Hlavná

Kliniky

Príčiny, prevencia a prvá pomoc pri vyrážke na tvári dieťaťa

Koža novorodenca je veľmi jemná a citlivá, ľahko citlivá na rôzne účinky, reaguje na vonkajšie faktory a na vnútorný stav tela. Na tvári dieťaťa sa často objavuje vyrážka, ktorá by nemala spôsobovať strach. Niektoré z nich však vyžadujú včasné volanie lekára.

Príčiny vzhľadu

Ak sa na tvári dieťaťa objaví vyrážka, odporúča sa pediatrovi, aby určil presnú príčinu, ak je to potrebné, aby vykonal test, aby prešiel testami. Je však žiaduce, aby rodičia mali vedomosti, ktoré pomôžu určiť príčinu vyrážky. Tu sú najčastejšie z týchto dôvodov:

 • formovanie hormonálneho pôvodu dieťaťa;
 • sudamen;
 • alergické reakcie;
 • prejav infekčnej choroby.

Pľúcne ochorenia novorodencov

Ďalší, zrozumiteľnejší názov - akné novorodenec alebo hormonálna vyrážka. Takéto vyrážky sa objavujú na 2-3 týždňoch života, ale nie všetky deti, ale iba 30% z nich. Tieto malé červenkasté alebo plné biele pupienky sa nachádzajú na tvári: väčšinou na lícach a na čele dieťaťa. Niekedy nie sú viditeľné, ale cítia dobre, ak držíte nad nimi prsty. Tieto pupienky zvyčajne neobsahujú vredy, ale keď sa chĺbujú a dostávajú sa do infekcie, sú zapálené. V takýchto prípadoch sa obsah nemôže vytlačiť, inak sa infekcia rozšíri po celej ploche a na jemnej koži pokožky zostanú jazvy.

Treba pamätať na to, že akné novorodenca je prirodzeným fyziologickým procesom, ktorý je spôsobený tvorbou materského dieťaťa nezávisle od hormónov. Takáto vyrážka nie je nákazlivá a nepotrebuje liečbu. Stačí stačiť denné hygienické postupy, ktoré spočívajú v utretí pokožky utierkou namočenou vo vriacej vode alebo rastlinnej infúzii. Takéto prejavy spravidla nespôsobujú nepríjemné pocity a prejdú do tretieho mesiaca života.

sudamen

Jedná sa o malé ružové pupienky, ktoré sa nerovnomerne nachádzajú na tele dieťaťa, ale môžu sa objaviť aj na tvári, hlavne na pokožke hlavy. Termoregulácia novorodenca nie je úplne vytvorená: potné žľazy fungujú rovnako ako u dospelých, ale ich kanály sú stále slabo vyvinuté a nie sú schopné úplne vypustiť tekutinu. Navyše hojné dodávanie krvi do pokožky vedie k rýchlemu prehriatiu a následnému výskytu vyrážky. Preto je dieťa oveľa ľahšie tolerovať chladu ako teplo. Mladí rodičia na to zabudnú a pokúsia sa ohrievať dieťa aj v lete.

Potenie nevyžaduje liečbu, dostatočné hygienické utieranie a vytvorenie teplotného režimu v škôlke. Oblečenie detí by malo byť vykonané za počasia, vyhýbať sa prehriatiu.

Ako pomôcť dieťaťu

Ak je vyrážka na tvári dieťaťa neinfikovaná, nevyžaduje sa žiadna špeciálna liečba. Avšak s hojnými vyrážkami stojí za to požiadať lekára, aby zabránil hnisaniu, čo môže zanechať zjazvenie na tvári drobky. Niektoré z nich spôsobujú svrbenie, spôsobujú úzkosť, takže rodičia môžu pred diagnostikovaním dieťaťa a diagnostikovaním diagnózy skontrolovať zdravie dieťaťa:

 1. Pomôžte deťom dvakrát denne umývať varenou vodou alebo odvar z bylín, ktoré majú liečivé a dezinfekčné vlastnosti: harmanček, flitre, šalvia.
 2. Ak nie je žiadna bylinka, môžete otrieť tvár dieťaťa slabým roztokom manganistanu draselného. Pri príprave roztoku musíte byť veľmi opatrní: príliš silný roztok alebo nerozpustné zrná spália jemnú pokožku.
 3. Nepoužívajte lieky obsahujúce alkohol, čo vedie k vzniku trhlín, podráždenia a iných problémov. Olejové masti a krémy nezbavia vyrážky, ale spôsobia násobenie baktérií, čo len zhorší problém. Neodporúča sa prášok mastenca, pretože silne upcháva póry.

Alergické reakcie

Najnepríjemnejšími zo všetkých neinfekčných vyrážok sú alergické reakcie. Alergia sa môže vyskytnúť aj u najmladších detí a má vyrážku, zvonka rôznorodú: drsné škvrny, červené škvrny rôznych veľkostí, opuchy a iné prejavy. Rozlišujte medzi potravinovou alergiou a kontaktom.

Potravinová alergia

Kožná vyrážka môže byť indikátorom podvýživy dojčiacej matky, ak je dieťa dojčené. Ženy počas laktácie by mali dodržiavať hypoalergénnu výživu, ak má tvár dieťaťa alergickú vyrážku.

Najviac alergénne je proteín z kravského mlieka, aj keď ju konzumuje ošetrujúca žena. Tiež sa vyskytuje vo väčšine prispôsobených zmesí, takže ak by kožné reakcie na zložky zmesi mali premýšľať nad jeho nahradením. Vykonajte to iba po konzultácii s pediatrom a nevyhnutne postupne, inak môžete vyvolať ešte silnejšiu alergiu.

Kontaktovať alergiu

Kontaktné alergie sa často obávajú dieťaťa. Novorodenci sú príliš náchylní na syntetiká a rôzne chemické zložky. Deti gél pre konzumné pracích práškov a avivážou a kondicionér - nejedná sa o marketingový trik, pretože mnoho rodičov, ktoré obsahujú alergénne zložky nedráždi detskú pokožku.

Imunita dieťaťa sa vytvára v prvom roku života a predtým, než mnohé zložky môžu vyvolať vyrážku. Ak existuje podozrenie z takejto zmeny, musíte skontrolovať všetko, čo je pokožka dieťaťa v kontakte s: z tkaniny, z ktorej sa prádlo vyrába, na prášok, s ktorým je umyté.

Často rodičia berú novorodenú akné alebo pot pre alergické reakcie a dávajú deťom antihistaminiká. Je potrebné mať na pamäti, že akékoľvek lieky sú predpísané výlučne pediatrom v závislosti od diagnózy, priebehu ochorenia, výsledkov testov.

Video: Ako rozoznať hormonálne erupcie od alergickej.

Starostlivosť o pleť

Veľmi dôležitá je aj fyziologická vyrážka, ako aj alergické reakcie na pokožku, je správna starostlivosť o pleť, najmä na miestach vyrážok. Dôležité a prevencia, ktorá má zabrániť výskytu vyrážok:

 1. Nehty musia byť znížené, pretože rastú, inak sa akné nakazí a zapáli. Dočasne môže byť dieťa umiestnené na antifungovanie.
 2. Novorodenci by nemali byť silne zabalené: prehrievanie vedie k vzhľadu potu.
 3. Vlhkosť bytu by nemala byť nižšia ako 60%. Dobrá v tomto pomáha zvlhčovač.
 4. Šupinatá vyrážka je schopná utiahnuť pokožku, čo spôsobuje vážne nepohodlie. V tomto prípade by mala byť koža navlhčená nízkotučným detským krémom. Vhodným na tento účel je špeciálny hydratačný prostriedok, ktorý má tiež vlastnosti na hojenie rán (napr. Beepantene).

Ak dôjde k svrbeniu, pomôže vám Gystanový krém alebo Fenistl-gel. Môžete použiť tradičný liek. Takže je dobré odstrániť svrbenie z vyrážkovej kaše z jemne nastrúhaných zemiakov alebo z jabĺk. Môžete prilepiť utierku namočenú v studenej vode na postihnuté oblasti alebo ju rozotrieť s kockou ľadu: chladu ochladiť pokožku. Práškové aktívne uhlie, zriedené vodou do stavu kaše, sa aplikuje na vyrážku na zmiernenie stavu dieťaťa.

Video: Alergie u dojčiat a metódy na boj proti nemu.

Vyrážky pri infekčných ochoreniach

Vyrážka na tvári môže tiež naznačovať počiatočné ochorenie. K dnešnému dňu sú známe mnohé choroby, sprevádzané vyrážkou, medzi ktorými sú osýpky, šarlach, rubeola, dokonca aj črevné infekcie. Nie je nezvyčajné pre takzvané pyodermie alebo stafylokokové vyrážky u novorodencov.

Vo všetkých týchto prípadoch bude vyrážka lokalizovaná nielen na tvári dieťaťa, ale aj v celom tele, lokalizovanom na miestach špecifických pre určitú chorobu. Podľa svojho druhu je možné definovať ochorenie:

 • červenkastá ružová plytká hojivá vyrážka - znak roseoly;
 • bubliny strednej veľkosti s priehľadným obsahom - ovčie kiahne;
 • s tvorbou papuliek - malých uzlín - osýpok;
 • malé ružové škvrny - rubeola.

Na rozdiel od vyššie opísaných prípadov sa dieťa stáva nepokojným, keď sa vyrážka stáva infekčnou, vysokou horúčkou a ďalšími príznakmi. V takom prípade musíte ihneď zavolať lekára, pretože vírusové infekcie sú pre novorodenca nebezpečné.

Nemôžete si dať žiadne nové lieky, vrátane antihistaminík alebo antibiotík. Musia sa používať pod povinným dohľadom lekára.

Príčiny vyrážky na tele (krk, tvár, prsia) u dojčiat

U detí na rôznych miestach sa na koži objavujú škvrny, pupienky. Vyrážka na tvári novorodencov môže byť príznakom ochorenia alebo - normálny fyziologický stav. V každom prípade je najlepšie okamžite konzultovať pediatra.

Vyrážka u dojčiat sa zvyčajne vyskytuje 2-3 dni po narodení. To súvisí so skutočnosťou, že mazové a potné žľazy na koži sa rozvíjajú a dochádza k ich zablokovaniu. V niektorých prípadoch, výskyt podráždenia, pupienky - sú príznakom nebezpečného ochorenia.

Príčiny vyrážky

Hlavné dôvody, ktoré môžu spôsobiť vyrážky na pokožke hlavy a krku, sú:

 • sudamen;
 • alergické prejavy;
 • Akné vyrážky novorodencov;
 • infekčná choroba;
 • hormonálne poruchy.

Potenie (mielia) - nastáva v dôsledku prehriatia tela. Keď sa potenie, vzhľadom na to, že sa žľazy rozvíjajú, sú blokované.

Existujú dva typy vyrážok s droppick:

 • Kryštalická (vo forme malých bublín s priehľadným obsahom);
 • červené (malé, červené papuly).

Po prvé, v prípade vyrážky sa objavia vyrážky na krku, chrbte, hrudníku. Na tvári mielie sa prejavuje v dôsledku výrazného nadmerného potenia (potenia). Vznikajú pri prehriatí tela a môžu spôsobiť, že dieťa bude svrbieť.

Samotné potenie nie je nebezpečné. Ale v prípade spojenia s pyokokovou infekciou môžu vzniknúť vážne kožné ochorenia - vesikulopustul alebo absces potných žliaz.

Alergie. Ak sú na tvári dieťaťa červené vyrážky, môže to byť - diatéza. Vznikajú ako alergická reakcia u dojčených detí. Preto sa neodporúča dojčiacim matkám:

V niektorých prípadoch môže byť alergia dokonca aj na mliečne bielkoviny, pohánkovú kašu alebo na potraviny, ktoré zvyčajne nespôsobujú alergie.

Je dôležité vedieť! Ak máte podozrenie na diatézu, dieťa by malo byť konzultované alergikom. Iba lekár určí presnú príčinu vyrážky.

Akné vulgaris sa vyskytuje v 2. - 3. týždni po narodení dieťaťa. Lokalizované na lícach, na čele, nosu, menej často - na chrbte a ramenách. Je to malá papula, obklopená červenohnedou pokožkou. Podľa typu vyrážky sa nelíšia od bežných dospievajúcich úhorov. Vyzerá to častejšie u chlapcov. Príčinou výskytu sú hormonálne poruchy u matky.

Ohrievajúca vyrážka novorodencov sa objaví iba u detí, ktoré sú dojčené.

Prečítajte si o akné u novorodencov

Infekčné choroby. Erupcia na koži tváre a krku môže byť spojená s takými bežnými infekčnými ochoreniami z detstva, ako sú:

 • osýpok;
 • ružienke;
 • kurací kiahní;
 • toxická forma záškrtu;
 • šarlach.

Liečba infekčných chorôb sa vykonáva len pod dohľadom pediatra a špecialistu na infekčné ochorenia.

Čo robiť, ak sa objaví vyrážka na tvári a krku novorodenca

Najprv musíte konzultovať špecialistu. Ak je vyrážka príznakom ochorenia, lekár predpíše liečbu.

Pri pocení je potrebné dieťa neprehriať. Na ošetrenie používajte masti, ktoré sušia pokožku, prášok.

 • Môžete utrieť pokožku so slabým roztokom manganistanu draselného;
 • Ošetrujte pokožku olejmi. Môžu spôsobiť zrážanie žliaz a zhoršiť stav dieťaťa.

Protizápalové detské masti sa používajú na liečbu akné. Matkám je pridelená mliečne-zeleninová strava.

Keď sa okamžite určí diatéza, ktorý produkt spôsobil alergickú reakciu. Z potravy matky sú výrobky, ktoré spôsobujú alergie, odstránené. Ak vyrážka nezostane dlhý čas, mali by ste sa poradiť s alergikom.

Okrem toho, ak je vyrážka prírodného pôvodu, čo je fyziologický stav, odporúča sa:

 1. Kúpte dieťa v odvaru z harmančeka, šnúry alebo celandínu. Môžete použiť slabý roztok manganistanu draselného, ​​ale sušenie pokožky.
 2. Zakaždým ošetrujte pokožku dieťaťa špeciálnymi krémami a olejmi pre deti (kontraindikované v prípade potu).
 3. Nedovoľte, aby sa dieťa prehrilo.
 4. Po vodných procedúrach nie je pokožka dieťaťa utieraná, ale je namočená uterákom.
 5. Umývajte dieťa len varenou vodou.

Čo je kontraindikované pri výskyte vyrážok u dojčiat

Je neprijateľné liečiť vyrážky sami - potrebujete konzultáciu s pediatrom!

Ak dieťa dojčí, mali by ste sa zdržať konzumácie potravín, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. V strave by sa nové potraviny mali zavádzať postupne. Okamžite vyskúšajte malé množstvo jedného produktu, v čase môžete jesť niečo iné.

Malá vyrážka na tvári dieťaťa. Stojí to za to znepokojujúce

Koža novorodencov je veľmi citlivá a môžu byť ľahko vystavené rôznym negatívnym faktorom, ktoré podporujú vývoj alergie alebo vyrážky na pokožke dieťaťa.

Malá vyrážka na tvári dieťaťa môže byť spôsobená jedlom (nielen dieťa, ale aj matka), lieky, fyziologické vlastnosti vývoja dieťaťa, vírusové infekcie. Ďalej v článku sú popísané hlavné typy vyrážok u novorodencov, príčiny ich výskytu, liečby a možných následkov.

Typy vyrážok u dojčiat

Kožné vyrážky u detí môžu byť rozdelené na fyziologické, alergické a infekčné. K fyziologickým léziám kože patria pediatri:

- novorodenecké akné (Lekársky termín: novorodeneckú CEPHALIC pustulózy) - sa objaví u detí v prvých 2-3 týždňov života v podobe ružovej alebo červenkasto malé pupienky, ktoré zvyčajne nemajú hnisať a vyzerajú ako zdvihnuté kožné zmeny. Tento typ vyrážky sa zvyčajne nachádza v lícach, krku, a vlasy hlavy dieťaťa. Nie je nákazlivé a s náležitou starostlivosťou prechádza do 2-3 mesiacov od dieťaťa;

- seboroická dermatitída - malá vyrážka na tvári (ušiach a hlave) dieťaťa, podobajúca sa mastným šupinám svetložltej farby. Také vyrážky nevyžadujú lekárske zákroky a nakoniec prejdú s náležitou starostlivosťou o novorodenca.

Medzi alergickými vyrážkami rozlišujeme:

- potraviny, priamo súvisiace s jedlom, ktoré nie je len dieťa, ale aj matka, ak dieťa dojčí. Alergické vyrážky zvyčajne postihujú tváre a bradu drobkov, môžu prejsť do štádia chrastavov pri nesprávnej liečbe alebo pri konštantnom príjme alergénu v tele dieťaťa;

- liečivé, vznikajú pri užívaní určitých liekov. Vyrážka lieku je podobná vo svojom opise ako potravinová vyrážka, preto je potrebné, aby sa správne určila alergická reakcia, je potrebné prestať užívať liek až do úplného zotavenia;

- žihľavka, vyplývajúce z individuálnej neznášanlivosti na pokožku dieťaťa rôznych prírodných javov (mráz, teplo, jasné slnko). Urtikária je postihnutá hlavne dieťaťom a vyzerá ako vyhorená z žihľavy.

Infekčné alebo vírusové vyrážky sú nasledujúce typy:

- roseola - Vírusové kožné lézie určitých typov herpes. Symptómy roseoly zahŕňajú zvýšenie teploty a vzhľad ružovo-červenej plytkej vyrážky na tvári a tele dieťaťa;

- rubeola - šarlátové malé vyrážky, ktoré sa objavujú najprv na tvári a krku dieťaťa, a potom sa rozšíria do celého tela, ktoré sú obvykle sprevádzané vysokou horúčkou a zvýšenými lymfatickými uzlinami;

- kuracia kiahne, pripomínajúce malé kvapky vody na koži, sú malé bubliny, ktoré, ak sú poškodené, sú pustuly. Ovplyvňuje celú kiahňovú kiahňku, ale predovšetkým pokožku hlavy hlavy dieťaťa, je často sprevádzaná zvýšenou teplotou.

Príčiny vyrážky

Vyrážky u dieťaťa sa môžu vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, ktoré sú prirodzené, spojené s vývojom dieťaťa a prispôsobenie jeho kože novým podmienkam, alergické a infekčné.

Prírodné príčiny výskytu vyrážky sa pozorujú pri akne a seboroickej dermatitíde, ktoré sa vyskytujú pri hormonálnych zmenách v tele dieťaťa a pri objavení sa na koži kvasinkových húb, ktoré sú súčasťou normálnej mikroflóry.

Alergické poškodenie kože môže nastať, ak dieťa neprijme určité potraviny, lieky alebo prírodné javy:

- potravinové vyrážky na omrvinky, boli dojčené, môže to byť spôsobené stravou priestupkov, ktoré musia byť v súlade s mladou matkou: ona nemôže jesť citrusové plody, rôzne sladkosti, vajcia, orechy a niektoré ďalšie produkty, ktoré spadajú do materského mlieka, a preto môže spôsobovať alergie,

Ak je dieťa na umelom kŕmení, potravinová alergia môže spôsobiť proteíny, je súčasťou niektorých zmesí;

- liečebná malá vyrážka na tvári dieťaťa môžu byť spôsobené používaním určitých liekov alebo jednotlivými zložkami, ktoré tvoria drogy (často sú prípravky pre dojčatá osladené a príchute k nim pridané);

- vyrážka sa môže vyskytnúť ako alergická reakcia z účinkov mrazu alebo slnka na jemnú pokožku dieťaťa, ktorá sa ešte nerealizovala na nové vonkajšie podmienky.

Vznikajú infekčné vyrážky keď sa dieťa dostane do tela rôznych vírusov, čo spôsobuje poškodenie pokožky dieťaťa a často vysokú horúčku.

Liečba malých vyrážok u detí

Ak sú príznaky vo forme vyrážok u dieťaťa, je potrebné konzultovať s lekárom, okamžite rozpoznať typ vyrážky a určiť príslušnú liečbu. Avšak nie všetky lézie kože je potrebné liečiť lekársky, pre niektoré z ich druhov, dostatočná starostlivosť o pokožku drobky.

Novorodenecké akné a seboroická dermatitída nevyžadujú medikáciu. S akné stačí na pravidelnú každodennú starostlivosť o dieťa, ktorá spočíva v kúpaní, včasnom výmene plienok a plienok, počas dňa zmena dieťaťa. Pri seboroickej dermatitíde je potrebné kúriť sa mäkkou kefou, aby ste odstránili váhy a potom ich ošetriť rastlinným olejom.

Liečba akéhokoľvek alergického vyrážok musí začať odstránením alergénu z tela dieťaťa:

- s vyrážkou na tvári spôsobenou potravou malá matka si musí pamätať, aký nový produkt sa pokúsila a prestala ju používať, ak je dieťa na umelom kŕmení, potom by mala byť jeho zmes nahradená;

- s alergiou na lieky je potrebné prestať dávať lieky na dieťa.

Súčasne s výnimkou alergénu, užívajte antihistaminiká počas niekoľkých dní až do úplného zotavenia. Čo sa týka alergickej reakcie na prírodné javy, pomôžu ochranné krémy a masti pre dojčatá.

Na liečbu infekčných vyrážok sú potrebné odporúčania lekára, ktoré musia byť prísne dodržané, aby sa priebeh ochorenia nezhoršil, ale naopak, dieťa sa rýchlo zotaví. Zvyčajne je predpísaná antivírusová terapia, pri vysokých teplotách sa odporúča podávať antipyretiká. Spravidla sa okrem toho vyrážka nijako nelieči, keď sa vyrážky z ovčích kiahní vypaľujú zeleňou.

Dôsledky negramotnej liečby

Pri prvých prejavoch vyrážky je potrebné začať liečbu správne a včas, aby sa zabránilo rôznym komplikáciám. Malá alergická vyrážka sa môže premeniť na chrasty alebo prejsť do fázy zvlhčovania, čo spomalí uzdravenie dieťaťa. Tiež vonkajšie prejavy alergických vyrážok môžu mať vplyv na vnútorné orgány dieťaťa.

Nesprávne a nesprávne liečenie infekčných kožných lézií vo všeobecnosti môže zhoršiť pohodu omrvinky a viesť k hospitalizácii.

Takže malá vyrážka na tvári dieťaťa nemôže byť nebezpečná, spojená s jeho fyziologickými vlastnosťami, alebo možno vážnejšia, vyžadujúca lieky, takže je dôležité, aby sa povaha vyrážky rozpoznala včas a získala kompetentnú liečbu, aby sa dieťa rýchlo zotavilo.

Malá vyrážka na tvári dieťaťa

Postarajte sa o seba a vaše dieťa, milé ženy a buďte zdraví!

Zistite to teraz o najužitočnejšom lieku Plantex pre novorodencov (návod na použitie). Z koliky, zápchy, nadúvania, regurgitácie a normalizácie trávenia.

Príčiny a liečba vyrážok na tvári dieťaťa

Dojčatá majú neuveriteľne jemnú a jemnú pokožku. Dotyk k nej prináša potešenie. Je to dokonalá. Ako však ukazuje prax, tvár dieťaťa môže mať rôzne erupcie. Je zrejmé, že rodičia nie sú nad touto situáciou nadšení a navyše sa bojí, pretože príčiny týchto vyrážok nie sú jasné.

Vzrušenie je úplne oprávnené, pretože malé dieťa nemôže vyjadriť slovami, čo bolesť alebo nepohodlie v tele, takže telo samo o sebe predstavuje dôležitý signál, že sa niečo pokazilo. Je dôležité skúmať podrobne vyrážku a objasniť jeho povahu.

V medicíne sa najbežnejšie typy vyrážok líšia:

 • hormón;
 • tampón;
 • potravinová alergia;
 • od šarlach;
 • roseola;
 • kontaktná alergia;
 • osýpky.

Hormonálna vyrážka

Vyrážka hormonálneho typu je všeobecnejšie známa ako akné detí. Riziko takéhoto vyrážky ovplyvňuje približne 30% novorodencov. Akné je úplne bezpečné pre ostatné, ktoré nie sú prenášané vzduchom kvapôčkami alebo kontaktom. Na vylúčenie tejto vyrážky nie je potrebné používať lieky alebo špeciálne prípravky.

Tieto vyrážky sa objavujú na tvári, ako aj na hlave. Pri hormonálnej vyrážke nie sú žiadne pupienky vo forme abscesov, pretože v tomto prípade nie sú upchaté póry. Táto vyrážka len mierne zmení úľavu pokožky a v niektorých prípadoch ju možno cítiť dotykom. Dôvodom na vznik tejto vyrážky je proces normalizácie hormonálneho zázemia.

Taktiež sa vyskytuje akné, pretože na povrchu kože je nadmerné množstvo húb, ktoré sú normálnou mikroflórou. Hormonálna vyrážka u dojčiat by sa nemala snažiť vyliečiť kompresiami založenými na tinktúrach, ako je napríklad nechtík. Takýto postup môže poškodiť pokožku dieťaťa.

V najlepšom prípade sa vyrážka mierne zapáli a stane sa výraznejšou a v najhoršom prípade môže dôjsť k vzniku alergických reakcií. Ak chcete odstrániť túto vyrážku, stačí len dodržiavať štandardné pravidlá hygieny. Vyrážky prejdú nezávisle. To môže trvať od jedného do niekoľkých mesiacov, to všetko závisí od tela dieťaťa.

Ak je proces hojenia veľmi pomalý, odborník môže jednoducho napísať špeciálne masti, ktoré urýchľujú proces. Akné detí sa objaví vo veku do troch mesiacov.

V období od 3 do 6 mesiacov môže mať dieťa akné. V tomto prípade je charakteristika vyrážok úplne odlišná. Pimples majú čiernu hlavu, ktorá je charakteristická pre akné. Po týchto pichliach môžu zostať stopy zjazvenia. Pre vzhľad infantilné akné má svoje vlastné špecifické dôvody. Ide o vysokú úroveň produkcie androgénov. A v tomto prípade je potrebné vykonať odborné ošetrenie.

sudamen

Prsia často trpia takými vyrážkami ako potenie. Zdá sa to nielen vtedy, keď je teplota na ulici veľmi vysoká a dieťa sa silno potne, ale kedykoľvek počas roka. Toto je ružová vyrážka. Vyrážky sú mierne konvexné, a preto sa môžu cítiť dotykom. Na ulici môže byť dokonca mierne chladné, ale vyrážka sa ešte objaví, pretože malé dieťa má vlastné termoregulačné vlastnosti tela. Môžete identifikovať hlavné príčiny vyrážok:

 • prehriatie dieťaťa;
 • nedostatočná hygienická starostlivosť;
 • dlhodobý pobyt v mokrej nohavičke.

Aby sa predišlo výskytu tohto typu vyrážok, je potrebné sledovať teplotu v miestnosti. Malo by to byť 18 stupňov Celzia.

Sudamen sa môže objaviť na tvári, najmä na lícach, čele, krku, uší, rúk a nôh, ale vyrážka nerobí dieťaťu nepohodlie. Nepoužívajte palačinku, pretože zmizne, hneď ako dôvody, pre ktoré sa objavili, boli odstránené.

Alergia k jedlu

V prvom roku života môže mať dieťa reakciu na určité potraviny. Jedná sa o potravinovú alergiu. Vyznačuje sa červenou vyrážkou. Tieto pupienky sa objavujú na lícach, rovnako ako na ušiach a na brade. Tieto vyrážky sú prezentované vo forme škvŕn. Môžu sa objaviť nielen na tvári, a to na lícach, ušiach, ale aj na chrbte, žalúdku, nohách a iných častiach tela.

Ak dieťa neustále konzumuje potraviny, ktoré spôsobujú podobnú reakciu, môže to viesť k vyrážke, ktorá sa prejavuje ako škrabka.

Vo všeobecnosti to vyzerá veľmi nepríjemne, a to nielen na tvári, ale aj na časti tela, ktoré sú skryté pod šatami. Dieťa, ktoré sa živí materským mliekom, môže mať takúto reakciu kvôli neplneniu stravy matkou. Nie je nutné jesť všetky produkty v rade, pretože dieťa ešte nenosilo tráviaci systém a nevníma niektoré druhy jedla. Všetko sa musí postupovať postupne.

Ak existuje potreba zaviesť do stravy matky nový druh potravy, musí sa to robiť postupne, to znamená, že najprv jesť malé množstvo produktu a vidieť reakciu dieťaťa, nebola to vylievať? V prvom rade sa objavujú vyrážky na tvári.

Alergická reakcia u dojčiat môže spôsobiť:

 • červené ryby;
 • paradajky;
 • citrusové plody;
 • niektoré druhy mäsa.

Alergické pupienky sa môžu objaviť u dojčiat, ktoré sa živia umelými zmesami. Obsahujú veľké množstvo bielkovín a sú alergénmi, ktoré spôsobujú výskyt pupienkov. Ak má dieťa vyrážky v tejto forme, potom prestane používať zmes a zvoľte inú vhodnú možnosť.

Kontaktný typ alergie

Dojčatá sú náchylné na alergie, ktoré sa objavujú nielen vo vnútri, ale aj na koži. Kontaktná alergia sa tiež bežne nazýva dermatitída. Jedná sa o malú vyrážku, ktorá je veľmi podobná jednoduchému trenu.

Dôvodom na vznik tohto typu vyrážok je použitie detergentov, ktoré obsahujú veľké množstvo vonných látok. Najčastejšie je veľká časť parfumu obsiahnutá v leštiacej pomôcke.

Koža dieťaťa je veľmi citlivá, preto by sa mali používať iba hypoalergénne výrobky na pranie oblečenia, ktoré neobsahujú zložky, ktoré môžu spôsobovať alergie.

Kontaktná alergia sa objavuje na tých častiach pokožky, ktoré prichádzajú do styku s odevmi, ktoré boli vyprané nesprávne zvolenými prostriedkami.

To znamená, že ak je to klobúk, vyrážka sa objaví na tvári, ušiach a hlave. Vzhľad pupienok môže byť spôsobený odevom zo syntetických materiálov.

roseola

Roseola je infekčné ochorenie, ktoré je charakteristické pre deti, ktoré ešte nedosiahli vek dvoch rokov. Táto choroba má znaky, ktoré sú neodmysliteľné len pre ňu. Spočiatku dochádza k zvýšeniu teploty a môže byť až tretí deň zlikvidovaný.

Akonáhle sa teplota vráti do normálu, na koži sa objavia červené pupienky. Sú umiestnené v krbe a môžu byť na tvári, ako aj v iných častiach tela. S ružičkou nemá zmysel liečiť dieťa s liekmi.

Šarlátová horúčka

Je to malá vyrážka, ktorá sa objavuje vo forme malých pupienkov na krku, chrbte a hrudníku. Okrem toho sa môže rozšíriť do iných častí tela a dokonca sa objaví na tvári. Táto choroba sa môže prenášať vzduchom. Liečba sa vykonáva iba na základe odporúčania lekára.

Pri osýpkach má vyrážka charakteristickú veľkú ohniskovú veľkosť a jasnú farbu. Spočiatku, za ušami a na tvári, to znamená, že na očné viečka, tváre a ďalších častí tela vyrážky objaví ako papuly. Na výskyt osýpok u dieťaťa k lekárovi, pretože len odborník určí správnu liečbu, ktorá pomôže zabrániť tvorbe viečok, tváre, uši nepríjemné jazvy, ktoré zostali po osýpky.

Vo všeobecnosti môže byť výsledok veľmi nepríjemný, takže sa musíte obávať tváre dieťaťa a obrátiť sa na špecialistu.

Červené pupienky a iné typy vyrážok u novorodencov a dojčiat: príčiny vyrážok na tvári a tele

Vzhľad na tvári (tváre, brada), hlava, uši, brucho, končatiny dieťaťa červenej, ružovej alebo bielej vyrážky robí mladých rodičov veľmi nervóznym. Niekedy je tento jav úplne neškodný, ale v niektorých prípadoch hovorí o vývoji vážnej choroby. Prečo deti vyvíjajú vyrážky? Aké príznaky môžu sprevádzať? Čo robiť, ak sa objaví vyrážka? Budeme na to prísť dohromady.

Odrody vyrážok u dojčiat

Dermatológovia klasifikujú všetky druhy vyrážok u dojčiat do 3 veľkých skupín. Klasifikácia je založená na príčinách, ktoré spôsobili výskyt nepríjemného symptómu na koži dieťaťa. Ak chcete určiť, do ktorej triedy patrí vyrážka v konkrétnom dieťati, je to možné len na základe výsledkov komplexného prieskumu. druhy:

 1. infekčné - majú infekčnú povahu alebo sú vyvolané pôvodcami ochorení infekčnej etiológie;
 2. Imunologická - táto skupina zahŕňa pupienky, ktoré vznikli ako výsledok kontaktu s vonkajšími stimulmi (teplota, trenie, alergény);
 3. Fyziologické (novorodenecké), vyplývajúce z hormonálnych zmien v tele dieťaťa.

Možné príčiny a sprievodné symptómy

Vyrážka u dojčiat sa objavuje z rôznych dôvodov, môže to byť symptóm vážnej infekčnej choroby, alergie alebo znak hormonálnych zmien v tele. Presne určiť povahu vyrážky môže len vysoko kvalifikovaných detských dermatológov, takže návšteva lekára je lepšie neodkladať. Vizuálne vidieť typy vyrážok a vysvetlenie môže byť na fotografii k článku.

Adaptácia novorodencov

Počas prvých 2-3 týždňov (do jedného mesiaca) po narodení sa organizmus dieťaťa prispôsobuje neobvyklým podmienkam prostredia. Počas tohto obdobia sa často objavuje biela hormonálna vyrážka. Tiež sa nazýva novorodenec alebo tri týždne. Na chrbte, tvári, krku a hlave škvrny sa objavujú husté pupienky, ako akné s bielymi hlavami. Dodržiavanie pravidiel hygieny pomôže dieťaťu rýchlo zbaviť sa nepríjemného symptómu.

Nesprávna starostlivosť a zlá hygiena

Ak rodičia zanedbávajú pravidlá starostlivosti o jemnú pokožku novorodenca, riziko vyrážky je tiež veľmi vysoké. Najčastejšie sa deti vyvíjajú potenie. Vyrážka je lokalizovaná v záhyboch pokožky dieťaťa - na krku, v slabinách, pod podpazušími, na chrbte. Odstránenie takejto vyrážky u dojčiat a novorodencov môže byť pomocou krémov a gélov miestnej akcie a obnovy výmeny tepla.

Slabá hygiena je tiež schopná vyvolávať plienkovú dermatitídu. Moč a tekuté výkaly sú žieravé a agresívne látky, ak je koža dieťaťa s nimi dlhodobo v kontakte, rodičia si všimnú, že sa objavili podráždenia, intertrigo a vredy. Vyskytuje sa u detí, ktoré sú dlho na mokrých špinavých plienkach, alebo ak sa plienky často nezmenia.

Prázdna a častá výmena plienky je najlepšou prevenciou vyrážky a vyrážky plienky

alergie

U detí sa často vyskytujú alergické reakcie rôznej intenzity. Dôvody môžu byť odlišné - od nesprávnej stravy dojčiacej matky až po intoleranciu liekov predpísaných lekárom.

Svrbenie, pálenie, iné nepríjemné pocity a vyrážka u novorodenca, alergická, vyžadujú diferenciálnu diagnostiku, pretože takéto reakcie sú rozdelené do niekoľkých typov:

 • Atopická dermatitída. Vyrážky vo forme malých pľuzgierov sa objavujú na nohách, rukách, brade, lícach a zadku dieťaťa. Vyrážka je veľmi svrbivá, takže sa dieťa stane nervóznym a kňučaním.
 • Žihľavka. Nebezpečný typ alergickej reakcie, ktorá môže viesť k anafylaxii a opuchu lieku Quinck. Vyzerá to ako bohatá a malá vyrážka červenej farby, ktorá je podobná vzhľadu stopy po spálení žihľavy. Niekedy existujú pľuzgiere.
 • Alergia na lieky. Pri dlhodobej konzervatívnej liečbe sa často prejavuje reakcia na lieky. Treba mať na pamäti, že krehký organizmus novorodenca oslabený chorobou môže reagovať na drogy, aj keď liečba nie je príliš dlhá.
 • Alergia na domácnosť / kontakt. Krehká pokožka novorodenca alebo dojčiat je neustále v kontakte s vonkajšími stimulmi. Také obyčajné každodenné veci, ako je pet vlasy, ostrý zápach alkoholu alebo laku, agresívne hygiena môže vyvolať alergie, a tým i vyrážky.
 • Potravinová alergia. Červená vyrážka sa častejšie prejavuje na tvári (najmä tváre) dieťaťa, ale môže sa objaviť po celom tele. Príčiny - nesprávne vybraný upravený mliečny vzorec alebo chyby v strave ošetrujúcej matky.

Infekčné choroby

Pred spustením do lekárne pre liek na vyrážku, je dôležité mať istotu, ukázať neonatológa alebo pediater dieťaťa - nesprávne vybraná liek aplikuje omrvinky nemenšej škody ako samotné infekcie. Vyrážka môže spôsobiť:

 • Drozd. Toto ochorenie spôsobuje zvláštny druh huby. Je dobre prístupná k liečbe drogami, ale bude vyžadovať celý komplex liekov. Rashes sa rozšírili hlavne na sliznicu. Niektorí odborníci odporúčajú liečbu takejto vyrážky silným roztokom sódy.
 • Roseola. Príznaky sú podobné ako príznaky rubeoly. Choroba spôsobuje herpes vírus. Pryšchiki majú vlastnosť spojiť sa vo veľkých ohniskách a pokožka dieťaťa sa stáva veľmi suchou a začína sa odlupovať.
 • Osýpky, ružienka. Sú považované za typické "detské" ochorenia. Odborníci tvrdia, že tieto choroby sú najľahšie tolerované u pacientov vo veku 1 až 3 rokov, majú oveľa nižšie riziko komplikácií. Hojné škvrny vyrážka sprevádzaný výrazným zvýšením telesnej teploty, riedka stolica, zvýšená šijového žľazy, začervenanie slizníc v hrdle, nevoľnosť, vracanie a horúčka.
 • Šarlátová horúčka. Mimoriadne infekčná choroba detí. Erupcie sa rýchlo šíria po celom povrchu tela dieťaťa, mandle sa zapália. Po odstránení pupienkov na ich mieste zostávajú vločkovité škvrny. Choroba vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť, choré dieťa by malo byť izolované od ostatných počas 10 dní.
 • Ovčie kiahne. Obrovské vyrážky sa rozšíria po celom tele - ruky, nohy, chrbát, žalúdok, hlava dieťaťa. Vyrážka je malý pupienok, naplnený bezfarebnou tekutinou, ako sú bubliny. Časom sa bubliny otvárajú, kôry vypadnú a na ich mieste ostávajú škvrny.

Ďalšie dôvody

Uvedené dôvody často vyvolávajú výskyt pľuzgierov, škvŕn a škvŕn na pokožke dieťaťa. Avšak v niektorých prípadoch príznaky vyvolávajú také ochorenia, ako je pemfigus (vulgárny, dedičný, exfoliatívny). Sú sprevádzané vzhľadom veľkých elastických alebo jemných bubliniek. Je to vážna choroba vyžadujúca dlhodobú liečbu.

Po infekcii alebo streptokokovej bakteriálnej mikroflóry u dojčiat môžu rozvíjať erysipel - najčastejšie je lokalizovaná v pupočnej oblasti. Niekedy deti vyvíjajú pseudofurunkulózu. Je to zápalový proces, ktorý postihuje nielen kožu, ale aj vlasové folikuly. Spočiatku sa pacientovi objavuje miestne sčervenanie, neskôr - bubliny naplnené hnisavým obsahom.

Ako sa vysporiadať s vyrážkou u dieťaťa?

Vysporiadať sa s vyrážky na tele i tvári dieťaťa by mal byť iba po presne určiť príčinu ich vzhľadu (viac v článku: liečiť škvrnami na tele dieťaťa).

Zásady liečby v závislosti od miesta vyrážky:

 • Okolo očí. Odmietajte používať vlhké utierky s alkoholom a príchuťou, vyzdvihnúť iné kozmetické prípravky. Liečte postihnuté oblasti a pripravte pleťové vody z tvrdého čajového nálevu, dajte dieťaťu odvar z harmančeka ako nápoj.
 • Na rukách. Podstúpiť vyšetrenie na vylúčenie / potvrdenie infekčnej choroby. S alergiami - identifikovať a eliminovať alergén. Pri infekcii - podstúpiť liečbu (môžu byť potrebné antibiotiká).
 • V perineu. Pravidelne zvládnuť všetky kožné záhyby dieťa kúpanie v teplej vode varené - možno doplniť radou vývaru alebo harmančeka. Používajte hypoalergénne plienky a špeciálne krémy na vonkajšie použitie (napr. Bepanten).
 • Na žalúdku. Kontrola pomeru ošetrujúcej matky. Denné kúpanie vo vani s prídavkom odvarových vývarov alebo harmančeka. Prijatie probiotík a antihistaminík.
 • Na čele. Odhoďte klobúky. Uhryte pupienky slabým roztokom manganistanu draselného. Deti od 1 roka môžu dostať perorálne kvapky Fenistilu.
 • Na krku. Zabráňte kontaktu s alergénmi. Na liečbu akné môžete použiť protizápalové masti (napríklad Sudocrem).
 • Na lícach. Odstráňte potravinové alergény. Dajte piť harmanček a / alebo slabé antihistaminiká.

Vyrážka na tvári novorodenca

Novorodené dieťa vyvinulo vyrážku na tvári

Na tvári dojčiaceho dieťaťa sa objavila podivná vyrážka - moja matka paniky! Nebojte sa, je to len neonatálne akné. Príčiny, patogény, liečba.

Počas prvého mesiaca života na tvári a vlasovej pokožky hlavy dieťaťa (aspoň - v krku a hornej časti chrbta) sa môžu objaviť náhle červené zapálené pupienky, niektoré z nich sú uprostred biele bodky - vyrážka. Oni sú povolaní Hormonálna vyrážka, novorodenec, neonatálne akné - Mami hovoria jednoducho - vyrážka u dieťaťa. Úplný lekársky názov - neonatálne (u novorodencov) cefalické (nachádzajúce sa na hlave) pustuly (malá pustulózna vyrážka). NCP sa prejavuje u 20-30% detí.

Neonatálne akné - jedna z hrozných hrôz mladých matiek spolu so zvýšenou ICP, rachitmi a nedostatkom laktázy. Poďme zistiť, či táto vyrážka na tvári dieťaťa je prírodou tak strašná, ako vyzerá na jemnej detskej tvári.

toto vyrážka na tvári dieťaťa nie je alergia alebo infekčná choroba! Nie je nebezpečné a nevyžaduje špeciálne lieky. Najčastejšie vyrážka u dieťaťa zmizne o 1 až 3 mesiace. V pupienkach podobného vyrážky u detí chýbajúca komédia - upchatý čas. Málokedy hnisať a forma vyjadril ložiska zápalu a často sa objaví ako zmeny v povrchu kože (v niektorých prípadoch môžu byť detekované iba dotykom) alebo červenkastým pľuzgieriky.

Lekári prisudzovali výskyt vyrážky u dieťaťa s vytvorením hormonálnou pozadí novorodenca, rovnako ako nadmerné vyrovnanie pokožky kvasinky rodu Malassezia (najmä Malassezia sympodialis alebo Malassezia globosa), ktoré sú normálne súčasťou bežnej mikroflóry u detí.

Štúdie preukázali prítomnosť Malassezie v škvrnách z prvkov tejto vyrážky u dieťaťa, ale viac ako 38% vzoriek sa nezistil. To možno vysvetliť tým, že tvárou dieťaťa, to vyrážka sa vyvíja v dôsledku nadmerného reprodukcii lipofilný kvasiniek, čo vedie k zápalovej reakcii za vzniku monomorfní papuly a pustuly. Rozmnožovanie kvasnicových húb predchádza stimulácia mazových žliaz androgénmi matky alebo samotného dieťaťa. Táto hormonálna tlak vedie k zvýšenej tvorbe mazu, upchávaniu pórov a folikuly - a to je priaznivá živnou pôdou pre huby - av dôsledku toho - na tvári dieťa vyrážku.

Vzhľadom na to, že takáto vyrážka u dieťaťa je charakterizovaná spontánnym a nezávislým rozlíšením, vo väčšine prípadov sa liečba nevyžaduje. Kožu "nevysušte"y - môže to poškodiť a zhoršiť priebeh NCP.

1. Umyte každý deň vriacou vodou;
2. Optimalizujte fyzické parametre vzduchu: teplota 18 - 21 ° C, vlhkosť 40 - 70%.
3. Ak je väčšina tváre dieťaťa postihnutá touto vyrážkou, je indikované lokálne použitie krémov s ketokonazolom, ktoré skracujú dĺžku ochorenia
4. Môže sa zachrániť zvyčajné menu dojčiacich matiek (hypoalergénna strava matky neznižuje množstvo vyrážok na tvári dieťaťa);

5. Pri danej vyrážke nie je vhodné, aby dieťa používalo:
• antihistaminiká (tablety, masti, kvapky);
• alkoholové roztoky (brilantne zelená, tinktúra nechtíka, atď.);
• roztok mangánu;
• hormonálne masti;
• antibiotiká;
• mastné masti a oleje;
• Prášky;
• adsorbenty (Smecta, aktívne uhlie atď.);
• bakterie z kyslého mlieka atď.

Video. alergia u novorodencov na fotografii tváre

Vyrážka na tvári a tele dieťaťa: prečo sa to deje a ako sa tomu vyhnúť

Výpady na tvári dieťaťa sa môžu objaviť už v prvých dňoch života - to je normálne, pretože jemná pokožka dieťaťa je veľmi citlivá a prispôsobuje sa iba vonkajšiemu prostrediu. Vo väčšine prípadov je vyrážka na tele novorodenca nebezpečná a prechádza sama. Ale s akoukoľvek vyrážkou musíte stále vidieť lekára, aby ste určili jeho príčinu a v prípade potreby predpísať liečbu.

Príčiny vyrážky u dojčiat

Vyrážky na tvári novorodencov sa môžu vyskytnúť z mnohých dôvodov. Zvážte najčastejšie.

Rast a adaptácia tela

 • Milii. Malá vyrážka bielej alebo žltastého sfarbenia na nos, tváre a bradu sa vyskytuje u polovice novorodencov a prechádza sama o sebe počas prvého mesiaca života.
 • Akné novorodenca. Bezfarebná alebo červená vyrážka na tvárach dieťaťa (niekedy okolo očí, na čele a nos) hovorí o formovaní hormonálneho pozadia a prechádza na vlastné oko niekoľko týždňov. Len v zriedkavých prípadoch takéto akné hovorí o hormonálnej poruche.
 • Podráždenie. Keď príde čas na tečenie, dieťa začne vyplietať veľa slín. Z tohto dôvodu má dieťa často na brade malý vyrážok.
 • Toxický erytém. Vyrážka malých červených škvŕn s bielymi alebo žltými bubliny objavujú u detí okolo kĺbov, hrudníka a brucha, K tomuto javu obvykle dochádza 2-4 dní života. Dieťa môže byť nepríjemné kvôli svrbeniu, ale v priebehu niekoľkých dní všetko prechádza. Tento jav nie je nebezpečný pre zdravie a hovorí o adaptácii dieťaťa na vonkajšie prostredie.
 • Seboroická dermatitída. Žltá vyrážka u novorodencov vo forme mastných alebo pevných šupín na tvári a hlave sa vyskytuje pomerne často a prechádza cez rok samostatne.

Nesprávna starostlivosť

 • Sudamen. Červená vyrážka na krku dieťaťa, ktorá sa môže zmeniť na malé biele pupienky, môže naznačovať, že sa dieťa prehrieva. To sa deje v horúcom prostredí alebo jednoducho u rodičov, ktorí sa vždy obávajú, že ich dieťa zmrazí. Ak sa pri prvých príznakoch potenia dieťa naďalej zabalí, vyrážka u novorodencov sa môže rozšíriť na všetky prirodzené záhyby pokožky a hlavy. Akonáhle sa dieťa dostane do normálnych klimatických podmienok, pocení rýchlo zmizne.
 • Zaparenín. Malé červené pupienky na zadku, v tanínových záhybov a v oblasti genitálií (niekedy v podpazuší a na krku) môžu naznačovať nesprávne hygiene (kúpanie vzácna predčasné zmeniť plienky) alebo plesňové infekcie.
 • Dermatitída plienky. Zvyčajne je to dôsledok nevhodnej starostlivosti o dieťa a prejavuje sa červenými spojovacími miestami na záhyboch krku, zadok, v genitálnej oblasti. Potom sú malé papuly (pľuzgiere), koža sa začne odlupovať, tam sú rany a erózia. Ak sa opatrenia neprijmú včas, môžu sa stafylokokové a plesňové infekcie spojiť.

alergie

 • Alergická dermatitída, žihľavka. Červená vločková vyrážka v dieťati na tvári, ktorá sa postupne posúva na uši, krk, chrbát, hrudník a žalúdok, je často známkou alergie. To môže byť preto, že kŕmenie výkon matka (prítomnosť alergénov v potrave, ako sú morské plody, arašidy, jahody, a tak ďalej. D.), inhalácia prachu alebo pet srsť, reakcia na detergentu, jedlo nalákať, k liekom. Niekedy môže bezfarebná vyrážka hovoriť o alergiách. Napríklad pri nedostatku laktázy (alergia na plnotučné mlieko).
 • Atopická dermatitída (ekzém). Červená svrbivé vyrážky na tele objavia u detí do 6 mesiacov a je obvykle spájaný s alergiou na mlieko a vaječný bielok (jeden dojčiace matky alebo dieťaťa). Po prvé, existujú prvky vyrážky na tvári, pokožku hlavy a telo, a keď sa dieťa dostane staršie, môžu sa objaviť v prirodzených záhyboch kože, v popliteal dutín a lakti.

infekcie

 • Impetigo. Ochorenie kože, prejavujúce sa bolestivými červenými škvrnami okolo úst, v oblasti nosa, rúk a nôh. Ide o veľmi nákazlivú chorobu, ktorá postihuje dojčatá častejšie, ale je ľahko liečiteľná antibiotikami.
 • Svrab. Tieto ťažkosti sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku, a bez pomoci lekára tu je nevyhnutné. Malá svrbivá vyrážka v dieťati sa šíri po celom tele, vrátane chodidiel chodidiel. Ochorenie je zastavené špeciálnymi krémami alebo sprejom, ale mali by sa liečiť všetci členovia rodiny.
 • Osýpky. Ak je červená vyrážka na tvári mesiac starého dieťaťa kombinovaná s vysokou horúčkou (asi 38 stupňov), opuch pod očami, kašeľ a chladu, môžu to byť príznaky osýpok. Informujte svojho lekára čo najskôr.
 • Kuracie kiahne (ovčie kiahne). Choroba začína malou červenou škvrnou, na ktorej sa objavuje bublina niekoľko hodín. Takéto prvky môžu byť od niekoľkých kúskov po stovky. Dieťa môže mať horúčku, nevoľnosť, bolesť svalov, stratu chuti do jedla. Obráťte sa na svojho lekára o presnejšiu diagnózu.

Pomoc dieťaťu

Keď ste navštívili pediatra a diagnostikoval a predpísal liečbu vyrážky u dieťaťa, doma môžete tiež pomôcť dieťaťu:

 • vylúčiť všetky možné alergény;
 • Umyte si ruky pred a po hygiene s dieťaťom;
 • Plienky ihneď po mokrej zmene;
 • umývajte teplou vodou bez mydla alebo používajte mokré servítky bez príchutí a alkoholu;
 • Pri nasadení novej plienky sa uistite, že pokožka je úplne suchá;
 • Nechajte dieťa bez plienok a plienok čo najdlhšie (ak to dovoľuje teplota vzduchu);
 • po kúpeli postihnuté oblasti pokožky jemne vymažte (neotrite).

Čo nemožno urobiť

 • Odečistite prvky vyrážky pomocou farbív (jódu, fukorcínu, zelenku atď.), Pretože to môže robiť diagnózu ťažké a vedie k chybnému záveru.
 • Stlačte pupienky z dieťaťa.
 • Otvorte bubliny.
 • Utrite sa pleťovou vodou a alkoholom.
 • Liečba odpadu predpísaná lekárom (aj keď sú to hormonálne masti).
 • Nezávisle diagnostikovať a liečiť.

Prevencia vyrážky

Koža novorodenca je veľmi citlivá a citlivá na zmeny v podmienkach prostredia. Tu je niekoľko tipov, ako minimalizovať výskyt vyrážok u detí.

 • Hygiena. Veľmi často vyrážka na tvárach dieťaťa vzniká z pozostatkov potravy, neustále prúdiacich slín alebo regurgitácie. Udržiavajte tvár dieťaťa čistý detskými utierkami alebo obyčajnou teplou vodou. Aby sa zabránilo vyrážke plienky, je potrebné umyť dieťa po každej stoličke a držať vzduchové kúpele.
 • Prostredie. Teplota vzduchu v dome by mala byť 18 až 22 stupňov, aby sa dieťa neprehrialo. Nechoďte von, ak je príliš horúci. Deťom je oveľa ľahšie tolerovať chladné počasie.
 • Pocit pomeru. Kúpte novorodenca raz za deň alebo dva a lepšie bez mydla - pomôžete tak chrániť prirodzenú ochrannú vrstvu na pokožke dieťaťa a zabrániť podráždeniu. Po vodných procedúrach by sa pokožka nemala otrieť, ale jemne pokožila jemnou plienkou. Nenechajte sa uniesť mastenec - nedávno lekári tvrdia, že mastenec sa môže dostať do dýchacieho traktu a spôsobiť problémy s pľúcami.
 • Čistota. Pravidelne stráviť doma mokré čistenie, prevzdušňovať, kúpať sa zvieratá. Umyte nové šaty pred tým, ako ich položíte na dieťa (aj keď ten, kto mu dal, ubezpečuje sa, že sám umyl všetko osvedčeným spôsobom).
 • Chráňte pred alergiami. Ošetrovacia matka by mala dodržiavať stravu, neexistujú potenciálne alergénne potraviny (morská ryba, bobule, orechy, veľa sladkostí a plnotučné mlieko). Na umývanie detských vecí, ako aj na starostlivosť o detskú pokožku používajte špeciálne nástroje. Opatrne vyberte detskú výživu a jednorazové plienky. Zodpovedne zavádzajú komplementárne potraviny.
 • Očkovanie. Z vírusových infekcií (ovčie kiahne, osýpky, rubeola atď.) Neexistuje žiadna liečba a tieto ochorenia prechádzajú samy. Ale niekedy môžu spôsobiť vážne komplikácie až do smrteľného výsledku. Časom vykonané očkovania pomôžu chrániť dieťa pred nežiaducimi následkami.

Ak má Vaše dieťa vyrážku na tvári alebo na celom tele (najmä ak sa náhle stane), neodkladajte návštevu pediatra - môže to byť nebezpečné pre zdravie a život dieťaťa. Ako liečiť vyrážku na tvári novorodencov, môže to povedať len lekárovi po dôkladnom vyšetrení a diagnostike.