Hlavná

Ovčie kiahne

HPV typ 16 u žien

Papilomavírusy sú skupina vírusov obsahujúcich DNA, ktoré poškodzujú epiteliálne bunky orgánov a tkanív: kožu, sliznice.

obsah:

Aké je nebezpečenstvo HPV typu 16 pre ženy?

Charakteristickým znakom papilomavírusov je schopnosť indukovať tvorbu rôznych epiteliálnych nádorov.

Formy poškodenia tkaniva spôsobené HPV sú rôzne. Existujú asymptomatické a sotva viditeľné: keratóza, dysplázia. Klinicky sa vyskytujú: bradavice, papilómy, kondylómy. Väčšina z nich je úplne bezpečná. Bez liečby zostávajú celoživotnou kozmetickou poruchou alebo sa samy vymiznú (samoliečba).

Ale niekedy benígne lézie môžu degenerovať do zhubných nádorov - karcinómov.

 • Karcinóm alebo epiteliálny karcinóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja zo zmenených epiteliálnych buniek rôznych tkanív.

K dnešnému dňu sa zistilo, že infekcia papilomavírusom je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Pri klinicky exprimovanom karcinóme krčka maternice HPV vykazuje vysoké riziko onkogenity v 95 až 100% prípadov.

Okolo 100 sérotypov papilomavírusov je známe. Okolo 17 sa považuje za onkogénnu.

 • Skupina najvyššieho rizika zahŕňa typy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 59 a 68.
 • Vírusy s nízkym rizikom zostávajú typy HPV: 6, 11, 42, 43, 44.
Pre ženy, obzvlášť nebezpečné, sú typy 16 a 18 HPV: najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice.

HPV 16/18 predstavuje 70% rakoviny krčka maternice spojených s infekciou papilomavírusu. A najčastejší karcinóm spinocelulárnych buniek je spojený s HPV typu 16. Zriedkavá rakovina žliaz s typom 18 HPV.

Infekcia HPV typu 16

Prevalencia infekcie papilomavírusu je extrémne vysoká: DNA jedného alebo druhého (niekedy niekoľkých) typov HPV sa vyskytuje u viac ako 80% dospelých.

Mukozotropný HPV vrátane sérotypu 16 sa označuje ako pohlavne prenosné infekcie (STI). Pravdepodobnosť infekcie krvou, domácimi predmetmi, najmä cestou vzduchom je zanedbateľná.

Spôsoby infikovania HPV typu 16:

 • Sexuálny spôsob: tradičný, orálny, netradičný sexuálny kontakt s infikovaným partnerom.
 • In utero: infekcia plodu z infikovanej matky cez placentu alebo plodovú tekutinu.
 • Počas pôrodu: infekcia novorodenca pri prechode postihnutým kondylomátom materinského rodného kanála.

Čo sa stane po infekcii HPV typu 16?

Prevažná väčšina infikovaného HPV nevie o incidente a následne nemá žiadne komplikácie.

Navyše až 75% sexuálne aktívnych žien po celý život je viackrát infikovaných rôznymi typmi HPV. Avšak u 2/3 žien je aktívna infekcia po určitom čase čiastočne alebo úplne vylučovaná imunitným systémom z tela.

"Zvyšky" vírusov sú "zachované" v citlivých tkanivách vo forme HPV DNA a zdedené vnútri klonu infikovaných buniek počas celej životnosti nosiča. V okamihu oslabenia lokálnej alebo celkovej imunity sa latentná HPV infekcia "prebudí", opakuje sa, prejavuje sa klinicky.

Príčiny zníženia imunity voči HPV typu 16 u žien:

- tehotenstvo;
- zmeny súvisiace so starnutím;
- akútne, chronické gynekologické, somatické, zápalové, infekčné choroby;
- STI: chlamýdie, genitálny herpes, CMVI, trichomoniáza, kapavka, syfilis, HIV atď.
- hormonálna nerovnováha;
- neuroendokrinné, metabolické poruchy, obezita;
- operácie, zranenia, potraty, ťažké pôrody;
- chronický stres, fyzické vyčerpanie;
- liečba cytotoxickými, imunosupresívnymi liekmi;
- agresívne slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, ožarovanie;
- Fajčenie, alkoholizmus.

Dlhotrvajúci neproduktívny perzistujúci prúd HPV infekcie je možný len na pozadí porúch imunity.

Symptómy typu 16 HPV u žien

 • Latentná infekcia - žiadne príznaky.

Prítomnosť vírusu sa môže zistiť len pomocou moderných imunochemických alebo molekulárnych biologických techník, ktoré určujú prítomnosť antigénov alebo HPV DNA v tele.

U žien môže začať rakovina krčka maternice aj asymptomatický HPV typu 16.

HPV infekcia pretrváva (niekedy exacerbuje, potom ustupuje), pokračuje nevýznamne, na pozadí chronickej vulvovitídy, endocervicitídy, pseudoerózie krčka maternice. Niekedy sa pacient obáva pálení, svrbenia v oblasti pohlavných orgánov. Možné skromné ​​abnormálne vylučovanie z vagíny, dysurické javy.

V oblasti krčka maternice sa objavujú: koilotácia, leukocyty, atypické bunky; niekedy patogénna flóra (kombinácia HPV infekcie s inými STI je celkom prirodzená).

Čo by malo byť rozmazanie z vagíny u zdravých žien podrobne načrtnutých v článku: Zvýšené bielych krviniek v škvrna u ženy - dôvody.

Histologické preparáty sliznice krčka maternice vykazujú patologické zmeny v štruktúre cervikálneho epitelu. Pri transformácii nádoru sa objavila dysplázia (neoplázia, CIN).

HPV infekcia u žien je papilomatóza alebo kondylomatóza vulvy, vagíny, krčka maternice, anogenitálna oblasť.

Ako vyliečiť kondylómy, ako vyzerajú anogenitálne bradavice - podrobne si ich prečítajte v článku: Condyloma ukázal.

HPV typu 16 a rakovina krčka maternice

Štruktúra vysokorizikových papilomavírusov zahŕňa špecifické štrukturálne proteíny - onkoproteíny E6 a E9. Sú schopné inaktivovať intracelulárnu imunitu. Sú osobitne početné u HPV typu 16. Spôsobujúca genetickú nestabilitu, onkoproteíny HPV 16 iniciujú bunkovú mutáciu, vývoj intraepiteliálnej neoplázie, rakovinu krčka maternice.

Cervikálna dysplázia alebo cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN / CIN) je porušením štruktúry epiteliálnych lôžok cervikálnej sliznice. Patologický proces je spôsobený abnormálnym násobením (proliferáciou) atypických transformovaných HPV buniek.

Cervikálna dysplázia je skorým prejavom infekcie papilomavírusu spôsobenej HPV 16 a 18 typmi.

Mierna a závažná dysplázia (CIN 2-3) je prekancerózny stav. Bez liečby vo veku 40-49 rokov na pozadí zmien imunity súvisiacich s vekom môže byť malígne v klinicky exprimovanej (invazívnej) rakovine. Zvyšuje sa zhubná degenerácia veľmi pomaly, rokov.

Včasná detekcia a adekvátna liečba CIN úplne zabraňuje vzniku rakoviny krčka maternice.

Preto každá žena, ktorá vedie sexuálny život, by mala urobiť plánovanú skríningovú diagnostiku HPV a poskytnúť náter na onkocytológiu (PAP test).

DNA diagnostika HPV typu 16 u žien

Materiálom pre túto štúdiu je vaginálny tampón alebo škrabanie krčka maternice.

Existujú dve hlavné molekulárne metódy na identifikáciu a overovanie HPV sérotypov:

1. Metóda PCR - polymerázová reťazová reakcia.

Umožňuje nájsť DNA určitého typu HPV v testovacom materiáli. Test PCR je veľmi citlivý. Dokazuje dokonca aj minimálne množstvo vírusového genetického materiálu.
Ale!
Podľa jeho výsledkov je ťažké rozlíšiť aktívny infekčný proces od bezpečného latentného HPV nosiča.

Dekódovanie výsledkov testu PCR pre onkogénne HPV typy 16/18

HPV 16, 18 u žien: čo to znamená pre zdravie

HPV typy 16 a 18 sú bežnou diagnózou v gynekológii a jedným z najnebezpečnejších, pretože vyvoláva rakovinu. Vo väčšine prípadov sa ochorenie zistí náhodne počas rutinného vyšetrenia. Pretože papilomavírus sa v žiadnom prípade neprejavuje, je asymptomatický, mnohí pacienti nevedia, že v tele je nebezpečná infekcia. Čo je HPV 16, typ 18 a ako sa vyrovnať s diagnózou?

Pravdepodobnosť infekcie

Dnes medicína pozná asi 100 druhov ľudského papilomavírusu (HPV). Väčšina z nich nepredstavuje významnú hrozbu pre zdravie. Avšak papilomavírusy 16. a 18. typu u žien patria k najnebezpečnejším infekciám. Sú schopné spôsobiť degeneráciu epiteliálnych buniek a provokovať onkologické procesy.

Podľa štatistík najväčšou hrozbou je 16. typ - 50% vývoja rakoviny krčka maternice je s ňou spojené, 10% spôsobuje HPV 18. U mužov vírus zriedkavo vedie k vzniku ochorenia - papilomatóza sa nezjaví a infekcia je potlačená imunitným systémom. 90-95% z nich zostáva nositeľmi vírusu, ktoré často nevedia, že predstavujú priamu hrozbu pre ich sexuálnych partnerov. Zvláštnosť týchto vírusov je spôsob prenosu - 85-90% prípadov, keď sa infekcia prenáša sexuálne. V zriedkavých prípadoch sú infikované domácimi výrobkami (predovšetkým prostredníctvom výrobkov osobnej hygieny) a vertikálna prenosová cesta (od matky po dieťa pri pôrode) fixné.

Hlavný spôsob infekcie zahŕňa riziká, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť infekcie ženy:

 • Náhodný sexuálny život.
 • Nechránený sex.
 • 5 alebo viac sexuálnych partnerov.
 • Skorý nástup sexuálnej aktivity (do 16 rokov).

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sa prenáša z infikovaného partnera v priemere v 60% prípadov. Pravdepodobnosť infekcie sa zvyšuje u žien s gynekologickými problémami:

 • Potrat.
 • Prítomnosť zápalových procesov vo vagíne a maternici.
 • STI.
 • Dysbakterióza vagíny.
 • Chronické gynekologické ochorenia.

Gynekológovia poznamenávajú, že u pacientov s prejavmi HPV (prítomnosť papilómov) sú vo väčšine prípadov súčasne diagnostikované. Vírus sa prejavuje na pozadí chlamýdií, ureaplasmózy a iných ochorení.

Čo znamená pozitívna HPV analýza?

Pozitívny HPV test nemusí nutne znamenať nástup onkologického procesu. Ak sa vírus nachádza iba v krvi, indikuje nosič infekcie. Napríklad u mužov je tento typ papilomavírusu typu 16 a 18 charakteristický.

Pre ženy by tento výsledok mal byť dôvodom pravidelných vyšetrení u gynekológa. Vo veku do 40 rokov sa má skríning vykonať raz za 2 roky. Ak už bola diagnostikovaná papilomatóza (v tomto prípade vyjadrená ako cervikálna dysplázia) - raz za rok.

Skúmanie rakoviny krčka maternice zahŕňa:

 • Lekárske vyšetrenie.
 • Kolposkopia (vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia).
 • PAP test (náter z cervikálneho kanálika na detekciu abnormálnych buniek).

Takéto vyšetrenia pomôžu včas zaznamenať vývoj patológie. Prekanceróznym stavom je dysplázia cervixu, ktorá má tri štádia. Ak sa žena pravidelne podrobuje vyšetreniu, choroba sa zistí v prvej fáze a je ľahko liečená.

Keďže vírus papilómu 16 a 18 typov môže byť infikovaný počas celého života, ženy, ktoré nemajú vírus v krvi, je dôležité pravidelne testovať HPV. Takže môžete lepšie vypočítať riziká vývoja onkológie.

U žien s dobrou imunitou sa vírus často necíti desaťročia, prejavuje sa na pozadí hormonálnych zmien iba počas menopauzy. Preto by sa po 45 rokoch malo vykonať všeobecné vyšetrenie častejšie, pretože je potrebné robiť ročnú analýzu, najmä test PAP.

Symptómy papilomavírusu na pohlavných orgánoch

Papilomavírusy typu 16 a 18 sa často vyskytujú v asymptomatickej forme. U žien môže rast papillómov v pošve alebo na krčku maternice bez gynekologických vyšetrení po mnoho rokov bez povšimnutia. Symptómy ako bolesť a krvácanie z vagíny často hovoria o poslednom štádiu dysplázie alebo rakoviny. U mužov sú zaznamenané nosiče infekcie - vírus je prítomný v krvi, ale nevykazuje sa s papilomatózou.

Typy HPV 16 a 18 môžu viesť k rastu plochých papilómov. 16. typ často vyvoláva bovenoidnú papulózu - vyrážky na vonkajších genitáliách, v blízkosti bokov a blízko konečníka. Podľa vzhľadu sú to rozsiahle zóny s množstvom zhutnených zaoblených plátov, ktoré je možné prekresliť v červenej alebo hnedej farbe. V priebehu času sa vyrážky spájajú na veľké miesta.

Papilomatóza, spojená so 16. a 18. typom, je často zamieňaná s genitálnymi bradavicami. Sú však spôsobené iným typom vírusu, s nižším rizikom onkogenicity. Kondylómy sa objavujú na pohlavných orgánoch oveľa častejšie, sú zreteľne viditeľné a nachádzajú sa u žien a mužov. Napriek tomu, že zriedka vedú k onkológii, takýto príznak by mal byť príležitosťou na testovanie nebezpečných typov vírusu. Faktom je, že v prípade oslabenia imunity sa objavujú kondylómy. A tento faktor zohráva významnú úlohu pri raste plochých papilómov spôsobených onkogénnymi typmi vírusu.

Odstránenie papilómov 16, 18 typov a dôsledky operácie

Zistené papilómy 16 a 18 typov sú odstránené u mužov a žien. V tomto prípade môžu gynekologické operácie na krčku maternice ovplyvniť plodnú funkciu.

 • Najjednoduchší spôsob na liečbu dysplázie 1. stupňa, pretože existuje možná konzervatívna liečba - to znamená, ktorá nezahŕňa chirurgickú intervenciu. Pacientovi sú predpísané lieky, ktoré posilňujú imunitu, ako aj vaginálne čapíky s lokálnym antivírusovým účinkom. Pri tejto liečbe sa dysplázia cervixu prvého stupňa vykonáva u 57% žien, ďalších 32% ochorenia sa zastaví a neprebieha. Pri počiatočnej fáze ochorenia môže žena niesť dieťa.
 • Liečba druhej fázy dysplázie, mnoho lekárov začína aj konzervatívnymi metódami. Ak nepomáhajú, sú predpísané operácie na resekciu papilómami. Medzi najpopulárnejšie metódy patrí kryodestrukcia, terapia rádiovými vlnami, diatermokoagulácia. Keďže v druhom štádiu dysplázie sú ovplyvnené 2/3 epitelu, takéto operácie sa môžu uskutočniť bez straty plodovej funkcie.
 • Tretia etapa vyžaduje kardinálnu liečbu. Operácia postihuje väčšinu krčka maternice a ak žena už nemá v úmysle zrodiť, orgán sa úplne odstráni.

HPV u žien vo fertilnom veku je kontrolovaná lekárom. Povinné vyšetrenia a včasná liečba pomôžu vyhnúť sa zložitým operáciám.

Je možné vyliečiť papilomavírus

Teraz neexistujú účinné metódy na liečbu ľudského papilomavírusu. V medicíne sa používajú lieky, ktoré posilňujú imunitu, a antivírusové látky všeobecného účinku. Zároveň ľudia často nedokážu pochopiť dôležitosť takejto liečby, pretože sa domnievajú, že je zbytočné bojovať s chronickým ochorením.

Potvrdené HPV 16 a 18 u žien - čo to naozaj znamená? Musí sa chápať, že samotný vírus nájdený v krvi nepredstavuje zdravotné riziko. Ale papilómy, ktoré spôsobuje, aj na krčku maternice - to je skutočná hrozba. Je to, že postupne menia DNA zdravých buniek, vyvolávajú vývoj onkológie. Choroba vždy začína cervikálnou dyspláziou. Trvalo 2 až 10 rokov alebo viac, aby sa proces stal zhubným.

Napriek tomu, že nie je možné úplne zbaviť vírus, liečba zameraná na jeho prejav je dostatočnými opatreniami na prevenciu komplikácií, ako je neplodnosť a rakovina.

Účinná liečba HPV onkogénnych typov je:

 • Pravidelná diagnóza u gynekológa s kolposkopiou a PAP testom.
 • Včasná liečba gynekologických ochorení. Dysbakterióza vagíny, vývoj hubovej infekcie, zápal, prítomnosť STD je provokujúcim faktorom aktivácie HPV.
 • Posilnenie imunity. Dôležitú úlohu zohráva správna výživa, cvičenie, opustenie zlých návykov.
 • Diagnóza ochorení imunitného systému. Častá sezónna ARI, komplikácie po ARI, všeobecná bolestivosť - príležitosť na konzultáciu s imunologom.
 • Očkovanie. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dve vakcíny proti HPV 6, 11, 16, 18 - Gardasil, Cervarix. Pri rutinnej imunizácii sa vakcíny dávajú dievčatám vo veku 9 až 13 rokov. Vakcína sa odporúča aj pre mladé ženy s potvrdenými typmi HPV. Nenahrádza povinné vyšetrenia, pretože nechráni 100%, ale významne znižuje riziko vzniku závažných foriem dysplázie a rakoviny krčka maternice.

HPV (vírus ľudského papilómu) 18 a 16 typov

Kmene HPV 18 a 16 sú v súčasnosti považované za najnebezpečnejšie kvôli vysokej úrovni onkogenity. HPV typy 16 a 18 predstavujú potenciálnu hrozbu pre zdravie žien a mužov, ale sú náchylné na vystavenie. Nenechajte sa panikať, ak HPV test ukazuje, že máte kmene HPV 16 a 18. Nie je na tom nič príjemné, ale predčasná panika len zjednoduší proces liečby.

Spôsoby a príčiny infekcie

Infografika o HPV

HPV 6, 11, 16, 18 a mnoho ďalších kmeňov, z ktorých je viac ako 10, sú zahrnuté do skupiny vírusov so zvýšenou onkogenitou. To neznamená, že pri takejto infekcii sa nevyhnutne stretnete s malígnymi nádormi. Len riziká tohto scenára sú väčšie ako s nízkymi oncogénnymi vírusmi papilómu.

Mnoho ľudí trpí papilomavírusom. Podľa nedávnych štúdií je približne 80% svetovej populácie nosičom papilomavírusu. Väčšina z nich ani nepochybuje o prítomnosti HPV v tele, pretože ich imunitný systém účinne odoláva vírusu. Určité percento nosičov vo forme slabého imunitného systému čelí vonkajším prejavom HPV - papilómov alebo bradavíc.

Neexistuje liek na HPV, ktorý by ho úplne zničil. Pretože HPV je považovaný za nevyliečiteľný. V tomto prípade sú papilomavírusy 16-18 medzi najviac potenciálne nebezpečné. Jediný dôvod je kontakt s dopravcom. Tento kontakt sa však môže vyskytnúť niekoľkými spôsobmi:

 • pohlavia;
 • kontaktovať;
 • domácnosť;
 • Vertikálne (prenos vírusu z matky na dieťa počas pôrodu);
 • Autoinfection.

Ak tento vírus prenikne do tela, vývoj ďalších udalostí priamo závisí od súčasného stavu imunitného systému. Ak hovoríme o prenesených 16 a 18 kmeňoch vírusu, potom v prevažnej väčšine prípadov dochádza k infekcii sexuálne. Niektorí experti tvrdia, že ľudské papilomavírusové vírusy 16 a 18 sú tiež prenášané kontaktnými domami prostredníctvom produktov osobnej hygieny. Iní úplne popreli túto možnosť. Je to spôsobené tým, že HPV nie je úplne pochopený.

Čo môže zhoršiť typ papilomavírusu 16 18 a stimulovať jeho aktiváciu? Tieto negatívne faktory dopadu, ktoré zahŕňajú:

 • Skorý začiatok aktívnej sexuálnej aktivity;
 • Časté zmeny sexuálnych partnerov;
 • Prax netradičných sexuálnych vzťahov;
 • Absencia ochranných pomôcok počas sexuálnych činov;
 • Slabá imunita spôsobená rôznymi príčinami;
 • Dlhotrvajúce pohlavné choroby;
 • Prítomnosť chronických ochorení;
 • Obdobia po potrate alebo iných operáciách, ktoré výrazne oslabujú ochranné funkcie tela.

Vlastnosti onkogénnych vírusov

Infografy venované ľudskému papilomavírusu

Mnoho ľudí si myslí, že kmene 16, 18 a tehotenstvo sú navzájom vylučujúce faktory. Nie, v skutočnosti HPV neovplyvňuje priebeh tehotenstva a vírus nie je schopný poškodiť plod alebo jeho formovanie. Rovnako ako akýkoľvek iný druh papilomavírusu, jeho prítomnosť môže znamenať pravdepodobnosť vzniku papilómov počas tehotenstva dieťaťa. A keďže tehotné ženy nemôžu byť liečené papilomavírusom v období nosenia dieťaťa, budú musieť tolerovať prítomnosť bradavíc na tele.

Ak hovoríme o 16 a 18 kmeňoch papilomavírusu, aké sú ich charakteristiky a prečo táto rozmanitosť HPV spôsobuje takú úzkosť u mnohých ľudí?

 • Pokiaľ ide o najnebezpečnejšie kmene papilomavíru, zvyčajne sa špecialisti zameriavajú na 16 a 18 typov;
 • 16 a 18 HPV súvisia s ľudskými papilomavírusmi s vysokou onkogenicitou;
 • Hoci tieto typy vírusu sú rovnako nebezpečné, 16. verzia HPV sa považuje za bežnejšiu. Podiel 16 kmeňov predstavuje približne 60% všetkých prípadov vysoko-onkogénnych kmeňov;
 • 18 je kmeň HPV menej častý, ale jeho frekvencia je impozantná 20%;
 • Ako sa prenáša onkogénny kmeň? Prevažne sexuálne, vonkajšie prejavy týchto papilomavírusov sa podobajú na celý rad ďalších úplne neškodných kmeňov;
 • Vzhľadom k tomu, že 16 a 18 kmeňov je pohlavne prenášané, ich vonkajšie prejavy vo forme bradavíc sa tvoria v zóne pohlavných orgánov alebo konečníka;
 • Nebezpečenstvo prezentovaných papilomavírusov je ich odolnosť. Nie vždy ani dobre fungujúci imunitný systém ich dokáže vydržať;
 • Vírusy sú schopné preniknúť hlboko pod kožu a vyvolávať mutáciu DNA, ktorá zahŕňa onkologické ochorenia;
 • Tieto papilomavírusy môžu spôsobiť rakovinu kože;
 • 16 Kmeň papilloma vírusu je pre zdravie žien najnebezpečnejší, pretože môže preniknúť do štruktúry maternice a spôsobiť rakovinu krčka maternice. To vedie k strate plodnosti;
 • Hlavnou ťažkosťou 16 a 18 kmeňov HPV je, že je ťažké diagnostikovať nástup vývoja rakoviny bez špeciálnych vyšetrení. V tomto prípade sa HPV vo väčšine prípadov nezobrazuje. Preto sa jediný spôsob, ako sa chrániť, je vykonať test HPV. Ako užívať, kde a ako liečiť onkogénne vírusy, váš gynekológ vám to povie.

liečba

Vzhľadom na to, že onkogénne papilomavírusy môžu byť prenášané sexuálne je prvá vec, ktorú by sa mal starať o svoju vlastnú bezpečnosť, pokiaľ ide o sexuálnych vzťahov. Na liečbu HPV 16 a 18 sa používajú rôzne metódy a prostriedky. Všetko závisí priamo od štádia, v ktorom bol detekovaný papilomavírus, a koľko poškodenia spôsobilo vaše telo.

Najlepšou liečbou je prevencia. Moderná medicína ponúka špeciálne očkovanie, ktoré sa podáva dievčatám a chlapcom v dospievaní pred začiatkom sexuálneho styku. Absencia HPV spolu s očkovaním by sa minimalizovalo riziko infekcie, pretože telo bude musieť brániť proti vysokým onkogénnym papilomavírusom.

Ale nedostatok vakcíny spočíva v tom, že chráni len 2-4 kmene, takže zraniteľná osoba je na všetkých ostatných typoch HPV. Ak sa infekcii nebránilo, potom sa budeme musieť obrátiť priamo na liečbu.

 1. Liečba liečiv. Ak nebezpečné kmene HPV ešte neprešli do zložitých foriem, prvá vec, ktorú lekár predpíše imunomodulátory a antivirotiká. Úsilie bude zamerané na potlačenie aktivity onkogénnych vírusov a na stimuláciu práce imunitného systému. Preto sa vyžaduje, aby HPV bol identifikovaný v najskorších štádiách vývoja. Aby ste to dosiahli, pri najmenšom podozrení na infekciu sa poraďte s lekárom. U žien po 35 rokov sa odporúča vykonať pravidelné testy na HPV.
 2. Mazanie. Ak sa HPV už podarilo aktivovať a prejaviť sa ako genitálne papilómy, ktoré sú typické pre 16 a 18 kmeňov, odporúča sa ich odstránenie. Najmodernejšími metódami sú odstraňovanie laserových a rádiových vĺn. Potešenie nie je lacné, ale plne sa ospravedlňuje. V zanedbaných situáciách je potrebné priblížiť sa k radikálnejším opatreniam - vyrezávaniu skalpelom.
 3. Boj proti rakovine. Bohužiaľ, nie je vždy možné včas odhaliť onkogénny HPV v počiatočných štádiách vývoja. Ale detekcia rakoviny ešte nie je veta. Tu môžete urobiť chirurgické odstránenie nebezpečnej zóny alebo použiť iné spôsoby liečby onkologických ochorení.
 4. Prevencia. Keď problém prestal, neprestaňte. Je potrebné pokračovať v práci na imunite, a to všetkými možnými spôsobmi, ako posilniť ochranné funkcie tela a nedovoliť, aby sa papilomavírus znovu prejavil. Nie je to také ťažké, ako by sa to mohlo zdať.

Áno, nie je nič dobré v 16 a 18 kmeňoch HPV, ale nestojí za to, že by ste mali stratiť ruky, keď sú zistené.

HPV typy 16 a 18 u žien - príčiny, symptómy, nevyhnutné testy a liečba

Niektoré bradavice, genitálne bradavice a papilómy sú považované za kozmetické chyby, iné - sú klasifikované ako smrteľné. Vedci zistili vzťah medzi výskytom HPV typov 16 a 18 u žien a vývojom rakoviny krčka maternice. Aby bolo možné pozastaviť priebeh ochorenia v čase, je potrebné vedieť, ako sa prejavuje ľudský papilomavírus, kde môže byť infikovaný a aké testy treba vykonať.

Najnebezpečnejšie typy HPV

Dnes bolo študovaných asi 100 odrôd ľudských papilomavírusov, ktoré sú rozdelené do troch skupín: ne-onkogénne, nízke a vysoké karcinogénne riziko. Posledne menované kmene sa považujú za najnebezpečnejšie, pretože s časom prechádzajú, sú spojené s DNA ľudskej bunky, čo vyvoláva agresívny rast a reprodukciu atypických tkanív. Tieto vírusy zahŕňajú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. Ak je regenerácia HPV 16 u žien a 18 typu často vedú k erózii a rakoviny krčka maternice, y muži tieto kmene vyvolávajú onkológiu močového systému.

Čo sú typy 16 a 18 HPV u žien?

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sú oportunistické ne-bunkové kmene. V infikované bunke, existujú v dvoch formách: benígne, kedy je HPV žijúci mimo hostiteľských chromozómov, a malígne keď DNA vírusu parazitného na ľudskom genóme, spôsobuje zmenu v štruktúre a mäkkých tkanív dysplázia. Častejšie môžu byť lokalizované kmene na jemnej koži: v konečníku, v cervikálnom kanáli, pri labkách a slizniciach.

Trasy prenosu

Nezabezpečený pohlavný styk je najčastejšou príčinou vírusu v tele. V tomto prípade môžu byť škodlivé kmene rovnako prenášané ako v orálnom, tak v análnom pohľade. Odborníci tvrdia, že interrupcia zvyšuje riziko infekcie. V niektorých prípadoch sú možné aj iné varianty prenosu infekcie:

 • Bezkontaktné domácnosť. Používanie bežných hygienických predmetov, odevov - ďalšia spoločná cesta infekcie. Onkogénne kmene prenikajú krvou cez otvorené rany, škrabance alebo odreniny na tele.
 • Autoinfection. Holenie podporuje rýchle šírenie infekcie v tele. Ak ste sa dotkli holiaceho strojčeka na podpazuší a potom ste sa presunuli do intímnej zóny, môže spôsobiť výskyt bradavíc na pohlavných orgánoch. Lekári odporúčajú ženy, ktoré majú vírus ľudského papilomavírusu typu 16 alebo iné vysoko onkogénne kmene, používajú jednorazové holiace strojčeky a pri hygienickom ošetrení novej oblasti tela zakaždým menia nástroj.
 • Prenos z matky. Ak bola diagnostikovaná prítomnosť HPV typu 16 a typu 18 u tehotnej ženy, pravdepodobnosť prenosu na dieťa počas pôrodu je vysoká.

Symptómy a príznaky infekcie

HPV 16 a HPV 18 typu u žien môžu existovať v tele po celé roky bez zjavné príznaky dôjsť a iba pod vplyvom určitých faktorov (zoslabenie imunity, tehotenstvo, exacerbácia systémových ochorení). Celkovo lekári majú 4 fázy ochorenia:

 • Inkubačná doba. Štádium, keď je už v tele prítomné napätie, ale imunita "zadržia" svoje násobenie. Takmer 90% prípadov pri udržiavaní ochranných síl telo zbavuje vírus sám o sebe po dobu 6-12 mesiacov.
 • Klinické prejavy. Prvými, ktoré trpia, sú oblasti tela s jemnou a tenkou pokožkou: očné viečka, pohlavné orgány, pery. Na koži sú špicaté, okrúhle alebo drsné papilómy, niekedy sa môžu na laryngálnej sliznici vidieť rastliny. Na zistenie tohto ochorenia v tomto štádiu vývoja pomáhajú lekári špeciálne štúdie.
 • Dysplázia mäkkých tkanív. DNA kmene sa zavádzajú do ľudského genómu, začína postupne meniť štruktúru zdravých buniek. Antypické nárasty sa množia, zjednocujú sa v skupinách.
 • Vývoj onkológie. Tkanivá organizmu sa nevratne mutujú, najnebezpečnejšie sa rozvíja - invazívna forma rakoviny. Či sa papilloma na vaginálnu sliznicu, objaví bolesť v tejto fáze po pohlavnom styku nepohodlie pri močení, krvavý výtok, nepríjemný zápach z pošvy.

diagnostika

Ak je niektorý z vyššie popísaných symptómov indikovaný, žena by mala okamžite konzultovať s gynekológa. Ak počas vizuálnej skúšky vzniknú podozrenia na násobenie ľudského papilomavírusu, budú potrebné ďalšie skríningové testy:

 • Kolposkopia. Vizuálne vyšetrenie krčka maternice, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu. Metóda pomáha podrobne preskúmať štruktúru sliznice, zväčšiť obraz a pozorovať prítomnosť rastu, ak existuje.
 • Cytologické vyšetrenie. Pre analýzu sa odoberie tampón z vagíny. Kritériom prítomnosti papilomavírusu je prítomnosť mutovaných buniek - dyskerických buniek alebo koylocytov. Výsledok s indikátormi 1-2 znamená, že všetko je v poriadku, s trojitým priradením histologického vyšetrenia, 4-5 - naznačuje prítomnosť malígnych buniek.
 • Histologické vyšetrenie. Aby ju vykonala, žena si odoberie malý kúsok tkaniva. Výsledný biomateriál sa skúma pod mikroskopom a určuje sa, či v ňom sú modifikované bunky, ktoré sú vírusom ovplyvnené.
 • Krvný test je skorou metódou diagnostiky. Venózna krv slúži ako materiál na štúdium. Analýza pomáha zistiť prítomnosť protilátok proti papilomavírusu v tele. Test nepreukazuje celkovú koncentráciu HPV a nedáva príležitosť určiť jej typ so 100% presnosťou.
 • Hybridná metóda priľnavosti alebo Dienov test. Nová a absolútne presná metóda diagnostiky. Ukazuje, či je u žien typ papilomavírusu typu 16, pomáha zistiť jeho koncentráciu v tele, určiť onkogenitu. Ako biomateriál sa škrabanie používa z vaginálnej sliznice.
 • PCR (polymerázová reťazová reakcia). Materiál na vyšetrenie - škvrna so sliznicou, niekedy krvou alebo močom. Pomocou tejto metódy doktor dokáže určiť DNA vírusu dokonca aj v mutovaných bunkách. Ženy vo veku 30 rokov, táto analýza sa vykonáva spolu s cytologickým testom.
 • Test na reakciu vaginálnej sliznice. Cervix je ošetrený špeciálnym roztokom. Ak je HPV prítomný, na sliznici sa objaví mozaika. Tento test je vhodný len v prípade intragénnych papilómov.

Pre pacienta sú všetky testy na HPV bezbolestné, netraumatické a vyžadujú minimálnu prípravu. 3 dni pred pôrodom z biomateriáli musí opustiť antibakteriálne osobnú starostlivosť, prestať piť antivírusové lieky, nepoužívajú kontrolné pilulky narodenia, vaginálne masti, gély, čapíky. V deň doručenia sa odporúča, aby močenie 2 hodiny pred užitím materiálu nebolo močené. Krvný test sa vykonáva na prázdny žalúdok. Dva dni pred testom by sa ženy mali zdržať sexu.

liečba

Po nastavení presnej diagnózy lekár zvolí optimálny režim liečby. Liečba HPV typu 16 u žien je bežná alebo lokálna. Pri detekcii rakoviny alebo prekanceróznych buniek sa používajú lokálne metódy liečby: deštruktívna metóda (okamžitá excízia lézií laserom, elektrický prúd) a chirurgická liečba. Výber spôsobu odstránenia závisí od toho, kde je nádor lokalizovaný a koľko sa vírus podarilo mutovať.

Všeobecná liečba spočíva v priebehu imunostimulačnej liečby. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, odporúčame ženám, aby sa vzdali škodlivých návykov, robili cvičenia, normalizovali stravu. Spolu s týmito imunomodulátormi možno vymenovať minerálne alebo vitamínové komplexy. Ak sa HPV vyvinul na malígnu formáciu, papilómy sa chirurgicky odstránia, radiácia a chemoterapia sa vykonávajú, aby sa zabránilo možným relapsom.

Liečba liekmi

V priebehu všeobecnej terapie je predpísaný priebeh imunomodulátorov. Ak má nosič HPV zápalové ložiská urogenitálneho traktu, môžu sa navyše použiť protizápalové lieky. Jediný liek, ktorý úplne vyliečil kmeň 16 alebo papilomavírus typu 18 u žien, stále neexistuje. Správne zvolené schémy pomáhajú predchádzať opakovaniu genitálnych bradavíc a ich mutácii v rakovinových bunkách.

imunomodulátory

V samostatnej skupine lekári prideľujú lieky vyvinuté na báze interferónu - špecifického proteínu, ktorý je produkovaný bunkami tela a pomáha chrániť sa pred infekciami. Moderné imunomodulátory zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a takmer žiadne kontraindikácie. Populárne lieky tejto skupiny:

 • Immunomaks. Je dostupný vo forme lyofilizovaného prášku na prípravu roztoku na intramuskulárne podanie. Liečivo zvyšuje obranyschopnosť tela proti infekciám spôsobeným rôznymi vírusmi a baktériami. Neodporúča sa na liečbu detí mladších ako 12 rokov.
 • Genferon. Vyrába sa vo forme čapíkov na rektálne alebo vaginálne podanie bielej alebo žlto-bielej farby. Podáva zanedbateľný anestetický účinok, zabraňuje reprodukcii HPV.
 • Viferon. Vyrába sa ako masť, gél, čapíky. Liek je predpísaný ako súčasť komplexnej liečby HPV pri liečbe herpes, chlamydií, mykoplazmózy.
 • Isoprinozín - tablety s miernym amínovým zápachom bielej farby majú antivírusový účinok. Liek znižuje klinické prejavy vírusových ochorení, zvyšuje odolnosť tela, urýchľuje proces hojenia.
 • Epigen sex - sprej na miestne a vonkajšie použitie. Používa sa pri komplexnej liečbe HPV u žien. Liek má regeneračný, antipruritický, protizápalový účinok a môže byť použitý v tehotenstve.
 • Panavir je antivírusová látka s prirodzeným zložením ruského pôvodu. Liečivo zvyšuje odolnosť tela voči rôznym druhom infekcií, podporuje produkciu prirodzeného interferónu, potláča rast a množenie vírusov vo všetkých štádiách vývoja. Panavir je dostupný v niekoľkých dávkových formách: čapíky, intravenózny roztok, sprej, gél.

Antivírusové vakcíny

Dve inaktivované vakcíny určené na prevenciu HPV u žien - Cervarix a Gardasil - sú licencované po celom svete a na území Ruskej federácie. Obe roztoky obsahujú hlavné kapsidové proteíny, ktoré sa po zhromaždení v krvi zhromažďujú na častice podobné vírusu. Vakcíny neobsahujú genetický vírusový materiál, preto sú považované za infekčné a zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky.

Očkovanie z papilómov typu 16 alebo 18 sa podáva dievčatám vo veku 9-13 rokov, ktoré ešte nezačali sex. Očkovanie sa vykonáva aj pre dospelé ženy, aby zabránili relapsu alebo mu predchádzali po liečbe. Oba vakcíny sa podávajú trikrát v priebehu šiestich mesiacov. Lieky nepatria do kategórie liekov, takže všeobecná schéma liečby je zahrnutá len vtedy, ak si pacient želá.

Prípravky na vonkajšie použitie

Ak chcete odstrániť papilómy v malých oblastiach, môžete používať lieky na vysušenie alebo tvorbu kauterizátorov. Tieto lieky sa majú používať s opatrnosťou, najmä v panvovej oblasti. Pri nesprávnej aplikácii lieky nemožno jednoducho poškodiť epitel, ale tiež ohrozujú úplnú nekrózu mäkkých tkanív. Vlastnosti sušenia sú:

 • Superchistotel - liek na chemické odstránenie bradavíc. Vyrába sa vo forme kvapalného roztoku, ktorý sa musí aplikovať na stred bradavice, aby nedošlo k vniknutiu tekutiny do zdravých tkanív. Superchistotel sa nepoužíva na odstránenie papilómov u detí mladších ako 12 rokov, za prítomnosti krtkov alebo kožných lézií v blízkosti zóny liečby.
 • Solkoderm je bezfarebný roztok obsahujúci koncentrované kyseliny. Používa sa na vonkajšie spracovanie benígnych rastov, genitálnych bradavíc, plantárnych bradavíc.
 • Sprej Cryopharma - liek zo skupiny chladiva. Na rozdiel od Superchistotelu alebo Solkodermu to nevytvára nános, ale zmrzne, bez poškodenia zdravého kože.
 • Olej Verrukatsid - používa sa na vypálenie benígnych útvarov na chodidlách. Lahodnaté roztok je kategoricky zakázané aplikovať na jemnú pokožku očných viečok, slizníc a blízko pohlavných orgánov.

Kryoterapia (expozícia za studena)

Ide o metódu zničenia účinku na patologický rast pokožky kvapalným dusíkom. Kryodestrukcia papilómu sa vykonáva pomocou kryoprómu, alebo manuálne - keď sa na náplasť na ženskom tele ošetrí bavlnený tampón. Procedúra krok za krokom vyzerá takto:

 1. Pomocou dlhého aplikátora lekár odoberá potrebné množstvo kvapalného dusíka.
 2. Špecialista na niekoľko sekúnd navlhčil tekutou tyčou do postihnutej oblasti tela.
 3. Účinok chladu spôsobuje okamžité zmrazenie kondylómu, ničia jeho štruktúru.
 4. O niekoľko hodín neskôr sa na tele objaví bublina naplnená belavými tekutinami. Prick alebo odtrhnutie tenkého epitelu na odstránenie tekutiny je kontraindikované. Bublina sa rozpustí nezávisle v priebehu 1 až 1,5 týždňa.

Úplné hojenie mäkkých tkanív trvá jeden až dva týždne, počas ktorých je ženám zakázané používať kozmetické výrobky na poškodenú oblasť, mokré alebo odtrhnuté zarastené kôry. Cena za kryodestrukciu v Moskve je 2500-4500 rubľov. Hlavnou nevýhodou metódy je nemožnosť objektívnej kontroly hĺbky prieniku dusíka, čo zvyšuje riziko obarenia a tvorby jaziev. Kryodestrukcia je kontraindikovaná:

 • prítomnosť otvorených rán, škrabancov, odrenín alebo alergií na kožu;
 • herpes;
 • zápal v oblasti expozície;
 • epilepsie;
 • hypertenzia.

elektrokauterizační

Ide o chirurgický zákrok na odstránenie rastlín papilly vírusového pôvodu. Metóda predpokladá použitie elektrického prúdu s premenlivou alebo konštantnou frekvenciou. Vyčnievajúca hrana papilómu sa odstráni pomocou slučky elektrokoagulátora, po ktorej sa elektróda vyhorela a vykoná sa postup utesnenia vrcholu kapilár. Trvanie všetkých manipulácií trvá 10-15 minút. Vytvorená škrabka pred časom jej úplného odmietnutia sa ošetrí dezinfekčnými roztokmi.

Aby sa zabránilo opakovaniu HPV u žien, postup je doplnený imunoterapiou. Vzhľadom na malú veľkosť pracovného nástroja pomáha elektrokoagulácia eliminovať aj tie najmenšie formácie bez ovplyvnenia zdravých tkanív a poskytuje trvalé hojenie rán. V Moskve ceny za elektrokoaguláciu začínajú na 60 rubľov na odstránenie jednej bradavice. V priebehu zasadnutia môže odmietnuť, ak:

 • existuje podozrenie na malígny nádor;
 • existujú infekčné choroby;
 • pacient trpí duševnými poruchami, cukrovkou, somatickými chorobami.

Laserový skalpel

Je to zariadenie pozostávajúce zo stacionárnej časti a kompaktného mobilného radiátora pripojeného k laseru. Princíp odstraňovania papilómov laserovým skalpelom je podobný chirurgickému postupu, ale má niekoľko výhod. Laser, na rozdiel od mechanického nástroja, umožňuje vizuálne sledovať všetky oblasti vplyvu a nehovoriac o zdravých tkanivách.

Lekár odstraňuje vrstva vrstvy vrstvou, posúva laserovú rukoväť tam a späť, súčasne s tým, spálí a dezinfikuje ranu. Strata krvi počas laserovej excízie je minimálna a kvôli nevýznamnej oblasti rezu sa doba hojenia rany dvakrát alebo trikrát zníži. Aby sa zabránilo relapsu po operácii, je ženám predpísané antivírusové lieky. Náklady na takýto postup v Moskve je 2000-5000 rubľov.

Chirurgická metóda

Liečba HPV typu 16 u žien odstránením nánosu lekárskeho skalpela je postup, ktorý sa používa, keď je potrebné vyňať veľké papilómy alebo výrastky nízkej kvality. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od oblasti lokalizácie HPV. Lekár používa skalpel, aby zredukoval rast, a potom vypálil ranu špeciálnymi dezinfekčnými roztokmi.

Po operácii je pacientovi zakázané namočiť ranu, dlhodobo zostať na slnku a používať kozmetické prostriedky. Chirurgické odstránenie nedáva 100% záruku, že HPV sa znova nezobrazí. Okrem toho je tento typ liečby plný výskytu pooperačného krvácania, tvorby zjazveného tkaniva, dlhého rehabilitačného obdobia. Operácia bude odmietnutá nositeľom infekcie HIV, tehotným ženám, s alergiami na anestetiká alebo zlou koaguláciou krvi.

kauter

Metóda sa používa na odstránenie jednostranného i viacnásobného HPV typu 16 u žien nachádzajúcich sa na najcitlivejších miestach (horné viečko, perineálne, tváre, blízko konečníka). Malé rastu možno odstrániť bez anestézie. V prípade kožných lézií vo veľkom meradle sa používa lokálna aplikácia alebo injekčná anestézia. Lekár pomocou laserového zariadenia a smerového lúča bezbolestne odstráni papilómy a súčasne dezinfikuje ranu a vykoná postup koagulácie cievy.

Po 5 - 7 dňoch po zákroku zmizne škrabka, na jej mieste sa vytvorí čistá koža. Ďalším prínosom tejto techniky je, že škára tkaniva tkaniva je minimalizovaná. Cauterie sa nepoužívajú pri prítomnosti rán na tele, herpesu, bežných infekčných ochoreniach alebo počas tehotenstva. Náklady na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 350 do 2000 rubľov na bradavicu.

Metóda rádiovej vlny

Táto technika, podobne ako excízia laserovým skalpelom, sa vyznačuje vysoko presným účinkom, počas ktorého nie je ovplyvnená zdravá tkanivá, pacient nemá bolesť a strata krvi počas chirurgického zákroku je minimálna. Skalpel rádiovej vlny je vybavený elektródou (najtenšie wolframové vlákno), ktorá premieňa energiu na vysokofrekvenčné vlny. Zvyšujú intracelulárnu teplotu, takže rana je súčasne dezinfikovaná a malé kapiláry sú utesnené.

Lekár, ktorý vedie inštaláciu sem a tam, robí presné rezy a vrstvu po vrstve odstráni bradavice spolu s koreňom. Hlavným rozdielom medzi skalpelom rádiovej vlny je to, že ani ruky chirurga, ani samotného prístroja nie sú v kontakte s kožou ženy - to zabraňuje infekcii zdravých tkanív a výskytu zápalu po procedúre. V priemere takéto manipulácie na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 500 do 35 000 rubľov.

prevencia

HPV typy 16 a 18, hoci sa považujú za vysoko onkogénne kmene, ale tieto papilómy vyrastú do rakovinového nádoru iba v prítomnosti sprievodných okolností. Úplne zbaviť sa infekcie je nemožné, ale s dodržaním preventívnych opatrení je možné predchádzať výskytu malígnych výrastkov a infekcie vo všeobecnosti. Lekári odporúčajú ženám:

 • očkovanie;
 • aby sa zabránilo promiskuite;
 • mať sex len v kondóme;
 • Pravidelne navštívte gynekológa, odoberte tampóny, krvné testy a podrobte sa skríningovým testom;
 • vyhnúť sa potratom;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • vedie zdravý životný štýl - jesť správne, byť aktívny, liečiť všetky choroby včas;
 • Používajte iba výrobky osobnej hygieny.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18

Vedci presne zistili, že HPV výrazne zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice u žien, rovnako ako rakovinu hltanu - u mužov.

Medzi všetkými typmi tohto vírusu sú dva obzvlášť nebezpečné: HPV16 a HPV18. V 90% prípadov tieto typy viedli k rakovine týchto orgánov. To znamená, že 9 z 10 žien s rakovinou krčka maternice má jeden z týchto dvoch typov vírusu.

Čo sú typy HPV 16 a 18, môžu byť rozpoznané a ako sa vyhnúť infekcii - čítajte ďalej.

Obsah článku:

Čo je vírus papilómu 16 a 18 typov

Na riziko vzniku malígnych novotvarov je bežné rozdeliť všetky odrody papilomavírusu:

 • na nenádorové;
 • nizkoonkogennye;
 • a vysoko ionogénne.

HPV16 a HPV18 sú vysoko kogénne typy vírusu. To znamená, že kvôli nim sa malígne formácie vyvinú oveľa častejšie ako kvôli iným typom HPV.

Čo sú typy HPV 16 a 18 a môžeme ich nejako rozlíšiť od ostatných?

Ako sa ľudský papilomavírus 16 a 18 typov

Všetky papilomavírusy sú usporiadané približne rovnakým spôsobom: pozostávajú z DNA (génové informácie o víruse) a niekoľkých vrstvách štrukturálnych proteínov.

HPV16 a HPV18 (ľudský papilomavírus - to je ľudský papilomavírus) sa nezdajú v ničom významnom od seba alebo od iných typov HPV. Ale rozdiel je v genetických informáciách, ktoré nesú DNA vírusu. A presnejšie - ako tieto informácie môžu ovplyvniť ľudské bunky.

Informácie o géne v HPV16, HPV18 a iných onkogénnych typoch môžu zmeniť ľudskú bunku tak, že začína prekanceróznym stavom alebo rakovinou.

Viditeľne sa všetky typy vírusu HPV nelíšia od ostatných. To neznamená, že nie je možné určiť, ktorý vírus sa implantoval do človeka, ale to sa nedá urobiť "oko" - preto je potrebné analyzovať DNA vírusu.

Ako sa nakazia HPV16 a HPV18

HPV16 a HPV18 sú prevažne sexuálne prenášané. Toto je najbežnejšia metóda infekcie. "Získať" papilomavírus 18 a 16 typov môže byť tak počas tradičných sexuálnych kontaktov a počas análneho alebo orálneho sexu.

Ale sexuálny spôsob prenosu nie je jediný spôsob vírusu papilómu. Existuje tiež pravdepodobnosť kontaminácie domácnosťami (prostredníctvom vecí alebo spodnej bielizne) a vertikálnej infekcie (z matky na dieťa počas pôrodu).

Obe tieto metódy vedú k infekcii menej často ako pohlavie. Je však nemožné úplne vylúčiť možnosť domácej a vertikálnej kontaminácie.

Čo vírus robí v tele

Po infikovaní sa vírus papilloma zavedie do kožných buniek alebo do ľudských mukóznych buniek v závislosti od typu vírusu.

Po nejakej dobe sa HPV vôbec nevyjadruje. Tento časový interval sa nazýva inkubačná doba. Môže to byť toľko týždňov a koľko rokov. Závisí to od agresivity kmeňa a sily ľudskej imunity - niektoré typy vírusovej imunity potláčajú a dokonca ničí ľahko a niektoré - nie.

Cyklus HPV v tele

Vo väčšine prípadov infekcia prebieha bez akýchkoľvek príznakov a končí s úplným očistením tela z vírusu v priebehu 1-2 rokov. Stáva sa však, že po inkubačnej dobe sa HPV začína množiť vnútri bunky, v ktorej "spala". Potom sa bunka rozdeľuje a rastie inak, než je prirodzená. Z tohto dôvodu je na koži alebo sliznici papilóm.

HPV hpv16 a hpv18 sa týkajú tých kmeňov, ktoré často spôsobujú viditeľné prejavy v ľudskom tele. Rozumieme, či je možné ich odlíšiť od prejavov iných kmeňov papilomavírusu.

Existuje charakteristický príznak u HPV 16 a 18 typov

V priemere vírusy týchto dvoch typov spôsobujú viditeľné príznaky u 1 osoby zo 100 prípadov. Sú to prejavy spoločné pre všetky kmene vírusu - to sú papilómy.

Papilómy vznikajú tak na pohlavných orgánoch, ako aj na iných miestach, kde by sa patogén mohol infiltrovať. Napríklad - na koži brucha a vnútorných stehien, v ústach. Súčasne sa papilómy nelíšia od útvarov, ktoré sú spôsobené inými odrodami vírusu. Ukazuje sa, že jednoducho podľa typu papilómu nie je možné povedať, aký typ vírusu spôsobil.

Veľmi dôležité sú tie procesy, ktoré môžu spôsobiť HPV16 a HPV18 v ľudských bunkách. Budeme sa na nich venovať podrobnejšie.

Ako súvisia HPV a rakovina

Papilomavírus 16 a 18 typov u žien i mužov je najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice.

Z každých 1000 nosičov HPV sa prekancerózne zmeny v bunkách začínajú u približne 2 ľudí. Zistilo sa, že tieto osoby boli najčastejšie infikované HPV 16 alebo 18.

Predrakovinový stav alebo rakovina môže tiež začať pod vplyvom nízkych koagulačných vírusov - napríklad kvôli HPV 6 a 11. Ale pravdepodobnosť, že to je veľmi nízka, aj keď niektoré prípady boli opravené. V týchto situáciách zmeny v ľudských bunkách spôsobené nízkymi onkogénnymi typmi vírusu sa nelíšia od mutácií vyvolaných typmi 16 a 18.

Ako sa regeneruje ľudská bunka kvôli vírusu

Mechanizmus zmien, ktoré vírus spúšťa v bunke, nebol dostatočne skúmaný, ale určité veci je možné jednoznačne potvrdiť.

V bunke môže byť vírus v dvoch stavoch:

episomálně - keď je vírus v bunke, ale neovplyvňuje jeho DNA. To sa stáva najčastejšie. V takýchto situáciách neboli pozorované žiadne negatívne účinky HPV na telo. Predpokladá sa, že v tomto prípade nie je žiadna ujma pre osobu.

integrovaný - v tomto prípade je vírus zabudovaný do jadra ľudskej bunky, aby ho donútil produkovať nové vírusové častice. Niektoré typy HPV to robia bez ďalšieho poškodenia: bunka jednoducho reprodukuje vírusové kópie, ale samotná zostáva takmer normálna. Ale onkogénne typy HPV spôsobujú, že sa bunka správa nezvyčajne: začína sa rozdeliť náhodne a nie ako normálne bunky sliznice alebo kože sú rozdelené. Jeho nové generácie majú zmenenú štruktúru.

Tieto atypické bunky sú základom pre vývoj rakoviny. Pri tomto vplyve na ľudské bunky existuje rozdiel medzi rôznymi typmi HPV.

Účinok HPV na krčku maternice

Atypické bunky na sliznici krčka maternice nemusia vyzerať odlišne od bežných. Jediný spôsob identifikácie týchto buniek je celkom spoľahlivá - ide o cytologickú štúdiu, o ktorej budeme diskutovať nižšie.

Názor, že erózia alebo polypy krčku maternice naznačujú prekancerózny stav, nemá žiadny základ. Priame prepojenie týchto javov s onkologickými ochoreniami nebolo preukázané nikomu a nebolo stanovené.

Je tiež dôležité pochopiť, že iba zmeny, ktoré spôsobujú onkogénne typy HPV, nestačia na rakovinu. Riziko vzniku rakoviny zvyšuje zlé hormonálne pozadie, zlé návyky, chronické ochorenia močového mechúra.

Koľko týchto podmienok ovplyvňuje zdravie, vedci ešte nezačali.

Je dobre známe, že riziko vzniku rakoviny krčka maternice je vyššia v skupine žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu a riziko vzniku rakoviny hrdla - je vyššia u fajčiarov

Ďalšie formy rakoviny spojené s HPV

Rakovina krčka maternice je najznámejším a najdôležitejším, ale nie jediným dôsledkom infekcie HPV.

Vírus je veľmi aktívne vyšetrovaný, takže neustále zisťujú nové skutočnosti o tejto chorobe. Napríklad, aj pred 10 rokmi sa HPV nepovažovala za príčinu rakoviny orofaryngu. Dnes sa zistilo, že toto je najbežnejší dôsledok HPV u mužov. Okrem toho sa začalo objavovať oveľa viac správ o spojení vírusu s rakovinou konečníka, penisu a vulvy.

Avšak aj keď zozbierate všetky tieto zriedkavé formy HPV komplikácií dohromady, potom v porovnaní s nimi, rakovina krčka maternice sa stále vyskytuje častejšie. Preto je hlavná pozornosť lekárov zameraná na tento problém.

A napriek tomu v 80-90% prípadov týchto ochorení sú rovnaké typy vírusu "na vine" - HPV16 a HPV18.

Liečba a prevencia

Už sme uviedli vyššie, že atypické bunky nemožno rozpoznať voľným okom. Existuje otázka, ako zaobchádzať s tým, čo nie je viditeľné? Ako liečiť HPV typu 16 alebo 18 u žien a mužov?

Bohužiaľ, plná a účinná liečba HPV - vrátane typu 16 a 18 - ani muži, ani ženy dnes neexistuje. Papilóm môžu byť odstránené chirurgicky, ale vírus sám o sebe - potlačiť rad liekov, ale žiadna z týchto metód nepomáha úplne odstrániť HPV z tela.

Zvážme, prečo sa táto situácia vyvíjala a aké vyhliadky existujú.

Základné princípy kontroly HPV

Keď sa dokázalo spojenie medzi HPV 16 a 18 typmi u žien a rakovinou krčka maternice, lekári po celom svete začali hľadať spôsob liečby. Avšak za posledných 30 rokov žiadna metóda alebo liek nepreukázala účinnosť pri liečbe HPV 16, 18 a akéhokoľvek iného typu u žien alebo mužov.

V súčasnosti sa používajú nasledujúce metódy na liečbu HPV:

odstránenie papilómov - najmä ak sú umiestnené na miestach, kde ich ľudia neustále zrania;

potlačenie vírusu bežnými antivírusovými liekmi a imunostimulačnými činidlami.

Ďalšie podrobnosti o metódach liečby HPV nájdete v samostatnom článku.

V tomto prípade nie sú žiadne podstatné rozdiely v prístupe k rôznym typom vírusov - niektorý kmeň HPV (s výnimkou nenádorové) môže spôsobiť malígny transformáciu buniek, ale s rôznymi pravdepodobnosťami.

Prevencia - základ boja proti rakovine

Pretože sa nemôže úplne spoliehať na liečbu, osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii papilomavírusu. Existujú dva hlavné smery:

 • všeobecné pravidelné sledovanie zdravia žien;
 • prevencia infekcie HPV - kondómy a očkovanie.

Na sledovanie stavu krčka maternice je potrebné brať dvakrát ročne Pap smear, je to aj test PAP.

Tento náter odkazuje na cytologické škvrny a umožňuje identifikovať atypické bunky krčka maternice.

Pokiaľ ide o mužov, tieto postupy sa nevykonávajú pravidelne.

Môžete zabrániť infekcii HPV typy 16 a 18, a to ako pre mužov a ženy, ak v dobrej viere k používaniu kondómov. A aj keď nechráni pred infekciou o 100%, je známe, že používanie kondómov a obmedzenia počtu sexuálnych partnerov výrazne znížiť riziko prenosu HPV.

Rovnako dôležitou metódou prevencie je očkovanie. Už sa to uskutočňuje v mnohých krajinách. V niektorých národných schémach očkovania sa očkovali nielen ženy, ale aj muži.

Bohužiaľ, v Rusku vakcíny proti HPV nie sú bezplatné a zatiaľ nie sú zahrnuté do národného vakcinačného programu. Ale ak je to žiaduce, očkovacia látka proti papilomavírusu sa môže kúpiť nezávisle a očkovať v častom zdravotníckom zariadení. Prečítajte si viac o vakcínach z HPV v článku "Gardasil".

Rakovina krčka maternice nie je taká bežná, ako sa hovorí. Táto choroba nebola nikdy medzi prvými medzi rakovinovými ochoreniami u žien. To isté sa dá povedať o rakovine orofaryngu u mužov.

Napriek tomu existuje táto hrozba a nemožno ju ľahko zaobchádzať. Každý môže znížiť riziko infekcie, ak ho spravidla pravidelne vyšetruje na HPV, zodpovedne zaobchádza s výberom sexuálneho partnera a nezabúda na kondómy.