Hlavná

Bradavice

Rosacea (rosacea)

27. októbra 2012

růžovka - chronické ochorenie postihujúce kožu človeka, ktoré sa tiež nazýva ružové akné. Hlavným znakom tohto ochorenia je sčervenanie kože a tvorba vyrážok na koži tváre. Môžu to byť tuberkulózy, pustuly. Choroba sa rozvíja v určitých fázach, ktoré postupne prechádzajú z jedného do druhého. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje u žien, ktoré už majú 30 rokov, ale v niektorých prípadoch, možno v skorom začiatku. Najčastejšie sa rozvíja u ľudí s čestnou a červenou srsťou. Podľa výskumu špecialistov táto choroba postihuje asi desatinu ľudí.

Toto ochorenie sa tiež často nazýva výraz "rosacea". V určitom štádiu vývoja sa choroba, podľa niektorých vlastností, podobá akné, takže je dôležité, aby diagnostiku vykonala dermatológ. Koniec koncov, zotavenie pacienta závisí od primeranej liečby rosacey.

Príčiny ruženca

Východiskovým bodom ochorenia je patologická reakcia ciev, ktorá spôsobuje zápal. Takéto javy sú typické pre ľudí, ktorí majú vysokú reaktivitu na kožné cievy, ako aj pre osoby s vysokou citlivosťou na kožu voči slnečnému žiareniu a ďalšie znaky umiestnenia ciev v koži.

Ale dodnes nie sú k dispozícii žiadne informácie o presných príčinách, ktoré vyvolávajú vývoj tejto choroby. U ľudí, ktorí trpia na rosacea, dochádza k rozšíreniu povrchu tepna ako reakcia na vplyv tých stimulov, ktoré nespôsobujú takéto účinky u zdravých ľudí.

Jednou sa príčina tohto ochorenia považovala za infekciu mikroskopickým kliešťom - Demodex. Žije v mazových žľazách vlasových folikulov na koži tváre osoby. Moderní odborníci však tvrdia, že toto mikroskopické kliešť je dokonca aj u zdravých ľudí a nemá prvý vplyv na vývoj rosacey.

Podľa inej teórie sa choroba vyskytuje na pozadí zápal žalúdka pod vplyvom baktérií, čo vyvoláva jeho vývoj. Navyše určitý vplyv spôsobuje používanie určitých liekov, vrátane - kortikosteroidné masti.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj rosacey, je preto potrebné poznamenať ochorenia gastrointestinálneho traktu, endokrinné poruchy, zlyhanie imunitný systém. Zhoršenie ochorenia je možné, ak osoba zostane v miestnostiach s príliš horúcou alebo studenou teplotou vzduchu, a tiež v dôsledku emocionálnych šokov a výbuchov.

Symptómy rosacey

růžovka prejavuje niekoľko určitých charakteristík. Po prvé, pacient má hlavné príznaky rosacey - výrazné sčervenanie tváre, ktoré sa prevažne rozširuje na stred tváre, čelo, bradu, tváre, bradu, nosa. Niekedy začervenanie ovplyvňuje aj tváre a bradu. Na pozadí červenej kože, niekedy na tvári sa objavia vyrážky vo forme ružové papuly. Po chvíli sa menia a stávajú sa abscesmi. Niekedy v oblasti sčervenania sa objavujú kondenzácie, ktoré sú charakteristické pre poslednú fázu ochorenia. Ďalšou charakteristickou vlastnosťou sú rozšírené cievy a prítomnosť cievnej siete na koži. Približne polovica pacientov tiež trpí poškodením očí, v ktorom je pacient znepokojený suchosťou, štepením a pocitom cudzieho telesa v očiach.

Pocit svrbenia, pálenia, utiahnutia kože sú možné. Liečba rosacey je predpísaná v závislosti od štádia a prejavov ochorenia. Niekedy lekár tiež odporúča paralelnú prax liečby ľudovými liekmi ako pomocnú metódu.

Etapy rosacey

V prvej fáze ochorenia sa človek pravidelne stretáva s tvárou v tvári, kým spotrebuje veľmi teplé jedlo, alkohol, citrusy, korenie so živou chuťou a arómou. Vývoj tejto štádia choroby si vyžaduje splnenie niektorých dôležitých odporúčaní: je len potrebné teplé jedlo, nezneužívajte alkohol, pikantné jedlo. Prvá fáza ochorenia vyžaduje odmietnutie sauny, kúpeľa, opaľovanie v soláriu a pobyt pod slnkom. Starostlivosť o pokožku je tiež potrebná opatrnejšie. Najmä je potrebné zvoliť jemný prostriedok na pranie, vhodný pre špecifický typ kože. V tejto fáze nie je vhodné používať výživné krémy, ktoré majú vysokú konzistenciu. Zastavte príliv je možný pomocou termálnej vody, umývanie ktorého účinne zastaví patologickú reakciu krvných ciev.

V druhom štádiu ochorenia je pacient už pretrvávajúci sčervenanie. A niekedy dokonca existujú cievne hviezdičky. V tejto fáze je potrebné dodržiavať prísnejšiu diéta, vyhýbajte sa kategorizácii návštevnosti sauny alebo sauny, ktoré sa schovávajú pred slnkom. Nemenej dôležitá je hlboký, plnohodnotný spánok, môžete tiež užívať sedatívne lieky (valeriána lekárska, motherwort, Novo-priesmyk). Nezabudnite na starostlivosť o pleť.

V treťom štádiu ochorenia sa objavujú kožné vyrážky ako pustuly a malé uzliny. V tomto prípade sa často človek dopustí chyby pri používaní tých metód liečby, ktoré sa praktizujú s akné. V dôsledku toho nedôjde k zlepšeniu a niektoré postupy môžu dokonca spôsobiť určité zhoršenie stavu. Preto je dôležité správne stanoviť diagnózu, po ktorej lekár predpisuje správnu komplexnú terapiu.

Štvrtá, posledná fáza ochorenia sa pravdepodobne vyvíja u pacientov mužského pohlavia. V tomto prípade, hyperplázia spojivového tkaniva a mazových žliaz (fenomén tzv rhinophyma). Vo štvrtej fáze sa veľkosť nosu zvyšuje, má asymetrický tvar. Súčasne sa na koži objavujú kyanotické škvrny a zväčšujú sa cievne hviezdičky. Eliminácia štvrtého štádia ochorenia môže byť iba chirurgickým zákrokom.

Diagnóza rosacey

Diagnóza ochorenia vo väčšine prípadov, lekár môže po externom vyšetrení pacienta. V niektorých prípadoch je však možné vykonať štúdiu o mikroflóre pokožky tváre a všeobecnom stave ciev. Ak chcete zistiť, aký druh ochorenia kože nastane, vykonajú sa laboratórne krvné testy.

Ak lekár objaví demodexový roztoč na koži tváre, potom táto diagnóza zatiaľ nie je základom pre určenie, či má pacient ružové akné alebo demodektické ochorenie.

Liečba rosacey

Vzhľadom na možnosť prechodu choroby na závažnejšie fázy, ktoré sa neskôr veľmi ťažko liečia, je potrebné diagnostikovať túto chorobu včas a prijať opatrenia na jej odstránenie. Do dnešného dňa však neexistujú žiadne lieky alebo metódy, ktoré by pacientovi mohli úplne a rýchlo zbaviť tejto choroby.

Liečba začína odstránením tých faktorov, ktoré vyvolávajú vývoj choroby. Pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu, v ktorej sú všetky výrobky úplne vylúčené, čo vedie k rozvoju sčervenania. Pre ľudí, ktorí trpia touto chorobou, káva, konzervy, ocot je škodlivý. Nie jesť nejaké ovocie: lekári neposkytujú poradenstvo pri jedle hrušky, hrozno, mandarínky. Sú zároveň užitočné nízkotučné mäso a ryby, zelenina, zelenina, strukoviny, kyslé mliečne výrobky. Na obdobie liečby by sa tiež malo vylúčiť opaľovanie.

Všeobecné ošetrenie choroby je povinné povinné, s intervenciou terapeuta a endokrinológ. Na liečbu sú najčastejšie používané lieky imidazol (trihopol, metronidazol). Tieto lieky zvyšujú ochranné a regeneračné vlastnosti sliznice čreva a žalúdka. Ak sa u pacienta objaví ochorenie pustuly, lekár môže predpísať schôdzku antibiotiká. V tomto prípade sa liečba praktizuje metitsiklinom, metatsiklin, oxacilínu a ďalšie.Ak pacient má perzistentné papulové ružové akné, je uvažovaný účinný liek ftivazid.

Okrem toho sa v procese komplexnej liečby aktívne používajú vitamíny. Komplexy vitamínov používané na liečbu takýchto pacientov musia nevyhnutne zahŕňať riboflavín, kyselina nikotínová, vitamín B6, askorutin. Ak sa choroba kombinuje s rôznymi alergickými reakciami, potom je predpísaná desenzibilizujúca liečba: užívanie antihistaminík, tiosíran sodný. Ak sa oko vyvíja v priebehu vývoja ochorenia, v tomto prípade je pacient nutne vyšetrený oculistom. Pacientovi je predpísaná liečba antihistaminikami prednizolón vnútorne, instilácia hydrokortizónové kvapky v očiach.

V prítomnosti akútnej zápalovej reakcie sa používajú chladiace vody z roztoku rezorcinol alebo kyselina boritá. Na tento účel je možné použiť aj odvar niektorých liečivých bylín. Okrem toho sa v procese liečby používajú bóro-naftalánové krémy, ktoré majú protizápalové účinky. Po ukončení takejto terapie je predpísané použitie antiparazitárnych látok so sírou a dechtom. Ako následná fáza je predpísaná fyzioterapia. Najčastejšie sa používa kryoasáž. V posledných štádiách ochorenia sa niekedy používa elektrokoagulácia, laserová liečba a röntgenová terapia. Ak sú všetky popísané metódy neúčinné, je možná chirurgická operácia. Určité formy lúpania sa používajú tiež.

Každý pacient by mal pochopiť, že toto ochorenie je chronické, takže aj pri komplexnej liečbe príznaky ochorenia nezaniknú okamžite. Ak ich chcete znížiť, trvá to minimálne niekoľko týždňov.

Tradičné metódy liečby

Niektoré ľudové recepty môžu byť použité na liečbu tejto choroby. Takže na dlhú dobu pre toto použitie brusnicový džús, ktorý je vhodný pre pleťové vody na tvári. Tkanivo by ste mali navlhčiť v šťave a držať toto mlieko na tvári po dobu 40 minút. Potom musíte umyť a vysušiť kožu ručníkom. Procedúra sa vykonáva raz denne. Keď nastane alergická reakcia, šťava sa zriedi teplou prevarenou vodou. Postupne, po znižovaní intenzity začervenania, môžu byť pleťové vody menej často - raz za niekoľko dní.

Propolis je ďalším efektívnym prostriedkom ľudovej medicíny. V noci stačí vymazať tvár tampónom namočeným v päťprocentnej tinktúre propolisu. Ráno sa objaví film na koži tváre, ktorý sa jemne otrie bavlneným tampónom impregnovaným vodkou. Takéto postupy je potrebné vykonať do jedného mesiaca. Na konci tohto obdobia sa postup už vykonáva s desaťprocentnou tinktúrou propolisu na ďalší mesiac.

Môžete tiež pripraviť odvar, ktorý sa konzumuje ako čaj v pol šálky niekoľkokrát denne. Zahŕňa žihľavu, prasliak, stonky mladých rastlín lopúcha.

Pravidelne s ružovým akné môžete urobiť tvárové masky. Účinne ovplyvňuje masku čerstvej šťavy z aloe, polovične zriedenej vo vode. Marl, namočený v takomto riešení, musíte mať na tvári asi 20 minút. Podobne môžete urobiť masku z riedenej poloviny čerstvej šťavy z kapusty. Takéto masky je možné vykonať raz za dva dni po dobu jedného a pol mesiaca.

Prevencia z rosacey

Aby sa zabránilo vzniku ochorenia, je nevyhnutné veľmi starostlivo dodržiavať všetky pravidlá osobnej hygieny, pričom sa uistite, že včas liečíte všetky súvisiace ochorenia. Nemali by ste dovoliť excesy v jedle, zneužívanie pikantných, korenistých jedál, alkoholu. V horúcich slnečných dňoch používajte kvalitné opaľovacie krémy pre pokožku. Nechladzujte podráždením pokožky neštandardnými kozmetickými výrobkami.

Čo je rosacea a ako liečiť rosacea?

Rosacea je chronické ochorenie kože spôsobené porážkou mazových žliaz, vlasových folikulov a malých kapilár. Na rozdiel od dospievajúcej vyrážky, táto patológia sa vyskytuje u ľudí vo veku 35-50 rokov a má progresívny priebeh. Medzi hlavné príznaky choroby patrí sčervenanie kože po pobyte v mrazu, na slnku pri konzumácii alkoholických nápojov a pikantného jedla. Erytém pretrváva dlhý čas aj po odstránení nepriaznivých faktorov.

Kvôli narušeniu mazových žliaz dochádza k nadmernej tvorbe tuku. Akné tváre lokalizovať lícach, nosa, bradu a čelo, ale najprv mať formu zapálené papuly alebo uzliny a potom sa prevedie do kôpok. Charakteristickým znakom je absencia komedónov.

Vlastnosti a vývoj

Rosacea sa vyznačuje rozšírením malých krvných ciev, ktoré spôsobujú sčervenanie kože. Postupne kapiláry strácajú schopnosť zužovať, v postihnutej oblasti sú červené žily - telangiektázia.

Polovica pacientov trpiacich na rosacea trpí poškodením očí (keratitída). Zhoršuje sa rohovka, červenokožky, zvyšuje sa slzot, hnisavá konjunktivitída, blefaritída. Patológia vedie k porušeniu videnia, v závažných prípadoch sa slepota vyvíja. Najčastejšie sa keratitída vyskytuje po vyrážkach alebo súčasne s tvorbou pupienkov na tvári.

Ako postupuje patológia, koža sa zhoršuje, epilačná epilácia sa rozpadá, póry sa rozširujú, hlboké jazvy zostávajú. Kapiláry získajú kyanotický odtieň. Jednou z komplikácií rosacey je rinofýma - porážka nosa, výrazne sa zväčšuje, stáva sa hrboľatá a získa červeno-modrej farby.

Klinické formy ochorenia

Existuje niekoľko typov rosacey:

1. Pustulárna forma je sprevádzaná vyrážkou ružovej, zapálenej akné, pokrytá váhy. Nachádzajú sa na nosovom, nasolabiálnom trojuholníku, neskôr vyrážka sa rozšíri na čelo a bradu. Pušky sú zapálené, vo vnútri sú vytvorené hnisavé masy. Zasiahnutá oblasť sa začervenala a zväčšuje.

2. V fibrotickom type patológie sa na tvári objavujú uzly a plaky, vyrážka sa spája, povrch je pokrytý krustami, tesnenia, abscesy.

3. erytematózna forma rosacey sa vyznačuje pretrvávajúcim sčervenaním, ktoré niekoľko dní nezostane. Na koži sa nachádzajú viaceré telangiektázy, červené hlavičky. Prvé kapiláry šarlátovej farby, neskôr získajú kyanotický odtieň.

Forma ochorenia sa berie do úvahy pri predpisovaní liečby.

Príčiny vzniku rosacey

Rosacea je diagnostikovaná u oboch pohlaví, najčastejšie sa však vyskytuje u žien počas menopauzy. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele. Blondínky s priehľadnou kožou tváre náchylnej na začervenanie a fotofóbiu sú náchylnejšie na tvorbu ružového akné.

Muži trpia fibróznou formou patológie, ktorá je charakterizovaná rozsiahlymi erupciami na tvári, hyperpláziou mazových žliaz a zhrubnutím kože.

Hlavnými dôvodmi sú:

 • alergická dermatitída;
 • neuroendokrinné ochorenia;
 • růžovka;
 • silný stres;
 • oslabená imunita;
 • infekcie kože;
 • chronický alkoholizmus;
 • užívanie hormonálnych liekov;
 • patológia pečene;
 • účinky chemického lúpania;
 • beri-beri;
 • chronické choroby tráviaceho systému.

Demodekóza (roztoč) posilňuje symptómy, ale nie je príčinou.

Rosacea sa nedá úplne vyliečiť, pretože ide o chronické ochorenie. Doby exacerbácia nahrádzajú remisií, choroba postupne postupuje do infiltratívny fáze, vyznačujúci sa tým, pečatí kože, opuchy, modrastý nádych. Lekár-dermatológ určuje terapiu s ohľadom na príčiny patológie. Je nevyhnutné odstrániť spúšťača: vyhnúť sa podchladenie a prehriatiu nepoužívajte dráždivý, sťahujúce kozmetiku (kroviny, šupky).

Ak došlo k infekcii kože so zvýšenou telesnou teplotou, vzniklo hnisavé akné a potom sa predpísalo antibiotické liečenie. Okrem toho pacienti užívajú vitamínový komplex a lieky na posilnenie imunity. Dobrý výsledok v ťažkých štádiách je laserová terapia. V prítomnosti fistúl a podkožných zápalových uzlín sa vykonáva chirurgická drenáž abscesov.

Liečte vonkajšie prejavy mastimi založenými na metronidazole. Účinne používajte Invermectin, kyselinu azelaovú, hypodermické injekcie kyseliny nikotínovej. Tieto lieky majú antibakteriálny, protizápalový účinok.

Po odstránení akútnych symptómov rosacey prejdite na liečbu ciev. Ak chcete zbaviť mriežky malých kapilár na tvári, pomáhajú pacientom fotokoagulácia, cryo a ozonoterapia. Pacienti sú vyzývaní, aby podstúpili podporný kurz na zníženie počtu recidív, spomalili progresiu ochorenia, zabránili vzniku nového akné. Liečebný režim sa vyberá individuálne pre každú osobu, berúc do úvahy príčinu a formu ochorenia, môže byť potrebné sa poradiť s endokrinológa, neuropatológa, gastroenterológom.

Odporúča sa dodržiavať diétu, ktorá vylučuje ostré, mastné, vyprážané potraviny, alkohol. Pacienti trpiaci gastrointestinálnymi ochoreniami, pečeň, je vhodné jesť čerstvú zeleninu, ovocie, sušené mliečne výrobky.

Liečba akné doma

V komplexe s tradičnými metódami terapie je možné s nimi zaobchádzať s ľudovými receptami. Odstráňte začervenanie a zápal vývarov liečivých bylín. Na ich prípravu používajú harmanček, šalvia, boky, ľubovník bodkovaný alebo kvetiny nechtíka. Rastliny sa varia vriacou vodou a trvajú 8 hodín, potom sa prefiltrujú. V chladenom médiu sa časť gázy zvlhčí a nanesie sa na tvár.

Nemôžete vytláčať akné sami, môže sa vyskytnúť infekcia, čo povedie k zvýšenému zápalu a opuchu. A tiež je kontraindikované umyť teplou vodou, teplo podporuje aktívnu reprodukciu baktérií. Nevhodné esenciálne oleje, nechávajú na tvári tučný film, ktorý upcháva potrubie mazových žliaz a vedie k vývoju hnisavých procesov. Je zakázané liečiť rosaceu jódom, čo spôsobí tvorbu subkutánnych abscesov.

Účinným ľudovým prostriedkom na liečbu akné je vodné roztok propolisu, kúpte ho v lekárni alebo si pripravte. Používa sa na utretie tváre pred spaním, ráno je potrebné umývať mydlom. Tento produkt je tiež užitočný na posilnenie imunity pri požití.

Liečba doma sa vykonáva pomocou masky na tvár. Vyrobte ju z prírodného medu a šťavy z aloe vera. Hmota sa umiestni na bavlnenú tkaninu a aplikuje sa na postihnuté miesta po dobu 20 minút, potom sa premyje studenou vodou. Ľudový liek znižuje zápaly, podráždenie, akné dozrieva rýchlejšie a tkanivá sa liečia. Maska sa musí vykonať 1 krát za 2 dni, možno budete potrebovať 10-20 relácií. Tento postup je kontraindikovaný u ľudí, ktorí sú alergickí na včelie výrobky.

Rosacea zaobchádza s čerstvým lisovaným brusinkovým džúsom, používa sa na chladné vody. Bobule obsahujú vitamíny skupiny B, C, kyselinu nikotínovú a užitočné mikroelementy. Aplikujte každý deň kompresiu na tvár, až kým sa neodstránia akútne symptómy, potom sa dá vložiť do jedného dňa a postupne sa zvyšujú intervaly na normalizáciu stavu kože. Jedinečné zloženie brusnicových bobúľ pomáha normalizovať pH epidermis, metabolické procesy, zbaviť sa akné, posilniť kapiláry a lokálnu imunitu.

Prevencia z rosacey

Aby sa znížil počet relapsov a zabránilo vyrážky, je potrebné dodržať nasledujúce pravidlá:

 • používajte krém s UV ochranou;
 • vyhnúť sa predĺženej hypotermii;
 • vylúčiť aktívne športy;
 • používať kozmetiku, ktorá nedráždi tvár;
 • vytvoriť vyvážené menu;
 • včasné liečenie sprievodných ochorení;
 • chráňte tvár pred priamym vystavením slnečnému žiareniu;
 • nemôžete navštíviť saunu, solárium, vziať si horúcu kúpeľ;
 • opustiť zlé návyky, viesť zdravý životný štýl.

Dodržiavanie preventívnych opatrení významne znižuje riziko exacerbácií a akné. Príznaky ochorenia sú menej výrazné, neexistuje hnisavý zápal, zjazvenie tkaniva. Dodržujte odporúčania pre pacientov s diagnostikovanou chorobou a rizikové osoby.

Rosacea je vážne ochorenie charakterizované poškodením kože tváre, výskytom zapálenej akné. Patológia má progresívny priebeh, príznaky sa postupne zvyšujú, komplikácie vyvíjajú. Liečba určuje dermatológov, berúc do úvahy príčiny, ktoré spôsobili ochorenie. Pre lepší výsledok je užitočné kombinovať tradičné metódy terapie a ľudových metód.

Ružové akné

Ružové akné - chronická dermatóza, ktorá je založená na léziách mazových žliaz, vlasových folikulov a tvárových kapilár. Priebeh choroby je sprevádzaný pretrvávajúcou erytémovou kožou, výskytom telangiektáz, červené uzliny, ktoré sa transformujú na pustuly. Zahustenie kože tváre môže viesť k rozvoju rinofymy, blefarofýmy, gnatofimie a iných kozmetických defektov. Diagnóza zahŕňa konzultáciu s dermatológiou, bakteriologickú výsev pustúl, štúdium nie demodekoz. Liečba rosacey vyžaduje komplexné lokálne (pleťové vody, antibakteriálne krémy) a všeobecnú liečbu (antibiotiká, vitamínová terapia, imunomodulátory).

Ružové akné

Rosacea (růžovka), - chronická patológia mazových žliaz v patogenéze ktoré majú významné miesto angiopatia, rôzne neuroendokrinné patológie a chronických zažívacích chorôb. Z žien, ktoré sa obrátili na dermatológ a dermotokosmetológ. vo vekovej skupine od 30 do 50 rokov, v asi 5% prípadov sa diagnostikuje ružová akné rôznych foriem a závažnosť.

V patogenéze rosacey je veľmi dôležitý typ pleti a rasy. Takto ľudia keltského pôvodu, írčania a predstavitelia severnej národnosti sú najviac náchylní na túto chorobu. Podľa oficiálnych údajov výskyt ružovej akné medzi týmto kontingentom dosahuje 40% celkovej populácie. Kým zástupcovia rasy Negroid a Asiatov prakticky nie sú ovplyvnené ružovka, napriek nadmernej slnečnému žiareniu. Blonde ženy s fotosenzitivitou typu I a II takmer vždy trpia touto alebo touto formou rosacey.

Príčiny rosacey

Vývoj rosacei spúšťa nadmerné prehriatiu a nadmernému kože, pobyt na slnku, vrátane vystavenia ultrafialovému žiareniu v soláriu, strese, pri dlhšom používaní lokálnych kortikosteroidov. Zle starostlivosť o pleť s použitím drsných kroviny a chemicky agresívnych látok, ako je chemický peeling doma, čo vedie k stálemu rozširovanie ciev siete, čo samo o sebe je kozmetický problém v budúcnosti takmer vždy končia s rozaceou.

Nadmernej konzumácie alkoholu, teplé nápoje, teplé a korenené jedlo, fajčenie a pitie šumivé nápoje provokovať růžovka, a už potvrdenou diagnózou komplikujú priebeh ochorenia. Prítomnosť v anamnéze alergických reakcií s kožnými prejavmi (alergická kontaktná dermatitída) nie je posledným miestom v patogenéze rosacey.

Prítomnosť vo folikule roztoče Demodex typu zosilňujú symptómy rosacei, ale Demodex roztoče nie sú príčinou z nich, ako sa predtým myslelo, tak, aby bolo priradené nesprávne terapie, ktorá iba komplikuje priebeh ochorenia. Hlavná príčina rosacey a jasne vyjadrená patogenéza v ich vývoji nie je, ale kombinácia niekoľkých predisponujúcich faktorov zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu. V patogenéze rosacey patogénna mikroflóra nie je provokujúcim faktorom, hoci niekedy je choroba komplikovaná gramnegatívnou pyodermou.

Klinické prejavy rosacey

Prodromulárne obdobie vývinu choroby je charakterizované ostrými a náhlymi prílivmi na kožu tváre s pocitom tepla. Prílivy vznikajú v reakcii na nevýznamné pre veľké množstvo stimulov ľudí; malé dávky alkoholu spôsobujú pretrvávajúce rozšírenie cievnej siete na tvári. V tomto prípade červenka v počiatočnom štádiu rosacey je častejšie jasná a má jasnú hranicu so zdravou pokožkou, niekedy taký červenka podobá plamene alebo okvetné lístky ruží.

V prvej fáze, je tu pretrvávajúce erytém kože, ku ktorému dochádza, bez vyvolávajúce faktory, a telangiektázie, zvýšená olejnatosť kože a pomocou agresívnych kozmetických prostriedkov k zníženiu tuku, rozbité gidroobmen pripojí seborrhea, a, na pozadí dehydrované, šupinatej kože je označený prebytok oddelenie mazu. V druhej fáze rosacey okrem perzistentných začervenanie a telangiectasias vidieť papuly a malé pľuzgieriky.

V treťom stupni rosacei je klinicky prejavuje vo forme nasýteného výrazným začervenaním kože, teleangiektázie hustej siete, a to najmä v oblasti krídel nosa a brady, papuly a pustuly. V závislosti od typu kože sa môžu vytvoriť uzliny a rozsiahle husté infiltráty v strednej časti tváre.

Choroba je zvlnený, existujú obdobie remisie a obdobie relapsu, ale v priebehu doby trvania remisie je znížený, a zhoršenie rosacei sú stále častejšie, a každá recidíva ich klinického obrazu prekonáva predchádzajúce. Výsledkom je, že odpustenie nie je dodržané, sa pripojí patogénne mikroflóru alebo príde infiltratívny štádium rosacei, kedy je celá pokožka tváre zahustené, opuchnuté a zapálené.

Diagnóza rosacey

Diagnóza je vykonaná dermatológiou na základe vizuálnej kontroly, dôležitou diagnostickou funkciou je absencia komedónov a čiernych bodiek na tvári. Dodatočné štúdie sú určené na diferenciálnu diagnostiku; výsev a bakteriologické vyšetrenie obsahu pustúl umožňuje vylúčenie stafylokokovej infekcie a iných pyodermov.

Mikroskopické vyšetrenie na demodexe vám umožňuje upraviť taktiku liečby ružového akné komplikovaného demodikózou.

Liečba rosacey

Prvá etapa rosacei zostať bez povšimnutia, ako kozmetické defekty sú ľahko maskované dekoratívnej kozmetiky, ale liečba je najúčinnejšia v tejto fáze. Predpisujúci lekár, posilňuje cievne steny, môže sedácia bylinné liečby znížiť nervový vzrušivosť pacientov a znížiť uvoľňovanie adrenalínu do krvi, tak vaskulárne sieť nie je rozšírený a príznaky rosacei odznie. Vitamíny skupiny B, A, C, subkutánnou injekciou kyseliny nikotínovej tiež posilniť steny ciev a stabilizáciu na autonómne nervovú sústavu.

Umývanie s infúziou harmančeka a gaštanu konského dáva dobrý lokálny upokojujúci účinok na rosaceu. Prítomnosť roztočov demodexu v týchto štádiách rosacey nie je indikáciou na liečbu demodikózy, naopak, takáto liečba zhoršuje stav pacientov. Demodikóza sa vyskytuje potom, ako začnú folikuly pracovať v prirodzenom režime a výtok mazu sa zníži.

Druhý a tretí stupeň rosacei topické gély vyžadujú antibiotiká a metronidazol, majú protizápalový účinok a ochladí zasiahnutú sčervenanie kože. Ak nie je růžovka došlo v dôsledku dlhodobého užívania glukokortikoidov mastí, krátkodobá lokálna liečba lokálnymi kortikosteroidmi mastí, rýchlo odstrániť infiltrative a zápalové prejavy rosacei. Akonáhle je zápal ukotvený, je nutné odstrániť príčinu rosacei - rozšírená a rozvetvené vaskulárne sieť. Elektrokoagulácia, fotokoagulácia a laserové koagulácie tento problém rieši, nežiaduce nádoby thrombosing a postupne mizne.

Nie je možné dosiahnuť úplné zotavenie z rosacey, ale s včasnou komplexnou terapiou takmer všetci pacienti dosiahnu stabilnú remisiu. Ak sa však liečba začne v prvých štádiách ochorenia, potom sa z pokožky nezmení; zložité ružové akné môže zanechať za sebou malé jazvy a jazvy.

Prevencia z rosacey

Osoby, ktoré sú v ohrození pre rosacei ochorenia vyhnúť slnku, prehriatiu a nadmernému tela, opatrný prístup k režimu práce a odpočinku. Takéto športy ako zjazdové lyžovanie, beh by sa mali odstrániť alebo obmedziť. Racionálna výživa, v ktorej sú kyslé mliečne výrobky a rastlinné potraviny, prispieva k zlepšeniu fungovania čriev a tým aj k zníženiu rizika vzniku ružovej akné. Správna starostlivosť o pleť a používanie krémov s vysokým faktorom ochrany proti UV žiareniu môžu pomôcť tak ľuďom, ktorí dosiahli stabilnú remisiu, aj tým, ktorí sú ohrození výskytom rosacey.

Ružové akné

Ružové akné je patológia mazových žliaz, ktorej vývoj zahŕňa chronické choroby tráviaceho systému, angiopatiu a rôzne neuroendokrinné patológie. Druhým názvom rosacea je rosacea. Podľa štatistík 5% žien, ktoré požiadali o dermatológov alebo dermatokozmetológov vo veku od 30 do 45 rokov, diagnostikované ružovým akné.

Ružové akné spôsobuje

Vývoj čiernych hláv mal veľký význam pre rasu, typ pleti. Napríklad zástupcovia severných obyvateľov, obyvateľov keltského pôvodu a írskych, sú pravdepodobnejšie ovplyvnení výskytom rosacey. Je pozoruhodné, že blonďaví ľudia s fotosenzitivitou typu I, II často trpia na rosacei. Príčinami môžu byť slnečné žiarenie, nadmerné prehrievanie alebo podchladenie kože, ultrafialové žiarenie v soláriu, stres, dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov.

Príčinou rosacea môže byť nesprávna starostlivosť o tvár s použitím chemických agresívnych látok a tvrdých kobercov, čo následne povedie k vzniku cievnej siete a potom k ružovej akné.

Abnormality v potrave, spojené s použitím ostrej, korenené jedlá, zneužívanie teplé, šumivé nápoje, alkohol, fajčenie zanechať růžovka, a prítomnosť potvrdenou diagnózou komplikujú choroba sama o sebe.

Vo vývoji rosacey dôležitým miestom sú alergické ochorenia s kožnými prejavmi.

Ak sú vo folikulách roztoče demodexu, symptómy rosacey sú horšie, aj keď to nie je hlavná príčina ochorenia, ale komplikuje ju. Patogenéza rosacey môže komplikovať patogénnu mikroflóru.

Pinkheads - príznaky

Obdobie vývinu choroby sprevádza náhly nával tepla na pokožku tváre. Prílivy sa objavujú po použití menších dávok alkoholu s následným výskytom na povrchu cievnej siete. Červená tvár je jasná, podobá sa plameňom, má jasnú hranicu. Prvá etapa je charakterizovaná pretrvávajúcim erytémom tváre, zvýšeným obsahom tuku, porušením hydrogenačného ošetrenia, pripojením seboroickej dermatitídy a oddelením mazu. Ďalej sa okrem pretrvávajúceho sčervenania objavia malé pľuzgiere a papuly, po ktorých nasleduje hustá sieť teleangiektáz na brade, krídla nosa. Husté infiltráty a uzly v strednej časti tváre sa môžu vytvoriť.

foto akné

Veľmi zvlnený priebeh ochorenia, ktorý sa vyznačuje tým, obdobie exacerbácií a remisií, ale v priebehu času sa časový interval zníženého remisii a samotné exacerbácia sú stále častejšie, a ďalšie opakovanie akné rosacea kliniky predčí predchádzajúce. Nakoniec remisie ukončená, môžu zapojiť do patogénne mikroflóry a prísť infiltratívny štádium, kedy pokožka tváre zhustne, stane sa edematous a zapálené.

Diagnóza rosacey je stanovená dermatológiou a zvyčajne na to postačuje vizuálna kontrola. Veľmi významným diagnostickým znakom je absencia komedónov (čierne body) na tvári. V prípade potreby sa vykonávajú ďalšie štúdie: siatie, bakteriologická štúdia pustúl, ktorá umožňuje vylúčenie stafylokokovej infekcie.

Liečba rosacey

Prvý vzhľad rosacea sa často prejaví bez povšimnutia a vďaka kozmetike sa ľahko zamaskuje, je to však v tejto fáze a liečba je účinná. Ako sa zbaviť rosacey? Na liečbu rosacey sú predpísané lieky, ktoré posilnia cievnu stenu, znižujú nervovú excitabilitu a znižujú uvoľňovanie adrenalínu do krvi. Na tento účel sú predpísané injekcie kyseliny nikotínovej, vitamíny skupiny A, B, C, umývanie tváre pomocou infúzie harmančeka a tiež gaštanu konského. Začaté štádiá rosacey vyžadujú použitie gélov, založených na antibiotikách a metronidazolole. Tieto gély majú protizápalový účinok a tiež ochladzujú postihnuté oblasti kože. Ak príčinou ružové akné nie sú glukokortikosteroidné masti, potom účinný pri liečbe masti Sinaflane, rýchlo odstraňuje zápalové príznaky.

Ako liečiť ďalšie akné rosacea? Po zastavení zápalového procesu sa eliminuje hlavná príčina ochorenia: rozvetvená a rozšírená cievna sieť. Za týmto účelom sa vykonáva elektrokoagulácia, fotokoagulácia a laserová koagulácia. Postupne sa problém rieši, prebytočné cievy sa trombózujú a postupne zmiznú. Samozrejme, nedochádza k úplnému zotaveniu, avšak včasná komplexná terapia poskytuje stabilnú remisiu. Ak sa liečba začne včas, potom na koži nedôjde k zjavným zmenám. Pri zložitých formách rosacea zanecháva jazvy a jazvy.

Liečba rosacey s ľudskými prostriedkami

Ak sú prítomné rosacea v prítomnosti mastnej seborey, potom sa človek umýva raz denne. Pri tomto postupe použite vodu v izbovej teplote s mydlom alebo mydlom na holenie. Šupinatá pokožka je užitočná na mazanie akéhokoľvek produktu kyseliny mliečnej. Osvedčený na umývanie infúzií nasledujúcich možností: citrónovú tinktúra, arniky, uhorka, nechtíka, Sophora japonica, šťava z skorocelu. Pokiaľ je pokožka silne podráždená, je potrebné zriediť tinktúru s polovičnou vodou.

S výraznou červenou tvárou je potrebné ošetriť lotion, používajúc ju na tento účel, ako aj rastlinné extrakty. Krémy by mali byť chladné alebo pri izbovej teplote. K tomuto impregnované gázy vrstiev (môže byť mäkký handričku) šťava z ovocia alebo bylinkovým vývarom, potom vyčerpaný a umiestni na postihnutú oblasť na 10 minút. Potom zmení krém na ďalšie. Postup trvania trvá hodinu. Nasledujúce rastliny a ovocie sa používajú na ošetrenie: brusnicový džús so štyrmi listami, zriedený vodou; vývar Burnet, šialenejšie korene odvar, infúzne vodka liečivý z nechtíka, harmančeka tinktúra, tinktúra Sophora japonica, extrakt z bylín rebríčka, extrakt z trávneho rade kliešte.

Vo fáze remisie je jedným z účinných liekov nízka koncentrácia propolisovej alkoholovej tinktúry. Odporúča sa po vyblednutí zápalových javov. Samotná liečba spočíva v každodennom mazaní tváre štetkou navlhčenou tinktúrou. Prvý mesiac sa tieto postupy vykonávajú denne, ale ďalší mesiac je už každý druhý deň. Niektorí pacienti úspešne liečia touto metódou.

Prevencia z rosacey

Všetci tí, ktorí sú v ohrození, je odporúčané, aby sa zabránilo expozícii slnečnému žiareniu, podchladenie a prehriatie organizmu, starostlivo dodržiavať režim práce a odpočinku. Toto obmedzenie sa vzťahuje aj na určité športy: horské lyžovanie, beh. Je potrebné stanoviť výživu s povinným zaradením kyslých mliečnych výrobkov a rastlinných potravín. Nemôžete dať prednosť veľmi horúce jedlo, korenené pokrmy by mali byť zo stravy čokolády, kávy a alkoholických nápojov vylúčené. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zlepšovaniu fungovania tráviaceho traktu, ako aj eliminácii systematického zápalu. V závislosti od stavu pokožky (mastná, suchá) je potrebné dbať na to. Pred odchodom v lete používajte krém s ochranným faktorom proti ultrafialovému žiareniu. Tieto tipy pomôžu pacientom s pretrvávajúcou remisťou a tým, ktorí sú ohrození.

Ružové akné na tvári (rosacea): príčiny a liečba

Ružové akné na ľudskej tváre, alebo rosacea, je chronická patológia, ktorá vyvstáva z nesprávnej funkcie mazových žliaz. Svrbenie, opuch kože na tvári, sčervenanie, peeling - všetky tieto momenty negatívne ovplyvňujú životný štýl osoby. Ale s včasným zistením príčiny ochorenia a určením špecifickej liečby, ktorá môže pozostávať z komplexných opatrení na starostlivosť o pokožku, existuje možnosť zmeny situácie.

Rosacea sa považuje za bežný jav. Je obvyklé klasifikovať ľudí európskej rasy ako severných ľudí, napríklad sa vyznačujú blond vlasmi a kožou, ako na fotografii. Riziko tejto choroby u osoby sa zvyšuje po 60 rokoch. Rosacea na tvárach ľudí môže viesť k rôznym negatívnym komplikácie - polovica ľudí s touto diagnózou sú pozorované okamihy poškodenie zraku, prejavuje zvýšeným slzením, sucha, alebo kŕče, červenajúcu sietnice, tam sú nepríjemné pocity v priebehu blikať. Táto patológia je často komplikovaná demodikózou. Preto, na určenie správneho spôsobu liečby, lekár zvyčajne kontroluje pokožku na prítomnosť roztoče demodexu.

Faktory prispievajúce k vzniku patológie

Tvorba a rozvoj ochorenia na tvári, ako aj exacerbácia patológie je spôsobená niekoľkými dôvodmi:

 • Dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov;
 • Dedičný faktor;
 • Oslabenie celkového stavu človeka, stresujúce javy;
 • Alergické reakcie na prípravky na starostlivosť o pokožku;
 • Nesprávne stravovanie - nadmerný príjem vyprážaných, pikantných korenín;
 • Zlyhanie vo fungovaní endokrinného systému;
 • Podchladenie, prehrievanie kožných tkanív, napríklad v soláriu;
 • Vystavenie zlým zvykom - zneužívanie fajčenia alebo alkoholu môže vyvolať nástup ochorenia;
 • Nesprávne metódy starostlivosti o pleť - používanie krovín so zvýšenou abrazívnosťou alebo chemickými peelingmi;
 • Použitie hormonálnych liečiv;
 • Mnohí odborníci spájajú tvorbu patológie s fenoménom gastritídy a veria, že v týchto situáciách je patogénna baktéria Helicobacter pylori;
 • Prítomnosť alergie, ktorá má vonkajšie príznaky kože, kontaktnú dermatitídu.

Symptómy patológie

Hlavné príznaky tejto choroby sú:

 • Sčervenanie tváre v nose, čele, na lícach, na brade. Možné rozšírenie ochorenia na chrbte alebo na hrudi;
 • Vzhľad vyrážok na tvári - spočiatku sú ružové tuberkulózy malej veľkosti, ktoré sa potom menia na purulentné oblasti, akné, pustuly;
 • V miestach sčervenania pokožky dochádza k tuleniu;
 • Zobrazí sa červené cievne sito;
 • U mužov je charakteristická tvorba rinofymu - začervenanie a kondenzácia epidermy na nos.
 • Možné poškodenie očí, napríklad suchosť alebo začervenanie sietnice;
 • Existuje svrbenie, pálenie kožných tkanív.

Typ a stupeň patológie je určený prítomnosťou určitých symptómov, ktoré sú jasným indikátorom stupňa prejavu tejto choroby.

Liečba tejto patológie

Ako liečiť túto "ružovú" chorobu? Etiológie rosacei nie je úplne jasný, ale to nezastavilo nájsť lekárske špecialistami potrebné liečebné procedúry pre choroby.

100% účinnosť pri liečbe ochorenia je ťažké dosiahnuť, ale v súčasnosti sa zdá byť dosť možné predchádzať progresii patológie.

Aby sa zbavili kozmetických porúch, mali by ste dodržiavať lekárske odporúčania.

Proces boja proti ružovému akné začína konzultáciou s dermatológa, po vyšetrení určí určitú terapeutickú liečbu zameranú na odstránenie tejto patológie, napríklad:

 • Mechanická metóda brúsenia kože - dermabrázia, prebieha podobne ako pri procedúre kryómasu;
 • Použitie hormonálnych alebo antibakteriálnych liekov, ale vzhľadom na ich pomerne veľký zoznam nežiaducich reakcií, táto metóda nemá dlhodobé použitie, je to krátkodobá "prvá pomoc";
 • Fyzioterapeutické metódy zamerané na pokožku a subkutánne cievy, je možné vymenovať lekára na liečbu kryomasáže - exfoliáciu povrchových štruktúr kože, ktorá sa vykonáva pomocou kvapalného dusíka.

Spočiatku, v liečbe tejto choroby často používané elektroagulyatsiya teraz bežne používa laserový lúč, - odstraňuje rozšírené krvných ciev, má antibakteriálny účinok, ale neodstraňuje hlavných príčin ochorení alebo angioneurosis.

Nasledujúce liečivé látky sa vzťahujú aj na liečbu drogami:

 • Antibiotiká - tetracyklín na vnútorné použitie, metronidazol vo forme gélu;
 • Kyselina azelaová - gél obsahujúci kyselinu dikarboxylovú, ktorý odstraňuje zápal;
 • Beta-blokátory, alfa-antagonisty - ovplyvňujú cievy, napríklad klonidín, nadolol, anaprilín, tiež eliminujú vedľajšie reakcie, ktoré sú vlastné tejto patológii;
 • Rozex alebo Metrogel - uvoľňovanie v rôznych formách, ktoré obsahujú metronidazol, sa používa v miernom štádiu ochorenia;
 • Doxycyklín (Oracea) - eliminuje zápalové kožné lézie, je tetracyklín-antibiotikum;
 • Epiduo - gél obsahujúci adapalén, benzoylperoxid, sa vyznačuje vysokou účinnosťou.

Ľudové prostriedky na odstránenie patológie

Ako ľudové lieky na túto patológiu sa zvyčajne používajú:

 • Tinktura žalúdka - zmiešaná s vodou v pomere 1:20. Toto riešenie je zvlhčené gázou, nanesenou na tvár, mení sa najmenej šesťkrát za proces trvajúci pol hodiny. Odporúča sa urobiť 20 procedúr s pauzami asi jeden deň po každom procese;
 • Šťava z kapusty sa zmieša s vodou, gáza sa zmáča touto kvapalinou, stlačená a nanesená na tvár. Je potrebné, aby to bolo asi 10 minút. Tento postup sa opakuje každý druhý deň po dobu 3 týždňov. Podobne môže byť použitá šťava z aloe;
 • Bude tiež užitočné použiť kefír na liečbu choroby - zmierňuje kožu sčervenania, tonizuje a obnovuje. Aplikuje sa na tvár bavlneným tampónom;
 • Ovesná vňať môže pomôcť pri liečbe tejto choroby - eliminuje prebytok kožného mazu a čistí pokožku. Je potrebné rozdrviť vločky z ovsených vločiek, naliať ich vriacou vodou, výsledná hmota by mala byť aplikovaná na tvár a udržiavať ju tak asi 30 minút, potom všetko vyprať vodou.

Preventívne opatrenia

Na zníženie pravdepodobnosti tejto patológie je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Posilniť imunitu, dodržiavať zdravý režim dňa;
 • Odmietnuť navštíviť sauny alebo kúpele;
 • Vylúčte prechádzky v mrazivých časových obdobiach;
 • Nefajčite, nepijte alkoholické nápoje;
 • Zabráňte prehriatiu stavu hypotermie;
 • Odmietajte zimné športové podujatia, napríklad lyže, kvôli mrazivému vetru;
 • Pri umývaní s odvarmi pripravenými z užitočných rastlín by sa tvár mala otrieť jednorazovými papierovými uterákmi;
 • U mužov je lepšie používať elektrický holiaci strojček na holenie;
 • Jedzte jedlo, ktoré zlepšuje gastrointestinálne funkcie, napríklad mliečne výrobky. Odpadová čokoláda, kávové nápoje, korenené korenené jedlá, vyvarujte sa sódy, konzervy;
 • V letnom a zimnom období naneste krém na tvár s ochrannými vlastnosťami z ultrafialového žiarenia;
 • Nedoporučuje sa vyrábať masky na kožu, ktoré sa vyznačujú napríklad vazodilatačným účinkom, napríklad banyakom alebo medom.

Je možné vyliečiť ružové akné

Bežné akné na tvári môže spôsobiť veľa problémov.

Ale ani oni nezkazia vzhľad rovnako ako ružové akné.

Navyše a vyliečiť to nie je tak jednoduché.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Nepodávajú sa obvyklým metódam a nesnažte sa ich zbaviť sami.

Takéto vyrážky si vyžadujú úplne iný prístup.

Čo je to?

Ružové akné nosia iné meno v medicíne - rosacea.

Táto choroba má chronickú povahu, ktorá sa vzťahuje nielen na mazové žľazy, ale aj na vlasové folikuly a malé cievy.

 • Ovplyvňuje ich najmä pleť tváre (oblasť tváre, nosa, brady a čelo).
 • Ale v zriedkavých prípadoch sa choroba prejavuje na hrudi, ramenách, chrbte.

Ako vyzerajú?

Rosacea sa prejavuje úplne inak než vulgárne akné.

 • Najskôr sa na tvári objavia červené škvrny. Koža nadobúda jasný ružový odtieň, napučiava. Obsah tuku v epiderme sa zvyšuje, čo súvisí so zvýšenou sekréciou mazových žliaz.
 • Potom sa na tomto pozadí objavujú malé pichľavé formy, ktoré sa potom transformujú na purulentné.
 • Pri ďalšom vývoji situácie sa na koži objavia husté škvrny infiltrácie, ktoré sa môžu stať čím ďalej tým viac.
 • Cievne retikulum sa stáva viditeľným, najmä v blízkosti nosa. Na jeho povrchu sa môžu objaviť jednotlivé uzliny (v jazyku lekárov sa to nazýva rhinophyma).
 • Rovnaké zmeny spojené s zhutnením vrstvy kože, môžu nastať na koži očných viečok.

Kód ICD - 10

Rosacea je zaradená do medzinárodnej klasifikácie chorôb podľa nasledujúcich kódov:

 • L70 - akné;
 • L71 - rosacea (L8 - iné druhy rosacea, L71.9 - rosacea, nešpecifikované druhy).

Príčiny ruženca

Rozvoj rosacey môže byť vyvolaný z mnohých dôvodov:

 • neurovegetatívne poruchy;
 • emočný stres;
 • vystavenie vysokej alebo naopak nízkej teplote na tvári;
 • vystavenie ultrafialovému žiareniu v prírodných podmienkach alebo v soláriu;
 • dlhodobo používať externé kortikosteroidy;
 • nesprávna starostlivosť o pleť, zneužívanie nepriaznivých metód expozície (kroviny, šupky);
 • zneužívanie alkoholu, korenené jedlá;
 • alergické kožné reakcie;
 • choroby tráviaceho systému.

Lekári nevylučujú komplexný vplyv faktorov na chorobu.

Tieto faktory môžu nielen provokovať chorobu, ale aj komplikovať jej priebeh, ak je choroba už prítomná.

Spojenie rosacey s nervovými ochoreniami je indikované prevládajúcim rozšírením vyrážky v zóne trojklaného nervu.

Skôr to bolo veril, že vzhľad ružovej akné môže vyvolať demodectic.

Ale teraz lekári sú naklonení k tomu, že porážka roztoče demodex - opäť sa vyvíja na pozadí zvýšenej sekrécie kožného mazu.

Skupina rizík

V rizikovej skupine pre ružovú chorobu akné - ľudí s ľahkým a priamym vlasom.

Riziko ochorenia sa zvyšuje:

 • prívrženci zlých návykov;
 • ľudia, ktorí zneužívajú opálenie;
 • ak je práca spojená s pretrvávajúcim stresom;
 • ak sa v domácnosti používajú agresívne metódy starostlivosti o pleť;
 • v milovníkoch horúcich, pikantných, korenených jedál;
 • u pacientov s gastritídou (lekári čoraz viac nájdu zhodu medzi chorobou a prítomnosťou Helicobacter pylori v žalúdku baktérií).

Video: "Rosacea alebo rosacea"

epidemiológia

 • Choroba sa môže vyskytnúť v akejkoľvek rase, ale väčšinou trpia osobami keltského pôvodu (írsky, waleský).
 • Ženy po 30 rokoch sú viac náchylné na to ako muži. Najčastejšie sa táto choroba prejavuje vo vekovom rozmedzí od 40 do 50 rokov.

Foto: epidemiológia a príčiny choroby

patogenézy

V pokročilých štádiách rosacey možno pozorovať:

 • subkutánne ložiská infiltrácie;
 • zvýšenie veľkosti mazových žliaz s aktiváciou ich funkcií;
 • prudké rozširovanie ciev, ktoré kŕmia dermis.

morbídne anatómia

V prípade rosacey sa vyskytujú subkutánne patologické zmeny týkajúce sa štruktúry kože a ciev, ktoré ju prenikajú:

 • pri rozširovaní ciev okolo nich narastá spojivové tkanivo, čo spôsobuje porušenie prietoku krvi, v dôsledku čoho sa tkanivá dermy stane opuchnuté;
 • Kolagénové vlákna stratia silu, strácajú sa;
 • vlasové folikuly sú blokované zátkami a čiastočne atrofované;
 • v následných štádiách je zápalový proces spojený s rozšírením infiltrácie;
 • (rastu buniek), čo vedie k zahusteniu dermis.

Všetky tieto zmeny sa objavujú vizuálne, stávajú sa výraznou kozmetickou poruchou na koži.

Foto: patologické zmeny kože v prípade choroby

Ale patologický proces, ako sme už pochopili, vedie k závažným zmenám v štruktúre pokožky, ktorú je ťažké zotaviť.

A neskoršia fáza ochorenia sa už vyvinula, tým ťažšie a niekedy nemožné vrátiť pokožku zdravý vzhľad.

histogenézy

Histologické štúdie poškodených kožných buniek rosacey ukázali vážne poškodenie bunkovej imunity.

Boli identifikované špecifické bunky, ktoré to potvrdzujú.

Aké prostriedky na akné na tvári bude vyhovovať teenager? Zistite si tu.

Preto vedci majú tendenciu k tomu, že príčinou ochorenia s väčšou pravdepodobnosťou môže byť:

 • nervové poruchy;
 • vegetodistonii;
 • dedičnosť.

Klinické prejavy

Aké sú príznaky rosacey?

 • V počiatočnom štádiu vývoja ochorenia mnohí ľudia zaznamenávajú len pocit návalu krvi na kožu tváre po nevýznamnom pre väčšinu ľudí fakty: teplý nápoj, alkohol, zmena teploty prostredia, emočný výbuch. Ale už v tomto štádiu je možné predpokladať nejakú patológiu, pretože blúza na lícach má jasnú hranicu so zvyškom kože (podobne ako jazyky plameňa, škvŕn).
 • Po dlhom užívaní alkoholu na tvári sa objaví vaskulárna setochka, čo je tiež nezvyčajné pre zdravého človeka.
 • V prvej fáze rosacey, už bez akýchkoľvek provokačných faktorov, sa na tvári objavuje pretrvávajúce sčervenanie. Je sprevádzané zvýšeným obsahom tuku v koži. Ak osoba používa sušiace kozmetické prípravky, potom nadmerná mastnota nezmizne, ako by sa dalo očakávať, ale je tu aj olupovanie epidermis.
 • V ďalšej fáze sa do sčervenania pridáva vazodilatácia (vaskulárne oká alebo hviezdičky) a objavujú sa malé papuly a pustuly.

Foto: prvé prejavy ochorenia

 • Potom sa začervenanie kože zhorší, cievna sieť je veľmi silná, najmä v krídlach nosa, bradavky a akné. Môže začať vytvárať miesta infiltrácie.
 • V poslednom štádiu je všetka pokožka tváre, vrátane očných viečok, zahustená a opuchnutá. Môže sa pripojiť k bakteriálnej infekcii a takmer vždy aktivuje subkutánny roztoč - demodex.

Choroba prebieha zvlnene.

Periódy exacerbácií sú nahradené remisiou, ktorá sa pri každej novej exacerbácii skracuje v čase, kým nezmizne úplne.

Etapy

Choroba sa rozvíja postupne, čím sa vylúči niekoľko etáp vo vývoji:

 • predzvesťou - klinické príznaky ešte nie sú zjavné, ale vzhľad prílivov už môže byť podozrivý z rosacey;
 • prvej fáze - pretrvávajúce sčervenanie kože s viditeľnou vaskulárnou sieťou;
 • druhý - výskyt papuliek a pustúl sa pridáva k symptómom prvej fázy;
 • tretí - charakterizované tvorbou uzlov a ohniskami infiltrácie.

diagnostika

Foto: choroba je diagnostikovaná vizuálnym vyšetrením pacienta

Ružové akné je diagnostikované na základe vizuálneho vyšetrenia špecialistom.

 • Napríklad, ak sú akné a na tele, zatiaľ čo oni svrbenie, diagnózu rosacea možno odmietnuť. Takéto prejavy svedčia o alergickej reakcii, zatiaľ čo nie je charakteristické pre ružové akné.
 • Ďalším dôležitým diagnostickým faktorom je nedostatok komedónov na tvári.
 • Špeciálne štúdie sa vykonávajú najmä na diferenciáciu s podobnými ochoreniami: periorálna dermatitída, lupus erythematosus, bežné akné, tuberkulóza podobná rosace, sarkoid.
 • Na tento účel sa používajú bakteriologické inokulácie a mikroskopické štúdie.
 • Analýza je tiež urobená pre demodikózu, ktorá často komplikuje rosacea.

Liečba ružovej akné

Takže, ak by existovali ružové akné (ich fotografie na tvári pomôžu získať vizuálnu reprezentáciu o tejto chorobe), ako je liečiť?

Používa sa systémová a lokálna liečba.

liečenie

Liečba rosacey sa vykonáva s pomocou liekov vonkajšie a vnútorné použitie.

systém

Systémové lieky pomáhajú rýchlo odstrániť symptómy ochorenia a obnoviť pokožku zdravý vzhľad.

Foto: prípravky na vnútorné použitie pomôžu rýchlo vrátiť kožu zdravý vzhľad

Na tento účel sa používajú prípravky:

 • posilnenie cievna stena;
 • zníženie nervovej excitability (Sedatívne);
 • antibakteriálne (s hojnými hnisavými vyrážkami na odstránenie infekčnej príčiny rosacey - roxitromycín, doxycyklín);
 • retinoidy (odstránenie prebytočného kožného mazu, normalizácia procesov prirodzenej exfoliácie epidermálnych buniek, protizápalové vlastnosti);
 • imunomodulačnej drogy.

miestna

Systémová expozícia musí byť nutne kombinovaná s lokálnou terapiou:

Foto: na odstránenie zápalu používajte lieky s antibakteriálnymi zložkami

 • subkutánnou injekciou kyseliny nikotínovej Posilňuje steny nádob;
 • gély s antibakteriálnymi zložkami a metronidazol (Rosex, Rosamet, Metrogil-gel) - môžu rýchlo eliminovať zápal;
 • mastí s kortikosteroidmi - ak rosacea nevznikla na pozadí dlhého príjmu, pomôcť rýchlo odstrániť ohniská infiltrácie a zápalu;
 • prípravky s kyselinou azelaínovou (Skinoren) - pomáhajú pokožke rýchlejšie sa zotaviť zo zápalu.

Ako liečiť rosacea, aj napriek recenzii, ktoré prekonali zhoršenie tejto choroby, by mal vymenovať lekára.

Foto: len lekár môže zvoliť správnu liečbu

Vyberie len potrebnú kombináciu lokálnych a systémových liekov.

Existuje dvojznačný pohľad na liečbu demodektických komplikácií rosacey.

Nedávne štúdie ukázali, že používanie liekov zameraných na odstránenie tohto problému, zhoršuje kožu a spomaľuje liečbu ružového akné.

Potom po normalizácii sekrécie kožného mazu samotný roztoč prudko znižuje svoju aktivitu.

Po odstránení hlavných príznakov ružovej akné podniknúť kroky na odstránenie rozšírených ciev.

Za týmto účelom používajte elektrokoaguláciu, foto a laserovú koaguláciu, prebytočné cievy sa uzavrú a postupne zmiznú.

Ľudské prostriedky

Liečba rosacey doma poskytuje dobrý kozmetický účinok, ale nemala by sa stať jediným spôsobom liečby.

Z ľudových liekov majú pleťové vody z odvarov a tinktúr liečivých rastlín pozitívny vplyv na stav kože.

Foto: doma uľahčí stav pleťového mlieka a trenie bylinných odvarov

Hlavnou podmienkou je, aby roztok vody bol chladný.

Nasledujúce recepty pomáhajú najlepšie:

 • liekovka nechtíka rozmiešajte do pohára vody, navlhčite v sebe gázu a prilepte na tvár po dobu 3 hodín. Tento postup sa vykonáva denne 1 krát;
 • suché kvety z harmančeka alebo harmančeka trvať na vriacej vode v pomere 1:20. Pri infúzii sa tkanina na umelé tkanivo navlhčí a aplikuje sa na postihnuté miesta na pol hodiny.
 • infúzia ovocia z konského gaštanu pomáha. 2 gaštany by mali byť nakrájané, varené vo vriacej vode v termosky a infusované 2 hodiny. Potom sa používa ako infúzie heřmánku a reťazca.

Významná úľava pochádza z masiek z ovsených vločiek a kefír do oblastí sčervenaných z rosacey:

Foto: maska ​​s ovsenými vločkami pomôže zmierniť stav

 • 2 polievkové lyžice. l. Herkules nakrájajte, naliajte ½ šálky horúcej vody, trvajte na ochladenie a naneste na tvár. Podržte po dobu 30-40 minút;
 • tkanina sa navlhčí v kefíre a aplikujte na tvár po dobu 10 minút.

Takéto masky sa vykonávajú každý deň.

komplikácie

Komplikácie rosacey sú:

 • v počiatočných fázach - lézie očí, ktoré sú vyjadrené pocitom sucha, "piesok", blikajúca bolesť;
 • neskôr - slzenie;
 • najnebezpečnejšia komplikácia - poškodenie rohovky, ktoré spôsobuje tulenie a vredy, môže to viesť k úplnej slepote.

Foto: porážka rohovky oka v prípade choroby

Riziko komplikácií opäť poukazuje na to, aké nebezpečné je na liecenie. Včasné volanie k lekárovi to často znižuje.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická prevencia ružového akné.

Je potrebné začať od tých faktorov, ktoré môžu vyvolať túto chorobu, a pokúsiť sa minimalizovať ich vplyv:

 • vyhnite sa nadmernému slnečnému žiareniu chrániť pokožku špeciálnymi krémami;
 • chrániť pokožku tváre pred hypotermiou a omrzliny v zime;
 • dávajte pozor na výživu - ostré a korenené jedlá by často nemali byť prítomné v strave;

Foto: z potravy by sa mali odstrániť z ostrých jedál

 • gastritída a ulceratívne lézie žalúdka sa musia liečiť čo najskôr po odhalení;
 • neumožňujú samo-podávanie hormonálnych mastí na liečbu akýchkoľvek nedostatkov alebo kožných ochorení;
 • v prítomnosti tváre kupperózy (cievne vetvenie), alkoholu, kúpeľa, masky s otepľujúcim účinkom (s bodjagou, škoricou).

Otázky a odpovede

Je možné sa navždy zbaviť?

Či rosacea môže byť vyliečená, je prirodzenou otázkou, ktorá vzniká v každom, kto má.

Tu je potrebné sklamať chorých.

Je nemožné úplne zbaviť rosacea.

Úlohou všetkých použitých metód je dosiahnuť stabilnú remisiu.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Rosacea je liečená dermatológom.

Ale môžete požiadať o kozmetiku. Ak má podozrenie na ružové akné a nie na žiadny iný problém, potom vám poradí, aby ste sa poradili s dermatológiou.

Hoci rosacea je podmienene bezpečná choroba, stále existuje riziko komplikácií.

Áno, a kozmetická chyba takéhoto ochorenia nemôže byť skryté.

Aké lieky na stopy po akné sú najlepšie. Zistite si tu.

Ako sa zbaviť malých akné na čele? Čítajte ďalej.