Hlavná

Bradavice

Vyrážka na tele je vyrážka

Vyrážka zvyčajne sprevádza chorobu. Preto je nepravdepodobné, že symptomatická liečba pomôže. Je potrebné hľadať príčinu vzniku vyrážky a nie odstrániť vonkajšie prejavy ochorenia.

Telo je pokryté vyrážkou a svrbením

Existuje mnoho dôvodov vyrážky: alergická reakcia, infekčná choroba, autoimunitné ochorenia a tak ďalej. Vyrážka počas celého ochorenia sa môže zmeniť. Primárna vyrážka sa objaví na nezmenenej koži, vyzerá to ako červená škvrna, blister, papule, uzlík alebo tuberkulárna krv. Keď sa vyrážka mení nejakým spôsobom, napríklad začne sa odlupovať, stmavovať, prasknúť alebo skrčiť, stane sa sekundárnym.

Najčastejšie sa vyrážka vyráža. Človek nemôže prekonať sám seba, kefky a traumatizuje pokožku. Rana dostane novú infekciu a vzniknú vredy.

Šarlátová horúčka je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené streptokokom skupiny A. Ak je telo pokryté vyrážkou a svrbenie, je možné, že osoba má šarla. S touto chorobou je vyrážka lokalizovaná v slabín, na zadku, v dolnej časti brucha a na lícach. Niekoľko dní sa vyrážka stáva, potom sa začne odlupovať.

Vírus RNA spôsobuje také infekčné ochorenie ako osýpky. Táto choroba je extrémne zriedkavé a len tie, ktoré neboli deti očkované. Od jedného do dvoch týždňov trvá inkubácia. Potom sa telesná teplota prudko zvýši na štyridsať stupňov, očné viečka sa zväčšujú, je to nádcha a bolesť hlavy.

Po chvíli sú vyrážky. Malé červené a ružové škvrny nepravidelného tvaru pokrývajú celé telo a zvyšujú sa nad úroveň kože. Štyri dni po objavení sa prvého vyrážky sa vyrážka stáva hnedou a peeling začína. Pri správnej liečbe za pár týždňov ide všetko samo.

Vyrážka na tele vyráža dôvody

Svrbenie je neodolateľná túžba poškriabať pokožku. Zdá sa to z dôvodu alergií, kožných ochorení, uhryznutí hmyzom alebo kontaktu s chemikáliami.

Svrbenie naznačuje, že určitá oblasť pokožky je poškodená alebo že sa v tele začal zápalový proces. Ak vyrážka na tele trpí dôvody, prečo je potrebné vyhľadávať lekára, najmä ak dlho nezostane.

Svrbenie sa vyskytuje v dôsledku stresu, alergií, neuróz a iných problémov. Niekedy môže základné poškodenie kože s odevom vyrobeným z hrubého tkaniny spôsobiť svrbenie.

Ak koža dostane roztoče svrab, človek začne svrbieť celé telo, táto choroba sa nazýva svrab. Tenké, šedivé pruhy na povrchu kože sú pohyby kliešťov. Choroba nie je smrteľná a ľahko liečiteľná. Aby ste sa ho zbavili, musíte prejsť k dermatológovi a podstúpiť liečbu špeciálnymi masťami a liekmi.

So žijúcimi včelami sa telo vyleje na miestach. Najčastejšie sú dlane, uši a nohy znepokojené. Vo zvlášť závažných prípadoch dochádza k nevoľnosti, bolesti hlavy a opuchu dýchacích ciest.

Tehotenstvo, alergie, cukrovka, žltačka, poškodenie funkcie obličiek, lymfogranulomatóza a mnohé ďalšie stavy sú sprevádzané svrbením a nepríjemným pocitom.

Vyrážka na telo ošetruje svrbenie

Aby ste sa zbavili svrbenia, musíte prejsť prieskumom. Najskôr musíte navštíviť dermatológov. Ak v tele nie sú žiadne parazity, bude potrebné vykonať testy, ktoré pomôžu zistiť prítomnosť diabetes mellitus, poruchy fungovania obličiek, pečene a štítnej žľazy.

Najprv musíte odstrániť patológiu. Možno bude stačiť, aby osoba prestala jesť korenie, slané a korenené jedlá, piť čaj, alkohol a kávu.

Ak má človek svrbenie v dôsledku stresu, môžete začať užívať sedatíva, ako je valerián alebo matka. Pozitívne je psychika ovplyvnená upokojujúcimi kúpeľmi s morskou soľou alebo rastlinnými odvarmi. Musíte to urobiť pred spaním. Vitamínové komplexy, ktoré obsahujú jód alebo vápnik, tiež pomáhajú.

Vyrážka na tele trpí liečbou by sa mala začať nedotýkať sa. Kombinácia vedie k infekcii rany a ešte väčšiemu podráždeniu.

Malá vyrážka na tele trpí

Svrbenie je zovšeobecnené a lokalizované. Prvý zvyčajne sa stáva s niektorými vnútornými patológiami. Lokálne svrbenie často sprevádza kožné ochorenia. Vyjadruje sa vo forme škvŕn, vyrážok a pupienkov.

Malá vyrážka na tele si vyžaruje alergie, roztoče alebo pot. Ak chcete zistiť príčinu jeho výskytu môže len dermatológ.

Červená vyrážka na tele trpí

Čistá krásna pokožka je znakom zdravia. Ak sa na tele objavia akné, nezrovnalosti a ekzém, stane sa to problém nielen pre chorého, ale aj pre tých, ktorí sú v blízkosti. Len málo ľudí sa chce pozerať na osobu, ktorá sa neustále škraba a každý deň nevyzerá príliš zdravo. Obklopujúci ľudia majú okamžite predstavu: "Nie je to nákazlivé?".

Ak červená vyrážka na tele trčí dlho, musíte navštíviť dermatológov. Koniec koncov vám to neumožní viesť aktívny životný štýl: prácu, stretnutie s priateľmi, nakupovanie a tak ďalej.

Vodnatá vyrážka na tele trpí

Existuje mnoho druhov vyrážok. Stáva sa to biela, červená, ružová, vodnatá, vo forme roseoly, pustúl, škvŕn atď. Ak na tela vyráža vodnatá vyrážka, mali by ste sa ju pokúsiť nedotknúť a čo najskôr ísť k dermatológovi.

Svrbenie a vyrážka najčastejšie hovoria, že osoba je alergická. Hoci existujú iné dôvody pre vznik tohto nepríjemného javu vo všetkých ohľadoch.

Svrbenie tela na rôznych miestach bez vyrážky

Svrbenie kože je špecifické nepríjemné pocity v horných vrstvách epidermis, ktoré vznikajú ako reakcia na podráždenie nervových receptorov. Svrbenie sa vyskytuje v reakcii na vonkajšie alebo vnútorné podnety a podľa názoru niektorých vedcov je určitým druhom bolesti. Prečo môže byť svrbenie a čo robiť v takýchto prípadoch povedať náš článok.

Odrody pruritu

Existuje mnoho kritérií na posúdenie pruritu: lokalizáciou, intenzitou a povahou výskytu. Pre správnu diagnózu a liečbu je tiež veľmi dôležité určiť sprievodné príznaky: vyrážku, odlupovanie, vypadávanie vlasov v tejto časti tela a tvorbu trhlín a rán.

Svrbenie je rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • lokalizované, keď sa točí na určitom mieste. Môže to byť skalp, ulnar a inguinal záhyby, oblasť konečníka (análny svrbenie), perineum a ďalšie časti tela.
 • generalizovaný, pri ktorom sa svrbenie objavuje naraz v tele. Môže naznačovať prítomnosť nádorov, ochorení vnútorných orgánov, hormonálnu nerovnováhu, alergie a duševné poruchy.

Frekvencia svrbenia akejkoľvek lokalizácie je tiež dôležitá. Zvyčajne s neustálym svrbením existujú ďalšie alarmujúce príznaky: nespavosť, podráždenosť, bolestivosť a precitlivenosť pokožky. Ak sa telo strečie, riziko škrabania a infekcie infekcií do rany je skvelé.

Je potrebné navštíviť dermatológa, aj keď svrbenie sa prejavuje bez vyrážok a sčervenania. Lekár môže poradiť miestnym liekom proti bolesti av prípade potreby vymenovať konzultáciu s užšími odborníkmi: alergikom, imunológom alebo endokrinológom.

Príčiny svrbenia bez vyrážok

Väčšina dermatologických ochorení sa prejavuje ako vyrážka inej povahy. Súčasne existuje určitá kategória ochorení, pri ktorých nie sú kožné vyrážky alebo sa zdajú byť zanedbateľné. Zvyčajne je koža na tele ovplyvnená nahromadením toxínov a histamínov v horných vrstvách epidermis a môže byť niekoľko dôvodov pre takéto javy.

Hlavné faktory ovplyvňujúce výskyt pruritu:

 • Nadmerné osušenie pokožky v dôsledku kolísania teploty, nedostatku vlhkosti alebo pod vplyvom externých negatívnych faktorov.
 • Plesňové infekcie rôznych lokalizácií.
 • Choroby pečene a obličiek. V tomto prípade je telo náchylné na intoxikáciu s metabolickými produktmi.
 • Nežiaduci účinok po užití niektorých liekov.
 • Negatívna reakcia tela na stres alebo zhoršenie duševného zdravia.
 • Hormonálna nerovnováha, najmä často počas tehotenstva.
 • Alergická reakcia organizmu v kontakte s peľom rastlín, chemikálií alebo toxínov.

svrbenie sa často vyskytuje na slizniciach plesňové infekcie (Typickým príkladom - drozd u žien) a niektorých pohlavne prenosných chorobách či baktericídne zápal kože. V týchto prípadoch je hlavným príznakom, a pridal ďalšie navyše: najmä vyrážky, povahu svrbenie (často vo večerných hodinách alebo v noci), rovnako ako horúčka, slabosť a zmeny v krvných parametroch. Ak sa svrbenie objaví bez vyrážky, mali by ste sa pozrieť na iné dôvody.

Aké choroby je svrbenie pokožky tela

Svrbenie kože bez výskytu vyrážok môže naznačovať vysoký obsah toxických látok v krvi. Môžu to byť metabolické produkty, ktoré nie sú vylučované z tela s dysfunkciou pečene alebo obličiek. Táto svrbenie sa často nazýva toxické a prechádza až po odstránení hlavného problému.

Počas tehotenstva sa často vyskytujú sťažnosti na svrbivú pleť. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele, preťahovaním kože v dôsledku nárastu brucha, ako aj čisto psychickým nepohodliem.

Aké ochorenia môžu spôsobiť vážne svrbenie:

 • neurodermatitída. Chronické ochorenie nervového a imunitného systému, ktoré sa vyskytuje na pozadí alergií.
 • Konjunktivál - Nadmerná suchosť pokožky. Môže to byť dedičné, ale najčastejšie sa objavuje s neustálym kontaktom so škodlivými látkami, hygienickými poruchami alebo nadmerným vystavením slnku. Môžu narušiť starších ľudí, keď sú funkcie regenerácie pleti značne oslabené.
 • Diabetes mellitus. Nadmerná hladina cukru v krvi môže spôsobiť vážne svrbenie pokožky tela bez vyrážok.
 • neurasténie. Duševná choroba, pri ktorej sa svrbenie vyskytuje na pozadí všeobecnej podráždenosti, obsedantných myšlienok a poruchy vedomia.
 • hemoroidy. V tomto prípade je svrbenie lokalizované, vyskytuje sa v oblasti konečníka a je sprevádzané ťažkým popálením, najmä po návšteve toalety.
 • Parazitické infekcie. Svrbenie sa môže vyskytnúť, ak sú infikované parazity. Najčastejšie sa pacienti sťažujú na svrbenie v konečníku a perineu. V prípade infekcie roztočmi roztrhne každá časť tela.
 • pediculosis. Infekcia so všami môže spôsobiť vážne svrbenie pokožky hlavy. Taktiež existuje oddelený druh - všité vši, v ktorých je perineum poškriabané.
 • Onkologické ochorenia. Približne 3% prípadov rakoviny má príznaky svrbenia kože. Zvyčajne sa prejavuje lymfóm, ale pre spoľahlivú diagnózu je potrebné úplné vyšetrenie pacienta.

Po užití určitých skupín liekov môže dôjsť aj k trvalému svrbeniu. Nie bežne požadované osobitné zaobchádzanie v tomto prípade, bude nepríjemný príznak sa uskutoční po vysadení lieku. Najčastejšie, ako expozícia môže "pochváliť" liek založený na hormón estrogén (vrátane antikoncepcie), erytromycín, ópia drogy, anabolické steroidy, kyseliny acetylsalicylovej a jeho derivátov.

Kedy by som mal vidieť lekára?

Svrbenie nie je najviac nepohodlným príznakom, ale môže naznačovať závažnejšie problémy v tele. V akejkoľvek patológii by ste sa mali poradiť s lekárom, ale v niektorých prípadoch sa môže stať životne dôležitým.

 • Na pozadí svrbenia boli vyrážky alebo purulentné rany.
 • Teplota sa zvýšila.
 • Svrbenie je sprevádzané opuchom a pruhmi na tele.
 • Existuje porucha psychiky, zmeny správania.
 • Pri ťažkostiach s dýchaním sú príznaky anafylaktického šoku.

Určite, že to môže byť a vhodnou liečbou môže byť len lekár. Svrbenie nie je samostatné ochorenie, ale len symptóm, takže sa pacient nedostane z dočasných opatrení. Ak je celý problém v suchu pokožky, aplikácia zvlhčovačov odstráni problém, ale častejšie konštantné svrbenie je znakom vážnejších patológií.

Ako pomôcť sami seba, ak máte svrbenie celé telo a nie je vyrážka

Domáce metódy na odstránenie takých nepríjemných prejavov sa môžu použiť v extrémnych prípadoch, keď z nejakého dôvodu lekár dočasne nie je k dispozícii.

Na zmiernenie stavu závažného svrbenia pomôžete:

 1. Kontrastná sprcha pomôže chvíľu odstrániť svrbenie.
 2. Teplý kúpeľ s prídavkom liečivých bylín tiež pomôže odstrániť nepohodlie.
 3. Ak je oblasť svrbenia malá, môžete pripojiť balík ľadu alebo vlhkú utierku.
 4. Chladiace krémy s mentolom sa používajú, ale iba v oblastiach bez rany a vyrážok.
 5. Mierne upokojujúce látky (valeriánka, maternáčová tinktúra) pomáhajú zbaviť sa svrbenia v noci.
 6. Zvlhčovanie vzduchu v miestnosti využívajte paru alebo osvedčenú metódu - sušenie mokrej bielizne na batérii.
 7. Ak sa v noci svrbenie svrbia, môžete si dať na ruky mäkké rukavice, aby ste predišli poškriabaniu pokožky.

Všetky tieto opatrenia pomôžu odstrániť svrbenie, ak nie je vyrážka. V prípade kožných reakcií je potrebné ísť na dermatológa bez samoliečby. Pri niektorých chorobách, napríklad pri atopickej dermatitíde, je potrebné určitý čas obmedziť kontakt s vodou, takže relaxačný kúpeľ môže poškodiť.

Preventívne opatrenia

Môžete sa chrániť pred svrbením vopred. Stačí stačiť dodržiavať pravidlá hygieny, pravidelne meniť posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň a vybrať si najprirodzenejšie a hypoalergénne tkanivá. V zime je veľmi dôležité starostlivo postarať sa o pleť, neumožňovať jej vyschnutie a zvetrávanie. Dobré "denné" umývanie funguje s teplým odvarom bylín, ktoré zmäkčujú a upokojujú zapálenú pokožku. Čistiace prostriedky by mali byť vybrané s najnebezpečnejším zložením.

Je tiež veľmi dôležité dodržiavať zásady zdravej výživy, upustiť od fajčenia a alkoholu, ako aj "škodlivých" potravín: konzervované a údené potraviny, sladkosti s chemickým zložením a sýtené nápoje. Včasné vyšetrenie špecialistov a kontrola existujúcich ochorení pomôže predchádzať vývoju vážnych patologických stavov. Okrem toho je potrebné vyhnúť sa stresovým situáciám a konfliktom.

Svrbenie na rôznych miestach tela je nepríjemný príznak. Môže sa vyskytnúť pod vplyvom rôznych faktorov a byť znakom závažných ochorení. Najčastejšie sa svrbenie vyskytuje v dôsledku podráždenia nervových receptorov kože. Ak je svrbenie neustále znepokojené alebo má výraznú lokalizáciu, je potrebné navštíviť lekára, aby zistil príčiny tohto nepríjemného pocitu.

Vyrážky a svrbenie na tele v fotografiu pre dospelých

Stav kože indikuje fungovanie vnútorných orgánov a systémov. Vzhľad vyrážok rôznej povahy naznačuje výskyt patológií, vstup vírusov, patogénov, infekcie do tela. Choroby kože sprevádza svrbenie, pálenie, sčervenanie, tvorba šupín, škálovanie a suchosť kože. Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa na špecialistu. Vyrážka a závažné svrbenie na tele u dospelých, liečba, fotografické formácie pomôžu zistiť príčinu vzniku vyrážok, predpísať priebeh liečby.

žihľavka

Úle sú vyrážky vo forme zapálených blistre malej veľkosti. Môžu postihnúť rôzne časti tela, tvoriť lézie. V závislosti od podnetov existuje niekoľko foriem choroby:

 1. Alergická žihľavka. Je charakterizovaná vysokou citlivosťou organizmu na pôsobenie konkrétneho patogénu: potraviny, chemikálie, prach, chlpy, hmyz.
 2. Imunokomplex sa vyznačuje aktiváciou procesu produkcie antigénu-protilátky v tele. Môže sa vyskytnúť v dôsledku dlhodobej liečby liekom.
 3. Anafylaktoidná reakcia sa vyskytuje ako dôsledok uvoľňovania mastných buniek z akumulovaných enzýmov, proteínov.

Hlavné príčiny vzniku ochorenia, vyrážky a svrbenia na tele u dospelých sú:

 • dysfunkcia pečene;
 • dysfunkcia imunitného systému;
 • predĺžená liečba drogami;
 • alergická reakcia;
 • patológia zažívacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • patológia endokrinného systému;
 • ochorenia spojivového tkaniva;
 • malígnych novotvarov.

Fotografické príznaky a liečba u dospelých by mala byť predpísaná špecialistom, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

svrab

Koža sa vyskytuje ako dôsledok účinku svrabu na povrch pokožky. Po infekcii, príznaky fotografie, prvé príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách. Inkubačná doba ochorenia je 10-12 dní. Scématické vyrážky sa rýchlo šíria po celom tele.

Typické príznaky infekcie sú:

 • závažné svrbenie postihnutých oblastí, ktoré sa zintenzívňuje vo večerných hodinách.
 • vzhľad svrbenia sa pohybuje na povrchu kože;
 • tvorba vezikúl naplnených kvapalinou, erózia, vezikuly, krusty;
 • výskyt červených zápalových škvŕn v bruchu, medzi prstami a prstami, na kmeň, nohy, zadok, hrudník, pohlavné orgány.

Počas liečby vyrážky a zo svrbenia na tele dospelého pacienta a po ukončení liečby sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Telo nevyvoláva imunitu voči chorobe, po kontakte s infikovaným povrchom sa vyrážka môže znova objaviť. Keď svrab potrebuje pravidelne meniť posteľnú bielizeň, oblečenie, uteráky. Pri umývaní je potrebné vykonávať dezinfekciu vecí, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, tráviť systematicky mokré čistenie.

Liečba pozostáva z medikamentóznej a vonkajšej liečby.

lišajník

Lishay sa vyznačuje tvorbou nodulárnych vyrážok na koži, sú sprevádzané ťažkým svrbením, pálenie, zápalom.

V závislosti od príznakov a príčin výskytu sa rozlišuje niekoľko typov lišajníkov:

 1. pásový opar je malé vodnaté bubliny, ktoré môžu byť sprevádzané bolestivými pocitmi, svrbením, horúčkou, zápalom lymfatických uzlín. V dôsledku expozície vírusových baktérií so zníženou imunitou, stresujúcej situácie po infekčnom ochorení existuje lišajník.
 2. Peregrine lichen charakterizované výskytom malých škvŕn na koži ružovej a hnedej, ktoré tvoria lézie. Vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, vybledne. Proces potenia je aktivovaný.
 3. Pink lichen sa vyznačuje tvorbou veľkých škvŕn na koži. Formácie môžu byť olúpané, líšia sa prítomnosťou červeného okraja, tvoria lézie.
 4. pásový opar postihuje všetky časti tela, vrátane chlpatých. Charakteristické vlastnosti sú: výskyt červených škvŕn, olupovanie, svrbenie, výskyt špecifického zápachu, silné krehké vlasy.
 5. Červené ploché lišajníky Je charakterizovaná tvorbou červených papulov s lesklým povrchom, ktoré tvoria krúžky. Vyskytuje sa na podrážkach nohy, nohy, môže ovplyvniť sliznice.
 6. svrab sa objavuje vo forme červených škvŕn na záhyboch rúk, nôh, v páse a zadku. Formácie sú suché, lúpanie, môžu tvoriť ložiská lézie, sprevádzané svrbením.

Infúzia u dospelých

Potenie vzniká vo forme malých bublín u ľudí s nadmernou hmotnosťou, zvýšené potenie. Výstrahy sa objavujú na miestach, kde sú oblečenie pevne pripevnené k telu a nie je prístup k voľnému vzduchu. Tiež môže dôjsť k pocení pri vysokej telesnej teplote, so znečistenou kožou a hojným potenie.

Vyrážky sa môžu vyskytnúť na chrbte, bruchu, hrudníku, tvári, krku, podpaží, na záhyboch rúk nohy. Choroba sa neprenáša priamym kontaktom. S takou vyrážkou a svrbením na tele v dospelom veku liečba sa nevyžaduje. Vzhľad potenia môže naznačovať dysfunkciu endokrinného, ​​nervového, kardiovaskulárneho systému.

Hlavné dôvody pre vznik potenia sú:

 • zvýšené potenie;
 • zvýšenie telesnej teploty pri prechladnutí;
 • fyzické zaťaženie;
 • úzke odevy zo syntetických materiálov;
 • dlhodobý pobyt v horúcej miestnosti;
 • nadváhou;
 • dlhodobý pobyt na slnku;
 • dekoratívna kozmetika.

Keď sa objaví celý svrbenie tela a charakteristické vyrážky, mali by sa prijať opatrenia na vylúčenie dráždivých látok: nosiť voľné oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

Stevens-Johnsonov syndróm

Stevensov-Johnsonov syndróm je charakterizovaný bulóznymi léziami slizníc a kože ako dôsledok expozície alergénom. Choroba môže ovplyvniť ústnu dutinu, oči, močovodný systém.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku infekčnej choroby, dlhodobého užívania liekov, malígneho nádoru. Vyvolať vývoj choroby môže byť vírusové, plesňové, bakteriálne mikroorganizmy: herpes, hepatitída, osýpky, ovčie kiahne, tuberkulóza, salmonelóza, kvapavky, mykoplazmózy, trihofitia, histoplazmóza.

svedok že to môže byť Stevens-Johnsonov syndróm, môžu mať nasledujúce príznaky:

 • vysoká telesná teplota;
 • bolesť hlavy, nevoľnosť;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • svalová bolesť;
 • bolesť v krku, kašeľ;
 • narušenie práce bytového komplexu;
 • výskyt veľkých pľuzgierov v ústnej dutine, ktoré môžu prasknúť, kôrka;
 • hnisavý zápal očnej gule;
 • vývoj očných ochorení, ako je blefaritída, keratitída;
 • výskyt uretritídy, vulvitidy, vaginitídy;

Choroba môže preniknúť s komplikáciami: krvácanie z močového mechúra, pneumónia, bronchiolitída, kolitída, zlyhanie obličiek, strata zraku.

mykóza

Mykóza sa vyvíja v dôsledku parazitických húb. Môže sa vyskytnúť choroba na pohlavných orgánoch, nechty, vlasy, sliznice, dýchacie orgány, zhkt. Infekcia huby môže byť pri priamom kontakte s poškodenou kožou s patogénom na verejných miestach: sauna, kúpele, bazén.

Mykóza môže dôjsť u chorôb, ako je HIV, cukrovka, zhubný nádor, trofických vredov, ekzémy, erysipel.

V mykóze, takéto príznaky, takto:

 • závažné svrbenie;
 • plienkovú vyrážku, zápal a podráždenie kože v záhyboch;
 • objavenie vyrážok vo forme pľuzgierov, škvŕn, vredov, trhlín, pustúl;
 • kožný peeling;
 • špecifický zápach nôh;
 • poškodenie, poškodenie konštrukcie dosky na nechty.

Keď sa objavia prvé známky ochorenia, mali by ste sa poradiť s odborníkom. On vám povie, ako sa liečiť, fotografia vyrážok pomôže stanoviť správnu diagnózu.

Preskúmali sme vyrážku a svrbenie na tele dospelého, liečby, fotografie. A stretli ste sa s týmito chorobami? Rozumiete dôvodom? Na čo boli zaobchádzané? Zanechajte svoj názor alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre

Čo ak bola na tele dospelého človeka vyrážka a je to svrbenie?

Vyrážka na tele v dospelom človeku je príznakom rôznych kožných ochorení - od úplne neškodného dospievania až po závažné a nebezpečné infekcie. Správne rozpoznanie vyrážok pomáha pri správnej diagnostike, hoci nie je vhodné spoliehať sa výlučne na zmeny pleti.

Je potrebné poznamenať, a doba, po ktorú boj výhradne s vyrážkou nemá zmysel - je najprv nutné ošetriť základné ochorenie, po odstránení, ktoré vyrážka vyrieši samo o sebe.

Vyrážky na tele u dospelých s alergickými ochoreniami

Alergia je atypická reakcia tela na antigén, ktorý imunitný systém vníma ako hrozbu. Jednoducho povedané, s alergiami, telo reaguje na výskyt vyrážok pri kontakte s alergénmi, ktoré zvyčajne neškodia zdravému človeku. Môže to byť zvieracie chlpy, potraviny, lieky, peľ rastlín a iné provokujúce faktory.

Alergická vyrážka na tele dospelého človeka je vyrážka ako žihľavka (červené pľuzgiere podobné popáleninám) a prejavy ekzému. Červené svrbivé vyrážky, ktoré po kontakte s alergénom pokrývajú pokožku, sú definované ako toxikodermia alebo kontaktná dermatitída. Môže sa vyskytnúť samostatne alebo s vyrážkou. Fotografie tohto javu je možné podrobne preskúmať na mnohých tematických miestach na internete venovaných alergickým reakciám.

Dermatitída je vždy sprevádzaná sčervenaním postihnutej oblasti kože, svrbením a bolestivými pocity, niekedy - zvýšenou lokálnou a všeobecnou teplotou. Vyrážky s alergiami môžu mať iný vzhľad a vyzerajú ako malé červené bubliny alebo škvrny, ktoré sú zoskupené do malých škvŕn.

Charakteristickým rysom je, že alergická vyrážka je svrbivá, jej vzhľad je sprevádzaný nepohodliemi a podráždením pokožky. Zároveň vyrážka na tele s alergiou nie je nikdy hnisavá.

Ako rozoznať alergickú vyrážku na telo dospelého z iných druhov vyrážok?

 1. Najprv venujte pozornosť provokujúcim faktorom (alergénom), po kontakte s ním a na koži sú charakteristické erupcie. Môže byť obsiahnutá kdekoľvek - v potravinách, v domácom alebo uličnom prachu, v chemikáliách pre domácnosť, liekoch. Najčastejšie je možné sledovať vzťah medzi interakciou s alergénom a výskytom vyrážky aj v domácom prostredí.
 2. Po druhé, pozrite sa na vzhľad vyrážok. Pri alergických reakciách sa vyskytujú vyrážky alebo pľuzgiere, ktoré zriedkavo trvajú pustulárne alebo nodulárne. To však neznamená, že je neškodné. Prvky vyrážok majú tendenciu splynúť a môžu zachytiť veľké oblasti pokožky, čo spôsobuje podráždenie, svrbenie, bolesť a iné nepríjemné javy. Avšak svrbenie kože nie je charakteristickým znakom alergie, ako sa vyskytuje v iných typoch vyrážok na tele dospelého človeka.

Preto skutočnosť, že vyrážka vyráža a bolí, nemožno považovať za spoľahlivý diagnostický príznak. Rovnako, ako by sa nemal považovať za jednoznačný indikátor alergickej reakcie, prítomnosť symptómov všeobecnej intoxikácie - bolesť hlavy, katarálne fenomény, horúčka, zhoršenie blahobytu. Správnu diagnostiku je možné vykonať až po vykonaní alergikov na koži, ktoré umožňujú odhaliť a definovať alergéno - provokátora.

Vyrážka s kožnými ochoreniami

Kožné ochorenia sa môžu prejaviť v rôznych typoch vyrážok. Je mimoriadne ťažké diagnostikovať chorobu prostredníctvom vyrážok nešpecialista. Vyrážka môže byť škvrnitá, nodulárna, pustulózna, vodnatá, sprevádzaná rôznymi ďalšími príznakmi. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné vykonať určitý počet špecifických testov na určenie patogénu.

Bakteriálne infekcie

Vzhľad vyrážok závisí od povahy ochorenia. Bakteriálne kožné infekcie sa prejavujú pustulóznou vyrážkou na tele a teplotou. Malé pustuly dozrievajú na koži, prasknú s uvoľnením žltastého hnisu, na ich miesto zostáva malá bolesť.

Koža v postihnutej oblasti je vždy zapálená a červená (to je rozdiel od akné a iných neinfekčných lézií). Tvar pustuliek, veľkosť a hranice postihnutej oblasti môžu byť cenným diagnostickým znakom pre odborníka.

Odreniny. S furunkulózou na tele sa objavuje veľa bolestivých abscesov. Spôsobujúcim činidlom choroby je stafylokok aureus. Zápalový prvok dozrieva dlhý čas, po ktorom sa otvára s uvoľnením hnisavého obsahu, na jeho miesto sa nachádza pomerne hlboká rana, ktorá sa pri správnom spracovaní čoskoro utiahne. Po rozriešení veľkých furuncles môžu zostať na koži jazvy.

Plesňové infekcie

Hubové lézie nevykazujú výrazné vyrážky. Namiesto toho sa koža tvorí sčervenanie a odlupovanie kože, bolestivé pri dotyku. Takáto vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, svrbia a prináša výrazné nepohodlie.

Symptómy všeobecnej intoxikácie nemusia byť. Charakteristickým znakom hubových kožných lézií - sú umiestnené hlavne v záhyboch kože, medzi prstami, pod prsníkom u žien, v slabín, v záhybe brucha u obéznych ľudí, na povrchu rany.

Spoločným znakom hubových a bakteriálnych kožných ochorení je to, že oblasť lézie má tendenciu sa šíriť a rozširovať. Pri absencii liečby postup rýchlo postupuje a zachytáva všetky nové oblasti pokožky.

Okrem toho je priebeh takýchto infekcií sprevádzaný postupným zhoršovaním stavu pacienta. Medzi bežné kožné lézie patria:

 • Pink lichen. Priebeh ochorenia sprevádza vzhľad okrúhlych alebo oválnych ružových škvŕn s olupovaním v strede a charakteristickým červeným valcom pozdĺž obvodu. Vyrážka sa rýchlo šíri po celom tele, svrbenie a svrbenie.
 • Červené ploché lišajníky. Sú sprevádzané vzhľadom uzlovaných prvkov, ktoré sú usporiadané symetricky a zoskupené v čiarach, prstencoch alebo girlandách. Svrbivá vyrážka sa objavuje častejšie na kmeňoch, ohyboch končatín alebo genitáliách.
Vírusové infekcie

Foto: Ako rozlíšiť bradavicu od molu, kalusu alebo papilómu

Vírusové ochorenia sa môžu prejaviť aj ako vyrážka na koži. Najčastejšie z nich sú papilómy a herpes. Vírus ľudského papilómu existuje vo forme mnohých typov (viac ako 50), ktoré sa líšia v nebezpečenstve pre ľudské telo.

 1. Papilomatóza sa prejavuje výskytom bradavíc a papilómov na koži. Oblasť lézie môže byť odlišná, samotné papilómy nevyvolávajú nepríjemné pocity, neuberajú a nemajú svrbenie, ale hlavným nebezpečenstvom je, že za určitých podmienok sa môžu degenerovať do malígneho nádoru. Odborníci preto odporúčajú, aby sa tieto neoplazmy zbavili čo najskôr.
 2. Pásový opar. Vzhľad vodnatých, bolestivých pľuzgierov je spôsobený herpesvírusom. Sú umiestnené na chrbte alebo bedra pozdĺž nervových vlákien. Po otvorení namiesto bublín zostávajú malé erózie, ktoré čoskoro vyschnú a stanú sa krustom.
 3. Herpes je ďalším bežným vírusovým ochorením, ktoré postihuje kožu a nervový systém. Vyrážka s herpesom sa vyskytuje najčastejšie na koži a červenom okraji pier, ústnej sliznici a zriedka - na genitálnej oblasti (genitálny herpes).

Výskyt vyrážok vyvoláva mikrotrauma, hypotermia a iné nepriaznivé faktory. Samotný patogén zostáva v pacientovej krvi po celý život. Po prvé, bolestivé vodnaté vezikuly sa objavujú v oblasti lézie, ktorá sa po otvorení času otvorí s uvoľnením obsahu. Na ich mieste sú malé rany, ktoré sa čoskoro zakryjú suchou kôrkou.

Parazitické infekcie

Parazitické kožné ochorenia sa prejavujú aj rôznymi typmi vyrážok. Vzhľad môže byť odlišný, závisí od dĺžky trvania ochorenia, od sprievodných faktorov.

svrab. Ochorenie môže byť podozrivé, ak sa na koži objavia načervenalé papuly alebo vezikuly s charakteristickými vypuklými čiarami na koži s tuberkulou na konci (svrab). Vytvárajú sa v mieste zavedenia patogénu av oblasti jeho pohybu pod kožu. Najčastejšie umiestnenie vyrážky je zápästia, ruky, nohy. Zavedenie parazita je sprevádzané intenzívnym svrbením, ktoré sa zosilňuje v noci.

Presne určiť povahu infekcie kože môže len lekár po príslušných testoch, ktoré identifikujú patogén. Napriek mimoriadne nepríjemným symptómom sú takéto ochorenia veľmi zriedka nebezpečné pre zdravie pacienta, oveľa viac škôd môže spôsobiť nesprávnu liečbu.

Neinfekčné kožné lézie

Existujú aj neinfekčné kožné lézie, ktoré sa prejavujú vyrážkou. Najčastejšie z nich je akné.

Whiteheads a červené pupienky sú pustulárne ochorenie, ktoré má veľmi obmedzenú oblasť. Na rozdiel od bakteriálnych kožných lézií, oblasť akné lézie nemá tendenciu sa šíriť. Ich vzhľad je spojený s porušením funkcií mazových žliaz, ktoré začínajú produkovať nadmerný objem mazu a upchávajú póry. Pri nedostatočnej starostlivosti o kožu sa patogénne baktérie rozmnožujú v zablokovaných mazových kanáloch, dochádza k zápalovému procesu, ktorý sa končí tvorbou akné.

Poruchy pigmentácie kože, ako je vitiligo alebo slnečná keratóza, môžu byť tiež považované za prejav vyrážky. Najčastejšie nie sú nebezpečné pre zdravie, ak kontaktujete lekára včas a vykonajte lekárske opatrenia. Ale keď sú vystavené nepriaznivým faktorom, existuje riziko vzniku malígnych nádorov.

Vyrážka s črevnými infekciami

Niektoré ochorenia čriev sa prejavujú vyrážkou na koži. Napríklad s brušným týfusom sa objaví veľmi charakteristická rozmanitosť vyrážok - ružovka. Predstavujú červené vyrážky na tele dospelého alebo dieťaťa, ktoré majú vzhľad malých retikulárnych formácií. Keď kliknete na ne, zmení sa ruža a znovu sa objaví. Vyrážka na ružiciach je dôležitým diagnostickým znakom týfusovej horúčky.

Výskyt vyrážky pri iných črevných infekciách nemá takú výraznú špecificitu. Na rozdiel od týfusu, s inými chorobami tráviaceho systému, vyrážka nie je cenným diagnostickým znakom, črevné symptómy, hlavne zvláštnosti porúch stolice sú dôležitejšie.

Pri parazitárnych črevných léziách sa vyrážka vyskytuje počas extra-intestinálnej fázy patogénu (toxické alergické prejavy). Napríklad výskyt vyrážky v celom tele je charakteristický pre larválnu fázu ascaridózy, ako aj pre cysticerkózu. V tomto prípade je vyrážka prítomná na krátky čas a zmizne sama po tom, ako parazit zmení fázu existencie.

Vyrážky na tele u dospelých s chronickými ochoreniami

Mnoho chronických kožných ochorení sa prejavuje špecifickými typmi vyrážok. Je to vyrážka na koži, ktorá môže byť prvým znakom, ktorý vyzýva pacienta, aby sa stretol s lekárom, ak sa inak cíti úplne zdravý. Takéto prejavy sú charakteristické pre syfilis, tuberkulózu, systémový lupus erythematosus.

Systémový lupus erythematosus je ochorenie spojivového tkaniva, ktoré vedie k jeho postupnému zničeniu. Choroba trvá dlhší čas, počas života pacienta, charakterizuje sa striedaním obdobia remisie a ťažkými exacerbáciami. Liek, ktorý umožňuje úplne zbaviť SLE, neexistuje, terapia je zameraná iba na predĺženie remisie a zmiernenie existujúcich symptómov.

Kožné prejavy lupusu sa prejavujú ako bezbolestné alebo stredne bolestivé, svrbiace červené škvrny, ktoré tvoria lézie charakteristického tvaru. Na tvári sú zoskupené na lícach, tvárach a nosoch, ktoré tvoria formu "motýľa", menej často vyrážky ovplyvňujú krk a pokožku hlavy.

syfilis. Vyrážka sa zvyčajne vyskytujú v syfilis v sekundárnom štádiu ochorenia, vo vzhľade môžu byť rôzne, ale často majú charakteristický vzhľad syphiloma - veľké jednotlivé formácie vznikajúce v rôznych oblastiach pokožky. V priebehu doby, oni otvorili s tvorbou hlboké vredy, na ktorom mieste, pretože lieči tvoril hrubý jazvy, ktoré porušujú vzhľad pokožky a ovplyvňujú mobilitu tvárových svalov.

Psoriáza, hoci má hlavne kožné prejavy, nie je výhradne ochorením kože. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje kožu, spojivové tkanivo a kĺby. Je nemožné úplne zbaviť psoriázy, ale terapia môže znížiť závažnosť ochorenia a predĺžiť obdobia remisie. Kožné prejavy psoriázy vyzerajú ako malé červené papulárne lézie, ktoré sú na vrchu pokryté sivými šupinami. Po progresii ochorenia sa počet papuliek zvyšuje, spájajú sa do veľkých plakov, ktoré môžu ovplyvniť veľké plochy kože.

Ďalšie typy vyrážok u dospelých

Niektoré typy vyrážok môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré nie sú príznakmi ochorenia. Patria sem napríklad podráždenie pokožky spôsobené krátkodobými nepriaznivými účinkami. Typicky, v týchto prípadoch možno vysledovať úplne jasné spojenie, s príčinou vyrážky nie sú alergén (bodnutie hmyzom, dotýkajú jedovaté alebo bodavé rastlín).

Takzvaná nervová vyrážka na tele v dospelom veku je prejavom atopickej dermatitídy. Toto je chronické ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť s rôznou intenzitou. Príčinou zhoršenia môžu byť rôzne faktory, vrátane stresu a zvýšeného emočného stresu. V takýchto prípadoch sa vyrážka objaví v priebehu jedného dňa, keď pacient pocítil nervový šok.

V niektorých prípadoch môže výskyt vyrážky na koži prispieť k nepriaznivým podmienkam prostredia alebo k vplyvu poveternostných podmienok.

Niekedy je na tele vyrážka v dospelosti obskurnej geneze, ktorá môže byť sprevádzaná svrbením a bolesťami alebo nemajú žiadne ďalšie príznaky. Ak chcete zistiť príčinu a preto predpísať účinnú liečbu vyrážky, v tomto prípade to nebude trvať dlho.

Kedy by som mal vidieť lekára?

Ak sa objavia vyrážky, môžu existovať rôzne dôvody, v závislosti od toho, ktoré takéto prejavy predstavujú určitý stupeň nebezpečenstva pre ľudské zdravie. Je dôležité odlíšiť vyrážku na tele od dospelého človeka spôsobenú relatívne bezpečnými faktormi od známky nebezpečného ochorenia. Nasledujúce značky musia byť chránené:

 • Vyrážka neprechádza nezávisle a v priebehu dňa nedochádza k výraznému zlepšeniu stavu;
 • všetky opatrenia prijaté na liečbu vyrážky na tele u dospelého neprinášajú výsledky;
 • Vyrážka je sprevádzaná výrazným zhoršením stavu pacienta;
 • s výnimkou vyrážky a svrbenia sú príznaky iných orgánov - najmä tráviaceho alebo nervového systému;
 • Vyrážka sa rýchlo šíri cez pokožku, je tu tendencia poraziť hlboké vrstvy epidermis.

Výskyt takýchto príznakov by sa mal stať príležitosťou okamžitej liečby lekárom, pretože svedčia o závažnej povahe choroby. Ak stav pacienta nespôsobuje vážne obavy, ale vyrážka sa objavuje pravidelne, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili príčinu a účel liečby.

Spôsoby liečby

Lekár-dermatológ sa zaoberá liečbou všetkých druhov vyrážok na koži. Spôsob liečby bude závisieť od príčiny spôsobujúcej výskyt vyrážky, teda zo základnej choroby. Rôzne spôsoby liečby sa používajú od konzervatívnych (liekových) po chirurgických. V rámci kurzu sú osvedčené ľudové prostriedky, metódy fyzioterapie a dokonca aj rôzne alternatívne možnosti (akupunktúra, liečba pijavicami atď.). Dôležité je len to, aby sa pacient nezaoberal samoliečbou a koordinoval jeho kroky s lekárom a presne dodržal všetky jeho odporúčania.

To znamená, že výskyt akné, dermatológ môže odporučiť rad externých látok s antiseptické, antibakteriálne a protizápalový účinok (masti, krémy, kozmetické vody, spreje). Pri hubových kožných léziách sa používajú antifungálne látky. Môžu to byť lokálne lieky na vonkajšiu liečbu vyrážok alebo prípravkov vo forme tabliet a kapsúl na požitie s ťažkými kožnými léziami.

Vyrážky bakteriálnej povahy sú liečené antibiotikami, vírusovými antivírusovými látkami. V každom prípade, lekár zvolí režim liečby individuálne, s prihliadnutím na typ patológie, závažnosť príznakov, celkového zdravotného stavu pacienta a prípadné kontraindikácie, pretože lieky používané na tento účel, majú mnoho vedľajších účinkov.

Alergické vyrážky ošetrené antihistamínové tablety (Zyrtec, Claritine, Suprastin) a externé činidlá (vrátane hormonálnej) vo forme mastí, gélov a krémy (Fenistil gél Epidel, sinaflana, Advantan).

Žiadne alergické vyrážky a infekčné príroda ľudové lieky môžu byť liečené pomocou infúzie a odvary z bylín s protizápalovým a antiseptickým účinkom (postupnosti, harmanček, lastovičník). Môžu sa užívať perorálne alebo sa pridávajú do vody do kúpeľa. Okrem toho, pre liečenie lézií môže byť použitý s sušenie lieky a anti - masti na báze zinku, kyselina salicylová alebo kyselina azelaová.

Liečba kožných lézií spôsobených vážnymi infekciami, alebo autoimunitných ochorení (lupienka, systémový lupus erythematosus, syfilis) sa vykonáva odborník a vyžaduje použitie silných liekov.

zistenie

Rôzne erupcie sa vyskytujú na koži takmer všetkých dospelých. Vzhľad malé jazvy na tele dospelého, alebo iných zmien nemusí mať žiadny vplyv na zdravie pacienta, ale ak sa príčina vyrážky nie je známy alebo je podozrenie, že sa jedná o príznak vážnej choroby, je nutné čo najskôr sa poradiť s dermatológom.

Svrbenie na celom tele bez vyrážky a vyrážok u dospelých - príčiny a liečba

Ak je svrbenie kože svrbenie po celom tele, príčinou môže byť parazitárna infekcia, huba alebo nejaký druh ochorenia. Väčšina prípadov takýchto prejavov súvisí s kožnými reakciami na alergény. Takéto prejavy sa rýchlo odstránia, ak sa identifikuje a odstráni provokujúci faktor. Svrbivé pocity spôsobené chorobami sú oveľa ťažšie odstrániť.

Čo je svrbenie?

Ľudská pokožka je preniknutá miliardami nervových zakončení, ktoré sú veľmi citlivé na akékoľvek podnety: vibrácie, dotykové, chemické alebo tepelné účinky. Lezúci hmyz, bodnutie hmyzom, dotyk pierko, pavučiny, chlpy môžu spôsobiť túžbu svrbenie, pálenie, brnenie v mieste stimulácie: Chcem vyčistiť to skôr nepríjemný pocit, škrabanie svrbenie kože.

Generalized svrbenie - neznesiteľné nepohodlie v povrchových vrstvách dermis - môžu spôsobiť, že niektoré vnútorné ochorenia, alergické reakcie s dermatitídy. Medzi príznaky kožných ochorení dominovali svrbenie, ale často mykacom syndrómu anogenitálnej oblasť, spojivky, priedušnice, krku, nosa, ústnej sliznice. Rozlišujte svrbenie celého tela bez vyrážok a vyrážky.

Svrbenie tela bez vyrážky

V celom tele je svrbenie bez výskytu vyrážok na pozadí ochorení:

 1. Obličky: chronická insuficiencia.
 2. Pečene, žlčníka, pankreasu, rakovina pankreasu hlavy, biliárna cirhóza, hepatitída, žlče stázy, obštrukcie žlčovodu, veľké zvýšenie krvnej soli žlčových kyselín, sklerotizujúca cholangitída, obštrukcie, duodenálneho papily novotvaru alebo kameňa.
 3. Neuroendokrinné: hypo- a hypertyreóza, hyperparatyreózy, karcinoidové syndróm, diabetes, symetrický eritrotsianoz.
 4. Hematologické (krvná choroba) leukémie, paraproteinémia, mastocytóza, Hodgkinova choroba, anémia z nedostatku železa, polycythemia vera, lymfóm, mnohopočetný myelóm, Waldenströmova makroglobulinémia.
 5. Neurologické: nádor mozgu, roztrúsená skleróza, mozgový absces, mozgový infarkt.
 6. Paraneoplastický syndróm: viscerálny karcinóm, Sjogrenova choroba.
 7. Reumatologické: dermatomyozitída.
 8. Mentálne: Depresívne stavy a psychózy.
 9. Infekčné a parazitárne: parazitóza, HIV.
 10. Ďalšie stavy: vekové zmeny (senilné), tehotenstvo, alkoholizmus a kocovina.

Vyrážka a svrbenie na tele

Ak na sliznici a pokožke dochádza k viacerým zmenám, ktoré sa odlišujú farbou, textúrou, vzhľadom na normálnu kožu, naznačujú vyrážku. Vyrážky môžu ovplyvniť ruky, nohy, tvár, brucho, hrudník. Môžu to byť primárne príznaky - pustuly, sčervenanie, škvrny, pľuzgiere, pľuzgiere, pupienky, vezikuly. S pokročilou chorobou sa vyrážka nahrádza sekundárnymi prvkami:

 • Strata prirodzenej farby pokožky (zmena farby, tmavnutie).
 • Erozia, vredy - výsledok otvorenia abscesu s narušením integrity pokožky a záchvatom podkožného tuku.
 • Peeling - váhy mŕtvej epidermis.
 • Kork - sušený povrch erózie, vredov, praskanie vezikúl.
 • Hrebene - odreniny sú povrchné alebo hlboké.
 • Lichenifikácia - konsolidácia, posilnenie štruktúry kože.

Dajte si diagnózu, vedený viditeľnými znakmi a čítajte informácie, nestojí za to. V prípade akýchkoľvek podozrivých prejavov je potrebné konzultovať s lekárom, aby ste identifikovali základnú vnútornú patológiu, ktorá spôsobila mykanie. Vyrážka a silná túžba poškriabať telo sú sprevádzané takými ochoreniami, ako sú:

 • kurací kiahní;
 • postherpetická neuralgia;
 • ružienke;
 • osýpok;
 • šarlach;
 • herpes;
 • meningokoková sepsa;
 • žihľavka;
 • akné;
 • hubové lézie;
 • lupienka;
 • svrab spôsobený infekciou mikroskopickými parazitmi.

Prečo sa celé telo svrbí

Keď je telo poškriabané na rôznych miestach, je najprv potrebné určiť príčinu tohto stavu. Možno je to výsledok hubových, alergických, zápalových ochorení kože, patológií vnútorných orgánov, duševných porúch a neuropatických ochorení. Vzhľadom na to, že existuje veľa dôvodov, je dôležité vykonať dôkladnú diagnostiku organizmu s cieľom zistiť základnú príčinu.

alergie

Alergia v 21. storočí sa stala pohromou ľudstva. Táto choroba tak alebo onak ovplyvňuje celú populáciu planéty. Alergia sa prejavuje v podobe edému, vyrážky, poškriabania, ktoré majú rôznu závažnosť - od ľahkého poškriabania až po poškriabanie s výskytom krvi. Pri alergiách a dermatitíde sa v koži nahromadí veľké množstvo histamínu, ktoré spôsobuje svrab, opuch tkanív, dilatačné krvné cievy. Preto sa svrbiace miesta na koži vyzerajú opuchnuté a sčervenané.

Alergické svrbenie sa vylučuje antihistaminikami, ale potom je potrebné identifikovať a eliminovať alergén. Závažnejším neuro-alergickým ochorením je neurodermatitída alebo atopická dermatitída, ktorá je charakterizovaná nekontrolovaným neznesiteľným lokalizovaným pruritom. Táto choroba sa rozvíja od detstva a trochu ustúpi v období puberty, ale neskôr sa znova opakuje. Liečba difúznej neurodermatitídy je dlhá a zložitá.

zdôrazňuje

Častou príčinou svrbenia po celom tele je vývoj psychogénne podmienok: trauma, preťaženie nervového systému, stresu, keď človek nemá žiadnu kontrolu nad pohybom rúk a neustále škriabe sám a leští pleť. V tomto prípade sa túžba nuly pod tlakom neoslabuje, ale naopak, môže len zvýšiť. Často na pozadí neuróza vzniká pravidelne putovanie mravčenie, keď nemožno identifikovať konkrétne miesto. Vyhnite sa útokom alebo znížte ich intenzitu, ak odstránite faktory, ktoré spôsobujú stres.

Sezónne svrbenie

Pacienti, ktorí sa sťažujú na zhoršujúcu sa záchvaty svrab na jar alebo na jeseň, môžeme s istotou diagnostikovať VSD (dystónia). Je to spôsobené nedostatkom vitamínov v tele. Odstránenie príznakov pomôže liečbe vitamínmi, ktoré by mali vymenovať lekára. Ak sa celé telo poškriabe v zime, mali by ste ísť na lekára a zistiť príčiny tejto choroby.

Na aké ochorenia je telo poškriabané?

Svrbenie na tele sa môže prejaviť pri rôznych ochoreniach, zatiaľ čo je charakterizované symptomatológiou:

 1. Difúzna neurodermatitída. Symptómy: veľmi svrbivá koža, drsnosť, suchosť a hrubnutie kože v lézi.
 2. Atopická dermatitída. Symptómy: začervenanie, túžba po svrbení s tvorbou rán a kôr. Postihnutá tvár, krk, nohy a paže, žalúdok. Stáva sa to z dôvodu alergií na jedlo a dysbakteriózy.
 3. Kontaktná dermatitída. Príznaky: lokálne svrbenie, začervenanie, vzhľad pľuzgierov, ktoré sa nakoniec otvoria a nahradia vredmi. Lokalizácia lokalizácie - ruky. Príčiny výskytu sú alergény, farbivá, lieky.
 4. Žihľavka. Symptómy: sčervenanie, opuch v ťažko lokalizovaných oblastiach pokožky. V závažnejších prípadoch môžu byť príznaky Quinckeho edému a anafylaktický šok. Spravidla sa svrbenie na žihľavách vyskytuje na bruchu, veľkých kĺboch, vonkajšej strane dlaní.
 5. Plesňová infekcia. Symptómy: telo svrbenie, vypadávanie vlasov, keď pásový opar, hnisajúce kožu chrasta, peeling s hubovou infekciou nohou, začervenanie kože záhyby v slabinách.
 6. Pediculóza (vši). Symptómy: svrbivá skalp, prítomnosť niti (larvy vší), malé krvavé krusty, príznaky kousnutia na krku.
 7. Svrab. Príznaky: ak svrab sa točí medzi prstami, na zápästí, na bruchu, v slabín a zintenzívňuje sa v noci. Charakterizované lokalizovanými príznakmi s rozšírením po celom tele.
 8. Pruritotseptivny. Príčinou sú kousky hmyzu (komáre, komáre, vosy, sršne, kliešte, štíty, blchy, včely, pavúky). Symptómy: sčervenanie, opuch, silná túžba po škrabnutí na mieste uhryznutia.
 9. Lupienka. Symptómy: zapálené sčervenané ohniská s bielymi šupinami rôznych veľkostí. Môžete poškriabať oblasti, ktoré presahujú hranice psoriatických plátov. Choroba je chronická, ťažko liečiteľná.
 10. Anal. Príznaky: Neznesiteľná túžba poškriabať svrbenie. Snaha nuly nemôže komunikovať s určitým ochorením, a je v dôsledku zlej hygieny, ale môže byť vzhľadom k niektorým chorobám: parazity (Pinworms), erythrasma, hemoroidy, trombóza hemoroidy, proktitída, cukrovky.
 11. Genitálií. Symptómy: u žien - sliznice labia škrabancov, vagíny; muži majú šourku a hlavu penisu. Príčiny: kandidóza, chlamýdie, ureaplasmosis, trichomoniázu, kvapavka, mykoplazmózy, bakteriálne, coleitis, kraurosis pošva (vulvy atrofia), muži - balanopostitída (zápal predkožky a žaluďa).
 12. Koža hlavy. Príčiny: seborrhea, pedikulóza, lišaj. Zvyčajne sa vyvíja so suchou pokožkou.