Hlavná

Bradavice

Vyrážky okolo úst dieťaťa

Vyrážka v ústach dieťaťa vzniká v dôsledku rôznych faktorov. Nie všetky prípady vyžadujú naliehavú terapeutickú intervenciu, ale niektoré ochorenia stále potrebujú liečbu.

Hlavné príčiny v rôznych vekových kategóriách

Často choroba prechádza bez vonkajšieho zasahovania, pretože má prirodzený pôvod pre deti určitého veku. Dostatočné preventívne opatrenia a žiadne problémy.

Všeobecná etiológia vyrážky:

 • alergický pôvod;
 • psychologické príčiny;
 • drogový faktor;
 • vírusová infekcia;
 • Imunologické problémy;
 • chronická patológia.

U novorodencov

U novorodencov a až do 7 mesiacov je hlavným faktorom, ktorý spôsobuje vznik vyrážky novorodenecké akné. Približne tretina všetkých detí je postihnutá. Táto choroba je spôsobená hormónmi a ako to vyzerá, môžete vidieť na fotografii.

Takáto červená vyrážka sa pozoruje nielen na tvári v ústach, ale aj na krku a na chrbte. Dôvody vzhľadu pozostávajú z reakcie imunity na potravu, nie z materského prsníka. Tvorba kože je sprevádzaná tvorbou húb kvasinkového typu.

Takáto vyrážka v blízkosti úst a tela prechádza sama o sebe niekoľko mesiacov. Špecifická liečba sa nevyžaduje.

Ak sa tieto vyrážky objavia v priebehu jedného roka, používajú sa kúpele, v ktorých voda obsahuje slabú koncentráciu manganistanu draselného. Čistota posteľnej bielizne je mimoriadne dôležitá.

U detí od jedného roka

Až do doby, keď sú 2 roky 2 roky, príčinou vyrážky je hojná sekrécia slín. Stáva sa to v čase, keď sú zuby nasekané. Koža je podráždená slinami a existujú pruhy, ktoré majú kôru pozdĺž okrajov.

S týmto problémom pomôžete vyrovnať sa s jednoduchými hygienickými postupmi. Po dostatočnom kŕmení na utretie kože v ústach špeciálnymi hypoalergénnymi utierkami. Ďalším nápravným prostriedkom sú gély, ktoré vrátia rovnováhu späť do normálu.

Vyrážka okolo úst dieťaťa v tomto veku môže byť sprevádzaná červenými škvrnami a z iných dôvodov. Najčastejšou je atopická dermatitída. Škvrny a vezikuly sa spájajú. Hlavným faktorom, ktorý môže viesť k ochoreniu, je dedičnosť alebo oslabená imunita.

Časom sa lézie môže rozšíriť nielen na tvár, ale aj na iné časti tela. Vyrážky sa nedajú česať. Matka by mala revidovať detskú stravu alebo jej, ak matka ešte dojčí. Ako lieky sa antihistaminiká používajú na vonkajšie použitie.

U detí do troch rokov

Ak je už 3 roky starý, potom vyrážky často vyplývajú z prítomnosti hlíst v tele.

Aby sme pochopili, že je to v červoch, je to možné pomocou viacerých sprievodných znakov:

 • poruchy stolice;
 • suchý kašeľ;
 • poruchy spánku;
 • bledosť kože na ústa a nos a tiež na telo;
 • porucha chuti do jedla;
 • znížená telesná hmotnosť;
 • pocit svrbenia v blízkosti konečníka.

Hlavný dôvod vzniku červov v každom veku - nedodržanie hygienických noriem v hrách na ulici alebo so zvieratami.

! Konečná diagnóza, a to prítomnosť hlíst, môže byť schválená po vykonaní príslušných analýz.

Keď je červ poškodený, pediatr predpíše antihelmintické lieky. Zvyčajne je to Sanoxal, Albendazol, Levamisole. Neovplyvňujú nepriaznivo detské organizmy. Súčasne sa odoberajú rôzne sorbenty.

Ak majú rodičia otázku, ako rozmazať pokožku, lekár ponúkne antiparazitické topické prípravky - Mezim alebo Creon. Ak chcete obnoviť všetky funkcie gastrointestinálneho traktu, dajte Linky alebo iné lieky tejto farmakologickej skupiny. Liečba je sprevádzaná príjemom vitamínov.

Deti od detstva do štyroch rokov

Ak je vyrážka na krku v ústach dieťaťa - to je príznak jednej z mnohých enterovírusových infekcií. To sa deje okrem tvarov na koži tváre zvonku.

Problém vzniká v dôsledku infekcie u detí av detstve a dokonca aj za 4 roky. Vyrážky sa navonok podobajú malým pupienkam, ktorých okraje sú veľmi odlišné.

Ďalšie príznaky infekcie:

 • hyperémia a teplota;
 • klasické príznaky akútneho RVI;
 • zväčšenie veľkosti lymfatických uzlín;
 • poruchy tráviaceho traktu.

Len na liečbu infekcie povie alebo povie iba ošetrujúci lekár. Nezávislé rozhodovanie o prijímaní niektorých liekov sa neodporúča, pretože pri určení terapie sa vezmú do úvahy charakteristiky organizmu.

Pediatr predpíše niektoré antipyretické a protivírusové látky. Antibiotiká sa predpisujú menej často. Z rodičov je deťom zabezpečené oddychové posedenie. Budete potrebovať špeciálnu diétu.

! Vyrážka v ústach dieťaťa zmizne v priebehu týždňa obnovy

Ďalšie príčiny formácií

Niekoľko faktorov, ktorých výsledkom sú vyrážky na koži tváre. Najbežnejšie:

 • Atopia - prejavuje sa ako malá vyrážka. Vzniká v dôsledku reakcie organizmu dieťaťa na používanie nových potravinových výrobkov. V ich úlohe môžu pôsobiť ovocie, bobule, čokoláda. Liečba zahŕňa vylúčenie alergénu z potravy.
 • Orálna dermatitída je výsledkom účinkov oblečenia, kozmetiky a iných výrobkov na pokožku. Vyrážky sa pozorujú okolo úst, nosa a očí. Na odstránenie problémov je potrebné nielen zbaviť sa oblečenia alebo kozmetiky, ktoré spôsobujú reakciu, ale aj používať masti, ktorých použitie musí byť dohodnuté s lekárom. Bez strachu môžete používať len ľudové prostriedky - infúzie heřmánku alebo nechtíka.
 • Herpetické poškodenie je dôsledkom zníženia imunity po prenesených ochoreniach. Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku. Ak sa vyrážka objaví v dôsledku herpesu, môže sa opakovať pravidelne počas celého života. Liečba sa vykonáva pomocou špeciálnych prostriedkov - hlavne vonkajšej aplikácie.
 • Vplyv vetra - vetry a mráz sú príčinou vyrážok. Sprievodným faktorom je zvýšené slinenie. Vyhnite sa formáciám na tvári pomôže ochranný krém a periodické utieranie kože s obrúsky.
 • Infekčné ochorenia - iné infekčné choroby zahŕňajú kiahní, rubeola a šarlach. V každom prípade je liečba určená ošetrujúcim lekárom.

záver

Lekári varujú! Shokipyyuschaya ctatictika - yctanovleno chto Bole 74% zabolevany kozhi - ppiznak zapazheniya papazitami (Ackapida, Giardia, Tokcokapa). Glicty nanocyat koloccalny vpred opganizmy a pepvoy ctpadaet Nasha immynnaya cictema, kotopaya dolzhna obepegat opganizm Od pazlichnyh zabolevany. Vedúci Ústavu parazitológie podelilsya cekpetom, AKO byctpo Od nich izbavitcya a ochictit cvoyu kozhy, okazyvaetcya doctatochno. Prečítajte si viac.

Vyrážka v blízkosti úst dieťaťa nesmie v každom prípade spôsobovať úzkosť. Aby ste sa vyhli problémom, mali by ste sa poradiť s lekárom v každom prípade. Pediatr bude predpisovať liečbu, ktorá zabráni zhoršeniu problému a rozvoju zhubných patológií.

Príčiny vyrážky a podráždenia okolo úst dieťaťa

Kožné vyrážky u detí sa vyskytujú pomerne často. Dôvody ich výskytu sú však odlišné, čo znamená, že metódy liečby sa líšia. Prečo má dieťa vyrážku okolo úst a čo má urobiť, aby zmiernil jeho stav?

obsah

Kožné vyrážky u malých detí - pomerne bežný jav

Neexistuje žiaden jediný rodič, ktorý by sa nedostal do kožných vyrážok dieťaťa. Malé pupienky sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov. Všetky z nich sú príznakmi akýchkoľvek chorôb. Ak chcete vyliečiť vyrážku okolo úst dieťaťa, musíte sa najprv zbaviť príčin, ktoré spôsobili.

Príčiny vzniku vyrážok a spôsobov liečby

Príčiny výskytu vyrážky okolo úst dieťaťa môžu mať veľmi odlišnú povahu. Vyrážky môžu byť spôsobené alergiami, podráždením, infekciou alebo reakciou na stres. Pozrime sa podrobnejšie na najčastejšie sa vyskytujúce faktory, ktoré spôsobujú vyrážku v blízkosti úst dieťaťa.

Zubné zuby

Najčastejšie s vyrážkami okolo úst, rodičia detí čelia počas tečenia. Počas tohto obdobia sú sliny hojne osolené. Na tvári dieťaťa sa napája, spôsobuje podráždenie v podobe malej vyrážky okolo úst. Nikto neprijal spôsob, ako sa zbaviť tejto podmienky. Mama potrebuje trpezlivosť a čaká, kým sa prvý zub objaví. Salivatie zanikne a vyrážka prejde.

Pri zubných zuboch u detí dochádza k zvýšenému slineniu

Tip: Na uľahčenie stavu dieťaťa je potrebné jeho tvár odčerpať jemnou handričkou. Miesto vyrážky je možné mazať detským krémom.

alergie

Červená vyrážka okolo úst dieťaťa môže byť tiež prejavom alergie. V tomto prípade môžu byť iné príznaky (vodnaté oči, vyrážavá rinitída alebo bronchospazmus). Zvyčajne vyrážky sú "prvý zvonček", signál, že dieťa má alergiu na liek alebo liek.

Tieto vyrážky môžete liečiť. Avšak bez odstránenia zdroja alergie ich nemožno likvidovať. Najprv je potrebné vypočítať alergén, podľa možnosti odstrániť a potom liečiť vonkajšie prejavy.

Ak nechcete liečiť alergie, vyrážky budú väčšie. V priebehu času sa stav môže vyvinúť na ekzém.

Dôležité: pri zavádzaní doplnkových potravín a používaní nových produktov dieťaťom by sa každá zložka mala zavádzať postupne a neustále sledovať zdravie dieťaťa.

U detí staršieho veku vo forme vyrážok môže dôjsť k alergickej reakcii na očkovanie alebo lieky. Toto by malo byť hlásené lekárovi, aby sa tieto podmienky neskôr vyhnuli.

Nedodržanie hygieny

Koža drviny je veľmi jemná. Ochranné mechanizmy stále fungujú zle. Vyrážka v blízkosti úst dieťaťa môže byť spôsobená bežnou nečistotou. Malé deti všetci ťahajú do úst, vrátane špinavých rúk. Nečistota, zmiešaná so slinami, môže spôsobiť podráždenie vo forme pupienkov.

Rodičia musia starostlivo sledovať deti. Nenechajte ich ťahať vaše špinavé ruky do úst. Po jedle musíte tiež umyť malé fidgety. Pušky, ktoré sa objavia, môžu byť namazané detskou liečivou masťou.

Infekčné choroby

Rôzne infekčné choroby tiež začínajú vyrážkami na tvári. Spolu s tým budú pozorované ďalšie príznaky charakteristické pre chorobu. Prítomnosť vyrážok je charakteristická pre:

 • opar. Páchateľom je herpes vírus. Bublinové prvky vyrážky sa objavujú na perách, v rohoch úst, v blízkosti nosných dierok. Vyrážky sú bolestivé. Dieťa môže mať horúčku.

Herpes sa prejavuje vo forme bolestivých pľuzgierov

 • Enterovírusová infekcia. Na začiatku ochorenia sa objaví malá vyrážka okolo úst dieťaťa. Časom sa rozširuje na pery a jazyk. Vyrážky môžu byť na nohách a dlaňach dieťaťa. Teplota je často vysoká. Špička choroby sa vyskytuje v jesennom jarnom období.
 • Mumps (mumps). Okrem vyrážky v blízkosti úst a tvárí sa ochorenie vyznačuje sucho v ústach, zvýšené príušné a submandibulárne slinné žľazy.
 • Kuracie kiahne. V počiatočnom štádiu je na tvári vyrážka, a to aj v blízkosti úst. Po chvíli sa rozšíri po celom tele.

Začína v blízkosti úst, vyrážka sa rýchlo šíri cez tvár a telo

Dôležité: táto vyrážka spôsobuje svrbenie. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby dieťa nerušilo rany.

Pri liečbe infekčných chorôb je dieťaťu predpísané antivírusové antihistaminiká. V každom prípade existuje schéma liečby. Lekár musí vymenovať ju.

Vyrážka okolo úst dieťaťa môže byť príznakom rôznych chorôb. Správnu diagnózu môže vykonať iba lekár. Je potrebné ukázať dieťaťu špecialistovi. Adekvátna liečba pomôže prekonať ochorenie. Spolu s ním zmiznú a vyrážajú na koži dieťaťa.

červy

Niekedy, pri absencii alergií a infekcií, vyrážka u dieťaťa okolo úst nie je dlhá. Čo robiť, rodičia nevedia. Dôvod je jednoduchý - infekcia červami.

Červy ovplyvňujú detské telo častejšie ako dospelí. Imunitný systém detí nemôže vydržať parazity. U niektorých detí je vyrážka indikátorom prítomnosti parazitov v tele. Keď sa ich zbavíte, prechádza sama.

dermatitída

Orálna dermatitída sa môže vyskytnúť ako reakcia na detský krém, hygienické predmety (vlhké utierky, zubná pasta) alebo latexové cumlíky. Takéto vyrážky zvyčajne nerobia dieťa nepríjemne. Ale ak im nevenujete pozornosť, môžete viesť k poškodeniu kože.

Dermatitída vedie k výskytu peľových škvŕn na koži, podobne ako lišaj

podchladenie

Studený vzduch v zime alebo vlhký vietor v mimosezóne môže tiež spôsobiť výskyt vyrážky. Malé vyrážky okolo úst a nosa u dieťaťa mu nedávajú žiadne zvláštne podráždenie. Pimples je možné mazať detským krémom na hojenie. Následne je potrebné nasadiť batoľa alebo šál.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo výskytu rôznych typov vyrážok, je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 • Dodržiavať hygienu. Umyte si tvár a udržiavajte čisté ruky.
 • Zavedením doplnkových potravín a používaním akýchkoľvek nových produktov dieťaťom starostlivo sledujte reakciu tela.
 • Častejšie chodíte s dieťaťom vonku.
 • Udržujte chladné a vlhké prostredie v dome.
 • Použite v starostlivosti o dieťa len detské prášky, krémy, utierky a iné hygienické predmety.
 • Ak sa objavia akékoľvek kožné vyrážky, obráťte sa na pediatra.
 • Chráňte detskú pokožku pred chladom a slnečným žiarením.

Ak je niekoľko otec a mama, potom žiadne vyrážky je strašné

Pozorný rodičia, ktorí sa správne starajú o svoje dieťa, sa rýchlo vyrovnajú s vyrážkami na koži dieťaťa. Avšak vo väčšine prípadov je potrebná konzultácia s lekárom (pediatr, dermatológ alebo alergik), ktorá predpíše správnu liečbu.

Vyrážka v blízkosti úst dieťaťa s vysvetleniami

Vzhľad vezikúl v blízkosti úst u detí nie je nezvyčajný, fenomén, ktorý sa stará o rodičov. Aká je príčina vzniku vyrážok a čo s nimi? Pri takýchto ťažkostiach môže každý čeliť. Rodičia sa často začínajú obávať: odkiaľ pochádza vyrážka, ako s ňou bojovať a či je to nákazlivá. A - hlavná vec je, čo s tým robiť a ako sa ho zbaviť. Vyrážka v blízkosti úst dieťaťa má fotografiu s vysvetleniami rôzneho pôvodu. Daleko od neho sa vždy objavuje príznak hroziaceho a nebezpečného ochorenia, ktoré môže dospelý dostať. Tu sú hlavné typy týchto vyrážok, v závislosti od toho, ktoré okolo úst sa môže objaviť zápal.

Novorodenecké akné u novorodencov

Vyskytuje sa u približne tretiny všetkých novorodencov, ktoré sa nedávno narodili a nie sú spojené so zápalovou chorobou. Tiež sa nazýva hormonálna vyrážka alebo cephalic. Ak sa pozriete na fotografiu, novorodenec je pokrytý malými červenými bodmi pripomínajúcimi akné, iba bez bielej náplne uprostred.

Takéto vyrážky sa môžu vyskytnúť nielen na tvári alebo hlave, ale aj na krku, hornej časti chrbta alebo kufra. Je zrejmé, že výskyt takejto vyrážky spôsobuje u rodičov úzkosť: Čo ak dieťa nie je zdravé?

V skutočnosti nie je nič strašné: len imunita dieťaťa reaguje podobným spôsobom ako jedlo mimo maternice matky. V tejto dobe na koži dieťaťa sú kvasnice a nie sú nebezpečné pre novorodenú hubu. Ktoré spôsobujú takú reakciu a podráždenie, kým sa vytvára pokožka dieťaťa.

Takáto vyrážka prechádza sama o sebe 3 alebo 4 mesiace a niekedy ešte skôr. Jej špecialisti na vzhľad sa neodvolávajú na choroby.

Ak chcete vyrážku ustúpiť alebo postupne klesať, novorodenec sa má kúpať do svetlo ružového manganistanu draselného. Udržujte čisté bielizeň a vytvorte vzduchové kúpele. Pri správnej hygiene prechádzajú malé bubliny samy. Ak chcete stlačiť, rozmačkáte ich zelenou v žiadnom prípade nie je nemožné, pretože môžete priniesť infekciu a spôsobiť zápal.

Podráždenie slinami u dojčiat

To sa stáva pomerne často. Keď kŕmenie v dieťati, je hojné slinenie, čo spôsobuje červené škvrny. V takejto situácii dieťa blízko úst nie je s liekovkami, ale s červenými škvrnami s malou kôrkou a rozmazanými okrajmi. Lekári tiež nepovažujú tento jav za patologický, pretože je spôsobený prírodnými príčinami. Niekedy sliny, dokonca aj u dospelých, môžu spôsobiť podráždenie pokožky, ak je veľa. Správna hygiena pomôže vyrovnať sa s takýmto problémom. Potom, čo si dieťa zjedlo, musíte si z úst otrieť utierkami, odstrániť zvyšky jedla a sliny. Potom zápaly budú čoskoro prejsť sami a nebudú žiadne nebezpečenstvo. Moderné hygienické výrobky berú do úvahy vlastnosti pokožky dieťaťa. Preto sa s týmito problémami vyrovnajú utierky, gély, špeciálna kozmetika pre novorodencov, normalizujúca rovnováhu pokožky.

Atopická dermatitída alebo infantilný ekzém

Toto ochorenie sa zvyčajne vyskytuje, keď je dieťa staré 2 mesiace. Takýto ekzém je alergický a pripomína si okrúhle červené škvrny, bubliny spojené. Zvyčajne sa táto vyrážka v blízkosti úst dieťaťa objaví s oslabenou imunitou a nevhodnou starostlivosťou. Môže byť zdedený. Je zrejmé, že v rodinách, kde niekto trpel bronchiálnou astmou, senná nádcha, sa tento typ dermatitídy objavuje u dojčiat.

Po prvé, dieťa má šarlátové škvrny na lícach a chytiť všetky veľké plochy, a potom sa môže objaviť na iných miestach. Na rozdiel od iných typov vezikúl, keď sa objaví ekzém, miesta sa spájajú, začnú sa svrbieť a na nich sa objavujú rôzne kôry. Súčasne, keď sú česané, sú namočené. V žiadnom prípade ich nemusíte poškriabať, pretože existuje nebezpečenstvo infekcie a hnisavého zápalu. Obvykle sa v takýchto situáciách nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Lekár môže predpisovať antialergické lieky, masti. Ak matka dojčí novorodenca, potom musí venovať pozornosť jej menu. Často sa objavuje vyrážka ako reakcia na produkt. Napríklad na čokoládu alebo tropické ovocie, vajcia, kravské mlieko alebo paradajky, orechy, jahody a mnoho ďalších produktov.

červy

Porušujú prirodzený stav čriev a spôsobujú alergické reakcie. Mnohí nevidia vzťah medzi výskytom helmintov v čreve a skutočnosťou, že sa objavila vyrážka blízko úst dieťaťa. Avšak, na rozdiel od psoriázy, červy môžu spôsobiť vyrážky, ktoré môžu byť sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • nepokojný spánok;
 • problémy s stoličkami (hrubé stolice alebo opačne - tekutina);
 • kašeľ bez iných príznakov nachladnutia;
 • bledosť kože;
 • Vyrážka malých rozmerov na červenom pozadí zapálenej kože.
 • svrbenie v konečníku.

Ak v spojení s týmito príznakmi dieťa vyvine vyrážku okolo úst a inde, musíte podrobiť analýzu červom a predpísať liečbu.

Enterovírusová infekcia

Pri tejto chorobe môže byť vyrážka umiestnená nielen v blízkosti úst, ale aj v ústach. Toto ochorenie je charakterizované červeným individuálnym akné s jasnými okrajmi, rovnako ako symptómy, ako je teplota a problémy so žalúdkom. Podľa typu vyrážky môžu byť lokalizované na akejkoľvek časti tela a pripomínajú komáre. Takáto vyrážka nevyzerá u detí ako osýpky alebo ovčie kiahne. Liečba je predpisovaná lekárom. Obvykle sa liečí hlavná choroba. Pamätajte, že s enterovírusovou infekciou sa všeobecný stav dieťaťa zhoršuje a vyrážka je len jedným z príznakov ochorenia.

alergie

Ak bola príčinou alergická reakcia tela, nezabudnite, že dieťa dostalo deň predtým. Zvyčajne sa potravinové alergie vyskytujú potom, ako sa dieťa dostane do normálnej výživy. Pamätajte, že dieťa jedlo deň predtým. Zvyčajne alergie na potraviny sú podobné bežným kožným vyrážkam, ktoré môžu svrbieť. Pri tej istej teplote nie je pre dieťa starosť. Je to len, že sa môže pokúsiť dokonca pokrčiť problémové miesta s perami. Zvyčajne sa vyskytujú alergie na citrusových plodoch, jahodách alebo malinách, mlieku, rôznych nových zmesiach, koreniach a sladkostiach. Preto, ak sa po novom produkte objavili pľuzgiere na koži, skúste to znova nepodávať. Spravidla alergia prechádza, ak dieťa nepoužíva alergén.

Ak sa alergia objavila na antibiotikách, objaví sa vyrážka, kde ste ich použili. Napríklad okolo úst (pilulky) alebo v blízkosti miesta vpichu. Zvyčajne ide o ľahké začervenanie alebo červené malé pupienky.

Orálna dermatitída

Je spôsobená alergickou reakciou na kozmetiku, materiály, mydlo, latex alebo parfum. Vyskytuje sa vo forme červenej jasnej akné, naplnenej čírou tekutinou a charakterizovaná vážnym svrbením. Takáto vyrážka v blízkosti úst v dieťati môže byť reakciou na mydlo, šampón, hygienické vložky alebo dokonca farbivá, ktoré sa používajú pri farbení šatky alebo blúzy. Liečia sa mastiami proti dermatitíde a elimináciou alergénu.

opar

Zvyčajne sa objaví po zchladnutí a skáče v blízkosti úst. Vonkajšie sa podobá zhluku bublín s priehľadným obsahom a silným začiarknutím. Povaha tejto vyrážky súvisí s poklesom imunity po ochladení. Herpes je ošetrený antivírusovými gélmi a masťami, ako aj pomocou špeciálnej hygienickej rúžovej rúže.

Ďalšie príčiny vyrážky v blízkosti úst dieťaťa

Len jeho pediatr môže pochopiť svoj pôvod. Keď sa objavia vyrážky, mali by ste venovať pozornosť všeobecnému stavu dieťaťa. Ak nie je žiadna teplota a iné príznaky zápalu, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o alergiu alebo reakciu na očkovanie. Niekedy sa to stane vyrážka na latexových teftoch ako alergiu, ako aj následkom nesprávnej hygieny.

Koniec koncov, čo je normálne tolerované dospelými (napríklad zložky mydla, šampóny, sprchové gély), dieťa môže spôsobiť zápal. Ak si však všimnete nielen vyrážky, ale aj slabosť dieťaťa, horúčku alebo poruchy spánku, je lepšie konzultovať s odborníkmi. Bude presne určiť príčinu choroby a predpísať liečbu. Nezávisle liečené v tomto stave môžu byť veľmi nebezpečné.

Príčiny vyrážky a podráždenia okolo úst v dieťati a liečba

Erupcie na koži u detí - pomerne bežný jav. Niektoré mamičky nepripisujú tomuto dôvodu veľa dôležitosť, iní - spěchajú na naliehavú liečbu. Medzitým vyrážka okolo úst dieťaťa vo väčšine prípadov nie je nezávislým problémom, ale skôr dôsledkom vplyvu vonkajších aj vnútorných faktorov: vek, životné prostredie, všeobecné zdravie.

Vyrážka a podráždenie okolo úst dieťaťa je veľmi bežný jav

Príčiny vyrážky a podráždenia v blízkosti úst dieťaťa

Ak chcete vypracovať správnu stratégiu na liečbu vyrážok v oblasti úst, musíte najprv zistiť dôvod ich výskytu. Najčastejšími faktormi, ktoré spôsobujú tento príznak, sú:

 • Alergie. Ide o reakciu na vonkajšie faktory, najčastejšie na potraviny. U detí, ktorých imunita ešte nie je úplne vytvorená, dochádza často k alergickej reakcii na citrusové plody, iné ovocie, čokoládu, orechy atď., Ako aj na určité lieky. Okrem pupienkov v okolí úst sa alergia dieťaťa môže prejavovať nazálnym kongesciou, sčervenaním slizníc a niekedy spazom priedušiek.
 • Atopická dermatitída. Kožná reakcia na určité potraviny, ku ktorej dochádza na pozadí zníženej imunity. Môže to byť aj dedičná povaha.
 • Infekčné choroby. Pri infikovaných enterovírusových infekciách, oparu, mumpsu alebo ovčieho kiahne sa môžu objaviť výrusty dieťaťa okolo úst. V tomto prípade existujú iné príznaky v závislosti od konkrétnej choroby.
 • Kontaktná dermatitída. Podráždenie pokožky sa môže vyskytnúť pri neustálom kontakte s nevhodnými materiálmi - napríklad z latexu, z ktorého sa džínsy alebo odev stále dotýkajú pokožky tváre.
 • Slintanie. U detí môže byť jemná pokožka tváre podráždená konštantným kontaktom so slinami. Stáva sa to počas tehotenstva alebo konštantného sania. Avšak u niektorých detí v tomto veku môže byť prítomné slinenie bez ohľadu na rast zubov alebo použitie bradavky.
 • Parazitická infekcia. Telo dieťaťa ešte nemá dostatočnú silnú imunitu na boj proti parazitom, takže pri helmintovej infekcii môže byť vyrážka a začervenanie okolo úst ako jeden z príznakov infekcie. Zvyčajne sprevádzané porušením stolice, neproduktívnym kašľom, nespavosťou, bledosťou kože.
 • Chladné počasie. Vyrážka sa môže objaviť po prechádzke ako reakcia na chladné alebo veterné počasie, v takom prípade nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo a nevyžaduje špeciálne ošetrenie.

Typy vyrážok a ich vzhľad

Vzhľad pupienok okolo úst v dieťati môže určiť ich pôvod, stupeň nebezpečenstva a stratégiu ďalšieho konania. Hlavné typy vyrážok:

 • Toxický erytém. Vyjadruje sa u novorodencov v prvých dňoch života ako jedna z etáp adaptácie na vonkajšie prostredie po vnútromaternicovom živote. Má vzhľad hustých červených úhorov so sivým, bublinkovým stredom, ale napriek ohrozujúcemu vzhľadu erytém nie je nebezpečný pre zdravie a nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Trvá niekoľko dní.
 • Sudamen. Malé ružové pupienky sa môžu objaviť ako v ústach dieťaťa, tak aj v celom tele. Na dotyk mierne vystupuje nad kožou, pretože dieťa je úplne bezbolestné a neovplyvňuje celkový stav tela.
 • Akné novorodenca. Pustuly na tvári so zreteľne výrazným bielym stredom sa objavujú ako dôsledok štartu práce mazových žliaz na tvári. Nie sú nebezpečné, prejdú sami do 2-3 týždňov, niekedy oneskorenia až niekoľko mesiacov.
Atopická dermatitída
 • Urtikaria má vzhľad červených zápalových uzlín na koži, podobne ako stopa z žihľavy. Vystupuje nielen na tvári, ale aj na predlaktia, lakte, kolenách, niekedy na žalúdku. Môže to byť sprevádzané ďalšími prejavmi alergie: edém nosnej sliznice a očí, niekedy s bronchospazmom alebo Quinckovým edémom.
 • Pri atopickej dermatitíde sa červené škvrny v blízkosti úst často pohybujú na líce, spájajú sa do jednej hyperemickej a svrbiacej škvrny, niekedy pokrytej rozpadajúcimi sa kôrkami.
 • Infekčná vyrážka, keď sa infikuje enterovírusom, sa objavuje nielen v blízkosti pier, ale aj na ústnej sliznici. Po prvé, okolo úst, dieťa má červenkasté body a pupienky s jasnými obrysmi, potom je obrázok doplnený inými príznakmi choroby: horúčka, lymfatické uzliny, tráviace poruchy.
 • Herpes vírus vyvoláva výskyt malých vezikúl okolo úst a pery plnené tekutinou. Často taký vyrážka vyráža a spôsobuje bolesť, môže sa zvýšiť telesná teplota.
 • Ovčie kiahne, osýpky, rubeola, a podobné infekcie nemožno zamieňať s ničím, aj keď začínajú s bublinkami a neďaleko ústia škvrny, potom sa rýchlo rozšírila na celú tvár, a potom - na tele. Na fotografii k článku je vidieť, že u ovčieho kiahne vyrážka má vzhľad uzlíkov, ktoré sa neskôr pretransformujú na vezikuly (vezikuly), ktoré môžu byť supurátované. Ako sa choroba vyvíja, vezikula sa rozpadne a vysuší, aby vytvorila kôru.
Vyrážky s ovčími kiahňami

Vlastnosti liečby detí rôzneho veku

Liečba patologického akné okolo úst v deťoch vo väčšine prípadov je eliminovať príčinu ich výskytu.

Ak ide o alergiu alebo atopickú dermatitídu, stačí identifikovať a odstrániť z alergie alebo nový produkt, s ktorým imunita dieťaťa ešte nedokáže zvládnuť. Keď počas kojenia nastane alergická vyrážka u dieťaťa, matka potrebuje prehodnotiť jej stravu.

Pri lokálnej antivírusovej terapii herpes sa uvádza, že výber liekov sa vykonáva v závislosti od veku dieťaťa. Masti, krémy a iné lieky sa používajú iba po konzultácii s lekárom a starostlivom skúmaní pokynov.

Enterovírusová infekcia a iné podobné ochorenia vyžadujú povinnú lekársku starostlivosť, pretože antibiotiká môžu byť potrebné na ich liečbu. Špecifické lieky, dávkovanie a forma liekov určuje lekár so zameraním na vek a stav dieťaťa.

S vyrážkou vyvolanou helminthickými inváziami je predpísaná anthelmintická terapia. V takomto prípade je potrebná aj lekárska skúška na stanovenie ďalšej stratégie liečby.

Ak chcete zistiť povahu vyrážky, je potrebné sa poradiť s pediatrickým dermatológa, ktorý predpíše správnu liečbu

Prevencia vyrážok u detí

Aby sa zabránilo výskytu vyrážok u úst u detí, stojí za to dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Starostlivá starostlivosť o pleť pre novorodencov a dojčatá. Ak je dieťa na perách a okolo úst sa objavili červené pupienky na neustálom slintanie, udržiavať pokožku v suchu, spracovaním s obrúsky a prisypaya nočné mastenec alebo detský zásyp. Ak je to možné, dieťa by malo byť odstavené z cumlíka, aby sa znížilo množstvo uvoľnenej sliny.
 2. Dodržiavanie hygieny. Ak sa chcete vyhnúť potenie, často sa môžete kúriť s harmančekom, povlakom alebo veľmi slabým roztokom manganistanu draselného. To mierne vysuší pokožku a ochráni dieťa pred vyrážkou. Tiež sú otázky hygieny dôležitý v prevencii infekcie červami alebo enterovírus infekcie: Naučte dieťa, aby si umývali ruky často a neťahajte veci do svojich úst, v ktorých môžu byť kauzativní baktérie (viac v článku: môže dôjsť, ak vyrážka enterovírus infekcie?).
 3. Opatrenia na zlepšenie imunity. So zníženou imunitou bude mať dieťa prospech z komplexov vitamínov, správnej výživy a dostatočnej fyzickej aktivity.
 4. Ochranná kozmetika. V chladnej sezóne používajte ochranný krém, aby ste predišli podráždeniu pokožky počas mrazivého alebo veterného počasia.