Hlavná

Kliniky

HPV typy 16 a 18 u žien - príčiny, symptómy, nevyhnutné testy a liečba

Niektoré bradavice, genitálne bradavice a papilómy sú považované za kozmetické chyby, iné - sú klasifikované ako smrteľné. Vedci zistili vzťah medzi výskytom HPV typov 16 a 18 u žien a vývojom rakoviny krčka maternice. Aby bolo možné pozastaviť priebeh ochorenia v čase, je potrebné vedieť, ako sa prejavuje ľudský papilomavírus, kde môže byť infikovaný a aké testy treba vykonať.

Najnebezpečnejšie typy HPV

Dnes bolo študovaných asi 100 odrôd ľudských papilomavírusov, ktoré sú rozdelené do troch skupín: ne-onkogénne, nízke a vysoké karcinogénne riziko. Posledne menované kmene sa považujú za najnebezpečnejšie, pretože s časom prechádzajú, sú spojené s DNA ľudskej bunky, čo vyvoláva agresívny rast a reprodukciu atypických tkanív. Tieto vírusy zahŕňajú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. Ak je regenerácia HPV 16 u žien a 18 typu často vedú k erózii a rakoviny krčka maternice, y muži tieto kmene vyvolávajú onkológiu močového systému.

Čo sú typy 16 a 18 HPV u žien?

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sú oportunistické ne-bunkové kmene. V infikované bunke, existujú v dvoch formách: benígne, kedy je HPV žijúci mimo hostiteľských chromozómov, a malígne keď DNA vírusu parazitného na ľudskom genóme, spôsobuje zmenu v štruktúre a mäkkých tkanív dysplázia. Častejšie môžu byť lokalizované kmene na jemnej koži: v konečníku, v cervikálnom kanáli, pri labkách a slizniciach.

Trasy prenosu

Nezabezpečený pohlavný styk je najčastejšou príčinou vírusu v tele. V tomto prípade môžu byť škodlivé kmene rovnako prenášané ako v orálnom, tak v análnom pohľade. Odborníci tvrdia, že interrupcia zvyšuje riziko infekcie. V niektorých prípadoch sú možné aj iné varianty prenosu infekcie:

 • Bezkontaktné domácnosť. Používanie bežných hygienických predmetov, odevov - ďalšia spoločná cesta infekcie. Onkogénne kmene prenikajú krvou cez otvorené rany, škrabance alebo odreniny na tele.
 • Autoinfection. Holenie podporuje rýchle šírenie infekcie v tele. Ak ste sa dotkli holiaceho strojčeka na podpazuší a potom ste sa presunuli do intímnej zóny, môže spôsobiť výskyt bradavíc na pohlavných orgánoch. Lekári odporúčajú ženy, ktoré majú vírus ľudského papilomavírusu typu 16 alebo iné vysoko onkogénne kmene, používajú jednorazové holiace strojčeky a pri hygienickom ošetrení novej oblasti tela zakaždým menia nástroj.
 • Prenos z matky. Ak bola diagnostikovaná prítomnosť HPV typu 16 a typu 18 u tehotnej ženy, pravdepodobnosť prenosu na dieťa počas pôrodu je vysoká.

Symptómy a príznaky infekcie

HPV 16 a HPV 18 typu u žien môžu existovať v tele po celé roky bez zjavné príznaky dôjsť a iba pod vplyvom určitých faktorov (zoslabenie imunity, tehotenstvo, exacerbácia systémových ochorení). Celkovo lekári majú 4 fázy ochorenia:

 • Inkubačná doba. Štádium, keď je už v tele prítomné napätie, ale imunita "zadržia" svoje násobenie. Takmer 90% prípadov pri udržiavaní ochranných síl telo zbavuje vírus sám o sebe po dobu 6-12 mesiacov.
 • Klinické prejavy. Prvými, ktoré trpia, sú oblasti tela s jemnou a tenkou pokožkou: očné viečka, pohlavné orgány, pery. Na koži sú špicaté, okrúhle alebo drsné papilómy, niekedy sa môžu na laryngálnej sliznici vidieť rastliny. Na zistenie tohto ochorenia v tomto štádiu vývoja pomáhajú lekári špeciálne štúdie.
 • Dysplázia mäkkých tkanív. DNA kmene sa zavádzajú do ľudského genómu, začína postupne meniť štruktúru zdravých buniek. Antypické nárasty sa množia, zjednocujú sa v skupinách.
 • Vývoj onkológie. Tkanivá organizmu sa nevratne mutujú, najnebezpečnejšie sa rozvíja - invazívna forma rakoviny. Či sa papilloma na vaginálnu sliznicu, objaví bolesť v tejto fáze po pohlavnom styku nepohodlie pri močení, krvavý výtok, nepríjemný zápach z pošvy.

diagnostika

Ak je niektorý z vyššie popísaných symptómov indikovaný, žena by mala okamžite konzultovať s gynekológa. Ak počas vizuálnej skúšky vzniknú podozrenia na násobenie ľudského papilomavírusu, budú potrebné ďalšie skríningové testy:

 • Kolposkopia. Vizuálne vyšetrenie krčka maternice, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu. Metóda pomáha podrobne preskúmať štruktúru sliznice, zväčšiť obraz a pozorovať prítomnosť rastu, ak existuje.
 • Cytologické vyšetrenie. Pre analýzu sa odoberie tampón z vagíny. Kritériom prítomnosti papilomavírusu je prítomnosť mutovaných buniek - dyskerických buniek alebo koylocytov. Výsledok s indikátormi 1-2 znamená, že všetko je v poriadku, s trojitým priradením histologického vyšetrenia, 4-5 - naznačuje prítomnosť malígnych buniek.
 • Histologické vyšetrenie. Aby ju vykonala, žena si odoberie malý kúsok tkaniva. Výsledný biomateriál sa skúma pod mikroskopom a určuje sa, či v ňom sú modifikované bunky, ktoré sú vírusom ovplyvnené.
 • Krvný test je skorou metódou diagnostiky. Venózna krv slúži ako materiál na štúdium. Analýza pomáha zistiť prítomnosť protilátok proti papilomavírusu v tele. Test nepreukazuje celkovú koncentráciu HPV a nedáva príležitosť určiť jej typ so 100% presnosťou.
 • Hybridná metóda priľnavosti alebo Dienov test. Nová a absolútne presná metóda diagnostiky. Ukazuje, či je u žien typ papilomavírusu typu 16, pomáha zistiť jeho koncentráciu v tele, určiť onkogenitu. Ako biomateriál sa škrabanie používa z vaginálnej sliznice.
 • PCR (polymerázová reťazová reakcia). Materiál na vyšetrenie - škvrna so sliznicou, niekedy krvou alebo močom. Pomocou tejto metódy doktor dokáže určiť DNA vírusu dokonca aj v mutovaných bunkách. Ženy vo veku 30 rokov, táto analýza sa vykonáva spolu s cytologickým testom.
 • Test na reakciu vaginálnej sliznice. Cervix je ošetrený špeciálnym roztokom. Ak je HPV prítomný, na sliznici sa objaví mozaika. Tento test je vhodný len v prípade intragénnych papilómov.

Pre pacienta sú všetky testy na HPV bezbolestné, netraumatické a vyžadujú minimálnu prípravu. 3 dni pred pôrodom z biomateriáli musí opustiť antibakteriálne osobnú starostlivosť, prestať piť antivírusové lieky, nepoužívajú kontrolné pilulky narodenia, vaginálne masti, gély, čapíky. V deň doručenia sa odporúča, aby močenie 2 hodiny pred užitím materiálu nebolo močené. Krvný test sa vykonáva na prázdny žalúdok. Dva dni pred testom by sa ženy mali zdržať sexu.

liečba

Po nastavení presnej diagnózy lekár zvolí optimálny režim liečby. Liečba HPV typu 16 u žien je bežná alebo lokálna. Pri detekcii rakoviny alebo prekanceróznych buniek sa používajú lokálne metódy liečby: deštruktívna metóda (okamžitá excízia lézií laserom, elektrický prúd) a chirurgická liečba. Výber spôsobu odstránenia závisí od toho, kde je nádor lokalizovaný a koľko sa vírus podarilo mutovať.

Všeobecná liečba spočíva v priebehu imunostimulačnej liečby. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, odporúčame ženám, aby sa vzdali škodlivých návykov, robili cvičenia, normalizovali stravu. Spolu s týmito imunomodulátormi možno vymenovať minerálne alebo vitamínové komplexy. Ak sa HPV vyvinul na malígnu formáciu, papilómy sa chirurgicky odstránia, radiácia a chemoterapia sa vykonávajú, aby sa zabránilo možným relapsom.

Liečba liekmi

V priebehu všeobecnej terapie je predpísaný priebeh imunomodulátorov. Ak má nosič HPV zápalové ložiská urogenitálneho traktu, môžu sa navyše použiť protizápalové lieky. Jediný liek, ktorý úplne vyliečil kmeň 16 alebo papilomavírus typu 18 u žien, stále neexistuje. Správne zvolené schémy pomáhajú predchádzať opakovaniu genitálnych bradavíc a ich mutácii v rakovinových bunkách.

imunomodulátory

V samostatnej skupine lekári prideľujú lieky vyvinuté na báze interferónu - špecifického proteínu, ktorý je produkovaný bunkami tela a pomáha chrániť sa pred infekciami. Moderné imunomodulátory zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a takmer žiadne kontraindikácie. Populárne lieky tejto skupiny:

 • Immunomaks. Je dostupný vo forme lyofilizovaného prášku na prípravu roztoku na intramuskulárne podanie. Liečivo zvyšuje obranyschopnosť tela proti infekciám spôsobeným rôznymi vírusmi a baktériami. Neodporúča sa na liečbu detí mladších ako 12 rokov.
 • Genferon. Vyrába sa vo forme čapíkov na rektálne alebo vaginálne podanie bielej alebo žlto-bielej farby. Podáva zanedbateľný anestetický účinok, zabraňuje reprodukcii HPV.
 • Viferon. Vyrába sa ako masť, gél, čapíky. Liek je predpísaný ako súčasť komplexnej liečby HPV pri liečbe herpes, chlamydií, mykoplazmózy.
 • Isoprinozín - tablety s miernym amínovým zápachom bielej farby majú antivírusový účinok. Liek znižuje klinické prejavy vírusových ochorení, zvyšuje odolnosť tela, urýchľuje proces hojenia.
 • Epigen sex - sprej na miestne a vonkajšie použitie. Používa sa pri komplexnej liečbe HPV u žien. Liek má regeneračný, antipruritický, protizápalový účinok a môže byť použitý v tehotenstve.
 • Panavir je antivírusová látka s prirodzeným zložením ruského pôvodu. Liečivo zvyšuje odolnosť tela voči rôznym druhom infekcií, podporuje produkciu prirodzeného interferónu, potláča rast a množenie vírusov vo všetkých štádiách vývoja. Panavir je dostupný v niekoľkých dávkových formách: čapíky, intravenózny roztok, sprej, gél.

Antivírusové vakcíny

Dve inaktivované vakcíny určené na prevenciu HPV u žien - Cervarix a Gardasil - sú licencované po celom svete a na území Ruskej federácie. Obe roztoky obsahujú hlavné kapsidové proteíny, ktoré sa po zhromaždení v krvi zhromažďujú na častice podobné vírusu. Vakcíny neobsahujú genetický vírusový materiál, preto sú považované za infekčné a zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky.

Očkovanie z papilómov typu 16 alebo 18 sa podáva dievčatám vo veku 9-13 rokov, ktoré ešte nezačali sex. Očkovanie sa vykonáva aj pre dospelé ženy, aby zabránili relapsu alebo mu predchádzali po liečbe. Oba vakcíny sa podávajú trikrát v priebehu šiestich mesiacov. Lieky nepatria do kategórie liekov, takže všeobecná schéma liečby je zahrnutá len vtedy, ak si pacient želá.

Prípravky na vonkajšie použitie

Ak chcete odstrániť papilómy v malých oblastiach, môžete používať lieky na vysušenie alebo tvorbu kauterizátorov. Tieto lieky sa majú používať s opatrnosťou, najmä v panvovej oblasti. Pri nesprávnej aplikácii lieky nemožno jednoducho poškodiť epitel, ale tiež ohrozujú úplnú nekrózu mäkkých tkanív. Vlastnosti sušenia sú:

 • Superchistotel - liek na chemické odstránenie bradavíc. Vyrába sa vo forme kvapalného roztoku, ktorý sa musí aplikovať na stred bradavice, aby nedošlo k vniknutiu tekutiny do zdravých tkanív. Superchistotel sa nepoužíva na odstránenie papilómov u detí mladších ako 12 rokov, za prítomnosti krtkov alebo kožných lézií v blízkosti zóny liečby.
 • Solkoderm je bezfarebný roztok obsahujúci koncentrované kyseliny. Používa sa na vonkajšie spracovanie benígnych rastov, genitálnych bradavíc, plantárnych bradavíc.
 • Sprej Cryopharma - liek zo skupiny chladiva. Na rozdiel od Superchistotelu alebo Solkodermu to nevytvára nános, ale zmrzne, bez poškodenia zdravého kože.
 • Olej Verrukatsid - používa sa na vypálenie benígnych útvarov na chodidlách. Lahodnaté roztok je kategoricky zakázané aplikovať na jemnú pokožku očných viečok, slizníc a blízko pohlavných orgánov.

Kryoterapia (expozícia za studena)

Ide o metódu zničenia účinku na patologický rast pokožky kvapalným dusíkom. Kryodestrukcia papilómu sa vykonáva pomocou kryoprómu, alebo manuálne - keď sa na náplasť na ženskom tele ošetrí bavlnený tampón. Procedúra krok za krokom vyzerá takto:

 1. Pomocou dlhého aplikátora lekár odoberá potrebné množstvo kvapalného dusíka.
 2. Špecialista na niekoľko sekúnd navlhčil tekutou tyčou do postihnutej oblasti tela.
 3. Účinok chladu spôsobuje okamžité zmrazenie kondylómu, ničia jeho štruktúru.
 4. O niekoľko hodín neskôr sa na tele objaví bublina naplnená belavými tekutinami. Prick alebo odtrhnutie tenkého epitelu na odstránenie tekutiny je kontraindikované. Bublina sa rozpustí nezávisle v priebehu 1 až 1,5 týždňa.

Úplné hojenie mäkkých tkanív trvá jeden až dva týždne, počas ktorých je ženám zakázané používať kozmetické výrobky na poškodenú oblasť, mokré alebo odtrhnuté zarastené kôry. Cena za kryodestrukciu v Moskve je 2500-4500 rubľov. Hlavnou nevýhodou metódy je nemožnosť objektívnej kontroly hĺbky prieniku dusíka, čo zvyšuje riziko obarenia a tvorby jaziev. Kryodestrukcia je kontraindikovaná:

 • prítomnosť otvorených rán, škrabancov, odrenín alebo alergií na kožu;
 • herpes;
 • zápal v oblasti expozície;
 • epilepsie;
 • hypertenzia.

elektrokauterizační

Ide o chirurgický zákrok na odstránenie rastlín papilly vírusového pôvodu. Metóda predpokladá použitie elektrického prúdu s premenlivou alebo konštantnou frekvenciou. Vyčnievajúca hrana papilómu sa odstráni pomocou slučky elektrokoagulátora, po ktorej sa elektróda vyhorela a vykoná sa postup utesnenia vrcholu kapilár. Trvanie všetkých manipulácií trvá 10-15 minút. Vytvorená škrabka pred časom jej úplného odmietnutia sa ošetrí dezinfekčnými roztokmi.

Aby sa zabránilo opakovaniu HPV u žien, postup je doplnený imunoterapiou. Vzhľadom na malú veľkosť pracovného nástroja pomáha elektrokoagulácia eliminovať aj tie najmenšie formácie bez ovplyvnenia zdravých tkanív a poskytuje trvalé hojenie rán. V Moskve ceny za elektrokoaguláciu začínajú na 60 rubľov na odstránenie jednej bradavice. V priebehu zasadnutia môže odmietnuť, ak:

 • existuje podozrenie na malígny nádor;
 • existujú infekčné choroby;
 • pacient trpí duševnými poruchami, cukrovkou, somatickými chorobami.

Laserový skalpel

Je to zariadenie pozostávajúce zo stacionárnej časti a kompaktného mobilného radiátora pripojeného k laseru. Princíp odstraňovania papilómov laserovým skalpelom je podobný chirurgickému postupu, ale má niekoľko výhod. Laser, na rozdiel od mechanického nástroja, umožňuje vizuálne sledovať všetky oblasti vplyvu a nehovoriac o zdravých tkanivách.

Lekár odstraňuje vrstva vrstvy vrstvou, posúva laserovú rukoväť tam a späť, súčasne s tým, spálí a dezinfikuje ranu. Strata krvi počas laserovej excízie je minimálna a kvôli nevýznamnej oblasti rezu sa doba hojenia rany dvakrát alebo trikrát zníži. Aby sa zabránilo relapsu po operácii, je ženám predpísané antivírusové lieky. Náklady na takýto postup v Moskve je 2000-5000 rubľov.

Chirurgická metóda

Liečba HPV typu 16 u žien odstránením nánosu lekárskeho skalpela je postup, ktorý sa používa, keď je potrebné vyňať veľké papilómy alebo výrastky nízkej kvality. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od oblasti lokalizácie HPV. Lekár používa skalpel, aby zredukoval rast, a potom vypálil ranu špeciálnymi dezinfekčnými roztokmi.

Po operácii je pacientovi zakázané namočiť ranu, dlhodobo zostať na slnku a používať kozmetické prostriedky. Chirurgické odstránenie nedáva 100% záruku, že HPV sa znova nezobrazí. Okrem toho je tento typ liečby plný výskytu pooperačného krvácania, tvorby zjazveného tkaniva, dlhého rehabilitačného obdobia. Operácia bude odmietnutá nositeľom infekcie HIV, tehotným ženám, s alergiami na anestetiká alebo zlou koaguláciou krvi.

kauter

Metóda sa používa na odstránenie jednostranného i viacnásobného HPV typu 16 u žien nachádzajúcich sa na najcitlivejších miestach (horné viečko, perineálne, tváre, blízko konečníka). Malé rastu možno odstrániť bez anestézie. V prípade kožných lézií vo veľkom meradle sa používa lokálna aplikácia alebo injekčná anestézia. Lekár pomocou laserového zariadenia a smerového lúča bezbolestne odstráni papilómy a súčasne dezinfikuje ranu a vykoná postup koagulácie cievy.

Po 5 - 7 dňoch po zákroku zmizne škrabka, na jej mieste sa vytvorí čistá koža. Ďalším prínosom tejto techniky je, že škára tkaniva tkaniva je minimalizovaná. Cauterie sa nepoužívajú pri prítomnosti rán na tele, herpesu, bežných infekčných ochoreniach alebo počas tehotenstva. Náklady na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 350 do 2000 rubľov na bradavicu.

Metóda rádiovej vlny

Táto technika, podobne ako excízia laserovým skalpelom, sa vyznačuje vysoko presným účinkom, počas ktorého nie je ovplyvnená zdravá tkanivá, pacient nemá bolesť a strata krvi počas chirurgického zákroku je minimálna. Skalpel rádiovej vlny je vybavený elektródou (najtenšie wolframové vlákno), ktorá premieňa energiu na vysokofrekvenčné vlny. Zvyšujú intracelulárnu teplotu, takže rana je súčasne dezinfikovaná a malé kapiláry sú utesnené.

Lekár, ktorý vedie inštaláciu sem a tam, robí presné rezy a vrstvu po vrstve odstráni bradavice spolu s koreňom. Hlavným rozdielom medzi skalpelom rádiovej vlny je to, že ani ruky chirurga, ani samotného prístroja nie sú v kontakte s kožou ženy - to zabraňuje infekcii zdravých tkanív a výskytu zápalu po procedúre. V priemere takéto manipulácie na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 500 do 35 000 rubľov.

prevencia

HPV typy 16 a 18, hoci sa považujú za vysoko onkogénne kmene, ale tieto papilómy vyrastú do rakovinového nádoru iba v prítomnosti sprievodných okolností. Úplne zbaviť sa infekcie je nemožné, ale s dodržaním preventívnych opatrení je možné predchádzať výskytu malígnych výrastkov a infekcie vo všeobecnosti. Lekári odporúčajú ženám:

 • očkovanie;
 • aby sa zabránilo promiskuite;
 • mať sex len v kondóme;
 • Pravidelne navštívte gynekológa, odoberte tampóny, krvné testy a podrobte sa skríningovým testom;
 • vyhnúť sa potratom;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • vedie zdravý životný štýl - jesť správne, byť aktívny, liečiť všetky choroby včas;
 • Používajte iba výrobky osobnej hygieny.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

HPV 16, 18 u žien: čo to znamená pre zdravie

HPV typy 16 a 18 sú bežnou diagnózou v gynekológii a jedným z najnebezpečnejších, pretože vyvoláva rakovinu. Vo väčšine prípadov sa ochorenie zistí náhodne počas rutinného vyšetrenia. Pretože papilomavírus sa v žiadnom prípade neprejavuje, je asymptomatický, mnohí pacienti nevedia, že v tele je nebezpečná infekcia. Čo je HPV 16, typ 18 a ako sa vyrovnať s diagnózou?

Pravdepodobnosť infekcie

Dnes medicína pozná asi 100 druhov ľudského papilomavírusu (HPV). Väčšina z nich nepredstavuje významnú hrozbu pre zdravie. Avšak papilomavírusy 16. a 18. typu u žien patria k najnebezpečnejším infekciám. Sú schopné spôsobiť degeneráciu epiteliálnych buniek a provokovať onkologické procesy.

Podľa štatistík najväčšou hrozbou je 16. typ - 50% vývoja rakoviny krčka maternice je s ňou spojené, 10% spôsobuje HPV 18. U mužov vírus zriedkavo vedie k vzniku ochorenia - papilomatóza sa nezjaví a infekcia je potlačená imunitným systémom. 90-95% z nich zostáva nositeľmi vírusu, ktoré často nevedia, že predstavujú priamu hrozbu pre ich sexuálnych partnerov. Zvláštnosť týchto vírusov je spôsob prenosu - 85-90% prípadov, keď sa infekcia prenáša sexuálne. V zriedkavých prípadoch sú infikované domácimi výrobkami (predovšetkým prostredníctvom výrobkov osobnej hygieny) a vertikálna prenosová cesta (od matky po dieťa pri pôrode) fixné.

Hlavný spôsob infekcie zahŕňa riziká, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť infekcie ženy:

 • Náhodný sexuálny život.
 • Nechránený sex.
 • 5 alebo viac sexuálnych partnerov.
 • Skorý nástup sexuálnej aktivity (do 16 rokov).

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sa prenáša z infikovaného partnera v priemere v 60% prípadov. Pravdepodobnosť infekcie sa zvyšuje u žien s gynekologickými problémami:

 • Potrat.
 • Prítomnosť zápalových procesov vo vagíne a maternici.
 • STI.
 • Dysbakterióza vagíny.
 • Chronické gynekologické ochorenia.

Gynekológovia poznamenávajú, že u pacientov s prejavmi HPV (prítomnosť papilómov) sú vo väčšine prípadov súčasne diagnostikované. Vírus sa prejavuje na pozadí chlamýdií, ureaplasmózy a iných ochorení.

Čo znamená pozitívna HPV analýza?

Pozitívny HPV test nemusí nutne znamenať nástup onkologického procesu. Ak sa vírus nachádza iba v krvi, indikuje nosič infekcie. Napríklad u mužov je tento typ papilomavírusu typu 16 a 18 charakteristický.

Pre ženy by tento výsledok mal byť dôvodom pravidelných vyšetrení u gynekológa. Vo veku do 40 rokov sa má skríning vykonať raz za 2 roky. Ak už bola diagnostikovaná papilomatóza (v tomto prípade vyjadrená ako cervikálna dysplázia) - raz za rok.

Skúmanie rakoviny krčka maternice zahŕňa:

 • Lekárske vyšetrenie.
 • Kolposkopia (vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia).
 • PAP test (náter z cervikálneho kanálika na detekciu abnormálnych buniek).

Takéto vyšetrenia pomôžu včas zaznamenať vývoj patológie. Prekanceróznym stavom je dysplázia cervixu, ktorá má tri štádia. Ak sa žena pravidelne podrobuje vyšetreniu, choroba sa zistí v prvej fáze a je ľahko liečená.

Keďže vírus papilómu 16 a 18 typov môže byť infikovaný počas celého života, ženy, ktoré nemajú vírus v krvi, je dôležité pravidelne testovať HPV. Takže môžete lepšie vypočítať riziká vývoja onkológie.

U žien s dobrou imunitou sa vírus často necíti desaťročia, prejavuje sa na pozadí hormonálnych zmien iba počas menopauzy. Preto by sa po 45 rokoch malo vykonať všeobecné vyšetrenie častejšie, pretože je potrebné robiť ročnú analýzu, najmä test PAP.

Symptómy papilomavírusu na pohlavných orgánoch

Papilomavírusy typu 16 a 18 sa často vyskytujú v asymptomatickej forme. U žien môže rast papillómov v pošve alebo na krčku maternice bez gynekologických vyšetrení po mnoho rokov bez povšimnutia. Symptómy ako bolesť a krvácanie z vagíny často hovoria o poslednom štádiu dysplázie alebo rakoviny. U mužov sú zaznamenané nosiče infekcie - vírus je prítomný v krvi, ale nevykazuje sa s papilomatózou.

Typy HPV 16 a 18 môžu viesť k rastu plochých papilómov. 16. typ často vyvoláva bovenoidnú papulózu - vyrážky na vonkajších genitáliách, v blízkosti bokov a blízko konečníka. Podľa vzhľadu sú to rozsiahle zóny s množstvom zhutnených zaoblených plátov, ktoré je možné prekresliť v červenej alebo hnedej farbe. V priebehu času sa vyrážky spájajú na veľké miesta.

Papilomatóza, spojená so 16. a 18. typom, je často zamieňaná s genitálnymi bradavicami. Sú však spôsobené iným typom vírusu, s nižším rizikom onkogenicity. Kondylómy sa objavujú na pohlavných orgánoch oveľa častejšie, sú zreteľne viditeľné a nachádzajú sa u žien a mužov. Napriek tomu, že zriedka vedú k onkológii, takýto príznak by mal byť príležitosťou na testovanie nebezpečných typov vírusu. Faktom je, že v prípade oslabenia imunity sa objavujú kondylómy. A tento faktor zohráva významnú úlohu pri raste plochých papilómov spôsobených onkogénnymi typmi vírusu.

Odstránenie papilómov 16, 18 typov a dôsledky operácie

Zistené papilómy 16 a 18 typov sú odstránené u mužov a žien. V tomto prípade môžu gynekologické operácie na krčku maternice ovplyvniť plodnú funkciu.

 • Najjednoduchší spôsob na liečbu dysplázie 1. stupňa, pretože existuje možná konzervatívna liečba - to znamená, ktorá nezahŕňa chirurgickú intervenciu. Pacientovi sú predpísané lieky, ktoré posilňujú imunitu, ako aj vaginálne čapíky s lokálnym antivírusovým účinkom. Pri tejto liečbe sa dysplázia cervixu prvého stupňa vykonáva u 57% žien, ďalších 32% ochorenia sa zastaví a neprebieha. Pri počiatočnej fáze ochorenia môže žena niesť dieťa.
 • Liečba druhej fázy dysplázie, mnoho lekárov začína aj konzervatívnymi metódami. Ak nepomáhajú, sú predpísané operácie na resekciu papilómami. Medzi najpopulárnejšie metódy patrí kryodestrukcia, terapia rádiovými vlnami, diatermokoagulácia. Keďže v druhom štádiu dysplázie sú ovplyvnené 2/3 epitelu, takéto operácie sa môžu uskutočniť bez straty plodovej funkcie.
 • Tretia etapa vyžaduje kardinálnu liečbu. Operácia postihuje väčšinu krčka maternice a ak žena už nemá v úmysle zrodiť, orgán sa úplne odstráni.

HPV u žien vo fertilnom veku je kontrolovaná lekárom. Povinné vyšetrenia a včasná liečba pomôžu vyhnúť sa zložitým operáciám.

Je možné vyliečiť papilomavírus

Teraz neexistujú účinné metódy na liečbu ľudského papilomavírusu. V medicíne sa používajú lieky, ktoré posilňujú imunitu, a antivírusové látky všeobecného účinku. Zároveň ľudia často nedokážu pochopiť dôležitosť takejto liečby, pretože sa domnievajú, že je zbytočné bojovať s chronickým ochorením.

Potvrdené HPV 16 a 18 u žien - čo to naozaj znamená? Musí sa chápať, že samotný vírus nájdený v krvi nepredstavuje zdravotné riziko. Ale papilómy, ktoré spôsobuje, aj na krčku maternice - to je skutočná hrozba. Je to, že postupne menia DNA zdravých buniek, vyvolávajú vývoj onkológie. Choroba vždy začína cervikálnou dyspláziou. Trvalo 2 až 10 rokov alebo viac, aby sa proces stal zhubným.

Napriek tomu, že nie je možné úplne zbaviť vírus, liečba zameraná na jeho prejav je dostatočnými opatreniami na prevenciu komplikácií, ako je neplodnosť a rakovina.

Účinná liečba HPV onkogénnych typov je:

 • Pravidelná diagnóza u gynekológa s kolposkopiou a PAP testom.
 • Včasná liečba gynekologických ochorení. Dysbakterióza vagíny, vývoj hubovej infekcie, zápal, prítomnosť STD je provokujúcim faktorom aktivácie HPV.
 • Posilnenie imunity. Dôležitú úlohu zohráva správna výživa, cvičenie, opustenie zlých návykov.
 • Diagnóza ochorení imunitného systému. Častá sezónna ARI, komplikácie po ARI, všeobecná bolestivosť - príležitosť na konzultáciu s imunologom.
 • Očkovanie. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dve vakcíny proti HPV 6, 11, 16, 18 - Gardasil, Cervarix. Pri rutinnej imunizácii sa vakcíny dávajú dievčatám vo veku 9 až 13 rokov. Vakcína sa odporúča aj pre mladé ženy s potvrdenými typmi HPV. Nenahrádza povinné vyšetrenia, pretože nechráni 100%, ale významne znižuje riziko vzniku závažných foriem dysplázie a rakoviny krčka maternice.

Čo je nebezpečné pre vírusy ľudského papilomavírusu 16 a 18 typov pre ženy a mužov?

Papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktorá zahŕňa viac ako 200 druhov (kmeňov) HPV. Viac ako 40 druhov sa môže prenášať počas sexu, od kože a slizníc infikovaných na koži a slizniciach sexuálneho partnera.

Infekcia papilomavírusom môže viesť k vzniku benígnych novotvarov (papilómy, bradavice alebo kondylómy) na koži a sliznici takmer kdekoľvek. Niektoré typy vírusu môžu spôsobiť zhubnú degeneráciu epitelu a viesť k rakovine. Typy HPV 16 a 18 predstavujú prevažnú časť nádorových nádorov vyvolaných infekciou papilomavírusu.

1. Cesty prenosu

 1. 1 Sexuálny prenos (počas vaginálneho, orálneho, análneho sexu). Vírus sa môže prenášať aj bez klinických prejavov v nosiči. Bariérová antikoncepcia (kondóm) nezaručuje 100% ochranu pred infekciou.
 2. Vertikálny prenos: vírus sa prenáša z matky na plod (s plodovou vodou, počas prechodu pohlavného ústrojenstva počas pôrodu).

2. Klasifikácia

Existujú dve klinické formy HPV infekcie:

 1. 1 anogenitálnej Forma: kožné papilómy, kondylómy sú vytvorené na koži a mukóznych genitálu, hrádza do konečníka a perianálnej oblasti.
 2. 2. Negénna forma: porážka kože hlavy, krku, trupu, končatín, dlane a chodidiel.

Tabuľka 1 - Typy HPV, čo vedie k poškodeniu kože a slizníc.

Tabuľka 2 - Typy HPV, čo vedie k poškodeniu pohlavných a perianálnych lézií

S výtokom:

 1. 1 Asymptomatická infekcia (prítomnosť infekcie je potvrdená iba PCR a DNA hybridizáciou). Vo väčšine prípadov infekcia prebieha tajne a nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi: žiadne sťažnosti, žiadne kožné prejavy. Avšak pacient je nakažlivý pre sexuálneho partnera.
 2. 2 Subklinické (epiteliálne postihnutie je určené len po ošetrení roztokom 3-5% kyseliny octovej a mikroskopie).
 3. 3 Klinicky exprimovaná infekcia (voľným okom sú definované rôzne kožné lézie - papilómy).

HPV, pohlavne prenosné infekcie, sú rozdelené do dvoch kategórií:

 1. 1 Kmene s nízkym onkogénnym rizikom - vírusy tejto skupiny nespôsobujú rakovinovú transformáciu epitelu, ale vedú len k výskytu genitálnych bradavíc a papilómov.
 2. 2 Kmene s vysokým onkogénnym rizikom môžu viesť k vzniku rakovinových nádorov. Existuje približne 12 kmeňov najčastejšie zistených pri rakovinových ochoreniach (vrátane 31, 35, 33 atď.). Dve z nich (typ 16 a 18) sú zodpovedné za väčšinu rakovín spôsobených HPV.

3. Prevalencia

 1. 1 Najčastejšou sexuálnou infekciou je infekcia papilomavírusom.
 2. 2 Viac ako 50% sexuálne aktívnej populácie je infikovaných.
 3. 3 Pravdepodobnosť infekcie ľudským papilomavírusom sa zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov.
 4. 4 Negenitálne kožné bradavice sú najčastejšie u adolescentov, rovnako ako u dospelých pracujúcich s mäsovými výrobkami (frekvencia výskytu je 10%).
 5. Papilomavírus postihuje ženy častejšie: vírus je zistený u 22-35% žien a 2 - 35% mužov. Incidenčný pomer medzi ženami a mužmi je 1,4: 1.
 6. 6 Onkogénne kmene vedú k výskytu asi 5% všetkých druhov rakoviny na svete.

4. Symptómy HPV 16 a 18

U pacientov infikovaných HPV typmi 16 a 18 sa často nevyskytujú žiadne sťažnosti zo zdravotných dôvodov. Často sa infekcia môže zistiť iba v priebehu komplexného prieskumu sexuálnych infekcií.

Vzhľad nádorov (papilómy, bradavice, condylomata) na koži prípadne so súčasným infekcii niekoľkých kmene HPV (napr., Keď infikované papilloma vírusy 16, 18, a 1-6 typov).

4.1. Erozia infekcie krčka maternice a papilomavírusu

U žien s cervikálnou eróziou môže HPV infekcia, tj 16 a 18 typov HPV, spôsobiť epiteliálnu dyspláziu.

Preto takéto ženy s ročným vyšetrením gynekológa vykonali náter na onkocytológiu a kolposkopiu.

Long-existujúce epitelu dysplázie môže byť premenený na rakovinu krčka maternice (príznakov - vaginálne krvácanie medzi obdobiami alebo po pohlavnom styku, bolesť a nepohodlie pri sexe, pocit plnosti v bruchu a hrádze).

Pacienti s dyspláziou vyžadujú pravidelné vyšetrenie gynekológom a opakovanými plodmi tampónu na účely monitorovania.

5. Rakovina a papilomavírus 16 až 18 typov

Infekcia HPV nie je nutne sprevádzaná nástupom rakoviny, ale ich pravdepodobnosť u infikovaných jedincov je značne zvýšená.

 1. 1 Rakovina krčka maternice. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice sú pozorované na pozadí infekcie HPV. HPV typy 16 a 18 sa vyskytujú u žien v približne 70% všetkých prípadov rakoviny krčka maternice.
 2. 2 Rakovina konečníka. V približne 95% prípadov sa nádor vyvíja na pozadí infekcie papilomavírusu. Jej najčastejšie príznaky sú krvácanie a prítomnosť vzdelania. Tieto príznaky sa môžu mylne interpretovať ako hemoroidy. Polovica homosexuálnych pacientov so skvamocelulárnym karcinómom konečníka bola predtým diagnostikovaná s papilómami anorektálnej oblasti.
 3. 3 Rakovina úst, hrdla a hrtana. U 7 z 10 pacientov s rakovinou tejto lokalizácie bol vývoj nádoru ovplyvnený HPV infekciou (polovica pacientov bola infikovaná HPV typu 16).
 4. 4 Zriedkavé nádory: rakovina penisu, vagína.
 5. 5 Obrovský kondylóm - malígny nádor, ktorý v tvare a forme pripomína karfiol. Najčastejšie sa nádor vyvíja na hlave penisu, perineu, predkožky, môže sa zväčšovať, šíriť sa do okolitých tkanív.
 6. Bowenova choroba - forma intraepidermálneho karcinómu, malígneho nádoru, môže prechádzať do invazívneho skvamózneho karcinómu.
 7. 7 Bowenoidná papulóza - tvorba viacerých novotvarov na koži pohlavných orgánov, ktorá je vyvolaná HPV. Zvyčajne je ochorenie benígne, v 2,6% sa pozoruje malígna transformácia.

6. Diagnostika

 1. 1 Kontrola genitálií. Vyšetrenie vykonáva dermatovenerológ, urológ (u mužov), gynekológ (u žien).
 2. 2 Dodatočne sa vykonávajú ženy:
  • Kontrola krčka maternice a vagíny v zrkadlách.
  • Tampón z cervikálneho kanálika, po ktorom nasleduje jeho mikroskopia (štúdia sa vykonáva na detekciu atypických buniek, iný názov je náter na onkocytológiu).
  • Colposkopia (vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia s viacnásobným zväčšením) s cielenou biopsii z patologického miesta.
 3. 3 Skúmanie pacienta a jeho / jej sexuálneho partnera pre hlavné PTS:
  • Plot ster z močovej trubice u mužov, z cervikálneho kanála žien, a jej sfarbenie ster mikroskopia, detekcia DNA STI významných patogénov (vrátane HPV typov 16 a 18) pomocou DNA hybridizácie, PCR.
  • Krvné testy na prítomnosť protilátok proti HIV vírusu, hepatitíde B a C (imunoblot, ELISA).
  • Užívanie krvi na reakciu mikrorecipitácie, ELISA a RPHA (testy na syfilis).
 4. 4 Biopsia. Zvyčajne sa pri zhromažďovaní materiálu kondylóm alebo papilóm vyrezáva úplne pod miestnou anestézou a posiela sa na histologické vyšetrenie.

7. Liečba a dohľad

Jednotné štandardy liečby a drogy s preukázanou účinnosťou zatiaľ neexistujú. Hlavným odporúčaním pre pacienta s asymptomatickou infekciou je pravidelné pozorovanie a skríning od ošetrujúceho lekára.

Liečba je indikovaná u pacientov, ktorí majú príznaky infekcie HPV (výskyt papilómov / genitálnych bradavíc). Hlavným prístupom k terapii je odstránenie viditeľných papilómov (fyzikálne metódy, topická aplikácia liekov) a vymenovanie imunostimulantov.

Imunoterapia a odstránenie papilómov nevedú k zneškodneniu pacienta z HPV, ale prispievajú k jeho regresii. V dôsledku toho má pacient šancu na relaps.

U žien sa odporúča lokálna protizápalová liečba pri lokalizácii zmien v infekcii krčka maternice a papilomavírusu.

Pacient potrebuje pravidelné sledovanie s lekárom (každé 3-6 mesiace) s tampónom z krku, aby sa stanovil stupeň epiteliálnej dysplázie. Chronický zápal, zvýšenie stupňa dysplázie eróziových buniek, rakovina in situ môžu byť indikáciou pre konizáciu (indikácie určuje lekár-gynekológ).

Ako liečiť HPV 16 a 18 u žien

U 7 z 10 Rusov je tento vírus v krvi. Nebudete o tom vedieť, kým sa telo oslabuje. Nie všetky typy ľudských papilomavírusov sú rovnako nebezpečné ako HPV 16, 18 kmeňov u žien.

Ľudský papilomavírus sa prejavuje vo forme novotvarov na tele

HPV 16 a 18 u žien - čo to je?

Ľudský papilomavírus (HPV alebo papilomavírus) je príčinou rastu na koži alebo slizniciach. HPV sa šíri pod kožu a je vo vrstvách epidermis. Toto je dysplázia tkaniva pacienta: vírus parazízuje bunky tela, z ktorých dochádza k mutácii vrstvy pokožky alebo sliznice. Vonkajší je viditeľný v podobe novotvarov: papilómy, bradavice a kondylómy rôznych tvarov a farieb.

Existuje mnoho neškodných typov vírusu, ktoré okrem estetickej defekty neohrozujú telo.

Nie všetky typy vírusu sú rovnako nebezpečné

HPV 16 a 18 sú kmene onkogénneho typu. Žije v ženskom tele, ktoré sa nachádza na mukóznej membráne pohlavných orgánov alebo kože. Častejšie sa vyskytuje u mladých pacientov mladších ako 30 rokov. Erozia a rakovina maternice alebo krčka maternice - výsledok vírusových účinkov kmeňov 16 a 18. U mužov je menej častý, vyvoláva onkológiu orgánov močového mechúra.

Etapy choroby

Celkovo sa vyskytuje 4 hlavné štádiá choroby v medicíne. Trvanie každého pacienta je individuálne. Nie vždy HPV dosahuje kritický bod - štádium vzniku nádorových nádorov.

Fázy vírusu kmeňov 16 a 18:

 1. 1 stupeň. Inkubačná doba. Štádium, v ktorom sa HPV nachádza v tele, ale nerozmnožuje sa. Silná imunita obmedzuje jeho aktivitu od 14 dní do 10 rokov alebo viac. Choroby alebo starnutie oslabujú odolnosť. Potom sa aktivuje druhý stupeň. V inkubačnej dobe osoba nepociťuje prítomnosť HPV a infikuje ostatných okolo neho. Vírus je už dostupný na detekciu pomocou PCR - polymerázovej reťazovej reakcie.
 2. 2 fázy. Klinické prejavy. Vírus sa aktívne množí. Zmeny na koži sú viditeľné. Prvá s tenkou a jemnou pokožkou. Vrcholová forma, drsná, zaoblená alebo pripevnená k tenkým nohám, sa objavujú na papilóme, genitáliách, očných viečkach, perách. Vznikajú neúmyselné rastliny na slizniciach. Cytologické a histologické analýzy ukazujú HPV. Najvhodnejší čas na začatie liečby, inak počet rastu rýchlo rastie.
 3. 3 fázy. Dysplázia tkanív. Alebo zničenie v obyčajnom jazyku. DNA vírusu sa zavedie do genómu ľudskej bunky. Tkanivová štruktúra sa nenahraditeľne degeneruje. Atypické formácie rastú a množia sa. Čas naliehavej liečby.
 4. 4. etapa. Onkologické bunky. Tkanivá sú mutované pod vplyvom HPV DNA. Invazívna forma rakoviny pohlavného orgánu sa vyvíja.

Počas 2. štádia HPV sa na perách môžu objaviť papilómy

Symptómy HPV typov 16 a 18

Inkubačná doba sa v žiadnom prípade nezjavuje. Žena necíti žiadne zmeny v tele. Projekty sú narušené v druhej fáze. Možné nárasty na tenkej kože, sliznice ústnej dutiny.

V genitáliách je nepríjemné:

 • svrbenie a pálenie;
 • nepohodlie s močením;
 • bolestivý styk;
 • bodovanie po sexe.

Častá bolesť a nepohodlie v perineu môžu hovoriť o vývoji HPV u žien

Bolesť a krv počas pohlavného styku hovoria o mnohých potenciálnych pohlavne prenosných chorobách. Pri kmeňoch 16 a 18 sa vysvetľuje roztrhnutím a traumou neoplaziem na sliznici vagíny. Oni sa nazývajú kondylómy. Odlišujú sa špicatou formou a drsnosťou. Sú schopné rozšíriť číselné formácie ihiel.

Trasy prenosu

Predpoklad, ako prenáša vírus - dostať sa do tela infikovanej krvi alebo sekrečnej tekutiny.

Niekoľko kľúčových spôsobov prenosu HPV:

 1. Bežnou cestou k infekcii je nechránený pohlavný styk. Pravdepodobnosť infekcie partnera bez kondómu sa zvyšuje na 75%. V posledných rokoch sa počet infikovaných HPV rôznych typov zvýšil 10-násobne. Lekári sa domnievajú, že tento nárast je spôsobený tendenciou promiskuitného sexuálneho styku bez ochrany mladých ľudí.
 2. Kontaminácia domácností. Infekcia prostredníctvom rezov a odier. Napríklad pomocou holiaceho strojčeka, zubnej kefky, uterákov, riadu s infikovaným HPV - to nie je norma a vysoké riziko vzniku vírusu.
 3. Infekcia z matky. Keď je tehotná alebo v čase porodu, matka dáva dieťaťu vírus krvného papilómu.
 4. Potrat. V gynekológii sa hovorí - potraty zvyšujú vnímanie maternice na papilomavírusy.
 5. Nevedomé rozšírenie vírusu na pokožku. Rovnaké holenie prenáša vírus z jednej oblasti tela do druhej. Zastavenie výrastu v podpazuší opustí HPV na čepeli. Oštepovanie druhej časti tela holiaci strojček, vírus okamžite obsadzuje nové územie. Preto sa vyskytne zrýchlená neoprávnená infekcia. Pacientom s vírusom papilómu sa odporúča použiť jednorazové holiace strojčeky pre každú časť tela a sedenie.

Nechránený pohlavný styk je správnym spôsobom infikovania HPV

Diagnóza ľudského papilomavírusu

V inkubačnej dobe je prítomnosť vírusu kmeňa 16 a 18 stanovená po odobratí náteru na PCR. Záverečná analýza ukazuje, aké druhy papilomavírusov sú aktívne a počet patogénnych buniek. Reakcia rozpoznáva 15 typov HPV s onkologickými predpokladmi.

Ženy s ťažkými kožnými príznakmi sú predpísané:

 1. Kontrola dermatológa. Vzhľad formácií na pohlavných orgánoch hovorí lekárovi o patogéne. Často, pred vykonaním testov, stačí mať jednu vyšetrenie na konečnú diagnózu.
 2. Biopsia alebo kolposkopia. Analýza tkanív vagíny a maternice pre dyspláziu a rakovinové bunky.
 3. Test na reakciu sliznice vagíny. Postupujte s roztokom octovej a po Lugole. Papilómy sa prezentujú ako mozaika na stenách vagíny.
 4. Cytologická analýza Pap testu. Soskob o definícii onkológie. Výsledok sa prejavuje v jednej z 5 kategórií, kde 1-2 sú zdravé tkanivá, tretí - podozrenie na rakovinu, atypické bunky 4-5. Tretia kategória potvrdzuje alebo vyvracia onkologickú diagnózu pomocou histologickej štúdie.

Pacienti s akýmkoľvek typom vírusu papilómu sa majú každoročne vyšetrovať.

Na určenie rozsahu ochorenia je potrebné navštíviť dermatológa

liečba

Ako liečiť vírus? Liečba HPV 16 a 18 zahŕňa lekársky priebeh a chirurgické zákroky. Lieky sú zamerané na udržanie imunitného systému, potlačenie vírusu, zastavenie delenia patogénnych buniek. Môžu zastaviť priebeh choroby, ale nie vyliečiť.

Lieky z lekárne

Skupiny liekov, ktoré sú povinné v boji proti onkogénnemu HPV.

imunomodulátory

 1. Transfer Factor je silný a bežný liek na slabú imunitu bez vedľajších účinkov. Podľa prehľadov pacientov liek spoľahlivo posilňuje telo, čo spomaľuje reprodukciu papilómov a kondylómov.
 2. Cordyceps - bojuje s genetickými poruchami, ktoré vyvolávajú HPV DNA.
 3. Interferón - imunomodulátor potláča patogénne proteínové rakovinové bunky. Preto bráni nádorom a zápalom, vírusovej reprodukcii. Nie je niekoľko foriem uvoľnenia.
 4. Derinat - protizápalový a modulátor hojenia rán, vyvinutý v pediatrii.

Transfer Factor pomáha posilňovať imunitu

Antivírusové vakcíny

Cervarix a Gardasil - prevencia a prevencia rakoviny. WHO potvrdzuje vysokú účinnosť vakcín - 99% očkovaných dostáva dostatočný objem protilátok proti onkológii.

Homeopatia a vitamín-minerálne komplexy sú predpísané na zvýšenie ochranných reflexov imunity.

Cervarix je účinným prostriedkom na profylaxiu HPV

Prípravky na vonkajšie použitie

Papilómy alebo kondylómy v malom množstve sú odstránené v lekárni. Droga suší, spôsobuje nahromadenie a následne zmizne sama. Zostáva malá jazva, ako na fotografii. Solkoderm, Superchistotel má také vlastnosti.

Po odstránení papilómu zostáva malá jazva

Sprej Cryofar zo skupiny chladív zmrazí nahromadenie. Nepoškodzuje pokožku a zastavuje činnosť papilómu.

Olej Verrukatsid spaľuje tvorbu 2 ml na 1 postup. Dobré pre rastlinné rastliny, ale stojí za to byť čistý s žieravým liekom. Podobný účinok v Dermavite, Pharezol.

Ďalšie liečebné postupy

Papilómy a kondylómy na sliznici, v problémových oblastiach s jemnou pokožkou nie je možné odstrániť pomocou žieravých chemikálií. To isté platí pre objemné a zarovnané vo veľkých oblastiach vzdelávania.

Rozhodujúcim postupom je jedna z metód:

 1. Kyretáž. Škrabanie s anestézou je pre pacienta nepostrehnuteľné. Miesta odstránenia mierne krvácajú po odstránení, ale dobre sa liečia počas 7-14 dní.
 2. Laserová liečba. Najbezpečnejšia metóda bez jaziev, bolesti a zranení. Hĺbka laserovej penetrácie je upravená lekárom bez toho, aby sa dotkla zdravého priestoru. Koža sa vráti do normálu do týždňa.
 3. Elektrokoagulácia. Zahrievanie na 80 stupňov s elektrickým prúdom zničí štruktúru proteínov a teda aj vírusový reťazec. Malotramatická cesta.
 4. Technika rádiových vĺn. Použite princíp odparovania nánosu pokožky tenkou elektródou.
 5. Chirurgická excízia. Extrémna metóda pre podozrivé onkologické tkanivá. Odstránenie skalpelu je hlboké - až 3 cm so zdravou tkanivou. Zahŕňa plnú prevádzku s aplikáciou stehov.

Použitie laseru je jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť papilómov

prevencia

Ľudský papilomavírus nie je vyliečený. Ale každý ho môže varovať.

Prevencia HPV:

 • chránený pohlavie;
 • Vyhnite sa nerozlišujúcim intímnym vzťahom;
 • zabrániť potratom prostredníctvom antikoncepcie;
 • používať osobnú hygienu a domáce spotrebiče;
 • včas navštívte gynekológa a urológa, vykonajte test na HPV;
 • nasledovať telo - podozrenie na HPV by malo byť ihneď dokázané lekárovi;
 • udržať si tónovaný - šport, vitamíny, dobrá výživa a pozitívne emócie;
 • včas liečiť infekcie a zápaly;
 • rozlúčte sa s zlými návykmi;
 • pravidelne podporujú telo liekom, ak sa zistí HPV.

Infekcia HPV - nie príležitosť urobiť trest. Vírus je kontrolovaný liekmi. Lieková terapia, zdravý životný štýl a pozornosť na telo uchovávajú zdravie pre tisíce pacientov.

Hodnotiť tento článok
(4 priemery 5.00 z 5)

Popis a metódy liečby HPV typov 16 a 18 u žien

Ľudský papilomavírus (HPV) je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete. Jeho stabilita je spôsobená konštantnými mutáciami. Lekárska veda má v súčasnosti asi 600 druhov tohto patogénu, z ktorých väčšina je dobre študovaná. Jednoduchý spôsob prenosu vedie k skutočnosti, že infekcia je v takom alebo takom stave u 80% ľudí starších ako 50 rokov.

Väčšina druhov nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie, ktorá sa prejavuje výlučne vo forme benígnych formácií. Niektoré môžu byť zhubné. HPV typy 16 a 18 sú vírusy, ktoré vyvolávajú vývoj rakovinového nádoru v genitálnej oblasti žien.

Ako nebezpečné je to?

Keď sa zistí HPV týchto sérotypov, lekár by mal okamžite varovať pred vysokým rizikom dysplázie a rakoviny krčka maternice, vaginálnych a iných panvových orgánov. Papilomavírusy typu 16 a 18 sa usadzujú a začínajú postupovať v cervikálnom kanáli a hlbokých vrstvách slizníc pohlavných orgánov.

Po dlhú dobu nie je prítomnosť vírusu klinicky zjavná a žena ani nevie o infekcii. Patogén začína aktívne stimulovať delenie buniek v prípade niektorých faktorov, konkrétne:

 • znížené imunitné sily;
 • zápal močového systému;
 • podchladenie;
 • potrat;
 • nedodržiavanie pravidiel sexuálnej a bežnej hygieny;
 • infekcie STI.

Treba poznamenať, že vírus je nebezpečný len pre ženy. Pokiaľ ide o mužov, najčastejšie len znášajú túto infekciu, ktorá je v tele krátko a nevedie k onkopatológii.

Infekcia sa vyskytuje hlavne prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Podľa štatistík sa tento spôsob prenosu uskutočňuje v 75% prípadov infekcie. Oveľa menej často sa vírus môže prenášať prostredníctvom hygienických predmetov a každodenného života, najmä ak má koža malé poškodenie vo forme rán alebo trhlín. Dieťa môže dostať infekciu z matky počas pôrodu. Jeho papilómy sa nachádzajú na koži a horných dýchacích cestách.

symptomatológie

Po vstupe do tela sa vírus vôbec nevyjadruje a človek s ním môže dlho žiť. Často sa diagnostika vykonáva úplne náhodne pri vykonávaní laboratórnej diagnostiky. Symptómy, ktoré sa objavujú pri aktivácii HPV 16 a 18 u žien, spočívajú vo výskyte vyrážok a vyvrtnutí na pohlavných orgánoch. Najčastejšie sú formácie ploché, ale tvorba genitálnych bradavíc, papilómov a bradavíc je možná.

Ak začnete liečbu včas, potom je jednoduché zbaviť sa príznakov ochorenia. Za určitých podmienok sa ochorenie môže zmeniť na rakovinový nádor.

Bežné zmeny genitálnej oblasti ženy nemôžu byť jediným znakom, podľa ktorého sa diagnostikuje. Na stanovenie vírusovej infekcie sa uskutočňuje PCR. Táto analýza umožňuje presne diagnostikovať typ vírusu. Ak existuje podozrenie z malignity, urobí sa kolposkopia s biopsii. Získaný materiál sa podrobí histologickému vyšetreniu. V závislosti od výsledkov lekár určí taktiku manažmentu pacienta.

Často keď sú poškodené v oblasti pohlavných orgánov, existujú nepríjemné pocity. Ženské poznámky:

 • pálenie a svrbenie;
 • dysurické javy (zhoršenie močenia v dôsledku bolesti);
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • vypustenie krvi po úkonu.

Takéto príznaky sa nevzťahujú na špecifické príznaky. Môžu byť pozorované pri STD, zápal močového traktu (uretritída, cystitída) a vnútorné pohlavné orgány, erózia maternice. A až po vykonaní PCR a iných laboratórnych testov je zrejmé, že príčinou týchto odchýlok je papilomavírus.

Etapy vývoja ochorenia

Individuálne choroba postupuje z jednej fázy do druhej. Celkovo sú štyri, doba trvania každého sa môže meniť. Nie vo všetkých prípadoch ochorenie prúdi do rakovinového nádoru.

 1. Prvá fáza je čas od infekcie a vývoj prvých príznakov. Vírus môže byť v "spiacej" forme od 14 dní do 10 rokov. Odolnosť tela je narušená znížením imunity, starnutia a iných faktorov. Počas tohto obdobia človek ani nevie o svojom probléme, ale môže aktívne infikovať vírus ľudí okolo seba a jeho sexuálneho partnera. V tomto štádiu sa dá detegovať iba pomocou PCR.
 2. Druhý stupeň začína aktiváciou procesu násobenia HPV. Najdôležitejšie lokality s najtenšou pokožkou. V druhej fáze sa vytvárajú rasty. Papilómy sa nachádzajú na očných viečkach, perách a pohlavných orgánoch. V tejto fáze by ste mali začať liečbu, pretože vzdelávanie neustále rastie a nové sa objavujú. Vírus je detegovaný pomocou cytologických a histologických analýz.
 3. V tretej fáze dochádza k tkanivovej dysplázii. Začnú sa zhoršovať, pretože intervencia vírusu vedie k nezvratným zmenám. Bunky menia štruktúru a ďalej sa množia. Ak sa liečba v tomto štádiu nevykoná, začne sa malignita.
 4. Posledný stupeň je charakterizovaný mutáciou buniek pod aktívnym pôsobením vírusovej DNA. Takto sa rakovina vyvíja.

Čo musíte urobiť

Detekcia vírusu nemusí nevyhnutne znamenať vývoj nádorového procesu. Preto pri prijímaní takéhoto výsledku výskumu nie je potrebné paniky, ale začať konať.

Liečba ochorenia navždy nie je možná v tejto fáze lekárskej vedy. Etiologická liečba na odstránenie vírusu papilomatózy ešte neexistuje. V prípade, že nie sú žiadne klinické prejavy, ale existuje pozitívny výsledok PCR, je potrebné, aby bol pod stálym dohľadom gynekológa, z času na čas, aby vykonal testy, podstúpil kolposkopiu a cytológiu. Pri najmenšej odchýlke v štruktúre tkaniva spôsobenej vírusom by sa liečba mala začať.

Ak sa atypické bunky nachádzajú v genitálnej oblasti, znamená to, že najhorší variant vývoja ochorenia sa začal. Zvyčajne sa to stane z dôvodu nesprávneho postoja ženy k jej zdraviu, ak sa nezúčastní preventívnych vyšetrení u gynekológa a testy neprejde.

Nebuďte veľmi rozrušený, ak sa objavia proliferácia genitálií a konečníka vo forme genitálnych bradavíc. Zvyčajne sú spôsobené inými typmi infekcií, ktoré majú nízku pravdepodobnosť degenerácie do rakoviny.

Liečebná schéma

Kompetentná pomoc pri tejto chorobe spočíva v komplexnej terapii a individuálnom prístupe ku každému pacientovi. Liečba HPV 16, 18 u žien s určitými liekmi zvyčajne prináša pozitívny výsledok. Ale s neúčinnosťou farmakoterapie, lekár nastoľuje otázku vykonania operácie.
Ak chcete vyliečiť vírus, skúste použiť tieto nástroje a techniky:

 1. Imunostimulujúce lieky, ktoré vám umožnia posilniť ochranné sily a zabrániť ďalšej aktivácii vírusu v tele. Transfer Factor, Cordyceps pomáha. Interferón sa používa u všetkých pacientov vrátane detí. Pediatria používa aj Derinat. Okrem toho sa pacientovi odporúča používať komplexy vitamínov a množstvo homeopatických liekov na zlepšenie imunity.
 2. Očkovanie. Očkovanie by malo zabrániť prechodu vírusovej infekcie na malígny nádor. V súčasnosti sú Cervix a Gardasil veľmi rozšírené.
 3. Pri výrastkoch na koži sa používajú chemické a bylinné prípravky na lokálnu kaučuku (Superchistotel, Solkoderm, Verrukacidový olej). Pri mrazení doma je sprej Cryopharm.
 4. Zápalový proces, ktorý často dopĺňa takéto patologické zmeny, je zastavený pomocou NSAID.
 5. Ostatné metódy ničenia (rádiový nôž, škrabanie, elektrokoagulácia, kryoterapia s dusíkom, laserové odstránenie).
 6. Používajú sa cytostatiká.

Operatívny zásah

Ak je onkogénny vírus v štádiu tvorby jednoduchých papilómov, potom sa chirurgická operácia používa na vylúčenie postihnutých oblastí skalpelom.

V počiatočnom štádiu rakoviny sa cervix vyrezáva s nádorom. V druhej alebo tretej fáze sa uskutoční úplné vylúčenie maternice s prídavkami.

Aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu metastáz, pacient vyžaduje chemoterapiu a ožarovanie. Liečba zanedbanej formy novotvaru nie je možná. Je charakterizovaná šírením metastáz nielen do blízkych, ale aj vzdialených orgánov. Pre určité zlepšenie kvality života je predpísaná podporná starostlivosť.

prevencia

Ochorenie spôsobené vírusmi 16 a 18 tohto typu je jednoduchšie zabrániť, ako vykonať dlhodobú liečbu a byť obozretní z degenerácie rakovinových buniek. Preto postupujte podľa týchto tipov:

 1. Sexuálny styk s neformálnym partnerom by sa mal uskutočňovať len s použitím bariérovej antikoncepcie.
 2. Byť chránený počas sexu, aby sa zabránilo potratom.
 3. Nepoužívajte iné výrobky pre ľudí ani všeobecné hygienické potreby pre domácnosť.
 4. Sledujte režim dňa, cvičte, obetujte pozitívne emócie.
 5. Je dobré jesť s použitím iba čerstvých a kvalitných výrobkov.
 6. Odstráňte zlé návyky.
 7. Včas liečiť chronické infekcie a pohlavne prenosné choroby.
 8. Pri výskyte najmenších príznakov HPV naraz navštívte gynekológa a odovzdať potrebné analýzy.
 9. Ak sa objaví infekcia, postupujte podľa pokynov svojho lekára.

Výskyt vírusu s poškodením pohlavných orgánov nie je zámienkou pre paniku. Lekári neposkytujú zaručenú pravdepodobnosť rakovinového vývoja, najmä ak sa začne včasná a kompetentná liečba a dodržiavajú sa pravidlá prevencie opätovnej infekcie.