Hlavná

Kliniky

Rosacea (rosacea)

27. októbra 2012

růžovka - chronické ochorenie postihujúce kožu človeka, ktoré sa tiež nazýva ružové akné. Hlavným znakom tohto ochorenia je sčervenanie kože a tvorba vyrážok na koži tváre. Môžu to byť tuberkulózy, pustuly. Choroba sa rozvíja v určitých fázach, ktoré postupne prechádzajú z jedného do druhého. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje u žien, ktoré už majú 30 rokov, ale v niektorých prípadoch, možno v skorom začiatku. Najčastejšie sa rozvíja u ľudí s čestnou a červenou srsťou. Podľa výskumu špecialistov táto choroba postihuje asi desatinu ľudí.

Toto ochorenie sa tiež často nazýva výraz "rosacea". V určitom štádiu vývoja sa choroba, podľa niektorých vlastností, podobá akné, takže je dôležité, aby diagnostiku vykonala dermatológ. Koniec koncov, zotavenie pacienta závisí od primeranej liečby rosacey.

Príčiny ruženca

Východiskovým bodom ochorenia je patologická reakcia ciev, ktorá spôsobuje zápal. Takéto javy sú typické pre ľudí, ktorí majú vysokú reaktivitu na kožné cievy, ako aj pre osoby s vysokou citlivosťou na kožu voči slnečnému žiareniu a ďalšie znaky umiestnenia ciev v koži.

Ale dodnes nie sú k dispozícii žiadne informácie o presných príčinách, ktoré vyvolávajú vývoj tejto choroby. U ľudí, ktorí trpia na rosacea, dochádza k rozšíreniu povrchu tepna ako reakcia na vplyv tých stimulov, ktoré nespôsobujú takéto účinky u zdravých ľudí.

Jednou sa príčina tohto ochorenia považovala za infekciu mikroskopickým kliešťom - Demodex. Žije v mazových žľazách vlasových folikulov na koži tváre osoby. Moderní odborníci však tvrdia, že toto mikroskopické kliešť je dokonca aj u zdravých ľudí a nemá prvý vplyv na vývoj rosacey.

Podľa inej teórie sa choroba vyskytuje na pozadí zápal žalúdka pod vplyvom baktérií, čo vyvoláva jeho vývoj. Navyše určitý vplyv spôsobuje používanie určitých liekov, vrátane - kortikosteroidné masti.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj rosacey, je preto potrebné poznamenať ochorenia gastrointestinálneho traktu, endokrinné poruchy, zlyhanie imunitný systém. Zhoršenie ochorenia je možné, ak osoba zostane v miestnostiach s príliš horúcou alebo studenou teplotou vzduchu, a tiež v dôsledku emocionálnych šokov a výbuchov.

Symptómy rosacey

růžovka prejavuje niekoľko určitých charakteristík. Po prvé, pacient má hlavné príznaky rosacey - výrazné sčervenanie tváre, ktoré sa prevažne rozširuje na stred tváre, čelo, bradu, tváre, bradu, nosa. Niekedy začervenanie ovplyvňuje aj tváre a bradu. Na pozadí červenej kože, niekedy na tvári sa objavia vyrážky vo forme ružové papuly. Po chvíli sa menia a stávajú sa abscesmi. Niekedy v oblasti sčervenania sa objavujú kondenzácie, ktoré sú charakteristické pre poslednú fázu ochorenia. Ďalšou charakteristickou vlastnosťou sú rozšírené cievy a prítomnosť cievnej siete na koži. Približne polovica pacientov tiež trpí poškodením očí, v ktorom je pacient znepokojený suchosťou, štepením a pocitom cudzieho telesa v očiach.

Pocit svrbenia, pálenia, utiahnutia kože sú možné. Liečba rosacey je predpísaná v závislosti od štádia a prejavov ochorenia. Niekedy lekár tiež odporúča paralelnú prax liečby ľudovými liekmi ako pomocnú metódu.

Etapy rosacey

V prvej fáze ochorenia sa človek pravidelne stretáva s tvárou v tvári, kým spotrebuje veľmi teplé jedlo, alkohol, citrusy, korenie so živou chuťou a arómou. Vývoj tejto štádia choroby si vyžaduje splnenie niektorých dôležitých odporúčaní: je len potrebné teplé jedlo, nezneužívajte alkohol, pikantné jedlo. Prvá fáza ochorenia vyžaduje odmietnutie sauny, kúpeľa, opaľovanie v soláriu a pobyt pod slnkom. Starostlivosť o pokožku je tiež potrebná opatrnejšie. Najmä je potrebné zvoliť jemný prostriedok na pranie, vhodný pre špecifický typ kože. V tejto fáze nie je vhodné používať výživné krémy, ktoré majú vysokú konzistenciu. Zastavte príliv je možný pomocou termálnej vody, umývanie ktorého účinne zastaví patologickú reakciu krvných ciev.

V druhom štádiu ochorenia je pacient už pretrvávajúci sčervenanie. A niekedy dokonca existujú cievne hviezdičky. V tejto fáze je potrebné dodržiavať prísnejšiu diéta, vyhýbajte sa kategorizácii návštevnosti sauny alebo sauny, ktoré sa schovávajú pred slnkom. Nemenej dôležitá je hlboký, plnohodnotný spánok, môžete tiež užívať sedatívne lieky (valeriána lekárska, motherwort, Novo-priesmyk). Nezabudnite na starostlivosť o pleť.

V treťom štádiu ochorenia sa objavujú kožné vyrážky ako pustuly a malé uzliny. V tomto prípade sa často človek dopustí chyby pri používaní tých metód liečby, ktoré sa praktizujú s akné. V dôsledku toho nedôjde k zlepšeniu a niektoré postupy môžu dokonca spôsobiť určité zhoršenie stavu. Preto je dôležité správne stanoviť diagnózu, po ktorej lekár predpisuje správnu komplexnú terapiu.

Štvrtá, posledná fáza ochorenia sa pravdepodobne vyvíja u pacientov mužského pohlavia. V tomto prípade, hyperplázia spojivového tkaniva a mazových žliaz (fenomén tzv rhinophyma). Vo štvrtej fáze sa veľkosť nosu zvyšuje, má asymetrický tvar. Súčasne sa na koži objavujú kyanotické škvrny a zväčšujú sa cievne hviezdičky. Eliminácia štvrtého štádia ochorenia môže byť iba chirurgickým zákrokom.

Diagnóza rosacey

Diagnóza ochorenia vo väčšine prípadov, lekár môže po externom vyšetrení pacienta. V niektorých prípadoch je však možné vykonať štúdiu o mikroflóre pokožky tváre a všeobecnom stave ciev. Ak chcete zistiť, aký druh ochorenia kože nastane, vykonajú sa laboratórne krvné testy.

Ak lekár objaví demodexový roztoč na koži tváre, potom táto diagnóza zatiaľ nie je základom pre určenie, či má pacient ružové akné alebo demodektické ochorenie.

Liečba rosacey

Vzhľadom na možnosť prechodu choroby na závažnejšie fázy, ktoré sa neskôr veľmi ťažko liečia, je potrebné diagnostikovať túto chorobu včas a prijať opatrenia na jej odstránenie. Do dnešného dňa však neexistujú žiadne lieky alebo metódy, ktoré by pacientovi mohli úplne a rýchlo zbaviť tejto choroby.

Liečba začína odstránením tých faktorov, ktoré vyvolávajú vývoj choroby. Pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu, v ktorej sú všetky výrobky úplne vylúčené, čo vedie k rozvoju sčervenania. Pre ľudí, ktorí trpia touto chorobou, káva, konzervy, ocot je škodlivý. Nie jesť nejaké ovocie: lekári neposkytujú poradenstvo pri jedle hrušky, hrozno, mandarínky. Sú zároveň užitočné nízkotučné mäso a ryby, zelenina, zelenina, strukoviny, kyslé mliečne výrobky. Na obdobie liečby by sa tiež malo vylúčiť opaľovanie.

Všeobecné ošetrenie choroby je povinné povinné, s intervenciou terapeuta a endokrinológ. Na liečbu sú najčastejšie používané lieky imidazol (trihopol, metronidazol). Tieto lieky zvyšujú ochranné a regeneračné vlastnosti sliznice čreva a žalúdka. Ak sa u pacienta objaví ochorenie pustuly, lekár môže predpísať schôdzku antibiotiká. V tomto prípade sa liečba praktizuje metitsiklinom, metatsiklin, oxacilínu a ďalšie.Ak pacient má perzistentné papulové ružové akné, je uvažovaný účinný liek ftivazid.

Okrem toho sa v procese komplexnej liečby aktívne používajú vitamíny. Komplexy vitamínov používané na liečbu takýchto pacientov musia nevyhnutne zahŕňať riboflavín, kyselina nikotínová, vitamín B6, askorutin. Ak sa choroba kombinuje s rôznymi alergickými reakciami, potom je predpísaná desenzibilizujúca liečba: užívanie antihistaminík, tiosíran sodný. Ak sa oko vyvíja v priebehu vývoja ochorenia, v tomto prípade je pacient nutne vyšetrený oculistom. Pacientovi je predpísaná liečba antihistaminikami prednizolón vnútorne, instilácia hydrokortizónové kvapky v očiach.

V prítomnosti akútnej zápalovej reakcie sa používajú chladiace vody z roztoku rezorcinol alebo kyselina boritá. Na tento účel je možné použiť aj odvar niektorých liečivých bylín. Okrem toho sa v procese liečby používajú bóro-naftalánové krémy, ktoré majú protizápalové účinky. Po ukončení takejto terapie je predpísané použitie antiparazitárnych látok so sírou a dechtom. Ako následná fáza je predpísaná fyzioterapia. Najčastejšie sa používa kryoasáž. V posledných štádiách ochorenia sa niekedy používa elektrokoagulácia, laserová liečba a röntgenová terapia. Ak sú všetky popísané metódy neúčinné, je možná chirurgická operácia. Určité formy lúpania sa používajú tiež.

Každý pacient by mal pochopiť, že toto ochorenie je chronické, takže aj pri komplexnej liečbe príznaky ochorenia nezaniknú okamžite. Ak ich chcete znížiť, trvá to minimálne niekoľko týždňov.

Tradičné metódy liečby

Niektoré ľudové recepty môžu byť použité na liečbu tejto choroby. Takže na dlhú dobu pre toto použitie brusnicový džús, ktorý je vhodný pre pleťové vody na tvári. Tkanivo by ste mali navlhčiť v šťave a držať toto mlieko na tvári po dobu 40 minút. Potom musíte umyť a vysušiť kožu ručníkom. Procedúra sa vykonáva raz denne. Keď nastane alergická reakcia, šťava sa zriedi teplou prevarenou vodou. Postupne, po znižovaní intenzity začervenania, môžu byť pleťové vody menej často - raz za niekoľko dní.

Propolis je ďalším efektívnym prostriedkom ľudovej medicíny. V noci stačí vymazať tvár tampónom namočeným v päťprocentnej tinktúre propolisu. Ráno sa objaví film na koži tváre, ktorý sa jemne otrie bavlneným tampónom impregnovaným vodkou. Takéto postupy je potrebné vykonať do jedného mesiaca. Na konci tohto obdobia sa postup už vykonáva s desaťprocentnou tinktúrou propolisu na ďalší mesiac.

Môžete tiež pripraviť odvar, ktorý sa konzumuje ako čaj v pol šálky niekoľkokrát denne. Zahŕňa žihľavu, prasliak, stonky mladých rastlín lopúcha.

Pravidelne s ružovým akné môžete urobiť tvárové masky. Účinne ovplyvňuje masku čerstvej šťavy z aloe, polovične zriedenej vo vode. Marl, namočený v takomto riešení, musíte mať na tvári asi 20 minút. Podobne môžete urobiť masku z riedenej poloviny čerstvej šťavy z kapusty. Takéto masky je možné vykonať raz za dva dni po dobu jedného a pol mesiaca.

Prevencia z rosacey

Aby sa zabránilo vzniku ochorenia, je nevyhnutné veľmi starostlivo dodržiavať všetky pravidlá osobnej hygieny, pričom sa uistite, že včas liečíte všetky súvisiace ochorenia. Nemali by ste dovoliť excesy v jedle, zneužívanie pikantných, korenistých jedál, alkoholu. V horúcich slnečných dňoch používajte kvalitné opaľovacie krémy pre pokožku. Nechladzujte podráždením pokožky neštandardnými kozmetickými výrobkami.

Rosacea na tvári: príčiny, symptómy a spôsoby liečby

Rosacea je chronické a nie úplne skúmané dermatologické ochorenie, ktoré typicky postihuje ľudí s bledou pokožkou, modrými očami a spravidla začína v strednom veku. Majitelia tmavších odtieňov kože tiež môžu trpieť ružovka, ale príznaky ochorenia v tomto prípade nebudú tak chytľavé. Porucha je vždy sprevádzaná sčervenaním, často s malými papulami (alebo tuberkulami), ktoré sa môžu zmeniť na pupienky. Často je to zmätený s akné.

Avšak akné nemá nič spoločné s touto chorobou, aj keď v niektorých prípadoch podobné symptómy môžu nastať vo forme sčervenania a poškodenia kože. Hlavným rozlišovacím znakom kože ružica je absencia čierneho alebo bieleho akné. Pacienti majú pocit nepohodlia z vizuálnych prejavov ochorenia. Ovplyvnené je spravidla centrálna oblasť tváre. Napriek tomu, že ochorenie je chronické, niekedy sú možné dočasné prípady zániku symptómov, v iných prípadoch môže dôjsť k zhoršeniu stavu.

Čo je to?

Rosacea je chronická kožná patológia neinfekčnej povahy, ktorá postihuje hlavne pacientov z dospelosti. Zápalový proces je postupné zvyšovanie symptomatológie časté začervenanie kože, telangiektázie (perzistentné rozšírenie malých krvných ciev), persistuiruyuschey erytém, tvorba papuly, pustuly av zriedkavých prípadoch - uzly.

príčiny

V súčasnej dobe pôsobí rosacei až do konca a neboli skúmané, ale existuje niekoľko teórií, ktoré tvrdia, že vývoj tohto ochorenia nie je posledný úlohu, ktorú zohrávajú genetické faktory, poruchy imunitného primeranú ochranu, endokrinných a ochorenia zažívacieho ústrojenstva.

 1. Duševná teória vývoja choroby. Po dlhú dobu sa predpokladalo, že jednou z hlavných príčin rozvoja rosacey na tvári sú rôzne duševné poruchy, ale táto skutočnosť nebola potvrdená mnohými štúdiami. Jediné spojenie medzi rosaceou a duševnou chorobou spočíva v rozvoji ťažkých duševných stavov na pozadí ťažkých foriem rosacey. Zvyčajne sa to prejavuje emočnou nestabilitou, depresívnou náladou a depresiou.
 2. Dedičná teória vývoja. Väčšina vedcov kategoricky popiera genetický faktor vo vývoji rosacey. Napriek tomu však štúdie v Spojených štátoch ukázali, že u viac ako 40% pacientov s rosaceou sa táto choroba pozoruje u najbližších príbuzných. Okrem toho, v príslušnom medu. v literatúre opakovane popísali rodinné prípady ochorenia.
 3. Teória úlohy kliešťov pri vývoji choroby. Niektorí vedci spájajú vzhľad rosacey s vplyvom roztočov z rodu Demodex. Táto teória je potvrdená detekciou kliešťov v študovaných materiáloch, odobratých z problémových oblastí kože. Avšak vzhľadom na to, že larvy týchto roztočov sa nenachádzajú u všetkých pacientov, teória zatiaľ nedostala definitívne potvrdenie. Ak sa rosacea zistí s kliešťami, diagnostikuje sa demodekóza podobné rosace.
 4. Úloha chorôb tráviaceho systému. V tomto, rovnako ako v dedičnej teoreticky tiež veľa nepriateľov, ale vďaka mnohých štúdií a pozorovaní v 35% pacientov s růžovka príznakmi črevných ochorení boli nájdené bití a takmer 90% pacientov - príznaky gastritídy.
 5. Teória vplyvu vonkajších faktorov. V posledných rokoch vedie teória, že konzumácia alkoholických nápojov, kávy a korenín v dôsledku negatívneho účinku na žalúdočnú sliznicu vedie k reflexnej dilatácii ciev na tvári. Štúdie však ukázali, že expanzia ciev tváre sa nevyvíja po použití vyššie uvedených produktov, ale kvôli požití tekutiny, viac ako 60 ° C, do tela, presnejšie do žalúdka. Avšak napriek tomu sa odporúča, aby sa pacientom s rosaceou vylúčil zo stravy citrusy, korenené jedlá, alkohol a káva.
 6. Infekčná teória. Vzhľadom k tomu, rosacea na tváre integument kože pozorovaný vznik pustulóznych vyrážka, úlohu v rozvoji tohto ochorenia je stiahnutá infekčných faktorov, alebo presnejšie povedané, baktérie. Infekčná teória je potvrdená skutočnosťou, že v prípade antibiotík dochádza k výraznému poklesu prejavov rosacey. Napriek tomu obsah hnisavého vyrážok nedokázal rozpoznať žiadne baktérie alebo vírusy, ktoré by mohli spôsobiť vznik tejto choroby.

Zvyčajne sa táto choroba pozoruje u žien, zatiaľ čo u mužov dochádza rýchlejšie k prevažujúcemu vývoju závažných komplikácií. Zvyčajne sa ružové akné vyskytuje u ľudí s ľahkým kožným vekom od 39 do 55 rokov (starší ľudia, rovnako ako deti, rosacea postihuje veľmi zriedkavo).

príznaky

Symptómy rosacey (pozri foto) sú celkom typické, je takmer nemožné zameniť sa s príznakmi iných ochorení.

Takže hlavné príznaky rosacey na tvári sú:

 1. Ružová vyrážka, ktorá sa objaví na pozadí sčervenania. Najprv to sú papuly (ružové tuberkulózy), ktoré sa potom premenia na pupienky s purulentným obsahom (pustuly, akné). Táto fáza sa nazýva papulo-pustulárna.
 2. Stále sčervenanie stredu tváre (v zóne T). To znamená, že sčervenanie uchopí nos, tváre, bradu a nos. Niekedy môže byť sčervenanie rozsiahlejšie, zachytenie hrudníka a chrbta pacienta. Tieto symptómy sú charakteristické pre erytematózny stupeň.
 3. Prejav na koži cievnej steny v červenej (telangiektázie) v celej postihnutej oblasti, výskyt červených a modrasté uzliny sú typické pre tento erytematózne-papulózne štádiu ochorenia.
 4. Sčervenanie očí, slzenie alebo pocit sucha. Tiež pacient cíti bolesť v jeho očiach, akoby do neho padol cudzí telavec. Po preskúmaní príznakov rosacey vedci tejto choroby vytvorili niekoľko rôznych, pomerne zložitých klasifikácií štádií a foriem. Tieto štádiá sú jednou z najbežnejších klasifikácií choroby.
 5. Hustá, krehká pokožka tváre v miestach sčervenania. Červená a hustá pokožka na nos. Kvôli hypertrofii mazových žliaz a spojivového tkaniva sa nos môže výrazne zväčšovať vo veľkosti, na ktorých sa objavujú knôtové uzly oddelené drážkami. Toto je najťažšia, nodulárna fáza rosacey, ktorá sa nazýva aj rinoplastika. Najčastejšie diagnostikovaná u mužov 50-60 rokov.

Niekoľko foriem rosacey sa klinicky rozlišuje:

 1. Začervenaná-teleangiektaticheskaya. Erytém má trvalý charakter (trvá niekoľko dní). Na pokožke tváre sa objavujú viaceré teleangiektázy.
 2. Fimatóza (alebo papulárna-nodulárna). Táto forma je charakterizovaná vzhľadom uzlov a plakov. Zvyšuje sa veľkosť vyrážok s následnou fúziou. Fibróza a hyperplázia mazových žliaz vedie k zvýšeniu kožných oblastí ("fima").
 3. Papulárne pustulárne. Na pozadí vznikajúceho erytému sú na povrchu malé skupiny papule s tenkými šupinami. Najprv sa nachádzajú na koži nosa a nasolabiálnych záhybov, potom sa rozšíria na pokožku čela a brady. Časť papuly sa nakoniec transformuje na pustuly naplnené sterilným obsahom. Často sa objavuje infiltrácia kože a opuch.
 4. Eye. To zahŕňa zápal očného viečka, spojivky infekcia, zápal spojiviek, keratitída, iritída, chalazion a ďalšie. Pacienti môžu rušiť fotofóbia, rozmazané videnie, svrbenie, slzenie, suchého oka, cudzí pocit telo, a ďalšie. Očné príznaky môžu byť detekované v 50% pacientov s kožnou formy rosacei. Podrobná špecifikácia očné príznaky a informovanosti pacientov o túto formu pomoci rosacei včas poradiť s očným lekárom.

Rosacea je najčastejšia u žien starších ako 30 rokov, s výnimkou formy fimatózy, ktorá je bežnejšia u mužov. Častejšie sú postihnutí zástupcovia kaukazskej rasy s veľkými očami. U ľudí s tmavšou farbou kože môže byť ťažšie rozpoznať rosaceu.

Ako vyzerá rosacea: fotky

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

diagnostika

Toto kožné ochorenie je diagnostikované vyšetrením kože pacienta. Detailné zobrazenie postihnutých oblastí umožňuje použiť videoodermatoskop.

Ak existuje podozrenie na infekciu subkutánnym roztočom demodexu, urobte analýzu oškrabávania pokožky. V prítomnosti hnisavých vyrážok lekár predpisuje bak-sejba obsah akné. Môže sa tiež odporučiť vykonať analýzu moču a krvi na ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov.

komplikácie

Možné komplikácie rosacey:

 • tvorba abscesov;
 • vývoj sekundárnej infekcie;
 • pineálny nos (rhinofíma) alebo zhrubnutie kože v iných oblastiach tváre;
 • poškodenie a zápal rohovky oka, znížená zraková ostrosť;
 • psychické problémy, nervové poruchy (depresia, nespavosť, podráždenosť, únava).

Ako liečiť rosacea?

Po prvé, úsilie lekárov by malo byť zamerané na zastavenie príznakov choroby. Aby sa zabránilo jej rozvoju, je menovaný patogenetický terapiu, a aby sa zabránilo opakovaniu - etiotropic liečbu.

Je zrejmé, že růžovka je - to je vážne ochorenie, a nie je jednoduchá zápal kože alebo kozmetická vada, takže sa nemusíte hľadať liek.

Keď sa predpisuje liečba, zohľadnia sa príčiny ochorenia. Vykonáva sa v komplexe a kombinácia liekov sa vyberá v závislosti od štádia a formy ochorenia, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

Lokálna liečba a antibiotiká

Takáto liečba je použitie masti a krémy, ktoré obsahujú antibakteriálne zložky (Metrogil, Rozamet, Rozeks), ichtamol, Naftalan oleja. V počiatočných štádiách sú veľmi užitočné mlieka s roztokom kyseliny boritej a talkers, ktoré sú pripravené v lekárňach podľa lekárskeho predpisu.

Najpopulárnejšie lokálne prípravky sú:

 • Krém rosacea na tvári Ovante. Prírodný prípravok obsahujúci rastlinné extrakty a mikroenkapsulovanú kryštalickú síru. Liek je úplne bezpečný, poskytuje výrazný kozmetický účinok a môže byť dlhodobo používaný bez poškodenia zdravia.
 • Skinoren je gél. Obsahuje kyselinu azelaovú, ktorá má výrazný protizápalový a protiedematózny účinok, vyvíja vysušujúci účinok na vyrážky. Liečivo nemá prakticky žiadne kontraindikácie, môže sa používať počas tehotenstva a dojčenia. Gél sa aplikuje na čistenie pokožky 2-3 krát denne, pretrvávajúci pozitívny výsledok sa dá dosiahnuť len pri pravidelnom používaní lieku.
 • Hormonálne prípravky na vonkajšie použitie. Tieto finančné prostriedky prinášajú rýchly pozitívny účinok, mali by sa však použiť krátke kurzy. Lekár musí predpísať, liečba prechádza pod jeho dohľadom. Mnohí experti pochybujú o vhodnosti použitia hormonálnych mastí, pretože pozitívny výsledok ich použitia je krátkodobý a po zrušení sa pozoruje rýchle vrátenie symptómov v závažnejšej forme. Okrem toho existuje riziko prepnutia rosacey na steroidnú formu, ktorá sa ťažko liečí.

Tiež pri liečbe ružovky osvedčené antibiotiká tetracyklín skupinu (oxytetracyklín, minocyklín, tetracyklín hydrochlorid). Vysoká účinnosť v boji proti rosacei ukazuje, že Metronidazol, narába s mnohými druhmi baktérií a ničí hypodermické kliešte. Navyše Metronidazol má antiedematózny účinok a má priaznivý účinok na regeneráciu žalúdočnej a črevnej sliznice.

Na odstránenie závažného svrbenia a podráždenia sú predpísané antihistaminiká (Tavegil, Suprastin, Claritin). Keď sa objavia pavúče, je predpísaný vitamínový komplex askorutín, ktorý posilňuje steny ciev. Ak chcete upokojiť nervový systém odporúčajte motherwort alebo valerián, v ťažkých prípadoch, predpísať antidepresíva.

Fyzioterapeutická liečba

Liečbu rosacey možno doplniť nasledujúcimi fyzioterapeutickými technikami:

 1. Elektrokoagulácia. Ovplyvnená oblasť je vystavená elektrickému prúdu, ktorý preteká tenkou elektródou. Táto metóda vám umožňuje odstrániť papuly, pustuly a telangiektáziu, ale môže zanechať popáleniny na zdravom pokožke.
 2. Kryoterapia. Môže byť použitý v ktoromkoľvek štádiu ochorenia. Ovplyvnená oblasť je vystavená nízkym teplotám kvapalným dusíkom. Táto technika umožňuje znížiť prejavy telangiektázy a zlepšiť vzhľad pokožky.
 3. Laserová terapia. Na mieste s telangiektázou je namierený laserový lúč, ktorý spôsobuje tepelný účinok na cievy a ničí ich. Tento postup vám umožní dlhodobo eliminovať telangiektázu a nie je sprevádzaný poškodením zdravých tkanív, ako pri elektrokoagulácii.
 4. Rotačná masáž. Tieto lézie sa masírujú kruhovými zdvihovými pohybmi dvakrát denne. Táto metóda umožňuje zlepšenie odtoku lymfy a znižuje opuch tkanív.

Komplikáciou rosacea abscesy a fistuly pacienta možno odporučiť chirurgickú liečbu pre excíziu lézií a vypúšťanie zariadenia pre lepšie odvodnenie hnisavý výtok. Po vykonaní takýchto zákrokov je pacientovi pridelené obväzy používajúce antibiotiká a iné protizápalové a dezinfekčné prostriedky.

Liečba rusacea ľudovými prostriedkami

Na liečbu rosacey používajte tieto bylinky a rastliny:

 1. Postupnosť. Na prípravu infúzie použite 1 časť byliny na 30 dielov vody. Utierka navlhčená roztokom sa nanáša na tvár po dobu 30 minút.
 2. Harmanček. Pri ružovej ružovkace sa používa infúzia kvety (pripravená v pomere 1:15). Po príprave roztoku sa postupuje rovnako ako pri nechtík.
 3. Nechtík. Môžete použiť pripravenú tinktúru nechtíka, ktorá je kúpená v lekárni. 50 ml tinktúry sa odoberie v pohári studenej vody. Získaný roztok je impregnovaný uterákom alebo vrstvou gázy zloženej v niekoľkých vrstvách. Trochu vyčerpaný, gáza sa aplikuje na tvár po dobu 3 hodín. Postup sa vykonáva raz za deň.
 4. Cranberry. Doma môžete liečiť rosaceu s brusnicovým ovocím. Najefektívnejšie sú mokro-sušiace obväzy. K tomu zložený do 10 vrstiev gázy impregnované brusnicovej šťavy, je potom aplikovaný na tvár, horné krycou vrstvou vaty. Opravte tento obväz s obväzom a nechajte 30-60 minút. Ak prvýkrát použijete brusnice, šťava by sa mala zriediť vodou v pomere 1: 3. V prípade, že pokožka zareagovala dobre, môžete postupne zvyšovať koncentráciu a prejsť na neriedeného brusnicového džúsu.

Tradičné metódy liečenia rosacey veľmi často poskytujú dobrý kozmetický účinok. Liečba a starostlivosť o pokožku s ružovkami je lepšie začať s pleťovými krémami. Za týmto účelom je možné použiť odvar, šťavy a rastlinné extrakty. Jednou z najdôležitejších podmienok pre účinnú liečbu je to, že všetky roztoky musia byť ochladené!

kozmetika

Aká kozmetika sa používa? Tu sú základné pravidlá:

 • Ak sú ovplyvnené očné viečka a oči, utrite ich ozdobami liečivých rastlín.
 • Očistite tvár kozmetickým mliekom, ktorý jemne odstraňuje kontamináciu z pokožky.
 • Pri vyrážkach na hlave použite terapeutický šampón, masky na zníženie zápalu.
 • Používajte oleje na zmäkčenie pokožky. V olivovom oleji pridajte niekoľko kvapiek oleja z čajovníka, ľubovník bodkovaný.
 • Kúpte kvalitné produkty starostlivosti o pleť od známych kozmetických spoločností.
 • Vyrážky, červené škvrny, abscesy, pomarančová kôra je zakázané maskovať tonálnym krémom. Póry sa ešte viac upchajú, zápal sa zvýši. Zjavenie ružovkace pod vrstvou prášku alebo základového krému je ešte viac odpudzujúce.
 • Používajte ľahký denný a nočný krém na problémovú pokožku. Vyberte si lekársky krém, poraďte sa s dermatológiou, ak je vhodný výrobok. Naneste tenkú vrstvu krému.

Diéta a výživa

Bez zlyhania, s ružovka na tvári, liečba zahŕňa výživu stravy:

 • je potrebné vylúčiť alkohol, horúci silný čaj a kávu.
 • v závažných prípadoch môžu byť predpísané indikáciami liečebného hladovania.
 • Vylučte všetky provokujúce faktory - akútne, slané, údené, konzervované. Počas trvania liečby by sa mali upustiť od sladkostí a niektorých druhov ovocia (hrušky, hrozno, citrusy).
 • zeleniny a zeleniny;
 • obilniny a mliečne výrobky;
 • chudé mäso a ryby, najlepšie v pare;
 • varené zemiaky a vajcia;
 • strúhanka alebo stale chleba.

prevencia

Aby sa zabránilo opakovaniu choroby, pacient musí dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • vyvarujte sa nadmernej emocionálnej a fyzickej námahe;
 • odmietnuť návštevy solária, pláže bez prístrešku od slnka a sáun;
 • vyvarujte sa príliš horúcej alebo studenej výživy
 • Dodržiavať diétu, ktorá vylučuje použitie korenistých, slaných a korenených jedál;
 • odmietnuť piť alkohol;
 • používajte opaľovací krém;
 • pravidelne navštevovať kozmetikov a dermatológov;
 • používajte iba vysokokvalitnú kozmetiku;
 • neustále očisťovať pokožku odporúčanými liekmi;
 • včasná liečba chorôb vnútorných orgánov;
 • užívať hormonálne lieky len na základe odporúčania lekára;
 • nezaoberajú sa samoliečbou.

Ružová liečba akné rosacea

Rosacea je chronická kožná patológia neinfekčnej povahy, ktorá postihuje hlavne pacientov z dospelosti. Zápalový proces je postupné zvyšovanie symptomatológie časté začervenanie kože, telangiektázie (perzistentné rozšírenie malých krvných ciev), persistuiruyuschey erytém, tvorba papuly, pustuly av zriedkavých prípadoch - uzly.

Rosacea je ochorenie, ktoré možno nájsť u pacientov s akoukoľvek farbou kože. Ovplyvňuje to najmä Európanov. Najčastejšie táto patológia postihuje ženy vo veku 40 až 50 rokov, ale súčasne hyperplázia mazových žliaz a spojivového tkaniva sa vyskytuje iba u mužov.

Podľa štatistík trpí 10% svetovej populácie rosacea.

Čo spôsobuje rosacea?

Bohužiaľ, doteraz etiológia tejto choroby nie je vedec známa, ale existuje veľa teórií o jej pôvode. Podľa odborníkov zohráva hlavnú úlohu v rozvoji patologického procesu vaskulárne patológie, poruchy tráviaceho traktu, endokrinné faktory, imunitné a psychosomatické poruchy. Avšak liek popiera genetickú predispozíciu k rosacei.

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj rosacey

Exogénne faktory

1. Korenie, alkohol, citrusy, príliš horúce jedlo a nápoje, stimulujúce sliznicu žalúdka, spôsobujú reflexnú reakciu a vyvolávajú rozširovanie malých krvných ciev na tvár.

2. Fotodynamické poškodenie kože tváre môže byť vyvolané zvýšeným obsahom porfynu v sekrécii mazových žliaz.

3. Demodekóza kože tváre - ochorenie, ku ktorému dochádza, keď je koža postihnutá mikroskopickým kliešťom Demodex folliculorum.

4. Rozvoj patologického procesu môže byť spôsobený aj ultrafialovým žiarením, stresom, teplom alebo chladom, nedostatočnou fyzickou aktivitou, horúcimi kúpeľmi a kozmetikou.

Endogénne faktory

Takmer u 90% pacientov, ktorí trpia rosacea, vykazuje známky gastritídy, a tretí - patologické zmeny v sliznice konečníka, hypo- alebo anatsidnyh stave.

Veľmi často sa u ľudí s rosaceou, Helicobacter pylori, hepatopatiou alebo cholecystopatiou zisťuje.

U 15% pacientov s rozvetvovaním je znížená sekrécia lipázy, metabolizmus je rozbitý alebo v minulosti je diabetes mellitus alebo adrenálna insuficiencia.

Vaskulárna patológia zohráva osobitnú úlohu v patogenéze rosacey. Ak je cerebrálna regulácia narušená v krvných cievach umiestnených v tvári, prerozdeľuje sa prietok krvi a v oblasti odtoku žilovej tváre dochádza k tvorbe venóznych kongescií. Veľmi často sa oči zapájajú do patologického procesu, pretože spojka je tiež zahrnutá v oblasti odtoku.

Podľa odborníkov je patogenéza rosacey angioneurozou, ktorá postihuje cievy tváre.

Vazoaktívnych orientácia peptidov s nízkou molekulárnou hmotnosťou (kiníny), zmluvy a relaxáciu hladké svalstvo, ako aj ich schopnosť i v stopových koncentráciách zvýšení cievnej permeability môže tiež vyvolať cievne zmeny charakteristické rosacei. Odborníci sa domnievajú, že patologický proces je lokalizovaný hlavne na tvári, z dôvodu, že tu sú bradykinín receptorov sa podieľa na znížení alebo uvoľnenie hladkého svalstva.

U pacientov so známkami rosacey sa zvyšuje hladina všetkých troch tried imunoglobulínov, čo dokazuje zapojenie imunitného systému do vývoja patologického procesu.

Avšak, rosacea môže byť spojená s syndrómu karcinoidu, telangiektázie, prílivu a odlivu, migrény, seborrhea, ochorenie mazových žliaz a folikulov.

Patologická fyziológia

Rosacea sa týka kožných vaskulárnych patológií. V počiatočnom štádiu patologického procesu na tvári má pacient silné začervenanie kože, čo je vyvolané rozširovaním kapilár (erytémom). Postupne sa jeho intenzita zvyšuje. U osôb s takýmito symptómami je zaznamenaná celá škála príznakov ochorenia od výraznej telangiektázy očných viečok až po vyjadrenú hypertrofiu spojivového tkaniva. S ťažkým erytémom sa rýchlo rozvíja progresívna rosacea. U žien, ktoré trpia návalmi tepla, je slabá forma patologického procesu.

Druhým štádiom ochorenia je vaskulárna rosacea. Pod vplyvom vonkajších stimulov sa extravaskulárna tekutina hromadí v povrchovej vrstve dermis. Ak je tvár červená, čo môže byť vyvolané rôznymi faktormi, množstvo intercelulárnej tekutiny sa zvyšuje, pretože sa hromadí oveľa rýchlejšie, ako je odstránené lymfatickým systémom. Ak sú poškodené subkutánne lymfatické cievy, môže sa vyvinúť zápalový edém.

Prvým znakom vaskulárnej rosacey je erytém. V obzvlášť závažných prípadoch môže byť exacerbovaný výraznou telangiektázou. Najčastejšie je patologický proces lokalizovaný v oblastiach s relatívne neaktívnym svalstvom tváre a je sprevádzaný stabilným edémom.

Neskoršia fáza rosacey je telangiektázia, ktorá je výsledkom oslabenia mechanickej integrity subkutánneho uvoľneného spojivového tkaniva. Spravidla sa rozširuje krv a lymfatické cievy. Súčasne môže byť rozvoj telangiektázie uľahčený tvorbou ciev z existujúcich (angiogenéza).

Klinické formy rosacey

 1. Patologický stav, ktorý sa vyznačuje dočasným zčervenaním kože (hyperémia a prechodný erytém) sa nazýva prerosatsea.
 2. S rozvojom pretrvávajúceho erytému a telangiektázie sa diagnostikuje vaskulárna rosacea.
 3. Výskyt papuliek a pustuliek je charakteristický pre zápalovú rosaceu.
 4. Rhinophyma (pineal alebo víno nos) sa interpretuje ako neskoršia rosacea.

Etapy a stupne choroby

V klinickej praxi sa rozlišujú štyri fázy rosacey: erytematózny, papulózny, pustulárny, infiltrovano-produktívny. Cystická forma rosacey sa považuje za variant pustulárnej fázy.

I stupeň - erytematózny-telangiektík. Je charakterizované miernym sčervenaním a zriedkavými telangiektázami.

II stupeň, papulopustulárny, sprevádzaný pretrvávajúcim erytémom a veľkým množstvom rozšírených kapilár, papulov a pustúl.

Stupeň III, pustulárnu, nodulárna, dochádza na pozadí hlbokej pretrvávajúce erytém, telangiektázie hojné, ako aj na pokožke v priebehu tohto obdobia, sú dosky a zápalové zložky.

Symptómy rosacey

V prvých štádiách patologického procesu sa u pacienta pozoruje prílivový erytém vyvolaný rôznymi nešpecifickými faktormi. Na začiatku trvajú niekoľko minút (menej často niekoľko hodín), sprevádzané pocitom tepla a potom zmiznú bez stopy. Po chvíli sa však znova objavia a lokalizujú sa v oblasti nosa a pier. Treba poznamenať, že táto podmienka môže trvať dlhé mesiace a roky.

Ďalej na mieste začervenania dochádza k miernemu infiltrácii a telangiektázii. Erytém, ktorý sa stáva viac nasýtený, nadobúda cyanotický odtieň. Veľmi často sa patologický proces rozširuje na tváre, čelo a bradu.

V neskoršom štádiu dochádza k difúznemu zahusteniu postihnutej oblasti kože a na nej sa javia zoskupené alebo izolované červenkasto-ružové papuly pokryté tenkými šupinami. Môžu zostať tam dlhú dobu. Ďalej väčšina papulov podlieha hnitiu, transformuje sa na pustuly a papulopustuly.

Postupne sa patologický proces rozširuje na čelo, oblasť za ušami, prednú plochu krku a predodarálnu oblasť.

S rozvojom chronického progresívneho priebehu ochorenia sa na pokožke pacienta tvoria zápalové uzliny, infiltráty a nádorovité rastliny. Tento stav je dôsledkom hyperplázie mazových žliaz a spojivového tkaniva a pretrvávajúceho rozšírenia podkožných ciev. Po prvé, patologické zmeny ovplyvňujú tváre a nos, potom čelo, bradu a uši, ktoré zhoršujú tvár pacienta bez povšimnutia. Mnoho špecialistov nazýva túto fázu Rosacea-rhinophyma.

Poznámka: táto forma patológie sa nachádza len u mužov. V tomto prípade sa nos stáva asymetrickým, koža nadobúda stagnujúcu kyanotickú farbu a na povrchu je veľké množstvo telangiektáz. Pri stláčaní ústia mazových folikulov sa z nich začína objavovať belavé tajomstvo. U niektorých pacientov sa môže zhrubnutie kože vytvoriť na brade, na ušných lalôčikoch, v nosnom moste alebo na čele. V zriedkavých prípadoch sa patologický proces rozširuje na očné viečka. Rinofim sa považuje za najťažšiu formu rosacey.

Špeciálne klinické formy ochorenia

Steroidná forma rosacey. Táto forma patológie sa vyvíja u pacientov, ktorí už dlho používali fluorované kortikosteroidné masti, ktoré sa prejavujú pri liečbe dermatóz. V dôsledku toho sa u osoby objavuje fenomén subatrofického kožného steroidu sprevádzaný rozsiahlym intenzívnym erytémom, telangiektázami, papuly a pustulátmi.

Granulomatózna rosacea najčastejšie lokalizované v oblasti nosa a úst. V tomto prípade na červenú pokožku sú malé uzliny alebo hnedo-červené papuly. Priliehajú k sebe a vytvárajú nerovný povrch.

Kokelová rosacea Je patologický stav, ktorý sa vyskytuje na mieste existujúcej choroby, najčastejšie po užití bromidu alebo jódu. Pacienti na koži vykazujú veľké globulárne uzliny a indukované fistuly.

Blesk Rosacea Je najťažšia modifikácia rosacea conglobate s nejasnou etiológiou. Je diagnostikovaná u mladých žien. Kožné elementy choroby sú lokalizované iba na tvári, ktoré sa objavujú, ako sa hovorí, bleskovo rýchlo. Veľmi rýchlo sa spájajú do konglomerátov, tvoria fistuly, dutiny a pľuzgiere.

Gram-negatívna rosacea je sprevádzané výskytom veľkého počtu pustúl, v ktorých sú gramnegatívne baktérie. Najčastejšie sa takýto patologický stav vyskytuje po neadekvátnej dlhodobej liečbe tetracyklínovými radikálmi s antibiotikami. V klinickej praxi existujú dva typy tejto gramnegatívnej formy rosacey. Pri chorobe prvého druhu, vyvolanej Pseudomonas aeruginosa a enterobaktériami, sa na koži objavia malé pustulové prvky. Druhý typ gramnegatívnej rosacey spôsobenej proteínovou baktériou sa vyznačuje výskytom edematóznych uzlín a papuliek.

Rosacea lymfatického dreva Je zriedkavou a nie vždy správne diagnostikovanou formou ochorenia. Ovplyvňuje strednú tretinu tváre. Zároveň sa na pozadí typických prvkov choroby pozoruje veľmi pretrvávajúci edém, ktorý nevystavuje jamy pod tlakom. Vzniká vďaka fibróze v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva, ku ktorému dochádza na pozadí lymfóza a chronického zápalu. Oblička pacientov nadobúda tmavo červenú farbu s fialovým odtieňom, jeho obrysy sú zreteľne hrubé.

Diagnóza rosacey

Pri stanovení diagnózy sa zohľadňuje klinický obraz choroby, história a morfologické indexy. Je potrebné pripomenúť, že typický miesto lokalizácia patologického procesu je oblasť tváre (nos, brada, líca a čela). U žien, to patológie vyvíja 4 krát častejšie ako muži, a takmer 90% pacientov s rozaceou trpí demodectic svrabu a ochorenia tráviaceho traktu (zvyčajne chronická gastritída).

V súčasnosti diagnostika využíva dermatoskopiu digitálneho videa, ktorá vám umožňuje starostlivo preskúmať prvky vyrážky pod mikroskopom. Malo by sa však vykonať povinné vyšetrenie prítomnosti subkutánneho roztoče demodexu.

Ak chcete vylúčiť Staph infekcie je pacient predpísané bakposev a držal mikrobiálne kožné diagnostiky (metóda šmuhy), čo vám umožní nainštalovať všetky baktérie prítomné na koži, aby zistili ich počet a určiť citlivosť voči antibiotikám.

Ak je to nutné, pacienti s pridelenými konzultácie endokrinológa a gastroenterológ (ak je detekovaná komunikácia medzi výskytom vyrážky na tvári a hormonálnych porúch alebo porúch v tráviacom systéme).

Je nutné vykonávať diferenciálnu diagnostiku rosacei s lupus erythematosus, akné, chorobného Pirlinga Bourneville, Bugorkova syphilides, fotodermatóza, melkouzelkovym sarkoidóza, folikulitída, seboroická dermatitída, mycosis fungoides, leukemické infiltrácie, a tak ďalej.

Metódy liečby rosacey

Po prvé, úsilie lekárov by malo byť zamerané na zastavenie príznakov choroby. Aby sa zabránilo jej rozvoju, je menovaný patogenetický terapiu, a aby sa zabránilo opakovaniu - etiotropic liečbu.

Je zrejmé, že růžovka je - to je vážne ochorenie, a nie je jednoduchá zápal kože alebo kozmetická vada, takže sa nemusíte hľadať liek.

Keď sa predpisuje liečba, zohľadnia sa príčiny ochorenia. Vykonáva sa v komplexe a kombinácia liekov sa vyberá v závislosti od štádia a formy ochorenia, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

Klasická terapia rosacey poskytuje liečbu antibakteriálnymi liekmi zo skupiny makrolidov, vonkajších látok a metronidazolu. Počas exacerbácie sú predpísané antihistaminiká.

U pacientov s ťažkými formami rosacei odporúča syntetických retinoidov ovplyvňujúce procesy diferenciácie a keratinizácie mazových žliaz a buniek epidermis.

Ako lokálna liečba sa ukázali ako veľmi dobré chladné vody s antiseptickým roztokom, ako aj krém alebo pasta s antidemokedy.

Výrazne zvýši účinnosť liečby bolo možné vďaka použitiu kombinovaných terapií, ktoré kombinujú medikačná a rehabilitačné (elektroforéza, kryoterapia, obrúsenie pokožky, elektrokauter).

Avšak, najviac efektívny spôsob, ako sa vysporiadať s rozaceou, podľa odborníkov, je zďaleka laserového žiarenia nízko a s vysokou energiou. Prakticky všetky formy patologického procesu sú liečení pomocou laseru s nízkou energiou, a na pacienta fázu infiltratívny-produktívne ukazuje laserovou ablácii, ktorý stanovuje odstránenie hypertrofické tkaniva na úroveň mazových žliaz.

Samozrejme, ako každý techniky v laserových prístrojov, existujú určité obmedzenia a kontraindikácie, ale napriek tomu sa v okamihu, keď sú najlepší spôsob, ako zaobchádzať kožných vaskulárnych lézií.

Prevencia exacerbácie ochorenia

Aby sa zabránilo ľuďom, ktorí majú predispozíciu k rozvoju patologického procesu, je potrebné striktne dodržiavať pravidlá špeciálnej hygienickej starostlivosti o pokožku tváre. Zloženie kozmetiky by nemalo zahŕňať alkohol, oleje, acetón a iné dráždidlá. Kategoricky je zakázané používať krémy obsahujúce hormonálne doplnky, ako aj prirodzené prostriedky vazodilatácie (medové masky, telesné kŕče). Voda na umývanie by mala byť teplá, nie horúca (alebo veľmi studená). Pre pokožku tváre je potrebné vyzdvihnúť veľmi mäkký uterák.

Aby nedošlo k zhoršeniu patologického procesu, je potrebné vyhnúť sa agresívnemu slnku a silným mrazom. Ak to nie je možné, pred odchodom na ulicu by sa mali na tvár použiť ochranné opatrenia z mrazu alebo UV žiarenia.

Akné na tvári: príčiny, príznaky, ako liečiť

Rosacea - stav kože, pre ktorý sú charakteristické chronické zápalové procesy. Najčastejšie sa lézia nachádza v oblasti tváre. Ak táto strata zostane bez liečby, nakoniec pretečie do ťažšej formy. Ružové akné sa častejšie vyvíja u ľudí s čestnou kožou, ktorí majú predkov, ktorí žili v severnej Európe.

Foto rosacea na tvári ženy

Avšak prevalencia tejto podmienky nie je obmedzená na určitú oblasť. Napríklad v Spojených štátoch existuje až 14 miliónov pacientov s diagnózou rosacey. Navyše, toto číslo možno vážne podceňovať, pretože táto porucha je často "maskovaná" za akné, ekzému alebo alergickej reakcie. Nižšie sa pozrieme na príznaky a liečbu tohto problému.

Príčiny vývoja

Špecialisti ešte nie sú schopní jasne uviesť príčiny ružovej akné. Predpokladá sa, že tieto faktory súvisia s vývojom tohto stavu:

 • Anomálie fungovania krvného riečišťa tváre. Dermatológovia majú sklon veriť, že takéto anomálie vyvolávajú erytém, trvalé sčervenanie a "vizualizáciu" vaskulárnej siete. Čo presne spúšťa zápalové procesy v cievach zostáva záhadou.
 • Ľahká pokožka. Ľudia s bielou kožou tvoria väčšinu pacientov s diagnózou rozzulených.
 • Demodex je mikroskopický kliešť, ktorý žije na koži človeka. Jeho prítomnosť spravidla nespôsobuje žiadne problémy. Napriek tomu u pacientov postihnutých rosacei je počet týchto kliešťov výrazne vyšší ako u ostatných ľudí. Odborníci ešte nie sú schopní zistiť, či je vývoj ružovky vyvolaný abnormálnou populáciou klíšťat alebo že progresia ochorenia spôsobuje ich reprodukciu.
 • Baktérie Helicobacter. Kolónie baktérií helikobakter pylori, žijúce v gastrointestinálnom trakte, stimulujú produkciu bradykinínu. Na druhej strane je tento proteín zodpovedný za rozširovanie krvných ciev. Je možné, že vývoj rosacey môže mať aj bakteriálnu povahu.
 • Dedičné predispozície. V rodinnej histórii mnohých pacientov sú blízki príbuzní, ktorí sú postihnutí rovnakou chorobou.

Rosacea sa spúšťa.

Niektoré faktory môžu posilniť prejavy rosacey alebo viesť k rozvoju závažnejšej fázy ochorenia. Všetky tieto faktory súvisia so skutočnosťou, že stimulujú tok krvi na pokožku:

 • Horúce jedlá;
 • Horúce nápoje;
 • kofeín;
 • Mliečne výrobky;
 • koreniny;
 • slnečným žiarením;
 • Vysoká vlhkosť;
 • Silný vietor;
 • Stres, úzkosť, hnev;
 • Intenzívne cvičenia;
 • Prijímanie horúcich kúpeľov;
 • Sauny, kúpeľne;
 • Príjem kortikosteroidov;
 • Množstvo liekov používaných na vysoký krvný tlak;
 • Intenzívna fáza určitých stavov, napríklad nachladnutie, kašeľ alebo horúčka;
 • Niektoré chronické ochorenia, ako je hypertenzia (vysoký krvný tlak);
 • Alkohol. Príjem alkoholu sám o sebe nie je príčinou rosacey, ale pre niektorých ľudí sa stáva spúšťačom pre patológiu.

príznaky

Medzi hlavné zmeny na koži spojené s rozvojom rosacei - začervenanie, citlivosť a vzhľadu samotných akné (viď foto nižšie vyzerá osoby s ochorením).

Vo všeobecnosti, s rosacea môže byť spojená s rôznymi príznakmi, s touto podmienkou je často individuálne prejavy choroby. Nižšie sú uvedené prípady, ktoré sa vo väčšine prípadov vyskytujú:

 • Sčervenanie (prechodné rozšírenie sčervenania) - takéto epizódy trvajú až 5 minút. Sčervenanie trvale pokrýva rôzne oblasti tváre, krku a hrudníka. Niektorí pacienti hlásia nepríjemné pálenie v postihnutých oblastiach.
 • Zvýšená reaktivita pokožky tváre. Labilná citlivosť krvných ciev spôsobuje, že sa rýchlo rozšíria, reagujú na hmatové a iné faktory fyzického vplyvu. Takýto faktor môže byť aj slnečné svetlo. Niektorí ľudia majú tendenciu pripisovať takú reakciu na citlivosť pokožky. Ale v prípade rosacey nie sú bunky epidermis, ale krvné cievy so zvýšenou citlivosťou, zodpovedné za popísané označenie.
 • Konštantné sčervenanie - niekedy periodické epizódy podráždenia pokožky smerujú k trvalému sčervenaniu oblastí kože. Takéto začervenanie sa podobá na stopu horľavosti a už nezmizne. Jeho vývoj je vyvolaný rozširovaním stoviek malých nádob, ktoré nie sú hlboko pod kožou tváre.
 • Pichliačky na tvári, papuly a pľuzgiere (zápalová rosacea). Niekedy sa v stave nazývanom zápalová rosacea objavujú na tvári malé škvrny, papuly a pustuly. Pri diagnostike je dôležité, aby ste ich nebrali na prejavy adolescentného akné.
 • Pozoruhodná vaskulárna sieť (vaskulárna rosacea). Ako choroba postupuje, stav malých ciev nosa a tváre sa zhoršuje, rozširujú sa a stávajú sa viditeľnými. Tento jav sa tiež označuje ako telangiektázia. Jednoducho povedané, viditeľný kanál krvného zásobovania týchto zón sa podobá tenému pásu pavučiny. V dôsledku toho pokožka tváre vyzerá nepríjemne.
 • Rinofima - tesnosť kože nosa. Prípady vážneho poškodenia alebo prechodu do chronickej fázy sú niekedy sprevádzané zhrubnutím kože. Najcharakteristickejším miestom fimy je ozdoba nosa. Sú sprevádzané jeho nárastom a / alebo deformáciou. Táto komplikácia nie je bežná a postihuje hlavne mužov.
 • Očná rosacea - v očiach je pocit pálenia, sprevádzaný sčervenaním. Na pozadí možného zápalu vnútorného povrchu očných viečok (blefaritída) nie je vylúčený vývoj konjunktivitídy. Takáto symptomatológia znemožňuje nosiť kontaktné šošovky pre niektorých pacientov. Občas sa pozoruje aj zhoršenie videnia (rozmazanie obrazu).
 • Opuch tváre - nadbytočná tekutina a proteíny opúšťajú krvný obeh. Výsledkom je preťaženie lymfatického systému, ktoré už nie je schopné poskytnúť operatívnu "drenáž". To vedie k akumulácii tekutiny kožou tváre.

Stratégie liečby

Neexistujú lieky, ktoré dokážu liečiť rosacea. Existuje však množstvo techník a liekov, ktoré môžu zmierniť prejavy ochorenia. Najlepšou stratégiou na liečbu rosacey je individuálna kombinácia liekov a komplexná korekcia životného štýlu.

Okrem toho môže dermatológ predpisovať krémy, ktoré maskujú škvrny na koži.

lieky

Protokol liečby môže kombinovať lieky na predpis aplikované na pokožku lokálne a užívané perorálne (pilulky, tablety a kapsuly na vnútorné použitie). Takéto lieky zahŕňajú:

 • Lieky na vonkajšie použitie (masť) - pomáhajú zastaviť zápal a znižujú začervenanie. Aplikujte na pokožku raz alebo dvakrát denne. Spravidla sa ich použitie kombinuje s perorálnym podávaním určitých liekov. Doporučujeme Skinoren.
 • Antibiotiká na interné použitie. Pri liečbe rosacey používa použitie protizápalových antibiotík zvyčajne rýchlejšie výsledky ako pri externých aplikáciách. Príkladmi takýchto antibiotík sú tetracyklín, minocyklín a erytromycín.
 • Izotretinoín - silný nástroj, ktorý blokuje produkciu kožného mazu s mazovými žľazami. Starostlivé sledovanie stavu pacienta je nevyhnutné, pretože tento liek môže spôsobiť závažné vedľajšie účinky.
 • Floxal - špecifické očné kvapky série steroidov. Tieto lieky sú niekedy predpísané pacientom s diagnostikovanou očná rosacea. V období od 3 dní do 1 týždňa sa denne aplikujú kvapky, po ktorých nasleduje prestávka alebo menej intenzívny príjem.

V niektorých prípadoch sú pacientmi, ktorí majú problémy s očami, predpísané lieky na báze tetracyklínu. Takže doxycyklín uľahčuje manifestáciu sucha, podráždenia, rozmazania obrazu a zvýšenú fotosenzitivitu.

Nežiaduce lieky

V praxi zbaviť sa rosacey sa široko používajú rôzne typy špeciálnych technických zásahov. Špecialista je schopný navrhnúť, ako liečiť rosaceu v konkrétnom prípade ochorenia.

Laserová terapia

Táto technika, využívajúca intenzívne pulzné žiarenie, je použiteľná na korekciu viditeľnej vaskulárnej siete (telangiektázia). Hoci tento postup nie je bolestivý, väčšina pacientov je schopná ho preniesť bez anestézie.

Liečba laserom je niekedy sprevádzaná tvorbou modrín, opuchom a bolesťou. Príležitostne sa objavujú infekčné procesy. Takéto komplikácie spravidla zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov, aj keď v prípade infekcie môže byť potrebná antibiotická liečba.

Plastická chirurgia

V niektorých prípadoch je pre nápravu hustnúcej kože a súvisiacich deformity (rhinophyma) uchyľujú k chirurgickému zákroku. Ak má pacient nadmerný výskyt nosa, podobajúci sa cibuľke, zahusteniu tváre, výskytu vyrážok v dolnej časti nosa a priľahlých oblastiach tváre, odporúča sa plastická chirurgia. Na odstránenie prebytočného tkaniva a remodeláciu tvaru nosa sa môže použiť laser aj tradičná chirurgia.

diagnostika

Klinické testy na diagnostiku rosacey chýbajú. Špecialista diagnostikuje, spolieha sa na štúdium stavu kože a prieskum symptómov a spúšťačov ochorenia. Charakteristickým rysom rosacey, ktorý umožňuje rozlíšiť tento stav od mnohých kožných ochorení, je prítomnosť rozšírených ciev.

Vyrážky na koži hlavy alebo uší spravidla naznačujú vývoj inej alebo paralelne sa rozvíjajúcej choroby. Zjavenia rosacey sú zvyčajne lokalizované na tvári.

Riziko prerezania rosacey v závažnejších fázach je znížené včasnou diagnózou a správne zvolenou liečbou. V prípadoch podozrenia na mimickú chorobu, ako je lupus, sa vykoná krvný test. Možno budete potrebovať komplexnú konzultáciu s dermatológiou.

Oprava spôsobu života a organizácia vlastnej kontroly

Nasledujúce odporúčania týkajúce sa zmien životného štýlu a opatrení dostupných doma môžu byť kombinované s akýmkoľvek druhom liečby. Kľúčovým momentom v nich je minimalizácia dopadov, ktoré môžu spôsobiť ďalší útok alebo zhoršiť jeho prejavy.

 • Na slnku používajte opaľovací krém s ochranným faktorom najmenej 15
 • V zime chráňte svoju tvár šatkou alebo lyžou
 • Pokúste sa zdržať dotyku alebo trenie tváre
 • Pri umývaní na problémových miestach používajte jemný čistiaci prostriedok
 • Vylúčte akékoľvek prostriedky alebo kozmetiku na tvár obsahujúcu kožné dráždivé látky alebo alkohol
 • Pre bolestivosť pokožky používajte hydratačný krém
 • Zvlhčovacie činidlá by sa mali aplikovať iba po vysušení prípravkov na miestnu topickú aplikáciu
 • Používajte len produkty označené ako "nekomedogénne". Neblokujú pot a mazové žľazy
 • Neprehrievajte
 • Vylúčte zo strave alkoholické nápoje
 • Aby ste zabránili útokom, je lepšie použiť bežný holiaci strojček ako holiaci strojček s konvenčnými nožmi
 • Odstráňte korenené jedlá
 • Vytvorte zoznam potravín a nápojov, ktoré pravdepodobne spustia spúšťače, a pokúste sa ich nepoužívať
 • Krémy a prášky na zelenej alebo žltej farbe pomôžu maskovať červené škvrny
 • Vyhnite sa užívaniu OTC krémov, okrem prípadov, keď to predpísal váš lekár. Strednodobé alebo dlhodobé užívanie takýchto liekov môže zhoršiť prejavy ochorenia

stres

Životný štýl spojený so stresom a vysokým stresom môže vyvolať vzhľad rosacey. Mnohí experti majú tendenciu zvážiť stres dôležitý spúšť rosacea. Akékoľvek opatrenia na zníženie úrovne stresu pomôžu vyhnúť sa zhoršeniu prejavov ochorenia a jeho vývoju v závažnejšom štádiu.

Opatrenia na elimináciu stresu zahŕňajú pravidelné cvičenie, organizovanie zdravého každodenného spánku s trvaním aspoň 7 hodín a vyváženú stravu. Pamätajte si, intenzívne cvičenie so zvýšeným výkonom je spúšť rosacea. V tomto ohľade sa pacientom odporúčajú také triedy s miernou intenzitou, ako je chôdza alebo plávanie.

Jóga, tai chi, dýchacie postupy a meditácia sú tiež užitočné pre zmiernenie stresu.

Možné komplikácie

Okrem uvedenej pravdepodobnosti zhoršenia zraku je dôležité zaznamenať zmeny v psychologicko-emotívnej sfére a správaní.

Hoci rosacea neohrozuje životy pacientov, manifestácie tohto ochorenia sú často sprevádzané depresiou, úzkosťou a pochybnosťami.

Dobré povedomie o povahe a predpovede liečby ochorenia im umožňuje lepšie zvládnuť komplikácie a recidívy záchvatov. Emocionálny stav sa zvyčajne obnovuje na pozadí úspešnej eliminácie symptómov. To je zase možné pri dlhodobom dodržiavaní farmakoterapie. Je tiež dôležité vylúčiť faktory, ktoré by mohli zhoršiť stav pacientov.

Okrem toho je dôležité obrátiť sa na sociálneho pracovníka alebo profilového konzultanta, ak pocítite silný stres, zmätok a podobné okolnosti. Je potrebné zdieľať svoje skúsenosti s ošetrujúcim lekárom.