Hlavná

Dermatitída

HPV typy 16 a 18 u žien - príčiny, symptómy, nevyhnutné testy a liečba

Niektoré bradavice, genitálne bradavice a papilómy sú považované za kozmetické chyby, iné - sú klasifikované ako smrteľné. Vedci zistili vzťah medzi výskytom HPV typov 16 a 18 u žien a vývojom rakoviny krčka maternice. Aby bolo možné pozastaviť priebeh ochorenia v čase, je potrebné vedieť, ako sa prejavuje ľudský papilomavírus, kde môže byť infikovaný a aké testy treba vykonať.

Najnebezpečnejšie typy HPV

Dnes bolo študovaných asi 100 odrôd ľudských papilomavírusov, ktoré sú rozdelené do troch skupín: ne-onkogénne, nízke a vysoké karcinogénne riziko. Posledne menované kmene sa považujú za najnebezpečnejšie, pretože s časom prechádzajú, sú spojené s DNA ľudskej bunky, čo vyvoláva agresívny rast a reprodukciu atypických tkanív. Tieto vírusy zahŕňajú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. Ak je regenerácia HPV 16 u žien a 18 typu často vedú k erózii a rakoviny krčka maternice, y muži tieto kmene vyvolávajú onkológiu močového systému.

Čo sú typy 16 a 18 HPV u žien?

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sú oportunistické ne-bunkové kmene. V infikované bunke, existujú v dvoch formách: benígne, kedy je HPV žijúci mimo hostiteľských chromozómov, a malígne keď DNA vírusu parazitného na ľudskom genóme, spôsobuje zmenu v štruktúre a mäkkých tkanív dysplázia. Častejšie môžu byť lokalizované kmene na jemnej koži: v konečníku, v cervikálnom kanáli, pri labkách a slizniciach.

Trasy prenosu

Nezabezpečený pohlavný styk je najčastejšou príčinou vírusu v tele. V tomto prípade môžu byť škodlivé kmene rovnako prenášané ako v orálnom, tak v análnom pohľade. Odborníci tvrdia, že interrupcia zvyšuje riziko infekcie. V niektorých prípadoch sú možné aj iné varianty prenosu infekcie:

 • Bezkontaktné domácnosť. Používanie bežných hygienických predmetov, odevov - ďalšia spoločná cesta infekcie. Onkogénne kmene prenikajú krvou cez otvorené rany, škrabance alebo odreniny na tele.
 • Autoinfection. Holenie podporuje rýchle šírenie infekcie v tele. Ak ste sa dotkli holiaceho strojčeka na podpazuší a potom ste sa presunuli do intímnej zóny, môže spôsobiť výskyt bradavíc na pohlavných orgánoch. Lekári odporúčajú ženy, ktoré majú vírus ľudského papilomavírusu typu 16 alebo iné vysoko onkogénne kmene, používajú jednorazové holiace strojčeky a pri hygienickom ošetrení novej oblasti tela zakaždým menia nástroj.
 • Prenos z matky. Ak bola diagnostikovaná prítomnosť HPV typu 16 a typu 18 u tehotnej ženy, pravdepodobnosť prenosu na dieťa počas pôrodu je vysoká.

Symptómy a príznaky infekcie

HPV 16 a HPV 18 typu u žien môžu existovať v tele po celé roky bez zjavné príznaky dôjsť a iba pod vplyvom určitých faktorov (zoslabenie imunity, tehotenstvo, exacerbácia systémových ochorení). Celkovo lekári majú 4 fázy ochorenia:

 • Inkubačná doba. Štádium, keď je už v tele prítomné napätie, ale imunita "zadržia" svoje násobenie. Takmer 90% prípadov pri udržiavaní ochranných síl telo zbavuje vírus sám o sebe po dobu 6-12 mesiacov.
 • Klinické prejavy. Prvými, ktoré trpia, sú oblasti tela s jemnou a tenkou pokožkou: očné viečka, pohlavné orgány, pery. Na koži sú špicaté, okrúhle alebo drsné papilómy, niekedy sa môžu na laryngálnej sliznici vidieť rastliny. Na zistenie tohto ochorenia v tomto štádiu vývoja pomáhajú lekári špeciálne štúdie.
 • Dysplázia mäkkých tkanív. DNA kmene sa zavádzajú do ľudského genómu, začína postupne meniť štruktúru zdravých buniek. Antypické nárasty sa množia, zjednocujú sa v skupinách.
 • Vývoj onkológie. Tkanivá organizmu sa nevratne mutujú, najnebezpečnejšie sa rozvíja - invazívna forma rakoviny. Či sa papilloma na vaginálnu sliznicu, objaví bolesť v tejto fáze po pohlavnom styku nepohodlie pri močení, krvavý výtok, nepríjemný zápach z pošvy.

diagnostika

Ak je niektorý z vyššie popísaných symptómov indikovaný, žena by mala okamžite konzultovať s gynekológa. Ak počas vizuálnej skúšky vzniknú podozrenia na násobenie ľudského papilomavírusu, budú potrebné ďalšie skríningové testy:

 • Kolposkopia. Vizuálne vyšetrenie krčka maternice, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu. Metóda pomáha podrobne preskúmať štruktúru sliznice, zväčšiť obraz a pozorovať prítomnosť rastu, ak existuje.
 • Cytologické vyšetrenie. Pre analýzu sa odoberie tampón z vagíny. Kritériom prítomnosti papilomavírusu je prítomnosť mutovaných buniek - dyskerických buniek alebo koylocytov. Výsledok s indikátormi 1-2 znamená, že všetko je v poriadku, s trojitým priradením histologického vyšetrenia, 4-5 - naznačuje prítomnosť malígnych buniek.
 • Histologické vyšetrenie. Aby ju vykonala, žena si odoberie malý kúsok tkaniva. Výsledný biomateriál sa skúma pod mikroskopom a určuje sa, či v ňom sú modifikované bunky, ktoré sú vírusom ovplyvnené.
 • Krvný test je skorou metódou diagnostiky. Venózna krv slúži ako materiál na štúdium. Analýza pomáha zistiť prítomnosť protilátok proti papilomavírusu v tele. Test nepreukazuje celkovú koncentráciu HPV a nedáva príležitosť určiť jej typ so 100% presnosťou.
 • Hybridná metóda priľnavosti alebo Dienov test. Nová a absolútne presná metóda diagnostiky. Ukazuje, či je u žien typ papilomavírusu typu 16, pomáha zistiť jeho koncentráciu v tele, určiť onkogenitu. Ako biomateriál sa škrabanie používa z vaginálnej sliznice.
 • PCR (polymerázová reťazová reakcia). Materiál na vyšetrenie - škvrna so sliznicou, niekedy krvou alebo močom. Pomocou tejto metódy doktor dokáže určiť DNA vírusu dokonca aj v mutovaných bunkách. Ženy vo veku 30 rokov, táto analýza sa vykonáva spolu s cytologickým testom.
 • Test na reakciu vaginálnej sliznice. Cervix je ošetrený špeciálnym roztokom. Ak je HPV prítomný, na sliznici sa objaví mozaika. Tento test je vhodný len v prípade intragénnych papilómov.

Pre pacienta sú všetky testy na HPV bezbolestné, netraumatické a vyžadujú minimálnu prípravu. 3 dni pred pôrodom z biomateriáli musí opustiť antibakteriálne osobnú starostlivosť, prestať piť antivírusové lieky, nepoužívajú kontrolné pilulky narodenia, vaginálne masti, gély, čapíky. V deň doručenia sa odporúča, aby močenie 2 hodiny pred užitím materiálu nebolo močené. Krvný test sa vykonáva na prázdny žalúdok. Dva dni pred testom by sa ženy mali zdržať sexu.

liečba

Po nastavení presnej diagnózy lekár zvolí optimálny režim liečby. Liečba HPV typu 16 u žien je bežná alebo lokálna. Pri detekcii rakoviny alebo prekanceróznych buniek sa používajú lokálne metódy liečby: deštruktívna metóda (okamžitá excízia lézií laserom, elektrický prúd) a chirurgická liečba. Výber spôsobu odstránenia závisí od toho, kde je nádor lokalizovaný a koľko sa vírus podarilo mutovať.

Všeobecná liečba spočíva v priebehu imunostimulačnej liečby. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, odporúčame ženám, aby sa vzdali škodlivých návykov, robili cvičenia, normalizovali stravu. Spolu s týmito imunomodulátormi možno vymenovať minerálne alebo vitamínové komplexy. Ak sa HPV vyvinul na malígnu formáciu, papilómy sa chirurgicky odstránia, radiácia a chemoterapia sa vykonávajú, aby sa zabránilo možným relapsom.

Liečba liekmi

V priebehu všeobecnej terapie je predpísaný priebeh imunomodulátorov. Ak má nosič HPV zápalové ložiská urogenitálneho traktu, môžu sa navyše použiť protizápalové lieky. Jediný liek, ktorý úplne vyliečil kmeň 16 alebo papilomavírus typu 18 u žien, stále neexistuje. Správne zvolené schémy pomáhajú predchádzať opakovaniu genitálnych bradavíc a ich mutácii v rakovinových bunkách.

imunomodulátory

V samostatnej skupine lekári prideľujú lieky vyvinuté na báze interferónu - špecifického proteínu, ktorý je produkovaný bunkami tela a pomáha chrániť sa pred infekciami. Moderné imunomodulátory zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a takmer žiadne kontraindikácie. Populárne lieky tejto skupiny:

 • Immunomaks. Je dostupný vo forme lyofilizovaného prášku na prípravu roztoku na intramuskulárne podanie. Liečivo zvyšuje obranyschopnosť tela proti infekciám spôsobeným rôznymi vírusmi a baktériami. Neodporúča sa na liečbu detí mladších ako 12 rokov.
 • Genferon. Vyrába sa vo forme čapíkov na rektálne alebo vaginálne podanie bielej alebo žlto-bielej farby. Podáva zanedbateľný anestetický účinok, zabraňuje reprodukcii HPV.
 • Viferon. Vyrába sa ako masť, gél, čapíky. Liek je predpísaný ako súčasť komplexnej liečby HPV pri liečbe herpes, chlamydií, mykoplazmózy.
 • Isoprinozín - tablety s miernym amínovým zápachom bielej farby majú antivírusový účinok. Liek znižuje klinické prejavy vírusových ochorení, zvyšuje odolnosť tela, urýchľuje proces hojenia.
 • Epigen sex - sprej na miestne a vonkajšie použitie. Používa sa pri komplexnej liečbe HPV u žien. Liek má regeneračný, antipruritický, protizápalový účinok a môže byť použitý v tehotenstve.
 • Panavir je antivírusová látka s prirodzeným zložením ruského pôvodu. Liečivo zvyšuje odolnosť tela voči rôznym druhom infekcií, podporuje produkciu prirodzeného interferónu, potláča rast a množenie vírusov vo všetkých štádiách vývoja. Panavir je dostupný v niekoľkých dávkových formách: čapíky, intravenózny roztok, sprej, gél.

Antivírusové vakcíny

Dve inaktivované vakcíny určené na prevenciu HPV u žien - Cervarix a Gardasil - sú licencované po celom svete a na území Ruskej federácie. Obe roztoky obsahujú hlavné kapsidové proteíny, ktoré sa po zhromaždení v krvi zhromažďujú na častice podobné vírusu. Vakcíny neobsahujú genetický vírusový materiál, preto sú považované za infekčné a zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky.

Očkovanie z papilómov typu 16 alebo 18 sa podáva dievčatám vo veku 9-13 rokov, ktoré ešte nezačali sex. Očkovanie sa vykonáva aj pre dospelé ženy, aby zabránili relapsu alebo mu predchádzali po liečbe. Oba vakcíny sa podávajú trikrát v priebehu šiestich mesiacov. Lieky nepatria do kategórie liekov, takže všeobecná schéma liečby je zahrnutá len vtedy, ak si pacient želá.

Prípravky na vonkajšie použitie

Ak chcete odstrániť papilómy v malých oblastiach, môžete používať lieky na vysušenie alebo tvorbu kauterizátorov. Tieto lieky sa majú používať s opatrnosťou, najmä v panvovej oblasti. Pri nesprávnej aplikácii lieky nemožno jednoducho poškodiť epitel, ale tiež ohrozujú úplnú nekrózu mäkkých tkanív. Vlastnosti sušenia sú:

 • Superchistotel - liek na chemické odstránenie bradavíc. Vyrába sa vo forme kvapalného roztoku, ktorý sa musí aplikovať na stred bradavice, aby nedošlo k vniknutiu tekutiny do zdravých tkanív. Superchistotel sa nepoužíva na odstránenie papilómov u detí mladších ako 12 rokov, za prítomnosti krtkov alebo kožných lézií v blízkosti zóny liečby.
 • Solkoderm je bezfarebný roztok obsahujúci koncentrované kyseliny. Používa sa na vonkajšie spracovanie benígnych rastov, genitálnych bradavíc, plantárnych bradavíc.
 • Sprej Cryopharma - liek zo skupiny chladiva. Na rozdiel od Superchistotelu alebo Solkodermu to nevytvára nános, ale zmrzne, bez poškodenia zdravého kože.
 • Olej Verrukatsid - používa sa na vypálenie benígnych útvarov na chodidlách. Lahodnaté roztok je kategoricky zakázané aplikovať na jemnú pokožku očných viečok, slizníc a blízko pohlavných orgánov.

Kryoterapia (expozícia za studena)

Ide o metódu zničenia účinku na patologický rast pokožky kvapalným dusíkom. Kryodestrukcia papilómu sa vykonáva pomocou kryoprómu, alebo manuálne - keď sa na náplasť na ženskom tele ošetrí bavlnený tampón. Procedúra krok za krokom vyzerá takto:

 1. Pomocou dlhého aplikátora lekár odoberá potrebné množstvo kvapalného dusíka.
 2. Špecialista na niekoľko sekúnd navlhčil tekutou tyčou do postihnutej oblasti tela.
 3. Účinok chladu spôsobuje okamžité zmrazenie kondylómu, ničia jeho štruktúru.
 4. O niekoľko hodín neskôr sa na tele objaví bublina naplnená belavými tekutinami. Prick alebo odtrhnutie tenkého epitelu na odstránenie tekutiny je kontraindikované. Bublina sa rozpustí nezávisle v priebehu 1 až 1,5 týždňa.

Úplné hojenie mäkkých tkanív trvá jeden až dva týždne, počas ktorých je ženám zakázané používať kozmetické výrobky na poškodenú oblasť, mokré alebo odtrhnuté zarastené kôry. Cena za kryodestrukciu v Moskve je 2500-4500 rubľov. Hlavnou nevýhodou metódy je nemožnosť objektívnej kontroly hĺbky prieniku dusíka, čo zvyšuje riziko obarenia a tvorby jaziev. Kryodestrukcia je kontraindikovaná:

 • prítomnosť otvorených rán, škrabancov, odrenín alebo alergií na kožu;
 • herpes;
 • zápal v oblasti expozície;
 • epilepsie;
 • hypertenzia.

elektrokauterizační

Ide o chirurgický zákrok na odstránenie rastlín papilly vírusového pôvodu. Metóda predpokladá použitie elektrického prúdu s premenlivou alebo konštantnou frekvenciou. Vyčnievajúca hrana papilómu sa odstráni pomocou slučky elektrokoagulátora, po ktorej sa elektróda vyhorela a vykoná sa postup utesnenia vrcholu kapilár. Trvanie všetkých manipulácií trvá 10-15 minút. Vytvorená škrabka pred časom jej úplného odmietnutia sa ošetrí dezinfekčnými roztokmi.

Aby sa zabránilo opakovaniu HPV u žien, postup je doplnený imunoterapiou. Vzhľadom na malú veľkosť pracovného nástroja pomáha elektrokoagulácia eliminovať aj tie najmenšie formácie bez ovplyvnenia zdravých tkanív a poskytuje trvalé hojenie rán. V Moskve ceny za elektrokoaguláciu začínajú na 60 rubľov na odstránenie jednej bradavice. V priebehu zasadnutia môže odmietnuť, ak:

 • existuje podozrenie na malígny nádor;
 • existujú infekčné choroby;
 • pacient trpí duševnými poruchami, cukrovkou, somatickými chorobami.

Laserový skalpel

Je to zariadenie pozostávajúce zo stacionárnej časti a kompaktného mobilného radiátora pripojeného k laseru. Princíp odstraňovania papilómov laserovým skalpelom je podobný chirurgickému postupu, ale má niekoľko výhod. Laser, na rozdiel od mechanického nástroja, umožňuje vizuálne sledovať všetky oblasti vplyvu a nehovoriac o zdravých tkanivách.

Lekár odstraňuje vrstva vrstvy vrstvou, posúva laserovú rukoväť tam a späť, súčasne s tým, spálí a dezinfikuje ranu. Strata krvi počas laserovej excízie je minimálna a kvôli nevýznamnej oblasti rezu sa doba hojenia rany dvakrát alebo trikrát zníži. Aby sa zabránilo relapsu po operácii, je ženám predpísané antivírusové lieky. Náklady na takýto postup v Moskve je 2000-5000 rubľov.

Chirurgická metóda

Liečba HPV typu 16 u žien odstránením nánosu lekárskeho skalpela je postup, ktorý sa používa, keď je potrebné vyňať veľké papilómy alebo výrastky nízkej kvality. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od oblasti lokalizácie HPV. Lekár používa skalpel, aby zredukoval rast, a potom vypálil ranu špeciálnymi dezinfekčnými roztokmi.

Po operácii je pacientovi zakázané namočiť ranu, dlhodobo zostať na slnku a používať kozmetické prostriedky. Chirurgické odstránenie nedáva 100% záruku, že HPV sa znova nezobrazí. Okrem toho je tento typ liečby plný výskytu pooperačného krvácania, tvorby zjazveného tkaniva, dlhého rehabilitačného obdobia. Operácia bude odmietnutá nositeľom infekcie HIV, tehotným ženám, s alergiami na anestetiká alebo zlou koaguláciou krvi.

kauter

Metóda sa používa na odstránenie jednostranného i viacnásobného HPV typu 16 u žien nachádzajúcich sa na najcitlivejších miestach (horné viečko, perineálne, tváre, blízko konečníka). Malé rastu možno odstrániť bez anestézie. V prípade kožných lézií vo veľkom meradle sa používa lokálna aplikácia alebo injekčná anestézia. Lekár pomocou laserového zariadenia a smerového lúča bezbolestne odstráni papilómy a súčasne dezinfikuje ranu a vykoná postup koagulácie cievy.

Po 5 - 7 dňoch po zákroku zmizne škrabka, na jej mieste sa vytvorí čistá koža. Ďalším prínosom tejto techniky je, že škára tkaniva tkaniva je minimalizovaná. Cauterie sa nepoužívajú pri prítomnosti rán na tele, herpesu, bežných infekčných ochoreniach alebo počas tehotenstva. Náklady na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 350 do 2000 rubľov na bradavicu.

Metóda rádiovej vlny

Táto technika, podobne ako excízia laserovým skalpelom, sa vyznačuje vysoko presným účinkom, počas ktorého nie je ovplyvnená zdravá tkanivá, pacient nemá bolesť a strata krvi počas chirurgického zákroku je minimálna. Skalpel rádiovej vlny je vybavený elektródou (najtenšie wolframové vlákno), ktorá premieňa energiu na vysokofrekvenčné vlny. Zvyšujú intracelulárnu teplotu, takže rana je súčasne dezinfikovaná a malé kapiláry sú utesnené.

Lekár, ktorý vedie inštaláciu sem a tam, robí presné rezy a vrstvu po vrstve odstráni bradavice spolu s koreňom. Hlavným rozdielom medzi skalpelom rádiovej vlny je to, že ani ruky chirurga, ani samotného prístroja nie sú v kontakte s kožou ženy - to zabraňuje infekcii zdravých tkanív a výskytu zápalu po procedúre. V priemere takéto manipulácie na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 500 do 35 000 rubľov.

prevencia

HPV typy 16 a 18, hoci sa považujú za vysoko onkogénne kmene, ale tieto papilómy vyrastú do rakovinového nádoru iba v prítomnosti sprievodných okolností. Úplne zbaviť sa infekcie je nemožné, ale s dodržaním preventívnych opatrení je možné predchádzať výskytu malígnych výrastkov a infekcie vo všeobecnosti. Lekári odporúčajú ženám:

 • očkovanie;
 • aby sa zabránilo promiskuite;
 • mať sex len v kondóme;
 • Pravidelne navštívte gynekológa, odoberte tampóny, krvné testy a podrobte sa skríningovým testom;
 • vyhnúť sa potratom;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • vedie zdravý životný štýl - jesť správne, byť aktívny, liečiť všetky choroby včas;
 • Používajte iba výrobky osobnej hygieny.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Papilomavírus 16 a 18 typov: epidemiológia a popis chorôb

Ľudský papilomavírus patrí do rodu papilomavírusov. Zvyšuje sa v hornej vrstve kože a potom kolonizuje bazálnu vrstvu. HPV je natrvalo umiestnený a násobí sa v bunkách a narušuje proces ich rozdelenia.

Papilomavírus je veľmi častý pohlavne prenosný vírus. Nedávno sa počet ľudí infikovaných HPV zvýšil takmer 10-násobne. Špeciálne štúdie preukázali, že ľudský papilomavírus 16, 18 a niektoré iné typy u žien môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice.

HPV typy 16 a 18 sú vysoko koenotické, to znamená, že za určitých podmienok vyvolávajú malígnu mutáciu kožných buniek a slizníc. Externé prejavy infekcie sú genitálne bradavice a papilómy pohlavných orgánov, bradavice. Infekcia papilomavírusom zvyšuje riziko prekanceróznych a malígnych lézií asi o 60 krát. Zároveň detekcia HPV neindikuje prítomnosť rakoviny. Podľa štatistických údajov 1% žien, ktoré sú nosičmi papilomavírusu, vyvinie rakovinu maternice alebo jej krčka maternice. U mužov môžu tieto vírusy vyvolať vývoj rakoviny močového mechúra alebo penisu.

Mechanizmy a spôsoby infekcie

Zdrojom infekcie môže byť infikovaná osoba.

Mechanizmy prenosu vírusu sú nasledujúce:

 1. sexuálny (tento typ vírusu zvyčajne prenáša vírusy typu, ktoré spôsobujú vývin papilómov a genitálnych bradavíc na koži pohlavných orgánov);
 2. kontaktná domácnosť (vírus sa dostáva do malých defektov pokožky - odreniny, praskliny, škrabance);
 3. z matky na dieťa počas pôrodu (s tým, že dieťa má často papilómy sliznice hrtanu a úst, konečníka, pohlavných orgánov);
 4. samoinfekcia (papilomavírus sa môže dostať na neinfikované oblasti pokožky pri odstraňovaní vlasov alebo pri holení).

Vzhľadom na jednoduchosť prenosu do veku 50 rokov je 80% ľudí infikovaných ľudským papilomavírusom.

príznaky

Vo väčšine prípadov sa papilomavírus nevyjadruje. To môže existovať v tele po celé desaťročia bez akýchkoľvek príznakov, pretože imunitný systém potláča reprodukciu. Výskyt vonkajších prejavov je zvyčajne spojený so znížením imunity.

Symptómy ochorenia sú prítomné len u 5% infikovaných ľudí, u iných je infekcia asymptomatická. Po potlačení imunity sa vírus aktivuje a začne sa množiť v bunkách kože a slizníc. V dôsledku toho proces bunkového delenia urýchľuje, dochádza k rastu vo forme bradavíc, papilómov a kondylómov.

Externé prejavy závisia od typu HPV:

 • Bradavice sú zaoblené pomerne tvrdé rastliny s priemerom 2 až 10 mm. Obvykle sú hranice útvarov jasné a rovnomerné, ale dochádza k nepravidelnému rastu. Povrch bradavíc má hrubú konzistenciu, ich farba sa mení od svetlohnedej až po načervenalú a takmer čiernu. Tieto neoplazmy sa zvyčajne objavujú na rukách, lakte, chodidlách, to znamená, že koža je často zranená.
 • Papilóm je mäkký predĺžený rast, ktorý je pomocou nohy pripevnený k pokožke alebo sliznici. Farba papilómov sa zvyčajne nelíši od okolitej kože, ale môže byť trochu tmavšia. Najčastejšie sú papilómy lokalizované v podpazuší, v záhyboch kože pod prsnými žľazami, na krku, tvári, genitáliách. Bez liečby sa papilómy rýchlo rozširujú a ovplyvňujú všetky nové oblasti pokožky.
 • Genitálne bradavice sú formácie, ktoré majú mäkkú konzistenciu a sú pripevnené k pokožke s tenkým pedikulom. Majú drsný povrch a nachádzajú sa v perineu a okolo konečníka. Genitálne bradavice majú rýchly rast. Niekedy vyzerajú ako hrozno alebo karfiol.

Etapy priebehu ochorenia

Infekcia papilomavírusu sa vyskytuje v 4 fázach:

 • Fáza 1: infekcia má latentný tok. V tomto štádiu HPV nespôsobuje žiadne zmeny v bunkách, ale môže byť už zistené pomocou PCR.
 • Stupeň 2 alebo stupeň klinických prejavov sa vyznačuje zrýchleným množením vírusu a rýchlym rozdelením epidermálnych buniek. Príplatky sa objavujú na koži alebo slizniciach. Diagnóza prítomnosti vírusu v druhom stupni sa môže uskutočniť pomocou cytologického a histologického vyšetrenia tkaniva.
 • 3. fáza - dysplázia. V tejto fáze vírusová DNA interaguje s bunkovou DNA, do ktorej vstupuje do genómu bunky (integrácia). Integračná forma ochorenia je charakterizovaná zmenou bunkovej štruktúry.
 • 4. fáza - transformácia malígnych buniek. Integrácia vírusovej DNA do bunkovej DNA podporuje vznik rôznych mutácií. V dôsledku toho sa vyvíja invazívna forma rakoviny.

Choroby spôsobené papilomavírusom

Infekcia ľudským papilomavírusom môže nastať v nasledujúcich formách:

 • vulgárne bradavice,
 • ploché bradavice,
 • plantárne bradavice,
 • bradavicová epidermodysplázia,
 • genitálne bradavice,
 • laryngeálna papilomatóza,
 • Bovenoidná papulóza.

Vulgarské bradavice sa zvyčajne prenášajú cestou do domácnosti. Často sa vyskytujú u detí a dospievajúcich na rukách a spontánne vymiznú so zvýšenou imunitou.

Plošné bradavice sa vyskytujú u mladých ľudí, líšia sa tým, že sa sotva zdvihnú nad kožu a majú malú veľkosť (až do 3 mm).

Plantárne bradavice sú charakterizované fuzzy hranicami, zhrubnutie kože. Pri hlbokom klíčení spôsobujú bolesť pri chôdzi.

Warty epidermodysplázia je charakterizovaná bohatými plochými vyrážkami ružovej farby. Typicky sú adolescenti s genetickou predispozíciou k tejto chorobe chorí.

Špicaté kondylómy sú lokalizované u mužov na predkožku, hlavu penisu a u žien - na kožu labia a v predvečer vagíny. Môžu sa tiež objaviť v blízkosti konečníka.

Laryngálna papilomatóza sa rozvíja u detí mladších ako päť rokov, ktorí sú infikovaní ľudským papilomavírusom počas pôrodu. Hlavnými príznakmi sú ťažkosti s prehĺtaním jedla a chrapľavosťou. Pri veľkom množstve papilómov sa môžu vyskytnúť poruchy dýchania.

Bovenoidná papulóza je ochorenie, ktoré postihuje mužov, nečitateľné pri pohlavnom styku. Hlavným rysom je výskyt polkruhových alebo plochých výrastkov na koži a slizniciach. Ich povrch môže byť hladký alebo drsný. Papuly obvykle prejdú sami.

Špecifickosť priebehu ochorenia u mužov

U mužov HPV často spôsobuje, že genitálne bradavice sa objavia na genitáliách a konečníku. Tieto formácie môžu vyvolať vývoj malígnych intracelulárnych novotvarov buniek konečníka a penisu. Okrem toho muži majú rekurentnú papilomatózu hrtana.

Vlastnosti infekcie papilomavírusu u žien

Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku asymptomatických foriem ochorenia. Genitálne bradavice sa zvyčajne vyskytujú u žien vo veku 15 až 30 rokov, čo vedie k aktívnemu sexuálnemu životu. Od 26 do 28 rokov sa odporúča podstúpiť skríning HPV, najmä 16 a 18 typov. Žena môže byť nosičom HPV po celé desaťročia, ale podozrenie. A až po nástupe menopauzy sa vírus prejavuje vo vývoji malígnych novotvarov pohlavných orgánov.

Pre ženy predstavujú HPV typy 16 a 18 osobitné nebezpečenstvo, pretože tieto typy vírusu vyvolávajú vývoj onkologických patológií krčka maternice.

Dôležité: je potrebné pravidelne kontrolovať gynekológa a navštevovať ho aspoň raz ročne, ako aj akékoľvek sťažnosti od genitálií. Pravidelné vyšetrenie odhaľuje malígnu degeneráciu buniek sliznice krčka maternice v počiatočných štádiách a časom na vykonanie príslušnej liečby.

Charakteristiky priebehu infekcie u detí

U detí sa HPV prejavuje ako ploché a vulgárne bradavice, ktoré sa vyskytujú so znížením imunity a zmiznú, keď sa normalizuje imunitná odpoveď. U malých detí narodených infikovaným ženám sa vyskytuje laryngeálna papilomatóza.

Táto choroba má nasledujúce príznaky:

 • rozhorčenie hlasu až po jeho stratu,
 • dýchavičnosť, najmä pri aktívnom pohybe,
 • dysfágia (poruchy prehĺtania),
 • U niektorých detí sa môžu objaviť kŕče hrtana a udusenie, najmä počas akútneho respiračného ochorenia.

Táto forma infekcie je liečená chirurgicky alebo pomocou laseru.

Upozornenie: Ak má dieťa niektorý z týchto príznakov, oznámte to lekárovi.

diagnostika

Diagnóza prítomnosti HPV v tele obsahuje nasledujúce metódy:

 • inšpekcia
 • biopsia formácií,
 • kolposkopia u žien,
 • cytologické a histologické vyšetrenie biopsií a štetinových výtlačkov z krčka maternice,
 • PCR.

V prípade výskytu kožných výrastkov diagnóza obvykle nespôsobuje ťažkosti, pretože vonkajšie prejavy sú veľmi charakteristické. V tomto prípade môže byť diagnóza vykonaná po predbežnom vyšetrení. Za prítomnosti genitálnych bradavíc môže lekár predpísať uretroskopiu alebo kolposkopiu. Ak sa objavia príznaky dysplázie maternicového krku, vykoná sa kolposkopia a, ak je to potrebné, biopsia (odoberanie kúska tkaniva na štúdium).

Pri diagnostike sa môže použiť aj špeciálny test: cervix sa najskôr ošetrí roztokom kyseliny octovej a potom Lugolovým roztokom. V prítomnosti ľudského papilomavírusu sa na sliznici cervixu objavuje mozaika.

Cytologické vyšetrenie roztierok sa uskutočňuje metódou Pap testu. Výsledok triedy 1-2 znamená, že neexistujú mutované bunky. V triede 3 je pridelené ďalšie histologické vyšetrenie a stupne 4 až 5 naznačujú prítomnosť atypických buniek. Pri histologickom vyšetrení detekcia veľkých epiteliálnych buniek naznačuje prekanceróznu dyspláziu krčka maternice.

PCR alebo polymerázová reťazová reakcia sa používa nielen na detekciu HPV, ale aj na určenie špecifického typu vírusu. Zvyčajne sa pri použití PCR pacient vyšetruje na prítomnosť 15 najčastejších onkogénnych typov papilomavírusu. V prítomnosti dysplastického procesu v cervixu vám PCR umožňuje posúdiť riziko vzniku rakoviny.

Spôsoby liečby

Liečba infikovaného HPV zahŕňa lokálnu a všeobecnú terapiu.

Miestna liečba spočíva v odstránení papilómov, bradavíc a bradavíc v genitáliách jedným z nasledujúcich spôsobov:

 1. chemická kauterizácia,
 2. cryosurgery,
 3. laserová liečba,
 4. chirurgická excízia atď.

Celkové liečenie je založené na antivírusovej a imunomodulačnej terapii. Antivírusové lieky sa zriedka používajú. Na posilnenie imunity sú dôležité nespecifické opatrenia:

 1. odmietanie zlých návykov,
 2. vytvrdzovacie postupy,
 3. liečebná gymnastika,
 4. pravidelné jedlá vysokej kvality.

Niekedy predpísané vitamín-minerálne komplexy, imunomodulátory, tonikum. Keď ľudský papilomavírus spôsobil vývoj karcinómu cervixu alebo iných pohlavných orgánov, nasleduje liečba:

 • chemoterapia
 • rádioterapie,
 • chirurgická liečba atď.

prevencia

Nešpecifická prevencia

Aby sa zabránilo infekcii HPV, odporúča sa mať jeden skutočný sexuálny partner. Čím viac sexuálnych partnerov, tým vyššie je riziko infekcie. Preto je najlepšie mať sexuálny život v manželstve. Keď máte sex, mali by ste používať kondóm. Hoci bariérová metóda antikoncepcie nemôže úplne chrániť pred infekciou vírusom, výrazne znižuje riziko infekcie.

Riziko sexuálneho zneužívania papilomavírusom sa zvyšuje, ak bolo predtým vykonané umelé ukončenie tehotenstva. Aby ste predišli nežiaducim tehotenstvám, mali by ste používať spoľahlivú antikoncepciu. Je tiež potrebné pravidelne vyšetrovať gynekológ a okamžite liečiť zápalové choroby genitourinárnej oblasti.

Aby ste zabránili infekcii a vyvíjali sa vonkajšie prejavy HPV, musíte dodržiavať zdravý životný štýl, jesť správne a zapojiť sa do telesného tréningu.

Špecifická prevencia

V poslednej dobe bola vyvinutá vakcína proti papilomavírusu pre štyri najviac onkogénne druhy - 6, 11, 16, 18. Niekedy sa používa vakcína, ktorá chráni iba 16 a 18 druhov, ako najnebezpečnejších. Očkovanie sa podáva deťom vo veku 9-17 rokov, ženám - do veku 26 rokov.

Očkovanie sa uskutočňuje v troch etapách. Interval medzi prvým a druhým podaním očkovacej látky je 2 mesiace a medzi 2 a 3 až 4 mesiacmi.

Očkovanie je kontraindikované v prípade individuálnej neznášanlivosti zložiek vakcíny, vrátane kvasiniek alebo hliníka. Relatívnou kontraindikáciou je akákoľvek akútna choroba alebo chronická exacerbácia, ako aj tehotenstvo. V tomto prípade sa vakcína vyrába po vytvrdení alebo pri dodaní.

Aké je nebezpečenstvo HPV 16, 18 typov? Vlastnosti prejavu u detí, žien a mužov. Spôsoby liečby, foto

HPV sa považuje za tropický primárne k bazálnej vrstve epitelu, ktorý obložil pokožku a sliznice. Podľa štatistík viac ako 90% obyvateľov zemegule je nositeľmi tejto infekcie, zatiaľ čo zjavné symptómy nie sú vôbec viditeľné. Navyše, aj pri výskyte rastu na tele sa líšia v rôznych morfologických štruktúrach. Vysvetľuje to skutočnosť, že rôzne kmene patogénu môžu viesť k vzniku ochorenia a viac ako 100 z nich je známe.

Zo všetkých typov sa HPV 16, 18 typy považujú za jednu z najnebezpečnejších, pretože sú klasifikované ako veľmi iontové. Za prítomnosti týchto kmeňov existuje značné riziko malígnych procesov a pacienti sú nimi postihnutí bez ohľadu na vek a pohlavie.

Ako nebezpečný papilóm (HPV) 16 typov: foto

Po preniknutí do bunky môže príčinný činiteľ existovať po určitú dobu bez akýchkoľvek prejavov. Spočiatku neovplyvňuje DNA epiteliálnych štruktúr. Patologický proces sa rozvíja po aktivácii typu 16 HPV pod vplyvom provokačných faktorov. V tomto prípade typ 16 HPV DNA prenikne do genetických štruktúr bunky a prerobí ich. V dôsledku toho dôjde k narušeniu procesu štiepenia, začnú rásť atypické bunky, ktoré tvoria malígny nádor.

Čo znamená papilomavírus 16? Ak v priebehu vyšetrenia odborník určil tento kmeň patogénu v tele, neznamená to, že pacient trpí na onkológiu. V neprítomnosti príznakov rakoviny podobný výsledok len zvyšuje riziko nádorových ochorení a na prevenciu tohto procesu by malo okamžite pristúpiť k liečebných zákrokov odstrániť HPV 16.

Je tiež potrebné poznamenať, že najväčšie nebezpečenstvo papilómu 16, 18 typov je pre reprodukčnú sféru, pretože je schopný viesť k rakovine týchto štruktúr. Riziková skupina zahŕňa ženy aj mužov. Preto je lepšie podstúpiť pravidelné vyšetrenie a odmietnuť neformálne sexuálne vzťahy.

Ako sa ľudská papilomavírusová infekcia vyskytuje u 18, 16 typov?

Čo to znamená HPV 16, 18 a odkiaľ pochádza? Táto otázka sa opýtala väčšiny pacientov po získaní pozitívneho výsledku analýzy. Infekcia s patogénom môže byť iba v tesnom kontakte s nosičom infekcie.

Vírusy papilómu 18, 16 kmeňov prenikajú do tela takýmito spôsobmi:

 • Sexuálne - s sexuálnym kontaktom bez použitia kondómu, hoci táto metóda plne chráni pred infekciou HPV typu 18 a inými typmi;
 • Spotrebiče - prenos mikroorganizmov prostredníctvom predmetov akéhokoľvek druhu, alebo v kontakte s telesnými tekutinami, je brána pre papilomavírusu typu 16 sú rany, škrabance, menšie poškodenie;
 • z matky na dieťa počas pôrodu - nebezpečenstvo pre dieťa z hľadiska ľudského papilomavírusu 16, 18 predstavujú obaja fyziologický pôrod a cisársky rez (dieťa v budúcnosti môže mať výrastky v dýchacom trakte, genitálie, ústa, análny oblasť) ;
 • samoinfekcia - nosič infekcie je schopný prenášať vírus papilómu 16, 18 z jednej časti tela na druhú v prípade nedodržania noriem hygieny.

Môžete vyzdvihnúť patogén mnohými spôsobmi, niekedy dokonca bez podozrenia na možné nebezpečenstvo, napríklad pri návšteve verejného bazéna, sauny a sauny. Takže nezabudnite na základné hygienické pravidlá.

Etapy vývoja ľudského papilomavírusu (HPV) 16, 18: foto

Po preniknutí patogénu do buniek môže byť jeho životný proces podmienene rozdelený do niekoľkých etáp, z ktorých každý sa vyznačuje procesmi vnútri postihnutej štruktúry a vonkajšími príznakmi infekcie. Choroba sa vyskytuje v 4 fázach:

 1. Inkubačná doba. HPV 16, 18 je v "režime spánku". V tele nie sú žiadne zmeny, infekcia môže byť určená iba PCR. Trvanie latentnej periódy sa pohybuje od 2-3 týždňov do desiatok rokov. Hmotnosť negatívnych faktorov ovplyvňuje aktiváciu vírusu, v dôsledku ktorého sa imunita znižuje.
 2. Štádium klinických prejavov. Táto fáza sa vyznačuje aktiváciou infekcie a nástupom intenzívneho delenia buniek. V dôsledku toho sa na povrchu objavuje 16 typov papilómov - rastov, ktoré sa zdvíhajú nad oblasťami zdravých tkanív. Diagnózu ochorenia možno vykonať metódami cytológie a histológie.
 3. Dysplázia. Tretia etapa vývoja ochorenia sa vyznačuje prenikaním genotypov vysokorizikových HPV (16, 18) v jadre postihnutých buniek, a zmeny vo svojich životných procesov. Pod vplyvom patogénne agens všetkých štruktúr meniť ich veľkosť, sa podobajú rakovinové prvky vo svojej štruktúre. Pri mikroskopickom skúmaní častíc materiálu môže byť detekovaná HPV 16, 18. Tiež je uvedené koncentrácia jadier na jednom mieste, v prípade viacjadrových buniek, vyznačujúci sa tým, tzv "bielenie" oblastí spojených v ňom pre rakovinových nádorov. Po detekcii papilomavírusu typu 18, v tejto fáze je dôležité, aby okamžite začať liečbu as procesu vývoja rakoviny patológie je už spustená.
 4. Cancer. DNA typu 16 papilomavírusu je fixovaná v genetickom materiáli postihnutých prvkov a spôsobuje ireverzibilné mutácie, čo vedie k vzniku malígnych novotvarov.

MINISTERSTVO RUSKEJ FEDERÁCIE: Papilomavírus je jedným z najviac onkogénnych vírusov. Papilóm sa môže stať melanómom - rakovinou kože!

Keď je detegovaný ľudský papilomavírus typu 16 alebo akýkoľvek iný kmeň zo skupiny SRS v počiatočnom štádiu vývoja, patologický proces možno úplne zastaviť. Čím skôr sa začne špecifická liečba, tým ľahšie je vyhnúť sa vážnym následkom.

Klinické prejavy ľudského papilomavírusu 16, 18 typov: foto

Po preniknutí mikroorganizmu v klietke žiadne príznaky. Výskyt príznakov infekcie sa pozoruje iba u 5% nosičov HPV. Schopný vyvolať aktiváciu imunosupresie, ku ktorému dochádza v dôsledku zhoršenia chronických ochorení, bežné prechladnutie, hormonálne poruchy Systematický chemický expozície (fajčenie, zneužívanie alkoholu, práce v prostredí s nebezpečenstvom povolania).

Hlavným prejavom ľudského papilomavírusu typu 16 je tvorba rastu na koži. Pacienti s takýmito formami HPV-indukovanej tvorby sa pozorovali:

 1. Papilóm je nárast mäkkej konzistencie, ktorý je pripevnený k pokožke so širokou základňou. Farba sa prakticky neodlišuje od zdravých tkanív, nie je to nepríjemné. Obľúbené miesta na ubytovanie - krk, podpazušie, pohlavné orgány, viečka, pod prsia.
 2. Wart - hustý rast s hrubým a tvrdý povrchom. Nádory môžu dosiahnuť priemer 2 - 10 mm, farby sú tiež odlišné - od telesnej až po čierne alebo červené. Často sa objavujú na miestach často zranených pokožky (ruky, nohy, nohy).
 3. Špicatý kondylóm je nárast mäkkej konzistencie, pripevnený k zdravým tkanivám tenkým pedikulom. Takéto prejavy HPV 16, 18 sú najnebezpečnejšie, pretože ovplyvňujú genitálie a konečník. Sú náchylné k rýchlemu rastu, môžu byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi.

HPV 16, 18: Ako vyzerá manifestácia žien?

Pre ženské telo je mimoriadne nebezpečný ľudský papilóm 18 kmeňov. Vyvoláva tvorbu plochých prvkov v genitálnej oblasti, ako aj vývoj dysplázie slizníc urogenitálneho systému, vulvy. Zvyčajne papilomavírus 18 postihuje ženy v období 15-30 rokov, za predpokladu aktívneho sexuálneho života, ale nemusí sa prejavovať dlho.

Často sa môžu objaviť prvé príznaky infekcie na začiatku menopauzy. Počas tohto obdobia gynekológovia u mnohých pacientov diagnostikovali zhubné nádory genitálnej oblasti, ktoré sa vyvinuli ako dôsledok HPV infekcie typu WRC 16, 18. Aby sa zabránilo neskorému odhaleniu, odborníci odporúčajú pravidelné vyšetrenie a bližšie k 30-ročnému testovaniu na definíciu vysoko rizikového HPV v tele - 16, 18 kmeňov.

Je HPV 16, 18 nebezpečný pre silnejší sex?

U mužov tiež infekcia vírusmi s vysokým obsahom karcinogénnych látok neprechádza bez stopy. Hoci prejavy ochorenia sú menej časté ako u žien, klinický obraz je často reprezentovaný genitálnymi bradavicami, ktoré sa nachádzajú v anogenitálnej oblasti. Taktiež penetrácia DNA z HPV 16, 18 typov do genetického materiálu buniek môže spôsobiť rakovinu penisu, močový mechúr. Často muži trpia papilomatózou hrtanu, vyvolanou onkogénnymi druhmi mikroorganizmov.

Zástupcovia silného štátu, ktorý vedie aktívny sexuálny život s rôznymi partnermi, často čelia takému problému, ako je Bovenoidná papulóza. Vyskytuje sa v dôsledku infekcie HPV 16 a prejavuje sa vo forme plochých alebo mierne konvexných škvŕn na slizniciach a pokožke pohlavných orgánov. Povrch rastlín môže byť drsný alebo hladký.

Dieťa má genotyp HPV 16, 18: čo to je?

Deti tiež nie sú chránené pred infekciou papilomavírusovou infekciou a samotní rodičia ich môžu ohroziť. Často dochádza k infekcii počas pôrodu od matky. Deti so zaťaženou genetickou anamnézou často trpia bradavou epidermodyspláziou. Choroba vyvoláva typ papilomavírusu hpv 16 18, klinicky sa prejavuje vo forme mnohých ružových škvŕn s plochým povrchom. Zvyčajne dochádza k symptomatológii počas puberty.

Najnebezpečnejšou formou spôsobenou HPV je laryngeálna papilomatóza. Adiposidy sú lokalizované na slizniciach dýchacieho traktu. Bolesť sa prejavuje pri prehĺtaní, hlas sa mení, môže to byť chrapľavý. S proliferáciou výhonkov existuje hrozba dýchacích porúch až do zadusenia. Podobné prejavy života ľudského papilomavírusu 18 sú diagnostikované u detí mladších ako 5 rokov.

Ak existuje dôkaz o HPV v tele dieťaťa alebo došlo k porušeniu dýchania, prehltnutie bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, mali by ste ihneď zavolať na kliniku. Pri lokalizácii rastu na slizniciach je indikovaná chirurgická liečba.

Diagnóza ľudského papilomavírusu 16, 18

Na určenie kvalitnej terapie je potrebné presne určiť kmeň patogénu a identifikovať súvisiace patológie, ako aj hlavnú príčinu ochorenia. Na tento účel odporúčajú odborníci, aby odporúčali papilomavírus typu 16, 18, aby ich vyšetrili obaja sexuálni partneri, pretože infekcia sa prenáša častejšie prostredníctvom sexuálneho kontaktu.

Na identifikáciu patogénu sa používajú nasledujúce testy:

 1. Objektívna kontrola. Toto je hlavná metóda diagnostiky ochorenia, ktorá vám umožní vidieť vonkajšie prejavy HPV. U žien sa dá kombinovať s použitím kolposkopie - vyšetrenie genitálneho traktu s viacnásobným rozšírením. Takáto metóda nie je účinná v latentnej forme ochorenia alebo v prípade vývinu vnútorných orgánov.
 2. PCR. Táto technika sa považuje za "zlatý štandard", pretože umožňuje ľahko identifikovať patogén aj pri jeho zanedbateľnej koncentrácii v tele. Na detekciu papilomavírusového typu 18 alebo iných kmeňov sa používa hlien, výtok, krv, moč. PCR presne určuje typ mikroorganizmu.
 3. Digen-test. Moderný a účinný spôsob diagnostiky HPV. Umožňuje určiť typ vírusu a jeho koncentráciu s cieľom stanoviť pravdepodobnosť vývinu rakoviny. Používa sa v kombinácii s cytologickou štúdiou na získanie čo najpresnejšieho klinického obrazu.
 4. Cytológia. Pomáha zistiť zmeny v štruktúre buniek, presnosť závisí od správnosti príjmu materiálu a kvalifikácie laboratórneho asistenta. Je najúčinnejší pri infekcii s nízko onkogénnymi kmeňmi. V prítomnosti vysoko rizikového papilomavírusu 16, 18 nie je táto metóda informatívna.
 5. Histológie. Predpokladá vyšetrenie tkanív odobratých kolposkopiou. Takisto na histológii sa vysadili rasty odstránené jednou z prevádzkových techník. Zobrazuje štruktúru buniek a odhaľuje rakovinové štruktúry.

Na základe získaných údajov špecialista určuje stupeň zanedbávania ochorenia spôsobeného vírusom papilomavírusového typu 16, 18 a rozhoduje o ďalšej terapeutickej taktike.

Ako liečiť vírus ľudského papilomavírusu 16, 18 genotyp?

Aby ste sa zbavili klinických prejavov, použite kombináciu liečebnej terapie a invazívneho odstránenia. Povinnou podmienkou v tomto prípade je vylúčenie zlých návykov, racionálna výživa, minimalizácia stresových situácií.

Lieková terapia predpokladá podávanie takýchto liekov:

 • imunostimulanty - Immunal, Lavomax;
 • antivirotika - Panavir, Acyclovir, Viferon, Cycloferon.

Ak má ľudský papilóm 18 pravdepodobne viesť k zvýšeniu malignity, odborníci predpisujú cytotoxické lieky (Vinblastín).

Na odstránenie výrastkov sa používajú takéto deštruktívne metódy:

 1. elektrokauterizační - pálenie nádoru prúdom pomocou volfrámových elektród. V miestnej anestézii. Pri vyrezávaní veľkých formácií môžu jazvy pretrvať.
 2. Laserová metóda - vplyv na procesy s laserovými lúčmi. V dôsledku toho sa odstráni nielen vonkajšia manifestácia ochorenia, ale typ ľudského papilomavírusu HPV HPV 16, 18 je úplne inaktivovaný. Táto metóda nezanecháva stopy, pomáha predchádzať relapsom.
 3. kryoterapia - moxibuscia s chladeným kvapalným dusíkom. Nepotrebujete anestéziu, pretože odstránenie veľkých výrastkov môže zanechať jazvy. Manifestácie (rastu) ľudského papilomavírusového typu 18 a iných kmeňov zomierajú postupne, doba regenerácie trvá približne 2 týždne.
 4. Chirurgická metóda - odstránenie procesov pomocou skalpelu. Operáciu môže sprevádzať krvácanie, jazvy a jazvy. Používa sa hlavne pri infikovaní papilomavírusom 16, 18 druhov s vysokým rizikom rakoviny.
 5. Režim rádiovej vlny - Excízia nádoru rádiovým nôžkom. Postup nezahŕňa poškodenie ciev a krvácanie, poskytuje vysoký terapeutický účinok.

Ak výsledky vyšetrenia genotypizácia HPV 16, 18 sa získa pozitívnu reakciu, a tak sú tu zmeny, čo ukazuje na prítomnosť rakoviny, pacienti môžu byť podávané žiarenia alebo chemoterapie, chirurgické odstránenie nádoru.

Mikroorganizmy 16 a 18 druhov patria k onkogénnym typom, preto ak sa zistia, je lepšie začať liečbu choroby okamžite, aj keď neexistujú žiadne vonkajšie prejavy. To znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny v budúcnosti.

MINISTERSTVO UPOZORNENIE: "Papilómy a bradavice sa môžu kedykoľvek stať melanómom."

HPV 16 a 18 typov. Čo to znamená a ako s ním zaobchádzať?

Infekcia papilomavírusu sa týka tých ochorení, ktoré môžu byť dlhodobo v ľudskom tele bez toho, aby sa prejavili. Získavanie infekcie HPV je veľmi jednoduché. To vysvetľuje, prečo medzi svetovou populáciou je toľko infikovaných - asi 90%. Vedci zistili približne 100 rôznych genotypov vírusu. Niektoré kmene sú absolútne bezpečné pre ľudské telo, zatiaľ čo iné sú vážnou hrozbou pre neho. Tieto typy zahŕňajú HPV typ 16 a typ 18. Je potrebné vedieť, ako sa prenášajú a čo majú znížiť riziko vzniku ochorenia na minimum.

Aké nebezpečenstvo predstavuje?

HPV je druh vírusu, ktorý obnovuje ľudskú DNA. Atypické (abnormálne bunky) sa pripájajú k zdravým zlúčeninám a spôsobujú mutácie. Keď je organizmus infikovaný vírusom, vstúpi do štruktúry epitelu a zostane tam navždy. Môže byť vo vrstvách pokožky a slizníc dlhší čas v neaktívnej fáze.

Za nepriaznivých okolností sa infekcia prebudí a spôsobí rast a násobenie patogénnych útvarov. Medzi kmeňmi nebezpečnými pre ľudí, lekári rozlišujú HPV 18 a 16. Tieto genotypy sú vysoko kogénne. Môžu spôsobiť tvorbu rakovinových buniek.

Obzvlášť nebezpečné sú uvedené druhy kmeňov pre ženy. Vedci zistili, že ich vplyv zohráva vedúcu úlohu vo vývoji rakoviny krčka maternice (krčka maternice). Onkogénne typy vírusu môžu vyvolať výskyt chorôb, ako je rakovina alebo dysplázia reprodukčných orgánov a vagín.

Papilomavírus týchto skupín ovplyvňuje ženy i mužov. Pre slabú polovicu ľudstva však nesie veľké nebezpečenstvo. Predpokladá sa, že zástupcovia silnejšieho sexu trpia touto chorobou, ale infekcia v ich tele sa nerozšírila. Existuje veľa prípadov, keď človek odhalí negatívny výsledok testu na HPV 16 a 18, aj keď je jeho partner infikovaný.

Popísané kmene vírusu môžu ovplyvniť nielen genitálnu oblasť, ale aj ústnu dutinu. Vykazovanie infekcie môže mať nasledovné formy:

 • dysplázia krčnej oblasti, vagína;
 • karcinóm (rakovina epiteliálneho tkaniva) krčka maternice;
 • výskyt malígnych nádorov v jazyku;
 • výskyt genitálnych bradavíc.

Štatistiky naznačujú, že vírus ľudského papilomavírusu 18 a 16 je zodpovedný za 70% prípadov rakoviny krčka maternice. V tomto prípade jeho šupinatá forma spôsobuje 16 typov a nádory žliaz - 18.

Ako sa mám nakaziť?

Špecifickosť šírenia infekcie je taká, že sa prenáša len prostredníctvom kontaktnej metódy. Neexistuje tu žiaden typ infekcie spôsobenej vzduchom. Preniknutie do epiteliálnej oblasti vírusu môže takto:

 • domácnosť;
 • prostredníctvom sexuálneho kontaktu;

Okrem toho existuje nebezpečenstvo samoinfekcie. K tomu dochádza, keď pacient náhodne prenesie baktérie z jednej časti tela na druhú. Zlá hygiena prispieva k samoinfekcii.

Metóda domácnosti je zahrnutá do zoznamu spôsobov prenosu vírusu, ale je veľmi zriedkavá. Patogénne mikroorganizmy môžu ísť zdravým osobám v dôsledku použitia vecí infikovaných. Niekedy sa vyskytuje aj pri kontakte s telesnými tekutinami infikovanej osoby.

Prevažná väčšina pacientov infikovaných ľudským papilomavírusom 16, 18 cez pohlavný styk. Toto je hlavný spôsob penetrácie infekcie do epiteliálnej vrstvy. Niektorí ľudia v tele sú naraz niekoľko druhov HPV. V tomto prípade nosiče vírusu si nemusia byť vedomí svojho problému.

Rizikom sú sexuálne aktívne ženy od 16 do 30 rokov. Jeden a ten istý pacient môže byť okamžite infikovaný niekoľkými odlišnými genotypmi HPV.

Nespavá matka infikuje jej plod tkanivom placenty alebo intrauterinnou tekutinou. Aj HPV môže byť pri narodení dieťaťa prenesené. Ak papilóm ovplyvňuje rodný kanál ženy, keď sa cez ňu pohybuje dieťa, baktérie preniknú do jeho kože.

Príčiny aktivácie HPV v tele

Mnoho infikovaných vírusmi, ako sú 16, 18, nemá počas svojho života žiadne symptómy. Ľudia nemajú podozrenie, že majú infekciu a cítia sa dokonale zdraví. To je podporované silnou imunitou, ktorá zabraňuje rozvoju HPV v ľudskom tele.

Ak obranný systém tela zlyhá, vírus opúšťa skrytú fázu a choroba postupuje. Dôvody, pre ktoré sa HPV začína prejavovať, môžu byť nasledujúce procesy:

 • hormonálne zmeny spojené s tehotenstvom alebo akýmikoľvek ochoreniami;
 • starnutie ľudského tela;
 • závažný dlhotrvajúci stres;
 • závažné infekčné choroby;
 • dlhodobá liečba silnými liekmi;
 • vplyv zlých návykov;
 • prenos zranení pacientom, chirurgické zákroky.

Etapy distribúcie

HPV v tele infikovaných sa postupne rozvíja. Každá fáza vývoja vírusu je charakterizovaná určitými príznakmi. Lekári rozdelia priebeh ochorenia na 4 fázy:

 • latentné (latentné) obdobie;
 • subklinického;
 • klinické prejavy;
 • výskytu rakoviny.

Po preniknutí do epitelu môže byť papilomavírus typu 16 a 18 dlhodobo v neaktívnej fáze. Toto obdobie sa považuje za latentné, pretože v tejto fáze nie je žiadna symptomatológia. Tiež sa nazýva inkubácia. Ľudia, ktorí majú v tele niekoľko HPV rôznych typov, necítia žiadne zmeny v tejto fáze.

Určite infekciu možno len HPV skríning, ale pacient v tejto fáze nechodí na kliniku. Trvanie latentnej fázy trvá od 14 dní do niekoľkých rokov, niekedy - desaťročí.

Ďalej, ak sa vírus vyvíja, prechádza do subklinickej fázy. Tu má choroba jemné znaky, takže stav pacienta nespôsobuje obavy. Infekcia môže sprevádzať iné patológie (zápal pošvy, zápal krčka maternice, atď.), Exacerbácie alebo vyblednutia.

V tomto štádiu pacienti môžu mať nezvyčajný výtok z vagíny, podráždenie v vulve. Bodová analýza môže naznačovať prítomnosť patogénnych buniek. Pri histológii krčka maternice sú pozorovateľné malé zmeny v epiteliálnych tkanivách.

Klinický stav je charakterizovaný zvýšenou progresiou vírusu. Atypické bunky sa začínajú rýchlo množiť, čo spôsobuje rast formácií papilómu. Rôzne typy rastu sa môžu objaviť v takých oblastiach, ako sú:

 • steny vagíny;
 • cervikálny kanál;
 • na oblasti konečníka a perinea.

V štádiu klinického prejavu začnú zdravé bunky degenerovať do malígnych nádorov. DNA typu 16 HPV je pripojená k normálnym štruktúram a spôsobuje ich mutáciu. Onkoproteínové proteíny zničia intracelulárne väzby, čo vyvoláva tvorbu rakoviny.

V tomto štádiu začína dysplázia krčnej oblasti. Patológia sa vyznačuje zmenou v epiteliálnych tkanivách sliznice krčka maternice. Vyskytuje sa na pozadí zrýchleného rozdelenia atypických buniek.

Lekári považujú dyspláziu za nebezpečný stav, pretože prechádza do rakoviny v neprítomnosti včasnej liečby. Ženy po 40 rokoch sú ohrozené - starnutie tela zhoršuje progresiu ochorenia.

Poslednou etapou je výskyt nádorových nádorov. Pod vplyvom deštruktívnej DNA typu 16 a 18 typu HPV sa epiteliálna oblasť regeneruje. Pacienti vyvinú rakovinu krčka maternice.

Vyjadrenia mužov a žien

V klinickom štádiu ochorenia na koži a slizniciach sa objavujú rôzne typy neoplaziem. Ak existujú nejaké formy papilómov, mali by ste okamžite prejsť na kliniku na vyšetrenie. Ženy by sa mali obrátiť na gynekológiu a vykonať príslušné testy (s použitím škvrny atď.).

Hlavné typy štruktúr, ktoré spôsobujú genotypy vírusu 16, 18, sú rozdelené do troch skupín:

 1. Papilomové erupcie sú ploché, pokrývajúc genitálnu oblasť, sliznicu krčka maternice. Majú viacnásobnú povahu, ktorá sa šíri po celej lokalite. Mať tieň, ktorý je blízky farbe normálnych tkanív;
 2. Bradavice z bradavičnatého druhu vystupujúceho na koži. Sú hrubé na dotyk a hustšie. Tón tvorby je spravidla tmavý - červeno-hnedý, burgundský;
 3. Označené kondylómy. Majú kónickú štruktúru, ktorá sa zdvihne nad povrch pokožky. Chorí prinášajú najväčší nepríjemný pocit. Distribuované v anogenitálnej oblasti, steny vagíny.

U mužov sú takéto prejavy menej časté ako u žien. Avšak silnejší sex môže tiež trpieť papulózou alebo condylomatózou. Ostré alebo ploché rastu ovplyvňujú genitálnu oblasť, oblasti konečníka, hrtan.

U detí infikovaných matkou počas pôrodu postupuje papilomatóza laryngeálneho typu. Výpady plochého tvaru sa vytvárajú na povrchu úst a hrtana. Indikácie pre prieskum sú príznaky ako bolesť pri prehĺtaní a dýchanie.

diagnostika

Identifikujte prítomnosť týchto typov papilomavíru len na klinike pomocou špeciálneho zariadenia. Ak existuje podozrenie na prítomnosť HPV kmeňov v tele, ženy sú predpísané sériou testov. Materiálom pre štúdium sú biologické tekutiny a tkanivá odobraté pacientmi.

Na identifikáciu patogénu sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Vizuálne vyšetrenie pacienta. U žien sa vykonáva pomocou kolposkopu. Toto zariadenie umožňuje podrobne preskúmať vnútorný povrch krčka maternice;
 2. Metóda polymerázovej reťazovej reakcie. PCR sa týka moderných vysoko presných metód štúdia genetického materiálu. Určuje typ HPV aj v latentnom štádiu;
 3. Hybridná rukoväť (Digene-test). Táto metóda veľmi presne indikuje prítomnosť vírusu v tele. S jeho pomocou sa odhalí genotyp HPV a počet mutovaných buniek v testovacom materiáli.

Niekedy je pacientovi predpísaná cytológia a histologická analýza.

Interpretácia analýzy PCR je nasledovná: