky sú v priemere väčšie u mužov ako u žien. U chlapcov sa objavujú na tele a dievčatá často nemajú končatiny. Čím viac takýchto útvarov bolo v rodičoch, tým viac detí budú mať. Okrem toho je veľký počet nevi k dispozícii u žien s syndrómom Shereshevsky-Turnerovho syndrómu (45, X0). Napriek všetkým týmto skutočnostiam nie sú predisponované genetické zmeny pre melanocytárny nevus.

Móly sú viac pre deti s bežnou pleťou s blond alebo červenými vlasmi, sivými alebo modrými očami, pihami a tendenciou nie na opálenie, ale na opaľovanie.

Externé prejavy

Móly majú obvykle veľkosť až do 6 mm, farbu hnedú, jednotnú farbu, dobre definované okrúhle okraje. Ich povrch môže byť mierne konvexný alebo pologuľovitý, hladký alebo drsný.

Všeobecné charakteristiky krtkov:

 • mierne nerovnomerná hranica;
 • asymetrický vzhľad;
 • charakteristická farba;
 • malá veľkosť;
 • zmeny počas celého života.

Odchýlky od týchto charakteristík vyvolávajú obavy. Zmena farby môže znamenať trauma alebo podráždenie materského znamienka, ale môže to byť aj znakom vývoja dysplastického nevusu (predkarcinóm kože) alebo melanómu. V tomto prípade je potrebná biopsia a histologické vyšetrenie krtka.

Diferenciálna diagnostika

Benígne melanocytárne nevity sa musia odlišovať od týchto ochorení:

Mnohé z týchto ochorení sú zhubné, zatiaľ čo krtky sú benígne kožné útvary.

výhľad

Je dobre známe, že materské znamienka môže degenerovať do zhubného nádoru kože - melanómu. Pri melanóme sa materská značka, ktorá predchádzala rovnakému bodu, pohybovala v 20-85% prípadov. Súčasná prítomnosť buniek nevusu a melanómu je zaznamenaná v 5 - 75% prípadov.

Avšak priamy dôkaz príčinnej súvislosti medzi krtkom a vývojom melanómu nestačí. Existujú niektoré údaje poukazujúce na podobné genetické mutácie v bunkách týchto formácií. To naznačuje, že móly sú prekurzormi melanómu.

Avšak malígna degenerácia je zriedkavá. K tomu dochádza v jednom prípade zo 100 tisíc. Mierne vyššie riziko vzniku rakoviny kože s neustálym nárastom počtu krtkov alebo predĺženým vystavením slnku.

Odstránenie krtkov

Mole sú odstránené z rôznych dôvodov. Na tento účel sa používajú dve hlavné metódy:

 • excízia (excízia) so šitie alebo bez šitia;
 • Škrabanie skalpelom.

Odstránenie lasera, kryoterapia, elektrokoagulácia a rádiofrekvenčná terapia sa používajú aj keď tieto metódy nie sú najvhodnejšie:

 • Laserový lúč nie vždy preniká tak hlboko do kože, ako je potrebné;
 • Neexistuje žiadny materiál na histologické vyšetrenie a vylúčenie rakoviny kože.

Komplikácie po odstránení mólov zahŕňajú infekciu, zriedkavé prípady alergickej reakcie na anestetikum a veľmi zriedkavo sa vyskytujúce poškodenie nervov kože. Ak chcete vykonať tento postup, musíte kontaktovať skúseného dermatológa s príslušnou kvalifikáciou. To významne znižuje riziká spojené s týmto postupom.

Jedným z najčastejších problémov, ktoré vznikajú po odstránení krtkov, je tvorba malej jazvy. Niektorí pacienti odstraňujú krtky z kozmetických dôvodov, pretože nevedia, že jazva na koži zostáva takmer vždy.

Príprava postupu na odstránenie krtky zahŕňa tieto kroky:

 • čistenie ošetreného povrchu alkoholovými roztokmi antiseptických látok;
 • zavedenie lokálneho anestetika;
 • obmedzenie pracovného poľa sterilnými utierkami.

Postup sa vykonáva na ambulantnej báze. Po odstránení nevusu sa cievy vykašlia elektrokoaguláciou, rana sa môže utesniť. Zhora je pokrytá sterilným obväzom. Ak existuje podozrenie na rakovinovú degeneráciu materského znamienka, bude odstránené s niektorými okolitými tkanivami. V tomto prípade sa z absorpčného materiálu nanášajú hlbšie švy. Pri povrchovom odstránení sa používajú neabsorbovateľné nite, ktoré sa zavádzajú plynulo a následne sa odstraňujú.

Po ukončení procedúry doma sa rana ošetruje dvakrát denne peroxidom vodíka, aplikuje sa sterilná vazelíná masť a pokryje sa obväzom. Nie je potrebné používať drahé lieky, ktoré urýchľujú hojenie a zabraňujú vzniku jaziev. V prípade odstránenia krtkov, ich výhody prakticky neexistujú.

Odrezané tkanivo je odoslané do laboratória. Ak sa v ňom nachádzajú zhubné bunky, lekár zvyčajne vyzýva pacienta na vyšetrenie telefónom skôr, než je plánované. V prípade normálneho histologického výsledku sa štepy na oblasť tváre odstránia 4. - 7. deň, v iných oblastiach - na 10. - 15. deň.

Aby ste predišli infekcii, nemali by ste zraniť ani umyť ranu tečúcou vodou po celú dobu.

Je potrebné konzultovať s lekárom skôr, ako sa objavia príznaky infekcie:

 • divergencia okrajov, krvácanie, purulentný výtok z rany;
 • zvýšená telesná teplota;
 • silná bolesť, ktorá po užívaní analginu (aspirín a iné NSAID nie je vhodná na to, aby nevyvolávala krvácanie).

V prípade intenzívneho krvácania je potrebné na ranu aplikovať tesné obväzy a ihneď sa poradiť s lekárom. Okrem toho môžete na postihnuté miesto prilepiť ľadový obal, čo pomôže zmierniť bolesť.

Znaky malígnej degenerácie

Je potrebné zamyslieť sa nad odstránením materského znamienka a kontaktovať dermatológov v takýchto situáciách:

 • zmena veľkosti, tvaru alebo farby vzdelávania;
 • zápal, sčervenanie, svrbenie kože;
 • krvácanie, zvýšená zraniteľnosť, crusting;
 • veľkosť mólu je väčšia ako 7 mm.

V pokročilejších prípadoch sa zistí nárast proximálnych lymfatických uzlín. Metastázuje rakovinu kože hlavne v mozgu, pečeni a pľúcach. To je dôvod, prečo je včasná výzva lekárovi potrebná na úspešné liečenie tejto choroby v počiatočnom štádiu.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Ak máte znepokojujúce materské znamienko alebo konzultujete o odstránení kozmetických prípravkov, obráťte sa na svojho dermatológa. Možno potrebujete pomoc onkodermatologa. Služby kozmetologických salónov, ktoré nemôžu vykonať histologické vyšetrenie odstránených tkanív, je lepšie ich nepoužívať tak, aby sa nestratili nástupu malígneho procesu.

Kanál na záchranu zdravia, doktor-dermatovenerológ VV Makarchuk hovorí o krtkoch:

Hlavné dôvody pre vznik krtkov

Prečo sa objavujú značky prvkov. Dnes by sme vám chceli povedať o výskyte krtkov na ľudskom tele. Článok odhaľuje také problémy, ako je výskyt krtkov na tvári, škvrnám a krtkoch u detí, počas tehotenstva. Materiál propaguje povedomie o bezpečnosti krtkov z viacerých dôvodov a vyzýva lekárov, aby sa odvolali, ak sa krtci správajú nezvyčajne.

Obdobie výskytu

Mole sa objavujú na ľudskom tele od narodenia, hoci sa najprv narodí osoba bez pigmentových škvŕn. Hlavný počet z nich sa vyskytuje počas adolescentného obdobia, kedy došlo k vzniku ľudského tela. Môžu prichádzať a odchádzať, vyzerajú veľmi odlišne rast alebo odumrie, ale raz za nevysvetliteľné materské znamienka správanie by malo byť vnímané ako hrozba, a muž, ktorý si všimol, krtka na telo alebo ich zmeniť, bude musieť navštíviť lekára, aby nedošlo k vážnejším problémom, ako svrbenie alebo ekdýza materského znamienka.

Mole na tvári

Všetky mol, sa značne líši od seba navzájom a majú inú farbu: hnedá, farba kože, červené škvrny, čierna, ružová, biela, a dokonca aj fialové, a byť rôznych tvarov a konštrukcií: uhlové, ploché, nerovnomerné a ostré vlečných mole alebo vo všeobecnosti subkutánne a takmer neviditeľné.

dôvody

Moles sa môžu objaviť na tele človeka kedykoľvek v jeho živote, napriek skutočnosti, že hlavné obdobie ich narodenia sa pohybuje vo veku do 25 rokov. Móly sa môžu objaviť kdekoľvek a taktiež môžu zmiznúť. Pozrime sa na rôzne príčiny krtkov:

Príčiny krtkov môžu byť rozdelené na dve veľké skupiny: vrodený a získaný charakter.

Dedičná materské znamienka

Vzhľad krtkov v človeku môže byť spôsobený informáciami o dedičnom type, ktorý je zakomponovaný do DNA. Preto názov krtkov, pretože sú často zdedené a vyrastajú na tom istom mieste ako starší príbuzní.

Vzhľad kvôli slnku

Jedným z najúčinnejších pre vznik a rast krtkov je slnečné žiarenie. Pod svojou činnosťou v ľudskom tele sa určitá látka - melanín - vyrába dostatočne intenzívne. Je základom materských znamienok. Prebytok melanínu, ktorý výborne produkuje telo pod ultrafialovým žiarením, vytvára obrovské kolónie nových materských znamienok na povrchu kože, ktoré sú už rizikovým faktorom. Každá materská značka so zvýšeným vystavením slnku sa môže premeniť na nádor a malígny.

Birthmarks z dôvodu zranení a niektorých vírusov

Súčasne je obrovské množstvo lekárov presvedčených, že príznaky sa vyskytujú v dôsledku žiarenia a röntgenových lúčov, ktoré každý čas prijímajú. Ďalším názorom je vírusová infekcia a uhryznutie hmyzom, ktoré dlho ponechajú svoje stopy na koži človeka. Pri akomkoľvek z vyššie uvedených účinkov na telo sa môže začať proces, počas ktorého sú zoskupené melanocyty a nájde sa výstup na povrch kože.

Názor alternatívnej medicíny

Vzhľad krtkov na tele je spôsobený uvoľnením vnútornej energie. Energia sa hromadí v mieste zápalu, prípadne koncentruje a vyvoláva výskyt pigmentových škvŕn a krtkov na koži.

Hormonálne výbuchy

Emisie a tvorba melanínu, ktorý zase pigmentuje krtek, má silný účinok na hormón, ktorý uvoľňuje hypofýza. Z tohto dôvodu môže akýkoľvek hormonálny nárast v ľudskom tele viesť k viacerým narodeniam nových materských znamienok. To môže vysvetliť krtky počas tehotenstva alebo počas puberty. Takéto výbuchy môžu viesť nielen k vzniku krtkov, ale aj k ich zmiznutiu.

Ako zabrániť výskytu

Ako sú krtkovia čítanie všetko, čo je napísané vyššie, a uvedomil príčinu krtkov na tele, môžete sa pokúsiť, aby sa zabránilo rastu počtu molí. K tomu, podľa odborníkov, že najdôležitejšie, aby sa zdržala silného slnečného žiarenia spotreby, teda menej slnka počas solárneho zenitu a minimalizovať solária, pre začiatok to bude stačiť.

Nové rodné znamienka

Výskyt nových materských znamienok na tele sa často vysvetľuje vplyvom nepriaznivých faktorov na telo. Môže to byť silný stres, hormonálny nárast, ožiarenie a nepriaznivá ekologická situácia. Ak sa vzhľad nových znamienok obáva len množstvom, je menej návštevou slnka a ochranou pokožky pomocou špeciálnych krémov, pleťových vody a ochranných filtrov. Často krtky sú zvyčajné správanie tela, kým začnú obťažovať nositeľa a prinesú telesné alebo estetické nepohodlie. Je potrebné venovať pozornosť rastu materského znamienka, nárast počtu krtkov, peeling, svrbenie a ďalšie faktory ostrých zmien v štruktúre a veľkosti krtkov na tele.

Rozmanitosť materských znamienok u detí

Vznik červených krtkov na telo dieťaťa alebo iného môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi a je nebezpečný a bezpečný. Na pokožke detí sa spravidla vyskytujú iba materské znamienka súvisiace s jednou zo skupín:

 • Svetlohnedé znamienka alebo farba kože, nie veľmi nápadné, najčastejšie zostávajú na celý život. Ak sa ich počet zvyšuje, úzkosť má dôvody a je potrebné poradiť sa s lekárom.
 • Rodné znaky tmavej farby a rôznych tvarov. Môže sa objaviť na akejkoľvek časti tela. Sú tiež neškodné a môžu trvať celý život, ale s akýmikoľvek zmenami tvaru, farby a množstva musíte vidieť lekára.
 • Červené krtky na tvári, krku a krku dieťaťa. Vzhľad červených krčkov u detí je spôsobený expanzím malých ciev počas pôrodu. Jednotlivé prejavy môžu zostať dlhší čas, ale identické a zrkadlené červené krtky môžu zmiznúť v budúcom roku.
 • Mongoloid Spot. Najčastejšie sa vyskytuje u detí s kožou sfarbenej farby, ktorá sa nachádza na zadku dieťaťa alebo na dne chrbta. Značka modro-lila nevyžaduje žiadnu liečbu a najčastejšie zmizne asi o 13-15 rokov.
 • hemangiómy. Sú konvexné alebo ploché. Konvexný - jasný indikátor, že krtky počas tehotenstva sú možné. Formované a objavené v tomto období, a niekedy bezprostredne po narodení dieťaťa. Neprinášajú žiadne zlé pocity a môže zmiznúť počas niekoľkých rokov, ale v prípade, že konvexné hemangiómy sa nachádzajú v rizikových oblastiach, kde môžu byť poškodené, je vhodné, aby ich liečiť. Je potrebné začať liečbu už v dobe malého rovnako ako konvexné gemengiomy, či nezmizla, a môže vyrásť až 15 rokov môže premeniť v obrovskú škvrnu. A nakoniec ploché formácie - nie sú nebezpečné a nerastú s rokmi, a preto nie je potrebné ich vymazávať.

Lekárske varovania

Ak sa rozhodnete odstrániť, konzultácia so špecialistom je povinná

Všetci lekári trvajú na tej istej veci. Výrastkov nie je povinný postup sami mol neprináša žiadnu škodu, okrem toho, že krtka na tvári, ktorý môže pokaziť vzhľad osoby alebo tie mólami, ktoré sú umiestnené v nebezpečných oblastiach tela, na krku, očných viečok, na prstoch a atď. Tieto krtky môžu byť ľahko poškodené a viesť k nejakej úzkosti. Okrem toho, výskyt krtkov na tele najčastejšie nezhorší telo, s výnimkou prípadov, ak spozorujete príznaky premeny materského znamienka, ktoré sú prvým dôvodom pre lekára:

 • zhusťovanie a náhla zmena veľkosti móla;
 • zmena farby znamienka, ostrá pigmentácia v tmavej farbe;
 • praskliny na krku, odlupovanie, krvácanie;
 • zápal moru alebo jeho areola;
 • porušenie štruktúry vzoru kože na povrchu krtkov.

Po zvážení všetkých varovaní lekárov, príčiny výskytu molí, možno dospieť k záveru, že v prípade, že krtko sa nechová nezvyčajne a nespôsobuje nepríjemné pocity, jediný dôvod pre jeho odstránenie môže byť príčinou estetické a emocionálne, a ak by to malo diať, odporúčame, aby laserového odstránenie znamienok alebo odstránenie dusíkom.

Postupy sú prakticky bezbolestné a nezanechávajú žiadne viditeľné stopy na koži, ale mali by byť vykonávané len kvalifikovanými odborníkmi.

Moles na tele: príčiny vzhľadu, odstránenie

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Rôzne kožné útvary, ktoré vznikajú počas rôznych období života, sa nazývajú najčastejšie krtkovia. Spočiatku každý nevus je benígna forma, ale človek by mal vedieť, že môže byť regenerovaný do rakovinového nádoru pod vplyvom rôznych, často nepreskúmaných faktorov.

Moles na tele: príčiny vzhľadu, odstránenie

Príčiny nevi

Takmer všetci majú krtkovia. Môžu byť malé alebo veľa, môžu byť veľké alebo veľmi malé, ploché alebo konvexné, tmavé alebo svetlé. Pri pohľade na tieto "dekorácie" sú mnohí prekvapení, prečo sa tieto formácie objavujú na koži. Vedci sa pokúšajú vysvetliť svoj pôvod. Okrem toho existujú alternatívne verzie.

Odstránenie krtkov, ktoré sú na uzavretých častiach tela, odborníci neposkytujú poradenstvo. Toto sa dá urobiť len vtedy, keď krtka ovplyvňuje vzhľad.

Stanovisko vedcov

Dnes existuje niekoľko presvedčených príčin nevi. To však nevysvetľuje vzhľad absolútne všetkých útvarov. Väčšina materských znamienok sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • ultrafialové. Slnečné lúče nesú obrovské množstvo žiarenia z ultrafialového spektra, čo stimuluje produkciu melanínu v ľudskej pokožke. Práve tieto lúče umožňujú, aby pokožka bola pokrytá tmavom melanínom. Ale niekedy sa enzým vyrába v príliš veľkom množstve, čo vedie k tvorbe uzlíkov - nevi;
 • hormóny. Niektoré hormóny, ktoré vystupujú, spôsobujú produkciu melanínu. Napríklad sa objavia nové škvrny počas tehotenstva alebo počas menopauzy. Ihneď po narodení a v puberte sa produkuje obrovské množstvo hormónu, čo vedie k vzniku nových materských znamienok. Avšak, niekedy rovnako náhle zmiznú;
 • radiácie. Často je výskyt nových nevolieb spojených s vystavením škodlivému žiareniu alebo veľkým častiam röntgenových lúčov. V týchto prípadoch sa materské znamienka vyskytuje na miestach, kde sú lúče vystavené;
 • Kardiovaskulárny systém. Červené mory sa vyskytujú v dôsledku nadmernej akumulácie a proliferácie kapilár;
 • pankreas. Niektorí vedci tvrdia, že vzhľad malých červených škvŕn signalizuje vážne patológie vnútorných orgánov. Napríklad náhly vzhľad malých bodov na oboch stranách hrudníka alebo brucha sa nazýva Tuzhilinov syndróm. Tieto škvrny sú aneuryzmy malých ciev, charakteristické pre chronickú pankreatitídu. Postupnosť nových spotov naznačuje exacerbáciu. Po fáze remisie tieto príznaky zmiznú.

Príčiny krtkov na tele

Iné verzie

Okrem potvrdených existujú aj teórie, ktorých spoľahlivosť nebola potvrdená:

 1. Dedičnosť. Niektorí vedci tvrdia, že vzhľad, počet a dokonca umiestnenie sú zakotvené v DNA. Mnoho ľudí s "rodinnými" znakmi potvrdzuje túto teóriu;
 2. Poškodenie kože a infekcie. Táto verzia je viac teoretická, ale nemala by byť zanedbávaná. Je potrebné vykonať antivírusovú profylaxiu rán a uhryznutí, pretože je ideálnym spôsobom penetrácie krvi vírusov vrátane HPV;
 3. Negatívna energia. Špecialisti v niektorých oblastiach tvrdia, že negatívna energia, ktorú vytvára zápal, sa zameriava na niektoré oblasti pokožky. Stagnuje, táto energia vedie k vytvoreniu nevusu.

druh

Ako určiť benígnu a malígnu povahu pôvodu krtkov

Na tele každej osoby môžete nájsť nevuses. Môžete ich klasifikovať podľa mnohých vlastností: štruktúra, typ, stupeň penetrácie, veľkosť. Hlavná klasifikácia rozdeľuje vzdelanie podľa typu:

Odlišujú sa najmä vzhľad a spôsob výskytu.

Červený krtci

Tieto útvary patria do cievnej skupiny. Najčastejšie sa objavujú v detstve, ale nie sú zriedkavé u dospelých.

Skúsenosti z dôvodu výskytu červených krtkov by nemali byť. Veľmi často sa zmiznú. Prevádzka lekára nasleduje iba v tých prípadoch, keď krtek začne aktívne rásť.

Najčastejšie tieto nevi nijako neovplyvňujú telo, nie sú nebezpečné pre neho, zostávajú len kozmetickou nedokonalosťou. Takéto formácie sa môžu náhle objaviť, spontánne tak spontánne vymiznú.

Hnedé krtky

Sú predstaviteľmi benígnych pigmentovaných formácií. Vznikajú z melanocytov - tých buniek, v ktorých sa z rôznych dôvodov melanín nahromadil. Je to jeho prítomnosť, ktorá určuje rozmanitosť odtieňov hnedej v tejto formácii.

Takéto znamienka môže byť kdekoľvek a môže mať rôznu veľkosť.

Na ľudskom tele môžu byť hnedasté škvrny iného typu - pihy. Tiež majú svoju farbu melanínu, ale nie sú zložené z melanocytov, takže nemôžu byť označené ako nevi.

Veľké krtci

Veľa vzdelávania je dosť veľké. Väčšinou sú nazývané materské znamienka, ktoré obsadzujú nielen významnú časť povrchu kože, ale aj prenikajú do hĺbky.

Existujú materské znamienka, väčšina z nich, čoskoro po narodení. Niekedy zostávajú na zvyšok svojho života rovnako veľké, ale stále rastú. Nemajú "obľúbené" miesta pre dislokáciu, takže na každej časti kože sú škvrny. Niektoré veľké krtky sú pokryté týmto alebo takým množstvom vlasov. Lekári v žiadnom prípade neodporúčajú vytiahnuť také chĺpky. Ak narúšajú alebo zhoršujú vzhľad, môžu byť úhľadne strihané.

Pigmentované škvrny môžu mať pigmentový alebo cievny pôvod. Druhý druh týchto materských znamienok nepredstavuje nebezpečenstvo, keďže len medicínske lieky sú známe iba v prípadoch ich degenerácie. Pigmentované škvrny sa však pravdepodobne zmenia na malígnu formáciu. Štatistika tvrdí, že materské znamienka s vlasmi sú menej náchylné na znovuzrodenie (za predpokladu, že vlasy sa nevyťahujú).

Závesné krtci

Závesné krtky sú prakticky benígne nádory

Vyžadujú si väčšiu pozornosť, pretože nebezpečenstvo poškodenia takéhoto vzdelania je veľmi vysoké. Tieto mary, v praxi, benígne nádory.

Môžu mať rôzne farby: niekedy sú to červené formácie, niekedy sú hnedé a veľmi často sa ich sfarbenie nelíši od základného tónu ľudskej kože. Často sa nachádza na krku, v slabinách, v podpazuší. V rozsahu, v akom sú umiestnené, závisí stupeň náchylnosti na zranenia. Navyše krtky tohto typu sú veľmi neestetické. Nachádza sa na krku a môže narúšať pravidelné úpravy vlasov.

Nebezpečné krtky

Nasledujúce druhy krtkov sú nebezpečné: