Hlavná

Opar

Na dieťa na telo pryshchiki vody

Kožné vyrážky u detí nájdeme z rôznych dôvodov. Vzhľad vodných pupienkov na tele je nepriaznivým symptómom, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych patológii.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo rodičia majú robiť, keď dieťa vyvíja takéto kožné vyrážky, tento článok vám pomôže.

Príčiny vzhľadu

Vodné pupienky na tele sa môžu objaviť u detí v prvých rokoch života a u dospievajúcich. Vznikajú v dôsledku rôznych príčin.

Vyzerajte ako kožné vyrážky ako bubliny, ktoré obsahujú tekutinu vnútri. Obsah vodných bublín môže byť odlišný. Zvyčajne ide o seróznu kvapalinu alebo krvavý sulfid.

S niektorými bakteriálnymi patologiami kože vo vezikulách sa začína objavovať hnis. Tento príznak je už veľmi nepriaznivý a naznačuje sekundárnu infekciu.

Hnuteľný obsah je viditeľný zo strany. V tomto prípade sa mení farba kvapaliny vo vnútri bubliny. Zelená alebo zelená farba.

U detí vodnaté pľuzgiere na koži sa objavujú oveľa častejšie ako u dospelých. Táto vlastnosť je spôsobená fyziologickou štruktúrou vrstiev kože u malých detí.

Nedostatok práce miestnej imunity podporuje šírenie vodných vezikúl po celom tele v pomerne krátkom čase. Veľkosť týchto kožných vyrážok môže byť odlišná a závisí od toho, čo prispieva k ich vzhľadu.

Nasledujúce príčiny môžu spôsobiť výskyt vodných pľuzgierov na koži detí:

 • alergické reakcie;
 • pemfigus;
 • kontaktná a plieravá dermatitída;
 • impetigo stafylokokovej etiológie;
 • detské infekcie;
 • potenie, hyperhidróza;
 • ekzém;
 • infekcia molluscum contagiosum;
 • infekcia herpesom;
 • prenosné infekčné vírusové a bakteriálne infekcie;
 • svrab;
 • chorôb endokrinného systému a chronických ochorení vnútorných orgánov.

Často sú vodnaté pupienky sprevádzané výskytom na koži a ďalšími príznakmi. Patria medzi ne: zvýšená suchosť kože, silné začervenanie, zápal a výskyt mnohých hustých suchých kôr.

Závažnosť nepriaznivých symptómov môže byť odlišná. Trvanie ochrany kožných vyrážok ovplyvňuje mnoho faktorov: vek dieťaťa, prítomnosť súvisiacich patologických stavov vnútorných orgánov, úroveň fungovania detskej imunity.

Vlastnosti vyrážok pri niektorých ochoreniach

pemphigus

Deti často dostatočne spôsobujú výskyt rôznych fliaš naplnených kvapalinou na koži, je to choroba nazývaná pemphigus. Podľa štatistík sa vrchol vývoja tohto patologického stavu vyskytuje v novorodenom veku.

Táto patológia sa môže vyskytnúť tak v benígnej, ako aj v malígnej forme. Nepriaznivý variant ochorenia sa tiež nazýva Ritterova exfoliačná dermatitída.

Infikujte túto kožnú chorobu, ktorú môže dieťa počas lekárskych procedúr, ktoré sa vykonávajú v rozpore s hygienickými pravidlami, alebo z matky, ktorá má nejakú hnisavú patológiu.

Hromadné prípady infekcie sa vyskytujú, keď sú dojčatá infikované v rukách lekárov. Špecifickým klinickým znakom tejto kožnej patológie je výskyt infikovaného dieťaťa mnohých vezikúl na koži.

Obvykle sú pomerne malé a sú usporiadané na tele v skupinách. Koža okolo týchto vyrážok nadobúda jasnú červenú farbu. V niektorých prípadoch sa stáva horúcou na dotyk.

Vo vnútri vezikúl je veľké množstvo seróznej tekutiny. V ťažkých podmienkach sa už objavujú hnisavé útvary.

Primárna lokalizácia - na bruchu alebo blízko pupka, na nohách, ako aj v kožných záhyboch. V priebehu času tieto kožné vyrážky zmiznú.

Zvyškové symptómy sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach s depigmentovanou kožou, ktoré sa tiež vyskytujú počas niekoľkých týždňov. U niektorých detí sa takéto vezikuly môžu objaviť na sliznici ústnej dutiny.

Kuracie kiahne

"Plané neštovice" - to je ďalší celkom bežný dôvod pre objavenie sa na koži dieťaťa rôznych kožných vyrážok. Spravidla vyzerajú ako početné vodnaté bubliny.

Kvapalná zložka v nich je sérová, zakalená kvapalina. Slepačí kiahň sa vyznačuje pomerne ťažkým priebehom, sprevádzaným zvýšenou teplotou a výraznými príznakmi intoxikácie.

Vezikuly na koži s touto infekciou sa objavujú postupne. Počas niekoľkých dní od nástupu ochorenia prakticky pokrývajú celý povrch tela.

Vodné vezikuly sú viditeľné na chrbte, na rukách, tvári, nohách dieťaťa. V niektorých prípadoch môžu prasknúť a kvapalina obsiahnutá v nich môže uniknúť. Vzhľad takýchto kožných prvkov môže byť sprevádzaný vývojom dieťaťa s ťažkým svrbením.

Deti, ktoré navštevujú vzdelávacie inštitúcie detí, sú náchylnejšie na infekciu touto infekciou. Chrániť dieťa pred týmto infekčným ochorením pomôže iba včasné očkovanie.

Varicella je karanténna choroba. Špičková incidencia klesá vo veku 2 až 6 rokov.

Dermatitída plienky

Tento patologický stav sa vyskytuje u novorodencov a detí najstaršieho veku. Názov ochorenia je príčinou, ktorá spôsobuje výskyt týchto symptómov u najmenších pacientov.

Vzhľad vodných bublín u dieťaťa má za následok nosenie plienok. Priamy kontakt perinea dieťaťa s absorpčnou vrstvou plienky vedie k rozvoju kontaktného alergického zápalu, ktorý sa prejavuje výskytom mnohých kožných erupcií na koži.

Tento patologický stav u detí bol dosť dlhý čas nazývaný plienková vyrážka. Použitie tohto výrazu na označenie podstaty choroby je tiež možné.

Prevalencia tejto patológie u detí je pomerne vysoká. Podľa štatistík každé druhé novorodenec počas prvého roka života môže čeliť tomuto patologickému stavu.

Táto patológia sa prejavuje na pokožke výskytom viacerých vodnatých vezikúl. Zvyčajne sa nachádzajú na zápalových častiach kože.

Zasiahnutá koža nadobúda jasne červenú farbu, objaví sa silný hlien. Predĺžený zápal vedie k vzniku opuchu okolitých tkanív.

streptoderma

Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku infekcie rôznymi typmi streptokokov a je charakterizovaná vývojom mnohých vezikúl naplnených vo vnútri šedej alebo ružovej kvapaliny.

Streptodermia je bežná patológia u detí. Táto choroba je nákazlivá.

Zdravé dieťa sa môže nakaziť chorou osobou. Vodné vezikuly sa môžu vyskytovať v rôznych oblastiach pokožky. Často sa objavujú medzi prstami, na dlaniach, na žalúdku.

Často choré deti a deti s nedostatkom imunitného systému podliehajú streptoderme oveľa viac ako deti, ktoré majú silnú imunitu.

S priebehom ochorenia sa tiež mení farba kvapaliny v kožných vyrážkach. Najprv má šedý nádych, potom môže nažltnúť alebo zelene. Táto zmena farby je veľmi nepriaznivým symptómom a indikuje progresiu ochorenia.

V priebehu času tieto vodnaté vezikuly prasknú a tekutina vyteká. Nedostatočné dodržiavanie hygienických pravidiel môže viesť k vzniku nebezpečných komplikácií.

Skutočný ekzém

Táto patológia sa týka dermatóz. Je to sprevádzané vývojom veľa bublín na koži, ktoré svrbenie. Po otvorení kožných vyrážok sú erodované miesta.

Toto obdobie ochorenia je jedným z najnepriaznivejších. Mikróby a baktérie sa môžu dostať do erózie, čo prispieva k sekundárnej infekcii rany.

Najčasnejším prejavom ochorenia je sčervenanie a opuch postihnutej oblasti. O pár dní neskôr sa na zapálenú pokožku nachádzajú bubliny, ktoré sú naplnené krvou kvapalinou. Môžu mať všetky veľkosti.

Vývoj ekzému často vedie k vystaveniu chemickým látkam, ako aj výraznému zníženiu imunity a exacerbácii chronických ochorení vnútorných orgánov.

Po zmiznutí pľuzgierov s ekzémami zostávajú na koži husté kôry, ktoré sa postupne znižujú. Foci kožných vyrážok sú zvyčajne usporiadané v skupinách a majú tendenciu odtekať.

Dojčenie dieťaťa výrazne zhoršuje výrazný kožný svrbenie, ktoré často sprevádza vzhľad mnohých vezikúl na koži.

S niektorými stavmi imunodeficiencie môže ekzém prejsť do chronickej formy. V tomto prípade sa vyžaduje vymenovanie a vykonávanie komplexného ošetrenia. Je potrebné nielen odstrániť nepriaznivé príznaky, ale aj zabrániť novým exacerbáciám choroby v budúcnosti.

Čo robiť, keď sa objavia?

Ak sa dieťa dostalo na pokožku rôznymi vodnými pupienkami, okamžite vyhľadajte lekára. Na určenie príčiny ochorenia je často potrebné vykonať celý komplex diagnostiky, ktorý zahŕňa rôzne metódy.

Takýto prieskum je potrebný, pretože existuje veľa chorôb, ktoré sa vyvíjajú s vývojom vodnatých pupienkov na koži.

Na stanovenie správnej diagnózy sa vykonávajú nasledujúce testy a testy:

 • Všeobecná analýza krvi a moču. Pomôžte určiť prítomnosť vírusových alebo bakteriálnych infekcií v tele dieťaťa, ako aj závažnosť funkčných porúch.
 • Biochemické vyšetrenie krvi. Je potrebné určiť prácu vnútorných orgánov. Funkčné poruchy pečene, obličiek a žlčníka sú touto metódou dobre definované.
 • Vykonanie výsevu oddelených. Biologickým materiálom je kvapalina získaná z bublín. Bakposev vám umožňuje určiť presnú príčinu choroby, ktorá spôsobila výskyt týchto vyrážok na koži.
 • Vedenie alergických testov. Táto štúdia sa uskutočňuje s akýmkoľvek podozrením na alergiu dieťaťa. Laboratórny test sa vykonáva v detskom imunológovi.
 • Klinické vyšetrenie kože. Táto štúdia vedie detský dermatológ. Počas vyšetrenia doktor odhalí špecifické príznaky najrôznejších dermatologických patológií, ktoré sa prejavujú vývojom vodnatých pupienkov na koži. V zložitých klinických prípadoch odborník odporučí konzultáciu s iným lekárom, ak je ochorenie spôsobené chronickým vnútorným ochorením. Niektoré infekčné choroby sa liečia pri infekčných ochoreniach.
 • Dermatoskopia. Toto vyšetrenie vykonáva detský dermatológ pomocou špeciálneho zariadenia. Táto štúdia pomáha podrobnejšie preskúmať všetky vrstvy kože. Dermatoskopia sa tiež vykonáva na diferenciálnu diagnostiku mnohých dermatologických patológií.

Liečba sa určí individuálne, berúc do úvahy príčinu, ktorá ovplyvnila vývoj týchto nepriaznivých symptómov.

Na liečbu bakteriálnych erupcií sa používajú moderné skupiny antibiotík, ktoré majú pomerne široký rozsah účinkov. Doba trvania liečby je určená ošetrujúcim lekárom s ohľadom na vek dieťaťa a prítomnosť chronických sprievodných chorôb.

Alergické formy dermatóz sú liečené antihistaminikami a protizápalovými liekmi.

Prečo sa na telo dieťaťa objavujú vodnaté pupienky? O detskej vyrážke povie Dr. Komarovskij.