Hlavná

Dermatitída

Čo je intradermálny nevus?

Melanocytické nevi (alebo krtky) sú zastúpené mnohými druhmi a takmer všetci ľudia - sú zistené v ¾ obyvateľov zemegule. Takéto útvary na koži sú benígne nádory, ale v posledných rokoch v dôsledku neustáleho nárastu počtu pacientov s rakovinou kože, odborníci dôrazne odporúčame, aby všetci ľudia dávať pozor, tak poznám mnoho z nás materských znamienok. Môžu byť vrodené alebo získané a zmeniť ich vzhľad v priebehu času. A pod vplyvom určitých faktorov, bunky, z ktorých sú zložené, sú schopné degenerovať do rakovinových buniek.

V tomto článku vás budeme oboznámiť s príčinami vzhľadu, odrôd, príznakov a metód liečby najbežnejších melanocytových név.

Na ľudskom tele sa objavujú melanocytárne nevity v dôsledku plnenia kožných buniek nazývaných nevocyty, prírodného pigmentu - melanínu. Takéto bunky sú patologicky deformované melanocyty a môžu nezávisle syntetizovať melanín.

dôvody

Neexistuje konsenzus o príčinách výskytu melanocytových név. Niektorí odborníci sa domnievajú, že v období embryonálneho vývoja sa vytvárajú vrodené krtky a získané - pod vplyvom niektorých vonkajších alebo vnútorných provokačných faktorov. Ostatní dermatológovia sa domnievajú, že všetky melanocytické nevity, ktoré sa dokonca objavujú počas celého života, sa objavujú v dôsledku genetických mutácií.

Všetci odborníci sa však domnievajú, že určité faktory sa môžu stať dôvodom na vznik získaných krtkov a ich degeneráciu do rakovinových nádorov. Zahŕňajú:

 • hormonálna nerovnováha v dospievaní, počas tehotenstva, užívanie antikoncepčných prostriedkov a menopauzy;
 • genetické poruchy;
 • časté vystavenie ultrafialovému žiareniu na pokožke;
 • alergické a zápalové ochorenia kože (dermatitída, akné atď.).

Všetky tieto faktory spôsobujú poruchy vo vývoji špecifických melanoblastových kožných buniek, ktoré sú zdrojom syntézy melanínu. Transformujú sa na ne-sacharidy, hromadia sa v určitých oblastiach kože a vytvárajú znamienka.

Druhy a symptómy

Melanocytické nevi môžu mať rôzne tvary, farby a veľkosti. Odborníci rozlišujú niekoľko svojich odrôd a každý z nich má rôzne príznaky.

Hraničný nevus

Môže byť rôznej veľkosti a je lokalizovaná v rôznych častiach tela. Okrajový nevus pozostáva z pigmentovaných buniek, ktoré sú umiestnené medzi epidermis a dermis (t.j. medzi hornou a strednou vrstvou kože). Výsledkom akumulácie takýchto buniek je hnedá škvrna na koži, ktorá mierne vyčnieva nad povrchom pokožky. Intenzita jeho farby môže byť odlišná.

Táto materská značka sa objavuje v detstve a roste s týmito rokmi. Niekedy sa môže hraničný nevus premeniť na iné odrody. Zvyčajne nie sú nebezpečné z hľadiska malignity.

Pigmentárny komplex

Farba takého melanocytárneho nevusu sa môže pohybovať od čiernej až po svetlohnedú. Na rozdiel od hraničnej línie sa zdvíha nad povrchom pokožky a získava vzhľad papuly a niekedy sa na ňom rastie aj vlas.

intradermálne

Tento druh melanocytárneho nevusu je najbežnejší a môže byť pozorovaný na akejkoľvek časti tela. Bunky, ktoré ju tvoria, sú v dermis a krtka nevyčnieva nad pokožku. V priebehu rokov sa nemôže meniť alebo premeniť na intradermálny nevus.

Intradermálny nevus

Tento druh melanocytárneho nevusu má tvar ostružiny alebo dómu a zaberá veľkú škvrnu kože. Na povrchu vlasov často rastie. Zvyčajne sa u dospievajúcich alebo dospelých zistil intradermálny nevus.

Vrodené nevi

Takéto množstvo melanocytárnych nevív sa vytvára počas vnútromaternicového vývoja, ale nie sú vždy viditeľné na koži novorodenca. V prvom roku života sa prejavujú vrodené vény a vo väčšine prípadov sú lokalizované v dolných častiach tela. U detí s takýmito formáciami sa odporúča, aby mali dohľad nad onkológom.

Škvrnitý nevus

Takéto množstvo melanocytárnych nevív sa môže objaviť ako v intrauterinnom období vývoja, tak v priebehu života. Obrysy takýchto móla nad povrchom móla sú nerovnomerné a majú hnedastý odtieň.

Galonevus

Tento druh melanocytárneho nevusu sa podobá jeho vzhľadu so zložitým nevusom, ale vedľa neho je pigmentovaný okraj. Také zmeny kože sú spôsobené autoimunitnými reakciami. Zvyčajne sa u žien pozorujú halónky a zriedkavo sú vrodené.

Verrux (alebo bradavicový) nevus

Tento typ melanocytárneho nevusu je bežnejší u malých detí, ale môže byť prítomný ihneď po narodení alebo u dospelých. Jeho vzhľad vyzerá ako bradavice.

S lokalizovanou formou má tvar nevusu jasne definovanú brušnú formáciu alebo vyzerá ako bradavice s rovnakou farbou. Pigmentácia sa môže pohybovať od tmy po telesné. Obrysy takýchto útvarov môžu byť odlišné.

Pri systémovom veruke nevus sa podoba kožných zmien podobá vence. Formácie môžu obsadiť veľkú plochu, sú častejšie lokalizované pozdĺž veľkých nervových kmeňov alebo ciev a ich farba je zvyčajne tmavá.

Dysplastický nevus

Tento typ melanocytárneho nevusu patrí k prekurzorom melanómu, pretože pravdepodobnosť jeho malignity dosahuje takmer 100%. Zvyčajne sa v dospievaní objavuje dysplastický nevus, ale jeho nové prejavy sa môžu pozorovať po celý život. Môže byť rodinná aj sporadická.

Dysplastický nevus má vzhľad škvrny s rozmazanými obrysmi. Jeho odtieň sa môže pohybovať od svetlohnedej až fialovo-hnedej. Stred nevusu mierne stúpa nad pokožkou a môže mať papulovitú zložku, pripomínajúcu jej vzhľad, vyprážané vajcia.

Veľkosti takýchto melanocytových nevi môžu na rozdiel od bežných materských znamienok dosiahnuť až 1,3 cm v priemere. Zvyčajne sa nachádzajú na pokožke hlavy alebo v uzavretých oblastiach tela (hrudník, zadok). A počet takýchto útvarov môže byť odlišný - od jedného po viacero (niekedy viac ako 100).

Nevus "škvrny na kávu"

Tento typ melanocytárneho nevusu je bežnejší u novorodencov alebo mladších detí a je definovaný u 10-20% populácie. Častejšie sa to vyskytuje u afrických Američanov.

Škvrny na kávu môžu byť viaceré alebo jednotlivé a ich veľkosť sa zvyšuje s rastom osoby. Nauzy sú jednoznačne obmedzené a majú jednotnú farbu, ktorá sa môže meniť od svetlých po tmavo hnedé odtiene. Vyskytujú sa len na koži a neovplyvňujú sliznice a ich veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov do 20 cm.

Modrý nevus alebo modrý nevus Jadassona-Tiche

Takéto melanocytové nevity majú charakteristické sfarbenie od modrej po tmavú alebo čiernu a modrú a možno ich nájsť u ľudí všetkých vekových skupín, ale zvyčajne sa objavujú počas puberty. Častejšie sú tieto formácie pozorované u žien. Sú schopní premeniť sa na melanóm.

Modrý nevus mierne stúpa alebo nevyčnieva nad pokožku. Ide o zväzok kruhového, fusiformného alebo oválneho tvaru až do priemeru 1 cm (niekedy až do 3 cm). Keď skúma dojem prítomnosti cudzieho tela pod kožou.

Zvyčajne je modus nevus lokalizovaný na nohách, predlaktia alebo na zadnej strane rúk alebo chodidiel, menej často v ústach alebo tvári. Spravidla samo osebe nespôsobuje nepríjemné pocity alebo bolesť. Nepohodlie sa vyskytuje iba vtedy, keď sa nachádza na miestach, ktoré sú často vystavené traumatizácii.

Involučný nevus alebo fibrózna papulka nosa

Tento typ melanocytárneho nevusu je celkom zriedkavý a vystupuje ako nezávislá choroba. Vláknová papulka nosa je získaný benígny nádor, ktorý má vzhľad kopuly alebo papuly preklenutej nad kožou. Jeho farba sa môže pohybovať od telesnej až po červenkastú alebo tmavo hnedú.

Konzistencia nádoru môže byť elastická, mäkká alebo hustá. Nachádza sa v oblasti nosa, nasolabiálneho trojuholníka a niekedy aj na tvári. Veľkosti vláknitej papuly nosa môžu dosiahnuť 1 a viac centimetrov. Pri zraneniach sa taký nádor zapáli a koža okolo neho prechádza infiltráciou. S vekom sa nevus postupne rozrastá a mení farbu na ľahší. Malignita takéhoto nádoru sa vyskytuje zriedkavo.

Znepokojujúce zmeny v nevi

Postupom času, pod vplyvom rôznych faktorov - najmä špecialisti identifikovať riziko zhubného bujnenia kožných buniek pod ultrafialovým svetlom - melanocytární névy môžu zvrhnúť v rakovinové nádory.

Táto transformácia môže byť sprevádzaná takými príznakmi:

 • rýchly rast;
 • zmena obrysov;
 • vzhľad tmavého ráfika;
 • viac nasýtených alebo jasných farieb;
 • zápal kože okolo krtka;
 • výskyt krvavých a iných sekrétov.

Ak sa objavia takéto príznaky malignity, okamžite sa poraďte s dermatológiou alebo onkológom!

liečba

Taktika na liečbu melanocytárnych nevív sa určuje nasledujúcimi parametrami:

 1. Klinický obraz nevusov: veľkosť, rozmanitosť, riziko malignity.
 2. Vybavenie nemocnice potrebným vybavením.

Niektoré kliniky, kvôli nedostatku potrebného vybavenia, môžu ponúknuť svojim pacientom len klasické odstránenie nevše chirurgicky. V takýchto prípadoch je lepšie konzultovať pacientov v špecializovaných dermatologických alebo onkologických centrách.

Na odstránenie melanocytárnych nevív sa môžu použiť nasledujúce techniky:

 1. Cryodestruction. Na zmrazenie nádoru sa používa kvapalný dusík alebo kyselina uhličitá. Po spracovaní nevusu sa na ňom tvorí kôra, pod ktorou rastie vrstva zdravého kože. Takáto minimálne invazívna operácia nespôsobuje výrazné nepríjemné pocity, ale v niektorých prípadoch si vyžaduje opakovanie postupu.
 2. Laserová liečba. Na odstránenie nádoru sa používajú laserové lúče. Takáto minimálne invazívna operácia nespôsobuje nepríjemné pocity a umožňuje úplné odstránenie nevysu. Po jeho zavedení telo neopúšťa jazvy, ale oblasť kože pod krkom môže byť ľahšia ako tón pleti.
 3. Elektrokoagulácia. Na odstránenie nádoru sa používa elektrický prúd, ktorý ohrieva a vypaľuje tkanivá. Takýto minimálne invazívnej chirurgie umožňuje neovplyvní okolité zdravé tkanivo eliminuje krvácanie, ale v sprievode bolestivých pocitov a nemôže byť vykonané, ako sa zbaviť veľkého névy.
 4. Radiosurgická liečba. Na odstránenie nádoru sa používa rádiový nôž, pod vplyvom ktorého dochádza k deštrukcii tkaniva nevusu. Po vykonaní takého minimálne invazívneho a bezbolestného zásahu do tela nezostane zjazvenie. Použitie rádiového noža je však možné s obrovskými nevi.
 5. Chirurgické odstránenie. Na odstránenie nádoru sa použije skalpel. S jeho pomocou doktor vycentruje nevus a časť okolitých zdravých tkanív. Intervencia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii a deťom sa odporúča celková anestézia. Táto metóda odstraňovania nevusu sa odporúča, ak sa šíria krtky alebo keď sú na ťažko dostupných miestach.

Po odstránení melanocytárnych nevív sa pacientovi odporúča obliecť a liečiť chirurgickú ranu antiseptickými roztokmi. Pred spontánnym odstránením kôry by sa nemal povoliť kontakt s vodou.

K akému lekárovi sa obrátiť?

Pri prítomnosti melanocytových nevúsok by ste sa mali poradiť s dermatológiou. Odloženie návštevy lekára nie je možné v prípadoch, keď krtky začali vykazovať známky malignity. Po vyšetrení nevi môže lekár odkázať pacienta na dermatoonkologa.

Televízny kanál Ripheus. Perm ", špecialista hovorí o melanocytickej nevus:

Aké je nebezpečenstvo intradermálneho nevusu?

Všetky známe materské znamienka sa správnejšie nazývajú nevi. Sú to formácie s benígnou povahou, ktorých výskyt je spôsobený migráciou melanocytových prekurzorov - melanoblastov do hlboko ležiacich vrstiev epidermis. Tento proces sa vyskytuje v prenatálnom období a nevi sa môžu vyskytnúť hneď po narodení a počas celého života. V tomto ohľade môžu byť ne-sexuálne miesta vrodené a získané.

Napriek zdanlivo neškodnému formovaniu sa nevus môže stať základom pre vývoj malígnej štruktúry nazývanej melanóm. Prevalenosť materských známok dosahuje 90% všetkých ľudí. Okrem toho môže mať jedna osoba na koži jednej osoby viac ako sto móla a ich počet sa zvyšuje s vekom.

Melanomom nebezpečné a nebezpečné nevi

Každý nevus má určitú štruktúru, vek a lokalizáciu. Na základe toho bola pravidelnosť vývoja melanómu určená výlučne z určitých druhov neví. Skupina melanóm-náchylných materských znamienok patrí modrý nevus, obrie pigmentary, hraničná, Dublea melanóza a nevus Otta. Nákazy, ktoré môžu spôsobiť zhubné nádory, predstavujú iba 10% všetkých krtkov.

Nákazy, ktoré nie sú schopné vyvolávať vznik malígnej tvorby, zahŕňajú bradavicový nevus (papilomatózny), Verrux, fibroepiteliálny, intradermálny nevus nevus a Settonov nevus.

Lokalizácia preťaženia buniek nevusov môže byť odlišná, preto je bežné rozlišovať niekoľko typov materských znamienok:

 • hraničný nevítor;
 • komplexná nerozdroj;
 • intradermálne pigmenty.

Krtka prechádza cez tieto tri formy počas celého života. Spočiatku sa pozorujú zhluky neoidných buniek medzi epidermis a dermis nad bazálnou membránou. Potom postupne "migrujú" do papilárnej dermálnej vrstvy. V dôsledku toho sú nevulové bunky lokalizované súčasne v epiderme a dermis s tvorbou komplexného nevusu.

Intradermálny nevus sa považuje za konečnú fázu vývoja krtka. Po úplnom preniknutí do dermis začne nevus prechádzať fibrózou s náhradným spojivovým tkanivom. Čím hlbšie je múr ponorený do dermis, tým nižšia je schopnosť syntetizovať melanín, takže neskôr intradermálny nevus pokožky stráca pigmentáciu.

Rizikové faktory pre malignitu

Väčšina lekárov, ktorí neustále čelia problému malignácie materských znamienok, môže s istotou povedať, že akýkoľvek druh traumy môže vyvolať vývoj malígneho procesu. Môžu to byť mechanické, radiačné alebo chemické činitele, ktoré ovplyvňujú nevus a porušujú jeho integritu.

Na základe týchto skutočností je v prípade podozrenia na vznik melanómu prísne zakázané biopsie časť krtka. Okrem tohto zoznamu sa pridáva aj liečba nevi v kozmetických skrinkách pomocou:

 • čiastočné odstránenie;
 • elektokoagulyatsii;
 • kryoterapia;
 • vystavenie chemikáliám na materskej značke.

Vďaka štatistickým metódam bolo možné vypočítať percento ľudí, ktorí vyvinuli melanóm po podobných metódach liečby. To sa pohybovalo od 25% do 80%. Takáto terapeutická taktika bola v skutočnosti východiskom pre aktiváciu dysplázie v néve. Okrem toho došlo po pokusoch o čiastočné odstránenie materského znamienka o agresívnejší priebeh malígneho procesu.

V tejto súvislosti zostáva otázka vykonania biopsie nevyriešená, ak existuje podozrenie na vznik melanómu na diferenciáciu a potvrdenie diagnózy. Koneckonců, akákoľvek traumatizácia nevusu môže viesť k nepriaznivým účinkom.

Indikácie intradermálneho nevusu

Intradermálny nevus je benígny krtek, ktorý sa prakticky pozoruje u všetkých. Jeho výskyt sa môže objaviť v období dospievania alebo v staršom veku.

V počiatočnom štádiu vývoja je intradermálny nevus kože podobný elastickej papule alebo malému uzlíku na širokej báze. Odtieň tvorby je svetlohnedý alebo tmavší. Veľkosť materského znamienka môže byť od 2 do 4 mm. Keď je intradermálny nevus svetlého odtieňa, môžete pozorovať tmavohnedé inklúzie a vaskulárnu kapilárnu sieť.

Počas celého života sa môže tvar a priemer nóvy meniť. Takže papilomatózny intradermálny nevus je bežný, čo je akýsi druh vzdelávania na stonke. Veľkosť sa môže meniť a povrch moča má hrboľatý vzhľad.

Intradermálny melanocytárny nevus je bežný v oblasti krčka maternice, inguinálnych záhybov a axilárnych oblastí pod prsnými žľazami. Minimálna pravdepodobnosť vývinu podobného materského znamienka na koži trupu a končatín. Lokalizácia nevi môže byť jedna entita alebo viacero a na malej ploche pokožky.

Podrobnejšia morfológia intradermálneho nevusu sa skúma pomocou mikroskopu. Tak je možné odhaliť umiestnenie akumulácie buniek v strednej vrstve dermis. Okrem toho ich štruktúrne prvky chýbajú v papilárnych a podsochkovom vrstvách. Zabránené bunky sú pomerne veľké s jedným alebo viacerými jadrami. Hlavným znakom benígneho procesu je ich rozvetvené usporiadanie s úzkym zoskupením v centrálnej oblasti.

Malignita intradermálneho nevusu

Medzi faktory, ktoré môžu aktivovať nástup malígneho procesu, patria:

 • poškodenie traumatickej integrity;
 • nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu;
 • genetická dedičnosť;
 • patológiu endokrinného systému.

Hlavné rozdiely medzi normálnym melanocytárnym nevusom od melanómu sú:

 1. Hladké, symetrické okraje nevusu a nepravidelné asymetrické hranice melanómu.
 2. Prítomnosť niekoľkých odtieňov v malígnej formácii, zatiaľ čo nevus má jednu farbu.
 3. Melanóm môže dosahovať v priemere od 5 mm, čo nie je typické pre intradermálny névus.
 4. Zrodenie má určitú veľkosť a melanóm - postupne sa zvyšuje.

Lekárske a preventívne opatrenia

Počas celého života môžu byť nevi transformované do rôznych foriem. Intradermálny nevus by sa mal chirurgicky odstrániť iba za prítomnosti kozmetickej defekty spôsobenej krtkom, jeho umiestnením na mieste trvalého trenia a traumatizácie a podozrením na vznik malígneho procesu.

Aby sa zistila malignita v čase, každý človek by mal pravidelne kontrolovať svoje materské znamienky a byť oboznámený s príznakmi malígneho vzdelania. Medzi ne patria:

 • asymetria a nerovnaké hranice krtka;
 • výskyt krvi alebo lymfy;
 • zväčšenie veľkosti od 5 mm;
 • erozívna alebo ulceratívna lézia povrchu nóvy;
 • zmena odtieňa;
 • príznaky zápalového procesu - opuch, bolesť, začervenanie a zvýšená miestna teplota.

Neexistujú žiadne preventívne opatrenia na prevenciu materských znamienok, ale môžete dodržiavať niektoré odporúčania a znížiť pravdepodobnosť vzniku melanómu. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu na nevi, najmä počas maximálnej aktivity slnka - od 11.00 do 16.00. Okrem toho používajte opaľovacie prípravky s vysokým stupňom ochrany.

Pokiaľ ide o traumu, aj pri miernom poškodení integrity nevusov musíte kontaktovať špecialistu. Tiež každá osoba musí nezávisle monitorovať "život" svojich materských znamienok pre včasné zistenie malignizácie procesu. Starší melanóm sa zistí, čím skôr sa začne liečba, čo zvýši šance na obnovu a predlžuje život človeka.

Intradermálny nevus

Rodné znamienka na koži sa dá rozdeliť na tie, ktoré predstavujú nebezpečenstvo degenerácie do malígnych formácií a bezpečné. Čo sa týka intradermálneho nevusu, odkazuje na benígne formácie, ktoré nepatria k nebezpečným druhom krtkov. Histologické štúdie ukázali, že iba desať percent takýchto neurónov je schopných malignity, keď sú zranení. Avšak napriek tejto situácii je potrebné dávať pozor a opraviť všetky zmeny, ku ktorým dochádza pri narodení.

vzhľad

Mole tejto skupiny môžu byť identifikované nasledujúcimi charakteristickými znakmi:

 • Sú to formácie tmavých monofónnych farieb, zatiaľ čo môžu byť svetlohnedé alebo čierne. V niektorých prípadoch môžete pozorovať formy nepigmentových krtkov.
 • Nevus má výraznú hranicu. Rozmery sa môžu pohybovať od dvoch do piatich milimetrov až piatich centimetrov.
 • Štruktúra krtkov je zvyčajne mierna.
 • Nemáte žiadne príznaky zápalu.
 • Névus tejto skupiny vo väčšine prípadov vojensky vystupuje nad kožou. Vonkajšie môžu vyzerať ako ostružinové ovocie alebo malé tuberkulózy.
 • Intradermálny nevus môže byť jeden alebo viac.

Uvedená skupina mólov môže byť reprezentovaná nasledujúcimi najznámejšími druhmi:

 1. Intradermálny pigmentárny nevus. Je charakterizovaná hraničnou alebo intradermálnou formáciou, ktorá má výraznú tmavú farbu. Je to spôsobené prítomnosťou významného množstva melanínu. Počiatočné štádia krtkovia sú papule alebo uzlík, ktorý nemá nohu. Veľkosti materského znamienka sú malé - nie viac ako štyri milimetre. Keď sa nevus rozrastie, jeho tvar sa mení. Vo väčšine prípadov sa vyznačuje nerovnomerným, hrboľatým povrchom. Farba vzdelávania sa nemení po celý život pacienta. Pigmentárne nevy sú lokalizované v oblasti krku, podpažu, pohlavných orgánov. Môžu byť jednoduché alebo viacnásobné.
 2. Intradermálny papilomatózny nevus. Vonkajší vzhľad, to vyzerá ako veľký papilóm na stonke. Vo väčšine prípadov sa tento typ krtkov nachádza na hlave. Vyznačujú sa veľkou veľkosťou a nerovným povrchom. Farba sa môže pohybovať od svetlohnedej po čierne. Jednotliví zástupcovia papilomatózneho nevusu môžu byť pokrytý vlasovými folikulmi. Vzhľadom na to, že táto skupina krtkov vytvára problémy pri vykonávaní hygienických postupov a často je zranená, odporúča sa ich likvidácia.
 3. Intradermálna nekvletchetochny nevus. Tieto mlyny predstavujú malé kopce na koži. Vo väčšine prípadov je lokalizovaná na oblasti tváre a krčka maternice. Spravidla táto skupina krtkov prináša pacientovi nejaké problémy, takže nie je potrebné ich odstraňovať. Nebunkové móly sú často spojené s obdobím puberty pacienta a prejavujú sa počas tohto obdobia. Podľa výskumu môže táto skupina nevi zriedkavo degenerovať do malígneho nádoru, preto sa neodporúča ich odstrániť. Zbaviť sa tejto materskej značky je možné len v prípade, že spôsobuje silné kozmetické nepohodlie. Ďalšou charakteristickou črtou tohto nevusu je strata pôvodnej farby ako vek veku.

Melanín a melanocyty

Často v hotelovej oblasti pokožky je proces akumulácie pigmentových buniek pozostávajúcich z granúl s melanínom. Práve táto okolnosť určuje prítomnosť rôznych foriem, farieb a veľkostí melanocytového nevusu. Súčasná forma melanómu môže byť považovaná za nevus, ktorý pozostáva zo zmenených melanocytových buniek - nevočných buniek

Melanín sa spravidla považuje za prirodzený pigment určený vo vlasoch, pokožke a mozgu. V súčasnej dobe lekárska veda rozdeľuje hlavné druhy melanínu:

 • pheomelanin. Tento druh sa vyznačuje žltou farbou.
 • eumelanín. Má hnedé a čierne tóny.
 • neuromelanin. Je charakteristická pre mozgové bunky.

Príčiny vzhľadu

V súčasnosti lekári nemôžu deklarovať presnú príčinu vzniku intradermálnych nevií. Existujú len niektoré hypotézy o tom, ako sa objavuje proces vývoja tohto krtka, hlavne indikujú prítomnosť genetických porúch v tele pacienta. Ako je známe, v období vnútromaternicového vývoja dochádza k tvorbe melanoblastov alebo buniek nevusov. Ich úlohou je podieľať sa na vývoji nervového systému, nadledvín a mozgovej kôry.

Tieto bunky produkujú melanín, ktorý je zodpovedný za farbu vlasov a kože. Jednotlivé bunky v čase narodenia dieťaťa zostávajú v nezrelom stave, začínajú sa hromadiť v hlbších vrstvách kože - to pomáha vytvárať materské znamienka. K týmto formáciám patria intradermálne nevy. Samotný názov hovorí, že tieto pigmentové bunky sú umiestnené v hlbokej vrstve kože - dermis.

U malých pacientov nie je ľahké vidieť takéto materské znamienka. Koniec koncov, nevi sú lokalizované priamo pod epitelom. Po chvíli bunky začnú meniť svoj vzhľad a preniknú hlbšie do vrstiev kože. V skorých štádiách sa nachádzajú na križovatke epitelu a dermis. Nepriaznivé hranice sa už začínajú rozvíjať. Potom po určitom čase začnú melanocyty prenikať do dermis, vzniká v nich konečná fáza vývoja. V tomto období už môže byť vzdelanie vidieť, stane sa zvonka rozoznateľné. Táto fáza je charakterizovaná tvorbou nohy nóvy a stane sa to ako bradavický typ alebo papilomatózny intradermálny nevus. Keď melanoblasty preniknú do dermis, produkcia pigmentov sa zastaví a nevus sa stáva bezfarebný.

Nebezpečné a nebezpečné nevi

Pre každú materskú značku sa vyznačuje prítomnosťou takýchto znakov, ako sú štruktúra, umiestnenie a vek. Na základe týchto údajov zistili výskumníci pravidelnosť, že sa malígny nádor vyvíja len z určitých skupín krtkov.

Skupina nebezpečných materských znamienok v tomto pláne obsahuje obrie pigment, modrý a hraničný nevus, rovnako ako melanóza Dubreia. Nevusi, schopní znova sa narodiť ako zhubný novotvar, predstavujú len desatinu celkovej hmotnosti krtkov. Zvyšky materských znamienok a, ako vidíme, prevažná väčšina z nich, nepatria k nebezpečným formáciám. Nižšie je uvedený zoznam týchto nevi:

 • intradermálny pigment;
 • bradavice (papilomatózne);
 • bradavičnatosti;
 • fibroepiteliální;
 • Setton.

Miesta akumulácie buniek nevusov sa môžu líšiť, v tejto súvislosti sa odporúča rozlišovať znamienka na druhu:

 • intradermálny pigment;
 • hraničný nevítor;
 • komplexná nerozdroj;

Nevus prechádza cez tieto tri formy počas existencie. Spočiatku nad bazálnou membránou je možné pozorovať nahromadené neoidné bunky medzi epidermis a dermis. Potom sa začnú "pohybovať" postupne do papilárnej dermálnej vrstvy. V dôsledku toho sú nevulové bunky lokalizované spoločne a naraz v epiderme a dermis, čím vytvárajú komplexný nevus.

Posledným obdobím vývoja vzdelávania je intradermálny nevus. Prenikaním do vrstvy dermis sa nevus, ktorý prechádza vláknitým procesom, nahradí spojivovým tkanivom. Pri hlbšom ponorení do dermis aktivita nevusu znižuje aktivitu syntézy melanínu, takže intradermálny nevus je postupne zbavený pigmentácie.

Rizikové faktory

Intradermálny nevus je nebezpečný, pretože môže vyvolať infekciu kože, pretože má veľký počet nervov na povrchu a prehýba. Táto okolnosť sa vysvetľuje skutočnosťou, že v mŕtvej epiderme, ktorá je koncentrovaná v obrovských množstvách v záhyboch nóvy, existuje plodné prostredie na násobenie patogénov.

Je potrebné vedieť: nebulózny nevus je schopný vyvolať iba jednu život ohrozujúcu chorobu - melanóm.

Hlavnými rizikovými faktormi sú:

 • Prítomnosť veľkého nevusu u novorodenca.
 • Vzhľad krtka v starobe.
 • Pacient má obrovské útvary.
 • Prítomnosť veľkého množstva nepestárnych krtkov.
 • Zranenia nevi a začiatok vývoja zápalového procesu pokožky okolo nich.
 • Nevus sa nachádza v nepriaznivých miestach pre pacienta, keď je neustály kontakt a trenie s odevom.
 • Pacient často vyvíja nové vady.

zlomyseľnosť

Dôvody, ktoré môžu spúšťať aktiváciu procesu degenerácie intradermálneho nevusu do malígneho nádoru:

 • Porušenie integrity materského znamienka v dôsledku traumy.
 • Nadmerné vystavenie ultrafialovému svetlu.
 • Výsledkom genetickej predispozície.
 • Poruchy fungovania endokrinného systému.

Na včasné rozpoznanie malignity by mal byť každý pacient neustále zapojený do vyšetrenia neviíka a poznať hlavné príznaky malígneho nádoru. Aký je rozdiel medzi intradermálnym melanocytovým nevusom z nádoru? Najprv:

 • Symetrické, dokonca aj hrany krtka. Zatiaľ čo malígny nádor je obdarený nepravidelnými hranicami.
 • Prítomnosť rovnomerného rozloženia odtieňov v néve. Zhoubná forma je charakterizovaná prítomnosťou niekoľkých farieb a zmenou farby.
 • Pre intradermálny nevus sú charakteristické malé veľkosti - až do pol centimetra v priemere. Pre nádor, táto veľkosť nie je limit. Navyše, na rozdiel od materskej značky, má tendenciu postupne rásť.

Tiež je potrebné zdôrazniť príznaky, ktoré by vás mali upozorniť na možnú degeneráciu nevusu:

 • Nevus krváca, výskyt lymfy.
 • Povrch mole má príznaky erozívnych alebo ulceratívnych lézií.
 • Prítomnosť zápalových procesov, ktoré sa vyznačujú zvýšenou teplotou, bolesťou, opuchom, začervenaním.

Treba však mať na pamäti, že počas celého života má nevus schopnosť transformovať sa do rôznych foriem. Musí sa chirurgicky odstrániť pri najmenšom podozrení na vznik malígneho procesu.

diagnostika

Pri návšteve špecialistu musí pacient poskytnúť najdôležitejšie informácie, aby doktor mohol stanoviť presnú diagnózu. Prvým krokom bude zistenie času výskytu prameňov, jeho stavu v poslednej dobe, či sa s močom vykonali nejaké postupy na liečbu alebo odstránenie. Potom doktor vyšetrí samotný nevus a určí jeho tvar, veľkosť, farbu, miesto vzdelania. A až potom rozhodne o diagnóze, ktorá môže byť konečná alebo vyžaduje ďalšie metódy vyšetrenia.

Diagnóza sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • fluorescenčná mikroskopia. Táto metóda je úplne bezbolestná, nepredstavuje nebezpečenstvo pre pacienta. Na diagnostiku sa používa dermoskop - zariadenie, ktoré pomáha zvýrazniť potrebné oblasti pokožky;
 • počítačová diagnostika. Samotný názov metódy naznačuje, že výskum sa vykonáva pomocou počítača. Fixný obraz vyšetruje lekár, potom sa diagnostikuje;
 • laboratórna diagnostika. Táto metóda umožňuje zistiť prítomnosť procesu malignity v novotvaroch pomocou detekcie v krvi pacienta príbuzných.

Liečba (odstránenie)

Vzhľadom na skutočnosť, že intradermálny nevus môže degenerovať do malígneho nádoru v 15% prípadov, je odstránený len vtedy, keď to vyžaduje kozmetická situácia. To znamená, že pacientovi prinesie estetické nepohodlie. V iných prípadoch sa odstránenie nevusu používa, ak existujú náznaky v dôsledku vysoko traumatického komponentu vzdelávania. Pokiaľ ide o dospievanie, mali by sme venovať pozornosť aj týmto ukazovateľom, keďže sa nevi počas tohto obdobia môžu líšiť svojou veľkosťou, farbou a tvarom a nie je potrebné sa o ne obávať. Takéto zmeny sa spravidla vyskytujú na pozadí hormonálnych zmien.

Aby nedošlo k vynechaniu degenerácie névy pri melanóme, musíte starostlivo sledovať jeho stav. Aké sú hlavné príznaky zhubného materského znamienka? Nasledujúce sú najtypickejšie znaky:

 • nevus mení tvar;
 • krvácanie sa zaznamená;
 • vzniknú zvlhčujúce vredy;
 • dochádza k zmene farby;

Jednou z najefektívnejších metód eliminácie krtkov, ktoré spôsobujú podozrenie, sa považuje za chirurgický zásah, ale používajú sa aj iné alternatívne metódy. Keď sa intradermálne móly odstránia v závislosti od typu nevusu, jeho veľkosti, stupňa rizika degenerácie do malígneho nádoru, ošetrujúci špecialista vyberie určitú techniku. Toto sú tieto spôsoby:

 • Chirurgická. Tradičný skalpel sa používa na odstránenie krtka.
 • Cryodestruction. Táto metóda je založená na zmrznutí nóvy pomocou kvapalného dusíka.
 • Elektrokoagulácia. Tu sa používa metóda kautenizácie materského znamienka s elektrickým nožom.
 • Laserová terapia. Laserová liečba sa vykonáva.
 • Radiochirurgie. Nevus sa odstráni pomocou rádiového nôžka.

Treba zdôrazniť, že aj najmenšie podozrenie na vznik melanómu zahŕňa použitie jedinej metódy, pri ktorej sa vykonáva chirurgická excízia nevusu. V tomto prípade, aby sa zabránilo vzniku metastáz malígnej tvorby, je potrebné odstrániť všetky tkanivá, ktoré sú umiestnené okolo obvodu nádoru.

prevencia

Neexistujú žiadne špeciálne preventívne opatrenia na zabránenie výskytu intradermálneho nevusu. Napriek tomu, pacient, u ktorého existuje riziko vzniku svalov na malígny nádor, musí dodržiavať určité odporúčania na prevenciu tohto javu:

 • Je potrebné opatrne chrániť pokožku pred priamym vystavením slnečnému žiareniu.
 • Odporúča sa, aby oblasť pokožky, v ktorej sú lokalizované krtky, nebola podrobená intenzívnemu opaľovaniu.
 • Je veľmi nevhodný pre dlhý pobyt na priamom slnku od 11.00 do 16.00 hod., Pretože práve v tomto období je slnečná aktivita najväčšia. Vzhľadom na agresívny účinok na pokožku by ste nemali byť počas týchto hodín na pláži.
 • Ak má pacient veľa intradermálnych nevi a veľkých, nie je vhodné navštíviť solárium.
 • Koža by mala byť spoľahlivo chránená pred odchodom na čerstvý vzduch, je žiaduce, aby bola ošetrená vysoko účinnou ochranou proti slnečnému žiareniu.
 • Nikdy sa nemusíte pokúšať zbaviť sa nevusu sami. Štúdie ukázali, že aj čiastočné odstránenie veľmi často vedie k zhubnému nádoru. Ak sa z nejakého dôvodu vyskytne poškodenie nevi, mali by sa poradiť s dermatológiou a onkológom.

A čo je najdôležitejšie, pacient by mal pri hľadaní najmenších zmien v farbe, tvare a štruktúre už existujúcich krtkov, ako aj pri objavovaní nových, by mal kontaktovať špecialistu čo najskôr. To uľahčí včasnú diagnostiku malígneho vzdelania v počiatočných štádiách a určenie správneho priebehu liečby.

Profylaxia malígnych nádorov

Rizikové faktory už boli uvedené vyššie. Existujú ešte ďalšie dôvody, ktoré môžu ovplyvniť vývoj melanómu:

 • Suchá koža. Tento faktor zohráva ďaleko sekundárnu úlohu vo vývoji malígnych bunkových zmien v tkanivách nevi. Preto by mal pacient podľa potreby aplikovať špeciálny krém na zvlhčenie pokožky. Ak chcete vybrať účinný nástroj, mali by ste sa poradiť s odborníkmi - kozmetikom alebo kozmetikom.
 • Ochorenia kože. Je potrebné liečiť akékoľvek ochorenia kože včas. Existuje pomerne málo dermatologických ochorení schopných vyvolať zhubnú degeneráciu krtkov. Tento negatívny účinok sa často vyskytuje pri kožných infekciách alebo pri systémových ochoreniach. Preto pacienti, ktorí majú krtky, by mali, ak sa objavia príznaky ako vyrážka, začervenanie, odlupovanie a svrbenie, vyhľadajte lekársku pomoc.
 • Mechanické zranenia. Pri umiestňovaní rodových známok na miestach, ako je noha, krk, palma alebo iná osoba, často vystavená treniu a iným mechanickým vplyvom, je potrebné ju zbaviť. Konštantné zranenia a v dôsledku vývoja zápalových procesov často vyvolávajú vývoj nádoru. Ak nie je žiadny spôsob, ako odstrániť materské znamienko, aspoň nejakým spôsobom, ako ho chrániť pred zranením. Môžete napríklad držať pomocnú kapelu.
 • karcinogény. Je známe, že niektoré chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú doma alebo v práci, môžu spôsobiť mutagénny účinok, ktorý vyvoláva vznik malígneho nádoru. Pacient s nevi musí urobiť všetko preto, aby sa pokožka nedostala do kontaktu s takýmito kĺbmi. Odporúča sa tiež nepovoliť iné typy kontaktu s karcinogénmi, najmä vdychovaním a prehĺtaním. Fajčiari môžu byť tiež rizikovými faktormi. Štúdie ukazujú, že fajčenie spôsobuje absorpciu karcinogénov.

Dokonca aj dodržanie všetkých odporúčaní nechráni pacienta pred rizikom, že krtka sa môže stať melanómom, ak sa nedostaví k bežným lekárskym zariadeniam na rutinné vyšetrenie a vyšetrenie odborníkmi. Odporúča sa, aby to bolo aspoň raz ročne. Následkom toho sa výrazne zvýši šanca na zdravie pacienta.

Intradermálny nevus (intradermálna melanocytová)

obsah:

Intradermálny melanocytárny nevus. Hlavné funkcie.

Intradermálny nevus (intradermálny) je poddruh zvyčajne získaného melanocytového alebo pigmentového nevusu. Presnejšie - toto je posledná etapa jeho vývoja pred zmiznutím. Väčšina pigmentových buniek, melanocytov, prechádza do podkladovej vrstvy kože nazývanej dermis, niektoré pigmentové bunky umierajú a sú nahradené tukom a spojivovým tkanivom. Z toho vyplývajú všetky charakteristické zmeny, ako je strata farby, proliferácia hustého tkaniva, z ktorej pozostáva dermis a veľká konvexita nevusu. Intradermálny nevus je veľmi častý po 30 až 40 rokoch, najmä u žien. Na tvári tohto typu nevusu možno nájsť oblasť pier, nosa, úst, v zóne rastu vlasov, menej často - v oblasti uší a očí. Veľmi zriedkavo sa v oblasti nohy a kefy objavuje intradermálny nevus. Zvyčajné rozmery týchto močov sú od 0,5 do 1 cm. Farba tvorby je často telesná alebo svetlo hnedá a zriedka sa vyskytujú ďalšie tmavé útvary. Sú vo forme hladkých gombíkov alebo uzlov so širokou základňou. Môže sa prejaviť ako mäkký, chrumkavý, pokrčený kožný puzdro. Nevus na úzkej stonke je často umiestnený na kmeň, krk, podpaží a slabín. Vystavené vyčnievajúce nevi sú náchylnejšie na zranenie. Najbežnejšie je tvar kopuly. Povrch môže byť lesklý. Na vrchole nevusu môžu byť pokryté jednotlivé vlasy, hnedé kôry, váhy, dilatačné nádoby. Niektoré intradermálne nevy môžu mať nohu - užšiu základňu. Pigmentové bunky intradermálne névy sú umiestnené príliš ďaleko - v dermis, a takmer nie sú syntetizovať melanín, ktorý je príčinou svetlejšie farby v porovnaní s hraničnou névov. Avšak niektoré podobné rasty si zachovali hnedú farbu. Intradermálny nevus sa nemení mnoho rokov a spôsobuje hlavne kozmetické problémy. Vredy na intradermálnom nevuse alebo krvácaní sa objavujú len v dôsledku traumy a hoja sa nezávisle niekoľko dní. Spojenie s sekundárnou infekciou alebo rozšírenie cystov mazových žliaz môže spôsobiť akútny zápal a edém nevusu. Spočiatku môže byť taká zmena v nóve znepokojujúca kvôli podozreniu na melanóm, tieto zmeny však rýchlo vymiznú na pozadí liečby. Na druhej strane, ak nedôjde k zlepšeniu, biopsie sú možné.

Nádory kože, podobne ako intradermálny nevus.

Na povrchu móla môžu byť dilatačné nádoby. V dôsledku toho sa intradermálny nevus môže niekedy silne podobať na bazalióm, ktorý začína bez ulcerácie, ale je oveľa mäkší na dotyk než bazálna bunka. Navyše, bazálna bunka môže mať strhnutie v strede a nerovný okraj. Acanthoma adenoides cysticum, neurofibrom, dermatofiroma a vláknitý papule - benígna nádor, je veľmi podobný vzhľadu k vnutridemalnym névus. Dermatofibróm môže byť charakterizovaný charakteristickou depresiou, sťahovaním do stredu s tlakom na okraji. Fibroepiteliálny polyp a neurofibróm nemožno odlíšiť od intradermálneho nevusu vo vzhľade. Veľmi zriedkavo sa objavuje nepigmentálny melanóm podobný vzhľadu s intradermálnym nevusom alebo samotný nevus sa nakoniec premenil na melanóm. Skúsený dermatológ alebo onkológ môže vylúčiť melanóm. V ťažkých situáciách je možné vykonať biopsiu.

Melanocytické nevity, ktoré sa tvoria na základe intradermálneho podania.

 • Papilomatózny nevus - Iný intradermálny alebo komplexný nevus. Tento mol má charakteristický papilárny povrch, ktorý v kombinácii s ružovou farbou robí veľmi podobný moruše (moruše). Papilomatózny intradermálny nevus sa častejšie nachádza na koži trupu, na povrchu paží, na krku. Krtek je jemný na dotyk, má ružovú alebo hnedú farbu. Pod mikroskopom sa len malá časť papilomatóznych nevi označuje ako intradermálne melanocytárne nevity. Väčšina z nich sú súčasťou melanocytov medzi epidermis a dermis, časť melanocytov v dermis, a sú zložité pigmentové névy. Intravenózny papilomatózny nevus sa od vonkajšieho prostredia odlišuje svetlejšou farbou, stúpa vyššie a nemá pozdĺž okrajov tmavý plochý okraj. Tento druh je najčastejšie zamieňaný so seboréznou keratózou (senilnými bradavicami). Najmä ak sú na povrchu nevusu kôry alebo váhy. Zvyčajne sa však vyskytuje naopak, všetky ložiská seboroickej keratózy sa považujú za nevhodné. Pretože papilomatózny nevus má nerovnomerné povrchové poškodenie, dochádza k častým intradermálnym neviam než obvykle. Traumatizované materské znamienko je lepšie pozorovať lekára, pretože je ťažké odlíšiť sa od melanómu. Zvyčajne sa traumatizované materské znamienky vyliečia do jedného až dvoch týždňov. Ak sa nevyskytuje hojenie - je potrebné sa poradiť s onkológom.
 • Dysplastický nevus môže byť zriedkavo vytvorená z intradermálneho podania. Aby sme nazvali intradermálnym nevusom dostatočne dysplastickým, aby sme porušili uniformitu farby, nepravidelný tvar, symetriu, podozrivý rast. Ako vždy, prvá vec, ktorá sa v tomto prípade vylúči, je melanóm.
 • Nevus Setton alebo Halonews, je tiež niekedy vytvorená z intradermálnej pigmentózy. Presnejšie, okolo pôvodnej materskej značky sa objaví svetlý kruh alebo okraj. Svetlý okraj je obývaný leukocytmi, ktoré napadajú pigmentové bunky. Rovnako ako v prípade dysplastického nevusu, je najprv potrebné odstrániť podozrenie na melanóm kontaktovaním onkológa.

Odstránenie intradermálneho nevusu.

Odstráňte intradermálny nevus najčastejšie v dôsledku kozmetických indikácií. Zvlášť, keď krtka vyrastie na tvári. O niečo menej často príčinou odstránenia sú trvalé zranenia v dôsledku umiestnenia na nepríjemných miestach a vysokého charakteru alebo úzkej nohy. Zriedkavo sa odstránil intradermálny nevus kvôli podozreniu na melanóm alebo bazalóm, vzorky tkaniva sa posielajú na histologické vyšetrenie. Súbor metód na odstránenie štandardu pre všetky melanocytické nevity (laserové, rádiové vlny, chirurgické). Je lepšie nepoužívať kryodestrukciu a elektrokoaguláciu, najmä na tvári.