Hlavná

Ovčie kiahne

Vyrážka vo forme vezikúl

Vyrážky na koži môžu naznačovať prítomnosť rôznych chorôb. Vyskytujú sa na tele, hlave a končatinách, ktoré sú všade. Vezikuly sú vodnaté alebo husté.

Vyrážka vo forme malých vezikúl

U ľudí sa často vyskytujú vyrážky na koži a slizniciach. Oni sú nazývaní exantémom. Nespecialista môže zistiť príčinu vyrážky nie je ľahké, takže nehádajte, ale je lepšie okamžite obrátiť na špecialistu.

Druhy vyrážky: škvrna, uzlík, injekčná liekovka a absces. Miesto je prehnané sčervenanie kože. Na obmedzenej ploche pokožky sa zvyšuje náplň krvi a objavuje sa miesto. Malé škvrny s veľkosťou 2 až 25 mm sa nazývajú roseola a veľké, ktorých priemer presahuje 3 cm, sa nazývajú erytém.

Papula alebo uzlík je uťahovanie kože, mierne stúpa nad pokožkou. Uzlíky sú kužeľovité, predĺžené, ploché alebo polyhedrálne. Ak stlačíte zväzok, stratí farbu.

Vyrážka vo forme malých bubliniek je naplnená kvapalinou. Po jeho prechode na koži nie je stopa.

Vyrážka vo forme vezikúl u dieťaťa

Vyrážky na koži môžu byť oddelené alebo vytvorené v skupinách. Vyrážka vo forme vezikúl u dieťaťa sa môže objaviť v dôsledku infekčných ochorení, alergií, systémových alebo metabolických ochorení.

S ovčím kiahňam je hlavným prvkom vyrážky vezikuly. V osobe stúpa teplota a je tu pochúťka. Niekoľko dní, je vyrážka. Existuje škvrna a potom injekčná liekovka. Ak odtrhnite injekčnú liekovku, na jej mieste zostane jazva.

Rubella začína okamžite s vyrážkou, zhoršenie pohody príde po chvíli. Po piatich dňoch prejdú vyrážky bez zanechania stopy.

Vyrážka vo forme vezikúl na rukách

Vyrážka je veľmi nepríjemný fenomén, najmä ak je jeho výskyt spojený s infekčnou chorobou. Po prechode vezikúl a škvŕn vznikajú sekundárne morfologické prvky.

Dyschromia kože je porušením pigmentácie. Ak je v bunkách bazálnej vrstvy veľa melanínu, potom dochádza k hyperpigmentácii. Ak je melanín malý, objaví sa hypopigmentácia.

Vyrážka vo forme vezikúl na rukách prechádza, často zanechávajúce váhy, to znamená roztrhané voľné bunky stratum corneum. Váhy sú hrubo lamelárne, jemne lamelovité alebo hruškovité.

Erozie a vredy zanechávajú kože. Sú vrstvené, hrubé a tenké.

Vyrážka vo forme vezikúl na tele

Vyrážka alebo vyrážka je akákoľvek zmena na koži. Príčiny tohto javu sú veľa. Vyrážka vo forme vezikúl na tele môže byť známkou alergie alebo infekcie. Aby sme mohli začať liečbu, musíme nájsť príčinu. Iba špecialista sa s touto úlohou dokáže vyrovnať.

Medzi najčastejšie a neškodný vyrážky na tele dieťaťa je považovaný za tepla vyrážka, ktorá sa javí ako malé ružové škvrny, lokalizovaná na krku, chrbta a kožné záhyby. Vyskytuje sa preto v dôsledku horúceho vzduchu alebo nedostatočnej starostlivosti o dieťa. Nie je nákazlivé a nie je nebezpečné, ale dieťa môže spôsobiť nepríjemnosti. Aby ste sa zbavili pocení, musíte pokožku umyť mydlom a po ošetrení uterákom ju posypať práškom.

Keď je ovčie kiahne, telo je pokryté červenými bublinami s kvapalinou, ktorá rýchlo praskne a zanechá kosti. Táto choroba je považovaná za nákazlivú a infekčnú, preto sa neodporúča používať samoliečbu.

Pri rubeole je vyrážka červená, malá alebo veľká. Erupcie sú sprevádzané horúčkou, zápalom lymfatických uzlín a sčervenaním hrdla. Vyrážka trvá od piatich dní do troch týždňov. Zvlášť nebezpečná ružienka pre tehotné ženy, pretože môže narušiť normálny vývoj plodu.

Kožná vyrážka u dospelých, príčiny a fotografie

Pokožka - najväčší orgán človeka, a nie je divu, že v priebehu chorôb, ktoré sa vyskytujú v tele sa objavili nežiaduce účinky v podobe rôznych druhov vyrážky objavujú na koži. Akýkoľvek príznak musí venovať pozornosť v tomto článku na kožné vyrážky u dospelých budeme analyzovať príčiny s fotografiami, ktoré vám pomôžu určiť vinníka lézie, a choroba sa jedná, skorý príznak ktoré sú často kožné prejavy.

Vzhľadom k tomu, kožné vyrážky, je prvým príznakom mnohých chorôb, nie je možné ignorovať tento signál akýkoľvek náhle objavil podozrivé vyrážky by mal byť vyšetrený kvalifikovaným lekárom (dermatológ, alergológ alebo lekára), rovnako ako choroba v oslabenej forme sa môže prejaviť kožné zmeny, bez ďalších príznakov.

Vyrážka môže naznačovať:

 • Problémy imunitného systému.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Alergické reakcie.
 • Problémy s nervovým systémom spôsobené stresom.

Takže čo je kožná vyrážka?

Všeobecne sa uznáva, že vyrážky sú zmeny v koži a (alebo) slizniciach. Zmeny môžu zahŕňať v prvom rade zmeny farby, štruktúru povrchu kože, olupovanie, svrbenie v oblasti sčervenania a bolesti.
Lokalizovaná vyrážka môže byť v rôznych miestach na tele pre rôzne typy jaziev existuje typický vzhľad miesta, napríklad na ruky a tvár sa často prejavujú vyrážka spojená s alergickými reakciami, prejavy rovnaké na povrchu tela, najčastejšie spojené s infekčnými chorobami.

Pamätajte, že vyčesávanie vyrážok je v každom prípade neprípustné, čo povedie k ešte väčšiemu podráždeniu pokožky a prípadnému vzniku abscesov.

Typy vyrážky

primárny - vznikajú na miestach zdravej pokožky alebo slizníc v dôsledku patologických procesov v tele.


sekundárne - vznikajú na mieste primárneho pôvodu z určitých dôvodov (napr. nedostatok liečby)

Nepochybne najpriaznivejšie z hľadiska možností diagnostiky a následnej úspešnej liečby sú primárne výčnelky. Všetky výčnelky sa líšia vo vzhľade, ako je veľkosť, tvar, obsah, stupeň farby, zoskupenie atď.

Poďme analyzovať hlavné typy výčnelkov

škvrna - sa prejavuje zmenou odtieňa alebo sčervenania kože. Vyskytuje sa pri ochoreniach, ako je syfilitida, ružica, vitiligo, dermatitída a tento druh prejavov zahŕňa znaky, pihy.

Vyrážka pre alergie

Dôvodom pre neustále svrbenie a viditeľné kožná vyrážka často alergie, to je celkom bežné v dnešnej dobe, asi 70 percent ľudí, ktorí sú vystavení alebo tak nejako, ktoré sa stretávajú s alergickými reakciami.

Pozor prosím! V prípade akútnej alergickej reakcie s tvorbou opuchu by ste mali ihneď zavolať tímu chorých ambulancií!

Tiež sa často prejavuje alergickú dermatitídu -, keď je vystavený alergénu v mieste kontaktu, regiónu vyrážky, napríklad reakciou s odevom - vyrážky v páse, zadné a miesta na tele, kde oblečenie najviac priliehajúca ku koži, alebo v reakcii na parfum alebo dezodorant - v oblasti najväčšieho zásahu látky (často pod podpazuší)

V miernou formou alergickej reakcie symptómov podobajú príznaky prechladnutia: nádcha, možnému slinách a slzenie. Ak sa objavia príznaky, ako sú závraty, tachykardia, kŕče a nevoľnosť, že môže posúdiť závažné alergické reakcie, v ktorých existuje riziko anafylaktického šoku, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Príčiny alergií môžu zahŕňať:

 • Vlna domácich zvierat
 • Pyl rastlín v lete alebo jesennom období roka
 • lieky
 • Potravinárske výrobky (čokoláda, mlieko, citrusy atď.)
 • Rôzne prídavné látky v potravinách
 • Látky obsiahnuté v parfumérii alebo chemikáliách pre domácnosť
 • Látky tvoriace šatňové predmety (textílie, kovy, farbivá)

Vyrážka s infekčnými ochoreniami

Vyrážka infekčných chorôb sú často charakterizované postupné vzhľad, ona najprv sa objaví na jednom mieste, potom ďalšie, ako každý infekcie, existujú typické miest vyrážok, špecifický tvar a veľkosť, že je dôležité mať na pamäti všetky podrobnosti o prieskume a hlásiť všetky tieto informácie s lekárom.

Nižšie uvažujeme o vyrážke pre rôzne infekčné ochorenia:

rubeola - v počiatočnom období ochorenia sa na tvári a krku objaví malá vyrážka, potom sa do 2 až 6 hodín vyrážka rozšíri po celom tele. Zvyčajne vyzerá ako okrúhle alebo oválne začervenanie 2 až 10 mm. Pokožka zostáva až 72 hodín, potom zmizne bez viditeľných stôp. Ak nájdete podobné vyrážky vo vašom tele, konzultácia a vyšetrenie lekára je nevyhnutná, pretože podobné vyrážky sú príznaky mnohých infekčných ochorení. Tiež pripomenúť, že ružienka predstavuje mimoriadne nebezpečenstvo pre tehotné ženy, pretože u matkinej choroby infekcia môže poškodiť plod.

osýpky - Koronárna choroba sa zvyčajne prejavuje katarálnymi prejavmi. Vyrážka sa objaví po 2-7 dňoch. Primárne výčnelky - na koži nosa a za ušnicami, potom sa rozšíria po 24 hodinách na pokožku hrudníka, tváre, potom sú ruky a krk tiež pokryté vyrážkami. Po 72 hodinách sú vyrážky pokryté vyrážkami, vyrážka je častejšie nasýtená a roztápaná. Po aktívnej fáze ochorenia sa vyrážka mení na farbu a vytvára druh pigmentových škvŕn.

Kuracie kiahne - s nástupom ochorenia sa prejavuje ako červené škvrny, potom vzniknú bubliny s červeným krúžkom a kvapalinou vnútri, podobne ako kvapky rosy. Po dvoch dňoch klesne vonkajší povrch bubliny a stáva sa menej elastickým. Následne bubliny hrubé, stali sa kruhovým a do siedmich dní klesli bez toho, aby zostali viditeľné stopy.

Šarlátová horúčka - Vyrážky v šarlach sa objavujú 24 hodín po infekcii, oblasti aktívnych prejavov sú chrbát, svaly, lakte a kolenné záhyby, podkožná koža. Potom na koži je zápal, niekedy tam je mierne modrú v miestach tvorby roseol. Tvár so šarlami obvykle nie je ovplyvnený vyrážkou.

Prečo sa na koži objavujú vodnaté bubliny a ako sa ich zbaviť

Vodnaté vezikuly na koži, prekryté sčervenaním, sa môžu vyskytnúť bez zjavného dôvodu. Ale mali by byť považované za signál tela o tejto chorobe. To je vážny dôvod na to, aby ste sa stretli s lekárom.

Druhy vodnatých bublín

Blister je dutina, ktorá vzniká v dôsledku akútneho zápalu kože. Celý priestor je naplnený priehľadnou sérovou tekutinou (sérum), niekedy s prídavkom krvi.

V závislosti od základnej príčiny sa bubliny zobrazujú jednotlivo alebo v skupinách. Môžu vylievať lokálne v určitej oblasti a generalizovať - ​​od hlavy až po nohy.

Blistre s tekutinou na ľubovoľnej časti tela sa vyznačujú typmi:

 • vezikuly - malé formácie do 5 mm;
 • Býky - veľké bubliny s jednou alebo viacerými dutinami 10 mm alebo väčšie;
 • pustuly - dutiny s hnisavým obsahom.

Vynikajúca vyrážka so zaobleným tvarom, veľká bulla môže byť asymetrická.

príčiny

Vyrážky na koži vo forme bublín s tekutinou sa objavujú u dospelých ako reakcia na vplyv negatívnych faktorov z tela alebo z vonkajšieho prostredia. Dôvodom môže byť trenie s odevmi, kuchynským riadom, záhradným náradím; tepelné a chemické popáleniny. Ale najzávažnejšou skupinou je porušenie činnosti orgánov a systémov imunitnej, metabolickej, nervovej povahy. Vnútorná nerovnováha sa stáva pozadím chorôb rôznej etiológie.

Kontaktná dermatitída

Podráždenie pokožky sa vyskytuje v dôsledku kontaktu s určitými látkami, napríklad:

 • chemikálie pre domácnosť, najmä alkalické;
 • hygienické, kozmetické prostriedky;
 • lieky;
 • kovy;
 • syntetické;
 • rastliny;
 • zvierat, hmyzu.


Dokonca aj nepríjemná teplota vzduchu alebo vody môže spôsobiť pľuzgiere na citlivej pokožke. Sčervenanie, opuch, svrbenie, pálenie pokožky sú prvými príznakmi hroziaceho vyrážky. Malé priehľadné bubliny rastú do veľkých búliak. Rýchlo prasknú a vysušia. Ak dôjde k rýchlemu prerušeniu kontaktu s podnetom, všetko sa obmedzí na miernu sčervenanie, čo sa čoskoro vyrieši. V ťažkých prípadoch sa vytvárajú vlhké, zle liečiteľné oblasti erózie.

Alergická dermatitída

Zlyhanie v práci imunitného systému vedie k tomu, že telo vníma neškodné konvenčné chápanie potravín, nápojov a drog ako nebezpečných pre zdravie. V dôsledku toho dochádza k reakcii odmietnutie - zápal kože, hojné vodnatá a suchú vyrážkou na typu včelstiev na tvári, rukách, záhyby na nohy.

toksikodermiya

Príčinou toxicko-alergického zápalu kože sa považujú lieky, potraviny, chemické dráždidlá, ktoré osoba jedla, vdychovala, dostala injekciou.

Individuálne neznášanlivosť vo forme reaktívneho vyrážky, ekzémy môže dôjsť k akejkoľvek skupine Pharmaceuticals, 120 druhy potravinových alergénov na kovy Výroba (nikel, kobalt, chróm). Symptómy toxikodermy zmiznú pri absencii pôsobenia stimulu a rýchlo sa vrátia, keď sa požije najmenšia dávka.

Bakteriálna infekcia

Baktérie ako streptokoky, stafylokoky vyvolávajú ochorenia s vezikulom a pustulóznou vyrážkou:

 • pyoderma - purulentný zápal pokožky;
 • vulgárne zmiešané impetigo - spláchnuté vyrážky (bubliny) s purulentnou náplňou a hrubými kôrkami, zakrytie erózie;
 • ektýma je zápalovo hnisavý proces, pri ktorom kvety prehlbujú eróziu v celej hrúbke kože.

Vírusová infekcia

Placer malé bubliny sú často prejavom herpetických infekcií - kiahne, šindle. Herpetické virióny sa zvyčajne prenášajú vzdušnými kvapôčkami.

Slepačie kiahne, ktoré deti ľahko zažívajú, prinášajú veľa starosti v dospelosti. Reproduktory v prvom štádiu ružových škvŕn sú pokryté svrbivými a bolestivými vezikuly. Bubliny vybuchnú a odhaľujú mokré vredy. Nemáte čas kryť rany s kôrkami, pretože existujú nové a nové podsypaniya. Kuracie kiahne prinášajú vysokú horúčku, triašku, zhoršený chuť do jedla a spánok. Kombinácia môže viesť k vstupu purulentných baktérií do rany.

Obzvlášť ťažké je herpes zoster. Husté pľuzgierové vyrážky sú umiestnené pozdĺž línie nervových vlákien postihnutých herpes virions. Silné neuralgické bolesti prenasledujú pacienta nielen v akútnej fáze patogenézy, ale aj o mnoho mesiacov neskôr.

Plesňová infekcia

Rôzne huby sú na ľudskej koži neustále parazitické. Ich patogénna aktivita je obmedzená imunitou. Vyčerpanie ochranných prostriedkov, zranenia kože vytvárajú priaznivé podmienky pre aktiváciu ochorení mykózy. Huba trichophytonu spôsobuje malé pľuzgiere medzi prstami silných, spotených nôh, ktoré rýchlo rastú do bullee.

Mykóza rýchlo reaguje na liečbu, pretože lézie sú povrchné, lieky pôsobia priamo na hubu.

Choroby nervového a endokrinného systému

Depresia a stres, dysfunkcia štítnej žľazy, diabetes mellitus narúšajú prechod elektrických impulzov a metabolizmu a hormonálny manažment všetkých procesov v tele. To všetko negatívne ovplyvňuje stav ochrannej bariéry pokožky. Epidermia mení fyzickú a chemickú štruktúru, v dôsledku ktorej je pokrytá rôznymi druhmi vodných bublín.

Autoimunitné patológie

Choroby vyplývajúce z agresie ochranných telies proti proteínovým spojeniam tela sa nazývajú autoimunitné ochorenia.

 • V starobe trpia chronickým bulóznym pemfigoidom. Koža na rukách, nohách a bruchu je pokrytá pľuzgiermi naplnenými do medzery. Stredy ich zoskupenia sú umiestnené symetricky.
 • Opakovaná choroba herpetiform dermatitída produkuje vysokú teplotu, narušuje črevnú funkciu, vedie k depresii. Polymorfná vyrážka (heterogénna podľa obrysov, veľkosti) sa objavuje na kolenách, lakte od nosa po zadok. K netolerovateľnému svrbeniu sa spája pocit pálenia, mravčenia, plazenia. Duhringova dermatitída môže naznačovať malígny nádor vo vnútri tela.
 • Pemfigus je menej častý, ale je to závažnejší. Jej multiformové vezikuly sa telo rozpadajú a rýchlo sa spájajú do obrovských miest.

Možné komplikácie choroby

Pri absencii riadneho ošetrenia a hygieny sú vodnaté vezikuly akéhokoľvek charakteru kontaminované hnisavými baktériami. Hlboké, mokré, nezdravujúce vredy tvoria.

Infekčné vyrážky majú tendenciu sa šíriť po celej koži, ísť do slizníc úst, očí, pohlavných orgánov, preniknúť do uší. Pacient nie je schopný jesť, piť, správne spať. Nalievanie bublín dehydruje tkanivo. Toxíny vírusov, baktérií, húb otrávia krv a vnútorné orgány.

Pri ťažkej patogenéze je telo vyčerpaná, nervový systém je depresívny a imunita je do značnej miery znížená. Medicína v tomto prípade je bezmocná.

Spôsoby liečby

Mnoho typov bublinových vyrážok je idiopatická, to znamená, že ich príčiny nie sú známe. Preto neexistujú prakticky žiadne špecifické drogy. Liečba sa vyberá podľa symptómov, berúc do úvahy všeobecný stav tela.

Lieky na liečbu vyrážok

Najprv sa povrchové prípravky používajú vo forme masti, gélov, krémov.

 1. Masť s oxidom zinočnatým dezinfikuje, zabraňuje hnitiu, vysychá vlhkosť, zjemňuje zapálenú pokožku.
 2. Lamisil, Clotrimazol, Diflucan vo forme masti, Krém Pimafucin majú depresívne účinky na huby.
 3. Liečiť streptodermiu pomôcť antibakteriálnym mastiam Triderm, Baneocin.
 4. Na neutralizáciu silnej alergie na kontaktnú dermatitídu používajte toxikémy hormonálne masti Advantan, Sinaflan.

Je veľmi ťažké liečiť herpes vredy. Komplex analgetík, antihistaminík, protizápalových liekov je vybraný.

Základ liečby - antivírusové lieky širokého profilu:

Pri závažných ochoreniach zahŕňa priebeh liečby imunomodulátory.

Ľudové opravné prostriedky

Domáca liečba pľuzgierov na koži, ako jedna z metód komplexnej liečby, by mala zvoliť lekár.

 1. 15 minútovej kúpeľa s prídavkom teplej vody odvar z harmančeka, nechtíka, lastovičník trávy, Hypericum, psyllium sa očistí, podsushat, urýchľujú hojenie pľuzgiere na rukách a nohách. Sú vyrobené v noci. Na prípravu vývaru 4 lyžice rastlinnej suroviny sa naleje s litrom vriacej vody, udržuje sa vo vodnom kúpeli 10-12 minút. Po ochladení sa filtruje a pridá sa do vody.
 2. Zapálená pokožka je upokojená čerstvým stlačeným džúsom z aloe, zeleru, hrozna.
 3. Prírodné oleje z broskyne, marhule, mandlí, olív kŕmia chorú pokožku vitamínmi, mikroelementmi, zmäkčujú jej štruktúru.

Nemenej dôležité v procese liečby je ťažký nápoj, diéta, odmietanie zlých návykov.

Vodnaté pľuzgiere a pupienky na telo dieťaťa: fotografia s vysvetlením vyrážky vo forme vezikúl na rukách, nohách a tvári

Kožná vyrážka u dieťaťa robí rodičov obavy. Niektorí sa pokúsia vyrovnať sa s týmto problémom sami, iní sa okamžite obrátia na lekára. Je však potrebné vedieť o príčinách a typoch erupcií, pretože sa objavujú ako s tampónom, tak s infekčnou infekciou. Vodnaté pľuzgiere sú veľmi nebezpečné, pretože pri pitve sa na ich mieste môže vytvoriť hnisavá rana.

Typy vyrážok a lokalizácia na telo dieťaťa

Vyrážka sa vyskytuje v dôsledku rôznych príčin. To sa deje v alergické reakcie, infekcie, nesprávne starostlivosť o pleť, otravy rôznej etiológie, bodnutie hmyzom, prienik do tela parazitov, mechanickým vplyvom, plesňových infekcií, alergií. V závislosti od príčiny výskytu na tele existujú rôzne typy vyrážok:

 • škvrny červenej, ružovej alebo bielej;
 • pupienky s čírou tekutinou vo vnútri;
 • blistre naplnené hnisom alebo pľuzgiermi;
 • podkožné hrbole;
 • suché šupinovité škvrny;
 • malé tuberkulózy alebo papuly;
 • modré alebo červené hviezdy, ktoré pripomínajú subkutánne krvácanie.

Akné môže byť sprevádzané svrbením, odlupovaním a zápalom. V niektorých prípadoch začne koža v mieste vyrážok začať prasknúť a vločkovať. U detí sa na nohách, rukách, prstoch, chrbte, bruchu, krku, tvári, pápežoch vyskytujú pupienky a pľuzgiere (odporúčame čítať: prečo sa na rukách dieťaťa objavujú biele pupienky?). Lokalizácia vyrážok závisí od príčiny, ktorá ich spôsobila, a od závažnosti ochorenia.

Blistre na koži spôsobené infekčnými ochoreniami

Blistre na tele v dieťati sú často príznakom rôznych infekčných ochorení. V tomto prípade sú vyrážky sprevádzané ďalšími prejavmi. Infekčné vyrážky môžu vyzerať ako jednotlivé bubliny alebo zoskupené pupienky. Vzhľadom na vzhľad pľuzgierov a miest lokalizácie je možné posúdiť pôvodcu ochorenia. Typy infekčnej vyrážky s vysvetlením:

Herpes 1 a 2 typy

 • Povaha vyrážky: jednotlivé vodnaté pupienky alebo zoskupené vyrážky. Na začiatku ochorenia sú naplnené čírou tekutinou, po 1-2 dňoch naplnia hnisom. Otvárajú sa spontánne, na ich mieste sa vytvárajú dlhé neliečivé rany a krusty. Akné bolestivé, svrbenie.
 • Lokalizácia: najčastejšie v oblasti úst, pohlavných orgánov a pier, ale môže ovplyvniť aj iné oblasti.
 • Ďalšie príznaky: horúčka, bolesť hlavy, zápal lymfatických uzlín, všeobecná nevoľnosť.
 • Liečba: antivirotiká, antihistaminiká a antipyretiká.

pásový opar

 • Povaha vyrážky: skupina bublín s priehľadným obsahom, ktorá sa stáva zakalená počas 3-4 dní. Doprevádzané ťažkým pálením a bolesťou postihnutých oblastí. Krusty sa formujú po 2-3 týždňoch.
 • Lokalizácia: nervové uzliny na tvári a hlave, chrbte, krku, ramenách, krku, ramenách a nohách.
 • Ďalšie príznaky: bolesť hlavy, horúčka až do 39 stupňov, poruchy tráviaceho traktu, zápal lymfatických uzlín, slabosť.
 • Liečba: antivirotiká, antihistaminiká a antipyretiká.

Kuracie kiahne

 • Povaha vyrážok: malé bubliny naplnené ľahkou kvapalinou. Silne svrbenie. Rýchlo prasknú, na ich mieste sa objaví malá rana.
 • Lokalizácia: po celom tele.
 • Ďalšie príznaky: horúčka, zriedkavo - kašeľ.
 • Liečba: Vezikuly sa liečia antiseptickými, predpísanými antialergickými liekmi.

streptoderma

 • Charakter vyrážky: hnisavé bodky alebo pľuzgiere do 10 centimetrov. Vyrážka spôsobuje pálenie a svrbenie.
 • Lokalizácia: najprv na tvári, potom sa rozšírila po celom tele.
 • Ďalšie príznaky: intoxikácia tela, teplota až 38-39 stupňov, lymfadenitída.
 • Liečba: antibakteriálne masti, antibiotiká, antipyretiká, hypoalergénna strava, liečba vyrážky so zeleným, boritým alkoholom.

enterovírus

 • Charakter vyrážky: vyrážka s čírou tekutinou.
 • Lokalizácia: v rôznych častiach tela a slizníc.
 • Ďalšie príznaky: bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, horúčka.
 • Liečba: imunomodulátory, antibiotiká, lieky zamerané na elimináciu symptómov.

pemphigus

 • Charakter vyrážok: priehľadné vodnaté blistre s červeným okrajom.
 • Lokalizácia: na začiatku ochorenia - v ústnej dutine, potom - na rukách, nohách, žalúdku.
 • Ďalšie príznaky: slabosť, horúčka.
 • Liečba: antivirotiká, glukokortikosteroidy, antihistaminiká, antipyretiká.

Felinoz

 • Povaha vyrážok: pľuzgiere s malou kôrkou. Zobrazí sa na mieste infekcie.
 • Lokalizácia: namiesto poškriabaniu mačiek.
 • Ďalšie príznaky: zápal lymfatických uzlín, intoxikácia tela.
 • Liečba: protizápalové a antibakteriálne látky, antialergické lieky.

Vodné pupienky sa môžu vyskytnúť v dôsledku infekcie parazitmi. Bublinová vyrážka na bruchu, nohách a medzi prstami a prstami spôsobuje roztrhnutie svrbenia. Vyrážka je veľmi svrbivá, najmä v noci. Blistre sa niekoľko dní po objavení premenia na ružové škvrny. Liečte ochorenie externými prostriedkami (napríklad masťou benzylbenzoát) a antihistaminikami.

Huba v nohe sa môže objaviť s malými vodnými pľuzgiermi na nohách a podpätkoch. Plesňová infekcia môže preniknúť do tela pri návšteve verejných bazénov alebo telocvične. Často je sprevádzané svrbením a zmenšovaním kože. Liečte infekcie na nohe antifungálnymi masťami a gélmi, niekedy aplikujte tablety.

Vyrážky neinfekčnej povahy

 • Malé vodnaté pryschické u novorodencov a detí spôsobujú potenie. Vzniká ako dôsledok prehriatia a nesprávnej starostlivosti o dieťa. V staršom veku je tento fenomén menej častý. Eliminácia tampónu pomocou sušiacich látok (odfarbenie liečivých rastlín, práškov, masti).
 • Alergická vyrážka močového mechúra je sprevádzaná opuchom, svrbením, začervenaním a odlupovaním kože. Choroba môže spôsobiť potraviny, chemikálie pre domácnosť, kozmetické prípravky a lieky. Výraznou črtou alergického vyrážky je to, že po odstránení príčiny vyrážky zmizne. Liečte alergiu s antihistaminikami.
 • Úleky na telo dieťaťa sú jedným z typov alergickej reakcie organizmu. To sa prejavuje bielymi vodnými bublinami, ktoré pripomínajú uhryznutie hmyzom. Lokalizovaná vyrážka na rôznych miestach tela. Jeho vzhľad môže byť tiež spôsobený nervovými šokmi, reakciou na krvné transfúzie, kontaktom s výparmi chemikálií.
 • Polovica novorodencov je postihnutá toxickým erytémom 2. deň života. Jedným z prvkov choroby je vodnatý blister s hnisavým obsahom. Dôvody tohto javu nie sú úplne pochopené. Nezamestnaný novotvar pár dní po výskyte. Pri ďalšej liečbe nepotrebuje a nespôsobuje komplikácie.
 • Keď sú potrubie potných žliaz zablokované, tvoria malé svrbiace bubliny. Blistre v dieťati sú lokalizované na rukách, nohách, rukách a podložkách prstov (odporúčame si prečítať: prečo sa objavujú pľuzgiere na dlani dieťaťa a ako s nimi zaobchádzať?). V medicíne je tento jav známy ako dyshidróza alebo ekzém. Rôzne faktory vedú k rozvoju ochorenia: duševné a fyzické preťaženie, nervové šoky, imunitné poruchy, alergie, ochorenia endokrinného systému.

Vodné pupienky v dôsledku vonkajšieho vplyvu

Vodné blistre na rôznych miestach pokožky dieťaťa sa môžu objaviť v dôsledku popálenia. Charakteristickým rysom takýchto útvarov je to, že sa prejavujú na miestach priameho kontaktu s podnetom. Oblasť ovplyvnená a stupeň závažnosti závisí od typu popálenia.

Popáleniny sú rozdelené na tieto typy:

 • Je slnečno. Vyzerajú po dlhom pobyte na slnku na holé koži. Vezikuly vznikajú po niekoľkých dňoch. Môže byť sprevádzaná horúčkou a svrbením.
 • Thermal. Sú výsledkom kontaktu s pokožkou horúcimi povrchmi. V oblastiach horenia dochádza k ostrým bolestiam.
 • Chemical. Vyskytujú sa pri vystavení toxickým látkam spôsobeným ľudskou činnosťou. Symptómy zahŕňajú: bolesť v léziách, opuch, bolestivý šok, veľké vodnaté pľuzgiere. Pri vystavení toxickým plynom a žiareniu môže byť celý organizmus omamný.
 • Popáleniny z rastlín. Blistre sa prejavujú po tom, ako sa osoba dotkne rastliny (napríklad žihľavy, kravy, ricínka, bobule delfínov, foxglove listy, drogy).

Ak dieťa nosí nepríjemné topánky, môže mať na nohách kosti a pľuzgiere. Vznikajú na miestach, kde dochádza k intenzívnemu treniu. Ak chcete zabrániť opuchom, mali by byť deti správne vybraté.

Ďalšie príčiny vyrážky

V dospievaní je tvorba vyrážky s hnisavým obsahom spôsobená hormonálnymi zmenami v tele. Z toho istého dôvodu majú novorodenci milióny, ktoré nakoniec prechádzajú. Dospievajúce dievčatá majú niekedy vodné pľuzgiere na pokožke hlavy, nohy a v bikinách vďaka mechanickému odstraňovaniu chĺpkov. Ďalšie príčiny vyrážky zahŕňajú:

 • škrípanie hmyzom;
 • dlhodobé používanie liekov;
 • podchladenie;
 • nervové poruchy (neurodermatitída);
 • dysfunkcia orgánov vnútornej sekrécie;
 • hormonálne poruchy;
 • ochorenia funkčných systémov tela;
 • metabolických porúch.

Mnohí rodičia spája vodné pupienky s chorobou, ktorá nesie podobný názov - kvapkanie. Táto choroba sa však nepovažuje za kožnú patológiu. Dropsy sú vyjadrené vo forme opuchu v dôsledku nadmernej akumulácie tekutiny, ktorá sama o sebe neopúšťa. Príčinou choroby je porucha lymfatického systému.

Preventívne opatrenia

Predvídať výskyt vyrážok u detí je nemožné. Môžete však znížiť ich šance na minimalizáciu. Posilnenie imunity a včasné preventívne očkovania pomôžu vyhnúť sa mnohým infekčným chorobám.

Deti by mali čo najskôr vysvetliť, že nemôžete jesť a piť z niekoho iného pokrmu, nenosiť svoje veci, je to jeden sladký pre dvoch. Detské topánky a oblečenie by mali byť vyrobené z prírodných materiálov vhodných pre vekové a klimatické podmienky. Slnko má škodlivý účinok na mnoho patogénov, ale deti by mali užívať opaľovanie dávkované.

Ak sa na telo dieťaťa objavia vyrážky, čo najskôr sa poraďte so špecialistom. Ak chcete vytlačiť obsah pľuzgierov, je to nemožné, je potrebné dohliadať na to, že dieťa nečesalo pryshchiki. Ak existuje podozrenie z infekčnej povahy vyrážok, komunikácia pacienta s ostatnými pacientmi by mala byť obmedzená.

Žiadne alergie!

lekárska príručka

Vyrážka vo forme bubliny s čírou tekutinou

Symptóm infekčných a alergických ochorení - vodné bubliny na tele, naplnené priehľadným alebo zakaleným obsahom. Po otvorení a sušení sú kôrky bielej alebo hnedej farby. Liečba závisí od povahy vyrážok, ale v každom prípade preraziť alebo inak porušiť integritu bublín nemôže. Vytečená tekutina môže obsahovať infekčné vírusy a infekcia baktériami zvyšuje zameranie zápalu, zabraňuje hojeniu kože.

Tvorba dutín je zvýšená nad okolitou kožou, obsahuje priehľadnú alebo farebnú sérovú tekutinu. Priemer je od 1 do 3-5 mm. Na samom začiatku sú z tela pokryté vodnaté vezikuly s filmom pokožky, plochy kože v podklade a okolo sa zapália. Ak sa vezikula otvorí v priebehu jej vývoja, dochádza k erózii vo forme ružovo-červeného machu.

Oddelenie epidermy je dôsledkom pretrhnutia väzieb medzi bunkami pod vplyvom nahromadenej tekutiny. Pri vírusových alebo plesňových infekciách dochádza k zničeniu špicatých vrstiev na hranici s dermis. V tomto prípade serózny obsah obsahuje infekčné agens a mŕtve bunky. Keď prvky vyrážky vyschnú, váhy zostávajú, kôry, po páde z kože zachováva ružovú alebo bledú farbu na chvíľu. Jazvy zvyčajne nezostávajú, ak sú správne uzdravené.

Medzi hlavné príčiny akumulácie tkanivovej tekutiny pod krytom vezikuly sú alergické reakcie (žihľavka, toxikémia, kontaktná dermatitída).

Jednotlivé vodné vezikuly na tele sa môžu premeniť na pľuzgiere alebo pľuzgiere. Druhá je veľká veľkosť - viac ako 5 mm. Takéto prvky sú charakteristické pre pemfigus, epidermofíziu chodidla a iné ochorenia. Pustuly alebo pustuly - kavitárne prvky obsahujúce hnisavý a nie serózny exsudát pod krytom. Zápal sa rozširuje aj na hypodermis.

Pustulka je naplnená zmesou živých a mŕtvych leukocytov, baktérií, produktov ich metabolizmu, toxínov a bielkovín. Smrť kožných buniek obvykle vyvoláva stafylokokovú infekciu. Transformácia vezikuly do abscesu je možná s vývojom zápalového procesu a akumuláciou leukocytov v seróznej tekutine. Blistre z blistrov sú charakterizované hustým obsahom, nedostatkom dutiny. Takéto prvky kožných vyrážok sú charakteristické pre hormonálne a metabolické poruchy v tele, imunopatologické procesy.

Prebodávanie prvkov vyrážky spôsobuje, že je ťažké vytvoriť kosti a liečiť sa. Vstup stafylokokov a streptokokov vedie k vzniku abscesov.

Vezikuly a pľuzgiere sú príznaky mnohých chorôb a stavov. Zvyčajne vodnaté bubliny na tele obsahujú priehľadný exsudát, ktorý sa objavuje na zmene alebo nezmenenej koži, sprevádzaný svrbením. Pri ochoreniach s vírusovou etiológiou dochádza najskôr k začervenaniu po 24-72 hodinách vezikúl.

Blistre s alergickou reakciou na potraviny, rastliny, liečivé látky sa môžu niekoľko hodín zotaviť bez liečby. Vzhľad blistrov a pľuzgierov je niekedy spojený s tlakom, trením s odevom alebo inými mechanickými podnetmi na tenkej, citlivej koži.

Podľa charakteru vyrážky môžu skúsení lekári určiť ochorenie:

 • skupina vezikúl na zapálenej koži - herpetická infekcia,
 • vezikuly na perách a krídlach nosa, závažné svrbenie - herpes simplex;
 • početné jednokomorové, rýchlo sa vyskytujúce vezikuly na tele dieťaťa - kuracia kiahňa;
 • vezikuly s čiernym bodom v strede - molluscum contagiosum (vírusová infekcia);
 • svetlé ružové alebo priehľadné svrbivé vodnaté pľuzgiere na rukách a nohách - dyshidroza;
 • multi-komorové vezikuly - neštovice (porazená choroba);
 • sčervenanie, opuch kože, pľuzgiere a vezikuly - alergické dermatózy;
  ťažké svrbenie, vodnaté vyrážky na koži rúk a brucha - svrab.

Ak sa bubliny nepoškriabajú, nevypláčajte pneumatiky, potom o pár dní neskôr začne prirodzená regresia prvkov vyrážky. Keď kontakt s alergénom pokračuje, oblasť zápalu zachytáva nové oblasti pokožky, počet vezikúl rastie. Je potrebné vysledovať, aké produkty, lieky, fyzické alebo iné faktory posilňujú symptomatológiu.

Zmierňuje svrbenie a pálenie antihistaminikami na príjem, ochladzovanie a upokojenie pleti, gély na vonkajšie použitie.

Vezikuly - charakteristický, ale nie jediný príznak infekčných, alergických a iných chorôb. Infekcie ovčích kiahní, osýpok, rubeoly, enterovírusov sú sprevádzané všeobecnou malátnosťou, horúčkou, respiračnými symptómami.

Výrazne horšie celkové zdravie pri herpes zoster (herpes zoster - druhá fáza vývoja vírusu varicella-zoster). Malé vodné bubliny na svrbení tela, bolesť sa vyskytuje v oblastiach nervových zakončení.

Keď svrab, prvé prvky vyrážky sa vyskytujú medzi prstami rúk, na zápästiach. Kombinácia a nedostatok liečby vedie k šíreniu klíšťat po celom tele. Liečba lokálnej aplikácie na postihnuté oblasti sírnej masti.

V prípadoch metabolických porúch a hormonálnej dysfunkcie s neurodermatitídou sa vyrážky stávajú chronickými. Pacient potrebuje konzultácie s množstvom lekárov - dermatológov, terapeutov, endokrinológov, gynekológov alebo andrologov. Lekár predpíše etiotropickú liečbu na odstránenie príčin ochorenia, ako aj prostriedky na odstránenie vyrážok:

Vodnaté vezikuly na nohách majú iný pôvod (etiológia). Zvyčajne sa v prípade infekcie hubami vyskytujú takéto vyrážky. Infekcia sa ľahko šíri v teplých vlhkých podmienkach verejných kúpeľov, sauny, bazény. Bublina tvar tinea pedis sú liečení protiplesňových masti a prášky, sa antihistaminiká ak pľuzgieriky silne svrbí.

Je ťažké vyliečiť nadmerné potenie a vyrážky, ku ktorým dochádza pri nadmernom pocení. Vezikuly sa objavujú na dlanech rúk, tváre, krku, brucha. Choroba je nebezpečná hnisavosť, metabolické poruchy postihnutej kože.

Spálenie ohniska je jednoduchšie sa vyhnúť, než vyliečiť. Nepoužívajte slnenie a procedúry v soláriu. Po dlhšom slnečení je stav pokožky uľahčený lotion s infúziou šalvie, levandule. Môžete použiť krém "Bepanten" na sčervenú pokožku.

Erupcia vo forme vezikúl - signál o chorobách

Malé vyrážky na koži vo forme vodnatých pľuzgierov u dospelých alebo dieťaťa môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Bubliny, ktoré spôsobujú svrbenie, sa môžu objaviť na bruchu, na koži tváre, nôh, rúk, chrbta a intímnych oblastiach. Vezikuly môžu byť vodnaté, obsahujú kvapalinu žltej farby alebo priehľadné, môžu byť aj husté, na vonkajšej strane vyzerajú červené.

Najnebezpečnejšie pre človeka zvážiť tri autoimunitné ochorenia:

 • pemphigus
 • Bulózny pemfigoid
 • Herpetiformná dermatitída

Druh choroby imunitného systému, keď obranná reakcia tela je zameraná na boj so zdravými bunkami a tkanivami tela.

Pemfigus je zriedkavé ochorenie, ktoré môže viesť k smrti. Ochorenie sa vyznačuje tým, že sa na koži a slizniciach úst majú veľké množstvo vezikúl, ktoré majú rozdielne veľkosti.

Existujú zariadenia, ako kavitačný zariadenie, ktoré sa odštiepi pomocou zvukových vibrácií tukových buniek, formovanie bublín v ňom, ktorý rozbiť tuku a tuk z vnútri výstupu buniek prostredníctvom lymfatického systému.

príznaky

 • Vzhľad transparentných bublín alebo tekutín naplnených býkov rôznych veľkostí.
 • Peeling spots.

Prvý prejav ochorenia sa môže zistiť v ústnej dutine. Keď sa vezikuly objavia na sliznici v ústach, stávajú sa bolestivými vredmi. Toto ochorenie sa rýchlo šíri cez povrch kože. Toto je diagnostikované vizuálne, ale mikroskopické štúdie sú potrebné na potvrdenie diagnózy.

Bulózny pemfigoid

Autoimunitné ochorenie je charakterizované vyrážkami vo forme vezikúl. Choroby sa vyskytujú iba u starších ľudí.

Choroby sa objavujú iba na koži. Keď sú bubliny ochorenia napäté a na koži medzi nimi je sčervenanie a opuch.

Na diagnostiku ochorenia je potrebné mikroskopické vyšetrenie vzoriek kože.

Aj autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa vytvárajú malé svrbivé bubliny a pľuzgiere.

Toto ochorenie sa postupne rozvíja, začína na lakte, kolenách, na šírku, dolnej časti chrbta a zadku, sprevádzané ťažkým svrbením.

Diagnózu možno urobiť na základe štúdie o čerstvej kožnej vzorke, v ktorej bude viditeľná akumulácia protilátok vo svojej štruktúre.

Okrem týchto chorôb pľuzgiere sa objavujú v ďalších ochorení, ako sú ovčie kiahne, bulózne impetigo, akútna kontaktnej dermatitídy, pemfigu, svrabu, dermatitis herpetiformis, herpes zoster. V prípade, že koža sa objavili malé bublinky - to je dôvod, prečo sa ihneď poradiť s dermatológom, môžete tu. Ak sa vezikuly objavili na genitáliách, potrebujete pomoc dermatovenerologa.

Je ľahké byť zdravý!

Vyrážky na koži vo forme bubliniek môže byť svedčiace o rôznych chorôb, ktoré sú takmer vždy signalizujú poruchu vo vnútorných orgánoch. V závislosti na tom, čo choroba spôsobená týmito "rany", ktoré sú lokalizované na rôznych miestach: na tvári, slizníc (vrátane pohlavných), v slabinách a podpazuší, rovnako ako v iných častiach tela. Táto vyrážka môže nastať v dôsledku rôznych faktorov. Pozrime sa na ne.

Vezikuly s veľmi rozdielnymi rozmermi - od veľmi malých až po veľké bubliny s kvapalinou vo vnútri - sa môžu vyskytnúť v dôsledku tepelných alebo chemických popálenín. Je to fyzický faktor. Ďalšou spoločnou príčinou sú baktérie, vírusy a patogénne huby. Choroby vnútorných orgánov, ohniská lokálnej infekcie, dysfunkcia nervového a endokrinného systému, cievne lézie sú vnútornými faktormi. V každom prípade, bez ohľadu na to, aké kožné vyrážky vo forme vezikúl sú spôsobené, mali by sa okamžite obrátiť na lekára infekčnej choroby alebo dermatológ. Len odborník bude schopný určiť skutočnú príčinu patológie a predpísať správnu liečbu.

Zoznam chorôb, ktoré dávajú takýto príznak, je pomerne rozsiahly. Patria medzi ne:

- svrab (dve vezikuly sú umiestnené vedľa seba vo vzdialenosti od 3 do 5 milimetrov, svrbenie);

- kuracia kiahňa alebo, ako sa tiež nazýva, ovčie kiahne (infekčná infekčná choroba);

- pemfigus (jednotlivé veľké blistre so zakalenou kvapalinou vnútri, môžu dosiahnuť veľkosť s vlašskými orechmi);

- ochorenie poškriabaniu mačiek (vyrážky na koži vo forme vezikúl, papulov alebo pustúl, ktoré vznikajú v mieste zhryznutia alebo škrabancov zvieraťa);

- drogová toxémia (alergia na lieky);

- herpetiformná dermatitída alebo herpes (často sa vyskytujú na perách, tiež vylučujú herpes genitálie);

- akútna kontaktná dermatitída;

- žihľavka (môže byť sprevádzaná horúčkou, výtokom z nosa alebo únikom asymptomaticky);

Bublinové vyrážky na koži sa liečia zvyčajne dvoma spôsobmi (bez ohľadu na etiológiu). Po prvé, je potrebné pracovať priamo na príčine choroby. V tomto prípade lekár určí liečbu, ktorej sa musíte obrátiť, aby ste našli vyrážky na koži vo forme vezikúl. Druhým spôsobom je dodržiavanie hygieny, ako aj liečba vyrážok s liekmi, ktoré vymenujú špecialistu. Pri návšteve lekára, sa zistilo, že vyrážka je spôsobená vplyvom alergénne faktora, je potrebné prijať všetky opatrenia na obmedzenie, alebo ešte lepšie - vyhnúť sa kontaktu s látkou, ktorá spôsobila takúto reakciu. Môžu to byť výrobky, chemikálie pre domácnosť, domáci prach, rastliny a dokonca aj zvieratá alebo hmyz. V tomto prípade bude nadbytočné a prijatie antihistaminík, predtým, než sa začne konzultovať s lekárom.

Erupcia na tele v podobe vezikúl môže byť veľmi často spojená s alergickou reakciou tela na určitý stimul. Ale alergia nie je vždy príčinou vyrážky. Kožné vyrážky môžu naznačovať nástup dermatologickej choroby. Ak chcete zistiť príčiny vzniku vezikúl na koži, vždy sa musíte poradiť s lekárom, pretože takéto prejavy môžu byť príznakmi nebezpečného ochorenia.

Výskyt vyrážok na koži uľahčujú dve skupiny faktorov:

 • externý. Mechanické, chemické, fyzikálne účinky na epidermis vedú k vzniku vyrážky.
 • interný. Vyrážka na koži je dôsledkom chorôb vnútorných orgánov alebo infekcií.

Existuje mnoho ochorení, ktoré spôsobujú bubliny. Ako už bolo spomenuté vyššie, tieto ochorenia sú často alergické. Patria medzi ne:

 • Alergická kontaktná dermatitída.
 • Atopická dermatitída. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú náchylní na alergické ochorenia.
 • Herpetická dermatitída. Prvkami vyrážky sú vezikuly, pustuly a erytematózne formácie. Akné sa vyskytuje na ohyboch končatín, tváre a krku.
 • Numulárna dermatitída. Prvky vyrážky: pustuly a vezikuly, ktoré obsahujú hnisavé prvky. Takéto vyrážky sa vytvárajú na zadnej strane dlane.
 • Mykotická dermatitída - zrejmá alergická reakcia na hubu. Najčastejšie sa objavuje na dlani.
 • Polymorfný erytém - toto ochorenie sprevádza akútne zápalové ochorenia dermy. Vo vnútri je biely obsah. Prvky vyrážky: papuly, erytematózne makuly, pľuzgiere. Najčastejšie sa objavujú na nohách, dlaňach, tvári a krku.
 • pásový opar. Prvky vyrážky: uzliny a erytém, o niekoľko dní neskôr sa vyskytne bublina. Pokrýva končatiny a hrudník.

Pôpky sa môžu vyskytnúť s rôznymi patológiami. Zvážte najčastejšie z nich:

 • opar. Najčastejšie sú vedľa ústnej dutiny vezikuly. V neskorších štádiách genitálnej oblasti.
 • popáleniny. Po spálení sa v určitej oblasti objavia vezikuly a pľuzgiere sú sprevádzané silnou bolesťou a opuchom.
 • Kusy hmyzu. Po zhryznutí sa objaví papulka a neskôr vezikula.
 • svrab. Na erytematóznych miestach pokožky sa objavujú malé vezikuly.
 • pásový opar. Najprv sú papuly. Ďalej sú transformované do vezikúl s priehľadným prvkom, ktorý sa následne stal zakaleným.
 • melanóza. Po poškriabaniu domácich zvierat alebo kusu sa vytvorí malá papula, potom sa zmení na pustú s bahnitým obsahom.
 • Autoimunitné ochorenia. Erupcie majú vplyv na kožu a sliznice. Vyskytujú sa bubliny a buly, sprevádzané svrbením;
 • Bulózna epidermolýza. Ochorenie sa prejavuje tvorbou pľuzgierov a eróziou na koži.

Takéto vyrážky na tele sa nazývajú exantémy. Sú sprevádzané viacerými chorobami, na základe ktorých sa rozlišuje niekoľko typov vyrážok:

 • Erupcia vo forme škvrny. Sčervenanie kože v určitej oblasti tela, sprevádzané krvou.
 • Papula (uzlík) - nadstavba nad pokožkou, utiahnutie pokožky na tele.
 • vredy - nahromadenie hnisu v tkanivách epidermis, ktoré tvoria vyrážku, pľuzgierovité abscesy.
 • nádor - prvok bez dutiny, je hlboko v koži, preto zanecháva jazvu na tele, 0,5-1 cm v priemere.
 • pľuzgier Derivácia bunky. Vyskytuje sa pri zapálení pokožky. Má guľatý alebo nepravidelný tvar.
 • Melón (vodnatá bublina) Symetrické vyrážky vo forme vezikúl, ktoré prechádzajú do abscesov. Vyskytuje sa na dlaniach a nohách.

Výskyt vyrážky na rukách vo forme bublín je prvým príznakom alergie, pretože ruky majú priamy kontakt s vonkajším svetom. Tiež príčinou vyrážky vo forme vezikúl na rukách môže byť nadmerná spotreba cukru a pravidelný kontakt s chemikáliami. Často výskyt vyrážky sprevádza ďalšie príznaky:

 • zvýšenie teploty;
 • svrbenie kože;
 • triaška;
 • porucha stolice;
 • slabosť;
 • kašeľ.

Faktory počasia, nekvalitné výrobky, ako aj stresové situácie môžu vyvolať vyrážku.

Bublinová vyrážka na rukách je veľmi častá. Stáva sa to:

 • vo forme priehľadných alebo červených bublín;
 • hnisavý alebo suchý;
 • vo forme veľkých alebo malých bublín.

Dôležité je aj miesto, kde sa objavila vyrážka (na predlaktie, dlane, lakte atď.).

Vyrážky na rukách sa môžu objaviť z rôznych dôvodov. Aby liečba bola účinná, je potrebné vedieť presne to, čo spustilo začiatok vyrážky. Bez pomoci kvalifikovaného odborníka je však mimoriadne ťažké to odhaliť. Neodkladajte návštevu lekárovi, lebo zanedbané ochorenia môžu spôsobiť vážne komplikácie. Lekár predpíše vyšetrenie na stanovenie diagnózy a určenie účinnej liečby.

Vyrážka v žiadnom prípade nemôže byť poškriabaná, ak obsah bubliny padá na iné časti tela, choroba sa rozšíri. Ak je bublina poškodená, bude neskôr jazva.

Aby sa takýto problém nestretol, je potrebné dodržiavať určité odporúčania:

 • Po prvé, musíte dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, pretože vonkajšie faktory výrazne ovplyvňujú naše zdravie. Koža je ochranná vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu škodlivých mikroorganizmov, básnik sa musí starať o ňu.
 • Je potrebné dodržiavať pravidlá hygieny v intímnych vzťahoch, pretože nie každý môže byť 100% istý sexuálnym partnerom.
 • Starajte sa o zdravie domácich miláčikov a sledujte ich.
 • Je potrebné venovať pozornosť používaniu rôznych chemikálií. Je dôležité vedieť, na ktorú z nich ste alergický.
 • V dome alebo apartmáne je potrebné odstrániť všetky dráždivé látky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. Častejšie sa môže objaviť na potravinových produktoch, alkoholických nápojoch, chlpov zvierat, prachu, chemických látkach atď.

Treba pamätať, že ak sa nestaráte o svoje zdravie, nikto ho nemôže vrátiť. Závažné ochorenia môžu začať s malými symptómami, ako je vyrážka na koži vo forme vezikúl.

Možné príčiny pľuzgierov a pľuzgierov na tele

Výpadky vo forme pľuzgierov na koži často signalizujú nástup vývoja v tele vážnej choroby.

Rozlišujú sa vo veľkosti a obsahu a ich vzhľad môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi. Zápal zápalu je ovplyvnený liekmi, ale niekedy sa samozrejme uvoľňuje v priebehu času, to všetko závisí od zdroja vyrážky.

Možné príčiny vyrážok s bublinkami

Každá tvorba bublín na koži - príznaky patologických procesov prebiehajúcich v tele. Najčastejšie v takých vyrážkach existuje priehľadný exsudát a ich vzhľad je sprevádzaný svrbením.

Pri ochoreniach, ktoré majú vírusovú etiológiu, je výskyt sčervenania charakteristický v počiatočných štádiách infekčnej aktivity a tvorba vezikúl za dva dni.

 • alergie;
 • mechanický účinok odevu alebo iných dráždivých látok na citlivé oblasti pokožky;
 • choroby;
 • škrípanie hmyzom;
 • popáleniny.

Ľudia sa obrátia na lekára len vtedy, ak sa vyskytne nepríjemné pocity, ktoré ovplyvňujú každodenný život, a v iných prípadoch sa podieľajú na samoliečbe. Toto správanie zabraňuje formulácii správnej diagnózy a predlžuje obdobie obnovy.

Dlhodobý pobyt pod slnečnými lúčmi často vyvoláva tvorbu bublín naplnených kvapalinou. Ultrafialové zariadenie spôsobuje poškodenie kože a spôsobuje popáleniny.

Po niekoľkých dňoch sa vyrážky roztrhnu a tekutina vo vnútri vyteká. Popáleniny sú často sprevádzané silnou bolesťou kvôli smrti nervových zakončení. Poškodené miesta na tele sa začínajú odlupovať, vytvárajúc nové bunky pod nimi.

Ďalšou príčinou popálenia môže byť vystavenie pokožky horúcej kvapaline, plynom (viď foto). Pri druhom stupni poškodenia tela má dospelá osoba alebo dieťa pľuzgierovité vyrážky.

Oblasť okolo nich výrazne stmavne a zväčšuje sa. Tekutina obsiahnutá vo vnútri, koaguluje v priebehu času, nadobúda želé podobný tvar a žltý odtieň. Bolestivé pocity ustupujú po niekoľkých dňoch.

sudamen

Takáto choroba najčastejšie postihuje novorodencov. Je sprevádzaný vzhľad na krku, chrbte, v oblasti kožných záhybov bielych vezikúl, ktorých priemer nepresahuje 2 mm (viď foto). Výskyt takejto vyrážky je dôsledkom prehriatia detí alebo pri styku s odevom.

Potenie nie je sprevádzané pocitom nepríjemných pocitov. Postupom času sa tieto bubliny otvárajú a ich obsah nasleduje. Následne v plytkých zónach sú plytké rany, cez ktoré môže infekcia preniknúť.

Vznik potenia v dospelosti je sprevádzaný tvorbou mäsitých vezikúl. Zanedbávaná forma ochorenia sa vyznačuje vyplnením vyrážky hnisom alebo dokonca krvou a postihuje veľké oblasti tela.

opar

Toto ochorenie je vírus, ktorý môže postihnúť sliznice v ústach, nosa, genitáliách a iných častiach tela (pozri fotografiu). Infekcia je sprevádzaná množstvom vyrážok, ktoré spôsobujú svrbenie, pálenie alebo bolesť. Na koži sa objavujú malé červené blistre veľkosti.

Na konci času vyrážka vysuší a na jej mieste vznikne kôrka alebo boľavka. Prebiehajúce formy ochorenia spôsobujú horúčku, slabosť a nevoľnosť.

Asi 90% populácie sú nositeľmi vírusu. Nie všetci ľudia čelia klinickým prejavom. Infekcia môže zostať v tele dlhší čas a v žiadnom prípade sa nevyjadruje, ak je imunita človeka silná. Len s poklesom ochranných síl sa vírus stane aktívnym a začína sa množiť, čo vedie k rôznym kožným léziám.

Herpesové prejavy závisia od typu:

 1. V 1 type osoby je vyrážka v oblasti ústa, krídla nosa. Šírenie infekcie môže sprevádzať teplota, svalová slabosť a bolesť.
 2. Pri infekcii typu 2 je ovplyvnená oblasť genitálií. Pacienti majú pocit pálenia, svrbenia a bolesti v dolnej časti brucha av dolnej časti chrbta. U žien sa pred očami a perami objavujú lézie. Chronická forma vírusu v neprítomnosti liečby môže viesť k vzniku rakoviny krčka maternice.

Ovčie kiahne a šindle

Vývin varixov je spôsobený herpes typu 3. Choroba postihuje hlavne deti do 10 rokov, ale niekedy sa vyskytuje u dospelých. Na začiatku vývoja kiahní má človek horúčku, môže sa vyskytnúť kašeľ, vyrážka sa vytvára po celom tele. Vznikajúce bubliny s čírou kvapalinou spôsobujú vážne svrbenie. Na konci času začnú praskat a tvoria malú ranu na tele.

V štádiu zotavenia sa na mieste vyrážky objaví kôra, ktorá potom zmizne a za tým nezanechá žiadne stopy.

Jazvy sa vytvárajú iba vtedy, ak sú blistre kartáčované. Po ochorení ustúpi, osoba je tvorená na jej celoživotnú imunitu. Napriek tomu sa ovčie kiahne môže opakovať a prejaviť sa vo forme herpes zoster, ak obranyschopnosť tela oslabuje.

Pre šindle je charakteristický výskyt lézií v zóne trigeminálneho a interkostálneho nervu. Vyrážky sú naplnené bublinami so zakalenou tekutinou. Faktory, ktoré môžu spôsobiť ich vznik, môžu byť hypotermia alebo prudké zníženie imunity.

Táto choroba sa môže zintenzívniť pre každú piatu osobu, ktorá kedy mala ovčie kiahne. Existujú však prípady vývoja zbavujúce sa bez ohľadu na kiahňovú neštovicu.

Počiatočná fáza ochorenia trvá 4 dni. Človek počas tohto obdobia cíti chlad, môžu byť poruchy tráviaceho systému, nárast teploty a slabosť.

Ďalším štádiom choroby je sprevádzanie vzhľadu malých škvŕn o veľkosti, ktoré pokrývajú tvár, zadok a krk. Charakteristickým znakom lichenov je prítomnosť bolesti v postihnutých oblastiach v dôsledku vplyvu patogénnych mikroorganizmov na nervové zakončenia.

Video o kiahne od Dr. Komarovského:

Baktérie a parazity

Tvorba vezikúl na povrchu kože je uľahčená nasledujúcimi parazitickými ochoreniami:

 1. Felinoz. Patologický proces sa tiež nazýva choroba poškriabania mačiek. Pri kontakte s domácimi zvieratami dochádza k infekcii. Baktérie prenikajú cez miesta uhryznutí, škrabancov. Na svojom mieste sa následne vytvorí vyrážka. Po chvíli klesne. Po niekoľkých týždňoch dochádza k nápadnému zvýšeniu veľkosti lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v oblasti krku, lakťa pod podpazuší.
 2. svrab. Toto ochorenie sa vyznačuje vyrážkou. Infekcia je prenášaná cez roztoč, ktorý, ak sa dostane na kožu, poškodí ju a urobí mikroskopické pohyby. Rashes neustále svrbenie, čo spôsobuje sčervenanie. Akékoľvek zámerné poškodenie pľuzgierov vedie k rozšíreniu roztočov.

alergie

Podobné príznaky kože sa vyskytujú pri kontakte s prachom, chemikáliami, potravinami, rôznymi inými alergénmi. Dermatitída je sprevádzaná tvorbou vezikúl. Vyrážka môže byť reakciou na uhryznutie mnohých hmyzu.

Charakteristickým znakom alergie z patologického procesu je zmiznutie symptómov takmer okamžite po ukončení kontaktu s provokujúcim podnetom.

Nové vyrážky sa v tomto prípade nevyskytnú a predchádzajúce začnú vysušovať a zmiznú úplne.

Ak účinok alergénu nebol odstránený, dermatitída sa rozvíja, postihuje iné oblasti kože a spôsobuje výskyt pľuzgierov a vredov.

Autoimunitné ochorenia

Také patologické stavy sú charakterizované stavom, v ktorom imunita odoláva vlastným tkanivám tela.

Výskyt vyrážky sa vyznačuje troma hlavnými ochoreniami:

 1. pemphigus.

Táto patológia je sprevádzaná postihnutím a smrťou. Hlavným klinickým prejavom je tvorba slizníc v ústach a na tele vezikúl rôznych veľkostí. Po určitom čase sa na mieste výtoku vyvíjajú vredy.

 • Bulózny pemfigoid. Toto ochorenie je charakterizované výskytom vyrážok vo forme vezikúl, ktoré navonok pripomínajú úľ.
 • Herpetiformná dermatitída Táto patológia je sprevádzaná vločkovými bublinami, ktoré vznikajú v oblasti lakťov, kolená a postupne sa šíria do chrbta, na šírku a pokrývajú zadok. Pacient je konfrontovaný s intestinálnymi poruchami, trpí depresiou, poruchami spánku a horúčkou.
 • Plesňové infekcie

  Huby, ktoré postihujú kožu, predstavujú rôzne druhy. Najčastejšou z nich je kandida huba.

  Symptómom infekcie sú malé vezikuly, ktoré sa tvoria v záhyboch pokožky, ako aj na slizniciach. V oblasti ich vzhľadu dochádza k erózii.

  Ako sa liečiť?

  Taktika liečby závisí od povahy vyrážky. V niektorých prípadoch môže nastať prirodzená regresia vezikúl. Hlavnou prekážkou rýchleho vymiznutia vyrážky môže byť akékoľvek poškodenie jej prvkov.

  Ak je príčina kožných prejavov spojená s alergiou, mali by ste sa rýchlo zbaviť podnetu. V opačnom prípade rýchlo rastie počet vezikúl. Pre chorú osobu je dôležité zistiť, ktoré potraviny, lieky alebo faktory prispievajú k nárastu symptómov.

  V každom prípade pľuzgiere nemôžu preraziť alebo narušiť ich integritu, inak by oblasti s léziami rástli kvôli šíreniu patogénu spolu s tekutinou, ktorá unikla.

  Mechanické poškodenie kože

  Potenie a nevýznamné popáleniny sa nepovažujú za vážne choroby. Liečba takýchto patologických procesov sa môže uskutočňovať aj doma, a to nielen pomocou farmaceutických prostriedkov, ale aj ľudových metód.

  Odporúčania na liečbu popálenín:

  1. Jednou z účinných liekov na odstránenie lézií pred popáleninami je masť "Solcoseryl". Vďaka použitiu na injekčné liekovky je možné zabrániť infekcii. Po namazaní sa na postihnuté miesta aplikuje sterilný obväz.
  2. Nepoužívajte kožu aloe šťavy, kefír, kyslou smotanou alebo rastlinný olej.
  3. Zdravé oblasti okolo vyrážok by mali byť mazané peroxidom vodíka alebo jódom.

  Video o liečbe popálenín:

  Spôsoby liečby potenie:

  1. Na liečbu zápalových oblastí môžete použiť odvar z oblúka, dubovej kôry alebo harmančeka. Tieto liečivá majú nielen protizápalovú látku, ale majú tiež upokojujúci a sušivý účinok.
  2. Zóny s kriedou, ktoré sa nachádzajú v kožných záhyboch, by sa mali mazať mastencom alebo zemiakovým škrobom.
  3. Na účely dezinfekcie postihnutých oblastí je povolené používať prípravky obsahujúce oxid zinočnatý alebo kyselinu salicylovú.
  4. Lekárske odporúčania sú založené na použití masti s betametazónom, mentolom alebo gáforom, ktoré môžu znížiť svrbenie.

  Vírusové ochorenia

  Akákoľvek vírusová aktivita je oveľa jednoduchšie potlačiť pomocou liekov.

  Prípravky používané na jednoduchý herpes:

  • "Zovirax" a "Acyclovir", ktoré sa používajú nielen vo forme masti, ale aj tablety;
  • "Viferon" alebo "Interferón" (pre deti sa uvoľňujú mnohé antivirotiká vo forme sviečok).

  Na liečenie lichenov sa používajú aj vyššie uvedené prostriedky. Pri neznesiteľnom svrbení môže byť potrebné použitie analgetík ("Ibuprofen", "Naproxen" a iné).

  Slepičík nevyžaduje žiadnu liečbu. Hlavnou úlohou je zabrániť vyčerpaniu vyrážky s použitím zelene, ako aj roztoku manganistanu draselného. Podľa niektorých lekárov by choroba nemala byť sprevádzaná liečbou pľuzgierov. Stačí, aby ľudia čakali na nezávislé zmiznutie vyrážky.

  Bakteriálne a parazitické zamorenie

  Infekcia spôsobená penetráciou parazitov do tela je eliminovaná len medicínsky. Pre každý typ infekcie sa používa vhodná taktika:

  1. Felinoz. Na potlačenie tohto patogénu sa používajú antibakteriálne liečivá ("azitromycín", "gentamicín", "erytromycín"). Udržiavanie imunity je spôsobené použitím imunostimulačných liečiv.
  2. Svrab. Môžete sa zbaviť kliešťa pomocou vonkajších prostriedkov, ktoré sa majú aplikovať na čistý povrch pokožky. Pacienti aktívne používajú emulziu benzylbenzoátu, ktorá sa musí pretrepávať ďalších 10 minút do postihnutej oblasti. Po 10 minútach prestávke sa má postup opakovať a potom dať čisté oblečenie. Taktiež sa aktívne používa sírová masť. Je potrebné mazať celé telo, okrem hlavy, po dobu troch dní. Alternatívne prostriedky sú "Spregal" a "Krotamiton".

  Alergické reakcie

  Na elimináciu alergií sa používajú antihistaminiká. Ich použitie umožňuje eliminovať začervenanie, svrbenie a zabraňuje tvorbe nových oblastí vyrážky.

  Medzi populárne lieky patria:

  Hubové infekcie

  Výskyt hubových vyrážok sa vyskytuje iba v poslednej fáze aktivácie v tele infekcie.

  Po prvé ovplyvňuje črevo a potom sa prejavuje vo forme vezikúl na tele. Preto liečba takýchto ochorení nastáva perorálnymi liekmi.

  Úplné zotavenie je nemožné bez diéty, ktorá umožňuje vylúčenie sladkostí, mastných potravín, korenistých jedál.

  Autoimunitné ochorenia

  Takéto ochorenia nemožno odstrániť doma. Samoliečba založená na používaní ľudových receptov alebo liekov, ktoré sú v rozpore s lekárom, pomáha len zmierniť príznaky, ale nerieši hlavný problém.

  Lieky používané na terapiu:

  • "Flucinar", "Dermozolone" - sa používajú pre pemfigus;
  • "Prednisolón" alebo iné glukokortikosteroidy - potrebné na odstránenie pemfigoidných bulóznych;
  • Prípravky sulfónovej série, napríklad "Dapsone", sa používajú na herpetiformnú dermatitídu.

  Vyriešiť autoimunitné ochorenia vo väčšine prípadov je možné len prostredníctvom hormonálnych liekov, vybraných špecialistom po dôkladnom vyšetrení pacienta.