Hlavná

Dermatitída

Streptoderma - príznaky, príčiny a liečba

Streptodermia u detí rôzneho veku sa vyvíja v dôsledku porážky rôznych kmeňov bežného mikrobiálneho prostriedku streptokokov a zníženia účinnosti imunitnej obrany.

Charakterizované prejavom typických bublinových vyrážok na koži (menej často sliznice), naplnených hnisavým obsahom. Pri absencii potrebnej komplexnej liečby postupuje streptodermia u dieťaťa a šíri sa do nových, predtým zdravých oblastí kože.

Inkubačná doba je sedem dní, po ktorej prebieha aktívny vývoj ochorenia a stáva sa akútnou formou. Ak sa vykonajú testy a diagnostika sa musí urgentne začať liečiť streptodermia, aby sa predišlo komplikáciám. Priebeh ochorenia môže byť akútny alebo chronický, povrchný alebo hlboký. Keď je chronická forma vyrážky lokalizovaná v blízkosti existujúcich vredov alebo rany.

Ako sa prenáša streptoderma?

Prečo sa streptoderma vyskytuje, čo to je a ako sa s ňou liečiť? Väčšina patológií sa vyskytuje u malých detí vo veku od 2 do 7 rokov.

Môže vyvolať zníženie ochorenia, odreniny a škrabance na koži, hryzenie hmyz a rôzne iné. Poškodenie kože, ktorými preniká infekcie. Streptodermia sa prenáša prostriedkami pre domácnosť, napríklad pomocou riadu a odevu, hračiek a iných predmetov, ktoré dotknuté dieťa dotkla.

Streptoderma pôvodcu - streptokokovej baktérie (predovšetkým beta-hemolytické streptokoky skupiny A pyogénne), aktívne množenie kožu, ktorá dáva vzniknúť impetigo, ekzém vulgárne a niektorých ďalších chorôb, zoskupené Termín "streptoderma".

Existujú rôzne druhy streptokokov:

 • na hračky (najmä mäkké alebo zriedkavo umývateľné);
 • všetky jedlá;
 • na akomkoľvek oblečení, hornom a spodnom prádle, najmä ak nie je dôkladne umyté a nehladené;
 • vo vode a vo vzduchu, to znamená, že ho dieťa v akomkoľvek veku neustále konfrontuje;
 • na povrchu kože a slizníc iné osoby (deti i dospelých), ktoré môže byť takzvané zdravé nosiča (žiadne príznaky), alebo zraniť bolesti v krku, zápal stredného ucha, erysipel.

Príčiny streptodermy môžu byť nasledovné:

 1. Znížená imunita, pri ktorej aj malé množstvo mikróbov môže spôsobiť ochorenie.
 2. Porušenie mikroflóry v čreve v dôsledku nesprávneho príjmu antibakteriálnych látok alebo nedostatočnej výživy.
 3. Zanedbanie sanitárnych a hygienických noriem vedie k vzniku priaznivých podmienok pre šírenie patogénov choroby.
 4. Kombinovanie pokožky s dermatózami vedie k infekcii streptokokmi a rozvoju streptodermy.

V závislosti od prejavov a charakteru kurzu je streptodermia klasifikovaná do nasledujúcich typov:

 1. Suché streptodermy, alebo jednoduché lišajníky. Často postihuje deti vo veku 3-7 rokov, ktoré sa prejavujú ako vločkovité ružové škvrny a poruchy pigmentácie kože.
 2. Streptokokový impetigo. Je to bublina vyrážka, obklopená červeným zapáleným okrajom okolo periférie. Po roztrhnutí sa na koži vyskytujú erózie, ktoré sú následne pokryté chrasty.

Faktory, ktoré prispievajú k šíreniu vyrážok na tele, sú kožné lézie na kúpanie a česanie. S nadmernou tvorbou kožného mazu a aktívneho potenia sa streptodermia prejavuje v záhyboch a záhyboch. Takéto rozšírenia vyrážok na telo sú najčastejšie u tých, ktorí majú nadváhu alebo majú cukrovku.

Symptómy streptodermy

Inkubačná doba ochorenia je 7-10 dní. Hlavným príznakom streptodermie u detí je vzhľad na koži ružových škvŕn, pokrytých malými šupinami. Počas výskytu vyrážok sa zvyčajne necítia žiadne subjekčné symptómy. Ale niekedy sa môže vyskytnúť svrbenie, zvýšenie telesnej teploty, ako aj zvýšenie krčných lymfatických uzlín, postihnutá koža sa stáva stále suchou.

Škvrny sa streptokokovej môžu mať veľmi rôzne veľkosti, ale najčastejšie dosiahnu priemere do 4 cm. Lézie sú lokalizované na tvári, chrbte, zadok, rúk a nôh. Keď sú k dispozícii všetky body, zostane na určitom mieste určitá biela stopa. Koncept streptodermy zahŕňa niekoľko typov infekčných kožných lézií. Streptokoky sú patogény všetkých typov ochorení.

 1. Streptokokový impetigo. Najbežnejšia klasická forma ochorenia. Typické erupcie sa objavujú na tvári, rukách a nohách. Táto forma streptodermy je najviac obmedzená, pretože patogén nepreniká za povrchovú vrstvu pokožky, ktorá si zachováva svoje ochranné funkcie a obsahuje lokálne mechanizmy na obmedzenie zápalu. Vzhľad pokožky sa veľmi nemení, len na pozadí sčervenania sú jednotlivé bublinky (fliken), naplnené čírou tekutinou. Ich vzhľad je sprevádzaný svrbením. Čoskoro sa kvapalina stáva zakalená, liekovka sa otvorí, vysuší a pokryje žltou kôrkou. Po odstránení kôry na pokožke ostávajú pigmentované škvrny, ktoré nakoniec zmiznú. Trvanie procesu je od 5 do 7 dní. Ak však dieťa hreje svrbiace prvky, patogén sa rozšíri do zdravých oblastí pokožky, riziko komplikácií sa zvyšuje a zotavenie sa oneskorí o 3-4 týždne.
 2. Bulózne impetigo. Vyrážka je lokalizovaná na hornej a dolnej končatine (kefy, nohy) a má pomerne pevný priemer. Po otvorení vezikulov na svojom mieste sa vyvinú vredy, ktoré sa môžu rozšíriť a zachytávajú zdravé oblasti pokožky.
 3. Streptokokové intertrigo. Väčšina chorých sú malé deti a tuk. Lokalizácia ložísk - pod mliečnymi žľazami, v podpaží, medziročných alebo inguinálnych femorálnych záhybov. Obezita postihuje brucho.
 4. Jednoduchý lichen. Vyzerá to ako vyrážka jasne ružovej farby s jasnými hranicami. Miesto lokalizácie je osoba. Vyrážka sa môže zmenšiť vo veľkosti pod vplyvom slnka. Tie oblasti pokožky, ktoré boli predtým postihnuté, sa nemôžu opaľovať ako zvyšok kože.
 5. Streptokoková kongescia (druh roztrhnutia impetigo) je charakterizovaná objavením vezikúl v rohoch úst. Po zmiznutí bublín na svojom mieste sa objavujú trhliny (eritída podobná štrbine), ktorá sa rýchlo zakryje nažltnutou kôrkou. Veľmi často pacienti, najmä deti, náhodne odtrhnú kôru, ale znova sa to objavuje.
 6. Streptokokový ektým je ťažšia forma streptodermy, ktorá ovplyvňuje hlboké vrstvy kože. Choroba prebieha pri vzniku ulceróznej nekrotickej lézie a jazvy. Ectima sa často vytvára na rukách, nohách a takmer nikdy na tvári, pretože tvár má veľmi dobrý prísun krvi do pokožky a umožňuje lokálny zápal. V prípade ektýmie sa zvyčajne vyskytuje zhoršenie blahobytu až po príznaky infekčne toxického šoku, ak sa patogén dostal do krvného obehu.

S včasnou liečbou príznakov streptodermy sa zvyčajne prejaví 7 dní. Ak neurobíte primerané opatrenia, ochorenie môže spôsobiť závažné komplikácie ako psoriáza, šarlach, glomerulonefritída, mikrobiálny ekzém. Niekedy choroba v chronickej forme dokonca vedie k infekcii krvi.

Chronická forma

Streptodermia v chronickej forme je charakterizovaná opakujúcim sa priebehom a vývojom veľkých lézií (priemer 5-10 cm) lézií kože. Ohniská sú jasne vymedzené škvrny s nerovnými okrajmi a okrajmi na okraji rohovitej vrstvy epidermis; najčastejšie sú lokalizované na nohách.

Na koži sú bubliny, po otvorení ktorých sa tvoria veľké nátery žltohnedej farby. Po odstránení kôry na mieste sa vyskytuje jasná ružová erózia, ktorej povrch je hojne oddelený. Medzi recidívami sa zastaví tvorba nových pľuzgierov, namiesto kôrov sa vytvárajú peelingové centrá so šedo-žltými šupinami.

Dlhodobá existencia infekčného zamerania, ako aj zvýšená citlivosť kože na mikróby v dôsledku toho môže viesť k prechodu ochorenia z chronickej streptodermy k mikrobiálnemu ekzému. Charakteristickými znakmi tohto procesu sú výskyt ekzematóznych vrtov, zmena hraníc lézie (pri ekzóme sa stávajú nerovnomernými, vágnymi).

Ako začne streptoderma?

Ponúkame Vám pozrieť si podrobné fotografie, aby ste vedeli, ako to vyzerá a začína streptodermia u dieťaťa, rovnako ako u dospelých.

diagnostika

Ak chcete vedieť, ako vyliečiť streptodermiu, musíte dať presnú diagnózu, pretože takáto choroba môže byť implikovaná a pri iných ochoreniach. Jedná sa o erysipelas, vulgárne ectima, chronické difúzne streptodermy a iné. Diagnóza "streptoderma" je nastavený na základe anamnestických údajov (kontakt s pacientom, vypuknutie ochorenia v skupine) a vizuálna kontrola (typických bublín a žltkasto hnedý med po pitve).

Z laboratórnych metód použite:

 • mikroskopia postihnutia postihnutej oblasti kože;
 • bakteriologická analýza (kŕmenie kôrovcov na živných médiách).

Pred antibiotickou liečbou a za predpokladu, že nedôjde k samovoľnej liečbe, je potrebné vykonať mikroskopiu a bacu.

Liečba streptodermy

V prípadoch, keď symptómy streptokoky malé a neovplyvňujú celkový stav pacienta, potom je liečba streptokokovej impetigo u detí s dobrou imunitou sa obvykle aplikuje lokálnu liečbu doma. Ide o pitvu abscesov a následnú liečbu lézií anilínovými farbivami. Potom sa na postihnuté miesta aplikujú suché miesta s dezinfekčnými prostriedkami. Zaeda je namazaná s dusičnanom strieborným.

V chronických procesoch liečby streptodermy u detí a dospelých je indikovaná komplexná konzervatívna liečba:

 1. Príjem antibiotík. Optimálne v tejto situácii sa uvažujú polosyntetické penicilíny a v prípade rezistencie voči organizmu sa berú do úvahy antibiotiká rezervy. Zvyčajne sa používajú Amoxiclav, Augmentin, Ceporin, Lincomycin. Rezervy - makrolidy Azitromycín alebo erytromycín.
 2. Injekcia imunomodulátorov a vitamínov. Používajú sa gama-globulín, komplexy vitamínov B, A, C, ako aj polyglobulín.
 3. Užívanie liekov potrebných na obnovenie črevnej mikroflóry po antibiotickej terapii (probiotiká): linex, dyufolac.
 4. Prijatie multivitamínov s kurzom (1-2 mesiace + opakovanie): kompilácia, centrum, vitrum, multitabs alebo iné.
 5. Liečba lokálnymi prípravkami, ktoré sa aplikujú na očistenú pokožku dvakrát denne. Patria medzi ne alkoholové antiseptické roztoky (5% levomycetinový alkohol, fukorcín atď.), Roztok myramistínu (chlorhexidín), roztok manganistanu draselného. Liečivé masti s antibiotikami sú: lincomycín, erytromycín, levomekol a iné.

Ako liečiť streptodermu u dieťaťa? Dodržujte základné odporúčania:

 • obmedziť kontakty chorého dieťaťa na zdravých rovesníkov;
 • vysoká teplota - základ pre odpočinok v posteli;
 • zakázané trenie a kúpanie - infekcia sa môže rozšíriť na nové stránky;
 • dávajte pozor na dĺžku nechtov a čistotu rúk dieťaťa;
 • každý deň, zmena spodnej bielizne a posteľnej bielizne;
 • dôkladne umyte podlahu, vetrajte miestnosť;
 • rozptýliť dieťa, nenechajme sa pokričať vredy;
 • pripraviť stravu pre pacienta;
 • pečieme jedlá alebo variť.

V centre infekcie je karanténa povinná - deti sú oddelené minimálne 10 dní (maximálne trvanie inkubačného obdobia). V procese liečby je povinné používať terapeutickú výživu pozostávajúcu z ľahko stráviteľných a výživných jedál, v ktorých je potrebné obmedziť sladkosti, mastné a korenené jedlá.

Liečba streptodermy doma

Choroba je účinne liečená ľudovými prostriedkami, vrátane použitia odvaru bylín (heřmánku, dubovej kôry) ako obväzov. Celé obdobie liečby je zakázané používať hygienické kúpele a sprchy. Tieto postupy nahrádzame utierkami namočenými v tinktúre harmančeka.

Komplikácie a prognóza

Príznaky streptodermy s primeranou liečbou zmiznú za týždeň, ale v niektorých prípadoch (s oslabenou imunitou alebo prítomnosťou chronických ochorení) sú možné komplikácie:

 • prechod na chronickú formu;
 • psoriáza v tvare slzy;
 • glomerulonefritis;
 • reumatizmus;
 • myokarditída;
 • mikrobiálny ekzém;
 • šarlach;
 • furuncles a flegmon;
 • Septicémia je otrava krvi, v ktorej cirkuluje obrovské množstvo streptokokov.

Prognóza tejto choroby je priaznivá, ale po utrpení hlbokej formy streptodermy ostávajú kozmetické chyby.

Príznaky a liečba streptodermy u detí doma: foto počiatočnej fázy a zoznam liekov

Malé deti sú s väčšou pravdepodobnosťou infekčné choroby ako iné. Patologické procesy sú oveľa ťažšie prenosné ako dospelí (s výnimkou takzvaných detských infekcií). Zvlášť sa týka hnisavých septických chorôb. Jeden z nich bude diskutovaný v našom článku, a to o streptoderme.

Čo je streptoderma a ako je táto choroba nebezpečná pre deti?

Streptodermia u detí (streptokoková pyodermia) je infekčná lézia kože, ktorá sa prejavuje purulentným zápalovým procesom. Príčinou tejto patológie je β-hemolytický streptokok. Tento mikroorganizmus sa prenáša cez špinavé ruky, hračky, spodné prádlo. Choroba sa vyvíja kvôli nedokonalosti detského imunitného systému. Zhoršuje sa aj horná a hlboká vrstva kože.

Príčiny patológie

Ako už bolo spomenuté, pôvodcom streptodermy je streptokok mikroorganizmu. Nemôže nezávisle spôsobiť chorobu, ale keď na slabé dieťa pôsobí veľa faktorov, okamžite sa stáva aktívnejším. Zvážte jeho hlavných "asistentov":

 1. Slabá imunita. Celkové zníženie obranyschopnosti organizmu znižuje jeho šance na odolnosť voči akejkoľvek infekcii. Vstupné brány v tomto prípade môžu slúžiť ako všetky sliznice (nos, ústa, oči), póry. S poklesom lokálnej imunity môžu byť ovplyvnené určité oblasti pokožky.
 2. Porušenie integrity epidermis. Akékoľvek rany, dokonca aj tie najmenšie, vredy môžu slúžiť na rozvoj infekčného procesu, dermatitídy rôzneho pôvodu.
 3. Nedodržiavanie osobnej hygieny. Ak zanedbáte sprchu, skôr alebo neskôr sa na pokožke vyskytne plienková vyrážka a v dôsledku toho sa pripojí streptokoková flóra, čo vedie k hnojeniu a rozvoju streptodermy.
 4. Stáva sa, že metabolická porucha môže tiež spôsobiť streptokokovú infekciu kože.

Streptodermia u dieťaťa: ako začne choroba?

Každá infekčná choroba začína inkubáciou patogénu. Streptodermia nie je výnimkou. Dieťa môže byť dlhý čas pasívnym nosičom streptokokov a nemôže byť choré, ale byť nákazlivé voči ostatným. Pod vplyvom už známych faktorov sa začína patologický proces. Odteraz a až po prvé príznaky prechádza priemerne dva až desať dní. V súčasnosti neexistujú žiadne klinické prejavy.

V závislosti od hĺbky dermis sa rozlišujú tri stupne streptodermie:

 1. Bullet (bublina). Zvyčajne je poškodenie povrchových vrstiev kože vytváraním malých bubliniek a malých oblastí zapálenej pokožky. Na koži dieťaťa sa objavia malé červené škvrny, v strede ktorých po 24 hodinách sú bubliny s hnisavým obsahom. Ich počet sa pohybuje od niekoľkých kusov až po desiatky. Miesto otvorenia je pokryté nažltnutou kôrkou. Ak sa ho dotknete, ľahko sa pohybuje a vystaví zapálený povrch pokožky. Takáto vyrážka sa spája s malými a veľkými konglomerátmi a vyzerá ako nárast váhy. Po zotavení na koži nie sú žiadne príznaky ochorenia.
 2. Nebuleznaya. Je charakterizovaná porážkou hlbších vrstiev epidermy. Vznikajú veľké bubliny a vredy - streptokoková ektmia. Stav detí - od stredne ťažkých až po ťažké. Po odmietnutí žltozelenej kôry na koži zostáva hlboká vredovitá nepravidelnosť. Podobný tvar je charakteristický pre končatiny. Trvalo dlho liečiť.
 3. Chronický kurz. Vyskytuje sa pri začatí procesu alebo nesprávnej liečbe strepodermy. Vyskytujú sa veľké plochy poškodenia dermálnej vrstvy pokožky. Po zotavení je koža na týchto miestach pigmentovaná a šupinatá.
Tak to vyzerá ako bulózna streptoderma na koži detí

Typy a príznaky

Streptodermia má veľké množstvo druhov. Všetci sa navzájom líšia podľa miesta pôvodu, vonkajších znakov, závažnosti procesu. Teraz sa obrátime na priamy opis odrôd pyodermy:

 • Streptokokový impetigo. Charakteristické sú zložené bubliny s hnisavým obsahom. Po otvorení zostávajú žlté kôry na svojom mieste. Keď sa tieto spadnú, objavia sa svetlé škvrny, ktoré po chvíli prechádzajú. Štandardná lokalizácia je na tvári.
 • Bullet impetigo. Závažnejšia forma ochorenia. Bubliny najprv obsahujú sérovú tekutinu, potom sa transformujú na hnisavú tekutinu. Na mieste strely ostáva erozívny bolestivý povrch, rany. Postupne dochádza k intoxikácii organizmu (rast teploty, slabosť, zvýšenie lymfatických uzlín). Tento typ Streptodermy trvá približne 2 mesiace.
 • Suché streptodermy. Týmto formulárom sa nevytvárajú bubliny. Na koži sú červenkasté škvrny, pokryté niekoľkými vrstvami váhy, nie je svrbenie. Deti tolerovať suchý vzhľad streptodermy pomerne ľahko. Je často zamieňaná s alergickou dermatitídou.
 • Zmiernený impetigo. V ľuďoch je známy ako "zaeda" (odporúčame čítať: Zaeda u dieťaťa: dôvody a liečba). Koža tváre je postihnutá, najmä v rohoch úst, očí, krídla nosa. Crack cracking prináša dieťaťu bolesť a nepohodlie. Ak sa liečba začne včas, všetky príznaky prejdú bez stopy. V opačnom prípade sa choroba stane chronickou.
 • Povrchové panaritum (okolonogtevoy). Meno hovorí samo za seba. Koža okolo nechtov na rukách a nohách je ovplyvnená. Streptokok vstupuje do hlbokých vrstiev epidermis a spôsobuje zápaly a hnisavosť. Bez liečby môže dôjsť k odmietnutiu nechtov.
 • Vulgárny hormón. Ťažká strata streptokokov. Patologický proces zahŕňa najhlbšie vrstvy kože. Vyžaduje núdzovú terapiu. Tento typ streptokokovej infekcie môže spôsobiť sepsu, ktorá nekrotizuje tkanivá. Príznaky na dlhú dobu nemajú ustupovať.
 • Streptokoková stomatitída. To sa prejavuje porážkou sliznice v ústach.

Diagnostické metódy

Príslušný lekár sa bude spoliehať na údaje z niekoľkých diagnostických metód:

 1. Klinické príznaky. Podľa externých prejavov infekčného procesu (povaha vyrážok, lokalizácia) môžete určiť povahu ochorenia.
 2. Bakteriologická metóda. Na výsev, škrabanie z kože, obsah vezikúl alebo hnisavé vypúšťanie erozívnych kožných lézií. Na určenie správneho účelu liečby je stanovená citlivosť na antibiotiká.
 3. Ďalšie diagnostické metódy. Robia analýzu pre vajcia červu, všeobecný a biochemický krvný test, všeobecný test moču. Na základe výsledkov sa posudzuje aktivita zápalového procesu a upraví sa zvolená liečba.
 4. Diferenciálna diagnostika. Nesmieme zabúdať na to, že v rámci streptoderma "zamaskované" a iných ochorení, ako sú plesňové infekcie pokožky, syfilis, stafylokokové pyodermia, ovčie kiahne, opary v rohoch úst.
Na základe výsledkov analýz lekár posudzuje aktivitu zápalového procesu a zavádza úpravu liečby

Liečebná schéma

Dodržiavanie liečebného režimu je potrebné od počiatočného štádia a až do úplného zotavenia. Pozrime sa na základné odkazy terapie:

 • Nečistite miesto zápalu, pretože streptokok miluje vlhkosť a dokonale sa množí v takomto prostredí;
 • osušte ohniská infekcie jemným utieraním alebo obrusovaním gázy s utierkou a použitím špeciálnych liekov na tento účel, o ktorých budeme hovoriť nižšie;
 • dajte dieťaťu antibiotikum na perorálne podávanie;
 • aplikovať antibakteriálnu masť na postihnuté oblasti;
 • použite multivitamínové komplexy na zvýšenie vnútorných síl tela dieťaťa.

lieky

Existuje veľa rôznych liekov na liečbu infekcie kože streptokokmi. Zvážte tie, ktoré sú pre deti najlepšie:

 1. Ako sušiace činidlá môžete použiť zelený čaj alebo salicylový alkohol Fukortzin.
 2. Na liečbu streptodermie sa predpisujú antibiotiká série penicilínov: Amoxiclav, Augmentin, Flemoxin. Ak je dieťa alergické na penicilín, potom sa používajú lieky iných skupín, napríklad cefalosporíny - ceftriaxón, cefazolin.
Na liečbu streptodermy sa používajú antibiotiká série penicilínov

Tu sú hlavné dávky liekov:

 • Amoxicilín (deti do 2 rokov 20 mg na kilogram tela, od 2-5 rokov do 125 mg);
 • Ciprofloxacín (od 5 rokov do 20 mg na kilogram telesnej hmotnosti);
 • Erytromycín (do 14 rokov 20-40 mg na kg telesnej hmotnosti sa má rozdeliť do troch dávok);
 • Flemoxin Solutab (30-60 mg na kilogram telesnej hmotnosti, rozdelený do dvoch - troch krokoch) (pre viac informácií v článku: návod na použitie suspenzie "Flemoxin Solutab" pre deti);
 • Augmentin (vo forme sirupu: od 9 mesiacov do 2 rokov 2,5 ml, od 2 do 7 rokov 5 ml);
 • Sumamed (povolený pre deti od 6 mesiacov vo forme pozastavenia).

Vždy dodržiavajte pokyny pre lieky. Nezabudnite na vitamínové komplexy obsahujúce kyselinu askorbovú, vitamíny skupiny A, B. Liečba streptodermy je nevyhnutná pod dohľadom lekára.

Masť na vonkajšie použitie

Liečba streptodermy sa neuskutoční bez masti, ktoré môžu zahŕňať antibiotiká. Nebojte sa používať takéto formuláre. Spolu s prípravkami na perorálne podávanie sa maximálny pozitívny účinok dosiahne v krátkom čase.

Najčastejšie predpisované Levomekol, Tyrouse gél, Synthomycin masť, Baneocin (mnohí mu dávajú prednosť). Aplikujú sa po hygienických postupoch a sušení (dokonca aj na pokožke hlavy). Ak sa liečba vykonáva na končatinách, odporúča sa použiť gázové obväzy.

Najčastejšie streptodermia predpisuje antimikrobiálnu masť Levomekol

Ľudové opravné prostriedky

Pre rodičov, ktorí sa nechcú uchýliť k tradičným metódam liečby streptodermie u detí, existujú alternatívne prostriedky, ktoré tiež pomáhajú liečiť túto chorobu. Jedná sa o rôzne infúzie, odvar, mastí z rastlín a prírodných surovín. To všetko sa dá pripraviť doma pomocou improvizovaných prostriedkov. Pozrime sa na niekoľko príkladov:

 • Odvar na báze dubovej kôry. Berieme 1 polievkovú lyžičku. l. drvené dubovej kôry nalejte 0,5 litra vody, varíme pol hodiny. Potom sa musí ochladiť a filtrovať. Pripravené riešenie na liečenie postihnutej pokožky 2 krát denne - ráno a večer pred spaním. Dubová kôra má účinné protizápalové vlastnosti.
 • Vývar z obratu sa môže použiť aj na pleťové vody. Vložte bylinu do sklenenej misky vodou a 40 minút na vodnom kúpeli. Na 20 g suroviny - 300 ml vody. Po ochladení nasaďte a naneste na pleť na umývanej pokožke.
 • Na rýchlejšie hojenie rán pripravte odvar zo šalvie. Je potrebné naliať 0,5 sklenenej drvenej rastliny 500 ml vody a variť 10 minút. Pripravený vývar (nevyhnutne napchaný) na podanie na pitie dieťaťu v prestávkach medzi jedlom (časť na jeden príjem - 70-100 ml). Vložte koláč do gázy a použite na pleťové vody.
Pri komplexnej liečbe streptodermy sa pripravujú rôzne bujóny podľa receptov ľudovej medicíny
 • Odvar z kôry lieska. Na dosiahnutie tohto výsledku rozdrviť kôru (1 diel) vodou (10 dielov) a zohrievať 30 minút vo vodnom kúpeli. Potom by mal byť vývar filtrovaný. Nechajte dieťa po jedle 4-5 krát denne 2 lyžice. l.
 • Doma si môžete pripraviť masť. Pre deti, ktoré netrpia alergiami na med, existuje lahodný liek - masť z medu a šťavy z granátového jablka. Zmiešajte rovnaké časti komponentov a namažte pokožku najmenej trikrát denne.
 • Ďalšou možnosťou je eukalyptová masť. Ak chcete variť, nakrájajte eukalyptus listy, nalejte olivový olej jeden na jeden s olivovým olejom, a trvať najmenej tri dni. Potom sa vzniknutá zmes pridá dubovej kôry, ktorá pred tým, než musí byť tiež pripravené (kúsky kôry v piecť rúry, a potom ich mlieť na jemný prášok a variť vo vriacej vode po dobu 40 minút). Potom premiešajte všetky zložky. Eukalyptová masť rýchlo eliminuje prejavy streptodermy.

Ako dlho trvá liečba streptokokovej infekcie?

Ako sa liečiť pyodermia, zistili sme, ale ako dlho bude trvať na vyriešenie príznakov? Trvanie liečby streptodermom závisí od závažnosti procesu, oblasti poškodenia kože, stavu imunitného systému. Ak máte čas na zachytenie choroby v počiatočných štádiách, môžete na desiaty deň uspieť.

Okrem toho čas na liečbu ovplyvňuje liek, ktorý ste si vybrali. Antibiotiká trvajú od 5 do 14 dní, masti s antimikrobiálnym účinkom - až kým príznaky pyodermy úplne nezmiznú.

Vlastnosti terapie pre novorodencov pred rokom

Bohužiaľ nie sú všetky lieky vhodné pre novorodencov. Liečba streptodermy u týchto detí by sa mala liečiť mimoriadnou opatrnosťou. U prvých príznakov tejto choroby sa poraďte s lekárom.

 1. Dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny dieťaťa je prvá vec, ktorú by mali rodičia venovať pozornosť, ale to neznamená, že počas choroby musíte kúpať svoje dieťa. Stačí stačiť telo s uterákom namočeným v bylinkových odvaroch.
 2. Nedávajte jemné mäkké hračky, obmedzujte tie, ktoré je možné spracovať.
 3. Novorodenca antibakteriálne masti sú predpísané - spravidla sú dosť. Antibiotiká určené na perorálne podávanie deťom sú predpísané buď bez účinku vonkajších liekov, alebo ak je dieťa vo vážnom stave. Pri predpisovaní antibiotika sa uistite, že jeho používanie je povolené deťom do jedného roka.
Streptodermia u novorodencov je liečená antibakteriálnymi masťami

Možné komplikácie

V prítomnosti veľkých ohniskov a / alebo poškodení hlbokých vrstiev kože streptokoková infekcia nesie dostatok nebezpečných komplikácií, najmä u batoľatých. Patria medzi ne:

 • glomerulonefritis;
 • zápal srdcových membrán (možný rozvoj streptokokového reumatizmu srdca);
 • šarlach;
 • hlboké jazvy a jazvy;
 • sepsa je stav, keď streptokoky cirkulujú v krvnom obehu, postihujúc úplne všetky tkanivá tela (bez núdze môže dieťa zomrieť).

Žiadna z uvedených podmienok nikdy neprechádza bez stopy pre rastúci a krehký organizmus. Fyzické poranenia sa prakticky neodstránia a poškodenie kĺbov a srdca nie je kompenzované ani primeranou liečbou a rehabilitáciou.

prevencia

Prevencia streptodermy je nasledovná:

 • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny;
 • denne umývajte dieťa teplou vodou, vaňou a sprchou;
 • umyť si ruky po ulici, nakrájanie nechtov krátko;
 • zmena spodnej bielizne každý deň;
 • včas a správne liečiť zápalové kožné lézie;
 • vedie zdravý životný štýl;
 • tráviť voľný čas vonku;
 • ísť na šport;
 • od samotného narodenia temperovania dieťaťa;
 • poskytnite dieťaťu správnu a úplnú výživu.

Streptodermia u detí - pôvodca a typy ochorenia, ako liečiť liečivé a ľudové lieky

Streptokoková dermatitída je nákazlivé ochorenie, ktoré vyvoláva vstup oportúnnych mikroorganizmov do krvného obehu. Podľa štatistík je väčšina detí vystavená streptokokom. Aby ste zabránili masívnemu vypuknutiu ochorenia a chránili svoje dieťa pred infekciou, zistite, aké symptómy sprevádza streptodermia u detí, aké masti a antibiotiká sú predpísané na liečbu kožných ochorení.

Čo je streptoderma u detí

Streptokoková pyodermia je infekčné ochorenie kože spôsobené poškodením povrchovej vrstvy epidermis. Spočiatku sú postihnuté oblasti tela pokryté hnisavými uzlinami, ktoré sa rýchlo rozšíria do iných častí tela a nakoniec sa stávajú medovo žltými kôrkami. Podľa štatistík táto choroba postihuje deti od 2 do 9 rokov, menej často je tento typ dermatitídy u dospelých chorý, u novorodencov sa zriedka vyskytuje streptoderma.

príznaky

Aby sa zabránilo vypuknutiu infekcie, je dôležité rozpoznať symptómy v čase a izolovať pacientov od ich rovesníkov. Streptokoková dermatitída u detí je charakterizovaná vyrážkami, svrbivou pokožkou, vzhľadom na suchú kôru. Okrem toho, v organizme dieťaťa, streptodermia pokračuje s nasledujúcimi príznakmi:

 • zvýšenie telesnej teploty na 38-39 stupňov;
 • všeobecná slabosť, strata sily, apatia;
 • bolesti hlavy a bolesti svalov;
 • záchvaty nevoľnosti a zvracania;
 • bolesti v kĺboch;
 • zvýšenie a bolestivosť lymfatických uzlín.

Ako rozoznať herpes od streptodermy

Streptokoková dermatitída môže začať objavovaním malých pohybov - bubliniek naplnených nejasným obsahom. Z tohto dôvodu je často zmätený s herpesom a nezačal sa liečiť. Tieto ochorenia však majú výrazné rozdiely:

 • zaeda sa líši od herpes rýchlym otvorením kapsúl s kvapalinou, s herpes, vezikuly zostávajú na perách oveľa dlhšie;
 • streptodermia u dieťaťa sa rozvíja okolo už postihnutej oblasti kože a herpes ovplyvňuje zdravú pokožku;
 • s svrbením herpes sa objaví oveľa skôr ako flykteny, zatiaľ čo so streptodermou začne svrbenie až po objavení sa vyrážky.

dôvody

Zatiaľ čo pokožka zostáva neporušená a nepoškodená, plní funkciu bariéry, chráni telo pred nákazlivými patogénmi. V každom prípade, dokonca aj pri najmenšom poškodení, koža stráca tieto funkcie, otvárajú vstupné brány streptokokom a stafylokokom. Zvyčajne sa streptodermia vyskytuje v dôsledku nesprávnej alebo nedostatočnej dezinfekcie rán, rezov, uhryznutí na mieste alergických vyrážok. Existuje niekoľko spôsobov infekcie:

 • Kontakt - keď je pokožka zdravého človeka v kontakte s nosičom infekcie.
 • Kontaktná domácnosť - mikróby sa prenášajú prostredníctvom bežných objektov použitia (uteráky, hračky, náradie).
 • Vzduch - keď patogénne mikroorganizmy zasiahnu ranu ihneď, keď pacient kašle alebo kýchne.

Kauzálny činiteľ streptodermy

Streptokoky sa považujú za oportunistické mikroorganizmy, ktoré sa aktívne množia len pri vytváraní komfortných podmienok. Zároveň sa stafylokok často spája s hemolytickými streptokokmi, ktoré sú priamym pôvodcom streptodermy. Obidva mikroorganizmy sú odolné voči životnému prostrediu: sú dobre znášané teplom, suché podmienky, môžu existovať dlho na domácnosti. Ak osoba vstúpi do ľudského tela, inkubačná doba trvá 5 až 7 dní.

V závislosti od miesta výskytu vyrážky lekári rozlišujú niekoľko foriem streptodermy, ktoré sa často vyskytujú u detí:

 • Streptokokový impetigo postihuje ruky, tvár, nohy a ruky. S touto formou často dochádza k svrbeniu a pri čistení sa zvyšuje počet infekčných kožných vyrážok na tele.
 • Bulózne impetigo - vyrážky sa objavujú iba na nohách, rukách alebo nohách. Pri tejto forme ochorenia sa erózia často vyskytuje na tele.
 • Slick impetigo je diagnostikované streptokokovými léziami očí, rohmi úst, krídlami nosa. Na fotografii táto podoba vyzerá ako zaeda.
 • Erythemato-šupinatá alebo suchá streptoderma - ohniská streptodermy sú lokalizované na tvári, pokožke hlavy, trupu.
 • Streptodermia nechtov je diagnostikovaná, keď sú okolo poškodeného nechtu bubliny.
 • Intertriginoznaya plienka vyrážka - choroba sa vyskytuje na pozadí atopickej alebo alergickej dermatitídy.
 • Vulgárna ektmia sa vyznačuje lokalizáciou ložísk infekcie na zadku, chrbte, dolných končatinách.

Etapy

Na základe stupňa poškodenia dermy a prítomnosti charakteristických vlastností môžu lekári určiť niekoľko stupňov vývoja streptodermy:

 • bulózna - keď sa na povrchu kože objavia červené škvrny, ktoré sa počas jedného dňa vyvinú do blistra s jasne červeným okrajom a purulentno-seróznej tekutiny;
 • nebuleznaya - charakterizovaná hlbokým poškodením kože, zle hojivými zraneniami a výskytom vredovitých útvarov;
 • chronické ochorenie - je spôsobené epizodickým výskytom zmáčania hnisavých vyrážok, po otvorení ktorého sa na tele objavuje žltá šupinatá kôra.

Streptodermia u detí: príznaky, liečba doma

Ak zistíte, že vaše dieťa sa začali objavovať podivné škvrny, ktoré sa nakoniec vytvorené do bublín, a potom sa navíja, potom je to vážny dôvod premýšľať o pôvode týchto chorôb, ako streptoderma detí.

Čo je Streptoderma?

Choroba je infekčná etiológia, ktorej príčinou sú streptokoky hemolytickej skupiny A. Treba poznamenať, že táto choroba je bežnejšia u detí (materských škôl a škôl). Ak počas choroby je dieťa v tíme, je možná infekcia tých, ktorí boli v kontakte s nosičom choroby.

Je choré dieťa nákazlivé?

Nákazlivosť tejto choroby sa pohybuje od 90 do 100%. Infikované priamym kontaktom (cez kožu). Okrem chorého dieťaťa môže byť zdrojom pyodermy a zdravými ľuďmi (nosičmi), akoukoľvek domácnosťou a podobne.

Ako sa táto choroba vyskytuje?

Skupina streptokokov sa týka parazitov podmienene patogénnej flóry. Normálne zdravé deti a dospelí žijú na koži. Ale pri zmene ochranných funkcií tela (znížená imunita, rozsiahle lézie, očkovanie veľkým množstvom patogénnej mikroflóry rany) je výskyt tejto choroby nevyhnutný. Infekcia prenikne na poškodenú pokožku (rany, odreniny, škrabance, rany) a ďalej sa telo rozmnožuje. V priebehu času môžete objaviť výskyt hnisavého zápalu dieťaťa na koži.

Jedným z hlavných dôvodov rozvoja Streptodermie u detí sú:

Náchylnosť k tejto chorobe sa zvyšuje za určitých podmienok:

 • Oslabený imunitný systém dieťaťa (v detstve ešte nie je dokonalý a nie je schopný plnohodnotnú funkciu - chrániť telo pred prístupom k patogénnym mikroorganizmom);
 • Choroby už prítomné v (chronickej alebo akútnej forme);
 • Nedodržiavanie hygieny;
 • Chronická únava, stres.

Klinika a symptómy.

Klinika tejto choroby u detí je oveľa ťažšia ako u dospelých.

 • Čas od okamihu kontaktu s patogénom až po začiatok klinických symptómov je v priemere desať dní. Ďalej sa objavia príznaky ako postihnutá koža.
 • Pri vyšetrovaní pokožky dieťaťa je možné pozorovať výskyt jediného ohniska so zápalom. Pripomenúť vzhľad bublín, okolo ktorých je jasný rám. Veľkosť priemeru blistrov je až 3 mm (vážnejšie prípady viac ako 3 mm). Purulentný - serózny obsah vyplní pľuzgiere.
 • Na začiatku ochorenia sú vytvorené primárne bunky naplnené čírou kvapalinou, po ktorej nasleduje purulentná tekutina. Za jeden deň pľuzgiere prasknú (alebo rýchlejšie, ak ich dieťa začne česať), na ich mieste môžete vidieť modro-červené farebné škvrny.

Všetky príznaky sa môžu prejaviť ako kožné lézie. Sú lokalizované na koži tváre, končatín, chrbta alebo spodnej časti tela.

Na tvári sa táto choroba vyvíja oveľa častejšie a vysvetľuje ju skutočnosť, že u detí je toto miesto náchylnejšie na traumu (pretože nič neuzavrie). Ak chcete priviesť patogén k pokožke tváre, dieťa môže s normálnym dotykom ruky. Nie je vylúčené, možnosť, že pacient môže nedobrovoľne streptoderma hrebeň alebo drvením bubliny, ktorého obsah je postriekané na povrchu kože a vytvára podmienky pre ďalšie šírenie infekcie.

Okrem tváre je často postihnutá pokožka hlavy. Streptodermia u detí na tomto mieste sa tiež objavuje ako bubliny obsahujúce hnis. Miesto porážky má nerovnomerné a fuzzy obrysy. Po otvorení obsahu sa vytvoria kôry. Pod ním začína dochádzať k erózii. Dieťa zažíva ťažké svrbenie a hrebeňové rany. Tak vytvára podmienky pre rozsiahlu kontamináciu kože streptokokom.

Všeobecné príznaky:

 • prudký nárast telesnej teploty na štyridsať stupňov;
 • celkový zdravotný stav sa zhoršuje (závrat, nevoľnosť, slabosť);
 • Lymfadenopatia (zväčšenie uzlín lymfatického systému).

Ako klasifikovať streptoderma.

V závislosti od závažnosti ochorenia sú:

 • strap impetigo (najbežnejšie a ťažkou formou: na rôznych častiach tela, objaví sa vytvorí pľuzgiere, krusty Potom, čo zmizol, zvyšky pigmentácie..);
 • Bulózne impetigo (sprevádzané vysokým teplotným nárastom na štyridsať stupňov);
 • Časté lišajky (typické pre to je vzhľad škvŕn kruhového tvaru, ktoré sa nakoniec začnú odlupovať.) Okraje škvŕn sú nejasné);
 • impetigo štít (jedna z najľahšie tečúcich foriem ochorenia.) Môžete vidieť v rohoch úst, oči, nos);
 • turneyol (keď sú ovplyvnené okolonogtevye);
 • Ecthyma (súčasné ochorenie v 90% prípadov diabetu je ovplyvnená je oblasť dolných končatín a zadku neovplyvňuje iba samotnú povrch kože, ale aj hlbších vrstiev,..);
 • novorodencom je pridelená ďalšia skupina: plienková vyrážka (spojená s kontaktnou dermatitídou).

V závislosti od stavu dieťaťa sa rozlišujú stupne:

Ako diagnostikovať túto chorobu?

Ak máte uvedené príznaky, musíte najprv kontaktovať svojho lekára. Je potrebná konzultácia s pediatrom a dermatológiou.

Streptoderma je diagnostikovaná anamnézou ochorenia, klinickým vyšetrením, ako aj laboratórnym testom na detekciu streptokokovej hemolytickej skupiny A.

Pri zbere anamnézy je potrebné poznať tri hlavné odpovede na otázky:

 1. Bol kontakt s dopravcom?
 2. Vyskytli sa nejaké nedávne rany na tele?
 3. Ako často trpí dieťa?

Počas vyšetrenia sa pozornosť sústreďuje na prítomnosť žltej kôry na mieste, kde boli bubliny. V diagnostike sa laboratórny výskum venuje obrovskej úlohe:

 • je potrebné skartovať oblasť, kde sú prvky umiestnené.
 • LHC štúdia (bakteriologická) na identifikáciu príčinného činidla, ktorý je charakteristický pre túto infekciu (s cieľom predpísať plnohodnotnú liečbu).

Liečba choroby doma.

Dôležité! Cieľom liečby je zabrániť rozšíreniu patogénu a zastaviť zápal a svrbenie, ako aj zničenie patogénnej mikroflóry.

Liečba doma by sa mala uskutočňovať postupne:

 1. Postup pri prepichovaní pľuzgierov by sa mal vykonávať za sterilných podmienok. Pred touto manipuláciou by sa miesto vpichu malo ošetriť zelenou.
 2. Ďalej sa používajú lieky, ktoré vykazujú sušiaci účinok na kožné rany.
 3. Po punkcii je poškodená oblasť pokožky uzavretá, aby sa zabránilo vstupu streptokokov do tela a opätovné indukovanie ochorenia. Zabráňte kontaktu s vodou.

Je potrebné prísne dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Ak sa ochorenie nachádza v akútnom období, dieťa sa nemôže umyť alebo pretrepávať uterákom (pretože postihnuté miesta môžu byť poškodené a infekcia sa šíri ďalej po tele).
 • Ak sa deti trápia svrbením, musíte pozorne sledovať, aby nedošlo k poškodeniu lézie. Ak je to potrebné, antihistaminiká.
 • Počas celého obdobia liečby by mal mať pacient hygienu, ako aj posteľnú bielizeň. Keď sa uskutoční ich posun, je potrebné zvládnuť veci. riešenie.

Pozor prosím! Zatiaľ čo je zaobchádzanie s mäkkými hračky zakázané!

Na odstránenie zápalu a svrbenia odporúča tradičná medicína utieranie pokožky odvarom z harmančeka alebo nechtíka. Vyššie uvedené pravidlá sú maximálne, ktoré môžete dať svojmu dieťaťu.

Pamätajte si, že ak existuje podozrenie z ochorenia, akým je Streptoderma, musí byť dieťa predvedené na konzultáciu s pediatrom alebo dermatológiou.

Liečba home treatment.

 • Najskôr je predpísaná plnohodnotná strava bohatá na vitamíny. Rehabilitácia ohniskov infekcie, a to ako u rodičov, tak aj u dieťaťa.
 • Predpísané sú antibakteriálne liečivá zo skupiny penicilínov a makrolidov.
 • V prípade závažného ochorenia sú predpísané hormonálne lieky (napríklad Triderm). Používanie týchto liekov by malo byť obmedzené na týždeň.
 • Aplikujte antiseptiká (napríklad peroxid vodíka v percentách alebo kyselinu salicylovú).
 • Ak je vaše dieťa veľmi malé, musíte použiť Fukortzin.
 • Keď je dieťa vo vážnom stave, systémová liečba antibakteriálnymi liekmi (napríklad Amoxiclav, Ceftriaxone atď.) Je uvedená.
 • Chemoterapia je predpísaná ošetrením postihnutej oblasti svetlom z kremennej lampy. Keď je dieťa úplne zdravé, odporúča sa začať postupmi tuhnutia.

Trvanie samotnej liečby závisí od stavu dieťaťa, od závažnosti ochorenia a od jeho formy. Ak je terapia včas a adekvátna, potom oživenie príde o dva týždne neskôr. Ak pomôžu deti neskôr, zlepšenia môžu byť viditeľné až v štvrtom týždni.

Ako správne spracovať poškodené miesta?

Pomocou bavlneného tampónu nasiaknutého antiseptikom prejdite postihnutým miestom. Na miesto poškodenia je potrebné ísť o desať centimetrov. Je čas uschnúť. Potom, čo sme dať masť. Procedúra sa vykonáva štyrikrát denne. Nezakrývajte ranu bandážou.

Najvhodnejším účinkom na pokožku sú prípravky zinku (masť alebo rozprávanie).

Dôsledky tejto choroby.

V priebehu času neošetrená liečba povedie k komplikáciám (ochorenie sa rozšíri do zdravých oblastí pokožky). Možno vývoj chronického ochorenia. S progresiou ochorenia, obličiek, cievneho systému, mozgu, dýchacieho systému atď.

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby?

 • Najnebezpečnejšia a život ohrozujúca komplikácia, ktorou môže byť sepsa.

V súvislosti s vývojom infekčnej endokarditídy, smrti pacienta alebo infekčne toxického šoku dochádza k edému mozgu. Tento stav vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak má dieťa znížený krvný tlak na 80/60 mm Hg, krvácanie sa objaví na tele (pod kožou krvi), potom je potrebné ihneď požiadať o pomoc.

 • Druhé miesto je obsadené šarlami v detskom veku a streptokokovou etiológiou.

Akútna glomerulonefritída nie je posledným miestom komplikácie streptodermy. Vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

 • Tretie miesto, ale nevýznamné reumatizmus (nielen kĺby, ale aj rôzne orgány a systémy tela sú ovplyvnené).

Prevencia.

Po prvé, musíte dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. Sledujte zdravie svojho dieťaťa: trauma, škrabance, odreniny zvládajú antiseptikum. Je potrebné zvýšiť obranyschopnosť tela: chôdza, šport, výživa, zdravý spánok.

Deti, ktoré trpia streptodermou, sú umiestnené do karantény až na desať dní (v závažnejších prípadoch sa termín môže zvýšiť dvakrát alebo trikrát).

Zdravie - najdrahšie, ako môže poskytnúť dieťaťu rodičom. Je potrebné od útleho veku ho naučiť jeho hygienické pravidlá, ako aj opatrenia opatrnosti. Koniec koncov, jeden náhodný škrabanec môže zmeniť život rodiny na nočnú moru.

Ako liečiť streptodermu u detí?

Všetky kožné hnisavé zápalové ochorenia spôsobené streptokokmi v medicíne sú klasifikované ako streptoderma. K ochoreniu sa začal rozvíjať, potrebujete len dva faktory - prítomnosť streptokokov a poškodenie kožných oblastí, v ktorých dochádza k poklesu ochranných funkcií. Najčastejšie sa choroba diagnostikuje v detstve - to je spojené s častými kožnými léziami v tomto veku a neschopnosťou neustále monitorovať dodržiavanie osobnej hygieny.

streptokoky

Ide o podmienené patogénne mikroorganizmy, s ktorými je osoba neustále v kontakte - "žijú" v ľudskom gastrointestinálnom trakte, na koži, v dýchacom trakte a na všetkých slizniciach. Každá osoba sa periodicky stáva nosičom streptokokov, existujú ľudia, ktorí patria do skupiny trvalých nosičov týchto patogénnych mikroorganizmov. Je zaujímavé, že Staphylococcus vždy spája streptokoky, čo je príčinou streptodermy.

Streptokoky majú ohromujúce "prežitie" - sú zabití okamžite iba varom, ale pri teplote 60 stupňov Celzia Streptococcus aj naďalej žiť po dobu ďalších 30 minút, chemické prostriedky iba v týchto mikroorganizmov zomrieť po 15 minútach.

Patogén môže spôsobiť osoba, ktorá má rozvíjať nielen streptoderma ale zápal mandlí, zápal priedušiek, myokarditída, erysipel, meningitídu, šarlach, glomerulonefritídy a ďalších chorôb.

Ako začne streptodermia u detí?

Pokiaľ pokožka plní 100% ochrannú funkciu, potom streptokoky neprinesú žiadne ľudské problémy. Ale aj malé poškodenie kože narušuje ochranné funkcie, rana sa stáva "bránou" pre infekciu - streptoderma sa vyvíja. Spravidla sa zvažovaná choroba začína rozvíjať na miestach škrabancov a erupcií, kousnuti hmyzom (sú česané), rezy a odreniny. Ak nastane dokonca streptodermia bez viditeľného poškodenia kože, znamená to, že zranenia sú jednoducho neviditeľné pre oko - sú mikroskopické, ale dostatočné na infekciu.

Akonáhle streptokoky vstúpia do poškodenej oblasti pokožky, začnú sa aktívne rozmnožovať a vyvolávajú zápalový proces, ktorý nie je tak ľahko liečiteľný.

Streptokoky sa môžu dostať na miesto poškodenej kože z najrôznejších miest:

 • hračky, riad, uteráky a akékoľvek predmety pre domácnosť;
 • od pacienta so streptodermiou, bolesťami hrdla, šarlami, faryngitídou;
 • z kože dieťaťa;
 • od nosiča, ktorý je zdravý a nemá žiadne choroby.

Ak je vývoj streptodermy spojený s infekciou od už chorého človeka, potom bude priebeh ochorenia rýchlejší, agresívnejší a dlhší. Streptoderma sa často vyskytuje ako epidémia - zvyčajne sa to deje na miestach s veľkou koncentráciou detí (materské školy, školy, komunitné organizácie). Doba inkubácie príslušnej choroby je 2 až 10 dní, závisí to od toho, aký silný je imunitný systém u dieťaťa.

V lekárstve existujú iba tri typy ciest streptodermie:

 • kontaktných domácnosť - hračky, riad, uteráky, posteľné prádlo, obuv, oblečenie;
 • kontakt - objatie chorého dieťaťa, bozky, úzky kontakt s hrou;
 • vo vzduchu - streptokok padá na kožu dieťaťa, keď kýchanie alebo kašeľ je už choré dieťa.

Upozorňujeme: Letecká infekčná dráha je taká zriedkavá, že lekári zvyčajne nezaznamenávajú.

Aký je dôvod pre dlhý priebeh streptodermy

V prípade silnej imunity a všeobecného zdravotného stavu dieťaťa sa streptokoky na koži jednoducho nevyvíjajú - telo s týmito patogénnymi mikroorganizmami sa dokáže samo. Existujú však faktory, ktoré prispievajú k tomu, že priebeh streptodermy bude predĺžený, závažný a s častými recidivami. Takéto provokujúce faktory zahŕňajú:

 • diagnostikovaná helmintiáza, anémia, hypotrofia, všeobecná intoxikácia tela;
 • chronické ochorenia kože - svrab, atopická dermatitída, pedikulóza, alergické reakcie;
 • rinitída a otitis - výtok z uší a nosu pôsobí dráždivým spôsobom na pokožku;
 • popáleniny a / alebo omrzliny;
 • porušenie pravidiel osobnej hygieny, nedostatočná starostlivosť o dieťa;
 • dlhotrvajúci kontakt poškodenej kože s vodou;
 • nedostatočná liečba poranení kože.

Formy a príznaky streptodermy

Lekári jasne rozlišujú príznaky so streptodermou - majú všeobecnú povahu a sú vlastné všetkým formám príslušnej choroby. Známky streptodermy v detstve:

 • telesná teplota stúpa na kritické úrovne;
 • bolesť hlavy a nepohodlie vo svaloch a kĺboch;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • zmeny vo výsledkoch krvných testov;
 • porušenie všeobecného blaha dieťaťa;
 • zvýšenie počtu lymfatických uzlín je zaznamenané v oblasti infekcií.

Doba trvania ochorenia je príliš premenlivá - od 3 do 14 dní, to všetko závisí od individuálnych charakteristík konkrétneho tela dieťaťa.

Lekári definujú niekoľko foriem choroby:

Impetigo streptokokové

Toto je najbežnejšia forma ochorenia, ktorá sa vyznačuje výskytom špecifických erupcií na tvári, rukách, nohách a iných otvorených miestach tela. Veľmi často sa v detstve diagnostikuje Streptoderma nosa - vzťahuje sa aj na predmetnú formu.

Strap impetigo je bežné, pretože v tomto prípade infekcie nepreniká do hlbších vrstiev kože, zatiaľ čo jeho ochranná funkcia je stále zachovaná, a miestne mechanizmy inhibícia zápalových procesov zahŕňa detstvo takmer okamžite.

Symptomatický streptokokový impetigo:

 • pokožka sa nemení na vonkajšej strane, môže sa mierne vyčerpať. V tomto bode sa objaví bublina s čírou alebo zakalenou kvapalinou vnútri ohraničenou červenkastou čiarou;
 • kvapalina vo vnútri bubliny sa postupne stáva zakalená, potom všetko praskne a na mieste bubliny vznikne svetložltá kôrka;
 • po poklese kôry zostáva ružová alebo cyanotická škvrna, ktorá nakoniec zmizne bez stopy.

Upozorňujeme: Doba dozrievania každej bubliny je 5 až 7 dní.

Ak sa streptokokový impetigo zistí v počiatočnom štádiu vývoja, začatie liečby môže zastaviť vývoj ochorenia. Ale spravidla takáto zmena pokožky buď jednoducho nie je zaznamenaná, alebo sa nedotkne, v nádeji, že všetko "prejde samo osebe". Ale dieťa začína hrebeť vytvorené krusty (svrbenie je prítomné počas liečenia), z nich nasleduje tekutina, doslova "plnená" so streptokokmi. Táto tekutina sa dostáva do zdravých oblastí pokožky, zostáva na posteľnej bielizni a oblečení - infekcia pokračuje, šírenie ochorenia ide rýchlo.

Ak sa liečba a hygiena nevykonajú správne, potom streptokokový impetigo trvá dlhšie ako 4 týždne av niektorých prípadoch môže infekcia spôsobiť aj vážne komplikácie.

Bulózne impetigo

Táto forma ochorenia sa považuje za závažnejšiu a je potrebné ju hľadať pre profesionálnu lekársku starostlivosť. Výrazné charakteristiky uvažovanej formy streptodermy:

 • Najčastejšie sa vyskytuje bulózny impetigo na koži nôh, holení a rúk;
 • Bubliny väčšie ako tie, ktoré majú streptokokový impetigo, sú menej namáhané, ale zápalový proces je v nich výraznejší;
 • hlavnými príznakmi sú vysoká telesná teplota, zmeny krvných testov, zväčšené lymfatické uzliny;
 • Bubliny v bulóznom impetigo sú naplnené sérovou tekutinou, extrémne pomaly vznikajú a na ich mieste sa vytvára erózia.

Impetigo rukávov

Toto hovoria ľudia Bride - Streptoderma sa objavuje v rohoch úst, je veľmi zriedkavé sa objaviť v záhyboch krídel nosa alebo rohov očí. Pravidelne sa bublina objavuje ako jediné, dokonca aj pri pitve, klzký impetigo sa nerozšíri.

Treba poznamenať, že táto forma choroby, ktorá je liečená, je rýchla, nevykazuje žiadne ďalšie príznaky a jednoducho pacientovi prináša určité nepohodlie. Iba vo veľmi zriedkavých prípadoch sa impetigo podobného štítu mení na chronickú formu toku s častými recidivami.

Erythematózna streptoderma

Je to suchá forma choroby v pochybnosť, ktorý je prítomný najčastejšie na tvári - žiadne plačúce bubliny a tam červené alebo modrastá škvrny, v miestach zranenia sú prítomné iba ružové šupinaté plochy.

Erythemato-dlaždicová streptoderma nespôsobuje kritické nepohodlie, nie je náchylná k rozsiahlemu šíreniu, ale je nákazlivá - liečba by mala byť kompletná.

Povrchný zločinec

Panaritium sa vyskytuje na pozadí streptokokového impetigo, ale iba na koži okolo nechtu. Miesto infekcie sa zapáli, stane sa červené a opuchnuté, objavujú sa charakteristické bubliny a potom kôra.

Predĺžený priebeh povrchovej panarizácie môže viesť k úplnému odmietnutiu nechtov. Lekári trvajú na tom, že s touto formou choroby je potrebná intenzívna liečba.

Intersticiálne streptokoky

Zvláštnosťou tejto formy streptodermy je sekundárna lézia na pozadí klasickej vyrážky plienky. Najčastejšie sa streptokoková plienka vyrážka objaví v ušiach a podpazušiach, záhyby a v slabín.

Uvažovaná forma streptodermy je ťažko liečiteľná, pretože keď sa kôry objavia na koži, objavia sa trhliny, streptokoková infekcia sa môže opäť pripojiť.

Vulgar ecthima

Ide o veľmi ťažkú ​​formu streptodermy, ktorá sa vyznačuje tvorbou vredov a hlbokých erózií. Výrazné charakteristiky vulgárnej ektýmy:

tvorí sa na zadku, koži dolných končatín, extrémne zriedka - na pažích a kmeňoch;

 • často dochádza po vírusovej chorobe;
 • môže pôsobiť ako komplikácia diabetes mellitus, hypovitaminózy, metabolických porúch;
 • priebeh ochorenia je vždy dlhý, vyžaduje intenzívnu liečbu.
 • Ako je diagnostikovaná streptodermia

  Skúsený pediatr alebo dermatológ bude schopný diagnostikovať danú chorobu iba na základe vonkajších znakov. Často však lekári vykonávajú škrabancov z postihnutých oblastí kože - to odhaľuje citlivosť patogénu na antibakteriálne lieky a rýchlo začne kompetentnú liečbu.

  V niektorých prípadoch môže odborník predpísať ďalšie vyšetrenie pacienta:

  Ako liečiť streptodermiu u detí

  Aj keď sa streptodermia vyskytuje u dieťaťa v miernom stave, vyžaduje sa úplná liečba. Existuje niekoľko činností, ktoré tvoria súbor terapeutických opatrení.

  Osobná hygiena

  Mnohí rodičia sú skutočne prekvapení, že dieťa neprechádza streptodermií ani pri použití konkrétnych liekov. Môže to byť spôsobené nesprávnymi postupmi osobnej hygieny.

  Čo treba pamätať:

  1. Po dobu 3-4 dní sa dieťa nemôže kúpať, ani namočiť vodou, postihnuté oblasti pokožky nie sú potrebné - voda je vynikajúcim dirigentom infekcie.
  2. Netriedené oblasti pokožky by sa mali každý deň otrieť bavlneným tampónom ponoreným do bežnej teplej vody alebo do odvaru harmančeka a / alebo striedavých stoličiek.
  3. Vždy dbajte na to, aby dieťa nezhoršilo poškodenie. V niektorých prípadoch, ak je intenzívne svrbenie príliš znepokojujúce pre dieťa, lekár môže predpísať antihistaminiká.
  4. Choré dieťa by malo dostať samostatný uterák, riad, ktorý by mal byť starostlivo spracovaný ihneď po použití.
  5. Počas celého obdobia ochorenia sa z poľa výhľadu dieťaťa odstránia mäkké hračky a plastové sa umyjú a opláchnu denne vo vriacej vode.
  6. Dieťa posteľná bielizeň (najmä obliečky na vankúš) musí byť buď často vymenená, alebo žehliť s horúcou žehličkou každý deň.
  7. Ak má koža mierne poškodenie, potom potrebujú 2-3 krát denne na utieranie akýmkoľvek antiseptickým roztokom.

  Lokálna liečba

  Veľa receptov na lokálnu liečbu streptodermy u detí je už "neplatná" - mnohé látky sú jednoducho odstránené z výroby, mnohé sú uvoľnené v lekárňach prísne podľa predpisu. Môžete však využiť moderné, veľmi účinné prostriedky:

  • salicylalkohol;
  • peroxid vodíka;
  • fukorcín alebo kyselina boritá;
  • Zelenka.

  Na aplikáciu antiseptických látok je potrebné:

  • najskôr otvorte liekovku - veľmi opatrne;
  • potom s bavlneným tampónom alebo bavlneným kotúčom sa na oblasť otvorenej bubliny aplikuje antiseptikum a okolo tohto miesta 1-2 mm;
  • Je potrebné počkať, kým antiseptik úplne vysuší.

  Ak budeme hovoriť o ľudových prostriedkov, v odvare z harmančeka lieku, vlakom a / alebo dubovej kôry schváleným aj oficiálna medicína - sú používané ako pleťová voda na umývanie výsledných rany.

  Upozorňujeme: nemôžete používať ľudské lieky na liečbu streptodermy u dieťaťa - koža je zápalová, existuje patogénny mikroorganizmus, takže nemôžete robiť bez liekov.

  Antibiotiká pre streptoderm

  Antibakteriálne lieky na streptodermiu u detí sa užívajú orálne a externe. Ale žiadny lekár nevymenuje takéto agresívne lieky na jednotlivé prejavy streptodermy, miernej formy choroby. Antibiotiká sa predpisujú len v extrémnych prípadoch, keď konvenčné prostriedky nemôžu zastaviť proces a stav dieťaťa sa zhorší.

  V niektorých prípadoch lekári predpisujú aj drogy z hormonálnej skupiny, ale toto je extrémne opatrenie.

  Na lokálnu liečbu sa používajú tieto masti s antibiotikami:

  • Tetracyklín a erytromycín;
  • mupirocín;
  • Gentamicín a linkomycín;
  • levomekol;
  • Baneotsin;
  • Bactroban;
  • Altargo;
  • Sintomitsina.

  Masť s hormónom, predpísaná v extrémnych prípadoch:

  • Lorinden S;
  • Canison plus;
  • Belogent;
  • trider;
  • Betaderm a ďalšie.

  Pokiaľ budeme hovoriť o systémovej liečbe antibiotikami, najčastejšie lekári používajú na to antibiotiká penicilín skupiny, cefalosporíny alebo makrolidy. Penicilíny nemôže byť vymenovaný v prípade, že sa v nedávnej minulosti, že dieťa už dostal takéto riešenie akéhokoľvek iného ochorenia, alebo ste v minulosti výstrednosti a precitlivenosti na tieto lieky.

  Porovnanie streptodermy s inými ochoreniami

  Dokonca aj skúsení lekári pripúšťajú, že streptoderma je dostatočne ľahká na to, aby sa zamieňala s niektorými inými kožnými ochoreniami - v určitej fáze vývoja to jednoducho nadobúda iné formy. Existujú však aj niektoré rozdiely - pomôžu vám rýchlo nájsť vaše ložiská, urobiť presnú diagnózu a vykonať efektívnu liečbu.

  pyoderma

  Hovorí sa absolútne isté, streptoderma je jedným z typov pyodermy - v medicíne patria všetky kožné pustulózne zápalové ochorenia do pyodermálnej skupiny. Existuje však aj charakteristická vlastnosť tejto konkrétnej choroby - obsah streptodermických vezikúl nie je nikdy hnisavý, len sérózny. Aj keď je v kvapaline nejaký hnis, je to minimálne a nečiní obsah zakalený.

  Najväčšia podobnosť sa pozoruje medzi pyodermiou a vulgárnym impetigo - symptómológia je takmer rovnaká, dokonca aj liečba bude rovnaká. V tomto bode je dôležité presne určiť typ patogénu a vybrať správne antibakteriálne lieky pre priebeh liečby.

  opar

  Hlavným rozdielom medzi herpes a binges je to, že s ochorením, ktoré sa uvažuje, priebeh choroby je rýchla, postihnutá oblasť spadá presne na rohu úst, nie je šírenie do zdravých tkanív.

  Je zaujímavé, že staršie deti môžu venovať pozornosť svrbeniu, ktoré sa objavuje na čistom pokožke - je to predzvesť herpesu. Ale keď zaedah sa objaví až po vonkajšom prejave choroby.

  Kandidóza rohov v ústach

  V zásade je táto choroba ľahko diferencovaná - praskliny v léziách sú hlboké, pre mlieko je charakteristická mliečna tabuľa.

  Kuracie kiahne

  Keďže prvé vyrážky s touto chorobou sa zvyčajne objavujú na koži tváre a hlavy, v prvých hodinách môžete použiť ovčie kiahne na streptodermiu. V priebehu niekoľkých hodín sa však objavia ďalšie charakteristické znaky kuracích kiahní - je prakticky nemožné ich zamieňať so streptodermiou.

  Alergická vyrážka

  Dokonca aj niektorí skúsení pediatri môžu zamieňať túto chorobu s banálnou alergiou. No, keď sa bubliny streptoderma už plne tvorený a začne praskať, diagnózy vo všeobecnosti nie je ťažké, ale môže byť vykonaná pred krátkym testom: ak kliknete na vyrážky alergické kožné zbelie, keď je pozorovaná streptoderma také zmeny vo farbe kože.

  Upozorňujeme: syfilitová vyrážka je tiež veľmi podobná streptodermii, takže na rozlíšenie diagnózy môže lekár odkázať dieťa na analýzu syfilisu.

  Preventívne opatrenia

  Keďže príslušná choroba je nákazlivá, choré dieťa sa umiestni do karantény na obdobie 10 dní. Je veľmi dôležité zaviesť takúto karanténu v detskej predškolskej škole, v škole alebo v hrnčekoch a športových palácoch - v týchto desiatich dňoch sa môžu objaviť symptómy streptodermie u iných detí.

  Pokiaľ ide o rodinu, je tiež potrebné vykonať profylaxiu v prípade chorého dieťaťa - to všetko prichádza k dodržiavaniu pravidiel osobnej hygieny.

  Ak hovoríme o všeobecnej profylaxii, môžeme rozlíšiť príjem vitamín-minerálnych komplexov, prísne dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a posilnenie imunity.

  Streptodermia je nepríjemné ochorenie, ktoré spôsobuje nepohodlie dieťaťu. Existuje však množstvo moderných liekov, ktoré veľmi uľahčujú stav dieťaťa a podporujú rýchle zotavenie.

  Tsygankova Yana Aleksandrovna, lekárka, terapeutka najvyššej kvalifikačnej kategórie

  Celkom je v súčasnej dobe 2 213 v súčasnosti