Hlavná

Opar

Liečba streptodermy u dospelých s modernými metódami

Streptodermia je infekčná choroba. Ovplyvňuje hlavne kožu, ale pri nesprávnej liečbe sa choroba môže rozšíriť do srdca, obličiek, pečene a ďalších vnútorných orgánov.

 • lišaj - povrchná pustulárna a pľuzgierovitá vyrážka s vážnym svrbením
 • streptokoková ektmima - hlboké poškodenie vnútorných vrstiev kože, ktoré najčastejšie postihujú dolné končatiny
 • porušenie zdravie, letargiu a iné prejavy všeobecného ochorenia

Spôsoby liečby

Liečba streptodermy u dospelých je zameraná na zabránenie šírenia infekcie do oblastí pokožky, ktoré sú zdravé. Ak to chcete urobiť, použite externé prostriedky: masti a pleťové vody.

Ako na liečbu streptodermy u detí čítať tu.

Najefektívnejšie masti na liečbu streptodermy u dospelých sú: eritromitsinovaya, Fuziderm, Bactroban a Altabaks. Každý z nich by sa mal používať denne, a to výhradne na otvorené rany. Umožňujú vyhnúť sa infekcii, zastaviť šírenie baktérií v tele. Prečítajte si viac o mastich používaných pre streptodermá tu.

Ak hovoríme o lotion, potom v počiatočných fázach, od tinktúr od kôra dubu. Zabezpečte ho obväzom a po niekoľkých hodinách ho vymeňte. Používajte každý deň najmenej dva krát.

Liečba suchých foriem streptodermy u dospelých. V tomto prípade:

 • Bubliny sa otvárajú s dodržaním všetkých pravidiel aseptizácie (sterilizácia)
 • Ošetrené rany by sa mali banditovať pomocou antibakteriálnych masti ("Tetracyklín" alebo "Streptocidal"). Toto sa má vykonať dvakrát denne s 12-hodinovým intervalom
 • Vytvorené kôry musia byť ošetrené masťami s dezinfekčnými látkami ("Etakridina-bor-Naftalan", "Rivanol", "Erytromycín" masť). Každá z nich je prípustná, aby sa aplikovali nie častejšie ako dvakrát denne, až kým nie sú kruhy utiahnuté.

Hormonálne prípravky na liečbu suchých streptodermov sa používajú na zmiernenie závažného zápalu. Napríklad, Lorinden A alebo C, rovnako ako "Trider". Sú prijaté v závislosti od vývoja ochorenia a iných charakteristík organizmu. Najčastejšie raz za deň.

Podobne je streptoderma u dospelých liečená antibiotikami. Na zvýšenie účinku môže špecialista predpisovať systémové lieky na perorálne podávanie - ako napr "Augumentin", "Amoxicilín" a "Erytromycín". Prvý z nich sa užíva 250 mg trikrát denne, druhý 500 mg a druhý 250 mg 4-krát denne.

Vlastnosti liečby streptodermy na hlave, tvári, nosiči, ústach

Obnova tejto infekčnej choroby priamo závisí od lokalizácie. Teda hlavné oblasti hlavy, tváre a, v súlade s tým, nosa a úst. Predná časť vyžaduje jemnejšie ošetrenie, pretože je veľmi dôležité vyhnúť sa kozmetickým chybám. V tejto súvislosti sú použiteľné len masti a pleťové vody, ktoré neobsahujú alkohol s vysokou koncentráciou.

Ak hovoríme o hlave, potom spolu s masťami, použitie alkoholové roztoky, dusičnanov striebra. Veľká pozornosť by sa mala venovať spracovaniu kôrov a príjmu hormonálnych liekov, čo výrazne urýchli proces hojenia. Všetky ostatné oblasti tela: končatiny, chrbát, brucho musí byť ošetrené všetkými dostupnými prostriedkami a povolené odborníkom.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Streptoderma: môžem robiť bez liečby?

Túto otázku žiadajú všetci, ktorí sa stretli s streptodermiou. Odpoveď na túto otázku je úplne jednoznačná - bez liečby v tomto prípade je nevyhnutné. Táto choroba je nákazlivá a preto bez vhodnej liečby bude nielen prechádzať, ale aj sa bude v budúcnosti rozvíjať. Ako bolo uvedené vyššie, pri nesprávnej liečbe streptodermia začne ovplyvňovať vnútorné orgány a môže spôsobiť infekciu krvi.

Ako dlho trvá liečba streptodermy? Termín liečby je individuálny, ale liečba je potrebná a môže sa predĺžiť. Od dvoch týždňov do troch mesiacov. V takomto prípade po vymiznutí abscesov a rán, v žiadnom prípade by sa liečba nemala zastaviť.

Je potrebné posilniť imunitu: užívať vitamíny, viesť aktívny životný štýl, temperovať telo.

Liečba streptodermy u dospelých doma s ľudovými liekmi

V prípade streptodermy by sa okrem hlavného liečebného cyklu mali používať aj ľudové lieky. Najúčinnejšími komponentmi sú:

 • dubová kôra (dáva možnosť bojovať s infikovanou mikroflórou)
 • harmanček (charakterizované protizápalovými, antibakteriálnymi a upokojujúcimi účinkami)
 • šalvia (má protizápalový a analgetický účinok)
 • vlak (pomáha rýchlejšie uzdravovať rany, vyznačuje sa antiseptickými účinkami, pomáha bojovať s týmito baktériami, ktoré spôsobujú hnisavé procesy). Na prípravu infúzie z línie použite dve polievkové lyžice sušenej rastliny, ktorá sa naleje do 500 ml vriacej vody a nechá sa infúzia najmenej 60 minút. Potom musí byť získaná infúzia filtrovaná a aplikovaná ako mlieko.

Viac informácií o liečbe streptodermy doma nájdete tu.

Použitie týchto liekov a dodržiavanie všetkých odporúčaní dermatológa bude mať 100% účinok pri liečbe streptodermy.

Ako začne streptodermia a prenášajú ju dospelým - liečba a fotografie

Streptodermia u dospelých - infekčné poškodenie kože spôsobené streptokokovou mikroflórou. Kauzálnym činidlom je b-hemolytický streptokok zo skupiny A. Toto ochorenie je pomerne bežné, aj keď je bežnejšie u detí než u dospelých, pretože ich koža je jemnejšia a náchylná na všetky druhy infekcií. U dospelých sa streptoderma často vyvíja proti iným ochoreniam kože, ktoré oslabujú imunitný systém a otvárajú patogénnu mikroflóru pre telo.

U dospelých sa streptokoková infekcia vyskytuje omnoho ľahšie ako u detí, je oveľa menej pravdepodobné, že spôsobia vážne komplikácie a včasná liečba príznaky rýchlo zmiznú. Pri absencii kompetentnej liečby je streptodermia schopná rýchlo rozširovať a zachytiť veľké oblasti tela.

Hromadné ohniská choroby u dospelých sú zaznamenané hlavne v uzavretých skupinách (vojenská jednotka, nápravná inštitúcia), pretože infekcia sa šíri prostredníctvom kontaktu a každodenného života. Poďme zistiť, ako streptodermia začína a prechádza do dospelých, dozvedieť sa viac o príznakoch ochorenia a hlavných metód liečby.

Príčiny streptodermy u dospelých

Mnohé patogénne mikroorganizmy, vrátane streptokokov, v rôznych množstvách sú neustále prítomné na koži človeka. Imunitný systém zdravého človeka spoľahlivo chráni telo a zabraňuje aktivácii a násobeniu škodlivých baktérií. Ale akonáhle prírodná ochrana oslabuje (kvôli chorobe alebo iným nepriaznivým faktorom), počet mikroorganizmov sa rýchlo zvyšuje a spôsobuje infekčné procesy na koži. Osoba nakazená streptokokmi sa stáva nebezpečnou pre ostatných, pretože choroba je nákazlivá a ľahko prenosná počas kontaktu (handshake, bozk) alebo pri používaní bežných domácich predmetov.

Streptodermia u dospelých sa rozvíja pod vplyvom mnohých provokačných faktorov:

 • Znížená imunita
 • Chronické ochorenia kože (psoriáza, ekzém, dermatitída)
 • Prehriatie alebo hypotermia tela
 • Anémia, nedostatok vitamínov a stopových prvkov (beriberi)
 • Porušenie acidobázickej rovnováhy kože
 • Patológia endokrinného systému (diabetes, obezita)
 • Zvýšené potenie (hyperhidróza)
 • Nedodržanie noriem osobnej hygieny
 • Fyzické vyčerpanie, nedostatočná a podvýživa
 • Chronický stres, nervové poruchy

Ktorýkoľvek z uvedených faktorov môže vyvolať infekčný proces a vyvolať vývoj ochorenia.

Ako sa prenáša streptodermia u dospelých?

Hlavným spôsobom prenosu infekcie je kontaktná domácnosť. Choroba sa vyskytuje pri úzkom kontakte s infikovanou osobou, s použitím bežných vecí s ním, posteľnej bielizne, domácich predmetov.

Niekedy existujú prípady infekcie streptokokmi prostredníctvom hmyzu (komárov, pazúrikov) alebo pri vstupe do rany patogénu cez prach v športoch alebo telocvični. V zriedkavých prípadoch sa streptodermia vyvíja v dôsledku mechanického poškodenia kože (rezy, škrabance, odreniny).

Priebeh ochorenia môže byť akútny a chronický. Pokiaľ ide o hĺbku lézií kože, streptodermia je rozdelená na:

Existuje mnoho odrôd streptodermy. Uvádzame zoznam najbežnejších typov infekcií postihujúcich dospelých:

 • Streptokokový impetigo
 • Bulózne impetigo
 • Suchá streptoderma (jednoduchá lišajnica)
 • Povrchný zločinec
 • Turnaj (impetigo nechtové valce)
 • Zaeda alebo plátky impetigo
 • Streptokokové intertrigo

Každý typ infekcie je sprevádzaný určitými príznakmi. Všetky znaky rôznych foriem ochorenia možno detailne zvážiť na fotografii streptodermy u dospelých.

Príznaky - fotka

Zvážte príznaky charakteristické pre každý typ streptodermy:

 1. lišaj. Toto je najbežnejšia forma ochorenia. Ako začína streptodermia u dospelých? Impetigo sa objaví náhle, najprv sa začne sčervenanie kože na tvári v nasolabiálnom trojuholníku. Potom sa na hyperemiovej koži objaví malá injekčná liekovka s nejasným obsahom. Pestuje veľmi rýchlo a po dosiahnutí určitej veľkosti (1-2 cm) sa otvorí s oddelením obsahu. Na jej mieste sa vyskytuje vlhká erózia so zvyškami epidermis na okrajoch. Ako sušenie suší, povrch erózie je pokrytý suchými, žltými kôrkami. Tento proces je sprevádzaný ťažkým svrbením a často pacient nedokáže odolávať a začína prečnievať svrbivé miesta, čím prispieva k ďalšiemu šíreniu infekcie do zdravých oblastí pokožky. Preto streptoderma u dospelých na tvári často tvorí nové lézie a choroba sa stáva chronickou.
 2. Bulózne impetigo. Charakteristickým znakom bulóznej formy impetigo je pomalý rast a dozrievanie malých bublinových vyrážok, ktoré majú hustú membránu a postihujú telo a končatiny. Vo vnútri takýchto bublín je purulentný obsah, ich vzhľad je sprevádzaný svrbením a zvýšenou suchosť postihnutých oblastí pokožky. Za prítomnosti sprievodných ochorení a všeobecného zníženia imunity môžu príznaky ochorenia sprevádzať zvýšenie lymfatických uzlín a zvýšenie teploty.
 3. Turniol. Symptómy tejto formy kožných streptokokov sú v mnohých ohľadoch podobné ako bulózny impetigo. Iba v tomto prípade husté bubliny s hnisom vo vnútri ovplyvňujú pokožku okolo nechtov. Charakteristické pocity svrbenia, suchá pokožka, po otvorení vezikúl a oddelenie hnisu, sú malé erózie, ktoré sú čoskoro pokryté suchými kôrkami.
 4. Povrchné šialenstvo. Infekcia je bežná u pacientov, ktorí majú zvyk hltať svoje nechty. Malé erupcie sú zoskupené okolo hrebeňov nechtov a po otvorení tvoria erózie v tvare podkovy.
 5. Streptokokový cval sa vyvíja na pozadí nedostatku organizmu vitamínov skupiny In a prítomnosti centier chronickej infekcie (zubný kaz, rinitída). Vezikuly sú lokalizované v rohoch úst, po ich otvorení a zmiznutí zostávajú bolestivé trhliny, ktoré sa čoskoro zakryjú nažltnutou kôrkou.
 6. Streptokokové intertrigo vo väčšine prípadov je diagnostikovaná u pacientov trpiacich nadváhou. Hrudky lézie sú lokalizované v oblasti podpaží, slabín alebo zadku, s obezitou vyrážky plienky sa objavujú aj na bruchu. V záhyboch pokožky sa tvorí veľa malých bubliniek, po otvorení ktorých sú namočené povrchy. Pri absencii liečby alebo nízkej imunity sa ochorenie stane chronickým, čo je ťažké liečiť.
 7. Suché streptodermyu dospelých alebo jednoduchý lišaj je charakterizovaný tvorbou na koži bielych alebo ružových oválnych škvŕn, ktorých povrch je pokrytý suchými šupinami. Hlavným miestom lokalizácie ložísk infekcie je tvár (nos, brada, tváre), uši. Pretože infekcia má tendenciu sa rýchlo šíriť, škvrny sa čoskoro objavia nielen na tvári, ale tiež sa rozšíria do zad a končatín. Táto forma je charakterizovaná ulceratívnymi léziami, ktoré sú následne pokryté hustou, suchou kôrkou.

Jednoduchý lišaj sa vzťahuje na hlbokú formu streptodermy, v ktorej sú postihnuté hlboké (zárodočné vrstvy) epidermis, preto po uzdravení zostáva jazva na koži. Ovplyvnené oblasti po ošetrení zostávajú dypermentované, líšia sa farbou od zvyšku kože a slnko sa neoplakujú. Ale časom tento jav zmizne a farba kože je vyrovnaná.

Ak nedôjde k žiadnemu včasnému a adekvátnemu liečeniu, môže sa infekcia dostať do chronickej formy, s ktorou je ťažšie zvládnuť. Preto pri prvých dysfunkčných príznakoch a podozrivých vyrážkach na koži kontaktujte dermatológa, ktorý správne diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu.

diagnostika

Streptoderma dôležité odlíšiť od iných kožných ochorení s podobnými symptómami (ekzémy, dermatitída, žihľavka, stafylokokové pyoderma). Preto, okrem vizuálnej kontrole a anamnéze, musí lekár predpísať laboratórne skúšky, ktoré zahŕňajú štúdium škrabanie pod mikroskopom a bakteriálne siatie, umožňujúce určiť typ patogénu.

V chronickom priebehu ochorenia sa odporúča vyšetriť orgány tráviaceho traktu. Okrem toho na určenie sprievodných patológií môže lekár určiť ultrazvuk, koprogram, krvný test na cukor a hormóny štítnej žľazy. Výsledky výskumu vám umožnia presne stanoviť diagnózu a vybrať optimálny režim liečby.

liečba

Počas liečby streptodermy musia pacienti dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel:

 • Počas trvania liečby by mali byť zrušené procedúry vody, ktoré prispievajú k ďalšiemu šíreniu infekcie. Pokiaľ je to potrebné, pokožka sa utrie navlhčenými utierkami s antiseptickými alebo alkoholovými roztokmi.
 • Pacient musí dodržiavať hypoalergénnu diétu, aby sa zabránilo možným komplikáciám. Okrem toho z diéty vylučujú mastné, slané, korenené jedlá a sladkosti.
 • Pacientom so streptodermou sa odporúča nosiť oblečenie len z prírodných tkanív, pretože syntetiká spôsobujú zvýšené potenie, čo prispieva k ďalšiemu šíreniu infekcie.

Liečba streptodermy u dospelých obyčajne začína dennou liečbou lézií jódovými alebo anilínovými farbivami. Súčasne sú predpísané lokálne antibakteriálne látky (tetracyklín, levomycetinová masť, ficidin). S intenzívnym svrbením je pacientovi predpísané antihistaminiká v tabletách (Cetrin, Zodak, Claritin, Tavegil).

V procese liečby sa používajú lieky so širokým spektrom baktericídneho účinku na báze penicilínu alebo kyseliny fusidovej. Postihnutú kožu denne spracuje s antiseptickou látkou (chlórhexidín, bór alebo salicylaldehydového alkoholu), sú dobre vysuší vinutím, zabrániť hnisanie a ďalšiemu šíreniu infekcie. Rivanolová a erytromycínová masť majú vynikajúci dezinfekčný a hojivý účinok, ktorý sa používa vo fáze otvorenia vezikúl.

Pri závažnej infekcii môže lekár predpísať silné kortikosteroidy s antibakteriálnymi zložkami (Triderm). Takéto prostriedky účinne odstraňujú nepríjemné symptómy a podporujú rýchle zotavenie. Ako podporné látky podporujúce imunitu sú predpísané multivitamínové komplexy (Complivit, Vitrum, Multitabs).

S rozsiahlymi kožnými léziami a komplikáciami sa používajú systémové lieky. Na orálne podanie sa predpisujú antibiotiká z makrolidovej skupiny alebo penicilíny:

Pri častých relapsoch imunomodulačné lieky pomáhajú (Immunofan, Lycopid). Po ukončení liečby antibiotikami sa odporúča používanie liekov, ktorých účinok je zameraný na obnovu črevnej mikroflóry (Lineks, Bifidumbacterin). Uľahčenie priebehu choroby pomáha fyzioterapiou (UV - ožiarenie, UHF).

Liečba streptodermy trvá v priemere 7 až 14 dní, včasná liečba a adekvátna liečba, rýchlo sa objaví. Ak sa však choroba začne, sú možné nežiaduce dôsledky.

Možné komplikácie

V zanedbaných prípadoch, keď sú ovplyvnené hlboké vrstvy epidermis, na koži môžu zostať škaredé jazvy a jazvy. Pri rozsiahlych kožných léziách sa zvyšuje riziko vzniku nebezpečnej komplikácie - bakteriálnej infekcie krvi. Jej príznaky sú prudký pokles krvného tlaku, horúčka, nevoľnosť, porušenie respiračných funkcií.

Ďalšou závažnou komplikáciou je post-streptokoková glomerulonefritída, ktorá vedie k vzniku opuchu na tvári, tele, končatinách a zvýšenom krvnom tlaku. Ale táto komplikácia je zriedkavá. Aby sa zabránilo takýmto následkom, pomôže vám včasný prístup k lekárovi a správna liečba.

Ľudové opravné prostriedky

Ľudové recepty založené na použití liečivých bylín a prírodných zložiek dopĺňajú základnú liečbu a pomáhajú dosiahnuť rýchle zotavenie.

 • Odvary a výťažky z harmančeka, dubovej kôry, lastovičník, nechtíka, Oman majú výrazný sťahujúci, na sušenie, antiseptické a protizápalové účinky. Používajú sa na pleťové vody, obklady a utierky, pretože voda je počas trvania liečby zakázaná.
 • Aby posilnili obranyschopnosť organizmu a zvyšuje imunitu, je užitočné, aby sa tinktúra echinacey, eleuterococcus, vývar boky alebo denne piť čaj s citrónom a medom, kalina bobule, šťouchané s cukrom.
 • Infúzna matica. Posilňuje telo a pomáha rýchlejšie zvládnuť infekcie. Na prípravu infúzie sa sušené listy orechov rozdrvia, 2 lyžičky. suroviny nalejte 200 ml vriacej vody, trvať 1 hodinu, filtrovať. Vezmite 1/3 pohára trikrát denne.
Prevencia streptodermy u dospelých

Hlavným preventívnym opatrením na prevenciu infekcie streptokokovou infekciou je dodržiavanie osobnej hygieny.

 • Umyte si ruky často, postupujte vodou, postarajte sa o vašu pokožku.
 • V čase liečiť chronické ochorenia (tráviaci systém, endokrinný systém), odstrániť ložiská infekcie v tele.
 • Zvýšte imunitu, jesť správne, užívajte komplex vitamínov.
 • Vyhnite sa stresu, opustite zlé návyky, starostlivo zvládnite poškodenie pokožky (rezy, škrabance).

Ak je v domácnosti pacient s streptodermou, izolujte ho od detí a snažte sa udržiavať kontakty s ním v čase liečby na minimum. Každodenné mokré čistenie v interiéri, dezinfikujte všetky povrchy. Samostatne umyte oblečenie a bielizeň pacienta a na oboch stranách ho vyžehlite železom. Priraďte pacientovi samostatné jedlo, domáce a hygienické potreby.

Pri prvých neúspešných príznakoch neodkladajte s odkazom na lekára, ak sa liečba začne včas, potom sa infekcia môže vyriešiť v krátkom čase a bez následkov.

Streptodermia u dospelých, čo je a ako sa s ňou liečiť?

Streptodermia je infekčná lézia kože spôsobená streptokokmi. Choroba sa vyskytuje u detí i dospelých. Po preniknutí do tela choroby sa ochorenie začína rozvíjať po inkubačnej dobe, ktorá sa pohybuje od 1 týždňa do 10 dní. Infekcia streptodermií nastáva pri blízkom kontakte zdravého človeka s pacientom.

Najčastejšie, ak choroba člena rodiny postihuje jedného člena, potom, ak sa nedodržiavajú preventívne pravidlá, ostatní príbuzní ochorejú dokonca aj s dostatočne silnou imunitou. Zjavné ochorenie môže byť na koži ktorejkoľvek časti tela. Ak začnete liečiť chorobu ihneď po prvých prejavoch, bude rýchlo a bez následkov pre telo vyliečiť. Ak neexistuje žiadna liečba, potom je riziko komplikácií a prechod choroby na chronickú formu veľký.

Čo je to?

Streptodermia u dospelých - infekčné poškodenie kože spôsobené streptokokovou mikroflórou. Príčinným činidlom je skupina b-hemolytický streptokok.

Ochorenie je pomerne bežné, aj keď je bežnejšie u detí ako u dospelých, pretože ich koža je jemnejšia a náchylná na všetky druhy infekcií. U dospelých sa streptoderma často vyvíja proti iným ochoreniam kože, ktoré oslabujú imunitný systém a otvárajú patogénnu mikroflóru pre telo.

Príčiny tejto choroby

Hlavné príčiny streptodermie u dospelých:

 • AIDS;
 • niektoré prejavy alergií vo forme žihľavky, alergická dermatitída;
 • narušenie hormonálnej rovnováhy, ktorá ovplyvňuje metabolické procesy; koža začne vyschnúť, tam sú mikrotrhly;
 • chronické ochorenia endokrinného systému, obehový systém (žilová trombóza), gastrointestinálny trakt;
 • kožné ochorenia s vyrážkami.
 • plienkovú vyrážku u ležiacich pacientov;
 • porušovanie hygieny tela, zmena acidobázickej rovnováhy;
 • nevyvážená výživa, ktorá spôsobuje nedostatok vitamínu;
 • trauma kože (škrabance, rany, uhryznutie hmyzom, spôsobujúce svrbenie a vyvolanie poškriabania);
 • stresové situácie, fyzické preťaženie, dôsledkom čoho je vyčerpanie nervového systému a zníženie imunity.

U dospelých nie je zvyčajne jeden dôvod na nástup ochorenia dostatočný, zvyčajne komplex pozostávajúci z niekoľkých faktorov.

Ako sa prenáša streptoderma?

Hlavným spôsobom prenosu infekcie je kontaktná domácnosť. Choroba sa vyskytuje pri úzkom kontakte s infikovanou osobou, s použitím bežných vecí s ním, posteľnej bielizne, domácich predmetov.

Niekedy existujú prípady infekcie streptokokmi prostredníctvom hmyzu (komárov, pazúrikov) alebo pri vstupe do rany patogénu cez prach v športoch alebo telocvični. V zriedkavých prípadoch sa streptodermia vyvíja v dôsledku mechanického poškodenia kože (rezy, škrabance, odreniny).

klasifikácia

Priebeh ochorenia môže byť akútny aj chronický. V závislosti od hĺbky kože je identifikovaný hlboký a povrchový tvar. Každý druh má oddelené príznaky.

Existujú takéto hlavné typy ochorení u dospelých:

 1. Impetigo. Táto forma sa považuje za najbežnejšiu. Choroba sa vyskytuje náhle. Najprv na koži v tvári vzniká erytém, zvyčajne len v blízkosti pier a nosa. Ďalej na pozadí závažnej hyperémie sa objaví malá bublina, ktorá je naplnená zakalenou kvapalinou. Rýchlo sa zväčšuje a dosahuje približne 10-20 mm. Potom sa bublina otvorí a obsah sa uvoľní. Potom sa na tomto mieste vyskytne erózia a jej povrch je mokrý. Zvyšky zvyškov epidermy. Keď poškodená oblasť začne vyschnúť, zobrazí sa nažltlá kôra. Zvyčajne to všetko sprevádza ťažké svrbenie, ktoré pacient nedokáže odolať a začne poškriabať pokožku. To vedie k opätovnej infekcii, takže infekcia prechádza do zdravých oblastí pokožky. To je dôvod, prečo často nie je jedna bublina, ale celé ohniská zápalu na tvári, a potom sa choroba zmení na chronickú formu.
 2. Bulózna streptoderma. Je ťažkou léziou povrchu kože. Charakterizované tvorbou bublín na povrchu kože. Tieto vezikuly dosahujú priemer až do 1 cm a môžu byť sprevádzané prejavmi bolestivého syndrómu. Takáto lézia sa tiež môže rozšíriť, po takejto forme je doba na zotavenie o niečo dlhšia a môže trvať až 35 dní.
 3. Streptokoková kongescia. Hlavnými príčinami tohto typu ochorenia sú nedostatok vitamínu B, tvorba kazu, ako aj ochorenie za studena a alergické ochorenie, v dôsledku čoho sa vo veľkom množstve uvoľňuje hlien z nosa. Bubliny so žltou kvapalinou, ktoré sa objavujú v rohoch pier, vybuchujú pomerne rýchlo a vytvárajú bolestivé pocity a trhliny.
 4. Streptokokové intertrigo. Prítomnosť nadmernej hmotnosti a intenzívneho potenia často spôsobujú vznik plienkovej vyrážky na tele. Centra macerácie s prítomnosťou zápalu sa objavujú v oblasti podpaží, slabín, zadku a pod prsníkom u žien. Po vysušení môže dôjsť k opätovnému namáčaniu. Tak streptoderma môže trvať niekoľko rokov.
 5. Zločinec. Panaritium sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú zvyk hltať svoje nechty. Zranená pokožka v blízkosti nechtov vedie k vzniku opuchov, začervenania a bolesti. V prvej fáze ochorenia bolesť bolesť, ale po chvíli sa stane pulzujúce a bolestivé. Ak je hnisavý proces silný, môže to znamenať aj priechod nechtovej dosky.
 6. Suché streptodermy. Táto forma sa tiež nazýva jednoduchá deprivácia. Na pokožke sa objavujú biele alebo ružové škvrny oválneho tvaru. Hore sú pokryté šupinami hornej kože. Zvyčajne sa vyrážka rozšíri na tváre, bradu, nos, uši. Infekcia sa rýchlo šíri, takže vyrážka nie je obmedzená len na tvár, ale prechádza na nohy, ruky, chrbát. Táto forma je charakterizovaná ulceratívnymi léziami. Potom je chorá pokožka pokrytá sušenou kôrkou. Je to docela hustá. Lishay jednoduchého typu sa považuje za hlbokú formu streptodermy, pretože stratifikované epidermálne vrstvy sú ovplyvnené. Po zhojení rany zostávajú na svojom mieste jazvy. Tieto miesta budú aj naďalej skryté. Odlišujú sa od zdravého sfarbenia kože a nie sú pokryté spáleninami. Tento rozdiel však postupne zmizne a koža nadobudne normálny odtieň.
 7. Streptokoková ektmia. Pre tento typ streptodermy sa vyznačuje prítomnosť abscesu, ktorý nie je spojený s vlasovým folikulom. Po odstránení obsahu abscesu sa vytvorí bolestivý vred, po ktorom sa môžu objaviť hrubé jazvy. Takéto jazvy spravidla trvajú celý život.

Symptómy streptodermy

Začiatok streptodermy u dospelých je zvyčajne akútny. Často sa choroba vyskytuje na pozadí rôznych infekčných ochorení, napríklad ARVI, čo je dôsledkom zníženia nielen celkových imunitných vlastností organizmu, ale aj lokálnych faktorov ochrany kože.

Vývin symptómov (pozri fotografiu) sa môže pozorovať na tvári, ako aj na dolných končatinách, horných končatinách, bedrach, zadku. Hlavné klinické príznaky sú tvorba vyrážok a prítomnosť svrbenia. Vyrážky sú zvyčajne reprezentované malými vezikuly na sčervenanej koži, ktoré sú naplnené čírym alebo nejasným obsahom. Charakteristický je rýchly rast pozdĺž periférie a pomerne aktívne zvýšenie počtu vyrážok, ich šírenie do iných častí tela.

V pomerne krátkom čase bubliny vybuchnú a na ich mieste sa rýchlo vytvoria nažltlé kôrky. S včasnou diagnózou, správnou starostlivosťou a liečbou sa ochorenie rýchlo znižuje. Avšak pri absencii terapie infekcia môže nadobudnúť dlhú a opakujúcu sa povahu. Rashes často sprevádzajú príznaky nepohodlia a dokonca bolesti, napríklad pri tvorbe žltačky (lézie ústia úst), ako aj pri hlbokých vrstvách kože.

Príznaky ako horúčka, lymfadenopatia, slabosť sprevádzajú povrchné formy streptodermy u dospelých zriedkavo. Tieto príznaky môžu byť rovnako ako príznaky prejavu súčasnej ARI.

Čo vyzerá streptoderma?

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

diagnostika

Keď sa pacient obráti na lekára, diagnóza môže byť vykonaná na základe nasledujúcich faktorov:

 1. Bakteriologická kultúra obsahu vezikuly (zvyčajne sa robí s cieľom identifikovať pôvodcu a jeho citlivosť na antibiotiká).
 2. Preskúmajte a identifikujte typické primárne (vezikuly) a sekundárne prvky (žltá kôrka, erózia, praskliny).
 3. Vykonanie jedného alebo viacerých testov (lekár pridelí je v závislosti od stavu pacienta). Medzi nimi môže byť FEGDS, coprogram, ultrazvuk brucha, fekálne vajíčok červov, cukru v krvi, krvný test pre hormóny štítnej žľazy (T3, T4-free) kompletný krvný obraz.
 4. Ak má choroba chronickú formu a často sa opakuje, skúma sa gastrointestinálny trakt pacienta.

Ako liečiť streptodermu doma?

Po prvé, predpísaná hypoalergénna strava s obmedzením sladkej, akútnej a tučnej stravy je doma. Je dôležité vylúčiť nosenie odevov zo syntetických vlákien a vlny, pretože vyvoláva potenie a podporuje zvyšovanie a šírenie lézií. Pacientom sa dôrazne odporúča uprednostňovať prírodné tkanivá.

Počas liečby streptodermy je tiež zakázané používanie vody (kúpeľ, sprcha), aby sa zabránilo šíreniu choroby. Zdravá pokožka sa odporúča vyčistiť odvar z harmančeka.

Liečba streptodermy zahŕňa použitie viacsmerových prostriedkov. Pri ich používaní prejavy symptómov znižujú svoju intenzitu už v prvých dňoch liečby. Remisia sa vyskytne v priebehu 7-10 dní od začiatku liečby.

 1. Na čistenie zasiahnutého povrchu kože a jeho dezinfekciu sa používa salicylový alkohol. Je možné vykonať dezinfekciu vodným roztokom kyseliny boritej.
 2. Lokálne aplikovaný tetracyklín alebo streptotsidovaya masť. Používa sa na poškodených miestach pokožky pod obväzom. Obväzy s masťou sa odporúča meniť každých 12 hodín. Pri aplikácii bez obväzu by sa vrstva masti mala obnovovať každých 12 hodín. Pri aplikácii novej vrstvy masti je potrebné starostlivo odstrániť zvyšky starého lieku z povrchu pokožky obrúskom s antiseptickým roztokom.
 3. Pri ošetrení sa môžu aplikovať obväzy impregnované vodným roztokom dusičnanu strieborného v koncentrácii 0,25%. Je tiež možné použiť roztok rezocínu (2%).
 4. Na povrchu kôrovcov na zmäkčenie a na účely dezinfekcie sa aplikuje erytromycínová masť alebo 3% rivanol.
 5. Vo všeobecnej forme streptodermie alebo stavov imunodeficiencie môžu byť predpísané steroidné prípravky na topickú aplikáciu. Vymenúva ich iba ošetrujúci lekár.

Antibiotiká pre streptoderm

Dôvodom na užívanie antibiotík dospelým je len pokročilý štádium streptodermy alebo široká škála lézií kože, vo všetkých ostatných prípadoch lekár predpíše povrchovú liečbu.

V širokej škále antibiotík je streptokoková dermatitída dobre liečená penicilínovými látkami, napríklad:

 • minocyklín;
 • ampicilín;
 • Augmentin;
 • amoxiclav;
 • Doksibene;
 • Soljutab;
 • Amoxicilín.

Ak sa v dôsledku laboratórnych testov zistili alergie alebo iné kontraindikácie, potom sa cefalosporíny používajú na liečbu:

Za iných okolností možno na liečbu dospelých predpisovať najmenej toxické antibiotiká - makrolidy. Tieto lieky zahŕňajú:

 • telitromycín;
 • Dihydrát azitromycínu;
 • erytromycín;
 • leucomycin;
 • Ilozon;
 • Klatsid.

Ak je streptoderma u dospelých extrémne ťažká, lieky z rôznych skupín sa môžu kombinovať podľa vlastného uváženia lekára.

Ako liečiť ľudové lieky?

Ak chcete urýchliť zotavenie, streptodermou u dospelých je povolené vedľajšie liečenie ľudovými prostriedkami. Patria medzi ne:

 • zabrániť prehriatiu kože a zvýšené potenie;
 • dodržiavanie diéty, ktorá vylučuje zo stravy sladkú, mastnú, korenistú;
 • oblečenie by malo byť "dýchanie", prírodné materiály;
 • obväzy nasiaknuté v bylinných odvaroch, ktoré majú vlastnosti pri sušení a nie sú alergény: je to heřmánková a dubová kôra;
 • pretože v čase choroby nemôžete mať sprchu alebo kúpeľ, zdravá pokožka sa odporúča utrieť s obrúsky namočenou v odvar z harmančeka.

Každá liečba dokonca aj s najdôkaznejšími metódami by mala byť sprevádzaná povolením a kontrolou lekára. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré sa ťažko upravia.

prevencia

Aby ste predišli výskytu streptodermy, postupujte podľa pravidiel prevencie. Sú veľmi účinné a nepredstavujú žiadne ťažkosti.

Lekári na ochranu zdravia odporúčajú:

 • udržiavať nechty v dobrom stave, robiť včas manikúru;
 • na liečbu antiseptických liekov akýchkoľvek, dokonca aj malých kožných lézií;
 • umyť si ruky po návrate z ulice;
 • umyte tvár po návrate z verejných miest;
 • dodržiavať všetky pravidlá osobnej hygieny;
 • včasné ošetrenie podráždenia pokožky;
 • dodržiavať vyváženú stravu;
 • vykonajte denné prechádzky na čerstvom vzduchu minimálne 30 minút.

Výskyt príznakov streptodermy na tvári je zlý signál. Je potrebné okamžite konzultovať dermatológov a zistiť povahu útvarov. Čím skôr začne liečba, tým väčšia je šanca na zotavenie. Uvedená choroba môže spôsobiť vážne komplikácie až do smrteľného výsledku. Preto je lepšie nechať situáciu sama osebe a liečiť túto chorobu.

Streptoderma u dospelých: príznaky a liečba

Streptoderma je ochorenie kože spôsobené streptokokmi z pyodermálnej skupiny. Ľudia v akomkoľvek veku sú chorí, ale u dospelých má povaha a lokalizácia lézií kože pri tejto chorobe svoje vlastné zvláštnosti, čo sa prejavuje ako v priebehu patológie, tak aj v princípoch jej liečby.

Príčiny streptodermy u dospelých

Porušovateľom streptodermy je beta-hemolytický streptokok. Avšak jeho expozícia kože neznamená, že dôjde k ochoreniu. Koža zdravého človeka je dobre chránená pred penetráciou patogénov. Preto streptokok môže na chvíľu žiť na tele bez toho, aby jej "pán" spôsobil žiadnu škodu. Streptodermia sa vyvíja iba vtedy, keď pokožka prestane spĺňať svoje bariérové ​​funkcie.

Nasledujúce faktory môžu spôsobiť zhoršenie ochranných vlastností pokožky u dospelých:

 • Dlhodobé vystavenie teplu alebo chladu, vlhkosti, vetru. Vďaka vysúšaniu, prehriatiu, poveternostným vplyvom, ktoré sa nachádzajú vo vode z povrchu kože, zmizne ochranná vrstva mazu, čo zhoršuje hornú vrstvu.
 • Zvýšené potenie, oplodnenie, macerácia kože v kombinácii s vysokou teplotou (najmä také podmienky často vznikajú v prirodzených záhyboch tela u obéznych ľudí), vytvára ideálne prostredie pre množenie patogénnych baktérií.
 • Znížená imunita. Príčinou depresie imunitného systému sú najčastejšie stresy, prepracovanie, podvýživa, diabetes mellitus a iné závažné chronické ochorenia.
 • Nedodržanie základných hygienických pravidiel. Čím viac nečistôt na koži, tým viac potenciálne nebezpečných mikroorganizmov a tým aj vyššie riziko infekcie.
 • Trvalá traumatizácia kože predmety oblečenia, pracovná uniforma atď. Streptokoks je oveľa jednoduchšie preniknúť hlboko do kože, ak má mikrotrhly.
 • Lokálne narušenie mikrocirkulácie, čo je sprevádzané znížením dodávania živín kožou kyslíkom a akumuláciou toxických výmenných produktov v bunkách a medzi bunkovým priestorom. Živým príkladom takýchto porúch je ochorenie kiahní, pri ktorom je veľmi ovplyvnená trofická koža nohy.

Varianty streptotenzie

Streptodermia je povrchná a hlboko zasahuje do spodných vrstiev kože. Povrchové formy ochorenia:

 • streptokokové impetigo (špecifické pustulárne lézie otvorených oblastí tela);
 • záchvaty (zápal v rohoch úst);
 • suchá streptodermia (druhý názov patológie - jednoduchý prúžok na tvár);
 • panaritium (zápal tkanív okolo nechtu).

Medzi hlboké streptodermy patria:

 • Ecthimum vulgaris (rozšírenie zápalu do hlbokých vrstiev kože s tvorbou vredov, ktoré po sebe zanechávajú drsné jazvy);
 • celulitída (zápal podkožného tuku);
 • chronická pyoderma (prolongovaný zápalový proces, prejavujúci sa ulceráciou kože).

Vo väčšine prípadov sú pacienti diagnostikovaní povrchovými formami streptodermy. Hlboký streptokokový zápal kože je typický pre ľudí, ktorí majú vážne zdravotné problémy a extrémne slabú imunitu. Okrem toho je príčinou chronického pyodermia môže byť nesprávna liečba impetigo a obvyklé nedodržanie hygienických predpisov (oddelenie infekcie z jednej plochy tela do iného prostredníctvom uteráky a špinavé ruky), poškriabaniu vyrážku.

Ako začne streptoderma u dospelých?

Od infekcie až po objav prvých príznakov ochorenia zvyčajne trvá 7-10 dní. Avšak, u dospelých nie je vždy možné spojiť prejav streptokokovej kontakte s chorou osobou, pretože, ako už bolo uvedené vyššie, strap plechovku na nejakú dobu bez povšimnutia zo strany "majiteľa" žiť na kožu a čakať na "správny okamih" k útoku.

Štart streptodermy u dospelých zvyčajne náhle s lokálnym sčervenaním kože a bublina vyrážka na to, sprevádzané ťažkým svrbením. Vezikuly na koži veľmi rýchlo prasknú a na ich mieste sa vytvárajú erózie, ktoré sa okamžite vyschnú a stanú sa pokryté medovými kôrkami. Ak pacient skombinuje tieto prvky, začnú sa "hojdať" do susedných a dokonca vzdialených oblastí pokožky.

Lokalizácia vyrážok u dospelých môže byť odlišná: nasolabický trojuholník, prehyby pod prsia, axilárne dutiny, krk, chrbát, ruky, nohy, nohy. Ak sú viaceré časti tela zasiahnuté streptodermmi, pacient môže mať horúčku a vyvinúť intoxikáciu.

Streptodermia u dospelých: príznaky rôznych foriem

Impetigo je najbežnejšou formou streptodermy u dospelých. To sa prejavuje ako erupcie, ktoré prechádzajú štyrmi stupňami vývoja: tuberkulózy, vezikuly, malé erózie, krusty. Lokalizácia vyrážka s impetigo - to nozdry a plocha pod nosom a okolo úst oblasti, BTE priestor kefa u obéznych ľudí - telo záhyby. Impetigo je vždy sprevádzané ťažkým svrbením. Po zotavení na mieste zápalových prvkov môže hyperpigmentácia na chvíľu zostať.

Zaeda - erózia a kôrky v rohoch úst. "Vyzdvihnúť" túto chorobu je možné, ak používate pohár alebo príbor chorého človeka. Ďalšie priťažujúce faktorom v rozvoji tohto ochorenia sa zvyšuje slín (čo môže byť u človeka sebe umelý chrup), a nedostatok vitamínu B2.

Panarícium streptokokovej prírody sa nazýva turnamentol. Tento zápal sa vyskytuje hlavne u dospelých v ramenách. Charakteristické znaky - tvorba veľkého močového mechúra s obsahom okolo klinec, ktorý postupne od serózneho po purulentný. Po otvorení močového mechúra sa vytvorí erózia podkovy, ktorá sa postupne uťahuje zdravým tkanivom. To všetko je sprevádzané opuchom a začervenaním nechtového phalanxu, ako aj silnou bolesťou. Streptokokový zápal peri-predného hrudníka môže spôsobiť priechod nechtovej doštičky. Príčiny turnajov môžu byť zranenia prstov, závesy, použitie špinavých manikúrnych nástrojov.

Suché streptodermie alebo jednoduché tváre - na tvári sú ružové veľké škvrny, ktoré sú pokryté váhy. Najčastejšie sa tento typ streptodermy vyskytuje u adolescentov a mladých mužov. Po zmiznutí ekdýzy na tvári môže zostať depigmentácia.

S ektmom na tele sa objaví absces, ktorá rýchlo rastie. Výsledkom sušenia je, že na ňom tvoria žltú kôru, ktorá je voľne pripevnená k pokožke. Po odchode kôry zostáva hlboký nerovný hnijúci vred. Jeho liečenie nastáva pri tvorbe hrubého bachoru. Výhodnou polohou ektmie sú dolné končatiny. Fotografia pacientov s ektinom je docela zúfalá z dôvodu výskytu vredov.

Streptokokový celulitída sa obvykle vyvíja v mieste poškodenia mäkkého tkaniva alebo vredov kože. Je charakterizovaný difúznym zápalom podkožného tuku. Celulitída je sprevádzaná začervenaním a opuchaním pokožky, vyjadrenými bolestivými pocitmi. Navyše u pacientov je pomerne často zápal regionálnych lymfatických uzlín a zvýšenie telesnej teploty. Ak nie je liečená celulitída, môžu sa vyskytnúť vážne komplikácie - flegón, gangréna atď.

Chronická streptokoková pyodermia charakterizované pravidelným výskytom veľkých zápalových ložísk na koži (až do priemeru 5 až 10 cm). Spočiatku vyzerajú ako bublina vyrážka, ale nakoniec premeniť na vredy. Po zániku zápalu zostávajú šupinaté belavé škvrny na koži. Najčastejšie sa takýto obraz objavuje na holeniach ľudí s kŕčovými žilami.

Liečba streptodermy u dospelých

Svetlé formy streptodermy u dospelých sa liečia len lokálne:

 • Liečte rany a zdravú pokožku okolo tekutých prvkov vodnými alebo alkoholickými antiseptickými roztokmi. Napríklad boritanový alkohol, peroxid vodíka, jód, chlórhexidín, resorcinol.

Zdravá pokožka sa môže bezpečne otrieť produktmi obsahujúcimi alkohol, ale je žiaduce umývať zápalové oblasti vodnými roztokmi.

 • Aplikujte na postihnuté oblasti obkladov mastmi, suspenziami, ktoré majú antibakteriálne, sušiace a protizápalové účinky. Účinný v streptokokovej rezorcinol pasty, masti zinočnatý, chatterboxes, streptocidal masti Levomekol, Bactroban a iných prostriedkov.
 • Priraďte krátke kurzy na mazanie okraja zapáleného zaostrenia pomocou hormonálnych mastí a krémov. Ak je vyrážka lokalizovaná na tvári, táto skupina liekov sa nedá použiť.

Dobrým doplnkom k miestnej liečbe sú ľudové lieky - odvar liečivých rastlín na liečbu zapálenej pokožky. Pripravte také riešenia na báze dubu, šalvie, harmančeka, šnúry.

V niektorých prípadoch je streptoderma u dospelých liečená antibiotikami. Indikácie pre takúto liečbu sú:

 • Streptokoková ektmia.
 • Bežná streptokoková lézia kože.
 • Vysoké riziko komplikácií.
 • Stav imunitnej nedostatočnosti.
 • Horúčka a opuchnuté lymfatické uzliny.

Liečivá na výber streptodermie sú zvyčajne polosyntetické penicilíny a cefalosporíny. Predpísané sú vo forme tabliet a vo forme injekcií. Okrem toho sa antihistaminiká používajú na zníženie svrbenia a alergickej nálady tela. Vezmite ich na krátke kurzy pri stredných terapeutických dávkach.

Povinnou súčasťou liečby streptokokových lézií kože je všeobecná posilňujúca a imunostimulačná liečba. Pacienti predpisujú vitamínové prípravky, rastlinné imunostimulanty. V niektorých prípadoch je potrebné uchýliť sa k syntetickým imunokorektálnym liekom.

A diéta je tiež dôležitá pre znižovanie prejavov ochorenia. Potrava pacienta by mala byť ľahká, vitamínovaná s cukrom a sladkosťami, ostrými a mastnými jedlami. Okrem toho nesmieme zabúdať na starostlivosť o telo. Pred vymiznutím vyrážky sa neodporúča navlhčiť postihnuté oblasti pokožky, zvlášť umyť sa pomocou žínku a kúpať sa.

A nakoniec, ak by bolo možné určiť faktory, ktoré prispeli k rozvoju streptodermy, je potrebné ich pokúsiť odstrániť. U diabetu vyžadovať korekciu glukózy, je potrebné poradiť sa s cievnou chirurg alebo phlebologist a podstúpiť lekársku alebo chirurgickú liečbu kŕčových žíl. Tiež to neublížilo vyšetreniu imunologom, najmä ak streptodermia získala chronický charakter.

Zubkova Olga Sergeevna, lekárka, epidemiológ

Celkovo 2,900 zobrazení, dnes 2 zobrazení

Streptodermia u dospelých: nástup, príznaky, fotografie, liečba a lieky

Rýchla navigácia na stránke

Streptodermia, považovaná za ochorenie dieťaťa, je u dospelých stále častejšie diagnostikovaná. Choroba je nákazlivá voči ostatným a je náchylná k šíreniu celého tela.

A hoci liečba streptodermy je nekomplikovaná, počas obdobia liečby (7-14 dní) sa vydáva list na práceneschopnosť. Ak sa chcete vyhnúť chronickej infekcii, mali by ste vedieť, ako začína streptodermia u dospelých a ako ju liečiť.

Streptoderma - čo je to?

Streptodermová fotka u dospelých

Streptodermia je typ pyodermy spôsobenej streptokokom beta-hemolytického typu A. Ochorenie sa prejavuje zápalom kože s tvorbou malých alebo veľkých blistrov, po ktorých nasleduje krustovanie a zväčšenie.

Bez náležitej liečby sa infekcia rozšíri po povrchu kože, pravdepodobne aj pri výskyte hlbokých vredových buniek.

Hemolytický streptokok sa týka podmienečne patogénnej mikroflóry a v oslabenom stave nespôsobuje zdravú osobu ochorenie. Jej agresivita a schopnosť hromadnej reprodukcie sa zvyšuje so znížením všeobecnej alebo lokálnej imunity.

dôvody, spôsobuje výskyt streptodermy:

 • stavy imunitnej nedostatočnosti - chronické zdroje infekcie, ťažké prechladnutie, anémia;
 • rôzne ochorenia kože - ekzém, atopická dermatitída, psoriáza;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel, práca v prašných obchodoch;
 • vyrážka;
 • endokrinná patológia - obezita, diabetes mellitus;
 • nedostatočná výživa, vyčerpanie stravy v pozadí a vyčerpávajúce telesné námahy;
 • konštantné napätie;
 • rany a mikrodamie kože.

Okrem aktivácie vlastnej oportúnnej mikroflóry môže byť streptodermia infikovaná chorým človekom. Najčastejšie sa dospelí nakazia deťmi prostredníctvom blízkych kontaktov.

Avšak je možné a infikovať cez posteľnú bielizeň a uteráky, pri pohlavnom styku alebo nosiť niekoho iného oblečenia priliehajúce k telu. Často sú zaznamenané vnútropodnikové ohniská streptodermy, masové infekcie v skupinách (internáty, opatrovateľské domy, vojenské jednotky). Nie je vylúčená infekcia vo telocvičniach a kúpeľoch.

Ako začína streptodermia u dospelých?

foto - začiatok streptodermy u dospelých

Od infekcie k výskytu prvých vyrážok na koži trvá priemerne 1 týždeň (inkubačná doba). Streptodermia u dospelých začína vzhľadom na vzhľad ružových škvŕn nepravidelného tvaru, mierne stúpajúcich nad povrchom pokožky s prvkami malého lúpania.

Zavedenie infekcie do hlbších vrstiev pokožky spôsobuje svrbenie, ktoré nie je také výrazné ako napríklad kožné ochorenie alebo alergie. Vonkajší obraz začiatočného obdobia streptodermy je veľmi podobný ekzému a atopickej dermatitíde.

Symptomatická streptoderma je pomerne rôznorodá. Existuje niekoľko klinických typov streptodermy kože.

Streptokokový impetigo

Najčastejšie streptoderma na tvári je lokalizovaná v zóne nasolabiálneho trojuholníka a za ušami, menej často - na kmeň, ruky a nohy. Spočiatku sú ohniská sčervenania pokryté malými bublinami, ktoré praskli tvorbou žltých kôr.

Ich nútené roztrhnutie vedie k vlhkosti a bolesti. Malé svrbenie, ktoré spôsobuje trvalé trenie pod nosom, je plné šírenia infekcie. Liečenie je sprevádzané vyčerpaním.

 • Na chvíľu miesto zápalu zostáva ružové. Bez liečby sa streptoderma u dospelých zvyšuje na okraji, objavujú sa nové zápalové zložky.

Streptokokový cval

Hlavné dôvody záchvatu - nedostatok vit. V zubnom kazete, nachladení a alergických ochoreniach, sprevádzané hromadným oddelením hlienu od nosa.

 • Vezikuly so žltkastou kvapalinou, ktoré sa objavujú v rohoch úst, rýchlo prasknú a tvoria veľmi bolestivé a ťažko liečiteľné trhliny.

Aktívny výraz tváre tejto zóny spôsobuje trvalé traumu patologického zamerania, krv môže niekedy vyčerpať z trhlín. Streptokoková kongescia trvá dlho a je indikátorom imunodeficiencie.

Bulózna streptoderma

Príznaky streptodermy sú pomalý vývoj a výskyt viacerých malých ohniskov na chrbte, hrudníku, ramenách. Začína streptoderma u dospelých s výskytom malého purulentného vezikula s výrazne obmedzeným červeným okrajom na koži. Absces pomaly dozrieva a zvyšuje sa.

 • Pri rozšírených streptokokových poškodeniach kože sa teplota zvyšuje, regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.

Whitlow

Panaritium je "spoločník" ľudí, ktorí majú zvyk hltať svoje nechty. Trauma kože okolo nechty vedie k závažnému zápalu: opuch, sčervenanie, bolesť.

Spočiatku bolesť bolesti, v procese dozrievania panarická bolesť je pulzujúca, skôr bolestivá.

 • Hlboký hnisavý proces môže viesť k prechodu nehrdzavejúcej platne.

Streptokokové intertrigo

Únava často sprevádza nadváhu a nadmerné potenie. V záhyboch kože - axilárne dutiny, oblasť svalov, zadok, ženy pod prsníkom - sú tam miesta macerácie (moknutia) so známkami zápalu.

Ich sušenie s tvorbou malých šupín sa nahradí opakovaným zmáčaním. Takže streptodermia môže trvať roky a v budúcnosti sa ťažko liečiť.

Suché streptodermy

Symptómy suchých streptodermy vyzerajú ako príznaky mikrosporie (kožné ochorenie hladkej kože). To je dôvod, prečo sa tento typ infekcie kožných infekcií nazýva jednoduchá deprivácia. Ružové zaoblené vyrážky sú pokryté belavými, suchými šupinami.

Typická lokalizácia streptokokových škvŕn - hrudník, bočný povrch kmeňa, chrbát. Svrbenie je horšie pri silnom potenie. Bez liečby sa infekcia rozšíri do veľkých oblastí pokožky (ohniská vyrážky majú priemer dosahujúci 10 cm alebo viac) a tvorba veľkých špinavých žltých šupín.

 • Liečba je sprevádzaná tvorbou bielych, postupne miznúcich jaziev.

Streptokoková ektmia

Streptokoky hlbokých kožných lézií sa vyznačujú výskytom abscesu, ktorý nie je spojený s vlasovým folikulom. Po odstránení obsahu serózne hnisavého obsahu sa vytvorí hlboký, bolestivý vred s nerovnomernými obrysmi.

Žltozelené kôry vysušia a na mieste vredu sa objaví hrubá jazva, ktorá môže trvať celý život kvôli poškodeniu zárodočnej vrstvy epidermis.

 • Najsilnejší priebeh streptokokovej ektýmie na nohách je pozorovaný u pacientov s kŕčovými žilami, tromboflebitídou, diabetes mellitus.

Ako liečiť streptodermu - lieky a masti

Technika "ako liečiť streptodermiu u dospelých" závisí od závažnosti príznakov ochorenia. Ak má pacient jedinú povrchovú vyrážku, dostatok lokálnej aplikácie masti. Pri rozsiahlom streptokokovom zápale a hlbokom poškodení kože sa lokálna liečba kombinuje so všeobecnou terapiou.

Lokálna terapia streptodermou:

 1. Liečba antiseptickými látkami - chlórhexidín, diamantová zeleň alebo metylénová modrina, salicylalkohol (výrazne suchá koža);
 2. Liečivé obväzy - 1-2% resorcinolu alebo 0,25% dusičnanu strieborného (účinné len v počiatočnom štádiu);
 3. Antibakteriálne masti zo streptodermy u dospelých - tetracyklín, levomycetin, streptokid;
 4. Kortikosteroidy - Triderm, Lorinden C sa používajú len na dlhé trvanie ochorenia na pozadí nedostatku účinku od jednoduchých antibakteriálnych masti.

Celková liečba streptodermy je zameraná na zvýšenie imunity a odstránenie lokálnych príznakov. Liečebná terapia zahŕňa:

 • antihistaminiká Claritin, Tavegil - s vážnym svrbením;
 • systémové antibiotiká Amoxicilín, azitromycín, Augmentin, ceftriaxón - vo vážnych prípadoch vo forme tabliet, injekčné podávanie v priebehu 5 dní;
 • Vitamínoterapia - komplexy vit. A, C, B;
 • imunostimulanty - Immunofan, prípravky Echinacea, magnólie, eleutherococcus.

Liečba streptodermy sa vykonáva doma. Výborný výsledok je zabezpečený dávkovanými procedúrami UFO vykonávanými vo fyzioterapeutických miestnostiach. Použitie ľudových prostriedkov - odvar z harmančeka, nechtíka, celandínu - urýchľuje regeneráciu, ale nie je náhradou za lokálnu antibiotickú liečbu.

Často kladené otázky

Koľko dní je streptoderma nákazlivá?

Človek sa stáva iným ako nákazlivým voči ostatným iba po odstránení príznakov streptodermy a pri vykonávaní antibakteriálnej liečby počas 7 až 14 dní. Je nevyhnutné súčasne liečiť všetky ohniská infekcie na koži, inak sa liečba nepovažuje za účinnú.

Aby ste predišli kontaminácii ľudí okolo seba, mali by ste pacientovi poskytnúť samostatný uterák. Na spanie osoba s streptodermia musí byť v samostatnej posteli.

V takýchto prípadoch nie je zbytočné a dezinfekcia: varenie bielizne, spracovanie kľučiek dverí pomocou dezinfekčných prostriedkov a chemikálií pre domácnosť, vetranie, mokré čistenie miestnosti. Počas obdobia liečby je pacientovi poskytnutý lístok na práceneschopnosť.

Môžem plávať so streptodermou?

Kúpanie vo vani, umývanie v sprche so streptokokovou infekciou je prísne zakázané až do úplného zotavenia. Vodné postupy podporujú šírenie infekcie a zhoršujú symptómy streptodermy. Po každom ošetrení streptokokových ložísk dôkladne umyte ruky.

Je možné vyliečiť streptodermiu ľudovými prostriedkami?

Bez použitia antibiotík je ťažké liečiť streptodermiu. Aj pri viditeľnom uzdravovaní nie je vylúčené riziko zachovania patogénu v hlbších vrstvách kože. V takýchto prípadoch nebude príchod ochorenia príliš dlhý.

výhľad

Pri včasnej liečbe dermatologa sa streptodermia vyliečí do 7-14 dní. Komplikácie - mikrobiálny ekzém, patológia srdca a obličiek - sa môžu vyskytnúť v chronickom priebehu ochorenia.

Zvláštna pozornosť si zasluhuje streptodermiu u tehotných žien. Hoci riziko predčasného pôrodu a vrodených anomálií plodu je nízke, je možné infikovať plod počas pôrodu.

 • Na liečbu streptokokových infekcií u tehotných žien použitý najbezpečnejšie masť s antibiotikami penicilín.