Hlavná

Opar

Varovacia kiahňa u dospelých - príznaky a liečba, inkubačná doba

Slepičík je infekčné ochorenie, ktoré sa považuje za detskú. Avšak v niektorých prípadoch môžu dospelí postihnúť aj túto infekčnú chorobu.

Slepičík sa prenáša vzduchom kvapôčkami pri vysokej rýchlosti. Zároveň je zdrojom infekcie choré alebo iba infikované dieťa alebo dospelý. Vírus ovčieho kiahne je možné zdvihnúť, byť s osobou v rovnakej miestnosti.

Príznaky ovčieho kiahne u dospelých sa vyvinuli oveľa ostrejšie a nebezpečnejšie ako v detstve. Ak má dieťa ovčie kiahne v miernej forme, potom je u dospelých väčšia pravdepodobnosť mierneho alebo ťažkého úniku. S každým prechádzajúcim rokom a bližšie k dospelosti, starobe, ovčie kiahne je čoraz viac vystavené riziku vyvolania komplikácií.

Ak chcete vedieť, ako zaobchádzať s ovčími kiahňami doma, musíte vedieť, ako sa to prejavuje u dospelých, čo nám pomôže s fotografiou. Môžu ľahko diagnostikovať ochorenie, ak existujú pochybnosti o symptomatológii.

Ako sa mám nakaziť?

Prečo sa vyskytuje ovčie kiahne a čo je to? Zdrojom vírusu je osoba, ktorá je v stave aktívnej choroby alebo len na konci inkubačného obdobia, toto obdobie trvá 10-21 dní od okamihu infekcie vírusom. Aj keď je vírus charakterizovaný ako zvýšená nákazlivosť a prchavosť, ale je úplne odolný voči vonkajšiemu prostrediu, a preto zdroj infekcie, tretie strany a objekty nie sú.

Vírus ovčieho kiahne patrí do rodiny herpesvírusov a nazýva sa varicella zoster. Rozširuje sa o vzdušné kvapôčky, je schopný cestovať vo vzduchu na vzdialenosti metrov. Z miestnosti do miestnosti, aj prostredníctvom vetrania, vírus ľahko preniká vďaka svojej malej veľkosti.

Veľmi nebezpečný je výskyt bakteriálnej infekcie na pozadí ovčieho kiahne, napríklad encefalitídy. Takéto podmienky môžu viesť dokonca k smrteľnému výsledku. Preto je prísne zakázané vyčistenie vyrážok, hoci je to ťažké. Dojčie ošípané u tehotných žien si zaslúžia veľmi starostlivé sledovanie lekárov. V tomto prípade je ohrozená nielen budúca matka, ale jej embryo.

Inkubačná doba

Inkubačná doba (čas, ktorý uplynie od okamihu, keď vírus vstúpi do ľudského tela až do okamihu objavenia prvých príznakov ochorenia) ovčieho kiahne trvá od 7 do 20 dní. Na konci tohto obdobia sa u pacienta rozvinie silná horúčka, ktorá neustupuje 2-3 dni.

Príznaky ovčieho kiahní u dospelých

U dospelých sa príznaky ovčieho kiahne stávajú závažnejšie, čo sa prejavuje v nasledujúcich prípadoch:

 • rozvoj ťažkej intoxikácie tela;
 • predĺžená horúčka subfebrilu;
 • častý vývoj komplikácií;
 • účasť na procese lymfatických uzlín s rozvojom lymfadenopatie.

Je dôležité vedieť, ako začína ovčie kiahne, keďže prejavy ochorenia na prvý deň sú podobné ako prejavy infekcie dýchacích ciest. Prvé príznaky malátnosti sa pociťujú približne 30 hodín pred objavením vyrážok. Okrem toho je pacient konfrontovaný s:

 • bolesť hlavy;
 • teplota podkladu;
 • bolesti svalov a kĺbov;
 • všeobecná slabosť.

Po 2 - 3 dňoch prichádza ovčia kiahne do rozhodujúcej fázy - kožné vyrážky. U dospelých sa začínajú sledovať nasledujúce príznaky:

 1. Príznaky intoxikácie organizmu sú zosilnené, teplo stúpa na 40 ° C, zimnica, slabosť a tak ďalej.
 2. Vyrážka vyzerá ako malé tuberky s červenavým odtieňom, potom sa rozplývajú, vylučujú tekutinu a ďalej tvoria vyschnutú kôru, ktorá pri pravidelnom spracovaní nezanecháva stopu.
 3. Pacient je zväčšený lymfatickými uzlinami - hovädzí, inguinálny, submaxilárny a axilárny, bolestivý pri palpácii.
 4. Vlnitý tok vyrážok, ktorý trvá asi 10 dní.
 5. Ak má pacient veľmi slabý imunitný systém, vyrážka môže vyvolať rozvoj fasciitídy, abscesov a dokonca aj sepsy.

Priebeh typického ovčieho kiahne závisí od symptómov a trvania a môže byť:

 1. Mierna forma trvá 2 až 4 dni (stav subfebrilu, malé množstvo vyrážok, absencia alebo jednotlivé zložky vyrážky na slizniciach);
 2. Mierne závažná forma 4-6 dní (príznaky intoxikácie, telesná teplota - až 39 stupňov, častá vyrážka, svrbenie);
 3. Ťažká forma - viac ako týždeň (viaceré zložky vyrážky, teplota - viac ako 39 stupňov, nevoľnosť a vracanie, závažné svrbenie).

Hlavné nebezpečenstvo výskytu varixov pre dospelých je v ich komplikáciách. Spravidla sú spojené so sekundárnou infekciou tela. S počiatočnými príznakmi ovčieho kiahne je nevyhnutné naliehavo začať liečbu liekom.

Atypický prúd

Atypická forma kuracích kiahní charakterizovaná vymazanými klinickými príznakmi. Choroba prebieha ľahko a mierne nevoľnosť pacienta sa pripisuje bežnému nachladnutiu. Telesná teplota je zvyčajne normálna, neexistujú žiadne príznaky intoxikácie.

Takáto latentná forma ovčieho kiahne sa pozoruje u dospelých, ktorí dostali profylaktickú imunoglobulínovú inokuláciu. Existujú však také formálne formy atypického ovčieho kiahne, ktoré ohrozujú vážne komplikácie.

Slepičík u dospelých: foto

Každý vie, ako to vyzerá ovčie kiahne - malé červené škvrny na koži s priehľadnými bublinami v strede. Priemer bublín je 3-5 mm, avšak v niektorých prípadoch sa bubliny navzájom spájajú a vytvárajú rozsiahle lézie.

Ak ste nikdy nevideli ovčie kiahne, odporúčame vám prezerať fotky kiahní v počiatočných a iných fázach.

účinky

Ako dokazujú zdravotnícke štatistiky, 5% dospelých, ktorí zažili túto infekciu, majú následky z rôznych systémov tela.

 1. Kardiovaskulárny systém (tromboflebitída, artritída, myokarditída, nadmerná trombóza, hemoragický syndróm).
 2. Muskuloskeletárne oddelenie (synovitída, fasciitída, myozitída).
 3. Nervové uzliny (encefalitída, meningitída, cysty a opuch mozgu, cerebelárna ataxia, paralýza kostrového svalstva, polyradikuloneuritida). Ak ovčie kiahne ovplyvňujú centrálny nervový systém, smrť u dospelých sa môže vyskytnúť do 24 hodín.
 4. Respiračný systém (zápal pľúc, zápal laryngitídy, tracheitída).
 5. Ďalšie systémové lézie (hepatické abscesy, hepatitída, nefritída).

Počas tehotenstva je telo ženy náchylnejšie na infekciu. Dôsledky infekcie vírusom v tomto období vedú nielen k závažnému priebehu choroby u samotnej ženy, vírus je schopný zasiahnuť dieťa, čo je oveľa horšie. V niektorých prípadoch je plod usmrtený alebo dochádza k spontánnemu prerušeniu.

Liečba kuracích kiahní u dospelých

Lekár určí závažnosť ochorenia a predpíše vhodnú liečbu. Pri miernych formách ovčieho kiahne majú dospelí dostatok liečby doma, v niektorých prípadoch s ťažkou formou ochorenia, hospitalizácia je potrebná.

Nie sú k dispozícii žiadne špeciálne lieky na liečbu kiahní. Hlavná liečba sa predpisuje s prihliadnutím na všeobecný stav tela pacienta a prítomnosť určitých príznakov ochorenia.

Na zmiernenie príznakov priebehu ochorenia je predpísané:

 1. Režim odpočinku je 3-5 dní a bohatý alkalický nápoj (s komplikovaným priebehom dlhšie).
 2. Počas choroby sa nemôžete umyť, čo môže viesť k ďalšiemu rozšíreniu vyrážky na iné oblasti pokožky. Kúpeľ alebo sprchu možno odobrať až po uplynutí troch dní od objavenia sa posledných bublín.
 3. Antivírusové lieky a interferóny môžu byť predpísané ako na systémové, tak na lokálne použitie.
 4. Liečba miest vyrážky s antiseptickými liekmi na prevenciu sekundárnej infekcie, ktorá často sprevádza priebeh kuracích kiahní u dospelých.
 5. Liečba ústnej sliznice - opláchnutie furikilínom a / alebo sodným sulfátom.
 6. Antihistamíny (suprastin, tavegil atď.);
 7. Antipyretiká (ibuprofén, nurofen alebo fyzikálne metódy ochladzovania).
 8. V prípade bakteriálnej infekcie môže lekár predpísať antibiotiká.

Miestnosť, v ktorej prechádza obdobie karantény, musí byť nevyhnutne vetraná. Čerstvý vzduch tiež pomôže znížiť svrbenie v vyrážkach. Pri vyrážke je dôležité dodržiavať určitú stravu, z ktorej sú vylúčené ostré a vyprážané jedlá. To isté platí pre soľ a údené potraviny.

Na konci ochorenia vysušená bublina vyráža a začne sa rozpadávať, na jej mieste sa objavia jemne ružové citlivé oblasti pokožky. Nepokúšajte sa urýchliť proces odlupovania, inak by na ostrihanom blistri mohla zostať zjavná jazva.

prevencia

Zvyčajne sa ľudia z kiahní ochorejú v ranom detstve, pretože patogén sa veľmi ľahko prenáša z človeka na človeka. Avšak, niektorí ľudia dosiahnu dospelosť a nemajú imunitu voči vírusu Varicella Zoster.

Aby sa nepoškodilo, odporúča sa podstúpiť špeciálne očkovanie, po ktorom sa vyvinie celoživotná imunita, ako keby mal pacientom ovčie kiahne. Môžete sa vyliečiť aj vtedy, ak bol kontakt s pacientom a neprešla viac ako 72 hodín od jeho času.

Očkovanie dospelých z kiahní

Odložené v detstve, choroba zvyčajne poskytuje trvalú celoživotnú imunitu. Ale pre tých, ktorí ju nemali v detstve, a pre tých, ktorým hrozí vznik závažných foriem ochorenia, existuje možnosť predchádzania očkovaniu. Vakcíny "Varilrix" a "Okavaks" sú oficiálne registrované na území Ruska.

Vakcína z kuracích kiahní tvorí v ľudskom tele silnú a dlhotrvajúcu imunitu. Vhodné na rutinné aj núdzové očkovanie. Ak sa vakcína zavedie počas prvých 72 hodín po prvom kontakte s pacientom, potom je ochrana proti infekcii zaručená takmer 100%.

Neexistujú žiadne vedľajšie účinky alebo závažné komplikácie pri očkovaní, preto sa tieto lieky môžu používať u ľudí s oslabenou imunitou alebo pri ťažkých chronických ochoreniach.

Koľko dní trvá ovčie kiahne?

Koľko dní potrebujete zostať doma priamo závisí od závažnosti ochorenia a všeobecného stavu imunity.

V atypických formách kuracích kiahní s vývojom komplikácií môže byť trvanie liečby jeden a pol až 2 mesiace alebo ešte dlhšie. Komplikácie vo forme flegmónu, abscesov a fasciitídy sú zvyčajne pozorované u ľudí s oslabenou imunitou. Medzi nimi pacienti trpiaci HIV a inými imunodeficientnými patológiami.

Pri štandardných formách ochorenia musí pacient dodržať karanténu počas 14 dní, aby sa nestal zdrojom infekcie pre iných.

Ako dlho trvá teplota?

U dospelých teplota obvykle trvá 1-3 dni. V obzvlášť zložitých formách ovčieho kiahne môže dosiahnuť 40 ° C.

Môžem znova dostať ovčiu kiahňu pre dospelého?

Po prenesenom ochorení sa vytvorí stabilná imunita voči vírusu Zoster. Napriek tomu ochrana tela pred opätovnou infekciou nie je úplná: charakteristickým rysom tohto patogénu je celoživotné pretrvávanie v ľudských nervových gangliách.

Preto sa ľudia s nedostatočnou imunodeficienciou môžu kvôli rôznym príčinám opakovať. V tomto prípade vírus vedie k výskytu príznakov herpes zoster.

Ako sa ovčie kiahne prejavuje a lieči u dospelých

Až do polovice 20. storočia bola kiahňová kiahní výlučne detská choroba. Ale nepriaznivá ekológia viedla k prudkému zníženiu imunity v populácii. V dnešnej dobe môže každý, kto nemal kiahne ako dieťa, dostať ju v dospelosti.

Príčiny ovčích kiahní u dospelých. Trasy prenosu

Varicella je antroponózna akútna infekčná choroba. Zavolá mu varicella zoster. Toto je tretí typ vírusu herpesu. Vysiela sa vzdušnými kvapôčkami a má neuveriteľnú volatilitu. Okrem toho, kurací kiahní u dospelých niekedy "spí" v tele, čaká na správny okamih. Na vyvolanie exacerbácie môže dôjsť k silnému stresu alebo prudkému zníženiu imunity.

Vírus Varicella zoster existuje iba v ľudskom tele. Ako sa dostať do životného prostredia, zaniká 15 minút. Nie je možné chytať kiahňovú nešpecifikovanú osobu kontaktovaním sa s vecami, tretími stranami. Zvieratá tiež nie sú nosičmi infekcie. Teplota je škodlivá pre prchavé častice ako 50 stupňov alebo pod 0, vplyv priameho slnečného žiarenia.

Molekuly vírusu sú ľahko tolerované vzdušnými prúdmi, môžu "cestovať" z miestnosti do miestnosti a dokonca aj medzi poschodiami. Najvyššia možnosť je infikovať sa v uzavretom priestore, kde je koncentrácia infekcie väčšia.

Hrozí nebezpečenstvo, že dospelá osoba bude mať ochorenie ovčích kiahní so šindľami. Koniec koncov, tieto ochorenia majú identický patogén - herpes zoster.

Primárne a sekundárne príznaky ovčieho kiahne u dospelých.

Kurz kuracích kiahní je oveľa zložitejší ako bežné zima. Avšak v prvých štádiách sú tieto ochorenia veľmi podobné. Je dôležité diagnostikovať ovčie kiahne u dospelých a začať správnu liečbu.

Prvé príznaky ovčieho kiahne u dospelých:

 • v očiach, nepríjemné pocity pri jasnom svetle. Obzvlášť tvrdá práca je venovaná počítaču a sledovaniu televízie.
 • kŕče. Bolestivé kontrakcie a bolesti svalov naznačujú infekciu silnou infekciou. Ak máte pocit, že máte takýto príznak - pozorujte spánok a zavolajte lekára doma. Čoskoro sa váš stav môže zhoršiť, aj keď to nie je ovčie kiahne, ale MUD;
 • závrat, nevoľnosť, zmeny koordinácie pohybu;
 • subfebril teplota - ďalší z prejavov intoxikácie v tele.

Keď choroba prechádza do aktívnej fázy, objavujú sa hlavné symptómy ovčieho kiahne:

 • početné vyrážky na celom povrchu kože;
 • zvýšenie telesnej teploty. Ostro skoky spravidla naznačujú novú vlnu vyrážky. Keď teplota klesá a nové blistre sa zmenšujú;
 • podráždenosť na pozadí silného trvalého svrbenia;
 • rozšírené lymfatické uzliny. Bolestivé pri palpácii sa môžu stať submandibulárne, za sebou, v podpazuší a dokonca aj v inguinálnych uzlíkoch;
 • na pozadí oslabenia imunitného systému a pri absencii správnej hygieny sa vyrážky môžu zmeniť na fasciitídu a abscesy.

Formy a štádia kiahní.

Doba inkubácie s ovčími kiahňami je od 10 do 21 dní (zvyčajne 14-17). Počas tejto doby sa vírus podarí zvyknúť na telo, začína sa množiť na slizniciach nosohltanu a šíri sa po celom tele pomocou lymfatického systému.

Existujú tri stupne (formy) ochorenia:

 • jednoduchá. Ak máte šťastie, vyrážky sa zastavia po 2-3 dňoch, teplota by nemala stúpať nad 38 stupňov. Tento typ ovčieho kiahne u dospelých sa vyskytuje zvyčajne s opakovanou infekciou alebo u ľudí s veľmi silnou imunitou;
 • Stredná gravitácia je najbežnejšou formou. Intoxikácia trvá 4-6 dní, telesná teplota stúpa na 38,5-39, hojná vyrážka na tele, sú možné jediné vyrážky na slizniciach;
 • ťažký. Teplota stúpa nad 39 a trvá až 10 dní. Kŕče, nevoľnosť a vracanie, ťažké bolesti hlavy sú možné. Vyrážky pokrývajú celú pokožku, sliznice, sú možné aj na očné gule.

Ak ste už predtým dostávali profylaktické injekcie imunoglobulínu, je to pravdepodobne atypický priebeh ovčieho kiahne s miernymi klinickými príznakmi. Teplota neklesne nad 37,4, vzácne vyrážky budú bezbolestné a mierne nevoľnosť sa dá pripísať únavu alebo prechladnutiu.,

Keď varicella zoster vstúpila do tela, pripravte sa na nasledujúce štádiá kiahní u dospelých :.

 1. Inkubačná doba trvá často až 21 dní. Počas tohto obdobia sa vírus úplne šíri po celom tele, a to sa vôbec neprejavuje.
 2. Prechodné obdobie. Až dva dni môže stav "neistoty" pocitov trvať. Pódium sa vyznačuje slabosťou, podráždenosťou, potenie, zimnica, bolesť v krku. Spočiatku sa môže zdať, že ste práve zobrali ARVI.
 3. Aktívne obdobie infekcie zvyčajne trvá maximálne 10 dní. V tomto čase sa v tele objavujú malé pupienky, ktoré sa po určitom čase menia na blistre s tekutinou. Celá pokožka sa zhoršuje, telesná teplota prudko stúpa.
 4. Znížená aktivita vírusu. Keď začnú pľuzgiere vyschnúť a nové vyrážky sa zmenšujú - potom ste na opore. Normalizácia všeobecného stavu môže trvať až päť dní.

Niektorí lekári veria, že ovčie kiahne u dospelých má tiež piaty stupeň - liečenie vredov. V tomto okamihu sa rozdrvená kôra na vredy zmizla, tento proces sprevádza aj mierny svrbenie. Keď sú všetky vezikuly pokryté kôrou, pacient prestáva byť infekčný.

Predtým sa predpokladalo, že ovčie kiahne sa môžu liečiť len raz, po ktorých sa vytvorí celoživotná imunita. Teraz vírus zmutoval a ovčie kiahne u dospelých sa môže prejaviť aj u tých, ktorí s ním v ranom veku ochoreli.

Liečba kuracích kiahní u dospelých

Liečba je predpísaná lekárom ako terapeut po diagnostikovaní stupňa a štádia ochorenia. V súčasnej dobe neexistuje jediný účinný liek proti kiahňam. Vývoj lieku brzdí skutočnosť, že varicella zoster je intracelulárny vírus a jeho ničenie bez poškodenia buniek tela je takmer nemožné.

Lekári zvyčajne predpisujú antivírusovú látku. Najčastejšie - acyklovir. Liečba je zložitá: postihnuté oblasti sa majú mazať masťou alebo krémom a vo vnútri užívať tablety alebo kapsuly acyclovir. Použitie tohto lieku znižuje trvanie aktívneho priebehu ochorenia a minimalizuje pravdepodobnosť komplikácií.

Na zníženie svrbenia sa predpisujú antihistaminiká: cetrín, loratadín, suprastin. Len jedna tableta denne môže významne znížiť nepohodlie a podráždenie pokožky. Doba aplikácie sa musí zhodovať s exanthemickým obdobím. Ak chcete zničiť bakteriálnu flóru na poškodených oblastiach pokožky, odporúča sa použiť nesteroidné dezinfekčné roztoky. Napríklad Castellani.

Pre vonkajšie použitie používajte aj fukortsin alebo zelenok. Urýchľujú sušenie rán, ale ich hlavnou funkciou je signalizácia. Práve táto "bojová farba" pomáha kontrolovať výskyt nových vyrážok. Akonáhle na tele nie sú žiadne neznačené body - viete, ste na oprave! Pri zvýšení teploty u dospelého nad 38,5 stupňov je potrebné užívať antipyretické lieky na báze paracetamolu alebo ibuprofenu.

Použitie antibiotík v bežnom priebehu ovčieho kiahne je neefektívne, pretože kurací kiahň je vírusové ochorenie. Lekár ich môže vymenovať v jedinom prípade: ak sa na mieste rany objaví sekundárna infekcia a pacient je vystavený riziku sepsy.

Moderná medicína popiera skutočnosť, že prienik vlhkosti podporuje šírenie infekcie. Naopak, lekári v zboru hovoria, že je potrebné dodržiavať správnu hygienu! Pravidelná sprcha nielen pomáha odstrániť svrbenie, ale tiež čistí pokožku potu, čo prispieva k skorému hojeniu pľuzgierov.

Počas celého aktívneho obdobia ochorenia by mal pacient ležať na posteli. Plátno by sa malo meniť každý deň, byť čisté a suché. Je tiež potrebné zvýšiť množstvo tekutého opitého. Minimálne - 2 litre vody denne. Takýto objem pomôže znížiť intoxikáciu a urýchli proces obnovy.

Ovčie kiahne počas tehotenstva

Dokonca aj vo fáze plánovania je žiaduce dozvedieť sa všetko o kuracích kiahňach u dospelých. Ak je to možné, očkovanie proti ovčím kiahňam, ale počas tehotenstva je očkovanie už zakázané. Prenosná choroba počas nosenia dieťaťa môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie matky aj plodu.

Nebezpečenstvo infekcie až do 12 týždňov tehotenstva - v prvom trimestri sa položia hlavné orgány dieťaťa a vírus môže dokonca ovplyvniť bunkovú štruktúru. V prípade závažného priebehu ochorenia môže umierať gravidita, spontánne potraty, patológie vo vývoji, niekedy nezlučiteľné so životom.

Stojí za to držať sa od ovčieho kiahne a neskôr. V 20% prípadov, ovčie kiahne prenesené bezprostredne pred pôrodom spôsobuje pneumóniu u novorodenca.

V obzvlášť ťažkých situáciách sa podávajú špeciálne prípravky na záchranu života materského plodu-imunoglobulínov, v ktorých sú prítomné protilátky proti vírusu.

Liečba tehotných žien sa vykonáva hlavne v nemocnici. Silné svrbenie pomôže odstrániť pleťové vody. Ak sa vezikuly začnú vyčerpať, lekár predpíše masť s batraginom. Acyclovir je predpísaný tehotným ženám, iba ak je zápal pľúc.

Existuje však aj druhá strana medailu - ak bola v priebehu tehotenstva mierna kiahne, bola vykonaná náležitá liečba, dieťa mohlo pred narodením vytvoriť celoživotnú imunitu voči vírusu.

Komplikácie kiahní

Nie je to také hrozné kiahne ako jeho komplikácie. A u dospelých sa vyskytujú pomerne často: približne 10% ochorení neprechádza bežnou formou. Hlavná príčina komplikácií - nízka imunita a nedostatočná starostlivosť o pacienta. Riziková skupina zahŕňa aj ľudí s chronickými chorobami, tehotné ženy a dojčiace matky, fajčiarov, astmatikov.

S hojením rán a narušením integrity pľuzgierov je možná infekcia hlbokých vrstiev epitelu sekundárnou infekciou. Ak sa kvapalina vo vezikuloch mení farba, stáva sa zakalená, naplnená hnisom alebo krvou - nezabudnite informovať lekára. Ďalším indikátorom zápalu subkutánnych tkanív je opuch, bolestivé lisovanie s tlakom, zvýšenie telesnej teploty bez nových vyrážok.

Pneumónia je druhou komplikáciou komplikácií u dospelých. Možno ho určiť najčastejšie len pomocou röntgenového obrazu, pretože sa nemusí externe zobrazovať. Buďte však veľmi opatrní, ak spozorujete: silnú bolesť v oblasti hrudníka, dýchavičnosť, horúčku bez ďalšej vlny vyrážok, kašeľ, silnú slabosť. Pneumónia s ovčím kiahňam - 100% indikácia pre hospitalizáciu.

Zápal kĺbov a kostí je najčastejšou komplikáciou kiahní u starších ľudí. Osteomyelitída, osteoartritída a artritída sú pociťované v prípade, že pacient má bolesti na pohmat, opuchy kĺbov a nepohodlie pri pohybe.

Porážka mozgu je možno najnebezpečnejšou komplikáciou u kurčiat u dospelých. Ihneď zavolať sanitku, ak je pozadie preneseného ovčích kiahní ste mali ťažké kŕče, vracanie, porucha reči a koordináciu v priestore, silné bolesti hlavy, strata vedomia.

Po prechode závažnej formy ovčieho kiahne môže dôjsť k narušeniu funkčnosti očí. Poponáhľajte si očnému lekárovi, či tam bol pocit cudzieho telesa v oku, existuje silný pocit pálenia, sa stala menšia pozorovací uhol alebo blikajúce svetlé škvrny. Porážka sietnice a predčasné liečenie niekedy vedie k absolútnej slepote.

Prevencia kiahní u dospelých

Ak ste nemali ovčie kiahne pred 18 rokmi, skúste získať špeciálne očkovanie. Bude vám zaručená imunita po celý život. Očkovanie bude fungovať aj vtedy, ak sa uskutoční kontakt s chorým ovčím kiahňam, ale od okamihu infekcie uplynuli najviac tri dni.

Očkovanie je potrebné najmä pre všetkých, ktorí sú ohrození. Sú to starší ľudia, ženy plánujúce tehotenstvo, pacienti užívajúci imunomodulátory.

Na území Ruskej federácie sú registrované dva druhy očkovacích látok: Okavaks a Varilaks. Obe sú rovnako účinné. Na ich základni - oslabeného vírusu varicella zoste, ktorá nie je schopná vyvolať úplnú priebeh choroby, ale v tomto prípade je 100% zabezpečuje produkciu protilátok v tele.

Ale je tu ešte jedna - bezplatná a absolútne cenovo dostupná metóda prevencie kiahní u dospelých. To - vytvorenie silnej imunity. Úplná výživa, strava, cvičenie a pravidelné procedúry pre vodu pomôžu posilniť telo tak, aby "infekcia detstva" pre neho nebola hrozná. Ochranná bariéra jednoducho neumožňuje infikovanie do buniek.

Koľko dní trvá inkubačné obdobie a aké je riziko ovčieho kiahne u dospelých?

Varicella je vírusové ochorenie, ktoré je podmienené detskými infekciami. Dospelí sú diagnostikovaní v približne 10% prípadov a sú sprevádzaní ťažkým priebehom s vysokým rizikom komplikácií. Vírusový patogén Varicella Zoster z herpetickej rodiny je extrémne nákazlivý a pri kontakte rýchlo postihuje dospelých, ktorí nemajú ovčie kiahne, keď sú mladí.

Vlastnosti ovčieho kiahne u dospelých

Hlavná cesta zavedenia ovčieho kiahne je vo vzduchu. Vírus je veľmi prchavý a dokonca aj jediný sprostredkovaný kontakt s pacientom počas vyrážky stačí na infikovanie. Kauzálny činiteľ prepadá vonku, zahrievaním a pod vplyvom ultrafialového žiarenia. Foci infekcie sú zvyčajne lokalizované v detských inštitúciách a rýchlo pokrývajú celý tím.

V budúcnosti osoba nadobudne celoživotnú imunitu voči ovčím kiahňam, ale za určitých podmienok je možné opakované infekcie. Po usadení sa v ľudskom tele vírus pretrváva v nervových gangliách, prebúdza sa v priaznivých podmienkach so šindľami.

Dojčie kiahne u detí je tolerované pomerne ľahko, potom pre dospelých táto "dieťa" choroba prináša veľa problémov, od závažných symptómov až po závažné komplikácie. Ľudia boli vždy odporúčaní, aby mali túto chorobu v predškolskom veku, a mnohí rodičia úmyselne opustili malé deti v karanténnych skupinách.

Avšak po pripojení vírusu varicella-zoster s vývojom herpes zoster sa výrazne zmenil postoj k tejto infekcii. Ona už nie je považovaná za ľahkú chorobu, ktorá nie je užitočná. Lekári odporúčajú, ak je to možné, zabrániť infekcii bez ohľadu na vek. Jedinou skutočnou preventívnou metódou je očkovanie.

Inkubačná doba

Infikovanie ovčieho kiahne môže byť spôsobené iba chorou osobou, ktorá už má príznaky choroby. Vírus sa začne uvoľňovať do prostredia z obsahu uzlín, ako aj z fyziologických tekutín pacienta asi deň pred nástupom vyrážky.

Doba inkubácie ovčieho kiahne u dospelých trvá 1,5 až 3 týždne od času infekcie. Počas tohto obdobia sa patogén zavádza cez sliznicu horných dýchacích ciest do krvi a lymfy, z ktorej sa šíri po celom tele a rýchlo sa rozmnožuje.

Príznaky - fotka

Po rozšírení infekcie sa pacient cíti dobre, rýchlo sa unaví, nespí dobre. Pred nástupom vyrážok sa stav prudko zhoršuje, teplota skokom - počas tohto obdobia sa človek, ktorý sa chorí, stáva nebezpečným pre ostatných.

Prvé príznaky ovčieho kiahne u dospelých sa prejavujú pri výskyte špecifickej vyrážky. Vírus ovplyvňuje epiteliálne bunky na povrchu kože a slizníc, čo vedie k zápalu a opuchu. Vyrážka sa vytvára vo forme malých červených škvŕn s priehľadnou bublinkou v strede, s časom zväčšovania a otvárania papule.

Typický obraz ošípaných u dospelých

U dospelých môžu byť typické príznaky infekčnej intoxikácie - teplota, bolesti hlavy, bolesti, slabosť - sprevádzané vážnejšími príznakmi. Často sa na ochorenie prejavuje nervový systém, ktorý sa prejavuje kŕčmi, fotofóbiou, nevoľnosťou, vracaním, zhoršenou koordináciou pohybov.

Výpadky prechádzajú zmenami:

 1. 5. deň, od výskytu škvŕn na koži, vzniká klinický obraz, ktorý je charakteristický pre kurčatá.
 2. Prvky vyrážky u dospelých sa takmer vo 100% prípadov rozšírili nielen na kožu, ale aj na sliznicu dýchacích ciest, nosohltanu a pohlavných orgánov.
 3. Vyrážky sa vyskytujú vo vlnách. V priemere sa nové papuly objavujú hojne v priebehu 10 dní.
 4. V špičkovom období vyrážok môže telesná teplota dosiahnuť 39-40 stupňov.
 5. Varicella u dospelých pacientov je často komplikovaná požitím pyogenickej dutiny pyogénnej flóry. Namiesto rýchleho otvárania a vytvárania kôrky sa prvky dlho nezdravujú, stávajú sa mokré a tvoria zlé liečivé vredy. Existujú abscesy, tkanivová nekróza.
 6. Pacienti vo veku nad 20 rokov majú často atypické formy ovčieho kiahne.

Klinické druhy - foto

Priebeh ochorenia u pacientov starších ako 17 rokov je rozdelený do niekoľkých typov:

 1. Typické. Jedná sa o ľahkú formu ovčieho kiahne: horúčka nízkej kvality, bez intoxikácie, slabé vyrážky na koži bez zasiahnutia slizníc, výskyt nových prvkov nie viac ako 3 až 4 dni.
 2. Priemer. Veľké vyrážky až do 5 dní vrátane slizníc. Hypertermia až do 39 stupňov počas špičkových období, príznaky intoxikácie.
 3. Ťažký. Na tvári - výrazná intoxikácia a vysoká horúčka. Vyrážka pokrýva celé telo, hlavu, sliznice, pohlavné orgány. Vírus ovplyvňuje meningy, periférny nervový systém. Riziko purulentného zápalu kože a komplikácií vo vnútorných orgánoch je skvelé.
 4. Gangrenózne. Táto forma ochorenia je spojená s mikrobiálnou insemináciou kiahní a súvisiacej intoxikácie. Vyvíja sa na základe zníženej imunity, keď nastane infekcia vyrážky. Vyžaduje starostlivé ošetrenie pokožky antiseptickými a protizápalovými liekmi.
 5. Hemoragická. Priebeh ovčieho kiahne je spojený s krvácaním v oblasti vyrážok a má nepriaznivú prognózu. Ide o pomerne zriedkavú formu atypickej kiahní.
 6. Zovšeobecňovať. Ovčie kiahne, ktoré pokrývajú vnútorné orgány a systémy so vznikom nedostatkov ich funkcií. Táto forma ochorenia postihuje oslabené organizmy, častejšie s umelo potlačenou imunitou (chemoterapiou, použitím imunosupresív).

komplikácie

Keďže kiahne sú považované za štandardnú infekciu u dojčiat, samotní pacienti nevenujú osobitnú pozornosť liečbe. Zatiaľ čo ochorenie môže viesť k nežiaducim následkom u dospelých pacientov. Hlavným rizikom je zovšeobecnenie zápalového procesu, keď sú vnútorné orgány postihnuté vírusom. Taktiež bakteriálne patogény sa spájajú s existujúcimi patogénmi a oslabený organizmus ich nemôže neutralizovať.

Medzi najčastejšie komplikácie u dospelých:

 • herpetické erupcie v strednom a dolnom úseku dýchacieho ústrojenstva - tracheitída, pneumónia s rozvojom respiračného zlyhania;
 • herpetická stomatitída, ťažkosti s jedlom v dôsledku bolestivých vyrážok v ústach;
 • porážka orgánov - "filtre": pečeň (hepatitída), obličky (nefritída);
 • infekcia centrálneho nervového systému a periférnych nervov: encefalitída, meningitída, mozgové cysty, paréza atď.;
 • patológia muskuloskeletálneho systému: artritída, synovitída atď.;
 • problémy s kardiovaskulárnymi orgánmi: myokarditída, tromboflebitída, hemoragický syndróm;
 • zápal pohlavných orgánov u mužov (balanitída, balanopoestída) a ženy (vaginitída, vulvitida);
 • kožné defekty - jazvy, atrofické zmeny - kvôli purulentnému zápalu vyrážok, poškriabaniu spôsobenému závažným svrbením.

Aby sa zabránilo komplikáciám, je potrebné minimalizovať aktivitu vírusu, pre ktorú je včas zahájená antivírusová terapia. Aby sa zabránilo následkom z kože, je dôležité zabezpečiť dôkladnú osobnú hygienu, vylúčiť česanie a dostať sa do uzlíkov pyogenických mikroorganizmov.

Liečba kuracích kiahní u dospelých

Liečba ovčieho kiahne zahŕňa antivírusovú terapiu a symptomatické opatrenia, v ťažkých prípadoch je indikované umiestnenie infekčnej nemocnice. Aby sa zabránilo negatívnym dôsledkom, je potrebné striktne dodržiavať lekárske odporúčania, ako liečiť kiahne u dospelých:

 • Izolovať pacienta počas celého "infekčného" obdobia, pretože náchylnosť na ovčie kiahne u ľudí bez špecifickej imunity je 100%.
 • Obmedzte akékoľvek druhy zaťaženia. Vysoká teplota a výskyt neurologických symptómov nevyhnutne vyžadujú odpočinok v posteli.
 • Zvýšte spotrebu kvapaliny, v priorite - ovocie bobule.
 • Dodržujte stravu s nízkym obsahom sacharidov s normálnym obsahom bielkovín: nesladené mliečne výrobky, zeleninu, ovocie.
 • Udržujte čistú pleť. Odporúča sa každodenná sprcha s komfortnou teplotou bez lufy, naparovania a brúsenia. Mäkké utierky jemne osušte mäkkou utierkou, aby nedošlo k poškodeniu kôry.
 • Ak chcete znížiť teplotu, ak sa zvýši na 38 stupňov. Ako antipyretikum sa môže použiť paracetamol, ibuprofén. Užívanie aspirínu s ovčími kiahňami je prísne zakázané!
 • Vykonávať antivírusovú terapiu. Prípravky Acyclovir, Virolex, Panciclovir a ďalšie blokujú násobenie vírusu, zastavujú rast vyrážok, zabraňujú generalizácii infekcie a komplikáciám.
 • Vezmite antihistaminiká (Suprastin, Diazolin, Tavegil). Znižujú svrbenie s ovčím kiahňam u dospelých, pomáhajú vyschnúť prvky rýchlejšie.
 • Liečte vyrážky s antiseptikami na báze alkoholu a vody, aby ste uľahčili svrbenie a sušenie. Aplikujte roztok, gél, masť po kúpeli bodovo, 1 - 2 krát denne.
 • Keď sa papuly objavujú v ústach, na pohlavných orgánoch - opláchnite antiseptickými roztokmi (furacilín, slabý mangán, kyselina boritá).
 • Zahrňte antibiotické masti do liečby, ak vznikne bakteriálna infekcia.
 • Umiestnite pacienta do nemocnice na akýkoľvek prejav ťažkej alebo atypickej neštovice.

Koľko ovčích kiahní trvá u dospelých závisí od závažnosti ochorenia a intenzity vyrážok. V prevedeniach, svetlo z infekcie do úplného zotavenia trvá asi 2 týždne, zložitejšie - mesiac alebo viac: 21 dní - latentné obdobie pred 10 dňami - zvlnený podsypanie na 20 dní - čistenie pleti.

Vonkajšie lieky na vyrážku s ovčími kiahňami

V mnohých krajinách liečba ovčieho kiahne vylučuje použitie akéhokoľvek vonkajšieho prostriedku okrem antihistamínového gélu (Fenistil-gel), ktorý umožňuje redukovať nepríjemný pocit z vyrážok. Takéto taktiky sú však oprávnené iba pre mierne ochorenia.

Vo väčšine prípadov liečba pokožky antiseptikmi urýchľuje oživenie a lekári odporúčajú používať farbivá (zelená, farba Castellani) na kontrolu vzhľadu nových prvkov. Každá papule je samostatne namazaná bavlneným tampónom. Ak je svrbenie veľmi nepríjemné, namiesto zelených, môžete použiť 5% roztok manganistanu draselného s výskytom pustulátov - fukortsín.

Ak chcete bojovať s svrbením pomôcť ľudové prostriedky: kúpele s harmančekom, šalvia, kôra duba, rakytníka. V štádiu tvorby kôrov, zinok masť podporuje rýchle sušenie a konvergenciu vyrážky, s cieľom rýchlo očistiť pokožku.

Ovčie kiahne u tehotných žien

Ženy, ktoré netrpeli ovčím kiahňam, by mali pochopiť, že infekcia počas tehotenstva je zvlášť nebezpečná pre budúcu matku a hlavne pre plod. Počas obdobia tehotenstva ženské telo výrazne oslabuje imunitný systém, preto kurací kiahní beží v komplexnej forme, často v atypickej forme. Choroba u tehotných žien je charakterizovaná nasledujúcimi znakmi:

 • extrémna symptomatológia;
 • vysoká frekvencia atypických foriem - hemoragická, viscerálna, gangrenózna;
 • riziko zlyhania dýchania v 30% prípadov až do smrteľného výsledku;
 • väčšiu pravdepodobnosť komplikácií v neurologickom profile;
 • možnosť spontánneho potratu, smrti a malformácií plodu, predčasného pôrodu;
 • vrodená varicella zoster u dieťaťa.

Liečba ovčieho kiahne u gravidných žien sa vykonáva antivírusovými liekmi a špecifickými imunoglobulínmi. Zavedenie imunoglobulínu (Varytect) sa prejavuje nielen v terapeutických, ale aj preventívnych prípadoch - hneď ako sa dozvie o interakcii s chorými. Včasné získanie imunitnej podpory znižuje riziko úmrtí a závažných komplikácií a tiež zmierňuje závažnosť symptómov.

Špecifická imunita voči ovčím kiahňam, ktorú žena získala v detstve, nezaručuje, že vírus sa počas tehotenstva nezjaví. Príčinná látka na pozadí zníženej imunity sa aktivuje a môže sa prejaviť šindľami. Účinok tejto choroby na tehotnú ženu však nie je tak ničivý ako účinok primárnej varixov.

Prevencia infekcie ovčím kiahňam u dospelých

Prevencia ovčieho kiahne u dospelých je vylúčenie kontaktov s pacientmi. Ak je v rodine infekcia, infikovaná osoba by mala byť izolovaná v samostatnej miestnosti, mala by pravidelne vysielať a mokré čistenie, komunikovať s lekárskou maskou a umývať ruky často. Avšak vysoká náchylnosť na vírus spôsobuje, že preventívne opatrenia sú neúčinné.

Na vytvorenie stabilnej imunity voči ovčím kiahňam je k dispozícii špecifická vakcinácia. Nie je zahrnutý do národného kalendára očkovania a je umiestnený podľa uváženia alebo indi- kácie:

 • deti prvého roka života;
 • dospelých, ktorí sú vystavení riziku komplikácií;
 • osoby s stavmi imunodeficiencie.

Vakcína, vyrobená počas prvých 72 hodín po kontakte u pacienta s ovčím kiahňam, sa etablovala ako prostriedok núdzového očkovania. Formulácia Okavaks (raz), Varivax, Variliks (dvakrát v intervale 1,5 - 3 mesiace), vírus použitý, sú dobre znášané, nespôsobujú postvakcinačná komplikácie, tvoria dlhotrvajúci imunitu. Na rozdiel od protilátok vytvorených po ochorení vakcína chráni telo pred herpes zoster.

Varovacia kiahňa u dospelých - inkubačná doba, prvé príznaky a hlavné symptómy (foto)

Slepačie kiahne alebo "kuracia kiahň" sú akútne vírusové ochorenia, ktoré sa prenášajú vzdušnými kvapôčkami a majú výrazné vonkajšie prejavy. Vykonajte túto chorobu raz, spravidla v detstve, však mnohí prejdú tento osud.

Napriek tomu, že sa táto skutočnosť zdá byť príjemná, je pravdepodobnejšie, že ovčie kiahne sa stane rovnako. Malo by sa povedať, že v dospelosti je táto choroba tiež ťažšie znášať a spôsobuje väčšie nepríjemnosti ako z dôvodu výskytu, tak aj preto, že je potrebné chorý doma, pretože choroba je nákazlivá.

Všetky tieto faktory po určitú dobu vyradia dospelého z bežného pracovného rytmu, čo je nepochybne veľmi nepríjemné.

Ako sa mám nakaziť?

Príčinou výskytu ovčieho kiahne je infekcia vírusom Varicella Zoster (HSV-3 alebo vírusom herpes simplex typu 3). V inkubačnom období, ktoré trvá dva týždne, nemožno pozorovať príznaky ovčieho kiahne u dospelých.

Lekári poznamenali, že čím starší pacient, tým viac času prechádza pred prejavom prejavov patologických príznakov. Napríklad telesná teplota infikovanej osoby sa môže zvýšiť po 3 týždňoch od kontaktu s nosičom vírusu.

Ako sa prenáša vírus ovčieho kiahne Varicella Zoster? Lekári rozlišujú tri spôsoby prenosu:

 1. Vzduchová kvapka (cez sliny, počas kýchania).
 2. Hmatové (blízka komunikácia, bozkávanie).
 3. Blízky kontakt s osobou trpiacou herpes zoster.

V zdravom organizme preniká patogén cez epiteliálne tkanivá dýchacieho traktu a potom sa presúva do regionálnych lymfatických uzlín. Vírus vstupuje do krvného obehu spolu s lymfou a spôsobuje syndróm intoxikácie. Vonkajšie sa táto choroba prejavuje na koži a slizniciach vo forme bublinových vyrážok.

Opakovaná infekcia ovčími kiahňami je možná po HIV po transplantácii a chemoterapii. Stav imunitného systému u takýchto pacientov je neuspokojivý, takže dochádza k relapsom mnohých ochorení.

Doba inkubácie ovčieho kiahne u dospelých

Toto obdobie sa vyznačuje absenciou akýchkoľvek symptómov a trvá od okamihu infekcie až po objav prvých príznakov intoxikácie.

Klasický vývoj klinického obrazu naznačuje, že inkubačná doba trvá približne 2 týždne, ale čím je staršia osoba, tým viac času prechádza od infekcie k prvým príznakom. Dospelá osoba sa považuje za normálnu, ak sa teplota zvýši tri týždne po kontakte s infikovanou osobou.

Príznaky a skoré príznaky

Podľa štatistík u dospelých po 18 rokoch je závažnosť priebehu ochorenia a frekvencia komplikácií po transplantácii kuracích kiahní rovnaká, ako u 20-ročnej osoby vo veku 50 rokov. Avšak u staršej populácie je v dôsledku možných porúch imunity a existujúcich chronických ochorení zaznamenaných viac prípadov komplikácií tejto choroby.

Aké sú príznaky a prvé príznaky ovčieho kiahne u dospelých? Začína kuracie kiahne (pozri fotografiu) ako chrípka, chrípka, s všeobecnou intoxikáciou:

 1. Bolesť svalov, kĺbov
 2. Mierne zvýšenie teploty na nízku úroveň stupňa 37,3-37,5C
 3. Všeobecná slabosť
 4. bolesti hlavy

Akonáhle sú na tvári a tvári ružové škvrny - začína obdobie vyrážok:

 1. Zvyšujú sa príznaky intoxikácie organizmu, vysoká teplota je až 40 ° C, zimnica, slabosť a iné.
 2. Bohatá vyrážka po celom tele vytvára silné svrbenie, dokonca aj na slizniciach horných dýchacích ciest a v ústach sa vytvárajú enantémy. U ľudí po 20 rokoch sa objavujú vyrážky na pohlavných orgánoch, ktoré sprevádzajú silné bolesti počas močenia. Od začiatku je škvrna, potom injekčná liekovka s tekutinou a zubatý stred. Ak je kôra spálená alkoholovým farbivom alebo zbavená, bude to lem. Vezikuly sa potom roztrhajú, uvoľňujú tekutinu a ďalej tvoria vyschnutú kôru, ktorá pri pravidelnom spracovaní nezanecháva stopy. Pri prenikaní do rany sekundárnej infekcie je priebeh ochorenia komplikovaný, dochádza k zvlhčeniu pustúl, ktoré po uzdravení ponechávajú jazvy na tele.
 3. Pacient je zväčšený lymfatickými uzlinami - hovädzí, inguinálny, submaxilárny a axilárny, bolestivý pri palpácii.
 4. Vlnitý tok vyrážok, ktorý trvá asi 10 dní.
 5. Ak má pacient veľmi slabý imunitný systém, vyrážka môže vyvolať rozvoj fasciitídy, abscesov a dokonca aj sepsy.

Niekedy u dospelých začína ovčie kiahne s príznakmi edému mozgu, poruchami nervového systému, ako aj s primárnou vetrom pľúcami alebo encefalitídou, s nasledujúcimi príznakmi:

 1. Nevoľnosť, zvracanie
 2. Podráždenie ostrých zvukov a jasného svetla - fonetická, fotofóbia
 3. Porušená koordinácia pohybu, kŕče, všeobecná svalová slabosť.

Formy a štádia choroby

Choroba sa vyskytuje ako so zjavnými príznakmi, tak aj bez. Dermatológovia rozlišujú niektoré charakteristické formy kiahní:

Latentná alebo atypická forma má niekoľko odrôd. Všetky sú nebezpečné vážne komplikácie:

Ako vyzerá kuracia kiahňa, foto

Prvé dni ovčieho kiahne u dospelých sa nelíšia od chrípky. Tretí deň sa u pacientov objaví charakteristická vyrážka. Má niekoľko znakov, ktoré ju odlišujú od iných chorôb:

Ovčie kiahne počas tehotenstva

Ak žena v čase vedomého plánovania tehotenstva nie je imúnna voči pôvodcovi ovčieho kiahne, odporúča sa, aby podstúpila príslušné očkovanie. Infekcia počas tehotenstva je nebezpečná pre plod až do približne 20 týždňov. V tomto čase vírus spôsobuje vnútromaternicovú smrť plodu, ktorá vedie k potratu alebo mŕtvemu dieťaťu. Je tiež možné vyvinúť ťažké zlozvyky, ktoré zahŕňajú postihnutie narodeného dieťaťa.

Neskôr sa účinok vírusu na telo matky aj plodu oslabuje a dosahuje druhý vrchol bezprostredne pred pôrodom. Infekcia s ovčími kiahňami v neskorých štádiách je plná vývoja pneumónie, čo môže viesť aj k smrti dieťaťa. V takýchto prípadoch sa uskutočňuje špeciálna liečba imunoglobulínmi a špecifickými protilátkami.

Nedostatok imunity voči kiahňam ako celku nie je indikátorom potratov.

Ako liečiť ovčie kiahne u dospelých?

Komplexná liečba kuracích kiahní u dospelých zahŕňa antivírusovú terapiu a symptomatické opatrenia, v zložitých prípadoch je indikované umiestnenie v infekčnej nemocnici. Aby ste predišli negatívnym dôsledkom, je potrebné dôsledne dodržiavať lekárske odporúčania, ako liečiť kuracie kiahne u dospelých doma:

 1. Obmedzte akékoľvek druhy zaťaženia. Vysoká teplota a výskyt neurologických symptómov nevyhnutne vyžadujú odpočinok v posteli.
 2. Izolovať pacienta počas celého "infekčného" obdobia, pretože náchylnosť na ovčie kiahne u ľudí bez špecifickej imunity je 100%.
 3. Dodržujte stravu s nízkym obsahom sacharidov s normálnym obsahom bielkovín: nesladené mliečne výrobky, zeleninu, ovocie.
 4. Udržujte čistú pleť. Odporúča sa každodenná sprcha s komfortnou teplotou bez lufy, naparovania a brúsenia. Mäkké utierky jemne osušte mäkkou utierkou, aby nedošlo k poškodeniu kôry.
 5. Zvýšte spotrebu kvapaliny, v priorite - ovocie bobule.
 6. Vykonávať antivírusovú terapiu. Prípravky Acyclovir, Virolex, Panciclovir a ďalšie blokujú násobenie vírusu, zastavujú rast vyrážok, zabraňujú generalizácii infekcie a komplikáciám.
 7. Ak chcete znížiť teplotu, ak sa zvýši na 38 stupňov. Ako antipyretikum sa môže použiť paracetamol, ibuprofén. Užívanie aspirínu s ovčími kiahňami je prísne zakázané!
 8. Liečte vyrážky s antiseptikami na báze alkoholu a vody, aby ste uľahčili svrbenie a sušenie. Aplikujte roztok, gél, masť po kúpeli bodovo, 1 - 2 krát denne.
 9. Vezmite antihistaminiká (Suprastin, Diazolin, Tavegil). Znižujú svrbenie s ovčím kiahňam u dospelých, pomáhajú vyschnúť prvky rýchlejšie.
 10. Zahrňte antibiotické masti do liečby, ak vznikne bakteriálna infekcia.
 11. Keď sa papuly objavujú v ústach, na pohlavných orgánoch - opláchnite antiseptickými roztokmi (furacilín, slabý mangán, kyselina boritá).
 12. Umiestnite osobu do nemocnice na akékoľvek prejavy ťažkej alebo atypickej neštovice.

Koľko ovčích kiahní trvá u dospelých závisí od závažnosti ochorenia a intenzity vyrážok. V prevedeniach, svetlo z infekcie do úplného zotavenia trvá asi 2 týždne, zložitejšie - mesiac alebo viac: 21 dní - latentné obdobie pred 10 dňami - zvlnený podsypanie na 20 dní - čistenie pleti.

Ako rozmazané vyrážky okrem zeleniek?

Pri vonkajšom ošetrovaní vyrážok používajte:

 • Fukortsin.
 • Furatsilin.
 • Boritá kyselina.
 • Psili balzam.
 • Lotion Calamine.
 • Brilantné zelene.
 • Masť Acyclovir.
 • Gél Fenistil.
 • Linia syntetomycínu.

Ľudové opravné prostriedky

Liečba ľudovými prostriedkami nie je oficiálne uznaná ako liek, ale má právo na existenciu.

 1. Imunita sa dá udržiavať s pomocou tinktúry z kvetov harmančeka, nechtíka, bazalka listy s melisou. Na ten istý účel môžete použiť zmes citrónovej šťavy a medu, ktorá sa má užívať trikrát denne na 1 lyžičku.
 2. Pre zníženie bolesti, svrbenie na koži za použitia roztoku uhličitanu sodného (1 šálku teplej vody po dobu 1 hodiny. L. Soda), ktorý stretávacieho postihnutých oblastí.
 3. Odstráňte prejavy ovčích kiahní s harmančekom alebo nechtíkom, celandínom.
 4. Pri zvýšenej teplote a pri bolestiach hlavy pomáha veľa nápoj z vápenca, čaj z rakytníka, infúzie kyčelín a brusnicovej šťavy.
 5. Doma môžete pripraviť nakrájané listy petržlenu a piť 1 až 4 poháre niekoľkokrát denne.
 6. Tí, ktorí netolerujú akútne obdobie intoxikácie, môžu skúsiť čerstvú šťavu zo zeleru.
 7. Dokonale zmizne svrbenie pokožky a bolesť pod vplyvom čajovníka oleja, aplikovaný priamo na prvky vyrážky.
 8. Čučoriedky majú vynikajúci antivírusový účinok v akejkoľvek forme.

Metódy ľudí nenahradia kvalifikovanú lekársku starostlivosť a neprijmú predpísané lieky.

prevencia

Zvyčajne sa ľudia z kiahní ochorejú v ranom detstve, pretože patogén sa veľmi ľahko prenáša z človeka na človeka. Avšak, niektorí ľudia dosiahnu dospelosť a nemajú imunitu voči vírusu Varicella Zoster.

Aby sa nepoškodilo, odporúča sa podstúpiť špeciálne očkovanie, po ktorom sa vyvinie celoživotná imunita, ako keby mal pacientom ovčie kiahne. Môžete sa vyliečiť aj vtedy, ak bol kontakt s pacientom a neprešla viac ako 72 hodín od jeho času.

Očkovanie dospelých z kiahní

Očkovanie z ovčích kiahní nie je zahrnuté v pláne povinných očkovaní a používa sa iba na žiadosť osoby. Očkovanie proti ovčím kiahňam u kategórie dospelých osôb môžu byť aplikované v akomkoľvek období, a to najmä v prípade, že osoba nie je doteraz vydržal túto patológiu aktívnej klinickej forme. Vo väčšine prípadov, očkovanie proti ovčím kiahňam zainteresované osoby, ktorých práca súvisí s každodennom kontakte s deťmi, ako medzi skupinami kiahňami organizovaný detského je celkom bežné infekčné choroby.

V súčasnosti sa vakcíny Okavax a Varilrix používajú na vakcináciu proti ovčím kiahňam u dospelých s rovnakou účinnosťou.

 1. Očkovanie pomocou vakcíny Varilrix vo väčšine prípadov sa používa ako preventívne preventívne opatrenie a jeho účinnosť závisí od času použitia. Takže v situácii, keď po kontakte zdravého človeka s infikovaným ovčím kiahňam prešiel pacient viac ako 72 hodín očkovania, je považovaný za iracionálny. Očkovanie proti ovčím kiahňam vakcínou Varilrix by sa malo vykonávať dvakrát s periodicitou troch mesiacov. Medzi kontraindikáciami pre použitie vakcíny Varilrix je potrebné poznamenať prítomnosť pacientov s príznakmi imunodeficiencie, akoukoľvek akútnou infekčnou patológiou.
 2. Okavax vakcína je živá vakcína proti opaľovaniu a je povolená na použitie u detí i dospelých. Očkovanie pomocou Okavaxu je subkutánna injekcia jednej dávky lieku v projekcii vonkajšieho povrchu ramena. Vo väčšine situácií, vakcína proti ovčím kiahňam u dospelých dochádza bez komplikácií, však, v niektorých situáciách, pacient môže vyskytnúť krátkodobé lokálna reakcia vo forme malého opuch, začervenanie alebo v priame vstrekovanie tesnenia projekcie. Absolútna kontraindikáciou pre očkovanie proti ovčím kiahňam živou vakcínou je akákoľvek trimestri tehotenstva a pri závažných somatických ochorení sprevádzaných imunity.

V situácii, keď sa vakcína rutinne podáva proti žene v reprodukčnom veku, má sa podať najneskôr tri mesiace pred navrhovaným tehotenstvom. Aktívna syntéza špecifických protilátok proti vírusu ovčích kiahní u dospelých, ktorá je pozorovaná po očkovaní živou vakcínou môže byť sprevádzaná výskytom nízkou intenzitou vyrážky A na koži, patologické prvky, ktoré sú podobné tým z ovčích kiahní. Táto podmienka považujú infekční ochorenia za reaktívne a nevyžadujú lekársku korekciu. Účinnosť vakcinácie proti kiahňam má obmedzené trvanie tridsať rokov.

Čo robiť, ak existujú jazvy po ovčie kiahne?

Existujú rôzne riešenia tohto problému:

 1. Masti a gély na liečbu jaziev. 2-3 krát denne jemne do jizvy vytrepte malé množstvo gélu. Na starých jazvičkách nanášajte gél pod bandáž na noc. Kurz liečby môže trvať od 1 mesiaca do roka. Na liečbu sa používajú: Kontraktubeks; Aldara; Dermatiks; Kelofibraza; Skarguard.
 2. Chemický peeling s fenolom. Pod vplyvom agresívnych chemikálií sa odstraňuje horná vrstva epidermy a dermis. Po obnovení epidermis (trvá až 2 týždne) sa pokožka stáva hladkou.
 3. Pod kožou kolagénu. Látka vyplní kožnú poruchu a stimuluje tvorbu spojivových vlákien.
 4. Mikrodermabrázia - mechanické vyliečenie pokožky časticami pevnej látky (diamantom). V dôsledku toho je mikrotrauma aktivovaná produkcia kolagénu. Procedúra vám umožňuje vyrovnať úľavu kože a znížiť viditeľnosť jaziev.
 5. Laserová povrchová úprava pokožky. Sústredený laserový lúč preniká do povrchových vrstiev dermis a zahrieva ich a odparuje vodu. Po regenerácii kožných buniek sa povrch vyrovnáva. Upozornenie: Liečba oxidom uhličitým laserom môže spôsobiť výskyt hypertrofickej keloidnej jazvy, ktorá sa zvrtne nad pokožku. Preto sa používa laser erbium alebo oxid uhličitý.

Pred použitím konzultujte s odborníkom.