Hlavná

Opar

Typy akné na tvári: popis, štádia ochorenia, liečba

Čistá hladká koža bola vždy ukazovateľom nielen zdravia, ale aj krásy človeka. Najmenšia chyba, či už je to pupienok alebo akné, môže v každom z nás spôsobiť nepohodlie. Ale čo robiť tým, ktorí majú tieto zápaly často a sú rozsiahle? V tomto prípade je potrebné zistiť príčinu vyrážky a vykonať potrebnú liečbu. Existuje pomerne veľa akné na tvári a tele, a každý z nich vyžaduje špeciálny prístup a terapiu.

príčiny

Akné alebo akné na pokožke je dôsledkom porušenia normálnej funkcie tela.

A existuje veľa faktorov spôsobujúcich takúto nerovnováhu:

 • Zlyhanie v hormonálnom systéme. Takéto porušenie bude spôsobené zmenami tela v tele, ako aj tehotenstvom a užívaním hormonálnych liekov.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu. Poruchy trávenia spôsobené rôznymi ochoreniami sa často prejavujú na koži.
 • Nevyvážená strava. Nadmerné používanie určitých potravín a potravín môže vyvolať vyrážku.
 • Nedodržanie hygieny pokožky. Nečistoty a potné upchaté póry, ktoré vedú k výskytu čiernych hláv.
 • Používanie nekvalitnej kozmetiky. Takéto lieky často spôsobujú zápal.
 • Vonkajšie faktory. Vyrážka môže spôsobiť dlhodobé vystavenie slnku, chladu alebo vetru.
 • Infekčné choroby. Takéto ochorenia často spôsobujú svrbivé vyrážky.
 • Stres a emočný stres. Takéto faktory ovplyvňujú hormonálne pozadie, čo zase vedie k vyrážkam.

Naše telo je bezchybný životný mechanizmus, v ktorom sú všetky procesy priamo alebo nepriamo spojené. Preto akékoľvek nesprávne fungovanie akéhokoľvek systému môže viesť k akné. A aby sme sa ho zbavili, je najprv potrebné zistiť príčinu a až potom vybrať aktuálnu liečbu.

Aké sú akné?

Všetky takéto chyby na tvári a tele sú rozdelené do dvoch typov podľa ich charakteristík: zapálené a nezapálené. Z ich klasifikácie závisí výskyt a liečba.

Typy zapáleného akné:

 • papuly. Takéto akné je červené a neobsahuje hnis. Vyzerajú ako malé, vyčnievajú nad kožu, hrbole. Ak stlačíte papulu, bude bledá a po chvíli sa vráti jeho farba. Zvyčajne tieto pupienky prechádzajú bez akýchkoľvek stôp. Ale niekedy je tu temná škvrna, ktorá zmizne po krátkom čase.
 • pustuly. Takéto akné obsahuje dutinu s hnisom. Hlava zápalu je biela a nachádza sa v strede zápalu. Pustulka sa môže vyvinúť samostatne alebo sa môže vytvoriť z papuly. Takéto pupienky sa neodporúča stláčať, pretože v tomto prípade existuje riziko infekcie a dokonca infekcie krvi. Po takomto zápale môže byť tmavá škvrna a malá jazva.
 • uzlov. Tento typ pupienok sú pustuly umiestnené v hlbokých vrstvách kože. Takéto akné je dosť bolestivé. Farba zápalu sa mení od tmavo červenej až po modrastú. Môžu dosiahnuť priemer 3 cm. Veľké množstvo takýchto akné sa nazýva furuncle a iba chirurg môže pomôcť vyliečiť takýto zápal. Po uzliach zostávajú na koži jazvy a jazvy.
 • cysty. Podobné vyrážky sú niekoľko uzlov umiestnených vedľa seba. Môže byť pripojený pod kožu špeciálnymi kanálmi - fistulami. Liečba takéhoto akné je pomerne dlhá a komplikovaná. Za sebou zostávajú zjavné jazvy a jazvy.
 • Akné na tvári dieťaťa: typy, liečba, funkcie
 • Pichliačka na ďasná: možné príčiny a liečba
 • O projekte

Nezapálené vyrážky

Takéto odrody akné sa zvyčajne nazývajú komedóny. Neprinášajú veľa nepríjemných pocitov a nie sú nápadné, ale môžu sa vyvinúť na papuly a pľuzgiere. Preto by ste mali liečiť komedóny v každom prípade. Existujú podobné vyrážky v dôsledku zablokovania potrubia mazovej žľazy.

Typy akné:

 • otvorený. Takéto pupienky sú pekné nazývať čiernou čiernou bodkou. Zastrešená oblasť je umiestnená blízko povrchu pokožky. Zvyčajne komedóny nedosahujú veľké rozmery a majú priemer až 2 mm. Tento druh akné je ošetrený špeciálnou kozmetikou.
 • zatvorené. Podobné pimples s bielym obsahom sa objavujú v prípadoch, keď je zablokovaný vnútorný výtok mazového potrubia. Vyzerajú ako malé biele hrbolky bez príznakov zápalu. Nebezpečenstvo takého akné je, že obsah nemôže ísť von, ale súčasne existuje riziko infekcie zvnútra. Často sa to stane, ak sa v blízkosti nachádza zápalová papule alebo pustulácia. Tiež sa infekcia môže dostať cez vnútorné kanály kvôli vytlačeniu pupienkov alebo akné.

Klasifikácia vyrážok podľa závažnosti perkolácie

Výber spôsobov liečby akné závisí vo veľkej miere od štádia vzniku zápalu.

Celkovo je 4 stupne závažnosti akné:

 • Prvý. Najjednoduchší stupeň ochorenia, charakterizovaný minimálnym množstvom vyrážok, z ktorých väčšina je ďasná. Liečba tejto fázy je pomerne jednoduchá a nevyžaduje zásah dermatológa. Zvyčajne pomáhajú jednoduché hygienické opatrenia, ako aj používanie kozmetiky.
 • Druhý. Táto fáza ochorenia sa vyznačuje miernou vyrážkou so skupinami vyrážok vrátane až 10 prvkov. Pozostávajú z papuliek, pustúl a ďasien. Výpady sa vytvárajú nielen na tvári, ale aj na ramenách a hornej časti chrbta. Ak chcete vyliečiť takýto štádiu choroby doma, môžete, ale ak množstvo akné neklesne do 2 týždňov, mali by ste sa poradiť s dermatológa.
 • Tretí. Závažný stupeň ochorenia, pri ktorom sa vyrážka skladá z rôznych druhov akné vrátane uzlín. Je charakterizovaný zápalom, ktorý zahŕňa až 40 prvkov. Hlavnými zónami prejavu choroby je tvár, hrudník, chrbát, ale s vývojom choroby sa môže rozšíriť do iných častí tela. Po zápale sú ponechané jazvy a jazvy. Pravdepodobnosť výskytu pigmentových škvŕn je skvelá. Je nemožné vyliečiť túto fázu ochorenia doma, takže by ste sa mali poradiť s dermatológa.
 • Štvrté. Najťažšia fáza ochorenia. Väčšina zápalu pozostáva z pustúl a cyst. Ochorenie úplne pokrýva hornú časť tela a jednotlivé prvky sa môžu objaviť na zadku, v slabinách a na nohách. V tomto prípade akné prináša nielen emocionálne, ale fyzické nepohodlie, pretože sú extrémne bolestivé. A dokonca môže ohroziť život pacienta. Liečba tejto fázy sa vykonáva iba pod dohľadom špecialistu. Ale v tomto prípade bude proces obnovy dlhý.

Klasifikácia podľa veku

V medicíne je zvykom rozlišovať vyrážky podľa veku pacienta, od ktorého sa objavil:

 • Detské vyrážky. Malé uzavreté pupienky, lokalizované na lícach, nos a bradu, sa môžu vyskytnúť u dieťaťa kvôli vplyvu materských hormónov. Takéto vyrážky nezhoršujú dieťa a trvajú 2-3 týždne. Ak sa vyrážka objaví u staršieho dieťaťa, mala by sa ukázať pediatrovi.
 • Dospievajúce pupienky. Počas pubertálneho obdobia prechádza telo dieťaťa hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú stav kože. Mastné žľazy zvyšujú sekréciu sekrécie, zatiaľ čo je ťažké odstrániť mŕtve nekrotické častice z povrchu krytu. To vedie k zablokovaniu kanálov ak vzniku akné. Vyrážka sa najčastejšie objavuje na tvári, ale môže sa objaviť aj na tele. Ak zápal zodpovedá 2 fázam ochorenia, potom je potrebná lekárska pomoc.
 • Akné u dospelých. Takéto akné je dôsledkom choroby alebo vážnej poruchy v tele. Výnimkou sú periodické vyrážky u žien počas menštruácie.

Liečba akné

Liečba akné, najmä miernej až závažnej závažnosti, je pomerne dlhý a náročný proces. Zároveň sa problém zbaví iba integrovaným prístupom, ktorý zahŕňa takéto metódy terapie:

 • Používanie špeciálnej kozmetiky. Takéto lieky pomáhajú predchádzať novým vyrážkam.
 • Odstránenie kanónov. Najčastejšie sa na tieto účely predpisujú lieky na báze adapalénu a kyseliny azelaínovej.
 • Normalizácia mazových žliaz. V komplexných štádiách ochorenia sú predpisované hormonálne lieky a retinoidy, ktoré znižujú sekréciu podkožného tuku.
 • Normalizácia potravín.
 • Protizápalové lieky. Takéto lieky pomáhajú zastaviť šírenie infekcie.
 • šupky. Podobné postupy sa vykonávajú v salónoch aj doma. Určené na odstránenie keratinizovaných častíc z povrchu kože, ktoré zabraňujú upchávaniu pórov.
 • Cure Dôvody. Ak je vyrážka dôsledkom akejkoľvek choroby, potom sa primárne uskutočňuje liečba choroby.

Všetky vyššie uvedené spôsoby liečby v komplexe pomôžu zbaviť sa akné, ale pred použitím tejto alebo tej drogy je potrebné konzultovať s lekárom. Po samovoľnom podaní môže dôjsť k extrémne negatívnym následkom.

Pimple-nie pryshchik, rodinka-nie rodinka! Ako porozumieť typom akné?

Akné alebo akné vulgaris sa vyvíja na pozadí seborey, tj nadmernej sekrécie kožného mazu so zmenenými vlastnosťami. Vyskytujú sa v oblastiach kože, najbohatších mazových žliaz. V priemere na 1 cm 2 kože tváre, hornej časti chrbta a hrudníka je 900 žliaz, zatiaľ čo v iných oblastiach ich počet nepresahuje 100.

Dôvody, ktoré spôsobujú tvorbu akné, zahŕňa nielen nadmernú sekréciu mazových žliaz, ale aj hormonálna nerovnováha, bakteriálna infekcia kože, vlasové folikuly, patológia (napr zarastaniu chĺpkov). Často sa táto podmienka pozoruje u adolescentov, ale dospelí často čelia tomuto problému. Akné je jednou z najčastejších ochorení kože.

Špičková incidencia klesá vo veku od 13 do 18 rokov a u dievčat sa čierne hlávky objavujú skôr, ale rýchlo zmiznú. U mladých ľudí môže mať akné ťažké formy, ktoré spôsobujú významnú kozmetickú chybu a zhoršujú kvalitu života, a to najmä z dôvodu psychologických problémov. U mužov získava patológia chronický priebeh a 30 až 40 rokov prechádza do neskorej akné.

Prvými znakmi sú zvýšené vylučovanie mazu (seborea) a mikro-medónov. Pre lekára je potrebné zaoberať sa už počas tohto obdobia, aby sa zabránilo vzniku závažných foriem ochorenia.

Hlavné typy akné

V závislosti od vonkajších prejavov sa rozlišujú tieto typy akné:

 • komedóny;
 • papulózna;
 • pustulárnu;
 • induratum;
 • abscesed alebo suppurated indukčný;
 • flegmonózní;
 • mozgov;
 • konglobatnye.

Výber spôsobov liečby zápalových procesov kože závisí od ich závažnosti. V miernych prípadoch je dostatok domácich opravných prostriedkov. Pri veľkom počte vyrážok, hlbokých a zlúčených formách potrebuje dermatológ pomoc.

Tvorba rôznych typov akné sa vyskytuje v jednotlivých štádiách. Spočiatku ide o upchatie vylučovacích kanálikov mazových žliaz v dôsledku zvýšenej sekrécie mazu z dôvodu precitlivenosti buniek na pohlavné hormóny. Toto vytvára živné médium pre mikroorganizmy, najmä Propionibacterium acnes. Chov, rozkladajú tuky tvorbou mastných kyselín a poškodzujú povrch pokožky. V dôsledku chemického podráždenia vzniká zápalový proces.

komedóny

Najčastejší typ akné, lokalizácia je hlavne na tvári. Vznikajú vo vlasovom folikulu, ktorý je usmrtený mŕtvymi kožnými bunkami a nadmerným množstvom sekrécie kože. Komedony sa menia na malé výškové plochy (papuly) s bielymi či čiernymi bodkami v strede.

Tento druh akné môže spôsobiť určité potraviny - bohaté na živočíšny tuk, vyprážané, ostré, slané. Sú nazývané komedogénne.

"Čierne body"

Čierne zátky na povrchu papuly, ktoré sa otvárajú na kožu, sú naplnené prebytočným tukom a kožnými bunkami. Ich farba nie je v dôsledku hromadenia nečistôt a nesprávne odraz svetelných lúčov z upchatých vlasových folikulov, rovnako ako zmeniť farbu mazu pri kontakte so vzduchom.

Niekedy je výskyt patológie spojený so zneužívaním kozmetiky na báze olejov a zvlhčujúcich zložiek. Znečistenie a zvýšená vlhkosť prostredia sú dôležité. Okrem toho sa môžu objaviť čierne body v dôsledku nadmerného používania mydla a iných čistiacich prostriedkov. Suchá koža vedie k zvýšeniu tvorby mazu a zablokovaniu pórov.

Otvorené komedóny sa často tvoria na čele, brade, na nos. Zvyčajne na ich liečbu existuje dostatok liekov na akné, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis.

«Biele hlavy»

Ak je výtokové potrubie mazovej žľazy a vlasový folikul úplne upchaté, existujú pupienky s bielou hnisavou hlavou - uzavretými komedónmi. Ich obsah sa nedosahuje na povrch kože, akumuluje sa pod jeho hornou vrstvou a spôsobuje tvorbu bubliny. Vzhľadom k tomu, že mast sa nedotýka vzduchu, jeho stmavnutie sa nevyskytuje. S takými pupienkami môžete bojovať aj pomocou kozmetiky.

Neoplachované komedóny nie sú sprevádzané sčervenaním a opuchom kože. Reagujú dostatočne na použitie kyseliny salicylovej. Táto látka odfarbuje mŕtve bunky a otvára výpust pre nadbytok kožného mazu. Kyselina salicylová je súčasťou špeciálnych krémov, tonikov a zvlhčovadiel.

Pichliaky s bielymi hlavami sú menej ošetrené. Na ich odstránenie sa okrem kyseliny salicylovej používajú retinoidy, najmä Differin.

papulózna

So zápalom, komedóny sa zmenia na papulózne akné. Tento proces je spojený s násobením patogénnych baktérií v mazových žľazách, ktoré spôsobujú zápal a tvorbu hnisu. Na povrchu kože sa tvoria malé mäkko ružové alebo červené tuberkulózy. Koža okolo nich je často trochu hyperemická. Takéto akné môžu byť citlivé na dotyk, sprevádzané miernym svrbením. Vytláčanie obsahu zintenzívňuje zápalový proces a ďalej vedie k tvorbe jaziev.

Veľké množstvo papuliek je znakom mierneho alebo závažného akné a vyžaduje liečbu v dermatológovi. Akné zápalová povaha je menej prístupná liečbe ako komedóny. Na ich odstránenie sa používajú činidlá na báze benzoylperoxidu, antibiotiká topicky a dovnútra, izotretinoínové prípravky.

pustulárnu

Sú to pustuly, ktoré sa často vyvíjajú z komedónov s bielymi hlavami. Na oblohe sa objaví červený zapálený okraj. Samotná patologická forma je naplnená bielym alebo žltým hnisom. Môže mať nepravidelný tvar, pustulárne akné sa často zlučujú a vyčnievajú nad povrch kože. Zvyčajne výskyt pustulárnych prvkov nie je spojený s výraznou bakteriálnou infekciou.

Vyhnite sa stlačeniu akné, čo vedie k vzniku tmavých škvŕn (hyperpigmentácia) alebo zjazveniu pokožky.

Induračný alebo uzlový

Druh subkutánnych pupienkov, ktoré vyzerajú ako veľké bolestivé tuberkulózy alebo uzliny. Vyskytujú sa s úplným zablokovaním potrubia mazových žliaz, podráždením a zápalom okolitých kožných tkanív.

Na dotyk sú husté útvary. Akné preniká hlboko do štruktúr kože, sú často bolestivé. Keď sa objavia takéto formácie, potrebuje sa pomoc lekára. Zvyčajne je lekárska liečba izotretinoínom dostatočná na vnútorné použitie počas pol roka.

abscesované

S hnisavou indukciou akné v dôsledku množenia patogénnych baktérií sa vytvárajú cystické útvary - abscesné akné. Sú naplnené hnisavým obsahom a pripomínajú furuncles. Formácie sú bolestivé, na dotyk zvyčajne mäkké, po otvorení hlbokých atrofických jaziev.

Priebeh ochorenia sa opakuje. Je potrebná pomoc dermatológa, často sa vyžaduje konzultácia s inými odborníkmi, napríklad endokrinológ alebo imunológ. Izotretinoín sa používa na liečbu. Absces môže byť chirurgicky odstránený.

Nodulárne a abscesové akné sa často vyskytujú s dedičnou predispozíciou. Môžu byť pozorované súčasne s komedónov, dochádza v priebehu progresie papulózna alebo pustulárnu formy, a v kombinácii pri tvorbe tvárnej-vačky.

flegmonózní

Vyskytujú sa pri prenikaní zápalu do hlbokých vrstiev kože, pri tvorbe najmenších dutín naplnených hnisavým obsahom. Na povrchu kože sa to prejavuje výskytom rozšírenej tuberosity. Postupne sa flegmónne dutiny spájajú do veľkých miest, vytvárajúc uzly červenofialového sfarbenia.

Flegmónne formácie postupne vyrážajú a purulentný obsah, často s prídavkom krvných listov cez niekoľko otvorov. Priebeh choroby je dlhý, je veľmi ťažké liečiť.

konglobatnye

Jedná sa o jednu z najťažších foriem akné. Akné Conglobata sa často objavuje na chrbte, krku, hrudníku, v oblasti hýždia. Sú to veľa zapálených folikulov, ktoré sa spájajú so susednými oblasťami zápalu.

Takéto pupienky sa objavujú na tele dospelého, zvyčajne mužov. Môžu byť spojené s užívaním testosterónu alebo anabolických steroidov. Ich iné meno je hlboké. Nástup choroby môže prebiehať ako artritída, po ktorej nasleduje hojná tvorba akné v tele. Ak potrebujete vhodnú liečbu tohto stavu, musíte sa poradiť s dermatológiou.

Koglobulárne akné môže sprevádzať genetické ochorenie - Klinefelterov syndróm (trisómia XXY). V tomto prípade sa môžu vyskytnúť na akejkoľvek časti tela nad kolenami. Patológia je sprevádzaná purulentnou léziou kĺbov a obličiek.

Stupne závažnosti a zásady liečby

Akné a aké množstvo sa pozoruje s rôznou závažnosťou akné:

 • ľahký stupeň: menej ako 20 čiernych bodiek alebo bielych hláv, menej ako 15 papuliek alebo pľuzgierov a celkový počet pupienkov nie je väčší ako 30;
 • stredná závažnosť: 20 až 100 komedónov, až 50 zapálených akné alebo celkový počet ohniskov až 125;
 • závažné: existuje niekoľko abscesov akné tmavočervený alebo fialový odtieň.

Ako s nimi zaobchádzať?

S ľahkým stupňom postačí používať špeciálne kozmetické pleťové vody po dobu 2 mesiacov. Priemerná závažnosť lézie vyžaduje lieky. Liečba trvá niekoľko týždňov a často po prvýkrát po jej nástupe je závažnosť akné ešte horšia.

V závažnej fáze je hlavnou úlohou znížiť zápal a zjazvenie. Lekár môže predpisovať rôzne lieky a fyzioterapiu, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky a stav mazových žliaz.

Miestne terapie sa používajú na liečbu rôznych typov akné. Jedná sa o lieky aplikované priamo na postihnutú oblasť - rôzne masti a akné krémy. Obsahujú také látky, ako je benzoylperoxid, resorcinol, kyselina salicylová, deriváty síry, zinok. Prostriedky na predpis sa tiež používajú, napríklad antibakteriálne krémy a masti s retinoidmi.

Pri systémovej terapii sa používajú tabletové lieky. Predpísané sú antibiotiká: tetracyklín, doxycyklín, erytromycín. Zničí baktérie, ktoré spôsobujú zápal a hnisavosť akné. V prípade potreby lekár predpíše iné lieky:

 • perorálne kontraceptíva na normalizáciu hormonálneho základu u žien;
 • spironolaktón;
 • antiandrogénne látky;
 • izotretinoín (derivát vitamínu A).

Izotretinoínové lieky sú veľmi účinné pri liečbe akné. Vzhľadom na dostatočný počet vedľajších účinkov a kontraindikácií by však mali byť predpisované iba lekárom.

Ďalšie typy akné

Okrem akné sa môže akné vyskytnúť aj pri určitých ochoreniach.

Psoriatická akné

Psoriatické úhory alebo psoriatická psoriatická forma nie sú spojené s oklúziou vylučovacích kanálov mazových žliaz a vlasových folikulov. Nie sú tiež spojené s patogénnou mikrobiálnou flórou kože. Psoriatické akné - niekoľko malých bezbolestných žlto-ružových pupienkov. Vyskytujú sa na chrbte a na hrudi, potom sa šíria na nohy, menej často na tvári, ušiach, pokožke hlavy. U detí sú takéto pupienky často umiestnené okolo konečníka, čo vedie k vzniku vážneho svrbenia.

Vyrážka sa zvyčajne spája s aktiváciou húb Candida alebo kvasinkových mikroorganizmov, ktoré spôsobujú seboroická dermatitída. Menej často spôsobuje stafylokoky alebo papilomavírus. Porušenie imunitného systému ovplyvňuje stav pokožky, čo vedie k vzniku malých pupienkov. Choroba je liečená glukokortikoidmi a ultrafialovým ožiarením.

růžovka

Ochorenie je spôsobené intenzívnou kožnou reakciou na vonkajšiu stimuláciu a zvýšením priepustnosti krvných kapilár. To sa prejavuje malými červenými škvrnami na tvárach a nosa. Ak trpia väčšie nádoby, na ich mieste sa vyvinú škvrny fialovej farby.

Zvýšená vaskulárna priepustnosť je spôsobená zmenenou reaktivitou na signály z nervového systému. Preto rosacea sa stáva jasnejšou po konzumácii horúcich nápojov, koreninových jedál, alebo napríklad keď sa dostanete z mrazu do teplej miestnosti. Vyrážky s rosaceou nie sú spojené s infekciou a vyžadujú inú liečbu ako konvenčné akné.

Akné novorodenci

Prvky sú lokalizované na tvári a hlave novorodenca a dieťaťa. Majú vzhľad malých bielych pupienkov, menej často tuberkulózy (papuly) a pustuly. Z alergických vyrážok sa toto akné vyznačuje nezmenenou okolitou kožou, nedostatkom svrbenia a spojením s používaním nových typov potravy. Všeobecný stav dieťaťa sa nemení.

Tri mesiace vyrážka zvyčajne prechádza. Jej výskyt je spôsobený hormonálnymi poruchami u matky počas tehotenstva. Ak neonatálne akné pretrváva u dieťaťa staršieho ako jeden rok, toto už nie je normou a vyžaduje odvolanie k dermatológovi.

Akné u detí

Táto forma ochorenia je sprevádzaná výskytom veľkého množstva zápalových prvkov u malých detí - papuly (červené tuberkulózy) a pustuly (pustuly). Zvyčajne je patológia spôsobená narušením endokrinného systému dieťaťa - hyperplázia nadobličiek, nádory, ktoré produkujú androgény. Preto keď sa objaví vyrážka, je potrebné dôkladné vyšetrenie.

Inverzné akné

Porážka mazových žliaz v tejto patológii je sprevádzaná zápalom blízkych potných žliaz. Výsledkom sú veľké abscesy na koži. Zvyčajne sú ohniská umiestnené pod ramenami, okolo bradaviek, peripodálnej oblasti a perinea.

Inverzné akné dochádza opäť na pozadí ťažké akné. Ich vzhľad prispieva k podráždeniu kože, potenie, obezite, mechanickým účinkom. Vyzerajú ako malé, jemné formácie, ktoré postupne zmäkčujú a otvárajú s uvoľnením hnisu. Postupne oheň uzdravuje a cikári s tvorbou pomerne veľkej odtiahnutej jazvy. Priebeh choroby je dlhý, je ťažké liečiť.

Ako odstrániť jazvy z akné na tvári čítané v predchádzajúcom článku.

Blesková akné

Toto je vážna komplikácia bežného mladistvého akné zápalu. Na pozadí stabilného priebehu choroby sa náhle zvýši teplota, objavujú sa príznaky intoxikácie. Na pokožke celého tela, s výnimkou hlavy, sú abscesy, rýchlo nekrotické s ulceráciou a následným zjazvením.

Bleskovo rýchle akné častejšie postihujú adolescentov vo veku 15-18 rokov so sprievodnými ochoreniami tráviacich orgánov, napríklad kolitídy alebo Crohnovej choroby. Predpokladá sa, že určitú úlohu vo svojom vzhľade zohráva iracionálna liečba akné antibiotikami, retinoidmi, hormónmi.

Tropické akné

Vznikajú hlavne u mladých žien po aplikácii opaľovacích prípravkov na kozmetiku a pobyt na slnku alebo na soláriu. Je to spôsobené komedogénnym účinkom takejto kozmetiky, spojenej s blokovaním vylučovacích kanálikov mazových žliaz s oxidovaným kakaom, rakytníkom, kokosovým olejom, ktorý sa v ňom nachádza.

Ovplyvnená tvár, krk, ramená, ruky. Na koži sú komedóny s bielymi hlavami, papuly a pustuly. Vznikne vyrážka v lete a zmizne v zime.

Vykonávané akné

Tento typ akné je komplikáciou bežného akné u ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou, častejšie u žien. Keď si všimnú pupienok, okamžite začnú vymačkávať, poškriabať a poškodiť pokožku. Výsledkom je spojenie bakteriálnej infekcie, hnisavé prvky, ktoré sa liečia tvorbou jaziev.

Akné spôsobené endokrinnými ochoreniami

Časť patogenézy akné je porušením výmeny hormónov, najmä pohlavia. Preto mnohé choroby sprevádzané hormonálnou nerovnováhou sprevádzajú rôzne typy akné. Patria medzi ne:

 • adrenogenitálny syndróm;
 • polycystický vaječník;
 • nádor nadobličiek;
 • syndróm Itenko-Cushing;
 • niektoré nádory hypofýzy;
 • diabetes mellitus a ďalšie.

Zriedkavé formuláre

 • Keloidné akné sa objavuje u mladých mužov, ktorí si holejú hlavou. Dôvodom je poškodenie žiaroviek. V prípade takejto patológie by ste mali prestať umývať pokožku hlavy šampónom a začať liečbu benzoylperoxidom, glukokortikoidmi a niekedy aj antibiotikami.
 • Mnoho bakteriálnych kožných ochorení sprevádza akné vulgaris. Avšak, to nie je vulgárne akné. V tomto prípade sú hlavné sťažnosti pacienta iné príznaky - svrbenie, pálenie, sčervenanie.
 • Nesprávna liečba akné antibiotikami môže byť komplikovaná gramnegatívnou folikulitídou. Ochorenie sa prejavuje ako pustulárna erupcia pripomínajúca akné, ako aj tvorbu hlbokých abscesov.
 • Pyoderma tváre - závažná forma akné, ktorá postihuje iba ženy mladšie ako 40 rokov. Je sprevádzaná objavením tváre nodulov, pustúl, ktoré sa potom otvárajú s tvorbou malých vredov, po ktorých nasleduje zjazvenie. Choroba začína náhle, často u žien, ktoré nikdy netrpeli akné a rýchlo sa rozvíja. Liečba používa izotretinoín a systémové glukokortikoidy.

Čo robiť s výskytom akné

Akné vyrážky akéhokoľvek typu si vyžadujú dlhodobú liečbu. Niekedy zlepšenie prichádza okamžite, ale častejšie počas prvých týždňov alebo mesiacov sa stav pokožky nemení. Pacient by nemal užívať príliš veľa liekov naraz. To môže spôsobiť suchú pokožku a reakciu tela vo forme zvýšenej produkcie kožného mazu.

Keď sa objavia akékoľvek kožné lézie, treba vyšetriť dermatológov. To je nevyhnutné na odlíšenie pupienkov od iných ochorení kože, ako sú:

Na aké typy pudelov sú rozdelené

Akné je zápal mazových žliaz na koži vo forme tuberkulóz. Pre mnohých ľudí je to skutočný problém. Ale nie každý vie, že existuje veľa typov takýchto zápalov, a preto sa môžu metódy ich liečby líšiť. Na tvári sa najčastejšie prejavuje akné, akné, akné.
Tieto problémy sú vážne a pri prvých príznakoch je lepšie konzultovať s lekárom. V tejto oblasti pomôže dermatológ, bude sa usmerňovať na potrebné analýzy a bude určovať správnu liečbu. Keďže samoliečba vedie k zhoršeniu akné.

Ochorenie akné

Akné alebo akné je ochorenie mazových žliaz kože. Pri jeho vývoji sa póry rozširujú, je tu mastný lesk kože a komedónov. Je to spôsobené porušením procesu exfoliácie keratinizovaných buniek a zvyšuje tvorbu kožného mazu. Spolu s tukom v dutine mazových žliaz sú propionibaktérie akné. Neustále jesú na epidermis (v záhyboch).
Aktivita mikróbov vyvoláva zápal a v dôsledku toho sa zvyšuje prietok krvi. Preto sa v blízkosti pupienka vyskytuje opuch a začervenanie. Je lepšie liečiť už zrelý zápal a nečakajte, kým sa nedostane na povrch. To sa robí bod po bode, po pravidelnom spracovaní sa nezaznamená žiadna stopa, nie je zrelý pupienok a môže sa s ním zaobchádzať.
Keď akné vykazuje farebné akné (modrá, zelená, žltá), indikuje stagnujúci proces a pripojenie sekundárnej infekcie. V tomto prípade je potrebná antibiotická liečba. Dokonca aj na tvári suché pimples môže dôjsť, sú typické pre suchú pleť typu. Takéto formácie sú odstránené oveľa jednoduchšie ako hnisavé, ale rana zostáva a existuje pravdepodobnosť, že sa tam dostane infekcia.

Štruktúra pupienka

Takže odkiaľ pochádza akné? Najskôr poznamenávame, že koža pozostáva z 3 vrstiev: epidermis, dermis, hypodermis. Pimple vzniká v strednej vrstve - dermis. Na tejto úrovni je častejšie problém práce s mazovou žľazou a je tam aj jej koreň.
Mechanizmus vývoja abscesu:

 • Blokovanie pórov (mazových žliaz) prebytkom kožného mazu, v dôsledku čoho sa vytvorí tyčinka;
 • Zápalový proces spôsobený obštrukciou, začervenaním;
 • Kvôli vniknutiu baktérií sa zápal zhoršuje a v dôsledku toho sa objavujú hnisavé hmoty;
 • Puškohlav sa už dostal na povrch pokožky.

Obsah pupienka je mazu a keratinizované bunky. Táto zmes padá do pórov a vyvoláva tvorbu hnojenia zvnútra. To znamená, že infekcia a imunita bojuje s touto infekciou. Výsledkom je odstránenie hnisu z dolnej vrstvy kože na povrch.
Hnisavé akné pri extrúzii sa zhoršuje. Ak odstránite pupienok a nevylučujete zápalový proces, derma je oslabená. A to je plné následkov - neustále vnikanie baktérií do neho. Telo začne s nimi bojovať ešte intenzívnejšie a vyrážky sa získavajú viacnásobne. Preto je dôležité nasmerovať liečbu na odstránenie zápalového procesu.
Ak sú namočené pupienky, potom to nie je neškodný stav. Tento prejav herpes, svrab, pemfigus (vírusová choroba), neurodermatitída alebo alergie. Takéto patologické stavy vyžadujú naliehavý lekársky zásah, pretože ak to nie je liečené, zvlhčenie akné sa objaví na iných miestach tela a relaps bude ešte intenzívnejší. Akné s uvoľnením čistej kvapaliny sa často objavujú v detstve.

Stupne závažnosti akné

Najprv si všimnite, že akné je mnohostranné, to znamená, že jeho prejavy sú rôzne. Všetko závisí od jednotlivých vlastností epitelu. Liečba tejto choroby u rôznych pacientov môže byť úplne odlišná. Preto je klasifikácia akné povrchná.
Podľa závažnosti sa rozlišujú štyri stupne:

 • I stupeň je ľahká forma prejavu akné, ktoré sa tvoria na tvári. Je charakterizovaný výskytom uzavretého akné a komedónov, ale bez zápalu. Často to postihuje teenagerov a starších ľudí. V tomto štádiu sú prípustné 3-6 formácie. Povolená liečba doma;
 • Stupeň II - nazýva sa aj mierne. Táto fáza sa vyznačuje akné, ktorá v počte nepresahuje 11 kusov. Medzi nimi môžu byť už zapálené, ich štruktúra je odlišná. Mierny stupeň erupcie je často pozorovaný u žien v predmenštruačnom období, sú charakteristické pre ľudí rôzneho veku.
 • Stupeň III je ťažká forma. Na tvári je až 40 zápalov: niekoľko veľkých pustulov purulentného typu a ich lokalizačná zóna neustále rastie. V tomto štádiu by sa malo už hľadať pomoc od lekárov, pretože samoliečba spôsobí komplikácie;
 • IV stupeň je zložitá forma akné erupcií. V tejto fáze je nielen tvár, ale aj hrudník, chrbát je zasiahnutý. Pimples sú veľké, purulentné a tiež krvácajúce. S miernym tlakom na ne, alebo keď sú vystavené oblečeniu, špička sa zlomí. Takéto akné treba liečiť komplexne a trvá to dlho. Obrázky a fotografie takýchto porážok je možné vidieť na internete.

Nezapálené a zapálené akné

Nezabudnuté pupienky sú komedóny, ktoré majú len tyčinku. Odlišujú sa vo vzhľade, pretože nie sú prítomné sčervenanie a opuch. Neprinesú také nepohodlie ako vredy a nie sú bolestivé. Existujú také nezapálené miesta:

 • Otvorené komedóny sú takzvané čierne body. Vyskytujú sa, keď je horná časť pórov upchaná. V počiatočnom štádiu sa mazu dostáva do pórov a vyzerá ako biela bodka, ale v priebehu času sa tvorí husté jadro, obsah sa tmavne, vytvrdzuje a na povrchu pórov sa tvorí tmavá tečka;
 • Uzavreté komedóny sú biele. Objavia sa, ak je čas, aby sa upchali pod kožu. Horná vrstva kože nie je narušená. Najčastejšie vyzerajú ako vyčnievajúce tuberkulózy a niekedy nie sú viditeľné z vonkajšej strany a môžete cítiť uzavretú komédiu len vtedy, keď sa budete hmatať.

Zápalové pichliačky zahŕňajú:

Papulka je uzol, ktorý dosahuje priemer 1-3 mm, má jasné hranice a stúpa nad kožou. Zdá sa, že vyzerajú ako guľôčky červených, ružových alebo kyanotic-fialových kvetov. Tiež sa vyznačuje hnisavosťou a opuchom. Papulka sa vyvíja v dôsledku zápalu v uzavretom komédiu.
Pustule je dutina pustule obsahujúca hnis. Vznikajú nezávisle aj na mieste papuly, keď sa v ňom vyvinuli patogénne mikroorganizmy. Pustuly sú vo svojej podstate väčšie ako papuly - 1-10 mm. Vo forme môžu byť tieto formácie v tvare kužeľa, sférického alebo plochého. Špička je tenká a biela, s miernym tlakom, rozbije sa a hnis sa uvoľní. Okolo hnisavého hrotu vždy zaznie červený zápal.
Ak je obsah pustuly zelenej, modrej alebo žltej, znamená to infekciu. Niekedy je dokonca aj zmes krvi, ak sa objaví zápal steny cievy.
Uzly sú veľké papuly, ktoré sa nachádzajú na celej hrúbke kože. V priemere dosahujú 1-3 cm Tieto formácie sú charakteristické bolesťou a po nich na koži je škvrna a niekedy aj atrofické jazvy.
S ťažkým zápalom existuje možnosť vzniku cysty. Táto forma je naplnená hnisom. Často sa niekoľko dutín spája do jednej cysty. Pri palpácii môžete cítiť hustú štruktúru. Takéto formácie jednoducho neprechádzajú a vždy po nich je stopa na koži.

Koža s pupienkami pod mikroskopom

Klinická klasifikácia

V medicíne existuje klinická klasifikácia akné:

 • detské akné;
 • mladé akné;
 • dospelé akné;
 • exogénne akné.

dieťa

Detské akné sa niekedy prejavuje u novorodencov. Dôvodom ich výskytu je vo všeobecnosti pôsobenie hormónov matky počas vývoja plodu, keďže žena počas tohto obdobia má hormonálnu krízu. Akné u novorodencov vyzerá ako uzavreté komedóny. Sú lokalizované na lícach, nosa, čele a brade a prechádzajú nezávisle počas 2 týždňov. Niektoré deti majú niekoľko a iné môžu mať viac znakov.
Akné sa objavuje u detí 3-6 mesiacov. Môžu prejsť do dlhotrvajúcej ťažkej formy akné. A to ukazuje prejav nebezpečnej choroby vrodenej prírody.

mladistvý

Juvenilné vyrážky sa tiež nazývajú vulgárne akné. Vyjadrujú sa u adolescentov vo veku 12-16 rokov. Vo väčšine prípadov ide o akné tohto typu na 20 rokov. Mladé akné je:

 • komedóny;
 • Papulopustulárne akné je žuvačka, ktorá sa zhoršila a došlo k zápalu;
 • Nodulárne-cystické akné. Takéto akné zvyčajne dozrieva dlhú dobu, niekoľko rokov. A s uzdravovaním sú vždy jazvy;
 • Bleskové akné je komplikáciou papulopustulárneho alebo nodulárneho-cystického akné. V tomto prípade sa môžu objaviť na tele a končatinách, často na tvári, ktoré chýbajú. Spočiatku to vyzerá ako oblasti erytému s pustulami a potom sa objavia vredy. Počas liečenia sa tvoria jazvy s keloidným typom. Často sa tieto formácie prejavujú u mladých mužov od 13 do 18 rokov.

dospelí

Akné u dospelých sa môže objaviť v dospelosti alebo vyrastať z mladistvej formy. Podľa štatistík sa u 5% dospelých vyskytuje akné vo veku 40-50 rokov.
Existujú také druhy akné u dospelých:

 • To je neskoro. Táto forma vyrastie z mladistvej formy, a to ak akné nezmizne na 25 rokov. Často sa takéto vyrážky objavujú u žien pred menštruáciou. Existuje však aj veľa prípadov, kedy na pokožke sú neustále vyrážky. Príčinou oneskoreného akné u žien môžu byť vážne ochorenia: polycystické vaječníky, nádor na vaječníkoch alebo nadobličkách atď.;
 • Inverzné. Akné tohto typu sa nachádza v pazúrovej zóne, v oblasti pubika a perinea, pupku atď. To znamená, že ide o zápalový proces v apokrinných alebo veľkých potných žľazách. Inverzné úhory vyzerajú ako veľké uzly, celkom bolestivé, ktoré, ak sú poškodené, sú otvorené. Existuje hnis alebo zmes hnisu a krvi;
 • Inverzné. Takéto akné sa môže zlúčiť, čo sa často stáva, a postihnutá oblasť sa zvyšuje. Sú charakterizované chronickou formou toku, to znamená, že sa vyskytujú časté recidívy a zakaždým, keď je zachytená veľká oblasť poškodenia. Hojivý proces je dlhý, po ktorom zostávajú jazvy a je možné aj formovanie fistuly. Predispozícia k nim je u ľudí s nadmernou hmotnosťou, ako aj pri nosení pevného oblečenia a pocení v postihnutých oblastiach s pocínami;
 • Bodybuilding akné alebo steroid. Príčinou akné je prejavom tohto prijatie steroidných hormónov (glukokortikoidy, anabolické steroidy, androgény). Tieto lieky prispievajú k sekrécii mazu. Pre tieto lézie charakteristické, že všetky pupienkov vyvíjať rovnaké, to znamená, že v jednej fáze, a že komedóny sú neprítomné;
 • Zbierali pupienky. Toto je vyrážka ťažkej formy. Vyjadrujú sa u ľudí na pozadí rôznych chorôb, najčastejšie saborea a polycystických vaječníkov u žien. Tento stav môže trvať od obdobia dospievania. Ak nebudete liečiť tento typ vyrážky, vyvinú sa dlho. Existujú prípady, kedy jedno vzdelanie neprechádza rok alebo dlhšie. Zhromaždené pupienky vyzerajú ako uzly a cysty, ktoré sa spájajú a tvoria fistulózne pasáže. Vo väčšine prípadov dozrievajú na trupu, a to na miestach pokožky postihnutých seborrheou. A tiež môžete pozorovať tieto akné na končatinách, chrbte a žalúdku. Ak chcete urýchliť hojenie, musíte starostlivo zvládnuť celú oblasť lézie. Pri uzdravovaní tvoria jazvy;
 • Piodermitis kože. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje u žien od dospievania, od 15 rokov do 40 rokov. Zapálené akné (papuly, cysty a uzly) sa vyskytujú iba na tvári a nie sú komédie;
 • Exogénne akné je vyrážka, ku ktorej dochádza v dôsledku vystavenia účinkom kože, inhalácii alebo požití rôznych látok. Môžu byť: toxické (upchatie pórov rôznymi chemikáliami a v dôsledku toho tvorba akné); kozmetické (nesprávne používanie kozmetických výrobkov, často je to krém na tvár); solárne (vyskytujú sa pod vplyvom vysokých teplôt).
 • Akné, ktoré sa prejavuje mechanickým pôsobením. Zápal sa v tomto prípade môže vytvoriť v mieste mechanického tlaku alebo trenia. To znamená, že to môže byť kvôli pokrývke hlavy, ktorá sa rúca, sadrovec, ak sa človek neustále dotýka a ostrí jeho tvár, s nadmerným potenie. V dôsledku takýchto mechanických poškodení sa póry ucpávajú a začne zápalový proces.

Ďalšie typy

Je možné prideliť viac miest:

 • Hormonálny typ - vznikajú z dôvodu nerovnováhy hormónov. Zmeny v hormonálnom pozadí sa môžu vyskytnúť v predmenštruačnom období alebo ak endokrinný systém nefunguje správne. Toto akné sa môže objaviť aj po užití určitých liekov (antikoncepcia atď.);
 • Z dôvodu zníženej imunity sa tiež objavuje akné. Keď dôjde k poklesu obranyschopnosti tela, objavia sa ochorenia čriev. Keď sa črevné problémy často objavujú vyrážky;
 • Stresujúci typ. Nervózna nadmerná exaktácia vždy negatívne ovplyvňuje imunitný systém. V dôsledku toho sa prejavuje akné. Táto skutočnosť vysvetľuje, prečo pred dôležitými udalosťami má človek pupienok na najviditeľnejšom mieste;
 • S hyperkeratózou. Keďže koža je preplnená troskou a stratum corneum sa značne zahusťuje;
 • Vyrážky z nadmernej hygieny. Akokoľvek to znie zvláštne, nadmerná čistota vedie k zápalom. K tomu dochádza, pretože antibakteriálne činidlá pre pokožku s častým používaním ju sušia a preto nie je ochranná vrstva. Infekcia veľmi rýchlo preniká do pórov a dochádza k infekcii. Mnohí, hovoriac o tom, že úhory už boli mučené, ani nepochybujú, že je to výsledok nesprávnej starostlivosti.

Nepatria do akné

Existuje niekoľko typov akné, ktoré nie sú pripisované akné: rosacea alebo rosacea, pyodermia, gramnegatívna folikulitída a furunkulóza. Ide o zápalové ochorenia, ktoré vyžadujú povinnú liečbu lekárom. Niekedy musí pacient prejsť konzultáciami s niekoľkými odborníkmi a zložiť potrebné testy.

 1. Rosacea sa prejavuje červenými, zapálenými pupienkami s bielym špičkou. Táto choroba sa vyskytuje v dôsledku problémov s endokrinným systémom, vaskulárnou sieťou a tiež s roztočom;
 2. Furunkulóza - zápal vlasového folikulu, ku ktorému dochádza v dôsledku Staphylococcus aureus;
 3. Gram-negatívna folikulitída je patológia, ktorá sa aktivuje po liečbe antibakteriálnymi liekmi.

Extrúzne akné

Lekári hovoria, že stláčanie pupienkov je kategoricky nemožné. Od tej doby sa vytvorí rana, do ktorej ľahko vstúpi infekcia. A existuje sekundárna infekcia. Možno dokonca aj vývoj komplikácie - furunkulóza. Je to nebezpečný stav, pretože sú ovplyvnené rozsiahle oblasti pokožky, pokryté zápalom, hnisavým akné. Zlatý stafylokok vyvoláva vývoj furunkulózy. Napriek tomu sa dospievajúci všetky uchýliť k extrúzii, pretože majú tendenciu urobiť svoju tvár krajšou, bez podozrenia, že to robia len horšie.
Pri stláčaní sa na mieste pupienky vytvára nielen rana, ale aj mikroskopické škrabance a poškodenia, na mieste, kde sa objavujú nové zápaly. Tiež nezávislé čistenie tváre môže spôsobiť pretrhnutie mazových žliaz. A potom sa obsah pórov rozdeľuje do dermis. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť subkutánne pichnutie, ktoré sa vyznačuje bolesťou. Najčastejšie zjazvenie a červené škvrny po akné zostávajú, ak sú úhory vytlačené.

Príčiny vyrážok

Faktory rozvoja akné sa môžu meniť. Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti môžeme povedať, že akné sa prejavuje vďaka:

 • alergie;
 • prechodný vek;
 • hormonálne zmeny v tele;
 • dlhodobé užívanie steroidných liekov;
 • pred a počas menštruácie;
 • špecifické klimatické podmienky;
 • dlhú dobu v soláriu;
 • stresové situácie;
 • nadmerná dezinfekcia pokožky;
 • narušenie čreva;
 • hyperkeratóza.

U dospievajúcich je akné normálne, pretože dochádza k hormonálnym zmenám v tele av priebehu tohto obdobia výrazne stúpa množstvo mazu. K tomu dochádza aj vtedy, ak je pokožka suchá. Počas menštruácie sa vyskytujú aj hormonálne zmeny, ako aj u tehotných žien.
Ale ak sa pupienky objavia u osoby vo veku 30 rokov, potom to už naznačuje problémy. Najčastejšie ide o porušenia v procese produkcie hormónov reprodukčného systému. Ak existujú akékoľvek ochorenia čreva, akné sa objaví aj na koži. Môžete vidieť, že pokožka s takými problémami sa rýchlo znečistí.
Nemali by ste vrátiť psychosomatiku. Keď sa chlap alebo dievča neberie na svoj vzhľad a zažije rôzne obavy z jeho vzhľadu, toto telo reaguje.

Aké sú typy akné na tvári

Nie všetky pupienky sú rovnaké aj neprofesionálnym spôsobom.

A špecialisti ešte častejšie rozlišujú niekoľko druhov vyrážok.

Aby neškodné pupienky nerastú do závažnejších problémov, musíte okamžite pochopiť ich druh.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

To určuje výber terapeutických účinkov a ich účinnosť.

Pokúsime sa pokryť všetky druhy vyrážok, ktoré sa môžu objaviť na tvári a tele, s ich krátkymi charakteristikami.

Prečo sa zobrazuje

Veľmi často sa typy akné, ktoré sa objavia, určujú príčinou ich výskytu.

Môže to byť:

 • hormonálne abnormality - v dospievaní, počas tehotenstva, keď užívate lieky;
 • choroby tráviaceho systému - v prípade narušenia systému spracovania a asimilácie potravín sa to rýchlo odráža na stave pokožky;
 • podvýživa - niektoré výrobky môžu zvýšiť pravdepodobnosť vyrážok;
 • nedostatočná hygiena pokožka;
 • vplyv environmentálnych faktorov - vystavenie pokožky priamemu slnečnému žiareniu, chladu, vetru;
 • vystavenie chemikáliám - častice chemických látok v domácnostiach sa môžu dostať na nechránenú pokožku a spôsobiť silné podráždenie;
 • používanie nekvalitnej kozmetiky - Takéto lieky ucpávajú póry, urýchľujú výskyt akné;
 • infekčné choroby - často spôsobujú svrbenie a svrbenie akné;
 • zdôrazňuje - zlomiť hormonálne pozadie, čo vedie k zvýšeným vyrážkam.

Akné sa môže objaviť aj vtedy, keď sú v ľudskom tele prítomné parazity.

Koniec koncov všetky procesy našej životnej činnosti sú priamo alebo nepriamo navzájom prepojené.

Takže zlyhanie v jednom zo systémov môže nakoniec viesť k vzniku akné na pokožke. Preto akékoľvek vyrážky vyžadujú starostlivú diagnózu a vznik príčin. Bez toho by ich liečba nebola účinná.

Ako je to

Pri výskyte oklúzie kanálov mazových žliaz vzniknú pupienky.

Pre dosiahnutie tohto cieľa je dostatočný jeden z faktorov - nadmerná tvorba kožného mazu alebo oneskorená exfoliácia mŕtvych epidermálnych buniek. Za normálnych okolností sa mastnota vytvára tak, aby navlhčila hornú vrstvu pokožky a vytvorila prirodzenú ochranu pred vonkajšími faktormi.

Dvojité vyplachovanie denne stačí na to, aby pokožka vyčistila od nahromadených nečistôt.

Ak však mŕtve bunky epidermis neopúšťajú hornú vrstvu kože včas, vytvárajú tesnenia, hrudky, ktoré sa zmiešajú s kožným mazu a tvoria zátky v póroch kože.

Foto: zvýšená vyčerpanosť pleti vyvoláva tvorbu akné

To isté sa deje s nadmernou aktivitou mazových žliaz.

Nadbytočné množstvo tuku priťahuje samo o sebe iné znečistenie, aspoň prachové častice z vonkajšieho prostredia.

 • Výsledkom je, že kanál je opäť pevne upchatý.
 • V uzavretom priestore naplnenom tukom sa začnú rozvíjať baktérie.
 • To je príčina zápalového procesu.
 • Boj organizmu s ním sprevádza tvorba hnisu.
 • Sebaceous potrubie sa zvyšuje vo veľkosti, ale je tu čas, kedy hnis ho nadväzuje a vyjde.
 • V tomto bode je otvorená rana, ktorá je náchylná na infekciu.
 • Ak sa tak nestane, je predĺžená, pokožka sa postupne obnoví.

To znamená, že takmer všetky typy akné na tvári začínajú upchatými pórmi.

Tento proces ďalej prechádza vývojom.

Video: "Prečo sú na tvári pupienky"

Typy akné zápalom

Všetky pupienky na tvári a na tele môžu patriť do jedného z nasledujúcich typov:

zanietený

Sú okamžite viditeľné kvôli červenému odtieňu kože okolo formácie.

Púpava má v tomto prípade často hnisavý obsah, pri stlačení sa objavujú bolestivé pocity. Nepohodlie sa môže cítiť bez ďalších vplyvov.

Táto skupina zahŕňa nasledujúce typy akné:

 • papuly - pupienky červenej farby bez hnisavého obsahu. Vzrastá nad povrch kože vo forme malých tuberkul. Keď je prst stlačený prstom, papula bledne na chvíľu, ale potom opäť vráti svoju farbu. Potom, čo papula stopy na koži zvyčajne nezostane, s výnimkou, možno, dočasné tmavé škvrny;
 • pustuly - mať dutinu plnú hnisu vo vnútri. Z vonkajšieho hľadiska sa javí ako biela hlava v strede osvietenia. V tejto forme alebo forme sa okamžite môže objaviť z papuly. Nebezpečenstvo stláčania takýchto pupienok je v dôsledku šírenia infekcie alebo infekcie krvi. Po pustule môžu na pokožke zostať nielen škvrny, ale aj jazvy.
 • weby - druh subkutánnych útvarov. V skutočnosti ide o tie isté pustuly, ktoré sa nachádzajú iba v hlbokých vrstvách kože. Ich farba môže byť tmavo červená, burgundová, cyanotická. Sú bolestivé dokonca aj v pokoji. Uzly môžu mať významné rozmery - až do priemeru 3 cm. Na ich mieste často zostávajú atrofické a hypertrofické jazvy, pretože dutina po uvoľnení hnisu je pomerne veľká;
 • cysty Nachádza sa niekoľko blízkych uzlov. Pod kožou môžu byť spojené dutiny - fistula. V tomto prípade je cysta najťažšie liečiť a namiesto toho sú vždy viditeľné stopy. Nie je vylúčené ani tvorba keloidných jaziev.

nezápalové

V súvislosti s absenciou zápalového procesu takéto akné nie je nebezpečné.

Ale môžu slúžiť ako východiskový bod pre papuly a pľuzgiere, a preto tiež vyžadujú včasné opatrenia.

Tieto formácie sa nazývajú komedóny.

Vyskytujú sa, keď je potrubie mazového útvaru zablokované rôznymi kontaminantmi zmiešanými s kožným mazom.

Čo sú komedóny?

Existujú dve odrody:

Foto: otvorené komedóny

 • otvorené. Inými slovami, sú nazývané čierne bodky. Hmota, ktorá uzatvára potrubie mazovej žľazy, je na povrchu kože. Čierna farba sa objaví ako výsledok oxidácie. Veľkosť comedonu je malá - až 2 mm. Vybaviť sa s touto odrodou je celkom možné doma s pomocou starostlivosti so špeciálnou kozmetikou. Zápalový proces a tvorba pustúl na jeho základe však nie sú vylúčené.
 • uzavretý. Vyskytujú sa, ak je spodná časť kožných pórov upchatá zvnútra. Vyzerajú na koži ako malé biele tuberkulózy. Obsah ich nemôže prirodzene vystupovať. Ale oni môžu ľahko dostať infekcie, ak je zapálené pupienok v blízkosti, najmä keď ju vytlačiť. Infekcia sa môže dostať dovnútra a pokúšať sa zbaviť uzavretej komédie vytlačenej. Preto sa na takýchto formáciách často objavujú papuly a pustuly.

Foto: uzavreté komedóny

Ak chcete zjednodušiť určenie typu vyrážky na tvári, spoliehajte sa na fotografiu a názov akné.

To vám pomôže vybrať správnu kozmetiku pre každodennú starostlivosť o pleť.

Klasifikácia akné podľa závažnosti prejavu

Liečba akné je do značnej miery determinovaná závažnosťou vyrážok.

Dermatológovia rozlišujú tieto štádiá ochorenia:

Foto: mierne ochorenie akné

 • 1. stupeň - charakterizované malým množstvom vyrážok (asi 6 prvkov), z ktorých väčšina sú komedóny. V oblasti tváre je možné mať jediné zapálené akné alebo pľuzgiere. Liečba sa môže vykonávať nezávisle pomocou kozmetiky. Netrvá to veľa času;
 • 2. stupeň - charakterizované miernymi erupciami (asi tuctom), medzi ktorými môžu byť komedóny, papuly a pustuly. Môžu byť umiestnené nielen v oblasti tváre, ale aj na ramenách, hornej časti chrbta. Zobrazujú sa u detí a dospelých. Nezávislá liečba môže byť účinná, ale ak do 2 týždňov nie je viditeľný výsledok, potom stojí za to navštíviť lekára, inak vyrážky môžu ísť do ďalšej fázy;

Foto: mierne erupcie na tvári teenagera

 • 3. stupeň - závažná forma akné, ktorá je charakterizovaná viacerými vyrážkami (až 40 kusmi), medzi ktorými sú pupienky rôznych druhov vrátane uzlín. Hlavnými oblasťami vyrážok sú tváre, hrudníka a chrbta, ale oblasť distribúcie sa môže neustále rozširovať. Jednotlivé prvky sa môžu objaviť na rukách a nohách. Na mieste ťažkých vyrážok sú možné zjazvenie, stagnujúce a pigmentované škvrny. Liečba by mala vykonávať špecialista;

Foto: závažná forma akné

 • 4. stupeň - najzávažnejšia a najkomplexnejšia. Väčšina vyrážok sú pustuly a uzly, je možné tvoriť cysty. Vyrážka je úplne obsadená samostatnou časťou tela, ale prvky môžu byť umiestnené v iných oblastiach - na pápežovi, na labkách, na nohách. Akné spôsobuje bolesť, fyzické a psychické nepohodlie. V niektorých prípadoch sa môže vytvoriť život ohrozujúca situácia. Liečba by mala vykonávať výlučne špecialista, ale aj v tomto prípade bude ťažké a časovo náročné.

Foto: nodulárna-cystická forma akné

Lekárske klasifikácie

V medicíne je prijatá ďalšia klasifikácia akné - v závislosti od veku osoby, od ktorej sa objavili.

Pretože existujú špecifické erupcie, ktoré sa objavujú napríklad u novorodencov na tvári, ale následne v tejto forme sa nikdy nevytvoria.

dieťa

Foto: novorodenecké akné

 • U dieťaťa pri narodení na tvári a telo už môžu byť vyrážky. Najčastejšie ide o uzavreté komedóny, ktoré sa formujú na nos, tváre, bradu. Sú spôsobené vplyvom materských hormónov. Nezaťažujú dieťa vôbec a rodičia by sa nemali obávať. Za 2-3 týždne prejdú nezávisle.
 • Ak sa však tieto alebo iné vyrážky objavia u starších detí - je to dobrý dôvod, prečo zavolať lekára.

Pred začiatkom dospievania sa žiadne iné vyrážky nemôžu považovať za normálne.

Dospievajúci (mladistvý)

Keď dieťa vstúpi do obdobia puberty, začína reštrukturalizácia hormónov v jeho tele, ktorá sa okamžite odráža na stave pokožky.

Jeho mastnota stúpa a odstraňovanie keratinizovaných častíc z povrchu je ťažké. To všetko vytvára priaznivé podmienky pre zablokovanie pórov.

Foto: akné na zadnej strane teenager

Pušky sú tvorené nielen na tvári, objavujú sa na hornej časti chrbta a na hrudi.

Ak je situácia typická aspoň pre 2. stupeň akné, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Po dokončení hormonálnej úpravy prechádzajú čierne oči.

dospelí

U dospelých akné na tvári alebo na tele zvyčajne naznačuje chorobu alebo odchýlku v práci vnútorných orgánov.

Foto: vyrážka na tvári dospelého môže byť znakom choroby

Ak ženy nemajú vyrážky niekoľko dní pred menštruáciou možno považovať za normu, a potom, ak nie sú hojné.

V závislosti od miesta lokalizácie akné dokáže lekár vyvodiť záver o existujúcom zdravotnom probléme.

Pomáha myelárna voda s akné? Zistite si tu.

Vyrážka v genitálnej oblasti, napríklad na penise, môže byť dôsledkom závažných infekcií.

Iné odrody

Medzi ďalšie vyrážky, ktoré nie sú výslovne uvedené v žiadnej klasifikácii, ale často sa vyskytujú, môžete zavolať:

 • inverzné akné Je chronická forma akné charakterizovaná pretrvávajúcimi recidivami akné, niekedy je sprevádzaná zápalom apokrinných potných žliaz umiestnených pod podpazušími alebo v slabinách;

Foto: ľudia užívajúci steroidné lieky môžu mať vyrážky

 • "Akné kulturistu" - ide o špecifickú vyrážku, charakteristickú pre ľudí užívajúcich steroidné lieky na zvýšenie svalovej hmoty;
 • exogénne pupienky - spôsobené vonkajšími vplyvmi, napríklad časticami prachu alebo chemikáliami, nekvalitnou kozmetikou, priamym slnečným žiarením, horúcim, vlhkým podnebím;
 • Úhory, ktoré sa objavujú v dôsledku mechanických účinkov na pokožku - blízke oblečenie, zvyk dotýkať sa, trieť, poškriabať pokožku v určitých oblastiach;
 • akné spôsobené stresom - nervové napätie zmení hormonálne pozadie tela, čo má za následok vyrážky.

liečba

Ak chcete liečiť akné, mali by ste sa obrátiť na dermatológa.

To je najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť vyrážok v čo najkratšom čase.

Foto: na liečbu akné je lepšie konzultovať špecialistov

Špecialista dokonale chápe, že je potrebný súbor opatrení, pretože jednotlivé drogy nemôžu zvládnuť akné.

Môže odporučiť nasledujúce metódy:

 • prevencia komedónov, na tento účel stačí niekedy dokonca aj špeciálne prostriedky na starostlivosť o problémovú pokožku;
 • rozpustenie už existujúcich komedónov, zvyčajne na báze kyseliny azelaínovej, benzoylperoxidu, adapalénu;
 • normalizácia produkcie kožného mazu, v zložitých prípadoch sa používajú retinoidy a hormonálne liečivá;
 • odstránenie mŕtvych epidermálnych buniek z povrchu kože, vhodné peelingy ako doma, tak v kozmetických salónoch, ako aj rôzne typy čistenia (ultrazvukové, vákuové);
 • podávanie antibakteriálnych liečiv so silnými zápalovými procesmi;
 • neutralizácia hlavnej príčiny vyrážok (choroby vnútorných orgánov, porušenie hormonálneho zázemia, nesprávna starostlivosť o pleť).

Na tvári

Spôsoby liečenia akné na tvár a telo sa príliš nelíši od seba navzájom, rozdiel môže byť viditeľný v pohodlie používania liekov.

Na liečbu akné na tvári je integrovaný prístup dôležitejší ako kedykoľvek predtým.

Začnite s primeraným čistením pokožky. Môžete použiť špeciálne kozmetické výrobky, ale hlavné pravidlo - čistenie by nemalo byť vykonávané častejšie 2 krát denne.

Foto: Prípravky na liečbu akné

Po očistení pokožky lieky, ktoré poskytujú hlavný terapeutický účinok:

 • antibakteriálne - Zrkadlo, Zinerit, Dalacin;
 • antiseptický - chlórhexidín, resorcin;
 • keratolytické a sebostatické - kyselina salicylová, levomitsetínový alkohol, salicylová-zinková pasta;
 • protizápalový - Baziron AS, Skinoren.

Lekár môže predpisovať ako jednu drogu, najmä preto, že mnohé z nich kombinujú niekoľko dôležitých vlastností na boj proti akné, ako aj ich kombináciu.

Nezabudnite na hydratáciu pokožky, aj keď je mastná.

Len krémy na tento účel by sa mali vyberať skôr ako vodné, nie mastné alebo mastné.

prevencia

Mali by ste sa starať o svoju pokožku každý deň, aby ste predišli akné.

Tu je to, čo musíte venovať pozornosť:

  • Očistenie a zvlhčenie pokožky by malo byť denným postupom;
  • pravidelne, ale nie príliš často (1 krát za týždeň) musí byť použitý na exfoliáciu epidermis odstránenie odumretých častíc;
  • starostlivý výber starostlivosti a dekoratívnej kozmetiky, čo minimalizuje použitie základových krémov a práškov, najmä s mastnou pokožkou;
  • častá výmena posteľnej bielizne a uterákov - môžu byť zdrojom bakteriálnej infekcie;

Ako liečiť akné na tvári doma u dospievajúcich? Zistite si tu.

Prečo sa chrámy objavujú na chrámoch? Čítajte ďalej.

 • zdravý životný štýl, dostatočný čas na spánok a minimalizáciu stresových situácií.

Na vašej koži sa objavia akékoľvek druhy pupienkov, odborná konzultácia vám pomôže pochopiť, prečo vznikli a ako s nimi zaobchádzať.

Preto neváhajte kontaktovať lekára, pretože z neškodných vyrážok sa môže vyvinúť závažnejší problém.