Hlavná

Dermatitída

Druhy kožných húb a metódy liečby

Huby kože - ochorenie spôsobené infekciou organizmu patogénnymi mikroorganizmami hubovej povahy, parazitujúce hlavne na koži a slizniciach. Vydanie plesňovej infekcie na pokožke poskytuje človeku s dostatočnými ťažkosťami, z ktorých hlavnými sú nepríjemný vzhľad pokožky a nepríjemné pocity na postihnutom mieste. Hlavné otázky v tomto prípade sú: ako rozpoznať hubu kože a ako liečiť hubu na koži?

dôkaz

Je veľmi dôležité rozpoznať kožnú hubu v čase, pretože liečba ochorenia v počiatočnom štádiu je oveľa rýchlejšia. Tak ako sa na koži človeka pozerá huba?

Externé prejavy hubovej infekcie

Často hubové kožné ochorenia majú vzhľad oddelených pigmentových zón alebo jasne červených oblastí pravidelného geometrického tvaru. V tomto prípade postihnuté oblasti mierne stúpajú nad hladinu zostávajúcej kože, niekedy dochádza k odlupovaniu a tuberóznosti postihnutej kože. V prípade malých tráv sa môže zvýšiť množstvo pokožky postihnutej hubou a byť pokryté vriedkami.

Keď je koža postihnutá v blízkosti nohy, pozoruje sa značný odlupovanie, koža sa stáva tenšou, objavujú sa erózie, ktoré sa ťažko liečia.

Huba, lokalizovaná vo vlasoch, je charakterizovaná nadmernou suchosťou a škálovaním pokožky hlavy, vlasy majú matný, nezdravý vzhľad. Na povrchu kože môžu byť malé vyvýšenia, ktoré majú ružový nádych, prejavujúce príznaky lokálnej alopécie. Tiež sa pokožka môže pokryť belavým alebo nažltnutým povlakom, ktorého odstránenie vedie k porušeniu integrity pokožky.

Odrody huby kože

Existuje veľké množstvo plesňových ochorení, ktorých druhová diverzita závisí od typu patogénu, ktorý ich vyvolal. Zvážte najbežnejšie typy mykóz.

Rubromikoz

Prítomnosť takéhoto množstva plesňových ochorení, ako je napríklad rubromykóza, je často spôsobená infekciou osoby s červeným trichofytonom. Keď je infikovaný tento typ huby, postihne sa koža nohy, medzipriestálne časti dolných a horných končatín a nechty. Niekedy infekcia ovplyvňuje kmeň a oblasť veľkých záhybov, vo viac zriedkavých prípadoch kožu okolo tváre a hlavy.

Ochorenie sa prejavuje v dvoch formách:

 • vzhľad červenkastých, šupinatých škvŕn veľkej veľkosti, ktorých povrch je pokrytý papuly a vezikulami;
 • vývoj na pozadí predchádzajúcich, folikulov a uzlín.

microsporia

Huba na koži tela s touto chorobou je spôsobená hubami rodu microsporium. Vo väčšine prípadov tento druh huby ovplyvňuje vlasy manžety typu, zriedka - bez chĺpkovitého priestoru.

Príznaky ochorenia sa prejavujú vo forme kruhovej ohniskovej lézie. V centre vzdelávania sa nachádza zvýšená zapálená oblasť, bodkovaná malými pľuzgiermi a váhy. Ovplyvnený povrch je charakterizovaný odlupovaním. Často je očné vzdelávanie individuálne, v zriedkavých prípadoch - množné, náchylné na fúziu.

trihofitia

Zdroj choroby je hubová infekcia rodu Trichophyton. Otvorené časti tela sú ovplyvnené v zanedbanom tvare - hýžde a kolená. Toto ochorenie je veľmi nákazlivé, pretože sa prenáša aj cez povrch odevov.

Zistite, že infekcia môže byť veľmi zaťažená zaobleným poškodením alomu. Pri vyšetrení môžete identifikovať malé uzliny, šupinaté miesta, zapálené okraje vzdelania. Závažný stupeň ochorenia je charakterizovaný prítomnosťou hnisania v oblasti lézie.

Peregrine lichen

Porážka kože na tele s týmto druhom huby je veľmi častá u mladých ľudí. Ochorenie zahŕňa najvyššie vrstvy kože a oblasť vlasového folikulu. Huby ovplyvňujú pokožku na chrbte, ramenách, bruchu, na hrudníku a iných oblastiach kože, vo veľmi zriedkavých prípadoch sa choroba vyskytuje na povrchu hlavy, rúk, nôh, v oblasti penisu a pyskov.

Existuje lišajník tohto druhu ako ružové škvrny, pokryté miernym ekdýzou. Takéto škvrny môžu rásť a vzájomne sa zlúčiť, ich farba sa stáva viac nasýtená časom.

Seboroická dermatitída

Choroba môže byť prenášaná z ľudí. Jeho zdrojom je prítomnosť lipofilných húb. Infekcie pokožky pokryté vlasovou pokrývkou alebo pokožkou tela sú vystavené infekcii. Epicentrum choroby sú miesta na okraji vlasov, obočie, mihalnice, fúzy a vousy. Ohniskové prejavy sa zaznamenávajú aj v oblasti nasolabiálnych záhybov, ušných dier, za ušami, veľmi zriedka - na hrudi, záhyby, konečníka a intímne oblasti.

Ochorenie je zápalový, niekedy šupinatý fenomén na koži v oblasti rastu vlasov hlavy. V niektorých prípadoch sa vyskytujú hemoragické krusty. Existuje silný svrbenie. V dôsledku česania sa postihnuté oblasti nakazia a vzniká absces.

kandidóza

Súbežné ochorenie je spôsobené kvasinkovými hubami patriacimi do rodu Candida, ktorí sú stálymi spoločníkmi každej osoby. Mnohí ľudia môžu žiť celý život bez toho, aby sa podozrenie o ich prítomnosti v tele. Existujú príznaky ochorenia, najmä v oblasti telesných záhybov, ďalej sa rozširujú ďalšie časti tela. Vo výnimočných situáciách sú ovplyvnené dlane a chodidlá.

Ochorenie je charakterizované červenkastým nádychom s mnohými malými vezikulami. S rozvojom kandidózy sa farba tvarov stáva nasýtenejšou, dochádza k erózii a na okrajoch sú rozpoznateľné oblasti oddelenia zkorodovanej časti dermy.

Symptomatická huba

Primárne príznaky huby začínajú byť pocítiť človek od prvých dní infekcie.

Známky plesňovej choroby kože

Po prvé, na tele sú škvrny. Vo väčšine prípadov je huba na tele tiež sprevádzaná silným svrbením a odlupovaním kože, ale stane sa, že počiatočné fázy ochorenia sú asymptomatické. V neskorších štádiách mykózy sa môžu objaviť iné príznaky huby. Medzi tieto príznaky patrí: trhliny, vredy, ktoré spôsobujú bolesť, vyrážku a niekedy aj podvod.

Na základe rôznych mykotických patogénov existujú ďalšie prejavy hubovej infekcie:

 • vzhľad odlupujúcich sa bublín na tele;
 • odmietnutie chorých častí pokožky;
 • bolesti a rany rázoky, ktoré vznikli namiesto prasknutia bublín;
 • blednutie postihnutých oblastí kože, tvorba žltkastých škvŕn;
 • výskyt nepríjemného zápachu v oblastiach napadnutých hubou.

Niekedy môže mykóza spôsobiť intoxikáciu tela, vyvolávať výskyt horúčky, imunitné poruchy, bežnú chladu, všeobecnú slabosť. Okrem týchto prejavov huba negatívne ovplyvňuje stav nechtových platní, ktoré nadobúdajú žltohnedý nádych, sa stávajú voľnými a rozdrvenými.

Cesty prenosu hubových infekcií

Ako sa prenáša huba? Často sa môžu prenášať hubové infekcie u chorých ľudí, menej často prostredníctvom nosičov plesňových infekcií. Nosičmi môžu byť aj domáce zvieratá, hlodavce a dokonca aj rastliny. Infekcia sa vyskytuje v dôsledku porušenia hygienických pravidiel v dôsledku použitia cudzích tenisiek, bice, podnožiek. Môžete sa nakaziť na pláži, v bazéne, v saune, vo verejnej sprche a na iných miestach.

Liečba infekcie mykózy na tele

Je veľmi dôležité začať liečbu huby na koži tela v čase. Ako liečiť kožnú hubu? Aké sú hlavné spôsoby liečenia tejto choroby?

Začnite liečbu mykózy ktorejkoľvek časti tela definíciou druhu patriaceho k hubovej infekcii, pretože hlavné príznaky a metódy liečenia kožných húb priamo závisia od typu patogénu. S cieľom stanoviť správnu diagnózu a iniciovať primeranú liečbu sa odporúča navštíviť dermatológa, ktorý vykoná vyšetrenie šrotu z miesta lézie.

Ak chcete úplne odstrániť hubu na tele, liečba mykózy by mala zahŕňať aj ľudové lieky na kožnú hubu a lekársku liečbu. Medzi hlavné liečivé antifungálne metódy patrí použitie liekov zastavujúcich rast hubových infekcií a prostriedky, ktoré ich môžu zabiť.

Môžete liečiť kožnú hubu pomocou:

 • všeobecnej a lokálnej terapii samotnej huby.
 • liečba súbežných ochorení tela.
 • antifungálne spracovanie vecí a individuálne hygienické predmety, aby sa zabránilo opakovanej infekcii.

Lokálne terapie zahŕňa veľké arzenál masť, krém prípravky, kozmetické vody, spreje, kvapky, prášky, šampóny, ktoré sa ľahko aplikovať na kožu.

Cure huba v koži, v prípade opuchu, poruchy integrity kože, smútočné prejavy sekundárnej infekcie môže pomocou antifungálne činidlá na báze kortikosteroidov a antibakteriálne látky, široký sortiment akcie. K takýmto prípravkom nesú Triderm, Mikozolonum, Lotriderm, Lamizil.

Počas rozpadu zápalových prejavov bude rozumné používať lieky, ktoré zabíjajú plesňovú infekciu alebo spomaľujú jej rast. Medzi tieto lieky patria: flukonazol, ketokonazol, mikonazol, ekonazol, bifonazol, Izokanazol, klotrimazol, metronidazol, naftifíniumchlorid a terbinafín undecinyl, Tsinkundan, Oktitsil, Dekamin, Anmarin a ďalšie.

Systémová liečba zahŕňa použitie tabliet a injekčných foriem. Liečivá z dvoch skupín sa používajú: azoly vo forme intrakonazolu, flukonazolu, ketokornazolu a allylaminamínov vo forme terbinafínu, naftyfínu.

Na zvýšenie účinnosti terapie sa používajú patogenézy. Pri liečbe húb, ktoré sa vykonávajú na úpravu imunitného systému, predchádzajte alergickým prejavom, doplňte nedostatky v prvkoch, ako je síra a vitamín A.

Na úplné vyliečenie huby trvá v priemere od týždňa do niekoľkých mesiacov. Závisí to od typu infekcie hubami, od miesta lokalizácie a od závažnosti ochorenia.

Recepty tradičnej medicíny

Ak chcete zbaviť plesňovej infekcie, je to možné aj pomocou ľudových prostriedkov. Ako vyliečiť plesňovú léziu tela pomocou tradičnej medicíny?

Liečba ľudovými prostriedkami zabezpečuje použitie improvizovaných materiálov v boji proti hubám: sóda, káva, soľ a ďalšie.

Roztok sodnej soli

Na prípravu roztoku je potrebné rozpustiť lyžičku sodíka a soli vo vode pri izbovej teplote. Vo výslednej kvapaline ponorte nohy a postavte sa na štvrťhodinu. Po uplynutí času urobte nočný kúpeľ chladnej vody a vysušte ju. Tento liek je účinný proti hubovým infekciám v nohách.

Kávový nápoj

Ak chcete urobiť nápoj, káva sa varí, ochladí a spustí sa tam do postihnutých oblastí tela. Tento nápoj je dobrým pomocníkom pri hubení kože rúk a nôh.

Cibuľa a citrónová šťava

Z buničiny z cibule alebo citróna stlačte šťavu, ktorá potom trie problémové oblasti. Tento liek dokonale pomáha s kvasinkami húb.

Kompresie zo soli a listov mäty

Rozdrvené listy mäty sú kombinované so soľou. Výsledná zmes sa aplikuje na interdigitálnu oblasť a nechá sa ju stáť hodinu. Je to najefektívnejšie proti hubám na prstoch alebo prstoch.

Príprava masti z chmeľu, lopúch a nechtíkov

Na prípravu mastí, 30 g výstupky chmeľu, lopúcha korene 30 g, 10 g nechtíka kvetinových klastrov, aby vývar a spája sa vazelínou v pomere 1: 2. Táto kompozícia je uložená na postihnuté oblasti. Tento liek pomáha pri hubovej infekcii na rukách, pokožke tváre a hlave.

Krupica pohánky

Aby sa získal antifungálny prostriedok, pohárik pohánky sa naleje do hrnca s tromi pohármi vody a varí sa 10 minút. Ďalej sa kvapalina ochladí. Namočený v odvar z kusu oblasti pacientov z vaty. Tento liek funguje dobre proti hubám na hlave a tvári.

Dubová kôra

Pri príprave odvaru z dubovej kôry sa 5 lyžíc rozdrvenej suroviny kombinuje s litrom vody, varí sa 10 minút a trochu sa ochladí. V prijatej kvapaline stúpajú miesta postihnuté hubou až do úplného ochladenia, sušenia. Tento liek pomáha proti hubovým ochoreniam ktorejkoľvek časti tela.

Bez ohľadu na to, čo pacient používa, hlavnou vecou je jeho aplikácia až do úplného vymiznutia všetkých symptómov ochorenia, aby sa zabránilo opätovnej infekcii kože.

Huba pleti tváre, trupu a končatín

Koža (mykóza kože) je známa ľudstvu od staroveku. Dnes je prevalencia mykotických ochorení na prvom mieste vo všetkých krajinách sveta medzi infekčnými chorobami. To je spôsobené predovšetkým výrazným znížením ľudskej imunity. Navyše väčšina ľudí je zle informovaná o tom, čo je zdrojom infekcie, o tom, ako sa choroba šíri a o opatreniach na jej prevenciu. Z tohto dôvodu sú často lekárom pacienti liečení zanedbávanými formami hubových lézií.

Huby ovplyvňujú pokožku, nechty, sliznice a vnútorné orgány. Huba pleti je spôsobená množstvom patogénov, z ktorých hlavné sú:

 • Huby rodu Microsporum, Trichophyton a Epidermophyton. Tvoria skupinu dermatomykózy. Najbežnejšia skupina húb, ktorá postihuje kožu, vlasy a nechty.
 • Huby rodu Candida. Ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice vonkajších aj vnútorných orgánov a spôsobuje lokálnu a systémovú kandidózu.
 • Huby rodu Malassezia furfur. Najväčšie vrstvy pokožky a vlasových folikulov sú ovplyvnené. Choroby predstavujú skupinu keratomykózy.
 • Plodové huby z rodu Mucor, Thamnidium, Rhizopus, Sclerotina, Penicillium, Aspergillus, Cladosporium, Alternaria. Napodobňujte pokožku a nechty.

Dermatomykóza (dermatofytóza). Huby rodu Microsporum, Trichophyton a Epidermophyton spôsobujú najčastejšie hubové choroby. Hubové dermatofyty majú schopnosť absorbovať keratín. Neustále obývajú pokožku a vlasy zvierat a ľudí. Niektoré huby žijú v pôde.

Obr. 1. Huba trichophyton rubrum. Zobrazenie pod mikroskopom.

Obr. 2. Huba z epidermophyton floccosum. Zobrazenie pod mikroskopom.

Keratomikozy. Kvasinky podobné Malassezia furfur ovplyvňujú najvyššie vrstvy kože a vlasové folikuly. Príčinou takých ochorení, ako je viacfarebná (pityriáza) lichen a seboroická dermatitída. Patogény neustále obývajú pokožku človeka.

Obr. 3. Huba malassezia furfur (kolónie na živnom médiu).

Kandidóza. Kandidomykóza je spôsobená hubami rodu Candida. Stoja za dermatofytmi podľa frekvencie lézie. Okrem kože a nechtov sú postihnuté aj sliznice vonkajších a vnútorných orgánov. Sú schopné spôsobiť systémové mykózy.

Obr. 4. Huba Sandida (kolónie na živnom médiu).

Pliesňové formy. Plesňové huby nedermatofytov častejšie spôsobujú hubové infekcie u ľudí v krajinách s tropickým podnebím. Niektoré typy foriem sú schopné poškodiť nechty a pokožku.

Obr. 5. Kolónie plesní.

rubrofitii

Príčinou rubromykózy (rubrofitia) je huba červený trichophyton (Trichophyton rubrum). Huba dostala svoj názov na svoju zvláštnosť tvorby červeného pigmentu pri pestovaní na živnom médiu Saburo. Rozsiahle rozšírenie húb v prostredí je príčinou častých ľudských mykóz.

Keď je to rubrofytické, postihuje sa koža chodidiel, medzipriestorové priestory na ramenách, nohách a nechtoch. Mierne menej postihnutá koža trupu a veľké záhyby. Často menej často huba ovplyvňuje pokožku tváre a hlavy. Choroba a jeho osobné veci sú zdrojom infekcie na verejných miestach - bazénoch a kúpeľoch. Choroba sa prenáša na všetkých členov svojej rodiny. Znížená imunita a nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny prispievajú k rozvoju choroby.

Kožné prejavy rubrofytického

Ochorenie sa prejavuje vo forme erythematóm-šupinatá a folikulárne-nodulárna forma.

Erythematózna forma

Erythematózna forma je charakterizovaná objavením sa veľkých škvŕn, na ktorých povrchu sa určujú papuly a vezikuly. Roztiahnuté kapiláry dávajú nákaze porážky načervenalý vzhľad, na povrchu ktorého sa odlupuje. Miesto poškodenia je časom pokryté krustami. Lezie je obklopená nespojitým valcom, na povrchu ktorého sú viditeľné papuly a vezikuly.

Formulár folikulárnej uzliny

Formulár folikulárnej uzliny typu "rubrofitia" je pokračovaním vývoja predchádzajúcej formy v dôsledku nedostatku vhodnej liečby.

Obr. 6. Na fotografii rubrofytickej (erytematóznej formy).

Obr. 7. Rubrofytická koža tváre (huba trichophyton rubrum).

Obr. 8. Na fotografii prsnej kožnej rubrofyty (trichophyton rubrum fungus).

Obr. 9. Na fotografii, rubrophytia (bežná forma). Huba trichophyton rubrum.

microsporia

Príčinou tohto ochorenia sú huby rodu Microsporum. Zdrojom infekcie je mačka s trichofytózou, menej často sa prenáša zo psov. Veľmi zriedkavo sa choroba prenáša od chorého. Huby sú vo vonkajšom prostredí veľmi stabilné. Žijú na kožných šupinách a vlasoch až do 10 rokov. Deti sú častejšie choré, pretože často prichádzajú do kontaktu s chorými bezdomovcami. V 90% húb postihujú vlasy psov. Výrazne menej mikroskóriu postihuje otvorené oblasti pokožky.

Dermálne prejavy v mikroskope

Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou ohniska so zaobleným tvarom. Na svojom okraji je fixovaný zápalový vankúšik s bublinami a kôrkami, ktorý sa tiahne nad povrchom pokožky. Na povrchu postihnutej oblasti sa pozoruje šupina. Častejšie je ohnisko jedno. Menej často sa vyskytuje viac ohniskov s priemerom nepresahujúcim 2 cm. Ohniská sa môžu zlúčiť.

Obr. 10. Vo foto mikroskopii (zaostrenie na lézie).

Obr. 11. Na mikrosporovej fotografii tváre.

Obr. 12. Na fotografii mikrosporie tváre a krku. Viacnásobné lézie.

Obr. 13. Na mikrosporu fotografiu o koži pilarovej časti hlavy.

Obr. 14. Na mikrosporovej fotografii kože ruky.

Obr. 15. Na fotografii mikroskopie pokožky trupu (huba rodu microsporum).

Obr. 16. Na fotografii mikrosporie tváre a viečka.

Obr. 17. Na fotografii microsporia kože tváre. Viacnásobné lézie.

Obr. 18. Na fotografii mikrospórií dolnej časti očných viečok ľavého oka (huba rodu microsporum).

Obr. 19. Na microsporii fotografiu tváre pleť. Charakteristické znaky.

trihofitia

Páchateľom choroby sú huby rodu Trichophyton, ktoré parazitizujú pokožku ľudí, hovädzieho dobytka a hlodavcov. Toto ochorenie sa častejšie zaznamenáva na jeseň, keď začnú terénne práce. Potom sa zdroj ochorenia stane seno a slama. V tomto prípade sú ovplyvnené otvorené oblasti tela. Huby, ktoré parazitujú osobu, sa môžu stať zdrojom trichofytózy. Choroba je vysoko nákazlivá (infekčná). Osoba a jej veci sú zdrojom infekcie. Pri tejto forme trichofytózy sú ovplyvnené aj otvorené oblasti tela, ale s predĺženým priebehom môže byť ovplyvnená koža zadok a kolená.

Kožné prejavy trichofytózy

Ovplyvnené oblasti zaoblenej kože sú jasne červené, podobné ako v mikrospore, ale oveľa väčšie, s odlupovacími prvkami a malými uzlinami. Na okrajoch je zápalový vankúš. Hubové lézie sa vyskytujú vo forme troch foriem, ktoré sa pri výskyte choroby navzájom nahradia: povrchná forma, infiltrácia a hnisavosť.

Obr. 20. Vo foto trichophytosis (huba). Veľká veľkosť lézie.

Obr. 21. Na fotografii trichofytózy pokožky tváre.

Obr. 22. Na fotografii trichophytosis (chronická forma).

Obr. 23. Na fotografii je zaznamenaná trichofytóza oblasti vousu a fúzy (huby rodu trichophyton).

Obr. 24. Na foto trichofytózu hladkej kože predlaktia.

Obr. 25. Na foto trichofytózu kože trupu.

Obr. 26. Na fotografii sú trichofytóza kože tváre (vľavo) a ruky (vpravo).

Pityriáza alebo viacfarebné lišajníky

Viacfarebný lichen je pomerne bežná choroba. Táto choroba je bežnejšia u mladých a stredných vekových skupín. Huby parazitujú v najvrchnejších vrstvách kože a v oblastiach vlasových folikulov. Za určitých podmienok môžu spôsobiť ochorenie. Predpokladá sa, že príčinou tohto ochorenia je zmena chemického zloženia potu so zvýšeným potentiálom. Ochorenia žalúdka a čriev, endokrinný systém, neurovegetatívna patológia a imunodeficiencia sú spúšťací mechanizmus vývoja pityriázy. Huby ovplyvňujú pokožku tela. Foci lézie sú často pozorované na koži hrudníka a brucha. Koža hlavy, končatín a tkaniva je oveľa menej ovplyvnená.

Dermálne prejavy s pityriázou

Pri pityriáze sa objavujú ružové škvrny, ktorých povrch je mierne vločkovitý. Spoty sú náchylné na fúziu. Ich farba sa mení s časom na svetlo alebo tmavo hnedou farbou.

Obr. 27. Na fotografii pityriáza zbavuje pokožku tváre.

Obr. 28. Na fotografii, pleť tváre s pityriazis.

Obr. 29. Na fotografii pityriáza zbavuje pokožku prsníka.

Obr. 30. Vo fotografii pityriazis lichenovej kože hrudníka a kufra.

Obr. 31. Pityriáza zbavuje pokožku chrbta.

Obr. 32. Pityriazis lichen (huba) kože rúk.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída spôsobuje lipofilné huby Malassezia furfur (Pityrosporum). Huby parazitujú pokožku mnohých ľudí. Chlpatá časť hlavy je ovplyvnená hubou Pityrosporum ovale (P. ovale). Huby Pityrosporum orbiculare (P. orbiculare) ovplyvňuje kožu kmeňa. Patogény sa sústreďujú na miestach s najväčšou akumuláciou mazu, ktoré produkujú mazové žľazy. Sebumové mastné patogény seboroickej dermatitídy sa používajú v procese ich vitálnej aktivity. Rýchly rast húb spôsobujú neurogénne, hormonálne a imunitné faktory.

Pri seboroickej dermatitíde majú lézie rozsiahlu lokalizáciu, ale najčastejšie ochorenie postihuje kožu pokožky hlavy. Na okraji rastu vlasov, obočiach a rias sa môžu objaviť lézie lebky. Ovplyvnená koža v oblasti kníre a fúzy. Často sú ohniská lézií zaznamenané v nasolabiálnych záhyboch, na koži sluchových kanálov a v oblastiach na ušiach. Menej časté je koža hrudnej kosti a záhyby tela.

Príčinná látka môže ovplyvniť kožu okolo konečníka a pohlavných orgánov. V prípade negatívneho vývoja udalostí sa choroba stáva rozšíreným.

Kožný prejav pri seboroickej dermatitíde

Kožné prejavy pri seboroickej dermatitíde predstavujú oblasti zápalu s prvkami odlupovania. Ak je proces lokalizovaný v otvorených oblastiach kože, zápalová zložka sa stáva menej nápadným a lúpanie sa zvyšuje. Niekedy je lézia pokryté hemoragickými krustami. Choroba niekedy sprevádza svrbenie, čo môže byť dosť intenzívne. Pri spájaní sekundárnej infekcie sa zaznamenáva hnisavosť.

Obr. 33. Na fotografii seborrhea. Porážka pokožky hlavy.

Obr. 34. Na fotografii seborrhea. Lesion oblasti rias.

Obr. 35. Na fotografii seborrhea. Porážka oblasti uší.

Obr. 36. Na fotografii seborrhea. Porážka regiónu sluchového kanála.

Obr. 37. Na fotografii je seboroická dermatitída (léze kože tváre).

Obr. 38. Na fotografii je seboroická dermatitída (porážka oblasti fúzy).

kandidóza

Vinník Candida je kvasnicovité huby rodu Candida, ktoré sú široko rozšírené v prostredí. Sú neustále, od narodenia, parazitizujú pokožku a sliznice. Choroba prispieva k prudkému zníženiu imunity a vymedzeniu dlhodobých antibiotík širokého spektra účinku. Veľké množstvo húb sa môže dostať k ľudskej koži súčasne. V niektorých profesiách sa patogén dostáva do človeka stále malých častí.

Keď sa objavia zmeny kandidózy, hlavne na koži veľkých a malých záhybov tela. Keď sa ochorenie vyvíja, lézie sa rozšíria na kožu trupu. Niekoľko lézií sa zaznamenáva na koži dlaní a chodidiel. Ochorenie často postihuje deti. V rizikovej skupine pre chorobu Candida sú pacienti s diabetes mellitus a závažnou somatickou patológiou. Choroba prebieha dlho. Často sa opakuje.

Kožné prejavy kandidózy

Spočiatku tieto lézie nadobudnú načervenalú farbu, proti ktorej sa pozoruje niekoľko malých vezikúl. Tento proces je veľmi rýchly. Červená farba sa zmení na červenú farbu. Na mieste vezikúl sa objavujú stránky s erekciou. Hranice krbu sú jasne vymedzené. Na svojom okraji sú viditeľné časti exfoliovanej hornej vrstvy epidermis.

Obr. 39. Na foto kandidóze (porážka kože tváre).

Obr. 40. Na foto kandidóze (poškodenie kože spodnej časti tváre).

Obr. 41. Na fotografii je kandidóza (porážka kože tváre u dieťaťa).

Obr. 42. Na foto kandidóze kože kmeňa.

Obr. 43. Na fotografii je kandidóza (rozšírená forma).

Liečba kožných húb

Mykóza je ťažké liečiť z dôvodu narušenej bunkovej imunity. Pri liečbe sa používajú staré testované lieky a moderné antifungálne lieky, ktoré sú rozdelené na lieky, ktoré zastavujú rast húb a liekov, ktoré ich zabíjajú. Niektoré z týchto liekov sa získavajú synteticky, iné sú prirodzené. Existujú antifungálne lieky s úzkym a širokým spektrom účinku. Navyše rôzne formy ochorenia majú svoje vlastné nuansy liečby, takže len lekár môže zvoliť správnu liečbu.

Základom liečby kože je:

 • Používanie antifungálnych liekov všeobecného a lokálneho účinku.
 • Liečba somatickej patológie.
 • Antifungálna liečba osobných vecí a predmetov pre domácnosť, aby sa zabránilo opakovanej infekcii a dodržiavaniu osobnej hygieny.

Lokálna liečba plesňovej kože

Hubové lézie (plesňové infekcie) sú veľmi časté ochorenia. V arzenálu lekára, existuje mnoho liekov, ako sú staré, dobre zavedených a nových liekov, ktoré sú k dispozícii vo forme mastí, krémov, pleťových vôd, spreje, kvapky, prášky. Ľahko sa nanášajú na pokožku.

 • Pri edém, poškodenie kože, a plač vstup sekundárnej infekcie sa používajú antifungálnych činidiel s kortikosteroidmi a antibiotiká širokospektrálne (krému trider, Mikozolon, Lotriderm et al.). Krém Triderm je dostupný vo forme masti a krému, ktorý umožňuje jeho použitie pri rôznych typoch hubových škvŕn av rôznych štádiách patologického procesu. Dobrým efektom je súčasné použitie Lamisil Spray.
 • Keď klesli akútne zápalové javy, používajú sa lieky, ktoré zabíjajú huby alebo zastavujú ich rast a reprodukciu. Skupina azolov Pre lokálnu aplikáciu je uvedený klotrimazol, mikonazol, bifonazol ekonazol, Izokanazolom, ketokonazolom, metronidazol, flukonazol, a iní. Skupina allylaminamínov je reprezentovaný naftyfínom a terbinafínom (lamizil). Skupina liekov rôznych chemických skupín reprezentovanej prípravky undetsinovoy kyseliny (undecinyl a Tsinkundanom) hinozol, močoviny, kyseliny (mliečnu, benzoovú) Oktitsilom, Dekaminom, Anmarinom, anilínové farby, a ďalšie.

Niektoré informácie o spoločnosti Lamizile

 • Lamisil je veľmi aktívny proti všetkým druhom húb, vrátane kvasiniek a plesní.
 • Lamisil je vysoko aktívny v liečbe komplikácií ochorenia a alergických vyrážok.
 • Liek je dostupný vo forme spreja gélu (Lamisil Dermgel), pleťové vody a roztok, vytvárajúce film (Lamisil Uno), ktorý poskytuje pohodlie pri jeho používaní.
 • Liečivo sa používa na prevenciu chorôb a liečby obuvi.
 • Lamisil obnovuje hladinu pH pokožky a hydratáciu pokožky.
 • Podporuje epitelizáciu kožných lézií v trhlinách.
 • Pri použití lieku Lamizil Uno sa film pokrývajúci pokožku nohy uloží až na 72 hodín, čím sa zabezpečí, že liek vstúpi do stratum corneum dlhší čas.
 • Klinická účinnosť lieku dosahuje 72%.

Liečba kožných húb s fungicídnymi účinkami systémového pôsobenia

Liečba plesňových infekcií tabletovanými a injekčnými liekmi (systémové lieky) sa používa na mierny a závažný priebeh ochorenia. Ich príjem zvyšuje šance na zotavenie, ale vyžaduje stály lekársky dohľad kvôli mnohým vedľajším účinkom.

Na liečbu plesňových ochorení sa používajú 2 skupiny antimykotických tabliet:

 • 1 skupina liekov (azoly) je zastúpená intrakonazolom (orálne), flukonazolom, ketokornazolom;
 • Druhou skupinou liekov (allylaminamínov) je terbinafín a naftyfín. Intrakonazol a terbinafín rýchlo prenikajú do stratum corneum kože a pretrvávajú tam dlhú dobu.

Výber dávok antifungálnych liekov a stanovenie trvania liečby vykonáva iba lekár

Ak je choroba kombinovaná s kožnými léziami na iných miestach tela, lekár rozhodne o vymenovaní silnejších antimykotických liekov.

Patogenetická liečba

Prípravky patogenetickej liečby sú predpísané pre akúkoľvek patológiu. Svojou pomocou zvyšuje účinnosť liečby a znižuje pravdepodobnosť nežiaducich reakcií.

Keď je nutná plesňová infekcia:

 • na vykonanie korekcie imunologických porúch,
 • znížiť alergické prejavy,
 • vyplniť nedostatok síry, ktorá je obsiahnutá vo vajciach, tvaroh, zelenina atď.
 • na príjem vitamínov skupiny A.

Včasné zahájenie a správne zvolená liečba hubových infekcií umožní v čo najkratšom čase dosiahnuť zdravý vzhľad, odstrániť pocit nepohodlia a zlepšiť celkový stav

Príčiny zlyhania liečby

Hlavným dôvodom neúčinnosti liečby hubových chorôb je porušenie liečebného režimu pacienta.

 • Viac ako tretina pacientov považuje svoju chorobnosť za frivolnú a odmieta liečbu.
 • Asi 70% pacientov sa nedomnieva, že predpísaná liečba prinesie pozitívny výsledok.
 • Polovica pacientov nie je spokojná s predchádzajúcou liečbou.
 • Až 70% pacientov prestane liečiť po dosiahnutí pozitívneho výsledku a už príde na lekára, aby skontroloval vyliečenie.
k obsahu ↑

Prevencia huby kože

Prevencia huby pokožky je dodržiavanie osobnej hygieny, odstránenie nadmerného potenia, dezinfekcia bielizne a oblečenia.

Ako huba vyzerá na koži a prečo sa to javí?

V súčasnej dobe, hubové lézie kože stali takmer najčastejšou dermatologickou chorobou. Dermatológovia čelia tejto chorobe skoro denne.

Plesňové lézie na koži sú na druhom mieste v ich prevalencii, na druhom mieste sú hnisavé kožné ochorenia. Huba vytvorená na koži prináša osobám veľa problémov vrátane nepríjemného vzhľadu.

Hubová infekcia kože

Plesňové lézie na koži sa zvyčajne označujú ako množstvo chorôb, ktoré sú spôsobené rôznymi hubami. Všetky patogény hubových foriem majú určité podobnosti, ale spôsoby a príznaky infekcie pri takýchto ochoreniach sú odlišné.

Najvhodnejšie je, ak sa huby vyvíjajú v mierne alkalickom prostredí, ale nevylučujú aj normálne prostredie. Je tiež potrebné dávať pozor na skutočnosť, že huby sa vyvíjajú najlepšie vo vlhkosti Skvelým štartom na vznik ochorenia môže byť nadmerné potenie a mokré topánky.

Ako vyzerá hubová kožná lézia?

Pokiaľ ide o vzhľad, plesňové lézie na koži sa môžu líšiť v závislosti od druhu. Prakticky všetky typy ochorení môžu mať určité podobnosti. Plesňové ochorenia sú sprevádzané sčervenaním, zmenšovaním hornej vrstvy kože, tvorbou abscesov. V závislosti od jeho klasifikácie má vzhľad húb aj niektoré rozdiely.

Klasifikácia hubových kožných lézií:

 • Keratomikozy - nachádzajú sa v horných vrstvách epidermy, v stratum corneum alebo na kutikulách vlasovej línie. Pri tomto type choroby úplne chýba zápalový proces.
 • tinea - tvoria v hlbších vrstvách epidermy. Táto porážka môže spôsobiť zápalový proces.
 • kandidóza - sa vyskytuje na koži, slizniciach, na nechtoch a dokonca aj na vnútorných orgánoch.
 • Hlboké mykózy - tvorí sa na koži, rovnako ako vnútorné orgány. Tento typ hubových ochorení je často sprevádzaný zápalovým procesom.

Foto plesňových lézií

Fotografia prstov ukazuje stupeň infekcie hubami.

Typická lokalizácia húb

Ako už bolo spomenuté vyššie, hubové lézie môžu mať rôzne typy. V závislosti od druhu sa vyskytujú na rôznych miestach tela. Existujú aj také druhy, ktoré sa tvoria na vnútorných orgánoch človeka.

Najčastejšie sú však tieto ochorenia vystavené:

 • Telo
 • ruky
 • nechty
 • chodidlá
 • Koža tváre
 • Koža hlavy
 • Inguinálna oblasť

Na tele

Najčastejším typom ochorenia kožných húb na tele je pásový opar. Ľudia volajú to ringworm. Tento typ huby sa vyskytuje v otvorených oblastiach tela. Vonkajšie je prstencová vyrážka s červenavým odtieňom.

Na rukách

Ďalším bežným problémom je tvorba húb na rukách. Dospelí aj deti čelia tejto chorobe. Choroba z hubových infekcií rúk sa nazýva mykóza.

mykóza postihuje hlavne ľudí, ktorých ruky sú dlho držané v kvapalinách. Môže ísť o kvapalinu určenú na varenie, kvapalinu na čistenie priestorov, ako aj kvapalinu na stavebné práce. V dôsledku porážky koža rúk praskne a zmení sa na krehkú, ale pevnú záležitosť.

Na nechty

V lekárskej terminológii sa nazývajú nechtové huby onychomykóza. Typicky tieto plesňové ochorenia postihujú iba okraj nechtov, ale nakoniec sa šíria až na samotnú základňu nechtu. Na šírenie choroby trvá dlhší čas.

V dôsledku porážky pri onychomykóze sa necht zmení farbou a začína sa rozpadávať. Kožné tkanivá v blízkosti nechtov môžu byť tiež vystavené zhutneniu. Po dlhom čase môže byť necht tak hrubý, že sa stáva bolestivé, aby sa behali a nosili tesné topánky.

Klinec na prstoch je väčšia pravdepodobnosť ochorenia, než nechty alebo nechty na rukách prstov. Huba na nohách na nohách sa často vyskytuje, ak je na chodidlách nohavice a šíri sa na nechty. Huba na nechty sa môže vyskytnúť aj v dôsledku oslabenia nechtov.

V ďalšom článku môžete vidieť fotografiu huby nechtov na nohách.

Na nohách

Plesňová noha sa bežne nazýva kožné lézie na nohe, ako aj na medzipriestorových miestach. Veľmi často sa huba mení na nechty. Huba prestane spôsobovať infekciu kože mikroskopickými hubami. Podľa štatistík, každých 5 obyvateľov Ruska trpí plesňovou chorobou nohy.

Vo väčšine prípadov je hubové ochorenie nohy doprevádzané odlupovaním kože, tvorbou vrstev malých šupín hornej vrstvy epidermis a tiež závažným svrbením. V niektorých prípadoch môže byť plesňová noha sprevádzaná zápalovým procesom. Vo väčšine prípadov sa ľudia nakazia po návšteve verejných miest.

Tie môžu zahŕňať:

 • sauny
 • Bazény
 • bathhouses
 • Športové kluby
 • Fitness centrá

Na tvári a pokožke hlavy

Hnačka kože hlavy je sprevádzaná zhoršením vzhľadu vlasov. Stávajú sa suché a krehké. Existuje silný svrbenie. Na pokožke hlavy môže tvoriť plaky ružovej, ktoré sú pokryté suchými šupinami. Ak je ochorenie silne spustené a nezačalo sa včas, potom je plná nánosu abscesov.

Pokiaľ ide o hubové formácie na tvári, v počiatočnom štádiu sú v prírode veľmi neškodné, pretože škody sa vyskytujú v mŕtvych bunkách hornej vrstvy epidermis. Proces ochorenia na tvári je charakterizovaný uvoľnením pokožky. Niektoré časti pokožky sa môžu úplne oddeliť.

V slabinách

Najčastejším typom hubových ochorení v oblasti svalov je zahalenie tinea. Vo väčšine prípadov postihuje mužov. Tento jav je spôsobený skutočnosťou, že šrot je v tesnom kontakte s bokmi, čo vytvára najpriaznivejšie podmienky pre vznik plesňových ochorení.

Ak ženy nosia tesné tesné oblečenie, môže to byť aj príčinou choroby. Choroba je sprevádzaná silným svrbením a výskytom červenej vyrážky v oblasti slabín.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

Druhy hubových kožných lézií

Všetky odrody hubových kožných lézií sú rozdelené na rôzne druhy, v závislosti od miesta. Každý typ ochorenia má svoju vlastnú úroveň nebezpečenstva pre ľudské telo.

Najzriedkavejšou formou choroby je systémová mykóza, ktorá sa rozširuje nielen na pokožku, ale aj na vnútorné orgány. Najčastejšie sú keratomykóza, dermatomykóza a kandidóza.

Časté plesňové ochorenia na tvári:

 • Trihosporiya
 • Peregrine lichen
 • trihofitia
 • mykóza
 • microsporia
 • krusa pásový opar
 • papilloma

Časté ochorenia húb na hlave:

Keratomikozy

Tento typ ochorenia postihuje hornú vrstvu pokožky, ako aj vlasy. Pri keratomykóze nie sú ovplyvnené nechtové dosky prstov a prstov. Aj tento typ plesňových ochorení nie je sprevádzaný zápalovým procesom. K najrozšírenejším druhom keratomykózy je prijímané nosenie viacfarebného lišajníka a zväzku trichosporia.

tinea

Choroby tejto formy kožných húb postihujú hlavne ruky, nohy, brucho a chrbát. Aj prílohy sú ovplyvnené - vlasy a nechty. Prakticky všetky typy dermatofytózy sú sprevádzané zápalovým procesom.

Medzi chorobami tejto formy huby môžete často nájsť:

kandidóza

Ak sú postihnuté ochorenia súvisiace s klasifikáciou kandidózy, postihujú sa sliznice, koža, prílohy a vnútorné orgány. Candida funguje ako hlavný patogén. Príčiny ochorenia môžu byť veľmi odlišné.

Patria medzi ne:

 • Diabetes mellitus
 • Oslabená imunita
 • Dlhodobé užívanie antibiotík
 • Priamy kontakt s hubou
 • Nedodržanie pravidiel osobnej hygieny

Pri kandidóze sa môže vyskytnúť zápal slizníc, pálenie a suchosť. Jednou z najčastejších ochorení klasifikácie kandidózy je drozd. Typicky toto ochorenie ovplyvňuje ženskú polovicu populácie. Takmer 70% žien trpí drozdom.

Hlboké mykózy

Hlboká mykóza je pomerne zriedkavý výskyt. Ale choroby súvisiace s touto klasifikáciou sú veľmi nebezpečné. Hlboká mykóza je charakterizovaná poškodením slizníc tela, poškodením subkutánnych tkanív a vnútornými orgánmi.

V závislosti od hĺbky penetrácie huby sú hlboké mykózy rozdelené na:

 • podkožný - postihujú sa podkožné tkanivá a lymfatické uzliny.
 • Systémové infekcie - postihuje rôzne vnútorné orgány v dôsledku vdýchnutia.
 • oportunistický - postihujú najmä ľudí s oslabenou odolnosťou tela.

Korinobakteriozy

Táto klasifikácia zahŕňa nasledujúce hubové ochorenia kože:

 • erythrasma - druh mykózy, ktorý je charakterizovaný výskytom škvŕn červenkastého odtieňa v oblasti slabín. Tieto škvrny sú pokryté bielou vrstvou.
 • Trichomykózna podpaľačka - s touto chorobou sa mení výskyt chĺpkov v oblasti podpaľača, rovnako ako na verejnej oblasti. Pot sa mení v závislosti od farby. Najčastejšie to postihuje ľudí so zvýšeným potentiálnym pocitom, ako aj tých, ktorí majú komplikácie s endokrinným systémom.
 • aktinomykóza - ochorenie sa vyznačuje tvorbou uzlíkov v svaloch a lymfatických uzlinách. Tieto uzly sa objavujú na povrchu. To spôsobuje podráždenie a uvoľnenie kvapalného obsahu.

Symptómy a štádia ochorenia

Hlavné príznaky hubových ochorení kože:

Ak hubové ochorenie postihuje pokožku hlavy, potom hlavnými príznakmi ochorenia sú tvorba kôrov a vypadávanie vlasov. Plesňové ochorenia na pohlavných orgánoch sú sprevádzané bielym povlakom tvarohovej hmoty.

liečba

Liečba hubových ochorení kože sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi, v závislosti od druhu. Liečba môže byť predpísaná iba lekárom!

Hlavné metódy liečby:

 • Tablety. Pomocou tabliet sa liečia len choroby komplexnej chronickej formy alebo v prípade núdze. Akékoľvek lieky sa majú užívať iba podľa pokynov lekára po kompletnom vyšetrení.
 • Antifungálne masti. Ak je hubová choroba charakterizovaná miernou formou a nedostatkom fyzického nepohodlia, liečba sa môže uskutočniť pomocou antimikrobiálnych masti. Ak sa vyskytnú komplikácie, liečba je sprevádzaná príjemom antibiotík predpísaných lekárom.
 • Šampóny. Ak hubové ochorenia postihujú pokožku hlavy, ošetrenie používa špeciálne šampóny. Takýto liek je akceptovaný na použitie v akejkoľvek fáze vývinu ochorenia.

Ľudové opravné prostriedky

Pri používaní ľudových prostriedkov proti plesňovým ochoreniam by sa mali používať tieto metódy:

 • S hubami na rukách, nohami a telom môžete manipulovať s kávovými miskami. Kávu možno pridávať aj do šampónu a umyť hlavou, keď nastane choroba huby hlavy.
 • Masť z masla s nasekaným cesnakom pomáha vyrovnať sa s hubovými chorobami. Mal by sa aplikovať na postihnuté oblasti tela.
 • Z huby hlavového oleja oregano pomáha dobre. Môže sa pridať ako bežný šampón, alebo sa jednoducho vtiahne do hlavy.

prevencia

Aby sa zabránilo hubovým ochoreniam kože, je potrebné dodržať množstvo preventívnych noriem:

 • Je dobré sušiť pokožku po sprchovaní
 • Posteľná bielizeň a oblečenie by mali byť vždy čisté
 • Vo kúpeľoch a saunách je potrebné nosiť čisté papuče
 • Noste oblečenie vyrobené z materiálu, ktorý podporuje odparovanie vlhkosti
 • Nenechajte cudzinci používať váš hrebeň a uterák

Kožná huba

Dermatologická choroba mykóza alebo kožná huba vyžaduje špeciálnu liečbu s použitím špeciálnych prostriedkov na miestne použitie. Dnes je táto choroba prvou na svete medzi rôznymi infekčnými kožnými léziami. Spravidla je to spôsobené znížením ľudskej imunity a genetickej predispozície. Všetci ľudia sú postihnutí mykózou bez ohľadu na vek a pohlavie.

Čo je kožná huba

Nepríjemné ochorenie, ktoré sa objavuje ako dôsledok požívania jednobunkových mikroorganizmov na tele, sa nazýva mykóza alebo kožná huba. Ktokoľvek sa môže nakaziť touto chorobou. Príčinná látka sa dotýka zdravých tkanív ihneď po tom, ako osoba začne používať obuv alebo hygienické prostriedky nosiča infekcie. Patogénna flóra spravidla žije na lôžkach, manikúrach, hrebeňoch, uterákoch, papučkách.

Poškodenie plesňových škvŕn je veľkým nebezpečenstvom pre deti a tehotné ženy. Infekcia sa často zakladá na tom, kde dominuje vlhká atmosféra. Mykóza môže byť infikovaná v hoteli, verejnej toalete, bazéne, salóne, na pláži a v šatni. Byt alebo dom, kde nie je udržiavaný poriadok a čistota, sa môže stať priaznivým miestom pre reprodukciu baktérií. Okrem toho, huba na tele sa často objavuje kvôli:

 • dlho pôst;
 • alergie;
 • duševná únava;
 • ochorenia nervového systému;
 • imunitná porucha;
 • dedičná predispozícia;
 • antibiotická liečba;
 • nesprávny metabolizmus;
 • zranenia nechtov a kože;
 • beri-beri;
 • chemoterapie;
 • nadmerné potenie;
 • helminthické invázie;
 • znečistená ekológia.

Ako huba vyzerá na koži?

Prítomnosť dermatologického ochorenia môže byť podozrivá, keď stav z časti tela, nechtov a vlasov zmení. Choroba vyzerá inak, závisí to od typu mikroorganizmu. Takmer všetky odrody majú podobné vlastnosti. Hnačka kože na tele je často sprevádzaná tvorbou abscesov, škálovaním, sčervenaním pokožky. Baktérie spôsobujúce ochorenie parazitizujú na proteíny, z ktorých pozostáva stratum corneum epidermis. Infekcia často postihuje kožu, nechty, vnútorné orgány a sliznice.

príznaky

Klinické príznaky prítomnosti huby na tele u detí a dospelých sa zhodujú. Infekcia sa môže prejaviť na jednom mieste a okamžite na niekoľkých miestach tela. Ak je parazit umiestnený na pokožke hlavy, príznakmi ochorenia sú lupiny, vážne svrbenie, srsť vlasov. Ak je infekcia umiestnená na nechtových platniach, onychomykóza môže byť diagnostikovaná ikterickou farbou a škvrnami. Výskyt choroby závisí od typu huby, ktorá spôsobila chorobu, ako aj od akej časti tela je postihnutá. Často hubové vyrážky sú zamieňané s inými ochoreniami kože (ekzém, psoriáza).

Na tele

Mykóza je plesňová infekcia, ktorá ovplyvňuje povrch kože vo forme oddelených oblastí alebo obrovských oblastí. Patogénne mikroorganizmy môžu byť prítomné na ľubovoľnej časti tela: hlavu (pokožku hlavy), končatiny (nohy, dlane, nechty). Najčastejšie huby, ktoré žijú na koži, sú kandida a dermatofyty. Často pacient môže v závislosti od lokalizácie ochorenia vykazovať nasledujúce príznaky:

 • pocit pálenia;
 • slabé alebo intenzívne svrbenie;
 • Miesto lézie môže mať červeno-kyanotickú farbu;
 • peeling infikovaných oblastí;
 • pri poškodení kože hlavy s výskytom lupín je možná silná suchosť vlasov;
 • Keď huba zasiahne nechty, dosky nadobudnú šedožltú farbu.

Mykóza pre nohy

Kvasnicová huba na koži sa často vyskytuje u osoby, ktorá má záujem navštíviť miesta s vysokou vlhkosťou - kúpele, sauny, bazény. Príznaky mykózy nohy sa nachádzajú u tých ľudí, ktorí v lete nosia uzavreté a tesné topánky zo syntetických materiálov. Na základe rozmanitosti kmeňa, ktorý postihuje osobu, môžu byť príznaky odlišné:

 • ak sa mikrospóry objavujú oválne alebo okrúhle červené škvrny;
 • centrálna časť lézie sa môže odlupovať, vehikulá s priemerom 2 cm sa často vytvárajú na okrajoch av oblasti medzihrudkových záhybov;
 • plesňová huba spôsobuje zápal;
 • pacient s mykózou nohy sa obťažuje nepríjemným zápachom spôsobeným rozpadom produktov vitálnej aktivity patogénu.

Na tvári

Počiatočná fáza vývoja huby na tvári je neškodná, tk. infekcia postihuje iba mŕtve bunky epidermis. Ak nezačnete liečbu včas, choroba sa stane chronickou a ochorenie sa bude zbavovať. Kožná huba na tvári prináša veľa nepohodlia, nepohodlia a nepohodlia. Infikované oblasti môžu byť hrboľaté a šupinaté. Na základe štádia ochorenia sa rozlišujú nasledujúce príznaky mykózy:

 • Počiatočný. Existuje začervenanie, hrubnutie, zväčšenie kože. Často je huba na znakoch tváre podobná dermatitíde alebo alergii.
 • Priemer. Svrbenie na tvári sa zintenzívni, škvrny začínajú získavať jasné obrysy, ich farba sa stáva červenou alebo žltou.
 • Ťažký. Existujú vredy, praskliny, hnisavé ohniská. Koža exfoliuje, farba plakov sa stáva jasnou. Tam je porážka vnútorných orgánov.

Huba na pokožke hlavy

Mykóza je infekčné ochorenie, ktoré sa ľahko prenáša použitím bežných vecí alebo osobným kontaktom s pacientom. Jediným preventívnym udržiavaním infekcie je starostlivé dodržiavanie osobnej hygieny. Symptomatické prejavy ochorenia a liečebné metódy sú determinované rôznymi hubami, ktoré postihli pacienta. Okrem toho sú na hlave bežné príznaky infekcie:

 • vlasy na postihnutej ploche silne zriedkavé, vypadávajú, sú plešaté;
 • peeling, vzhľad oblastí s okrúhlym a nezrozumiteľným tvarom;
 • celkový stav vlasov sa zhoršuje, matnosť, suchosť, strata lesku, strata;
 • na hlave sa objavujú ružové plaky;
 • lámanie vlasov na dne folikulu.

Druhy hubových kožných lézií

Mykóza spôsobená kvasinkovými organizmami je výsledkom nesprávneho použitia antibakteriálnych liečiv a výsledku infekcie zo zdroja infekcie. Huba na tele má mnoho druhov. Najbežnejšie sú:

 • Dermatofytóza (dermatomykóza). Hlboké poškodenie kože spôsobené kvasinkami alebo plesňami (favus, trichophytosis, rubromycosis, microsporia). Toto ochorenie vyvoláva zápalový proces. To môže byť sprevádzané vzhľadom na škvrny alebo plátky akejkoľvek veľkosti od ružovej po červenú.
 • Keratomikoz. Ohýbanie ovplyvňuje hornú vrstvu pokožky. Táto kategória zahŕňa erytrázmu, lišaju pityriázy, axilárnu trichomykózu, trichosporiu uzliny. Pri tomto type choroby môže chýbať zápal. Huba tvorí na pokožke tvrdé malé uzliny s hnisavým obsahom.
 • Hlboká mykóza. Je charakterizovaná porážkou podkožného tkaniva, porno-motorového aparátu, vnútorných orgánov, slizníc, nervového systému. Koža je často pokrytá fistulou a bradavicami.
 • Kandidóza. Patologická porážka slizníc s kvasnicovými hubami. Často sa takáto infekcia vyskytuje u žien pod prsníkom, v podpazuší, v inguinálnej oblasti.

diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky kožnej huby, môžete vyhľadávať pomoc od venereológov, dermatológov, špecialistov na infekčné ochorenia a endokrinológov. Len skúsený lekár dokáže pacientovi vysvetliť, čo je mykóza pokožky a ako nebezpečná je pre človeka. Okrem toho je kvalifikovaný špecialista schopný diagnostikovať jednoducho pohľadom na vzhľad pacienta. Zároveň si môže vziať kúsok nechtu, urobiť škrabanie kože na potvrdenie prítomnosti choroby. Súbor diagnostických opatrení môže zahŕňať ďalšie postupy:

 • vizuálna kontrola;
 • použitie drevenej lampy;
 • jódový test;
 • biochemický krvný test;
 • konzultácie s ostatnými odborníkmi.

Liečba kožných húb

Pred začatím liečby mykózy je potrebné určiť typ pôvodcu ochorenia. Po zistení typu infekcie (kvasinky, droždie, candida) lekár predpíše pacientovi vhodné lieky. Ako pomocné opatrenie sa často používa tradičná medicína. Boj proti infekcii začína používaním antimykotických liekov. Tieto lieky je potrebné pravidelne používať dlhšiu dobu (5-8 mesiacov). Okrem toho, hubové ochorenia kože sú liečené:

 • glukokortikosteroidy;
 • prípravky so systémovým účinkom na báze klotrimazolu, flukonazolu, intrakonazolu, ketokonazolu;
 • antihistaminiká;
 • imunomodulátory;
 • rehabilitácia;
 • lokálne antifungálne lieky;
 • antibakteriálne liečivá;
 • multivitamíny.

Ak bola dermatologická choroba identifikovaná v počiatočnom štádiu, na jej liečbu môže byť predpísaná jedna antimykotická masť alebo krém. Na začiatku sa používa komplexný prístup s aplikáciou tabliet a fyzioterapia sa už používa. Všetky lieky by mali byť predpísané lekárom v závislosti od zamerania lézie. Pri výbere lieku je potrebné brať do úvahy aj všeobecný stav pacienta, rozsah infekčnej zóny, prítomnosť komplikácií. Masť z kožnej huby pomáha eliminovať patogény v počiatočnom štádiu vývoja mykózy. Najpopulárnejšie sú:

 • Lamisil (Terbizil, Inafin, Myconorm). Účinná látka - terbinafín - má fungicídny a fungistatický účinok na väčšinu hubových patogénov. Potrebujete iba raz denne, aby ste použili masť, aby ste dosiahli rýchly účinok. Kompletná liečba príde za mesiac. Výhodou užívania lieku je jeho použitie u detí starších ako 2 roky. Mínus vo vysokých nákladoch je asi 600 rubľov.
 • Mikoseptin. Zahrnuté do zloženia kyseliny undecylénovej, vykazuje silný fungistatický a antiseptický účinok. Zvyčajná schéma liečby: liek by sa mal aplikovať na suché oblasti pokožky 2 krát denne aspoň týždeň. Mínus - liek nie je možné použiť pre deti mladšie ako dva roky.

tablety

Antifungálne kapsuly širokého pôsobenia zničia chorobu zvnútra, pomáhajú vyrovnať sa aj s zanedbanými formami mykózy. Antifungálne lieky (tablety na perorálne podanie), ktoré sa musia užívať podľa schém špecifikovaných v návode, dostať sa do žalúdka, rozpustiť sa a začať ovplyvňovať parazitické mikroorganizmy. S touto metódou liečby je pokryté široké spektrum patogénov, ale vrcholový účinok liečiva je o niečo neskorší ako účinok masti alebo gélu. Tablety, ktoré môžu pomôcť zbaviť sa huby:

 • Nizoral (Ketokonazol, Mikozan). Vysoko účinná látka, ktorá má široký antimykotický účinok. Je potrebné užívať jednu tabletu denne s jedlom. Maximálna sadzba je 2 mesiace. Ketokonazol je považovaný za jeden z najlepších liekov, ale veľkou nevýhodou je jeho toxicita, tablety nemôžu používať tehotné ženy a deti.
 • Flukonazol (Fluzone, Diflucan, Ciskan). Dospelí pacienti majú užívať jednu tabletu jedenkrát denne. Dávka od 50 do 400 mg. Bezpečné liečivo pre ľudské zdravie. Neodporúča sa pre ľudí, ktorí sú citliví na zložky lieku.

Ľudové opravné prostriedky

Použitie odvarov bylín a masti založených na prírodných zložkách úplne nenahrádza antimykotiká. Prírodné lieky ľudovej medicíny by sa mali používať súčasne s liekmi, tk. môžu len zmierniť stav pacienta, ale nemôžu eliminovať príčinu infekcie. Obvykle na liečbu kože používajte takéto recepty:

 • Cibuľová šťava. Je potrebné niekoľkokrát denne namazať škvrny čerstvou cibuľovou šťavou.
 • Cesnakový krém. Rozdrvený klinček cesnaku by mal byť zmiešaný s rovnakým množstvom mäkkého masla. Výsledná zmes sa má ošetrovať denne postihnutými oblasťami pokožky.
 • Sóda. V teplej vode je potrebné pridať pol polievkovú lyžicu sódy. Postup by mal trvať približne 20 minút.

prevencia

Aby ste znížili riziko vzniku, kontaminácie huby pokožky a zastavili šírenie ďalšej infekcie, mali by ste dodržiavať určité pravidlá: