Hlavná

Ateróm

Aké sú príznaky papilómu na krčku maternice a ako sa s ním zaobchádza?

Vzhľad papilómov na krčku maternice je veľmi nebezpečný jav, pretože takéto formácie môžu spôsobiť vznik onkologického ochorenia. Po preniknutí do tela HPV infekcia poškodzuje kožné bunky a sliznice, čo vedie k atypickému rastu týchto tkanív. Najzraniteľnejšou formou takejto patológie u žien je porážka reprodukčných orgánov.

Choroba sa nemôže dlhodobo prejavovať symptomaticky a je takmer nemožné odhaliť túto chorobu samostatne. Na včasné zistenie vírusu ľudského papilómu na krčku maternice sa odporúča, aby bol gynekológ navštívil na vyšetrenie. Kauzálny agens HPV môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia ženy a spôsobiť porušenie jej plodu.

Čo je to?

Papilómy sú malé nádorové útvary, ktoré rastú z plochého epitelu tkaniva. Množstvo také nahromadenie sa môže meniť od 3,2 mm do 12 cm. Majú podobu papily, ktoré podstatne stúpa nad povrch pokožky vzhľadom na osobitnú úsek nachádzajúci sa v spodnej časti nádoru. Povrch tohto nového rastu má nerovný výčnelok, ktorý robí papilóm podobný karfiolu alebo kohútik.

Tieto porasty sa často objavujú na nosovú sliznicu a dutiny ústnej, v oblasti hlasiviek, dutín alebo hrdla na povrchu močového mechúra. Niektoré druhy tohto patogénu spôsobujú tvorbu genitálnych bradavíc, iné sa môžu objaviť a potom úplne zmiznú asymptomaticky. Ak je imunitný systém nášho tela v aktívnom, zdravom stave, bude schopný prekonať hlavné kmene HPV a odstrániť klinické príznaky takejto infekcie.

Papilomatóza je ochorenie spôsobené ľudským papilomavírusom, ktoré sa prejavuje prítomnosťou mnohonásobného rastu. Príznaky takejto choroby sa prejavujú vizuálne iba vtedy, keď sú vytvorené všetky nevyhnutné podmienky pre výstup patogénu na povrch pokožky. Zvyšok času je mikrób v hlbších vrstvách epidermis, kde sa množí a rastie. Po nástupe klinických prejavov sa papilomavírus stáva veľmi nákazlivým.

Vedci - lekári rozlišujú obrovské množstvo (viac ako 100) kmeňov týchto mikroorganizmov. Každý jednotlivý vírus ovplyvňuje jeho typ buniek a tkanív. Malý počet patogénov tejto patológie má výrazné onkogénne vlastnosti - najmä typu 16 a 18. HPV infekcie u žien spôsobuje bradavice, papilómy, epiteliálne cervikálny neoplázie a malígne cervikálny nádor.

Zaujímavé! Taká patológia ako papilóm maternice je často spojená s inou nebezpečnou chorobou ženskej sexuálnej sféry - eróziou. Výskyt erozívnych zmien v krčnej časti tohto orgánu vytvára priaznivú mikroklímu pre vývoj papilomatózy. Prítomnosť erózie v krčku maternice významne zvyšuje pravdepodobnosť progresie HPV ochorenia, čím zvyšuje možnosť vzniku malígnych novotvarov.

Prečo sa táto choroba prejavuje?

Príčinou papilómov na krčku maternice je infekcia HPV patogénom. Infekcia sa v tomto prípade vyskytuje v procese sexuálneho kontaktu s nosičom patogénneho mikróbu. V niektorých situáciách sú prejavy tejto choroby výsledkom návštevy sauny, sauny, posilňovne, bazéna a iných podobných inštitúcií. Nevylučujte možnosť samoinfekcie, ktorá sa môže vyskytnúť po epilácii, holení alebo poškriabaní intímnej oblasti.

Príčinou papilómu cervixu môže byť prenos patogénu z infikovaných rodičov na ich deti ako dôsledok kontaktov s domácimi, bozky. Novorodenec môže dostať takúto chorobu po prechode cez pôrodný kanál ženy, ak neprešla potrebnou liečbou. Štepy sa môžu objaviť nielen na krčku maternice, ale aj na pohlavných orgánoch, vo vaginálnej dutine.

Nebezpečenstvo infekcie touto chorobou nie je vylúčené pre všetok poctivý sex, ktorý má aktívny sexuálny život. Riziko rozvoja HPV krčka maternice sa zvyšuje v dôsledku nasledujúcich nepriaznivých faktorov:

 • používanie alkoholických nápojov;
 • liečba drogami zo skupiny cytotoxických liekov;
 • stav tehotenstva;
 • fajčenie;
 • príliš skorý sexuálny kontakt s opačným pohlavím;
 • nedostatok vitamínov;
 • atopická dermatitída;
 • odstránenie papilómu v minulosti (od 2-krát alebo viac);
 • Pohlavie s veľkým počtom rôznych mužov;
 • porušenie normálnej rovnováhy mikroflóry v čreve, vaginálnej dutiny;
 • lokálne prejavy rôznych ochorení (patologické vylučovanie z uretrálneho kanála, vagíny, konečníka);
 • kontakt s nosičom infekcie (s ženou trpiacou rakovinovou léziou krku maternice alebo s prítomnosťou papilómov v tomto orgáne);
 • formy sochetannye HPV s rôznymi pohlavne prenosných chorôb (mykoplazmózy, syfilis, kvapavka, chlamýdie, HIV a AIDS, trichomoniáza).

Klinické symptómy

HPV na krčku maternice je vo väčšine prípadov absolútne asymptomatická. Z tohto dôvodu je takmer nemožné diagnostikovať túto patológiu v čase, ak žena nevykoná preventívne vyšetrenia u gynekológa. V neskorších štádiách vývoja papilómu maternice sa môžu objaviť symptomatické príznaky:

 • prudko rozšírené inguinálne lymfatické uzliny;
 • pocit pálenia v genitálnej oblasti;
 • Prítomnosť špecifických sekrétov z vaginálnej dutiny, ktorá sa nezobrazila skôr.

Príznaky tohto ochorenia sa môžu líšiť v závislosti od typu mikroorganizmov, ktoré spôsobili vznik papilomatózy. Vzhľad genitálnych bradavíc je výsledkom akútneho priebehu ochorenia a dlaždicový papilóm cervixu indikuje chronickú infekciu. Druhé spôsobuje vážne narušenie normálnej štruktúry vonkajšej vrstvy epitelu, pre ktoré má táto forma choroby svoje meno. Predĺžený Absencia vonkajších symptomatických prejavov HPV účtu za vynikajúcu stavu imunitného systému pacienta, efektívne fungovanie, ktorá nevyvíja infekciu.

Papilómy na maternici maternice sú najprv zistené počas gynekologického vyšetrenia. Čo vidí lekár?

 • Warty formácie - prítomnosť takýchto prvkov na povrchu tohto orgánu indikuje prítomnosť ženského HPV patogénu v tele. Často takéto rasty zmiznú a po chvíli sa znova prejavia. V tejto situácii zachováva prirodzený epitelius sliznice normálnu, zdravú farbu.
 • Hummock - tento príznak nastáva kvôli kvalitatívnej zmene epiteliálneho tkaniva na krku. Neoplazmy v tomto prípade môžu byť videné pri pohľade a dokonca aj identifikované dotykom. Hľuzovitý povrch je znakom toho, že v ženke sa vyskytujú genitálne výrastky na maternicovom kondylóme, ktoré môžu mať jeden alebo viac znakov. Tvorba týchto rastov je spôsobená najmä exacerbáciou HPV infekcie.
 • Dysplázia - výskyt oblastí epiteliálneho tkaniva s abnormálnymi atypickými bunkami. Podobný stav sliznice je dôsledkom vírusu papilómu maternice, ktorý následne spôsobuje onkologické ochorenie tohto orgánu. Zhubné novotvary krčka maternice a papilomatóza - tieto dva pojmy sú navzájom neoddeliteľne spojené. Liečba dysplázie môže byť úspešná iba v počiatočných štádiách výskytu patológie. Ak čas nebol schopný zistiť takýto stav - ochorenie postupne postupuje a stáva sa rakovinou krčka maternice.

Dôležité! Často sa pri náhodnom gynekologickom vyšetrení zistí prítomnosť dysplázie a malígnych nádorov tohto orgánu. Pretože prítomnosť papiloma vírusu na krčku maternice sa uskutočňuje bez charakteristických príznakov, pacient dlho nevie o svojej chorobe a nekonzultuje špecialistu. Preto by sa preventívne vyšetrenia mali vykonávať nevyhnutne bez ohľadu na vek ženy!

Diagnostické opatrenia

Papilómy - údaje o vzdelaní sú benígne a nachádzajú sa vo vonkajších vrstvách epiteliálnej membrány na krčku maternice. Môžu mať formu špicatého rastu a rastu dlaždicových buniek. Prvá forma sa nazýva exofyt - je to kondylóm, ktorý rastie na výšku a má nohu; druhá je endofytná, rastie pozdĺž roviny.

Je ťažké diagnostikovať papilómy v maternici včas, pretože tieto formácie sa dlhodobo prejavujú a samotná choroba sa nezjavuje. Ťažkosti sú zvyčajne spôsobené šupinatými rastmi, pretože sa mierne zdvihajú nad kožu pacienta a vo farbe sa sotva odlišujú od bežnej nezmenenej sliznice. Chrániť lekára v tejto situácii môže byť prítomnosť erozívnych lézií krčka maternice alebo výskyt príznakov chronickej cervicitídy.

Ak gynekológ podozrie patológiu maternicového krku a zmeny v jej stave počas vizuálneho vyšetrenia, odporúča sa žena podstúpiť kolposkopiu. Ale v akútnom štádiu ochorenia sa aktivita patogénu v slizničnom epiteli zväčšuje - maskuje rast, čo je na prvý pohľad takmer neviditeľné. V tomto prípade je potrebné vykonať cytologické a histologické vyšetrenie poškodeného krčka maternice.

Najpresnejší spôsob identifikácie ľudského papilomavírusu u žien je PCR. Metóda polymerázovej reťazovej reakcie pomáha zistiť typ škodlivého mikroorganizmu pomocou DNA. Táto diagnostická metóda je obzvlášť účinná u pacientov, ktorí už mali skúsenosti s papilomavírusom. V tomto prípade môže PCR určiť samotnú príčinu ochorenia. U mladších žien a dievčat táto štúdia často vykazuje pozitívne výsledky.

Vo väčšine podobných situácií je tento jav výsledkom dlhodobého pobytu HPV patogénu v tele. Dobrá reaktivita imunitného systému neumožňuje vznik infekcie, preto je pod vplyvom vírusu rýchlo eliminovaný (umiera).

Aj keď je telo pacienta určené onkogénnymi formami pôvodcu papilomatózy, nie je to verdikt, kým sa nepotvrdí, že patológia je malígna.

Metódy liečby liekov

V prípade zistenia klinických príznakov krčka maternice, liečba takejto choroby sa má začať okamžite. Táto patológia je dosť vážna a nebezpečná - preto by ste v takejto situácii nemali samoliečiť.

Niektoré ženy začnú používať očkovaciu látku Gardasil - tento liek sa považuje za jeden z najlepších liekov, ktoré pomáhajú pri liečbe papilomatózy. Ale používanie sami, bez menovania špecialistu je neprijateľné. Táto očkovacia látka chráni proti najnebezpečnejším kmeňom HPV, a to aj z onkogénnych mikróbov 16, 18 tohto typu. Hoci aj s pomocou vakcíny Gardasil sa ženy nebudú môcť zbaviť tejto choroby v plnom rozsahu a naveky. V tomto prípade liečba papilómu cervixu má potlačiť rast a vývoj buniek vírusu, čím sa eliminujú nepríjemné vonkajšie symptómy infekcie.

Z liekov s podobnou chorobou sa prideľujú finančné prostriedky na posilnenie obranyschopnosti tela a podporujú ho v boji proti HPV. Keď sa papilómy objavujú v maternici, používajú sa tieto lieky:

 • Imunomodulátory (Genferon, interferón).
 • Cytotoxické látky (Podofillin, Bleomycin, 5-fluorouracil).
 • Antivírusové lieky (Isoprinosine, Panavir).
 • Zničujúce lieky, ktoré spôsobujú zničenie rastu.

Tehotným ženám sa neodporúča užívať lieky uvedené vyššie - môžu poškodiť budúce dieťa. Liečba papilómov na maternici je povolená iba v prvých troch mesiacoch tehotenstva, v iných prípadoch je liečba takej choroby odložená až do narodenia dieťaťa. Keďže sa novorodenec môže nakaziť HPV pri prechode cez pôrodný kanál, ženám sa pri plánovaní tehotenstva ponúkne spôsob podania, ako napríklad cisársky rez. Pred prijatím takéhoto zložitého rozhodnutia musia pacienti prejsť všetkými predpísanými štúdiami a konzultovať s gynekológom.

Pre úspešnú profylaxiu papilomavírusu v niektorých situáciách sa používajú recepty alternatívnej medicíny.

Pozor prosím! Z takéhoto strašného ochorenia ako rakovina krčka maternice každý rok zomiera tisíce pacientov! Štatistika tvrdí, že vo veku 50 až 55 rokov väčšina spravodlivého pohlavia už určuje infekciu HPV. To je dôvod, prečo sú všetky ženy povinné vedieť o nebezpečenstvách papilomatózy, pretože môžu tiež spôsobiť vývoj onkológie krčka maternice.

Chirurgická metóda

Ako liečiť pokročilejšie formy ochorenia? Operatívne zákroky sú zvyčajne predpísané v tých prípadoch, keď sa určuje dysplázia dutiny maternice. Vykonávanie účinnej terapie pre takéto porušenie je veľmi potrebné - miesta zmenených epitelových tkanív sa môžu neskôr premeniť na malígny novotvar. Pravdepodobnosť progresie patológie pre každú ženu je individuálna. Je známe len to, že papilóm cervixu sa všetci pacienti infikujú vo veku 25-30 rokov a príznaky tejto choroby sa objavujú po 40-45.

Metódy chirurgickej liečby týchto novotvarov:

 • Diatermokoagulácia - zahŕňa elektrickú kauterizáciu infikovaných epitelových miest. Táto metóda terapie je pozoruhodná pre svoju dostupnosť - je lacná, plus takéto zariadenie možno nájsť v akejkoľvek klinike. Elektrický prúd umožňuje úplne odstrániť poškodenú sliznicu. Odstránenie papilómov na krčku maternice sa môže uskutočniť v dvoch fázach - najprv sa tkanivá vypestujú a potom sa vyrezávajú. V tomto prípade sa metóda nazýva diatermická excízia. Problém s touto liečbou súvisí so skutočnosťou, že elektrický prúd má zvýšenú vodivosť. Po preniknutí do hlbokých vrstiev epidermis výrazne zahrieva tkanivá, v dôsledku čoho dochádza k ich zjazveniu. Pre ženy v plodnom veku to môže byť veľký problém, pretože zrodenie dieťaťa je prirodzene v takejto situácii nemožné. V dôsledku diatermokoagulácie sa krvácanie často vyskytuje u pacientov. Táto komplikácia sa prejavuje počas niekoľkých dní po operácii a vyžaduje opakovaný postup. Pri veľkej strate krvi, keď moxibuscia nepomôže, sa uskutočňuje moxibuscia krvácajúcej cievy krčka maternice.
 • Kryoterapia - v tomto prípade sa papilómy odstránia zmrazením pacientov a atypických buniek. Na tento účel používajte kvapalný dusík - ochladzuje tkanivá patologickej formácie, ktoré sa potom postupne odmietajú. V dôsledku kryoterapie rastú na mieste postihnutých buniek normálne, úplne zdravé bunkové štruktúry. Po takomto spôsobe liečby nie sú žiadne jazvy v hrúbke maternice, čo umožňuje ženám mať v budúcnosti nerušený pôrod. Ale použiť zmrazenie nie je vždy možné - v niektorých prípadoch umierajúcich, že nie všetky infikované tkanivá, a tým, že vírus zostáva v tele pacienta, a môže spôsobiť predčasné relapsu.
 • Laserová terapia je jedným z najpopulárnejších spôsobov liečby papilómov na krčku maternice. Je tiež najšetrnejšou metódou boja proti vírusu. Použitie laseru sa odporúča ženským predstaviteľom, ktorí stále chcú otehotnieť a porodiť dieťa. Je menovaný aj s najne zanedbateľnou dyspláziou.

Papilóm na krčku maternice - liečba takejto choroby bude pozitívna iba v prípade včasnej diagnózy a dodržiavania všetkých odporúčaní špecialistu. Je veľmi dôležité komplexne pristupovať k terapii patológie, nielen na jediný liek. Keďže choroba má asymptomatický priebeh - venujte osobitnú pozornosť prevencii papilomatózy! Len systematické vyšetrenia u gynekológa pomôžu predchádzať nebezpečným komplikáciám HPV.

Čo spôsobuje papilómy na krčku maternice - fotografie a liečba

Papilóm krčka maternice je benígny nádor, ktorý vedie k zmene epitelu. Hlavným dôvodom pre vznik vzdelania je vírus. Papilárny rast je pomerne nebezpečná patológia. Papilóm na krčku maternice (foto nižšie) spôsobuje nepríjemné príznaky, musí sa odstrániť, aby sa zabránilo vzniku komplikácií, ako je rakovina.

Príčiny vzniku

Čo je to? Adipozita v tejto časti ženského tela je spôsobená prítomnosťou onkogénnych alebo ne-onkogénnych kmeňov ľudského papilomavírusu v tele pacienta. Najčastejšou príčinou tohto ochorenia je 16 druhov HPV. Patológia sa prenáša niekoľkými spôsobmi:

Príčiny choroby sú odlišné. Choroba sa prenáša s pohlavným, análnym alebo orálnym pohlavím. Môže sa prenášať počas bozku. Spočiatku sa vírus dostane do hibernácie, ak to ľudský imunitný systém prekonal. V opačnom prípade sa okamžite začne množiť, čo ovplyvní kožu vo forme výhonkov papiliek a kapusty. Čo spôsobuje papilómy absolútne zdravou osobou? Prevalencia vírusu je skvelá, väčšina nezačala postupovať kvôli správnemu spôsobu života, mládež je dnes športová a nezneužíva škodlivé návyky.

U iných jedincov začína vývoj ochorenia v dôsledku zneužívania alkoholu, fajčenia, drog. Pacienti často trpiaci akútnymi infekciami trpiacimi chronickými ochoreniami sú vystavení vysokému riziku vzniku papilómov. Dôvodom ich vzniku je slabá imunita. Počas tehotenstva môže byť vírus prenášaný z matky na dieťa.

Klinické prejavy ochorenia - foto

Príznaky ochorenia sú rôzne. Útlak obranného systému žien častým stresom vyvoláva zrýchlené rozmnožovanie ľudského papilomavírusu na krčku maternice. Nezávisle identifikovať ochorenie nefunguje, ak sa objavili nasledujúce príznaky, kontaktujte ihneď gynekológa, možno máte skutočný rast:

 • pálenie močením;
 • svrbenie vulvy;
 • dochádza k nárastu regionálnych lymfatických uzlín;
 • silný zelený výboj;
 • povaha sekrécií z genitálneho traktu žien sa môže líšiť až po vytvorenie krvných žíl.

Gynekológ uvidí abnormálne zmeny v hornej vrstve epitelu, tvorba bradavíc, čo naznačuje prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele. Iba fyzikálne vyšetrenie nestačí na predpísanie liečby. Ženy musia vykonať biopsiu a iné testy na určenie typu vírusu.

Pozor prosím! Zápalový bunkový papilóm sa rýchlo šíri po epiteliu krčka maternice, diagnóza ochorenia sa má uskutočniť čo najskôr.

Diagnóza na určenie typu vírusu

Diagnostické opatrenia sa vykonávajú na gynekologickom stolíku. Lekár dokáže zistiť, do akej miery sa rozšíril papilomatóza krčka maternice. Gynekológ je povinný plne preskúmať telo ženy, aby vylúčil ďalšie takéto formácie.

Po fyzickom vyšetrení pacienta lekár vykoná testy. Histologický výskum pomôže objaviť vývoj budovania. Lekár má šošovku na cytologickú štúdiu, vďaka ktorej v počiatočnom štádiu môže zistiť malígny nádor.

Dôležité! Cytológia pomáha určiť metódy chirurgického zákroku alebo liečebnej liečby. Ak je to potrebné, lekár vykonáva ultrazvuk, rovnako ako dermatoskopiu.

Dermatoskopia je relatívne nová metóda vyšetrenia kožných lézií. Táto metóda vám umožňuje získať digitálny obraz zostavy po viacnásobnom optickom zväčšení. Táto metóda sa používa skoro viac ako 10 rokov, preto nie je tak rozšírená ako biopsia alebo kolposkopia. S negatívnym HPV a dobrým cytologickým nálezom sa vyšetrenie uskutočňuje v priebehu 3-5 rokov.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ako liečiť túto chorobu? Ľudské lieky boli vždy účinné pri liečbe ľudského papilomavírusu. Liečba choroby pozostáva z použitia roztokov alebo použitia tampónov. Samozrejme, že na tomto mieste nie je možné lubrikovať papilómy, ale môžete ešte stále striekať.

Liečba ľudovými prostriedkami znamená použitie takýchto prostriedkov proti papilomatóze na krčku maternice:

 1. Vynikajúca striekačka založená na odvaru liečivého rastliny celandín. Vezmite 25 g bylinkového pelargónu a otočte a nalejte 500 ml vriacej vody. Nechajte lieky trvalo, až sa zahreje. Naplniť roztok, sprcha. Môžete ho stráviť niekoľkokrát denne. Dávajte pozor na množstvo trávy, riešenie sa ukáže byť slabé, takže nebude horieť sliznice vagíny a krčka maternice.
 2. Pre domáce použitie, ľudia liečitelia ponúkajú vynikajúci vývar, ktorý pomáha posilniť ochranné funkcie tela. Aby to bolo nutné pripraviť 5 g fialky, palina, 10 g calamus koreň a ďatelina, 7 g kôpru semien, 12 g rastliny Hypericum. Tráva lepšie rozdrviť a zalejeme 450 ml vriacej vody, len odstráni z dosky (ktorá by mala variť). Liek trvá 24 hodín. Vezmite 15 ml infúzie trikrát denne.

Dobrý účinok na ľudský papilomavírus, ako sú bylinky na vnútorné použitie, ako je harmanček, púpava, zelený orech. Ich prostriedky sa pripravujú s infúziami, čajmi a odvarmi. Môžete použiť iné známe liečivé rastliny, ktoré majú imunomodulačné a protizápalové účinky.

Liečebná terapia patológie

Hlavnou cestou liečby sú lieky. Na prevenciu a zlepšenie účinnosti liečby sú pacientom predpísané antivirotiká, ktoré potláčajú reprodukciu ľudského papilomavírusu. Najčastejšie sa liečba ochorenia v krku masti vykonáva s pomocou Panavira a tiež s použitím masti Ridoxol a Bonaflon.

Liečba rastu by mala byť zložitá. V tejto situácii sú obete predpísané používanie Viferonu, Reaferonu. Telo môže byť posilnené použitím adaptogénov. Napríklad vínna čínska magnólie, electrococcus.

Počas obdobia liečby sú ženy predpísané sedatívnymi liekmi, komplexmi vitamínov. Aby liečba skutočne profitovala, je potrebné užívať všetky lieky predpísané lekárom, dodržiavať režim a režim dávkovania. Formulácie sa odstraňujú pomocou takýchto roztokov:

Na zabránenie nástupu vírusu sa podáva očkovanie. Vakcína sa podáva intramuskulárne v určitom veku.

Chirurgické odstránenie útvarov

Operatívny zákrok pri liečbe choroby sa musí vykonať, ak predchádzajúce metódy terapie nepomohli pacienta. Aby sa zbavili benígneho vzdelania, lekári používajú:

 • odstránenie rádiovými vlnami;
 • odparovanie laserom;
 • chemická koagulácia;
 • cryosurgery;
 • diathermocoagulation.

Operáciu na odstránenie vykoná skúsený odborník po zavedení anestézie. Odstránenie papilómu na krčku maternice neznamená, že choroba sa už nebude prejavovať. Aby ste tomu zabránili, je dôležité dodržiavať odporúčania lekára, viesť zdravý životný štýl. V opačnom prípade sa znovu objaví plochý papilóm alebo genitálie.

Ako nebezpečný

Toto telo je nevyhnutné pre ženu, aby otehotniela a porodila dieťa. Po zistení nezrozumiteľných symptómov je dôležité začať včasnú liečbu, inak rast formácií povedie k hrozným komplikáciám. Čo sú nebezpečné papilómy? Novotvary sú v počiatočnej fáze vývoja bezpečné. V budúcnosti sa vzdelanie degeneruje do rakoviny. Rakovina krčka maternice je nebezpečná, môže spôsobiť neplodnosť.

Tehotenstvo po odstránení môže dôjsť, ale komplikácie, ktoré vznikajú, povedú k problémom s počatím. V dôsledku progresie patológie nastáva krčná erózia, ktorá vedie k vzniku vredov a komplikácii liečby. Výskyt erózie je poškodenie epiteliálneho krytu a porušenie integrity vaginálnej oblasti. Keď sa objaví krvácanie, bolestivé kritické dni, bolesť v oblasti vonkajších genitálií. Rýchlo sa liečí, ak je predpísaná vhodná liečba.

Cervikálny papilóm

Warty násobné rastu na stenách krčka maternice, vyvolané papilóm vírusového patogénu, sa nazývajú papilóm krčka maternice. Takýto vírus sa môže dostať do sexuálneho stavu po nechránenom sexuálnom kontakte so zdrojom infekcie. Z tohto dôvodu sa všeobecne verí, že táto choroba pravdepodobne postihuje ženy, ktoré nemajú trvalého sexuálneho partnera.

Kód ICD-10

Príčiny krčka maternice

Niekoľko možných príčin penetrácie vírusu papilloma do tela je opísané:

 • sexuálne vzťahy s mužom, ktorý je nosičom papilomavírusu. V tomto prípade metóda sexuálneho kontaktu a dokonca prítomnosť kondómu nemajú žiadnu hodnotu, hlavnú úlohu zohráva samotná skutočnosť, že vírus prenikol do tela. Takže vírus môže dostať k žene aj cez bozk;
 • získavanie vírusu sa môže stať každodenným spôsobom, vo verejných kúpeľoch, soláriu, bazéne, saune, na pláži;
 • infekcia môže mať vplyv na novorodenca počas pôrodu, od infikovanej matky;
 • Pomalá imunita osoby, oslabená alkoholom, fajčením, častými stresmi, tráviacimi poruchami vytvára priaznivé zázemie pre vývoj a progresiu ochorenia.

Papiloma vírus cervixu je schopný dlhšie žiť vo vonkajšom prostredí, preto sa neodporúča používať toaletné potreby, spodná bielizeň a uteráky iných ľudí.

Symptómy cervikálneho papilómu

Ochorenie sa často vyskytuje bez akýchkoľvek charakteristických príznakov, takže nie je ľahké diagnostikovať papilóm. Neskoršie štádium ochorenia sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • pálenie vonkajšej genitálnej oblasti;
 • zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín;
 • objavenie nezvyčajných skorších sekrétov.

Klinický obraz papilómu vo veľkej miere závisí od typu patogénu. Napríklad genitálne bradavice zvyčajne indikujú akútny stupeň infekčného procesu. Ale plochý papilóm krčka maternice je považovaný za znak chronickej lézie, ktorá spôsobuje narušenie štruktúry hornej epiteliálnej vrstvy. Okrem toho sa infekcia nemusí prejaviť zvonka v dôsledku dobrej obranyschopnosti tela.

Vizuálne prejavy patológie môžu byť zrejmé pri vyšetrení gynekológom. Čo dokáže lekár?

 • Vzhľad bradavičných prvkov na krčku maternice. A tieto prvky sa môžu striedavo objaviť alebo zmiznúť. Farba krycej epitelu sa nezmení.
 • Lokality dysplázie sú stavom blízkym onkológii. Rakovina krčka maternice a vírus papilómu sú veľmi blízke koncepty. Bohužiaľ, špecialisti môžu často zistiť štádium malígneho papilómu oveľa neskôr, ako by bolo potrebné pre úspešnú liečbu. Táto situácia súvisí so skutočnosťou, že žena dlho nevie o existujúcej chorobe a nekonzultuje s lekárom. Komplexná patológia sa vyskytuje iba na preventívnom preventívnom vyšetrení.
 • Tuberosita epitelu krčka maternice, ktorá je nielen viditeľná, ale aj sondovaná. Takáto podmienka je znakom výskytu genitálnych bradavíc, viacerých alebo nezávislých výrastkov na koži. Také kondylómy sa zvyčajne vyskytujú počas exacerbácie vírusovej patológie.
 • Cervikálny papilóm a erózia sa úspešne navzájom spájajú. V prítomnosti erózie na povrchu krčka maternice sú vytvorené ideálne podmienky pre životne dôležitú aktivitu vírusovej infekcie. Prítomnosť dvoch ochorení súčasne - erózia a papilóm - zvyšuje nebezpečenstvo prechodu z patológie na rakovinový nádor.

Papilóm krčka maternice v tehotenstve

Papilloma, objavil pri plánovaní tehotenstva, je nutné liečiť, pretože okrem nebezpečenstvo vzniku malígneho transformačného procesu, je skutočnosť, že k opätovnému výskytu genitálnych bradavíc v období gravidity a rastu vzdelania, ktoré môžu byť prekážkou pri pôrode.

Ak sa v priebehu tehotenstva vyskytne infekcia vírusom papilómu, môže sa stať hrozbou potratu. O tom, či vírus ovplyvňuje plod, či spôsobuje vývoj rôznych zlozvykov, doteraz odborníci argumentujú. Je známe, že prenos vírusu z matky na embryo môže byť od 5 do 80%: ako sa to stalo, veda zatiaľ neurčila. Najpravdepodobnejšie je vzostupná cesta z krčka maternice alebo kontaktnej časti - počas pôrodu. Porážka dieťaťa s vírusom papilómu sa môže prejaviť ako papilomatózna lézia dýchacieho systému, príznaky bradavicových útvarov v oblastiach pohlavných orgánov dieťaťa. V tomto prípade nezáleží na tom, či sa dieťa prirodzene objavilo na svetle alebo cisárskym rezom.

Je zaujímavé, že vírus papilómu, ktorý sa našiel u ženy počas obdobia gravidity, po narodení vo väčšine prípadov úplne zmizne. Vizuálne príznaky ochorenia sa zmenšujú alebo vôbec zmiznú. Vírus papilloma, ktorý sa zistil u tehotnej ženy, sa zvyčajne nedefinuje, teda sa spozoruje tzv spontánne vyliečenie.

Ak bol vírus nájdený pred začiatkom tehotenstva, percento samoopravovania je výrazne znížené.

Cervikálny papilóm

Cervikálny papilóm - malá jednu alebo viac papilárnych nádorov tvorené spojivového a epitelové tkanivá vírusového pôvodu. Hlavným "vinníkom" Patológia je sexuálne prenosné papilloma vírus ľudskej (HPV), krčka maternice po infekcii sa spustí proces lokálne abnormálne proliferáciu epitelu, a tam sú malé jednotlivé alebo viacnásobné, podobne ako papily výrastky. Vonkajšie vlastnosti a štruktúra papilómov krčka maternice sú rôzne.

S ľudským papilomavírusom spojeného s mnohými mýtmi, ich počet vzrástol najmä v posledných rokoch, keď vďaka vývoju moderných diagnostických a liečebných metód, prítomnosť HPV sú diagnostikované pomerne často. Je potrebné poznamenať, že vírus má veľmi veľa (vyše 120) odrôd (alebo druhov), a viac ako 30 sú schopné zapojenia pohlavného ústrojenstva. Preto vírus nie vždy jedinečne ovplyvňuje telo. Častejšie sa diagnostikuje u mladých aktívnych osôb oboch pohlaví. Medzi mladými ľuďmi, nebude prekonanie 23 rokov staré bariéry žien, HPV sa vyskytuje u 33%. Môže existovať vo forme prepravy, nevykazuje klinicky ani nevyvoláva štrukturálne poruchy rôznej závažnosti.

Pokúsme sa vyvrátiť najčastejšie mylné predstavy o vírusu ľudského papilómu:

Mýtus jeden: papilomavírus vždy vyvoláva patológiu.

Bolo spoľahlivo dokázané, že takmer 80% populácie planéty má tento vírus v krvi, ale nie každá infikovaná osoba má žiadne príznaky. Často sa prítomnosť vírusu nachádza náhodne u dokonale zdravých žien.

Mýtus dva: ľudský papilomavírus je prenosný len sexuálne.

V skutočnosti je väčšina mladých žien HPV infekcie vyvoláva vznik bradavíc na pohlavných orgánov po pohlavnom intimitu s partnerom s vírusu v krvi. Môžu to byť buď infikovaný nosič, alebo chorá osoba. Existujú však aj iné spôsoby prenosu vírusu do ženského tela, menovite kontaktné a intrauterinné. Kontaktný cestou nákazy naznačuje možnosť nákazy do solária, sauny, kúpeľných a ďalších verejných miestach, rovnako tak, ako je to možné v zdravotníckych zariadeniach, nie sú v súlade s nevyhnutnými hygienickými predpismi. Ľudský papilloma vírus je schopný preniknúť na plod počas tehotenstva zo všeobecného obehového systému matky a plodu alebo pri narodení dieťaťa priamym kontaktom s infikovanými tkanivami matky pohlavného traktu.

Mýtus tri: ľudský papilomavírus spôsobuje vždy rakovinovú degeneráciu tkanív.

V infikovaných bunkách vírus môže existovať dvomi spôsobmi. Niekedy "žije" v klietke bez poškodenia jej chromozómového aparátu, takže bunkové zloženie infikovaných tkanív zostáva rovnaké. V zriedkavo sa vyskytujúcich nepriaznivých situáciách je ľudský papilomavírus integrovaný s chromozómami (bunkový genóm) bunky, meniacimi sa jeho vlastnosti, ktoré môžu spúšťať degeneráciu rakovinového tkaniva.

Ako už bolo uvedené, v papilomavírusu existuje veľa odrôd, z ktorých väčšina vyvoláva benígne zmeny v povrchovom epiteli pokožky a slizníc. Podľa stupňa rakoviny sú izolované tri skupiny ľudských papilomavírusov. Vysoký stupeň vírusov je typu 16 a 18, stredný - 31, 33, 3, 42 a v malom rozsahu vírusy 6. a 11. typu. Avšak aj pri prítomnosti "ohrozujúcich" typov vírusu u žien so silnou imunitnou ochranou nie je cervikálny papilóm vždy transformovaný na malígny proces. Infekcia vyvolaná vírusom nízkej onkorízy sa vyznačuje benígnym priebehom a rýchlym zotavením, ktorý netrvá dlhšie ako jeden a pol roka.

Mýtus štyri: ľudský papilomavírus musí byť vždy odstránený z tela.

Otázka potreby terapie a jej metodológie nemá štandardné riešenie. Je dobre známe, že niekedy zdravý organizmus dokáže eliminovať samotný vírus. Liečba je nevyhnutná, ak detegovaný vírus patrí do "nebezpečného" typu, má klinické prejavy vo forme papilómov, v iných situáciách sa rozhodnutie posudzuje individuálne.

Mýtus päť: papilóm krčka maternice počas tehotenstva určite poškodí plod.

Samozrejme, HPV je schopný preniknúť z matky na vyvíjajúci sa plod a vyvolávať papilomatózu dýchacieho systému a vonkajších genitálií. Pravdepodobnosť takéhoto scenára je však nejednoznačná a dosahuje 5 - 80%. Doteraz nebolo spoľahlivo dokázané, ako vírus preniká do plodu a aké faktory prispievajú k ďalšej infekcii.

krčnej papilloma tehotenstvo oprávnene vyslúžil prezývku "záhadné", pretože po pôrode, porodila väčšine seba zmizne a laboratórnej diagnostiky a zároveň spoľahlivo potvrdzuje absenciu ľudského papilloma vírusu vo svojom tele. Takéto situácie sa netýkajú tých, ktorí porodili, pre ktorých bol vírus identifikovaný pred začiatkom tehotenstva, ich pravdepodobnosť samo-hojenia je nízka.

Papilóm krčka maternice vyžaduje veľkú pozornosť, pretože niekedy je spôsobený onkogénnymi typmi vírusov. Pacienti by mali pochopiť, že u žien s ľudským papilomavírusom sa papilóm vždy nevytvára na krčku maternice a prítomnosť neznamená rakovinu. Od výskytu papilómu až po vývoj onkologického procesu na krčku maternice to zvyčajne trvá veľmi dlho - od 10 do 40 rokov, veľmi zriedkavo sa toto obdobie znižuje na dva roky. Súhlasíte s tým, že za takýchto podmienok je možné diagnostikovať a úplne odstrániť patologický proces, aby sa zabránilo možným negatívnym následkom.

Diagnóza krčnej papilomavírusu začína s vizuálnou kontrolou, keď je krk časť určenú slizničnej neobvyklých druhov. Funkciou papilómu krčka maternice je jeho plochý tvar, zatiaľ čo papilómy inej lokalizácie môžu vyzerať odlišne. Byt krčnej papilóm, nie je vždy dobre znázornené v počiatočných fázach formovania, takže použitý kolposkopických, cytologické a histologické techniky pre podrobnejšie štúdiu cervikálneho hlienu.

Aby sa zbavil papilómu, nestačí mechanické odstránenie na krku formácie. Ak sa ľudský papilomavírus nevylučuje z tela, ochorenie sa určite vráti. Preto je adekvátna antivírusová terapia jednou z etáp adekvátnej liečby.

Príčiny krčka maternice

Papilóm krčka maternice má jediný pôvod: vzniká vďaka prenikaniu papilomavíru do sliznice a následnému patologickému účinku na cervikálny epitel. Pravdepodobnosť infekcie domácnosťou je samozrejme možná, ale je to veľmi zriedkavé a najbežnejší spôsob infekcie zostáva sexuálny, keď sa vírus prenáša z partnera. Partneri - nositelia ľudského papiloma vírusu, napriek tomu, že neexistujú príznaky ochorenia, môžu slúžiť ako zdroj infekcie v 46 až 67% prípadov.

Po infekcii sliznicou papilomavírusu sa udalosti môžu rozvíjať podľa niekoľkých scenárov. Často sa interné zásoby imunitného systému vyrovnávajú s infekciou a po niekoľkých mesiacoch sa HPV úplne eliminuje. Taktiež je možná asymptomatická prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele (kanála), keď jeho prítomnosť nevyvoláva patologické zmeny. Ale vírus, ktorý nepoškodí nositeľa, môže byť zdrojom choroby pre sexuálneho partnera.

Kompletný klinický obraz krčnej papilomavírusu sa vyvíja, keď určité spúšťacie faktory na čele s oslabenú imunitu, prítomnosť mikro tráum a zápalových zmien na krčku maternice, ako aj konštantný sex s partnermi, ktorí majú HPV.

Zdravé sliznice obdarené dobrou lokálnou obranyschopnosťou sú s väčšou pravdepodobnosťou odolné voči rôznym infekčným faktorom vrátane HPV. Oveľa ľahšie je infikovať cervikálny epitel na pozadí cervicitídy vrátane špecifického pôvodu (kapavka, trichomoniáza), pseudo-erózie alebo kolpitídy. Dlhodobé užívanie hormonálnych tabletovaných antikoncepčných prostriedkov môže tiež slúžiť ako predisponujúci stav na vytvorenie papilómu krčka maternice.

Tehotenstvo sa v niektorých situáciách môže stať druhom prirodzeného, ​​predisponujúceho k infekcii faktorom HPV. Koniec koncov počas tohto obdobia imunitný systém žien prežíva vážne záťaže a hormonálne pozadie je úplne rekonštruované.

Príznaky a príznaky cervikálneho papilómu

Papilómy sú klasifikované ako benígne formácie, ktoré sa tvoria výhradne vo vonkajších vrstvách epitelu epitelu. Pri gynekologickom vyšetrení sa môžu nachádzať na koži anogenitálnej zóny a / alebo na vonkajších genitáliách slizníc. Jednorazové papilómy sú diagnostikované častejšie. Tvar papilómu a veľkosť sa veľmi líšia. Niekedy papily majú dobre definovanú tenkú základňu - "nohu". Podľa spôsobu rastového papilómu konvenčne rozdelený do exophytic (vrcholila), rastúce smerom von (tj., Výška) a endofytickými (ploché), ktoré sú mierne vyvýšený nad okolitý povrch epitelu.

Plochý papilóm krčka maternice má širokú základňu a vyznačuje sa horizontálnym rastom, takže niekedy vyzerá ako hrubá sliznica, mierne odlišná farba.

Štruktúra papilómu zodpovedá štruktúre epitelu, z ktorého je vytvorený. Papilómy môžu byť pokryté viacvrstvovým plochým, cylindrickým alebo prechodným epitelom, obsahujú odlišný počet prvkov spojivového tkaniva. Šupinatý papilóm krčka maternice je častejšie diagnostikovaný, tvorený plochým epitelom a spojivovým tkanivom.

Podobne ako akýkoľvek infekčný proces má papilóm cervixu inkubačnú dobu - čas, ktorý uplynul od zavedenia vírusu do epitelu predtým, než sa objavili štrukturálne zmeny v tkanivách. Jeho trvanie sa veľmi líši od jedného do deviatich mesiacov, pretože závisí od mnohých faktorov: stav imunitnej obrany, prítomnosť patologických zmien slizníc vagíny a krčka maternice. Častejšie sa prvé príznaky tejto choroby prejavujú tri mesiace po infekcii HPV.

Cervikálny papilóm často nespôsobuje nepríjemné príznaky, preto je diagnostikovaný po prvýkrát vizuálnym vyšetrením. Krčná dlaždicového papilloma vzhľadom k horizontálnej (endofytickými) rast nie je vždy jasne viditeľné, často sprevádza cervikálny erózie a / alebo chronickej cervicitída. Obvykle na krku je vidieť úsek s jemne kopcovitým (hrubým) povrchom. V neskorších štádiách sa táto oblasť stáva výraznejšou, pretože sa zvyšuje vo výške.

Kolposkopiu vykonávajú všetci pacienti s "podozrivými" zmenami na krčku maternice. Zvyčajne, pri kolposkopii môže skúsený odborník len podozrievať prítomnosť papilomavírusu v slizniciach, pretože jeho vonkajšie prejavy nemajú charakteristické charakteristické znaky. Veľmi dôležitá pre konečnú identifikáciu patológie sú cytologické a histologické štúdie mutovaných tkanív.

Pomocou metódy PCR je možné určiť prítomnosť ľudského papilomavírusu. Umožňuje detegovať DNA papilomavírusu a tiež ju charakterizovať.

Treba poznamenať, že prítomnosť pozitívneho výsledku diagnostiky PCR na HPV má klinický význam len u žien s prejavmi ochorenia, keď je potrebné zistiť skutočnú príčinu vzniku papilómov. Vo veku 30 rokov zdravých pacientov prítomnosť HPV nie vždy vyžaduje pozornosť, pretože v tejto vekovej kategórii sú krátkodobé epizódy infekcie, ktoré vedú k úplnej eliminácii vírusu.

Znova je potrebné pripomenúť, že prítomnosť HPV nie vždy znamená ochorenie a identifikácia jej onkogénnych typov neznamená povinný vývoj rakoviny krčka maternice.

Liečba cervikálneho papilómu

Papilóm bez ohľadu na typ je vždy odstránený z dôvodu nepredvídateľného správania infekcie papilomavírusu. Spôsob liečby je pomerne veľa, takže rozhodnutie rozhoduje ošetrujúci lekár podľa výsledkov prieskumu.

Liečba papilómu krčka maternice je vždy komplexná. Zahŕňa opatrenia na elimináciu lokálneho infekčného zápalu (ak existuje), na správnu imunitnú poruchu a na odstránenie hormonálnej dysfunkcie.

Recovery nikdy nebude úspešný, ak liečba človek papillomavírus nákazu sa vykonáva v izolácii od sexuálneho partnera, a ak pacient ignoruje lekársku pomoc o potrebe regulovať intímny život a zdržať príležitostný sex s neznámymi partnermi.

Najúčinnejšou metódou liečby je odstránenie cervikálneho papilómu jednou z deštruktívnych chirurgických metód. Niektoré situácie však neumožňujú ničiť papilóm týmto spôsobom, preto sa používajú iné, menej efektívne metódy:

- Ovplyvnenie cytostatických liekov na papilóme, ktoré potláčajú rast a zničia ho. Použite alkoholový roztok podofilínu alebo kondilínu, masti, gélu alebo krému z 5-fluóruracilu. Lieky sú "prinesené" do papilómu pomocou aplikácií. Dĺžka liečby sa určuje podľa vizuálnych zmien v tkanivách a dokončí sa liečba po úplnej deštrukcii novotvaru.

- Chemická degradácia pomocou agresívnych kyselín (trichlóracetát, dusičnan salicylová a mliečna), Ferezol alebo Solkoderma. V skutočnosti sa papilóm "vyhorel" chemicky.

Treba poznamenať, že zničenie lieku cervikálneho papilómu nie je vždy sprevádzané úplnou elimináciou ľudského papilomavírusu z tela, ale môže zabrániť negatívnym následkom tohto ochorenia. Často po liečbe sa pacient stane nosičom HPV a opakovaná epizóda papilómu sa už nikdy nestane.

Bohužiaľ, absolútne účinné metódy liečenia papilomavírusovej infekcie neexistujú, takže sa ochorenie niekedy opakuje. S opakovaným výskytom papilómu je potrebné obnoviť normálne fungovanie imunitného systému tak, aby mohol "pomôcť" vyrovnať sa s vírusom. Imunologická a regeneratívna liečba sa vyberá individuálne.

Papilóm krčka maternice počas tehotenstva si vyžaduje osobitný vzťah. Cervix v priebehu tehotenstva podlieha určitým štrukturálnym zmenám a stáva sa veľmi zraniteľným. Po kontakte s agresívnymi chemickými zlúčeninami môže tkanivo "tehotného" krčka maternice trpieť, čo vedie k poraneniu pri narodení, krvácaniu alebo sekundárnej infekcii. Ak je papilóm malý a jeho kvalita je v laboratóriu potvrdená, vykoná sa dynamické pozorovanie a tvorba sa odstráni až po pôrode.

Odstránenie krčka maternice

Chirurgická deštrukcia krčka maternice zahŕňa niekoľko metód. Vzhľadom na to, že vedú k zničeniu patologicky zmenenej sliznice, v skutočnosti opakujú postupy na liečbu mnohých ochorení krčka maternice, napríklad pseudoeróza. Často sa papilóm vylučuje nasledujúcimi metódami:

- Cryodestruction. Táto technika je založená na schopnosti oxidu dusného "zmraziť" patologickú oblasť cervikálneho epitelu. Pod vplyvom nízkych teplôt sa bunky papilómu zničia.

Diatermokulácia (moxibuscia). Bunky papilómu cervixu sú vystavené elektrickému šoku, po ktorom zomrú.

- Zničenie lasera. Po vystavení krku vysokoenergetickým laserom sa papilomové bunky doslova odparujú s minimálnym poškodením okolitých štruktúr.

- Metóda rádiových vĺn. V posledných rokoch začína nadobúdať najväčšiu popularitu, pretože sa vyznačuje najmenej traumatickým a klesajúcim obdobím regenerácie poškodených tkanív. Jedinečnosť techniky na liečbu papilómu cervixu rádiovými vlnami spočíva v tom, že elektróda, ktorá vyžaruje rádiové vlny, sa nedotýka krku, to znamená, že pôsobí bezkontaktne. Pod vplyvom rádiových vĺn sa bunky poškodené vírusom zahrievajú, varia sa z vnútra a zhrotia sa.

V posledných rokoch počet infikovaných HPV výrazne vzrástol, takže otázka prevencie ochorení má prvoradý význam. Podobne ako pri akejkoľvek inej patológii je lepšie predchádzať papilómu krčka maternice, než liečiť. Všetky opatrenia na prevenciu infekcie HPV sa dajú rozdeliť na primárne a sekundárne. V skutočnosti sú obe skupiny zamerané na prevenciu rakoviny krčka maternice.

Najobľúbenejšou mierou primárnej prevencie v súčasnosti je očkovanie v troch etapách. Sérum podávané pacientom neobsahuje životaschopné vírusy, takže nemôže "infikovať" ľudský papilomavírus. Vakcína nie je schopná vyliečiť už existujúci papilóm krčka maternice, používa sa iba na zabránenie jej výskytu. Neimplementuje ju ani infikovaní pacienti s HPV. Tehotná vakcinácia je kontraindikovaná. Najvhodnejšie na očkovanie proti HPV je 9 až 12 rokov alebo až 26 rokov, pretože sa predpokladá, že účinnosť vakcinácie po tejto vekovej hranici je dostatočne nízka.

Sekundárna prevencia znamená prevenciu opätovného výskytu papilómu krčka maternice. Podáva sa tiež ľuďom infikovaným HPV, aby sa zabránilo výskytu klinických prejavov infekcie. Používajú sa antivirotiká a imunomodulátory.

Papilóm krčka maternice je nebezpečný

Vzhľad papilómov na akejkoľvek časti tela je veľmi nepríjemný jav.

Zvláštna opatrnosť by mala byť preukázaná, ak je diagnostikovaný papilóm krčka maternice, čo je často provokujúcim faktorom vývoja onkologického procesu.

dôvody

Hlavnými dôvodmi na vznik takejto patológie sú penetrácia ľudského papilomavírusu (HPV) do tela, aktivácia jeho aktivity.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Predpokladá sa, že tento vírus infikuje približne 90% populácie, z ktorých niektoré sú skryté nosiče infekcie.

Vlastnosti HPV

Ľudský papilomavírus môže byť dlho v "nečinnom" stave bez toho, aby sa prejavil.

Toto obdobie trvá niekoľko mesiacov až 2-3 roky. Symptómy poškodenia vírusu organizmom sa prejavujú častejšie, keď imunitná obrana klesá.

Príčinami môžu byť:

 • výskyt akútnych a chronických ochorení;
 • stresové a psycho-emocionálne preťaženie;
 • fajčenie, alkoholizmus, drogová závislosť;
 • nedostatok stravy dôležitých mikroelementov, vitamíny.

Na modernej úrovni svojho vývoja nemôže liek pomôcť osobe úplne zbaviť vírusu.

Je možné vyliečiť lokálne prejavy infekcie na koži a slizniciach, použitie imunomodulátorov na udržanie HPV v latentnom stave.

Foto: Infekcia HPV sa najčastejšie vyskytuje sexuálne

Spôsoby infekcie

Aby HPV prenikol do tela, je dostatočný kontakt s kožou alebo sliznicou s biologickými tekutinami nosiča vírusu.

Môže to byť sliny, sperma, oddelené sliznicou rôznych orgánov.

Preto možno vyvodiť záver, že ak sexuálny kontakt nie je dostatočným použitím bariérovej ochrany, môžete dostať vírus aj s bozkom.

Hlavné metódy infekcie sú:

 • pohlavie s nosičmi vírusu;
 • nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny (používanie osobných vecí, kozmetiky, výrobkov na starostlivosť o pokožku ľudí, infikovaných HPV);
 • počas pôrodu z matky na dieťa.

Ukazuje sa, že ľudský papilomavírus na krčku maternice môže byť dvoma spôsobmi:

 • s priamym sexuálnym kontaktom s mužom infikovaným HPV;
 • a v dôsledku aktivácie vírusu, ktorý sa dostal do tela iným spôsobom.

Ako sa manifestuje cervikálny papilóm

Vo väčšine prípadov žena, ktorá má papilóm na maternicovom krčku maternice, o tom zistí len počas vyšetrenia u gynekológa, pretože táto patológia sa nevykazuje ako osobitné príznaky.

Pri chronickom vývoji procesu sa môžu objaviť nasledovné príznaky:

 • bolesť pri pohlavnom styku, výskyt krvavého výtoku počas traumy papilómu;
 • svrbenie a nepríjemný zápach vypúšťania;
 • rozšírenie lymfatických uzlín.

Pri vyšetrovaní krčka maternice v zrkadlách lekár zistí nasledujúce zmeny:

 • Elementy vo forme zašpicatených papiliek alebo plochých bradavíc sú umiestnené na maternici maternice s farbou epitelu nezmenenou;
 • epitelium krčka maternice nadobúda výraznú tuberositu, čo je znakom vývoja genitálnych bradavíc a akútnym vývojom procesu;
 • na krku je akýsi papilóm, ako ploché bradavice, čo naznačuje prechod procesu do chronickej formy;
 • Je diagnostikovaná dysplázia epitelu epitelu, čo je stav, ktorý predchádza onkologickej lézii;
 • Súčasne sú na krku prítomné erózie a papilómy. Takáto patológia, ako je erózia a vírus ľudského papilómu, dokonale interagujú navzájom, pretože vada epitelu vytvára priaznivé podmienky pre vývoj papilómu. V tomto susedstve narastá riziko onkologického procesu.

Najväčšie riziko malignity nastáva vtedy, keď je telo ženy poškodené kmeňmi HPV, ktoré spôsobujú výskyt plochého kondylómu.

Vyvíjajú sa v hĺbke epiteliálnej vrstvy a môžu byť diagnostikované príliš neskoro.

Príznaky rakoviny

Žena, ktorá pravidelne navštevuje gynekológa, riskuje, že sa predišlo prechodu vírusovej infekcie na onkologickú léziu.

Foto: rakovina krčka maternice

Hlavné príznaky rakoviny krčka maternice:

 • krvavý výtok, ktorý nie je spojený s menštruáciou. Pri krvácaní počas menopauzy je potrebná mimoriadna opatrnosť;
 • bolesti v dolnej časti brucha av perineu počas pohlavného styku alebo po ňom.

V neskorších štádiách sa môžu objaviť príznaky:

 • konštantná bolesť v dolnej časti brucha, dávajúca v spodnej časti chrbta;
 • rozdelenie sa stáva hojnejšie, získava nepríjemný zápach;
 • dochádza k opuchu pohlavných orgánov v dôsledku prenikania metastáz do lymfatických uzlín;
 • normálna funkcia močového mechúra a čriev je narušená v dôsledku klíčenia nádoru;
 • dochádza k stálemu zvýšeniu teploty;
 • existuje slabosť, únava, rýchla strata hmotnosti;
 • znížená alebo úplne chýbajúca chuť do jedla.

Výskyt rakoviny krčka maternice spôsobuje rôzne príčiny a ľudský papilomavírus je jedným z mechanizmov, ktoré spôsobujú smrteľný proces.

Počas tehotenstva

Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že aktivácia vírusu začína so zvýšeným napätím na telo, vôbec neprekvapuje, že sa v tehotenstve môžu objaviť papilómy na krčku maternice.

Foto: tehotenstvo môže vyvolať prejavy HPV

Ak sa počas tehotenstva vyskytne HPV infekcia, môže sa vyskytnúť riziko potratu.

Zároveň existujú údaje z vedeckého výskumu, ktoré naznačujú, že papilomavírus, ktorý sa dostal do tela tehotnej ženy, nie je potom diagnostikovaný, teda dochádza k spontánnemu vyliečeniu.

Prenos vírusu k nenarodenému dieťaťu je možný počas pôrodu, ako aj vzostupu z krčka maternice.

Účinok vírusu na plod nebol úplne skúmaný, rovnako ako jeho schopnosť spôsobiť embryonálne vývojové malformácie.

Foto: papilloma v hornej oblohe

Najčastejšími prejavmi HPV u detí sú papilómy na sliznici ústnej dutiny a dýchacieho traktu, na pohlavných orgánoch.

Ako dôkaz, že HPV môže byť prenášaný aj pred narodením, je skutočnosť, že tieto vírusové lézie diagnostikovaná u detí, ktoré sa narodili v dôsledku cisárskeho rezu na infikovaných matiek.

diagnostika

Vizuálne diagnóza nie je pre lekára veľkým problémom.

Pri vyšetrovaní krčka maternice v zrkadlách, keď vidí papilóm, okamžite zistí, čo to je.

Foto: kolposkopia krčka maternice

Ďalšie diagnostické metódy môžu byť:

 • kolposkopia, keď je krk ošetrený kyselinou octovou a Lugolovým roztokom, v dôsledku čoho zóna postihnutá HPV vyzerá nerovnomerne sfarbená;
 • cytologické vyšetrenie škvrny (Pap test) - pomáha určiť štruktúru tkanív a stupeň ich porušenia;
 • Metóda PCR (polymerázová reťazová reakcia) - určuje, že prítomnosť vírusu, jeho odroda, sa uskutočňuje na 15 typov vírusu.

Vykonanie komplexnej diagnostiky umožňuje presnejšie diagnostikovať a predpísať adekvátnu liečbu.

Video: "Príčiny a príznaky erózie krčka maternice"

liečba

Pri diagnostike vírusu ľudského papilómu u žien sa liečba zameriava na zvýšenie odolnosti tela, ako aj na odstránenie symptomatických prejavov.

Definovaním taktiky, ako liečiť papilóm cervixu, gynekológ používa rôzne metódy.

Antivírusové lieky

Inhibícia vírusovej aktivity je dosiahnuté použitím antivírusová činidlá - interferón (Viferon, IFN, Kipferon), ako aj špecifické antivírusové lieky (Panavir, cidofovir, Alpirazin).

Ako znížiť papilóm z jazyka? Zistite si tu.

Tieto lieky pomôžu udržať vírus neaktívne dlho.

Chemická degradácia a cytotoxické účinky

Je možné odstrániť papilóm cervixu chemickou deštrukciou pomocou takých liečiv, ako sú prípravky Solcoderm, Feresol a kyseliny trichlóroctovej.

 • Táto metóda je nežiaduca aplikácia počas tehotenstva, aby sa zabránilo riziku krvácania.
 • Účinnosť metódy je možné vidieť na fotografii pred a po procedúre, ktorá zobrazuje úplné vymiznutie papilómov.

Stačí použiť veľmi účinnej liečby pomocou cytotoxiny (Fluorouracil, podophyllin, Kondilin) ​​je kontraindikovaný u žien v období čaká dieťa.

Foto: odstránenie novotvarov laserom

Fyzikálne metódy

Na odstránenie papilómu z krčka maternice sa používa široký arzenál metód, ničenie (toto je zničenie vzdelania):

 • cryolysis - vystavenie hlbokému chladu;
 • odstránenie lasera - veľmi účinná metóda, ktorá neprináša komplikácie;
 • Elektrochirurgiu - spaľovanie elektródami;
 • radiosurgery - odstránenie papilómu pomocou rádiových vĺn určitej frekvencie.

Výber metódy fyzického nárazu závisí od stavu organizmu. Niektoré z týchto techník sa používajú aj počas tehotenstva.

Lokálna liečba ľudovými prostriedkami nie je v tejto patológii považovaná za účinnú.

Na všeobecné zvýšenie rezistencie organizmu je možné použiť tinktúry citrónovej a eleuterokokovej.

Foto: odstránenie rádiovým nôžkom

prevencia

Najlepšia prevencia infekcie ľudským papilomavírusom je:

 • očkovanie v detstve;
 • dodržiavanie hygienických noriem;
 • začiatok sexuálnej aktivity po dosiahnutí dospelosti;
 • prítomnosť pravidelného sexuálneho partnera.

Je žiaduce vylúčiť faktory, ktoré spôsobujú zníženie imunity:

 • opustiť zlé návyky;
 • liečiť chronické ochorenia;
 • zabrániť fyzickému a duševnému preťaženiu.

očkovanie

Foto: očkovanie z rakoviny krčka maternice

Včasná vakcinácia proti vírusu papilloma zaručuje 95 - 100% účinnosť.

 • To sa vykonáva u detí vo veku 9-12 rokov a mladé ženy do 26 rokov (najlepšie pred začiatkom sexuálnej aktivity), a je umiestnený ako vakcína proti rakovine krčka maternice, pretože riziko ich výskytu sa blíži nule.
 • Pre ostatné vekové kategórie bude vakcína pomôcť zvýšiť imunitu proti HPV.

Najbežnejšia vakcína Gardasil z rakoviny krčka maternice je chránená a tvoria ochranné protilátky až do 3 rokov.

Po uplynutí tohto obdobia sa odporúča uskutočniť revakcináciu.

Absolútnou kontraindikáciou pre očkovanie je tehotenstvo, ktoré by malo byť vylúčené analýzou hCG.

výhľad

Vírus je v ľudskom tele, je prakticky nemožné, aby sa zbavili, tak priaznivá prognóza krčnej papilloma môžu byť predmetom pravidelné prehliadky u gynekológa, presne v súlade s jej odporúčaniami pre liečbu, rovnako ako zachovanie imunity na vysokej úrovni.

Môžu sa v tehotenstve objaviť papilómy vo vagíne? Zistite si tu.

Ako používať ricínový olej proti papilómom? Čítajte ďalej.

Toto ochorenie, ako je krčka maternice, si vyžaduje včasnú diagnózu, pretože existuje vysoké riziko rakovinovej degenerácie papilómov.

Pozorný postoj je potrebný pri podobných prejavoch ochorenia u tehotných žien.

Včasné očkovanie dievčat a mladých žien výrazne zvýši ich šance na infekciu.