Hlavná

Ateróm

Ľudský papilomavírus

Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko špecifická ľudská infekcia z rodiny Papovaviridea, ktorá má schopnosť infikovať a transformovať epiteliálne bunky. Identifikovalo viac ako sto typov HPV, z ktorých 35 infikovalo urogenitálny trakt osoby, čo spôsobilo poškodenie epitelu pokožky a slizníc pohlavných orgánov.

Nositeľom papilomavírusu je každá šiesta osoba - to je uvedené v údajoch WHO. Infekcia spôsobená papilloma vírusy, predstavuje bradavíc (condyloma) a patrí do skupiny vírusov infekčné ochorenie, ktoré sa vyznačujú tým, toho, že na pokožku a sliznicu papilomatózní znakových útvary. HPV sa vyznačuje chronickou formou s pretrvávajúcimi relapsmi.

dôvody

Prečo sa ľudský papilomavírus vyvíja a čo je? Patogén - vírus, ktorý postihuje hornú vrstvu kože a slizníc pohlavných orgánov. Prenos týchto vírusov je možný len od človeka k človeku, infekcia sa vyskytuje, keď príde do styku s kožou alebo sliznicami chorého človeka.

Môže dôjsť k infekcii ľudským papilomavírusom:

 1. Pri sexuálnom kontakte. Podľa Medzinárodnej lekárskej asociácie je papilomavírus jednou z najčastejších pohlavne prenosných chorôb, čo je viac ako 60% prípadov.
 2. Pri narodení. Infekcia sa môže prenášať pri narodení od matky po novorodenca, ktoré je následne postihnuté infekciou papilomavírusom alebo ochorením laryngeálnej papilomatózy.
 3. S autoinokuláciou. Samoinfekcia sa môže vyskytnúť, ak sa nedodržia základné hygienické pravidlá: epilácia alebo holenie.
 4. Domáca cesta. Ľudský papilomavírus je charakterizovaný zvýšenou prežitie a môže byť dlhý čas uložený v teplom vlhkom prostredí verejných priestorov, ako sú: toalety, kúpele, telocvične, bazény. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom rôznych kožných lézií priamo na kontakte, s použitím prostriedkov osobnej starostlivosti alebo na verejných miestach.

Rôzne typy HPV spôsobujú alebo sa podieľajú na vývoji:

 • dysplázia krčka maternice (62%);
 • predinvazívny a invazívny karcinóm krčka maternice (38%);
 • genitálny trakt genitálnych bradavíc, močový trakt (51%);
 • 10% klinicky zdravých žien je nosičmi HPV;
 • 85% pacientov s typickými genitálnymi bradavicami vonkajších genitálií vyšetrenie odhalilo ďalšie ohniská HPV infekcie pošvy a krčka maternice v značných a miernych formách.

Tieto údaje nám umožňujú liečiť pacientov s infekciami papilomavírusu genitálneho traktu ako skupinu vysoko rizikového intraepiteliálneho karcinómu krčka maternice.

klasifikácia

Uplatňuje sa táto klasifikácia:

 1. HPV, ktorého prejavom sú rôzne typy bradavíc (HPV 1-5):
 2. Plantárne bradavice (vzhľad pripomína kalus), to sú 1-4 typy HPV;
 3. Ploché bradavice, to sú 3, 10, 28, 49 typov HPV;
 4. Bežné bradavice, to je 27. typ HPV.
 5. HPV, ktoré postihujú vulvu, vagínu, pohlavné orgány, krčku maternice a dýchacie cesty, to sú 6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35 typov HPV.
 6. HPV, lézia vo forme vyrážok je spojená so stavom prekancerózneho ochorenia (HPV s vysokým onkogénnym rizikom), je to HPV 39 a iné typy.

Zdá sa, že tieto benígne novotvary sa môžu vytvoriť na akejkoľvek časti tela:

 • krku;
 • čelí;
 • pod prsníkom;
 • v podpaží;
 • na pohlavných orgánoch;
 • na slizniciach vnútorných orgánov, ústnej a nosovej dutiny.

Potreba liečenia ľudského papilomavírusu je dôsledkom nasledujúcej skutočnosti. Kmeň je intracelulárny parazit, ktorý nie je schopný autoreplikovať. Na tento účel používa bunky ľudského tela. Parazitizácia vírusu môže byť dostatočne dlhá tým, že sa do ľudských chromozómov zavedie vlastná DNA. Jeho pozoruhodná aktivácia je pozorovaná na pozadí zníženej imunity.

Inkubačná doba

Inkubačná doba je dlhá: od pol mesiaca až po niekoľko rokov. Pre infekciu papilomavírusu je charakteristický latentný (latentný) tok. Osoba sa môže súčasne nakaziť niekoľkými typmi papilomavírusov. Pod vplyvom rôznych faktorov aktivácia vírusu, jeho zvýšená reprodukcia a choroba prechádzajú do štádia klinických prejavov.

Vo väčšine prípadov (až do 90%) sa v priebehu 6-12 mesiacov dochádza k samovraždeniu, v iných prípadoch dochádza k predĺženému chronickému opakovanému priebehu s možnou malignitou procesu (v závislosti od typu vírusu).

Symptómy ľudského papilomavírusu

Ľudská imunita je dostatočne silná na prekonanie vírusu v počiatočnom štádiu jeho vývoja. A vo väčšine prípadov sa choroba nevyvíja. Avšak po určitom čase, niekoľkých mesiacoch, rokoch alebo dokonca desaťročiach môžu ľudia mať určité príznaky infekcie ľudským papilomavírusom.

Existuje niekoľko skupín ochorení najčastejšie spôsobených HPV:

 1. Bradavice sú okrúhle, tuhšie ako rastliny od 2 mm do 1 cm v priemere. Hranice bradavíc sú veľmi jasne načrtnuté, bradavice majú nepravidelný tvar. Sú hrubé na dotyk a môžu mať rôzne farby. Najčastejšie sa vytvárajú na miestach, kde je koža najviac poškodená: na rukách, kolenách alebo lakťoch.
 2. Plantárne bradavice. Vyvíjajte, ak sú infikované vírusmi 1, 2 typy na tých miestach, kde sú topánky otrepané alebo tlačené na nohy. Koža na mieste bradavice sa stáva silnejšou, neexistujú žiadne jasné hranice bradavíc.
 3. Genitálne bradavice - druh bradavice sa zvyčajne objavujú na koži a slizniciach pohlavných orgánov: žaluďa a kožu predkožky u mužov, koža labia u žien. Môžu tiež nastať v mechúra, močovej trubice, krčka maternice, pošvy, na kožu okolo ritného otvoru, ústa. Externe, tieto genitálne bradavice vyzerajú ako malé konvexné formáciu, ich okraje sú nerovné (vzhľadovo ako karfiol). Toto ochorenie je spôsobené typmi ľudského papilomavírusu 6 a 11.
 4. Bovenoidná papulóza. Malé ploché plaky - bradavice (podobne ako ploché bradavice) sa objavujú okolo pohlavných orgánov. Často sa rozvíja u mužov, ktorí neustále menia svojich sexuálnych partnerov. Volané podľa typov - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

Akákoľvek vírusová infekcia, ktorá je neustále v ľudskom tele (a HPV sa špecificky týka takejto choroby), je aktivovaná iba so znížením imunity.

Ľudský papilomavírus: fotografie

Ak chcete zistiť, aký je vírus ľudského papilomu v rôznych prejavoch, pripravili sme kompiláciu s fotografiou.

Symptómy ľudského papilomavírusu u žien

Infekcia sa môže uskutočniť v latentnej forme a môže spôsobiť vývoj genitálnych papilómov. Genitálne bradavice sa pozorujú hlavne u žien vo veku 15 až 30 rokov.

Hlavným rizikom vzniku ochorenia spôsobeného typmi 16 a 18 je vývoj rakoviny krčka maternice. Rakovina krčka maternice znižuje priemernú dĺžku života o 26 rokov. Z hľadiska rakovinového vývoja je nebezpečný iba vírus, ktorý sa nachádza v tele viac ako rok.

Bohužiaľ, tieto ochorenia u žien sa často vyskytujú asymptomaticky až do posledných štádií, pri ktorých je účinnosť liečby významne znížená.

Symptómy ľudského papilomavírusu u mužov

Pre mužov je ľudský papilomavírus menej nebezpečný ako pre ženy. Najčastejšie ide o pasívne nosiče. Pravdepodobnosť vzniku rakoviny je oveľa nižšia.

HPV u mužov môže vyvolať výskyt genitálnych bradavíc na predkožku, penis glansu alebo frenul. Takéto formácie musia byť naliehavo odstránené, pretože zabraňujú nielen dodržiavaniu osobnej hygieny, ale aj riadeniu sexuálneho života.

prevencia

Uvádzame hlavné oblasti prevencie infekcie ľudským papilomavírusom:

 • opatrenia na osobnú hygienu na verejných miestach;
 • zdravý životný štýl, ktorý podporuje imunitu na vysokej úrovni;
 • správny režim práce a odpočinku;
 • mierna telesná výchova;
 • príjem vitamínov, ovocia, štiav;
 • iba jeden sexuálny partner (v ideálnom prípade);
 • používanie kondómu počas sexuálneho styku.

V súčasnosti existujú očkovania proti ľudskému papilomavírusu: Gardasil a Cervarix. Vakcína Gardasil je účinný proti HPV 6, 11, 16 a 18 (ktoré chránia proti rakovine krčka maternice a genitálne bradavice), a vakcína Cervarix je účinný proti HPV typov 16 a 18 (ktoré chránia proti rakovine krčka maternice, ale nie z bradavice).

Liečba ľudského papilomavírusu

V súčasnosti neexistuje žiadne antivírusové liečivo, ktoré by spôsobilo vymiznutie ľudského papilomavírusu z tela.

Rôzne interferóny (reakferón, tsikloferón a iné) a interferonogény (poludan, prodigiozan a iné) môžu znížiť už existujúce kondylómy, ale neznižujú výskyt nových. Preto hlavným spôsobom liečenia vírusu ľudského papilomavírusu zostáva odstránenie kondylómov chemickými alebo chirurgickými metódami.

Tu sú hlavné metódy odstránenia papilomového tkaniva:

 1. Radiochirurgická. Elektróda rádiovej vlny odstráni nádor, koaguluje cievy. Potom je potrebný antiseptický obväz.
 2. Laser. Bezkontaktná a krvná metóda. Na mieste odstráneného papilómu je kôra, pod ktorou sa uzdravuje. Nevýhody - riziko opakovania, vysoké náklady, potreba rozdrviť zostávajúce jazvy.
 3. Elektrokoagulácia. Účinnosťou, výsledkom a cenami je metóda podobná predchádzajúcim metódam.
 4. Chirurgická. Ide o operáciu pod miestnou anestéziou.

Pred začatím liečby sa uistite, prosím, od svojho lekára:

 1. Aké liečebné metódy sú k dispozícii na klinike, kde sa liečite?
 2. Koľko stojí každá liečba a aké sú možné komplikácie?
 3. Bude operácia bolestivá?

Je potrebné zdôrazniť, že odstránenie bradavíc by nemala byť považovaná k úplnému vyliečeniu infekcie ľudským papilomavírusom, pretože v tomto prípade sa človek neprestáva byť vírus, to znamená, že počas niekoľkých rokov sa môže znovu objaviť papilárne polypy. Z tohto dôvodu sa na účely prevencie odporúčajú lekárom vykonať regeneráciu celého organizmu ako celku.

cryocautery

Kryokoagulácia (moxibuscia s kvapalným dusíkom) je rýchly a účinný spôsob liečenia genitálnych bradavíc. Postup môže byť mierne bolestivý a nepríjemný, ale zriedkavo sa veľmi obávajú pacientov.

Kryokoagulácia kondylómu sa uskutočňuje niekoľko týždňov v niekoľkých sedeniach. Úplné odstránenie genitálnych bradavíc sa pozoruje u 75-80% pacientov, ktorí podstúpili všetky postupy.

Poradenstvo pre pacientov

Nesnažte sa diagnostikovať a liečiť samotný ľudský papilomavírus.

 1. Najprv musíte vybrať správnu metódu.
 2. Po druhé, existuje vždy riziko zmätenia špicatého kondylómu s malígnym nádorom.

Lepšie neriskovať a dôverovať svojim zdravotníckym pracovníkom - to zabezpečí dlhý a šťastný sexuálny život. Sexuálny život počas liečby papilomavírusu je zastavený až do úplného zotavenia. Je potrebné preskúmať a, ak je to potrebné, zaobchádzať s partnerom.

Čo je ľudský papilomavírus

Svetová zdravotnícka organizácia študovala HPV - tak krátko nazývaný ľudský papilomavírus, a zistila, že infikovala viac ako 60% ľudí na Zemi. A niektoré z nich sú len dopravcovia, a v iných prípadoch sa javí ako papilomatóza koža, sliznice, ale v niektorých prípadoch, papilloma vírus ľudskej spôsobuje degeneráciu buniek a rakoviny.

Takáto vysoká prevalencia a onkogénnosť tohto vírusu spôsobila osobitný záujem lekárov a vedcov. Vývoj vakcíny proti ľudskému papilomavírusu prebieha už dlho. Zničiť HPV úplne zlyhá, i keď existujú spôsoby, ako ich zistiť, a dokonca aj vakcína. Ťažkosti v boji proti vírusu vznikajú v dôsledku povahy jeho šírenia a nedostatku liekov, na úplné vyliečenie. Aký je ľudský papilloma vírus, pretože nemajú nakazí, príznaky choroby, z ktorého sa má liečiť, zvláštnosti jeho priebehu u žien a mužov, rovnako ako preventívne opatrenia - tieto otázky budú diskutované nižšie.

Ako sa prenáša ľudský papilomavírus?

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako sa môžete nakaziť ľudským papilomavírusom. Prekvapivo sa môžete infikovať rôznymi spôsobmi, čo podporuje šírenie vírusu na svete. Vírus sa prenáša z jedného ľudu do druhého spôsobom kontaktnej domácnosti, to znamená, že nie je možné vyhnúť sa infekcii, pretože ľudia nemôžu žiť mimo spoločnosti a nepoužívajú predmety každodenného života.

Najstrašnejšia vec je, že aj novonarodené dieťa môže dostať tento vírus od matky počas pôrodu, keď prechádza cez pôrodný kanál. V mnohých prípadoch sa to odhalilo už v prvých rokoch života, keď má dieťa papilómy v ústach a na koži.

Ako sa prenáša a šíri ľudský papilomavírus? Najčastejšou infekciou môže byť v nasledujúcich prípadoch.

 1. Pri nedodržiavaní osobnej hygieny. Keď niekoľko ľudí používa rovnaké veci. Napríklad uterák, papuče, oblečenie. Tu je možné niesť a nedostatočne dobré spracovanie náradia po použití.
 2. Pri návšteve verejných miest. Môžu to byť kúpele, sauny, bazény. Dokonca aj zdravotnícke zariadenia sú zdrojom infekcie ľudským papilomavírusom, ak nespĺňajú normy pre ošetrovanie miestností a nástrojov s dezinfekčnými prostriedkami.
 3. Pri kontakte s nosičom vírusu. Určité kmene vírusu môžu byť infikované aj pri podaní ruky. A čo blízke vzťahy? Pri pohlavnom styku s nosičom môže dôjsť k infekcii aj pri použití kondómu, aj keď do istej miery znižuje riziko infekcie, ale nie úplne. Ak má rodina HPV nosič, pravdepodobnosť infekcie zvyšku rodiny je veľmi vysoká.

Samozrejme, že HPV postihuje určité orgány a tkanivá, ale ich vysoká prevalencia medzi obyvateľmi často spôsobuje ochorenie. A čo 40% obyvateľov, ktorí nemajú vírus? Faktom je, že vírus nemôže vždy prežiť v silnom organizme, existujú faktory, ktoré prispievajú k jeho prežitiu.

Príčiny infekcie

V ktorých prípadoch sa človek nakazí HPV alebo ľahko sa stane nosičom. Náš imunitný systém bojuje proti akýmkoľvek cudzím prvkom, ktoré sa dostávajú na pokožku alebo do tela.

Keď malé množstvo vírusu vstúpi do zdravého tela s dobrou imunitou, imunitné bunky ho zničia a infekcia sa nevyskytuje. Ale ak je človek oslabený, má metabolickú poruchu, metabolizmus.

Vírus je infikovaný, ak existuje:

 • zníženie všeobecnej imunity;
 • porušenie hormonálneho pozadia;
 • stres, nadmerná práca;
 • nesprávna strava;
 • choroby, ktoré spôsobujú metabolické a metabolické poruchy;
 • pretože existuje reštrukturalizácia organizmu a zmena hormonálneho zázemia.

Čo je nebezpečné pre ľudský papilomavírus, ak je tak ťažké vyhnúť sa infekcii?

Typy kmeňov a chorôb, ktoré spôsobujú

Bolo identifikovaných niekoľko kmeňov HPV, z ktorých každý je prispôsobený na to, aby žil v určitých ľudských bunkách. Mnohé kmene, napríklad 2, 4, 26, 29, 57 spôsobujú vývoj normálnych bradavíc na koži. Iné sú schopné spôsobiť vývoj genitálnych bradavíc (6, 42, 11, 54), ale zároveň namáha 6 a 11 môžu byť detekované v rakoviny dýchacích ciest alebo pľúc, hlavy a krku.

Schopnosť vírusu zvýšiť pravdepodobnosť vývoja nádoru zmenou buniek ľudského tela sa nazýva onkogenicita. Preto medzi ľudskými papilomavírusmi sa rozlišujú kmene, ktoré nemajú túto schopnosť, a keď sa človek nakazí, vyvinú sa bradavice, papilómy na koži a slizniciach. Môžu byť tiež nebezpečné, ale ľahko sa ošetria chirurgicky. Po ich odstránení sa zriedka opakujú, a preto patria do benígnych novotvarov.

Ľudský papilomavírus s mimoriadne vysokým onkogénnym typom najčastejšie postihuje reprodukčné orgány žien. Kmene, ktoré spôsobujú, sú ľudský papilomavírus typu 16 a 18. Zavolajte na onkológiu, môžete tiež zahrnúť 31, 39, 35, 33 a mnoho ďalších druhov. Preto sa ich snaží identifikovať u žien s testom na HPV.

Prítomnosť týchto kmeňov v tele ženy môže viesť k výskytu závažných onkologických ochorení, ako je zhubný nádor krčka maternice alebo karcinóm dlaždicových buniek.

Symptómy ochorenia

Príznaky ochorení spôsobených ľudským papilomavírusom sú odlišné. Závisí to od toho, čo človek nakazil. Keď sú infikované kmeňom, ktorý spôsobuje tvorbu papilómov a bradavíc, objavujú sa na koži a slizniciach, ale toto nie je jediné znamenie. Ako inak sa manifestuje ľudský papilomavírus? Jedným z najživších prejavov HPV sú genitálne bradavice. Tieto mastoidné formácie sú ružovo sfarbené, často sú ľahšie ako sliznice, ale niekedy majú jasnejšiu farbu. Chystáte sa do skupiny niekoľkých kusov, vyzerajú ako hrebeň alebo kvitnúce kvetenstvo. Ich detekcia naznačuje, že pacient má HPV, ktorý sa musí liečiť.

Symptómy ľudského papilomavírusu u mužov sa môžu líšiť od symptómov, ktoré sa vyskytujú u žien. Samozrejme, je to kvôli rozdielnej štruktúre ich reprodukčných orgánov. Vaginálna sliznica, krčka maternice, je pre vírus priaznivejšia. Je tam, vzniknú genitálne bradavice a môžu byť znovuzrodení, zhubné. Ich vzhľad, rovnako ako zmeny v koži, ústnej sliznice - zjavné príznaky ľudského papilomavírusu.

Známky infekcie papilomavírusu u žien

Vírus ľudského papilomu u žien ovplyvňuje mukózne reprodukčné orgány, krčka maternice. Niekedy polypy, ktorých vývoj je tiež spojený s HPV, sa môžu tiež vytvoriť v maternicovej dutine, čo môže u mladých žien spôsobiť krvácanie a neplodnosť. Ale ešte nebezpečnejšia je schopnosť vírusu pôsobiť na bunky sliznice a meniť ich.

Niektoré vysoko onkogénne typy ľudského papilomavírusu u žien sú schopné zmeniť hlienové bunky na krčku maternice, čo spôsobuje dyspláziu, apláziu. Táto nekontrolovaná reprodukcia, ktorá vo viac ako polovici prípadov vedie k vzniku malígneho nádoru. Najčastejšie onkologický nádor na krčku spôsobuje typ 16 alebo 18 vírusu ľudského papilomavírusu.

Tiež sa často zistili vírusy typu 6, 11, ktoré prispievajú k tvorbe špicatých a plochých bradavíc - považujú sa za prekanceróznu chorobu, ktorú často predchádza dysplázia. Liečba spočíva v ich povinnom odstránení, po ktorom nasleduje histologické vyšetrenie tkanív pod mikroskopom.

Nebezpečenstvo predstavuje ľudský papilomavírus a počas tehotenstva. Hoci sa vírus nepreniká do plodovej vody, a preto nemôže nakaziť dieťa, ale tam je vysoká pravdepodobnosť infekcie v prípade, že žena nájdená v pošve genitálnych bradavíc. Potom sa dieťa môže nakaziť počas pôrodu, čo vedie k rozvoju jeho papilomatózy v ústnej dutine, hltane.

Liečba proti vírusu papilómu sa počas tehotenstva neuskutočňuje, pretože drogy môžu mať nepriaznivý vplyv na plod. Iba v treťom trimestri sa môžu vymenovať niektoré antivírusové lieky. Preto ak plánujete otehotnieť, musíte prejsť vyšetrením vopred a vykonať testy na rôzne infekcie tak, aby neubližovalo vášmu dieťaťu.

Papilomavírusová infekcia u mužov

Ľudský papilomavírus je tiež bežný u mužov, ale kvôli rozdielom v štruktúre pohlavných orgánov zvyčajne postihuje kožu okolo konečníka a rektálnej sliznice.

V týchto oblastiach je vývoj genitálnych bradavíc a často vedú k karcinómu dlaždicových buniek konečníka.

Metódy na detekciu ľudského papilomavírusu

Vysoká onkogenita niektorých kmeňov HPV vyžaduje ich včasnú detekciu. Na tento účel bolo vyvinutých niekoľko testov, ktoré dokážu detegovať vírus, ak je jeho koncentrácia v tkanivách zvýšená a môže spôsobiť ich degeneráciu. Tam sú, samozrejme, v teste bunkovej cytológia (PAP test), ktorý je súčasťou série preventívnych opatrení v prieskume žien, ale cytológie schopní preukázať už modifikovaných buniek, s touto analýzou nie je špecifický pre HPV.

Laboratórna skúška na ľudský papilomavírus sa nazýva HPV test. Z testu PAP sa líši v tom, že sa vykonáva reťazovou polymerázovou reakciou (PCR). Umožňuje izolovať a študovať DNA vírusov určitého typu a ich koncentráciu v zhromaždenom materiáli.

Ako zvyčajne vykonáte analýzu ľudského papilomavírusu u žien? Zvyčajne sa to deje škrabaním z krčka maternice, menej často z močovej trubice alebo z cervikálneho kanála. Tento test je veľmi špecifický a umožňuje identifikovať nielen typ vírusu, ale aj jeho koncentráciu v tkanivách. Test ukazuje:

 • keď sa genitálne bradavice nachádzajú v genitálnej oblasti a v konečníku;
 • ak sa ako výsledok testu PAP zistí degenerácia buniek (dysplázia);
 • počas preventívneho vyšetrenia.

Detekcia vírusu počas HPV testu neznamená vždy rakovinu. Takže pri absencii dysplázie zostáva žena v pozorovaní a test sa opakuje po 6 mesiacoch. Opakovaná detekcia HPV, najmä jej vysoko onkogénne kmene 16 a 18, naznačuje riziko vzniku nádoru v krčku maternice a potrebu liečby. Na liečbu sa používajú antivírusové a imunomodulačné liečivá. Vyšetrovanie by sa malo zopakovať, pretože vysoká koncentrácia týchto kmeňov nám umožňuje povedať, že pacient je ohrozený.

Pozitívny HPV test s cervikálnou dyspláziou druhého stupňa vyžaduje chirurgický zákrok, menovite odstránenie maternice, operácia sa nazýva extirpácia. Odstráňte nielen postihnuté tkanivá maternice, ale v niektorých prípadoch sa vyžaduje odstránenie vajíčkovodov, vaječníkov. Je to potrebné, ak existuje podozrenie na metastázu nádoru. Pomáha zistiť včasné metastázy pomocou počítača, magnetického rezonančného zobrazenia, PET-CT.

Liečba ľudského papilomavírusu

Pri detekcii ľudského papilomavírusu u žien je liečba najčastejšie chirurgická. Poškodené papilómy sú vyrezané, excízia je niekedy laserová, elektrokoagulačná alebo kryoterapia. Štúdia tkaniva na histológii by sa mala vykonať s cieľom vylúčiť degeneráciu do rakovinového nádoru. Preto metóda kryoterapia, zatiaľ čo genitálne bradavice nie sú vždy zobrazené ako bunky v tejto vzdialenosti bolí viac, čo môže viesť k chybnému analýze.

S plochými bradavicami, ktoré sa častejšie nachádzajú na krčku maternice alebo vaginálnej sliznici, urobte biopsiu. To znamená, že si pre analýzu vezmite kus tkaniva a ak nie je žiadna dysplázia, potom rezy kondylómu odstráňte spolu s miestom priľahlého tkaniva. Keď sa zistí degenerácia buniek, vyžaduje sa radikálnejšia operácia a v niektorých prípadoch exstirpácia.

Ako inak možno liečiť ľudský papilomavírus? Ak neexistuje žiadna bunková dysplázia, predpisujú sa antivírusové lieky. Pred vymenovaním musíte určiť typ vírusu, pretože predpísané predpisy a lieky, ktoré sa s nimi používajú, sa líšia pre rôzne typy vírusu. Užívanie antivírusových liekov bez predpisovania lekára nemá zmysel, pretože mnohé z nich sú neúčinné u niektorých typov HPV. Súčasne je potrebné použiť nešpecifickú liečbu, ktorá je zameraná na zvýšenie celkovej imunity.

Môže sa vyliečiť ľudský papilomavírus? Žiaľ, nemôžete sa ho úplne zbaviť. Po infikovaní človek zostáva nositeľom života. Môžeme iba znížiť jej aktivitu, a za to, že je nutné včas odstrániť papillom, bradavíc, brať antivírusové lieky, ktoré sú predpísané lekárom, a čo je najdôležitejšie, pomáhajú telu prekonať vírus. Zdravý životný štýl - to nie je ľahké slová, ľudia, ktorí sa pozerajú na ich zdravie, jesť správne, cvičenia, čím sa zvýši vašu imunitu. Dobrá imunita môže zabrániť infekcii a zabrániť vírusu v bezpečnom vývine v tele, ktoré spôsobuje ochorenie.

Pomôže liečba ľudovej liečby?

Ak sa u ženy vyskytne vírus ľudského papilómu, nemôže sa liečba ľudovými prostriedkami vykonať!

Ľudové lieky fungujú dobre s papilómami na koži alebo bradaviciach, toľko sa snaží vyliečiť rovnako a bradavice. To je nebezpečné a v niektorých prípadoch spôsobuje opačný účinok, čím sa zvyšuje dysplázia maternice. Odstránenie by sa malo vykonať na lekárskych klinikách, aby sa vykonalo histologické vyšetrenie materiálu na dyspláziu.

Z ľudových liekov môžu pomôcť tie, ktoré pomáhajú zvyšovať celkovú imunitu. Mnohé z nich sa môžu používať u detí, aby sa zabránilo infekcii vírusom v každodennom živote.

Špecifická a nešpecifická profylaxia

Pokiaľ ide o metódy nešpecifickej prevencie, je to samozrejme dodržiavanie hygieny, pravidiel správania na verejných miestach, zvyšovania celkovej imunity a potreby vyhnúť sa promiskuitosti.

Metódy špecifickej prevencie sú vakcíny, ktorých vývoj sa uskutočňuje viac ako 30 rokov. V súčasnosti existuje očkovacia látka Gardasil, ktorá sa používa na očkovanie detí a mladých dievčat pred sexuálnym stykom. Očkovacia látka sa môže používať už 9 rokov. U dospelých nemá výsledok očkovania účinok, pretože vakcína nefunguje, keď už došlo k infekcii. Vakcína "Gardasil" je zameraný na 4 najbežnejších kmeňov ľudského papilloma vírusu - menovite, 16, 18 a 6, 11. A ak ste už infikovaný, v niektorom z týchto typov vírusu, očkovanie pomôže zabrániť zvyšok infekcie.

Ľudský papilloma vírus, najmä niektoré zo svojich vysoko onkogénnych typov, často vedú k rozvoju rakoviny, preto okamžite poradiť s lekárom, ak máte podozrenie na infekciu a podstúpiť pravidelné prehliadky. V žiadnom prípade nesmie byť self-liečiť, pretože existuje mnoho pripomienok, keď cez seba dysplázia rástla bunky, ktoré významne zmenili prognózu ochorenia, a môže viesť k metastáz.

12 mýtov o ľudskom papilomavíruse

Ľudský papilomavírus (alebo HPV - ľudský papilomavírus) sa prenáša iba z človeka na človeka. Podľa štatistík v našej krajine je 60% populácie infikovaných týmto vírusom. A dôvodom tak širokej prevalencie tejto vírusovej infekcie sú rôzne spôsoby jej prenosu.

Podľa mnohých ľudí sa HPV prenáša iba cez pohlavný styk s vaginálnymi, análnymi a pohlavnými sexuálnymi kontaktmi. Existuje však pravdepodobnosť spôsobu prenosu tejto infekcie prostredníctvom kontaktov v každodennom živote a na verejných miestach.

Infekcia týmto vírusom spôsobuje výskyt charakteristických výrastkov na koži a slizniciach. Teraz je známe asi 130 kmeňov HPV a väčšina z nich vyvoláva výskyt nádorov na určitých miestach. To znamená, že výskyt bradavíc na koži rúk nespôsobí infekciu pohlavných orgánov.

Porážka pohlavných orgánov môže byť vyvolaná 30 kmeňmi vírusu a asi 20 z nich je onkogénnych. Väčšina ľudí vie, že prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele môže spôsobiť rakovinu pohlavných orgánov, ale aj táto informácia nie vždy spôsobuje, že lekár hľadá a liečí infekciu. Obvinení z tohto postoja k ich zdraviu sú početné mýty o HPV. V tomto článku vás oboznámime s 12 z nich a budete môcť urobiť správne rozhodnutie o potrebe liečby.

Mýtus č. 1: používanie kondómu eliminuje riziko kontrakcie s HPV

Sex pohlavne chránený výrazne znižuje riziko sexuálne prenosných chorôb, ale nie je 100% zárukou bezpečnosti. Vírus papilómu sa môže prenášať pri akomkoľvek kontakte slizníc - bežných polievok, pohlavných pohlavných pohlavných stykoch alebo používaní bežných hygienických predmetov.

záver: kondómy by sa mali používať na bezpečný sex, ale nezrušiť pravidelné vyšetrenia u lekára na včasné zistenie sexuálne prenosných chorôb (vrátane HPV).

Mýtus číslo 2: HPV je častejšie infikované ženami

Podľa štatistík sa HPV častejšie zisťuje u žien, ale u mužov a detí hrozí infekcia. Výsledky hromadných skríningových testov ukazujú, že infekcia je diagnostikovaná u 40-50% žien a mužov, sexuálne aktívnych, a pravdepodobnosť nákazy vírusom cez nechránený pohlavný styk, je 60-66%.

záver
Pravidelné vyšetrenie na detekciu infekcie papilomavírusu by mali vykonávať ženy aj muži v akomkoľvek veku.

Mýtus č. 3: detekcia HPV v monogamnom páre indikuje zradu jedného z partnerov

Práve tento mýtus spôsobil nesprávne závery o zmenách párov a viedol k rozpadu mnohých rodín. Avšak detekcia HPV nie je vždy spojená s nevěrou partnera. Infekcia genitálneho papilomavírusu môže byť v tele dlho skryté. Tento prúd možno pozorovať mnoho týždňov, rokov a desaťročí.

záver
Identifikácia HPV nie je vždy skutočnosťou zradenia partnera. Infekcia sa už niekoľko rokov vôbec nedá správať a môže sa zistiť náhodne počas bežných vyšetrení alebo pri liečbe iných ochorení. Pomocou analýzy je možné určiť typ HPV, ale žiadna metóda vyšetrovania neumožňuje určiť trvanie vírusu v tele alebo určiť, ktorý z partnerov sa stal "vinníkom" svojho vzhľadu. Infekcia vírusom sa môže vyskytnúť kedykoľvek v živote (vrátane až po vytvorenie páru).

Mýtus č. 4: ženy vo veku nemusia robiť testy HPV

Mnoho žien po nástupe menopauzy nielenže nevykonáva testy na HPV, ale veľmi zriedkavo navštevuje gynekológa. Avšak štatistiky ukazujú vysoké riziko fatálnych chýb: 41% pacientov s karcinómom krčka maternice zomiera vo veku 65 rokov a starších, a jeden zo štyroch prípadov je choroba zistená v tomto veku.

záver
Onkogénne typy ľudského papilomavírusu sa môžu začať znovu prejavovať po dlhých časoch latentného zistenia v tele. Ženy v akomkoľvek veku by mali pravidelne navštevovať gynekológa na preventívne vyšetrenia a testy na detekciu HPV sa majú vykonať raz za 3-5 rokov vo veku 30-65 rokov.

Mýtus č. 5: Všetky typy HPV môžu spôsobiť vývoj rakoviny pohlavných orgánov

Vedci dokázali identifikovať viac ako 130 typov HPV a asi 30 z nich je schopných infikovať genitálie. Existujú dve hlavné skupiny HPV:

 • vysoko onkogénne - medzi ne patrí kmeňmi 16, 18,31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73 a 82, ktoré sú zaznamenané v 95-100% rakoviny krčka maternice ;
 • nizkoonkogennye vírusy - medzi ne patrí kmeňmi 6, 11, 36, 42, 43, 44, 46, 47 a 50, sú s väčšou pravdepodobnosťou vychádzať na svetlo na plochých a genitálne bradavice, počiatočných fázach dysplázia a veľmi zriedka v invazívnej rakoviny krčka maternice.

záver
Mnoho kmeňov vírusu papilómu nespôsobuje žiadne problémy a samovznietenie niekoľko mesiacov po nástupe symptómov a 90% z nich sa po 2 rokoch odstráni. A len niektoré kmene HPV sú onkogénne a sú schopné vyvolávať degeneráciu buniek do rakovinových kmeňov.

Mýtus č. 6: Vzhľad genitálnych bradavíc spôsobí rakovinu krčka maternice

Bradavice na genitáliách sa objavujú v dôsledku infekcie rôznymi druhmi vírusu papilómu. Nie všetky sú onkogénne, a preto sa rakovina krčka maternice vo všetkých prípadoch nevyvíja.

záver
Ak chcete predpovedať pravdepodobnosť vzniku rakoviny pri detekcii infekcie papilomavírusom, je potrebná analýza na určenie typu vírusu. Karcinóm krčka maternice je možné vyvolala iba jeho onkogénne kmene - 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68. V 94% prípadov vzniku rakoviny spôsobuje kmeň 16 alebo 18.

Mýtus č. 7: detekcia onkogénneho vírusu v testoch naznačuje vývoj rakoviny krčka maternice

HPV môže dlho zostať v tele a nevykazuje sa v žiadnom prípade. Jeho detekcia v analýzach nie je vždy príznakom vývoja rakoviny alebo prekancerózneho stavu. Výskyt HPV vždy indikuje zníženie imunity.

záver
Potvrďte diagnózu "rakoviny krčka maternice" môžu len výsledky histologického vyšetrenia tkanív biopsie. Detekcia onkogénnych alebo iných kmeňov HPV v neprítomnosti takého potvrdenia naznačuje zníženie imunity a zvýšenie počtu vírusov. V takýchto prípadoch by žena mala venovať pozornosť stavu imunitného systému a vykonávať liečbu zameranú na jej podporu.

Mýtus č. 8: HPV sa nemôže vakcinovať kvôli nedostatku údajov o účinnosti vakcíny

Tento mýtus sa objavil, pretože HPV vakcíny skutočne nemôžu chrániť osoby pred infekciou všetkými druhmi vírusu. Avšak vakcíny Cervarix a Gardasil môže zabrániť infekcii s najviac onkogénnymi typmi 16 a 18 vírusu a Gardasil môže zabrániť infekcii a iné druhy, ktoré spôsobujú vývoj genitálnych bradavíc.

záver
Očkovanie proti HPV by sa malo uskutočniť, pretože vakcíny môžu chrániť pred najnebezpečnejšími typmi vírusu, ktoré vyvolávajú rakovinu. Je najúčinnejšie uskutočňovať takéto očkovania dospievajúcim pred nástupom sexuálnej aktivity. Avšak v inom veku účinnosť očkovania zostane vysoká. Dokonca aj keď žena bola počas svojho života infikovaná niektorým z HPV kmeňov, vakcína bude schopná chrániť pred infekciou inými typmi.

Mýtus č. 9: Účinnosť nánosu papiera je vyššia ako očkovanie

Pap smear a očkovanie proti HPV sú rôzne postupy a ich účinnosť sa nedá porovnať. Roztok môže odhaliť už objavujúce sa mutácie alebo prekancerózne zmeny v cervikálnych bunkách. A uskutočňovanie očkovania umožňuje zabrániť infekcii onkogénnymi typmi HPV a rozvojom rakoviny.

záver
Očkovanie proti HPV je účinné a pomáha predchádzať vzniku rakoviny krčka maternice. Je oveľa účelnejšie vykonať tento postup ako čakať na začiatok degenerácie buniek do rakovinových buniek.

Mýtus č. 10: Po odstránení genitálnych bradavíc nemôže osoba nakaziť sexuálneho partnera

Niektorí odborníci sa domnievajú, že po odstránení kondylómov je riziko sexuálneho partnera znížené. Pri chirurgickej liečbe HPV-indukovaných lézií sa vyrezáva len väčšina infekčných tkanív. Avšak vírus zostáva v ľudskom tele a ľudia s odobratými alebo nepokrytými kondylómami môžu byť zdrojom infekcie.

záver
Okolo vzdialených bradavíc tkanivo obsahuje vírus a chirurgická liečba týchto nádorov neznižuje riziko infekcie HPV na nulu. Vo väčšine prípadov sa zbavuje genitálnych bradavíc, aby sa vylúčilo fyzické a morálne utrpenie zo života pacienta, ale po operácii zostáva vírus v tele a riziko infekcie sexuálneho partnera zostáva.

Mýtus č. 11: HPV možno úplne vylúčiť

Zatiaľ čo vedci nemohli vytvoriť liek, ktorý dokáže úplne odstrániť vírus z ľudského tela. Moderná medicína môže ponúknuť účinné spôsoby liečenia chorôb, ktoré sú spôsobené HPV. Pomocou minimálne invazívnych alebo chirurgických techník sa môžete zbaviť bradavíc, bradavíc genitálií alebo cervikálnej dysplázie. Za týmto účelom sa používa chemická koagulácia, elektrokoagulácia, laserová liečba, kryokonštrukcia, rádiový vlnový nôž alebo chirurgický skalpel. Ale "zabiť" vírus je úplne nemožné pomocou operácie alebo predpisovania farmakologických liekov.

V mnohých prípadoch môže stačiť chirurgická liečba a opatrenia zamerané na zvýšenie imunity na deaktiváciu vírusu. Vitamínová výživa, aktívny životný štýl, vonkajšie prechádzky a nedostatok stresu môžu pomôcť normalizovať funkcie imunitného systému a vírus nebude v analýzach zistený. Ale v mnohých prípadoch sa pacientom odporúča terapia zameraná na zlepšenie imunity. Na tento účel možno použiť interferónové prípravky, nešpecifické imunomodulátory, indinol a určité špecifické protivírusové činidlá.

záver
Dokonca aj po liečbe ochorení spôsobených HPV zostáva vírus v tele. Pri jeho dekontaminácii sa odporúča vykonať liečbu a opatrenia zamerané na zlepšenie imunity. Pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná infekcia papilomavírusom, by mali byť pravidelne vyšetrovaní a mali by sa riadiť všetkými odporúčaniami lekára.

Mýtus číslo 12: tehotné ženy s HPV sa vždy narodia s deťmi s respiračnou papilomatózou

Riziko napadnutia HPV počas pôrodu existuje, ale nie je vysoké. Pri prekročení infekcie pri narodení kanála je možné iba dva špecifické typy vírusu - 6 a 11. Zisťujú sa u žien s genitálnymi bradavicami. Keď dieťa dostane tieto HPV a infekcia sa začne, môže sa vyvinúť respiračná papilomatóza. Táto choroba zasahuje do normálneho dýchania, ale je liečiteľná.

Vykonávanie pôrodu cisárskym rezom zvyšuje šancu predchádzať infekcii, ale nedáva 100% záruku. Okrem toho pri vykonávaní takejto operácie pre dieťa je vždy hrozia komplikácie, ktoré môžu byť spôsobené chirurgicky, a to je vyšší než riziká spojené s možným vznikom respiračnej papilomatóza.

záver
Tehotná s HPV, genitálne bradavice a mal by byť v dostatočnom predstihu pred dodávka diskutovať s lekárom možnosť nákazy dieťaťa a zvoliť vedenie pôrodu.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Na včasné zistenie HPV infekcie by každá žena mala pravidelne vyšetrovať gynekológ a muž by mal vyšetrovať androlog alebo urológ. Genitálne bradavice vyžadujú liečbu venereológa.

TV kanál "Rusko 1", program "Na najdôležitejšie", problém na tému "HPV": "

Vírusom papilómu je HPV

Zhrnutie článku

Dobrý deň, drahí čitatelia. Dnešná téma bude dosť vážna. Menovite ľudský papilomavírus. Ak sa vy alebo tvoji blízky stretnete so štúdiom tejto témy, potom by som vám rád pomohol pri štúdiu.

Čo je ľudský papilomavírus?

Ľudský papilomavírus (HPV) pochádza z rodiny papilomavírusu. Zahŕňa päť rodov, približne 43 druhov a viac ako 170 kmeňov. To je celkom bežné a len preto, že na tele sa môžu objaviť bradavice.

V súčasnosti veda vie viac ako 600 odrôd vírusu HPV. Niektoré z týchto typov ľudských papilomavírusov sú celkom neškodné, pretože sa objavujú bradavice a niektoré spôsobujú výskyt rakovinových buniek. Ale aj tieto vírusy majú určitý životný cyklus.

Príčiny ľudských papilomavírusov

Prevažná väčšina takzvaných papilómov sa objavuje na ľudskom tele kvôli troseniu tela a to naznačuje veľké nezhody v ňom. Ak sa telo objavilo ako podobné papilómy, musíte prijať opatrenia na liečenie tela.

Príčiny HPV

 • Hlavným dôvodom vzniku vírusu u ľudí je znížená imunita, čo je následkom dlhodobého užívania liekov alebo z dôvodu vážnej choroby, ktorú človek mal.
 • Aj ľudský papilomavírus sa objavuje v starobe, pretože všetok život je akumuláciou všetkých druhov toxínov v tele.
 • Vývoj vírusu je silný emocionálne skúsenosti, pretože vedú k porušeniu všetkých systémov tela. Zvlášť trpí gastrointestinálny trakt. Keď procesy trávenia zastavia, jedlo sa začne rozkladať a otráviť osobu. Počas tehotenstva žena musí odstrániť trosku za dve. A ak sa telo nedokáže vyrovnať, keď sa objaví zaťaženie, nevoľnosť a v dôsledku toho trhliny.
 • Zvýšené potenie, nadváha môže tiež hovoriť o trosky v tele. Prostredníctvom potu sa telo pokúša odstrániť trosku.
 • VPCH je klasifikovaný ako choroba pohlavne prenosných chorôb. Môžete sa tiež infikovať cez ranu na tele pri utíraní ruky podivným uterákom alebo cez sliznicu pri skúšaní niekoho iného spodného prádla. Počas prechodu materinského kanála sa dieťa nakazí.
 • Ľudia, ktorí mali vírusový kmeň, sa našli gastritída, ochorenia močových ciest, gynekologické problémy.

Ako sa vyskytuje infekcia ľudským papilomavírusom?

Takmer všetci ľudia na planéte majú papilomavírus. Nikdy sa nemôže prejaviť a niekedy môže viesť k vzniku bradavíc, papilómov, ktoré sa môžu dostať do nádorových foriem.

Spočiatku môže byť nádor benigny, ale nakoniec sa dostaví do kategórie malígnych novotvarov.

Niektorí sú infikovaní pri narodení. Iní sa môžu infikovať v domácom prostredí, otrieť si rukami jednou uterákom s infikovaným alebo použitím niekoho iného spodného prádla, kefky na zuby. Ľudský papilomavírus sa prenáša dôverne s nosičom tejto choroby.

Symptómy HPV

Ľudský papilomavírus má inkubačné obdobie od mesiaca do roka alebo dlhšie. Choroba je sprevádzaná výskytom papilómov a bradavíc na ľudskom tele. U ľudí s takými ochoreniami ako je HIV, Buschek-Levenshteinov tumor, imunodeficit, aktívny rast nádorov na koži sa pozoruje.

Zahraniční vedci sa domnievajú, že ľudský papilomavírus je základom pre rozvoj rakoviny kdekoľvek. Vírus ľudského papilómu sa vzťahuje na ochorenia, ktoré sú u človeka neustále prítomné a jeho aktivácia nastáva najmä v dôsledku zníženia imunity.

Ľudský papilomavírus u žien

Väčšinu času žena nemôže ani hádať o chorobe VPCH. Obzvlášť náchylné k prejavu ženské choroby v rozmedzí od 30 rokov do 50 rokov, ktoré sa aktívne angažujú v láske. Rakovina krčka maternice sa môže vyskytnúť v dôsledku poškodenia vaginálnej sliznice určitými kmeňmi HPV.

Často dievča pri plávaní nájde výrastky alebo takzvané genitálne bradavice, ktoré naznačujú prítomnosť infekcie. Je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ľudský papilomavírus môže spôsobiť také nepríjemné symptómy ako horúčka, svalová bolesť, zimnica.

Uveďme zoznam prejavov v ženských organizmoch:

 • Ne-onkogénne a nízke onkogénne kmene vírusovej príčiny výskyt papilómov a bradavíc. Môžu sa sústrediť na rôzne časti tela.
 • Endofytická manifestácia vírusu je genitálne bradavice. Lokalizujte na miestach častých škôd počas sexu. Môžu sa dostať do veľkých rozmerov, ktoré zabraňujú aktívnemu sexuálnemu životu a porodia deti.
 • Plošné bradavice sú tiež endofytické prejavy HPV. Je ovplyvnená hrúbka epitelu krčka maternice. Niekedy sa prejavuje súčasne s bradavicami na pupkách.
 • Invertovaný kondylóm ľahko sa zamieňa s plochou. Väčšina žien, ktoré trpia týmto druhom kondylómu, majú dyspláziu alebo prekancerózny stav krčka maternice.

Ľudský papilomavírus u mužov

Bude to alebo nie, vírus človeka závisí od jeho stravovacích návykov, veku, zlých návykov. Vstup do tela začína ovplyvňovať epiteliálne bunky tela, čo vedie k vzniku bradavíc alebo papilómov. Najprv je jeden, potom pár a ak sa nestaráte o svoje zdravie, môžu sa vytvoriť nádory.

Vzhľad papilómov závisí od typu ľudského papilomavírusu. Takže sa môžu objaviť na krku, pod podpazušími, na hrudi.

Avšak špicaté papilómy, ktoré sa tvoria na genitáliách, sú považované za najproblematickejšie. Útočia na genitálny orgán muža z vonkajšej aj zvnútra. Môže byť svrbenie a bolesť. Počas sexu sa môžu liečiť a spôsobiť bolesť.

Ak sa na penis nachádza akékoľvek nahromadenie, potrebujete navštíviť lekára. Iba po vykonaní potrebných vyšetrení bude lekár schopný povedať viac o povahe novotvarov. V prípade onkologickej povahy by mali byť okamžite odstránené. Koniec koncov existuje riziko, že sa obyčajné papilómy vyvinú do rakovinového nádoru.

Metódy diagnostiky HPV

Podobne ako väčšina ochorení je ľudský papilomavírus diagnostikovaný po vyšetrení lekárom. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná cytologické vyšetrenie a kolposkopia. Cytologické vyšetrenie odhaľuje zmeny v bunkách epitelu, ktoré sú charakteristické pre túto chorobu.

Ak chcete objasniť diagnózu, použite histologické vyšetrenie - biopsiu. Nemôže sa robiť počas tehotenstva, pretože to môže viesť k strate plodu.

Na určenie typu vírusu použite PCR (polymerázovú reťazovú reakciu). Vďaka tomuto výskumu je možné identifikovať fragmenty DNA pôvodcu choroby.

Metódy liečenia ľudského papilomavírusu

Hlavným prostriedkom liečby je prevencia. Ale ak prevencia neskorého rozhovoru existuje ako náhrada za antivírusovú liečbu, ako aj deštruktívnu metódu (odstránenie vonkajších prejavov HPV). Jediná vec, ktorú možno povedať o poslednom spôsobe liečby, je, že účinnosť je len 45-60% a opakovanie sa vyskytuje v 40 až 55% prípadov.

Tieto metódy liečby, ktoré sa dnes bežne používajú, nemožno nazvať jediným efektívnym, takže každý odborník pristupuje k liečbe HPV rôznymi spôsobmi.

Existuje niekoľko spôsobov chirurgickej liečby a toto:

  • Elektrokoagulácia je účinná pri 80-95%.
  • Laserová terapia - účinná pri 60-92%.
  • Rádiová vlnová terapia je vhodná na odstránenie oddelených kondylómov.
  • Kryoterapia je účinná na 69 až 100%.
  • Chemodestrukcia (30-40%).
  • Salicylic-resorptive collodion (70%) a iné menej účinné metódy.

Najsľubnejšia a účinnejšia metóda je zmiešaná metóda terapie. Okrem odstránenia genitálnych bradavíc sa vykonáva systémová antivírusová liečba.

Odstráňte HPV, papilómy, bradavice, kondylómy a ďalšie formácie vám pomôžu unikátny nástroj - Papinol.

Papinol - zničia papilómy a bradavice doma po dobu 1 mesiaca!

13 príznakov a liečbu ľudského papilomavírusu u žien

papilloma vírus ľudskej (HPV, HPV) - je DNA vírus, ktorý podporuje aktívne bunkové delenie organizmu, ktorá vedie k vzniku na kožu na anorektálny oblasť genitálnych bradavíc, papilómy a bradavice. Dnes je známe, že existuje viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu, z ktorých každý má iný stupeň onkogenicity.

Najväčšie nebezpečenstvo tejto infekcie je, že papilomavírus u žien môže spôsobiť vznik malígneho nádoru krčka maternice, vulvy alebo konečníka. Preto včasná diagnostika a liečba infekcie papilomavírusom môže minimalizovať riziko vzniku rakoviny, najmä maternice.

Vzhľadom na nebezpečenstvo tejto infekcie chceme povedať, odkiaľ pochádza ľudský papilomavírus, ako sa prejavuje infekcia papilomavírusu a ako ho vyliečiť. Poznáme tiež moderné metódy diagnostiky a prevencie ľudského papilomavírusu u žien.

Ľudský papilomavírus: klasifikácia

Ľudské papilomavírusy sú zvyčajne rozdelené podľa stupňa ich onkogenity. Takže všetky typy vírusu možno rozdeliť do troch skupín. Typizácia HPV umožňuje izolovať skupinu pacientov s vysokým rizikom vzniku rakoviny.

Do prvej skupiny patria päť typov nenádorové HPV, konkrétne 1, 2, 3, 4 a 5. Tieto typy nemajú onkogénne a preto nemôže spôsobiť rakovinu krčka maternice.

Druhá skupina pozostáva z ľudských papilomavírusov typu 6, 11, 42, 43 a 44, ktoré majú nízky stupeň onkogenicity. Samotné zástupcovia tejto skupiny nemôžu spôsobiť rakovinu krčka maternice, vulvy ani kone, ale môžu pripraviť úrodnú pôdu na výskyt malígnych nádorov.

To je považované za najnebezpečnejšie HPV tretia skupina, ktorá zahŕňa typy, ako je 16, 18, 31, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 59 a 68. Tieto typy HPV majú najvyšší stupeň karcinogenity. Takmer 80% žien infikovaných týmito typmi ľudského papilloma vírusu skôr či neskôr ochorie s rakovinou krčka maternice, vulvy a riti, tiež výrazne zvyšuje riziko rakoviny prsníka žliaz.

Ľudský papilomavírus u žien: príčiny

Príčinou infekcie papilomavírusovej infekcie je vírus DNA ľudského papilomavírusu. Tento vírus preniká nielen do slizničnej vrstvy, ale aj do hlbších vrstiev kože.

Existuje množstvo faktorov, ktoré prispievajú k infekcii ľudským papilomavírusom, a to:

 • vrodené a získané imunodeficiencie. Obzvlášť vysoké riziko infekcie HPV počas prvého roka po tehotenstve, pretože nosenie dieťaťa vedie k zmene hormonálneho pozadia a pôrod je stresom pre telo;
 • skorý nástup intímneho života;
 • nespravodlivý sexuálny život s častou zmenou partnerov;
 • príležitostný nechránený sex;
 • HIV a AIDS;
 • vírusové infekcie;
 • chronické ochorenia genitálnej oblasti;
 • diabetes mellitus;
 • zlé návyky, najmä zneužívanie alkoholu a užívanie drog;
 • imunosupresívna liečba;
 • časté potraty;
 • pohlavné choroby;
 • dlhodobý príjem perorálnej hormonálnej antikoncepcie a iné.

Ako sa prenáša ľudský papilomavírus?

Spôsoby prenosu ľudského papilomavírusu môžu byť nasledovné:

 • pohlavia;
 • z matky na dieťa počas pôrodu;
 • pin;
 • bezkontaktné domácnosť.

Hlavným je sexuálny spôsob prenosu. Infekcia sa môže prenášať dievčatám nielen počas nechráneného vaginálneho a análneho styku, ale aj počas mazania.

Ak žena trpí infekciou HPV a steny vagíny alebo pyskov má bradavice alebo papilómy, dieťa aj počas pôrodu je získať.

Taktiež nie je vylúčená infekcia HPV prostredníctvom handshake, osobnej hygieny, vody v bazéne, saune atď.

Čo je nebezpečné pre ľudský papilomavírus u žien?

Vírus ľudského papilómu, ak je imunitný systém silný, 90% samo-hojenie. Ale za prítomnosti priaznivej pôdy, ktorá vytvára vyššie uvedené faktory, môže byť infekcia papilomavíru transformovaná do rakoviny vulvy, krčka maternice, labiek alebo konečníka.

Ako sme už povedali, u 70% žien s rakovinou krčka maternice boli ľudské papilomavírusy patriace do tretej skupiny identifikované v krvi. Najnebezpečnejšie sú HPV typu 16 a 18.

Ľudský papilomavírus u žien na krčku maternice vyžaduje okamžité lekárske opatrenia na prevenciu vzniku dysplázie a potom rakoviny.

Okrem toho papilomavírus zvyšuje riziko infekcie inými sexuálnymi infekciami a môže sa prenášať aj na dieťa pri prechode cez pohlavný systém.

Aké sú príznaky ľudského papilomavírusu u žien?

Každý typ ľudského papilomavírusu má svoje vlastné charakteristiky a špecifické príznaky. Zvážte ich.

Ľudský papilomavírus typu 16 u žien

Ľudský papilomavírus 16 je bežný typ HPV, ktorý je detekovaný u viac ako polovicu infikovaných ľudí. Tento typ má vysokú onkogenitu.

Patogenéza infekcii uvedeným vírusom ľudskej spôsobené HPV 16, spočíva v tom, že prostriedok je zavedený do genómu organizmu buniek a blokuje prirodzené procesy ochrany protinádorové, pričom na pokožke sa objavujú papilloma bradavice alebo bradavice.

U infikovaných HPV 16 žien na koži genitálií a anorektálnej zóny sa objavujú šedé alebo hnedé ploché škvrny s hrubým povrchom rôznych veľkostí. Takéto vyrážky sa nazývajú bovinoidná papulóza.

Druhý znak papullovirusnoy Infekcia spôsobená HPV 16, môže byť genitálne bradavice, ktoré sa objavujú nielen v oblasti genitálií, ale viečka, stehná, krk, podpazušie, a tak ďalej. D.

Najnebezpečnejším prejavom HPV 16 je intraepiteliálna neoplázia cervikálnej sliznice, ktorá patrí do prekanceróznych stavov.

Ľudský papilomavírus typu 18

HPV 18 je ďalší onkogénny vírus, ktorý zabudovaný do DNA ľudských buniek blokuje fungovanie imunitného systému a podporuje tvorbu benígnych nádorov. Takéto nádory sú náchylné na malignitu.

Papilomavírus typu 18 u žien môže spôsobiť rakovinu krčka maternice. Tento trend potvrdili vedci, ktorí identifikovali tento typ vírusu u 70% žien s rakovinou krčka maternice.

Symptómy aktivácie HPV 18:

 • genitálne bradavice na koži pohlavných orgánov a konečníka. V prípade traumy sa tieto lézie môžu liečiť. Condylómy sú najviac náchylné na malignitu;
 • papilloma. Tieto zaoblené nádory sa vo farbe neodlišujú od kože, ale stúpajú nad úroveň. Najčastejšie postihujú papilómy kožu axilárnej oblasti a pohlavných orgánov, ale v zanedbaných prípadoch sa môžu rozšíriť do iných oblastí.
 • bradavice, zaoblené erupcie, ktoré sa zdvíhajú nad kožou a majú červenú alebo tmavú farbu.

Ľudský papilomavírus typu 31

HPV 31 nie je len nebezpečný, ale aj zákerný onkogénny vírus, pretože môže trvať dlhý čas asymptomaticky pretrvávať v tele.

Symptómy papilomavírusy infekcie dochádza, keď úrodnej v tele, je imunitný systém oslabený v dôsledku rôznych faktorov (hypotermia, hormonálne poruchy, exacerbácie chronické ochorenie, akútna infekcia, sexuálne prenosných chorôb a podobne. D.). A tento typ vírusu je rovnako nebezpečný pre ženy aj pre mužov.

Papilomavírus typu 31 u žien sa prejavuje papilómami a kondylómami v genitálnej a anorektálnej oblasti. Môže sa vyskytnúť aj výtok z vagíny, bolesť pri pohlavnom styku, nepohodlie vo vagíne a iné.

Ľudský papilomavírus typu 33

HPV 33 Je ďalší nebezpečný vírus, ktorý môže vyvolať vznik karcinogénneho procesu.

Symptómy ľudského papilomavírusu typu 33 u žien sa môžu prejaviť ako bradavice na pohlavných orgánoch. Inkubačná doba tohto typu infekcie papilomavírusom je 12-16 týždňov. Počas tejto doby na svaloch pyskov, steny vagíny a krčka maternice sú určené genitálne bradavice na širokú stonku. Zvláštnosť kondylómov spôsobených HPV 33 je, že nemajú jasné hranice a rovný povrch.

Tento typ vírusu môže tiež spôsobiť prekancerózny stav, ktorý sa nazýva intraepiteliálna neoplázia krčka maternice.

Ľudský papilomavírus typu 35

Ľudský papilomavírus typu 35 u žien sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • tvorba bradavíc, ktorá je bežnejšia u dievčat;
 • genitálne bradavice, ktoré sa vyskytujú na genitáliách a tkanivách anorektálnej oblasti. Tento typ nádoru postupuje veľmi rýchlo, mení sa na veľké miesta;
 • ploché bradavice zriedkavo sa objavujú s infekciou papilomavírusu typu 35. Avšak tento druh kondylómu je nebezpečný, pretože sa často degeneruje do rakovinového nádoru.

Uvedené neoplazmy sprevádzajú silné svrbenie, bolestivosť a nepohodlie. Aj ženy môžu mať príznaky intoxikácie tela vo forme horúčky, zimnica, nadmerného potenia a všeobecnej slabosti.

Ľudský papilomavírus 39

Ľudský papilomavírus typu 39 patrí tiež do skupiny vírusov s vysokým rizikom onkogenicity. Treba povedať, že tento typ vírusu je pre ženy najnebezpečnejší, pretože muži sú prevažne nosičmi infekcie.

Typ 39 vírusu papilómu u žien môže spôsobiť tvorbu bradavíc a papilómov alebo kondylómov, ktoré sú náchylné na degeneráciu do malígnych nádorov. Najčastejšie takéto neoplazmy sú lokalizované na stenách vagíny a krčka maternice.

Ľudský papilomavírus typu 45

Papilomavírus typu 45 u žien má tiež vysokú onkogenitu. Prvé príznaky infekcie papilomavírusom sa môžu prejaviť dokonca 20 rokov po infekcii.

V priebehu infekcie papilomavírusu spôsobenej vírusom typu 45 sa rozlišujú tri stupne. Prvá fáza sa vyznačuje výskytom genitálnych bradavíc a genitálnych bradavíc. Druhý stupeň ochorenia je sprevádzaný dyspláziou cervikálneho epitelu. Najnebezpečnejšia tretia etapa, ktorá sa vyznačuje vývojom rakoviny krčka maternice, vulvy alebo konečníka.

Ľudský papilomavírus typu 51

Príznaky ľudského papilomavírusu typu 51 u žien sú už zrejmé v inkubačnom období, ktoré môže trvať niekoľko rokov. V tomto období sú ženy vyprázdňované bradavicami jedného genitálu, špicatými alebo plochými bradavicami. Klasická lokalizácia týchto nádorov - genitálu (pošvovej steny, krčka maternice, malé a veľké labia), ale aj proces môže vzťahovať na viečok, rozkroku a podpazušia.

Ako sa môže na fotografiách zobraziť papilomavírusová infekcia typu 51.

Ľudský papilomavírus typu 52

Charakterom typu ľudského papilomavírusu 52 u žien je to, že sa aktivuje hlavne v období, keď začína starnutie (po 35 rokoch).

Pre tento typ papilomovírusovej infekcie sú rovnaké symptómy charakteristické ako pre iné typy, a to: bradavice a kondylómy na pohlavných orgánoch, ako aj cervikálna dysplázia.

Ľudský papilomavírus 56

Pre ľudský papilomavírus typu 56 je charakteristická krátka inkubačná doba (až tri mesiace).

Príznaky papilomavírusu typu 56 žien sa na konci doby inkubácie, a vyznačujúci sa tvorbou genitálnych bradavíc a genitálnych bradavíc na tenkom stonke, ktoré sú umiestnené na stenách vagíny a krčka maternice. V pokročilých prípadoch dochádza k dysplázii krčka maternice, čo je prekancerózny stav.

Ľudský papilomavírus typu 59

Charakteristickým rysom ľudského papilomavírusu typu 59 u žien možno nazvať to, bradavice a bradavice, ktoré ovplyvňujú nielen pohlavné orgány, ale aj riti a konečníka, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny anorektálny.

Bradavice dosahujú pomerne veľkú veľkosť (až do 10 mm) a majú hrubý povrch a nerovné hrany, ktoré sa dajú vidieť na fotografii.

Špicaté kondylómy majú tenkú stonku a špicatý vrchol (pozri fotografiu). Farba kondylómu sa môže líšiť od farby kože.

Pre papilómy sa vyznačuje rýchlym rastom a rozšírením.

Diagnóza ľudského papilomavírusu u žien v gynekológii

Vyrážky na koži (bradavice, bradavice a papilómy) možno ľahko vidieť pri externom a internom gynekologickom vyšetrení (pozri foto).

Aj pri diagnostike HPV je možné použiť kolposkopiu - vyšetrenie cervixu špeciálnym zariadením - kolposkopom, ktorý umožňuje niekoľkokrát zväčšiť obraz a dokonca zobraziť obrázok na monitore počítača.

Najpresnejšia metóda diagnostiky - analýza ľudského papilomavírusu, ktorá sa vykonáva pomocou polymerázovej reťazovej reakcie (PCR).

PCR sa používa tak na potvrdenie prítomnosti ľudského papilomavírusu v ženskom tele, ako aj na identifikáciu jeho typu.

"Zlatým štandardom" HPV diagnostiky je Digene-Test, ktorý určuje počet vírusových telies v tele. Keď poznáte počet vírusov v tele, môžete odhadnúť riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

Všetci pacienti s podozrením na HPV majú tiež cytologické vyšetrenie.

Ako liečiť ľudský papilomavírus u žien?

Liečba ľudského papilomavírusu u žien môže byť konzervatívna a chirurgická.

Liečba ľudského papilomavírusu

Tablety z vírusu ľudského papilómu majú mať antivírusové aj imunomodulačné účinky. Nasledujúce lieky sú dnes považované za najefektívnejšie:

Monoterapia pomocou uvedených prostriedkov je zriedka používaná. V zásade je jeden liek kombinovaný s iným, napríklad Allokin-alfa sa predpisuje systémovo a krém Epigen-intim je lokálny. Terapia je doplnená imunomodulátormi, ako je Lycopid, Immunomax a iní.

Vzhľadom k tomu, genitálne bradavice, papilómy, bradavíc pohlavných orgánov a dysplázia krčka maternice zvýšiť riziko vzniku rakoviny, sú odstránené pomocou minimálne invazívne chirurgické techniky, ktoré zahŕňajú nasledovné:

 • elektrokoagulácia;
 • odstránenie lasera;
 • cryosurgery;
 • himiodestruktsiya;
 • odstránenie rádiových vĺn a iné.

V závažných prípadoch sa môže použiť amputácia krčka maternice.

Existuje špecifická prevencia ľudského papilomavírusu?

Dnes v našej krajine boli overené dve očkovania proti vírusu ľudského papilómu u žien, a to: Gardasil a Cervarix.

Tieto vakcíny chránia telo pred HPV 16 a 18 typmi, ktoré najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice. V rozvinutých krajinách v Európe a Amerike sú tieto očkovacie látky zahrnuté do očkovacieho kalendára pre dievčatá. Napríklad v Nemecku je očkovanie proti HPV indikované pre všetky dievčatá, ktoré dosiahli vek 12 rokov. Očkovanie sa uskutočňuje v troch etapách.

V Rusku možno kúpiť očkovaciu látku v reťazci lekární. Priemerná cena lieku je 7200 rubľov.