Hlavná

Bradavice

Ako vyzerajú malígni krtkovia a ako ich možno rozpoznať bez lekára?

krtkovia - vrchol každej ženy, ktorú dáva príroda. Niektoré ženy však majú z týchto darov veľkú nepríjemnosť. Veľké, plné a tmavé znamienka zabraňujú pohodlnému oblečeniu. Plastickí chirurgovia naznačujú, že boli odstránené chirurgickým zákrokom. Ale predtým, ako si položíte na operatívny stôl, stojí za to vyšetrovanie. Krtek je malý a problém v ňom môže byť skvelý.

Zhubné a benígne krtky

Neoplazmy vo forme pigmentových škvŕn sa objavujú na ľudskom tele po narodení a počas celého života. Majú tvar hrachu alebo škvrny tmavo hnedej farby.

névus - lekársky výraz používaný lekármi, ktorý definuje znaky v tvare a farbe. Vrodené a získané nevy sa objavujú na koži v dôsledku prebytku melanocytov - pigmentovaných kožných buniek. Tieto bunky sú v koži každej osoby medzi hornou vrstvou (epidermis) a vnútornou (derma).

Pri vyšetrovaní dieťaťa lekár určí na svojom tele počet a veľkosť krtkov:

 • Malé (do 1,5 cm);
 • Médium (1,5 - 10 cm);
 • Veľké (viac ako 10 cm);
 • Obrie (úplne zaberajú oblasť tela).

Obrovské materské znamienka sú najnebezpečnejšie, v 25 až 50% prípadov sú príčinou ochorenia kože.

Ľudia s veľkým a stredným nevi sa odporúčajú pravidelne navštevovať dermatológov, aby sa skryli od ultrafialového žiarenia. Tvorba nadobudnutých nevi je ovplyvnená genetickým faktorom: ak je mama alebo otec, s najväčšou pravdepodobnosťou bude dieťa. Často sa objavujú hneď po narodení.

Získané nevi sú tri typy:

 • vnútorné dermálne (pigmenty sú hlboko v koži);
 • epidermálna (melanocyty sa pohybujú do hornej vrstvy kože);
 • zmiešané (pigmenty sa nachádzajú medzi dermis a epidermis).

Rodné znamienka prvého a druhého druhu majú formu hrachu. Zmiešané - sú to ploché hnedé škvrny, ktoré sa nezvyšujú nad pokožkou. Norma pre dieťa - prítomnosť nie viac ako 10 mólov. S vekom môžu zmiznúť.

Venujte pozornosť novým materským znamienkam. Na tele sa objaví malá hnedá bodka, ktorá môže rásť až na pol centimetra. Ak sa takýto bod mierne zdvihne nad pokožku a nezmení farbu, potom je bezpečný.

Ako vyzerajú zhubné znamienka?

Dávajte pozor na ploché materské znamienka na tele, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou. Zväčšil sa alebo klesol? Z kola sa zmenil na beztvarú? Je farba svetlo hnedá, potom čierna? Mali by ste sa poradiť s dermatológiou. Toto, pravdepodobne, dysplastického móla. Môže sa degenerovať do malígneho nádoru.

Degenerácia nevusov do nádoru trvá od 5 do 10 rokov. Je dôležité nestrácať ostražitosť a aspoň raz mesačne kontrolovať materské znamienka. Pigmentované škvrny dosiahli priemer 6 - 7 mm? Je čas ísť na onkológa. Profesionálny bude určovať typ krtka s neviditeľným okom.

V dermatológii sú stanovené 5 nebezpečných typov materských znamienok:

 1. Hraničný nevus - bod tmavohnedého alebo čierneho. Narodeniny sú stabilné: nemenia farbu, veľkosť, nereprodukujú, nereagujú na ultrafialové žiarenie.
 2. Modrý nevus - hustý, hladký, bezsrstý krtek. Vyzerá to ako veľká hemisféra, veľkosť môže dosiahnuť 2 cm v priemere. Často sa nachádza na tvári, zadok, nohy. Tento nevus roste každý rok, jeho povrch je voľný a heterogénny.
 3. Nevus Ota - veľký tmavohnedý alebo modrošedý krtek. Jeden z najnebezpečnejších druhov.
 4. Melanóza Dubreia - Veľká materská značka s nerovnomerným obrysom sa považuje za prekanceróznu formáciu. Musí sa odstrániť.

Druhy malígnych krtkov

Ľudská pokožka je komplexná viacbunková štruktúra. Môže vyvinúť množstvo malígnych typov krtkov. Najčastejšie lekári definujú dva typy rakoviny kože - melanóm a karcinóm.

Na tele existujú nasledujúce typy malígnych krtkov:

 1. karcinóm je šupinatá a bazálna bunka. Choroba sa aktivuje po dlhom pobyte pod ultrafialovým žiarením, postihuje pacientov po dosiahnutí veku 40 rokov. Choroba môže byť vyliečená, ak je materská značka odstránená v počiatočných štádiách.
 2. Bazálny bunkový karcinóm alebo bazálna bunka Je veľmi bežným typom rakoviny, ktorá vyvoláva abnormálne kožné bunky. Tu sme už pokryli problém bazálnej bunky a preukázali fotografie počiatočného štádia rakoviny kože. Vo forme pevných malých jasných uzlín bazálna bunka sa objavuje na zemi, kde mnoho malých ciev: hrudník, tvár, krk. Rozvíja sa pomaly, bez metastáz, ale spôsobuje zápal a tvorbu rán.
 3. Skvamocelulárny karcinóm. Spinocelulárny alebo skvamocelulárny karcinóm môže postihnúť akúkoľvek časť tela, najčastejšie tvár, sliznicu ústnej dutiny, končatiny. Výskyt ochorenia je možný na existujúcej cicatrixe na rane alebo na popálení. Červená škvrna s kôrkou sa rýchlo zmení na pevný bolestivý zväzok. Má korene hlboko do kože, spôsobuje metastázy. Vyvolávajú vývoj tohto typu plochých buniek karcinómu v stredných vrstvách kože.
 4. melanóm- Je to agresívna forma rakoviny kože, malígna materská znamienka, ktorá "zakorenie" do lymfatických a krvných ciev. Ovplyvňuje orgány, spôsobuje metastázy. Melanóm je podobný plochému alebo zväčšenému zväzku s tuberkulami fuzzy kontúr. Farba nerovnomerná: od krvavých po tmavo hnedé, niektoré oblasti môžu byť bezfarebné. Melanóm je vyvolaný kožnými bunkami zodpovednými za pigmentáciu. Uvoľnený melanóm možno úplne vyliečiť. V článku o melanóme môžete vidieť fotografie počiatočného štádia melanómu. Melanóm je oveľa nebezpečnejší ako karcinóm, ale je to zriedkavé. Tento typ rakoviny rýchlo ovplyvňuje zdravú pleť a spôsobuje metastázy. Nedegenerujte z už existujúcich nevi. Na stanovenie diagnózy je potrebná analýza kožných buniek.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

Ako zistiť malígne znamienko bez lekára?

Má príroda telo prirodzeným znamienkom? Raz za mesiac, pri sprchovaní, mali by ste ich preskúmať, skontrolovať bolesť. Zvlášť na vyšetrenie krtkov, lekári používajú "ACORD" - komplex príznakov transformácie materského znamienka na malígny.

"AKORD" znamená:

 • A - asymetria. Benígne krtky sú symetrické, nemenia sa v priebehu rokov.
 • K - kontúry. Okraje bezpečné znamienko sú vždy hladké a jasné.
 • O - tieni. Farba nóvy je homogénna svetlohnedá bez bodiek, prúžkov, interspersií? Nie je dôvod na obavy.
 • P je veľkosť. Benígne mary zmeny v dospievaní. Ak sa miesto pigmentácie zmenilo vo veku 25 - 30 rokov, je potrebné poradiť sa s odborníkom.
 • D - dynamika zmien. Benígny krtek nevytvára nepohodlie. V prípade krvácania, trhlín, kôr, existuje riziko rakoviny kože.

Symptómy malígneho materského znamienka

Pri skúmaní tela je dôležité pripomenúť si bežné príznaky malígneho nevusu:

 • odlupovanie hornej vrstvy, bez akéhokoľvek zmene povrchu krtka;
 • miesto rýchlo rastie;
 • jeho konštrukcia je kondenzovaná alebo mäkšia;
 • materské znamienko svrbenie, popáleniny, vo vnútri cíti brnenie;
 • v blízkosti nevusu sa vyskytuje začervenanie podobné alergii;
 • zdá sa, že malé krtky sa zlúčili do jedného veľkého;
 • materské znamienko bolo pokryté malými ranami;
 • zmenila sa farba;
 • v blízkosti pigmentovaného miesta boli papilómy;
 • chĺpky vypadli z krtka.

Dokonca aj jeden z vyššie uvedených dôvodov vyvoláva obavy a môže byť príčinou degenerácie materského znamienka do zhubného. Prostredníctvom voľného oka môže byť stav nóvy určený len onkológom alebo dermatológiou. Značky by však mali byť impulzom pre návštevu klinickej ordinácie.

Ako vyzerá malígny krtek?

Zhubný krtek má voľnú, tukovú štruktúru, nerovnomerné kontúry, tmavú farbu, vlasy na ňom nerastú.

Aké sú nebezpečné znamienka?

Zmena v genetickej a bunkovej štruktúre materského znamienka môže byť príčinou vzniku rakoviny kože. Najjednoduchšou formou je karcinóm bazálnych buniek. Nie je smrteľná, môže byť liečená v prvej a druhej fáze pomocou chirurgických zákrokov. Existujú tiež závažnejšie formy rakoviny kože. Melanómy na 3. alebo 4. stupni sú už nevyliečiteľné.

Ak dôjde k narušeniu integrity hornej vrstvy epidermis, ochorenie spôsobuje ďalšie komplikácie pre iné orgány. Z tohto dôvodu je nebezpečné zraniť materské znamienka: sebemenší poškodenie mohlo vyvolať zhubný nádor, a v prípade zhubného bujnenia - metastázovať.

diagnostika

Nikdy neodstraňujte krtky bez diagnózy. Lekár sa spolieha na zdravotné indikácie na odstránenie čiernych škvŕn.

Môžete vidieť voľným okom tieto znaky:

 • degenerácia benígneho krtka do malígneho krtka;
 • ošklivý vzhľad a veľké rozmery;
 • prítomnosť stonky v moči;
 • nevhodné umiestnenie materského znamienka, čo vedie k jeho trvalému zraneniu oblečenia;
 • nepohodlie a bolestivosť krvácania.

Mole s takýmito indikáciami sa musia odstrániť, aby sa zabránilo infekcii a výskytu malígneho nádoru.

Liečba malígnych krtkov

Za niekoľko dní rakovina kože spôsobuje nezvratné procesy v tele. Preto nie je potrebné oddialiť diagnostiku a liečbu. Ľudová a tradičná medicína tejto choroby nepomôže, dokonca to bolí. Bylinkové čaje a konverzia vody z benígneho krtka do zhubného sa nezastaví.

Je prísne zakázané odstraňovať malígny nádor na koži ľudovými metódami - Vyrežte ho na červenú niť na základni. To môže spôsobiť metastázu.

Spôsob liečby je stanovený lekárom po komplexnej diagnóze.

V dermatológii existuje 5 základných postupov na odstránenie materských znamienok:

 1. S pomocoucryodestruction pigmentovaná škvrna sa zmrazí kvapalným dusíkom alebo extraktom kyseliny uhličitej a odstráni sa z povrchu kože. Pacient je pod miestnou anestézou, postup trvá niekoľko minút. Ak je mól veľký, potom po kryodestrukcii môže byť malá jazva. Histologické vyšetrenie krtka po odstránení sa nevykonáva kvôli nedostatku biomateriálu.
 2. elektrokauterizační Je spaľovanie pigmentácie elektrickým prúdom pri nízkych frekvenciách. Liečba je celkom traumatická, zanecháva jazvy a sčervenanie, takže nie je populárna v dermatológii. Poskytuje však možnosť uskutočniť histologickú štúdiu.
 3. Rádioterapia Používa sa na odstránenie malých nevi, nepoškodzuje pokožku, umožňuje histologickú analýzu. Pre jeho vykonávanie sa používa špeciálny rádiový vlnový prístroj. Odstránenie rádiových vĺn nezanecháva jazvy, rana po hojení sa rýchlo uzdravuje.
 4. Laserová liečba. Laser súčasne odstraňuje mólo a utesňuje cievy hornej vrstvy kože. Táto metóda sa môže použiť na liečbu krvácavých bolestivých krtkov. Biologický materiál však nemožno použiť na histologickú analýzu po spálení laserom. Nedávajte pozor na skutočnosť, že prístroj zlomkového CO2 lasera používa uhlík. Je to úplne bezpečné. Výhodou tejto metódy je, že postup neporušuje rutinný každodenný život.
 5. Chirurgické odstránenie. Chirurgicky odstránené veľké krtci, malígne melanómy, ktoré hlboko vyrastajú do kože. Operácia je potrebná na diagnostiku "plochého karcinómu v počiatočnom štádiu". Onkologické formácie sú nakrájané spolu s kožou. Po operácii je potrebných 20-30 dní na liečenie. Po odstránení zostáva jazva. Čím je krtko väčšie, tým dlhšie je šitie prišité.

Jednou z najpopulárnejších a najbezpečnejších metód odstraňovania pigmentových škvŕn je laserová kauterizácia. Frakčný CO2 laser funguje na infračervených lúčoch. Teplota žiarenia uhlíkového laseru dosahuje v strede pásma pokrytia 100 stupňov Celzia.

Lekári dermatológovia používajú laser CO2 na odstránenie plochých bradavíc, pigmentovaných škvŕn. Frakčný laser v jemnejšom režime používajú kozmetológovia. Dermatológovia ju používajú na spálenie tkanív. Kryodestrukcia a elektrokoagulácia odstraňujú povrchovo lokalizované bradavice. Hlbšie je možné odstrániť laserom alebo chirurgicky.

Uhlíkový laser vám umožňuje odstrániť bradavice po celom tele, dokonca aj hlboko do chodníka. Odstránenie sa vykonáva s lokálnou anestézou. Bolesť alebo nepohodlie počas mini-operácie nie je cítiť. Prvých dvoch dní po zákroku by sa rana mala liečiť antiseptikom.

Dôsledky odstránenia týchto krtkov zanechajú za 4-6 dní. Koža v zóne odstránenia ostáva ružovou stopou po dobu 1-2 mesiacov, potom sa vráti normálna farba mäsa.

výhľad

Zlomenina materského znamienka, ktorá sa "zakorenila", sa môže po operácii znova zotaviť, niekedy sa na mieste starého zrodí niekoľko. V takýchto prípadoch pacienti nesprávne obvinia chirurgov, ktorí boli nesprávne vyrezaní.

Ale miera prežitia materského znamienka závisí od jeho hrúbky a zanedbávania onkologického procesu. Ak sú korene hlboké, lekár varuje, že operácia nie je posledná. Ak je hrúbka melanómu menšia ako 1 cm, môže sa odstrániť nenahraditeľne.

Po odstránení materského znamienka je zakázané:

 • mesiac navštívte solárium, pláž a bazén;
 • 5 dní po operácii piť alkohol, aby sa zabránilo krvácaniu;
 • urobte makeup, ak je materská značka odstránená na tvári.

Ak sa nestaráte o poškodenú oblasť pokožky, môžu sa vyskytnúť komplikácie:

 • purulentný výtok;
 • opuch a opuch v blízkosti rany;
 • vysoká telesná teplota;
 • svrbenie.

Miesto odstraňovania komplexných krtkov nemusí vždy vyliečiť bez následkov. Kozmetičky im pomôžu odstrániť.

V mieste odstraňovania móla sa môžu vyskytnúť také jazvy, ako napríklad:

 • hypopigmentácia - biely bod na mieste bývalej materskej značky. Môže sa objaviť po odstránení hlbokej materskej znamienky v koži. Hypopigmentácia je možná po návšteve solária alebo počas týždňa po operácii na otvorenom slnku. Biela škvrna nevyžaduje opravu, zmizne po 18-24 mesiacoch.
 • hypotrofickýchjazva - toto je sotva viditeľné prehĺbenie v mieste operačného stehu. Vznikajú kvôli pomalému hojeniu hlbokých rezov. Kozmetické procedúry nevyžadujú, ale pomaly zmiznú.
 • Hypertrofická jazva - malý výbežok tmavej farby namiesto materského znamienka trvá 3-6 mesiacov. Ak výbežok nepresiahne pol roka, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Zmizne po prijatí liekov a kozmetických procedúr.

záver

Bez ohľadu na prítomnosť alebo absenciu krtkov na tele, mali by ste chrániť pokožku.

V rizikovej skupine pre vznik malígnych nádorov sú:

 • milovníci opaľovania na slnku alebo na soláriu;
 • pacienti s oslabeným imunitným systémom po užití antibiotík;
 • práce v chemickom priemysle;
 • všetci, ktorí používajú parfumy nízkej kvality, ktoré obsahujú aromatické uhľohydráty.

Ako zistiť malígne znamienko alebo nie

Rodinka - druh kôry, ktorý dáva svojmu majiteľovi tajomný šarm. Avšak, veľa ľudí zažíva pocit nepohodlia kvôli takým kozmetickým chybám. Veľké nevusy môžu zabrániť použitiu tesného oblečenia, pretože sú vystavené konštantnému treniu. Tieto príznaky sa môžete zbaviť rôznymi spôsobmi. Predtým, než sa obráti na chirurga alebo kozmetikára, je potrebné odhaliť povahu nádoru. Poďme zistiť, ako zistiť malígne znamienko alebo nie, a zvážiť fotografie rakovinných krtkov.

Melanóm je veľmi agresívny malígny nádor na koži, ktorý sa často vyvíja v mieste narodenia

Stupeň onkogenicity krtkov

Novotvary obsahujúce pigment sa objavujú doslovne od prvých dní ľudského života. Vo väčšine prípadov majú krtci podobný tvar ako hrášok.

Nevus - lekárske označenie krtkov, ktoré sa používa pri určovaní povahy novotvaru. Tento druh rastu je rozdelený na dve hlavné skupiny, vrodené a získané materské znamienka. Podobné formácie sa vytvárajú s prebytkom melanocytov - kožných buniek obsahujúcich pigment. Tento druh buniek je obsiahnutý v určitých vrstvách kože.

Dermatológia klasifikuje nevuses v závislosti od ich veľkosti. Priemer malých krtkov nepresiahne jeden a pol centimetra. Skupina strednej veľkosti zahŕňa novotvary, ktorých priemer sa pohybuje od jedného a pol do desať centimetrov. Priemer veľkých krtkov predstavuje viac ako desať centimetrov. Najnebezpečnejšie sú však považované za obrovské škvrny, ktoré môžu zaberať pomerne veľkú oblasť tela. Podľa štatistík, v štyridsiatich percentách prípadov, tieto mary degenerujú do malígneho nádoru.

Ľudia s veľkým krtkom na svojom tele by mali venovať náležitú pozornosť ich zdraviu. Odporúča sa, aby sa pravidelne podrobovali diagnostickému vyšetreniu a snažili sa vyhnúť sa vystaveniu slnečnému žiareniu novotvarom. Birthmarks sú jedným z prejavov dedičnosti. Pri prítomnosti materských znamienok u jedného z rodičov je šanca na formovanie takého krtka u dieťaťa asi sedemdesiat percent. Vrodené krtky sa tvoria v prvom mesiaci života dieťaťa.

Moles, alebo vo vedeckých pojmoch - nevi, sú na tele každého človeka

Získané krtci sú rozdelené do troch hlavných typov:

 1. interný - pigment sa rozkladá hlboko pod kožu.
 2. epidermálne - melanocyty sa nachádzajú v horných vrstvách kože.
 3. hybridný - pigmentové bunky sú rovnomerne rozdelené medzi epidermis a dermis.

Novotvary patriace do prvej a druhej skupiny sú sférické. Moly zmiešaného typu sú škvrny s plochým tvarom. Takéto škvrny nikdy neprekročia povrch kože. Odborníci tvrdia, že malý počet nevi na tele dieťaťa je normou. V budúcnosti môžu tieto miesta úplne zmiznúť.

Najmä nové vzdelávanie je mimoriadne nebezpečné. V prvých štádiách vývoja nevusu sa na povrchu kože objaví malá bodka, svetlohnedá farba. Priemer novotvaru nepresahuje päťdesiat milimetrov. Malígne a benígne mary majú jeden významný rozdiel. Benígne rastu nemenia ich tvar, farbu alebo priemer.

V prípade zistenia podozrivých lézií na tele okamžite prejdite do ordinácie lekára

Vlastnosti charakteristické pre malígny rast

Mnohí experti v oblasti dermatológie tvrdia, že najväčším nebezpečenstvom pre zdravie sú ploché materské znamienka. Zmeny priemeru, farby a tvaru zastavaného okraja môžu naznačovať začiatok patologických procesov a degeneráciu nóvy.

Je to materské znamienko, ktoré mení ich formu, najčastejšie sa degenerujú do malígneho novotvaru.

Trvanie degenerácie materského znamienka na zhubný nádor je približne sedem rokov. Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť stavu dostupných nevi. Ak veľkosť pigmentačného bodu presiahne pol centimetra, odporúča sa navštíviť onkológ. Pre odborníka, rozpoznať povahu novotvaru nebude ťažké.

Zhubné znamienka sú charakteristické formácie na ľudskom tele, ktoré majú určitú formu, štruktúru a vlastnosti

Odborníci hovoria, že najnebezpečnejším pre zdravie sú štyri špecifické formy nádorov. Nižšie je fotka nebezpečných krtkov a opis ich vzhľadu.

 1. Hraničné krtky - pigmentované škvrny tmavo hnedej farby. Tento typ novotvaru je zvyčajne považovaný za stabilný, pretože sa nezvyšuje v priemere a nemení jeho tvar.
 2. Modré krtky majú hustú štruktúru a hladký povrch. Vzhľad takýchto nových formácií sa podobá hemisfére, ktorej priemer je asi dva centimetre. Oblasťou lokalizácie týchto rastov je tvár, dolné končatiny a zadok. Etapy vývoja materského znamienka sú sprevádzané zvýšeným priemerom a povrch samotného nevusu sa stáva omnoho drobnejšie.
 3. Mole "Ota" - jedna z najnebezpečnejších druhov nánosu. Takéto nevy sú často farbené v modrošedých odtieňoch.
 4. Melanóza Dubreia je pigmentovaná škvrna veľkého priemeru, ktorá má rozmazané hranice. Tento typ rastu je považovaný za predzvescu onkológie. Ak dôjde k takejto patológii, musia sa prijať mimoriadne opatrenia.

Prezentované v tomto článku fotografie malígnych krtkov vám umožnia odhaliť patológiu v čase. Podľa onkológov sa drvivá väčšina pacientov radí v posledných fázach transformácie rastu. V takejto situácii sa liečba stáva mimoriadne náročnou a nie je možné zaručiť pozitívny výsledok. Preto by ste sa mali podrobne zaoberať zmenami znamienok.

Na tele takmer všetkých ľudí existujú materské znamienka (nevi), z ktorých väčšina je benígna

Rozmanitosť malígnych novotvarov

Kožné kryty sú jednou z najzložitejších štruktúr ľudského tela. Pod vplyvom rôznych faktorov sa na povrchu kože môžu tvoriť rôzne zhubné nádory. Podľa štatistík najbežnejšie sú dva typy rakoviny: karcinóm a melanóm. Každá z týchto patológií má svoje vlastné kľúčové črty a formy vývoja.

Karcinóm má dve definitívne formy, ktoré sa nazývajú bazálne a skvamózne bunky. Dôvodom na vznik tejto patológie je dlhodobé vystavenie slnka koži. Podľa odborníkov je táto choroba najčastejšie pozorovaná u pacientov, ktorých vek presahuje štyridsať rokov. Karcinóm sa považuje za liečiteľné ochorenie za predpokladu včasnej detekcie patológie.

Karcinóm bazálnych buniek je ochorenie, ktoré je bežnejšie známe ako zníženie karcinómu bazálnych buniek. Tento druh rakoviny je považovaný za jeden z najbežnejších. Tvorba nádoru sa vyskytuje pod vplyvom atypických buniek dermis. Basalizóm má formu uzlín s hustou štruktúrou.

V priebehu času môžu benígne novotvary mutovať, rastú, menia farbu a tým sa stávajú menejcennými

Najčastejšie sa objavujú nádory na mieste akumulácie jednotlivých vetiev cievneho systému. Tieto oblasti tela zahŕňajú horný kmeň, krk a tvár. Karcinóm bazálnych buniek nerozšíri metastázy do zdravých tkanív. Vývoj choroby sprevádza zápalové procesy a tvorba vredov na postihnutých tkanivách.

Spinocelulárny karcinóm postihuje rôzne časti tela, ale najčastejšie rakovinové nádory sa tvoria v slizniciach ústnej dutiny, na tvári a končatinách. Najčastejšie sa tento typ malígnych nádorov vytvára na mieste poškodenia celistvosti kože, vrátane popálenín. Malá škvrna červenej farby sa objaví na postihnutej oblasti tela. V ďalších štádiách vývoja onkológie sa na povrchu škvrny vytvárajú pevné uzliny, ktoré pri lisovaní spôsobujú bolestivé pocity.

Spinocelulárny karcinóm sa tiahne hlboko pod kožu a zasiahne zdravé bunky. Tento typ ochorenia sa vytvára na pozadí aktivity niektorých buniek, ktoré sú umiestnené hlboko pod epidermis.

Melanóm je najagresívnejší druh rakoviny. Poďme zistiť, ako vyzerá malígna materská znamienka. Tento typ novotvaru má vzhľad malého uzlíka, ktorý sa zdvihne nad povrch pokožky. Menej často melanóm má plochý vzhľad a je doslova zatlačený do kože. Nádor má nerovnaké okraje a farbu, ktoré sa líšia od krvovcervenej až tmavo hnedej. Niektoré oblasti zhromažďovania môžu niekedy mať farbu.

Degenerácia vzdelávania sprevádza určité modifikácie vzdelávania, ktoré možno ľahko zistiť vizuálne

Vývoj nádoru vedie k skutočnosti, že rakovina ovplyvňuje lymfatické uzliny a jednotlivé prvky cievneho systému. Ochorenie sa vytvára pod vplyvom patologických procesov, ktoré prebiehajú v bunkách zodpovedných za pigment. S včasnou detekciou patológie môžete vyliečiť melanóm. Avšak tento typ rakoviny je považovaný za najnebezpečnejší, pretože metastázy rakoviny sa šíria veľkou rýchlosťou. Aby bolo možné presne určiť diagnózu, odborníci potrebujú údaje získané laboratórnym testovaním.

Ako zistiť povahu novotvaru v domácnosti

Schopnosť rozlišovať medzi nebezpečnými a nie nebezpečnými materskými znamienkami doma pomôže zistiť rakovinový nádor v čase. Na určenie stupňa onkogenity nádoru používajú odborníci metódu "AKORD". Charakteristickou črtou tejto metódy je detekcia komplexu symptómov patologických procesov, ktoré dali techniku ​​názov. Táto skratka by sa mala dekódovať nasledovne:

 1. asymetria - benígne formácie majú určitú symetriu a zriedka zmenia ich veľkosť.
 2. obrys - benígne krtky majú jasne definované, dokonca aj hranice.
 3. odtieň - farba nóvy má homogénnu štruktúru. Navyše na povrchu nádorov nie sú žiadne iné škvrny, uzliny a bodky.
 4. veľkosť - benígny rast sa zvyšuje v priemere až v pubertálnom období. Zmeny priemeru znakov v staršom veku naznačujú degeneráciu nevusu do zhubného nádoru.
 5. Dynamika zmien - benígni krtkovia takmer nepoškodzujú svojich majiteľov. Vzhľad trhlín a kôrovcov na povrchu nóvy, krvácanie a iné bolestivé príznaky môžu hovoriť o transformácii materského znamienka.

Foto onkológie krtkov, ktorá sa nachádza v tomto článku, umožní včasné zistenie zmien v tele.

Je veľmi dôležité pravidelne skúmať už existujúce miesta na tele, aby včas rozpoznali nezvyčajné formácie a začali liečbu

Ako určiť onkogenitu nádoru

Analyzujme hlavné príznaky malígnych krtkov. Po prvé, rôzne zmeny na povrchu zabudovanej hrany naznačujú narodenie znamienok. Peeling, zväčšenie priemeru a zmena štruktúry, hlavné príznaky transformácie nevusov. Dôležité sú príznaky ako svrbenie, pálenie a pocit brnenia v krtkoch. Menej časté sú rôzne alergické reakcie v tých častiach tela, ktoré sa nachádzajú vedľa výrastkov.

Strata vlasov, zmena farby a tvorba papilómov sú jedným z jasných znakov metamorfózy. Ďalej, k vyššie opísaným symptómom sa pridávajú nové malé krtky, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hlavného rastu. Vzhľad malých rán a krvácaní je tiež negatívnym príznakom.

Rakovina kože je smrteľná choroba!

Vyššie sú fotografie krtkov, ktoré je potrebné odstrániť, aby sa zabránilo vzniku rakoviny. Každý z príznakov uvedených v zozname môže byť začiatkom patologických procesov, ktoré majú deštruktívny účinok na telo. Preto je veľmi dôležité včas požiadať o kvalifikovanú pomoc.

Existuje nebezpečenstvo pre život

Malígne nádory majú voľnú plochu a hustú štruktúru. Hranice týchto výrastkov sú nerovnomerne vymedzené. Okrem toho vlasy zriedka rastú na povrchu týchto materských znamienok. Tvorba rakovinového nádoru nastáva pod vplyvom zmien v štruktúre buniek.

K dnešnému dňu sa najbežnejšie onkologické ochorenie považuje za bazálny bunkový karcinóm. Toto ochorenie bolo úspešne liečiteľné rôznymi chirurgickými metódami. Okrem tejto formy existujú aj iné typy rakoviny kože.

Choroba, ako je melanóm, v tretej etape vývoja sa považuje za úplne nevyliečiteľnú. Fotografie onkologických krýh jasne demonštrujú nebezpečenstvo tohto javu. Okrem toho je dôležité spomenúť, že trauma takéhoto materského znamienka môže spôsobiť komplikácie v práci vnútorných orgánov. Práve preto, aby sa zabránilo vývoju takejto situácie, odporúča sa onkológiu raz ročne podstúpiť diagnostické vyšetrenie.

Zhubné znamienka: fotografie a popis

Zhubné nádory sú melanóm - rakovinové ochorenie, ktoré sa vyvíja z melanocytov bazálnej vrstvy epidermis (pigmentované oblasti kože). Môže sa vyskytovať kdekoľvek v tele, ale je obzvlášť často vytvorená v otvorených priestoroch, ktoré sú vystavené pravidelnému ultrafialovému žiareniu.

Melanóm je najnebezpečnejšou formou rakoviny. Preto by sme mali byť obzvlášť pozorní na stav všetkých krtkov, ktoré sú na tele. Onkologická transformácia krtkov je dôsledkom poškodenia DNA kožných buniek, čo spôsobuje genetické chyby.

Zlúčenina - pozadia:

Charakteristika malígnych krtkov

 • Typické móly:

Zvyčajne je jednotná farba, ako je opálená, hnedá alebo čierna s čírou hranicou, ktorá oddeľuje nevus od okolitej kože. Sú oválne alebo okrúhle a zvyčajne menej ako ¼ palca (približne 6 mm).

Väčšina ľudí má asi 10 až 45 mólov na svojom tele. Stále sa objavujú až do veku 40 rokov a niektoré dokonca zmiznú s vekom.

Odlišujú sa od bežného vzhľadu a najmä od množstva. To však neznamená, že atypické krtky sa nevyhnutne zmenia na zhubné. Avšak človek musí byť ostražitý a podrobovať sa pravidelnej kontrole každých 6 alebo 12 mesiacov.

Rizikové faktory pre degeneráciu krtkov do malígnych

 • ťažké spálenie alebo denné vystavenie slnkom typickým mólom;
 • sivobiela koža, blond vlasy a oči, rovnako ako koža tela s pihami;
 • prítomnosť veľkého počtu obyčajných mólov (viac ako 100);
 • príliš objemné materské znamienky alebo nevety netypickej formy;
 • prítomnosť onkologických ochorení u blízkych príbuzných prvej línie.

Zhubné krtci: zjavné príznaky prítomnosti

Na určenie onkologického ochorenia a stanovenie hlavných rozdielov od typických krtkov použite systém písmen A B C D E:

A) Symetria: benígne krtky sú symetrické. Ak nakreslíte čiaru cez materské znamienko, obe strany sa musia zhodovať. Pri asymetrii sa odporúča konzultovať s onkológom.

B) jasné rozlíšenie: hranice skorého malígneho krtka sú spravidla nerovnomerné. Hrany môžu byť zubaté.

C) farba: väčšina benígnych krtkov má jediný odtieň, zatiaľ čo melanóm získava inú farbu vrátane červenej farby.

D): melanómy majú často veľkú veľkosť alebo ich objem sa dramaticky mení.

E) neurčitosť, zmena textúry: benígne krtky s prechodom času zostávajú rovnaké. Mal by byť v pohotovosti, keby nevus začal získavať zmeny.

Toto je všeobecná príručka, ale treba mať na pamäti, že nie všetko malígnych krtkov správať sa rovnako. Niekedy melanóm je veľmi ťažké odlíšiť od konvenčného nevusu, pretože nie je bolestivý bez predchádzajúcej traumy. Ak máte podozrenie na rakovinu materského znamienka, mali by ste absolvovať lekársku prehliadku!

Ako určiť zločineckú materskú značku?

Ak sa pozoruje atypický krtek, väčšina lekárov odporúča kožnú biopsiu a histologické testy. Pri biopsii pri lokálnej anestézii sa časť časti alebo celého krtka odstráni pre ďalšiu štúdiu štruktúry.

Detekcia transformovaného molu môže vyžadovať ďalšie konzervatívne odstránenie (odstránenie celého povrchu nóva a niekoľkých zdravých tkanív okolo neho), aby sa zabezpečilo, že tvorba nie je zhoubného charakteru.

Niektorí lekári odporúčajú vykonať dermatoskopiu na presné posúdenie stavu materského znamienka. V tomto prípade sa pigment kože a krvných ciev vyhodnotí vzorkovaním vzorky krtku.

Ako maligné rodné znaky pozrite: Fotografie a charakteristiky

Je dôležité, aby osoba sledovala stav kože a prítomnosť krtkov, najmä ak je ich telá viac ako 50.

Zhubné zmeny v krtkoch zahŕňajú:

To je jeden z možných príznakov transformácie zdravého materského znamienka v melanóme. Takýto mól môže mať v priečke približne jeden centimeter.

Ak je mól charakterizovaný zapálenou oblasťou okolo neho, môže to znamenať malígny proces. Napríklad úsek 7 mm v blízkosti najširšieho okraja sa výrazne líši od pôvodného typického krtka.

 • Nesprávne hranice znaku:

Hovoria o svojom malígnom charaktere. Typické nevusy majú hladký povrch a okraje, ako aj okrúhly tvar.

 • Melanóm nepravidelného tvaru a farby:

Dokonca aj veľmi malý kríž (asi 4 alebo 5 mm naprieč) môže mať onkologické zmeny. Zhubné nádory majú odlišnú farbu okolo svojej osi ako na základni. Preto by mala nerovnaká farba a tvar skontrolovať onkológ.

Tvorba tmavých oblastí okolo primárneho krtku naznačuje atypický proces. Mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

Zhubné znamienka: aké by malo byť liečba?

Jedinou spoľahlivou metódou liečby melanómu je chirurgická excízia.

Lekár vstúpi do anestézie a potom urobí rez pozdĺž ťahaných línií. Pri malých malígnych krtkoch trvá celý postup približne 30 minút. Vzorka tkaniva sa odošle do laboratória, aby preskúmala povrch nádoru na určenie úrovne prevalencie.

Rakovinové kožné ochorenia sú vyrezané v súlade s nasledujúcimi odporúčaniami:

 1. Chirurg odstráni 0,5 až 1 cm zdravého kože obklopujúceho nádor a odstráni vrstvy kože do tukových tkanív.
 2. Keď resekcia invazívneho melanómu, ktorá je 1 mm alebo menšie hrúbky, okolitá koža hrany sa odstráni predĺženie až do 1 cm. Tiež vyrezaný všetky vrstvy kože k fascii (tkanivové vrstvy pokrývajúce sval).
 3. Ak je melanóm s hrúbkou 1,01 až 2 mm - s okrajom 1-2 cm.
 4. Ak malígny krtek hrúbka 2,01 mm a viac - 2 cm.

Pri metastázovaní zhubných materských znamienok sa odporúča odstránenie blízkych lymfatických uzlín. V neskorších štádiách sa môže použiť imunoterapia alebo chemoterapia.

Zhubné znamienka: prognóza a prežitie

Najužitočnejším kritériom na určenie úrovne prežitia je hrúbka nádoru, ktorá sa meria v centimetroch a nazýva sa "hĺbka Breslow". Tiež prognostický indikátor závisí od úrovne Clark - množstva vrstiev ovplyvnených onkologickým procesom.

Tenké melanómy (menej ako 1 cm) majú výbornú mieru účinnosti liečby. Zhubné nádory s hrubšou štruktúrou majú menej optimistické predpovede.

Hovoríme o zhubných krtkoch: sú to nebezpečné?

Prakticky každý človek na tele má malé chyby na koži, ktoré často nazývame materské znamienka alebo krtky. Často sa tieto škvrny objavujú počas celého života v dôsledku silnej expozície ultrafialovým lúčom alebo v dôsledku genetickej predispozície.

Nebezpečenstvo akéhokoľvek nevusu spočíva v tom, že sa tento novotvar môže stať malígnym a premeniť sa na rakovinu kože. Malígny nevus môže vyplynúť z mutácie melanocytov - to sú bunky s tmavým pigmentom u ľudí. Rozpoznať chorobu je pravdepodobné, hlavná vec byť pozorný.

Typy nebezpečných krtkov

Nebudeme uvažovať o bežných materských znamienkach, ale o tých, ktoré sa neskôr môžu zmeniť na rakovinu.

 • Melonóza Dwebrail - Prekancerózna tvorba na koži s nerovnými okrajmi. Po rozpoznaní okamžite odstráni lekári.
 • Hraničný nevus - bežná materská značka tmavej farby s rovnými hranami a jednotnou farbou.
 • Nevus Ota - veľký krúžok tmavo hnedej farby.
 • Modrý nevus - často sa nachádza na tvári a pápežovi. Hladká mierne konvexná materská značka s priemerom maximálne 20 mm s hladkým krytom.
 • Veľké krtci - sú veľmi nebezpečné, pretože môžu byť ľahko poškodené, rastú v priemere av 70% prípadov degenerujú do rakoviny.

Pacienti často nezaznamenávajú prvé symptómy a príznaky rakoviny, a preto sa dostanú k lekárovi veľmi neskoro na 3 a dokonca aj na 4 fázy, keď je takmer nemožné liečiť zhubné ochorenie.

Druhy melanómu

 1. povrchné - umiestnený na povrchu epidermis, má tmavú, takmer čiernu farbu. Najrozšírenejší prejde hlboko do kože. 65% zo všetkých rakovín kože.
 2. uzlový - častejšie tmavá farba, ale niekedy je červená alebo ružová. Vzhľad má malý gombík, ktorý prevyšuje pokožku. 15% všetkých vredov.
 3. Akustické lentiginózne - zriedkavé ochorenie postihujúce dlane rúk, nôh, prstov a prstov. Na nechty sa objavuje podlhovasté tmavnutie. Z tohto druhu včas uplynul známy hudobník a spevák Bob Marley.
 4. lentigo - častejšie u starších ľudí z pihy alebo krtkov na krku, tvári alebo rukách. Pomaly a nie agresívna forma je zriedka dosť len 10% prípadov.

Dôvody prevodu

 1. Ultrafialové lúče Je to najdôležitejší faktor. Preto je na slnku bez opaľovacích krémov kontraindikované. To je dôvod, prečo ľudia v južných častiach sveta trpia melanómom častejšie.
 2. Solárne popáleniny - pri každom zvýšení rizika ochorenia.
 3. Biela koža - u ľudí s bielou kožou je rakovina častejšie diagnostikovaná ako u čiernej kože. Aj u albínov, ktorí nemajú melanín, najčastejším ochorením je rakovina kože. Vysokým rizikom sú ľudia s červenými vlasmi s pihami, ktoré majú malý melanín.
 4. genetika - ak rodičia mali túto chorobu, deti sú ohrozené.
 5. žiarenie - vo veľkých mestách s nestabilným radiačným pozadím sa dospelí pravdepodobne ochorejú.
 6. ekológia - Chemikálie a činidlá, dostať sa na kožu môžu spôsobiť mutáciu génov.
 7. Chemické alebo tepelné popálenie.
 8. zranenia - Poškodená materská značka sa môže vyvinúť do malígneho nádoru.

POZOR! Ženy trpia rakovinou kože častejšie ako muži, pretože radi dlho zostávajú na slnku. Akné na tvári alebo na iných miestach nie je príčinou tejto choroby.

dôkaz

Pre ľudí, ktorí majú veľké alebo podivné materské znamienky, stojí za to ich kontrolovať raz za tri mesiace. Môžete dokonca urobiť fotografie na telefóne, ktorý je najviac podozrivý na porovnanie. Ako zistiť malígnu materskú značku?

Známky malígneho krtka sú ľahšie viditeľné pod lupou alebo lupou v svetlej miestnosti. Môžete požiadať o pomoc vašu rodinu a priateľov, ak potrebujete zvážiť nádor na zadnej strane. Ak chcete presne odpovedať na otázku - či ide o rakovinu alebo nie, musíte kontaktovať dermatológov.

Systém overovania "AKORD"

Ďalšie príznaky

 1. Peeling a začervenanie vedľa krtka. Okolo sa môže objaviť halo červenej farby alebo pigmentácia nepravidelného tvaru.
 2. Zápal v postihnutej oblasti.
 3. Svrbenie, brnenie, pálenie.
 4. Vyrážka, čierne škvrny, škvrny.
 5. Poškodený nevus sa uzdravuje a krváca dlhú dobu.
 6. Ak je materská značka veľká, kliknite na ňu a budete cítiť malý kus.
 7. Krtka nie je homogénna a má inú, prípadne voľnú štruktúru.

Ak kontrolujete dieťa, stojí za to venovať pozornosť tela dieťaťa na miestach, ktoré boli spálené, pokazany, poškodené atď.

POZOR! Ak existuje aspoň jedno zo znakov, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom a vylúčiť prítomnosť rakovinových buniek. Vývoj choroby je rýchly a po niekoľkých mesiacoch prichádza k metastáze, takže nečakajte.

Ak neviete, ako vyzerá rakovina, vidíte na obrázku nižšie uvedené príklady.

úrovne

Zvážte úroveň penetrácie melanómu

diagnostika

 1. Po prvé, dermatológ počúva pacienta a jeho sťažnosti.
 2. Ďalej kompletne skúma telo a zaznamená podozrivé materské znamienky.
 3. Potom sa vykoná dermatoskopický postup, ktorý umožňuje odhaliť rakovinový nádor v 95% prípadov. Procedúra sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - dermatoskopu.
 4. Ak je podozrenie na aspoň jeden z krtkov, vykoná sa biopsia. Kus tkanív nevusu sa posiela na histologické vyšetrenie na určenie diferenciácie, agresivity a rýchlosti rastu, rovnako ako malígny rast alebo benígny.
 5. Röntgenové lúče na hrudníku a ultrazvuk vnútorných orgánov brušnej dutiny sa vykonávajú na detekciu metastáz do pľúc, pečene, obličiek a ďalších orgánov. Pacient tiež podáva klinický a biochemický krvný test.

Potom onkológ rozhodne o osude vašich rakovín. Môžete byť poslaní na operáciu, aby ste odstránili nevus až po kompletnej diagnóze.

liečba

Pozrime sa, aké krtky sú zvyčajne odstránené:

 1. Zhubné znamienka.
 2. Prekancerózne nádory.
 3. Veľké vzdelanie.
 4. Nežiadúce - najmä na tvári krku a rúk.
 5. Traumatické, ktoré sú neustále zranené, trené a krvácajú.

prostriedky

 • chirurgia - používa sa v neskorších štádiách, keď je lézia sprevádzaná najbližšími tkanivami alebo s veľkými nádormi.
 • Rádioterapia - platí len pre malé formácie. Rana sa rýchlo uzdraví a nevykrváca.
 • cryolysis - vstreknite lidokaín alebo akúkoľvek lokálnu anestéziu. Potom dochádza k zamrznutiu postihnutej oblasti kyselinou uhličitou alebo tekutým dusíkom.
 • elektropatie - nádor je spálený nízkofrekvenčnou elektrickou energiou. Skôr traumatická metóda a zriedka používaná.
 • Laserová liečba - Spaľovanie krtkov prostredníctvom laseru a súčasné utesnenie malých ciev, čo šetrí zbytočné krvácanie.

POZOR! Ak chcete odstrániť veľký krtek, z estetických dôvodov, potom musíte mať na pamäti, že v tomto prípade môže byť jazva.

Ak už metastázy idú do pľúc, pečene, kostí a do čreva, potom použijú ožarovanie a chemoterapiu. Potrebné oblasti sa najprv ožarujú, aby sa redukovali metastázy a sekundárne ohniská, a potom sa do tela zavádzajú chemické činidlá, ktoré ničia zvyšky rakovinového tkaniva.

výhľad

Samotná prognóza závisí od mnohých faktorov:

 1. Etapa rakoviny. Čím menší je stupeň nádoru, tým lepšia je prognóza a tým väčšie percento prežitia.
 2. Rýchlosť rastu a agresivita. Čím vyšší je tento ukazovateľ, tým menšia je šanca na úplné vyliečenie.
 3. Účinnosť liečby, niekedy dokonca aj najmodernejšia terapia, neposkytuje správny účinok.

Aj v onkológii kože je zvykom používať test Breslow alebo Clark. Ak je hrúbka lézie menšia ako 10 mm, potom je prognóza priaznivá, a ak viac, potom už nie. Je to spôsobené tým, že pri väčšej lézii je účinok na iné tkanivá a lymfatický systém.

Malígny krtky fotografie

Čo je to znamenie?

Prvé malé škvrny sa môžu objaviť u detí u dojčiat. Krtek je malá formácia na koži - nevus - ktorý sa považuje za benígny, nie je nebezpečný. Základom ich výskytu sú melanocyty, ktoré akumulujú prirodzený pigment melanín. V závislosti od jeho množstva existuje rozdiel v farbe. Existujú farby:

Z miesta koncentrácie melanínu závisí tvar novotvarov. Môžu mať nohu alebo sa nachádzajú pod kožou, byť ploché a konvexné.

Spoločný vzhľad je okrúhly, ale existujú výnimky. Vývin novotvarov vyvoláva ultrafialové žiarenie - prirodzené zo slnka, v soláriu.

Hereditné faktory nie sú vylúčené. Spoločnou príčinou vzdelania je hormonálna nerovnováha, ktorá je charakteristická pre tieto obdobia.

 • puberta;
 • tehotenstva;
 • menopauza.

Rakovinové bunky sú atypické. To znamená, že ich génová štruktúra je porušená. Nemôžu byť kontrolované telom. Rozvíjanie a znásobovanie v tele môže spôsobiť jej nenapraviteľnú ujmu.

Zmena v štruktúre génov buniek sa vyskytuje pod vplyvom nepriaznivých faktorov. Pod ich vplyvom sa bunka degeneruje.

Tu sú faktory, ktoré môžu viesť k degenerácii buniek nevusov:

 • prebytok ultrafialového žiarenia;
 • elektromagnetické žiarenie;
 • zvýšené pozadie žiarenia;
 • konzumácia karcinogénov;
 • vystavenie kožu agresívnym chemikáliám (vrátane chemických látok pre domácnosť).

Rizikom sú aj kaukazskí ľudia s blond vlasmi, s modrými očami.

Predispozícia na melanóm sa zvyšuje, ak sa vyskytli prípady takejto choroby v rode.

Potenciálne riziko vzniku tvorby melanómu na mieste vévy je vždy tam. Ale malé ploché materské znamienko je menej náchylné na to ako konvexné a veľké krtky.

Zhoubná materská znamienka je rakovinové ochorenie nazývané melanóm. Môže sa tvoriť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa objavuje na otvorených plochách, pretože sú citlivé na ultrafialové žiarenie.

Melanóm je najnebezpečnejšou formou rakoviny. Je veľmi dôležité sledovať všetky materské znamienka na tele, najmä ak je veľa z nich. Ak sa zistí malígny mol v čase, možno zabrániť melanómu.

Nie každý rakovina kože je melanóm. Táto rakovina je tvorená z melanocytov - pigmentovaných kožných buniek.

Choroba v počiatočnom štádiu môže byť "chytená", ak v počiatočnom štádiu odstráni materské znamienko, degeneruje sa do zhubnej formy.

Výsledok v tomto prípade je priaznivý, možnosť relapsu je pomerne nízka.

V neskorších štádiách sa pravdepodobnosť prežitia znižuje, pretože melanóm sa metastázuje na rôzne orgány, vyvoláva nádor av nich.

Nedávno sa zvýšil výskyt ochorenia. Najčastejšie je melanóm vystavený ľuďom s nízkou pokožkou po 40 rokoch.

Foto: nodulárny melanóm

Ako vyzerajú formy melanómu:

 1. povrchovo sa šíri. Ide o najčastejší druh, ktorý sa vyvíja nielen z nóvy, ale aj z čistého kože. Je to nerovný plak s nerovnakou farbou;
 2. križovatka. Rýchlo sa rozvíjajúca forma - malý zväzok pigmentovanej kože, náchylný na ulceráciu a krvácanie;
 3. lentigines. Akumulácia malých tmavohnedých škvŕn na otvorených miestach kože.

Existujú 4 štádia vývoja melanómu:

I: počiatočná fáza je malá forma bez metastáz;

II: zvýšenie hrúbky;

III: porážka blízkych lymfatických uzlín;

IV: objavenie metastáz.

Všetky nebezpečné znamienka môžu viesť k takémuto smrteľnému ochoreniu.

To je dôvod, prečo musíte okamžite navštíviť lekára, ak sa objavia prvé príznaky melanómu.

Nevhodné sú zhromaždenia pigmentových buniek na vonkajšej vrstve kože; sú kvalitné a benígne.

Melanóm je typ rakoviny, ktorý sa vyvíja v pigmentových bunkách prítomných v koži, menovite melanocyty.

Typy s popisom:

Transformácia bežných materských znamienok na príznaky vážneho ochorenia nastáva z niekoľkých dôvodov. Ľudia často ignorujú alebo ľahko porušujú jednoduché pravidlá.

Predchádzanie komplikáciám a rakovine je oveľa jednoduchšie ako ich riešiť. Nezabudnite na faktory, ktoré spúšťajú vývoj rakoviny kože:

 • dlhodobý pobyt na slnku, časté výlety do solária;
 • Navštívte pláž počas najaktívnejšieho slnka od 11 do 16 hodín;
 • trauma z konštantného trenia na tvrdých častiach odevu, napríklad golier, manžety;
 • náhodné poškodenie nevi (móla veľkého rozmeru alebo vzdelania, ktoré sa nachádzajú v nepohodlnom mieste, je ľahké ich zavesiť alebo odtrhnúť).

Všetky materské znamienky možno klasifikovať podľa rôznych znakov. Je možné rozdeliť druhy krtkov do podskupín podľa morfologických a štrukturálnych rozdielov. Zoskupenie krtkov môže pomôcť určiť, či prepravcu prináša nebezpečenstvo, charakterizovať riziká pre jeho zdravie a život.

Dôvody znovuzrodenia

Krtka sa niekedy podrobuje množstvu malígnych zmien.

Ale aké dôvody môže človek zabrániť?

Môžete spôsobiť transformáciu:

 1. trauma nevusu - stláčanie, roztrhnutie, poškriabanie alebo trenie - obe s porušením integrity a so zachovaním;
 2. nadmerného slnečného žiarenia alebo umelého ultrafialového žiarenia. Môže to byť tak nedbalé ignorovanie ochrany pred UV žiarením počas odpočinku na pláži a zneužívanie solária.

Benígne formácie sa môžu vyvinúť na zhubné nádory.

 • časté vystavenie slnku alebo opaľovanie v soláriu;
 • dedičná predispozícia k onkologickým ochoreniam;
 • mechanické poškodenie benígnych materských znamienok;
 • hormonálna liečba.

Malígne bunky sa začnú aktívne množiť v tkanivách pod vplyvom nepriaznivých faktorov. Často dochádza k degenerácii počas okamihov hormonálnych zmien v tele - pubertálne obdobie, tehotenstvo, menopauza.

Hlavné dôvody pre transformáciu benígnych krtkov v melanóme:

 • trvalá trauma pigmentových škvŕn s detailmi o oblečení;
 • poruchy štítnej žľazy;
 • negatívny vplyv ultrafialového žiarenia - je obzvlášť nebezpečný pre blondínku a červených ľudí s veľkými pištoľami;
 • dedičný faktor;
 • trauma, sebaobranu;
 • nedodržanie hygienických predpisov po plávaní v otvorenej vode.

Znovuzrodenie krtkov je často prípad vrodených nevusov veľkej veľkosti. Pri nadmernom náraste počtu a počtu pigmentovaných škvŕn sú novotvary, ktoré úplne pokrývajú akúkoľvek časť tela, obzvlášť nebezpečné.

Kedy by som mal vidieť lekára?

Nie je vždy možné samostatne určiť, ktoré krtky sú považované za nebezpečné. Je potrebné navštíviť onkológa na dôkladné vyšetrenie a diagnostiku. Po preštudovaní symptómov lekár poskytne pokyny pre laboratórne štúdie a zvolí optimálny liečebný režim.

Symptómy malígnych krtkov:

 1. zmena farby a štruktúry - farba sa stáva nerovnomerná, nasýtená hnedá, čierna, na hranách sa objavujú malé prídavné uzly - takéto materské znamienka sú najnebezpečnejšie;
 2. farba sa mení z jednej strany škvrny;
 3. koža okolo nevusu sa zapáli, začína odlupovať, kontúry sa rozmazávajú, celé krtek sa rozpadá na niekoľko novotvarov;
 4. krtky sú husté, tvoria trhliny;
 5. Ak sa malígny nevus nachádza na pokožke hlavy, začne vypadávať vlas.

Druhy melanómu

Druhy krtkov sa určujú na základe ich farby, tvaru a veľkosti. V tvare môže byť formácia plochá, podlhovastá, okrúhla, hladká alebo s hrubou štruktúrou.

Koža molu môže byť svetlohnedá, má všetky odtiene červeného spektra, čiernu a dokonca fialovú, ktorá závisí priamo od typu farby jednotlivca.

Jeho minimálna veľkosť je zvyčajne 1 mm a maximálne je ťažké predvídať, niekedy pokrýva značnú plochu.

V závislosti od nebezpečenstva môžu byť materské znamienka nasledovných typov:

1. Nevus je benígny novotvar. Nepôsobí to nepríjemne, jeho tvar má jasný obrys, nemení pôvodnú farbu. Väčšina krtkov patrí tomuto druhu.

2. Basalóm je typ prekancerózneho stavu materského znamienka.

3. Melanóm. Takýto názov v medicíne má všetky zhubné znamienka. Na jeho zistenie je potrebné dôkladné vyšetrenie onkodermatologa a vykonanie diagnózy.

V lekárskej literatúre sa často vyskytujú štrukturálne druhy znakov a fotografia s popisom. Pozrime sa na ne podrobnejšie. Pigmentovaná lézia je hladká na dotyk, niekedy môže mať drsný vzhľad kvôli malej pokožke hlavy. Farba je zvyčajne tmavá.

V medicíne boli prijaté viaceré klasifikácie.

Preto vychádza zo štruktúry neoplazie:

 • Cievne. Pozostávajú z prerábaných plavidiel;
 • nie cievna. Sú tvorené akumuláciou melanocytov.

V mieste lokalizácie:

 • epidermálne nevhody - sa tvoria v epiderme;
 • intradermálne - v hlbokých vrstvách dermy;
 • hraničná - môže ovplyvniť obe tieto vrstvy kože.

V závislosti od rizika degenerácie sa rozlišuje melanóm:

 • melanomoneopasnye. Pri absencii nepriaznivých účinkov nedochádza k degenerácii do malígneho nádoru;
 • melanomoopasnye. Vysoké riziko vzniku melanómu.

Liečebné opatrenia sa vyberú okrem iného v závislosti od typu melanómu:

 • povrchný rozšírený melanóm. Charakterizovaná skutočnosťou, že nádor sa najskôr rozšíril po povrchu kože a potom sa hlbšie rozrastá.
 • nodulárny melanóm. Je charakterizovaný rýchlym rastom hĺbky kože.
 • melanómu, lentigo. Alebo prekancerózna melanóza Dyubrya;
 • subangilný melanóm. Vytvára sa pod nechtami rúk a nôh.

Foto: formy malígnych útvarov

Rakovinová degenerácia nevi je často zamieňaná s rakovinou kože. Posledne menovaný je charakterizovaný ako patologické nekontrolované multiplikácie epidermálnych buniek

Rakovina kože môže mať tri typy:

 • karcinóm bazálnych buniek;
 • skvamocelulárny karcinóm kože;
 • melanóm.

Rakoviny sa klasifikujú podľa ich vizuálneho vzhľadu: hrúbka, hĺbka, štruktúra a tvar. Existujú nasledujúce typy melanómu:

Moles, ktoré za určitých okolností môžu degenerovať do malígneho (melanómu), sa nazývajú melanomopódy. Melanomónne močiare, v závislosti od ich farby, tvaru, obrysu, veľkosti a umiestnenia, sú klasifikované do týchto typov:

 • Modrý nevus.
 • Melonóza dyubreilu.
 • Nevus Ota.
 • Obrovské pigmentárne znamienko.
 • Pigmentárne hraničné znamienko.

Aby bolo možné charakterizovať typ materského znamienka konkrétnej osoby, je potrebné poznať rozlišovacie znaky, ktoré sú vlastné tejto materskej značke - tvar, farba, veľkosť. Pomocou týchto údajov môžete vytvoriť celkový obraz novotvaru a určiť, či problém vyžaduje lekárske zákroky.

Pôvodne môžu byť materské znamienka rôznych foriem, ktoré nemajú informácie o riziku ich degenerácie do zhubných nádorov. Tvar krtka môže byť buď štandardný (kruhový, oválny, bodkový) alebo neobvyklý (mesiac, hviezda, zviera).

Plošné znamienka

Plošné znamienka (med - lentigo) - najbežnejší druh krtkov.

 • Jednoduché lentigo. Jednoduché (mladistvé) lentigo sa tvorí hlavne u detí a dospievajúcich počas puberty a v dôsledku toho skok v hormónoch. Lokalizácia jednoduchého lentiga môže byť veľmi rôznorodá. Takéto znamienka sa nachádzajú v celom tele, na sliznici, môžu byť jednoduché a viacnásobné.
 • Slnečné lentigo. Solárne lentigo tvoria častí návštevníci solária a ľudia, ktorí trávia veľa času na slnku. Nestáva nebezpečenstvo, je lokalizovaný na tých miestach, ktoré sú viac vystavené slnku ako iné.
 • Starý lentigo. Starý Lentigo - vek - nové rastliny béžovo-hnedej farby. V priebehu času môže vzdelanie tmavnúť, ktoré sa nachádza na krku, ramenách a rukách.

Konvexné znamienka

Ako silne vyčnieva krtka, závisí od úrovne koncentrácie melanocytov. Ak sú pigmentové bunky sústredené medzi epidermis a dermis, materské znamienko je konvexné len mierne, ak sa melanocyty nahromadia v dermis - materská značka je úplne konvexná.

Všetky materské znamienky / materské znamienky môžu byť podmienene rozdelené do skupín podľa spôsobu ich utvárania a dôvodov, ktoré ich spôsobili.

Štruktúra rozlišuje:

 • pigmentárne móly;
 • cévne znamienka;
 • warty materské znamienka.

Pigmentárne krtky

Pigmentované materské znamienka a krtky sú tvorené veľkou akumuláciou melanocytov v epiderme, intradermálnej vrstve alebo medzi nimi. Melanocyty sú bunky, ktoré produkujú melanín, takže farba pigmentovaných mólov je charakteristická - od béžovej hnedej až tmavo hnedej.

Môžu mať rôzne tvary: podlhovastý, oválny, nepravidelný. Lokalizácia pigmentárnych krtkov je veľmi odlišná, palmarovo-plantárne usporiadanie je zriedkavo nájdené.

Vertikálny rast závisí od úrovne vzdelania - čím hlbšia vrstva, tým výraznejšia je materská značka alebo škvrna. Má vlasy a mäkký, hladký povrch, nesvieti. Mnohí pripájajú podobu krtka, rovnako ako jeho umiestnenie na tele, mystický význam.

Cievne krúžky

Prirodzene, vaskulárne pôrodné známky / materské znamienka sa líšia od pigmentovaných tým, že pozostávajú nie z melanocytov, ale z krvných ciev. Majú charakteristickú farbu od ružovej až po vínnu.

Vo väčšine prípadov sú cievne formácie vrodené kvôli intrauterinným poruchám tvorby obehového systému. Môžu pozostávať z krvných ciev rôznych veľkostí - kapilár, žíl, tepien. Najbežnejšou formou je kapilár.

Pri podrobnom preskúmaní môžete vidieť mikroskopické cievy v štruktúre tela materského znamienka. Deti sa často nachádzajú na tvári a krku, stretávajú sa na vnútorných orgánoch. Cievne útvary červenej farby sa nazývajú angiómy.

Fotografie cievnych znamienok:

Warty rodné znamienka

Na rozdiel od iných druhov sa z dôvodu infekcie vírusom ľudského papilómu vytvárajú bradavice alebo papilómy. Infekcia sa vyskytuje sexuálne, cez všeobecné osobné hygienické predmety, cez mikročipy a kožné lézie a je prirodzene prenášaná na dieťa od matky počas narodenia.

Po vstupe do ľudského tela sa vírus dostane do inkubačnej fázy a aktivuje sa iba pod vplyvom nasledujúcich vonkajších faktorov:

 • hormonálna reštrukturalizácia;
 • znížená imunita;
 • dlhodobý pobyt v chlade;
 • Choroba zažívacieho traktu.

Primárne ukotvený aktivity HPV (ľudský papilomavírus), príjem liekov, ktoré zvyšujú imunitný systém, antivirotík, rovnako tak, že bráni preparátor ďalej udržuje priaznivé prostredie pre vírusové aktivity (ošetrenie tráviaceho traktu, v prípade, že aktivácia bola vykonaná z tohto dôvodu).

Liečba smerového účinku zahŕňa chirurgické vykrojenie papilómov pomocou laserových alebo konzervatívnych metód.

Existuje viac ako 50 odrôd rôznych kožných útvarov. Hlavný znak klasifikácie - vzhľad, podľa ktorého človek môže samostatne diagnostikovať v sebe určitý typ nevusu.

Na lekárske účely je klasifikácia hlbšia, vrátane mnohých prvkov, ako je štruktúra, nebezpečenstvo degenerácie melanómu, povaha vzdelávania, vertikálny / horizontálny rast a iné.

Napríklad na vrstve výskytu nevuses sa rozdelí na:

 • Epidermálnej, dermálnej. Bunky, ktoré tvoria telo mol (melanocytov alebo krvných ciev), v tomto prípade sú sústredené v epidermis (vrchnej vrstvy kože), alebo v priestore medzi dermis a epidermis. Takéto znamienka nie sú konvexné alebo konvexne mierne.
 • Intradermálne. Bunky, ktoré tvoria telo moča, sú koncentrované hlavne v hlbokej vrstve kože - dermis. Takéto znamienka sú značne konvexné.

Klinické znaky

Každý by mal vedieť všetko o svojich materských znamienkach, ktoré sú nebezpečné a spôsobujú úzkosť.

Musíte len pravidelne kontrolovať stav a poznať príznaky znovuzrodenia:

 • Zmena farieb. Mole môže rozjasniť, tmavnúť a dokonca aj čierne.
 • Vzhľad bodov iného odtieňa, odlupovanie.
 • Hranice materského znamienka sa začínajú plížiť, ich jasnosť zmizne, koža okolo sa stáva červená. Ploché znamienko sa stáva konvexné, výrazne stúpa nad povrchom kože. To naznačuje nástup zápalového procesu.
 • Na materské znamienko sú uzliny, kôrky.
 • Mole bolí alebo spôsobuje svrbenie, brnenie.
 • Ak bol nevus pôvodne s vlasmi, ktoré zrazu vypadli - je to alarmujúce znamenie. Regeneračné bunky primárne zničia vlasový folikul a vlasy vyrastú.
 • Vzhľad na materské znamenie trhlín, z ktorých nakoniec začína byť pridelená nejaká tekutina alebo sultón.

Je zmena materského znamienka vždy takým spôsobom naznačujúca vznik malígneho nádoru na jeho mieste?

Ale tieto symptómy by mali byť prinajmenšom upozornené a nútené obrátiť sa na špecialistu.

Lekári-onkológovia veľmi dobre vedia, ako rýchlo sa regeneruje nevív v melanóme. Ak však zachyte prvé príznaky choroby, môžete ušetriť nielen zdravie, ale aj ľudský život.

Foto: príznaky melanómu

Zhubné znamienka (rakovinové bunky) majú nejaké jasné znaky, ktoré ich pomôžu rozlíšiť ich od typického krtka. Počiatočná fáza ochorenia - melanocytárna dysplázia - je stále liečiteľná. Preto, ak sa rakovinový moč zistí a odstráni včas, môže sa vyhnúť rakovine kože.

V roku 1985 vyvinuli dermatológovia skratku ABCDE, z ktorej každé písmeno znamená jeden znak rakoviny. Časom sa táto skratka prispôsobila ruskému jazyku a začala to znieť ako AKORD (asymetria, okraje, farba, veľkosť, dynamika).

Práve z týchto dôvodov môže zistiť malígny rast. Pozrime sa na každú funkciu podrobnejšie.

 1. Asymetria. Ako už bolo uvedené vyššie, obvyklé dátumy narodenia sú symetrické. Ak si všimnete aj najmenšiu asymetriu, musíte okamžite konzultovať s lekárom.
 2. Hrana. Rakovina má nerovnomerné, fuzzy a dokonca zúžené hrany.
 3. Sfarbenie. Bežné znaky sú zvyčajne rovnakej farby (čierna alebo hnedá). Rakoviny na tele môžu mať rôzne odtiene, vrátane červenej.
 4. Veľkosť. Bežné znaky nie sú väčšie ako 6 mm. Ak je mol väčší než 6 mm, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou malígny. Navyše, rakovinové krtky sa rýchlo zväčšujú.
 5. Dynamika. Ak je materská značka benígna, nezmení sa jej farba ani veľkosť už mnoho rokov. Ak ste začali zaznamenávať zmeny, musíte kontaktovať lekára na vyšetrenie.

Preto sme skúmali charakteristiky a príznaky rakoviny. Ak spozorujete aspoň jednu z týchto položiek, okamžite prejdite k lekárovi, aby sa zabránilo možnému rozvoju melanómu.

Bežnými príznakmi tohto typu rakoviny môžu byť nezvyčajné kožné lézie, dlhotrvajúce rany, subkutánne kužele, pigmentové škvrny.

Nebezpečné príznaky melanómu, ktoré zistili, že je potrebné sa obrátiť na onkológa:

 • asymetria;
 • fuzzy hranice;
 • nerovná farba;
 • veľký priemer škvŕn.

Symptómy melanómu v neskorších štádiách:

 • výskyt tmavých oblastí (pod nechtami alebo epitelu podšívkou vagíny alebo konečníka);
 • konvexné pláty, ktoré krvácajú po stlačení;
 • lokálne sčervenanie a edém hyperpigmentovaných zón;
 • Zdurené lymfatické uzliny.

Foto: subangulárny melanóm

Samy o sebe sú nevýhody väčšinou neškodné a nie nebezpečné - človek môže s nimi celý život žiť a nemá žiadne problémy.

Ale genetické problémy alebo bezohľadné liečenie pokožky vedie k katastrofálnym následkom.

Včasné rozpoznávanie znakov rakoviny na tele pred nástupom choroby je veľmi dôležité, a preto naliehavá výzva lekárovi môže zachrániť životy.

V počiatočnom štádiu sa choroba nazýva melanocytárna dysplázia a ak v tom čase odstráňte patologické bunky, môžete sa vyhnúť strašným následkom.

Existujú určité príznaky, odhalujúce aspoň jeden z nich, musíte okamžite konzultovať s lekárom.

Foto: asymetria materského znamienka

Pre ľahké zapamätanie dermatológov stanovené v mene znamení rakovinové znamienok skratkou "ABCDE" z roku 1985, alebo prispôsobiť ruštine - "akordy", každé písmeno, ktoré - samostatná symptóm.

Aké sú príznaky AKORD?

Benígne, novo narodené krtky sa líšia symetriou (materské znamienka sa nepočíta).

Príznaky znovuzrodenia

Každý z nasledujúcich príznakov nevusu je signálom choroby:

 • deformácia, rozbitie symetrie;
 • prudké zvýšenie alebo zníženie neoplazie;
 • zmena textúry povrchu - ako vzhľad lesklého lesku a odlupovanie, suchosť;
 • vypadávanie vlasov z krtka;
 • tesnenia;
 • zmena farby, tvorba čiernych alebo červených bodiek;
 • vredy, praskliny;
 • zápal;
 • svrbenie;
 • bolesť;
 • pálenie;
 • krvácania alebo krvácajúcej kvapaliny.

Akýkoľvek takýto príznak môže naznačovať degeneráciu név v melanóme, preto sa okamžite poraďte s lekárom!

diagnostika

Foto: počítačová diagnostika

Väčšina lekárov diagnostikuje malignity biopsiou.

 • Počas procedúry sa pri lokálnej anestézii odoberá tkanivo nebezpečného novotvaru.
 • Potom sa do laboratória odošle vzorka patologického tkaniva na analýzu.

Ak výsledky histologického vyšetrenia preukázali prítomnosť rakovinových buniek, potom sú predpísané ďalšie diagnostické testy.

Na určenie štádia ochorenia a spôsobu liečby môže diagnostik:

 • ultrazvukové vyšetrenie (určenie hĺbky nádoru);
 • Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) pomáha diagnostikovať metastázy.

Foto: diagnóza nevusov

Diagnóza melanómu by sa mala vykonávať každých šesť mesiacov v prítomnosti potenciálne nebezpečných formácií, často spôsobujú melanómu vrodené veľké nevi.

Ak sa materské znamienka začnú výrazne meniť farbu a veľkosť, zapáliť sa, ublížiť, okamžite kontaktovať lekára. Akékoľvek podozrivé pigmentové škvrny by mali byť nutne ošetrené.

Hlavnou úlohou je zabrániť vzniku nádorových nádorov. Ak chcete zaoberať samoliečbou, je neprijateľné, akýkoľvek zásah môže poškodiť krtek, čo spôsobí vznik rakoviny kože.

Lekárske diagnózy sa vykonáva pomocou dermatoscope - druh lupiny, čo výrazne zvyšuje krtka, ktorý nám umožňuje posúdiť zmeny v štruktúre a opatrne.

Presnosť dermatoskopie je vyššia ako 95%. Uistite sa, že urobíte biopsiu podozrivých nevi - na analýzu vezmite škrabanie z povrchu škvrny.

Ako zistiť, či malígne znamienko alebo nie, nezávisle:

 • Vedenie mentálnej línie cez stred krtka - obe časti musia byť symetrické. Silný rozdiel vo veľkosti polovice je nebezpečným príznakom.
 • V nebezpečných nevi sú okraje rovnomerné, zaoblené.
 • Normálne materské znamienka sú natreté rovnomerne, hladký prechod medzi svetlými a tmavými tónmi je povolený. Ostrý kontrast farieb môže byť znakom vývoja závažnej patológie.
 • Pigmentované škvrny sa môžu mierne zväčšiť. Ak dôjde k rýchlemu rastu, je potrebné naliehavo navštíviť lekára.
 • Akýkoľvek dynamický vývoj materského znamienka, výskyt svrbenia, pálenia, odlupovania a krvácania je nebezpečný.

Ak je podozrenie na určitý proces v novotvaru, lekár predpíše vyšetrenie. sú požadované:

 • vyhotovenie fotografickej karty z materských znamienok na kontrolu dynamiky (zníženie alebo zvýšenie počtu pigmentovaných útvarov);
 • vizuálna kontrola;
 • dermatoskopia;
 • Röntgenové lúče;
 • vedenie ultrazvuku;
 • počítačová tomografia.

Dôležité! Venujte pozornosť fotografiám nebezpečných znamienok. Je ľahké vidieť, že v týchto formáciách je niečo zlé. Po zistení podobných znakov na tele okamžite prejdite na kontrolu dermatológa. V prípade potreby neodmietajte konzultovať s onkológom. Skoré štádiá melanómu sú úspešne liečené.

Melanóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja z pigmentových buniek, ktoré produkujú melaníny. Je charakterizovaný rýchlym rastom, častým opakovaním, rýchlymi metastázami takmer vo všetkých orgánoch, vysokou úmrtnosťou.

Melanóm tvorí približne 1-2% všetkých typov rakoviny a 10% všetkých rakovín kože. Úmrtnosť z nej (14%) presahuje úmrtnosť rakoviny prsníka a štítnej žľazy a všetkých úmrtí na nádory, melanóm predstavuje 80%.

Nezávisle identifikovať zhubné materské znamienko nie je ľahké, takže ak máte akékoľvek pochybnosti o povahe materského znamienka, potrebujete navštíviť lekára.

Jasne identifikovať hrozbu a klasifikovať krtka bude len profesionálny dermatológ po špeciálnej štúdii - dermatoskopie.

Procedúra dermatoskopie je absolútne bezbolestná a netrvá veľa času: jeden krtek trvá 2-3 minúty. Dermatoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia: zväčšovacie zariadenie (dermatoskop) a podsvietenie, ktoré poskytuje lekárovi potrebné osvetlenie.

Dermatológ spôsobuje kožné špeciálny gél, eliminuje možnosť vizuálnej rušenia (napr., Refrakcia), a potom sa vykonáva vizuálna kontrola skrz dermatoscope molí, načo, ak je to potrebné, vykonáva makro a ďalej skúma obrazové dáta molí.

Presnosť diagnózy stanovená lekárom pomocou dermatoskopie je približne 95-97%. Pri potvrdení malignity materského znamienka alebo inej tvorby kože je pacient okamžite odkázaný na chirurgické odstránenie krtka.

Pri prítomnosti nebezpečných príznakov sa môže vyžadovať ďalší postup dermatoskopie: po chvíli sa névy opäť fotografujú, aby sa dala porovnať dynamika zmien znamienok.

liečba

Hlavným terapeutickým opatrením je odstránenie malígneho nádoru - melanómu.

V žiadnom prípade to nemôžete urobiť sami, ľudskými prostriedkami.

Cauterizácia s jódom, dokonca aj krvácavými krtmi, to situáciu neopraví. Ale čas sa stratí, a s tým aj časť vášho zdravia. Preto by mali byť odstránené len v lekárskej inštitúcii.

 • Odstránenie sa vykonáva chirurgicky. Toto je najbezpečnejší spôsob, ako zabrániť relapsu.
 • Odstránenie lasera by bolo možné, ale vo svojom procese je štruktúra nádoru úplne narušená a histologické vyšetrenie je nemožné.

Ako zistiť, či bol melanóm úplne odstránený?

Toto bude informovať výsledky histológie. V procese tejto štúdie sa analyzuje množstvo zdravého tkaniva obklopujúceho nádor.

Bohužiaľ, úplné odstránenie nie je zárukou, že v iných tkanivách neboli vytvorené žiadne metastázy.

K dnešnému dňu je jedinou možnou liečbou melanómu odstránenie rakovinových krýs. Zložitosť operácie závisí od zanedbania situácie a veľkosti vzdelania. Pri malých výrastkoch stačí pol hodiny.

Pri odstraňovaní rakovinového moču chirurg chirurgicky zrezáva malú oblasť kože (1 cm) okolo krtka, aby sa zabránilo vzniku nových na rovnakom mieste. Čím väčšia je malígna materská značka v objeme a veľkosti, tým viac by sa mala odstrániť koža.

Po vyrezaní materského znamienka sa vzorka odošle do laboratória. Tu študujú svoju úroveň prevalencie, teda pravdepodobnosť, že na tele sa objavia nové prírastky.

Keď viete, ktoré nevi sú nebezpečné pre zdravie, lekár rozhodne o spôsobe liečby. V každom prípade spočíva v odstránení novotvarov.

Foto: odstránenie nózu pomocou laseru

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa ho zbaviť:

 • chirurgická excízia - excízia patologického tkaniva (indikovaná pre podozrenie na melanóm a ak existuje);
 • cryodestruction - mrazenie kvapalným dusíkom (rana sa liečí dlhšie);
 • rádio a elektrokoagulácia - nízko traumatické metódy, poškodenie je minimálne a rana sa rýchlo utiahne;
 • Najnovším a najpopulárnejším spôsobom je odstrániť laser. Postup je bezbolestný, bez krvi a prakticky nezanecháva žiadne stopy.

Zistený melanóm v čase, ktorý ešte neprešiel do hlbokých vrstiev kože a nemal metastázovanie, sa úspešne liečil odstránením nádoru.

Ako prevencia rakoviny nie je vhodné odstrániť všetky nevy na koži, pretože existuje veľa z nich a rakovina kože je skôr zriedkavým ochorením. Je však extrémne zákerný a nemusí sa zdržovať dlho, kým sa nerozšíri metastázy. Preto, pre krtky sledovať, včas na vykonanie operácie.

V žiadnom prípade nemôžete dôverovať akémukoľvek vplyvu na podozrivý prvok ľudí bez lekárskej výchovy - v kozmetických salónoch a t / p

 • Melanóm je odstránený skúseným chirurgickým chirurgom len chirurgickou excíziou, po ktorej nasleduje nepretržité monitorovanie onkológa.
 • Pred odstránením ožiarenia komory a ochorenia je zvyčajne odstránený ďalších lymfatických uzlín.

Môžete sa chrániť, ak je príznak príliš veľký alebo v predvolenom nastavení nebezpečný, odstráňte ho vopred.

Melanóm na operovanom mieste nie je vytvorený, ak histologické vyšetrenie odstránenej tkanivy potvrdilo dobrú kvalitu nóvy.

Potenciálne nebezpečný novotvar na regeneráciu sa odstráni viacerými spôsobmi, okrem chirurgických.

Foto: chirurgická excízia nevusu

Metódy na odstránenie benígneho krtka (nie rakoviny):

Je na onkológu, aby rozhodol, ktorý spôsob odstránenia je vhodný v každom konkrétnom prípade.

Pred vymenovaním operácie musí byť lekár presvedčený, že znovuzrodenie ešte nezačalo, aby sa zabránilo vzniku metastáz.

Po druhej fáze rakoviny kože, materské znamienka, je už nevyliečiteľná.

Stratégia liečby závisí na distribúciu úrovni malígnych buniek melanómu. Ak je diagnostikovaná vo veľmi ranom štádiu vývoja, sa vykonáva chirurgické odstránenie rakovinových molí sa súčasným excíziou najbližšom okolí a základné tkanivá, a ich následné histologické vyšetrenie.

Ak sa malígna bunka rozšíri do zdravého tkaniva, do hĺbky 1 mm, opakované odstránenie už zdravých tkanív sa vykonáva vo vzdialenosti až do hĺbky 2 cm a ďaleko od bachora.

Detekcia proliferácie malígnych buniek farbí do hĺbky viac ako 1 mm, to je dôvodom k výskumu rôznych zobrazovacích techník, s cieľom určiť najbližšie metastázy - počítač alebo magnetickej rezonancie, pozitrónová emisná tomografia (mollekulyarnoy zobrazovacia technika), kombinácia zlúčeniny s počítačovou tomografiu.

Okrem toho, v tejto fáze sa tiež vykonáva biopsia "signál" z lymfatických uzlín, lymfatické uzliny, majú prednosť, pokiaľ ide o metastázy prostredníctvom lymfatického systému.

To vám umožní rozhodnúť sa, či ich chcete odstrániť.

Po excízii malígneho materského znamienka v počiatočnom štádiu, aby sa zabránilo opakovaniu, sa uskutočňuje imunoterapia interferónom. Chirurgická liečba v neskorších štádiách už nemá zmysel. V týchto prípadoch sa používajú iba kurzy chemoterapeutických a imunoterapeutických činidiel.

Liečba rakoviny kože je dosť špecifická, hlavnou metódou bez výnimky je chirurgické odstránenie vzdelania. Okrem chirurgického zákroku sa môže použiť aj ožarovanie a chemoterapia, ale tieto metódy sú pri melanóme neúčinné, tento typ vyžaduje len radikálnu excíziu.

Relatívne nové a účinné metódy v počiatočnom štádiu ochorenia sú laserová koagulácia a cryodestruction.

Chirurgická intervencia pri melanóme

Pokiaľ ide o hlavný typ liečby - chirurgický zákrok, objem vyrezania tkanív závisí od štádia patológie. Ak je diagnostikovaná prvá fáza, novotvar sa vyrezá so zachytením zdravého tkaniva o 0,5 cm.

Ak sa odhalí druhý stupeň, objemy zdravých tkanív sa odrežú do jedného centimetra. V prípade, že hrúbka prehĺbenia nádoru vo vnútorných vrstvách dermy je väčšia ako dva milimetre, bez ohľadu na stupeň, musia byť odstránené najmenej dva centimetre zdravého kože.

V tomto prípade je zvýšenie odporúčaných limitov excízie kože nevhodné, pretože znakom rakoviny kože je skorá metastáza a nie lokálna relaps.

Výnimkou je desmoplastická varianta melanómu, ktorá sa vyznačuje vývojom lokálnych relapsov, a preto pri excíznom zachytení najmenej troch centimetrov zdravého tkaniva.

Rakovina po odstránení mólami tendenciu k relapsu, a často metastázovať, z tohto dôvodu, vyšetrenie celého tela subjektu pre detekciu mikrometastáz a sekundárne nádory vo vzdialených orgánoch.

Regionálne lymfatické uzliny sú prvými metastázami, preto sa spravidla používa lymfadenektómia.

Pri samostatných metastázach sa chirurgia používa v nasledujúcich prípadoch:

 1. prítomnosť resekovaných, oddelených metastáz, ktorých odstránenie zlepšuje prognózu;
 2. resekateľné metastázy, bez odstránenia, život ohrozujúceho pacienta;
 3. resekcia s cieľom znížiť hmotnosť nádoru pre dosiahnutie najlepšieho výsledku následného liečenia chemoterapiou.

Dôsledky operácie

Pravidelne po odstránení sa rehabilitačné obdobie dlhodobo nezotrváva - na mieste operácie sa koža zjaví a veľkosť jazvy závisí od veľkosti a hĺbky nóvy, ako aj od spôsobu odstraňovania.

Najmenej traumatická metóda, po ktorej už takmer neexistuje zjazvenie, je odstránenie lasera, ale nie je vhodná pre melanóm.

Profylaktické odporúčania

Neexistuje žiadna špecifická prevencia melanómu.

Ale ohrozené osoby by mali dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré znižujú pravdepodobnosť degenerácie nevusov na zhubnú formáciu:

 • zabrániť vystaveniu ultrafialovému žiareniu počas obdobia maximálnej aktivity slnka (od 11 do 17 hodín);
 • oblasti tela s veľkými alebo nebezpečnými nevi by nemali byť vystavené spáleniu pokožky;
 • ľudia s množstvom krtkov alebo veľkých nevi by nemali robiť procedúry na soláriu;
 • pravidelné vyšetrenie kože a krtkov;
 • akékoľvek zmeny existujúcich krtkov, mali by ste okamžite konzultovať s odborníkom.

Melanóm nie je veľmi častý medzi inými druhmi rakoviny, ale je veľmi agresívna forma.

Niekedy v moci človeka zabrániť jeho vývoju. K tomu musíte dodržiavať jednoduché pravidlá.

A pamätajte, že čím skôr kontaktujete lekára o akýchkoľvek zmenách v krtku, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete mať svoje zdravie.

 • Je veľmi dôležité odstrániť včasné traumatizované alebo podozrivé krtky. Ak je nádor, pacient je ťažké, aby preskúmala svoj vlastný - vlasy na hlave, v oblasti genitálií alebo na nohách, lekári odporúča, aby ho odstrániť.
 • Okrem toho, na potenciálne ovplyvnenú onkológiu, telo potrebuje minimalizovať množstvo UV žiarenia. Používajte opaľovací krém, zakryte pokožku a hlavu a zabráňte úpalu.
 • pozerať sa na materské znamienka na tele, s akýmikoľvek zmenami v ich stave, choďte na konzultáciu s dermatológiou;
 • Nedovoľte zraneniam nevi. Ak sa to stane, poraďte sa s lekárom. Poškodené pigmentované vzdelávanie by sa malo odstrániť.
 • Menej času stráveného pod horiacimi slnečnými lúčmi. Chráňte svoju tvár, ramená s klobúkom so širokým okrajom;
 • všetkým, ktorí sú ohrození, je dôležité podstúpiť lekárske vyšetrenia, pozorovať nevi;
 • Nepozerajte sa na solárium, opaľujte sa do 11 rokov alebo po 16 hodinách;
 • keď sú na nepohodlných miestach benígne formácie, poraďte sa s lekárom o ich odstránení.

K dnešnému dňu neexistujú žiadne jednorazové opatrenia koordinované odborníkmi proti degenerácii materských znamienok do malígnych formácií, ale je možné vyzdvihnúť tieto hlavné odporúčania:

 • Pravidelne dávajte pozor na stav kože a s najmenšou pochybnosti sa obráťte na dermatológa alebo onkológu.
 • Zabráňte kontaktu s pokožkou reaktívnymi látkami.
 • Vyhnite sa nadmernému pôsobeniu ultrafialového žiarenia na pokožku, použite špeciálne opaľovacie krémy.

Krtky môžete odstrániť až po konzultácii s odborníkom.