Hlavná

Bradavice

Ako liečiť červené vyrážky u novorodencov?

Novorodenci majú mimoriadne citlivú pleť, takže každá možná vyrážka je častým spoločníkom prvých týždňov a mesiacov života dieťaťa. Rodičia by však mali venovať veľkú pozornosť akémukoľvek podráždeniu a začervenaniu dieťaťa. Zistená vyrážka nemusí byť neškodnými hormonálnymi pichľavkami, ale infekčnými prvkami.

Typy vyrážky u novorodencov

Všetky vyrážky u detí môžu byť podmienene rozdelené do troch skupín:

 1. Fyziologické - tzv. Akné novorodencov, ktoré majú hormonálnu povahu.
 2. Imunologická. Táto vyrážka, ktorá sa javí ako reakcia na rôzne druhy dráždivých látok: alergény, trenie, teplo a chladu, kontakt s výkalmi a močom, negramotná hygiena. Táto skupina zahŕňa alergické vyrážky, atopickú dermatitídu, žihľavku, potenie, lupiny na plienkach.
 3. Vyrážky infekčného pôvodu.

Určte, aký druh procesu v tele dieťaťa prejavuje kožné príznaky, môžete podľa povahy vyrážok, ich vzhľad, lokalizačné zóny a súvisiace javy, napríklad teplota, príznaky intoxikácie. V každom prípade, ak sa vyskytne nejaká pochybnosť, novorodenec sa musí urgentne preukázať pediatrovi.

Príčiny a príznaky neonatálnych pustúl

Novorodenecká pustulóza, je tiež lekárskym názvom pre hormonálnu "kvitnutie" pokožky u dojčiat. Je to malá červená vyrážka u novorodenca, ktorá sa objavuje počas prvých dní života dieťaťa a je lokalizovaná na hlave, tvári a hornej časti tela (krk, chrbát). Hormonálne vyrážky môžu vyzerať ako pupienky s bielou "hlavou" vystupujúcou nad povrchom kože.

Dôvodom tohto javu je zmena endokrinného stavu dieťaťa. Jeho telo je prebudované na život mimo materinského lona, ​​krv je očistená od pozostatkov ženských hormónov, ktoré nájdu výstup cez povrch kože.

S primeranou hygienou kojenecké akné zmizne počas niekoľkých mesiacov bez akejkoľvek liečby. Hormonálna vyrážka u novorodencov sa však môže stať ohniskom kontaminácie hubami. Sú súčasťou bežnej kožnej flóry, ale za určitých podmienok sú nebezpečné.

Typy a príznaky alergickej vyrážky u dojčiat

Koža novorodenca reaguje citlivo na akékoľvek podnety, a to z vonkajšieho aj z vnútra tela. Patogény môžu byť jedlom, domácimi, chemickými, prírodnými faktormi, ktoré môžu vyvolať alergickú vyrážku u novorodencov.

Potravinová alergia

Na lícach sa objavujú malé ružové pupienky a šupinaté oblasti s hyperemiami, menej často na telo dieťaťa v dôsledku požitia alergénov z potravy v zažívacom trakte. Takáto reakcia je celkom zrozumiteľná u detí, ktoré už začali dostávať doplnkové potraviny: prvé šťavy, zemiaková kaša a zemiaková kaša. Podľa súčasných odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na prevenciu alergií je možné kŕmiť dieťa nie skôr ako 4 až 6 mesiacov v závislosti od prítomnosti / neprítomnosti dojčenia. Kŕmenie sa zavádza podľa plánu, dôsledne a postupne, starostlivo sledovať reakciu tela.

Novorodenci však nemôžu hovoriť o zahraničných potravinách. Dostanú buď detskú výživu, alebo materské mlieko. A v tom a v inom prípade nemôžete vylúčiť individuálnu reakciu.

U dieťaťa, ktoré je na umelom alebo zmiešanom kŕmení, je potrebné opatrne vybrať zmes, venovať pozornosť zladeniu s vekom, hypoalergénnej štruktúre a poradenstvu alebo radám pediatra. Kŕmenie jedáka po prvý krát s novou zmesou, je potrebné sledovať, či to nebude spôsobovať nepríjemné príznaky: vyrážky, tekuté penové stolice.

Červené vločkané tváre ukazujú, že zmes obsahuje alergény zložiek. Problémy s trávením svedčia o individuálnej neznášanlivosti jednotlivých zložiek umelého mlieka, napríklad s nedostatkom laktázy. Nevhodná zmes sa musí vymeniť.

Deti nemusia sledovať, čo dieťa beží, ale je nevyhnutné prísne kontrolovať vlastnú stravu. U dojčiacich žien sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, čím sa eliminujú potenciálne alergény a produkty produkujúce plyn:

 • citrusové plody;
 • červené ovocie a zelenina;
 • čokoláda;
 • med;
 • sladkosti;
 • plnotučné mlieko;
 • konzervované potraviny a údené mäso.

Mnoho mladých matiek sa obáva alergií u dieťaťa, že obmedzujú ponuku pohánky, kefíru, zelených jabĺk a suchých sušienok. Nie je potrebné jesť tak zle a rovnomerne. Ošetrovateľka potrebuje vysokokalorické a rozmanité jedlo, ale zavádza nové produkty postupne, nie viac ako raz za týždeň, vždy čaká na reakciu dieťaťa alebo jej neprítomnosť.

Kontaktovať alergiu

Ako vyrážka u novorodenca v celom tele môže prejaviť alergiu na domácnosť. Vyskytuje sa na miestach, kde sa pokožka dieťaťa dotýka potenciálne nebezpečných látok. Kde môže dieťa kontaktovať alergény? Prach, domáce zvieratá, vlnené veci môžu vyvolať kožnú reakciu dieťaťa.

Osobitná pozornosť - na oblečenie, plienky, posteľnú bielizeň, ktoré sa v dôsledku umývania nevhodných domácich práškov, oplachovacej látky stali skutočnými chovnými dôvodmi pre alergény. V rizikovej zóne - detské krémy, šampóny, peny, obrúsky, plienky. Kozmetické a hygienické výrobky, dokonca navrhnuté špeciálne pre dojčatá, nezaručujú neprítomnosť vedľajších účinkov.

Liečivá alergia

Antibiotiká, vitamíny, liečivé sirupy sú často zodpovedné za červené vyrážky u detí. Zastavenie používania provokačných liekov rýchlo vedie k zmiznutiu nepríjemných symptómov.

Ak sa zistí alergia na lieky, liek by mal byť nahradený bezpečnejším analógom. Namiesto sladkých sirupov je výhodné použiť iné dávkové formy, napríklad čapíky.

žihľavka

Svrbivá vyrážka po celom tele u novorodenca, ktorá prechádza do pľuzgierikov rôznych tvarov a veľkostí, sa nazýva žihľavka. Urtikaria je závažná forma alergie na kožu, ktorá je nebezpečná pre vývoj Quinckeho edému.

Ak má dieťa vyrážku, ktorá sa podobá spálenej žihľave, okamžite zavolajte na sanitku. Takáto reakcia sa môže vyskytnúť na akomkoľvek alergéne: jedlo, domácnosť atď. - a často prechádza spontánne. Avšak dieťa môže okamžite vyvinúť udusenie. Útok urtikárie je lepšie okamžite odstrániť bez toho, aby ste čakali na dôsledky. Existuje riziko, že akútna urtikária u dieťaťa bude mať chronický priebeh s pravidelnými recidívami.

sudamen

Jednou z častých príčin červených vyrážok na pokožke dieťaťa je potenie. Nie je to alergia v bežnom zmysle slova, ale táto choroba má tiež imunologický charakter. Sčervenanie, malé tuberkulózy sa vyskytujú v reakcii na podráždenie pokožky v miestach zvýšeného potenia.

Z dôvodu nedostatočnej výmeny tepla sa na čele novorodenca môže objaviť vyrážka pod klobúkom, v záhyboch okolo krku, v slabín, na chrbte, pod podpaží. Teplo a vysoká vlhkosť v interiéri, vonku, nie na počasí, teplé oblečenie na dieťa, dlhodobý kontakt tela s potu - faktory, ktoré prispievajú k podráždeniu pokožky dieťaťa.

Aby sa zabránilo potenia a plienkovú vyrážku, malo by byť dieťa oblečené do počasia a nebolo zabalené do "stovky oblečenia". Existuje dobré pravidlo: pre dieťa, dať na jednu vrstvu viac ako vy.

Ak chcete vylúčiť vriec dieťaťa, potrebujete:

 • držte v suchom a čistom spodnom prádle,
 • často meniť oblečenie;
 • aerovať pokožku;
 • okamžite umyť pot;
 • namažte postihnutú oblasť detským krémom s D-panthenolom;
 • Použite prášok v oblastiach s vysokou vlhkosťou.

Dermatitída plienky

Vyrážka na pápežovi u novorodenca v miestach kontaktu s vlhkými plienkami, plienkami, sa nazýva plienková dermatitída. Tekuté výkaly a moču dráždia jemnú pokožku dieťaťa, spôsobujú prvé podráždenie, potom - intertrigo, praskliny, mokré vredy.

 • Neobmedzujte sa na vlhké utierky, umyte svoje dieťa vždy, keď zmeníte plienku;
 • vyberte vysokokvalitné plienky;
 • častejšie nechávajú dieťa "holopopitu";
 • používajte ochranný krém pod plienkou;
 • pri prvých príznakoch vyrážok na pápežom namazať podráždenie liečivými krémami na báze oxidu zinočnatého - Desitin, Sanosan, Drapolen a analógov.

Atopická dermatitída

Toto alergické ochorenie s okamžitou odpoveďou sa prejavuje svrbivou blistrovou vyrážkou náchylnou na fúziu s tvorbou kôr. Atopickú dermatitídu možno vyvolať kontaktnými a respiračnými alergénmi, ako aj prírodnými faktormi. U detí sú vyrážky najčastejšie lokalizované na lícach, perách, na vnútornej strane stehien, na hýždach.

Mimo exacerbácie ohniská dermatitídy sa prejavujú odlupovaním a malou vyrážkou. Ak sa tvár dieťaťa okamžite zmení na červené a hrubé v chlade, môžete podozrenie na prítomnosť tejto choroby. V každom prípade diagnóza vykoná lekár, ale predpíše aj príslušnú liečbu.

Infekčné vyrážky u novorodencov

Vírusové infekcie, sprevádzané vyrážkami, pre novorodenca môžu byť nebezpečné. Na rozdiel od bežných vyrážok sú tieto ochorenia vždy sprevádzané ďalšími príznakmi: letargia, teplota, respiračné a gastrointestinálne problémy, ako aj špecifické príznaky. Okrem toho infekcie detí sú nákazlivé pre všetkých, ktorí im nemajú celoživotnú imunitu.

Ovčie kiahne u dojčiat

Malé pľuzgiere s zakaleným obsahom, po otvorení, pokryté svrbivými kôrkami, sú prvým znakom kiahní. Najprv sa na hlave objaví vyrážka u novorodencov, brucha, potom na končatinách, na slizniciach.

Teplota obvykle prudko stúpa, môže dosiahnuť vysoké hodnoty. Až sa všetky vezikuly zlomia a suché, dieťa je nosičom infekcie. Priemerné obdobie na zotavenie je 3 týždne. V tomto čase by mala byť vyrážka namazaná pomocou sušiacich prostriedkov - zeleného, ​​silného mangánu. Zo svrbenia môžete dávkovať kvapky Fenistilu a aplikovať rovnaký gél na pupienky - ako to predpisuje lekár.

Šarlátová horúčka

Svrbivá vyrážka intenzívnej červenej farby s lokalizáciou na krku a hornej časti tela dieťaťa? Možno sa mu podarilo zachrániť šarlátovú horúčku. Symptómy sa objavia dostatočne rýchlo - do niekoľkých dní po kontakte s pacientom.

Ďalšími charakteristickými znakmi šarlachu sú zapálené mandle a žiadne vyrážky v nasolabiálnej zóne. Počas 10 dní musí byť dieťa izolované. Počas tejto doby by vyrážky mali prejsť a mali by zostať za odlupovacími miestami.

Vyrážky pri osýpkach

Ak v prvej dieťa má horúčku, začal kašľať, nádcha, zápal spojiviek, a až po 2 - 3 dni v vyrážka, to môže byť príznakom osýpok. Papuly sa objavujú na tvári a šíria sa po celom tele. Vo vzhľade, ktoré vyčnievajú nad povrch kože, jasne červené, majú sklon k zlúčeniu.

5 dní po nástupe vyrážky trvá infekčné obdobie. Na svojom konci sa škvrny začínajú miznúť, ponechávajúc oblasť olupovania hyperpigmentáciou.

rubeola

Pri rubeole, dieťa nevyráža nad kožu, ale vyzerá ako malé červené škvrny. Erupcie sa nevyskytujú okamžite, ale po prejavoch zápalového procesu:

 • teplota;
 • kašeľ;
 • červené hrdlo;
 • zvýšené okcipitálne lymfatické uzliny;
 • vracanie;
 • voľné stolice.

Tieto škvrny sa objavia na tvári a potom prejdú na telo. Po dni začnú blednúť, ale riziko infekcie zostáva približne 5 dní. Kontakt s rubeolou je zakázaný pre tehotné ženy kvôli riziku vzniku patológie plodu.

roseola

Pri externých prejavoch je toto ochorenie podobné rubeole. Na začiatku ochorenia sa teplota náhle zvýši na extrémne hodnoty. Po dobu troch dní sa udržiava na vysokej úrovni a potom klesá s výskytom plochého vyrážky. Exanthema sa koná za niekoľko dní.

Ako liečiť vyrážku u novorodencov

Keďže vyrážka je príznakom mnohých ochorení, nie je možné začať liečbu bez náležitej diagnózy. Dieťa musí zavolať lekára a prísne dodržiavať lekárske odporúčania. Novorodencom je zakázané poskytovať samostatne lieky, s výnimkou detských prípravkov na teplo a povolených antihistaminík - na zmiernenie svrbenia a opuchu.

Hormonálna vyrážka nevyžaduje lekársku liečbu. Stačí vykonať každodenné hygienické opatrenia:

 • plávanie vo vode sa dezinfikuje roztokom manganistanu draselného, ​​alebo s pridaním antiseptického bylinkami - harmanček, lastovičník, postupnosti, lavrushki;
 • vzduchové kúpele;
 • častá výmena bielizne;
 • oblečenie vhodné pre počasie;
 • použitie vecí z prírodných tkanín, bez švíkov a spojovacích materiálov;
 • odmietnutie tesného otáčania;
 • udržiavanie pohodlnej teploty a vlhkosti v miestnosti.

Alergická vyrážka je liečená doma pod dohľadom pediatra. Okrem akné, podráždenia a odlupovania dieťaťa sú iné prejavy - suchosť, úzkosť, kýchanie, uvoľnenie stolice.

Úlohou rodičov je odstrániť z životného priestoru novorodenca všetky provokujúce faktory:

 • Alergénové výrobky by mali byť vylúčené zo stravy;
 • odstrániť zvieratá z bytu;
 • neumožňujú nahromadenie prachu, peľu;
 • starostlivosť o citlivú pokožku dieťaťa používať značky detských farmaceutických prostriedkov (pre atopiku);
 • umývať oblečenie hypoalergénny prášok na báze mydlových štiepok;
 • Mama dočasne zabudnúť na parfumy a kozmetiku, nemajú na sebe vlnu a syntetiká.

Keď žihľavka Postihnutá koža dieťaťa by mali byť mazané schne prostriedok (bodka), ktorý bude vykonávať kúpanie v sedmokrásky a rad striedavo nechať nahý pre vzdušné kúpele.

Je dôležité obnoviť normálne fungovanie dieťaťa tráviaceho traktu, tak dlho, ako je to možné držať dojčenia, nie je kam ponáhľať so zavedením doplnkovej výživy. Dojčiaca matka - postupujte podľa stravy.

Hormonálna vyrážka u novorodencov a dojčiat

Akné na koži novorodenca je záhadou pre rodičov. Starajú sa o malé deti, starajú sa o to. Obzvlášť zvláštne a desivé je vyrážka na tvári, krku, hrudníku.

Nie vždy výskyt kožných vyrážok je znakom nesprávnej alebo nedostatočnej hygieny alebo choroby. Niekedy dôvod spočíva v pôsobení hormónov. O hormonálnej vyrážke budeme hovoriť v tomto materiáli podrobnejšie.

Čo je to?

Akné na koži novorodenca nie je zriedkavý fenomén, trpí viac ako tretina všetkých detí. Ako naznačuje názov, vyrážka sa prejavuje ako dôsledok hormonálnych zmien.

Zvyčajne je charakteristická pre dve vekové kategórie detí - novorodencov a dospievajúcich. Sprvu pupienkov vyvíjať pod vplyvom materských hormónov, druhý - pod vplyvom svojich vlastných pohlavných hormónov, ktorého výroba je predpokladom pre začatie puberty - puberta.

Batoľatá vyrážky okamžite, ale zvyčajne na tretí týždeň samostatného života v tomto svete, takže hormonálnej novorodenec vyrážka je často nazývaný trojtýždňová vyrážka. Tieto termíny nie sú povinné, takže sa nemusíte prekvapiť, ak sa kožné vyrážky vyskytnú dokonca 7-10 dní po narodení.

U novorodencov sa hormonálna vyrážka považuje za fyziologický jav. Nič, čo by to nemá kožné ochorenie, nie je nebezpečný, ak správne starať o pleť a zabrániť infekcii vyrážku patogénne baktérie a plesne.

Hormonálna vyrážka u detí iného veku (predškolská a základná škola) - vždy príležitosť navštíviť lekára, pretože pre takéto deti v norme hormonálne zmeny nie sú vlastné.

dôvody

V poslednom trimestri gravidity má žena zvýšenú produkciu estrogénu - hormónu, ktorý je potrebný na zabezpečenie normálnej práce. Hormón vo veľkom množstve s krvou na utero-placentárny prietok krvi vstupuje do tela dieťaťa.

Po narodení zvyškového hormónov matky aj naďalej vplyv na prevádzku detské telo, najmä robiť to mazové žľazy produkujú viac tuku, než je potrebné chrániť pokožku pred vonkajšími vplyvmi.

Tieto excesy podkožného tuku spôsobujú zablokovanie kanálov mazových žliaz, ktoré sú príliš úzke a kvôli tomu fyzicky nemôže dostať celý tuk von. Takže na tvári, krku, zriedkavo na hrudi a hlave dieťaťa sa objavia biele, žltkasté alebo šedivé vyrážky - pupienky.

Účinok materského hormónu nie je nekonečný, a preto akné novorodencov (lekárske meno je neonatálne pustuly) prejde za niekoľko týždňov bez stopy.

Rýchlosť hojenia bude závisieť od individuálnych charakteristík dieťaťa - niektoré majú pupienky o týždeň neskôr, iné - len po 20-30 dňoch.

Príznaky a príznaky

Hormonálna vyrážka sa najčastejšie lokalizuje na tvári. Žlté alebo belavé pupienky - ďasná sa objavujú na nos, na čele, na brade. Na lícach pôsobia menej často. Niekedy sú pupienky lokalizované v dieťati a za nimi, ako aj na krku a hornej časti hrudníka.

Pudliny vyzerajú ako zatvorené malé formácie, ktoré nie sú náchylné na fúziu, nemajú purulentné hlavy. Okolo vyrážok nie je zhrubnutie kože, nie sú žiadne známky zápalu, sčervenania.

Miestna imunita detí nie je dostatočne rozvinutá a preto nie je vylúčená infekcia pupienkov patogénnymi baktériami. Takáto zložitá hormonálna vyrážka vyzerá zapálená, často sprevádzaná hnisavosťou jednotlivých prvkov.

U dojčiat, okrem vyrážky, hormonálna "prudké" sprevádzaný opuchom prsníkov (a dievčat a chlapcov), mierny opuch mieška u chlapcov a labia u dievčat.

Kožné vyrážky u detí nikdy neublížia, nemajú svrbenie a nevytvárajú pre dieťa žiadne nepríjemnosti. Obáva sa, že sú viac rodičov než samotné deti.

Ako rozlišovať od alergií?

Rozlišovať vyrážku, ktorá sprevádza alergie z fyziologického vyrážky, nie je ťažké. Aby ste to urobili, musíte starostlivo preskúmať dieťa a všimnite si niekoľko rozdielov:

 • umiestnenia - Hormonálna vyrážka je lokalizovaná na tvári a krku, alergická môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela. Vyrážka na tvárach je zvyčajne alergická, ako na pokožke hlavy. Na čele a na čele je vyrážka zvyčajne hormonálna.
 • vzhľad - alergické erupcie nemajú jasné hranice, jednotlivé zložky vyrážky majú tendenciu splynúť a tvoriť rozsiahlejšie lézie. Hormonálna vyrážka má jasné obrysy, nikdy sa nespája a nie je sprevádzaná erytémom (začervenanie).
 • Sprievodné príznaky - alergická vyrážka prináša nepríjemné pocity - svrbenie, brnenie, zatiaľ čo fyziologické nie je svrbenie a neublíži. Alergie často sprevádzajú bežnú chladu, konjunktivitídu, celkové zhoršenie zdravia dieťaťa, zvýšenú komplikovanosť, problémy so spánkom a chuťou do jedla. Hormonálna vyrážka neovplyvňuje správanie dieťaťa a jeho zdravie.

Rodičia detí často zamieňajú hormonálnu vyrážku a alergické vyrážky, najmä preto, že u detí prvého roka života - bežného fenoménu.

Ako odlíšiť od infekcie?

Mnohé infekčné choroby, vrátane typických detí - ovčie kiahne, osýpky, šarlach a iné, sú sprevádzané kožnými vyrážkami. Z hormonálnej vyrážky je tiež veľmi jednoduché odlíšiť infekčnú vyrážku:

 • umiestnenia - Infekčné vyrážky pokrývajú dostatočne veľkú plochu pokožky a môžu sa rozptýliť po celom tele. Výnimkou je jednoduchý herpes, ktorý je lokalizovaný v nasolabiálnom trojuholníku, ale herpetická vyrážka má zvláštny charakteristický vzhľad - malé blistre s zapáleným okrajom.
 • vzhľad - Infekčné vyrážky majú jasné obrysy, ako napríklad akné. Ale oni sú nikdy gum-uzavreté pimples, populárne známy ako zhirovichki. Pri infekciách môže byť vyrážka vodnatá, purulentná, červená bodkovaná, ale nie belavá alebo žltá.
 • Ďalšie príznaky - infekcie iné ako vyrážky sú vždy sprevádzané jasným klinickým obrazom - zvýšenou telesnou teplotou, respiračnými príznakmi - kašeľ, rýma, zmena stavu mandlí, svalové bolesti, zmeny vo všeobecnom stave dieťaťa. Takéto nič nie je možné pozorovať pri bežnom hormonálnom vyrážke.

liečba

Hormonálna vyrážka u novorodencov nepotrebuje liečbu. Stačí sledovať stav pokožky a správne ošetriť hygienu. Je veľmi ťažké, aby mladé matky zostali nečinné, akceptovali skutočnosť, že nemusíte nič robiť. Preto môžu uľahčiť svoju existenciu a venovať pozornosť hygienickým postupom.

Dieťa s neonatálnym hormonálnym vyrážka sa môže pranie raz denne s odvarom chemického harmančeka. Kúpeľne s vývarom z nebanu alebo obratom budú tiež užitočné.

Vyrážka u novorodencov

Obsah článku

Vyrážka u novorodenca môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi: od bežného potenia, ktoré možno ľahko odstrániť jednoduchými hygienickými prostriedkami, k závažným infekčným chorobám vyžadujúcim profesionálnu lekársku starostlivosť. Často sa vyskytuje vyrážka na bruchu dieťaťa

Presne určiť príčinu vyrážky u dojčiat môže len skúsený dermatológ, ale znalosť najbežnejších príčin nebráni zodpovednému rodičovi.

Čo je vyrážka u dojčiat?

Bohužiaľ, existuje veľa druhov vyrážky u dieťaťa.

 • Alergická vyrážka u novorodenca
 • Infekčná vyrážka
 • sudamen
 • Dermatitída (kontakt, atopická, plienka)
 • Neonatálna vyrážka u novorodencov
 • Hormonálna (alebo akné) vyrážka u dojčiat
 • Infekčná vyrážka
 • Liečivo a iné.

Doktor-pediatr dokáže presne stanoviť diagnózu. Taktiež odhalí príčiny vyrážok, ktoré zatmeli prvé mesiace života dieťaťa a predpíšu správnu liečbu.

Vyrážky na koži dieťaťa: príčiny

Koža človeka, ktorý sa práve narodil, je veľmi jemná a jemná. Nemá dostatočnú hrúbku ochrannej vrstvy, preto reaguje na akékoľvek vonkajšie podnety. Navyše, telo novorodenca môže signalizovať výskyt vyrážok na vnútorné problémy.

Prečo sa na telo dieťaťa objavuje vyrážka?

Zvážte hlavné typy vyrážok a príčiny, ktoré ich spôsobujú podrobnejšie.

Nesprávna starostlivosť a porušenie hygienických pravidiel

Veľmi zriedka, alebo naopak, časté kúpanie dieťaťa, používanie nevhodných hygienických a kozmetických výrobkov, zlý výber a vzácne náhradné plienky sú často príčinou vyrážky na koži dieťaťa.

Výsledkom je, že novorodenec sa môže vyvinúť kontakt a plienka dermatitídu, potničky, sprevádzaná charakteristickou vyrážkou oblastiach - oblasť plienky, podpazušia, v záhyboch kolien a lakťov.

Externe, vyrážka je malý ružovkasté bublinky, koža v týchto miestach začervenané, môžu začať odlupovať a svrbí než doručenia dieťa a jeho rodičia veľa problémov. Ak nie je liečená dermatitída, môže sa vyvinúť bakteriálna infekcia. V tomto prípade sa bude vyžadovať predpisovanie antifungálnych látok.

Dôkladne monitorujte hygienu dieťaťa a včas reagujte na začervenanie, ktoré sa objavuje na koži.

Alergická vyrážka u dojčiat

Alergia je jednou z najčastejších príčin vyrážok u dieťaťa. V prvých mesiacoch svojho života je drobenka závislá na tom, čo jej mama jej a pije: živí sa jej mliekom.

Podráždenie na tele u dojčiat môžu vyplývať z miestnych alebo celkovej alergickej reakcie na potraviny alebo lieky, ktoré matka vzali počas dojčenia, prostriedky pre starostlivosť o pleť, prachu a iných alergénov.

Alergie - príčina vyrážky u dieťaťa (video)

Vertex Spoločnosť nie je zodpovedná za správnosť informácií uvedených v tomto videu. Zdroj - PediatrRussia

Alergia u dojčiat, ktoré sú na umelom kŕmení alebo v láske, môže byť spôsobená nesprávne vybranými zmesami. V tomto prípade je potrebné opustiť doplnkové potraviny (možno príliš skoro a tráviaci systém dieťaťa sa nedokáže vyrovnať) alebo zmeniť zmes. Pediatr vám môže poradiť v tejto veci.

Je veľmi dôležité včas reagovať na výskyt vyrážky u dieťaťa, inak sa môže v priebehu času vyvinúť na niečo závažnejšie - na mieste podráždenia sa objaví peeling a neskôr škrabance.

Avšak nevšimnite si, že alergická vyrážka je ťažká - je lokalizovaná na ramenách, perách, žalúdku novorodenca, na tvári.

Atopická dermatitída je variant alergickej choroby. U dieťaťa sa prejavuje mierny opuch na čele a lícach. Neskôr začervenanie a odlupovanie kože na ramenách, nohách a zadku sa objaví malá vyrážka sprevádzaná svrbením.

Neonatálna vyrážka

Známe tiež ako hormonálna vyrážka alebo akné - sa objavuje u novorodencov v prvých mesiacoch života. Z vonkajšieho hľadiska je takmer neviditeľný: bezfarebné malé výčnelky sa dajú dotiahnuť do krku, na pokožku hlavy a na tvár. Toto ochorenie nie je nákazlivé a vyskytuje sa počas prvých 1-3 mesiacov.

Lekári vysvetľujú výskyt takýchto vyrážok vplyvom materských hormónov počas tehotenstva a tým, že po narodení sa hormonálne pozadie dieťaťa postupne normalizuje. Ak však vyrážka dlhšiu dobu nezmizne, začne trápiť alebo inak narúšať dieťa, stojí za to navštíviť lekára.

Vyrážka u novorodencov: prečo sa to vyskytuje?

infekcie

Choroby a parazity môžu spôsobiť rôzne druhy vyrážok - od červených škvŕn až po bubliny s kvapalinou. Mimoriadne časté vyrážky so svrabom, rubeolou a ďalšími ochoreniami. Pri meningitíde má vyrážka podobu jasne červených škvŕn s infekčnou mononukleózou - formou cievnych vyrážok.

Infekčná vyrážka u dieťaťa je lokalizovaná na rôznych miestach v závislosti od ochorenia:

 • Šarlátová horúčka. Malá, jemná červená vyrážka sa objavuje takmer na celom tele novorodenca, okrem charakteristického "čistého" nasolabiálneho trojuholníka z pupienkov. Rashes sú zvyčajne prvým príznakom ochorenia, a potom sú aj ďalšie príznaky - bolesť v krku, horúčka, horúčka.
 • Kuracie kiahne alebo kiahne. Súčasne s vysokou teplotou 1-2 dni po infekcii sa na celom tele dieťaťa objavia červené škvrny, ktoré sa zmenia na bubliny. Keď vesikuly prasknú, na ich mieste vyvstáva hnisavá vyrážka - postupne sa uzdravuje, kosti sa tvoria na mieste pustúl, ktoré samy spadnú.

Charakteristickým znakom ovčieho kiahne je prítomnosť vyrážky aj vo vlasoch.

 • Osýpky. Vyrážka sa objavuje iba 3-5 dní po infekcii, keď je dieťa už "horúce". Vyrážka veľká, jasná farba, veľmi bohatá. Najprv sa objavujú na tvári a za ušami, potom na kmeň a potom "klesajú" do spodnej časti tela - na nohy.

Choroby a dysfunkcie krvných ciev

Vyrážka u detí do jedného roka je často spojená s rôznymi poruchami v práci ciev: napríklad s takzvaným vaskulárnym fenoménom detí. Avšak ak je vaskulárny fenomén rýchlo sa rozvíjajúcim ochorením, ktoré nevyžaduje špeciálnu liečbu, potom iné typy vaskulárnej vyrážky môžu naznačovať prítomnosť vážnych ochorení vyžadujúcich okamžitú kvalifikovanú starostlivosť. Napríklad hemoragická vyrážka vo forme cievnych uzlín a hviezdičiek môže naznačovať pseudotuberkulózu a rad ďalších nebezpečných ochorení.

Lokalizácia vyrážky u dieťaťa

Pri určovaní príčin vyrážok vo vašich drobkoch môžete stavať na tom, kde sa objavili presne sčervenanie a svrbenie bublín. "Miesto stretnutia" vyrážok môže veľa povedať ošetrujúcemu lekárovi.

Pravidelne dieťa prehliadnite za nedostatok vyrážok na určitých miestach.

Vyrážka na tvári a hlave

Dojčatá majú často na tvári vyrážky. Diatéza na kefách, ktorú jednoducho nezamieňate s červenou farbou. Dôvody jeho vystúpenia sú niekoľko:

 • Hormonálna porucha
 • alergie
 • Infekčná choroba
 • Problémy s jedlom atď.

Pediatr bude presne určiť príčinu a poslať ďalšie vyšetrenie špecialistovi.

Keď si všimnete vyrážku na hlave dieťaťa, je dôležité určiť jeho charakter. Ak sú to pustuly, potom, ako už bolo spomenuté skôr, môže sa ukázať ako kiahní. Nepostrehnuteľný sotva cítil bugorochki na koži, ktoré už viac netrápia dieťa - s najväčšou pravdepodobnosťou akné, ktoré prejde za pár mesiacov.

Ale ak je koža na hlave dieťaťa šupinatá, je to svrbenie, viditeľné šupinatá šupinatá vápna, je potrebné poradiť sa s lekárom. Môže to byť seboroická dermatitída, ktorá by sa mala liečiť okamžite.

Vyrážky na tele

Ak má vyrážka bledú farbu a je lokalizovaná samostatnými bublinami alebo bodkami, je to pravdepodobne kontaktná alergia, potenie alebo žihľavka. Je dôležité dodržiavať hygienu dieťaťa, aby ste sa uistili, že telo nie je oblečené do príliš teplého oblečenia a tesných plienok.

Keď nastane alergia v oblasti nosenia plienky, je to otázka dermatitídy plienky. Nezabudnite: je veľmi dôležité, aby dieťa pokožka dýchala, vetrá. Neuchovávajte drobky neustále v plienkach.

Nezabudnite konzultovať s lekárom, ak sa alergické jednotlivé škvrny začnú kombinovať na veľké. To naznačuje intoxikáciu tela napríklad v prípade alergie na lieky. Dieťa môže mať horúčku, svrbenie, problémy so stoličkou.

Vyrážka na krku

Červené bodky sa často objavujú u novorodencov pozdĺž obrysu pozdĺž línie rastu vlasov - najmä v letnom období. Ide o potenie, ku ktorému dochádza pri zmene stravy, opustení syntetického oblečenia a opatrnej hygieny dieťaťa.

Ak sa bubliny objavia a vyrastie do veľkých vezikúl, potom problém môže byť vážnejší. Zavolajte lekára, aby ste vylúčili riziko infekčnej choroby.

Vyrážky na bruchu

Často vyrážka vzniká na bruchu dieťaťa. Ak je lokalizovaný iba v tejto oblasti, potom ho pediatr pozoruje. To môže byť príznakom rôzne ochorenia:. Lichen, ekzém, rubeola, svrab, šarlach, krvné ochorenie, atď. V tomto prípade je dôležité diagnostické a liečebné účely rýchle, inak sa prejavujú ďalšie symptómy.

Vyrážka na pápeža

Skôr bežný problém, ktorý sa stará o rodičov novorodencov. Častejšie takáto lokalizácia znamená nesprávnu starostlivosť a nedodržiavanie hygieny. Rashes doprevádzajú dermatitídu na puchýre a plienky.

Ak budete časom reagovať na problém, rýchlo sa zbavíte všetkých nepríjemných prejavov.

Liečba vyrážky u dojčiat

Pretože vyrážka u dieťaťa môže byť spôsobená rôznymi príčinami, nie je možné vypracovať jednotnú stratégiu liečby pre každý prípad.

Po odstránení hlavných príčin ochorenia v konečných štádiách liečby je hlavnou úlohou najčastejšie boj s príznakmi, ktoré prinášajú najväčší nepríjemný pocit: svrbenie, pálenie, sčervenanie, nadmerná citlivosť pokožky. Odporúčame používať kozmetiku "La Cree" na tento účel: krém, hydratačná emulzia a čistiaci gél.

Účinnosť "La-Kri" je založený na všeobecne známych účinných rastlinných zložiek: avokádový olej a olivový výťažky zo sladkého drievka, vlašských orechov a mnohých iných sérií. Prostriedky "La Cree" majú silný protizápalový účinok, hydratujú a vyživujú pokožku a znižujú jej citlivosť. Finančné prostriedky môžu byť použité v kombinácii s anti-alergickej terapiey.Syp na tele novorodenca to môže byť spôsobené mnohých rôznych dôvodov, od bežného pichľavý tepla, ktoré môžu byť ľahko odstránené pomocou jednoduchých hygienických výrobkov na hlavných infekčných chorôb, ktoré vyžadujú odborné lekárske ošetrenie. Presne určiť príčinu vyrážky u dojčiat môže len skúsený dermatológ, ale znalosť najbežnejších príčin nebráni zodpovednému rodičovi.

Čo potrebujete vedieť o vyrážke u dojčiat?

Najčastejším problémom, ktorým čelia rodičia detí, je vyrážka na koži.

Je ľahšie sa s ňou vyrovnávať zhromaždenými odpoveďami na mnohé vzrušujúce otázky v tejto oblasti.

Typy vyrážky u novorodencov

Prvé 4 týždne po narodení sa považujú za obdobie novorodenca.

Koža novorodenca ešte nie je úplne rozvinutá, preto je príliš citlivá a vnímavá. Okrem toho je to najväčší povrch, ktorý sa dotýka vonkajšieho sveta.

Akékoľvek vonkajšie vplyvy a rôzne procesy vyskytujúce sa v malom organizme spôsobia rôzne reakcie na pokožke.

Môžu to byť rôzne druhy vyrážok na koži novorodenca:

 • škvrny - ružové, červené, biele;
 • papuly - vo forme uzlín alebo tuberkulóz;
 • plaky - zahusťovanie, tesnenia, stúpajúce nad hladinu kože;
 • pľuzgiere - s opuchom papilov z kože, hustými útvarmi;
 • bubliny - exsudatívne prvky;
 • pustuly - vezikuly s purulentným obsahom.

Novorodencom sa vyskytujú také ochorenia kože:

 • toxický erytém;
 • akné novorodencov;
 • sudamen.

Keď toxický erytém kože dieťaťa vyrážka objavia červenkastý bacuľatá škvrny, posiate drobnými bublinkami naplnené výpotku (viď. Foto).

Zvyčajne pokrývajú záhyby rúk alebo nôh, krku, zadku, hrudníka.

Pri závažných vyrážkach sa lymfatické uzliny zvyšujú. Liečba je predpisovaná lekárom.

Je zrejmé, že ak dojčiaca matka mení stravu, dieťa je normalizované.

Zdravotná sestra musí vylúčiť zo stravy:

Akné novorodencov alebo infantilných úhorov vyzerajú ako jediné uzliny alebo ampulky naplnené žltkastou tekutinou (viď foto).

Častejšie sa objavujú:

Tieto vyrážky sa spájajú s problémami s kožným folikulom alebo s mazovými žľazami.

Pimples sa nespájajú, nespôsobujú svrbenie, ľahko sa odlíšia od iných chorôb.

Vylepšená hygienická starostlivosť je potrebná, aby sa zabránilo sekundárnej infekcii.

V prípade potenia sa u novorodencov objaví červenkastá alebo ružová plytká vyrážka na miestach, ktoré sú najviac náchylné na potenie (pozri foto).

To sú všetky záhyby, oblasti hýždia, nohy, ramená, krk.

Malé bubliny s kvapalinou sa zvyčajne objavujú, ak je dieťa silne zabalené alebo nespĺňa pravidlá hygieny a starostlivosti.

Video o vyrážke dieťaťa od Dr. Komarovského:

Príčiny vyrážok u dieťaťa (foto a popis)

Počas pôrodu od 1 mesiaca do 1 roka je koža detí náchylná na mnohé patológie.

Je to spôsobené týmito dôvodmi:

 • alergie;
 • porušenie hygienických pravidiel;
 • vplyv materských hormónov;
 • infekcie.

Hormonálna vyrážka - novorodenecké pustuly

Malá červená vyrážka u novorodencov sa môže objaviť v prvých dňoch a týždňoch po narodení. Toto je tzv. Hormonálna vyrážka.

Detský hormonálny systém je rekonštruovaný, začne fungovať nezávisle a odmieta hormóny matky.

Zvyšky materských hormónov prechádzajú kožou vo forme neonatálnych pustúl. Vyzerajú ako papuly s bielym vrchom.

Zvyčajne sa nachádza v hornej polovici kufra:

Ak chýba vhodná starostlivosť o pleť, dieťa môže vyvinúť plesňovú infekciu.

Oddelene odlíšiť vyrážku na tvári a na hlave (hlavové) u detí. Dôvodom sú stále nedokonalé prácu mazových žliaz a folikulov a simultánne proliferácia na tvár lipofilný kvasníc druhu Malassezia huba dieťaťa. Niekedy sú detekované jednoduchým snímaním.

Úzkosť spôsobuje pravdepodobnosť chýbajúcich symptómov a vyrážky spôsobené meningitídou.

Príznaky alergie

Vzhľad červenej vyrážky na tvárach mladých žien predovšetkým znamená prítomnosť dráždivého účinku.

 • potraviny, nápoje, zmesi;
 • domáce predmety, odevy, hračky;
 • prostriedky starostlivosti o dieťa;
 • prostredia, tepla, chladu, tabakového dymu.

Po kŕmení matka vždy spozoruje bolestne ružové tváre u dieťaťa a môže predpokladať, po akých potravinách sa stalo: tie, ktoré sama použila alebo dala dieťaťu v láske.

Ak červená malá vyrážka u novorodenca nezmizne, spojí sa, zvlhčí sa, kôry a mierka sa objavia - je potrebné vyhľadať a určiť alergén.

Zatiaľ čo alergén nie je odhalený, samotná zdravotná sestra musí prispôsobiť stravu.

Vyhnite sa alergénnym produktom:

Ak sa červená vyrážka a odlupovanie tváre a tela dieťaťa neprejdú, musíte zmeniť zmes a pozorne preštudovať ich zloženie.

Prídavné látky na kŕmenie by sa mali postupne vykonávať opatrne. Šťavy začínajú kvapkami, každý deň sa postupne zvyšujú.

Je potrebné prehodnotiť zloženie krémov, masti, sprejov, práškov, ktoré ošetrujú pokožku dieťaťa.

Zaoberajte sa hračkami, zistite, z akého materiálu sú vyrobené, kto je výrobca.

Kúpiť z prírodných tkanín:

 • posteľná bielizeň;
 • uteráky;
 • deka;
 • plienky;
 • vesty;
 • klzáky;
 • topánočky.

Je potrebné zistiť, či v okolí nie sú fajčiari. Udržujte konštantnú teplotu v miestnosti.

Dermatitída plienky

Veľmi často deti trpia plienkovou dermatitídou. Zvyčajne sa vyskytuje na tele v kontakte s vlhkými plienkami, plienkami, plienkami.

Ak neurobíte nič, postup pokračuje. Sčervenanie je nahradené podráždením, jasne červené intertrigo je definované, bolestivé praskliny sú vytvárané na nich. Vo svojich namáčajúcich sa medzery sa objavujú vredy.

Výsledok závisí len od starostlivosti o dieťa. Nedovoľte, aby takéto podráždenie v moci každej mamy.

Ak sme taká katastrofa sa stalo, musí byť prísnejšie kontrola hygienickej starostlivosti o pleť dieťaťa - zmyť po každej výmene plienok, kúpať sa dieťa v sérii alebo sedmokráska, použitia krémov a prášky pre deti s oxidu zinočnatého.

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída sa rozvíja u detí s dedičnou predispozíciou.

Vyvolávame, že to budú potraviny, ktoré vstupujú do tela dieťaťa a do matčiny tela počas tehotenstva a počas laktácie.

Vedci zistili, že hlavným alergénom je celá mliečna bielkovina. Na druhej strane sú proteíny sóje, vajcia, obilniny, ryby.

Vedúca úloha vo vývoji dermatitídy je priradená stavu tráviaceho systému u dieťaťa, výberu matčiny potravy počas kŕmenia a počas tehotenstva.

Dieťa nemôže byť preplnené. Dieťa Pastovye má väčšiu pravdepodobnosť atopickej dermatitídy.

Choroba je nebezpečná, pretože to začalo s začervenanie, škálovanie a svrbenie na lícach, zadku, procesu rozširovania a šíri uchopenie hlbšej časť kože na tele.

Vzniknuté bubliny sú vredy, svrbenie sa zhoršuje a veľmi narúša dieťa.

Včasná detekcia a odstránenie alergénu pomôže rýchlejšie zbaviť sa choroby.

Video od Dr. Komarovského o atopickej dermatitíde:

Infekčné vyrážky

Infekčné vyrážky sú spôsobené vírusmi, baktériami a hubami.

Plesňové vyrážky sa dajú ľahko odlíšiť jasnými hranicami zhromažďovania malých vyrážok. Rýchlo vyschnú, sú pokryté bielym alebo žltkastým povlakom, ktorý je veľmi šupinatý.

Medzi baktériami je vyrážka na tele u dieťaťa najčastejšie spôsobená stafylokokmi a streptokokmi.

Infekcia stafylokokmi sa prejavuje pustulóznymi ochoreniami.

Infekcia streptokokmi je známa tým, že sa objavila červená malá vyrážka alebo pľuzgiere na nohách, rukách, tvári novorodenca. Blistre plnené exsudátovým prasknutím, rany vysušené v kôrkoch.

Vírusy spôsobujú závažné infekčné ochorenia:

 • osýpok;
 • šarlach;
 • ovčie kiahne;
 • ružienke;
 • infekčnú mononukleózu.

Hlavnými príznakmi týchto ochorení budú:

 • vysoká teplota;
 • kašeľ;
 • bolesť hrdla;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • bolesť hlavy;
 • bolesť brucha;
 • rozšírené lymfatické uzliny.

Vyrážka bude pre každú z nich charakteristickou črtou a bude sa odlišovať od seba.

Zvyčajne vyrážky začínajú od pokožky hlavy vo vlasovej pokožke hlavy, za ušami, potom sa objavujú na tvári, tvárach, krku a potom klesajú na kmeň. Nachádzajú sa na bruchu, chrbte, zadku. Potom pokrývajú končatiny na samé nohy.

Aby bolo možné ľahšie zistiť, aký druh infekčnej choroby poskytneme tabuľku rozpoznávania vyrážky:

Typy kožných vyrážok u detí: fotky vyrážok na hrudi, chrbte a po celom tele s vysvetleniami

Do určitej miery môže byť ľudská koža nazývaná indikátorom zdravia. Obzvlášť sa to týka malých detí, pretože všetky ich komplikácie sú veľmi citlivé na akékoľvek zmeny vonkajších podmienok a na všeobecný stav vnútorných orgánov a systémov organizmu.

Kožné vyrážky môžu mať úplne iný charakter. Niektoré z nich nie sú nebezpečné, iné sú signálom vývoja vážnej choroby. Ignorujte vyrážku u dieťaťa alebo ho liečte sami, bez toho, aby ste vedeli príčinu a prírodu, nemôžete.

Kožné vyrážky sú veľmi časté u malých detí

Typy vyrážok u dojčiat

Vyrážka u detí je rôznych typov a má odlišnú etiológiu. Nezávisle na tom, aby ste sa zaoberali diagnostikou a definíciou verzie vyrážok pomocou fotografií z internetu, a to ani s dobrými vysvetleniami, nie je to potrebné. Toto by malo zaobchádzať špecialista.

V dermatológii sa rozlišujú tri veľké skupiny, do ktorých sa deťom šíria všetky možné kožné vyrážky:

 1. Fyziologické. Tento typ vyrážky sa vyskytuje u novorodencov. V dôsledku hormonálnych zmien, ktoré sa vyskytujú v tele, sa na tele objavujú výruchy.
 2. Imunologická. Je to dôsledok účinkov rôznych epidermálnych faktorov, napríklad alergénov, teploty alebo trenia. Takéto vyrážky zahŕňajú urtikáriu, potenie, alergickú reakciu alebo atopickú dermatitídu. Porušenie základných hygienických pravidiel môže tiež viesť k vzniku nežiaducich prejavov.
 3. Infekčné. Vyrážka - príznak, ktorý sprevádza niektoré infekčné alebo vírusových chorôb, ako ovčie kiahne alebo šarlach (viac v článku: Ako je infekčné vyrážka u detí?).

Príčiny vzniku vyrážok

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa môžu vyskytnúť vyrážky na hlave, tvári, ramenách, nohách, hrudnej kosti, chrbte alebo krku. Najpravdepodobnejšie sú:

 1. Choroby, ktoré sú vírusové. Patria sem osýpky, rubeoly, kurací kiahne, mononukleóza.
 2. Choroba bakteriálnej povahy. Napríklad šarlach.
 3. Alergie. Ak chcete spôsobiť alergickú reakciu, sú schopné potraviny, hygienické výrobky, odevy, chemikálie pre domácnosť, parfumy a kozmetiku, hmyz.
 4. Mechanické poškodenie epidermy. Pri nedostatočnej kvalite liečby rany môže dôjsť k podráždeniu pokožky, ktorá sa prejavuje ako pupienky, biele bodky, bezfarebné bubliny, zimnica, červené alebo ružové škvrny.
 5. Problémy s koagulabilitou krvi. V tejto situácii je vyrážka menšie krvácanie, charakteristické pre meningokokovú meningitídu.

Choroby sprevádzané vyrážkami

Akékoľvek vyrážky na tele sa vzťahujú na symptómy ochorenia. Môžu mať veľmi odlišný vzhľad. Vyrážka je papulózna, špicatá alebo naopak vo forme veľkých bodiek alebo pupienkov. Vyskytuje sa v rôznych farbách, od priehľadnej alebo bielej až po jasne červenú farbu. Charakteristiky popisujúce vyrážku priamo závisia od ich etiológie alebo choroby, ktoré sprevádzajú.

Dermatologické ochorenia

Medzi chorobami dermatologickej etiológie, ktorej symptómy sú rôznorodé vyrážky, možno poznamenať:

 • dermatóza (napríklad dermatitída plienky);
 • lupienka;
 • ekzém;
 • kandidóza a iné ochorenia epidermy.

Takmer vždy kožné ochorenia sú spôsobené problémami s vnútornými orgánmi a systémami v spojení s vplyvom vonkajších faktorov. Napríklad neurodermatitída môže byť vyvolaná poruchami nervového a endokrinného systému na pozadí zníženej imunity. V tejto situácii je potrebná komplexná liečba s použitím liekov, nielen masti alebo krémy.

Psoriáza v rukách dieťaťa

Pokiaľ ide o psoriázu, na začiatku to vyzerá ako alergická reakcia, ale časom plaky získavajú charakteristický vzhľad. Ďalším názvom choroby je šupinatý lišaj. Psoriáza a ekzém sú veľmi zriedkavé u detí v mesačnom veku. Genetická predispozícia k týmto ochoreniam až po 2 rokoch.

Alergická reakcia

Jedným z hlavných príznakov alergie je vyrážka. Negatívna reakcia je výsledkom užívania liekov alebo konzumácie určitých potravín. S odlišným tvarom a veľkosťou sa môžu rozšíriť vyrážky v tele, vrátane tváre, hrudníka, končatín.

Hlavným charakteristickým rozdielom v vyrážke pri alergiách je zvýšenie jeho závažnosti pri vystavení alergénu a po vylúčení stimulu zmizne. Ďalším znakom je prítomnosť závažného svrbenia.

Najčastejšími prejavmi alergického vyrážky sú:

 1. Žihľavka. Je to spôsobené výrobkami, liekmi a teplotnými faktormi. Niekedy nie je možné určiť pravú príčinu žihľavky.
 2. Atopická dermatitída. Jedná sa o papulóznu červenú vyrážku, ktorá sa pri vývoji spája a kôrka. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, lícach av miestach, kde sú ohnuté nohy a nohy. Je sprevádzané svrbením.
Atopická dermatitída alebo ekzém

Infekčné choroby

Zriedkavé sú často známkou infekčnej choroby. Najznámejšie z nich sú:

 1. Ovčie kiahne. Dieťa má charakteristické vodnaté bubliny, ktoré pri sušení tvoria kôru. Sú charakterizované svrbením. Tiež môže teplota stúpať, ale niekedy choroba prechádza bez nej.
 2. Rubeola. Medzi hlavné príznaky - zväčšené lymfatické uzliny na krku a vyrážka malých červených škvŕn alebo bodiek, ktoré sa objavia najprv na tvári, a potom prejsť na krku, ramien, a potom sa šíri po celom tele.
 3. Osýpky. Vyzerá to ako okrúhle škvrny a uzliny za ušami, ktoré sa šíria po tele. Choroba je sprevádzaná aj peelingom, poruchou pigmentácie, horúčkou, konjunktivitídou, kašľom a strachom zo svetelných lúčov.
 4. Šarlátová horúčka. Spočiatku tvorená ružovka na lícach, ktorá prechádza na končatiny, hrudník a kmeň. Postupne sa vyrážka stáva bledšia.
 5. Roseola. Začína sa zvyšovaním teploty. Horúčka trvá asi tri dni, po ktorom sa na tele objaví malá bodka červenej farby.
 6. Svrab. Je charakterizovaná červenou vyrážkou, ktorá veľmi svrbia.
Príznaky kiahní kiahní sa ťažko zamieňajú s príznakmi inej infekcie.

Vyrážky u novorodenca

Citlivá koža novorodencov je najviac náchylná na negatívne vonkajšie vplyvy. Medzi najčastejšie prípady vyrážok na tele dieťaťa patria:

 1. Sudamen. Zvyčajne sa u dieťaťa z dôvodu tepla prejavuje v dôsledku prehriatia a ťažkostí s potenie. Najčastejšie sa tento typ vyrážky je vytvorená na hlave, a to najmä pod vlasy na tvári, kožné záhyby, kde sú zaparenín. Vyrážky sú vezikuly a škvrny, ktoré nepoškodzujú dieťa (pozri tiež: drsné škvrny na tele v dieťati ako príznak).
 2. Akné novorodenca. Zapálené papuly a pľuzgiere ovplyvňujú tvár, kožu na hlave pod vlasmi a krkom. Sú to dôsledky aktivácie mazových žliaz cez hormóny matky. Podobné akné zvyčajne nie je potrebné na liečbu, ale je potrebné poskytnúť kvalitnú starostlivosť a hydratáciu pokožky. Prechádzajú bez stopy a nezanechávajú žiadne zjazvenie ani svetlé škvrny.
 3. Toxický erytém. Zdá sa, že papuly a pustuly majú bielej a žltej farby s priemerom od 1 do 2 mm a sú obklopené červeným okrajom. Objavujú sa druhý deň života, potom postupne postupujú sami.
Teplo na tvári dieťaťa

Ako nájsť vyrážku na určenie ochorenia?

Jednou z dôležitých charakteristík vyrážok na tele je ich lokalizácia. Práve na základe skutočnosti, na ktorej časti tela sú škvrny, bodky alebo pupienky, je možné určiť povahu problému a chorobu, ktorá sa stala hlavnou príčinou ich výskytu.

Prirodzene, toto nie je jediný parameter, ktorý je potrebný na stanovenie presnej diagnózy, ale je celkom možné znížiť počet variant ochorení. Dermatológ musí však rozobrať faktory, ktoré spôsobili výskyt vyrážky na jednej alebo druhej časti tela a spôsob liečby, aby sa zabránilo vážnym následkom samovoľnej liečby.

Vyrážka na tvári

Navyše, výskyt malých pupienkov alebo škvŕn na tvári indikuje patologické stavy v tele, takéto chyby sa stále stávajú estetickým problémom.

Dôvody, prečo vyrážka postihuje oblasť tváre, môže byť veľmi rôznorodá:

 1. Reakcia na slnečné svetlo. Vyskytuje sa pri dlhodobom vystavení slnku.
 2. Alergie. Môže to spôsobiť kozmetické výrobky, napríklad smotany, založené na citrusových olejoch. Aj príčina je často jedlom.
 3. Sudamen. Pozoruje sa u dojčiat starších ako jeden rok a mladších s chudobnou starostlivosťou o pleť.
 4. Diatéza. Trpia dojčatami, ktoré sú dojčené.
 5. Sexuálne dospievanie u adolescentov.
 6. Infekčné choroby. Medzi nimi sú osýpky, rubeola a šarlach.

Vyrážajú po celom tele

Často je dosť, že vyrážka postihuje viac ako jednu konkrétnu oblasť, ale šíri sa takmer v tele.

Ak je dieťa pokryté rôznymi vyrážkami, znamená to:

 1. Erytém toxický. Vyrážka postihuje 90% tela. Vychádza do 3 dní po exkrécii toxínov.
 2. Akné novorodenca (odporúča sa čítať: ako liečiť akné u novorodencov podľa Komarovského?). K riešeniu tohto problému patrí kúpanie s detským mydlom, vzduchové kúpele, ošetrovanie a správna výživa.
 3. Alergická reakcia. Môže sa prejaviť ako žihľavka alebo kontaktná dermatitída v akejkoľvek časti tela, kde sa vyskytol kontakt s alergénom.
 4. Tam sú infekcie v tele. Ak sa strava a návyky dieťaťa nezmenili, potom je možná príčina vyrážky infekčnou chorobou.

Červené bodky na rukách a nohách

Pokiaľ ide o vyrážku na končatinách, jej hlavnou príčinou je zvyčajne alergia. Zvlášť také alergické prejavy postihujú ruky. Môžu zostať na koži na dlhú dobu, ak dieťa zažíva stres, emočnú námahu a únavu. Ak spustíte tento problém, môže sa vyvinúť na ekzém.

Ďalším dôvodom, ktorý môže zatiahnuť ruky a nohy, je hubové ochorenie (ako je psoriáza, svrab alebo lupus). V prípadoch, kde nie je nikde inde vyrážka, je možný jednoduchý tampón.

Alergická vyrážka na nohe dieťaťa

Vyrážka na bruchu

Hlavným faktorom, ktorý môže spôsobiť vyrážku na bruchu, je infekcia, najmä o takých známych ochorení, ako sú osýpky, rubeola, ovčie kiahne a šarlach. S včasnou a kompetentnou liečbou vyrážka začne vymiznúť po dobu 3-4 dní.

Zvyčajne okrem brucha je koža postihnutá aj na iných miestach. Ak je však vyrážka prítomná výhradne na bruchu, najpravdepodobnejšia je kontaktná dermatitída spôsobená alergénom, ktorý sa dotýka brušnej dutiny dieťaťa.

Vyrážky na hlave a krku

Vyrážka na hlave alebo krku je často výsledkom potenie. V tomto prípade by mala byť termoregulácia dieťaťa normalizovaná a mala by sa zabezpečiť správna starostlivosť o pokožku. Môžete tiež rozmazať postihnuté miesta mastí a kúpať drobky v rade.

Medzi ďalšie príčiny vzniku vyrážky v týchto oblastiach patria:

 • kurací kiahní;
 • svrab (odporúčame čítať: ako liečiť svrab u detí a fotky vyrážok);
 • neonatálna pustulóza;
 • atopická dermatitída.
Atopická dermatitída

Červené bodky na zadnej strane

Najbežnejšie príčiny červených bodov na chrbte a ramenách sú:

Dve ďalšie pravdepodobné ochorenia spojené s takým miestom lokalizácie červených bodiek, ako je chrbát, sú:

 1. Sepsa bakteriálneho pôvodu. Pôrodky červenej farby sa rýchlo rozšírili cez telo a prešli do hnisavých útvarov. Choroba je sprevádzaná strata chuti do jedla, zvracanie a nevoľnosť, teplota až 38 stupňov.
 2. Meningokoková meningitída. Okrem vyrážky má dieťa subkutánne krvácanie na chrbte, okamžite vysokú horúčku a neustálu bolesť v oblasti, kde sú okcipitálne svaly.
Sepsa bakteriálneho pôvodu

Biela a bezfarebná vyrážka

Okrem bežných pupienkov alebo červených a ružových škvŕn sa vyrážky môžu prejaviť ako biele alebo bezfarebné. Najčastejšie je biela farba vyrážky typická pre alergickú reakciu u dospelého - pre choroby infekčnej etiológie. Vyrážky tohto typu na tvári naznačujú zvyčajné zablokovanie mazových žliaz.

Pokiaľ ide o bezfarebnú farbu vyrážky, indikuje prítomnosť:

 • beri-beri;
 • hormonálne zlyhanie v tele;
 • problémy s fungovaním tráviaceho systému;
 • hubové infekcie;
 • alergie.

Škodlivé erupcie

Niekedy sa na koži dieťaťa môže objaviť malá vyrážka, ktorá vyzerá ako vzrast. Tento príznak naznačuje alergickú reakciu spôsobenú precitlivenosťou na rôzne dráždidlá, najmä na lieky. Deti s dedičnou predispozíciou sú pre ne zraniteľné.

Čo keď má dieťa vyrážku?

Dostatočná hygiena a dodatočná liečba postihnutých oblastí je dostatočná. Napriek tomu v prípade akýchkoľvek vyrážok na koži dieťaťa je potrebné pochopiť, či dieťa má iné príznaky, ktoré naznačujú infekčnú chorobu. Tiež je potrebné zhodnotiť povahu a lokalizáciu vyrážok.

Po samokontrole musíte dieťaťu preukázať lekárovi alebo ho zavolať doma, aby mohol predpisovať liečbu, ak je to potrebné. Ak máte podozrenie na infekciu pred príchodom lekára, dieťa by malo byť izolované od ostatných.