Hlavná

Bradavice

Spôsoby prenosu vírusu papilloma

Ľudský papilomavírus (HPV) - u žien je to patogénny mikroorganizmus, ktorý spôsobuje abnormálny rast epiteliálnych buniek a vyvoláva tvorbu benígnych nádorov. Zmeny spôsobené takouto infekciou sú potenciálne nebezpečné, pretože riskujú prechod na zhubné nádory.

Celkovo je v skupine papilomavírusov viac ako dvesto typov patogénov. Táto rozmanitosť spôsobuje výskyt nádorov rôznych tvarov, ktoré sa bežne nazývajú bradavice, papilómy a kondylómy.

Zvláštna pozornosť sa venuje HPV, keď je zistená u žien. Infekcia s vysoko koagulovanými kmeňmi vírusu predstavuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Aby sa zabránilo nebezpečným chorobám, je dôležité pochopiť, ako sa prenáša ľudský papilomavírus.

Spôsoby prenosu

Prenos choroby je od osoby s kožnými prejavmi choroby. Infekcia sa prenáša úzkym kontaktom v domácnosti, počas sexuálneho styku a od matky po dieťa počas prirodzeného pôrodu.

Hlavné spôsoby, ako dostať infekciu do tela:

 • po kontakte s infikovanou kožou a sliznicami;
 • pri používaní osobných médií;
 • počas nosenia oblečenia a obuvi pacienta;
 • pri návšteve sauny, vani alebo spoločných sprchách.

Najbežnejší je sexuálny spôsob prenosu papilomavírusu. Infekcia sa vyskytuje bez ohľadu na typ kontaktu, či už perorálny, vaginálny alebo análny. Príčinná látka preniká do tela cez malé poškodenie slizníc a kože. Ak sú papilómy na sliznici ústnej dutiny, infekcia sa môže vyskytnúť s bozkom alebo počas orálneho sexu.

Často sú onkogénne vírusy prenášané presne sexuálnym spôsobom. Rizikovou skupinou pre túto chorobu sú tí, ktorí sú v sexuálnych vzťahoch nečitateľní, ktorí nepoužívajú bariérovú antikoncepciu a homosexuálov. Podľa štatistík muži častejšie infikujú ženy, reverzné prípady sa zriedka zaznamenávajú. Sexuálny spôsob prenosu HPV je možný len vtedy, ak existujú vonkajšie príznaky vírusu na pohlavných orgánoch.

U žien sa ľudský papilomavírus prenáša intranatálne alebo vertikálne do plodu, keď prechádza cez genitálny trakt. V dôsledku infekcie môže dieťa na vnútornom povrchu hrtanu a hltanu vyvíjať anogenitálne bradavice a kondylómy, ktoré interferujú s normálnym dýchaním. Infekcia dieťaťa sa môže vyskytnúť aj u dojčiacej matky.

Spôsoby prenosu papiloma vírusu do domácnosti sa zaznamenávajú veľmi zriedkavo. V prostredí vírus existuje krátky čas. Pri používaní hygienických predmetov alebo vecí pacienta vnikne vírus do tela nového nosiča prostredníctvom poškodenia kože.

SÚVISLOSTI INŠTITÚCIE

Našťastie HPV nie je vysoko infekčné. Na to, aby došlo k infekcii ľudského papilomavírusu, sa musí zhodovať viacero faktorov.

Podmienky na infekciu ľudským papilomavírusom:

 • V zdravom organizme môže patogén preniknúť len prostredníctvom integrití a slizníc s poškodenou funkciou bariéry. Dokonca aj malé rezy, odreniny a poškriabanie sú vstupnou bránou k penetrácii vírusu.
 • Znížená imunita sa prejavuje potlačovaním syntézy imunoglobulínov zodpovedných za antivírusovú ochranu organizmu. Preto u jedincov so zníženou imunitou dôjde k infekcii s vyššou pravdepodobnosťou ako u osôb, ktoré sú odolné voči infekciám.
 • Zmena mikroflóry čreva a vagíny vytvára optimálne podmienky pre penetráciu infekčných agens. Oslabenie lokálnej imunity vedie k porušeniu všeobecných ochranných funkcií tela, zatiaľ čo vírus papilómu sa prenáša s ľahkosťou.
 • Často sa papilómy vyvíjajú súčasne s inými prenášanými chorobami pohlavne. Trichomoniasis, kvapavka a iné pohlavne prenosné choroby ureaplasmosis zvýšené riziko infekcie HPV.
 • Počas exacerbácia chronických ochorení náchylnosť na HPV výrazne stúpa.
 • Škodlivé pracovné podmienky a stresy majú negatívny vplyv na odolnosť voči akýmkoľvek infekčným chorobám.

FAKTORY, ACTIVE HPV

Treba poznamenať, že papilomavírus je prítomný v tele 80-90% svetovej populácie. Prevažná väčšina týchto ľudí si neuvedomuje ich dopravcu a nezistí žiadne podozrivé známky. Latentné obdobie môže trvať niekoľko mesiacov až desaťročí. Vzhľad novotvarov uľahčujú faktory, ktoré znižujú imunitu.

Predisponujúce faktory:

 • prenosné infekčné choroby;
 • tehotenstva;
 • exacerbácia chronických ochorení;
 • užívanie liekov, ktoré potláčajú imunitu.

Po celý život môže byť človek infikovaný niekoľkými druhmi vírusu. Pod vplyvom poklesu ochranných síl sa virióny začnú replikovať v jadrách postihnutých buniek, čím vyvolávajú ich rozdelenie. Bunky sa amplifikujú násobne a na povrchu kože alebo slizníc sa objavujú útvary rôznych tvarov. Ak sú neškodné, zmiznú samy o sebe niekoľko mesiacov.

PROPHYLAXA VÍRU ĽUDSKÉHO PAPILLIU

Papillóm sa prenáša z osoby s vonkajšími príznakmi neoplazie, ale často nie sú viditeľné ani spôsobujú strach. Vyhnúť sa infekcia môže byť predmetom všeobecných nešpecifických opatrenia zamerané na získanie upozornenia vírusu v tele rôznymi spôsobmi a pre udržanie imunity na vysokej úrovni.

Opatrenia primárnej prevencie HPV:

 • liečbu akéhokoľvek poškodenia kože antiseptické roztoky;
 • používanie kondómov pri sexuálnych kontaktoch;
 • existencie stabilnej sexuálne vzťahy s jedným partnerom;
 • používanie gumových obuvi pri návšteve saun a kúpeľov;
 • príhodný liečba somatických patológií;
 • kalenie;
 • rôznorodé a kompletná diéta;
 • fyzickej aktivity.

Papilomavírus sa prenáša na osobu, ktorá je uložená vo svojom tele počas celého života a nespôsobuje vznik špecifickej imunity. Napriek tomu sa vyžaduje detekcia a liečba infekcie papilomavírusom s výraznou symptomatológiou a nie v latentnom období.

Bohužiaľ, v súčasnosti neexistujú žiadne metódy na úplné vyliečenie HPV. Všetky metódy liečby sú zamerané na zvýšenie imunitných odpovedí.

Zvlášť dôležitá je otázka prevencie a liečby ľudského papilomavírusu u žien. V rozvinutých krajinách sveta, medzi mladistvými a ženami mladšími ako 45 rokov, sa uskutočňuje masové očkovanie.

Našli ste chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter

Papilomavírusu u žien - ochorenie infekčné povahy, ktorá je spôsobená vírusom z rodiny papilomavírusov (Papillomaviridae). Choroba vedie k patologickému.

Ako sa prenáša HPV?

Jednou zo zvláštností HPV je, že nejde o venerickú chorobu v bežnom slova zmysle. Sexuálna cesta je len jedným z niekoľkých spôsobov infekcie, a nie hlavnou. Preto kondómy nemôžu vždy chrániť proti ľudskému papilomavírusu.

Navrhujeme pochopiť, aké metódy prenosu vírusu vo všeobecnosti existujú, ako sa vyskytuje infekcia a či sa dá vyhnúť.

Obsah článku:

Ľudský papilomavírus: prenosové cesty

Celkove je známe približne 130 typov ľudského papilomavírusu. Len asi 40 z nich postihuje pohlavné orgány. Pre väčšinu z týchto 40 typov je sexuálny spôsob prenosu základný, ale štúdie ukazujú, že to nie je jediný spôsob.

Povieme vám, ako presne sú prenášané tie typy, ktoré spôsobujú kondylómu genitálií a konečníka av niektorých prípadoch aj rakovinu pohlavných orgánov.

Sexuálne a kontaktné prenosové cesty

HPV sa prenáša sexuálne v akejkoľvek forme intimity - tradičných, análnych alebo ústnych kontaktov.

Pri infekcii postačuje akýkoľvek blízky kontakt poškodenej sliznice alebo pokožky s papilómom. Vrátane HPV sa môže prenášať cez bozk - ak má jedna osoba v ústach papilómu a druhú - ranu v jazyku, na vnútornom povrchu tváre alebo pery.

Predovšetkým riziko infekcie análnymi kontaktmi, pretože sú najviac traumatické. Ďalšie možnosti sú menej nebezpečné, ale aj možné. Ale čo je dôležitejšie, len úzky kontakt s nosičom HPV môže viesť aj k infekcii, aj keď vôbec nedošlo k žiadnej sexuálnej penetrácii.

Domovská cesta prenosu

Okrem pohlavia môže byť HPV prenášaný aj domácimi spôsobmi. Vírus je schopný prežiť mimo ľudského tela približne 3 hodiny - na mokrých povrchoch, spodnom prádle, uterákoch. Je však dôležité pochopiť, že nie všetky typy vírusu sa šíria týmto spôsobom: rôzne kmene "uprednostňujú" rôzne zóny a orgány.

Napríklad análno-genitálne typy vírusu sú extrémne zriedka prenášané domácimi spôsobmi. Ale napätie, ktoré spôsobuje plantárne bradavice, sa môže prenášať každodennými prostriedkami - kontaktom s niekým iným obuvom, oblečením alebo mokrými povrchmi, na ktorých vírus zostáva.

autoinfection

Vírus papilómu sa nerozširuje cez telo mimo miesta, kde bol pôvodne zavedený. Avšak človek sa môže sám infikovať - ​​ak sa dotkne poškodenej kože alebo sliznice papilómu.

O tejto možnosti je vždy dôležité zapamätať si v každodennom živote - pri holení, epilácii, čistení a ďalších procedúrach, ktoré poškodzujú pokožku. Zabráňte kontaktu poškodenej pokožky s papilómom a nepoškodzujte ju.

Prenos počas tehotenstva a pôrodu

Až do nedávnej doby, keď sa vírus papilómu našiel u novorodencov, bolo veril, že by sa mohli dostať len jedným spôsobom - pri pôrode, počas úzkeho kontaktu s sexuálnou cestou matky. Pravdepodobnosť infekcie týmto spôsobom je 5 až 10%.

Dnes však lekári vážne skúmajú pravdepodobnosť a iné spôsoby infikovania detí - presne cez placentu, ešte v maternici.

Podozrenia, že takáto metóda je možná, sa objavili u lekárov, keď začali nájsť HPV u detí narodených metódou cisárskeho rezu. Zdalo sa to divné - deti sa nedostali do kontaktu s pôrodným kanálom, ale boli nakazené. Takže vírus mohol byť prenesený cez placentu.

V roku 2008 vedecký časopis "Virologický vestník" a v roku 2011 medzinárodná lekárska publikácia "Journal of Infectious Diseases" píše o štúdiách, v ktorých bola preukázaná prítomnosť HPV v placentách matky.

Predtým sa tento spôsob prenosu považoval za nemožný, pretože vírus cirkuluje v ľudskej krvi. Ako sa infekcia dostáva do placenty - je nejasná. Takéto prípady sú však registrované. Aké veľké je riziko infikovania dieťaťa pred narodením, je naozaj veľmi málo údajov o tejto téme.

HPV v tele: ako preniká a čo robí

Vírus preniká do tela prostredníctvom mikroskopov kože a slizníc. Hodiny môžu byť také malé, že ich nemožno vidieť jednoduchým pohľadom. Rozumie tomu, ako sa to stane.

Koža je pomerne zložitý orgán. Jeho hlavnou úlohou je chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi. Okrem kožných buniek sú do obrany zahrnuté aj iné sily - baktérie, ktoré žijú na povrchu kože, a bunky, ktoré sú zodpovedné za imunitnú obranu (napr. Makrofágy a leukocyty).

Ale to všetko funguje, až kožné bariéry zostanú silné. Každé, dokonca aj najmenšie poškodenie alebo zápal kože, pretrhne bariéru a infekcia môže vstúpiť do tela. Najmä ak je to malý vírus.

Akonáhle je v tele, papilomavírus sa zavádza do buniek epitelu (hornej vrstvy kože) a slizníc. HPV postihuje iba tieto bunky - nežije vo vnútorných orgánoch alebo v krvi.

Epitel pozostáva z niekoľkých vrstiev. Vírus sa zavádza do mladých kožných buniek, ktoré sú vytvorené v najnižšej vrstve epitelu. Tam je infekcia nejaký čas skrytá. Nie je možné presne povedať, ako dlho jej "sen" trvá - môže to byť niekoľko týždňov alebo niekoľko rokov. Ale po "hibernácii" sa začína množiť HPV.

Vzhľadom na to, že sa obnovujú vrstvy epitelu, všetky mladé bunky postupne "stúpajú" na povrch pokožky. Spolu s rastom buniek a vrstvou HPV vrstvou. V dôsledku toho je na vrchole a roste na bradavice.

Slovo "násobenie" nie je veľmi vhodné pre vírusy. Keďže nie sú plnohodnotnými živými organizmami, vírusy sa nereprodukujú, ale jednoducho spôsobujú, že hostiteľská bunka produkuje nové vírusové častice. Tento proces sa nazýva "replikácia".

Často ľudská imunita úplne čistí telo vírusu. Čas potrebný na to môže byť odlišný: záleží na type vírusu a sile imunitnej obrany, ale zvyčajne je 1-3 roky. Niekedy, hoci menej často, HPV zostáva dlho v koži. V takýchto prípadoch lekári hovoria o chronickom priebehu infekcie.

Bunky poškodené vírusom reagujú na svoju činnosť rôznymi spôsobmi. Niektoré bunky jednoducho zomierajú a nahrádzajú ich nové. V iných bunkách dochádza k zložitým zmenám ich štruktúry a funkcií - napríklad prekancerózne zmeny sa vyskytujú v bunkách krčka maternice. Ešte ďalšie pod vplyvom vírusu začínajú náhodne rozdeliť a spôsobiť rast tkanív - sú to papilómy a kondylómy.

Iný variant vývoja udalostí je opísaný a dokázaný - keď vírus vstupuje do tela, ale nespôsobuje žiadne zmeny v bunkách a po chvíli úplne zmizne.

To znamená, že nie vždy infikované vírusovou kožnou bunkou sa zmení na bradavicu. Za akých podmienok je tento alebo ten súčasný možný, veda sa ešte musí zriadiť. Prečo sa objavujú papilómy, prečítajte si ich v špeciálnom materiáli.

Pravdepodobnosť infekcie a onkogenita vírusu

Každý kmeň HPV je usporiadaný rôznymi spôsobmi. Je to odlišná štruktúra, ktorá ovplyvňuje, aké je pravdepodobné, že sa nakazí iným typom.

Akékoľvek vírusy sa líšia v nasledujúcich vlastnostiach:

 • virulencie - aktivita, schopnosť patogénu infikovať telo;

Niektoré vírusy ľahko prenikajú cez fyziologické bariéry (napríklad cez kožu a sliznice), zatiaľ čo iné sa na to musia veľmi snažiť.

 • patogenitu - schopnosť spôsobiť chorobu,

  Nie vždy HPV spôsobuje ochorenie - papilóm alebo kondylóm. Niekedy niekto ani nemá podozrenie, že je už infikovaný niektorým typom infekcie.

  Vývoj rakoviny krčka maternice

  Pre HPV - a najmä pre tie kmene, ktoré sú sexuálne prenášané - je dôležitá ďalšia vlastnosť - onkogénnosť, to znamená schopnosť spôsobiť rakovinu. Vedci aktívne vyšetrujú HPV a jeho úlohu vo vývoji rakoviny.

  Ukazuje sa, že pravdepodobnosť infekcie určitým kmeňom HPV závisí od jeho virulencie. Zatiaľ čo výskumníci majú málo údajov na porovnanie virulencie všetkých kmeňov papilomavírusu.

  Nepriamo sa môžu posudzovať podľa toho, ako často sa u ľudí vyskytuje určitý typ vírusu. Našťastie najviac infekčné typy vírusu majú najnižšiu onkogenitu.

  Napríklad genitálne typy HPV sú najčastejšie vírusy typu 6 a 11 (podľa štatistických údajov to je viac ako 90% prípadov HPV s kondylómami). Tieto typy patria do skupiny s nízkou onkogenitou. Naopak HPV 16 a HPV 18, ktoré sa nachádzajú u 70% žien s rakovinou krčka maternice, sú pomerne zriedkavé.

  V priemere je pravdepodobnosť infekcie jedným z "sexuálnych" typov HPV asi 75% - dokonca aj po jednom pohlavnom styku. Najčastejšie sa ľudia nakazia po análnych kontaktoch.

  Riziká infekcie cestou domácnosti a pri pôrode ešte neboli presne stanovené, ale je známe, že sú malé

  Prevencia HPV

  Bohužiaľ, neexistuje žiadna stabilná imunita voči ľudskému papilomavírusu u ľudí. Protilátky proti vírusu sa prestali objavovať po dobu 1,5-2 rokov. To znamená, že po tejto dobe človek môže ochorieť opakovane. Je tiež zlé, že aj táto krátka imunita sa vytvára iba na určitý typ vírusov, čo znamená, že infekcia inými kmeňmi je kedykoľvek možná bez ohľadu na obnovenie.

  HPV zriedka spôsobuje pre človeka život ohrozujúce následky, ale vzhľadom na to, že sa to stane, musíte premýšľať o prevencii ochorenia.

  Každodenná prevencia

  Ako môžete znížiť riziko infekcie HPV? Bez ohľadu na to, aký typ vírusu je - či ide o HPV 16, HPV 18 alebo iný typ vírusu, preventívne opatrenia pre nich sú rovnaké.

  1. Dodržiavanie osobnej hygieny pomáha udržiavať ochranné vlastnosti pokožky a slizníc. Tým, že udržuje vaše telo čisté, človek pomáha imunity a účinnejšie sa vyrovnáva s pokusmi o narušenie.

 • Používanie kondómov výrazne znižuje riziko prenosu HPV. Ale bohužiaľ kondóm nezaručuje 100% ochranu proti vírusu. Pripomeňme si, že infekcia môže preniknúť aj pri blízkom styku s pokožkou pokožkou. Preto oblasti, ktoré nie sú kryté kondómom, sú citlivé na penetráciu vírusu. Je však presne známe, že rakovina krčka maternice je menej pravdepodobná u žien, ktorých sexuálne partneri pravidelne používajú kondóm.

 • Zápalové ochorenia močového systému a pokožky oslabujú ochranné mechanizmy orgánov, v ktorých sa prejavujú. Tieto choroby sa musí zaobchádzať včas.

 • Ženy s typmi vírusu 16 a 18 by mali byť pravidelne sledované u gynekológov a virológov. Avšak infikovanie týchto typov vírusov ešte nie je verdikt. Od okamihu preniknutia HPV do tela do prekancerózneho stavu môže trvať niekoľko rokov a dokonca ani jedno desaťročie. A pred rozvojom rakoviny môže byť aj roky. Ak pravidelne navštevovať gynekológa a vykonávať testy aspoň raz ročne, pomôže to odhaliť nebezpečné zmeny v zdraví a začať liečbu včas.
 • Očkovanie proti HPV

  Oddelene je potrebné povedať o očkovaní proti papilomavírusu. V súčasnosti sa aktívne používajú takéto vakcíny ako Cervarix a Gardasil. Prvý je účinný proti dvom najviac onkogénnym typom HPV-16 a 18. Druhý, s výnimkou 16 a 18, tiež chráni proti vírusom ako 6 a 11, kvôli čomu sa často objavujú anogenitálne bradavice. Viac informácií o očkovacej látke Gardasil nájdete v samostatnom článku.

  Obe očkovacie látky sú dosť účinné. Podľa spoľahlivých údajov chránia proti infekcii týmto typom vírusu v 95 až 99% prípadov. Na to však musí byť splnených niekoľko podmienok. Napríklad vakcíny nebudú chrániť proti vírusu, ak už existujú v tele: to znamená, že ak je osoba už infikovaná vírusom typu 16, vakcíny proti tomuto konkrétnemu typu sa ukážu ako neúčinné. Preto očkovanie z HPV by malo byť vo veku, kedy osoba ešte nemá sexuálny život.

  Treba tiež pripomenúť, že vakcíny sú neúčinné proti iným typom vírusu - a existuje ich viac ako 100, takže riziko infekcie zostáva v každom prípade.

  Ďalším nepríjemným momentom je trvanie vakcíny. Zatiaľ čo má len 5 rokov. Či sa vakcína s dlhšou akciou bude niekedy vytvárať, je nejasná.

  HPV je dosť nákazlivý vírus. Podľa rôznych štatistík postihuje až 80% ľudí, ktorí žijú sexuálne. To však neznamená, že je potrebné úplne vyhnúť sexuálnym kontaktom - nebezpečné choroby spôsobujú len určité typy papilomavírusu, ktoré sú zriedkavé. Napriek tomu môže každá osoba ďalej znížiť riziko infekcie tým, že starostlivo vyberie sexuálnych partnerov a používa kondómy.

  Metódy prenosu vírusu HPV: všetky možné cesty infekcie

  Každý by mal vedieť o tom, ako sa prenáša ľudský papilomavírus. Viac ako polovica svetovej populácie je už nositeľmi papilomavírusu. HPV je špeciálny mikroorganizmus schopný množiť sa v bunkách epitelu a zabrániť ich rozdeleniu. Často sa aktivuje v tele u žien. Sú ľudia infikovaní vírusom a existujú spôsoby, ako ho prenášať? Len vedomie úplných informácií o tom, aké sú spôsoby prenosu vírusu, môžete varovať sami a tých, ktorí sú blízko k infekcii. Hlavným zdrojom infekcie je nosič vírusu HPV.

  Spôsoby prenosu

  Medzi mechanizmy, pod vplyvom ktorých sa môžete nakaziť, sú:

  • pin;
  • vertikálne (od matky k dieťaťu v procese práce).

  Implementácia kontaktného mechanizmu sa uskutočňuje prostredníctvom spôsobov sexuálnej komunikácie a kontaktov s domácimi. HPV sa teda môže prenášať prostredníctvom:

  • handshake a bozk;
  • používanie iných hygienických prostriedkov, ktoré zahŕňajú holiaci strojček, lyžicu, mydlo, uterák a kozmetiku;
  • nosenie oblečenia, ktoré patrí nositeľovi infekcie;
  • návšteva verejných kúpeľov, sauny a bazény.

  Onkogénne typy vírusu sa prenášajú presne sexuálnym spôsobom. Riziko uzatvárania zmlúv sa niekedy zvyšuje u tých ľudí, ktorí sú nerozvážni vo svojich partneroch. Čím častejšie sa menia, tým väčšia je pravdepodobnosť infekcie, a dokonca aj pomocou kondómu nemôže byť istá ich bezpečnosťou.

  Môžete sa tiež nakaziť homosexuálnym stykom, pretože je typické, že zrania epitel a sliznicu. A v tomto prípade aj kondóm nepomôže. Prítomnosť genitálnych bradavíc v sexuálnom partnerovi tiež signalizuje možnosť získavania HPV prostredníctvom mikrotramu na tele.

  Tehotné ženy, ktoré sú nositeľmi HPV, by si mali byť vedomé možnosti infikovania dieťaťa pri prechode cez pôrodný kanál.

  Infekcia sa vyskytuje iba vtedy, ak sú v genitáliách a krčku maternice charakteristické výrastky. V tomto prípade sa infekcia papilomavírusu u dieťaťa prejavuje vo forme výrastkov v hrtane, ktoré nesú zvláštne nebezpečenstvo. Bude pre dieťa ťažké dýchať a jesť, možno aj udusenie.

  Podmienky vedúce k infekcii

  Kontakt s osobou, ktorá je nosičom HPV, nemusí nutne znamenať infekciu. Iba ak na koži a sliznici papilomavírusu dochádza k léziám, môže vstúpiť do tela. Preto je HPV omnoho ľahšie infikovať, ak je koža:

  Pri sexuálnych vzťahoch je potrebné vziať do úvahy, že rôzne druhy traumatik komplikácií môžu byť na tkanivách v blízkosti genitálií. Pri použití kondómu môže dôjsť k infekcii.

  Sliznica sa stáva nezabezpečenou infekciou v depresívnom imunitnom systéme. Vzhľad papilómov a genitálnych bradavíc v genitálnej oblasti je často vyvolaný prítomnosťou iných infekcií v tele. V prípade zistenia takéhoto rastu by ošetrenie malo byť vykonávané nielen nosičom HPV, ale aj jeho partnerom.

  Porušenie mikroflóry pošvy u žien a dokonca aj v čreve na obidvoch podlažiach môže tiež viesť k zníženiu imunity a v dôsledku toho sa papilomavírus uľahčí v organizme.

  Aktivácia HPV

  Aj keď je infekcia papilomavírusu už prítomná v tele, nemôžete si všimnúť žiadne z jej prejavov. Nie nevyhnutne na tele by sa mali objaviť výrastky. Často sa papilomavírus vyskytuje v latentnom štádiu a absolútne bez symptómov.

  HPV môže byť porovnávaný s vírusom herpes, ktorý je prítomný aj v tele väčšiny populácie, ale nie vždy na jeho prítomnosti naznačujú charakteristické symptómy na tele. Pri silnom imunitnom systéme sa papilomavírus nemusí množiť.

  Iba vtedy, keď sa začnú zhoršovať podmienky priaznivé pre vývoj infekcie HPV. Existuje aktívne násobenie viriónov v jadrách buniek, čo vedie k poruchám násobenia buniek. Pomocou ľudských buniek vytvára papilomavírus svoje vlastné kópie. V dôsledku toho nekontrolované množenie buniek a výskyt novotvarov na tele.

  Podmienky, ktoré aktivujú vírus:

  • exacerbácia akýchkoľvek ochorení, ktoré možno nazvať chronickými;
  • nedávno prenesené infekčné choroby;
  • prítomnosť črevnej infekcie;
  • vrodená imunodeficiencia;
  • nedodržanie stravovania a stravovania;
  • práce vo výrobe, ktorá je klasifikovaná ako škodlivá;
  • časté stresujúce situácie.

  Aktivácia vírusu môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ktoré vo väčšej alebo menšej miere ovplyvňujú stav imunitného systému. Iba s depresívnou imunitou sú na tele prítomné neoplazie.

  Preventívne opatrenia

  Existuje množstvo preventívnych opatrení, kvôli ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevráti do tela infekcia papilomavírusom.

  • všetky kožné lézie musia byť ošetrené antiseptickými látkami;
  • Mali by sa používať iba výrobky osobnej hygieny;
  • vo verejných saunách, kúpeľoch a bazénoch je potrebné používať papuče z gumy;
  • všetky choroby sa musia liečiť včas;
  • vernosť jednému sexuálnemu partnerovi, ktorému možno dôverovať;
  • používajte kondóm na akékoľvek sexuálne styky. Aj keď to nezaručuje bezpečnosť, cez kondóm sa papilomavírus dostane do tela oboch žien a mužov s menšou pravdepodobnosťou;
  • pravidelné cvičenie;
  • vytvrdzovanie tela;
  • dodržiavanie spánku a výživy.

  Takéto opatrenia by sa mali prijať nielen na zabránenie infekcie HPV, ale aj iných pohlavne prenosných infekcií. Prezident poskytuje záruku na infekciu mnohými chorobami, ktoré vyvolávajú aktiváciu vírusu HPV.

  V prípade vírusu tela u tehotných žien a jej prejavov v genitálnej oblasti je potrebné dôkladné vyšetrenie a odstránenie takýchto nádorov. Ak sú na pohlavných orgánoch papilómy, ženu sa odporúča cisársky rez, aby sa zabránilo infekcii dieťaťa pri prechode cez pôrodný kanál.

  Z vírusov vysoko rakovinových kmeňov existuje špeciálna očkovacia látka, ktorá sa odporúča predovšetkým ženám mladším ako 26 rokov a dospievajúcim. Dokonca aj v prípade vakcinácie nosiča HPV je jeho imunita značne zlepšená a vírus prechádza do neaktívnej fázy.

  V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, že vírus nezmizne z tela, a preto človek zostáva nositeľom infekcie. Pre bezpečnosť musí používať kondóm počas pohlavného styku a používať iba výrobky osobnej hygieny.

  výhľad

  Viac náchylné k takýmto prejavom HPV ako rastov na telo žien. Ich imunitný systém je omnoho slabší a zle odoláva vírusu. Ale nie je dôvod domnievať sa, že človek sa nemôže obávať prítomnosti vírusu. Takisto predstavuje hrozbu ako zdroj infekcie.

  Akékoľvek neoplazmy na tele nemožno odstrániť sami. Všetky akcie sa musia vykonávať len pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

  Infekcia sa dá vyhnúť. Stačí stať sledovať osobnú hygienu, používať kondómy počas sexuálneho styku, pozorne sledovať svoju vlastnú pleť a venovať pozornosť prítomnosti rastu na tele blízkych.

  Spôsoby prenosu ľudského papilomavírusu

  V súčasnosti je ľudský papilomavírus veľmi bežný. Vedci identifikovali viac ako sto svojich modifikácií, z ktorých každý má svoje vlastné príznaky. Je veľmi ľahké infikovať ľudský papilomavírus - keď ste v kontakte s nosičom vírusu, šance na chorobu sú veľmi vysoké. Z tohto článku sa dozviete, ako prenos HPV a ako sa môžete chrániť pred vírusom.

  Základné fakty

  Ľudský papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktorá je extrémne rozšírená na celom svete.

 • Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých najmenej 13 vedie k rakovine (sú tiež známe ako vysoko rizikové vírusy).
 • HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom a väčšina ľudí sa nakazí HPV krátko potom, čo začnú mať sex.
 • Rakovina krčka maternice sa vyvíja v dôsledku sexuálne získanej infekcie určitými typmi HPV.
 • Dva typy HPV (16 a 18) spôsobujú 70% všetkých prípadov rakoviny krčka maternice a prekanceróznych stavov krčka maternice.
 • Existujú aj aktuálne údaje o vzťahu HPV s rakovinou konečníka, vulvy, vagíny a penisu.
 • Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším typom rakoviny u žien žijúcich v najmenej rozvinutých regiónoch: v roku 2012 bolo 445 000 nových prípadov tohto ochorenia v týchto krajinách (84% všetkých prípadov na celom svete).
 • V roku 2012 zomrelo na rakovinu krčka maternice približne 270 000 žien, pričom viac ako 85% týchto úmrtí sa vyskytlo v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.
 • Očkovacie látky proti HPV 16 a 18 sú schválené na použitie v mnohých krajinách.
 • Prehľad

  Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšou vírusovou infekciou pohlavných orgánov. Väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov nadobudne infekciu v určitom okamihu svojho života a niektorí môžu byť opäť infikovaní.

  Špičkové obdobie získania infekcie pre ženy aj pre mužov začína ihneď po tom, ako sa stanú sexuálne aktívnymi. HPV je sexuálne prenosné, ale penetrantný sex nie je potrebný na prenos vírusu. Kontakt s telesnými pohlavnými orgánmi je dobre známy prenosom infekcie.

  Mnoho typov HPV nespôsobuje problémy. Infekcie HPV zvyčajne prechádzajú samy o sebe bez akýchkoľvek zásahov niekoľko mesiacov po ich získaní a okolo 90% prejde po dobu 2 rokov. Malá časť infekcií s určitými typmi HPV môže pretrvávať a rozvinúť sa do rakoviny.

  Napriek obmedzeným údajom o anogenitálnych rakovinách iných než je rakovina krčka maternice, rastúci počet dôkazov naznačuje spojitosť medzi HPV a rakovinou konečníka, vulvy, vagíny a penisu. Hoci tieto typy rakoviny sú menej časté ako rakovina krčka maternice, ich asociácia s HPV ich robí potenciálne prevenciou použitím rovnakých stratégií primárnej prevencie ako pri rakovine krčka maternice.

  Typy HPV, ktoré nespôsobujú rakovinu (najmä typy 6 a 11), môžu spôsobiť genitálne bradavice a respiračnú papilomatózu (chorobu, pri ktorej nádory rastú v dýchacích cestách vedúcich z nosa a úst do pľúc). A aj keď tieto podmienky veľmi zriedkavo vedú k smrti, môžu často viesť k ochoreniu. Genitálne bradavice sú rozšírené a extrémne infekčné.

  Popis ľudského papilomavírusu

  Najčastejšie spôsobené výskytom papilómy ľudského papilloma vírusu (HPV), ktorý je DNA vírus, je vo forme icosahedron zložené z 72 kapsomer. Patrí do rodiny Papovaviridae. Má tropizmus na ľudské epiteliálne bunky (koža a sliznice). Genóm vírusu pozostáva z dvojvláknovej spletenej DNA vo forme kruhu. Vírus nemá membránu, priemer viriónu je 55 nm. Môže trvať dlhú dobu na povrchu rôznych predmetov, ako aj vo vode a vo vzduchu.

  Charakteristickým znakom HPV je jeho tkanivová špecifickosť. Bolo študovaných približne 100 typov ľudského papilomavírusu, z ktorých každý postihuje určité tkanivá. Niektoré typy sú tiež vysoko koenogénne, stredne onkogénne a má nízku onkogénnosť. Pod onkogenitou HPV je zrejmé, že je schopná spôsobiť transformáciu epiteliálnej vrstvy infikovanej vírusom na rakovinu.

  Typy vírusu ľudského papilómu sú označené číslami. Na vírusy s nízkym rizikom onkogénneho rizika sa používajú 6, 11, 42, 43, 44 a 73 typov. Vírusy typu 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 sú klasifikované ako nebezpečné druhy, ktoré sú schopné za určitých podmienok, spôsobujú malígny proces.

  HPV sa nerozmnožuje v bunkovej kultúre. Zavedenie vírusu sa vyskytuje v bazálnych bunkách epidermis, ako aj v mukóznych bunkách, kde sa vírus hromadí a replikuje. Nasleduje pretrvávanie vírusu v rôznych vrstvách epiteliálneho tkaniva s následným zahrnutím mechanizmov karcinogenézy.

  Typy HPV

  Vychádzajúc z toho, že existuje príliš veľa ľudských papilomavírusov, každý z nich vedci pridelil osobné číslo. Najnebezpečnejšie z hľadiska rozvoja rakoviny sú typy 16, 18, 31, 33, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. poradové číslo pre HPV 6, 11, 42, 43 a 44 majú nízky onkogénne riziko.

  Ako sa prenáša papilomavírus?

  Pre penetráciu papilomavírusu do epitelových tkanív je nevyhnutný priamy kontakt vírusu s kožnými telieskami alebo sliznicami.

  Najčastejšie sa infekcia vyskytuje v prípade mikroúrazov:

  1. počas tradičného sexuálneho kontaktu s osobou, ktorá má nielen klinické alebo subklinické prejavy infekcie HPV, ale aj s nosičmi vírusu.
  2. počas análneho a orálneho sexu.

  Existuje bežný spôsob infekcie, prostredníctvom rúk infikovanej osoby, domácností - ale údaje o infekcii domácimi prostriedkami nie sú v súčasnosti potvrdené. Infekcia sa môže vyskytnúť na takých miestach bežného používania ako kúpele, bazény. Možno samoinfekcia (autoinokulácia) počas holenia, epilácia, hrýzanie nechtov za prítomnosti HPV prejavov inej lokalizácie.

  Infekcia novorodencov nastáva, keď pôrodný kanál prechádza cez infikovanú matku v dôsledku aspirácie obsahu vagíny a krčka maternice. Okrem toho existujú prípady infekcie detí narodených cisárskym rezom, čo nevylučuje možnosť intrauterinnej infekcie. Nie je vylúčené, air-drop mechanizmus, ako sme v našej praxi opakovane pozorované prípady nákazy zdravotníckych pracovníkov, ktorý vykonal operáciu u pacientov s HPV (rádiových vĺn koagulácia, lazervaporizatsiya).

  Infekcia počas lekárskych gynekologických a urologických vyšetrení je možná len s použitím jednorazových lekárskych prístrojov a rukavíc.

  Existuje dôkaz, že infekcia sa môže vyskytnúť u osôb, ktoré sa zaoberajú krájaním jatočných tiel, spracovaním mäsa a rýb. V tomto prípade je choroba, ktorá sa nazývala "bradavicou mäsiarov".

  Bývala to pôvodca ochorenia sa prenáša výlučne pohlavným stykom, ale so zavedením do každodennej praxe polymerázovej reťazovej reakcie, existujú dôkazy o možnom prenose vírusu z matky na dieťa počas tehotenstva a pôrodu. Je však nepravdepodobné, že možnosť prenosu vírusu krvou, cestou do domácnosti a dojčením nie je úplne vylúčená. Hlavným spôsobom prenosu papilomavíru však je stále sexuálna cesta.

  Pri penetrácii do ľudského tela sa HPV šíri cez krvný obeh a fixuje sa na bunky epitelu pohlavných orgánov, perinea alebo v oblasti konečníka. Potom vírus vstupuje do bunky epitelu a preniká do jeho DNA, čo spôsobuje, že bunka funguje inak. Poškodená bunka začína rásť intenzívne a rozdeľovať, v dôsledku čoho po určitom čase dochádza k charakteristickému rastu choroby.

  Vírus žije a prejavuje sa na koži a slizniciach a prenáša sa z týchto miest - pri dotyku. HPV teda nie je choroba, ktorá sa prenáša iba cez pohlavný styk, a keď infekcia nemusí viniť partnera za zradu. Prirodzene, sexuálnym činom je tiež dôvodom kontaktného prenosu vírusu, ale ľudský papilomavírus môže byť prenášaný na vás a spôsob života. Okrem toho, HPV môže žiť v tele dlho, dokonca aj po pôrode, a prejavuje sa po prvýkrát uprostred života kvôli zníženiu imunity. Takže nepripájajte prvý prejav vírusu k nedávnej infekcii - mohlo sa to stať dosť dlho, aj keď ste to nevedeli.

  Vírus je veľmi ľahko prenášaný - tak spôsobmi prenosu, ako aj frekvenciou infekcie. Preto je jeho prevalencia medzi ľuďmi veľmi vysoká. Väčšina ľudí je infikovaná ľudským papilomavírusom a infikuje ostatných; tretina žien vo fertilnom veku, ktorí podstúpili plánované vyšetrenie, majú vonkajšie prejavy infekcie papilomavírusu - genitálne bradavice. Preto ak máte infekciu papilomavírusu, nenechajte sa prekvapiť. Prítomnosť tohto vírusu v ľudskom tele je bežnejšia a očakávaná než jeho absencia.

  Infekcia papilomavírusu

  Papilomavírusová infekcia (HPV) je ochorenie spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV), ktoré sa vyvíja na koži a slizniciach.

  Keď sa vírus zavedie, bunky rastú vo forme bradavíc, papilómov a kondylómov rôznych foriem. Asi 50% sexuálne aktívnych ľudí získalo najmenej raz v živote papilomavírus. Vo väčšine prípadov sa infekcia buď nevyjadruje žiadnym spôsobom alebo jej príznaky trvajú 1 až 2 roky. V niektorých prípadoch je možné samo-hojenie, hoci spravidla dochádza k chronickému opakovanému priebehu ochorenia.

  PVI je jednou z najčastejších urogenitálnych vírusových infekcií prenášaných pohlavne, charakterizuje ich rôznorodé klinické prejavy. Existuje asi 100 druhov vírusu, z ktorých najmenej 30 ovplyvňuje anogenitálnu oblasť.

  Prenikaním do ľudského tela vedú papilomavírusy k rozvoju rôznych nádorov. V závislosti od typu vírusu - introsomálne alebo epizomálne - môžu vyvolať tvorbu benígnej alebo rakovinovej formy. HPV infekcie je indukujúce faktor vo vývoji malígnych lézií krčka maternice (rakovina krčka maternice), vulvy a pošvy u žien a rakoviny penisu u mužov.

  Okrem klinických a subklinických foriem sa tento typ infekčného procesu často stretáva s takzvaným nosičom bez zjavných zjavných foriem ochorenia. Takéto formy sú náhodne identifikované pri vykonávaní prieskumu - je to 30% zdravého obyvateľstva!

  Vírus papilómu sa môže objaviť kdekoľvek: pod paží, na krku, pod mliečnymi žľazami žien, na viečkach. Tiež sa zdá, na sliznici úst, nosa, prínosových dutín, hltana, hlasivky a močového mechúra môže mať vplyv na sliznicu žalúdka a čriev. Ale najčastejšie kondylómy sa usadzujú na genitáliách.

  Okrem kozmetického nepohodlia a nepohodlia, ktoré môžu vyvolať rast, sú papilómy mimoriadne nebezpečné pre pravdepodobnosť rakoviny, najmä u žien. Niekedy spôsobujú krvácanie a nachádzajú sa na sliznici hrtana, vedú k porušeniu hlasu alebo dýchania.

  Muži a ženy sú rovnako infikované. Najčastejšie ľudský papilomavírus infikuje ľudí so slabým imunitným systémom.

  Riziko infekcie u tých, ktorí vedú promiskuitný život má zlé návyky, napríklad mnoho fajčiarov, ťažkých pijanov a žien, dlhodobé užívanie perorálnej antikoncepcie sa zvyšuje. V poslednej dobe sa tento vírus sa aktivuje aj celkom mladí ľudia nielen po pohlavnom styku, ale aj po rôznych vnútorných otrasov - dlhodobo lieky, chrípky, gastro-črevné problémy pri návšteve bazénu, na pláži - to znamená, že tam, kde je vysoká vlhkosť a pokožka takmer nie je chránená odevom.

  Môžete sa nakaziť ľuďmi, s ktorými žijete alebo ste v blízkom kontakte - v konečnom dôsledku môže byť nositeľom vírusu akákoľvek osoba.

  Počas pôrodu je virtuálny vírus papilloma prakticky zaručený od matky k dieťaťu. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa s blízkymi osobami zaobchádzalo spoločne súčasne, inak sa choroba nedá vylúčiť.

  Symptómy infekcie HPV

  Väčšina infekcií spôsobených vírusom HPV nevedie k výskytu príznakov alebo ochorení a prechádza sama. Pretrvávajúca infekcia niektorými typmi HPV (najčastejšie typy 16 a 18) môže viesť k vzniku prekanceróznych patologických stavov. Bez liečby sa tieto stavy môžu vyvinúť na rakovinu krčka maternice, ale tento proces zvyčajne trvá mnoho rokov.

  Je charakterizovaný papilomatóznymi formáciami na koži a vonkajšej sliznici. Vírus papilómu sa zúčastňuje aj na formovaní mozgov na nohách. Papilomavírus počas života osoby sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Najprv tieto bradavice sú bežné, mladé bradavice, condylómy.

  Vírus infikuje vnútornú hlbokú vrstvu kože alebo sliznice, bunky tejto vrstvy sa intenzívne množia, čo vedie k vzniku proliferácie. Vírus sám o sebe v hlbokých vrstvách nie sú rozšírená, jeho intenzívne množenie vyskytuje v povrchových vrstvách - v dlaždicových buniek, ktoré sú v procese tlačí na povrch prestávajú množiť a stávajú sa viac vhodné pre množenie vírusu.

  Označené kondylómy (Condylomata acuminata) sú spôsobené typom papilomavírusu (HPV 6.11). Najbežnejší prejav infekcie ľudských papilomavírusov. Prenosová cesta je prevažne sexuálna.

  Lokalizácia mužov - predkožka, koronárna sulcus na žaludi penisu, ženy - zádverie, malé a veľké pysky, konečníka plocha.

  Príznaky rakoviny krčka maternice sa zvyčajne vyskytujú iba v pokročilom štádiu rakoviny a môžu zahŕňať nasledovné:

  • nepravidelné, intermenštruačné (v období medzi mesiacmi) alebo abnormálne vaginálne krvácanie po pohlavnom styku;
  • bolesť chrbta, nohy alebo panvovej oblasti;
  • únava, strata hmotnosti, strata chuti do jedla;
  • nepohodlie vo vagíne alebo výtok s nepríjemným zápachom; a
  • jedna opuchnutá noha.

  V pokročilých štádiách sa môžu objaviť závažnejšie príznaky.

  Ukazuje sa, že 80% moderných žien malo vírusové infekcie. Náhodný alebo nechránený sex, skorý nástup sexuálnej aktivity - to všetko viedlo k tomu, že počet ochorení a komplikácií spôsobených HPV sa zvýšil desiatokkrát.

  Sú náchylnejší na vírusové ochorenia a sú chorí častejšie než iní. Fajčenie, alkohol, užívanie drog - to sú ďalšie rizikové faktory pre infekciu infekciou HPV.

  Ako sa liečí HPV?

  Všeobecne platí, že akákoľvek vírusová infekcia spôsobená papilomavírusom u mladých žien (20-30 rokov) v 60-70% prípadov počas jedného roka môže odstrániť dutinu, tj opustiť telo. A bez špeciálnej liečby, kvôli svojej imunite. Prirodzene, s správne zvolenou taktikou liečby je percento takého úspešného výsledku oveľa vyššie - až 90%.

  Každý lekár má svoju vlastnú taktiku, ale existujú určité základy, na ktorých sa môže liečba stať. Liečba by mala byť komplexná, to znamená, že okrem chirurgických deštruktívnych metód je antivírusová, imunomodulačná, rekonštitučná terapia povinná. Liečba je potrebná pre oboch partnerov, pričom sa odporúča používať kondómy a vylúčiť orálny sex až do úplného vynechania HPV od partnerov.

  Fajčenie a HPV

  V roku 2004 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny krčka karcinómu zaradená do zoznamu chorôb spojených s užívaním tabaka.Kurenie ovplyvňuje výskyt a prevalenciu infekcie HPV je vo vzájomnom vzťahu s cervikálnej intraepiteliálna neoplázia a invazívneho karcinómu krčka maternice. Onkogenéza je ovplyvnená rôznymi faktormi spojenými s užívaním tabaku, najmä tých, ktoré majú lokálny karcinogénny účinok a lokálne potláčajú imunitu.

  Všetky cesty prenosu HPV

  Kožné nárasty na koži sa často mýlia s nevinnými ľuďmi a zaobchádzajú s ľudovými metódami. Táto chyba môže mať nebezpečné následky - abnormálny rast epitelové tkanivá zhoršuje šírenie HPV v tele, a niektoré z jeho kmeňov vyvolávajú mutácie buniek na vytvorenie rôznych typov rakoviny.

  Viac ako 80% svetovej populácie sú nositeľmi ľudského papilomavírusu bez ohľadu na vek a rasu.

  Pri prudkom znížení imunity sa predtým spiace ochorenie prejavuje na koži veľkého počtu genitálnych bradavíc.

  Ako sa prenáša ľudský papilomavírus - mikroorganizmus preniká do ľudského tela cez sliznice alebo pokožku. Pri benígnom priebehu ochorenia sa nezjavuje: epitel zachová svoju formu nezmenený.

  Ak je vírus integrovaný do genómu bunky, lekári diagnostikujú malígnu formu patológie, ktorá sa zvyčajne považuje za prekancerózny stav.

  Čím viac škrabancov, odrenín a iných drobných poranení na koži, tým ľahšie je pre papilomavírus preniknúť do akéhokoľvek bunkového systému. Tu sú niektoré faktory, v prípade ktorých sa pravdepodobnosť infekcie zvyšuje niekoľkokrát:

  • antivírusová ochrana tela nezvládne záťaž s prudkým poklesom imunity. Takýto stav u osoby môže byť s normálnou angínou alebo zima;
  • vírus sa začne aktívne množiť v bunkách s črevnou alebo vaginálnou dysbakteriózou - tieto choroby sprevádzajú smrť prospešnej mikroflóry;
  • vrcholové papilómy sa ľahko zachytia, ak telo už má pohlavné ochorenia: kvapavka, trichomoniáza, syfilis a iné;
  • recidívy akejkoľvek chronickej choroby budú priaznivým predpokladom prenosu ľudského papilomavírusu;
  • stresové situácie a depresia znižujú antivírusovú ochranu osoby, takže patogénny mikroorganizmus ľahko prenikne do bunky.

  Riziko infekcie vírusom papilómu sa zvyšuje u fajčiarov a u žien užívajúcich kombinovanú antikoncepciu.

  Typy HPV 16 a 18: prenosové cesty

  Samostatne stojí za zmienku tieto dva typy ako najnebezpečnejšie. Výskyt genitálnych bradavíc na genitáliách ženy by mal byť signálom pre lekára.

  Táto symptomatológia je charakteristická prekanceróznemu stavu, ktorý spôsobuje vírusy ľudského papilomavírusu typu 16 a 18.

  Keď sa dostaneme na sliznicu alebo kožu, vyvolajú malígnu bunkovú mutáciu, čo zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny krčka maternice 50 krát.

  Ženy a muži môžu byť infikovaní papilomavírusmi akéhokoľvek typu jedným z nasledujúcich spôsobov:

  1. Pohlavne prenosné: s pohlavným, análnym, orálnym sexom.
  2. Cestou do domácnosti: dotykom.
  3. Možno samoinfekcia pri holení alebo epilácii.

  Vysoko monogénne vírusy sa vyskytujú nielen u žien - 16 a 18 typov papilomavírusov môže vyvolať vývoj mužov s rakovinou močového mechúra a / alebo penisu.

  Sexuálny spôsob

  Pre prenos nebezpečného vírusu je často jeden sexuálny kontakt: vaginálne, orálne, análne.

  S pravdepodobnosťou 70-80% zdroj infekcie je muž, ale žena môže stať distribútorom tejto choroby, najmä ak jej genitálie, sliznice úst alebo na pery genitálne bradavice.

  Ak je táto tvorba epitelu poškodená počas pohlavného styku alebo políciou, pravdepodobnosť prenosu vírusu je 90%.

  Tí, ktorí vykonávajú nechránený análny sex, benígne alebo malígne formácie, sa vytvárajú v análnej oblasti. Tento spôsob šírenia papilomavírusu je veľmi častý: poškodené sliznice a menšie traumy pokožky slúžia ako jednoduché spôsoby prenikania infekcie. Navyše, ak jeden z partnerov vytvoril anogenitálne bradavice, ani kondóm nezaručuje ochranu.

  Predispozičnými faktormi pre penetráciu patogénnych mikroorganizmov do organizmu sú:

  1. Príliš skorý nástup sexuálnych vzťahov.
  2. Časté zmeny sexuálnych partnerov, promiskuity v súvislostiach.
  3. Prítomnosť zjavných príznakov ochorenia u partnera: genitálne bradavice a bradavice.

  Prostredníctvom orálneho sexu môže byť vírus prenášaný rôznymi deformáciami kože žien a mužov. Riziko infekcie onkogénnymi typmi 16 a 18 je pravdepodobne práve týmto spôsobom. Po reprodukcii mikroorganizmov v ústnej sliznici, u žien a mužov môže vyvolať rakovinu hrdla.

  Na zníženie rizika infekcie sa odporúča použiť konvenčný kondóm v prípade fajčenia a femidom (ženský kondóm) v prípade lúpeže.

  Na rozdiel od väčšiny pohlavných infekcií používanie kondómu nie vždy chráni pred infekciou papilomavírusom. Z jednoduchého dôvodu, že vírus môže byť prenášaný kontaktom s kožou partnera, ak má mikrotrauma.

  Nebezpečenstvo spočíva v lokalizácii genitálnych bradavíc a bradavíc - často sú tvorené okolo slabín, kde nie je zahrnutý kondóm. Nehovorím o predbežných lahôdkach.

  Aj napriek veľmi malú ochranu pred ochorením, aby upustila od používania kondómov pre mužov nemôže byť: análny, genitálne alebo orálny sex s kondómom znižuje riziko šírenia patogénov papilómu 70-80%.

  A samozrejme, vírus je extrémne malý, ale nemôže preniknúť cez kondóm, je to mýtus.

  V prípade, že partneri nemajú vonkajšie príznaky patológie, pravdepodobnosť infekcie perorálne alebo vaginálne je malá. Aj keď jeden z nich je nosičom choroby v latentnej forme.

  Vertikálny spôsob infekcie

  Samozrejme, choroba nespája s ľudskými génmi a nie je prenášaná "zdedila" v bežnom slova zmysle, ale prenos vírusu na dieťa je možný.

  Počas tehotenstva je prenos vírusov z matky na dieťa nepravdepodobný, hoci v lekárskej literatúre sú opísané také prípady. To môže nastať, ak je placenta poškodená alebo patologické zmeny vo svojej štruktúre.

  Plod nie je vytvorená bronchiolov a alveol (pľúca odhalil prvé dych), takže ak dôjde k infekcii transplacentárny prenos a zárodok začne vyvíjať respiračné papilomatóza.

  Ak sa narodí dieťa s diagnózou respiračného zlyhania, po vyšetrení prítomnosti ľudského papilomavírusu je potrebná lekárska liečba. Bohužiaľ, účinnosť takejto terapie je extrémne nízka, takže lekári využívajú okamžitý zásah.

  Je veľmi dôležité, aby ženy pri plánovaní tehotenstva vykonali testy na identifikáciu vírusu a vykonanie vhodnej liečby.

  Pravdepodobnosť infekcie patogénnym mikroorganizmom dieťaťa počas pôrodu je skvelá. V dôsledku infekcie sa dieťa vyvinie na bradaviciach a anogenitálnych bradaviciach na ústnej a laryngeálnej sliznici. Môžu sa vyskytnúť problémy s dýchaním a pretrvávajúcim znížením imunity.

  Ak sa epitelové nádory nachádzajú na pohlavných orgánoch budúcej matky, gynekológovia sa snažia minimalizovať riziko infekcie dieťaťa v procese prirodzeného pôrodu. V tomto prípade sa odporúča žena mať cisársky rez. Pravdepodobnosť prenosu existuje a pri tomto výskyte dieťaťa, ale je oveľa nižšia.

  Dojčenie je jedným zo spôsobov prenosu ľudského papilomavírusu z matky na dieťa a rozvoj respiračnej papilomatózy.

  Spôsob prenosu vírusu v domácnosti

  Pri diagnostikovaní vírusu papilómu u ľudí je možné s pravdepodobnosťou 85-90% tvrdiť, že choroba bola prenášaná domácim spôsobom na všetkých členov svojej rodiny. Ako je infekcia doma:

  • v prípade poškodenia kože, patológia sa vyskytuje pri všeobecnom používaní uterákov, posteľnej bielizne, kozmetiky, mydla, žinku;
  • cez sliny sa môžete nakaziť pomocou misky alebo zubnej kefky s nosičom choroby;
  • nosenie chorého zvyšuje riziko prenosu vírusu. Ak si nasadíš spodnú bielizeň infikovanej osoby, potom sa dramaticky zvyšuje možnosť infekcie.
  • Samoinfekcia sa často vyskytuje počas holenia alebo epilácie oblasti bikín. Náhodne škodlivé genitálne bradavice alebo bradavice človek vyvoláva vývoj niekoľkých epiteliálnych neoplaziem v susednej oblasti.

  Ako môžete získať vírus na verejných miestach:

  • Pri návšteve sauny, sauny, bazéna, chytenie vírusu je dosť ťažké, pretože potrebujú fyzický kontakt. Ale nemôžete vylúčiť takúto možnosť;
  • časté ruky v rukách spôsobujú prenos vírusov v prítomnosti v hornej vrstve epitelu mikrotrhliniek.

  Aké sú spôsoby prenosu vírusu?

  1. V lekárskej literatúre sú opísané prípady infekcie ľudským papilomavírusom s transfúziou darcovskej krvi.
  2. Pri vykonávaní operácie na odstránenie genitálnych bradavíc môžu lekári a sestry inhalovať vírusové častice, ktoré sa začnú aktívne množiť na nosnej sliznici.
  3. Sladká sterilizácia manikúrnych nástrojov v kozmetických salónoch môže spôsobiť kontamináciu klientov.

  Aby sa zabránilo vniknutiu vírusu papilómu do tela, je potrebné pri návšteve verejných miest dodržiavať bezpečnostné opatrenia, byť verný jednému partnerovi a viesť zdravý životný štýl.