Hlavná

Bradavice

Vyrážky okolo úst (dospelí)

Vyrážka okolo úst dospelého môže indikovať poruchu v tele alebo určitú chorobu, ktorá sa nazýva periorálna dermatitída.

Foto 1: Príčina vyrážok okolo úst môže byť nastavená a určiť, čo spôsobuje problém, môžete podľa povahy akné a ďalšie príznaky, ktoré ju sprevádzajú. Zdroj: flickr (#Shuba #Norka).

Príčiny vyrážky

 1. Formácie okolo pier a na brade sa môžu vyskytnúť ako alergická reakcia na: kozmetika; studený; živočíšna vlna; zubné pasty; prípravky obsahujúce hormóny.
 2. Pichľavky v okolí pier môžu hovoriť o problémoch s trávením, a to porušenie v práci ktorejkoľvek časti čreva. Dysfunkcia môže naopak dôjsť v dôsledku stavu nervového systému, predĺženého príjmu antibiotík a v dôsledku neustáleho používania škodlivých potravín.
 3. Akné tvorba charakteru (zapálené komedóny, papuly) indikuje upchaté mazové kanáliky. K tomu dochádza, ak: hormonálne poruchy; stres (koža súčasne produkuje viac tuku); nadváha; endokrinné ochorenia; konštantná intoxikácia tela (alkohol, nikotín, škodlivé látky).
 4. Ak vyrážka okolo úst vyzerá ako zoskupené malé červené pupienky, kvôli čomu má táto oblasť ružovo-červenú farbu, potom môže dermatológ diagnostikovať periorálna dermatitída. Symptómy tejto choroby, s výnimkou vyrážok, v neskorom štádiu patrí svrbenie a šupinatá koža, mení farbu po prejdení zápalu. Toto ochorenie sa prejavuje postupne, zvyčajne koža okolo úst sa zmení na červenú, keď jesť horúce alebo korenené jedlo, potom sa začnú objavovať malé vyrážky. Majú symetrický vzor a ponechajú voľný pás pokožky priamo okolo pier.

Najčastejšie takéto ochorenie postihuje ženy, je to spôsobené:

 • poruchy hormonálneho pôvodu; stres;
 • používanie hormonálnych prípravkov, krémov, masti;
 • aplikácia zubnej pasty s fluoridom;
 • choroby ženských pohlavných orgánov;
 • chronický proces, ktorý sa odohráva v tele.

Ak nezačnete liečbu včas, vzniknú komplikácie, ako je pigmentácia oblasti okolo úst, výskyt vrások a vo vážnych prípadoch môže choroba viesť k demodekóze.

Obrázok 2: Akné sa spúšťa roztoče, ktorý infikuje mazových žliaz v koži tváre, je nákazlivá, ale je tiež aktivovaný, keď znížila imunitu, a za priaznivých podmienok. Zdroj: flickr (Rosario Arredondo).

Opatrenia potrebné na objavenie vyrážky

Nezávisle od začiatku liečby je nemožné, je potrebné absolvovať vyšetrenie dermatológa, gastroenterológa, aby prešiel potrebné testy na obsah hormónov v krvi.

Ako prevencia musíte posilniť imunitu, sledovať hygienu osoby, nepoužívať lacnú kozmetiku, nemáte sama liečebné hormonálne lieky.

Foto 3: Správna strava, zdravé jedlo a odmietanie zlých návykov budú veľkou pomocou pri udržiavaní celkového zdravia tela. Zdroj: flickr (janelle).

Paušálne pupienky okolo úst

Periorálna dermatitída - zápalové kožné okolo krívačky, ktorá spôsobuje tvorbu malých pupienkov na brade, v nosoústnych záhyboch, na krídlach nosa, a to najmä nepríjemných okolností a na spánkoch, nos, horných aj dolných viečok.

Nie všetci špecialisti pripúšťajú, že ide o nezávislú chorobu. Nájdete rôzne mená pre túto chorobu: periorálna dermatitídu, steroid periorálna dermatitída, rosacea je zvláštny prípad, a niektoré z nich - kombinovať ich s seboroická alebo atopickej dermatitídy.

V zásade táto choroba postihuje dievčatá vo veku 18 rokov a ženy vo fertilnom veku. Oveľa menej často táto choroba postihuje mužov a deti.

Príčina tohto ochorenia je stále neznáma.

Príčiny dermatitídy sa znižujú na oslabenie ochranných funkcií pokožky pod vplyvom nepriaznivých faktorov, vonkajších aj vnútorných.

Aké sú periorálne pupienky?

Symetrické vyrážky sú malé uzliny naplnené kvapalinou, samostatne stojace alebo v niekoľkých skupinách niekoľkých kusov, ktoré môžu byť podráždené a to pripomína akné (akné).

Pri periorálnej dermatitíde vyrážky majú drsný povrch, môže sa zdať mierne svrbenie, odlupovanie a pocit tesnosti kože - tieto symptómy sa líšia od prejavov akné a rosacey (rosacea).

Priamo okolo červeného okraja pier (okraj je približne 3 až 5 mm široký), pokožka zostáva nedotknutá, čo je diagnostický príznak, ktorý rozlišuje periorálnu dermatitídu od herpesu.

Ak sa doba nekladie správnu diagnózu a začať správne liečiť, choroba postupuje a môže sa šíriť do nových oblastí na koži, bude komplikovať situáciu, je nutné navštíviť dermatológa naviac tiež očného lekára.

Prečo sa okolo úst objavujú pupienky?

Príčiny výskytu vyrážok v blízkosti úst sú niekoľko:

 • hormonálne zlyhanie, choroby reprodukčného systému u žien - najčastejšou príčinou;
 • používanie hormonálnych liekov, obsahujúceho hydrokortizón alebo prednizolón, na liečenie iných dermatologických ochorení, ako sú ekzém, neurodermatitída a podobne;
 • antikoncepčné použitie na hormonálnej báze;
 • použitie zubnej pasty s fluoridom, môže vyvolať chorobu;
 • aktívne používanie čistiacich a iných kozmetických prípravkov, väčšina kože trpí základovými krémami;
 • vplyv nepriaznivých vplyvov počasia, ako je silný vietor a predĺžené priame ožarovanie ultrafialovým žiarením;
 • alergický bakteriálny účinok konvenčných saprofytov, dochádza k poklesu celkovej rezistencie organizmu. (Saprofyty sú mikroskopické roztoče, ktoré žijú v horných vrstvách našej kože a živia sa jej mŕtvymi časticami a mazu);
 • choroby tráviaceho systému, a imunita priamo závisí od stavu tohto systému;
 • prítomnosť chronickej infekčnej choroby;
 • zníženie imunitného stavu.

Najčastejšie je periorálna dermatitída spojená s liečbou iných kožných ochorení v dôsledku dlhodobého užívania hormonálnych mastí a krémov. Zdá sa, že je to najlepší druh liečby, pretože tieto lieky rýchlo odstraňujú zápaly a svrbenie pokožky.

A potom sa vytvorí bludný kruh! Zároveň sa tieto látky tiež pokúšajú liečiť periorálnu dermatitídu a dokonca dosiahnuť určité zlepšenie, ale hneď ako sa zastaví takzvaná liečba, okamžite sa zhorší. Z tohto dôvodu je potrebné podstúpiť vyšetrenie u dermatologa a stanoviť správnu diagnózu.

Za akých okolností je potrebné okamžite požiadať o pomoc špecialistu?

Je pravda, že signalizuje, že existujú vážne problémy s vnútornými orgánmi a problémy v endokrinnom systéme.

V podstate táto choroba spôsobuje psychické nepohodlie, človek zažíva stály stres kvôli jeho vzhľadu a to mu dáva veľa problémov.

Ale keď nezávislé liečenie neprinesie očakávaný výsledok a ochorenie sa zhoršuje:

 • existujú abscesy a sekundárna infekcia sa spája;
 • choroba sa rozšíri do nových oblastí pokožky, vyrážky rastú a spájajú sa;
 • vyrážky ovplyvňujú dolné a horné viečka, hrozí nebezpečenstvo oftalmologických ochorení.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite konzultovať dermatológov a oftalmológov. Ak zdržujete návštevu lekára, môžete vynechať drahocenný čas a potom liečba môže byť dlhšia, ako by mohla byť včasná liečba. A pigmentácia škvrny, ktoré sa tvoria na mieste vyrážok, ak nie sú vyliečené v čase, môže spôsobiť problémy, rovnako ako samotná dermatitída.

liečba

A tiež dodržiavať diéta, okrem podráždenia žalúdka a čriev.

Bude potrebné obmedziť spotrebu: všetkých kyslých, ostrých, slaných, korenených potravín a silného čaju, kávy a alkoholických nápojov, ktoré spôsobujú krvácanie do tváre.

Po určení príčiny ochorenia lekár neodporučí používať kozmetické prípravky, syntetické čistiace prostriedky a zubné pasty obsahujúce fluorid. Bude tiež potrebné prestať používať hormonálne lieky na vonkajšie použitie.

Moderné liečebné metódy na liečbu periorálnej dermatitídy sú založené na aplikácii antibiotiká tetracyklínovej skupiny v tabletách a zvonku vo forme masti a krémov, s týmito antibiotikami, spolu s prípravkami obsahujúcimi imidazol (látka má vplyv na najjednoduchšie mikroorganizmy).

V prípade alergickej senzibilizácie je potrebné urobiť antihistaminiká, ako je claritin, erius a podobne.

Je potrebné dbať na zvyšovanie imunity. Odporúča sa užívať vitamíny:

Všetky lieky musia byť predpísané lekárom! Len odborník môže podľa výsledkov prieskumu určiť vhodný prostriedok a zvoliť správnu dávku.

Samoliečenie antibiotikami môže spôsobiť vážne poškodenie tela.

Pri používaní krémov a mastí s obsahom antibiotika tetracyklínu skupina by mala brať do úvahy fotosenzibilizačním (zvyšuje citlivosť) účinok týchto liekov a vždy používať ľahký ochranný krém SPF 30 - 60. V opačnom prípade trvalej tmavé škvrny sa môžu objaviť na koži.

Dobrý výsledok ukazuje použitie fyzioterapeutických postupov. V poslednom štádiu liečby sa dá dosiahnuť dobrý účinok pomocou kryomasy, snehu z kyseliny uhličitej.

A na odstránenie vaskulárnej siete vytvorenej na mieste vyrážky môžete vykonať niekoľko sedení elektrolýzy.

Ak nie je možnosť používať lieky, potom sa môžete obrátiť na ľudové metódy liečby. Pre malé deti je najlepšou voľbou liečba bylinami. A môžete úspešne kombinovať obe metódy liečby.

Po prvých príznakoch periorálnej dermatitídy je potrebné odstrániť zápalové javy a to sa dá urobiť pomocou vody.

Môžete si ich pripraviť z vývaru z obilnín, limetky, harmančeka a pelyňového dreva. Je veľmi efektívne vymazávať každý deň boľavé škvrny s odvarom nechtových kvetov, ľubovník bodkovaný, kolínska a ryšavka.

Môžete použiť vývar z bylín nielen pre vonkajšie použitie, ale tiež ich vnútri. Za týmto účelom bude veľmi užitočná odvarovávačka pripravená z koreňa elecampanu, šalviových šalievok, kvety tečacej svätojánskej a harmančeka (chemikálie). Vezmite, že tento vývar by mal byť 1 pohár dovnútra, 3 krát denne.

S včasným prístupom k špecialistovi nie je liečba periorálnej dermatitídy zvlášť ťažká. Táto choroba sama osebe nespôsobuje žiadne vážne následky pre telo. Existuje šanca na úplné zotavenie. Iba je potrebné ukázať trpezlivosť a vytrvalosť. Dôsledne dodržujte odporúčania lekára a snažte sa udržať šetriacu stravu. Predpokladá sa, že recidíva sa nemôže báť, že sa to stane veľmi zriedkavo.

Výskyt alergií okolo pier

Ľudská obálka je zrkadlovým obrazom vnútorného stavu celého organizmu a prirodzene akékoľvek zlyhania v tomto systéme sa okamžite odrážajú vo vzhľade koži. V lekárskej praxi sú alergické vyrážky okolo perí klasifikované ako ochorenie kontaktného cheilitídy.

Hlavnou príčinou alergických prejavov, vrátane okolo pier, je negatívna reakcia na stimul.

Vyrážky okolo úst nie sú zriedkavé. Spravidla sa alergické vyrážky vyskytnú po 3 dňoch za určitých podmienok. Preto je potrebné zdržať sa konzumácie citrusov, čokolády, kyslých mliečnych výrobkov, ktoré sú schopné vyvolávať alergiu. Avšak v prípade, že vyrážka v ústach neprechádza dlhý čas (mesiac, týždeň) a koža je šupinatá, mali by ste vyhľadať radu od alergikov a dermatológov.

Príčiny tejto choroby

Na rozdiel od bežných potravinových alergií, prejavy v ústnej oblasti sú spôsobené veľkým počtom faktorov, ktoré je ťažké vyčísliť.

 • Najbežnejšia alergickej reakcie sa môže objaviť na použitie liečiv, vrátane užívania hormonálnej pozadia, a kortikosteroidy činidlá (gély, masti, krémy), určené na odstránenie kožných prejavov;
 • veľa žien má sčervenanie, keď prídu do styku s kozmetickými a hygienickými prostriedkami. Napríklad: mnohé prípravky na čistenie zubov a kozmetické výrobky sú doplnené farbivami a arómami, ktoré podporujú rozvoj alergií;
 • dôležité je jedlo, ktoré môže niekedy vyvolať gastrointestinálne prejavy vrátane alergií;
 • alergické sčervenanie môže spôsobiť kovové tesnenie a predmety, ktoré prichádzajú do styku s okrajovou oblasťou (hudobné nástroje, náustok);
 • podráždenie môže nastať v dôsledku stresových situácií a dysfunkčných porúch autonómneho nervového systému;
 • endokrinné poruchy a hormonálne zmeny v tele;
 • Vyrážka sa môže objaviť v dôsledku zmeny klímy.

Navyše alergia v blízkosti úst môže nastať na ultrafialových lúčoch, ako aj na imunitné poruchy v tele.

príznaky

 1. Prvým príznakom alergickej reakcie je opuch okolo úst. Na perách sa objavuje malý bod vyrážky, pľuzgiere a červené kože.
 2. V budúcnosti je koža pier. Oblasť v blízkosti úst môže byť pokrytá mikrotrhlinami. Veľmi často alergia pripomína symptomatické vyrážky oparu.

Ak sú na perách symptómy alergie, je pravdepodobné, že vznik akútneho záchvatu udusenia s modrými pierami, dýchavičnosť. V takomto prípade je potrebná núdzová lekárska starostlivosť.

Na začiatku vývoja alergických prejavov v ústnej dutine pacient pocíti minimálne nepohodlie pri horkom alebo horúcom jedle. Začervenanie sa môže náhle objaviť a zmiznúť samo. Postupné zvyšovanie príznakov je charakterizované pretrvávajúcim sčervenaním, proti ktorému sa vyskytujú kožné vločky a malá erupcia.

Podráždenie sa spravidla nachádza symetricky. Veľmi často sa vyrážka môže zlúčiť do jedného celku, ale spravidla nedosiahne červené okraje perí a zanecháva svetlo ružový pás čistého kože. Okrem toho sa vyrážka môže rozšíriť do oblasti tváre.

Ak je liečba nesprávna alebo úplne chýba, postihnutý povrch kože je lúpaný a stáva sa hrubý. V niektorých prípadoch sa objavuje pigmentácia. Zároveň je koža v blízkosti úst prakticky bezbolestná.

Liečivé opatrenia

Liečba príznakov, ktoré zapríčinili výskyt vyrážky, predovšetkým zabezpečuje identifikáciu a vylúčenie faktora, ktorý vyvolal chorobu.

 • Pre najdôkladnejšiu analýzu sa odporúča opustiť kozmetiku, hygienické výrobky, zubnú pastu s prídavkom fluoridu a vonných látok. Okrem toho by sa v čase diagnostiky mali odstrániť externými prostriedkami (gély, masti, krémy);
 • po objasnení alergénu môže byť podráždenie v ústnej dutine odstránené pomocou hormonálnych masti. Najčastejšie sa predpisuje Flucin a múka kortikálna masť. Na použitie takýchto hormonálnych prípravkov je potrebné veľmi starostlivo rozptýliť veľmi tenkú vrstvu, pretože prípravok sa môže dostať na sliznice, čo spôsobilo ich nudnosť;
 • Alergia v ústach a perách je účinne neutralizovaná antihistaminikami na vnútorné použitie. Najčastejšie predpisované lieky sú posledná generácia, ktorá má dlhodobý účinok. Medzi ne patrí Eden, Claritin, Zodak. Pacientom, ktorí sú náchylní na akútny vývoj alergickej reakcie, sa odporúča, aby vždy nosili s antihistaminikami samostatnú prvú pomoc;
 • alergické príznaky môžu byť neutralizované liečivými lotionami a kompresiami, ktoré môžu znížiť pocit sucha pier. V žiadnom prípade nemôžeš lízat svoje pery, z toho bude koža na tvojich perách ťažká;
 • ako všeobecnú regeneračnú terapiu sa odporúča použitie vitamínových komplexov vrátane prítomnosti riboflavínu, vitamínu B6, kyseliny nikotínovej a askorutínu. Táto kombinácia vitamínov môže poskytnúť dobrú výživu pokožke a rýchle odstránenie negatívnych alergických prejavov. V osobitne zanedbaných prípadoch môže lekár predpisovať antibiotiká;
 • negatívne prejavy na pokožke sú účinne odstránené s dodatočným použitím fyzioterapie, vrátane kryomasáže, elektrolýzy a darsonvalu. Tieto fyzioterapeutické postupy umožňujú zbaviť sa telangiektázy a pigmentácie v blízkosti úst.

V priebehu liečby by mala byť pokožka chránená pred jej zasiahnutím ultrafialovými lúčmi. Absolútne kontraindikované predĺžené vystavenie slnku.

Okrem iného musíte dodržiavať špeciálnu výživu, s výnimkou tých výrobkov, ktoré majú vysokú alergickosť. Patria medzi ne káva, údené produkty, exotické ovocie, čokoláda, alkohol, korenené a slané jedlá atď. V strave dospelého pacienta by malo byť prítomné veľké množstvo vlákniny. Okrem toho musíte použiť čo najviac tekutín.

Je dôležité mať na pamäti, že každý má sledovať svoje zdravie a pravidelne absolvovať lekárske vyšetrenia. Ak existuje tendencia k alergickým prejavom, je potrebné nie menej ako dvakrát do roka navštíviť alergikov.

Vyrážky okolo úst

Mnoho ľudí má dojem, že vyrážka okolo úst nie je nič vážne a sama o sebe odíde. Až po niekoľkých dňoch sa ukáže, že úplne zmizol, ale naopak sa stal intenzívnejším. Malé bodky vyrastali do pľuzgierov a začali sa veľmi hnevať. Na mieste malé pupienky sú už pozorované úplne vytvorené uzliny. Takáto vyrážka okolo úst nemá nič spoločné s jednoduchou potravinovou alergiou, čo nemá nič spoločné. Takmer vždy je jej meno periorálna dermatitída. A stojí za to venovať viac pozornosti.

Vyrážky okolo úst dospelého

Zdá sa, že u dospelých, ktorí už utišili vzrušenie hormónov, by nemali existovať kožné vyrážky. A potom, nečakane, vyrážka okolo úst dospelého nevznikla niekoľko malých škvŕn, ale získala lokalizačný charakter. Je to niekoľko dôvodov:

 • Potravinová alergia - prejavuje sa v priebehu 3-5 hodín po konzumácii zakázaného lieku.
 • Drogová alebo alkoholová intoxikácia - manifestácia sa prejavuje po 2-3 dňoch dennej liečby alebo požívania alkoholu. V tomto prípade sa pečeň jednoducho nedokáže vyrovnať s "navrhnutými" toxínmi. V praxi majú vyrážky jedinú povahu a pri dotyku sa objavujú bolestivé pocity.
 • Periodická dermatitída sa prejavuje kombináciou dôvodov:
 • liečivé prípravky;
 • kozmetické výrobky;
 • vlhké horúce podnebie;
 • hormonálne zmeny;
 • poruchy endokrinného systému;
 • poruchy nervového systému;
 • ultrafialové žiarenie;
 • chronické choroby;
 • znížená imunita;
 • depresie.

Takmer vždy ide o periorálnu dermatitídu a spôsobuje vyrážku okolo úst dospelého. Zvlášť postihuje ženy počas puberty v dôsledku nestability hormonálneho systému a častého vystavenia stresu.

Vyrážky okolo úst dieťaťa

Veľmi často sú deti náchylné na rôzne vyrážky. Dôvody na výskyt vyrážky okolo úst dieťaťa môžu byť niekoľko.

 • Zvýšená slinenie. Vyrážka okolo úst dieťaťa sa prejavuje v dôsledku nadmerného vylučovania žliaz počas rastu a prehĺtania. Aby sa zabránilo výskytu vyrážok, je potrebné pravidelne a starostlivo ošetrovať pokožku okolo úst s utierkami a posypať práškom.
 • Nedodržanie hygienických pravidiel. Vzhľadom na svoje malé roky sa dieťa naučí všetko cez ústa. Preto rôzne objekty, ktoré sú obklopené dieťaťom, sú neustále v ústach. Bez ohľadu na to, ako sa moja matka pokúša zabrániť kontaktu s pokožkou dieťaťa, je to veľmi zriedkavé.
 • Enterovírusová infekcia. Vyrážka okolo úst dieťaťa sa prejavuje malými identifikáciami, ktoré sa nachádzajú asi 0,5 cm od seba. Na pozadí vyrážky na deti vysoké horúčky, sú bolesti brucha, hnačka a vracanie.
 • Alergická reakcia na potraviny. Je to typické pre deti prvého roka života, počas obdobia zavádzania doplnkových potravín. Okrem toho vyrážka okolo úst dieťaťa, ktoré je dojčené, sa môže objaviť kvôli podvýžive dojčiacej matky.
 • Alergia na latexové dudlíky. Musí sa nahradiť alebo úplne opustiť.
 • Alergia na očkovanie alebo očkovanie. V tomto prípade môže byť horúčka a vracanie. Je naliehavé vidieť pediatra.
  Bez ohľadu na to, aký je príčinou vyrážky okolo úst dieťaťa, musí starostlivosť a poradenstvo venovať tejto záležitosti pediatrovi.

Vyrážky okolo úst: príčiny

Na to, aby vyrážka prešla, je potrebné zistiť dôvod ich výskytu. Takmer vždy, nikto si všimne, že sa čokoľvek zmenilo vo svojom známom živote, telo začne odolať a dokazuje to nielen vyrážka, ale aj ďalšie zmeny fyzického charakteru.

Vyrážka okolo úst spôsobuje nasledovné:

 • Alergické reakcie na rôzne dráždivé látky.
 • Psychologické: obdobie depresie a silného stresu.
 • Lieky.
 • Intoxikácie.
 • Vírusové.
 • Chronické choroby.
 • Inhibícia imunity.

Treba pamätať na to, že hlavným dôvodom výskytu vyrážky okolo úst je iba terapeut, dermatológ a možno aj neurológ.

Jemné vyrážky okolo úst

Dokonca aj malá vyrážka okolo úst môže byť jedným z príznakov vážnej choroby. Aj keď sa najčastejšie prejavuje v dôsledku alergických reakcií na rôzne podnety:

Bez ohľadu na dôvody je potrebné vziať nielen sorbenty, ale aj niekoľko dní vykládky.

Červená vyrážka okolo úst

Takmer vždy, červená vyrážka okolo úst je alergická. Aby ste to vylúčili, je potrebné nielen zrevidovať stravu, ale aj znížiť počet liekov a úplne opustiť alkohol.

Vyrážky okolo nosa, úst a očí

Treba mať na pamäti, že periorálna dermatitída charakterizované vyrážkou, a to nielen v ústnej dutine. Ak sa začne prejavovať, vyrážka okolo nosa, úst a očí sa môže zintenzívniť počas niekoľkých dní. Nie je potrebné ošetrovať kozmetikou, je potrebný integrovaný prístup.

Liečba vyrážok okolo úst

Nezáleží na tom, ako často sa vyrážky môžu zdajú, budú vyžadovať dostatok času. Liečba vyrážky okolo úst zahŕňa niekoľko zložiek naraz.

 • Jemné jedenie. Odmietnutie tuku, múky, sladké, šumivé, údené a alkohol.
 • Lieková terapia založená na: antibiotikách, vitamínoch a imidazole.
 • Fyzioterapeutické postupy: darsonval, cryomassage, elektrolýza.
 • Odmietnutie bežných krémov a zubných pastí obsahujúcich hormóny, fluoridy a iné dráždivé zložky.

Okrem toho lekári neodporúčajú dlhé vystavovanie slnku, výlety do horúcich krajín a pobyt na horúcich miestach.

Vyrážka okolo úst sa na prvý pohľad zdá úplne neškodná. A až potom, čo si uvedomíte, koľko práce potrebujete na to, aby ste sa ho zbavili, začnete chápať, že je potrebné konať okamžite. Komplexná liečba vyrážok okolo úst umožňuje nielen vyriešiť kozmetický problém, ale aj zbaviť sa mnohých toxínov, ktoré sa nahromadili v tele.

Symptómia a liečba dermatitídy lokalizovanej okolo úst

Vyrážky v ústach, ktoré sú v prírode zápalom, sa často nazývajú periorálna dermatitída. Choroba trvá dlho a je plná recidív, takže je dôležité, aby sa choroba rozpoznala včas a začala správna liečba.

Dermatitída podobná rosacei je bežná u žien

V lekárskej praxi sa toto ochorenie nazýva perorálna, periorálna alebo rosacej dermatitída. Toto ochorenie kože je charakterizované predĺženým priebehom a je často diagnostikované u žien. Je to ženská populácia, ktorá často používa kozmetiku. Takéto vyrážky sa často vyskytujú u detí av niektorých prípadoch aj u mužov.

Môže vyvolať vývoj liekov, ochorenia a kozmetiky s kortikosteroidmi, ktoré ničia prirodzený kolagén a elastín, rovnako ako vplyv na cievny systém. Výsledkom je erytém, mikrotrhlinky na koži, cievne siete.

Ako rozpoznať túto chorobu

Pri periorálna dermatitída na lícach, pod nos, bradu a niekedy aj na pery začervenanie kože a charakteristických lézií vo forme malých pupienkov a papuly, ktoré majú tendenciu rásť a zlúčiť do veľkých plakiet. Okrem estetického škaredosti, dermatitída spôsobuje nepohodlie a ovplyvňujú kvalitu života.

Ďalšie informácie o perorálnej dermatitíde môžu byť o určitých príznakoch:

 1. Svrbenie, bolesť a pálenie kože v ústach, brade a tvárach. Kožné červy, malé pupienky sú vizualizované, pocit tesnosti sa objaví.
 2. V priebehu času sa pupienky plnia seróznymi tekutinami - papuly a abscesy, ktoré sa spájajú do veľkých útvarov.
 3. Pri pitve papuly serózna tekutiny sa šíri na koži, ktoré šupkou, ktorý nakoniec začnú odlupovať a spadne v malých tenkých šupín.
 4. Kvôli rozšíreniu kapilár (telangiektázie) sa na tvári kožu objaví vaskulárna sieť - kupperóza, z ktorej sa nedá ľahko zbaviť.

Existuje ochorenie a jeho zvláštnosť - úzky pás kožného (asi dva milimetre) okolo úst nie je ovplyvnený vyrážkou a má zdravú farbu. To je to, čo toto ochorenie odlišuje od podobných ochorení:

  • difúzna neurodermatitída;
  • alergická kontaktná dermatitída;
  • seboroická dermatitída;
  • obyčajné ružové a steroidné akné.

Vzhľadom ku kozmetickým tváre vady kože u mnohých pacientov, najmä ženy, dievčatá a chlapci s diagnózou neurotických porúch, ktoré sú charakterizované rezervou, neschopnosť komunikovať, konfliktov a podráždenosti a u ťažkých foriem ľudí opustiť svoju prácu a stať sa pustovníci. V tomto prípade sa musíte uchýliť k pomoci dobrého psychológa.

U väčšiny pacientov, spolu s dermatitídou, chorobami tráviacich orgánov, sú diagnostikované chronické infekčné procesy v orgánoch ENT, u žien sú často zistené gynekologické ochorenia.

Ak neurobíte žiadne opatrenia, dermatitída bude postupovať niekoľko mesiacov alebo rokov, potom vybledne a potom sa zhorší. Bez vývoja štádia sa vyrážka objavuje rýchlo a nekontrolovateľne. Prirodzene, dermatitída môže byť pripísaná monotónnym ochoreniam s vypuknutím nepredvídateľných exacerbácií. Len v malej časti pacientov môže ochorenie prejsť nezávisle.

Svrbenie a začervenanie okolo úst sú hlavnými príznakmi ochorenia

Dôvody pre vznik orálnej dermatitídy

Dermatitída na lícach, brade a blízko úst sa často vyvíja kvôli oslabeniu ochrannej bariéry kože. Je ťažké vymenovať jednu príčinu problému, ale počas rokov praxe boli identifikované faktory, ktoré majú priamy vplyv na výskyt zápalu, medzi ktoré patria:

 • prírodné: vysoká vlhkosť, aktívne slnko, vietor, mráz;
 • prudká zmena klímy;
 • znížená imunita;
 • zvýšená citlivosť na alergény;
 • predispozícia k alergiám;
 • precitlivenosť pokožky tváre;
 • aplikácia kozmetických prípravkov: výživné, hydratačné, základové krémy, toniká, pleťové vody, mydlá;

Vedenie kozmetických postupov, pri ktorých sú poškodené horné vrstvy epidermis:

 • chemické a mechanické peelingy a kroviny;
 • používanie fluoridovej zubnej pasty a preventívnej ústnej vody;
 • aplikácia hormonálnych masti, inhalácií a aerosólov založených na kortikosteroidoch, ktoré dráždia kožu a vyvolávajú vývin dermatitídy;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov vrátane antikoncepčných piluliek;
 • zlyhanie v práci gastrointestinálneho traktu, dysbióza;
 • hubové a bakteriálne poškodenie vlasových folikulov
 • hormonálnej a endokrinnej nerovnováhy.

U novorodencov do jedného mesiaca môže byť výskyt periorálnej dermatitídy spojený s hormonálnymi zmenami v tele. Takáto dermatitída nevyžaduje lekársku liečbu a po určitom čase prechádza nezávisle.

Často sa vyrážky u detí vyskytujú vo veternom a mrazivom počasí, najmä ak je nadmerné slinenie.

Často vzniká perorálna dermatitída po liečbe glukokortikosteroidmi. Takéto zlúčeniny narušujú hormonálnu rovnováhu a majú silný protizápalový účinok, takže po zrušení takýchto liekov sa ochorenie rýchlo rozvíja.

V prípade, že činidlo použité v kompozícii ukázala prítomnosť parafín, vazelínu, laurylsulfát sodný, izopropylmyristát, príchuťou škorice, zvýšenému riziku periorálna dermatitídy.

Podľa štatistík je u žien mladších ako 35 rokov diagnostikovaná orálna dermatitída, u mužov a detí je menej pravdepodobné, že budú trpieť touto chorobou.

Kozmetika často spôsobuje dermatitídu

Ako sa u detí vyvinie orálna dermatitída?

Výskyt perorálnej dermatitídy v detstve sa líši od "dospelého" vyrážky. Farba papuly sa mení od svetlo ružovej až na žltohnedú. Pri hojných vyrážkach sa odporúča vykonať škrabanie a výsev papulárnej tekutiny - pomôže to správne stanoviť diagnózu a predpísať primeranú liečbu.

Hlavné príčiny prejavu ochorenia v detstve sú použitie inhalátorov, sprejov, šampónov a iných produktov obsahujúcich hormóny, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie.

Orálna dermatitída u detí je bezbolestná, ale niekedy dochádza k pocitu pálenia postihnutej oblasti, čo spôsobuje úzkosť dieťaťu. Výpady sa môžu rozšíriť do oblasti peri-oka, čo si bude vyžadovať osobitnú starostlivosť v liečbe.

Detská dermatitída okolo úst je pomerne ľahko liečiteľná a nespôsobuje lekárom osobitné obavy. Ak však liečba nie je k dispozícii, choroba postupuje a okrem nepríjemných pocitov môže ponechať jazvy a jazvy z častých recidív.

Dermatitída okolo úst počas tehotenstva

Zjavenie perorálnej dermatitídy počas tehotenstva je zvyčajne spojené s hormonálnymi zmenami v tele a prudkým oslabením imunitného systému. Často sa choroba rozvíja v prvom trimestri, čo si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože v tomto období sú žena a dieťa obzvlášť zraniteľné.

Treba mať na pamäti, že mnohé lieky v tomto stave používania sa neodporúčajú ani úplne nepovoľujú. Preto sú konzultácie dermatológa a celý rad vyšetrení povinné.

Vyrážka môže mať svetlo ružovú alebo fialovo-červenú farbu a často zanecháva pigmentové škvrny.

Dermatitída okolo úst sa často rozvíja v prvom trimestri

Diagnóza ochorenia

Pri perorálnej dermatitíde je často predpísaná očkovacia analýza na detekciu dermatitídy podobné rosace. V diagnostike sa často nachádzajú na kožných telách huby rodu candida, ktoré sú zodpovedné za vývoj kandidózy (dráždivosti) v ústnej dutine. Ale priame látky infekcie, ktoré vyvolávajú perorálnu dermatitídu, neboli doteraz identifikované.

Pri akútnych ochoreniach s vážnymi vonkajšími príznakmi sú indikované laboratórne testy, ktoré ukazujú abnormality:

 1. Niekedy sa zaznamenávajú mierne zvýšené hladiny ESR, čo naznačuje zápalový proces v tele v dôsledku chronických infekcií.
 2. Nadmerne sa prejavuje nadmerná aktivita T-lymfocytov a imunoglobulínov, čo je znakom prítomnosti sprievodného autoimunitného procesu.
 3. Intradermálne alergické testy ukazujú na senzitizáciu (zmenenú náchylnosť) na streptokoky a stafylokokové patogény.
 4. Hormonálne zmeny spojené s narušením nadobličiek. Môže to byť dôsledok dlhodobého užívania hormonálnych liekov na vonkajšie použitie (masti, balzamy, smotana).

V plákaniach a škrabancoch z pokožky tváre a rúk často odhaľuje väčší počet patogénnych mikroflórií ako u zdravých osôb. A tieto čísla sú príliš vysoké.

Po dešifrovaní výsledkov testov a stanovení správnej diagnózy ošetrujúci lekár predpíše vhodnú liečbu. Pozitívny výsledok však možno dosiahnuť iba systematickou terapiou zameranou na potlačenie chronických zápalov infekcie. Ak sa liečia iba vonkajšie príznaky, ochorenie sa čoskoro vráti a obnoví sa s obnovenou silou.

Súbežne s lekárskymi opatreniami je potrebné obnoviť normálne fungovanie nervového a endokrinného systému, ako aj činnosť gastrointestinálneho traktu. V prípade potreby predpísať lieky na obnovenie a posilnenie imunitného systému, vitamín-minerálne komplexy vrátane kyseliny listovej, štandardný koktail vitamínov A, C a skupiny B.

Majte na pamäti, že UV stimuluje vývoj ochorenia a dermatitídy sa môže rozšíriť cez celú tvár, a dokonca sa vyskytujú na pery, takže liečba zahŕňa zákaz zneužívania opálenie pričom prirodzené opaľovanie alebo návštevou solária.

Cryomassage pomôže výrazne zrýchliť zotavenie.

Zníženie rizika vzniku ochorenia pomôže predchádzať, a to včasná liečba infekčných a chronických ochorení, a tiež nepoužívať drogy obsahujúce hormóny náhodne a bez konzultácie s lekárom. Je dôležité mať na pamäti, že dôležitú úlohu pri účinnej liečbe zohráva správne diagnostikovaná diagnóza. Preto neodkladajte návštevu lekára s cieľom liečby choroby sami.

Čo robiť, ak sú okolo úst ústa

Ak ľudia s pupienkami na tvári, v podstate prinajmenšom vo všeobecnosti predstavujú, ako bojovať, potom vyrážky v blízkosti úst často tvoria neúspech.

Sú odlišné od bežného akné a obvyklé prostriedky v takýchto prípadoch neprinášajú znateľný výsledok.

Prečo sa objavujú vyrážky okolo úst (alebo v periorálnej oblasti, ak hovoríte jazykom lekára) a ako sa ich zbaviť?

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

dôvody

Akné sa môže usadiť v ktorejkoľvek časti ľudského tela. Najčastejšie musia čeliť tváre.

Ale ak vyrážky masívne pokryté oblasti okolo úst, zatiaľ čo v iných oblastiach tváre akné nie je, potom to môže byť otázka periorálnej dermatitídy.

Tento stav má svoje vlastné vlastnosti v porovnaní s akné, ktoré sa týkajú oboch príznakov a príčin vzniku.

Mimochodom, príčina pupienkov v blízkosti úst nie je úplne pochopená.

Dlhodobé pozorovania ľudí, ktorí zažili skúsenosti z prvej ruky s periorálnou dermatitídou, umožnili vytvoriť určité prepojenia medzi provokujúcim faktorom a objavením sa vyrážky.

Takže sa zistilo, že zvyčajne sa objavujú pupienky okolo úst po:

 • aplikácia hormonálnych masti alebo krémov (zvyčajne s prednizolónom alebo hydrokortizonom);
 • používanie nového prostriedku dekoračnej kozmetiky;
 • nepriaznivé vonkajšie vplyvy (vietor, mráz, intenzívne slnečné žiarenie);
 • používanie fluoridovej zubnej pasty;
 • aktívna reprodukcia mikroorganizmov na koži;
 • hormonálne poruchy alebo na pozadí hormonálnych výbuchov;
 • prenosná infekčná choroba;
 • prijímanie perorálnych kontraceptív.

Žiadny z faktorov nemožno považovať za skutočnú príčinu periorálnej dermatitídy, slúži len ako dôvod na takúto reakciu tela.

Najčastejšie sa tento stav vyskytuje u žien, zatiaľ čo u mužov a detí je periorálna dermatitída raritou.

Ale vyrážky okolo úst môžu byť spôsobené úplne inými dôvodmi.

ženy

Akné u žien sa môžu objaviť v dôsledku hormonálnych výkyvov spôsobených fázami menštruačného cyklu alebo špecifických ochorení.

Foto: vyrážky na brade

V tomto prípade sa najčastejšie objavujú vyrážky na brade a na čele.

Na rozdiel od periorálnej dermatitídy sú hormonálne pupienky väčšie a nie sú umiestnené v skupinách, ale samostatne.

Lokalizačná zóna nie je vždy striktne sledovaná, to znamená, že sa nachádzajú nielen okolo pery, ale aj na čele, lícniciach a tvárach.

deti

U detí sa periorálna dermatitída prakticky nenašla.

Ale vzhľadom k tomu, že koža dieťaťa citlivejšia než v mladšom veku, mal by poznať všetky možné faktory, ktoré môžu hrať úlohu pri tvorbe akné, vrátane ústí kruhu.

A sú tieto:

 • znečistenia. Dieťa sa často môže dotýkať brady a oblasti pod nosom so špinavými rukami, čo povedie k vzniku akné. Zvyčajne tieto vyrážky rýchlo odchádzajú s hygienou;
 • agresívne vplyvy prostredia: silný vietor, chlad, nadmerné slnečné svetlo. Zabrániť im pomôže špeciálnym ochranným prostriedkom a ľahko sa zbaviť pomocou krémov, ako sú deti alebo Bepanten;
 • hmyz. Zjavenie pryshchiki v tomto prípade je sprevádzané buď svrbenie alebo bolesť.
 • Infekčné ochorenie môže spôsobiť aj vyrážku v oblasti úst. Ale zvyčajne s touto podmienkou existujú ďalšie príznaky - slabosť, horúčka, bolesti hlavy alebo bolesti svalov.

Foto: vyrážka na tvári dieťaťa

U dospievajúcich dievčat je periorálna dermatitída možná, rovnako ako u dospelých.

V tomto prípade je dôležité rozlišovať ju od mladistvej akné.

Foto: hnisavé pupienky na brade dospievajúcej

Zvyčajne sú dospievajúce pimples biele a výrazne nad kožou.

U mužov

U mužov sa pupienky okolo úst môžu objaviť z vlastných dôvodov.

 • Toto je aj hormonálne zlyhanie. Ale ak sú ženy najčastejšie pravidelné vyrážky spojené s menštruačným cyklom, potom sú muži zvyčajne znakom hormonálnych porúch a vyžadujú konzultáciu lekára.
 • Konštantné nervové napätie a emocionálne výbuchy tiež spôsobujú akné.
 • Nesprávna strava, Súčasné ochorenia tráviaceho systému môžu tiež spôsobiť vyrážku v blízkosti úst.
 • Jedným z dôvodov je nesprávne holenie, zlý alebo zarovnaný stroj, nevhodný nástroj pre tento postup.

Čím presnejšia je príčina tvorby pupienkov okolo úst, tým je možné vybrať účinnejšiu liečbu a tiež vylúčiť vplyv tohto faktora v budúcnosti.

Video: "Rosacea a periorálna dermatitída - jedna a tá istá alebo dve rôzne choroby"

Typy zápalu

Existuje niekoľko chorôb, ktoré sú charakterizované erupciami v periorálnej oblasti:

 • růžovka, alebo rosacea;
 • opar - pupienky majú vodnatý obsah a zvyčajne sa nachádzajú nielen na koži okolo pier, ale aj na slizniciach;

Foto: prejav herpie

 • periorálna dermatitída - Niektorí lekári domnievajú, ako osobitný prípad rosacei, pretože symptómy týchto ochorení sú podobné, ale väčšina stále považuje periorálna dermatitídu oddelene.

príznaky

Periférna dermatitída sa vyznačuje nasledujúcimi prejavmi:

Foto: začervenanie a zápal okolo pier

 • pokožka okolo pier je zapálená, čo dokazujú ich sčervenanie a podráždenie;
 • na tomto pozadí sa objavujú malé pupienky vo veľkých počtoch;
 • Vyrážky sú usporiadané v skupinách, keď sú bližšie k sebe, keď sú v určitej vzdialenosti;
 • novovzniknuté pupienky sú červené;
 • niekedy zapálené škvrny začnú odlupovať, čo spôsobí, že človek cíti svrbenie alebo pálenie.

V mieste zapálených oblastí na koži sa následne vytvárajú pigmentové škvrny, ktoré dlho prebiehajú a narušujú estetickosť pokožky.

Preto sa má liečba začať čo najskôr.

Periorálna dermatitída môže byť dvoch typov:

Infekčná dermatitída

Infekčná dermatitída sa stáva, keď patogénne mikroorganizmy prenikajú do poškodenej kože.

Vedci zistili, že ide o infekciu, ktorá sa stáva komplikáciou dermatitídy a nie je to na pozadí infikovanej kože.

Najčastejšie je periorálna dermatitída spojená s demodekózou.

Demodex je mikroskopický kliešť, ktorý žije v mazových žľazách. Nájde ho absolútne zdravá osoba. Ale za priaznivých podmienok sa aktivuje.

Foto: purulentné pupienky okolo úst môžu naznačovať prítomnosť demodectic

O patologické zvýšenie populácie tohto roztoča naznačujú hnisu pupienky v miestach začervenané a zapálené kožu, rovnako ako vážne svrbenie, čo zvyšuje po umývaní.

Pre presnú diagnostiku demodikózy sú však potrebné laboratórne testy.

Ďalšou komplikáciou periorálnej dermatitídy môže byť stafylokoková a streptokoková infekcia.

Nazýva sa impetigo.

Vznikajúce vodnaté pupienky majú hnisavý obsah. Bez špeciálnej liečby, ktorú určí lekár, v tomto prípade nemôže urobiť.

neinfekčné

Neinfekčná dermatitída má vzhľad malých červených vyrážok. Jedná sa o jednoduchší prípad, ktorý nie je tak nebezpečný pre zdravie.

Je však potrebné zaobchádzať s tým, pretože:

 • existuje riziko bakteriálnej infekcie;
 • bez liečby môže tento stav pokožky pretrvávať niekoľko mesiacov so zvýšeným príznakom (zápal, podráždenie, olupovanie, svrbenie).

Liečba pupienok okolo úst

Ako sa vysporiadať s periorálnym akné?

Je nevyhnutné, aby sa návšteva lekára nezdržiavala.

Fotografia: ak sa v blízkosti úst nachádzajú vyrážky, poraďte sa s lekárom

Ale kým sa nedostanete na recepciu, môžete urobiť niečo sami. Ide o takzvaný princíp "nulovej terapie", tj odstránenie možných faktorov, ktoré ovplyvnili vývoj ochorenia.

Prestaňte, kým situácia nevyprchá, od:

 • dekoratívna kozmetika, najmä v oblasti zapálenej kože a vyrážok;
 • krémy a iné výrobky na starostlivosť o pokožku;
 • zubnú pastu na fluór, nahraďte ju zubnou pastou vyrobenou na základe prírodných zložiek a neobsahuje fluoridové prísady;
 • hormonálne prípravky, ak je (to zahŕňa masť, krém, prášok) prijať, ak je to nutné príjem týchto liekov, poraďte sa so svojím lekárom, možnosť ich nahradenie;
 • dodržiavajte dôkladnú hygienu, umyte tvár najmenej 2 krát denne teplou vodou, snažte sa počas dňa počas dňa nepokojovať pokožkou tváre rukami;
 • chrániť pokožku pred účinkami nepriaznivých klimatických faktorov (vietor, mráz, slnečné svetlo);
 • choďte do stravy s odmietaním mastných, pikantných, slaných, údených jedál.

Je veľmi dôležité, aby sa vyhnúť vyrážke. V tomto prípade môže byť zavedená infekcia a stav pokožky sa zhorší.

liečenie

Liečba liekov je predpísaná lekárom.

Foto: komplex vitamínov je predpísaný na liečbu

Vo svojej definícii bude vychádzať z individuálnych charakteristík priebehu ochorenia u konkrétneho pacienta, štádia dermatitídy, prítomnosti infekčnej zložky.

Najčastejšie sú určené na liečbu.

 • antibakteriálne prípravky na vonkajšie a vnútorné použitie.
 • antihistaminiká prípravky: Claritin, Erius, Desal a ďalšie.
 • Vitamíny. Typicky lekári predpisujú vitamín B6, askorutín, kyselinu listovú a kyselinu nikotínovú. Môže byť tiež predpísaný komplexný prípravok.
 • Protizápalové a antiseptické masti, ktoré majú pomocný terapeutický účinok (kožný uzáver, Boroplus, streptokidová masť atď.).

Z procedúr možno určiť kryomasáž alebo elektrolýzne sedenia v oblastiach s ostrou manifestovanou cievnou sieťou.

antibiotiká

Najčastejšie je liečba periorálnej dermatitídy založená na použití antibakteriálnych liekov:

Foto: antibiotiká na vonkajšiu liečbu určujú metronidazol

 • miestnej akcie - táto antibakteriálna masť, sú určené na prvom mieste, najúčinnejšie sú metronidazol a erytromycín;
 • akcie systému - Výhodné lieky tetracyklínu skupiny (tetracyklín, doxycyklín) a makrolidy (erytromycín, klaritromycín), ich príjem je zvyčajne sprevádzané lieky imidazol báze (napr., Trichopolum).

Počkajte na rýchlu úľavu, bohužiaľ, nestojí za to.

Na začiatku liečby zvyčajne prichádza fáza exacerbácie, ktorá sa vyznačuje zvýšenou vyrážkou.

 • Ale potom po 2 až 4 týždňoch začne klesať závažnosť všetkých symptómov.

Ako liečiť červené pupienky na hlave? Zistite si tu.

 • Po približne 10-12 týždňoch liečby možno povedať o úplnej liečbe.

Relapsy ochorenia sa zvyčajne nevyskytujú, takže liečba sa môže považovať za kompletnú.

Doma

Aj doma môžete pomôcť zmierniť príznaky.

Účinným v tomto prípade bude:

Fotografie: bylinné liečivé byliny môžu byť použité na trenie vyrážok

 • pleťové vody s bylinnými odvarmi (harmanček, šalvia, ľubovník bodkovaný, nechtík, obraty). Môžu byť použité ako vo forme obkladov, tak aj v podobe obkladov.
 • vymazanie zapálených častív 1% roztoku kyseliny boritej;
 • čaj z liečivých rastlín. Mix šalvia, ľubovník bodkovaný, elecampane a harmanček v rovnakom pomere. Brew 1 polievková lyžica. l. miešajte s pohárom vriacej vody a nechajte ju variť. Vezmite pohár trikrát denne. Denná časť môže byť trvalá v termose, takže odvar je vždy po ruke;
 • pleťové vody s morskou soľou. Je potrebné pripraviť soľný roztok v množstve 1 lyžička. l. do pohára prevarenej vody. Dvakrát denne urobte 5 minútové kompresie na postihnutých miestach. Ak však dôjde k poškodeniu kože (rany, praskliny), potom táto metóda nebude fungovať.

Zvyčajne tieto recepty nie sú v rozpore s hlavnou liečbou, ale je lepšie konzultovať s lekárom o možnosti ich použitia.

prevencia

Keďže príčiny vyrážok okolo pier nie sú presne stanovené, potom je zbytočné hovoriť o špecifickej profylaxii.

Malo by to byť:

 • Nezabudnite na potrebnú hygienu, čo najmenšie sa dotýkajte svojej tváre rukami;
 • sledovať stravu a stav vášho zdravia budú užitočné pri prevencii chorôb;
 • Posilniť imunitu, podporiť ju v mimosezóne;
 • keď sa objavia nejaké nezrozumiteľné vyrážky, nezapojujte sa na samoliečbu, ale kontaktujte špecialistu.

Otázky a odpovede

Ako vyzerajú?

Foto: periorálna dermatitída

Zvyčajne vyrážky okolo úst predstavujú červené hrbole.

 • Tento dojem sa vyskytuje, pretože pupienky sú umiestnené na pozadí oblasti zapálených kože. Samotné pupienky sú malé, keď tesne vedľa seba vytvárajú pocit drsnej kože.
 • Zvláštnosť vyrážok s periorálnou dermatitídou sa stáva zvláštnym prstencom zdravého pokožky priamo okolo pier. Šírka tohto čistého okraja je niekoľko milimetrov. Ak sa pupienky a tu, potom v jedinej verzii.
 • Vyrážka sa môže rozšíriť na celú bradu a vystúpiť do chrámov, ale to sa nestane okamžite. Nevytvára fyzické nepríjemné pocity, ale samozrejme zhoršuje vzhľad.

Kedy navštíviť lekára

Odporúča sa navštíviť lekára čo najskôr.

Návšteva sa stáva nevyhnutnosťou, ak:

 • množstvo vyrážok rastie alebo zostane rovnaké napriek všetkým vašim činnostiam;
 • nemôžete robiť bez dekoračnej kozmetiky dlhú dobu;
 • musíte sa rýchlo zbaviť vyrážok;
 • ak sa pokožka v oblastiach vyrážky začala odlupovať alebo boli hnisavé pupienky.

Z toho, čo sa objavuje u dojčiat

Hlavné príčiny vyrážok u úst detí sú nasledovné:

Foto: vyrážka na tvári dieťaťa

 • hryzenie, čo je často sprevádzané zvýšeným slinením. Ak dieťa nasáva bradavku, rodičia nájdu vyrážku len v periorálnej zóne. Podobné pupienky prechádzajú pomerne rýchlo, ak rodičia zabezpečia čistotu tejto oblasti (stačí otrieť bavlneným kotúčom navlhčeným vo vriacej vode). Ak je to potrebné, môžete plochy zmazať s vyrážkou detského krému;
 • alergická reakcia. Ústna zóna nie je najbežnejším miestom alergickej vyrážky, ale môže sa tu tiež objaviť. Obvykle to nebude jediné miesto s pupienkami. Môžu sa nachádzať na lícach, na krku, na záhyboch kože, na bruchu.

Ako liečiť počas tehotenstva

V tehotenstve je možné vyskúšať domáce metódy liečby: pleťové vody z odvarov bylín; soľným roztokom, stieraním slabým roztokom kyseliny boritej.

Ale je lepšie kontaktovať špecialistu, ktorý si môže zvoliť najefektívnejší a najbezpečnejší spôsob liečby.

Akné okolo úst, aj keď pomaly, ale sú liečené, takže sa nemusíte panikať, keď sa objavia.

Pomáha Regetzin s akné? Zistite si tu.

Prečo sa okolo bradavky objavujú pupienky? Čítajte ďalej.

Ale budete musieť byť trpezlivý a vytrvalý, aby ste sa ich úplne zbavili.