Hlavná

Bradavice

Modrý nevus: aké nebezpečné je vzdelávanie a malo by byť odstránené?

Dlho sa zistilo, že je možné vyvinúť najagresívnejšie malígne kožné lézie melanómu z rôznych typov alebo na pozadí melanocytárneho nevusu (pigmentárne znamienko). Zároveň nie je jasná myšlienka frekvencie takejto transformácie. Okrem toho nie každá takáto forma je zdrojom alebo prekurzorom melanómu.

V praktickej medicíne sú obzvlášť dôležité vedomosti a diagnostika presne tých melanocytových útvarov, ktoré sú najviac náchylné na malignitu (malignitu). Jedným z nich je kožný melanocyt, alebo modrý nevus, modrý nevus Jadasson-Tiche, neuronevus (synonymá).

Všeobecné charakteristiky

Modrý névus je získané pigment benígny nádor z malých rozmerov s charakteristickou modro-šedé alebo tmavo modrej farby a lokalizácia je nielen na koži, ale aj (zriedka) na ústnej sliznici, krčka maternice, pošvy, a to aj v prostate. Napriek skutočnosti, že sa jedná o vznik kožných melanocytov pôvodu je neškodný, môže, aj keď dosť zriedka, premeniť na zhubný novotvar v melanómu. Niekedy sa na pozadí tohto miesta melanóm môže vyvinúť nie z neho, ale sama o sebe, maskovaním charakteristického sfarbenia.

Špecifické príčiny výskytu modrého nevusu, podobne ako väčšina iných melanocytových útvarov, nie sú známe. Predpokladá sa, že základom je zdedené poškodenie chromozomálneho materiálu jednotlivých buniek alebo výsledok určitých porúch počas obdobia vnútromaternicového vývoja.

To môže byť vykonaná pod vplyvom rôznych vyzrážaniu faktory ako endogénne a exogénne - negatívny dopad na životné prostredie, najmä slnečného žiarenia, chronickej intoxikácie a somatických ochorení, vírusové infekcie, prevedie ženu v priebehu tehotenstva, gestačný toxikózy tehotné. Dôvodom môže slúžiť aj rôzne zápalové procesy kože alebo slizníc, traumatické poranenia, hormonálne poruchy, alebo zmeny v určitých fázach života, napr dospievania a t. D.

Spravidla sú tieto miesta jediné, ale niekedy sú tu aj viaceré miesta. Vyvinú sa z melanocytov nachádzajúcich sa v dermálnej vrstve kože a následne sa vzťahujú na intradermálne druhy. Modrý nevus je formácia vo vnútri kože alebo mierne zvýšená nad jej povrchom. Má hemisférický okrúhly, vretenovitý alebo oválny tvar, hustú elastickú konzistenciu a je jasne vymedzený z okolitých tkanív.

Pri vizuálnych a palpatorických vyšetreniach vzniká dojem prítomnosti cudzieho tela pod pokožkou. Povrch modrého nevusu je hladký, bez vlasov. Vonkajšie to vyzerá ako uzol s veľkosťou 4 - 10 mm. Niekedy môže jeho priemer dosiahnuť 30 mm.

Histológia modrý névus sa vyznačuje početnými malými vreckami bohaté inklúzie melanínu. Tie sú reprezentované lúče melanocytov buniek, ktoré majú podlhovastý, vretenový tvar a oválne, podlhovasté mizivou cytoplazmy a jadro. Tieto melanocyty z hlbokých častí dermis sa môžu rozšíriť do subkutánneho mastného tkaniva. Prevaha bunkových prvkov (melanocyty) v histologicky študoval materiál dôkaz ich proliferácie (napučanie) a "materské znamienka" vývoja, prevalenciu vláknitých prvkov, - na fázu fibrózy, alebo navrátiť (reverznej vývoj).

Farba neurónu je dôsledkom hlbokého umiestnenia pigmentu (melanínu) a jeho preťaženia (v retikulárnej alebo retikulárnej časti dermisu). To vytvára podmienky pre Tyndallov efekt, ktorý je založený na optickom efekte rozptylu a prenosu dermálnych kolagénových vlákien z odrazeného svetla z melanocytov.

Modrý "mol" sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie je detekovaný pri narodení alebo puberte. Aj keď sa predpokladá, že to je častejšia u žien, ale v mnohých štúdiách pozorované rovnakej frekvencii výskytu závady u mužských a ženských osôb. Modrý névus nespôsobuje žiadne subjektívne pocit (bolesť, svrbenie) a má pomalý rast. Preto, ak to nie je lokalizovaná v oblastiach trenia s oblečením alebo pokožkou na kontaktných plochách, nie poškodený, žiadne ťažkosti a často nespôsobuje dlhú dobu bez povšimnutia.

Formy vzdelávania

V súlade s klinickými a morfologickými charakteristikami existujú tri formy modrého nevusu:

prostý

Jedná sa o jednotku s priemerom najviac 10 mm s hladkým povrchom. Môže mať rôzne farby v čiernej farbe s modrým nádychom svetlej šedej. Histológia sa vyznačuje množstvom pigmentu, takmer úplne naplnenie článkov, čo je dôvod, prečo je ťažké stanovenej bunkového jadra. Často sa pod mikroskopom za účelom zistenia možného rozloženie melanínu v cievnej steny a vlákna nervových zakončení. Melanocyty tvoria ostrovy oddelené mostíkmi vlákien spojivového tkaniva. Preferenčné lokalizácia jednoduché névus - pokožky tváre, krku a rúk, je veľmi zriedkavé - sliznice semenonosného povrazca a prostata, sliznice pošvy a krčka maternice, lymfatických uzlín.

Bunková alebo proliferatívna

Vyznačuje veľkými veľkosti buniek (15 - 30mm), tmavo modrej farby, a (často) drsným povrchom, v súvislosti s ktorým je často mylne pre zhubný nádor. Preferenčné lokalizácia - v koži lumbosakrální regióne a na vonkajšie a vnútorné členok členky. Histologické vyšetrenie ukázalo, že melanocyty v tejto podobe, na rozdiel od predchádzajúceho, obsahujú malé množstvo pigmentu melanínu, ale vykazuje známky proliferácie (delenie, proliferácia).

Táto forma po odstránení sa môže opakovať, ale metastázuje na regionálne lymfatické uzliny extrémne zriedka. Avšak za prítomnosti atypických príznakov vo forme veľkých rozmerov, rýchleho rastu, mitotickej aktivity a nekrotických ložísk je potrebná radikálna excízia.

kombinovaný

Prvok je lokalizovaný hlavne v koži tváre a je kombináciou modrého nevusu s iným druhom alebo zmiešanej podobe melanocytového "materského znamienka".

liečba

Odstránenie dermálnych melanocytov sa vykonáva na žiadosť pacienta, ak je to kozmetická porucha. Operáciu je možné vykonať akoukoľvek z optimálnych metód - chirurgická, rádiová vlna, laser, elektrodestrukcia alebo kryokonštrukcia.

V ostatných prípadoch je "tichá" počas rozhodla držať taktiky sledoval a čakal. S podozrením na príznaky malígny transformáciu - výskytu zrýchleného rastu, nepríjemného nepohodlie alebo pocit pichania, svrbenie, pocit plnosti, zmeny farby, vzhľadu ložísk nekrózy a t-DA alebo sporných prípadoch odstráni modrý névus spolu s podkožného tuku. a časť nezmenenej časti kože vo vzdialenosti 5-8 mm od hranice vizuálne stanovená "mol".

Operácia v týchto prípadoch by sa nemala uskutočňovať v kozmetických klinikách alebo v kanceláriách, ale v špecializovanej (dermatologickej, chirurgickej alebo lepšej onkologickej) inštitúcii. Odstránenie sa uskutočňuje iba chirurgickou alebo radiologickou metódou, ktorá umožňuje vyliečiť patologické miesto s tesne umiestnenými zdravými tkanivami a podrobiť ich povinnému histologickému vyšetreniu.

Modrý nevus

Melanocytická choroba modrý nevus je modrá alebo modrá forma na koži, ktorá sa podobá uzlu v tvare. V medicíne sa táto materská značka nazýva aj nevus Jadassona-Tiche. Krtka patrí k počtu benígnych novotvarov, ale je melanomopoická. V zriedkavých prípadoch sa degeneruje do melanómu.

Modrý nevus je vzácna, ale nie nebezpečná formácia na pokožke, ktorá je veľmi nežiaduca mechanicky alebo chemicky ovplyvňovať.

Všeobecné informácie

Zvyčajne sa vyskytuje v období dospievania, keď začína pubertačná doba. Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov narodenia moru v mladšom veku. Z vonkajšej strany vypadá patologická forma ako uzol vyčnievajúci nad kožou alebo subkutánne oválna guľa, ktorá sa vyvíja veľmi pomaly. Pre pacienta je nepostrehnuteľné dlhé obdobie tvorby modrého nevysu.

Hranice materského znamienka sú jasné, konzistencia je jednotná. Na povrchu modrej škvrny nie sú žiadne vlasy. Intenzita farby závisí od množstva pigmentu produkovaného bunkami. Rozmery dosahujú v priemere až 3 centimetre. Počas lekárskych pozorovaní je potrebné poznamenať, že ženy sú náchylnejšie k tejto patológii ako muži. Hlavná taktika liečby modrého nevusu čaká. Akékoľvek zmeny naznačujú, že je potrebné odstrániť.

Modrá materská značka zvyčajne nedáva človeku nepríjemné pocity, a preto sa odstraňuje iba v situáciách, kde existuje riziko premeny na melanóm.

Príčiny vzniku akéhokoľvek nevusu - zhluku pigmentu kože - melanínu. Späť na obsah

Príčiny výskytu a častá poloha

Novotvary Jadasson-Tiche sú materské znamienka pigmentových škvŕn. Vytvárajú masívny bunkový zhluk, intenzívne produkujú melanín, kvôli ktorému sa škvrna stáva modrou, čiernou alebo modrou. Dôvody, ktoré vedú k akumulácii týchto buniek, sú neznáme. Lekári predpokladali, že hlavným jednorazovým faktorom pre vznik modrého nevusu sú patologické procesy v jednotlivých chromozómoch počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Hlavné dôvody pre zobrazenie:

 • prudký hormonálny skok počas tehotenstva;
 • genitourinárne infekčné choroby matky;
 • negatívny vplyv toxických látok;
 • rádioaktívne ožarovanie.

symptomatológie

Neexistuje žiadna špecifická lokalizácia, modrý nevus sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela. Najčastejšie sa nevus nachádza v bedrovej oblasti, na zadnej strane končatín, na zadku. Zvyčajne vzniká jeden neoplazmus. Zriedkavo má človek dve alebo viac modrých pigmentových škvŕn. Charakteristické príznaky, ktoré rušia majiteľov modrej materskej značky, chýbajú. Ak sa nevus benígneho novotvaru začne degenerovať do melanómu, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • zmena intenzity farby a odtieňa;
 • strata definície obrysov;
 • náhly rast vlasov na pigmentovom mieste;
 • povrch spúta;
 • zmena integrity novotvaru;
 • svrbenie alebo bolesť;
 • rýchly rast.
Späť na obsah

Je to nebezpečenstvo?

Ak modrý novotvar zmení farbu alebo tvar, mali by ste ihneď navštíviť lekára a vykonať potrebnú diagnostiku.

Ak modrý nevus nespôsobuje nepríjemné pocity, liečba sa nevyžaduje. Toto nebezpečenstvo predstavuje iba formy, ktoré sa dostávajú do malígnych novotvarov. Preto, po narodení modrej materskej značky, mali by ste starostlivo sledovať materské znamienko a všimnite si najmenšiu zmenu farby, tvaru a konzistencie. Ak sa veľkosť zvýšila, je potrebné prejsť alebo vykonať inšpekciu u dermatológa. Riziko degenerácie z benígnej až malígnej formy sa zvyšuje s výskytom faktorov:

 • trauma novotvaru;
 • mechanické poškodenie alebo pravidelný fyzický dopad na postihnuté miesto;
 • lokalizácia na koži tváre;
 • viacnásobné vzdelávanie;
 • pokročilý vek;
 • znížená imunita;
 • hormonálne poruchy.
Späť na obsah

Diagnóza modrého nevusu

Diagnóza je založená na vonkajšej vizuálnej kontrole. Špecifické farby a rozmery umožňujú určiť patologický novotvar bez námahy. V prípade potreby lekár určí ďalšie testy a štúdie:

 • Dermatoskopia - vizuálna kontrola materského znamienka pri zväčšení. Umožňuje vám presne určiť jeho obrys, hĺbku a zloženie.
 • Sikaskopické vyšetrenie - skúma sa zloženie nádoru a stanoví sa princíp umiestnenia melanínovej látky.
 • Ultrazvuková diagnostika - v prípade potreby umožňuje rozlíšiť modrý nevus od iných chorôb: melanóm, dermatofibróm alebo hraničný nevus. Poskytuje možnosť odhaliť presnú hĺbku vrodenia a malígnu infiltráciu.
 • Histologické vyšetrenie sa uskutočňuje po odstránení nádoru. Určuje množstvo patogénnej akumulácie buniek v rôznych vrstvách kože.
Liečba modrého nevusu je potrebná pri podozrení na vývoj melanómu. Späť na obsah

Aké liečenie?

Potreba liečby a samotná terapia by mala vykonávať výlučne lekár. Domáca diagnóza a samoliečba vedie k vážnym následkom. Lekár určí po vizuálnej kontrole a ďalších diagnostických manipuláciách. Najčastejšie sa pacient musí podrobiť ročnému vyšetreniu. Ak existuje riziko degenerácie materského znamienka v malígnom novotvaru, potom sa odstráni jednou z najvhodnejších metód.

Metódy odstraňovania

Excízia modrého nevusu sa vykonáva, ak pacientovi prinesie estetické nepohodlie alebo získal zhubné znaky. Ak existuje podozrenie na plášť nóvy, chirurgicky sa odstráni spolu s vláknom a časťou zdravej kože. Po takomto odstránení je histologické vyšetrenie povinné. Odstránenie nádorov sa uskutočňuje takými metódami:

 • Kryodestrukcia - pomocou kvapalného dusíka je nádor zamrznutý a krtek zmizne sám.
 • Elektrokoagulácia - pomocou elektrického prúdu sa odstránia nechcené tkanivá.
 • Metóda rádiovej vlny - nekontaktné atraumatické odstránenie novotvarov koaguláciou a vyrezávaním tkanív vysokofrekvenčnými rádiovými vlnami. Névus je odstránený teplom, ktoré odparuje bunky. Mechanické poškodenie tkanív a krvácanie chýba.

komplikácie

Modrý nevus, ktorý je ochorením náchylným na melanóm, si vyžaduje neustále sledovanie. Nezávislé vyšetrenie novotvaru a pravidelné pozorovanie odborníkom znižuje riziko závažných komplikácií. Ak ignorujete primárne zmeny a nepodliehate včasnej liečbe, degenerácia modrého nevusu môže viesť k rozsiahlemu rakovinovému poškodeniu kože.

Modrý nevus

Modrý nevus (modrý nevus Jadasson-Tiche) je získaný pigmentovaný rast malej pokožky, ktorá má charakteristickú tmavo modrú alebo modrú farbu. Táto forma je zvyčajne jednoduchá, avšak v niektorých prípadoch existuje niekoľko modrých nevuz. Tento nevus sa týka benígnych, ale melanom nebezpečných útvarov. V zriedkavých prípadoch môže byť s vývojom melanómu malígny. Pri liečbe modrých névu zvyčajne dodržiavať bdelé čakania sa vykonáva a odstránenie névus iba vtedy, keď značný rast alebo iných zmien, ktoré môžu byť známkou malígne transformácie.

Modrý nevus

Modrý nevus sa vyskytuje u ľudí akejkoľvek vekovej skupiny, najčastejšie sa však vyskytuje počas puberty. Je charakterizovaný pomalým rastom a nespôsobuje pacientovi žiadne subjektívne pocity, a preto dlho môže prísť bez povšimnutia. U žien je modrý nevus bežnejší ako u mužov.

Symptómy modrého nevusu

Modrý nevus je jasne vymedzený oválny, okrúhly alebo vretenovitý uzol umiestnený v koži. Zvyčajne má priemer až do 1 cm, v niektorých prípadoch sa pozorovali nevyskytovateľné až 3 cm veľkosti. Tmavomodrá, modrá alebo modro-čierna farba nóvy je nerovnomerná a je spôsobená nahromadením veľkého množstva melanínu v hlbších vrstvách kože. Névus môže mierne stúpnuť nad povrchom kože alebo vôbec nevyčnievať. Pri pohľade na neho existuje dojem, že pod kožou je nejaký cudzí orgán. Povrch modrého nevusu je hladký bez rastu vlasov, konzistencia je hustá a elastická.

Névus umiestnené na zadnej strane nôh a rúk, nôh a zbraní pre, na zadku, aspoň - na tvári alebo ústnej dutiny. Zvyčajne nespôsobuje svrbenie, bolesť alebo iné pocity. Modrý nevus je príčinou nepohodlia len vtedy, ak je umiestnený na mieste, kde je neustále zranený. Podozrivý transformáciu modré névus melanómu môže byť, čo sa deje v nej meniť: zrýchlenie rastu, zmena farby, zníženie ostrosti obrysov, výskyt nepríjemných pocitov v névus.

Existujú jednoduché a bunkové formy modrého nevusu, ako aj kombinované nevy. Jednoduchý modrý nevus je jediný uzlík s priemerom do 1 cm s hladkým povrchom a pevnou elastickou konzistenciou. Môže mať akúkoľvek farbu v rozmedzí od svetlošedej až po čierne a modré. Obľúbené usporiadanie takého nevusu je krk, tvár a ruky, ale je možné, že sa objaví na kmeň, sliznicu ústnej dutiny, krčka maternice a vagíny.

Bunkový modrý nevus je veľký (1,5-3 cm) a tmavo modrý farba, povrch môže byť nerovný. Z dôvodu týchto funkcií sa často mýlia s malígnym novotvarom. V polovici prípadov je bunkový nevus zistený v páse alebo v zadku, menej často sa nachádza na zadnej ploche chodidiel a kefiek. Kombinovaný nevus je kombinácia jednoduchého modrého nevusu s intradermálnym, hraničným alebo komplexným pigmentárnym nevusom.

Diagnóza modrého nevusu

Malá veľkosť, výrazné vymedzenie a charakteristická farba v mnohých prípadoch umožňujú okamžite predpokladať diagnózu modrého nevusu. Pre presnejšiu diagnózu sa vykonáva dermatoskopia - vizuálna štúdia hĺbky, hraníc a štruktúry nóbu so zvyšovaním. Syskopicheskoy štúdia umožňuje určiť povahu distribúcie melanínu a študovať štruktúru nevusu. Modrý nevus sa rozlišuje s hraničným nevusom, dermatofibrom, melanómom. V zložitých prípadoch pre diferenciálnu diagnostiku melanómu môže byť aplikovaný ultrazvuk kožné nádory vymedzujúce hĺbku klíčenie a malígne infiltratívny rast.

Histologické vyšetrenie, ktoré sa uskutočnilo po odstránení modrého nevusu, odhaľuje akumuláciu melanocytov v stredných a dolných vrstvách dermy. Jednoduchý modrý nevus sa vyznačuje akumuláciou buniek plnených melanínom. Bunkový nevus je reprezentovaný bunkami veľkej veľkosti s nízkym obsahom pigmentov. Tieto bunky sú zoskupené do ostrovov oddelených mostíkmi spojivového tkaniva.

Liečba modrého nevusu

Pri pokojnom toku modrého nevusu bez náhlych zmien jeho veľkosti a vzhľadu sa odstránenie formácie nevyžaduje. Majiteľa nevusu treba dodržiavať a podstupovať pravidelné vyšetrenia u dermatológa alebo dermatologa. Chirurgická liečba je potrebná aj v prípadoch, keď je umiestnený modrý nevus, ktorý natrvalo traumatizuje, čo môže spôsobiť jeho malígnu transformáciu v melanóme. Odstránenie modrého nevusu sa môže uskutočniť metódou rádiových vĺn, elektrokoaguláciou alebo kryodistrukciou. Využíva sa tiež odstránenie nevusu pomocou laseru. V pochybných prípadoch, keď existujú ťažkosti s diferenciáciou modrého nevusu od melanómu alebo keď sa objavia zmeny nevusu, čo naznačuje možnú malignitu, sa vykonáva chirurgická excízia nóvu. Excízia nevysu sa vykonáva spolu s podkožným tukovým tkanivom a časťou zdravého pokožky o šírke 5 až 8 mm od viditeľného okraja nóvy. Pri odstraňovaní nevusu na tvári kvôli lepšiemu kozmetickému účinku sa šírka zachytenej časti zdravej kože môže znížiť na 3-5 mm. Odstránený nevus je nutne podrobený histologickému vyšetreniu.

Vlastnosti boja proti modrej nevi

Rodné znamienka na koži človeka v praktickej medicíne sa nazývajú "nevuses". Svojím charakterom môže byť taká pigmentácia vrodená alebo získaná. Jedným z druhov materských znamienok je modrý nevus. Môže mať vrodenú etiológiu a vyvíjať sa počas života človeka.

Vo väčšine prípadov majú dobrú štruktúru. Vo výnimočných prípadoch, pod vplyvom faktorov, ktoré budeme diskutovať nižšie, môžu byť transformované na zhubné kožné útvary.

Ako nebezpečná je táto pigmentácia pre ľudí? Aké vonkajšie zmeny naznačujú bunkovú patológiu? Aká liečba by sa mala liečiť? O tomto podrobne.

popis

Krúžok predstavuje okrúhle formy modrastého modrého odtieňa a nachádza sa v spodných vrstvách epidermis. Vrodený vzhľad vyčnieva nad povrch kože. Zvyčajne sa nachádza samostatne, menej často - v kolóniách. Priemer v priemere nepresahuje 1 cm, ale je možné ho nájsť až do priemeru 3 cm. Modrá materská značka je hladká, bez vlasov, elastická a zahustená. Najčastejšie sa v oblasti nachádza lokalizácia:

 • holenie;
 • zadok;
 • predlaktia;
 • Zadná časť nohy a ruky.

Zriedkavo podobné výrastky sa objavujú na tvári a hlave.

Neoplazmus nespôsobuje žiadne ťažkosti, nevyvoláva svrbenie ani bolesť. Ak je to v tichej časti alebo na kĺboch, môže byť podráždená fyzickou aktivitou alebo chôdzou. V lekárskej praxi nie je vzhľad tejto pigmentácie kože so starnutím organizmu spojený. Zvyčajne sa modré krtky môžu objaviť počas puberty a sú bežnejšie u žien.

Akékoľvek porušenia v rozdelení buniek môžu vyvolať výskyt malígnych novotvarov. Preto sú všetky odrody nevi konvenčne rozdelené do dvoch skupín: nebezpečné a nie nebezpečné.

Ak chcete byť nebezpečnými, uveďte nasledujúce typy:

 • blue;
 • hraníc;
 • obr;
 • Melanóza Dubreia;
 • Nevus Ott.
 • Warty;
 • intradermálne;
 • Nevus Setton.

V skupine modrých nevi sa druhy vyznačujú:

 1. Jednoduchá. Malá pigmentovaná forma s hladkým povrchom s priemerom do 1 cm. Farba takého krtka môže byť svetlošedá alebo čierno-modrá. Na krku, tvári, prstoch, hlave je krtek. Môže sa rozšíriť v oblasti pohlavných orgánov žien (otvorenie krčka maternice alebo vagíny);
 2. Cell. Malé, s tmavo modrou farbou, ale povrch materského znamienka je hrubý a nerovný. Najčastejšie sa môže zvrhnúť do zhubnej formy. Lokalizované na zadku a spodnej časti chrbta, menej často na nohách a rukách;
 3. Kombinovať. Dostalo sa jej meno kvôli kombinácii jednoduchého druhu s intradermálnou alebo pigmentárnou. Táto kombinácia určila vzhľad mólov.

dôvody

Vzhľad všetkých materských znamienok sa uvádza v období vnútromaternicového vývoja. Hlavné dôvody, ktoré vyvolávajú ďalší rast alebo degeneráciu nevi, sú:

 • abnormality vnútromaternicového vývoja;
 • ochorenia močového systému počas tehotenstva;
 • hormonálne zmeny vo vývoji (puberta, tehotenstvo, menopauza);
 • otravy toxickými látkami;
 • zneužívanie slnenia;
 • neustále používanie hormonálnej antikoncepcie;
 • ochorenia kože (alergická dermatitída, psoriáza).

Napriek tomu, že nevi je benígny novotvar, vyžaduje sa neustále sledovanie a opatrnosť pri traumatizácii.

Dôvodom na podanie žiadosti o lekára môže byť:

 • výskyt svrbenia alebo bolesti v oblasti pigmentácie;
 • vzhľad slabého pocitu brnenia na povrchu kože;
 • proliferácia;
 • Zmena intenzity farebných tónov alebo farieb;
 • olupovanie kože okolo krtka;
 • krvácanie na okrajoch;
 • zmeniť kontúry a povrchy.

diagnostika

Ak chcete zistiť presnú diagnózu a vylúčiť možnosť zhubnej degenerácie modrých pigmentovaných krtkov, mali by ste podstúpiť liečebné postupy:

 • meranie obrysov pigmentových škvŕn;
 • biopsia tkaniva;
 • ultrazvukové vyšetrenie.

Základom diagnostiky malígnych nádorov je neustále pozorovanie. Ak je množstvo melantocidov nevýznamné a zmena zafarbenia a obrysy móla súvisia s hormonálnymi poruchami, potom sa aplikuje symptomatická liečba a nános sa neodstráni.

Lekári sú opatrní pri liečbe nevi s ľudovými metódami. Ak liečite materské znamienko pomocou vody z bylín, potom len pod dohľadom špecializovaných odborníkov a za prítomnosti benígnej etiológie. V iných prípadoch sa používa odstránenie pigmentácie pomocou radikálnych chirurgických metód liečby.

Metódy odstránenia

Odstráňte nevdy na špecializovaných klinikách alebo v nemocnici. Ako radikálna liečba modrého nevusa platí:

 1. Chirurgické odstránenie. Mole sa odstráni spolu so subkutánnym tukovým tkanivom. Polomer vyrezania je 5-7 cm, do zdravých oblastí pokožky. Pri chirurgickom zákroku na tvári sa znižuje oblasť excízie. Po operácii sa vykoná histologické vyšetrenie. Negatívnym aspektom tejto metódy eliminácie krtkov je kozmetická porucha. Po excízii môže zostať zjazvenie;
 2. Kriodekstruktsiya. Pri tomto "studenom" postupe sa anestézia nepoužíva, pretože je bezbolestná. Pomocou kvapalného dusíka, ktorý pôsobí na mól na 3 minúty, stmavne a vytvrdzuje. O dva týždne neskôr sa na mieste materského znamienka objaví nové tkanivo;
 3. Odstránenie lasera. Operácia spočíva v presnom a presnom pôsobení lasera na tkanivách nevusu. Táto metóda odstraňovania sa najčastejšie používa pri operáciách na tvári;
 4. Radionozh. Týmto spôsobom sa odstraňuje nielen krtky a krvácanie, ale dezinfekcia postihnutého povrchu kože sa vykonáva;
 5. Elektrokoagulácia. Dôsledkom takejto operácie môže byť zjazvenie kože. Preto sa nepoužíva na pokožku tváre, krku a hlavy. Pigmentované škvrny sú ošetrené vysokofrekvenčnými elektrickými vlnami.

Všetky tieto metódy chirurgickej intervencie sa používajú pre všetky vekové kategórie okrem detí.

Všeobecne platí, že modrý nevus nie je vo svojej podstate nebezpečnou tvorbou kože. Ale pri akýchkoľvek vonkajších zmenách by ste sa mali poradiť s dermatológiou, aby ste vylúčili možnú malígnu degeneráciu.

Samošetrenie môže zhoršiť dynamiku zotavenia.

Ako preventívne opatrenie by mal byť pobyt na slnku obmedzený. V zime by ste mali obmedziť zasadnutia solária.

Modrý nevus

obsah:

Čo je to modrý nevus?

Modrý nevus je bežný benígny nádor kože a slizníc, ktorý je často hustý náraz alebo uzol. Väčšina nadobudnutých pigmentových nevyskytuje melanocyty na hranici epidermy a dermis. Melanocyty v modrej farbe sa zhromažďujú v dermis - hlbokej vrstve kože, rovnako ako sú umiestnené v nevute Ota, Ito a mongolského miesta. Na rozdiel od ostatných dermálnych nevi sa modré nevety zvyčajne zvyšujú. Modravá alebo šedivá farba nádoru je odrazom melanínu hlboko v dermis. Pri prechode kožou sa absorbuje červená časť svetelného spektra a modrá časť sa odráža v melaníne, čo spôsobuje charakteristickú zmenu farby. Väčšina modrých nevúriv sa objavuje v druhej dekáde života, počas puberty. Avšak krtky môžu nastať v akomkoľvek veku, môžu byť vrodené (veľmi zriedkavé). Predpokladá sa, že časť modrej je tvorená bežnými komplexnými pigmentovými neviami. Významná väčšina ľudí nemá viac ako jeden modrý nevus. Hlavné umiestnenie takýchto znamienok (až do 50%): zadná plocha ruky a chodidla, hlava, krk a oblasť svalov. Modré neuróny sa zriedkavo nachádzajú na povrchu kožného tkaniva a slizníc, ako sú spojivka, sliznice úst, nosa a vagíny. Typická podobná forma je dobre vymedzená, farba je modrá, šedo-modrá, modro-čierna, mierne vyvýšená nad kožou, kopulovitá, zaoblená. Obvykle ide o hustý tuberkulózny kmeň alebo uzlík s priemerom od 0,5 do 1 cm. Povrch modrého nevusu je hladký a symetrický, ale niekedy mierne vyvýšené tuberkulózy môžu túto hladkosť pretrhnúť. Modrý nevus sa dá pozorovať s Carneyho syndrómom.

Varianty manifestácie modrého nevusu na koži.

Uvádzajú sa rôzne klinické varianty modrého nevusového prejavu, odlišné od klasického typu. Niektoré krtky môžu byť sivé, ako bridlica alebo šedo-hnedá. Môžu byť vo forme škvrny alebo plaku, len zriedka existujú druhy vo forme cieľa alebo bubliny.

 • Bunkový modrý nevus je druh, ktorý sa vyznačuje vonkajšími znakmi a pod mikroskopom. Vyskytuje sa päťkrát menej často ako bežná modrá. Typicky je umiestnenie modrého nevusu na zadku, na zadnej strane rúk, na nohách, tvári, pokožke hlavy. Približne v 25% prípadov sa po narodení pozoruje bunkový modus nevus. Vyzerajte ako vyvýšené uzliny alebo pláty s priemerom 1 až 3 cm. Povrch nádoru môže byť mierne nerovný.
 • Kompozitný modrý nevus je zriedkavý variant, v ktorom sú prítomné prvky modrej a obyčajnej melanocytózy. Môže to spôsobiť obavy z jej vzhľadu, preto sa často odstraňuje.
 • Hlboký prenikavý je ďalší vzácny druh modrého nevusu, ktorý je bežnejší na hlave a krku. Vo vzhľade môže byť tmavo modrá alebo čierna s nepravidelnými hranicami. V tejto súvislosti tiež spôsobuje podozrenie na melanóm.

Degenerácia melanómu.

Postupný rast modrého nevusu je vzácny a spôsobuje podozrenie na melanóm. Hoci degenerácia melanómu je v skutočnosti zriedkavá. Modrý nevus spravidla má typické klinické prejavy. Jednotný farebný a symetrický vzhľad, stabilita vzdelania pomôže rozlíšiť ju od melanómu. Avšak náhly výskyt modrého nevusu môže spôsobiť ťažkosti pri diagnostike z nodálneho melanómu. Najčastejšie dochádza k degenerácii melanómového bunkového (celulózového) modrého nevusu. Chlpatá časť hlavy je najbežnejšou oblasťou. Rast predtým stabilného nevusu, výskyt krvácania, zmena sfarbenia, nepohodlie, by mal spôsobiť podozrenie. Rast môže viesť k postupnému nárastu nádoru na niekoľko centimetrov v priemere a tuberosity. Lymfatické uzliny sú často postihnuté metastázami alebo podobné blízke miesta tvorby melanómu. Modré nevysky sa nachádzajú vo vagíne, v cervixe, v lymfatických uzlinách. V dôsledku toho sa môže vytvoriť aj melanóm. Excisionová biopsia s úplným odstránením nevusu a vyšetrením pod mikroskopom je indikovaná v prípadoch, keď nie je možné vylúčiť diagnózu melanómu. Melanóm z modrého nevusu sa liečí ako ktorýkoľvek iný, hlavne chirurgickou metódou.

Modrý nevus a podobné kožné nádory.

Dermatoskopia je užitočná na vylúčenie Reedovho nevysu a cievnych lézií, ako je angiokeratóm alebo žilové jazero. V prípade farebnej bledosti môže byť tvorba podobná dermatofibrómu, pigmentovanému bazalómu alebo intradermálnemu nevusu. Treba tiež pripomenúť, že benígne nádory kožných príveskov, ako je trichoblastóm a poróm, sú podobné modrému nevusu. Histopatologické prejavy modrého nevusu sa líšia od väčšiny zvyčajne získaných pigmentových nevi, ale sú podobné histológii iných nádorov dermálnych melanocytov (nevus Ota, Ito, mongolské škvrny).

Odstránenie modrého nevusu.

Väčšina klasických modrých nevi zostáva nezmenená a prísne pozorovanie sa nezobrazuje. Modrý nevus je menší ako 1 cm v priemere, ktorý nevyrastá, bez príznakov malignity, ktorý sa nachádza v typických anatomických oblastiach, nie je odstraňovanie potrubia. Zatiaľ čo modrý nevus nie je podobný melanómu, nevyžaduje sa žiadna liečba. Aj keď sa veľmi zriedka stáva premenou na melanóm. Najmä v prípade modrej nevusu voštinovej odrody. Náhle zvýšenie veľkosti a vredov môže informovať o degenerácii. Jednoduchá excízia môže byť vykonaná pre kozmetické účely s klasickým modrým nevusom. Pacienti s podobným krtkom na tvári sa často chcú odstrániť z kozmetických dôvodov. Navyše bunkový modrý nevus môže byť odstránený na preventívne účely alebo v prípade podozrivých zmien. Po prvé a predovšetkým by sa malo odporučiť histologické vyšetrenie nádoru, ktorý sa objavil z ničoho, nádor s viacerými uzlinami, ako je plak, zmena nádoru. Celulárny modrý nevus sa má úplne odstrániť, aby sa eliminoval melanóm a zabránilo sa melanómu.

Aký nebezpečný nevus vyzerá. Indikácie pre odstránenie. Bunkový modrý nevus

Birthmark - benígna forma na koži, ktorá sa objavuje v dôsledku nahromadenia melanocytov - pigmentových buniek. Farba materského znamienka závisí od melanínu, ktorý sa hromadí v melanocytoch. Čím viac pigmentu bude nevus tmavší. Na farbu materského znamienka sú ovplyvnené poruchy krvného toku v kapilárach. Z tohto dôvodu získavajú červený nádych. Farebné variácie novotvarov sa pohybujú od svetlohnedej po čierne. Nebezpečenstvom pre zdravie sú tmavé materské znamienky s nezrozumiteľnými okrajmi.

Farba krtkov v človeku môže byť odlišná a niektoré sú spojené s nebezpečnými novými rastmi.

Druhy krtkov

Existuje veľa klasifikácií nevi. Často sa používa klasifikácia formy a typ tkaniva, z ktorého boli nádory. Na základe histologickej odrody sú nádory rozdelené na melanóm a bezpečný voči melanómu. Prvý typ nevi vedie k onkológii, druhý - bezpečný pre ľudí. Vo forme krtka sú:

Ak má materská značka nepravidelnú farbu alebo zmenenú farbu, mali by ste sa poradiť s dermatológiou.

Nevázové nevety podľa histologickej klasifikácie sú rozdelené takto:

 • Dysplatika - neoplazmy hnedej farby, ktoré nemajú jasné hranice. Ich vzhľad je geneticky predisponovaný.
 • Obrovské neoplazmy sú veľké škvrny, ktorých farba sa mení od šedej po čierne. Často vrodené a so zvyšovaním veku.
 • Nevtsy Sutton - obklopený kožou bez pigmentu. Majú tendenciu sa spontánne objaviť a zmiznúť.
 • Epidermo-dermal - vzniká v oblasti končatín a pohlavných orgánov. Farba od šedej po čiernu.
 • Intradermálna - charakterizovaná bradavým povrchom s chĺpkami. Rodenka farebnej farby.
 • Komplexné pigmenty - tmavé výrastky, trochu nad kožou.
 • Hranica - zhluk malých škvŕn pripomínajúcich pihy. Ich počet sa zvyšuje s vekom.
 • Modré nevusy sú tmavé, väčšinou modré, hnedé alebo čierne. Majú jasné hranice. Bunkový modrý rast sa môže regenerovať v melanóme.

Prečo existujú rôzne farby?

Príčinou "viacfarebných" útvarov sú pigmentové bunky - melanocyty. Sú rovnomerne rozložené po celej koži. Melanocyty zrádzajú farbu našej pleti - od svetlej ružovej až po Európanov, až po tmavo hnedé v predstaviteľoch rasy Negroid. Všetko závisí od pigmentu, ktorý produkuje melanocyty. Ak je v určitej oblasti kože ich koncentrácia vysoká, potom pigment má vyššiu koncentráciu ako na susedných miestach pokožky. To vedie k výskytu krtkov. U ľudí s ľahkou pokožkou sú nevyskyne hnedé, sivé - takmer čierne. Mol sú červené v dôsledku poškodenia prietoku krvi v cievach, v prípade poškodenia kapilár, na budovanie budú malé a bledé, ak porušenie podľahol tepny alebo žily, pigment bude opuchnuté a intenzívne farebné.


Hnedé (kávové) nevi - najbežnejšie na tele u človeka a nie sú nebezpečné.

Aké sú farby prírodných znamienok na tele?

hnedý

"Kávové škvrny" alebo hnedé nevety sú najčastejšie. Sú malé alebo stredné, ploché alebo konvexné. Väčšina z nich nie je nebezpečná pre zdravie. Neoplazmy sa nachádzajú v celom tele, najmä na končatinách. Aktívne sa vyskytujú na jar av lete vplyvom slnečného žiarenia. Osobitná dôležitosť by sa mala venovať ľuďom, ktorí majú spravodlivú pleť, u ktorých je tento proces rýchlejší. Ak na tvári takéto znamienko vzrástlo v priemere o viac ako 2 cm, možné riziko degenerácie na onkologické ochorenie.

Červená farba

Angiómy alebo červené nevy majú cievny pôvod. Presná príčina pôvodu nie je známa. Predpokladá sa, že výskyt angiómov je ovplyvnený nepravidelnosťou v operácii hrubého čreva a pankreasu. Červené krtky sa objavujú u malých detí, ale môžu sa vyskytnúť aj u dospelých. Aby ste predišli výskytu angiómov, mali by ste črevo pravidelne čistiť. Samotné angiómy nepredstavujú zdravotné riziko, ale ak sa zvyšujú vo veľkosti, môžu sa degenerovať do rakoviny kože.

Zhubné znamienka sú určené symetriou, priemerom, textúrou, farbou a inými vlastnosťami. Prichádzajú v niekoľkých formách: hraničná modrá, obrie, Oto, dvojlôžková melanóza.

Moleká onkológia

Mole (materské znamienka) - pigmentované kožné vrodené alebo získané kožné tvary majú inú farbu (čiernu, fialovú, červenú, hnedú). Často sa nazývajú nevi. Tiež sa líšia konvexné alebo ploché, s chlpatým alebo hladkým povrchom. Formácie sa objavujú na ľubovoľnej časti tela a prichádzajú v rôznych veľkostiach.

Samotné takéto rastliny neohrozujú ľudské telo, ale pod vplyvom určitých negatívnych faktorov sa môžu regenerovať do malígnych formácií, ktoré sa nazývajú melanóm-nebezpečné.

Nebezpečné krtky - príznaky

Na stanovenie rakovinových mólov a ich rozpoznanie medzi benígnymi formáciami sa uskutoční vizuálna diagnostika s nasledujúcimi charakteristikami:

 • symetria - benígne symetrický útvar, to znamená, že pri vykonávaní vizuálnej linku cez tieto dve strany sú vzájomne zarovnané (ak existuje asymetria, odporúčame naliehavo vidieť špecialistu);
 • jasné hranice - v obvyklom vzdelávaní okraje sú dokonca, hranice sú jasne vymedzené, na rozdiel od nízkej kvality;
 • farba - mnohé formácie, ktoré nevedú k negatívnym následkom, majú jeden odtieň a nebezpečné - iné;
 • priemer - zvyčajne poškodenie zdravia je veľké alebo prudko stúpa v rozsahu krtka;
 • zmena textúry a nepresnosť - ak sú formulácie normálne (nie malígne), nemenia štruktúru a časom sa nerozšíria.

Je dôležité starostlivo sledovať tmavé a bezfarebné (biele) útvary na tele, dávajte pozor na to, ako vyzerajú. Ak sa začali meniť, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Treba tiež pripomenúť, že nie všetky onkologické formácie sa správajú rovnako, čo komplikuje diagnostiku.

Druhy nebezpečných novotvarov s opisom

Existuje päť typov nebezpečných nevi:

Ohrozené osoby

Určité faktory prispievajú k degenerácii konvenčných útvarov do zhubných nádorov. Patrí medzi ne dlhodobé vystavenie slnku, genetická predispozícia, trauma.

Na vznik malígnych lézií na koži sú predisponované nasledujúce skupiny ľudí:

 • s množstvom mólami (viac ako päťdesiat) - títo ľudia, že je žiaduce, aby sa zabránilo slnko, alebo obmedziť čas pobytu v rámci svojich lúčov, odporúča sa použiť na tento účel dáždnika, nosiť uzavreté šaty, klobúky;
 • so sivou bielou kožou a jasne červenými vlasmi z prírody;
 • v starobe - ako ukazujú štúdie, starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť rakoviny na koži než mladí ľudia a ich liečba sťažuje súvisiace chronické ochorenia;
 • počas tehotenstva;
 • s mnohými pihami - ľudia, ktorí majú veľa pehní na tele, sú najčastejšie náchylní na rakovinu na koži.

Z dôvodov, ktoré nie sú vedecky známe, je melanóm častejšie u mužov ako u žien.

Diagnostické metódy

Je možné určiť nebezpečnú formáciu na koži, ale je to ťažké. Preto je dôležité kontaktovať dermatológa, ktorý po vyšetrení poskytne odporúčanie inému odborníkovi, ak to považuje za potrebné (na onkológa alebo chirurga).

Diagnóza krtkov sa nazýva dermatoskopia. Neublíži to a netrvá veľa času. Pre tento postup sa používa špeciálne zariadenie nazývané dermatoskop. Po prvé lekár aplikuje na pokožku pacienta gél, ktorý odstráni možné poruchy videnia (napríklad refrakcia svetla). Potom sa vykoná vizuálna kontrola. Ak je to potrebné, vykoná sa makrofotografia a ďalšie štúdie prijatých obrázkov. Diagnóza je stanovená s presnosťou 97%.

Odstránenie útvarov

Indikácie na elimináciu nebezpečných formácií:

 • detegované rakovinové bunky;
 • trvalá trauma, ktorá má za následok deformáciu krtka, krváca, bolí, spôsobuje nepríjemné pocity;
 • veľké rozmery vzdelávania a neeestívy.

Bohužiaľ, veľa pacientov nekontaktuje špecialistov včas.

Existujú známe spôsoby, ako sa zbaviť krtkov:

Pri laserovej terapii sa používa lokálna anestézia. Procedúra sa vykonáva laserom. Výhodou tejto metódy je súčasná koagulácia krvných ciev. To znamená, že laserová terapia je vhodná najmä pre krvácanie.

Kryodestrukcia je odstránenie formácií pomocou zmesi kvapalného dusíka nízkej teploty alebo kyseliny uhličitej. Postup sa tiež vykonáva pri lokálnej anestézii. Nedostatok kryokonštrukcie je nedostatok presnej kontroly nad hĺbkou vystavenia dusíku alebo kyseline, ako aj ťažkosti pri zberu histologického materiálu pre neskoršiu analýzu. Tento postup zanecháva jazvy na koži.

Ako nebezpečné krtky vyzerajú na fotografii

Počas elektrokoagulácie sa nádor vyhorel elektrickým nôžkom. V súčasnosti sa tento postup používa veľmi zriedkavo, pretože je pravdepodobné, že spôsobí zjazvenie.

Metóda rádiových vĺn patrí do spôsobu odstraňovania formácií z prístroja. Najčastejšie sa používa na zbavenie sa malých krtkov. Najskôr sa uskutoční lokálna anestézia a potom sa vyskytne ožiarenie na zariadení s rádiovými vlnami. Po tomto postupe zostáva rana.

V prípade silného rastu melanómu alebo prítomnosti veľkých formácií sa používa chirurgická metóda. Klapka na kožu sa spravidla odstráni. Jeho hĺbka a veľkosť závisí od rozmerov samotného vzdelávania. Po poškodení rany sa stehy odstránia po týždni. Pre chirurgiu sa používa lokálna alebo celková anestézia.

Aby nedošlo k chýbajúcemu momentu a rozpoznaniu nebezpečných príznakov, keď sa začne tvorba na pokožke degenerovať a poškodzuje telo, je dôležité vykonať dôkladné vyšetrenie Vášho tela každé dva mesiace. Je potrebné venovať osobitnú pozornosť novým subjektom, ktoré sa objavili nedávno, ako aj zmenám v starých. Aby ste to dosiahli, odporúča sa použiť lupu, pravítko a iné predmety, ktoré pomáhajú pri presnejšom meraní. Nezávisle odstránenie akýchkoľvek útvarov je nemožné, pretože je plné negatívnych dôsledkov.

Sú vrodené alebo získané defekty kože. Vznikajú všade: na trupu, prstoch, tvári atď. Pre krtky sú rôzne tvary, odtiene a veľkosti. Často sa nazývajú nevi. Takéto nádory sú ploché a konvexné, s hladkým alebo chlupatým povrchom.

Môžu sa objaviť pri narodení alebo počas života. Prítomnosť nadmerného počtu nevi naznačuje negatívny vplyv ultrafialovej alebo dedičnej predispozície na tvorbu krtkov.

Samotné nevi sú pre telo bezpečné, ale v prítomnosti niektorých negatívnych faktorov sú schopné malígne alebo sa môžu zúcastniť na zhubné nádory, ktoré následne vedú. Takéto nevy sa nazývajú melanomopody.

Nebezpečné druhy

Onkológovia rozlišujú 5 nebezpečných druhov krtkov:

 1. vyzerá ako miesto s rovnakou farbou na celom povrchu, ktoré môže dosiahnuť takmer čierny odtieň. Podobné mlyny nereagujú na vplyv UV žiarenia, nemenia farbu, veľkosť a parametre;
 2. - pomerne hustý novotvar, ktorý má hladký, bezsrstý povlak. Tento krtek je oveľa vyšší ako koža, nepresahuje priemer 2 cm, uprednostňuje umiestnenie v končatinách, tvári a zadku;
 3. Obrovské materské znamienko sa považuje za najnebezpečnejšie vzdelanie, pretože v polovici prípadov sa znova narodilo. Tento nevus je charakterizovaný heterogénnym, voľným povrchom a každoročne sa zvyšuje vo veľkosti;
 4. Nevus Ota - je tmavo hnedá alebo modro-šedá materská značka veľkej veľkosti. Toto vzdelávanie si vyžaduje povinnú liečbu;
 5. - sa považuje za prekanceróznu formu s nerovnomerným obrysom. Takáto formácia po detekcii si vyžaduje odstránenie, pretože vo väčšine prípadov je podrobená malignancii.

Identifikujte nebezpečenstvo nevusu, ktorý lekár dokáže identifikovať už vo svojej vonkajšej forme.

Štatistika je taká, že väčšina pacientov príde k onkológu príliš neskoro, kedy už bol dokončený proces malignity a neškodný nevus bol rekvalifikovaný ako rakovinový nádor. Dôvodom takéhoto vzoru je neopatrnosť v súvislosti s materskými znamienkami a nevedomosťou o hlavné príznaky degenerácie.

Príčiny degenerácie krtku v malígnom

Nevus je náchylný na degeneráciu v prítomnosti dráždivých faktorov. K takýmto zmenám môže spôsobiť nadmerné ultrafialové žiarenie, preto je mimoriadne dôležité vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu, najmä v čase 11-16 hodín.

Takéto tvrdenie potvrdzuje skutočnosť, že v slnečných štátoch, kde sú obyvatelia ožarovaní celoročne s ultrafialovým žiarením, je diagnostikovaná oveľa častejšie ako v severných oblastiach.

Dôkaz o ultrafialovej kondícii malignity a nedávny výskum. Pri každom spánku v detstve sa riziko malígneho nevusu vyvíja v dospelosti. Nie menej nebezpečné a rôzne poškodenia krtkov, v prípade ktorých sa odporúča konzultovať s odborníkom.

Nie poslednou úlohou v malignite nevi je genetický faktor. Ak človek na genetickej úrovni chýba schopnosť prispôsobiť sa agresívnemu prostrediu, potom sa považuje za osobu ohrozujúcu malignizáciu krtkov.

Hlavné funkcie

Ak ste šťastný majiteľ znamienok, potom sa zoberte pravidlo, že ich pravidelne kontrolujete, aby ste včas zistili možné znovuzrodenie. Na ľahké zapamätanie si dermatológovia prišli s diagnostickým pravidlom nazývaným "akord", ktorý odhaľuje príznaky degenerácie materského znamienka do zhubného:

 • A - asymetria. Benígne nevity sú charakterizované symetrickou štruktúrou (s výnimkou vrodených), a ak moč začína získavať asymetrické obrysy, môže to slúžiť ako signál pre nástup znovuzrodenia;
 • K - kontúry. Ak sa okraje nevusu stávajú nerovnomerné, rozmazané, nejasné, potom by sa podobná skutočnosť mala stať príčinou úzkosti;
 • O - tieni. Ak farba krtka získala akékoľvek inklúzie, bodky alebo pruhy, potom to môže naznačovať vývoj znovuzrodenia;
 • P je rozmer. Névus môže zmeniť svoju veľkosť len počas prechodného obdobia u adolescentov, keď nastane puberta. Ostatné prípady náhleho nárastu materského znamienka vyžadujú špecializovaný zásah;
 • D - dynamika patologických zmien. Náhle objavenie trhlín, krust, krvácanie je dôkazom malignity krtka.

Na fotografii môžete porovnať, ako vyzerajú zhubné a benígne močiare

Okrem uvedených skutočností sú charakteristické príznaky zhubného materského znamienka:

 • Neopodstatnený peeling, zmeny v štruktúre povrchu;
 • Utesnite nevus proti jeho rýchlemu rastu;
 • Je nebezpečné, ak začne krváca krvácať, bude pocit pálenia alebo pocit brnenia;
 • Neočakávaný vzhľad škvŕn okolo nóvy, podobný vyrážke alergického pôvodu.

Ak je aspoň jedno znamenie, vyžaduje sa už lekárska konzultácia a vedie vás k premýšľaniu o malignizačnom nevuse. Preto by ste nemali dovoliť žiadne zmeny v krtku, pretože narušenie integrity povrchovej vrstvy nóvy je nebezpečné tým, že kontaminuje krv s veľmi nepriaznivým výsledkom.

diagnostika

Samohodnotenie malígneho charakteru materského znamienka môže urobiť iba lekár po ukončení procedúry. Takáto štúdia nespôsobuje bolestivé pocity a trvá asi 3 minúty na jeden nevus.

Procedúra sa vykonáva pomocou dermatoskopu - špecializovaného zariadenia, ktoré poskytuje diagnostickú presnosť približne 95-97%.

Čo robiť, ak je nevus zúfalý

Ak je malignita materského znamienka potvrdená odborníkmi a vykonanými diagnostickými procedúrami, pacient sa zvyčajne odvoláva na operáciu zahŕňajúcu odstránenie krtka operačným spôsobom.

Indikácie pre odstránenie

Nie všetky značky musia byť odstránené. Existuje zoznam indikácií na odstránenie nevi:

 1. Ak sa mól degeneruje do malígneho stavu (malígny);
 2. Veľká veľkosť nevusu alebo jeho neestétický vzhľad;
 3. Prítomnosť trvalej traumy mechanického alebo chemického pôvodu. Ak dôjde k poraneniu materského znamienka v súvislosti s odevom, spôsobuje nepríjemné pocity a bolesť, krvácanie, musí sa odstrániť, aby sa zabránilo infekcii krvi alebo malignity.

prostriedky

Zhubné krtky sú odstránené rôznymi spôsobmi. Existuje 5 základných techník, najčastejšie používaných na odstránenie nevi.

 • . Takáto metóda predpokladá vylúčenie novotvaru zmrazením kvapalným dusíkom alebo zmesou kyseliny uhličitej. Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii a trvá niekoľko minút. Nevýhodou tejto techniky je nedostatok schopnosti regulovať stupeň expozície dusíkom alebo kyselinou.

Po kryoterapii nie je možné získať biologický materiál na histologické vyšetrenie. Ak bol nevus veľký, potom po zmrznutí existuje možnosť jaziev alebo jaziev.

 • Laserová liečba. Navrhuje odstránenie materského znamienka pomocou pálenia laserom. Metóda má mnoho výhod. Jedným z nich je súčasné utesnenie krvných ciev, čo umožňuje úspešné použitie takejto liečby na krtky, charakterizované krvácaním. Existuje aj mínus - nemožnosť vykonať histológiu.
 • Rádioterapia. Táto technika je prijateľná pre malé nevi, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože. Postup je vykonávaný špeciálnym prístrojom (Surgitron atď.), Po ktorom zostáva rýchlo hojivá rana. Rádioterapia nepoškodzuje tkanivo nevusu, čo umožňuje následné histologické vyšetrenie. Po procedúre nezostali žiadne jazvy a pooperačná rana rýchlo zmizne.
 • Elektroterapia. Takáto terapia zahŕňa spálenie nevusu s nízkofrekvenčnou elektrickou energiou. Postup je veľmi traumatický, existuje vysoká pravdepodobnosť pooperačných zjazvenia, preto je táto metóda zriedka používaná. Ale elektrokoagulácia má plusy - možnosť histologického vyšetrenia.
 • Chirurgické odstránenie. Podobná metóda sa používa na odstránenie veľkých krtkov alebo keď melanóm rastie hlboko do tkaniva, na ktorom sa nachádza. Tiež táto operácia je použiteľná pre ploché nevety, nádory malígneho charakteru a pre malignitu materského znamienka. Rakovinové nádory sa vyrezávajú spolu s okolitou kožou.

Ak sa pacient chce z estetického dôvodu zbaviť nevusu, treba mať na pamäti, že je možné natrvalo odstrániť materské znamienko iba vtedy, ak nepresahuje 5 mm. Ak je veľkosť nevusu veľká, po odobratí zostáva jazva.

Prognóza prežitia

Úroveň prežitia sa zvyčajne stanovuje podľa hrúbky malígneho krčka. Podobné kritérium sa nazýva hĺbka Breslowa. Zohľadňuje sa pri predpovedaní a hĺbke penetrácie onkologického procesu - úrovne Clark.

Ak je melanóm s hrúbkou menším ako 1 cm, prognóza je priaznivá. Ak hrúbka nevusu presahuje 1 cm, predpovede sú menej priaznivé.

prevencia

Prevencia degenerácie benígneho krtka do malígneho krtka ešte nie je vyvinutá, aj keď existuje niekoľko odporúčaní, ktoré môžu pomôcť predchádzať zhubnému procesu:

 • Ak chcete byť pozorný stav už dostupných krtkov a ak dôjde k nejakým zmenám, kontaktujte včas onkológa;
 • Vyhnite sa dlhodobému vystaveniu ultrafialovému žiareniu (solárium, pláž), aplikujte ochranu pred UV žiarením;
 • Zabráňte kontaktu s chemikáliami.

Nemôžete sa pokúsiť orezávať alebo odtrhnúť krtek sám. Toto by malo robiť len špecialista a používanie potrebného vybavenia.

Video o tom, ako rozpoznať malígnu formáciu na koži, diagnostiku a liečbu nádoru:

Prakticky každý človek má znamienko. Niektorí majú len málo a niektorí ľudia môžu počítať desiatky a dokonca stovky takýchto markerov. Väčšina krtkov - vzdelávanie je neškodné. Medzi nimi sú aj miesta, ktoré môžu spôsobiť veľa problémov. Aké druhy krtkov sa líšia a keď vyžadujú našu pozornosť?

Morfologická klasifikácia krtkov

Rodičovstvo v lekárskej terminológii sa nazýva "nevus". Táto akumulácia buniek - melanocyty, obsahujúce špeciálny pigment - melanín. Farba krtku je dôsledkom koncentrácie, množstva a hĺbky melanínu v néve.

Mole sú klasifikované podľa viacerých parametrov. Môžu sa líšiť podľa farby, tvaru a veľkosti.

Farebné spektrum škvŕn je rozmanité. Závisí to nielen na vlastnostiach buniek, ktoré tvoria krtky, ale aj na farbe ľudskej kože - nosiča. K dispozícii je paleta:

 1. Od svetlohnedej až po čierne.
 2. Ružová - červená - karmínová.
 3. Modrá - fialová - špinavá modrá.

tvar

Ploché a konvexné, okrúhle a podlhovasté, nodulárne a "na stonke", hladké a drsné - dimorfizmus škvŕn je pôsobivé! Zvyčajne, dokonca aj na telo jednej osoby, môžu rodné znamienka rôznych foriem pokojne "koexistovať".

veľkosť

Od 1 mm do rozsiahlych neurónov pokrývajúcich významnú oblasť. Spravidla veľkosť nie je priamo spojená s nebezpečenstvom degenerácie nevusov na onkogénnu formu.

Pozor prosím! Akákoľvek zmena tvaru, farby, veľkosti a štruktúry nevusu je dostatočným dôvodom na to, aby ste sa prihlásili k dermatologickému špecialistovi na včasnú diagnózu!

Migranti sú považovaní za bezpečných, ktorí:

 • hladké okraje;
 • najviac 0,5 cm v priemere;
 • rovnomerne zafarbené.

Dokonca aj subjektívny pocit, že krtk je odlišný od ostatných, a ešte viac - svrbivá, rastúca a meniaca sa farba by mala byť upozornená. Podľa niektorých údajov dosahuje 5-ročné prežitie po liečbe zhubných nádorov v ranom štádiu viac ako 90%.

Druhy krtkov na základe dobrej kvality

Morfologické znaky krtkov prinášajú primárne informácie o ich štruktúre a charaktere. Kompletný obraz možno identifikovať len s histologickým vyšetrením. Preto sú rozlišované tri podmienené skupiny kožných novotvarov:

 1. Benígne novotvary sú nevi.
 2. Predrakovinový alebo hraničný - basilióm.
 3. Malígny - melanóm, rakovina kože.

Benígne nevi

Široko distribuované. Môžeme povedať, že s dôkladnou skúškou ich možno nájsť vo väčšine. V takýchto plátoch sú okraje rovnomerné a čisté, môžu mať odlišnú monofónnu farbu. Môžu sa zväčšovať vo veľkosti, ale tento proces je pomalý a často nepríjemný. Ich rast nie je spojený s nepohodou - nespôsobuje svrbenie a zápaly.

Ohraničené nádory

Patria sem potenciálne nebezpečné pigmentované formácie - atypické mary a basiliómy. Pri vytváraní určitých podmienok (trauma, prebytok slnka) sa môžu premeniť na malígnu formu. Existuje nekomplikovaný vzorec - skratka AKORD. S jeho pomocou sa môžete pokúsiť určiť pre seba prítomnosť atypického krtka.

Atypická asymetrická materská značka s nerovnými hranami nerovných farieb, zmenou jej veľkosti a zmenou jej vzhľadu.

Zhubné štruktúry

Melanóm alebo rakovina kože sa tak často nevyskytuje. Podľa niektorých správ je iba jedno znamenie z tisíc vystavených nebezpečenstvu. V niektorých krajinách sa však lekári začali odstraňovať všetky pigmentové lézie na koži bez toho, aby čakali na ich znovuzrodenie. V Rusku nie je táto metóda boja proti melanómu praktizovaná. A je tu dobrý dôvod - samotná operácia odstránenia môže tiež spôsobiť zhubnú zmenu.

Bohužiaľ nie je možné vizuálne určiť stupeň malignity materského znamienka. A línia medzi nimi je taká tenká, že pri akomkoľvek podozrení je lepšie konzultovať s lekárom. Prítomnosť atypických miest vyžaduje starostlivé pozorovanie a vyšetrenie každé tri mesiace.

Štrukturálna klasifikácia

Podľa štruktúr zapojených do tela mole, dermatológovia rozlišujú medzi pigmentovanými, vaskulárnymi a bradavicovými odrodami.

Pigmentárne krtky

Vzhľad - hladký alebo hrubý, môže mať vlasy z vnútra. Farba je iná, ale vo všetkých prípadoch tmavšia ako v pihách. Farba pigmentových nevi je určená kombináciou čierneho eumelanínu a hnedého fémelanínu.

Štruktúra pigmentovaných nevlastov zahŕňa bunky dvoch typov - epidermálne a nervové bunkové membrány umiestnené v horných vrstvách kože.

Cievne krúžky

Neupusy tohto typu ležia hlbšie, sú lokalizované v bazálnej vrstve buniek medzi epidermou a dermis. Sú viac konvexné a obsahujú krvné cievy vo svojej štruktúre. Farba takýchto útvarov je od ružovej až po jasne červenú.

Warty rodné znamienka

Akumulácia bublín je špinavá sivá alebo hnedá. Povrch je zrnitý, nadržaný. Externá podobnosť s bradavicou spôsobila meno. Primárne lokalizované na hlave, krku, za ušami.

Častejšie sa vravský nevus nachádza vo férovom sexe. Bohužiaľ, tieto materské znamienka im nedávajú kúzlo, pretože sú veľké, sú na fotografii veľmi viditeľné a majú nepríjemný vzhľad. Od 2 do 10% takýchto útvarov môže degenerovať do rakoviny, a preto si vyžadujú starostlivú pozornosť a dohľad nad dermatológiou.

Lekárske klasifikácie

Nevúdy sú rôznorodé a premenlivé - rôznorodosť ich foriem, štruktúr a stupňa nebezpečenstva si vyžaduje rozdielne prístupy k klasifikácii. Opisujeme typy krtkov, ktoré sa rozlišujú praktickými lekármi - dermatológmi pri diagnostikovaní.

lentigo

Trochu ako pehy. Hlavným rozdielom je viac nasýtených farieb. Navyše, pod vplyvom ultrafialového žiarenia sa množstvo týchto škvŕn a intenzita ich sfarbenia nemenia. Hraničné formácie umiestnené v bazálnej vrstve medzi epidermis a dermis.

Epidermálne, dermálne

Sú to nekonvexné nevusy malých rozmerov do 1 cm. Rovnako ako Lentigo, sú umiestnené v pohraničnej oblasti. Farba od telesa k čiernej. Lokalizovaná na koži nohy, dlane a v oblasti pohlavných orgánov.

Intradermálne nevi

Melanocyty, ktoré tvoria tento typ nevi, sa nachádzajú v hrúbke dermis. Čím hlbšie spočívajú melanocyty, tým je konvexný névus. V tomto prípade plaky nutne vyčnievajú nad pokožku. Farba - od béžovej až po tmavo hnedú.

Komplexné nevi

Melanocyty tohto nevusu sa nachádzajú v dermis av epidermis. Tieto krtky vždy vyčnievajú nad pokožkou a majú veľmi tmavú farbu.

Nevtsy Sutton

Charakteristickým znakom tohto typu je schopnosť spontánne vymiznúť a objaviť sa. Sú ľahko odlíšiteľné od ostatných prítomnosťou krúžku nepigmentovanej pokožky okolo nevusu.

Dysplastické nevy

Majú niekoľko charakteristických vlastností:

 1. Prvýkrát sa objavujú u ľudí starších ako 35 rokov.
 2. Priemer - do 12 mm.
 3. Nachádzajú sa na miestach, ktoré sú skryté pred slnečným žiarením (zadok, hrudník, skalp).
 4. Často ide o početné preťaženia.
 5. Prešiel z dedičstva.
 6. Paradoxne, tieto plaky nepravidelného tvaru s rozmazaným okrajom a nerovnomerným sfarbením, aj keď obsahujú príznaky rakoviny, ale zriedkavo sa premenili na zhubné formy.

Modré nevhodné

Rozsah farieb týchto nevi je rozmanitý - od šedo-modrej až po modrú a tmavo modrej. Výraznou vlastnosťou je zmena farby v modrej palete. Jedná sa o vežové formácie s hladkým povrchom a jasnou hranicou. Veľkosť nepresahuje 2 cm, vlasy vo svojej oblasti nerastú. Nachádzajú sa na tvári, končatinách a zadku.

Bunkový modrý nevus

Vizuálne je tento druh nevusu nerozoznateľný od jednoduchého modrého nevusu. Histologické vyšetrenie ukazuje, že tento typ mólov je charakterizovaný schopnosťou rýchlo rozdeľovať melanocyty. Toto je nepriaznivá indikácia, ktorá naznačuje možnosť vzniku melanómu.

Gigantický pigmentovaný nevus

Je to ploché miesto, ktorého farba môže byť buď hnedá alebo tmavošedá. Môže dosiahnuť pôsobivé rozmery, pretože je to vrodená forma, ktorá je typická pre rast s dieťaťom.

Nevus z raného detstva

Okrem obrovského pigmentovaného nevusu existujú iné vrodené poruchy pigmentácie. Zvyčajne ide o cievne druhy krtkov, menovite hemangiómy, víno škvrny a pigmentáciu na podklade lebky. Ten sa uskutočňuje samostatne v priebehu 1 až 1,5 roka.

hemangiom

Benígne formácie, ktoré sa vyvinuli počas nepravidelného uloženia krvnej cievy. Vyskytujú sa počas prvého týždňa života a majú vzhľad ružovo-červenej škvrny veľkosti ihličkového bodu. Čas sa môže mierne zväčšiť, ale vo väčšine prípadov je bledý a zmizne o 3 roky.

Škvrny na víno

Ďalším názvom pre nich je horiace nevi. Vyskytujú sa v dôsledku rozšírenia krvných ciev na tvári a pokožke hlavy. S vekom nezmiznú a nezblednú, ale rastú s dieťaťom. V prípade výskytu takej škvrny je lepšie okamžite konzultovať dermatológov a začať liečbu čo najskôr, aby sa predišlo jeho rastu a transformácii na vážnu kozmetickú poruchu.

Buďte pozorní voči sebe a svojim blízkym! Navštívte dermatológa, skúmajte krtky - to vám poskytne pokoj a dôveru vo vaše zdravie.