Hlavná

Opar

Aké je nebezpečenstvo HPV 16, 18 typov? Vlastnosti prejavu u detí, žien a mužov. Spôsoby liečby, foto

HPV sa považuje za tropický primárne k bazálnej vrstve epitelu, ktorý obložil pokožku a sliznice. Podľa štatistík viac ako 90% obyvateľov zemegule je nositeľmi tejto infekcie, zatiaľ čo zjavné symptómy nie sú vôbec viditeľné. Navyše, aj pri výskyte rastu na tele sa líšia v rôznych morfologických štruktúrach. Vysvetľuje to skutočnosť, že rôzne kmene patogénu môžu viesť k vzniku ochorenia a viac ako 100 z nich je známe.

Zo všetkých typov sa HPV 16, 18 typy považujú za jednu z najnebezpečnejších, pretože sú klasifikované ako veľmi iontové. Za prítomnosti týchto kmeňov existuje značné riziko malígnych procesov a pacienti sú nimi postihnutí bez ohľadu na vek a pohlavie.

Ako nebezpečný papilóm (HPV) 16 typov: foto

Po preniknutí do bunky môže príčinný činiteľ existovať po určitú dobu bez akýchkoľvek prejavov. Spočiatku neovplyvňuje DNA epiteliálnych štruktúr. Patologický proces sa rozvíja po aktivácii typu 16 HPV pod vplyvom provokačných faktorov. V tomto prípade typ 16 HPV DNA prenikne do genetických štruktúr bunky a prerobí ich. V dôsledku toho dôjde k narušeniu procesu štiepenia, začnú rásť atypické bunky, ktoré tvoria malígny nádor.

Čo znamená papilomavírus 16? Ak v priebehu vyšetrenia odborník určil tento kmeň patogénu v tele, neznamená to, že pacient trpí na onkológiu. V neprítomnosti príznakov rakoviny podobný výsledok len zvyšuje riziko nádorových ochorení a na prevenciu tohto procesu by malo okamžite pristúpiť k liečebných zákrokov odstrániť HPV 16.

Je tiež potrebné poznamenať, že najväčšie nebezpečenstvo papilómu 16, 18 typov je pre reprodukčnú sféru, pretože je schopný viesť k rakovine týchto štruktúr. Riziková skupina zahŕňa ženy aj mužov. Preto je lepšie podstúpiť pravidelné vyšetrenie a odmietnuť neformálne sexuálne vzťahy.

Ako sa ľudská papilomavírusová infekcia vyskytuje u 18, 16 typov?

Čo to znamená HPV 16, 18 a odkiaľ pochádza? Táto otázka sa opýtala väčšiny pacientov po získaní pozitívneho výsledku analýzy. Infekcia s patogénom môže byť iba v tesnom kontakte s nosičom infekcie.

Vírusy papilómu 18, 16 kmeňov prenikajú do tela takýmito spôsobmi:

 • Sexuálne - s sexuálnym kontaktom bez použitia kondómu, hoci táto metóda plne chráni pred infekciou HPV typu 18 a inými typmi;
 • Spotrebiče - prenos mikroorganizmov prostredníctvom predmetov akéhokoľvek druhu, alebo v kontakte s telesnými tekutinami, je brána pre papilomavírusu typu 16 sú rany, škrabance, menšie poškodenie;
 • z matky na dieťa počas pôrodu - nebezpečenstvo pre dieťa z hľadiska ľudského papilomavírusu 16, 18 predstavujú obaja fyziologický pôrod a cisársky rez (dieťa v budúcnosti môže mať výrastky v dýchacom trakte, genitálie, ústa, análny oblasť) ;
 • samoinfekcia - nosič infekcie je schopný prenášať vírus papilómu 16, 18 z jednej časti tela na druhú v prípade nedodržania noriem hygieny.

Môžete vyzdvihnúť patogén mnohými spôsobmi, niekedy dokonca bez podozrenia na možné nebezpečenstvo, napríklad pri návšteve verejného bazéna, sauny a sauny. Takže nezabudnite na základné hygienické pravidlá.

Etapy vývoja ľudského papilomavírusu (HPV) 16, 18: foto

Po preniknutí patogénu do buniek môže byť jeho životný proces podmienene rozdelený do niekoľkých etáp, z ktorých každý sa vyznačuje procesmi vnútri postihnutej štruktúry a vonkajšími príznakmi infekcie. Choroba sa vyskytuje v 4 fázach:

 1. Inkubačná doba. HPV 16, 18 je v "režime spánku". V tele nie sú žiadne zmeny, infekcia môže byť určená iba PCR. Trvanie latentnej periódy sa pohybuje od 2-3 týždňov do desiatok rokov. Hmotnosť negatívnych faktorov ovplyvňuje aktiváciu vírusu, v dôsledku ktorého sa imunita znižuje.
 2. Štádium klinických prejavov. Táto fáza sa vyznačuje aktiváciou infekcie a nástupom intenzívneho delenia buniek. V dôsledku toho sa na povrchu objavuje 16 typov papilómov - rastov, ktoré sa zdvíhajú nad oblasťami zdravých tkanív. Diagnózu ochorenia možno vykonať metódami cytológie a histológie.
 3. Dysplázia. Tretia etapa vývoja ochorenia sa vyznačuje prenikaním genotypov vysokorizikových HPV (16, 18) v jadre postihnutých buniek, a zmeny vo svojich životných procesov. Pod vplyvom patogénne agens všetkých štruktúr meniť ich veľkosť, sa podobajú rakovinové prvky vo svojej štruktúre. Pri mikroskopickom skúmaní častíc materiálu môže byť detekovaná HPV 16, 18. Tiež je uvedené koncentrácia jadier na jednom mieste, v prípade viacjadrových buniek, vyznačujúci sa tým, tzv "bielenie" oblastí spojených v ňom pre rakovinových nádorov. Po detekcii papilomavírusu typu 18, v tejto fáze je dôležité, aby okamžite začať liečbu as procesu vývoja rakoviny patológie je už spustená.
 4. Cancer. DNA typu 16 papilomavírusu je fixovaná v genetickom materiáli postihnutých prvkov a spôsobuje ireverzibilné mutácie, čo vedie k vzniku malígnych novotvarov.

MINISTERSTVO RUSKEJ FEDERÁCIE: Papilomavírus je jedným z najviac onkogénnych vírusov. Papilóm sa môže stať melanómom - rakovinou kože!

Keď je detegovaný ľudský papilomavírus typu 16 alebo akýkoľvek iný kmeň zo skupiny SRS v počiatočnom štádiu vývoja, patologický proces možno úplne zastaviť. Čím skôr sa začne špecifická liečba, tým ľahšie je vyhnúť sa vážnym následkom.

Klinické prejavy ľudského papilomavírusu 16, 18 typov: foto

Po preniknutí mikroorganizmu v klietke žiadne príznaky. Výskyt príznakov infekcie sa pozoruje iba u 5% nosičov HPV. Schopný vyvolať aktiváciu imunosupresie, ku ktorému dochádza v dôsledku zhoršenia chronických ochorení, bežné prechladnutie, hormonálne poruchy Systematický chemický expozície (fajčenie, zneužívanie alkoholu, práce v prostredí s nebezpečenstvom povolania).

Hlavným prejavom ľudského papilomavírusu typu 16 je tvorba rastu na koži. Pacienti s takýmito formami HPV-indukovanej tvorby sa pozorovali:

 1. Papilóm je nárast mäkkej konzistencie, ktorý je pripevnený k pokožke so širokou základňou. Farba sa prakticky neodlišuje od zdravých tkanív, nie je to nepríjemné. Obľúbené miesta na ubytovanie - krk, podpazušie, pohlavné orgány, viečka, pod prsia.
 2. Wart - hustý rast s hrubým a tvrdý povrchom. Nádory môžu dosiahnuť priemer 2 - 10 mm, farby sú tiež odlišné - od telesnej až po čierne alebo červené. Často sa objavujú na miestach často zranených pokožky (ruky, nohy, nohy).
 3. Špicatý kondylóm je nárast mäkkej konzistencie, pripevnený k zdravým tkanivám tenkým pedikulom. Takéto prejavy HPV 16, 18 sú najnebezpečnejšie, pretože ovplyvňujú genitálie a konečník. Sú náchylné k rýchlemu rastu, môžu byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi.

HPV 16, 18: Ako vyzerá manifestácia žien?

Pre ženské telo je mimoriadne nebezpečný ľudský papilóm 18 kmeňov. Vyvoláva tvorbu plochých prvkov v genitálnej oblasti, ako aj vývoj dysplázie slizníc urogenitálneho systému, vulvy. Zvyčajne papilomavírus 18 postihuje ženy v období 15-30 rokov, za predpokladu aktívneho sexuálneho života, ale nemusí sa prejavovať dlho.

Často sa môžu objaviť prvé príznaky infekcie na začiatku menopauzy. Počas tohto obdobia gynekológovia u mnohých pacientov diagnostikovali zhubné nádory genitálnej oblasti, ktoré sa vyvinuli ako dôsledok HPV infekcie typu WRC 16, 18. Aby sa zabránilo neskorému odhaleniu, odborníci odporúčajú pravidelné vyšetrenie a bližšie k 30-ročnému testovaniu na definíciu vysoko rizikového HPV v tele - 16, 18 kmeňov.

Je HPV 16, 18 nebezpečný pre silnejší sex?

U mužov tiež infekcia vírusmi s vysokým obsahom karcinogénnych látok neprechádza bez stopy. Hoci prejavy ochorenia sú menej časté ako u žien, klinický obraz je často reprezentovaný genitálnymi bradavicami, ktoré sa nachádzajú v anogenitálnej oblasti. Taktiež penetrácia DNA z HPV 16, 18 typov do genetického materiálu buniek môže spôsobiť rakovinu penisu, močový mechúr. Často muži trpia papilomatózou hrtanu, vyvolanou onkogénnymi druhmi mikroorganizmov.

Zástupcovia silného štátu, ktorý vedie aktívny sexuálny život s rôznymi partnermi, často čelia takému problému, ako je Bovenoidná papulóza. Vyskytuje sa v dôsledku infekcie HPV 16 a prejavuje sa vo forme plochých alebo mierne konvexných škvŕn na slizniciach a pokožke pohlavných orgánov. Povrch rastlín môže byť drsný alebo hladký.

Dieťa má genotyp HPV 16, 18: čo to je?

Deti tiež nie sú chránené pred infekciou papilomavírusovou infekciou a samotní rodičia ich môžu ohroziť. Často dochádza k infekcii počas pôrodu od matky. Deti so zaťaženou genetickou anamnézou často trpia bradavou epidermodyspláziou. Choroba vyvoláva typ papilomavírusu hpv 16 18, klinicky sa prejavuje vo forme mnohých ružových škvŕn s plochým povrchom. Zvyčajne dochádza k symptomatológii počas puberty.

Najnebezpečnejšou formou spôsobenou HPV je laryngeálna papilomatóza. Adiposidy sú lokalizované na slizniciach dýchacieho traktu. Bolesť sa prejavuje pri prehĺtaní, hlas sa mení, môže to byť chrapľavý. S proliferáciou výhonkov existuje hrozba dýchacích porúch až do zadusenia. Podobné prejavy života ľudského papilomavírusu 18 sú diagnostikované u detí mladších ako 5 rokov.

Ak existuje dôkaz o HPV v tele dieťaťa alebo došlo k porušeniu dýchania, prehltnutie bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, mali by ste ihneď zavolať na kliniku. Pri lokalizácii rastu na slizniciach je indikovaná chirurgická liečba.

Diagnóza ľudského papilomavírusu 16, 18

Na určenie kvalitnej terapie je potrebné presne určiť kmeň patogénu a identifikovať súvisiace patológie, ako aj hlavnú príčinu ochorenia. Na tento účel odporúčajú odborníci, aby odporúčali papilomavírus typu 16, 18, aby ich vyšetrili obaja sexuálni partneri, pretože infekcia sa prenáša častejšie prostredníctvom sexuálneho kontaktu.

Na identifikáciu patogénu sa používajú nasledujúce testy:

 1. Objektívna kontrola. Toto je hlavná metóda diagnostiky ochorenia, ktorá vám umožní vidieť vonkajšie prejavy HPV. U žien sa dá kombinovať s použitím kolposkopie - vyšetrenie genitálneho traktu s viacnásobným rozšírením. Takáto metóda nie je účinná v latentnej forme ochorenia alebo v prípade vývinu vnútorných orgánov.
 2. PCR. Táto technika sa považuje za "zlatý štandard", pretože umožňuje ľahko identifikovať patogén aj pri jeho zanedbateľnej koncentrácii v tele. Na detekciu papilomavírusového typu 18 alebo iných kmeňov sa používa hlien, výtok, krv, moč. PCR presne určuje typ mikroorganizmu.
 3. Digen-test. Moderný a účinný spôsob diagnostiky HPV. Umožňuje určiť typ vírusu a jeho koncentráciu s cieľom stanoviť pravdepodobnosť vývinu rakoviny. Používa sa v kombinácii s cytologickou štúdiou na získanie čo najpresnejšieho klinického obrazu.
 4. Cytológia. Pomáha zistiť zmeny v štruktúre buniek, presnosť závisí od správnosti príjmu materiálu a kvalifikácie laboratórneho asistenta. Je najúčinnejší pri infekcii s nízko onkogénnymi kmeňmi. V prítomnosti vysoko rizikového papilomavírusu 16, 18 nie je táto metóda informatívna.
 5. Histológie. Predpokladá vyšetrenie tkanív odobratých kolposkopiou. Takisto na histológii sa vysadili rasty odstránené jednou z prevádzkových techník. Zobrazuje štruktúru buniek a odhaľuje rakovinové štruktúry.

Na základe získaných údajov špecialista určuje stupeň zanedbávania ochorenia spôsobeného vírusom papilomavírusového typu 16, 18 a rozhoduje o ďalšej terapeutickej taktike.

Ako liečiť vírus ľudského papilomavírusu 16, 18 genotyp?

Aby ste sa zbavili klinických prejavov, použite kombináciu liečebnej terapie a invazívneho odstránenia. Povinnou podmienkou v tomto prípade je vylúčenie zlých návykov, racionálna výživa, minimalizácia stresových situácií.

Lieková terapia predpokladá podávanie takýchto liekov:

 • imunostimulanty - Immunal, Lavomax;
 • antivirotika - Panavir, Acyclovir, Viferon, Cycloferon.

Ak má ľudský papilóm 18 pravdepodobne viesť k zvýšeniu malignity, odborníci predpisujú cytotoxické lieky (Vinblastín).

Na odstránenie výrastkov sa používajú takéto deštruktívne metódy:

 1. elektrokauterizační - pálenie nádoru prúdom pomocou volfrámových elektród. V miestnej anestézii. Pri vyrezávaní veľkých formácií môžu jazvy pretrvať.
 2. Laserová metóda - vplyv na procesy s laserovými lúčmi. V dôsledku toho sa odstráni nielen vonkajšia manifestácia ochorenia, ale typ ľudského papilomavírusu HPV HPV 16, 18 je úplne inaktivovaný. Táto metóda nezanecháva stopy, pomáha predchádzať relapsom.
 3. kryoterapia - moxibuscia s chladeným kvapalným dusíkom. Nepotrebujete anestéziu, pretože odstránenie veľkých výrastkov môže zanechať jazvy. Manifestácie (rastu) ľudského papilomavírusového typu 18 a iných kmeňov zomierajú postupne, doba regenerácie trvá približne 2 týždne.
 4. Chirurgická metóda - odstránenie procesov pomocou skalpelu. Operáciu môže sprevádzať krvácanie, jazvy a jazvy. Používa sa hlavne pri infikovaní papilomavírusom 16, 18 druhov s vysokým rizikom rakoviny.
 5. Režim rádiovej vlny - Excízia nádoru rádiovým nôžkom. Postup nezahŕňa poškodenie ciev a krvácanie, poskytuje vysoký terapeutický účinok.

Ak výsledky vyšetrenia genotypizácia HPV 16, 18 sa získa pozitívnu reakciu, a tak sú tu zmeny, čo ukazuje na prítomnosť rakoviny, pacienti môžu byť podávané žiarenia alebo chemoterapie, chirurgické odstránenie nádoru.

Mikroorganizmy 16 a 18 druhov patria k onkogénnym typom, preto ak sa zistia, je lepšie začať liečbu choroby okamžite, aj keď neexistujú žiadne vonkajšie prejavy. To znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny v budúcnosti.

MINISTERSTVO UPOZORNENIE: "Papilómy a bradavice sa môžu kedykoľvek stať melanómom."

HPV 16 - diagnostika a liečba

HPV 16 je najbežnejší typ ľudského papilomavírusu, diagnostikovaný u 60% ľudí s HPV. Je onkogénny: vírus je zakomponovaný do oblastí DNA buniek a narušuje prirodzenú protinádorovú imunitu, ktorá spôsobuje nové rastu na koži a slizniciach.

Štúdia o HPV s genotypom - diagnostika typov infekcií, ktoré sa vyskytujú vo vás, môžete navštíviť Centrum zdravotníckych žien na Zemi. Cena služby je 1 000 rubľov. Pri detekcii HPV 16 vykonávame kvantitatívnu analýzu pomocou metódy Digene, ktorá nám umožňuje predpovedať riziko vzniku rakoviny. Termín je 5 pracovných dní.

Náklady na testy na papilomavírus typu 16

 • 1 000 Р 1 300 Р Smear na HPV typ s vysokým onkogénnym rizikom s genotypizáciou
 • 600 R Smear na HPV typu s vysokým onkogénnym rizikom (kvalita)
 • 300 R Extrakcia z mäsa

Výpočet nákladov na liečbu Všetky ceny

Je možné vyliečiť papilomavírus typu 16

Imunita zdravého človeka nezávisle ničí papilomavírusy 6-12 mesiacov po infekcii. Preto sa analýza HPV 16 vykonáva trikrát. Ak sú výsledky opakovaných testov pozitívne, predpísať liečbu: imunostimulačné, antivirotiká a vitamíny.

Benígne nádory, v prítomnosti HPV 16, sú povinné odstrániť kvôli vysokému riziku malignity. Takže v roku 2008 nemeckí vedci preukázali spojitosť medzi rakovinou krčka maternice a papilomavírusmi. A v 41 až 54% prípadov je to len 16, čo je veľmi onkogénny genotyp.

špecialisti

Ako identifikovať HPV 16

Ľudský papilomavírus "zaberá" kožu a sliznice, v krvi nie je žiadna krv. Preto, pre analýzu v MJC sa škvrny od močovej trubice a krčka maternice - u žien. 2 hodiny pred testom, nemôžete močiť, na jeden deň - vstúpiť do vaginálnych masti, čapíky.

Štúdia sa uskutočňuje polymerázovou reťazovou reakciou v expresnej laboratóriu. V prípade pozitívnej kvalitatívnej analýzy a detekcie HPV 16 genotypizáciou sa vykonáva kvantitatívny skríning Digene:

 • Ak je DNA papilomavírusu stanovená v množstve 0-3 μg, výsledok sa považuje za slabý pozitívny a nemá klinický význam.
 • Zvýšenie markera na 3-5 Lg naznačuje priemerné riziko vzniku rakoviny.
 • Viac ako 5 Lg naznačuje vysoké riziko rakoviny. Ženy s touto analýzou by mali podstúpiť kolposkopiu a navštíviť gynekológa aspoň dvakrát ročne.

Liečba HPV 16

Prvým krokom pri liečbe HPV 16 je chirurgické odstránenie papilómov, dysplázií a novotvarov infikovaných buniek. Na tento postup sa používa niekoľko spôsobov, z ktorých je najšetrnejšia a účinnejšia operácia rádiových vln.

Radiografickým prístrojom je rádiový nôž Surgotron, v Moskve je len niekoľko kliník vrátane nášho centra. Excízia benígnych novotvarov sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčných rádiových vĺn.

Traumatizmus rádioterapie na koži a slizniciach je 5 krát nižší v porovnaní s odstránením papilómov laserovými a elektrochirurgickými tryskami. Surgutron nenecháva jazvy na krčku maternice, čo je dôležité pre ženy s roztrhnutím kože a opuch a krvácanie po ich použití chýba.

Pre zníženie zaťaženia z onkogénnych HPV 16 za použitia interferónu drogy - látok, ktoré majú bunky v tele v reakcii na vírusovú inváziu.

Prognóza po liečbe papilomavírusu typu 16

Komplexná liečba genotypu ľudského papilomavírusu 16 umožňuje minimalizovať riziko onkologických ochorení. Ženy s dyspláziou a pozitívnym testom na HPV 16 odstránenie patologických loží nevyhnutne v dôsledku priameho spojenia papilomavírusu s vývojom rakoviny krčka maternice.

Odstránenie papilómov a iných novotvarov s následnou histológiou - vyšetrovaním rakovinových buniek, sa uskutočňuje v Stredisku lekárskych žien na Zemi. Aj v ILC sa vykonáva preventívna vakcinácia proti HPV 16 (Gardasil).

Disponujeme expresnou laboratóriou pre kvalitatívne a kvantitatívne analýzy HPV, ako aj pre zariadenia na rádioterapiu.

Nedovoľte vývoj rakoviny - zavolajte nám a prejdite štúdiu na papilomavírusy v MZhC!

HPV typ 16: riziko ochorenia a spôsoby liečby

Napriek tomu, že existuje viac ako 100 druhov papilomavírusov, najčastejšie hovorí o tejto chorobe, lekári venujú pozornosť nebezpečným formám infekcie. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že HPV typu 16 u žien spôsobuje rakovinu krčka maternice - u 70% pacientov s touto diagnózou bol v krvi detegovaný vírus. Ako sa zbaviť tejto choroby a čo, ak testy ukazujú pozitívny výsledok infekcie?

Symptómy HPV

Čo je HPV a ako sa manifestuje choroba? Prítomnosť ľudského papilomavírusu, podľa lekárskeho výskumu, sa zistila v takmer 80% populácie. V tomto prípade nie každý nosič trpí papilómami - prejavom choroby. Napríklad HPV 16 u mužov sa objavuje iba v 5-7% prípadov. Je to spôsobené tým, že zdravý imunitný systém je schopný potlačiť aktivitu vírusu a jednoducho nemôže spôsobiť rast. Rizikové faktory rastu papilómu sú:

 • Celkové oslabenie tela.
 • Podvýživa s nedostatkom vitamínov.
 • Zlé návyky.
 • Časté ARVI.
 • Diabetes mellitus.
 • HIV a iných typov imunodeficiencie.
 • Hormonálne poruchy, ochorenia endokrinného systému.
 • Autoimunitné ochorenia.

Ak hovoríme o prejavoch typu 16 HPV u žien, ďalšie rizikové faktory sú:

 • Skorý nástup sexuálnej aktivity.
 • Infekcia pohlavných chorôb.
 • Potrat.
 • Gynekologické ochorenia.

Ľudský papilomavírus typu 16 sa môže objaviť na akejkoľvek časti kože a sliznice, ale vo väčšine prípadov postihuje pohlavné orgány. Tento typ je charakterizovaný tvorbou plochých papilómov, ktoré často pripomínajú rozsiahle vyrážky s reťazou zhutnených plakov. Lekári nazývajú túto chorobu "bovenoidná papulóza". Vykazuje sa na koži bokov, vonkajších pohlavných orgánov, v konečníku. Takéto vyrážky sa dajú ľahko vidieť a tak sa pacienti na čas obrátia k lekárovi.

Najväčším rizikom v gynekológii je porážka vnútorných pohlavných orgánov HPV typu 16, najmä cervikálneho kanála. V tomto prípade žena nemusí vedieť o prítomnosti choroby a jej vývoji už mnoho rokov. Najväčšie riziká zanedbávaných ochorení u tých, ktorí nepodliehajú plánovaným vyšetreniam u gynekológa.

Symptómy typu 16 HPV sa objavujú nielen na pohlavných orgánoch. Charakteristické ploché papilómy rastú na dlaniach, lakte, ovplyvňujú sliznicu úst a hrdla. Spolu s plochými erupciami sa môžu objaviť iné typy papilomavírusu na bradaviciach osôb - genitálií.

Spôsoby infekcie

Ako sa môžete nakaziť papilomavírusom? Prenos všetkých druhov papilomavírusov sa vyskytuje od človeka k človeku, menej často prostredníctvom výrobkov pre domácnosť. Charakteristickým znakom HPV 16 je to, že sa prenáša v 80-95% prípadov pohlavným stykom - hlavným zdrojom vírusu sa stáva sexuálny partner. Preto je ochorenie charakterizované vyrážkami v genitálnej oblasti. Papilomavírus 16 sa týka vysokoinfekčných infekcií, môže sa prenášať od infikovanej osoby v 60% prípadov. Rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť infekcie:

 • Nechránený sexuálny styk.
 • 5 alebo viac sexuálnych partnerov.
 • Skorý nástup sexuálnej aktivity.
 • Súčasné ochorenia pohlavných orgánov. Je obzvlášť kritická v gynekológii, pretože aj menšie ochorenia menia mikroflóru vagíny a znižujú ochranu slizníc.

Je veľmi zriedkavé získať HPV typ 16 môže byť cez domáce predmety, osobnú hygienu. Infekcia novorodenca sa môže vyskytnúť počas pôrodu, keď dieťa prechádza cez pôrodný kanál, ktorý má papilómy. Treba poznamenať, že ženské telo počas tehotenstva je výrazne oslabené a to tiež môže spôsobiť rast papilómov. Liečba vírusu v tomto prípade by mala začať v prvom trimestri, potom môže byť jeho činnosť potlačená a nebude predstavovať nebezpečenstvo pre budúce dieťa. Pretože infekcia je prenášaná kontaktom s papilómom, je žiaduce odstrániť novotvar pred tehotenstvom.

Aká je diagnóza papilomavírusu

Ako už bolo uvedené, prejavy papilomavíru nie sú vždy viditeľné. To je obzvlášť dôležité pre ženy, u ktorých sa vírus môže vyvinúť vo vagíne a krčku maternice. Mužský organizmus je spravidla odolnejší voči chorobám, preto sa infekcia vo všeobecnosti zriedkavo prejavuje papilómami. V dôsledku toho si ľudia nemusia byť vedomí prítomnosti nebezpečného ochorenia. Keď sa začne prejavovať s vážnymi príznakmi, malígny novotvar je už diagnostikovaný.

Papilom typu 16 je nebezpečný predovšetkým pre ženy, pretože vyvoláva vývoj rakoviny krčka maternice. Preto Svetová zdravotnícka organizácia odporúča skríningové vyšetrenia každé dva roky. V gynekológii táto diagnóza zahŕňa:

 • Lekárske vyšetrenie.
 • Kolposkopia (vyšetrenie krčka maternice).
 • PAP test (Pap test) je analýza, ktorú lekár odoberie z cervikálneho kanála.
 • Analýza krvi (diagnostika PCR).
 • DNA vírusu (škrabanie zo sliznice krčka maternice).

Ak je prítomnosť vírusu potvrdená, musí sa sexuálny partner podrobiť všetkým nevyhnutným vyšetreniam.

Diagnóza typu 16 HPV u mužov zahŕňa externé vyšetrenie urológa a krvný test, ktorý pomáha určiť genotyp vírusu. V počte povinnej diagnostiky nie sú takéto vyšetrenia zahrnuté, lekári však odporúčajú, aby ich aspoň raz za 5 rokov odovzdali.

Za posledných 6 rokov sa počet infikovaných ľudí zvýšil 10-násobne, pretože HPV typu 16 sa prenáša pomerne ľahko. Preto je ťažké preceňovať význam skríningových testov - je to pravidelná diagnostika, ktorá umožňuje odhaliť infekciu v počiatočnom štádiu a zabrániť vzniku rakoviny.

Spôsoby liečenia HPV-16

Musí sa liečiť chorá osoba, ktorá má papilómy a variant vírusu s vysokým rizikom vzniku onkogénu. Predovšetkým by mali byť vyšetrené novotvary - pacientovi sa podá biopsia. Histologické vyšetrenie odhalí typ buniek papilomavírusu, ukáže, či onkologický proces začal. V prípade, že je novotvar benígny, liečba pozostáva z nasledujúcich etáp:

 • V gynekológii s léziami vnútorných pohlavných orgánov - eliminácia zápalových procesov, obnovenie mikroflóry, liečba pohlavných chorôb.
 • Chirurgické odstránenie papilómov (z neoplaziem spôsobených HPV typ 16, je potrebné sa ich zbaviť).
 • Liečba zameraná na posilnenie imunity.

HPV typ 16 u žien a mužov za prítomnosti papilómov sa liečí pomocou takýchto operácií: kryokonštrukcia, laserové odstránenie, chirurgia vĺn, excízia so skalpelom. Metóda sa vyberá v závislosti od stupňa, prevalencie a polohy papilómov. Papilómy typu 16 sú spravidla ploché, takže keď sú odstránené, zachytia sa najbližšie zdravé tkanivá a hojenie trvá dlhšie ako po resekcii genitálnych bradavíc.

Lieky na posilnenie imunity, ktoré sú predpísané pre papilomavírus typu 16, musia byť nutne považované za plný. Táto fáza nie je menej dôležitá ako odstránenie nádorov. Lieky pomáhajú predchádzať relapsu choroby. Najčastejšie lekári predpisujú lieky ako Interferon, Groprinosin, Cycloferon.

Čo robiť, ak máte rakovinu

DNA typu 16 HPV interaguje s DNA ľudských buniek a je schopná zmeniť genetický kód - v tomto štádiu je to otázka iniciácie onkologického procesu. U žien je diagnostikovaná dysplázia cervixu. V tomto stave je pacient ošetrovaný gynekológom, ale aby sa zabránilo vzniku ochorenia, žena môže byť zaregistrovaná u onkológa.

Ak nie je liečená dysplázia, novotvar sa degeneruje do malígneho. Táto fáza zahŕňa plnohodnotnú liečbu v onkologickej jednotke. Osoba bude musieť prejsť:

 • Chemoterapia.
 • Operácia (vrátane odstránenia metastáz v iných orgánoch).
 • Radiačná terapia.

V prvej fáze rakoviny krčka maternice je možné obnoviť u 78,1% av štvrtej fáze iba 7,8%. Preto, ak vírus typu 16 papilomavírus vedie k mutácii buniek, liečba by mala začať čo najskôr.

Prevencia papilómov

Preventívne opatrenia proti HPV môžu byť rozdelené do dvoch veľkých blokov - prevencia infekcie vírusom a prevencia tvorby papilómu u nosičov infekcie. Vzhľadom na to, že papilomavírus typu 16 v počte chorôb prenášaných sexuálne, z infekcie pomôže takéto opatrenia:

 • Chránený sex.
 • Trvalý partner.
 • Začiatok sexuálnej aktivity po 16 rokoch (lekári skorých sexuálnych vzťahov volajú jeden z hlavných rizikových faktorov).

Svetová zdravotnícka organizácia tiež odporúča, aby boli dievčatá očkované proti vírusom 6, 11, 16 a 18 typov. Dnes sú k dispozícii dve vakcíny - Gardasil a Cervarix. Očkovanie sa odporúča ženám, ktoré majú HPV uvedených typov. Je však potrebné pamätať na to, že očkovanie nenahrádza skríning rakoviny krčka maternice. Zodpovedajúci urológ by mal mať aj sexuálneho partnera.

Úplne zbaviť vírusu je nemožné. To však neznamená, že prítomnosť infekcie nevyhnutne povedie k vzniku rakoviny. Prepravca HPV musí dodržiavať pravidlá prevencie, ktoré ho ochránia pred vznikom komplikácií:

 • Posilniť imunitu. Správna výživa, odmietanie zlých návykov a racionálny režim dňa v mnohých ohľadoch pomôže zabrániť aktivácii vírusu.
 • Každý rok vykonajte preventívne vyšetrenia u gynekológa, urológa, ak je to potrebné, u onkológa.
 • Na sledovanie zdravia reprodukčného systému - na prevenciu zápalu, chronických ochorení. Ak ide o STD, partner musí prejsť úplnou liečbou.

HPV typ 16 u žien

Papilomavírusy sú skupina vírusov obsahujúcich DNA, ktoré poškodzujú epiteliálne bunky orgánov a tkanív: kožu, sliznice.

obsah:

Aké je nebezpečenstvo HPV typu 16 pre ženy?

Charakteristickým znakom papilomavírusov je schopnosť indukovať tvorbu rôznych epiteliálnych nádorov.

Formy poškodenia tkaniva spôsobené HPV sú rôzne. Existujú asymptomatické a sotva viditeľné: keratóza, dysplázia. Klinicky sa vyskytujú: bradavice, papilómy, kondylómy. Väčšina z nich je úplne bezpečná. Bez liečby zostávajú celoživotnou kozmetickou poruchou alebo sa samy vymiznú (samoliečba).

Ale niekedy benígne lézie môžu degenerovať do zhubných nádorov - karcinómov.

 • Karcinóm alebo epiteliálny karcinóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja zo zmenených epiteliálnych buniek rôznych tkanív.

K dnešnému dňu sa zistilo, že infekcia papilomavírusom je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Pri klinicky exprimovanom karcinóme krčka maternice HPV vykazuje vysoké riziko onkogenity v 95 až 100% prípadov.

Okolo 100 sérotypov papilomavírusov je známe. Okolo 17 sa považuje za onkogénnu.

 • Skupina najvyššieho rizika zahŕňa typy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 59 a 68.
 • Vírusy s nízkym rizikom zostávajú typy HPV: 6, 11, 42, 43, 44.
Pre ženy, obzvlášť nebezpečné, sú typy 16 a 18 HPV: najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice.

HPV 16/18 predstavuje 70% rakoviny krčka maternice spojených s infekciou papilomavírusu. A najčastejší karcinóm spinocelulárnych buniek je spojený s HPV typu 16. Zriedkavá rakovina žliaz s typom 18 HPV.

Infekcia HPV typu 16

Prevalencia infekcie papilomavírusu je extrémne vysoká: DNA jedného alebo druhého (niekedy niekoľkých) typov HPV sa vyskytuje u viac ako 80% dospelých.

Mukozotropný HPV vrátane sérotypu 16 sa označuje ako pohlavne prenosné infekcie (STI). Pravdepodobnosť infekcie krvou, domácimi predmetmi, najmä cestou vzduchom je zanedbateľná.

Spôsoby infikovania HPV typu 16:

 • Sexuálny spôsob: tradičný, orálny, netradičný sexuálny kontakt s infikovaným partnerom.
 • In utero: infekcia plodu z infikovanej matky cez placentu alebo plodovú tekutinu.
 • Počas pôrodu: infekcia novorodenca pri prechode postihnutým kondylomátom materinského rodného kanála.

Čo sa stane po infekcii HPV typu 16?

Prevažná väčšina infikovaného HPV nevie o incidente a následne nemá žiadne komplikácie.

Navyše až 75% sexuálne aktívnych žien po celý život je viackrát infikovaných rôznymi typmi HPV. Avšak u 2/3 žien je aktívna infekcia po určitom čase čiastočne alebo úplne vylučovaná imunitným systémom z tela.

"Zvyšky" vírusov sú "zachované" v citlivých tkanivách vo forme HPV DNA a zdedené vnútri klonu infikovaných buniek počas celej životnosti nosiča. V okamihu oslabenia lokálnej alebo celkovej imunity sa latentná HPV infekcia "prebudí", opakuje sa, prejavuje sa klinicky.

Príčiny zníženia imunity voči HPV typu 16 u žien:

- tehotenstvo;
- zmeny súvisiace so starnutím;
- akútne, chronické gynekologické, somatické, zápalové, infekčné choroby;
- STI: chlamýdie, genitálny herpes, CMVI, trichomoniáza, kapavka, syfilis, HIV atď.
- hormonálna nerovnováha;
- neuroendokrinné, metabolické poruchy, obezita;
- operácie, zranenia, potraty, ťažké pôrody;
- chronický stres, fyzické vyčerpanie;
- liečba cytotoxickými, imunosupresívnymi liekmi;
- agresívne slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, ožarovanie;
- Fajčenie, alkoholizmus.

Dlhotrvajúci neproduktívny perzistujúci prúd HPV infekcie je možný len na pozadí porúch imunity.

Symptómy typu 16 HPV u žien

 • Latentná infekcia - žiadne príznaky.

Prítomnosť vírusu sa môže zistiť len pomocou moderných imunochemických alebo molekulárnych biologických techník, ktoré určujú prítomnosť antigénov alebo HPV DNA v tele.

U žien môže začať rakovina krčka maternice aj asymptomatický HPV typu 16.

HPV infekcia pretrváva (niekedy exacerbuje, potom ustupuje), pokračuje nevýznamne, na pozadí chronickej vulvovitídy, endocervicitídy, pseudoerózie krčka maternice. Niekedy sa pacient obáva pálení, svrbenia v oblasti pohlavných orgánov. Možné skromné ​​abnormálne vylučovanie z vagíny, dysurické javy.

V oblasti krčka maternice sa objavujú: koilotácia, leukocyty, atypické bunky; niekedy patogénna flóra (kombinácia HPV infekcie s inými STI je celkom prirodzená).

Čo by malo byť rozmazanie z vagíny u zdravých žien podrobne načrtnutých v článku: Zvýšené bielych krviniek v škvrna u ženy - dôvody.

Histologické preparáty sliznice krčka maternice vykazujú patologické zmeny v štruktúre cervikálneho epitelu. Pri transformácii nádoru sa objavila dysplázia (neoplázia, CIN).

HPV infekcia u žien je papilomatóza alebo kondylomatóza vulvy, vagíny, krčka maternice, anogenitálna oblasť.

Ako vyliečiť kondylómy, ako vyzerajú anogenitálne bradavice - podrobne si ich prečítajte v článku: Condyloma ukázal.

HPV typu 16 a rakovina krčka maternice

Štruktúra vysokorizikových papilomavírusov zahŕňa špecifické štrukturálne proteíny - onkoproteíny E6 a E9. Sú schopné inaktivovať intracelulárnu imunitu. Sú osobitne početné u HPV typu 16. Spôsobujúca genetickú nestabilitu, onkoproteíny HPV 16 iniciujú bunkovú mutáciu, vývoj intraepiteliálnej neoplázie, rakovinu krčka maternice.

Cervikálna dysplázia alebo cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN / CIN) je porušením štruktúry epiteliálnych lôžok cervikálnej sliznice. Patologický proces je spôsobený abnormálnym násobením (proliferáciou) atypických transformovaných HPV buniek.

Cervikálna dysplázia je skorým prejavom infekcie papilomavírusu spôsobenej HPV 16 a 18 typmi.

Mierna a závažná dysplázia (CIN 2-3) je prekancerózny stav. Bez liečby vo veku 40-49 rokov na pozadí zmien imunity súvisiacich s vekom môže byť malígne v klinicky exprimovanej (invazívnej) rakovine. Zvyšuje sa zhubná degenerácia veľmi pomaly, rokov.

Včasná detekcia a adekvátna liečba CIN úplne zabraňuje vzniku rakoviny krčka maternice.

Preto každá žena, ktorá vedie sexuálny život, by mala urobiť plánovanú skríningovú diagnostiku HPV a poskytnúť náter na onkocytológiu (PAP test).

DNA diagnostika HPV typu 16 u žien

Materiálom pre túto štúdiu je vaginálny tampón alebo škrabanie krčka maternice.

Existujú dve hlavné molekulárne metódy na identifikáciu a overovanie HPV sérotypov:

1. Metóda PCR - polymerázová reťazová reakcia.

Umožňuje nájsť DNA určitého typu HPV v testovacom materiáli. Test PCR je veľmi citlivý. Dokazuje dokonca aj minimálne množstvo vírusového genetického materiálu.
Ale!
Podľa jeho výsledkov je ťažké rozlíšiť aktívny infekčný proces od bezpečného latentného HPV nosiča.

Dekódovanie výsledkov testu PCR pre onkogénne HPV typy 16/18

Čo je nebezpečné pre vírusy ľudského papilomavírusu 16 a 18 typov pre ženy a mužov?

Papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktorá zahŕňa viac ako 200 druhov (kmeňov) HPV. Viac ako 40 druhov sa môže prenášať počas sexu, od kože a slizníc infikovaných na koži a slizniciach sexuálneho partnera.

Infekcia papilomavírusom môže viesť k vzniku benígnych novotvarov (papilómy, bradavice alebo kondylómy) na koži a sliznici takmer kdekoľvek. Niektoré typy vírusu môžu spôsobiť zhubnú degeneráciu epitelu a viesť k rakovine. Typy HPV 16 a 18 predstavujú prevažnú časť nádorových nádorov vyvolaných infekciou papilomavírusu.

1. Cesty prenosu

 1. 1 Sexuálny prenos (počas vaginálneho, orálneho, análneho sexu). Vírus sa môže prenášať aj bez klinických prejavov v nosiči. Bariérová antikoncepcia (kondóm) nezaručuje 100% ochranu pred infekciou.
 2. Vertikálny prenos: vírus sa prenáša z matky na plod (s plodovou vodou, počas prechodu pohlavného ústrojenstva počas pôrodu).

2. Klasifikácia

Existujú dve klinické formy HPV infekcie:

 1. 1 anogenitálnej Forma: kožné papilómy, kondylómy sú vytvorené na koži a mukóznych genitálu, hrádza do konečníka a perianálnej oblasti.
 2. 2. Negénna forma: porážka kože hlavy, krku, trupu, končatín, dlane a chodidiel.

Tabuľka 1 - Typy HPV, čo vedie k poškodeniu kože a slizníc.

Tabuľka 2 - Typy HPV, čo vedie k poškodeniu pohlavných a perianálnych lézií

S výtokom:

 1. 1 Asymptomatická infekcia (prítomnosť infekcie je potvrdená iba PCR a DNA hybridizáciou). Vo väčšine prípadov infekcia prebieha tajne a nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi: žiadne sťažnosti, žiadne kožné prejavy. Avšak pacient je nakažlivý pre sexuálneho partnera.
 2. 2 Subklinické (epiteliálne postihnutie je určené len po ošetrení roztokom 3-5% kyseliny octovej a mikroskopie).
 3. 3 Klinicky exprimovaná infekcia (voľným okom sú definované rôzne kožné lézie - papilómy).

HPV, pohlavne prenosné infekcie, sú rozdelené do dvoch kategórií:

 1. 1 Kmene s nízkym onkogénnym rizikom - vírusy tejto skupiny nespôsobujú rakovinovú transformáciu epitelu, ale vedú len k výskytu genitálnych bradavíc a papilómov.
 2. 2 Kmene s vysokým onkogénnym rizikom môžu viesť k vzniku rakovinových nádorov. Existuje približne 12 kmeňov najčastejšie zistených pri rakovinových ochoreniach (vrátane 31, 35, 33 atď.). Dve z nich (typ 16 a 18) sú zodpovedné za väčšinu rakovín spôsobených HPV.

3. Prevalencia

 1. 1 Najčastejšou sexuálnou infekciou je infekcia papilomavírusom.
 2. 2 Viac ako 50% sexuálne aktívnej populácie je infikovaných.
 3. 3 Pravdepodobnosť infekcie ľudským papilomavírusom sa zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov.
 4. 4 Negenitálne kožné bradavice sú najčastejšie u adolescentov, rovnako ako u dospelých pracujúcich s mäsovými výrobkami (frekvencia výskytu je 10%).
 5. Papilomavírus postihuje ženy častejšie: vírus je zistený u 22-35% žien a 2 - 35% mužov. Incidenčný pomer medzi ženami a mužmi je 1,4: 1.
 6. 6 Onkogénne kmene vedú k výskytu asi 5% všetkých druhov rakoviny na svete.

4. Symptómy HPV 16 a 18

U pacientov infikovaných HPV typmi 16 a 18 sa často nevyskytujú žiadne sťažnosti zo zdravotných dôvodov. Často sa infekcia môže zistiť iba v priebehu komplexného prieskumu sexuálnych infekcií.

Vzhľad nádorov (papilómy, bradavice, condylomata) na koži prípadne so súčasným infekcii niekoľkých kmene HPV (napr., Keď infikované papilloma vírusy 16, 18, a 1-6 typov).

4.1. Erozia infekcie krčka maternice a papilomavírusu

U žien s cervikálnou eróziou môže HPV infekcia, tj 16 a 18 typov HPV, spôsobiť epiteliálnu dyspláziu.

Preto takéto ženy s ročným vyšetrením gynekológa vykonali náter na onkocytológiu a kolposkopiu.

Long-existujúce epitelu dysplázie môže byť premenený na rakovinu krčka maternice (príznakov - vaginálne krvácanie medzi obdobiami alebo po pohlavnom styku, bolesť a nepohodlie pri sexe, pocit plnosti v bruchu a hrádze).

Pacienti s dyspláziou vyžadujú pravidelné vyšetrenie gynekológom a opakovanými plodmi tampónu na účely monitorovania.

5. Rakovina a papilomavírus 16 až 18 typov

Infekcia HPV nie je nutne sprevádzaná nástupom rakoviny, ale ich pravdepodobnosť u infikovaných jedincov je značne zvýšená.

 1. 1 Rakovina krčka maternice. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice sú pozorované na pozadí infekcie HPV. HPV typy 16 a 18 sa vyskytujú u žien v približne 70% všetkých prípadov rakoviny krčka maternice.
 2. 2 Rakovina konečníka. V približne 95% prípadov sa nádor vyvíja na pozadí infekcie papilomavírusu. Jej najčastejšie príznaky sú krvácanie a prítomnosť vzdelania. Tieto príznaky sa môžu mylne interpretovať ako hemoroidy. Polovica homosexuálnych pacientov so skvamocelulárnym karcinómom konečníka bola predtým diagnostikovaná s papilómami anorektálnej oblasti.
 3. 3 Rakovina úst, hrdla a hrtana. U 7 z 10 pacientov s rakovinou tejto lokalizácie bol vývoj nádoru ovplyvnený HPV infekciou (polovica pacientov bola infikovaná HPV typu 16).
 4. 4 Zriedkavé nádory: rakovina penisu, vagína.
 5. 5 Obrovský kondylóm - malígny nádor, ktorý v tvare a forme pripomína karfiol. Najčastejšie sa nádor vyvíja na hlave penisu, perineu, predkožky, môže sa zväčšovať, šíriť sa do okolitých tkanív.
 6. Bowenova choroba - forma intraepidermálneho karcinómu, malígneho nádoru, môže prechádzať do invazívneho skvamózneho karcinómu.
 7. 7 Bowenoidná papulóza - tvorba viacerých novotvarov na koži pohlavných orgánov, ktorá je vyvolaná HPV. Zvyčajne je ochorenie benígne, v 2,6% sa pozoruje malígna transformácia.

6. Diagnostika

 1. 1 Kontrola genitálií. Vyšetrenie vykonáva dermatovenerológ, urológ (u mužov), gynekológ (u žien).
 2. 2 Dodatočne sa vykonávajú ženy:
  • Kontrola krčka maternice a vagíny v zrkadlách.
  • Tampón z cervikálneho kanálika, po ktorom nasleduje jeho mikroskopia (štúdia sa vykonáva na detekciu atypických buniek, iný názov je náter na onkocytológiu).
  • Colposkopia (vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia s viacnásobným zväčšením) s cielenou biopsii z patologického miesta.
 3. 3 Skúmanie pacienta a jeho / jej sexuálneho partnera pre hlavné PTS:
  • Plot ster z močovej trubice u mužov, z cervikálneho kanála žien, a jej sfarbenie ster mikroskopia, detekcia DNA STI významných patogénov (vrátane HPV typov 16 a 18) pomocou DNA hybridizácie, PCR.
  • Krvné testy na prítomnosť protilátok proti HIV vírusu, hepatitíde B a C (imunoblot, ELISA).
  • Užívanie krvi na reakciu mikrorecipitácie, ELISA a RPHA (testy na syfilis).
 4. 4 Biopsia. Zvyčajne sa pri zhromažďovaní materiálu kondylóm alebo papilóm vyrezáva úplne pod miestnou anestézou a posiela sa na histologické vyšetrenie.

7. Liečba a dohľad

Jednotné štandardy liečby a drogy s preukázanou účinnosťou zatiaľ neexistujú. Hlavným odporúčaním pre pacienta s asymptomatickou infekciou je pravidelné pozorovanie a skríning od ošetrujúceho lekára.

Liečba je indikovaná u pacientov, ktorí majú príznaky infekcie HPV (výskyt papilómov / genitálnych bradavíc). Hlavným prístupom k terapii je odstránenie viditeľných papilómov (fyzikálne metódy, topická aplikácia liekov) a vymenovanie imunostimulantov.

Imunoterapia a odstránenie papilómov nevedú k zneškodneniu pacienta z HPV, ale prispievajú k jeho regresii. V dôsledku toho má pacient šancu na relaps.

U žien sa odporúča lokálna protizápalová liečba pri lokalizácii zmien v infekcii krčka maternice a papilomavírusu.

Pacient potrebuje pravidelné sledovanie s lekárom (každé 3-6 mesiace) s tampónom z krku, aby sa stanovil stupeň epiteliálnej dysplázie. Chronický zápal, zvýšenie stupňa dysplázie eróziových buniek, rakovina in situ môžu byť indikáciou pre konizáciu (indikácie určuje lekár-gynekológ).

HPV typ 16 u žien

HPV typ 16 je považovaný za jeden z najnebezpečnejších. Je to spôsobené tým, že tento kmeň HPV je onkogénny, spôsobuje rakovinu. Kľúčom k úspešnej liečbe pri detekcii HPV typu 16 je včasná diagnostika ochorenia. Z tohto článku sa naučíte rozpoznať typ HPV 16 v počiatočnom štádiu a ako vyliečiť túto chorobu.

Prehľad

Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšou vírusovou infekciou pohlavných orgánov. Väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov nadobudne infekciu v určitom okamihu svojho života a niektorí môžu byť opäť infikovaní.

Špičkové obdobie získania infekcie pre ženy aj pre mužov začína ihneď po tom, ako sa stanú sexuálne aktívnymi. HPV je sexuálne prenosné, ale penetrantný sex nie je potrebný na prenos vírusu. Kontakt s telesnými pohlavnými orgánmi je dobre známy prenosom infekcie.

Mnoho typov HPV nespôsobuje problémy. Infekcie HPV zvyčajne prechádzajú samy o sebe bez akýchkoľvek zásahov niekoľko mesiacov po ich získaní a okolo 90% prejde po dobu 2 rokov. Malá časť infekcií s určitými typmi HPV môže pretrvávať a rozvinúť sa do rakoviny.

K dnešnému dňu je rakovina krčka maternice najčastejšou chorobou spojenou s HPV. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice môžu byť spôsobené HPV infekciami.

Napriek obmedzeným údajom o anogenitálnych rakovinách iných než je rakovina krčka maternice, rastúci počet dôkazov naznačuje spojitosť medzi HPV a rakovinou konečníka, vulvy, vagíny a penisu. Hoci tieto typy rakoviny sú menej časté ako rakovina krčka maternice, ich asociácia s HPV ich robí potenciálne prevenciou použitím rovnakých stratégií primárnej prevencie ako pri rakovine krčka maternice.

Typy HPV, ktoré nespôsobujú rakovinu (najmä typy 6 a 11), môžu spôsobiť genitálne bradavice a respiračnú papilomatózu (chorobu, pri ktorej nádory rastú v dýchacích cestách vedúcich z nosa a úst do pľúc). A aj keď tieto podmienky veľmi zriedkavo vedú k smrti, môžu často viesť k ochoreniu. Genitálne bradavice sú rozšírené a extrémne infekčné.

Choroby spôsobené rôznymi typmi HPV

Ako sa vyskytuje HPV infekcia?

Papilomavírusy sa vyskytujú u žien po nástupe sexuálnej aktivity, detekcii HPV v panve - kazuistike. Podľa niektorých správ medzi mladými ženami vo veku 18 - 22 rokov infekcia dosahuje 80%. Niektorí z nich o tom nikdy nevedia - silná imunita zachráni telo od "nezvaných hostí", iní budú musieť bojovať za svoje zdravie, materstvo a dokonca aj život.

Preto nie je nič prekvapujúce, že pri skúmaní manželského páru sa papilomavírusy nachádzajú len v manželke.

Ako zistiť HPV 16

Viac ako pol milióna žien dostane rakovinu krčka maternice každý rok v dôsledku HPV infekcie. V počiatočnom štádiu nie sú príznaky infekcie papilomavírusu, objavujú sa neskôr, niekedy mnoho rokov po okamihu infekcie. Zvyčajné klinické príznaky sa nestávajú. Prítomnosť HPV potvrdzuje cytologickú štúdiu a pozitívne výsledky HPV testov, ako aj detekciu papilomavírusov v bioptickom tkanive krčka maternice. Preto je pre každú ženu veľmi dôležité, aby každoročne vykonávala screening krčka maternice, aby určila stav krčka maternice a možnú infekciu HPV.

HPV - Existuje spása?

Detekcia onkogénnych HPV typov 16, 18 nie je verdikt. Moderná medicína vie, ako obnoviť zdravie žien a radosť z materstva. V liečebnom centre HPV je presne diagnostikovaný, čím sa eliminujú falošné pozitívne výsledky.

Napríklad rádiochirurgická liečba. Najčastejšie sa používa radiochirurgie slučky excízia, ktorý je diagnostické a terapeutické postupy súčasne, čo umožňuje lekárovi byť istí, že výsledky a ženám zaručiť úplné uzdravenie.

Ako identifikovať HPV 16

Ľudský papilomavírus "zaberá" kožu a sliznice, v krvi nie je žiadna krv. Preto, pre analýzu v MJC sa škvrny od močovej trubice a krčka maternice - u žien. 2 hodiny pred testom, nemôžete močiť, na jeden deň - vstúpiť do vaginálnych masti, čapíky.

Štúdia sa uskutočňuje polymerázovou reťazovou reakciou v expresnej laboratóriu. V prípade pozitívnej kvalitatívnej analýzy a detekcie HPV 16 genotypizáciou sa vykonáva kvantitatívny skríning Digene:

 • Ak je DNA papilomavírusu stanovená v množstve 0-3 μg, výsledok sa považuje za slabý pozitívny a nemá klinický význam.
 • Zvýšenie markera na 3-5 Lg naznačuje priemerné riziko vzniku rakoviny.
 • Viac ako 5 Lg naznačuje vysoké riziko rakoviny. Ženy s touto analýzou by mali podstúpiť kolposkopiu a navštíviť gynekológa aspoň dvakrát ročne.

Symptómy a symptómy HPV typu 16

Väčšina infekcií spôsobených vírusom HPV nevedie k výskytu príznakov alebo ochorení a prechádza sama. Pretrvávajúca infekcia niektorými typmi HPV (najčastejšie typy 16 a 18) môže viesť k vzniku prekanceróznych patologických stavov. Bez liečby sa tieto stavy môžu vyvinúť na rakovinu krčka maternice, ale tento proces zvyčajne trvá mnoho rokov.

Príznaky rakoviny krčka maternice sa zvyčajne vyskytujú iba v pokročilom štádiu rakoviny a môžu zahŕňať nasledovné:

 • nepravidelné, intermenštruačné (v období medzi mesiacmi) alebo abnormálne vaginálne krvácanie po pohlavnom styku;
 • bolesť chrbta, nohy alebo panvovej oblasti;
 • únava, strata hmotnosti, strata chuti do jedla;
 • nepohodlie vo vagíne alebo výtok s nepríjemným zápachom; a
 • jedna opuchnutá noha.

V pokročilých štádiách sa môžu objaviť závažnejšie príznaky.

Ako HPV infekcia vedie k rakovine krčka maternice

Hoci väčšina HPV infekcií a rakovinových patologických stavov sú samy o sebe pre všetky ženy, je tu riziko, že HPV infekcia sa môže stať chronickou a prekanceróznych chorobné stavy rozvinúť do invazívnej rakoviny krčka maternice.

U žien s normálnym imunitným systémom sa rakovina krčka maternice vyvíja v priebehu 15-20 rokov. U žien so oslabeným imunitným systémom, napríklad pri infekcii HIV v neprítomnosti liečby, to môže trvať len 5-10 rokov.

Je možné vyliečiť papilomavírus typu 16

Imunita zdravého človeka nezávisle ničí papilomavírusy 6-12 mesiacov po infekcii. Preto sa analýza HPV 16 vykonáva trikrát. Ak sú výsledky opakovaných testov pozitívne, predpísať liečbu: imunostimulačné, antivirotiká a vitamíny.

Benígne nádory, v prítomnosti HPV 16, sú povinné odstrániť kvôli vysokému riziku malignity. Takže v roku 2008 nemeckí vedci preukázali spojitosť medzi rakovinou krčka maternice a papilomavírusmi. A v 41 až 54% prípadov je to len 16, čo je veľmi onkogénny genotyp.

Liečba HPV 16

Prvým krokom pri liečbe HPV 16 je chirurgické odstránenie papilómov, dysplázií a novotvarov infikovaných buniek. Na tento postup sa používa niekoľko spôsobov, z ktorých je najšetrnejšia a účinnejšia operácia rádiových vln.

Zariadenie pre rádiochirurgiu je rádiový spúšť Surgitron. Excízia benígnych novotvarov sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčných rádiových vĺn.

Traumatizmus rádioterapie na koži a slizniciach je 5 krát nižší v porovnaní s odstránením papilómov laserovými a elektrochirurgickými tryskami. Surgutron nenecháva jazvy na krčku maternice, čo je dôležité pre ženy s roztrhnutím kože a opuch a krvácanie po ich použití chýba.

Pre zníženie zaťaženia z onkogénnych HPV 16 za použitia interferónu drogy - látok, ktoré majú bunky v tele v reakcii na vírusovú inváziu.

Prognóza po liečbe papilomavírusu typu 16

Komplexná liečba genotypu ľudského papilomavírusu 16 umožňuje minimalizovať riziko onkologických ochorení. Ženy s dyspláziou a pozitívnym testom na HPV 16 odstránenie patologických loží nevyhnutne v dôsledku priameho spojenia papilomavírusu s vývojom rakoviny krčka maternice.

Analýzy na HPV typ 16

Výskumné metódy používané gynekológom na identifikáciu urogenitálnych infekcií vrátane HPV:

bimuňové gynekologické vyšetrenie - prítomnosť príznakov zápalu maternice a prídavných látok

Už pri vyšetrení gynekológ odhalí prítomnosť symptómu HPV - kondylómu na sliznici pohlavných orgánov. Na plnohodnotnú liečbu HPV sú však potrebné ďalšie analýzy:

Indikácie pre určenie testov na HPV sú:

Prítomnosť ženského sexuálneho partnera s urogenitálnymi infekciami

Analýzy podozrivých urogenitálnych infekcií vrátane HPV:

Diagnóza HPV je založená na detekcii HPV v roztieraní z postihnutej oblasti sliznice genitálií (analýza PCR) a protilátok proti vírusu v krvi pacientov.

Najviac informatívny je analýza vaginálnej - PCR diagnostika HPV. Identifikácia priloženej papillomavírus podmienečne patogénne flóry napomáha siatie vaginálne dysbacteriosis so súčasným stanovením citlivosti rastlín voči antibiotikám. Pre celkové hodnotenie ochorenia sa tiež odporúča výskum chlamýdie, mykoplazmy, HIV, hepatitídy a iných infekcií prenášaných sexuálne, ktoré sú často označených infekciu uvedeným vírusom ľudskej.

PCR je metóda molekulárnej diagnostiky STI vrátane časovo testovaného HPV. Metóda PCR umožňuje určiť prítomnosť HPV patogénu, aj keď vo vzorke je prítomná len niekoľko molekúl vírusovej DNA. Presnosť analýzy PCR, ak je správne vykonaná, dosahuje 100%. Metóda PCR diagnostiky STD môže detegovať aj jednotlivé bunky baktérií alebo vírusov. Diagnostika PCR detekuje prítomnosť HPV patogénu v prípadoch, keď to nie je možné vykonať pomocou iných testov. PCR analýza je obzvlášť účinná pre diagnózu skrytých existujúcich foriem mikroorganizmov, vrátane papilomavírusu, ktorý sa často vyskytujú u asymptomatických a chronických pohlavne prenosných chorôb.

Pomocou PCR analýzy sa určuje HPV patogén a nie reakcia na jej zavedenie do časti tela. Preto môže byť infekcia papilomavírusom diagnostikovaná aj v inkubačnej dobe a pri jej latentnom toku, keď nie sú žiadne klinické alebo laboratórne príznaky HPV.

Ale ani PCR diagnostika HPV nie je ideálnou analýzou. Jedná sa o výskumnú metódu veľmi high-tech, ktorá vyžaduje prísne dodržiavanie najprísnejších pravidiel pre vybavenie laboratória. Vzorka materiálu na akúkoľvek analýzu má odobrať kvalifikovaný lekár, prísne dodržiavať pokyny, ktoré mu dáva laboratórium. Vyhodnoťte výsledky analýzy PCR v prípade lekára, ktorý liečí konkrétneho pacienta.

Nie vždy pozitívnym výsledkom analýzy PCR je prítomnosť ochorenia. Falošne pozitívne výsledky analýzy sú možné, ak:

Výsledky falošne negatívnych testov sú možné aj pri zjavných príznakoch urogenitálnej infekcie. Možné príčiny takéhoto výsledku analýzy:

Analýza PCR je výkonný a účinný diagnostický nástroj, ktorý vám umožní rýchlo a presne nájsť príčinné činitele mnohých pohlavných chorôb. Najčastejšie sa používa na diagnostiku infekcií, ktoré sú sexuálne prenosné. V každom prípade sa nemôžete obmedziť len na jednu analýzu.

Okrem stanovenia patogénu HPV pomocou PCR je potrebné vyhodnotiť imunitnú odpoveď organizmu, ktorá sa určuje sérologickými metódami, napríklad ELISA.

Screening pre rakovinu krčka maternice

Screening pre rakovinu krčka maternice je testovanie pre-rakoviny a rakoviny u žien, ktoré nemajú príznaky a cítia sa úplne zdravé. Ak skríning odhalí prekancerózne patologické stavy, môžu sa ľahko liečiť a tým zabrániť vzniku rakoviny. Skríning môže tiež odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu s vysokou pravdepodobnosťou vyliečenia.

Vzhľadom na to, že prekancerózne stavy sa vyvíjajú v priebehu rokov, každá žena vo veku 30-49 rokov sa odporúča, aby sa podrobila skríningu najmenej raz v živote a častejšie. Screening je účinný pri znižovaní úmrtnosti na rakovinu krčka maternice len v prípade významného počtu žien.

V súčasnosti sú k dispozícii 3 rôzne typy skríningu:

 • rutinný Pap test (Pap Pap) a cytológia tekutín (LBC);
 • vizuálna kontrola s použitím kyseliny octovej;
 • testovanie vysokorizikových typov HPV.

Ako často mám robiť testy HPV?

Aby sa nepredišla nebezpečná HPV infekcia, odporúčajú sa všetky ženy, aby vykonali pravidelné testy na HPV a cytologický náter.

Ak sú vysokorizikové HPV testy negatívne, ďalší test by mal byť dokončený v priebehu 3-5 rokov.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy pozitívne a cytologický náter je normálny, vykoná sa druhé vyšetrenie po 9-12 mesiacoch.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy pozitívne a cytologický náter nie je normálny, je potrebná ďalšia diagnóza (kolposkopia, cervikálna biopsia). V závislosti od výsledkov týchto vyšetrení lekár poskytne vhodné odporúčania.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy negatívne, cytologický náter je normálny, potom nasledujúci test by sa mal ukončiť po 5 rokoch.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy pozitívne, je potrebná kolposkopia a v prípade potreby cervikálna biopsia. V závislosti od výsledkov týchto vyšetrení lekár poskytne vhodné odporúčania.

Ak je posledné dve vysoké riziko HPV a posledné 2 ster cytológie boli normálne, vyšetrenie už nerobia, pretože riziko vzniku rakoviny krčka maternice v budúcnosti je veľmi malý.

Očkovanie proti HPV

V súčasnosti existujú dve vakcíny, ktoré chránia proti HPV 16 a 18, o ktorých je známe, že spôsobujú najmenej 70% rakoviny krčka maternice. Tieto vakcíny môžu tiež poskytnúť určitú krížovú ochranu od iných menej bežných typov HPV, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice. Jedna z týchto očkovacích látok tiež chráni proti HPV typom 6 a 11, ktoré spôsobujú anogenitálne bradavice.

Výsledky klinických štúdií naznačujú, že obidve vakcíny sú bezpečné a veľmi účinné pri prevencii HPV infekcie 16 a 18.

Oba vakcíny sú účinnejšie, ak sa očkovanie uskutočňuje pred expozíciou HPV. Preto je lepšie vakcinovať pred prvým pohlavným stykom.

Vakcíny nešetria HPV infekciu alebo HPV-súvisiace ochorenie, ako je rakovina.

Niektoré krajiny zaviedli očkovanie chlapcov vzhľadom k tomu, že očkovanie môže zabrániť rakovine genitálií u mužov i žien, a je jedným z dostupných vakcíny tiež pomáha zabrániť rozvoju genitálnych bradavíc u mužov a žien.

Očkovanie proti HPV nenahrádza screening pre rakovinu krčka maternice. V krajinách, kde existuje vakcína proti HPV, môže byť potrebný aj vývoj skríningových programov.

Integrovaný prístup k prevencii a kontrole rakoviny krčka maternice

WHO odporúča integrovaný prístup k prevencii a kontrole rakoviny krčka maternice. Odporúčaný súbor opatrení zahŕňa multidisciplinárne aktivity v priebehu životného cyklu, pokrývajúce komponenty, ako sú vzdelávanie jednotlivých obcí, sociálnej mobilizácie, očkovanie, vyšetrenie, liečba a paliatívnej starostlivosti.

Primárna prevencia začína vakcináciou proti HPV dievčatám vo veku 9-13 rokov pred tým, ako začnú mať sex.

Ďalšie odporúčané preventívne opatrenia pre chlapcov a dievčatá sú nasledovné:

 • vzdelávanie o bezpečných sexuálnych praktikách vrátane oneskoreného začatia sexuálnej aktivity;
 • propagácia a poskytovanie kondómov pre tých, ktorí sú už sexuálne aktívni;
 • prevencia užívania tabaku, ktorá často začína v dospievaní a je dôležitým rizikovým faktorom rakoviny krčka maternice a iných druhov rakoviny; a
 • mužskej obriezky.

V prípade, že liečba je potrebná na odstránenie patologických buniek alebo stavov, odporúča sa kryoterapia (deštrukcia patologického tkaniva krčka maternicou zmrazením).

Za prítomnosti príznakov rakoviny krčka maternice, možnosti liečby invazívnej rakoviny zahŕňajú chirurgický zákrok, rádioterapiu a chemoterapiu.