Hlavná

Ateróm

Ako vyliečiť HPV 16, 18 liekov a deštruktívne metódy? Je účinná ľudová medicína?

Infekcia papilomavírusu je rovnako bežná u mužov a žien a deti, vrátane dojčiat, sú tiež ohrozené. Kmeň HPV 16 a 18 vyžaduje povinnú terapiu, pretože je v karcinogénnej skupine a môže viesť k vzniku malígneho procesu. Chytanie patogénu môže byť kdekoľvek, takže nezabudnite na prevenciu HPV typu 16. K tomu musíte vylúčiť príležitostné sexuálne vzťahy, stres, nepoužívať veci iných ľudí, neustále sa snažiť posilniť imunitu.

Potrebujem liečiť HPV 16, 18?

Toto je otázka, ktorú si pacienti po diagnostikovaní položili. Príčinný činiteľ je schopný dlhodobo zostať v tele a nevykazuje známky svojej existencie, jeho aktivácia je vyvolaná znížením podpory tela pod vplyvom negatívnych faktorov.

Ak sa zistí HPV 16, liečba sa má vykonať aj vtedy, ak nie sú žiadne klinické príznaky. Pri odmietnutí terapeutických opatrení sa riziko rakovinového procesu zvyšuje niekoľkokrát. Keď pacient existujú zjavné známky ľudského papilomavírusu 16, mala by byť liečba zameraná nielen potlačiť infekciu, ale aj na odstránenie vonkajšie prejavy - bradavíc, bradavíc a iných porastov.

HPV 16, 18: je liečený alebo nie?

Po zistení tejto diagnózy sa pacienti pýtajú: môže sa HPV 16, 18 vyliečiť a vyhnúť sa rakovine? Úspech terapeutických opatrení na liečbu papilomatózy závisí nielen od správne zvolenej taktiky, ale aj od dodržiavania všetkých odporúčaní pacientom. Pri HPV typu 16 môže liečba eliminovať patogén a inhibovať jeho aktivitu. Sú tiež zamerané na odstránenie výrastkov, ktoré sa vytvorili na povrchu slizníc alebo kože.

Okrem liečby a invazívnej liečby liečba typu 16 papilomavíru zahŕňa normalizáciu stravy, elimináciu náhodných sexuálnych kontaktov alebo používanie kondómov počas sexu, obmedzenie emocionálnych zážitkov. Ak existuje jeden sexuálny partner, musí sa podrobiť testu na detekciu papilomavírusu 16. Liečba je v tomto prípade priradená dvom, inak nastane druhá infekcia.

Ako liečiť vírus papilloma 16, 18: základné princípy

Len komplexná liečba papilomavírusu typu 16 umožňuje dosiahnuť pozitívny výsledok a eliminovať patogén z tela. Po úplnom vylúčení infekčného agens je možné znížiť pravdepodobnosť vývoja onkológie na minimum. Na tento účel používajú špecialisti:

 1. Liečba - lieky na predpis s lokálnymi a všeobecnými účinkami na liečbu HPV 18, 16 a posilnenie imunity.
 2. Invázne metódy - mechanickým odstránením procesov. Výber špecifických metód liečby papilómov 16, 18 je vykonávaný špecialistom s prihliadnutím na progresiu ochorenia.
 3. Ľudové recepty - pre kontrolu choroby môžu byť použité fondy prírodného pôvodu. Mali by sa používať len na radu lekára.

Je HPV 16, 18 liečený úplne? Pri správne zvolenej terapii je možné konečne vylúčiť patogén z tela a vysporiadať sa so všetkými jeho znakmi vitálnej činnosti. Je zároveň dôležité viesť správny životný štýl a vylúčiť vplyv negatívnych faktorov na telo. V budúcnosti je tiež dôležité sledovať preventívne opatrenia, pretože opätovné infikovanie nie je vylúčené.

HPV 16, 18: medikácia

MINISTERSTVO RUSKEJ FEDERÁCIE: Papilomavírus je jedným z najviac onkogénnych vírusov. Papilóm sa môže stať melanómom - rakovinou kože!

Konzervatívny prístup vám umožňuje vyrovnať sa s prejavmi infekcie a odstrániť vírus papilómu z tela. Ak je detekovaný papilóm 16, odporúča sa bezodkladne liečba, pretože táto kmeň patrí do kategórie vysoko onkogénnych a často spôsobuje tvorbu rakovinových nádorov.

Pri detekcii DNA typu 16 HPV liečenie nutne zahŕňa použitie antivírusovej terapie. Najefektívnejšie lieky v tejto kategórii sú:

 • Allokin-a - má škodlivý účinok na patogénu, a imunitný obrana posilňuje poskytuje dobré terapeutické výsledky v liečbe HPV typu 18, môžu byť použité v rôznych lokalizácie porastov, vrátane krčka maternice, anogenitálnej oblasti.
 • Epigen-intim - inaktivuje HPV vrátane vysokého karcinogénneho rizika. Aplikovaný lokálne vo forme roztoku, je účinný v prevencii a liečbe papilloma vírusu 16, 18. Okrem toho, lokálne imunitu podporuje, urýchľuje regeneráciu proces eliminuje svrbenie.
 • Viferon - sa používa na toto ochorenie vo forme masti alebo tabliet. Je predpísaný v kombinácii s inými liekmi z antivírusovej skupiny. Účinná pri komplexnej terapii, keď je HPV sprevádzaná chorobami, ktoré sú prenášané sexuálne.

Takmer vždy dochádza k aktivácii patogénu pod vplyvom zníženia podpory tela na patogénnu mikroflóru. Ako v tomto prípade vyliečiť HPV typ 16? Na tento účel sú pacientom pridelené imunostimulačné činidlá, ktorých pôsobenie je zamerané na aktiváciu vlastných ochranných síl. V boji proti papilomavíru sú účinné nasledujúce liečivá:

 • Izoprinozín je imunomodulátor, ktorý súčasne zvyšuje účinnosť antivírusových liekov. Priradená vo forme tabliet poskytuje vynikajúce výsledky pri liečbe papilómov typu 16 lokalizovaných na slizniciach dýchacieho traktu, konečníka a pohlavných orgánov.
 • Immunomax je roztok na intramuskulárnu injekciu. Posilňuje imunitu a zvyšuje účinok antivírusovej terapie, často predpísanej v kombinácii s deštruktívnymi metódami. Liek sa nemôže používať na liečbu HPV 16, 18 u detí mladších ako 12 rokov, ako aj počas laktácie a tehotenstva.
 • Lycopid, imunostimulant vo forme tabliet, je zahrnutý v liečebnom režime HPV 16, 18 v kombinácii s antivírusovými látkami. Je tiež predpísané po invazívnom odstránení nánosu.

Ak existuje vysoká hrozba onkológie, pacientom sú predpísané cytotoxické lieky. Potlačujú reprodukciu atypických buniek a podporujú ich rozklad. Najčastejšie sa používajú v lekárskej praxi:

 • 5-fluóruracilu sú;
 • Podofylotoxín (Condilin);
 • Podophyllin.

Ako liečiť papilomavírus 16, 18 deštruktívnymi metódami?

Ak sa infekcia vyskytne s vážnymi vonkajšími príznakmi - papilómami na koži alebo slizniciach, lekári odporúčajú ich odstránenie pomocou minimálne invazívnych metód:

 1. elektrokauterizační. Burnout rastu nastáva pod vplyvom elektrického prúdu. Metóda je cenovo dostupná a účinná, ale vyžaduje lokálnu anestéziu. Pri odstraňovaní veľkých papilómov môžu zostať jazvy.
 2. Laserová metóda. Vyrezávanie je vyrezané laserovým lúčom. Po takejto liečbe je typ 18 HPV DNA úplne zničený, riziko recidívy je minimálne. Táto technika je bezpečná a môže sa používať aj počas tehotenstva.
 3. Rádioterapia. Papilómy sa odstraňujú pomocou rádiového noža, tento spôsob je vhodný na odstránenie jednotlivých procesov malého priemeru. Nie je sprevádzaná bolesťou, znižuje riziko opakovaného vývoja ochorenia.
 4. cryolysis. Zmrazenie nádoru sa uskutočňuje kvapalným dusíkom, v dôsledku čoho bunky prestávajú svoju životnú aktivitu a zomierajú. Obnova trvá približne 14 dní. Kryoterapia sa môže použiť na akejkoľvek časti tela na odstránenie jedného alebo viacerých procesov. V druhom prípade môže byť potrebné niekoľko zasadnutí. Postup je dobre znášaný pacientmi, v prípade potreby sa používa lokálna anestézia.
 5. Chemická metóda. Tuk sa spracuje s koncentrovanými roztokmi a v dôsledku toho sa zničia.
 6. Chirurgické odstránenie. Takéto liečenie ľudského papilomavírusu 18, 16 sa zriedkavo používa kvôli vysokému traumatizmu. Metóda je vhodná v prípade hrozby rakovinovej degenerácie procesov, keď je potrebné vyňať okolité tkanivá.

Liečba HPV 16, 18 s ľudskými liekmi

Keď sa objaví papilóm na ľubovoľnej časti tela, chcú sa zbaviť vady. Ak je detekovaný HPV 18, liečba ľudovými liekmi môže slúžiť len ako pomocná metóda proti adekvátnej špecifickej terapii. Akýkoľvek recept môže byť použitý len na radu lekára.

Pri liečbe ľudského papilomavírusu typu 16, 18 sa takéto prostriedky často používajú:

 1. Štiepková šťava. Je potrebné, aby bola látka aplikovaná na rast. Aby sa zabránilo vstupu do zdravých oblastí, môžu byť spracované s tukovým krémom alebo rastlinným olejom.
 2. Kalanchoe a aloe. List rastliny by mal byť rezaný a pripevnený k rastu s mäsitým bokom, fixovaný s náplasťou 8 hodín. Dĺžka trvania kurzu je 7 dní. Rovnako môžete aplikovať a listy z aloe, čím sa čas expozície zníži o polovicu.
 3. Orechy. Nezrelé (zelené) ovocie by malo byť rozdrvené na kašu a zmiešané s petrolejom v pomere 2: 1. Naplňte 3 týždne od slnka, napnite a namažte procesy, kým úplne nezmiznú. Tento recept je vhodný na odstránenie papilómov na koži.

Ako vyliečiť HPV 16, 18 druhov éterických olejov? Tieto lieky prispievajú k posilneniu lokálnej imunity, majú antivírusový účinok, takže v boji proti patogénu sú veľmi účinné. Najpopulárnejšie sú také oleje:

Je tiež možné zmiešať oleje, je potrebné ich aplikovať do postihnutej oblasti. Kurz terapie je až 10 dní.

Môžeme vyliečiť HPV 16, 18? Áno, pri správne zvolenej terapii je možné inaktivovať patogén a zvládnuť vonkajšie príznaky jeho existencie. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že tieto kmene nesú vysokú pravdepodobnosť následkov rakoviny, takže len ľudové metódy na zvládnutie tejto choroby nie sú schopné. Kombinácia liekov a deštruktívnej liečby zaručuje vyliečenie, hlavný chod sa môže kombinovať s prípravkami pripravenými samostatne.

MINISTERSTVO UPOZORNENIE: "Papilómy a bradavice sa môžu kedykoľvek stať melanómom."

Popis a metódy liečby HPV typov 16 a 18 u žien

Ľudský papilomavírus (HPV) je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete. Jeho stabilita je spôsobená konštantnými mutáciami. Lekárska veda má v súčasnosti asi 600 druhov tohto patogénu, z ktorých väčšina je dobre študovaná. Jednoduchý spôsob prenosu vedie k skutočnosti, že infekcia je v takom alebo takom stave u 80% ľudí starších ako 50 rokov.

Väčšina druhov nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie, ktorá sa prejavuje výlučne vo forme benígnych formácií. Niektoré môžu byť zhubné. HPV typy 16 a 18 sú vírusy, ktoré vyvolávajú vývoj rakovinového nádoru v genitálnej oblasti žien.

Ako nebezpečné je to?

Keď sa zistí HPV týchto sérotypov, lekár by mal okamžite varovať pred vysokým rizikom dysplázie a rakoviny krčka maternice, vaginálnych a iných panvových orgánov. Papilomavírusy typu 16 a 18 sa usadzujú a začínajú postupovať v cervikálnom kanáli a hlbokých vrstvách slizníc pohlavných orgánov.

Po dlhú dobu nie je prítomnosť vírusu klinicky zjavná a žena ani nevie o infekcii. Patogén začína aktívne stimulovať delenie buniek v prípade niektorých faktorov, konkrétne:

 • znížené imunitné sily;
 • zápal močového systému;
 • podchladenie;
 • potrat;
 • nedodržiavanie pravidiel sexuálnej a bežnej hygieny;
 • infekcie STI.

Treba poznamenať, že vírus je nebezpečný len pre ženy. Pokiaľ ide o mužov, najčastejšie len znášajú túto infekciu, ktorá je v tele krátko a nevedie k onkopatológii.

Infekcia sa vyskytuje hlavne prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Podľa štatistík sa tento spôsob prenosu uskutočňuje v 75% prípadov infekcie. Oveľa menej často sa vírus môže prenášať prostredníctvom hygienických predmetov a každodenného života, najmä ak má koža malé poškodenie vo forme rán alebo trhlín. Dieťa môže dostať infekciu z matky počas pôrodu. Jeho papilómy sa nachádzajú na koži a horných dýchacích cestách.

symptomatológie

Po vstupe do tela sa vírus vôbec nevyjadruje a človek s ním môže dlho žiť. Často sa diagnostika vykonáva úplne náhodne pri vykonávaní laboratórnej diagnostiky. Symptómy, ktoré sa objavujú pri aktivácii HPV 16 a 18 u žien, spočívajú vo výskyte vyrážok a vyvrtnutí na pohlavných orgánoch. Najčastejšie sú formácie ploché, ale tvorba genitálnych bradavíc, papilómov a bradavíc je možná.

Ak začnete liečbu včas, potom je jednoduché zbaviť sa príznakov ochorenia. Za určitých podmienok sa ochorenie môže zmeniť na rakovinový nádor.

Bežné zmeny genitálnej oblasti ženy nemôžu byť jediným znakom, podľa ktorého sa diagnostikuje. Na stanovenie vírusovej infekcie sa uskutočňuje PCR. Táto analýza umožňuje presne diagnostikovať typ vírusu. Ak existuje podozrenie z malignity, urobí sa kolposkopia s biopsii. Získaný materiál sa podrobí histologickému vyšetreniu. V závislosti od výsledkov lekár určí taktiku manažmentu pacienta.

Často keď sú poškodené v oblasti pohlavných orgánov, existujú nepríjemné pocity. Ženské poznámky:

 • pálenie a svrbenie;
 • dysurické javy (zhoršenie močenia v dôsledku bolesti);
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • vypustenie krvi po úkonu.

Takéto príznaky sa nevzťahujú na špecifické príznaky. Môžu byť pozorované pri STD, zápal močového traktu (uretritída, cystitída) a vnútorné pohlavné orgány, erózia maternice. A až po vykonaní PCR a iných laboratórnych testov je zrejmé, že príčinou týchto odchýlok je papilomavírus.

Etapy vývoja ochorenia

Individuálne choroba postupuje z jednej fázy do druhej. Celkovo sú štyri, doba trvania každého sa môže meniť. Nie vo všetkých prípadoch ochorenie prúdi do rakovinového nádoru.

 1. Prvá fáza je čas od infekcie a vývoj prvých príznakov. Vírus môže byť v "spiacej" forme od 14 dní do 10 rokov. Odolnosť tela je narušená znížením imunity, starnutia a iných faktorov. Počas tohto obdobia človek ani nevie o svojom probléme, ale môže aktívne infikovať vírus ľudí okolo seba a jeho sexuálneho partnera. V tomto štádiu sa dá detegovať iba pomocou PCR.
 2. Druhý stupeň začína aktiváciou procesu násobenia HPV. Najdôležitejšie lokality s najtenšou pokožkou. V druhej fáze sa vytvárajú rasty. Papilómy sa nachádzajú na očných viečkach, perách a pohlavných orgánoch. V tejto fáze by ste mali začať liečbu, pretože vzdelávanie neustále rastie a nové sa objavujú. Vírus je detegovaný pomocou cytologických a histologických analýz.
 3. V tretej fáze dochádza k tkanivovej dysplázii. Začnú sa zhoršovať, pretože intervencia vírusu vedie k nezvratným zmenám. Bunky menia štruktúru a ďalej sa množia. Ak sa liečba v tomto štádiu nevykoná, začne sa malignita.
 4. Posledný stupeň je charakterizovaný mutáciou buniek pod aktívnym pôsobením vírusovej DNA. Takto sa rakovina vyvíja.

Čo musíte urobiť

Detekcia vírusu nemusí nevyhnutne znamenať vývoj nádorového procesu. Preto pri prijímaní takéhoto výsledku výskumu nie je potrebné paniky, ale začať konať.

Liečba ochorenia navždy nie je možná v tejto fáze lekárskej vedy. Etiologická liečba na odstránenie vírusu papilomatózy ešte neexistuje. V prípade, že nie sú žiadne klinické prejavy, ale existuje pozitívny výsledok PCR, je potrebné, aby bol pod stálym dohľadom gynekológa, z času na čas, aby vykonal testy, podstúpil kolposkopiu a cytológiu. Pri najmenšej odchýlke v štruktúre tkaniva spôsobenej vírusom by sa liečba mala začať.

Ak sa atypické bunky nachádzajú v genitálnej oblasti, znamená to, že najhorší variant vývoja ochorenia sa začal. Zvyčajne sa to stane z dôvodu nesprávneho postoja ženy k jej zdraviu, ak sa nezúčastní preventívnych vyšetrení u gynekológa a testy neprejde.

Nebuďte veľmi rozrušený, ak sa objavia proliferácia genitálií a konečníka vo forme genitálnych bradavíc. Zvyčajne sú spôsobené inými typmi infekcií, ktoré majú nízku pravdepodobnosť degenerácie do rakoviny.

Liečebná schéma

Kompetentná pomoc pri tejto chorobe spočíva v komplexnej terapii a individuálnom prístupe ku každému pacientovi. Liečba HPV 16, 18 u žien s určitými liekmi zvyčajne prináša pozitívny výsledok. Ale s neúčinnosťou farmakoterapie, lekár nastoľuje otázku vykonania operácie.
Ak chcete vyliečiť vírus, skúste použiť tieto nástroje a techniky:

 1. Imunostimulujúce lieky, ktoré vám umožnia posilniť ochranné sily a zabrániť ďalšej aktivácii vírusu v tele. Transfer Factor, Cordyceps pomáha. Interferón sa používa u všetkých pacientov vrátane detí. Pediatria používa aj Derinat. Okrem toho sa pacientovi odporúča používať komplexy vitamínov a množstvo homeopatických liekov na zlepšenie imunity.
 2. Očkovanie. Očkovanie by malo zabrániť prechodu vírusovej infekcie na malígny nádor. V súčasnosti sú Cervix a Gardasil veľmi rozšírené.
 3. Pri výrastkoch na koži sa používajú chemické a bylinné prípravky na lokálnu kaučuku (Superchistotel, Solkoderm, Verrukacidový olej). Pri mrazení doma je sprej Cryopharm.
 4. Zápalový proces, ktorý často dopĺňa takéto patologické zmeny, je zastavený pomocou NSAID.
 5. Ostatné metódy ničenia (rádiový nôž, škrabanie, elektrokoagulácia, kryoterapia s dusíkom, laserové odstránenie).
 6. Používajú sa cytostatiká.

Operatívny zásah

Ak je onkogénny vírus v štádiu tvorby jednoduchých papilómov, potom sa chirurgická operácia používa na vylúčenie postihnutých oblastí skalpelom.

V počiatočnom štádiu rakoviny sa cervix vyrezáva s nádorom. V druhej alebo tretej fáze sa uskutoční úplné vylúčenie maternice s prídavkami.

Aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu metastáz, pacient vyžaduje chemoterapiu a ožarovanie. Liečba zanedbanej formy novotvaru nie je možná. Je charakterizovaná šírením metastáz nielen do blízkych, ale aj vzdialených orgánov. Pre určité zlepšenie kvality života je predpísaná podporná starostlivosť.

prevencia

Ochorenie spôsobené vírusmi 16 a 18 tohto typu je jednoduchšie zabrániť, ako vykonať dlhodobú liečbu a byť obozretní z degenerácie rakovinových buniek. Preto postupujte podľa týchto tipov:

 1. Sexuálny styk s neformálnym partnerom by sa mal uskutočňovať len s použitím bariérovej antikoncepcie.
 2. Byť chránený počas sexu, aby sa zabránilo potratom.
 3. Nepoužívajte iné výrobky pre ľudí ani všeobecné hygienické potreby pre domácnosť.
 4. Sledujte režim dňa, cvičte, obetujte pozitívne emócie.
 5. Je dobré jesť s použitím iba čerstvých a kvalitných výrobkov.
 6. Odstráňte zlé návyky.
 7. Včas liečiť chronické infekcie a pohlavne prenosné choroby.
 8. Pri výskyte najmenších príznakov HPV naraz navštívte gynekológa a odovzdať potrebné analýzy.
 9. Ak sa objaví infekcia, postupujte podľa pokynov svojho lekára.

Výskyt vírusu s poškodením pohlavných orgánov nie je zámienkou pre paniku. Lekári neposkytujú zaručenú pravdepodobnosť rakovinového vývoja, najmä ak sa začne včasná a kompetentná liečba a dodržiavajú sa pravidlá prevencie opätovnej infekcie.

HPV 16 18 u žien ako liečiť

Ľudský papilomavírus u žien

Papilomavírus je pre ľudí veľmi nebezpečný. Pri slabých príznakoch a dlhom inkubačnom období môže viesť k rakovine genitálií a vážne poškodiť pokožku.

To platí najmä pre ženy, keďže priaznivé prostredie vagíny umožňuje, aby sa príznaky vírusu skoro schovali.

Aby sme sa nestali infikovaní vírusom papilómu, mali by sme starostlivo pristupovať k výberu sexuálneho partnera, sledovať čistotu tela a dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

Liečba papilómu u žien sa nemôže nazývať veľmi jednoduchým procesom, preto je dôležité diagnostikovať túto chorobu včas. Pri najmenšom označení by ste mali ihneď konzultovať s lekárom a nemali by ste si užívať lieky samé.

Papilomavírus je vírus DNA, ktorý sa prenáša iba priamo z človeka na človeka.

Tento vírus úplne pozostáva z proteínu a jeho priemer je približne 55 mikrónov. Veda vie o 100 rôznych variantoch tohto vírusu, ktoré do istej miery vyvolávajú výskyt patológií pohlavných orgánov u žien.

Problém sa spravidla dlho neobjavuje, pretože genitálne bradavice a bradavice nemôžu rušiť ženu na dlhšiu dobu.

Hlavné črty ľudského papilomavírusu sú:

 • dlhá inkubačná doba - až niekoľko rokov;
 • latencia prejavu;
 • sexuálnym a domácim prenosom;
 • mierne klinické príznaky;
 • papilóm môže okamžite prejsť do dysplázie;
 • ak sa čas nezačne liečiť, potom existuje šanca na rakovinu.

Ako vzniká a prenáša sa papilóm

Existujú dva spôsoby prenosu papilómu:

 • sexuálne - ústne a genitálne;
 • domácnosť.

Princíp, ktorým infekcia prechádza, je veľmi jednoduchá: stačí priamo kontaktovať pokožku alebo sliznicu s papilómom.

Ženy sa môžu infikovať vírusom papilómu v takýchto prípadoch:

 1. Prostredníctvom sexuálneho kontaktu s infikovaným. Môžete sa chrániť pred týmto - v každom prípade máte kondíciu dostatočné, ak budete mať pohlavný styk. Teoreticky sú častice vírusu oveľa väčšie ako latexové a nemôžu ich preniknúť. Bohužiaľ to nezaručuje úplnú bezpečnosť, pretože osoba pred normálnym pohlavným stykom sa môže s infikovaným zúčastniť orálneho sexu, čo tiež zaručuje prenikanie vírusu.
 2. Špatne dezinfikované hygienické nástroje v kozmetických miestnostiach, kde sa pracuje s pokožkou tváre a tela. Táto metóda je druhá len pre pohlavne prenosné infekcie. Najmä ide o postup nakreslenia trvalého make-upu alebo vykonanie epilácie zóny bikín. Cesta je: zabezpečiť, aby všetky kozmetické náradie boli plne alebo čiastočne na jedno použitie alebo aby kozmetička dezinfikovala nástroje pred zasadnutím.
 3. Spoločné používanie výrobkov osobnej starostlivosti. Toto sa vzťahuje na všetko od kúpeľov až po domáce potreby. Každý by mal mať svoj vlastný súbor takýchto prostriedkov ako uterák, žínka, pemza na nohy, nožnice na manikúru, pinzety atď.

Čo spôsobuje vírus papilloma u žien

Papilomavírusy prispievajú k rozvoju rôznych chorôb. Bradavice sa prejavujú nielen na pohlavných orgánoch, ale aj na iných častiach tela (pokožka alebo sliznice).

To môže viesť k závažným komplikáciám:

 • hyperplázia ústnej sliznice;
 • rakovina hlavy;
 • papilomatóza horných dýchacích ciest;
 • rakovina pľúc;
 • rakovina krku.

Pokiaľ ide o pohlavné orgány, potom vírus pôsobí priamo na sliznicu.

Ak nechcete liečiť ochorenie a poskytnúť vírusu konečné miesto v tele, môže to viesť k:

 • dysplázia miernej, závažnej alebo strednej závažnosti;
 • rakovina krčka maternice;
 • rakovina pošvy;
 • rakovina vonkajších genitálií;
 • rakovina konečníka.

Sú časy, kedy HPV spôsobuje eróziu krčka maternice. Utišuje a skutočnosť, že nie všetky vírusy vedú k rakovine. Všetky vírusy sú rozdelené na tie, ktoré majú vysoké, stredné alebo nízke karcinogénne vlastnosti. HPV typy, ktoré majú najvyššie riziko, že HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 54, 56, 58, 59, 66, 68. Tieto typy veľmi nebezpečné. Sú schopní meniť bunky, čo znamená, že skôr alebo neskôr sa u pacienta vyvinie rakovina.

Ako diagnostikovať a liečiť papilóm

Každé ošetrenie papilómov u žien by sa malo uskutočňovať v špeciálnej inštitúcii. Kategoricky je zakázané podnikať samoliečbu. Len skúsený gynekológ by mal po preštudovaní všetkých potrebných testov zvoliť vhodný spôsob liečby.

Patológia sa dá ľahko identifikovať aj pri pravidelnom preventívnom vyšetrení pohlavných orgánov. Ak bol vírus zistený, gynekológ musí predpísať kolposkopiu.

Počas postupu pomocou mikroskopu a špecializovaného prístroja sa kontroluje epitel. Spolu s týmto vyšetrením sa vykoná náter na cytologické vyšetrenie a materiál na biopsiu.

Po skončení všetkých testov sa začne eliminovať vírus, ktorý spôsobuje výskyt papilómov u žien, a predpísaná komplexná liečba. Je to kombinácia drog a deštruktívnych spôsobov eliminácie problému.

Zvýšená pozornosť sa venuje tým typom vírusu, ktoré majú zvýšené karcinogénne vlastnosti. Gynekológ rozvíja individuálnu schému na užívanie antivírusových liekov. Lekár musí zvoliť liek, ktorý bude pôsobiť nielen na papilomavírus, ale aj na iné vírusy, ktoré sú v ženskom tele.

Tento vírus je najčastejšie sprevádzaný cytomegalovírusom alebo herpes vírusom. Liečba sleduje tento model: najprv sa musíte zbaviť papilómov a vírusu a potom by ste nemali dovoliť prípadné relapsy. Na tento účel sú predpísané imunostimulanty a vitamíny.

Deštruktívne metódy zahŕňajú nasledujúce typy liečby:

 1. Laserová koagulácia. Toto je spôsob eliminácie papilómu, pri ktorom sa vyparuje. Po odstránení zostáva malá kôra, ktorá sa liečí pomerne rýchlo. Táto metóda sa používa na formácie veľkých rozmerov.
 2. Rádiové vlnové spracovanie. Spočíva v tom, že rádiová vlna postihuje iba postihnutú oblasť. Táto metóda je veľmi populárna, pretože po ňom nie je žiadna zjazvenia a môže byť aplikovaná na nulipárne ženy.
 3. Kryoterapia. Ide o spôsob, pri ktorom je patológia zmrazená vystavením tekutému dusíku pri nízkych teplotách. Po odstránení papilómu sa vytvorí kôra, ktorá prechádza sama od seba a rana sa uzdravuje niekoľko týždňov
 4. Chemická metóda. Liečba sa vykonáva pomocou chemických roztokov. Na dosiahnutie požadovaného efektu je potrebných niekoľko postupov.

Ľudský papilomavírus. Informácie pre pacientov.

Ľudský papilomavírus je rodina vírusov, ktoré spôsobujú ľudské bradavice, papilómy, dyspláziu alebo rakovinu krčka maternice a pohlavných orgánov. Toto je najbežnejšia vírusová infekcia genitálnej oblasti.

Všeobecná rodina: Papillomaviridae. Latinský názov: ľudský papilomavírus.
Skratka: HPV alebo HPV (ako je uvedené v analýzach).

Pre lekárov a študentov: celá história zmien v klasifikácii papilomavírusov na internetovej stránke Medzinárodného výboru pre taxonómiu vírusov - odkaz.

Čo je to tento vírus?

 1. Viac ako 50 rokov bolo objavených viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu. Patogénne pre ľudí - 80 typov.
 2. Podľa WHO je 70% svetovej populácie infikovaných HPV.
 3. HPV 16 a 18 typov častejšie než iné typy vedú k rakovine krčka maternice.
 4. HPV je v prevažnej väčšine príčinou rakoviny pohlavných orgánov u žien a mužov.
 5. Najefektívnejšou profylaxou proti rakovine krčka maternice a pohlavných orgánov je vakcína 6, 11, 16 a 18 typov papilomavírusov.

Ako sa infekcia vyskytuje?

Ak má pacient papilóm, dokonca aj malý vzhľad, je to priamy zdroj vírusu!
V tomto prípade pacient nemusí mať vyšetrenie bradavíc alebo kondylómov. Zmeny môžu byť stále mikroskopické, nie sú viditeľné pre oko (subklinická fáza ochorenia). Takáto osoba však môže už vírus prenášať inej osobe.

Infekcia sa zvyčajne vyskytuje aj v detstve. Prostredníctvom mikroskopovania pokožky dieťaťa (škrabance, odreniny), papilomavírus preniká do kože a spôsobuje výskyt bradavíc. Pre predstavu o tom, aké druhy bradavíc sú tu čítať http://www.dermatologvenerolog.ru/borodavki/3-vidy-borodavok-foto-ikh-raznovidnosti-v-mkb-10.

U dospelých niektoré druhy vírusu (uvedené nižšie) spôsobujú vývoj anogenitálnych bradavíc alebo genitálnych bradavíc na pohlavných orgánoch (podrobnejšie si prečítajte o kondylómoch). Mechanizmus prenosu týchto typov je prevažne sexuálny.
Je však teoreticky možné mať spôsob prenosu v domácnosti - prostredníctvom všeobecných hygienických potrieb, okraja toalety, kúpanie, návšteva kúpeľa, bazéna atď.
Prostredníctvom mikrotraumov pohlavných orgánov sa vírus prenáša z jedného pohlavného partnera na druhého. V tomto prípade nemusí mať pacient žiadne viditeľné zmeny v oku. Ale mikroskopické zmeny na sliznici pohlavných orgánov môžu byť. A tieto zmenené bunky sú zdrojom vírusu.

Ďalej vírus preniká do kože alebo sliznice a spĺňa rôzne bunky ľudského imunitného systému. Vo väčšine prípadov imunitné bunky zničia vírus. Viac informácií o práci imunitného systému nájdete tu.

Avšak v prípade, že imunitný systém oslabený vírus podarí preniknúť do buniek bazálnej vrstvy epitelu kože alebo slizníc, je zakotvený v bunkových chromozómov a modifikuje funkciu týchto buniek. Bunky začínajú byť nadmerne rozdelené a rozširujú sa v obmedzenom priestore, smerom von na bradavice a papilómy.

- typy HPV, ktoré spôsobujú bradavice, prenikajú do tela už v detstve,

- Typy HPV, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, prenikajú do tela hlavne počas pohlavného styku.

V zriedkavých prípadoch môže vývoj infekcie papilomavírusu v ľudskom tele viesť k malignancii (tj degenerácii do rakoviny). Preto sú všetky typy papilomavírusov klasifikované podľa stupňa onkogenicity (to znamená podľa stupňa možného rakovinového vývoja).

Klasifikácia typov HPV pomocou onkogenicity

(Podľa výskumu McConcl DJ 1991;. Lőrincz T., 1992, Bosch E X. et al, 2002;. Kozlov VI, Puchner AF 2003;. Syrjänen S., 2003; Shakhov NM a ďalší, 2006;).

1) Typy papilomavírusov, ktoré nikdy nespôsobujú rakovinu: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 28, 49

2) Druhy nízkeho onkogénneho rizika (veľmi zriedkavo spôsobujú rakovinu): 6, 11, 13, 32, 34, 40, 41, 42, 43, 44, 51, 72.

3) Druhy priemerného rizika rakoviny (percento priemerného rakovinového degenerácie): 26, 30, 35, 52, 53, 56, 58, 65.

4) typy s vysokým rizikom (všetky typy týchto typov vírusu, často dáva degenerácia): 16, 18, 31, 33, 39, 45, 50, 59, 61, 62, 64, 68, 70, 73. To je obzvlášť dôležité pre ženy.

Mimochodom, niekedy sa klasifikácia mení. Napríklad typ 58 HPV u žien už nie je vysoko koenotický. Začalo sa to odvolávať na typy s miernou onkogenicitou.

Výskyt chorôb:

 • V 73-90% prípadov s rakovinou krčka maternice sa zistili 16, 18 a 45 typov HPV
 • V 77-93% prípadov s rakovinou krčka maternice sa zistili 16, 18, 45, 31 a 59 typov HPV
 • V 80-94% prípadov s rakovinou krčka maternice sa zistilo: 16, 18, 45, 31, 33 a 59 typu HPV
 • Prekancerózne stavy v urológii a gynekológii sú často kombinované s 61, 62, 68, 70, 73 typmi HPV.

Najčastejšie v analýzach sú:

 • ľudský papilomavírus 16 (špalda HPV 16) - 50%
 • ľudský papilomavírus 18 (HPV 18) 10%

Príznaky a klinika

A) bradavice.
Sú spôsobené nasledujúcimi typmi HPV: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 28, 49.

 • juvenilné (alebo ploché) bradavice - sú spôsobené typmi 3 a 5 vírusu. Jedná sa o malé ploché vyvýšeniny na koži, ktoré sa vyskytujú hlavne u detí. Podrobnosti o tomto druhu bradavíc sú tu popísané.
 • schitis (alebo plantárne bradavice) - sú spôsobené 1 a 2 typmi vírusu (viac o nich môžete čítať tu).
 • vulgárne bradavice na prstoch - sú spôsobené vírusmi typu 2 (podrobný článok o nich tu).

B) genitálne bradavice.
Lokalizácia: na pohlavných orgánoch, v konečníku, v ústach a na perách (typy - 6, 11, 13, 16, 18, 31, 35). Viac o týchto bradaviciach - prečítajte si.

Hlavný mechanizmus prenosu tejto choroby u dospelých je sexuálny. Veľmi zriedka môže dôjsť k kontaktnému spôsobu prenosu - prostredníctvom bežných toaliet, cez špinavý okraj záchodovej misy, pomocou spoločnej kúpeľne, vo vani atď.

V prípade, že matka trpí špicatým condylomatosis, sa dieťa narodí, on je tiež napadnutý, a potom sa môžu objaviť tiež genitálne bradavice a hrtana papilomatóza a dýchacie cesty (pozri vyššie popísané). Avšak výskyt týchto príznakov u dojčiat je extrémne nízky. Deti majú dostatočne vysokú úroveň imunity, ktorá ich chráni pred podobnými prejavmi infekcie.

B) Papilomatóza hrtana.
Na hlasivkách sa objavuje nárast počtu papilómov. Je spôsobená vírusom typu 11. Niekedy sa to prejavuje u detí narodených ženám, ktoré majú genitálne bradavice.

D) Bovenoidná papulóza.
Malé ploché plaky - bradavice (podobne ako ploché bradavice) sa objavujú okolo pohlavných orgánov. Často sa rozvíja u mužov, ktorí neustále menia svojich sexuálnych partnerov. Volané podľa typov - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

E) Cervikálna dysplázia.
Viac impozantný klinické prejavy infekcie HPV u žien - cervikálna intraepiteliálna neoplázia (alebo dysplázia) z krčka maternice a rakoviny krčka maternice (viď foto). Toto je najbežnejší typ malígneho priebehu infekcie. Podrobnejší článok o CIN a dysplázia je tu.

- erózia krčka maternice a HPV - FAR nie je rovnaká. Podrobný článok o tom, čo je erózia krčka maternice a ako sa líši od dysplázie a HPV, je tu.

Moderná medicína sa 100% istotou prehlasuje, že rakovina krčka maternice je spôsobený výhradne papilloma vírusy typu 16, 18, 31, 33, 35, 39, 40, 42, 43, 55, 57, 59, 61, 62, 66, 67.

E) Rakovina kože penisu (Bowenova choroba).
Je to spôsobené typmi vírusov - 16 a 18.

G) Dnes niektorí zahraniční vedci sa domnievajú, že vírus ľudského papilómu je príčinou vzniku rakoviny akejkoľvek lokalizácie. Pretože rakovina je malígny nádor epitelu kože alebo sliznice, HPV vírus, ktorý spôsobuje dysplastické javy len v epiteli, spôsobuje výskyt rakoviny. A s rakovinou krčka maternice je to 100% preukázané.

Existujú dôkazy o rakovine prsníka a rakovine hrtana, hoci v globálnych odporúčaniach ešte nie sú zdokumentované. A podľa niektorých výskumných pracovníkov v oblasti rakoviny nie je ďaleko od toho dňa, kedy rakovina inej lokalizácie (napríklad črevá) je tiež známa ako výsledok aktivity ľudského tela ľudského papilomavírusu.

pamätať:
- akákoľvek vírusová infekcia, ktorá je neustále v ľudskom tele (a HPV sa týka takejto choroby), sa aktivuje len s poklesom imunity.

diagnostika

1) PCR analýza.
Hlavnou cestou diagnostiky papilomavírusu je PCR reakcia. Najčastejšími typmi HPV analýzy sú 16, 18 typov vírusu, ako aj množstvo ďalších vysoko-onkogénnych typov.

Materiál na analýzu sa odoberá zo sliznice vagíny a krčka maternice. U mužov - so sliznicou penisu.

Nižšie na fotografii - príklad PCR analýzy a jej interpretácie.

Reakcia PCR a môže poskytnúť falošný výsledok, a to ako falošne pozitívne a falošne negatívny výsledok, a to najmä v prípade, že k porušeniu podmienky (aj tlačiť tabuľku, ktorá túto štúdiu, by mohlo viesť k falošne výsledku).

Takže podľa moderných výskumníkov na Západe bolo až 20% všetkých výsledkov PCR pre papilomavírus nepravdivé. A táto skutočnosť nezávisí od zložitosti zariadenia a od kvality reagencií.

2) Digene-test.
Nová štúdia získala popularitu v medicínskom prostredí. Tento test sa používa na stanovenie prítomnosti klinicky významných koncentrácií vírusu. Kvôli tomuto testu je možné identifikovať - ​​vysoký stupeň onkogenicity vírusov v tele pacienta alebo nízky.

Digene-test sa používa v spojení s cytológiou krčka maternice a sú tiež hodnotené komplexným spôsobom.

3) Inšpekcia gynekológom a / alebo urológom.

4) Cytologické vyšetrenie.
Pri vyšetrení je vyšetrený náter, ktorý bol urobený počas gynekologického vyšetrenia. Táto štúdia sa často nazýva "tekutá cytológia", alebo jednoducho - "cytológia".

V tomto prípade laboratórny asistent pod mikroskopom určuje prítomnosť alebo neprítomnosť patologicky zmenených buniek, ktoré by normálne nemali existovať, ale objavujú sa len vtedy, keď sa choroba vyvíja. Prítomnosť takýchto zmenených buniek môže indikovať prítomnosť CIN (alebo cervikálnej dysplázie) u ženy.

5) Histologické vyšetrenie.
Vyšetruje sa aj mikroskopický kúsok tkaniva, tiež s gynekologickým alebo urologickým vyšetrením. Ďalším názvom pre túto štúdiu je "biopsia". Pod mikroskopom lekár posúdi stupeň zmeny tkaniva, ktorý bol použitý na štúdiu.

Ako dešifrovať analýzu HPV?

Jednotkou merania je počet ekvivalentov genómu (jednoduchým spôsobom, počet vírusov) na 100 000 ľudských epitelových buniek (tj 10 až 5 stupňov).

Krátko napísané: Lg

 1. 5 Lg. Vysoká vírusová záťaž. Uistite sa, že podstúpili kompletné vyšetrenie s cieľom vylúčiť dyspláziu krčka maternice.
Čo je referenčná hodnota

To znamená priemerné štatistické ukazovatele pre túto štúdiu v tejto vekovej skupine. To znamená, že jednoduchým spôsobom sú referenčné hodnoty normou.

Podľa HPV sú referenčné hodnoty negatívne. To znamená, že v norme HPV v analýze by nemal byť.

Čo je to KVM?

KVM je kontrola odberu materiálu. Normálne by mal lekár odobrať škrabanie takým spôsobom, že vo vzorke materiálu bolo najmenej 10 000 (alebo 10 na 4 stupne alebo 4 lg) epiteliálnych buniek.
Ak je hodnota CME menšia ako 4Lg, znamená to - málo buniek na analýzu. Uskutočnenie analýzy sa neodporúča, pretože bude neinformovateľné a lekárovi sa odporúča zopakovať odber vzoriek materiálu.

liečba

Pri liečbe vírusu ľudského papilomavíru by človek mal vedieť: vírus nemôže úplne uniknúť z tela. Hlavným cieľom liečby je odstrániť prejavy vírusu a znížiť jeho koncentráciu v tele tak, aby ľudská imunita sama potlačila vírus.

Povinné 3 smery liečby

 • odstránenie prejavov - bradavice, kondylómy, dysplázia (erózia) alebo rakovina krčka maternice.
 • užívanie antivírusových liekov
 • posilnenie imunity.

Všetky tri smery účinne vykonáva moderná medicína.

Samoliečba má nízku účinnosť a môže viesť k progresii. Zvlášť nebezpečné je samošetrenie ochorení genitálnej oblasti.

1) Odstránenie

Podrobnejšie o tejto metóde

Rádiová vlna sa odparuje ako aj laser. viac.

V skutočnosti je to ten istý skalpel, len elektrický. V súčasnosti sa kozmetológia prakticky nepoužíva.

Najpodrobnejší článok o tejto metóde je ísť

Lokálne nekrotizujúce lieky (kyseliny, zásady) sa používajú:
- Super Cleaner
- Solkoderm (podrobné pokyny)
- Duofilm (podrobné pokyny)
- Collomac (podrobné pokyny)
- Verruacid alebo ferezol (podrobné pokyny)
- Condilin (podrobné pokyny)
- a mnoho ďalších.

2) Antivírusové lieky

 • Isoprinozín (alebo groprinozín): 2 tablety - 3 krát denne; 14-28 dní (podrobnejší článok o tejto droge je tu).
 • Allokin alfa 1 ampulky, prášok sa rozpustí v 1 ml 0,9% chloridu sodného, ​​1 podávaný subkutánne každý druhý deň, priebeh - 6 injekcií (pre viac informácií o Allokin popísané v tomto texte).
 • Epigen Intim Spray: Počas celého obdobia liečby postriekajte postihnutú oblasť 4 krát denne (podrobnejšie pokyny nájdete tu).
 • Panavir: vyrába v rôznych formách - gélu, spreje, čapíky, injekčný roztok - to závisí od rozsahu a lokalizácii procesu (podrobné materiálu o panavir tu).
 • 5% krém Aldara. Liečivo je imiquimod. Používa sa na genitálne bradavice (podrobný materiál o krému Aldarovej tu).

3) Lieky, ktoré zvyšujú imunitu

Polyoxidonium, roncoleukin, imunitné a iné:

 • Imunál: 1 tableta - 4 krát denne, v priebehu 2 až 8 týždňov.
 • Reaferon: prášok 1 fľaša (1 milión ED) zriedená vodou (pol špička), piť 30 minút pred jedlom - 2 krát denne, 10 dní.
 • Polyoxiónium: 1 svieca (12 mg) vo vnútri vagíny alebo v konečníku v noci nasledujúci deň - 10 krát.

Ľudové opravné prostriedky doma

Papillóm sa rozmaže niekoľkokrát denne s čerstvou šťavou z ovocia.
Ďalšie informácie o čistote nájdete tu.

Zabíja vírusy. Odmasťujte šťavu z cesnaku alebo aplikujte rezaný plast na bradavicu

Nevyhnutne: zdravý životný štýl, ktorý zvyšuje imunitu.

Pamätajte: Po prvé, lekár musí urobiť správnu diagnózu, a to je už polovica liečby.

HPV a tehotenstvo

Pozor: ľudský papilomavírus neovplyvňuje reprodukčnú funkciu, to znamená, že vírus nebráni tomu, aby žena mala dieťa.

Ak sa v tehotenstve zistí infekcia papilomavírusom:

 • prvý - nájsť dobrého gynekológa a byť s ním pozorovaný až do samotného narodenia,
 • čo je najdôležitejšie - aké ženy prejavy infekcie, bude to závisieť od taktiky lekára,
 • vírus nefunguje na plode akýmkoľvek spôsobom!
 • bradavice a papilómy je možné odstrániť po pôrode,
 • minimálne množstvo liekov (iba v prípade potreby) počas tehotenstva,
 • počas pôrodu dieťa môže chytiť, prechádza cez kanálik narodenia,
 • za prítomnosti výrazných zmien v krčku maternice môže tehotnej žene ponúknuť cisársky rez,
 • pri absencii prejavov - narodenie prirodzene.

Vo všeobecnosti je cisársky rez s infekciou HPV zriedkavý. A následné prejavy infekcie u detí sú mimoriadne zriedkavé alebo zanedbateľné.

prevencia

Prevencia je najlepšou liečbou. Pamätajte na túto vetu, najmä ak sa týka sexuálnej sféry.

Príroda vynašla pre človeka nádherný mechanizmus liečby a prevencie, ktorý mu potom pomáha, aby sa znova nepoškodil. Ide o imunitný systém.

Ak osoba už raz bradavice alebo papilómy raz, neskôr bude mať imunitu voči tomuto typu vírusu. Pre dospievajúce bradavice, tŕne a vulgárne bradavice sa zriedkavo vyskytujú u dospelých.

Práve na tomto princípe je metóda očkovania osoby z rôznych infekčných ochorení a tiež z papilomavírusu.

Preto je tak dôležité zachovať si imunitu na vysokej úrovni. Podrobný článok o posilnení imunity sa číta.

Uvádzame hlavné oblasti prevencie infekcie ľudským papilomavírusom:

 • Osobné hygienické opatrenia na verejných miestach
 • Zdravý životný štýl, ktorý udržuje imunitu na vysokej úrovni
 • Správny režim práce a odpočinku
 • Stredná fyzická príprava
 • Prijatie vitamínov, ovocia, štiav
 • Len jeden sexuálny partner (v ideálnom prípade)
 • Používanie kondómov počas sexuálneho styku
 • Naočkovanie typov 6, 11, 16, 18 - bráni rozvoju príznakov, ako sú genitálne bradavice, neoplázie (dysplázia alebo erózie), a karcinómu krčka maternice, hrtanu papilomatóza. Ale až do ukončenia vplyvu vakcíny ešte nebol študovaný. Začalo to len pred 8 rokmi. Okrem toho, že netvoria imunitu na všetkých typoch obstaranie papilomavírusov z vysokej. Napriek tomu, že v mnohých vyspelých krajinách, očkovanie proti HPV je veľmi aktívny, od 11-12 rokov (link).

A nakoniec - niekoľko videí o materiáli odporúčanom na prezeranie.

Tiež odporúčam čítanie týchto materiálov:

 • Najväčšie nebezpečenstvo HPV pre ženu.
 • S HPV ľudská imunita bojuje - ako ju posilniť?
 • Pink zbaviť človeka - ak sa má liečiť?

Upozornenie: Ak lekár neodpovedal na vašu otázku, odpoveď je už na stránkach lokality. Použite vyhľadávanie na stránkach.

Ako nebezpečné sú rôzne typy HPV?

Ľudský papilomavírus je jednou z najčastejších pohlavne prenosných chorôb. Typy HPV sa môžu líšiť a podľa štatistík sa tento alebo ten druh vírusu vyskytuje u 90% ľudí po celom svete. Podľa stupňa šírenia sa papilomavírus zaraďuje druhý po genitálny herpes.

Klasifikácia infekcie

Papilomavírus, v závislosti od svojho typu, môže spôsobiť rôzne ochorenia u žien a mužov. K dnešnému dňu je známe približne 100 kmeňov choroby, z ktorých je 80 najviac študovaných. Približne 30 druhov postihuje orgány ženského reprodukčného systému.

Asi 60% nositeľov vírusu zaznamená príznaky ochorenia. V iných prípadoch HPV pokračuje v latentnej forme. Povaha a príznaky závisia od kmeňa vírusu. Takže ochorenie môže ovplyvniť kožu, sliznice pohlavných orgánov. A tiež sliznice iných orgánov, ktoré nie sú spojené s reprodukčným systémom.

Pokiaľ ide o kožné lézie infekciou, rozlišujeme nasledujúce typy HPV:

bradavice na chodidle - to je typické pre 1, 2 a 4 kmene;
bežné bradavice - 2, 4, 26, 27, 29, 57;
ploché bradavice - 3, 10, 28, 49;
bradavice mäsiarov - 7;
verruziform epidermodysplázia - 2-3, 5, 8-10, 12, 14-15, 17, 19-20, 36-37, 46-47, 50.
Určité genitálne lézie spôsobujú:

genitálne bradavice - 6, 11, 42, 54;
ploché kondylómy a cervikálna dysplázia - 6, 11, 16, 18, 30-31, 33, 39-40, 42-43, 51-52, 55, 57, 61-62, 64, 67;
rakovina krčka maternice, vagína, vulva, anus - 16, 18, 21, 31, 33, 35, 39, 45, 51-52, 54, 56, 66, 68.
Sú ovplyvnené mukózne orgány, ktoré nie sú spojené s reprodukčným systémom:

mukózna membrána úst - 13, 32;
papilomatóza dýchacích ciest - 6, 11, 30;
rakovina krku, hlavy, pľúc - 2, 6, 11, 16, 18, 30.

HPV a onkológia

V medicíne je rozdelenie druhov vírusu veľmi dôležité, v závislosti od ich onkogenity, teda schopnosti viesť k rakovine.

Niektoré typy HPV sú úplne bezpečné a nie sú spojené s onkogénnym rizikom. Táto skupina obsahuje vírusy 6, 11, 42-44, 53-55 typov. HPV typu 6 a 11 sa najčastejšie prejavujú ako genitálne bradavice a sú relatívne bezpečné. Spôsobené bradavice a papilómy odporúča odstrániť bez ohľadu na ich druh, a to aj v prípade, že príčinou je HPV 6 alebo 11. Potreba odstránenie z dôvodu zníženia rizika vzniku rakoviny, ako aj z estetických dôvodov.

Najnebezpečnejšie sú tie kmene, ktoré sú považované za onkogénne. Prítomnosť akéhokoľvek druhu choroby, ktorá je súčasťou tejto skupiny, predstavuje vysoké riziko rakoviny.

Najrozšírenejšie Zástupcovia vysoko rizikového HPV onkogénne sú: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 66. Avšak, rakovina - nie je jedinou hrozbu infekcie. Napríklad, HPV typ 66 sa môže prejaviť závažné cervikálna dysplázia, rovnako nebezpečné pre ženské telo.

Podstata HPV 16

Ľudský papilomavírus typu 16 v klinickej praxi je najbežnejší. U žien je vystavené vysokému riziku vzniku rakoviny krčka maternice a mnohých závažných dysplázií. Muži by sa mali o tejto odrode starať kvôli pravdepodobnosti vzniku Bowenovej choroby, karcinómu spinocelulárnych buniek a niektorých ďalších malignít.

Vírus papilómu 16 je prenášaný sexuálne, vrátane počas orálneho a análneho sexuálneho kontaktu. Papillóm typu 16 má o niečo tmavšiu farbu ako celková farba kože. Príznaky šírenia choroby v oblasti pohlavných orgánov a stehien. Pre prejav vírusu je charakteristická závislosť lokalizácie papilómov od miesta vstupu do tela. Ak dôjde k infekcii ako dôsledok orálneho sexu, vzniknú na ústnej sliznici papilómy. V prípade, že análna infekcia prichádza do styku s infekciou, je ovplyvnené análne otvorenie.

DNA typu 16 HPV obsahuje transformujúcu zložku a infekčnú. Počas veľmi dlhého časového obdobia môže byť typ 16 papilomavíru úplne skrytý v tele bez príznakov. Na zistenie infekcie a presné určenie jej typu pomôžu cytologické štúdie. HPV typ 16 môže byť diagnostikovaný po roztieraní z krčka maternice u žien alebo z močovej trubice u mužov.

Po detekcii papilomavírusového typu 16 je potrebné ihneď prediskutovať s ošetrujúcim lekárom plán kontroly infekcie. Tento typ ochorenia je pomerne agresívny a môže sa rýchlo premeniť na vážnejšie choroby. V prípade HPV typu 16 by liečba mala byť dôkladná a včasná. V rámci terapie majú lieky, ktoré zvyšujú imunitu, antivírusové a cytotoxické účinky. Špecifické lieky a ich dávkovanie by mali byť predpísané kvalifikovaným odborníkom, aby nedošlo k poškodeniu tela a aby nevyvolali transformáciu vírusu na zhubné ochorenia. Samostatné liečenie nie je v žiadnom prípade nemožné.

Nebezpečenstvo HPV 18

Tento typ infekcie sa rozšíril po celom svete. Rozloženie vírusu papilómu typu 18 spolu s najbližším príbuzným HPV 16 sa prenáša v 45% prípadov infekcie.

Prakticky v 100% prípadov v neprítomnosti liečby sa transformuje na rakovinu typu 18 HPV. A u žien infekcia spôsobuje onkologické ochorenia nielen krčku maternice, ale aj pohlavných orgánov. Typ 18 papilomavírusov, nesený mužmi, je s vysokým rizikom rakoviny penisu a rakoviny konečníka.

Vzhľadom na agresívnu povahu infekcie je potrebné vykonať včasné vyšetrenia u gynekológa alebo urológa. V opačnom prípade sa symptómy ochorenia prejavia aj pri miernom znížení imunity. Ľudský papilomavírus 18 reaguje veľmi citlivo na hormonálne pozadie, a preto je často aktivovaný počas menopauzy alebo tehotenstva.

HPV 31, 33 a 39

Ľudský papilomavírus 31 sa prejavuje častejšie ako v latentnej forme. Malé poškodenie imunity vedie k vzniku červených papilómov na pohlavných orgánoch. Hlavné nahromadenie papilómov sa nachádza na slzách u žien a žalúdočnom penise u mužov - HPV typu 31 je pre Bowenovu chorobu nebezpečný. Je ťažšie pre telo ženy bojovať proti infekcii, takže dôsledky toho, že má typ HPV 31, je pre ne horšie a je to rakovina krčka maternice.

HPV typ 31 je charakterizovaný značným odporom: jeho liečba trvá dlho. Avšak, aby sa chránili pred hroznými dôsledkami, liečba je potrebná.

Vírus ľudského papilómu 33 je ďalším nebezpečným predstaviteľom onkogénnej skupiny. Väčšina hlásených prípadov infekcie je u žien. Podobne ako u iných rizikových typov vírusu, typ 33 HPV sa prejavuje ako genitálne bradavice a papilómy, avšak u mužov je najčastejšie asymptomatický. DNA HPV 33 je vytvorená diagnostickými postupmi, medzi ktorými je cytologická analýza uskutočnená metódou polymerázovej reťazovej reakcie.

HPV typu 33 je prenášaný hlavne prostredníctvom pohlavného styku, existujú však prípady infekcie ranami na koži a počas tehotenstva (od matky po dieťa). Z tejto verzie papilomavíru sa telo môže zbaviť silnej imunity a malého vírusového zaťaženia.

Ľudský papilomavírus 39 je nebezpečnejší pre ženy ako pre mužov. V ženskom tele sa prejavy infekcie vyskytujú častejšie, zatiaľ čo muž je spravidla len nosičom. HPV typ 39 postihuje prevažne vnútorné genitálie, prejavujúce sa ako ploché a špicaté genitálne bradavice.

HPV 51, 52, 58, 59

Ľudský papilomavírus typu 51, keď sú postihnuté sliznice pohlavných orgánov, tiež ovplyvňuje hornú vrstvu kože. Rast infekcie kože sa vyskytuje bez svrbenia, je však dosť nebezpečný proces.

Vírus papilómu 52 spravidla postihuje ženy mladšie ako 35 rokov. Hlavným faktorom infekcie je promiskuitný sexuálny život alebo nechránený sex. Symptómy tohto typu infekcie sú špicaté kondylómy, ktoré sa môžu vyskytnúť na akejkoľvek časti tela. Výhodne sú vrodené bradavice umiestnené na genitáliách v blízkosti konečníka. Mimochodom, HPV typ 45 sa správa podobným spôsobom a lokalizuje svoje prejavy na prakticky rovnakých miestach.

58 typ HPV sa veľmi často nevyjadruje dlho, ale to neznižuje jeho nebezpečenstvo pre ženský aj pre mužský organizmus. Infekcia spôsobuje šírenie krtkov, bradavíc, papilómov a bradavíc po celom povrchu tela. Veľmi často sú deti vystavené infekcii tým, že dostanú vírus do tela cez odreniny a rany. Spolu s 58 je HPV typ 21 často diagnostikovaný aj v detskom veku, ktorý sa prejavuje nahromadením bradavíc na tele dieťaťa, s ktorými sa zaobchádza pomerne rýchlo.

Ľudský papilomavírus 59 niekedy prechádza sám, bez toho, aby sa vyrovnal s ochranou ľudskej imunity. Napriek tomu by sa človek nemal spoliehať výlučne na silu tela, ale včas podstúpiť skríning prítomnosti takýchto chorôb u kvalifikovaných lekárov.

Čo je HPV v modernom svete, je jednoducho potrebné vedieť. Napriek širokej prevalencii vírusu by ľudia mali byť veľmi opatrní pri sexuálnom správaní. Lepšie je zistiť, čo to je bez odhalenia infekcie vo vašom tele, ale skúmaním tejto otázky a zmenou spôsobu života, ak je to potrebné. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel zdravého spôsobu života umožní udržať vaše zdravie na vysokej úrovni.