Hlavná

Opar

Terapia ľudského papilomavírusu - je možné navždy zbaviť patogénu?

Papilomavírus ovplyvňuje sliznice a epidermis anogenitálnej zóny, ako aj celistvosť celého tela. Lokalizácia rastu papiliek závisí od druhu pôvodcu.

Pomocou liekov nie je možné dosiahnuť elimináciu vírusu - terapia HPV je zameraná len na odstránenie existujúcich patologických novotvarov a na imunokorekciu.

Potrebujem liečiť HPV?

V tomto vydaní boli názory špecialistov rozdelené do dvoch skupín. Niektorí veria, že patogén po infekcii zostáva v tele a jej odstránenie je nemožné. Iní spĺňajú teóriu sebaposudovania vírusu.

Stojí to za to zaobchádzať s HPV, ak existuje možnosť, že patogén nakoniec opustí telo pod vplyvom imunitného systému? Áno, existujú vedecké dôkazy, že po infekcii vírus vylúčil z tela do jedného roka, ale toto je kontroverzná otázka.

Či je potrebné liečiť HPV, závisí od pacienta, ale stojí za to zvážiť názory odborníkov. Boli odhalené mnohé prípady samo-hojenia, ale ich percento je na rovnakej úrovni s progresiou choroby.

Po 30 rokoch sa tieto prípady zriedka vyskytujú v lekárskej praxi, pretože imunitný systém je v priebehu rokov oslabený a sám sa nedokáže vyrovnať s vírusom.

Prípady, keď je potrebné liečenie HPV:

 • S významným vírusovým zaťažením podľa PCR alebo Diagenovho testu;
 • Jasne vyjadrené vonkajšie príznaky (anogenitálne kondylómy, recidíva choroby);
 • Identifikácia abnormálnych buniek počas cytológie krčka maternice;
 • Plánovanie tehotenstva.

Ak majú ľudia ľudský papilóm, liečba je potrebná iba vtedy, ak sa počas vyšetrenia zistia rovnaké kmene vírusu šesť mesiacov po prvých štúdiách. Pretože väčšina infikovaných mužov je asymptomatickými nosičmi, nie je potrebná liečba. Výnimkou je plánovanie tehotenstva partnera.

Papilomavírus - liečebný režim

Až do dnešného dňa je hlavným smerom pri liečbe HPV odstránenie rastu rôznymi spôsobmi ničenia alebo excízie. Žiadna antivírusová látka nemá za cieľ zničiť patogén, preto sa používa komplexná liečba vrátane liekov z rôznych farmakologických skupín.

Liečebné režimy pre HPV sa líšia v závislosti od niekoľkých faktorov:

 • Vírusová záťaž (koncentrácia);
 • Onkogénnosť kmeňov patogénu;
 • Povaha vonkajších symptómov;
 • Stupne poškodenia epitelu.

Štandardné spôsoby pre liečbu papilómy (HPV) sa môže tiež meniť v súvislosti s detekciou súvisiacich chorôb, ako je často v spojení s týmto činidlom Sexuálne prenosné chlamýdie, trichomoniáza, herpes infekcie. Detekcia týchto ochorení prinúti ošetrujúceho lekára, aby upravil terapiu, berúc do úvahy individuálne vlastnosti organizmu.

Ak je zistený vírus HPV, liečba podľa štandardnej schémy zahŕňa:

 • Antivírusová terapia;
 • imunostimulačné;
 • Pravidelná vitaminizácia tela;
 • Zničenie kožných rastov.

V prípade, že pacient má cervikálna dysplázia a ťažké fáza testov ukázali prítomnosť HPV WRC, môže liečba zahŕňať cytotoxická činidlá alebo iné lieky, ktoré inhibujú rast a vznik nových abnormálnych buniek.

Ak sa v tehotnej žene vyskytne vírus papilómu, terapia sa odloží až do posledného trimestra, keď už sú vytvorené všetky orgány plodu a drogy nemôžu poškodiť dieťa.

Ako liečiť ľudský papilomavírus - antivírusová liečba

Neexistuje žiadne zvláštne opatrenia liečiv zameraných proti patogénu DNA papilomatóza, ale má prostriedky, ktoré potláčajú replikáciu vírusovej RNA v kroku transkripcie.

Niektorí odborníci, ak má pacient HPV infekciu, sú liečené doplnkom antiherpetických liekov. Tu sú názory lekárov, príliš roztrieštené, pretože účinnosť špeciálnych liekov acyklovir a gentsiklovira nevykazujú, ale prípady pacientov s výrazným zlepšením v komplexnej liečbe, vrátane týchto prostriedkov.

Antivírusová účinná liečba papilómov spočíva v použití induktorov interferónu. Tieto lieky sú dostupné v rôznych dávkových formách na lokálne a systémové použitie: krémy, masti, tablety, injekčné roztoky.

Ľudský papilóm - liečba induktormi interferónu

MINISTERSTVO RUSKEJ FEDERÁCIE: Papilomavírus je jedným z najviac onkogénnych vírusov. Papilóm sa môže stať melanómom - rakovinou kože!

V prítomnosti anogenitálnych genitálnych bradavíc v komplexnej terapii je zahrnutý 5% krém Imiquimod obsahujúci derivát imiquydahinolinamínu s nízkou molekulovou hmotnosťou. Liek má nepriamy antivírusový účinok, ktorý sa prejavuje schopnosťou indukovať produkciu endogénneho alfa-interferónu a niektorých cytokínov.

Účinná liečba integrovaný HPV môže tiež zahŕňať imikvimodu vo forme výrastky v prítomnosti karfiol alebo Chvastúni (viac kondilomatoznye porasty sú spojené do jedného alebo viacerých konglomeráty).

Externé trvanie aplikácie nesmie presiahnuť 4 mesiace. Krém sa aplikuje na patologických porastov až 3 krát týždenne (nie zmyť počas 10 hodín).

izoprinozin

Ak neexistuje žiadna vonkajšia symptomatológia, ale výsledky testov preukázali ľudský papilomavírus, liečba je doplnená antivírusovým a imunomodulačným liekom - izoprinozínom. Inozínové pranobéky v zložení lieku prispievajú k obnoveniu funkcií lymfocytov (indukujú tvorbu supresorov a pomocníkov).

Pred liečbou papilomavírusu s týmto liekom je potrebné konzultovať s odborníkom o trvaní liečby. Odporúča sa užívať 2 tablety trikrát denne.

Liečba sa môže predĺžiť až na jeden mesiac, ale lekár má právo upraviť dĺžku trvania na základe údajov o výsledkoch testov a externých vyšetrení.

tsikloferon

Ak je zistená papilómy, ošetrenie sa vykonáva pomocou Cyclopheron, ktorý je vydaný pre transdermálnu a perorálnej aplikácii, a vo forme roztoku pre injekcie. Ukazuje antivírusovú aktivitu v dôsledku prítomnosti meglumín-acridonacetátu.

Liečivo má nasledujúce účinky:

 • interferón;
 • protizápalové;
 • Antiproliferatívny.

Liek bráni rozvoju HPV DNA - liečba bude účinná aj pri dysplázii, pretože Cycloferon vykazuje protinádorovú aktivitu.

Metódy liečby papilomavírusu, vrátane interferónových prípravkov, sa stávajú účinnejšími, pretože Cycloferon je schopný zvýšiť ich účinok. Znižuje tiež riziko vedľajších účinkov pri užívaní liekov obsahujúcich interferón.

Allokin Alpha

V prípade, že pacient má porasty v dermis alebo sliznici, a výsledky testov ukázalo, ľudský papilomavírus, môže liečba zahŕňať prostriedky akcia je veľmi podobná interferonsoderzhaschimi drogy.

Allokin-Alpha je účinný pri vysokom karcinogénnom riziku HPV a používa sa na liečbu cervikálnej dysplázie. Je tiež predpísaný na relapsy papilomatózy.

Pred liečbou HPV týmto liekmi potrebujete odbornú konzultáciu. Liek je kontraindikovaný pri autoimunitných ochoreniach. Hoci nemá embryotoxické a teratogénne vlastnosti, nie je predpísaný počas tehotenstva a počas kŕmenia.

Galavitída v HPV - antivírusová liečba

Liečivo má imunokorektívny účinok a používa sa na prevenciu recidívy papilomatózneho rastu. Hlavná aktívna zložka je derivát ftalhydrazínu.

Účinná liečba vírusu papilomu Galavitom je založená na farmakologickej aktivite účinnej látky:

 • Regulácia syntézy protizápalových cytokínov (interleukínov);
 • Zotavenie T-lymfocytov;
 • Stimulácia syntézy interferónu.

Metódy liečby papilómov (HPV) podľa Galavite:

 • Systémová aplikácia (intramuskulárne injekcie, sublingválne tablety);
 • Miestne - 1% masť.

Ako antirepresívny kurz odborníci predpisujú spoločnú masť a injekčné roztoky. Po ošetrení u pacientov s výrazne zvýšil výkon imunogram ktorá označuje zvýšenie obranyschopnosti tela.

Koľko je HPV liečené týmto liekom? Pretože terapia je protirepresívna, predpokladá sa, že klíčenie bolo odstránené deštruktívnymi metódami. Transdermálna dávka sa má aplikovať na postihnuté miesta najmenej 10 dní, roztok sa užíva 10 až 15 dní.

Ako sú papilómy liečené interferónom? viferon

Tieto lieky priamo súvisí so zvýšením imunitnej odpovede s lézií patogénov organizmu. Rekombinantný interferón sa získava genetickým inžinierstvom. Pred liečbou papilómov so systémovou a lokálnou aplikáciou je potrebné konzultovať s lekárom.

Vyrába sa v takýchto dávkových formách: gél, masť a rektálne čapíky. Antivírusové a imunomodulačné účinky dosiahnuté tým, že sa zloženie ľudského rekombinantného interferónu.

Ak je zistený papilomavírus, liečba sa vykonáva masťou. Aj pri komplexnej terapii sa používajú rektálne čapíky. Viferon má antiproliferatívny účinok a potláča replikáciu RNA a HPV DNA.

Vzhľadom na pomocné látky (tokoferol acetát a kyselina askorbová) sa zvyšuje protivírusový účinok, stimuluje sa produkcia imunoglobulínov.

Priebeh liečby HPV (papilomavírus) môže trvať až týždeň. Transdermálna aplikácia sa aplikuje na pokožku jemným trením, 4 krát denne. Čípky sa podávajú 2 denne počas piatich dní.

Analógom lieku je ľudský interferón, Reaferon, Genferon.

Čo je liečba ľudského papilomavírusu - vonkajšej cytostatiky

Táto skupina liekov je zahrnutá v terapii genitálnych bradavíc na zničenie patologického rastu. Oni nie sú v bezpečí, pretože spôsobujú lokálne nežiaduce účinky v podobe začervenanie, pálenie, svrbenie, zápal, mokvanie kontaktnú dermatitídu.

(. Pozri obrázky), ak je detekovaná papilloma vírus ľudskej (HPV), liečba pomocou zdrojov údajov vykonáva len v prítomnosti výrastky zvonku - sa nepoužíva vo vaginálnom a krčných útvarmi.

Podofillín inhibuje bunkové delenie tým, že zastaví syntézu DNA patogénu. Kurz liečby by nemal prekročiť mesiac, keď sa liek používa na nárast nie viac ako 2 krát za týždeň.

Ak existujú genitálne bradavice, a preukázali HPV test, liečba (pozri. Foto) možno vykonávať s 5-fluorouracilom. Prostriedok vo forme krému sa používa pre zničenie intravaginálne porasty, ako aj tvorba papilloma do močovej trubice. Pri identifikácii nežiaducich účinkov je potrebné kontaktovať špecialistu o úplnom zrušení alebo výmene lieku.

Kde liečiť ľudský papilomavírus?

Ak boli pozorované papilárne štruktúry, je potrebné sa poradiť s dermatológiou. Lekár určí charakter rastu, pošle ho inému špecialistovi alebo na analýzu, po čom bude samostatne predpísať terapiu.

Kde sú papilómy (HPV) liečené na pohlavných orgánoch? Robia to úzko špecializovaní odborníci - gynekológovia a urológovia. Môžete si dohodnúť stretnutie s lekárom na každej klinike. Ak pacient nedôveruje bezplatnej medicíne, existuje ďalšia možnosť - súkromné ​​kliniky a nezávislé laboratóriá.

Ak je detekovaný papilloma vírus (viď. Fotografie), môže liečba prejsť v každom zdravotníckom stredisku, pretože takmer všetky súkromné ​​kliniky na základe dostupných zariadení na likvidáciu patologických subjektov a odborníkov so zručnosťami, aby sa odstránili papiloma porasty.

Identifikovaný HPV - potrebujem liečiť partnera?

Partner musí prejsť skúškami na prítomnosť patogénov v tele, ale liečba by sa mala začať len s prítomnosťou kondylomatózneho rastu v anogenitálnej zóne.

Ak má partner infekciu, ale neexistuje žiadna vonkajšia symptomatológia, potom je nosičom a treba dodržiavať niektoré preventívne opatrenia.

Pred odchodom na špecialistu môžete zistiť, ako a ako sa lieči ľudský papilomavírus, aby ste mohli diskutovať o možných alternatívnych terapiách, ak chcete.

Tiež je potrebné liečiť počas plánovania tehotenstva. Asymptomatické nosiče infekcie sa odporúčajú na zníženie vírusovej záťaže.

Všetky manipulácie súvisiace s diagnózou a terapiou papilomatózy sú bezbolestné a neprinesú pacientom nepohodlie.

MINISTERSTVO UPOZORNENIE: "Papilómy a bradavice sa môžu kedykoľvek stať melanómom."

Prelom v liečbe HPV a prekanceróznych lézií: nové fotoaktivované zariadenie na podávanie liekov

Cevira® je postup používajúci zariadenie na dodávanie liekov, ktoré v súčasnosti podlieha klinickým skúškam fázy II so súhlasom amerického Úradu pre potraviny a liečivá. Testy sa začnú na jar 2011 a budú sa konať v rôznych centrách v USA a Európe. Spoločnosť Cevira vyvinula nórska farmaceutická spoločnosť Photocure ASA, ktorá sa špecializuje na dermatológiu a onkológiu, a jej partnerom v oblasti vývoja globálnych produktov spoločnosti Sagentia.

Cevira fotoaktivační terapia sa používa pre smerová (tiež známy ako fotodynamická terapia), v ktorom zničil tkanivo infikovanou papilloma vírusom ľudskej (HPV), a vykonáva liečbu prekanceróznych cervikálnych lézií bez poškodenia zdravého tkaniva.

Na rozdiel od predchádzajúceho vývoja využívajúceho fotodynamickú terapiu na liečbu rakoviny, tento terapeutický postup je prvý, ktorý používa moderné LED technológie v jednorazovom zariadení s autonómnym zdrojom energie, ktorý môže byť umiestnený a používaný v telesnej dutine.

Zariadenie Cevira obsahuje svetelný zdroj LED, ktorý v kombinácii s liekom iniciuje fotochemickú reakciu v tkanivách. Gynekológ alebo kolposkopista ľahko vstupuje do elektronického zariadenia na jedno použitie do krčka maternice, ktoré zostáva tam až 24 hodín. Počas tejto doby môže pacient opustiť nemocnicu, vykonávať každodenné aktivity. Po ukončení procedúry pacient vytiahne a sama vyhodí prístroj.

V klinickej štúdii sa vedci analyzovať výhody a nevýhody používania tejto novej formy fotodynamickej terapie pre liečbu prekanceróznych lézií v porovnaní s existujúcimi chirurgickými postupmi: laserová terapia, konizáciou, elektrochirurgické odstránenie slučky alebo kryoterapia. V priebehu hore uvedených postupov a zdravé tkanivá môže mať dlhodobé zdravotné problémy, vrátane pooperačné infekcie môže dôjsť k poškodeniu, čo znižuje reprodukčné funkcie a neschopnosť niesť dieťa. Štúdia tiež preskúma možnosť použitia zariadenia na liečbu pacientov s miernymi abnormalitami krčka maternice. Tento nový prístup môže byť vynikajúcou alternatívou k mnohým nepríjemným lekárskym vyšetreniam, ktoré majú pacienti v súčasnosti prechádzať.

"Toto je prvý non-chirurgická metóda liečby cervikálnej HPV a prekanceróznych lézií," - povedal Dr. Peter Hillmanns (Dr. Peter Hillemanns), profesor a vedúci katedry pôrodníctva a gynekológie, lekárskej v Hannoveri, vedúci výskumný pracovník. "Pokiaľ sa jedná o high-tech zariadenia úspešne prejsť testom, bude to znamenať novú éru v liečbe karcinómu krčka maternice - to bude nielen zníži úroveň rizika a bolesti pacientov, ale tiež pomôcť zdravotníckych systémov vyrovnať sa s bremenom HPV."

Ak chcete vytvoriť Ceviru, spoločnosť Photocure sa obrátila na spoločnosť Sagentia, aby pomohla vytvoriť ľahko použiteľné zariadenie, ktoré by bolo alternatívou k laserovej terapii.

"Fotodynamická terapia má veľký potenciál, pretože poskytuje účinnú detekciu a liečbu rôznych foriem rakoviny," - povedal Dr. Kjetil Hestdal (Kjetil Hestdal), prezident a generálny riaditeľ FotoCure "Skúsenosti Sagentia vo vývoji optických, elektronických a lekárskych zariadení nám umožnilo vytvoriť. e krčnej zariadenie, ktoré bez akéhokoľvek rizika pre pacienta, je umiestnený do pošvy a poskytuje požadovanú dávku lieku a svetelného žiarenia do postihnutej oblasti krčka maternice. "

"Úzko sme spolupracovali s firmou FotoCure, vyhodnotiť schopnosť nahradiť existujúce metódy laserové ošetrenie pre pacientov menej invazívne jedno použitie zariadení. Pri analýze radu technickej realizovateľnosti projektu, sme vzali do úvahy faktory, ako aj klinické strane a potrebami pacientov, "- povedal Brent Hudson (Brent Hudson), generálny riaditeľ spoločnosti Sagentia« Boli sme schopní vytvoriť tento alternatívny zariadenia s najnovšie pokroky v technológii LED, čo umožňuje poskytnúť. efektívne dodávanie kontrolovaných dávok svetelného žiarenia pri určitej svetelnej vlne. "

Po preukázaní správnosti konceptu, klinických skúšok, starostlivého technického návrhu vrátane optického a elektronického dizajnu, výberu materiálu a návrhu zostavy spoločnosť Sagentia v spolupráci s firmou Photocure a v spolupráci s ním vyvinula zariadenie vhodné pre klinické skúšky. Spoločnosti naďalej spolupracujú na klinických skúškach a neustálych zlepšeniach.

O spoločnosti Cevira

Cevira je komplexné zariadenie, ktoré kombinuje masť Ceviru s červeným žiarením pri liečbe HPV a cervikálnych abnormalít. Cevira masť obsahuje hexaminolevulinát, ktorý sa v kombinácii s svetelným žiarením dodáva do tkanív krčka maternice.

Zariadenie Cevira bolo vyvinuté spoločnosťou Photocure spoločne so spoločnosťou Sagentia a v súčasnosti prebieha v klinických štúdiách fázy II v rôznych centrách v USA a Európe. Spoločnosť Photocure je vlastníkom práv duševného vlastníctva a komerčného predaja mastí Cevira, rovnakého zariadenia a ich kombinácie.

Zariadenie je autonómne, je určené na vloženie do dutiny vagíny počas 10 hodín, počas ktorých sa liečba vykonáva.

Procedúra ošetrenia je nasledovná:

 • Zariadenie je vložené do hrdla kvalifikovaným lekárom (gynekológ / kolposkopista).
 • Veko na prístroji slúži na stlačenie lieku (masť) na cervix v počiatočnom období absorpcie.
 • Svetelný zdroj zabudovaný vo veku a vyžarujúci svetlo s určitou vlnovou dĺžkou sa automaticky aktivuje po niekoľkých hodinách aplikácie lieku a poskytuje potrebnú dávku osvetlenia.
 • Pacient vytiahne zariadenie doma a vyhodí ho.

O fotodynamickej terapii

Fotodynamická terapia - tento typ liečby, pri ktorom sa používa liečivo - fotosenzitizátoru alebo fotosenzitizující činidlo, - a určitý typ svetelného žiarenia. Fotosenzibilizátorom založené aminolevulínovej kyseliny hromadí v postihnutých tkanivách (napr. V nádoroch) a vystavené červenému svetlu určitej vlnovej dĺžky produkovať reaktívne singletový kyslík, ktorý indukuje bunkovú smrť v chorých tkanive.
Každý fotosenzibilizátor je aktivovaný žiarením s určitou vlnovou dĺžkou. Vlnová dĺžka určuje, ako hlboko môže žiarenie preniknúť do tkaniva. Preto lekári používajú špecifické fotosenzibilizátory a ožiarenie rôznych vlnových dĺžok na liečbu rôznych oblastí tela počas fotodynamickej terapie.

HPV: zbaviť sa navždy!

Dokonca aj najsilnejšia a motivovaná žena, zvyknutá nezávisle prekonávať akékoľvek životné ťažkosti, môže spôsobiť zdravotné problémy. Najmä ak sa tieto problémy týkajú intímnej sféry, spôsobujú kozmetické poškodenie a môžu viesť k smrteľným následkom. Ide o ľudský papilomavírus (HPV), infekciu, ktorá sa v posledných rokoch stala veľmi bežnou.

Podľa rôznych údajov je HPV vo svete infikovaných 70-90% ľudí v reprodukčnom veku.
Našťastie nie vždy infekcia HPV vedie k vzniku ochorenia. Existuje viac ako 100 typov rôznych vírusov a iba niektoré z nich nepoškodzujú zdravie.

Niektoré typy HPV vedú k tvorbe bradavíc na koži. Bradavice - benígne formácie a - s výnimkou kozmetických porúch, - neprinášajte iné nepríjemnosti.

Vírusy ľudského papilomavírusu, ktoré poškodzujú orgány močového systému, spôsobujú veľké problémy. Pod vplyvom vírusu na kožu a sliznicu močových pohlavných orgánov genitálne bradavice - vytváranie kŕmnych-mäsových farieb na nohe, ktoré rastú, sa podobajú tvaru "karfiol" alebo "kohút je hrebeň".

Anogenitálne bradavice sa zriedkavo stávajú malígnymi, ale spôsobujú značné nepohodlie, ľahko poškodzujú, krvácajú a prispievajú k pripojeniu bakteriálnej infekcie.

Rakovina krčka maternice a HPV: Existuje spojenie?

Rakovina krčka maternice sa v 93% prípadov vyvíja v dôsledku infekcie HPV s vysokým rizikom onkogénneho rizika. Najnebezpečnejšie z nich sú typy 16, 18, 45 a 56.

Malá vírusová častica pozostávajúca iba z 8 až 10 bielkovín, ktorá sa zavádza do buniek sliznice krčka maternice, spúšťa špecifické procesy vedúce k rozvoju dysplázie - prekancerózneho stavu. Prechod dysplázie na rakovinu nastáva pod vplyvom ženských pohlavných hormónov, menovite - jedného z produktov chemickej transformácie estrogénu.

Preto infekcia papilomavírusom vedie k vzniku malígnych novotvarov prevažne u žien, a u mužov je častejšie asymptomatická, niekedy sa prejavuje ako bradavice alebo genitálne bradavice.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý deň asi 1300 žien na svete vyvíja rakovinu krčka maternice spôsobenú HPV. Čoraz viac mladých dievčat vo veku 15-20 rokov je obeťou tejto nebezpečnej choroby. Viac ako 240 000 žien zomiera každý rok na rakovinu krčka maternice.

Aby sa zabránilo vzniku rakoviny krčka maternice, je potrebná včasná liečba HPV. Všetky ženy infikované HPV by mali navštíviť gynekológa každých šesť mesiacov a podstúpiť analýzu onkocytológie.

Čo je prevencia HPV?

Aby sa zabránilo HPV, treba zabrániť nechránenému pohlavnému styku. Kondóm výrazne znižuje pravdepodobnosť infekcie, ale neposkytuje 100% bezpečnosť.

HPV: zbaviť sa navždy!

Vírusové častice môžu byť lokalizované nielen na pokožke pohlavných orgánov, ale aj v perineu, takže infekcia je možná aj s kondómom, prostredníctvom mikrodámov na koži.

V prípade nechráneného pohlavného styku je potrebné čo najskôr požiadať zdravotnícku inštitúciu o preventívnu prevenciu pomocou špeciálnych antiseptik a liekov.

Pamätajte si to Jediným spoľahlivým spôsobom, ako sa chrániť pred HPV, je udržiavať vernosť v rámci jedného páru počas celého života.

Môžem vyliečiť HPV?

Dokázalo sa, že zdravý a silný imunitný systém je v niektorých prípadoch schopný samostatne zvládnuť HPV. U ľudí mladších ako 30 rokov sa spontánne vyliečiť vírus často vyskytuje do 2 rokov od okamihu infekcie.

Situácia je odlišná u ľudí s oslabenou imunitou. V nich sa vírus môže dlhodobo zakoreniť v organizme a stáva sa nezraniteľným pre imunitný systém a tradičnú liečbu. Špatným prognostickým znakom je konzervácia vírusu v tele viac ako 2 roky. V tomto prípade hovorí o chronickom nosiči HPV.

HPV: zbaviť sa navždy!

Po mnoho rokov sa predpokladalo, že v tejto fáze nie je možné úplne vyliečiť HPV. Všetko úsilie lekárov bolo zamerané na spomalenie procesu a zbavenie sa klinických prejavov infekcie. Avšak nosič vírusu pretrvával, čo prinútilo ľudí žiť dlhé roky v "očakávaní" recidívy.

Našťastie veda nie je stále a teraz sa vyvíjajú účinné schémy na odstránenie HPV.

Nové na liečbu HPV

V dôsledku päťročných štúdií MMA Výskumného ústavu molekulárnej medicíny. IM Sechenov, ruskí vedci vytvorili liek Indinol®, ktorý má protinádorovú aktivitu. Hlavná účinná látka Indinola® - indol-3-karbinol sa izoluje z rastlín čeľade Cruciferae.

Výrobcovia uviedli, že liek má dvojitý účinok na HPV:

1. Zastaví rozdelenie buniek postihnutých vírusom, čím sa zastaví rast anogenitálnych bradavíc a bradavíc.

2. V komplexnej aplikácii s imunomodulátormi liek zvyšuje účinnosť liečby dvakrát a znižuje frekvenciu relapsov o 3 až 4 krát.

V praxi sa ukázalo, že v kombinácii s imunomodulátormi Indinol® skutočne vedie k účinnému odstráneniu HPV infikovaných buniek z tela. Obzvlášť účinný je Indinol® v počiatočných štádiách vývoja infekcie papilomavírusu u ľudí s vysokým rizikom chronického procesu.

Nové na liečbu infekcií herpesvírusom a papilomavírusom: terapeutické vlastnosti lieku Allomedin

Vírusové infekcie kože a slizníc sú jedným z najrozšírenejších skupinou dermatologických ochorení. Najčastejšie tieto choroby spôsobujú vírusy herpes simplex a ľudské papilomavírusy. Herpes a papilomatóza sú charakterizované chronickým priebehom a celoživotným prenosom vírusu. Schopnosť nekonečne dlhé pretrvávanie v tele pacienta v dôsledku osobitosti životná stratégia týchto vírusov na základe blokovanie mechanizmy vrodené a adaptívne antivírusové imunity. Pomocou rôznych techník molekulárnej mimikry, potlačenie aktivity imunitných buniek, vírusov, ako sa stalo sa známe na príklade zástupcovia čeľade Herpesviridae, v posledných rokoch, poskytovať ochranu, že infikované epitelové bunky z deštrukcie T-lymfocyty a NK bunky, bunky hladkého replikáciu vírusového genómu a infekcie nových hostiteľských buniek, Imunitný systém zdravého človeka obmedzení vírusovej expanziu, ale vo väčšine prípadov schopné eliminovať latentnej vírusovú infekciu. Už malé poruchy v imunitnom systéme dohľadu vedú k opakovaniu choroby, a pretrvávajúci stav imunodeficienciou môže byť spojený s rozvojom akútnej vírusovej infekcie, poškodenie životne dôležitých vnútorných orgánov a smrťou. Zvlášť nebezpečné je onkogénnych typov ľudského papilomavírusu, ktorého spojenie s vývojom rakoviny krčka maternice a iných orgánov je dobre známe, [1].

Niet pochýb o tom, že zachovanie antivírusové imunitného systému na potrebnej úrovni je kľúčom k udržaniu zdravého stavu pokožky v všadeprítomná a prakticky nekontrolovanému šíreniu herpes a papilloma vírusov. Otázkou je, ako dosiahnuť tento cieľ pomocou dostupných dermatologických činiteľov. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že samotná pokožka je najdôležitejším orgánom imunitného systému. Keratinocyty, dendritické bunky, epidermálne bunky hrajú kľúčovú úlohu v primárnych imunologických reakciách smerujúcich k rozpoznaniu a zničenie patogénov a infikovaných buniek, prezentácie antigénu a následnej tvorbe špecifickej imunity [2]. Uvedené ešte viac platí na sliznicu, ktoré slúžia ako hlavná brána pre prenikaniu rôznych infekčných agens.

Existuje široká škála farmakologických a dermato-kozmetických prípravkov určených na ochranu pokožky a slizníc pred vírusmi. Skúsenosti s praktickou medicínou v oblasti liečby herpesvírusových a papilomavírusových infekcií však ukazujú, že tento problém ešte stále nie je vyriešený. Úlohou tohto článku je oboznámiť lekárov, ktorí čelia pri svojich praktických aktivitách s ťažkosťami pri liečbe herpesu a papilómov rôznych lokalizácií, s novým prístupom založeným na použití aloferónov.

Alloferóny sú novou skupinou protivírusových liečiv prírodného pôvodu. Spočiatku bola táto skupina biologicky aktívnych peptidov izolovaná z buniek imunitného systému "chirurgických lariev" - hmyzu čeľade Calliphoridae [3]. V tých časoch, keď medicína nevedela o antibiotikách, sa chirurgicky používali larvy a produkty ich vitálnych funkcií na liečenie infikovaných rán. Ako ukázali nedávne štúdie, imunitný systém tohto hmyzu syntetizuje rad silných antimikrobiálnych faktorov a obsahuje bunky funkčne podobné bunkám prirodzených zabíjačov [4]. V súčasnej dobe sa aloferóny vyrábajú chemickou syntézou, ktorá im umožňuje zavádzať do zloženia moderných liečivých a kozmetických výrobkov.

Na základe alloferon-1 vyvinul injekčnej liekovej formy, ktorá je dostupná pod názvom "Allokin alfa" a je určený na liečbu recidivujúce genitálny herpes a hepatitíde B (Federal pokyny k užívaniu drog, V. vydanie, Moskva, 2004, oddiel 20.1.2.2.3.2 ). Allokin alpha prebehla rozsiahla klinický výskum na Ústavu epidemiológie a mikrobiológie. NF Gamalei Medical Sciences, Ústav imunológie, virológia, Academy of Medical Sciences Institute, moskovskej lekárskej akadémie. Sechenov, Ústredný výskum kožného a venerologického ústavu Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie. Najmä a-Allokin vykazoval vysokú terapeutickú účinnosť v liečbe rekurentného genitálneho herpesu chronickej [5]. V porovnaní s acyklovir, alfa-Allokin oveľa rýchlejšie eliminovaná herpes a, čo je dôležitejšie, zaisťuje zvýšenie v období remisie. Štúdium imunitného stavu pacientov, ktorí sa zúčastnili v klinických štúdiách, sa potvrdilo, že mechanizmus terapeutického účinku Allokin-alfa zahŕňajú aktiváciu NK buniek a systémov interferónu. Tento mechanizmus najviac zodpovedá aktuálnej predstavy o povahe imunitných dysfunkcií sprevádzajúcich herpes infekcii [6]. V súčasnej dobe je skúsenosť Allokin-alfa v liečbe rôznych foriem herpes zahŕňa viac ako tisíc pacientov. Tak alloferons účinnosť pri liečbe infekcií herpesvírusom možno považovať za preukázané, v súlade s kritériami EBM.

Na liečbu vírusových infekcií kože a slizníc nedávno vyvinuli nový liek z tejto skupiny - Allomedin. Hlavnou účinnou zložkou je syntetický peptid Allomedina alloferon 3, alloferon člen rodiny sa zlepšenou biologickou aktivitou. Terapeutický účinok alloferon 3, alloferon a ďalšie, zamerané na posilnenie uznanie vírusových antigénov imunokompetentných buniek a zničiť ložiská vírusové infekcie [7]. Najmä v prítomnosti alloferon-3 významne zvýšenú schopnosť NK buniek rozpoznávať a lyžovať abnormálnych buniek a produkcie interferónu leukocyty ako odpoveď na vírusovú stimuláciu antigénu. V oboch prípadoch, alloferon 3 pôsobí ako kofaktor aktivácia imunitnej odpovede, ktorá je nevyhnutná pre vytvorenie časť hlavného signálu - patologicky modifikovaných buniek alebo vírusového antigénu. Táto funkcia vám umožní lokalizovať účinok lieku v léziu, aby sa zabránilo nadmernej reakcie imunitného systému mimo typické ďalších immunotropnyh drog.

Alloferon spolu s antivírusovou aktivitou, vykazujú protinádorový účinok, prvýkrát objavený v pokusoch na zvieratách s transplantovanými nádormi [3]. Porovnávacia štúdia alloferon 1, alloferon 3 a ukazujú, že tento má výrazný adjuvantnej vlastnosti, ktoré poskytujú účinné uznávanie nádorových antigénov a odmietnutia transplantátu nádor [8]. Schopnosť smerové zosilnenie protinádorovej imunity je zvlášť zaujímavé v prípade papilomavírusy infekcií Hlavné nebezpečenstvo, ktoré je pravdepodobnosť, že rakovina degenerácia infikovaných epiteliálnych buniek.

Scope Allomedina ako dermatologickej činidlo sa týkali najmä pri liečbe herpesvírusom a papilomavírusy infekcií kože a slizníc. Vzhľadom k tomu, terapeutická účinnosť alloferon-1 proti herpes spoľahlivo preukázaná predchádzajúcich klinických štúdiách, a anti-vírusové vlastnosti alloferon-3 sú podobné tým, ktoré alloferon-1, sa získa sme prednosť štúdiu účinnosti proti HPV infekcií. Hlavné študijná skupina zahŕňala pacientov Centra preventívneho lekárstva, s HPV infekciou maternicového hrdla (58 osôb). U všetkých pacientov, bezprostredne pred začiatkom liečby pomocou PCR ukázala prítomnosť krčka epitelu 16 a 18 onkogénnych HPV typov. Priebeh liečby Allomedinom konať v monoterapii (8 osôb aplikácia denne gél na papilomatózní lézie raz denne počas 3 dní), alebo v kombinácii s injekciami Allokin-alfa (50 osôb, tri podkožné injekcie vo fyziologickom roztoku, každý deň, potom denná gél nášivky na papilomatóznych ohniskách raz denne po dobu 1-3 dní). Re-analýzy typov HPV 16/18 neodhalilo prítomnosť týchto vírusov a to buď u jedného pacienta, ktorému boli podané monoterapia Allomedin (100% účinnosť). V skupine pacientov liečených v kombinácii s Allomedin Allokin-alfa, vírus nebol detekovaný v 47 z 50 osôb (94% účinnosť).

Podobné výsledky boli získané pilotnej štúdie v Centre pre klinickej imunológie u 5 pacientov s potvrdenou diagnózou HPV infekciou maternicového hrdla. Diagnóza bola vykonaná za použitia rozšírenej kolposkopiu, vzorky patologické biopsia a vírus písanie pomocou PCR, kde boli identifikované všetky pacientov onkogénne typy HPV (16, 18, 31 a 32). Účinnosť liečby bola hodnotená po 6 týždňoch s použitím pokročilej kolposkopie a PCR typizácie. V štúdii PCR u žien, ktoré dostali Allomedin v kombinácii s injekciami Allokin-alfa, nebol v oboch prípadoch detekovaný HPV. V rovnakej štúdii, gél "Allomedin" bola použitá ako monoterapia na liečbu ploché bradavice na koži a novovytvorených papilómy u 4 pacientov. Gél sa aplikoval na kožu 2-3 krát denne počas 7 až 10 dní. Všetci pacienti mali resorpciu (až do vymiznutia) papilómy a bradavice, ako aj nedostatok vzhľadu nových prvkov.

Z kombinovaných údajov z týchto dvoch štúdií vyplýva, že účinnosť Allomedinu, aplikovaného v monoterapii alebo v kombinácii s Allokin-alfa, je vyššia ako 95%. Pri tejto liečbe nebol len Allomedin nižší ako účinnosť kombinovanej liečby s Allomedinom a Allokinom alfa. Je dôležité poznamenať, že všetci pacienti s infekciou krčka maternice boli infikovaní HPV s vysokým rizikom onkogénneho rizika. Väčšina z nich (60 zo 63 ľudí) po liečbe nemala žiadny vírus, podľa analýzy PCR.

V centre klinickej imunológie bola tiež študovaná účinnosť monoterapie s allomedinom pri liečbe orofaciálneho herpesu (8 pacientov). Gél bol aplikovaný na postihnutú oblasť pokožky 2-3 krát denne počas 5 dní. Vo všetkých prípadoch sa dosiahol zrejmý terapeutický účinok: po prvej aplikácii zmizol pocit svrbenia a pálenia, krátko potom zóna edému a hyperemia prudko klesla. Trvanie recidívy sa v priemere znížilo na polovicu v porovnaní s trvaním pred liečbou Allmedinom na pozadí tradičných metód liečby. Vo všeobecnosti sa zdá, že výsledky liečby s relapsom Allomedin sú podobné terapeutickému účinku Allokinu-alfa, injekčnej formy aloferónu-1. Na tomto základe možno očakávať, že terapeutický účinok Allomedinu bude sprevádzaný zvýšením doby remisie typickej pre Allokin-alfa [5].

Okrem vysokej terapeutickej účinnosti pre Allomedina vyznačujúci sa takmer úplnej absencii vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v žiadnej z 72 pacientov. Výsledky klinických štúdií Allokin-alfa ukazujú, že približne 3% pacientov s recidivujúce genitálny herpes podávanie lieku spôsobuje ďalšie lézie [5]. Tento účinok sa zdá byť spojená so zvýšenou miest imunologické rozpoznávacích latentnej vírusovú infekciu a následný vývoj zápalovej odpovede. Tieto reakcie môžu byť vnímané ako zhoršenie pacienta, ale v skutočnosti podporuje odstránenie ohniska replikáciu vírusu a úspech na úkor stabilnejšie terapeutického účinku. U pacientov s orofaciálního oparu spracuje Allomedin v tejto štúdii, bol zaznamenaný výskyt ďalších lézií, ale analogicky s Allokin alfa možnosťou ich výskytu u jednotlivých pacientov nie je vylúčená.

Preto má Allomedin mimoriadne vysokú terapeutickú účinnosť proti vírusom herpes simplex a najmä ľudským papilomavírusom. Vzhľadom na rozsiahle a rozmanité klinické prejavy týchto infekcií sa môže Allomedin používať v rôznych oblastiach dermatológie a príbuzných disciplín:

 • dermatológia (herpes simplex, papilóm s rôznou lokalizáciou);
 • dermatovenerológia, gynekológia, urológia (genitálny herpes, genitálne bradavice, intraepiteliálna dysplázia slizníc vírusovej etiológie);
 • kozmetológia (prevencia a liečba herpesu, papilómy na koži a slizniciach vrátane kozmetických postupov a operácií);
 • zubné lekárstvo (herpetická stomatitída, zápal ďasien);
 • onkológie a preventívnej medicíny (prevencia rakoviny krčka maternice a iných onkologických ochorení kože a slizníc).

Z dlhodobého hľadiska používanie lieku Allomedin otvára možnosť nielen liečby vírusových infekcií, ale aj prevenciu malígnych novotvarov, ktoré sú s nimi spojené. Ďalšia práca v tomto smere podľa nášho názoru výrazne zníži morbiditu a mortalitu z rakoviny krčka maternice a iných vírusovo závislých druhov rakoviny, ktoré tvoria asi 30% všetkých druhov rakoviny.

Odporúčame vám prečítať si nasledujúce časti:

Moderné prístupy k liečbe papilomavírusovej infekcie urogenitálneho traktu

V posledných rokoch sa v Rusku, ako aj v mnohých krajinách sveta, zvyšuje výskyt infekcie papilomavírusom. Problém jeho diagnostiky a liečby priťahuje pozornosť lekárov rôznych špecialít: dermatológov, gynekológov, urológov, onkológov, patológií

V posledných rokoch sa v Rusku, ako aj v mnohých krajinách sveta, zvyšuje výskyt infekcie papilomavírusom. Problém jeho diagnóze a liečbe priťahuje pozornosť lekárov rôznych odborností: dermatológov, gynekológov, urológov, onkológov, patológovia, immunologists, virologists. To je vzhľadom k vysoko nákazlivé povahe a tendenciou k zvýšeniu frekvencie ochorení, rovnako ako schopnosť niektorých druhov ľudského papilomavírusu (HPV) iniciovať zhubné procesy. Druhá z nich sa väčšinou týka genitálnych prejavov infekcie papilomavírusu.

Ľudský papilomavírus (HPV) je epithelotropný a nachádza sa v koži, sliznici ústnej dutiny, spojovke, pažeráku, priedušiek, konečníku.

V literatúre existuje dôkaz, že zavedenie infekcie HPV sa vyskytuje na úrovni nezrelých buniek epitelu kože a slizníc (bazálna vrstva). Výsledkom tohto zavedenia je proliferácia buniek, ale bez produkcie vírusových častíc, pretože proliferujúce epiteliálne bunky nie sú schopné udržať životný cyklus vírusov. Kompletná replikácia HPV sa vyskytuje len vo vysoko špecializovaných bunkách viacvrstvového plochého epitelu: granulárne, pichľavé klietky kože, povrchové epiteliocyty sliznice krčka maternice. V súčasnosti je opísaných približne 100 typov papilomavírusov. Je potrebné poznamenať ich tkanivovú a druhovú špecifickosť. Rôzne typy HPV sú spojené s rôznymi typmi lézií. Bolo zistené, že určité typy HPV sú spojené s urogenitálnou oblasťou. Uvádzajú sa tieto druhy:

 • nízke onkologické riziko;
 • priemerné riziko rakoviny;
 • vysoké riziko rakoviny.

Štruktúra vírusového genómu

Vírusy papilómov patria do rodiny papovaviru (Papovaviridae), ktoré postihujú veľký dobytok, vtáky, ako aj ľudí a sú schopné infikovať bazálne bunky kože a plochý epitel. Papilomavírusy sú jednou z najheterogénnejších skupín vírusov, kritériom jej diferenciácie je stupeň genetického vzťahu vírusov podľa údajov molekulovej hybridizácie: pohybuje sa v rozmedzí od 10 do 85%. Priemer vírusových častíc je 55 nm. Vírus nemá vonkajšiu škrupinu. Vírusová kapsida pozostáva z 72 kapsomérov. Podrobná analýza molekuly DNA HPV bola umožnená po vytvorení postupu štiepenia DNA použitím endonukleáz a analýza týchto fragmentov pomocou gélovej elektroforézy.

V štúdii prípravkov definované zafarbený rozter špecifický komplex charakteristické znaky jadru a cytoplazme epiteliálnych buniek (bunky koylotsitarnaya atypiu) spôsobené cytopatický účinok papilomavírusov.

Bunková špecifická pre túto infekciu je koylotsit predstavuje oksifiltnookrashennuyu buniek epitelu s jasnými hranicami a jasne označené perijaderné oblasti osvetlenia a početné vakuoly v cytoplazme.

Termín "koylotsitarnaya dysplázia" bol predstavený H. S. Stegner v roku 1981 sa predpokladalo, že tieto zmeny sú výsledkom rozmnožovanie vírusu spôsobuje metabolizmus narušenie buniek, čo vedie k ich čiastočnej nekróze tvoriť ballonopodobnyh buniek.

Cytologické vyšetrenie ohniskov spôsobených infekciou HPV ukázalo, že v bunkovom materiáli sú väčšinou nejadrové alebo ortokeratotické bunky. Asi 20% váhy obsahujú jadrá - tzv. "Parakeratotické bunky."

Malo by sa pamätať na to, že pre detekciu HPV nie je dostatočná jedna morfológia. V tejto súvislosti je vhodné použiť metódu polymerázovej reťazovej reakcie (PCR), hybridizáciu in situ. V literatúre existujú správy o detekcii infekcie HPV močom pomocou PCR ako alternatívnej metódy na testovanie vzoriek z krčka maternice. Okrem toho sa použije nested PCR v jednej skúmavke a typovo špecifická nukleotidová hybridizácia.

Metóda PCR sa používa na liečbu nízkych symptómov alebo asymptomatických foriem ochorenia spôsobeného HPV infekciou.

Imunochemické metódy dokážu detekovať HPV antigény v tkanivách genitálnych bradavíc v 71,4% prípadov, hybridizáciou - 96,5% a PCR - v 10% prípadov.

Účinnosť hybridizácie DNA nepresahuje účinnosť histologického vyšetrenia, ale umožňuje identifikovať pacientov s vysokým stupňom tejto infekcie.

Klinika infekcie HPV

Klinické prejavy HPV infekcie pohlavných orgánov sú veľmi variabilné. V súčasnosti sú rozdelené na genitálne bradavice, papilárne odrody genitálnych bradavíc (s výrazným exofytickým rastom), rovnako ako ploché a obrátené (intraepiteliálne) s endofytickým rastom. Druhá možnosť, známa aj ako subklinická HPV infekcia, je v diagnostickom pláne najkomplexnejšia, pretože v epiteli nie sú žiadne jednoznačné mikroskopické zmeny. V tomto prípade sú potrebné špeciálne skríningové techniky na stanovenie jasných hraníc lézie.

Zvláštnosťou prevedenie genitálnych bradavíc je Bowenoidní papullez a obrie condyloma Buschke - Lowenstein. Genitálne bradavice (OK) sú fibroepiteliální útvar na povrchu kože a sliznice, alebo ide o tenké nohy širokou základňou ako jediný uzol alebo viacnásobné epitelu neurity, pripomínajúce vzhľad kohútích hrebienkov alebo karfiol. Diagnóza veľkých kondylómov nespôsobuje ťažkosti. Genitálne bradavice sú lokalizované hlavne v oblastiach maceráciou: pysky, pošvy, krčka maternice, ústia močovej trubice, análnej oblasti, na koži. Muži OK nachádza v predkožky na penise, perinatálnej oblasť, menej endouretalno. Inkubačná doba sa pohybuje od jedného do 12 mesiacov (priemer 6,3 mesiacov).

Štúdie v posledných desaťročiach ukazujú, že 85% pacientov s typickou OK vulvy a hrádze mať ďalšie ohniská infekcie HPV v pošve alebo krčka maternice, a takmer jedna štvrtina z nich sú detekované spojené s infekciou HPV ochorenia - cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN) rôznych závažnosť. Jedným z odrôd klinickým ochorením spôsobeným HPV infekcie, sú bouenoidnye papuly spojené s pohonom 16, niekedy pigmentovaná koža a slizníc oboch pohlaví, často pripomínajú bežné bradavice alebo seboroická keratóza. V kontraste, Bowenova choroba, bouenoidnye papuly sú benígne a spontánne vymizne, aj keď niekedy môže ozlokachestvlyatsya. Kurz je asymptomatický.

Niektorí autori odkazujú na veruriforme epidermodysplasia Lewandowski-Lutz na túto skupinu ochorení. Toto ochorenie je založené na lokálnych a genetických poruchách spojených s chronickou HPV infekciou.

J. M. Handley a W. J. Dinsmore (1994) na základe údajov z literatúry a vlastných štúdií navrhli klasifikáciu klinických foriem HPV infekcie a súvisiacich ochorení (tabuľka 1).

V prevažnej väčšine prípadov sa manifestné formy infekcie HPV kombinujú s inými pohlavne prenosnými chorobami. Podľa Bernarda K. a Mugi K. (1996) zjavné formy HPV infekcie sa spravidla vyskytujú v dôsledku mnohých faktorov:

 • sociálne;
 • infekčné choroby spojené so združeniami, pohlavne prenosné choroby (STD);
 • spojené so zmenou stavu imunitného systému.

Najvýznamnejšou je účinok HPV poškodenie súvisiacich s infekciou urogenitálneho traktu: urogenitálneho chlamýdie, mykoplazmy, cytomegalovírusu a herpes vírusovej infekcie, dysbiotic štátov. Výsledkom ich vplyv na priebeh infekcie HPV je chronický proces, tvorba perzistentné, majú zvyčajne nešpecifické zápalové zmeny v urogenitálny oblasti a na značné ťažkosti pri vykonávaní terapeutickej intervencie.

Význam prítomnosti súbežnej infekcie na liečbu kondylomatózy je vysvetlený nasledujúcimi okolnosťami.

 • Prítomnosť STD spojených s infekciou HPV predlžuje trvanie liečby druhou v priemere trikrát.
 • Vo väčšine prípadov sú relapsy spojené s uvedenou príčinou.
 • Epitelizácia krčnej erózie po deštrukcii kondylómu sa môže dosiahnuť iba vtedy, ak existuje predbežná kontrola súbežných STD a bakteriálnej vaginózy.

Ako sme diskutovali o možnosti existencie vzťahu medzi cervikálny neoplázie sa sexuálne prenosnou chorobou po mnoho rokov. V skupine žien s invazívnym karcinómom krčka maternice (CC), bol vyšší výskyt nešpecifické mikroflóry, vrátane trichomonazice a gardnerelovye infekcie. Príklady tohto účinku boli diskutované v súvislosti Treponema pallidum, Neisseria gonorrhoeae, Chlamýdií trachomatis, vírusu Herpes simplex typ 2, cytomegalovírusu, papilloma vírus ľudskej. Epidemiologické štúdie presvedčivo preukázali, že nesporný rizikovým faktorom pre prekanceróznych lézií a cervikálneho karcinómu je genitálne infekcie HPV.

Zásady liečby HPV infekcie

Vzhľadom na to, že konkrétne antivirotiká a vakcíny, pôsobiace na HPV, ešte nie sú k dispozícii, predpokladá sa, že úplné odstránenie vírusu z tela nemôže byť dosiahnutý. Cieľom terapie je eliminácia klinických a subklinických foriem HPV infekcie.

K dnešnému dňu, v arzenáli praktických lekárov, existuje veľa spôsobov odstránenia anogenitálnych bradavíc. Ich účinnosť sa pohybuje od 30 do 90%, ale žiadna z metód nie je všeliekom pretože rýchlosť opakovania je dostatočne vysoká pre akýkoľvek spôsob liečby. Liečba by mala byť striktne individuálna: v každom prípade je potrebné zvoliť optimálne riešenie, ktoré niekedy zohľadní priania pacienta. Problém relapsu nezávisí od voľby terapie. Relapsy anogenitálnych bradavíc sú najčastejšie spojené s reinfekciou od sexuálneho partnera, ale s reaktiváciou infekcie. Existujú tri spôsoby vývoja udalostí v neprítomnosti liečby:

 • bradavice môžu byť vyriešené sami;
 • zostávajú nezmenené;
 • pokroku.

V takomto prípade je vždy potrebné vziať do úvahy možnosť perzistencie vírusu bez prítomnosti akýchkoľvek klinických prejavov.

Voľba najoptimálnejšieho v každom prípade by sa mala metóda riadiť štyrmi základnými vlastnosťami:

 • účinnosť v tejto patológii;
 • frekvencia relapsu po liečbe;
 • tolerancia (minimálne vedľajšie účinky);
 • jednoduchosť postupov.

Okrem odstránenia anogenitálnych bradavíc je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim dôležitým úlohám:

1. Identifikujte a liečte iných pacientov s pohlavne prenosnými chorobami (STD) u pacientov s anogenitálnymi bradavicami (a ich sexuálnymi partnermi).

2. Sledujte všetky ženy s bradavicami anogenitálnej oblasti pre cervikálnu intraepiteliálnu neopláziu (CVN) pomocou cytologického vyšetrenia a kolposkopie.

3. Podporovať ďalšie pozorovanie stredísk WHC v počiatočných fázach včasnej detekcie ich progresie alebo rozvoja mikroinvazívneho karcinómu.

4. Preveďte aktívny liečbu anogenitálnej bradavíc, neoplázie v skorých štádiách, pokračovaním v rozsiahlych klinických, v neskorších fázach neoplázie a spinocelulárneho karcinómu.

5. Dajte pacientom poradenstvo o používaní kondómov a obmedzení neúmyselného sexuálneho styku, aby sa zabránilo infekcii (a reinfekcii) HPV infekcie a iných pohlavných chorôb.

V skutočnosti je liečba anogenitálnych HPV lézií zameraná buď na deštrukciu papilomatóznych ložísk jednou alebo inou metódou, alebo na stimuláciu antivírusovej imunitnej odpovede, je možná kombinácia týchto prístupov.

Deštruktívne metódy

Fyzické deštruktívne metódy

Chirurgická excízia. V súčasnosti sa používa zriedkavo, hlavne používaný pri liečbe malígnych novotvarov, keď je potrebná rozsiahla excízia. Táto metóda môže vyžadovať hospitalizáciu v dôsledku skutočnosti, že počas excízie môže dôjsť k veľkému krvácaniu a dlhé pooperačné obdobie si bude vyžadovať špeciálnu terapiu.

Elektrochirurgické metódy. Patria sem elektrokoagulácia, elektroakustika, fulgácia, elektrochirurgická excízia (elektroexcitácia) pomocou elektrónového noža. Nie tak dávno v medicíne začal používať plazmu. Naši vedci vyvinuli pôvodný plazmatický koagulátor (plasmaskin) ECX-1, ktorý nemá žiadne cudzie analógy. Meranie teploty v plazme ukázalo, že môže dosiahnuť 2000-2500 ° C. Takéto vysoké teploty poskytujú príležitosť pracovať v bezkontaktnom režime, čo výrazne znižuje prevádzkovú dobu a tým znižuje zónu nekrózy. Navyše s týmto účinkom vo väčšine prípadov nie je prekročený prah bolesti. Tento teplotný režim poskytuje takmer úplné spálenie novotvarov.

Výhody tejto metódy:

 • prístupnosť;
 • nízke náklady;
 • vysoká účinnosť;
 • možnosť aplikácie v ambulantných prostrediach;
 • znížilo riziko krvácania.
 • potrebu anestézie
 • pri použití tejto metódy sa uvoľňuje infekčná DNA HPV spolu s výsledným dymom, takže je potrebné vytvoriť adekvátne podmienky pre prácu - vákuové extrakcie dymu, použitie ochranných masiek.

Laserová excízia. Dostatočne účinná a bezpečná metóda je vyrezanie bradavíc laserom. V praxi sa používajú neodymové a CO lasery. Pri použití CO laser je menšie poškodenie okolitého tkaniva a neodýmu laser dáva lepšiu hemostatický účinok. Nehľadiac na skutočnosť, že laser je fyzicky odstráni lézie, štúdie ukázali, že laserové žiarenie má toxický účinok na HPV. Na vykonanie postupov je potrebný dobre vyškolený personál. Pri použití laserov treba úľavu od bolesti - často veľmi aktuálne, alebo lokálnej anestézii, ktorá umožňuje postup ambulantne. Laserová excízia a chirurgické metódy sú približne rovnako účinné. Laserová terapia sa môže úspešne použiť na liečbu bežných, rezistentných na iné terapie. Umožňuje zastaviť relaps v približne 40% pacientov. Štúdie ukázali, že v dôsledku neúčinné vzhľadom na to, že CO laser je neúčinné, pokiaľ ide o odstránenie genóm lézií sú rezistentné na liečbu (v súlade s metódou PCR, dochádza molekulárne biologické oživenie v 26% pacientov).

Použitie CO lasera je metóda voľby pri liečbe WHC. Aplikujte laserovú kondíciu cervixu. U 2% pacientov sa vyskytli recidívy. Jemným spôsobom laserovej terapie je odparovanie, ktoré nespôsobuje žiadne komplikácie. Odparovanie laserom sa úspešne používa pri liečbe nízkeho stupňa CVN. Pozorovania sa vyskytli u 4% pacientov.

Laserová terapia sa úspešne používa na liečbu kandidózy genitálií u tehotných žien. Existujú správy o liečbe tehotných žien v období 28 až 35. týždňa tehotenstva. Väčšina pacientov bola vyliečená po prvom vyšetrení. Neboli žiadne komplikácie pri pôrode ani u novorodencov.

Vedľajšie účinky zahŕňajú ulceráciu, krvácanie, sekundárnu infekciu, zjazvenie. Rovnako ako pri elektrochirurgických metódach sa HPV DNA uvoľňuje s dymom, čo tiež vyžaduje opatrenia.

Laserová terapia sa nepoužíva dostatočne široko kvôli vysokým nákladom na vybavenie a potrebe vyškoliť skúseného personálu.

Kryoterapia. Dostatočne účinná a bezpečná metóda za predpokladu použitia kvapalného dusíka, oxidu dusíka a oxidu uhličitého ako chladiaceho média. Toto rýchlo zamrzne ako intra-, tak extracelulárne tekutiny, čo vedie k lýze a smrti buniek počas rozmrazovania. Kryoterapia zvyčajne nevyžaduje anestéziu, hoci v prípade potreby môžu byť použité lokálne anestetiká. Kryoterapia sa môže používať pri liečbe nie veľmi veľkých bradavíc rôznych miest. Ak sú bradavice viacnásobné, odstránenie by sa malo vykonať v niekoľkých fázach. Pri tejto metóde sú typické nasledujúce vedľajšie účinky: rozvoj lokálneho sčervenania, opuch s následným pľuzgierovaním a ulceráciou. Na zníženie poškodenia okolitých tkanív pred procedúrou sa na povrch bradavíc pôsobí KY-gélom, ktorý pri zmrazení umožňuje jemne zväčšiť a oddeliť léziu od podložného epitelu.

Metóda môže byť použitá v gynekologickej praxi.

Mimoriadne sľubné je kombinované použitie kryogestrukcie a plazmatickej koagulácie, čo umožňuje vyhnúť sa nevýhodám, ktoré sú vlastné vyššie opísaným metódam, oddelene.

Chemické deštruktívne metódy. Táto skupina činidiel zahŕňa roztoky kyselín, zásad, solí. Medzi nimi možno uviesť ferezol, peroxid vodíka, a hingamina chinakrin riešenie, ortuti a arzénu prípravky bizmutu prípravkov na báze kyseliny mliečnej a kyseliny salicylovej, kyseliny octovej a kyseliny dusičnej, šťavy a tuja lastovičník. Všetky tieto nástroje sú ľahko dostupné, ale majú nízky, zle predvídateľný výkon, vzhľadom k tomu, početné vedľajšie účinky.

Isoprinozín sa má používať v kombinácii s lokálne-deštruktívnymi metódami liečby.

Účinnosť kombinovanej liečby PI je podľa literatúry 38 až 96%.

Kombinované terapie. Na liečbu prejavov infekcie HPV sa navrhujú rôzne metódy založené na použití imunitných prípravkov v kombinácii s laserovou, elektrochirurgickou a kryoštruktúrnou expozíciou.

Kombinované použitie vyššie uvedených metód môže znížiť počet relapsov a tým zlepšiť účinnosť liečby.

Dobré výsledky sú získané pri použití kombinovaný spôsob liečenia bradavíc, obsahujúci zničenie ložísk cez kryoablace (expozičný teplota od -160 do -180 ° C, expozícia 40-120 sekúnd, dvakrát), spolu s posilnenie imunity. Pre stimuláciu miestnu oblasť imunita lézie ošetrené emulzia s interferónom (IF), a na stimuláciu imunitného systému celého organizmu podávaného lieku kemantan 0,2 g trikrát denne perorálne počas 10 dní.

Je možná kombinácia rôznych deštruktívnych metód. V prítomnosti prejavov infekcie HPV v koži a sliznice skôr vyrobených krioraspylenie po dobu 10-30 sekúnd, čo umožňuje jednoznačnú identifikáciu lézií hranica vzhľadom k charakteristickým povrch papilárnych lézií, ktoré sa tak zmení na bielu. Potom je postihnutá oblasť vystavená plazme (pomocou zariadenia plazmocénu).

Niekoľko výskumníkov považuje chirurgické odstránenie všetkých viditeľných lézií za najlepší spôsob liečenia anogenitálnych bradavíc, po ktorých nasleduje miestne podávanie IF. V niektorých prípadoch sa odporúča všeobecná a lokálna aplikácia IF pred chirurgickou excízou rozsiahlych kondylómov.

Terapeutický účinok používania IF chýba, ak choroba trvá dlhšie ako jeden rok, rovnako ako s imunodeficienciou.

V súčasnosti neexistuje toľko nástrojov, ktoré možno použiť po použití deštruktívnych metód. Obzvlášť sa teraz ukázalo, že prípravok nie je určený na lokálnu aplikáciu v oblasti lézií po deštrukčných účinkoch.

Špecifická protivírusová terapia

V súčasnosti neexistujú žiadne lieky, ktoré by mali špecifický vplyv na HPV. Známe činidlá, ktoré potláčajú replikáciu vírusu herpes simplex (acyklovir, ganciklovir), sa ukázali ako neúčinné pri liečbe anogenitálnej HPV infekcie.

Teoreticky je očkovanie ideálnou metódou liečby a prevencie anogenitálnych bradavíc.

Existujú správy o efektívnom použití IF induktorov. Osobitne zaujímavá je lokálna aplikácia derivátu s nízkou molekulovou hmotnosťou imiquidahinolinamínu, imiquimodu, ktorý je induktorom cytokínov a najmä L-IF. Používa sa vo forme 5% krému trikrát týždenne alebo denne až do úplného vymiznutia vyrážky (nie však dlhšie ako 4 mesiace). Úplné zmiznutie genitálnych bradavíc sa pozorovalo v 13 až 56% prípadov. Pri každodennom používaní sa často vyskytli lokálne vedľajšie účinky: sčervenanie, opuch, erózia. Krém je zvlášť indikovaný na liečbu subklinickej HPV infekcie. Možné použitie virazolu.

Účinok používania IF monoterapie je stále nedostatočne skúmaný a nie je veľmi vysoký, okrem toho je potrebné vziať do úvahy vysoké náklady na takúto liečbu. V tejto súvislosti sa táto metóda v praxi široko nevyužíva.

Izoprinozin. V posledných rokoch, imunológovia priťahuje pozornosť izoprinozin nové imunomodulátor, čo je komplex INOSINE a soli N, N-dimetylamino-2-propanolu a kyseliny p-atsetaminobenzoynoy. Prípravok sa môže použiť vo forme tabliet alebo roztoku na parenterálnu injekciu. Účinná látka v tomto komplexe, zdá sa, že je inozín a aminoalkoholov soľ podporuje jeho prenikanie cez membránu lymfocytov a ďalších buniek.

Isoprinozín má silný a široký imunomodulačný účinok. Početné a rozsiahle literárne dáta ukazujú, že in vitro liek výrazne zvyšuje proliferáciu T lymfocytov indukovaných mitogény alebo špecifické antigény, rovnako ako pre-diferenciáciu T-lymfocytov vo viac zrelých T-lymfocytov sprevádzané toho, že na ich povrchu príslušných antigénov. PI tiež stimuluje proliferáciu B-lymfocytov indukovanú mitogénom. Izoprinolina ukázal ako stimulačný účinok na aktivitu NK buniek (NK bunky) u zdravých osôb a funkčné schopnosti cytotoxických T-lymfocytov. Liečivo zlepšuje pomer CD4 + / CD8 +; zvyšuje produkciu T-lymfocytov IL-2; podporuje zrenie a proliferáciu T buniek; aktivuje syntézu IL-1 makrofágmi. SP má antivírusový účinok a zabraňuje použitie ribozomálnej replikácie RNA vírusu. Je potrebné poznamenať, že v prípade aplikácie na iné izoprinolina immunocorrectors výrazne zvyšuje antivírusový účinok druhej.

Rôzne liečebné režimy boli prijaté s izoprinolínom v závislosti od veľkosti kondylómov, ich polohy a stupňa malignity.

Schéma 1: liečba malých, viacnásobné špicatý kandil s malým stupňom malignity.

Liečivo sa užíva v 2 tabletách. trikrát denne počas 14-28 dní.

Schéma 2: liečba viacerých kondylómov s oddelenými veľkými kondylómami alebo plochými bradavicami krčka maternice.

Medzi chemikáliami používanými v našej krajine a v zahraničí, ktoré majú deštruktívny účinok, môžeme rozlíšiť TCA a kyselinu dusičnú, ako aj kombinovaný prípravok kyseliny - Solcoderm.

TCA a kyseliny dusičnej. TCA sa používa v koncentrácii 80-90% a spôsobuje tvorbu lokálnej koagulačnej nekrózy. Podobným účinkom je roztok kyseliny dusičnej. Vzhľadom na ich nízku cenu a cenovú dostupnosť sú obe metódy rozšírené dodnes. Kyseliny sú účinné pre liečenie bradavíc vulvy, predkožky, koronálnej žliabku, žaluďa, a to najmä v prípadoch, keď je použitie contra-PF a PFG. Kauterizácia sa vykonáva raz týždenne počas 5 až 6 týždňov. Účinnosť aplikácie TCA a kyseliny dusičnej je približne 70-80%. V niektorých prípadoch sa môže vyvinúť lokálna reakcia vo forme moccasínu a ulcerácie.

Solkoderm. Solkoderm je vodný roztok, ktorého aktívnymi zložkami sú produkty interakcie organických kyselín (octovej, šťaveľovej a mliečnej) a iónov kovov s dusičnanom

kyselina. Roztok obsahuje dusitany v množstve 0,02 mg / ml.

Nižšie sú uvedené vlastnosti a mechanizmus účinku lieku Solcoderm, ktorý ho odlišuje od iných liečiv tejto skupiny používaných v rámci deštruktívnych metód:

 • s lokálnou aplikáciou solcodermu spôsobuje okamžitú celoživotnú fixáciu tkaniva, na ktorom sa aplikuje;
 • účinok lieku je prísne obmedzený na miesto aplikácie;
 • znamením okamžitého účinku je zmena farby ošetrenej plochy;
 • devitalizované tkanivo vysušuje a tmavne (mumifikácia);
 • "Mumifikovaná" chrastav sa odmieta nezávisle;
 • Proces hojenia je krátkodobý a komplikácie (sekundárna infekcia alebo zjazvenie) sú zriedkavé.

Všeobecné charakteristiky liečby solkodermom:

 • liečivo má presne obmedzený lokálny účinok na patologicky zmenené tkanivo, na ktoré sa aplikuje, okolité tkanivo nie je poškodené;
 • spôsob je vhodný na liečbu rôznych lézií kože;
 • liečba je bezbolestná;
 • rýchle hojenie, absencia komplikácií;
 • liečba sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje špeciálne vybavenie;
 • chýbajúce obmedzenia pre pacienta.

Indikácie pre použitie solkoderm: bežné bradavice, plantárna bradavice, anogenitálnej bradavice (genitálne bradavice), seboroickej keratózy, aktinokeratozy, bazocelulárny karcinóm (karcinóm bazálnych buniek).

Solkoderm je veľmi vhodný na použitie a je dostatočne účinný na liečbu akýchkoľvek genitálnych bradavíc. Vo väčšine prípadov postačuje iba jedna žiadosť.

Cytotoxické lieky

Podofilín (PF). Pofillin - živica odvodená z rastlín P.pelatum a P.emodi, rastúce v Severnej Amerike a Himalájach. Na liečbu anogenitálnych bradavíc sa používa 10-25% roztok PF v etanole alebo benzoyínovej tinktúre. Väzba sa viaže na aparatúru mikrotubulov bunky a inhibuje mitózu a tiež potláča prenos nukleových kyselín, čo vedie k inhibícii syntézy DNA a delenia buniek.

Použitie PF je jednoduchý, cenovo dostupný, dostatočne bezpečný spôsob liečby, ktorý môže byť použitý ambulantne a tiež nezávisle od pacientov. Liečivo sa aplikuje raz alebo dvakrát týždenne maximálne počas 5 týždňov v množstve nepresahujúcom 0,5 ml na postup. Pacient by mal zabezpečiť, aby sa voda nedostala do ošetrenej oblasti do 4 až 6 hodín po procedúre. PF sa neodporúča na použitie s vaginálnymi, cervikálnymi a intraepiteliálnymi bradavicami. Podľa viacerých autorov sa frekvencia recidívy pohybuje od 0 do 67%.

Približne 10-15% pacientov vyvoláva lokálne vedľajšie reakcie vo forme mokrej kontaktnej dermatitídy. Obzvlášť ťažké komplikácie vo forme viacerých vredov sa vyskytujú, ak sa nesprávne aplikujú samotné. V dôsledku dlhodobého užívania alebo PD pacientov zneužitia môžu nastať rôzne vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, hnačka, obličkovej príznaky ochorenia myokardu, pečene, CNS a kostnej dreni.

Použitie PF je kontraindikované v tehotenstve, pretože sa vyskytli prípady teratogénnych účinkov na plod a intrauterinná smrť plodu.

Mnohí vedci sa domnievajú, PF understudied a nahrubo vyčistí rastlinný extrakt, a preto odporúčame používať iba vysoko čistený obsahom podofylotoxínu a nezávislé užívania lieku pacientmi samotné je nežiadúce vzhľadom k vyššie uvedeným komplikáciám.

Podofylotoxín (CFT) (condyllin). CFT - najaktívnejší v terapeutickom pomere PF. Vyrába sa vo forme roztokov 0,25, 0,3 a 0,5%, rovnako ako vo forme krému, 0,15, 0,3 a 0,5%.

Zvyčajne sa predpisuje dvakrát denne tri dni v týždni za sebou počas 4 až 5 týždňov.

Napriek tomu, že CFT je lepšie vyčistený ako PF, veľký výskyt vedľajších účinkov sa uvádza pri použití PFT, najmä jeho 0,5% roztoku. Najčastejšie sú nasledovné vedľajšie účinky pozorované v dôsledku použitia CFT: lokálne zápalové reakcie (erytém, pálenie, bolesť, svrbenie, zvlhčenie a erózia v oblasti aplikácie). Hoci literatúra nepopisuje systémové vedľajšie účinky, odporúča sa obmedziť použitie CFT na dávku 0,2 ml na postup.

Nevýhody CFT sú jeho vysoké náklady a dlhá doba liečby.

5-fluóruracil (5-FU). 5-fluóruracil (5-FU) je pyrimidínový antagonista a má schopnosť narušiť syntézu bunkovej i vírusovej DNA. Na liečbu anogenitálnych bradavíc je predpísaná ako 5% krém. Pri liečbe intravaginálnych bradavíc sa liek predpisuje raz týždenne alebo raz týždenne počas 10 týždňov. Stupeň účinnosti lieku je podľa rôznych výskumníkov 85-90%. Ak sa použije 5-FU, môže dôjsť k erekčnej erózii na vaginálnej sliznici až po vznik závažnej dermatitídy pri mokrom kontakte. Pri liečbe bradavíc koncovej časti močovej rúry sa krém vstrekuje okamžite po močení v noci počas 3 až 8 dní. Úplné zotavenie intrauretrálnych bradavíc sa pozoruje u 90-95% mužov. Pri liečbe však existuje veľa vedľajších účinkov: stenóza a striktúra močovej rúry, dyzúria, ulcerácia. Liek je v tehotenstve kontraindikovaný.

Imunologické metódy

Interferón. Vzhľadom k tomu, ľudský papilomavírus, sa udržuje v epitelových bunkách a použitia deštruktívnych metód nemôže zaručiť proti opakovaniu sľubné v tejto súvislosti, že je používanie IF, a to ako v monoterapii, tak v kombinácii s inou liečbou.

IF sú endogénne cytokíny, ktoré majú antivírusové, antiproliferatívne a imunomodulačné vlastnosti. Existujú tri hlavné triedy IF: leukocyt (L-IF), fibroblast (F-IF) a T-lymfocyt (T-IF). IF sa môže použiť lokálne, intramuskulárne a systémovo (subkutánne, intravenózne alebo intravenózne). Bolo zistené, že použitie IF u pacientov s léziami znižuje množstvo vírusovej DNA (podľa PCR), ktoré koreluje s klinickým zlepšením alebo vymiznutím lézie.

Existujú údaje o použití domáceho IF - ľudského leukocytového interferónu na liečbu genitálnych bradavíc. Použila sa vnútorne (pod papilómom) v dávke 100 000-500 000 IU počas 3-6 procedúr v kombinácii s aplikáciou lézií interferónovej masti s aktivitou 40 IU. CPI sa môže podávať systémovo a pri liečbe bežných lézií v kombinácii s deštruktívnymi metódami.

Najúčinnejším liekom pre rôzne metódy, režimy a dávky podávania sa môže považovať L-IF. Pri systémovej aplikácii L-IF sa pozorovalo úplné vymiznutie bradavíc u 11-100% pacientov. Účinnosť použitia F-IF bola 45-82%. Účinnosť T-IF, ktorá je uvedená v rôznych štúdiách, je oveľa nižšia ako účinnosť L-IF a F-IF a pohybuje sa od 7 do 57%.

Treba mať na pamäti, že bez rozdielu použitia rôznych metód liečby vedie k vysokej percento recidív, ale vývoj špecifických algoritmov, ktoré berú do úvahy pohlavie pacientov, lokalizácia a počtu lézií, umožňuje výrazne znížiť počet recidív.

Tabuľka 1. Anogénna HPV infekcia a choroby súvisiace s HPV

Infekcia HPV

Nasadené klinické formy (viditeľné voľným okom alebo neviditeľné, ale určené v prítomnosti zodpovedajúcej symptomatológie):

 • bradavice (genitálne bradavice, ploché bradavice, vulgárne bradavice)
 • symptomatická intraepiteliálna neoplázia v počiatočných štádiách - kylocytóza, dyskeratóza v neprítomnosti dysplázie (ploché kondylómy)

Subklinické formy (nezobrazené ozbrojeným okom a asymptomatické, zistiteľné iba kolposkopiou a / alebo cytologickým alebo histologickým vyšetrením

 • asymptomatické intraepiteliálne neoplázie (BH) v počiatočných štádiách - kylocytóza, dyskeratóza v neprítomnosti dysplázie (ploché bradavice)

Latentné formy (absencia morfologických alebo histologických zmien v detekcii HPV DNA)