Hlavná

Ovčie kiahne

Ako liečiť viacfarebnú lišaj

Toto plesňové ochorenie kože sa tiež nazýva pityriáza. Táto infekcia postihuje hornú vrstvu pokožky väčšinou mladých ľudí bez ohľadu na pohlavie. Huba sa po dlhom pobyte na slnku, počas tehotenstva a so zníženou imunitou často objavuje na koži.

Zbavenie schémy liečby

Choroba sa vyskytuje spravidla asymptomatická a nie je infekčná. Liečba viacfarebných lišajníkov u človeka je predpísaná lekárom (dermatológa), ktorý by mal byť konzultovaný o detekcii červenkastých alebo hnedastých škvŕn na tele. Liečba choroby sa vykonáva na ambulantnej báze bez toho, aby pacientovi poskytla pracovnú neschopnosť. Často na zvýšenie účinnosti terapie lekár odporúča kombinovať rôzne techniky. Rýchlo odstráňte hubu môže byť kombináciou:

 • vyvážená výživa;
 • užívanie antifungálnych liekov;
 • aplikácia lokálnej terapie.

Low-Carb diéta

Ak výsledky testov ukázali, že pacient má zníženú glukózovú toleranciu, lekár odporúča špeciálnu diétu s nízkym obsahom sacharidov. Jej podstatou je znížiť spotrebu potravín obsahujúcich jednoduché uhľohydráty. Preto sa pacient musí vzdať:

 • sladkosti;
 • hrozno, banány;
 • pečenie a chlieb z bielej múky;
 • kukurica;
 • zemiaky;
 • biela ryža;
 • sladké nápoje;
 • masové mäsové jedlá;
 • údené produkty;
 • konzervované potraviny;
 • korenie a marinády;
 • strukoviny;
 • syr.

liečenie

Liečba, ktorá zbavuje človeka doma, je použitie antifungálnych činidiel a prípravkov s keratolytickým účinkom. Posledné mená zničia väzby s nadsadenými šupinami, než pomáhajú pri rýchlej obnove epidermy a pri odstraňovaní pôvodcu ochorenia z jeho štruktúry. Antimykotiká zabraňujú reprodukcii huby a jej ďalšiemu šíreniu v tele. Na liečbu tejto choroby boli najúčinnejšie, lieky týchto skupín sa skombinovali.

Prípravky proti lišajnikom u ľudí

Na liečbu sa používa komplexná terapia, čo znamená použitie rôznych liekov. Hlavné kritériá pre úspech terapie - kontinuita a systémový príjem liekov. Dokonca aj malé prerušenia liečby môžu viesť k rastu húb. K dnešnému dňu hlavnou terapeutickou metódou na potlačenie farebnej deprivácie je použitie lokálnych antimykotických činidiel - masti, spreje, šampóny, krémy. Potreba liečiť ochorenie tabletami systémového účinku sa vyskytuje veľmi zriedkavo.

Keratolytické činidlá

Tieto lieky sa používajú pri komplexnej liečbe viacfarebných lišajníkov. Medzi keratolytickými liečivami patrí resorcinol a salicylalkohol. Na liečenie plesňových ochorení sa aplikujú na lokalizačné škvrny (spravidla sa nachádzajú v oblasti slabín, na zadnej strane a žalúdka). Účinok keratolytických liečiv je zameraný na zmäkčenie a následné odstránenie hornej vrstvy kože ovplyvnenej infekciou. Zvyčajne je dokonca aj táto liečba dostatočná, pretože lišajník ovplyvňuje iba hornú vrstvu dermy.

Antimykotická terapia

Príčinným činidlom je kvasnicovitá huba, preto sa na liečenie tohto ochorenia používajú antimykotiká. Dermatológ rozhodne, ktoré lieky sa majú použiť pre pacienta, ale spravidla sú pacientmi s plesňovou infekciou predpísané deriváty imidazolu. Ak sa viacfarebný lišajník objavil na hladkej koži, terapia sa často obmedzuje na použitie lokálnych liekov.

V prípadoch rozšírenia škvŕn v oblasti pokožky pokrytých vlasmi sa vonkajšie antimykotiká kombinujú s prípravkami všeobecného účinku. Je to spôsobené tým, že huba, lokalizovaná vo vlasových folikuloch, je extrémne slabo ovplyvnená pôsobením miestnych liekov. Systémové antimykotické lieky predpisujú aj lekári v prípadoch zlej tolerovanej lokálnej liečby lišajových škvŕn.

tablety

Príčinou vzniku pityriázy je huba, ktorá žije na koži každej osoby a začína sa rozmnožovať za vhodných podmienok. Táto choroba patrí k počtu chronických a v aktívnej fáze, vyzerá to ako olupovanie rôznych tvarov a priemerov umiestnených na koži. Ako vyliečiť pityriázu, rozhoduje dermatológ. V určitých prípadoch lekár predpisuje podávanie tabliet so systémovým účinkom. Typicky odborník predpisuje niektorý z nasledujúcich liekov:

 1. Ketokonazol. Tablety majú silný antifungálny účinok, ale sú zakázané pre tehotné ženy, ženy s laktáciou, alergie. Liečte lišu Ketonazol má byť 1-2 mesiace, s dennou dávkou 200 až 400 mg.
 2. Grizeofulvín. Droga je demokratická cena, čo ju robí v dopyte medzi pacientmi. Odporúčaná dávka pre dospelého je 500-1000 mg. Použite nápravu pred úplným vyliečením ochorenia (keď prejdú všetky príznaky).
 3. Rumikoz. Priebeh liečby tabletami je 7 dní. Pred použitím lieku je povinná lekárska konzultácia, pretože Rumikoz má veľa kontraindikácií. Denná dávka pre dospelého je 2 kapsuly.

Antifungálne prípravky na lokálne použitie

Ako môžem liečiť varix s lokálnymi liekmi? Na tento účel platí:

 • Terbinafín (krém);
 • Klotrimazol (roztok alebo masť);
 • sprej Bifosin;
 • kyselina salicylová (masť);
 • šampón Nizoral;
 • spray Mycospores;
 • salicylová voda;
 • kyselina boritá.

Ako na liečbu zbaviť doma

Pred výberom spôsobu ako sa zbaviť toho, že ste sa doma zbavili, musíte potvrdiť diagnózu navštívením lekára. Samoliečba niekedy vedie k negatívnym následkom, čo komplikuje stav človeka. Vlastné liečba hubových chorôb sa často používajú Andriasian kvapalina, masť Wilkinson, rezorcinol s obsahom alkoholu kyseliny salicylovej a ďalších farmaceutických činidiel. Pri úspešnej liečbe by sa uvedené lieky mali používať najmenej jeden týždeň. Po aplikácii exfoliačných roztokov a masti je zobrazené umývanie v kúpeľni s žinenkou.

Chatter s kyselinou salicylovou

Ako liečiť pityriázu doma? Mnohí dermatológovia na tento účel odporúčajú lacný, ale veľmi efektívny nástroj - Tsindol (chatka). Zloženie roztoku zahŕňa glycerín, oxid zinočnatý a niekoľko ďalších látok (alkohol, mastenec atď.). Účinok lieku je zameraný na dezinfekciu kože a hojenie rán. Navyše chrobák má antialergické a analgetické účinky, takže sa používa na liečbu mnohých iných chorôb.

K tomu je roztok rozmazaný škvrnami a pokožkou susediacej s nimi 1-3x denne s vatovým tampónom. Pred použitím si fľašku pretrepte so Zindolom. Liečivo je účinné v boji proti mikróbom, plesňovým infekciám, parazitom, ktoré postihujú epidermis. Riešenie urýchľuje proces regenerácie poškodenej kože.

Serno-salicylová masť

Túto lokálnu drogu je možné zakúpiť v akejkoľvek lekárni. Serno-salicylová masť má antiparazitárny a antiseptický účinok. Čo môžem urobiť, ak nemôžem nájsť tento prostriedok? Môžete si kúpiť oddelene sírovú a salicylovú masť a potom ich aplikovať, miešajúc sa v dlani. Síra, ktorá sa dostáva na kožu, má antibakteriálny účinok a kyselina salicylová zvyšuje jej vlastnosti a dodáva protizápalový účinok.

Ľudové recepty

Okrem tradičnej terapie je možné liečiť depriváciu ľudovými prostriedkami - to urýchli proces obnovy. Pred použitím nižšie opísaných receptov sa poraďte s lekárom. Účinnými prostriedkami alternatívnej medicíny, ktoré pomáhajú liečiť viacfarebné lišajníky, sú:

 1. Očkovacie vody. Osušte postihnutú pokožku bavlneným tampónom ponoreným do 3% octu. Opakujte procedúru liečby tak, aby ste ju zbavili až štyrikrát denne, až kým nezmiznú úplne.
 2. Komprimujte infúziou ľubovníka bodkovaného. 20 g bylín nalejte 200 ml vriacej vody. Po 45 minútach roztiahnite kvapalinu a použite na pleťové vody z farebného odfarbenia. Každodenné ošetrenie vykonajte.
 3. Cibuľa a cesnak proti farebným liškám. Nakrájajte zeleninu na strúhadlo, stlačte džús, nasypte gázu v kvapaline, niekoľkokrát ju zložte a prilepte na postihnutú kožu. Odporúča sa dvakrát denne komprimovať.

Salicylový alkohol z lišajníkov

Ak je na koži lišejník, nie je potrebné chodiť do lekárne za drahé lieky. Existuje názor, že kyselina salicylová z lišajníka sa zbavuje nie horšieho ako známe dermatologické lieky. Kyselina salicylová je lacný a účinný prostriedok proti kožným problémom. To vysvetľuje jeho popularitu medzi obyvateľmi.

Vlastnosti a pôsobenie salicylového alkoholu

Salicylový alkohol je dobrým antiseptickým roztokom s nasledujúcimi výhodami:

 • úspešne bojuje proti baktériám a plesňovým infekciám na epiteliu, narušuje syntézu bielkovín v spórach húb;
 • Používa sa pri liečbe akné, akné a iných zápalových ochorení kože vďaka protizápalovým vlastnostiam alkoholu;
 • v malej koncentrácii pôsobí exfoliačne na hornú vrstvu pokožky a napomáha jej normálnej tvorbe;
 • Potláča vylučovanie mazových žliaz, čistí nahromadené nečistoty;
 • potláča sekréciu potných žliaz a používa sa pri hyperhidróze ako samostatné činidlo alebo v kombinácii s kyselinou boritou.

Nespornou výhodou salicylového alkoholu je, že na rozdiel od iných viaczložkových liekov nespôsobuje alergie.

Ako sa kyselina líši od alkoholu?

Salicylalkohol je roztok kyslých kryštálov rozpustených v lekárskom etylalkohole. Používa sa v medicíne ako antiseptické a protizápalové liečivo. Kyselina salicylová sa vyrába vo forme priehľadných kryštálov a používa sa nielen v medicíne, ale aj v priemyselnej výrobe, vo výrobe farbív a liečiv.

Čo je efektívnejšie?

Podľa indikácií a opatrení sú obe riešenia identické. Salicylový alkohol z lišajníkov nie je taký účinný ako kyselina: je oveľa účinnejší a pôsobí rýchlejšie ako alkohol. Kyselina zabíja huby a spóry, čo im neumožňuje dosiahnuť inkubačné obdobie. Preto, aby sa rýchlo zbavili lišajníkov, je žiaduce používať kyselinu salicylovú alebo iné lieky: roztoky alebo masti na nej založené. Ak nemôžete získať kyselinu, je povolené používanie alkoholu. Existuje len jedna nevýhoda: čakanie na efekt bude trvať dlhšie.

Použitie kyseliny salicylovej v rôznych druhoch lišajníkov

Salicylové alkoholové boje s prejavmi lišajníkov rôznych typov. Prísne pokyny na použitie pre každý typ deprivácie nie sú. Pri používaní dodržujte nasledujúce pravidlá:

 • Liečba je znížená na lokálnu liečbu infikovaných povrchov 2-4 krát denne;
 • Pred aplikáciou kyseliny je povinné testovať možnú alergickú reakciu.
Späť na obsah

Ako sa zbaviť kožného ochorenia

Kožného ochorenia je najviac nákazlivá a nebezpečná forma plesňových infekcií. Môžete ho chytiť po kontakte s bezdomovcami, v tomto prípade s mačkou. Je rozdelená na 2 odrody:

 • mikrosporia - je infikovaná zvieraťom;
 • trichofytóza - infekcia je možná z ľudského nosiča.

Je to nazývaný ringworm, pretože najčastejšie sa vyskytuje vo vlasoch, ktorý sa rozbije, ak sa liečite huby. V léziách sú viditeľné okrúhle škvrny ružovej farby, ktoré sú niekedy sprevádzané lúpaním. Pre úspešný výsledok je lepšie kombinovať masť z lišajníka a lokálne namazať postihnuté oblasti 2-3% roztokom kyseliny alebo sírovou salicylovou masťou.

Liečba červených lišajníkov

Tento typ ochorenia kože bol študovaný menej ako iné, ale dokázalo sa, že vzniká kvôli zníženej imunite. Potvrdenie, že pochádza z baktérií a húb, zatiaľ nebolo nájdené. Charakterizované vyrážkou malých pichľaviek, ktoré sú veľmi svrbiace, postihnuté oblasti sú šupinaté a tvoria sa trhliny. Red lichen nie je hubové ochorenie, ale salicylový alkohol je efektívna metóda boja proti nemu. Ale pre tento typ je lepšie použiť salicylovú masť - už nevyschne suchý epitel. Na zlepšenie účinnosti terapie sa kombinuje s masťou síry a dechtom. Ale mali by ste byť opatrní a nepreháňajte ju sírovou masťou, pretože je jedovatý vo veľkých dávkach.

Kyselina z ružovej Zhibery

To je nazývané ružové zbaviť, zbaviť alebo choroba Zhibera. To môže vyplynúť z dôvodu stresu, alergií, nízkej imunity po ARI. Lishai Zhibera vyvoláva vzhľad škvŕn, medzi ktorými je jedna matka, väčšia veľkosť, všetky škvrny ružovej farby s peelingom. Neodporúča sa používať kyselinu salicylovú z ružovej zhibery, pretože dráždi epitel. Ale táto skutočnosť je v rozpore s mnohými pozitívnymi prehľadmi ľudí, ktorí v takejto deprivácii používali kyselinu. Aby ste sa ochránili, je lepšie použiť riešenie s masťou "Celestoderm". Najprv sa aplikuje kyselina a po nej - tenká vrstva masti. Po nanesení krému sa toto miesto lepšie nezmáča a nezmení sa do bavlny.

Zvláštnosťou tohto typu huby je to, že sa spontánne vyskytuje a tiež zmizne za 6-8 týždňov, aj keď nie je liečená.

Odstránenie štipľavých lišajníkov

Pityriasis versicolor alebo farba nie je úplne známy, ale hubová povaha výskytu nesmie byť odmietnutý, pretože antifungicida dobré pomocníkmi, ako sa zbaviť tohto lišajníku. Pri nedostatku sa malé škvrny nahnevanej farby objavia bez svrbenia. Pri liečbe pityriasis kyselina salicylová versicolor 3% roztok bol aplikovaný na postihnutú oblasť a je potiahnutý tenkou vrstvou výživný krém (prednostne deti), aby sa zabránilo odlupovaniu. Účinne lieči kožnú lišaj a salicylovú masť v koncentrácii 5%.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Použitie salicylovej masti nie je žiaduce pre tehotné ženy, laktácie a pre malé deti - je lepšie odobrať povolenú drogu v lekárni z huby. Nie je žiaduce použiť kyselinu pre ľudí s poškodením obličiek a pacientov náchylných na alergie. Kyselina salicylová zmierňuje epiteliálny obal, takže ľudia s kupperózou a tenkou pokožkou by sa mali zdržať používania kyseliny.

Pri externom používaní roztoku u ľudí sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • alergické reakcie;
 • pálenie, svrbenie, sčervenanie v ošetrenej oblasti;
 • vo veľmi zriedkavých prípadoch je možná individuálna intolerancia zložky.
Späť na obsah

Predávkovanie Príznaky

Predávkovanie s takýmito liekmi sa zdá byť nemožné, avšak v niektorých prípadoch sú zaznamenané prípady otravy a predávkovania, ktoré sú charakterizované týmito príznakmi:

 • rany na slizniciach, výskyt vredov na nich;
 • silná, horiaca bolesť;
 • zhoršenie sluchu a strata uší;
 • môže dôjsť k krvácaniu z nosa, ďasien, niekedy aj vnútorných orgánov - v žalúdku.
Späť na obsah

Ako nahradiť?

V prípade, že kyselina nemožno použiť z nejakého dôvodu proti odstránili jej hlavné náprotivkom - salicylovej masti, ktorá sa používa, ako sa zbaviť kožných infekcií, a je k dispozícii v koncentrácii - 2%, 5%, 10% a 60%. Nasledujúci masti - celá analógy sú použité namiesto kyseliny sírovej: salitsilovo- a síry dechtové masti - ako súčasť každého z nich je kyselina salicylová, ale v nižších koncentráciách. Niekedy ošetrenie predpísané kyselina boritá, ale opatrne, pretože jeho silné antiseptický účinok, a niekedy je veľmi vysušovať poškodené miesta na tele.

Pityriáza (farebná) lišaj

26. októbra 2012

Pityriáza (viacfarebná) lišaj Je choroba, ktorá sa vyvíja pod vplyvom chronickej mykotickej infekcie, ktorá sa šíri na stratum corneum epidermis.

Spoločný názov "pásový opar" bola známa v staroveku, kedy sa doba stanovená takmer všetkých kožných ochorení, v ktorých farebné šupinatá miesta sa objavia na povrchu kože. Táto infekčná patológia sa často prenáša na človeka dedením. Táto choroba je častejšia u ľudí, ktorí žijú v krajinách s veľmi horúcou klímou.

Príčiny Peregrine lišejníkov

Príčinou ochorenia je ochorenie huby Pityrpsporum orbiculare a Malassezia furfur, ktoré sa vyvinú v stratum corneum a folikuloch. Existuje mierna nákazlivosť choroby. Podľa odborníkov je vývoj ochorenia u človeka nejakým spôsobom ovplyvnený silným a pretrvávajúcim potentizovaním, zvláštnosťami chemického zloženia potu a tiež individuálnymi vlastnosťami každej osoby. Existujú aj štúdie, ktoré naznačujú častejšiu manifestáciu ochorenia u pacientov s pľúcna tuberkulóza. Najčastejšie sa farebná deprivácia vyskytuje u mladých ľudí oboch pohlaví. Veľmi zriedkavo je choroba diagnostikovaná u detí predškolského veku. Choroba však niekedy postihuje kožu detí, imunitný systém oslabený diabetes mellitus, vegetatívny neuróza so zvýšeným potenie. V tomto prípade je dôležité okamžite poskytnúť liečbu farebnej deprivácie a rozhodnutie o tom, ako liečiť túto chorobu, by malo byť prijaté výlučne lekárom.

tehotenstvo, ako aj hormonálna nerovnováha, vyvolané inými príčinami, je tiež faktorom prispievajúcim k prejavu tejto choroby.

Symptómy pityriázy

Keď sa choroba vyvíja, jednotlivé časti kože sú postupne ovplyvnené. Majú škvrny, ktoré majú žltohnedú farbu s ružovým nádychom. Toto miesto sa spočiatku objaví v ústia vlasových folikulov, po ktorom sa začína zvyšovať. Neskôr sa škvrny spájajú a zaberajú veľké oblasti pokožky, pripomínajúc zároveň druh geografickej mapy. Farba miesta sa tiež mení: stmavne, stáva sa hnedou a káva. Preto sa táto choroba nazýva "farebný lichen". Také škvrny nezvyšujú úroveň kože. Vyjadrené príznaky viacfarebné zbavenie pacienta, spravidla, neobťažujú. Obrysy škvŕn sú väčšinou okrúhle, oválne, niekedy valcovité. Iba príležitostne sa ochorenie prejavuje v mieste lézie miernym svrbením a slabým odlupovaním kože. Liehovina sa nachádza hlavne v hornej časti ľudského tela: na hlave, na krku, na chrbte a na hrudi, na vonkajšej strane ramien. U detí a dospievajúcich sa choroba najčastejšie prejavuje na hrudi, krku, v podpaží, na bruchu.

Existuje niekoľko druhov lišajníkov, ktoré sa líšia štruktúrou. Preto v závislosti od typu ochorenia je predpísaná viacfarebná lišajová liečba. Lekári to vybrali
žltá pityriazis lichen, čierna pityriáza lišajník, achromický pityriózny lichen. Preto predtým, ako sa rozhodne, ako vyliečiť hnačku, má lekár vykonať dôkladnú diagnostiku.

Choroba môže trvať dlhú dobu: niekoľko mesiacov a dokonca rokov. A aj po úplnom vyliečení choroby niekedy po chvíli môže dôjsť k jeho relapsu.

diagnostika

Lekár dokáže stanoviť túto diagnózu bez ťažkostí a založiť svoje závery na typickom klinickom obrázku choroby. Ak sa však pri diagnostike objavia určité ťažkosti, používajú sa niektoré pomocné diagnostické metódy. Na tento účel sa používa tzv. Baldzerov jódový test. Koža postihnutá ochorením sa lubrikuje 5% roztokom alkoholu jód. V takomto prípade budú miesta s uvoľnenou hornou vrstvou kože intenzívnejšie zafarbené ako zdravá pleť. Namiesto jódu sa niekedy používa aj 1-2% roztok anilínových farbív. Okrem týchto metód sa používa aj fenomén "hoblín" (tzv. Bénierov príznak). Ak sú škvrny škrabané nehom, vrstva rohovky sa uvoľní a horné stupnice sa oddelia. V diagnostickom procese sa na detekciu lézií pokožky skrytých voľným okom používa ortuťovo-kremenná lampa. Takýto výskum sa nevyhnutne vykonáva v temnej miestnosti. Svetelné lúče prechádzajú cez drevený filter - sklo impregnované soľami niklu. V tme budú škvrny na postihnutých oblastiach červeno-žlté alebo tmavohnedé svetlo. Odhaľovaním takýchto skrytých ohniská je možné vykonať adekvátne a rýchle ošetrenie a napokon vyhnúť sa komplikáciám, ako aj opakovaným prejavom ochorenia. Na potvrdenie ochorenia sa používa aj mikroskopické vyšetrenie materiálov odobratých z miesta lézie.

V niektorých prípadoch je v procese stanovenia diagnózy potrebné odlíšiť chorobu od syphilitic roseola, ružové zbavujú Zhiberu. Tieto ochorenia vykazujú podobné znaky, avšak s určitými rozdielmi.

liečba

S cieľom poskytnúť účinnú liečbu pacientom s diagnózou pityriázy je nevyhnutné používať antimykotiká, ktoré sa aplikujú zvonka, a je tiež dôležité dezinfikovať bielizeň. Antimirkoticheskie riešenia, ktoré sa používajú, ak lekár predpisuje liečbu pityriázy, môžu byť použité v rôznych formách. Takže prax aplikácie masti, roztokov, krémov sa praktizuje. Najmä je menovaný bifalazol, salicylalkohol a salicylovej masti, resorcinolalkohol, sírová masť, terbinafín, Mikozolon, tsikloperoks, klotrimazol atď. Všetky prostriedky sa používajú až do vymiznutia viditeľných prejavov ochorenia. Definovaním spôsobu liečenia bežných štipľavých lišajníkov, lekár predpisuje podávanie bežných antimykotik, ktoré umožňujú urýchliť proces obnovy. Sú to drogy ketokonazol, itrakonazol. Niekedy sa používa antimykotikum aj vo vnútri, čo pomáha zabrániť výskytu recidív v budúcnosti.

Pri liečbe ambulantnej liečby. Pri výbere toho, čo má liečiť chorobu, odborník neodporúča dodržiavať určitú diétu. Zároveň je v niektorých prípadoch možná liečba ľudovými prostriedkami. Celková prognóza na liečbu ochorenia je priaznivá: pri absencii preventívnej liečby a prítomnosti faktorov prispievajúcich k ochoreniu sa však môže znova prejaviť.

Niekedy je stratený pod vplyvom slnečného žiarenia. V tomto prípade zostanú biele oblasti na mieste lézie, pretože koža sa nedá zapáliť do slnka. Tento jav sa nazýva psevdoleykodermoy.

Ale aj tak by pacienti mali vedieť, že aj napriek relatívne ľahkému vyliečeniu, po dlhšom spätnom získavaní času je potrebný návrat pôvodného pigmentu kože. Navyše v horúcom období sa niekedy vracia ochorenie alebo pigmentácia kože.

Liečba ľudovými metódami

Existuje mnoho receptov ľudovej medicíny, ktorých používanie sa praktizuje s depriváciou. Môžete pripraviť odvar z eukalyptu a otočí sa, pričom rovnaké časti listov týchto rastlín. Tri lyžice tejto zmesi nalijeme 1 liter horúcej vody a 40 minút pripravíme vo vodnom kúpeli. Naplňte vývar, môžete ho použiť ako pleťové vody a kompresie.

Gadgety môžu byť tiež vyrobené zo skutočného celandine, pri príprave ktorého jedna polievková lyžica by mala byť naliata cez noc 400 ml vriacej vody a trvali na 20 minút.

Účinné pleťové vody z repy a citrónu. Aby ste túto zmes vyrobili, musíte ju stlačiť z čerstvej repy a jedného citrónu. Taký liek sa môže používať buď vo vnútri alebo vonku. Vnútri musíte užívať 100 ml trikrát denne počas dvoch týždňov. Vytvárajú tiež kompresy z vibránu. Spočiatku je potrebné ich zmraziť, pretláčať cez sito a pridať do zmesi rovnaké množstvo vody, vypustiť. Kompresia sa aplikuje na miesto lézie dvakrát denne a zmes sa ponechá 40 minút.

Pripravte si masť z ľubovníka a brezového dechtu. Spočiatku je potrebné miešať rozdrvenú čerstvú bylinku ľubovníka s jemným maslom v rovnakom pomere. Potom pridajte ďalšiu časť brezového dechtu a premiešajte všetko v homogénnej mase. Táto masť sa uchováva v chladničke a aplikuje sa raz denne: mala by byť aplikovaná na postihnutú oblasť na utierke 40 minút.

Popri opísaných receptúrach sa používajú aj iné ľudové metódy, napríklad masť z koreňa bielych šovinistov založených na vazelíne. Vnútorne vezmite odvar z liečivých rastlín: celandín, liečivá veronika, sladkého drievka, rašelina, koreň púpavy, zoster, mäta.

Liečebné kúpele sú vyrobené z borovice a tansy: na jednej kúpeli je potrebné pripraviť odvar z jedného plného lístka plechových ihličiek a rovnakého množstva tansy trávy. Do kúpeľa sa pridajú vývar spolu s 1 kg morskej soli. Kurz liečby trvá pätnásť dní, kúpeľ sa má užívať každý deň pred spaním. Tiež účinný ako odvar a infúzie akýchkoľvek častí lopúcha.

Ďalšia masť sa pripravuje z niekoľkých zložiek: musíte brať 2 polievkové lyžice. lyžice koreňa lopúcha, predbežne rozdrvené, 10 kvetov z nechtíka, 15 kužeľov chmeľu. Všetky tieto zložky zaspávajú v 200 ml vody a varia sa 20 minút pri nízkej teplote. V filtrovanom vývaru sa pridajú 2 polievkové lyžice. lyžice koreňového práškového cukru, rovnako ako 100 ml vazelíny. Masť by mala byť dobre zmiešaná a ochladená, potom dvakrát denne sa aplikuje na postihnutých miestach a zbaví sa 40 minút.

prevencia

Preventívne opatrenia sú veľmi dôležité v prípade, že je lišejník diagnostikovaný s jedným z členov rodiny. Je dôležité dôkladne preskúmať všetkých ľudí, ktorí sú v kontakte s pacientom. Okrem toho sa skúška uskutočňuje použitím luminiscenčnej lamy. Oba oblečenie a lôžko pacienta by mali byť dezinfikované, vriace veci roztoku uhličitanu sodného a starostlivo žehliť.

Na prevenciu ochorenia by sa nemalo nosiť syntetické oblečenie. Je dôležité monitorovať svoju hygienu každý deň a robiť vodné procedúry. Okrem toho by sa mali použiť niektoré metódy na boj proti zvýšenému potenie tela.

Ľudia, ktorí sú náchylní na túto chorobu, v horúcich letných dňoch, musia pravidelne utrieť pokožku salicylovým alkoholom alebo okyslenou vodou, na prípravu ktorej sa používa citrónová šťava alebo ocot. Niekedy, približne raz za tri týždne, sa tiež môžu použiť antifungálne látky na prevenciu recidívy choroby.

Pacienti, u ktorých je diagnostikovaná viacfarebná lišajnica, by nemali byť vystavené silnému zaťaženiu, dlhému pobytu na slnku, podliehať stresu a nosiť syntetické bielizeň.

Pityriáza alebo viacfarebné lišajníky: príčiny, príznaky, liečba

Pitiriazis lichen (alebo farebný lišajník) je hubová lézia povrchnej hornej vrstvy kože (epidermis) u ľudí.
Latinský názov: Pityriasis versicolor
Kód ICB10: B36.0
Synonymá: zbaviť sa žltej, lichenovej, viacfarebnej, slnečnej huby, slnečného alebo plážového lišajníka.

Liečba pityriázy - u dermatológov.

obsah:

dôvody

Jediným dôvodom pre vznik pityriázy u ľudí je kvasnicovitá huba Pityrosporum (to znamená, že sa podobá kvasinkám).
Tento patogén má tri formy: Malassezia furfur (mycélia forma), Pityrosporum orbiculare (kruhový tvar) a Pityrosporum ovale (ovál huba). Za normálnych okolností, kože človeka môže byť Pityrosporum orbiculare a Pityrosporum ovale, ale nespôsobujú šindle. Po týchto foriem hubou pohybu do tvaru Malassezia furfur, osoba vyvíja mnohofarebný lišajníkov.

Najmä mladí ľudia, väčšinou muži, sú chorí v krajinách s horúcou a vlhkou klímou. Deti a starí ľudia zriedkavo ochorejú.
Ak sa u dieťaťa alebo staršej osoby objaví šialený lišaj, je potrebné pozrieť sa na základnú chorobu alebo predisponujúci faktor, ktorý viedol k vzniku plesňových infekcií na koži.

Choroba je chronická, často dochádza k relapsom.

Zápallivosť (infekčnosť) je nízka. To znamená, že huba sa, samozrejme, prenáša z človeka na človeka. Je však nepravdepodobné, že sa budete môcť nakaziť od pacienta so zlomyseľnou dystóniou. Koniec koncov, s pravdepodobnosťou 90%, je to príčinný činiteľ pre každú osobu na Zemi.

Okrem hlavného dôvodu existujú predisponujúce faktory, ktoré prispievajú k vývoju huby v ľudskej pokožke:

 • diabetes mellitus a iné endokrinné ochorenia,
 • HIV a imunodeficienciu v dôsledku liečby rakoviny krvi,
 • zvýšené potenie ľudského tela,
 • zdôrazňuje,
 • dedičná predispozícia, špeciálne zloženie potu a prebytok kožného mazu,
 • choroby tráviaceho traktu,
 • vo všeobecnosti - zníženie imunity, ktoré je určené na boj proti hubám.

príznaky

 • Hlavné symptómy a sťažnosti pacientov: škvrny, mierne svrbenie a odlupovanie.

 • Hlavným príznakom viacfarebných lišajníkov sú škvrny na koži rôznych farieb: ružové, biele a žltohnedé škvrny.

 • Na škvrnach sa objaví peeling vo forme malých šupín podobných pšenicovým otrubám. Preto bol tiež nazývaný "pityriáza".
 • Umiestnenie bodov: ramená, ruky, krk, horné telo (chrbát, hrudník), brucho. Na tvári - veľmi zriedkavo.
 • Veľkosť škvŕn je od niekoľkých mm do 2-3 cm.
 • Vzhľad je postupný: škvrny sú najprv malé, jednotlivé, potom sa zlučujú do konglomerátov. Na periférii - aj izolované malé škvrny.

 • Zápal nie je prítomný: nie je žiadna bolesť, nie je edém, nie je žiadne hnisanie.
 • V lete na pozadí zdravej opálenej kožných lézií javí ako biele škvrny, ako huba ovplyvňuje pigmentových kožných buniek (melanocyty) a neumožňuje im akumulovať pigment.
 • Na mojej hlave

  Ak sa pityriáza nachádza na pokožke hlavy, nazýva sa seborea alebo lupiny.

  Príznaky sú úplne rovnaké - škvrny, šupinatá pokožka hlavy, peeling. V tomto prípade je najčastejšie len peeling a znepokojenie pacientov.
  Ako liečiť pityriázu na hlave a iných chlpatých miestach tela - áno, rovnako ako v iných častiach tela. Len si nemali zvoliť krém ani masť, ale sprej alebo roztok na vonkajšie ošetrenie pokožky a šampón s antifungálnou látkou.

  diagnostika

  Diagnóza pityriázy u osoby je založená na:

  1) Hlavné príznaky: škvrny na koži rôznych farieb, zlúčenie do konglomerátov.

  2) Štipľavý peeling škvŕn.

  3) Škvrny bez zápalu.

  4) Diagnóza pod mikroskopom je hlavným príznakom viacfarebného lišajníka. Odstráňte olúpané kožné častice z povrchu škvŕn, ošetrujte alkalickým roztokom draslíka a pozrite sa pod mikroskopom. Ako huby, tak ich mycelium sú viditeľné.

  5) Kontrola pokožky pod lampou z dreva. Drevená lampa je ultrafialová žiarivka s lupou na vyšetrenie pokožky.
  Škvrny štipľavých lišajníkov pod drevenou lampou poskytujú žltozelenú žiara, ktorá sa líši od okolitej kože alebo červenohnedej. A viacfarebné škvrny lišajníka produkujú aj iný žiarič pod drevenou lampou.

  6) Test jódu alebo Balcerov test sú dôležitým diagnostickým symptómom. Môže sa vykonávať doma, a ak nie, dá sa predpokladať, že ste sami diagnostikovali farebné lišajníky.
  Vezmite tinktúru jódu, škvrny škvrny a okolitú zdravú pokožku. Po niekoľkých sekundách utrite, takže na koži nie sú žiadne kvapky jódu. Zdravá koža sa stáva žltkastou a škvrny pityriázy znižujú príliš jód a stávajú sa hnedou.

  Diferenčná diagnostika sa vykonáva:

  • S nónom Beckerom v štádiu, keď ešte nie je žiadny rast vlasov. Prečítajte si článok o nevšednom Beckerovi.
  • S ružovým hnačkou Zhibera aj v počiatočnej fáze. Prečítajte si materiál o ružovom lišejníku.

  liečba

  Liečba pityriázy má iba kozmetické indikácie, pretože nie sú prítomné ani zápaly ani lézie iných orgánov s touto chorobou. Takíto pacienti nie sú nákazliví, keďže huba je prítomná takmer u všetkých ľudí, je to len v imunite.

  Ako liečiť pityriázu:

  1) Korekcia základnej choroby (ak existuje), ktorá viedla k výskytu otriparóznych lišajníkov. Nesmieme zabúdať na tento smer. Je potrebné zbaviť sa provokujúceho faktora.

  2) Lokálna starostlivosť o pleť.

  Je vždy držaný.
  Používajú sa krémy, masti, šampóny, spreje a roztoky s antifungálnymi (antimykotickými) činidlami.

  • Ketokonazol (mycosoril alebo nizoral) - masť alebo krém. Mazané postihnuté oblasti boli zbavené 1-2 krát denne počas 3 týždňov - až do vymiznutia príznakov pityriázy.
  • Acriderm GK. Prečítajte si viac o Acryderme GK Jedná sa o masť, ktorá obsahuje betametazón + klotrimazol + gentamicín. Používa sa pri zriedkavej čiernej hnačke, hlavne pri kombinovanej sekundárnej infekcii a vysokej závažnosti vyrážok. Liečba trvá 1-2 týždne, potom pokračujte v pravidelných, non-hormonálnych krémoch.
  • Trider. Prečítajte si viac o Triderme Toto je západný analóg Acriderm GK, len drahší. Pokyny na použitie sú rovnaké.
  • Šampón Nizoral - na umývanie tela a hlavy. Hlava by mala byť tiež liečená, pretože lupiny sú prítomné takmer u všetkých pacientov s farebnou depriváciou.

 • Bifonazol (krém alebo roztok) - postihnutú kožu namažte 1-2 krát denne počas 3 týždňov.
 • Presne tá istá liečebná schéma pri použití nasledujúcich lokálnych protiplesňových činidiel:

  • Clotrimazol (krém alebo roztok),
  • miconazol (krém),
  • terbinafín (lamizil) - smotana,
  • fungoterbine (sprej alebo gél),
  • oxykonazol (krém),
  • termoklín (sprej alebo krém).

  V prípade, že multi-farebné šindle ovplyvní oblasti sa rast vlasov (na hlave, v slabinách, na stydké pysky alebo penisu), je lepšie nepoužívať masti alebo krémy a spreje alebo riešenie vyššie uvedených liečiv.

  3) Všeobecné ošetrenie.

  • s bežnými léziami na veľkých plochách kože,
  • s oslabenou imunitou,
  • s neúčinnosťou lokálnej liečby po 2 týždňoch.

  Niekoľko dermatológov však odporúča, aby vždy používali systémové antifungálne lieky súbežne s krémami alebo masťami. Účinnosť takejto liečby je vyššia vďaka účinku na huby vo vlasových folikuloch.

  varovanie: všeobecné liečenie bez lokálnej liečby je neúčinné!

  Antifungálne lieky sú predpísané v tabletách alebo kapsulách, ktoré sa musia užívať perorálne.

  • Fluconazol (v kapsulách 150 mg). Ako užívať: 2 kapsuly 1 krát za týždeň - počas 2 týždňov. To znamená, že v pondelok vzali 2 kapsuly, o týždeň neskôr - 2 ďalšie kapsule. Rýchle, lacné a efektívne.

 • Itrakonazol - 200 mg jedenkrát denne - 1 týždeň.
 • Ketokonazol - 200 mg jedenkrát denne - po dobu 3-4 týždňov.
 • Približná schéma liečby pityriázy

  1. Fluconazol - 2 kapsuly 1 krát za týždeň - 2 týždne.
  2. Šampón Nizoral - umyte si hlavu a telo každý večer prvý týždeň. A každý druhý deň - 2 a 3 týždne.
  3. Miesto Nizoralu pre telo môžete použiť Thermicon spray - 1 denne na postihnuté miesta - 3 týždne.
  4. Kyselina salicylová - namažte postihnuté miesta raz denne ráno.
  5. Prijatie multivitamínov (Complivit, Selmevit a ďalšie).
  6. Komplex opatrení na zvýšenie imunity. Prečítajte si článok - ako posilniť imunitný systém.

  Liečba pityriázy počas tehotenstva

  • Nepoužívajte žiadne antifungálne lieky vo vnútri, pretože môžu mať negatívny vplyv na plod.
  • Vonkajšie, lokálne, je najlepšie použiť šampón Nizoral. A to len v tých prípadoch, keď prínos pre telo matky prevyšuje riziko pre plod. Liečba by mala byť koordinovaná s vaším gynekológom.
  • Vo väčšine prípadov je lepšie čakať na doručenie a potom mať úplný priebeh liečby.
  • Pamätajte, že patogén neovplyvňuje plod a neovplyvňuje doručenie.

  Pri dojčení

  • Nevkladajte drogy dovnútra.
  • Neužívajte prsia maslom a krémami.

  Ako zhodnotiť účinnosť liečby?

  1. Prvý príznak by mal zmiznúť - odlupovanie škvŕn.
  2. Mala by byť zafarbená, aspoň ružová a hnedá. Biele škvrny môžu chvíľu pretrvávať, až pokožka rovnomerne opaľuje.
  3. V škrabaní z kože by nemali byť žiadne huby a vlákna mycélia húb.

  prevencia

  Nezabudnite: ak skvrny prešli, neznamená to, že sa nevrátia. Choroba je chronická, nemôže byť vyliečená navždy. Preto je prevencia povinná!

  • Prijatie ketokonazolu 400 mg raz za mesiac - každý mesiac. Alebo iné antifungálne liečivo.
  • V máji pred začiatkom letného obdobia: šampón Nizoral - umývajte raz denne - 3 dni v rade.
  • Pri celom liečebnom období umyte oblečenie o 95%.
  • Oblečenie by sa malo žehliť s horúcou žehličkou počas celej doby liečby.
  • Nenoste syntetické oblečenie - neabsorbuje pot.
  • Pri nadmernom potenie: používanie antiperspirantov a oblečenia sa často mení!
  • Liečba všetkých ochorení a náprava stavov, ktoré viedli k výskytu otriparóznych lišajníkov.
  • Posilnenie imunitného systému rôznymi spôsobmi je povinné.
  • Môžem ísť na solárium a opaľovať sa? V čase liečby - nie. Po ošetrení - môžete a dokonca potrebujete ľahko opaľovať sa na slnku, pretože slnečné svetlo zabíja patogén - hubu.

  Ľudové opravné prostriedky doma

  Ľudové opravné prostriedky doma
  V skutočnosti, moderné antimykotiká nie sú tak drahé opustiť svoju účinnú liečbu. Ľudových prostriedkov s tinea versicolor sú neúčinné, pretože nepôsobí na príčinu (huby) a nemajú žiadnu antimykotické účinky pri podaní. Hoci ako dodatočná liečba sa môžu používať ľudové metódy.

  Prevencia relapsu sa môže vykonať aj s použitím ľudových prostriedkov doma.

  1) Dechtové mydlo - mydlo postihnutých oblastí 1 denne.

  2) Boritá kyselina alebo boritanový alkohol - mastné škvrny 2-3 krát denne.

  3) 1 diel 3% ocot + 1 diel tinktúry jódu - zmiešajte v pohári, utrite škvrny na pokožke 1 krát denne.

  4) Ocot 3% - namažte postihnutú pokožku 2 krát denne.

  5) Odvar z bylinkami otáčania - navlhčite gázovú utierku s odvarom a naneste na postihnuté miesta 2-3 krát denne.

  6) Odvar z bylinkového vlašského orechu - navlečte gázovú obrúsku odvarom a naneste na postihnuté miesta 2-3x denne.

  7) kyselina salicylová. Na fórach na internete mnohí ľudia odporúčajú liečbu viacfarebnej kyseliny lišejníka salicylovej. Kyselina salicylová je keratolytická látka, ktorá odstraňuje odlupovanie, nadsadenú vrstvu kože. Ale príčinou choroby je huba - tento liek nefunguje vôbec. Preto sa môže používať len v kombinácii s inými ľudovými alebo farmaceutickými výrobkami.

  8) Močený alkohol - mačte postihnuté oblasti pokožky 1 krát denne. Často sa skombinujte so sirnou masťou - najprv si potrieme pokožku alkoholom a potom aplikujeme masť.

  9) Síra masť - platí na pokožku 1 krát denne, večer.

  10) V lete - opaľovanie.

  11) Prijatie multivitamínových prípravkov je povinné.

  recenzia

  Spätná väzba pacientov: najčastejšie vedené liečebné postupy s modernými liekmi majú pozitívny účinok. Príznaky ochorenia rýchlo vymiznú. Ale po niekoľkých mesiacoch sa môžu vrátiť. Choroba je chronická a ako ju vyliečiť raz a navždy - nikto nevie.

  Recenzie a odporúčania dermatológov: je potrebné vykonať samopriemyselnú starostlivosť o recidívy choroby a raz za 3 mesiace sa má dermatológovi preukázať.

  Armáda

  S pityriázou žijú v armáde. Avšak, ak človek má recidívu a sťažnosti (svrbenie, odlupovanie), potom môže poskytnúť odklad zo smeru na ošetrenie pokožky a pohlavné kliniky. Do budúceho volania v armáde, musí sa liečiť k relapsu ochorenia.

  Tiež odporúčam čítanie týchto materiálov:

  varovanie: Ak lekár neodpovedal na vašu otázku, odpoveď je už na stránkach lokality. Použite vyhľadávanie na stránkach.

  Ako liečiť viacfarebnú pityriázu

  Viacfarebný lišajník bol pomenovaný kvôli vzhľadu škvŕn rôznej miery zrelosti mnohých odtieňov - od ružovej až po hnedú. Táto mykodermatóza sa vyskytuje hlavne na jar alebo v lete, keď vzniknú optimálne podmienky pre vývoj huby - nadmerné potenie, vysoká teplota kože.

  Bežná varianta farebného lichenu je štipľavá forma. S ním sa na koži objavujú škvrny pripomínajúce otruby. Diferenciálny znak choroby je necitlivosť na ultrafialové svetlo. Svetlohnedé, belavé škvrny sa objavujú v počiatočnej fáze patológie. Dermatológovia definujú nosológiu prítomnosťou depigmentačných miest na pozadí vyčistenej kože, ktoré sú jednoznačne obmedzené a pripomínajú otruby. Pre spoľahlivú diagnózu sa vykoná mikroskopické vyšetrenie. Vlákna, myceliálna huba je dobre zobrazená mikroskopom.

  Dermatológovia nazvali chorobu "farebný leopard" kvôli prítomnosti viacfarebných ložísk de- a hyperpigmentácie.

  Pityriáza viacfarebných lišajníkov - príznaky

  Symptómy pityriázy sú špecifické, dlhodobé liečenie. Kožné mykózy sa eliminujú po celé mesiace alebo roky pravidelného používania antifungálnych liekov, masti. V začiatočnej fáze sa objavujú načrtnuté ohniská farby "káva s mliekom". Postupne sa spájajú jednotlivé zložky vyrážok a vytvárajú veľké miesta.

  Porucha pigmentácie pityriázou vzniká v dôsledku produkcie špeciálnej látky - kyseliny azelaínovej - hubou. Zlúčenina blokuje aktivitu melanocytov - buniek, ktoré produkujú kožný pigment. Bez melanínu nie je spálenie slnkom. Postihnuté oblasti kvôli tomu, s viacfarebným lišajníkom, majú roztrieštenú štruktúru. Patológia sa podobá na inú nosologickú formu - "vitiligo".

  Bežné príznaky rozmanitých lišajníkov:

  1. Výrazné svrbenie;
  2. Kožná vyrážka;
  3. Pereprity peeling s uvoľnením hornej vrstvy pokožky;
  4. Záblesk rezov je žltozelený v lúčoch žiarovky;
  5. Pozitívny jódový test (Balzer) - pri zafarbení jódom dochádza k hnedeniu tvaroviek;
  6. Výrazné olúpanie patologického zaostrenia pri škrabaní.

  Diagnostické kritériá pre diagnostiku viacfarebných (vrátane tubulárnych a štipľavých) sú dostatočné na včasnú detekciu.

  Patogenéza pityriázy

  Skoré štádiá mykózy sú charakterizované jednotlivými bodmi na koži, lokalizovanými vo vlasových folikuloch. Pri zväčšení sa vytvárajú ohniská až do veľkosti 1 cm, uzly majú ružový odtieň s hladkým farebným gradientom prvkov na hnedé. Rôzne farby prvkov vyrážky podporili vytvorenie jedinečnej definície pityriázy - "viacfarebnej".

  Keď sa horná vrstva epidermis uvoľní, vytvoria sa váhy. Morfologicky, formácie majú formu otrúb. Výrazný peeling po hojenie škvŕn nemožno vysledovať, ale s externým škrabaním sa objavujú čipy - syndróm "čipov".

  Jednotlivé klinické formy v priebehu fúzie môžu tvoriť veľké ohniská podľa typu "geografických obrysov". Uzly dosahujú priemer 15 cm, majú nerovnomerné obrysy. Symptómy sú charakteristické pre mykózy, ktoré sa vyskytujú pri infekcii HIV. Postupne existujú iné typy vyrážok - plaky alebo papuly.

  Pri častom opaľovaní na slnku nie sú patologické ohniská náchylné na lúpanie a plochy lišejníkov sa stávajú ľahšími. Podmienka sa nazýva klinický jazyk - leukoderma, keď sa svetelné škvrny objavujú pod vplyvom blokády syntézy melanínu v koži, vyvolanej zmenou metabolizmu.

  Pri opaľovaní sa svrbenie vyznačuje zlým prejavom. Najmä často patológia sprevádza nadmerné potenie. Liečba podobnej podobnej formy je dlhá. Na pozadí terapie sa pravidelne vyskytujú exacerbácie.

  Ako liečiť viacfarebné lišajníky: všeobecné a miestne odporúčania

  Pri opise, ako správne zaobchádzať s rôznofarebnými lišajmi, by sa dôležitosť kombinovaných metód mala zdôrazniť zahrnutím nasledujúcich postupov:

  1. Úplná výživa;
  2. Lokálna liečba;
  3. Antifungálne lieky.

  Diéta v strašidelnom viacfarebnom lišejníne zahŕňa obmedzenie korenia, marinády, údené produkty, mäsové bujóny. Odpad by mal pochádzať zo syra, fazule, hrachu, iných strukovín, čokoládových výrobkov. Na liečbu mykózy je potrebné pridávať do dávky mliečne pokrmy, zeleninu, živočíšne bielkoviny. Plná nasýtenosť tela vitamínovými a minerálnymi zložkami umožňuje obnoviť lokálnu imunitu, urýchliť hojenie ohniska.

  Lokálna liečba pityriazis multicolor lišejníkov

  Ak má osoba pityriazis viacfarebný lichen, lokálna liečba je založená na antifungálnych, keratolytických mastiach. Lieky na liečbu dermatomykózy by mali byť prejednané s dermatológiou.

  Bežné antifungálne masti:

  • Zmes, bifonazolový krém (1%) sa aplikuje tenkou vrstvou raz denne počas 2-3 týždňov;
  • Mycosoril (ketokonazol) v podobnom receptúre sa používa 2% masť;
  • Terbinafín - na trenie 2-3 týždne (1% masť);
  • Clotrimazol -1% roztok sa tretí po dobu 3 týždňov;
  • Cyclopyrox - krém sa aplikuje 10 dní vo forme 1% roztoku.

  Pri liečbe pityriázy je potrebné mazať celú pokožku. Vŕtať masť by mala byť tiež v oblasti pokožky hlavy. V štatistike sa opisuje výskyt recidívy ochorenia po dlhodobej starostlivej liečbe, ale bez liečby hlavy. Na tomto mieste môže byť uložená infekčná nádrž, ktorá sa stane zdrojom opätovnej infekcie.

  Dermatológovia radšej používajú terbinafín na liečbu farebných lišajníkov. Droga bola študovaná domácimi a zahraničnými lekármi. Klinická prax používania ukázala vysokú účinnosť lieku.

  Lieky na lokálnu terapiu mykózy sú dobre tolerované. Prostriedky občas vyvolávajú erytém, pálenie, malú eróziu, svrbenie na mieste lokalizácie hubových ohniská. Macerácia závoja, individuálna citlivosť na jednotlivé zložky antifungálnych masti sa často pozoruje v prvom trimestri gravidity. Používajte antimykotické gély, krém pri dojčení až po starostlivom výbere.

  Tehotná je lepšie odtieni škvrny alternatívnymi zlúčeninami:

  • Sodná soľ hydrosulfitu (60%);
  • Liečba kože kyselinou chlorovodíkovou je metóda Demjanova;
  • Odstránenie kože sírovou salicylovou masťou (10%);
  • Benzylbenzoát.

  Tieto metódy sú považované za zastarané, pretože vyvolávajú nepríjemný zápach, pálenie, svrbenie v oblastiach kožných lézií.

  Pri určovaní spôsobu liečby pityriázy, ktorá nie je eliminovaná lokálnymi masťami, sa dermatológovia pozerajú na antimykotiká. Tabletované a kapsulové formy spolu s lokálnymi prostriedkami umožňujú lepšie zvládnuť plesňovú infekciu, ale liečba je dlhá.

  Väčšina liečebných režimov pre pityriázu zahŕňa prípravky flukonazol, itrakonazol.

  Štandardná metóda vyžaduje použitie liekov s trvaním 15 dní na 100-150 mg. Pri komplexných formách viacfarebných lišajníkov je potrebné predĺžiť trvanie príjmu liečiva do 2 mesiacov.

  Antimykotiká na liečbu pityriázy majú množstvo vedľajších účinkov:

  • Častá neopodstatnená únava;
  • Bolesť hlavy;
  • závraty;
  • Porucha črevnej funkcie s príznakmi zvracania, bolesti epigastrie, nadúvanie, obštrukcia čriev, nauzea;
  • Patológia pečene;
  • Porušenie tvorby krvného systému;
  • Nerovnováha srdcovej aktivity;
  • alergie;
  • Neurologické choroby.

  Nesmiete predpísať antimykotické lieky na liečbu rôznorodých lišajníkov u detí mladších ako 4 roky, zvýšenie QT intervalu na elektrokardiograme, individuálnu intoleranciu. Pripravujú sa opatrenia na renálnu a hepatálnu insuficienciu, ložiská plodu, ťažké srdcové choroby, alkoholické nápoje. Antibakteriálne látky v mykózach nie sú predpísané, pretože majú nízku účinnosť.

  Ako liečiť pityriázu viacfarebných lišajníkov v rizikovej skupine

  Tehotná, deti s viacfarebným lišajníkom sú predpísané keratolytické lieky - boritá, sírová, salicylová. Zmesi sa používajú na ošetrenie povrchu kože dvakrát denne. Postup liečby trvá niekoľko týždňov. V praxi experti zistili, že účinnosť lokálnych foriem je výrazne zvýšená, keď sa spolu s nimi používajú systémové antifungálne lieky.

  Počas tehotenstva sú antifungálne lieky predpisované s opatrnosťou, pretože mnohé lieky majú negatívny vplyv na plod. Pri nosení dieťaťa odporúčajú dermatológovia osobitnú šupinu, bezpečnú pre dieťa. Liečivo pozostáva z mastenca, alkoholických prísad, zinku, škrobu, stabilizujúcich prísad, glycerínu. Zmes "cindol" sa používa na ošetrenie kožných lézií trikrát denne s vatovým tampónom.

  Boltushka má nasledujúce mechanizmy účinku: protizápalové, antialergické, dezinfekčné, sušiace.

  Prípravky na liečbu pityriazisových viacfarebných lichenov

  Zvážte bežné varianty liekov, ktoré sa používajú na liečbu rôznorodých lišajníkov:

  • Resorcinol alebo salicylalkohol - 5% roztok;
  • Bifonazol, cyklopyrox, klotrimazol, psoril - fungicídne prípravky;
  • Kellual, Nizoral, keto-plus, sebazol, foltenefarma - na liečbu seboroickej dermatitídy pri hubových infekciách;
  • Flukonazol, ketokonazol, intrakonazol - antifungálne lieky so zvýšeným poteniačom;
  • Šampón so selénom, sulfid zinočnatý - na liečbu folikulitídy spôsobenej hubou Pityrosporum.

  Na zvýšenie účinnosti liečby lišejníkov sa používa kombinácia liekov rôznych foriem - lokálne masti, antifungálne činidlá, šampóny s pyritiónom zinku. V závažných prípadoch sa odporúča kombinácia systémového ketokonazolu a šampónu.

  Pre etiologickú liečbu dermatomykózy sa používajú 2 lieky - lamilický sprej, itrakonazol. Účinok týchto liekov skúmali európski dermatológovia.

  Pri štúdiu pomocou elektrónového mikroskopu bolo možné stanoviť zmeny, ktoré sa vyskytujú v kultúrach patogénov - húb M. furfur pod vplyvom itrakonazolu.

  Štúdie ukázali, že pod vplyvom antimykotika sú deštrukčné zmeny v bunkách huby. Súčasne pri použití lieku sa v cytoplazme objavia štrukturálne prestavby, deštrukcia bunkovej membrány. Liečivo ovplyvňuje nielen aktívne bunky huby, ale aj reprodukčnú formu - blastospóry.

  Vysoká antifungálna účinnosť itrakonazolu je evidentná. Liečivo sa môže použiť na liečbu pacientov s atypickými formami pityriázy.

  Lamisil sprej (terbinafín) sa predpisuje pacientom s obmedzenými formami. Používa sa na liečbu ohniská lézií trvajúcich až 7 dní.

  Klinické štúdie odhalili deštruktívne zmeny v bunkách huby pod vplyvom lieku, čo viedlo k úmrtiu parazita.

  Pri používaní lieku dochádza k mykologickému a klinickému vyliečeniu viacfarebného lišejníka pityriázy.

  Fungicídna aktivita je obmedzená na jednotlivé formy, ale činidlo sa vyznačuje minimálnymi vedľajšími účinkami. Svrbenie bolo pozorované len u určitých kategórií pacientov.

  Terapeutický účinok sa zvyšuje s kombináciou antimykotických liekov s dezinfekciou lôžka a spodnej bielizne. Na ošetrenie pokožky hlavy počas patológie sa odporúča šampón "Nizoral". Aplikuje sa 3 dni po začiatku liečby a potom raz na 1 mesiac.

  Pri hodnotení výsledkov vyššie uvedených prieskumov bolo možné zistiť, že pri generalizovaných druhoch nemôže byť lokálna liečba vykonaná kvôli nízkej racionalite. Najlepšia antimykotická aktivita sa pozoruje pri použití itrakonazolu, flukonazolu.

  Pri lokálnej forme sa terapeutická účinnosť dosiahne použitím topických topických produktov, ako je terbinafín.

  Silný pozitívny účinok sa dosahuje použitím antifungálnych liekov v spojení s nápravnou liečbou lokálnych masťov. Zároveň je potrebná strava, hygiena pokožky a ďalšie odborné odporúčania.