Hlavná

Kliniky

Príčiny kožnej vyrážky u novorodencov - typy vyrážok, symptómov a liečby

Ak má telo červenú vyrážku u novorodenca alebo dojčiat, môžu sa vyskytnúť problémy s detským zdravím. Úlohou rodičov je reagovať včas na alarmujúce príznaky, obrátiť sa na pediatra, vylúčiť vývoj šarla a kiahní. Lekár po diagnóze vám povie, ako sa úplne zbaviť detskej choroby a jej potenciálnych komplikácií. Liečte príznaky, ktoré sa uvádzajú komplexne, ale najprv to neubližuje určeniu etiológie patologického procesu.

Čo je vyrážka?

Je to vyrážka na hornej vrstve epidermis, ktorá je bakteriálna, vírusová alebo infekčná. Vyskytujú sa pod vplyvom provokujúceho faktora, spôsobujú svrbenie, opuch, sčervenanie kože. V skutočnosti je to jeden z prejavov alergie, ktorý, ak chýba včasná liečba, môže urobiť "zdravú alergickú osobu" od niekedy zdravého človeka. Vyrážka vyzerá nechutne, prerušuje homogénnu štruktúru kože, vytvára priaznivé podmienky pre vývoj hnisavých infekčných procesov.

Hormonálna vyrážka u novorodencov

Nie vždy sa mikróby stávajú hlavnou príčinou kožných vyrážok, nemožno vylúčiť hormonálne zmeny v prsníkovom tele. Napríklad po narodení dieťaťa počas 2-3 týždňov prevažuje prebytok estrogénu, čo vedie k fascinácii mliečnych žliaz a k vzniku charakteristických vyrážok na koži. Tento fenomén je dočasný, no výrazne vystraší mladých rodičov. Vonkajšie je to hojné akné, ktoré má hustý obsah, podobný príznakom akné. Avšak hnis nie je kvapalný svojou konzistenciou, podobá sa celému zrnu bielej farby.

Hormonálna vyrážka u novorodencov, tiež nazývaná novorodenca, akné, tri týždne. Ak chcete zbaviť charakteristických vyrážok, je možné bez liekov, je potrebné vyčkať čas - niekoľko týždňov. Na odstránenie pupienkov sa ukazuje zníženie koncentrácie ženských hormónov - estrogénov v tele dieťaťa, ktoré sú hlavnou príčinou patologického procesu.

Neonatálne pustuly novorodenca, ktoré naznačujú hormonálny "kvitnutie dermy" u detí prvých dní života, sú častejšie lokalizované v hornej časti tela - na hlave, krku, tvári a chrbte. Preto sa nazýva cephalic. Aby sme sa zbavili nepríjemných symptómov, je potrebné dodržiavať primerané pravidlá osobnej hygieny dieťaťa. Ochorenie v tomto prípade samo o sebe zmizne 2-3 dni.

Alergická vyrážka u novorodenca

Príčinou takýchto vyrážok je účinok provokujúceho faktora, ktorým môže byť potravinový alergén, chemikálie pre domácnosť, starostlivosť o kozmetiku. Okrem toho vonkajšie podnety nie sú vylúčené z každodenného, ​​prirodzeného, ​​chemického pôvodu. Vo všetkých prípadoch vyrážka u dieťaťa vyzerá rovnako, spôsobuje svrbenie, pálenie, vnútorné nepohodlie, emocionálnu nestabilitu. Tento nepríjemný symptóm charakterizuje niekoľko chorôb, ktoré sú uvedené nižšie, preto je povinná diferenciálna diagnostika. takže:

 1. Potravinová alergia. Často sa objavuje na tvári detí z dôvodu prenikania alergénu do tráviaceho traktu. Infekcia môže vstúpiť do tela novorodenca spolu s materským materským mliekom.
 2. Kontaktná alergia, ktorá sa nazýva aj domácnosť. Vyskytuje sa pri priamom kontakte s vonkajšími alergénmi - potenciálne nebezpečnými látkami. Ak chcete vyvolať takú alergickú reakciu u novorodenca, môže to byť zápach farby, zvieracie chlpy.
 3. Liečivá alergia. Červená vyrážka sa stáva vedľajším účinkom predĺženej konzervatívnej liečby novorodenca a nielen. Na pozadí oslabenia imunitného systému novorodenecký organizmus nedokáže vydržať čiastočnú intoxikáciu tela z tabliet.
 4. Žihľavka. Ide o zložitú formu alergickej reakcie, pri ktorej je červená vyrážka plytká, hojná. Sklon k tvorbe pľuzgierov. Z vonkajšieho hľadiska sa vyrážka podobá spáleniu žihľavy, a preto je to meno. Komplikácia pre novorodenca sa stáva anafylaktickým šokom, angioedémom.
 5. Sudamen. Vyrážka u dieťaťa sa objavuje v záhyboch na koži kvôli zhoršenému potenie označených zón. Zlomeniny patológie sú slabina, chrbát, oblasť podpaží, krk. Hlavnou úlohou rodičov je obnoviť výmenu tepla novorodenca, dať drobky počasie, odstrániť vyrážku.
 6. Dermatitída plienky. Vyskytuje sa pri vystavení vlhkým plienkam, pretože tekuté výkaly a moč podráždia citlivú pokožku. Najprv je podráždenie a potom - intertrigo a rany. Rodičia musia dodržiavať pravidlá osobnej hygieny novorodencov.
 7. Atopická dermatitída. Bežná kožná choroba, pri ktorej sa u novorodenca vyskytuje bublinová vyrážka. Patria patológia sú tváre a brada, nohy a perá, zadok. Vyrážka vyráža, robí novorodenca nervózny, podráždenosť.

Infekčné vyrážky u novorodencov

Ak sa príčina veľkého vyrážky na koži stane vírusovou infekciou, táto podmienka je plná vážnych dôsledkov pre zdravie novorodenca a nielen. Ďalšie príznaky sú vysoká horúčka, horúčka, porušenie systémového trávenia. Pred voľbou liekov na liečbu vyrážky sa ukazuje, že objasňuje diagnózu novorodenca. W, že to môže byť pre chorobu:

Čo ak je vyrážka u novorodenca alebo dojčiat?

Každá matka chce vidieť novorodenca zdravé a krásne, ako na reklamnej snímke. Avšak skutočnosť nie vždy zodpovedá dúhovým očakávaniam a dieťa namiesto zamatovej pokožky a ružových líca naďalej demonštruje matke všetky nové a nové vzorky rôznych vyrážok. Aké kožné vyrážky môžeme povedať deťom, ako pochopiť, prečo sa objavil vyrážka a čo liečiť dieťa, budeme hovoriť v tomto článku.

Vlastnosti kože detí

Dieťa sa narodilo s kožou, ktorá nie je prispôsobená životnému prostrediu. Dieťa si zvyklo na to, že jeho deväť mesiacov bolo obklopených vodou. Bolo to prakticky sterilné prostredie. V tomto svete sa dieťa stretne s pomerne agresívnym vzduchom a množstvom baktérií a iných mikroorganizmov, ktoré na človeku žijú na koži.

Zaťaženie, ktoré spočíva na pokožke drobkov v prvých mesiacoch po pôrode, je obrovské.

detská koža je tenká, je takmer dvakrát tenší než koža dospelého človeka, a len 7 rokov pokožku dieťaťa sú podobné kožu rodičov - do štruktúry, hrúbky, biochemické zloženie. Novorodenec a dieťa nie sú dostatočne vyvinutou zrnitou vrstvou, a preto má koža istú priehľadnosť, krvné cievy sa nachádzajú veľmi blízko k povrchu. To je dôvod, prečo deti potešia šťastných nových rodičov s červenými, ružovými a dokonca purpurovými tónmi kože prvýkrát po narodení.

Tajomstvo, ktoré pokrýva pokožku drobkov pri narodení, má neutrálnu rovnováhu. Skôr jednoducho chráni kožu pred dehydratáciou po drastickej zmene biotopu. Takéto tajomstvo, bohužiaľ, nemôže chrániť dieťa pred baktériami, hubami a inými mikroorganizmami, ktoré môžu spôsobiť ochorenia a vyrážky. V prvom roku života sa aktívne fungujú mazové žľazy, ale existuje veľa otázok týkajúcich sa potu, pretože ich kanály sú viac ako polovicu uzavreté epiteliálnymi bunkami a žľazy nemôžu fungovať úplne.

Hlavná funkcia pokožky je ochranná, ale nie je vyvinutá špeciálne pre dojčatá, pretože tenká a zraniteľná pokožka, ktorá prakticky nie je schopná odolávať hrozbám z vonkajšieho prostredia, získa bezvýznamného obrancu. Termoregulácia, ktorá je podľa povahy aj kožou, dieťa nie je vyvinuté. Iba s rastom sa normalizuje práca termoregulačného centra v mozgu a zároveň sa zlepší prenos tepla kože. V prvom roku života sa dieťa ľahko prehrieva alebo prekrýva.

Existujú vekové charakteristiky v nervových zakončeniach kože detí a v podkožnom tukovom tkanive. To je dôvod, prečo by mala byť koža detí ošetrená s veľkým rešpektom a starostlivosťou, a to všetkými možnými spôsobmi, aby sa prispôsobila.

Starostlivosť by mala byť venovaná vyrážke, pretože vždy hovorí o niečom.

Neexistuje kauzálna vyrážka u dojčiat, existujú rodičia, ktorí nemôžu rozpoznať "signály" tela dieťaťa. Učme sa to.

Príčiny a príznaky

Príčiny vyrážky na tvári a tele novorodenca môžu byť veľmi rôznorodé, pretože jeho jemná a jemná pokožka je extrémne náchylná na všetko, čo ju ovplyvňuje. Najčastejšie príčiny náhlych vyrážok sú nasledovné:

 • alergická reakcia (potraviny, lieky, chemikálie a chemikálie pre domácnosť, menej často pre prach alebo slnečné žiarenie);
 • atopická dermatitída (vystavenie alergénom s vrodenou tendenciou k nedostatočnej reakcii na antigénové proteíny);
 • hormonálne "výbuchy" (silný účinok materských ženských pohlavných hormónov na telo dieťaťa);
 • infekcie (bakteriálne, vírusové, hubové);
 • porušovanie hygieny a starostlivosti (špina, predčasná zmena plienky, prehriatie alebo prechladnutie);
 • parazitárne ochorenia (svrab, pedikulóza, roztoč).

Alergická vyrážka je najčastejšie. Najpravdepodobnejšie v detstve je potravinová alergia. Túžba dojčiacich matiek diverzifikovať a obohacovať vlastnú stravu pomocou vitamínov a mikroelementov je pochopiteľná a hodná rešpektu.

Ale nie všetky látky, ktoré vstupujú do materského mlieka, telo dieťaťa je schopné stráviť a asimilovať. Niektoré proteíny, ktoré doteraz nie sú schopné trápiť dieťa, sa dostanú do čriev v nedotknutom stave a jednoducho hnijú tam a spôsobujú násilnú kožnú reakciu.

Takéto proteínové antigény po chvíli začnú reagovať a imunitu dieťaťa, čo vedie k autoimunitnej reakcii. Ak matka naďalej "zásobuje" alergénom mlieko, reakcia je posilnená, pretože imunita je už "oboznámená" s týmito antigénmi. Kožné vyrážky sú často tvorené v reakcii na zlú detergentu dieťa, ktoré je agresívny v detergentu, ktorý má matka obmýva oblečenie a posteľnú bielizeň, rovnako ako lieky. Alergická vyrážka môže ovplyvniť nejakú časť tela, ale najčastejšie sa objavuje na líca, bradu, uši a za ušami, ramená a brucho.

Atopická dermatitída je vždy spojená s genetickou predispozíciou reagovať na určité spúšťače.

Zápalové reakcie na pokožke sú vyvolávané mikrotraumami a štandardnými alergénmi, medzi ktoré patrí peľ rastlín, vlna a púšť zvierat a vtákov, chemické alergény. Zvlášť nebezpečný chlór, ktorý je súčasťou obyčajnej vody z vodovodu. Preto s prvými príznakmi atopickej dermatitídy by sa mali vylúčiť všetky látky obsahujúce chlór a vodovodná voda na kúpanie a umývanie by mala byť predtým varená.

Deti do jedného roka od tohto ochorenia sa prejavuje rozsiahlymi červenými škvrnami vyrážka, ktorá svrbí a dodať dieťaťu veľa nepríjemných pocitov. Najčastejšie atopická dermatitída sa objavuje v rukách a nohách, zadku, tvárou, okolo krku, na hlave. Pomerne rýchlo stáva chronickou a akútnu zakaždým o negatívnych faktorov pre deti - choroba, podchladenie, potenie alebo pri kontakte s niečím potenciálnymi alergénmi, ako je pranie bielizne, umývanie dospelých čistiaci prostriedok, s domáce mačky, s masťou a lieky.

Hormonálna vyrážka sa vyskytuje najčastejšie u detí v prvých týždňoch po narodení. U niektorých detí sa prejavuje za týždeň, iné - počas prvých šiestich mesiacov. Vo väčšine prípadov sa vyrážky objavujú tri týždne po pôrode, preto sa fenomén nazýval "trojtýždňový vyrážka". Je zodpovedný za materské hormóny - estrogény, ktoré dieťa dostalo vo veľkom množstve bezprostredne pred pôrodom, keď v tele matky začali byť tieto hormóny rozdelené šokovými dávkami. Pod vplyvom hormónov v pokožke sú rovnaké procesy ako u adolescentov v období puberty - aktivujú sa mazové žľazy, ich kanály sú úzke a preto sú rýchlo upchaté.

Takýto neonatálny vyrážka z tohto dôvodu je často akné. Pimples sú lokalizované hlavne na tvári, na nos, na brade, na čele. Akné vyrážky sa objavujú ako jednotlivé pupienky so žltým stredom, s bielymi hlavami. Niekedy sú postihnuté aj uši a krk, zriedka - pokožka hlavy. S pripojením infekcie sa vyrážka môže stať pustulóznou, ale je to úplne iný príbeh.

Infekčná vyrážka je rôznorodá a bohatá na klinické prejavy. Avšak, nikdy to nie je samo, spolu s ním sú (trochu skôr alebo trochu neskôr) ďalšie príznaky choroby.

Preto ak má dieťa horúčku, existujú príznaky intoxikácie, kašeľ, výtok z nosa alebo hnačka a súčasne, alebo o niečo neskôr sa objaví vyrážka, s najväčšou pravdepodobnosťou je to infekcia.

Bakteriálne infekcie (pyodermia, stafylokokové pustulózny lézie, odreniny) často spôsobujú negatívne stafylokoky, ktoré žijú na pokožke akejkoľvek osoby, a čas od času "sedieť" ticho. Ak je imunitný systém oslabený, dieťa nemôže odolať mikróby, ktoré prenikajú mikrotrhlín v koži a spôsobiť celý rad počtu a veľkosti lézií, charakteristickým znakom, ktorý je hnisajúce. Streptokoky spôsobujú streptodermu, ktorá sa prejavuje červenou malou vyrážkou na rukách, nohách a tvári. Každý blister sa naplní bezfarebnou kvapalinou, po prelomení sa vytvorí kôra.

Plesňové lézie sa objavujú ako fragmenty malej vyrážky, presne načrtnuté, s výraznými hranicami. V tomto prípade sa vyrážka neobsahuje hnis alebo kvapalinou, je belavé, rýchlo koži sa tieto erupcie začína schnúť a odlepenie silno. Najčastejšie postihuje ruky a nohy, skalp, rovnako ako kolónie húb množiť v obočie a očné viečka a ústa slizníc (známy ako drozd, spôsobená hubami rodu Candida).

Vírusy nespôsobujú vyrážku priamo, ale choroby sprevádzané vyrážkou. Ide o ovčie kiahne, osýpky, šarlach a herpetickú infekciu. Pre každú z týchto ochorení sa vyrážka nachádza na určitých miestach a má svoje vlastné charakteristické znaky. Takže vírus herpes prvého typu sa prejavuje jednými erupciami okolo úst, na brade, v nose.

Sexuálny herpes sa prejavuje v detskej vyrážke v análnom otvore, genitáliách, na zadku, na bokoch vo vnútri. Veterinárna vyrážka sa môže nachádzať v tele, vrátane pokožky hlavy.

Šarlach vyrážka pokrývajúce rozkrokom, tváre, podpazušia a v detskom vyrážka roseola po troch dňoch sa teplota zvýšila prvky sú umiestnené na zadnej strane, brucho, hrudník. Vyrážka v dolnej časti chrbta v podobe pásky môže hovoriť o chronickej variante herpetických infekcií u detí vo veku veku, zvyčajne to je vrodené v prírode. Vírusové vyrážky ľahko odlíšiť od začiatku ochorenia - to vždy začína s prudkým nárastom teploty s možnými respiračnými účinkami - studené, prúdiť z nosa, kašeľ.

Krk a mandle často reagujú na vírusy s nárastom a sčervenaním a na nich sa niekedy objavuje vyrážka (napríklad s herpetickým boľavým hrdlom).

Povrynitsa a intertrigo, na rozdiel od všetkých vyššie uvedených, sú len povrchné. Tento zápal pokožky, spôsobený agresívnymi látkami, ktoré sú obsiahnuté v moči, výkaloch, v potu. Pri nedostatočnej hygiene je pocit bežnou vecou. Zjavuje sa to sčervenaním a miernym opuchom kože v záhyboch, na pápežovi, na pohlavných orgánoch, pod paží, v záhyboch rúk a nôh. V zúženej oblasti sú viditeľné malé červené vyrážky bez hnisu, biele hlavy a príznaky olupovania.

Rozlíšenie kurčiat od infekcie alebo alergie je dosť jednoduché. Musíme nechať dieťa nahé na hodinu a pol. Vzduchové kúpele sú smrteľné pre plienkovú vyrážku. Vyrážka rýchlo zmizne a zmizne, ponechanie malých suchých úlomkov kože s čiastočným lúpaním. Alergia, ani infekcia spôsobená účinkami bežného vzduchu neprejdú.

Hazel zvyčajne trpí deťmi, ktoré sú pevne zavesené v horúcej miestnosti, zvyčajne vyrážky začínajú z miest, ktoré najviac potu. Keďže termoregulácia dieťaťa je stále nedokonalá, teplo sa uvoľňuje skalpom. Takže väčšina cukrární "začína" na zadnej strane hlavy.

Ak chcete spôsobiť takéto nepríjemné kožné javy, môže to nielen nedostatok hygieny, ale aj jeho prebytok. Ak rodičia príliš často umyjú dieťa, keď používajú mydlo alebo iné čistiace prostriedky, aj keď sú deti, ochranná lipidová vrstva, nazývaná plášť, jednoducho odmyť a koža dieťaťa začne suchá. To vedie k najrozličnejším léziám kože a tiež zvyšuje riziko hubových alebo bakteriálnych infekcií.

Parazity malému dieťaťu je možné získať iba od dospelých, ktorí sú s ním v kontakte. Keď sa objaví presná vyrážka, ktorá sa nachádza medzi prstami, bokmi, bruchom, stojí za to podozrievať dieťa zo svrabu. S jednoznačnou malou vyrážkou na krku a hlave nie je vylúčená pedikulóza. Ak je vyrážka bežná na rukách a nohách, stojí za to vyšetriť dieťa od špecialistu na infekčnú chorobu alebo dermatologa pre roztoč.

Myšlienky o parazitických kožných léziách by mali navštíviť rodičia, ak sa vyrážka podobá hmyzu.

Orientovať im pomôcť správanie dieťaťa, pretože parazit uhryznutie je veľmi svrbí a poškriabaný, dodať bolesti, ale preto, že dieťa bude veľmi nervózny, uplakané, úzkosť a náladová. Všetky tieto dôvody sú rovnako dôležité pre dieťa za 1 mesiac a pre dieťa, ktoré bude čoskoro staré. Neexistujú žiadne špeciálne vekové rozdiely, s výnimkou toho, že staršie dieťa môže poškriabať, kde sa cíti, a novorodenec to nemôže. Rodičia detí by preto mali byť obzvlášť pozorní a pozorní.

diagnostika

Ak sa vyskytne vyrážka u dieťaťa, je žiaduce, aby ju ukázať lekárovi, pretože nie vždy sa podarí odlíšiť neskúseného mamička alergické vyrážky novorodencov a vírusové infekcie z plesne. Zavolajte lekára lepšie doma, pretože infekčné ochorenia dieťa je nákazlivé. Aké vyrážky by mali okamžite zavolať pediatra:

 • S plytkou červenou vyrážkou s vodnou vyrážkou sprevádzanou nárastom teploty, sliznicou, všeobecnou slabosťou dieťaťa.
 • S erupciou s hnisavou hlavou.
 • Pre vyrážky akéhokoľvek druhu, ak je rozsiahle a pokrýva viac ako 2% pokožky dieťaťa.
 • Pri akomkoľvek vyrážke, ktorého výskyt predchádzal alebo sa vyskytol ihneď po zvracaní, hnačka.

Kliniku môžete navštíviť na adrese:

 • malá vyrážka, ktorá neporušuje celkovú zdravotnú dieťa (telesná teplota je normálne alebo mierne nadnormální, nie je tam žiadna pľuzgieriky, hnačka, nevoľnosť);
 • jediné vyrážky v oblasti pokožky hlavy, na tvári.

Ak sa chcete liečiť bez lekára, môžete len plienku vyrážku a kriedu, môžete to urobiť sami v prípade neonatálnej hormonálnej vyrážky, ktorá vyzerá ako akné. Umiestnenie vyrážky je tiež veľmi dôležité. Takže vyrážka na bruchu, chrbte, pasu a vnútorných stehnách je vždy základom pre volanie okresného pediatra v dome.

Vyrážka na krku, záhyby pokožky a na zadnej strane hlavy nie je alarmujúcim príznakom, ale poradenstvo špecialistu v tomto prípade tiež neublíži. Vyrážka na tvári a na tvári je základom pre preskúmanie dávky ošetrujúcej matky a tiež aby sa zabezpečila primeraná hygiena.

Metódy diagnostiky vyrážky u detí sú rozsiahle. Zahŕňajú všeobecné a pokročilé analýzy krvi, moču, výkalov, epidermálne stery pre parazity, plesne, analýzu obsahu pľuzgiere a vyrážky o prítomnosti a typu baktérií, vírusov, sérologickú diagnostiku.

Lekári, ktorí pomôžu nájsť príčinu a predpísať primeranú liečbu:

liečba

Na liečbu vyrážky u dieťaťa treba pristupovať premyslene a selektívne. Niektoré typy dermatologických vyrážok nepotrebujú špeciálnu liečbu, dostatočnú pravidelnú starostlivosť. Skôr než začnete dieťa s niečím, čo má vyrážku vyrážku, musíte zistiť, aký druh príčiny viedol k jeho výskytu. Vo väčšine prípadov to lekár nemôže urobiť bez toho. To je dôležité, aby liečba bola účinná, pretože rôzne typy dermatologických lézií vyžadujú použitie rôznych liekov a metód liečby.

Alergická vyrážka

Po odhalení skutočnosti alergie je žiaduce vykonať sériu alergických testov, ktoré ukážu, čo presne má dieťa neprimeranú reakciu. To pomôže rýchlo odstrániť drobky z nepríjemnej vyrážky a zabrániť ich výskytu v budúcnosti.

Hlavnou liečbou pre takýto dermatologický problém je zastavenie kontaktu s alergénom. Bohužiaľ nie je vždy možné identifikovať špecifický antigén-proteín. V tomto prípade budú rodičom dieťaťa poskytnuté celkom univerzálne odporúčania na prevenciu alergických reakcií. Zo stravy dojčiace ženy by mali byť vylúčené všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergie - mlieko, vajcia, červené bobule a plody tlstý kravského, orechy, bylinky (napríklad koriander), citrusov.

V každom prípade alergia na potravu nie je zámienkou na to, aby ste dieťa odložili z hrudníka. Toto je bežná mylná predstava, ktorá je nebezpečnejšia ako samotná alergia na mandarínko, ktorú jedol matka. Umelé dieťa môže musieť zmeniť zmes, ktorú jedla, na inú. Hypoalergénne zmesi sú drahšie, ale po začatí ich kŕmenia potravinové alergie zvyčajne ustupujú.

Nezabudnite povedať lekárovi, aké lieky dieťa dostalo, aké kozmetické výrobky má koža ošetrená. Pomôže to identifikovať a eliminovať vonkajšie alergény.

Všeobecné odporúčania zahŕňajú požiadavky na vylúčenie akéhokoľvek umývacieho prášku, ktorý nie je označený ako "hypoalergénny".

Drog v ťažkej kožné vyrážky alebo vyrážky neznámeho pôvodu môže lekár predpísať antihistaminiká decko - "Suprastin" alebo "Loradatin" vo vekovej dávky. Efektívne a kvapky "Fenistil", povolené používať od prvých dní života. Vyrážka na tvárach, na telo by nemala mačať mastné krémy. Pri malých léziách sa vo všeobecnosti nedoporučuje sa ho dotýkať.

Po odstránení antigénu vyrážky pomaly zmiznú bez lokálnych liekov. Pri lokálnej liečbe si vyžaduje alergickú vyrážku, ktorá je komplikovaná pripojením bakteriálnej infekcie. Pri pustulárnych léziách používajte masť s antibiotikami.

Vyrážka u dojčiat

Deti sú rozkošné a krásne. Každá matka má svoje dieťa a chráni ho pred najmenším podráždením. A ak je u dieťaťa vyrážka, potom sa táto podmienka stáva istou príčinou obáv. V tomto prípade milujúci rodičia jednoducho musia zistiť, z akého dôvodu sa objavili vyrážky a robiť všetko pre ich zmiznutie.
Typy vyrážok u dojčiat

Akonáhle sa prsia objavia patologické prvky, matka ich okamžite začne študovať s maximálnou opatrnosťou. Koniec koncov, často je dôvodom ich vzhľadu skrytý. Aj keď typy vyrážok u detí sú pomerne rozmanité. V každom z nich je potrebné pochopiť, určiť, z akého dôvodu sa objavil vyrážka a urobiť všetko, čo je možné, aby sa zabránilo ďalšiemu.

Hlavné typy vyrážok u detí:

 • alergická vyrážka;
 • kontaktná dermatitída;
 • infekčná vyrážka;
 • sudamen;
 • hnačková dermatitída;
 • drogová vyrážka;
 • neonatálna vyrážka;
 • infekčná vyrážka;
 • atopická dermatitída.

Existuje pomerne málo druhov vyrážok a ktoré z nich sa pozoruje v prípade dieťaťa, presne to, čo povedie pediatr. Akonáhle sa u dieťaťa objaví vyrážka, je potrebné konzultovať s odborníkom, najmä ak sa proti nemu objavili iné príznaky.

Príčiny vyrážky u dojčiat

Alergická vyrážka u dojčiat

Najbežnejšie je alergická vyrážka u dieťaťa. Môže sa objaviť z mnohých dôvodov a mať rôzne miesta. Často sa alergická vyrážka u dieťaťa objavuje v dôsledku láskyplnej matky, ktorá sa snaží diverzifikovať stravu s rôznymi výrobkami na zlepšenie nutričnej hodnoty mlieka. Ako výsledok: tváre, ramená, perá a brucho dieťaťa "kvitnú" s divokou farbou červených škvŕn. Čoskoro vyrastie do odlupujúcich sa šupín alebo má formu chrastavov. Je to matka, ktorá by mala na takéto prejavy reagovať včas na koži. Koniec koncov, dieťa je dojčené. A to znamená, že to bolo ošetrujúce matka, ktorá presne používa to, čo spôsobuje podráždenie v jedle. Je nevyhnutné urýchlene vylúčiť alergén z potravy. V takom prípade je na začiatku nevyhnutné šetriť bez alergénnej stravy.

U detí s umelým kŕmením môže byť vyrážka spôsobená nesprávne vybranými zmesami. Každá zmes má vlastnú špeciálnu štruktúru, ktorá ideálne alebo úplne nesplní potreby konkrétneho dieťaťa. V tomto prípade, okrem vyrážok na koži po jedle, dieťa môže mať ťažké burp. Ak vyberiete inú vysoko prispôsobenú zmes, prejde vyrážka u dieťaťa.

Často sa objavuje alergická vyrážka u dieťaťa a v dôsledku včasných doplnkových potravín. Tráviaci trakt dojčaťa ešte nebol naplnený všetkými potrebnými enzýmami. V dôsledku toho jednoducho nie je možné správne stráviť všetky potraviny. Je potrebné chvíľu odmietnuť stiahnutie týchto doplnkových potravín a zmeniť ich na iné.

Hormonálna vyrážka u dojčiat

Akné u novorodencov sa vyskytuje u ¼ detí v prvých týždňoch života. Všeobecne sa hormonálna vyrážka u dieťaťa objaví na lícach, podvolosyanoj časti hlavy a krku. Tieto kožné vyrážky sú absolútne bezpečné a nie sú infekčné. Nedoporučuje sa ich zbavovať sa pomocou špeciálnych masti, tinktúr a iných ľudových metód. Týmto spôsobom je možné vysušiť pokožku dieťaťa a vyvolať vysušenie. Základná hygiena pomôže riešiť tento problém. Hormonálna vyrážka u dieťaťa, ktorá neprechádza počas 3 mesiacov, môže byť vyliečená špeciálnymi masťami na sušenie.

Typ vyrážky u dojčiat

Červená vyrážka u dojčiat

Dôvody, prečo je v dieťati červené vyrážky, je trochu. Najčastejším problémom, ktorý spôsobuje výskyt červených škvŕn, je nadmerné podozrenie. Podobná kožná vyrážka sa objaví v dôsledku prehriatia. V dôsledku toho sa póry kože ucpávajú. V nich je zhromaždené veľké množstvo tekutiny. Zobrazujú malé bubliny červenej farby. V podstate taká červená vyrážka u dojčiat sa objavuje pod podpazušími, pod kolenami a na miestach, kde sa veľké množstvo odevov prilieha. Elementárna hygiena, vzduchové kúpele a kúpanie v odvaru zase pomôže rýchlo zvládnuť takéto kožné vyrážky.

Červená vyrážka u dieťaťa sa môže objaviť aj v dôsledku toxického erytému. Takéto kožné vyrážky sa môžu objaviť na koži dieťaťa v prvých týždňoch života, väčšinou na tvári. Po pár týždňoch takéto zmeny na koži samy odchádzajú.

Vzhľadom na nevhodnú starostlivosť v oblasti slabín sa deti často rozvinú hnačku vo forme červenej vyrážky. S nimi sa môžete vyrovnať s mimoriadne včasnými a plnohodnotnými hygienickými a sušiacimi masťami.

V zriedkavých prípadoch, najmä u detí s umelým kŕmením, je vyrážka, ktorá má infekčnú povahu. Spolu s ním môže byť teplota a niektoré ďalšie príznaky. Je nevyhnutné okamžité vyšetrenie pediatra a prípadná hospitalizácia.

Malá vyrážka u dojčiat

Takmer vždy, malá vyrážka v dieťati sa objaví na pozadí alergií, tak kontaktov, ako aj potravín. Ak alergén prestane vstúpiť do krvi, potom alergické reakcie telo zastaví a vyrážka ide sám. Je dôležité mať na pamäti, že kozmetické odstránenie vyrážky pomocou krémov môže odstrániť len vzhľad. Interné zápaly zostanú.

Ak sa malá vyrážka u dieťaťa začne rozširovať a získať výraznejšiu formu, potom príčinou môže byť infekčná choroba.

Usporiadanie vyrážky u dojčiat

Vyrážka na tvári dieťaťa

Často vyrážka na tvári dieťaťa, lokalizovaná v oblasti tváre, vzniká v dôsledku diatézy. Deti, ktoré dojčia aj umelo, dostali svoj podiel alergénu zo zmesi alebo mlieka matky. V dôsledku toho, "ruddy" tváre, ktoré prinášajú radosť. Po jednom alebo dvoch dňoch môže začať peeling. Je potrebné dodržiavať diétu.

Jednoducho povedať, z akého dôvodu došlo k vyrážke na tvári dieťaťa, je veľmi ťažké, pretože to môže byť veľa dôvodov:

 • hormonálna predispozícia;
 • zmena teplotného režimu;
 • kontaktná alergia;
 • genetické poruchy;
 • infekčné choroby;
 • abnormálna práca v zažívacom trakte.

Najprv je potrebné navštíviť pediatra, ktorý je schopný správne určiť povahu vyrážky vonkajšími znakmi a poslať ho správnemu špecialistovi.

Vyrážka na hlave dieťaťa

Takmer vždy vyrážka na hlave dieťaťa je spôsobená seboroická dermatitída. Pri sušení je koža oddelená malými šupinami žltej farby. Aby ste sa zbavili tohto typu vyrážky, potrebujete správnu hygienu, česanie.

Dieťa má vyrážku na tele

Ak má dieťa vyrážku na tele, ktorá má svetlú farbu a nezlučuje sa do jedného miesta, príčinou jej výskytu je pravdepodobne kontaktná alergia. Dieťa malo pravdepodobne alergickú reakciu na prací prášok, ktorý si vyčistil bielizeň.

V prípade alergie na drogy u dieťaťa má vyrážka na tele po podaní niektorých liekov spočiatku formu malých svetelných bodov, ktorých počet sa zvyšuje každú hodinu a farba sa mení na červenú farbu. Na niektorých miestach sa začne zmierňovať vyrážka. V takomto prípade je nevyhnutná hospitalizácia, pretože organizmus sa stane omamným alergénom, ktorý musí byť stiahnutý. Odporúča sa podávať kvapky a užívať antihistaminiká.

Vyrážka na krku dieťaťa

Zvlášť v lete môže vyrážka v krku dieťaťa spôsobovať pot. Tieto červenkasté body sú tvorené po obvode krku, najmä v miestach pod vlasmi. Vyrážka má načervenalý odtieň a vyzerá ako malé blistre. Je žiaduca racionálna hygiena, odmietanie syntetických vecí, neustále čistenie povrchu krku.

Alergické reakcie a infekčné ochorenia môžu spôsobiť vyrážku na krku. V prvom prípade môže byť príčina pokrytá tak v kontakte s bezprostrednými alergénmi, ako aj pri ich použití s ​​materským mliekom.

Ak sa vyrážka na krku na dieťa začne meniť a bude mať formu vezikúl, stane sa intenzívnejšia, potom bez použitia pediatra, to nemôžete urobiť. S najväčšou pravdepodobnosťou je infekčná.

Vyrážka na bruchu dieťaťa

Dokonca aj mierna vyrážka na bruchu dieťaťa môže byť príznakom závažných ochorení. Hoci je často spôsobená alergickými reakciami alebo nehygiou. Predpoklady pre vznik vyrážky na bruchu dieťaťa môžu byť:

 • zoster;
 • dermatitída;
 • ekzém;
 • alergie;
 • osýpok;
 • ružienke;
 • Staphylococcus aureus;
 • šarlach;
 • svrab;
 • infekčný erytém;
 • potnichka;
 • ochorenia krvi;
 • kardiovaskulárne ochorenia a iné.

Ak bol na bruchu dieťaťa vyrážka, potom to vyžaduje rýchlu diagnózu. Po včasnom pozorovaní vyrážky a pri porovnaní hlavných symptómov je nevyhnutné podstúpiť liečbu, ktorá dokáže rýchlo a bezbolestne vrátiť dieťa do pôvodného stavu.

Vyrážka na kňaz v dieťati

Je prirodzené, že vyrážka na pichanie dieťaťa vyplýva z nedodržania základných pravidiel hygieny a potenie. V tomto prípade je riešenie jednoduché: sušenie masti, vzduchové kúpele, správna hygiena, častá výmena plienky.

Vyrážka u dieťaťa je dosť bežná a vyžaduje si osobitnú pozornosť od rodičov i pediatrov. Časom reagovať na rastúci problém môže zabrániť ochoreniam a chrániť zdravie vášho milovaného dieťaťa bez zbytočnej straty.

Ako liečiť červené vyrážky u novorodencov?

Novorodenci majú mimoriadne citlivú pleť, takže každá možná vyrážka je častým spoločníkom prvých týždňov a mesiacov života dieťaťa. Rodičia by však mali venovať veľkú pozornosť akémukoľvek podráždeniu a začervenaniu dieťaťa. Zistená vyrážka nemusí byť neškodnými hormonálnymi pichľavkami, ale infekčnými prvkami.

Typy vyrážky u novorodencov

Všetky vyrážky u detí môžu byť podmienene rozdelené do troch skupín:

 1. Fyziologické - tzv. Akné novorodencov, ktoré majú hormonálnu povahu.
 2. Imunologická. Táto vyrážka, ktorá sa javí ako reakcia na rôzne druhy dráždivých látok: alergény, trenie, teplo a chladu, kontakt s výkalmi a močom, negramotná hygiena. Táto skupina zahŕňa alergické vyrážky, atopickú dermatitídu, žihľavku, potenie, lupiny na plienkach.
 3. Vyrážky infekčného pôvodu.

Určte, aký druh procesu v tele dieťaťa prejavuje kožné príznaky, môžete podľa povahy vyrážok, ich vzhľad, lokalizačné zóny a súvisiace javy, napríklad teplota, príznaky intoxikácie. V každom prípade, ak sa vyskytne nejaká pochybnosť, novorodenec sa musí urgentne preukázať pediatrovi.

Príčiny a príznaky neonatálnych pustúl

Novorodenecká pustulóza, je tiež lekárskym názvom pre hormonálnu "kvitnutie" pokožky u dojčiat. Je to malá červená vyrážka u novorodenca, ktorá sa objavuje počas prvých dní života dieťaťa a je lokalizovaná na hlave, tvári a hornej časti tela (krk, chrbát). Hormonálne vyrážky môžu vyzerať ako pupienky s bielou "hlavou" vystupujúcou nad povrchom kože.

Dôvodom tohto javu je zmena endokrinného stavu dieťaťa. Jeho telo je prebudované na život mimo materinského lona, ​​krv je očistená od pozostatkov ženských hormónov, ktoré nájdu výstup cez povrch kože.

S primeranou hygienou kojenecké akné zmizne počas niekoľkých mesiacov bez akejkoľvek liečby. Hormonálna vyrážka u novorodencov sa však môže stať ohniskom kontaminácie hubami. Sú súčasťou bežnej kožnej flóry, ale za určitých podmienok sú nebezpečné.

Typy a príznaky alergickej vyrážky u dojčiat

Koža novorodenca reaguje citlivo na akékoľvek podnety, a to z vonkajšieho aj z vnútra tela. Patogény môžu byť jedlom, domácimi, chemickými, prírodnými faktormi, ktoré môžu vyvolať alergickú vyrážku u novorodencov.

Potravinová alergia

Na lícach sa objavujú malé ružové pupienky a šupinaté oblasti s hyperemiami, menej často na telo dieťaťa v dôsledku požitia alergénov z potravy v zažívacom trakte. Takáto reakcia je celkom zrozumiteľná u detí, ktoré už začali dostávať doplnkové potraviny: prvé šťavy, zemiaková kaša a zemiaková kaša. Podľa súčasných odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na prevenciu alergií je možné kŕmiť dieťa nie skôr ako 4 až 6 mesiacov v závislosti od prítomnosti / neprítomnosti dojčenia. Kŕmenie sa zavádza podľa plánu, dôsledne a postupne, starostlivo sledovať reakciu tela.

Novorodenci však nemôžu hovoriť o zahraničných potravinách. Dostanú buď detskú výživu, alebo materské mlieko. A v tom a v inom prípade nemôžete vylúčiť individuálnu reakciu.

U dieťaťa, ktoré je na umelom alebo zmiešanom kŕmení, je potrebné opatrne vybrať zmes, venovať pozornosť zladeniu s vekom, hypoalergénnej štruktúre a poradenstvu alebo radám pediatra. Kŕmenie jedáka po prvý krát s novou zmesou, je potrebné sledovať, či to nebude spôsobovať nepríjemné príznaky: vyrážky, tekuté penové stolice.

Červené vločkané tváre ukazujú, že zmes obsahuje alergény zložiek. Problémy s trávením svedčia o individuálnej neznášanlivosti jednotlivých zložiek umelého mlieka, napríklad s nedostatkom laktázy. Nevhodná zmes sa musí vymeniť.

Deti nemusia sledovať, čo dieťa beží, ale je nevyhnutné prísne kontrolovať vlastnú stravu. U dojčiacich žien sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, čím sa eliminujú potenciálne alergény a produkty produkujúce plyn:

 • citrusové plody;
 • červené ovocie a zelenina;
 • čokoláda;
 • med;
 • sladkosti;
 • plnotučné mlieko;
 • konzervované potraviny a údené mäso.

Mnoho mladých matiek sa obáva alergií u dieťaťa, že obmedzujú ponuku pohánky, kefíru, zelených jabĺk a suchých sušienok. Nie je potrebné jesť tak zle a rovnomerne. Ošetrovateľka potrebuje vysokokalorické a rozmanité jedlo, ale zavádza nové produkty postupne, nie viac ako raz za týždeň, vždy čaká na reakciu dieťaťa alebo jej neprítomnosť.

Kontaktovať alergiu

Ako vyrážka u novorodenca v celom tele môže prejaviť alergiu na domácnosť. Vyskytuje sa na miestach, kde sa pokožka dieťaťa dotýka potenciálne nebezpečných látok. Kde môže dieťa kontaktovať alergény? Prach, domáce zvieratá, vlnené veci môžu vyvolať kožnú reakciu dieťaťa.

Osobitná pozornosť - na oblečenie, plienky, posteľnú bielizeň, ktoré sa v dôsledku umývania nevhodných domácich práškov, oplachovacej látky stali skutočnými chovnými dôvodmi pre alergény. V rizikovej zóne - detské krémy, šampóny, peny, obrúsky, plienky. Kozmetické a hygienické výrobky, dokonca navrhnuté špeciálne pre dojčatá, nezaručujú neprítomnosť vedľajších účinkov.

Liečivá alergia

Antibiotiká, vitamíny, liečivé sirupy sú často zodpovedné za červené vyrážky u detí. Zastavenie používania provokačných liekov rýchlo vedie k zmiznutiu nepríjemných symptómov.

Ak sa zistí alergia na lieky, liek by mal byť nahradený bezpečnejším analógom. Namiesto sladkých sirupov je výhodné použiť iné dávkové formy, napríklad čapíky.

žihľavka

Svrbivá vyrážka po celom tele u novorodenca, ktorá prechádza do pľuzgierikov rôznych tvarov a veľkostí, sa nazýva žihľavka. Urtikaria je závažná forma alergie na kožu, ktorá je nebezpečná pre vývoj Quinckeho edému.

Ak má dieťa vyrážku, ktorá sa podobá spálenej žihľave, okamžite zavolajte na sanitku. Takáto reakcia sa môže vyskytnúť na akomkoľvek alergéne: jedlo, domácnosť atď. - a často prechádza spontánne. Avšak dieťa môže okamžite vyvinúť udusenie. Útok urtikárie je lepšie okamžite odstrániť bez toho, aby ste čakali na dôsledky. Existuje riziko, že akútna urtikária u dieťaťa bude mať chronický priebeh s pravidelnými recidívami.

sudamen

Jednou z častých príčin červených vyrážok na pokožke dieťaťa je potenie. Nie je to alergia v bežnom zmysle slova, ale táto choroba má tiež imunologický charakter. Sčervenanie, malé tuberkulózy sa vyskytujú v reakcii na podráždenie pokožky v miestach zvýšeného potenia.

Z dôvodu nedostatočnej výmeny tepla sa na čele novorodenca môže objaviť vyrážka pod klobúkom, v záhyboch okolo krku, v slabín, na chrbte, pod podpaží. Teplo a vysoká vlhkosť v interiéri, vonku, nie na počasí, teplé oblečenie na dieťa, dlhodobý kontakt tela s potu - faktory, ktoré prispievajú k podráždeniu pokožky dieťaťa.

Aby sa zabránilo potenia a plienkovú vyrážku, malo by byť dieťa oblečené do počasia a nebolo zabalené do "stovky oblečenia". Existuje dobré pravidlo: pre dieťa, dať na jednu vrstvu viac ako vy.

Ak chcete vylúčiť vriec dieťaťa, potrebujete:

 • držte v suchom a čistom spodnom prádle,
 • často meniť oblečenie;
 • aerovať pokožku;
 • okamžite umyť pot;
 • namažte postihnutú oblasť detským krémom s D-panthenolom;
 • Použite prášok v oblastiach s vysokou vlhkosťou.

Dermatitída plienky

Vyrážka na pápežovi u novorodenca v miestach kontaktu s vlhkými plienkami, plienkami, sa nazýva plienková dermatitída. Tekuté výkaly a moču dráždia jemnú pokožku dieťaťa, spôsobujú prvé podráždenie, potom - intertrigo, praskliny, mokré vredy.

 • Neobmedzujte sa na vlhké utierky, umyte svoje dieťa vždy, keď zmeníte plienku;
 • vyberte vysokokvalitné plienky;
 • častejšie nechávajú dieťa "holopopitu";
 • používajte ochranný krém pod plienkou;
 • pri prvých príznakoch vyrážok na pápežom namazať podráždenie liečivými krémami na báze oxidu zinočnatého - Desitin, Sanosan, Drapolen a analógov.

Atopická dermatitída

Toto alergické ochorenie s okamžitou odpoveďou sa prejavuje svrbivou blistrovou vyrážkou náchylnou na fúziu s tvorbou kôr. Atopickú dermatitídu možno vyvolať kontaktnými a respiračnými alergénmi, ako aj prírodnými faktormi. U detí sú vyrážky najčastejšie lokalizované na lícach, perách, na vnútornej strane stehien, na hýždach.

Mimo exacerbácie ohniská dermatitídy sa prejavujú odlupovaním a malou vyrážkou. Ak sa tvár dieťaťa okamžite zmení na červené a hrubé v chlade, môžete podozrenie na prítomnosť tejto choroby. V každom prípade diagnóza vykoná lekár, ale predpíše aj príslušnú liečbu.

Infekčné vyrážky u novorodencov

Vírusové infekcie, sprevádzané vyrážkami, pre novorodenca môžu byť nebezpečné. Na rozdiel od bežných vyrážok sú tieto ochorenia vždy sprevádzané ďalšími príznakmi: letargia, teplota, respiračné a gastrointestinálne problémy, ako aj špecifické príznaky. Okrem toho infekcie detí sú nákazlivé pre všetkých, ktorí im nemajú celoživotnú imunitu.

Ovčie kiahne u dojčiat

Malé pľuzgiere s zakaleným obsahom, po otvorení, pokryté svrbivými kôrkami, sú prvým znakom kiahní. Najprv sa na hlave objaví vyrážka u novorodencov, brucha, potom na končatinách, na slizniciach.

Teplota obvykle prudko stúpa, môže dosiahnuť vysoké hodnoty. Až sa všetky vezikuly zlomia a suché, dieťa je nosičom infekcie. Priemerné obdobie na zotavenie je 3 týždne. V tomto čase by mala byť vyrážka namazaná pomocou sušiacich prostriedkov - zeleného, ​​silného mangánu. Zo svrbenia môžete dávkovať kvapky Fenistilu a aplikovať rovnaký gél na pupienky - ako to predpisuje lekár.

Šarlátová horúčka

Svrbivá vyrážka intenzívnej červenej farby s lokalizáciou na krku a hornej časti tela dieťaťa? Možno sa mu podarilo zachrániť šarlátovú horúčku. Symptómy sa objavia dostatočne rýchlo - do niekoľkých dní po kontakte s pacientom.

Ďalšími charakteristickými znakmi šarlachu sú zapálené mandle a žiadne vyrážky v nasolabiálnej zóne. Počas 10 dní musí byť dieťa izolované. Počas tejto doby by vyrážky mali prejsť a mali by zostať za odlupovacími miestami.

Vyrážky pri osýpkach

Ak v prvej dieťa má horúčku, začal kašľať, nádcha, zápal spojiviek, a až po 2 - 3 dni v vyrážka, to môže byť príznakom osýpok. Papuly sa objavujú na tvári a šíria sa po celom tele. Vo vzhľade, ktoré vyčnievajú nad povrch kože, jasne červené, majú sklon k zlúčeniu.

5 dní po nástupe vyrážky trvá infekčné obdobie. Na svojom konci sa škvrny začínajú miznúť, ponechávajúc oblasť olupovania hyperpigmentáciou.

rubeola

Pri rubeole, dieťa nevyráža nad kožu, ale vyzerá ako malé červené škvrny. Erupcie sa nevyskytujú okamžite, ale po prejavoch zápalového procesu:

 • teplota;
 • kašeľ;
 • červené hrdlo;
 • zvýšené okcipitálne lymfatické uzliny;
 • vracanie;
 • voľné stolice.

Tieto škvrny sa objavia na tvári a potom prejdú na telo. Po dni začnú blednúť, ale riziko infekcie zostáva približne 5 dní. Kontakt s rubeolou je zakázaný pre tehotné ženy kvôli riziku vzniku patológie plodu.

roseola

Pri externých prejavoch je toto ochorenie podobné rubeole. Na začiatku ochorenia sa teplota náhle zvýši na extrémne hodnoty. Po dobu troch dní sa udržiava na vysokej úrovni a potom klesá s výskytom plochého vyrážky. Exanthema sa koná za niekoľko dní.

Ako liečiť vyrážku u novorodencov

Keďže vyrážka je príznakom mnohých ochorení, nie je možné začať liečbu bez náležitej diagnózy. Dieťa musí zavolať lekára a prísne dodržiavať lekárske odporúčania. Novorodencom je zakázané poskytovať samostatne lieky, s výnimkou detských prípravkov na teplo a povolených antihistaminík - na zmiernenie svrbenia a opuchu.

Hormonálna vyrážka nevyžaduje lekársku liečbu. Stačí vykonať každodenné hygienické opatrenia:

 • plávanie vo vode sa dezinfikuje roztokom manganistanu draselného, ​​alebo s pridaním antiseptického bylinkami - harmanček, lastovičník, postupnosti, lavrushki;
 • vzduchové kúpele;
 • častá výmena bielizne;
 • oblečenie vhodné pre počasie;
 • použitie vecí z prírodných tkanín, bez švíkov a spojovacích materiálov;
 • odmietnutie tesného otáčania;
 • udržiavanie pohodlnej teploty a vlhkosti v miestnosti.

Alergická vyrážka je liečená doma pod dohľadom pediatra. Okrem akné, podráždenia a odlupovania dieťaťa sú iné prejavy - suchosť, úzkosť, kýchanie, uvoľnenie stolice.

Úlohou rodičov je odstrániť z životného priestoru novorodenca všetky provokujúce faktory:

 • Alergénové výrobky by mali byť vylúčené zo stravy;
 • odstrániť zvieratá z bytu;
 • neumožňujú nahromadenie prachu, peľu;
 • starostlivosť o citlivú pokožku dieťaťa používať značky detských farmaceutických prostriedkov (pre atopiku);
 • umývať oblečenie hypoalergénny prášok na báze mydlových štiepok;
 • Mama dočasne zabudnúť na parfumy a kozmetiku, nemajú na sebe vlnu a syntetiká.

Keď žihľavka Postihnutá koža dieťaťa by mali byť mazané schne prostriedok (bodka), ktorý bude vykonávať kúpanie v sedmokrásky a rad striedavo nechať nahý pre vzdušné kúpele.

Je dôležité obnoviť normálne fungovanie dieťaťa tráviaceho traktu, tak dlho, ako je to možné držať dojčenia, nie je kam ponáhľať so zavedením doplnkovej výživy. Dojčiaca matka - postupujte podľa stravy.

Vyrážka u novorodencov

Obsah článku

Vyrážka u novorodenca môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi: od bežného potenia, ktoré možno ľahko odstrániť jednoduchými hygienickými prostriedkami, k závažným infekčným chorobám vyžadujúcim profesionálnu lekársku starostlivosť. Často sa vyskytuje vyrážka na bruchu dieťaťa

Presne určiť príčinu vyrážky u dojčiat môže len skúsený dermatológ, ale znalosť najbežnejších príčin nebráni zodpovednému rodičovi.

Čo je vyrážka u dojčiat?

Bohužiaľ, existuje veľa druhov vyrážky u dieťaťa.

 • Alergická vyrážka u novorodenca
 • Infekčná vyrážka
 • sudamen
 • Dermatitída (kontakt, atopická, plienka)
 • Neonatálna vyrážka u novorodencov
 • Hormonálna (alebo akné) vyrážka u dojčiat
 • Infekčná vyrážka
 • Liečivo a iné.

Doktor-pediatr dokáže presne stanoviť diagnózu. Taktiež odhalí príčiny vyrážok, ktoré zatmeli prvé mesiace života dieťaťa a predpíšu správnu liečbu.

Vyrážky na koži dieťaťa: príčiny

Koža človeka, ktorý sa práve narodil, je veľmi jemná a jemná. Nemá dostatočnú hrúbku ochrannej vrstvy, preto reaguje na akékoľvek vonkajšie podnety. Navyše, telo novorodenca môže signalizovať výskyt vyrážok na vnútorné problémy.

Prečo sa na telo dieťaťa objavuje vyrážka?

Zvážte hlavné typy vyrážok a príčiny, ktoré ich spôsobujú podrobnejšie.

Nesprávna starostlivosť a porušenie hygienických pravidiel

Veľmi zriedka, alebo naopak, časté kúpanie dieťaťa, používanie nevhodných hygienických a kozmetických výrobkov, zlý výber a vzácne náhradné plienky sú často príčinou vyrážky na koži dieťaťa.

Výsledkom je, že novorodenec sa môže vyvinúť kontakt a plienka dermatitídu, potničky, sprevádzaná charakteristickou vyrážkou oblastiach - oblasť plienky, podpazušia, v záhyboch kolien a lakťov.

Externe, vyrážka je malý ružovkasté bublinky, koža v týchto miestach začervenané, môžu začať odlupovať a svrbí než doručenia dieťa a jeho rodičia veľa problémov. Ak nie je liečená dermatitída, môže sa vyvinúť bakteriálna infekcia. V tomto prípade sa bude vyžadovať predpisovanie antifungálnych látok.

Dôkladne monitorujte hygienu dieťaťa a včas reagujte na začervenanie, ktoré sa objavuje na koži.

Alergická vyrážka u dojčiat

Alergia je jednou z najčastejších príčin vyrážok u dieťaťa. V prvých mesiacoch svojho života je drobenka závislá na tom, čo jej mama jej a pije: živí sa jej mliekom.

Podráždenie na tele u dojčiat môžu vyplývať z miestnych alebo celkovej alergickej reakcie na potraviny alebo lieky, ktoré matka vzali počas dojčenia, prostriedky pre starostlivosť o pleť, prachu a iných alergénov.

Alergie - príčina vyrážky u dieťaťa (video)

Vertex Spoločnosť nie je zodpovedná za správnosť informácií uvedených v tomto videu. Zdroj - PediatrRussia

Alergia u dojčiat, ktoré sú na umelom kŕmení alebo v láske, môže byť spôsobená nesprávne vybranými zmesami. V tomto prípade je potrebné opustiť doplnkové potraviny (možno príliš skoro a tráviaci systém dieťaťa sa nedokáže vyrovnať) alebo zmeniť zmes. Pediatr vám môže poradiť v tejto veci.

Je veľmi dôležité včas reagovať na výskyt vyrážky u dieťaťa, inak sa môže v priebehu času vyvinúť na niečo závažnejšie - na mieste podráždenia sa objaví peeling a neskôr škrabance.

Avšak nevšimnite si, že alergická vyrážka je ťažká - je lokalizovaná na ramenách, perách, žalúdku novorodenca, na tvári.

Atopická dermatitída je variant alergickej choroby. U dieťaťa sa prejavuje mierny opuch na čele a lícach. Neskôr začervenanie a odlupovanie kože na ramenách, nohách a zadku sa objaví malá vyrážka sprevádzaná svrbením.

Neonatálna vyrážka

Známe tiež ako hormonálna vyrážka alebo akné - sa objavuje u novorodencov v prvých mesiacoch života. Z vonkajšieho hľadiska je takmer neviditeľný: bezfarebné malé výčnelky sa dajú dotiahnuť do krku, na pokožku hlavy a na tvár. Toto ochorenie nie je nákazlivé a vyskytuje sa počas prvých 1-3 mesiacov.

Lekári vysvetľujú výskyt takýchto vyrážok vplyvom materských hormónov počas tehotenstva a tým, že po narodení sa hormonálne pozadie dieťaťa postupne normalizuje. Ak však vyrážka dlhšiu dobu nezmizne, začne trápiť alebo inak narúšať dieťa, stojí za to navštíviť lekára.

Vyrážka u novorodencov: prečo sa to vyskytuje?

infekcie

Choroby a parazity môžu spôsobiť rôzne druhy vyrážok - od červených škvŕn až po bubliny s kvapalinou. Mimoriadne časté vyrážky so svrabom, rubeolou a ďalšími ochoreniami. Pri meningitíde má vyrážka podobu jasne červených škvŕn s infekčnou mononukleózou - formou cievnych vyrážok.

Infekčná vyrážka u dieťaťa je lokalizovaná na rôznych miestach v závislosti od ochorenia:

 • Šarlátová horúčka. Malá, jemná červená vyrážka sa objavuje takmer na celom tele novorodenca, okrem charakteristického "čistého" nasolabiálneho trojuholníka z pupienkov. Rashes sú zvyčajne prvým príznakom ochorenia, a potom sú aj ďalšie príznaky - bolesť v krku, horúčka, horúčka.
 • Kuracie kiahne alebo kiahne. Súčasne s vysokou teplotou 1-2 dni po infekcii sa na celom tele dieťaťa objavia červené škvrny, ktoré sa zmenia na bubliny. Keď vesikuly prasknú, na ich mieste vyvstáva hnisavá vyrážka - postupne sa uzdravuje, kosti sa tvoria na mieste pustúl, ktoré samy spadnú.

Charakteristickým znakom ovčieho kiahne je prítomnosť vyrážky aj vo vlasoch.

 • Osýpky. Vyrážka sa objavuje iba 3-5 dní po infekcii, keď je dieťa už "horúce". Vyrážka veľká, jasná farba, veľmi bohatá. Najprv sa objavujú na tvári a za ušami, potom na kmeň a potom "klesajú" do spodnej časti tela - na nohy.

Choroby a dysfunkcie krvných ciev

Vyrážka u detí do jedného roka je často spojená s rôznymi poruchami v práci ciev: napríklad s takzvaným vaskulárnym fenoménom detí. Avšak ak je vaskulárny fenomén rýchlo sa rozvíjajúcim ochorením, ktoré nevyžaduje špeciálnu liečbu, potom iné typy vaskulárnej vyrážky môžu naznačovať prítomnosť vážnych ochorení vyžadujúcich okamžitú kvalifikovanú starostlivosť. Napríklad hemoragická vyrážka vo forme cievnych uzlín a hviezdičiek môže naznačovať pseudotuberkulózu a rad ďalších nebezpečných ochorení.

Lokalizácia vyrážky u dieťaťa

Pri určovaní príčin vyrážok vo vašich drobkoch môžete stavať na tom, kde sa objavili presne sčervenanie a svrbenie bublín. "Miesto stretnutia" vyrážok môže veľa povedať ošetrujúcemu lekárovi.

Pravidelne dieťa prehliadnite za nedostatok vyrážok na určitých miestach.

Vyrážka na tvári a hlave

Dojčatá majú často na tvári vyrážky. Diatéza na kefách, ktorú jednoducho nezamieňate s červenou farbou. Dôvody jeho vystúpenia sú niekoľko:

 • Hormonálna porucha
 • alergie
 • Infekčná choroba
 • Problémy s jedlom atď.

Pediatr bude presne určiť príčinu a poslať ďalšie vyšetrenie špecialistovi.

Keď si všimnete vyrážku na hlave dieťaťa, je dôležité určiť jeho charakter. Ak sú to pustuly, potom, ako už bolo spomenuté skôr, môže sa ukázať ako kiahní. Nepostrehnuteľný sotva cítil bugorochki na koži, ktoré už viac netrápia dieťa - s najväčšou pravdepodobnosťou akné, ktoré prejde za pár mesiacov.

Ale ak je koža na hlave dieťaťa šupinatá, je to svrbenie, viditeľné šupinatá šupinatá vápna, je potrebné poradiť sa s lekárom. Môže to byť seboroická dermatitída, ktorá by sa mala liečiť okamžite.

Vyrážky na tele

Ak má vyrážka bledú farbu a je lokalizovaná samostatnými bublinami alebo bodkami, je to pravdepodobne kontaktná alergia, potenie alebo žihľavka. Je dôležité dodržiavať hygienu dieťaťa, aby ste sa uistili, že telo nie je oblečené do príliš teplého oblečenia a tesných plienok.

Keď nastane alergia v oblasti nosenia plienky, je to otázka dermatitídy plienky. Nezabudnite: je veľmi dôležité, aby dieťa pokožka dýchala, vetrá. Neuchovávajte drobky neustále v plienkach.

Nezabudnite konzultovať s lekárom, ak sa alergické jednotlivé škvrny začnú kombinovať na veľké. To naznačuje intoxikáciu tela napríklad v prípade alergie na lieky. Dieťa môže mať horúčku, svrbenie, problémy so stoličkou.

Vyrážka na krku

Červené bodky sa často objavujú u novorodencov pozdĺž obrysu pozdĺž línie rastu vlasov - najmä v letnom období. Ide o potenie, ku ktorému dochádza pri zmene stravy, opustení syntetického oblečenia a opatrnej hygieny dieťaťa.

Ak sa bubliny objavia a vyrastie do veľkých vezikúl, potom problém môže byť vážnejší. Zavolajte lekára, aby ste vylúčili riziko infekčnej choroby.

Vyrážky na bruchu

Často vyrážka vzniká na bruchu dieťaťa. Ak je lokalizovaný iba v tejto oblasti, potom ho pediatr pozoruje. To môže byť príznakom rôzne ochorenia:. Lichen, ekzém, rubeola, svrab, šarlach, krvné ochorenie, atď. V tomto prípade je dôležité diagnostické a liečebné účely rýchle, inak sa prejavujú ďalšie symptómy.

Vyrážka na pápeža

Skôr bežný problém, ktorý sa stará o rodičov novorodencov. Častejšie takáto lokalizácia znamená nesprávnu starostlivosť a nedodržiavanie hygieny. Rashes doprevádzajú dermatitídu na puchýre a plienky.

Ak budete časom reagovať na problém, rýchlo sa zbavíte všetkých nepríjemných prejavov.

Liečba vyrážky u dojčiat

Pretože vyrážka u dieťaťa môže byť spôsobená rôznymi príčinami, nie je možné vypracovať jednotnú stratégiu liečby pre každý prípad.

Po odstránení hlavných príčin ochorenia v konečných štádiách liečby je hlavnou úlohou najčastejšie boj s príznakmi, ktoré prinášajú najväčší nepríjemný pocit: svrbenie, pálenie, sčervenanie, nadmerná citlivosť pokožky. Odporúčame používať kozmetiku "La Cree" na tento účel: krém, hydratačná emulzia a čistiaci gél.

Účinnosť "La-Kri" je založený na všeobecne známych účinných rastlinných zložiek: avokádový olej a olivový výťažky zo sladkého drievka, vlašských orechov a mnohých iných sérií. Prostriedky "La Cree" majú silný protizápalový účinok, hydratujú a vyživujú pokožku a znižujú jej citlivosť. Finančné prostriedky môžu byť použité v kombinácii s anti-alergickej terapiey.Syp na tele novorodenca to môže byť spôsobené mnohých rôznych dôvodov, od bežného pichľavý tepla, ktoré môžu byť ľahko odstránené pomocou jednoduchých hygienických výrobkov na hlavných infekčných chorôb, ktoré vyžadujú odborné lekárske ošetrenie. Presne určiť príčinu vyrážky u dojčiat môže len skúsený dermatológ, ale znalosť najbežnejších príčin nebráni zodpovednému rodičovi.