Hlavná

Dermatitída

HPV typ 16 u žien

Papilomavírusy sú skupina vírusov obsahujúcich DNA, ktoré poškodzujú epiteliálne bunky orgánov a tkanív: kožu, sliznice.

obsah:

Aké je nebezpečenstvo HPV typu 16 pre ženy?

Charakteristickým znakom papilomavírusov je schopnosť indukovať tvorbu rôznych epiteliálnych nádorov.

Formy poškodenia tkaniva spôsobené HPV sú rôzne. Existujú asymptomatické a sotva viditeľné: keratóza, dysplázia. Klinicky sa vyskytujú: bradavice, papilómy, kondylómy. Väčšina z nich je úplne bezpečná. Bez liečby zostávajú celoživotnou kozmetickou poruchou alebo sa samy vymiznú (samoliečba).

Ale niekedy benígne lézie môžu degenerovať do zhubných nádorov - karcinómov.

 • Karcinóm alebo epiteliálny karcinóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja zo zmenených epiteliálnych buniek rôznych tkanív.

K dnešnému dňu sa zistilo, že infekcia papilomavírusom je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Pri klinicky exprimovanom karcinóme krčka maternice HPV vykazuje vysoké riziko onkogenity v 95 až 100% prípadov.

Okolo 100 sérotypov papilomavírusov je známe. Okolo 17 sa považuje za onkogénnu.

 • Skupina najvyššieho rizika zahŕňa typy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 59 a 68.
 • Vírusy s nízkym rizikom zostávajú typy HPV: 6, 11, 42, 43, 44.
Pre ženy, obzvlášť nebezpečné, sú typy 16 a 18 HPV: najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice.

HPV 16/18 predstavuje 70% rakoviny krčka maternice spojených s infekciou papilomavírusu. A najčastejší karcinóm spinocelulárnych buniek je spojený s HPV typu 16. Zriedkavá rakovina žliaz s typom 18 HPV.

Infekcia HPV typu 16

Prevalencia infekcie papilomavírusu je extrémne vysoká: DNA jedného alebo druhého (niekedy niekoľkých) typov HPV sa vyskytuje u viac ako 80% dospelých.

Mukozotropný HPV vrátane sérotypu 16 sa označuje ako pohlavne prenosné infekcie (STI). Pravdepodobnosť infekcie krvou, domácimi predmetmi, najmä cestou vzduchom je zanedbateľná.

Spôsoby infikovania HPV typu 16:

 • Sexuálny spôsob: tradičný, orálny, netradičný sexuálny kontakt s infikovaným partnerom.
 • In utero: infekcia plodu z infikovanej matky cez placentu alebo plodovú tekutinu.
 • Počas pôrodu: infekcia novorodenca pri prechode postihnutým kondylomátom materinského rodného kanála.

Čo sa stane po infekcii HPV typu 16?

Prevažná väčšina infikovaného HPV nevie o incidente a následne nemá žiadne komplikácie.

Navyše až 75% sexuálne aktívnych žien po celý život je viackrát infikovaných rôznymi typmi HPV. Avšak u 2/3 žien je aktívna infekcia po určitom čase čiastočne alebo úplne vylučovaná imunitným systémom z tela.

"Zvyšky" vírusov sú "zachované" v citlivých tkanivách vo forme HPV DNA a zdedené vnútri klonu infikovaných buniek počas celej životnosti nosiča. V okamihu oslabenia lokálnej alebo celkovej imunity sa latentná HPV infekcia "prebudí", opakuje sa, prejavuje sa klinicky.

Príčiny zníženia imunity voči HPV typu 16 u žien:

- tehotenstvo;
- zmeny súvisiace so starnutím;
- akútne, chronické gynekologické, somatické, zápalové, infekčné choroby;
- STI: chlamýdie, genitálny herpes, CMVI, trichomoniáza, kapavka, syfilis, HIV atď.
- hormonálna nerovnováha;
- neuroendokrinné, metabolické poruchy, obezita;
- operácie, zranenia, potraty, ťažké pôrody;
- chronický stres, fyzické vyčerpanie;
- liečba cytotoxickými, imunosupresívnymi liekmi;
- agresívne slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, ožarovanie;
- Fajčenie, alkoholizmus.

Dlhotrvajúci neproduktívny perzistujúci prúd HPV infekcie je možný len na pozadí porúch imunity.

Symptómy typu 16 HPV u žien

 • Latentná infekcia - žiadne príznaky.

Prítomnosť vírusu sa môže zistiť len pomocou moderných imunochemických alebo molekulárnych biologických techník, ktoré určujú prítomnosť antigénov alebo HPV DNA v tele.

U žien môže začať rakovina krčka maternice aj asymptomatický HPV typu 16.

HPV infekcia pretrváva (niekedy exacerbuje, potom ustupuje), pokračuje nevýznamne, na pozadí chronickej vulvovitídy, endocervicitídy, pseudoerózie krčka maternice. Niekedy sa pacient obáva pálení, svrbenia v oblasti pohlavných orgánov. Možné skromné ​​abnormálne vylučovanie z vagíny, dysurické javy.

V oblasti krčka maternice sa objavujú: koilotácia, leukocyty, atypické bunky; niekedy patogénna flóra (kombinácia HPV infekcie s inými STI je celkom prirodzená).

Čo by malo byť rozmazanie z vagíny u zdravých žien podrobne načrtnutých v článku: Zvýšené bielych krviniek v škvrna u ženy - dôvody.

Histologické preparáty sliznice krčka maternice vykazujú patologické zmeny v štruktúre cervikálneho epitelu. Pri transformácii nádoru sa objavila dysplázia (neoplázia, CIN).

HPV infekcia u žien je papilomatóza alebo kondylomatóza vulvy, vagíny, krčka maternice, anogenitálna oblasť.

Ako vyliečiť kondylómy, ako vyzerajú anogenitálne bradavice - podrobne si ich prečítajte v článku: Condyloma ukázal.

HPV typu 16 a rakovina krčka maternice

Štruktúra vysokorizikových papilomavírusov zahŕňa špecifické štrukturálne proteíny - onkoproteíny E6 a E9. Sú schopné inaktivovať intracelulárnu imunitu. Sú osobitne početné u HPV typu 16. Spôsobujúca genetickú nestabilitu, onkoproteíny HPV 16 iniciujú bunkovú mutáciu, vývoj intraepiteliálnej neoplázie, rakovinu krčka maternice.

Cervikálna dysplázia alebo cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN / CIN) je porušením štruktúry epiteliálnych lôžok cervikálnej sliznice. Patologický proces je spôsobený abnormálnym násobením (proliferáciou) atypických transformovaných HPV buniek.

Cervikálna dysplázia je skorým prejavom infekcie papilomavírusu spôsobenej HPV 16 a 18 typmi.

Mierna a závažná dysplázia (CIN 2-3) je prekancerózny stav. Bez liečby vo veku 40-49 rokov na pozadí zmien imunity súvisiacich s vekom môže byť malígne v klinicky exprimovanej (invazívnej) rakovine. Zvyšuje sa zhubná degenerácia veľmi pomaly, rokov.

Včasná detekcia a adekvátna liečba CIN úplne zabraňuje vzniku rakoviny krčka maternice.

Preto každá žena, ktorá vedie sexuálny život, by mala urobiť plánovanú skríningovú diagnostiku HPV a poskytnúť náter na onkocytológiu (PAP test).

DNA diagnostika HPV typu 16 u žien

Materiálom pre túto štúdiu je vaginálny tampón alebo škrabanie krčka maternice.

Existujú dve hlavné molekulárne metódy na identifikáciu a overovanie HPV sérotypov:

1. Metóda PCR - polymerázová reťazová reakcia.

Umožňuje nájsť DNA určitého typu HPV v testovacom materiáli. Test PCR je veľmi citlivý. Dokazuje dokonca aj minimálne množstvo vírusového genetického materiálu.
Ale!
Podľa jeho výsledkov je ťažké rozlíšiť aktívny infekčný proces od bezpečného latentného HPV nosiča.

Dekódovanie výsledkov testu PCR pre onkogénne HPV typy 16/18

Aké druhy ľudského papilomavírusu môžu spôsobiť onkológiu?

Fráza "ľudský papilomavírus" alebo "HPV" sa vyskytuje dosť často a niektorí ľudia veria, že infekcia týmto mikroorganizmom spôsobuje výskyt papilómov na tele.

Ale nie všetko je tak vítané, infekcia HPV niekedy vedie k rozvoju pomerne závažnej choroby - rakoviny. Predpokladajme, ako sa bude správať infekcia v tele, ale vedieť len typ papilomavírusu.

Typy ľudského papilomavírusu

Štúdie uskutočnené v posledných desaťročiach umožnili zistiť, že HPV sa prenáša iba od jednej osoby do druhej a môže to byť ako nosič infekcie, tak aj pacient s vážnymi klinickými príznakmi papilomatózy.

Je stanovené, že papilomavírus je rozdelený na typy, existuje viac ako sto. V závislosti od typu vírusu, ktorý sa dostane do tela, sa v budúcnosti vyskytnú všetky externé a interné zmeny.

Oddelenie HPV typmi umožnilo vyvinúť taktiku na liečbu pacientov s mikroorganizmami detegovanými pomocou testov.

Foto rôznych druhov papilómov

Je potrebné vedieť, že infekcia jedným typom papilomavíru nie je zatiaľ zárukou, že organizmus je infikovaný z iných poddruhov. To znamená, že človek môže byť zároveň nosičom niekoľkých druhov HPV, niektoré z nich nemusia predstavovať žiadne nebezpečenstvo, iné zvyšujú pravdepodobnosť rakoviny.

Vírus sa prenáša niekoľkými spôsobmi, z ktorých hlavný je genitálny. Infekcia je možná, keď niekoľko ľudí používa jednu uterák, holiaci strojček, nožnice. Patogén môže prenášať žena, ktorá porodila svoje dieťa, existuje riziko samoinfekcie, to znamená prenos vírusu z jednej časti tela do druhej.

Mikroorganizmus je tak mikroskopický, že ľahko preniká cez najmenšie praskliny na koži, škrabance a škrabance. Podľa najnovších údajov je až 90 percent svetovej populácie infikovaných rôznymi typmi vírusu.

Vírus nie je vždy okamžite aktivovaný. To znamená, že môže byť dlhodobo v tele v "spiace" stave, z ktorého ho vedú viaceré provokujúce faktory.

Onkogénna klasifikácia

Onkogénna klasifikácia je taká deľba typov vírusov, ktorá berie do úvahy pravdepodobnosť rakovinových nádorov v závislosti od poddruhu. Celková suma sa používa v praktickej medicíne jednotkou v troch skupinách.

Prvá skupina

Bez rakovinovej skupiny zahŕňa HPV 1,2,3,4,5. Ak je jeden z týchto poddruhov vystavený v analýzach, potom sa dá zvážiť, že vývoj rakoviny z tohto mikroorganizmu vás neohrozí. Ale nezabudnite, že v budúcnosti je možné infikovať iné typy.

Druhý

HPV 6,11,42,44,44 patria do skupiny s nízkou pravdepodobnosťou rakovinových buniek. Pod vplyvom niektorých provokačných faktorov môžu tieto typy patogénov papilomatózy viesť k bunkovým mutáciám, čo ich následne tlačí na vznik malígneho nádoru.

Tretí

HPV 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,59,68 táto skupina vírusov s vysokou onkogénnou aktivitou. Je dokázané, že ak sú prítomné v tele ženy, riziko mnohých rakovinových procesov v krčku maternice a mliečnych žliaz sa zvyšuje. Zistilo sa, že u mužov onkogénne podtypy HPV môžu spôsobiť rakovinu močového mechúra.

Samozrejme, prítomnosť týchto známok neznamená vždy, že rakovina sa nevyhnutne vyskytne. Ale pri najmenšej zmene v zdravotnom stave a pri rôznych klíčiach na slizniciach a pokožke by sa malo v krátkom čase vykonať kompletné vyšetrenie.

Aké nebezpečenstvo predstavuje 16 a 18 typov?

Riziko vzniku onkogénnych ochorení sa opakovane zvyšuje, ak má človek dva typy papilomavírusu, 16 a 18.

Štúdia žien s rakovinou krčka maternice umožnila zistiť, že vo viac ako polovici prípadov je priamou príčinou mutácie buniek vírus typu 16.

Po dlhú dobu po infekcii žena nemôže predpokladať, že nosí mikroorganizmus, ktorý je pre jej zdravie nebezpečný. A len pod vplyvom niektorých vonkajších a vnútorných vplyvov vírus aktivuje a začína svoju prácu v bunkách a mení ich DNA.

V dôsledku toho sa bunky začínajú intenzívne deliť a na koži, genitálie, sliznice ústnej dutiny, vnútorný povrch stehien, papilómy a genitálne bradavice. Vírus typu 16 ovplyvňuje aj vývoj žien v tele, taký prekancerózny stav, ako je cervikálna dysplázia.

Genitálne bradavice, spôsobené vírusom 16 a menej často 18 druhmi, rastú veľmi rýchlo. Jednotlivé prvky sa môžu navzájom zlúčiť a potom sa vyskytuje veľký rast podobný karfiolu. Prítomnosť takýchto nádorov v pošve vedie k ich traume a zápalu, čo sa prejavuje zodpovedajúcou symptomatológiou.

Infekcia mužov so 16 a 18 druhmi papilomavíru tiež neprechádza bez stopy. Tento mikroorganizmus môže byť dlhodobo neaktívny, ale keď sa vyvíja, muži čelia neplodnosti a impotencii. Vírus typu 16 vedie tiež k tvorbe na pokožke pohlavných orgánov bovinnej papulózy - škvrny, erytém, plaky.

Kmeň vírusu pod číslom 16 a 18 je schopný spôsobiť u mužov a Bowenovej choroby, prejavuje sa tvorbou červenej plaky na koži penisu, ktorá sa nakoniec hrubá a stáva sa pokrytá váhy. Bovenoidná papulóza a Bowenova choroba sa považujú za prekancerózne zmeny na koži.

Po ukončení kurzu je potrebné opätovne vykonať testy, aby sa zabezpečilo, že sa dosiahne hlavný cieľ terapie, tj prenos vírusu do neaktívneho stavu. V prítomnosti vírusu musí byť analýza opakovaná po celý čas, čo nám umožní zachytiť recidívu choroby na samom začiatku.

HPV 31 a 33

Tieto dva typy vírusu patria do skupiny s vysokým stupňom onkogénneho rizika a najčastejšie vedú k takým ochoreniam ako je bovenoidná papulóza a intraepiteliálna neoplázia krčka maternice.

Bovenoidná papulóza je vo väčšine prípadov zistená u mužov a riziko vzniku tejto choroby sa zvyšuje s nadmerným počtom sexuálnych partnerov. Niekedy sa zjavuje seba-hojenie.

Cervikálna neoplázia môže byť mierna, mierna a závažná. V prvom prípade sú všetky zmeny zistené iba v cytologickom vyšetrení nátierky. Vyjadrená neoplázia sa už považuje za intraepiteliálnu rakovinu. Neoplázia u žien je často spojená s tvorbou genitálnych bradavíc, ktoré vznikajú pod vplyvom vírusu typov 6 a 11.

HPV 51, 52 a 56

Kmeň vírusu s číslami 51, 52 a 56 tiež patrí do skupiny s vysokou onkonastorennostyu, sú prenášané cez pohlavný styk. Tieto typy vírusu spôsobujú hlavne tvorbu genitálnych bradavíc.

U žien typ 52 a 56 vírusov často vedie k cervikálnej dysplázie a k erózii. HPV typu 52 vedie k tvorbe genitálnych bradavíc v blízkosti konečníka a konečníka. V budúcnosti môže zmena štruktúry a rozdelenia buniek v týchto oblastiach spôsobiť rakovinu.

Typ 51 HPV sa vyskytuje u žien s karcinómom krčka maternice, rakovinou vulvy, u mužov s onkologickými ochoreniami penisu a konečníka.

Diagnostické metódy

Identifikovať prítomnosť HPV v tele môže byť niekoľko spôsobov, v súčasnosti široko používané dva:

 • PCR analýza. Táto analýza umožňuje zistiť prítomnosť alebo neprítomnosť vírusu v tele, jeho typ a počet vírusových častíc. Pre diagnostiku sa používa štekanie od žien s gynekologickým vyšetrením a krvou.
 • Dajinov test alebo analýza pre HPV DNA. Na vykonanie tohto testu sa odoberá škrabanie z cervikálneho kanálika. Analýza určuje koncentráciu vírusu v tkanivách a typizuje HPV, tj detekuje kmene.

Ak je to potrebné, je priradená biopsia materiálu odobratého z hrotovitých papilómov. Údaje o všetkých vyšetreniach vyhodnocuje onkológ a až potom sa rozhodne o najúčinnejšom spôsobe liečby.

liečba

Liečba detegovaného HPV v tele ľubovoľnej osoby závisí od toho, ako sa tento vírus prejavuje a do akej skupiny onkogénnych účinkov sa vzťahuje.

V prítomnosti genitálnych bradavíc na pohlavných orgánoch a papilómy na tele sa vyberie jeden zo spôsobov ich odstránenia. Odstránenie rastu sa uskutočňuje bežným chirurgickým spôsobom, pomocou lasera, elektrickým prúdom pod vplyvom chladu.

V prípade detekcie prekanceróznych chorôb sa vyberie priebeh terapie zodpovedajúci prejavom a zmenám. Rakovina krčka maternice, kombinovaná s vírusmi 16 a 18 typov, sa lieči chirurgicky, chemoterapiou. Antivírusová liečba je nepovinná.

prevencia

Predchádzanie infekcii HPV je ťažké, pretože niektoré kmene sa môžu prenášať pri návšteve bazénov, saunov, kozmetických salónov a dokonca aj v nemocniciach. Je však možné minimalizovať riziko infekcie typmi HPV, ktoré sú pohlavne prenosné.

Pravdepodobnosť ich prenikania do tela sa znižuje, ak dodržiavate tieto podmienky:

 • Máte jedného sexuálneho partnera. Často ani kondóm nemôže úplne chrániť proti vírusu, a preto je žiaduce byť úplne presvedčený v prípade, že HPV nie je prítomný od vášho partnera.
 • Po nechránenom a chránenom sexuálnom styku s netestovaným partnerom je nevyhnutné opatrne intímne dodržiavať hygienu a používať aseptické lieky.
 • Začať sexuálny život nie starší ako 18 rokov. Do tej doby tvoria dievčatá ochrannú vrstvu vagíny a akékoľvek infekcie počas pohlavného styku rýchlo prenikajú do tela.
 • Ak chcete viesť úplne zdravý životný štýl.
 • Liečba akútnych a exacerbujúcich chronických ochorení.

Metódy prevencie zahŕňajú pravidelné návštevy žien a urológa mužmi u gynekológa. Vedenie prieskumov umožní čas zachytiť zmeny, ktoré sa vyvíjajú pod vplyvom HPV.

Môže to spôsobiť rakovina vírusu papiloma a kto by mal byť očkovaný, toto video povie:

HPV typy 16 a 18 u žien - príčiny, symptómy, nevyhnutné testy a liečba

Niektoré bradavice, genitálne bradavice a papilómy sú považované za kozmetické chyby, iné - sú klasifikované ako smrteľné. Vedci zistili vzťah medzi výskytom HPV typov 16 a 18 u žien a vývojom rakoviny krčka maternice. Aby bolo možné pozastaviť priebeh ochorenia v čase, je potrebné vedieť, ako sa prejavuje ľudský papilomavírus, kde môže byť infikovaný a aké testy treba vykonať.

Najnebezpečnejšie typy HPV

Dnes bolo študovaných asi 100 odrôd ľudských papilomavírusov, ktoré sú rozdelené do troch skupín: ne-onkogénne, nízke a vysoké karcinogénne riziko. Posledne menované kmene sa považujú za najnebezpečnejšie, pretože s časom prechádzajú, sú spojené s DNA ľudskej bunky, čo vyvoláva agresívny rast a reprodukciu atypických tkanív. Tieto vírusy zahŕňajú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. Ak je regenerácia HPV 16 u žien a 18 typu často vedú k erózii a rakoviny krčka maternice, y muži tieto kmene vyvolávajú onkológiu močového systému.

Čo sú typy 16 a 18 HPV u žien?

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sú oportunistické ne-bunkové kmene. V infikované bunke, existujú v dvoch formách: benígne, kedy je HPV žijúci mimo hostiteľských chromozómov, a malígne keď DNA vírusu parazitného na ľudskom genóme, spôsobuje zmenu v štruktúre a mäkkých tkanív dysplázia. Častejšie môžu byť lokalizované kmene na jemnej koži: v konečníku, v cervikálnom kanáli, pri labkách a slizniciach.

Trasy prenosu

Nezabezpečený pohlavný styk je najčastejšou príčinou vírusu v tele. V tomto prípade môžu byť škodlivé kmene rovnako prenášané ako v orálnom, tak v análnom pohľade. Odborníci tvrdia, že interrupcia zvyšuje riziko infekcie. V niektorých prípadoch sú možné aj iné varianty prenosu infekcie:

 • Bezkontaktné domácnosť. Používanie bežných hygienických predmetov, odevov - ďalšia spoločná cesta infekcie. Onkogénne kmene prenikajú krvou cez otvorené rany, škrabance alebo odreniny na tele.
 • Autoinfection. Holenie podporuje rýchle šírenie infekcie v tele. Ak ste sa dotkli holiaceho strojčeka na podpazuší a potom ste sa presunuli do intímnej zóny, môže spôsobiť výskyt bradavíc na pohlavných orgánoch. Lekári odporúčajú ženy, ktoré majú vírus ľudského papilomavírusu typu 16 alebo iné vysoko onkogénne kmene, používajú jednorazové holiace strojčeky a pri hygienickom ošetrení novej oblasti tela zakaždým menia nástroj.
 • Prenos z matky. Ak bola diagnostikovaná prítomnosť HPV typu 16 a typu 18 u tehotnej ženy, pravdepodobnosť prenosu na dieťa počas pôrodu je vysoká.

Symptómy a príznaky infekcie

HPV 16 a HPV 18 typu u žien môžu existovať v tele po celé roky bez zjavné príznaky dôjsť a iba pod vplyvom určitých faktorov (zoslabenie imunity, tehotenstvo, exacerbácia systémových ochorení). Celkovo lekári majú 4 fázy ochorenia:

 • Inkubačná doba. Štádium, keď je už v tele prítomné napätie, ale imunita "zadržia" svoje násobenie. Takmer 90% prípadov pri udržiavaní ochranných síl telo zbavuje vírus sám o sebe po dobu 6-12 mesiacov.
 • Klinické prejavy. Prvými, ktoré trpia, sú oblasti tela s jemnou a tenkou pokožkou: očné viečka, pohlavné orgány, pery. Na koži sú špicaté, okrúhle alebo drsné papilómy, niekedy sa môžu na laryngálnej sliznici vidieť rastliny. Na zistenie tohto ochorenia v tomto štádiu vývoja pomáhajú lekári špeciálne štúdie.
 • Dysplázia mäkkých tkanív. DNA kmene sa zavádzajú do ľudského genómu, začína postupne meniť štruktúru zdravých buniek. Antypické nárasty sa množia, zjednocujú sa v skupinách.
 • Vývoj onkológie. Tkanivá organizmu sa nevratne mutujú, najnebezpečnejšie sa rozvíja - invazívna forma rakoviny. Či sa papilloma na vaginálnu sliznicu, objaví bolesť v tejto fáze po pohlavnom styku nepohodlie pri močení, krvavý výtok, nepríjemný zápach z pošvy.

diagnostika

Ak je niektorý z vyššie popísaných symptómov indikovaný, žena by mala okamžite konzultovať s gynekológa. Ak počas vizuálnej skúšky vzniknú podozrenia na násobenie ľudského papilomavírusu, budú potrebné ďalšie skríningové testy:

 • Kolposkopia. Vizuálne vyšetrenie krčka maternice, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu. Metóda pomáha podrobne preskúmať štruktúru sliznice, zväčšiť obraz a pozorovať prítomnosť rastu, ak existuje.
 • Cytologické vyšetrenie. Pre analýzu sa odoberie tampón z vagíny. Kritériom prítomnosti papilomavírusu je prítomnosť mutovaných buniek - dyskerických buniek alebo koylocytov. Výsledok s indikátormi 1-2 znamená, že všetko je v poriadku, s trojitým priradením histologického vyšetrenia, 4-5 - naznačuje prítomnosť malígnych buniek.
 • Histologické vyšetrenie. Aby ju vykonala, žena si odoberie malý kúsok tkaniva. Výsledný biomateriál sa skúma pod mikroskopom a určuje sa, či v ňom sú modifikované bunky, ktoré sú vírusom ovplyvnené.
 • Krvný test je skorou metódou diagnostiky. Venózna krv slúži ako materiál na štúdium. Analýza pomáha zistiť prítomnosť protilátok proti papilomavírusu v tele. Test nepreukazuje celkovú koncentráciu HPV a nedáva príležitosť určiť jej typ so 100% presnosťou.
 • Hybridná metóda priľnavosti alebo Dienov test. Nová a absolútne presná metóda diagnostiky. Ukazuje, či je u žien typ papilomavírusu typu 16, pomáha zistiť jeho koncentráciu v tele, určiť onkogenitu. Ako biomateriál sa škrabanie používa z vaginálnej sliznice.
 • PCR (polymerázová reťazová reakcia). Materiál na vyšetrenie - škvrna so sliznicou, niekedy krvou alebo močom. Pomocou tejto metódy doktor dokáže určiť DNA vírusu dokonca aj v mutovaných bunkách. Ženy vo veku 30 rokov, táto analýza sa vykonáva spolu s cytologickým testom.
 • Test na reakciu vaginálnej sliznice. Cervix je ošetrený špeciálnym roztokom. Ak je HPV prítomný, na sliznici sa objaví mozaika. Tento test je vhodný len v prípade intragénnych papilómov.

Pre pacienta sú všetky testy na HPV bezbolestné, netraumatické a vyžadujú minimálnu prípravu. 3 dni pred pôrodom z biomateriáli musí opustiť antibakteriálne osobnú starostlivosť, prestať piť antivírusové lieky, nepoužívajú kontrolné pilulky narodenia, vaginálne masti, gély, čapíky. V deň doručenia sa odporúča, aby močenie 2 hodiny pred užitím materiálu nebolo močené. Krvný test sa vykonáva na prázdny žalúdok. Dva dni pred testom by sa ženy mali zdržať sexu.

liečba

Po nastavení presnej diagnózy lekár zvolí optimálny režim liečby. Liečba HPV typu 16 u žien je bežná alebo lokálna. Pri detekcii rakoviny alebo prekanceróznych buniek sa používajú lokálne metódy liečby: deštruktívna metóda (okamžitá excízia lézií laserom, elektrický prúd) a chirurgická liečba. Výber spôsobu odstránenia závisí od toho, kde je nádor lokalizovaný a koľko sa vírus podarilo mutovať.

Všeobecná liečba spočíva v priebehu imunostimulačnej liečby. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, odporúčame ženám, aby sa vzdali škodlivých návykov, robili cvičenia, normalizovali stravu. Spolu s týmito imunomodulátormi možno vymenovať minerálne alebo vitamínové komplexy. Ak sa HPV vyvinul na malígnu formáciu, papilómy sa chirurgicky odstránia, radiácia a chemoterapia sa vykonávajú, aby sa zabránilo možným relapsom.

Liečba liekmi

V priebehu všeobecnej terapie je predpísaný priebeh imunomodulátorov. Ak má nosič HPV zápalové ložiská urogenitálneho traktu, môžu sa navyše použiť protizápalové lieky. Jediný liek, ktorý úplne vyliečil kmeň 16 alebo papilomavírus typu 18 u žien, stále neexistuje. Správne zvolené schémy pomáhajú predchádzať opakovaniu genitálnych bradavíc a ich mutácii v rakovinových bunkách.

imunomodulátory

V samostatnej skupine lekári prideľujú lieky vyvinuté na báze interferónu - špecifického proteínu, ktorý je produkovaný bunkami tela a pomáha chrániť sa pred infekciami. Moderné imunomodulátory zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a takmer žiadne kontraindikácie. Populárne lieky tejto skupiny:

 • Immunomaks. Je dostupný vo forme lyofilizovaného prášku na prípravu roztoku na intramuskulárne podanie. Liečivo zvyšuje obranyschopnosť tela proti infekciám spôsobeným rôznymi vírusmi a baktériami. Neodporúča sa na liečbu detí mladších ako 12 rokov.
 • Genferon. Vyrába sa vo forme čapíkov na rektálne alebo vaginálne podanie bielej alebo žlto-bielej farby. Podáva zanedbateľný anestetický účinok, zabraňuje reprodukcii HPV.
 • Viferon. Vyrába sa ako masť, gél, čapíky. Liek je predpísaný ako súčasť komplexnej liečby HPV pri liečbe herpes, chlamydií, mykoplazmózy.
 • Isoprinozín - tablety s miernym amínovým zápachom bielej farby majú antivírusový účinok. Liek znižuje klinické prejavy vírusových ochorení, zvyšuje odolnosť tela, urýchľuje proces hojenia.
 • Epigen sex - sprej na miestne a vonkajšie použitie. Používa sa pri komplexnej liečbe HPV u žien. Liek má regeneračný, antipruritický, protizápalový účinok a môže byť použitý v tehotenstve.
 • Panavir je antivírusová látka s prirodzeným zložením ruského pôvodu. Liečivo zvyšuje odolnosť tela voči rôznym druhom infekcií, podporuje produkciu prirodzeného interferónu, potláča rast a množenie vírusov vo všetkých štádiách vývoja. Panavir je dostupný v niekoľkých dávkových formách: čapíky, intravenózny roztok, sprej, gél.

Antivírusové vakcíny

Dve inaktivované vakcíny určené na prevenciu HPV u žien - Cervarix a Gardasil - sú licencované po celom svete a na území Ruskej federácie. Obe roztoky obsahujú hlavné kapsidové proteíny, ktoré sa po zhromaždení v krvi zhromažďujú na častice podobné vírusu. Vakcíny neobsahujú genetický vírusový materiál, preto sú považované za infekčné a zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky.

Očkovanie z papilómov typu 16 alebo 18 sa podáva dievčatám vo veku 9-13 rokov, ktoré ešte nezačali sex. Očkovanie sa vykonáva aj pre dospelé ženy, aby zabránili relapsu alebo mu predchádzali po liečbe. Oba vakcíny sa podávajú trikrát v priebehu šiestich mesiacov. Lieky nepatria do kategórie liekov, takže všeobecná schéma liečby je zahrnutá len vtedy, ak si pacient želá.

Prípravky na vonkajšie použitie

Ak chcete odstrániť papilómy v malých oblastiach, môžete používať lieky na vysušenie alebo tvorbu kauterizátorov. Tieto lieky sa majú používať s opatrnosťou, najmä v panvovej oblasti. Pri nesprávnej aplikácii lieky nemožno jednoducho poškodiť epitel, ale tiež ohrozujú úplnú nekrózu mäkkých tkanív. Vlastnosti sušenia sú:

 • Superchistotel - liek na chemické odstránenie bradavíc. Vyrába sa vo forme kvapalného roztoku, ktorý sa musí aplikovať na stred bradavice, aby nedošlo k vniknutiu tekutiny do zdravých tkanív. Superchistotel sa nepoužíva na odstránenie papilómov u detí mladších ako 12 rokov, za prítomnosti krtkov alebo kožných lézií v blízkosti zóny liečby.
 • Solkoderm je bezfarebný roztok obsahujúci koncentrované kyseliny. Používa sa na vonkajšie spracovanie benígnych rastov, genitálnych bradavíc, plantárnych bradavíc.
 • Sprej Cryopharma - liek zo skupiny chladiva. Na rozdiel od Superchistotelu alebo Solkodermu to nevytvára nános, ale zmrzne, bez poškodenia zdravého kože.
 • Olej Verrukatsid - používa sa na vypálenie benígnych útvarov na chodidlách. Lahodnaté roztok je kategoricky zakázané aplikovať na jemnú pokožku očných viečok, slizníc a blízko pohlavných orgánov.

Kryoterapia (expozícia za studena)

Ide o metódu zničenia účinku na patologický rast pokožky kvapalným dusíkom. Kryodestrukcia papilómu sa vykonáva pomocou kryoprómu, alebo manuálne - keď sa na náplasť na ženskom tele ošetrí bavlnený tampón. Procedúra krok za krokom vyzerá takto:

 1. Pomocou dlhého aplikátora lekár odoberá potrebné množstvo kvapalného dusíka.
 2. Špecialista na niekoľko sekúnd navlhčil tekutou tyčou do postihnutej oblasti tela.
 3. Účinok chladu spôsobuje okamžité zmrazenie kondylómu, ničia jeho štruktúru.
 4. O niekoľko hodín neskôr sa na tele objaví bublina naplnená belavými tekutinami. Prick alebo odtrhnutie tenkého epitelu na odstránenie tekutiny je kontraindikované. Bublina sa rozpustí nezávisle v priebehu 1 až 1,5 týždňa.

Úplné hojenie mäkkých tkanív trvá jeden až dva týždne, počas ktorých je ženám zakázané používať kozmetické výrobky na poškodenú oblasť, mokré alebo odtrhnuté zarastené kôry. Cena za kryodestrukciu v Moskve je 2500-4500 rubľov. Hlavnou nevýhodou metódy je nemožnosť objektívnej kontroly hĺbky prieniku dusíka, čo zvyšuje riziko obarenia a tvorby jaziev. Kryodestrukcia je kontraindikovaná:

 • prítomnosť otvorených rán, škrabancov, odrenín alebo alergií na kožu;
 • herpes;
 • zápal v oblasti expozície;
 • epilepsie;
 • hypertenzia.

elektrokauterizační

Ide o chirurgický zákrok na odstránenie rastlín papilly vírusového pôvodu. Metóda predpokladá použitie elektrického prúdu s premenlivou alebo konštantnou frekvenciou. Vyčnievajúca hrana papilómu sa odstráni pomocou slučky elektrokoagulátora, po ktorej sa elektróda vyhorela a vykoná sa postup utesnenia vrcholu kapilár. Trvanie všetkých manipulácií trvá 10-15 minút. Vytvorená škrabka pred časom jej úplného odmietnutia sa ošetrí dezinfekčnými roztokmi.

Aby sa zabránilo opakovaniu HPV u žien, postup je doplnený imunoterapiou. Vzhľadom na malú veľkosť pracovného nástroja pomáha elektrokoagulácia eliminovať aj tie najmenšie formácie bez ovplyvnenia zdravých tkanív a poskytuje trvalé hojenie rán. V Moskve ceny za elektrokoaguláciu začínajú na 60 rubľov na odstránenie jednej bradavice. V priebehu zasadnutia môže odmietnuť, ak:

 • existuje podozrenie na malígny nádor;
 • existujú infekčné choroby;
 • pacient trpí duševnými poruchami, cukrovkou, somatickými chorobami.

Laserový skalpel

Je to zariadenie pozostávajúce zo stacionárnej časti a kompaktného mobilného radiátora pripojeného k laseru. Princíp odstraňovania papilómov laserovým skalpelom je podobný chirurgickému postupu, ale má niekoľko výhod. Laser, na rozdiel od mechanického nástroja, umožňuje vizuálne sledovať všetky oblasti vplyvu a nehovoriac o zdravých tkanivách.

Lekár odstraňuje vrstva vrstvy vrstvou, posúva laserovú rukoväť tam a späť, súčasne s tým, spálí a dezinfikuje ranu. Strata krvi počas laserovej excízie je minimálna a kvôli nevýznamnej oblasti rezu sa doba hojenia rany dvakrát alebo trikrát zníži. Aby sa zabránilo relapsu po operácii, je ženám predpísané antivírusové lieky. Náklady na takýto postup v Moskve je 2000-5000 rubľov.

Chirurgická metóda

Liečba HPV typu 16 u žien odstránením nánosu lekárskeho skalpela je postup, ktorý sa používa, keď je potrebné vyňať veľké papilómy alebo výrastky nízkej kvality. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od oblasti lokalizácie HPV. Lekár používa skalpel, aby zredukoval rast, a potom vypálil ranu špeciálnymi dezinfekčnými roztokmi.

Po operácii je pacientovi zakázané namočiť ranu, dlhodobo zostať na slnku a používať kozmetické prostriedky. Chirurgické odstránenie nedáva 100% záruku, že HPV sa znova nezobrazí. Okrem toho je tento typ liečby plný výskytu pooperačného krvácania, tvorby zjazveného tkaniva, dlhého rehabilitačného obdobia. Operácia bude odmietnutá nositeľom infekcie HIV, tehotným ženám, s alergiami na anestetiká alebo zlou koaguláciou krvi.

kauter

Metóda sa používa na odstránenie jednostranného i viacnásobného HPV typu 16 u žien nachádzajúcich sa na najcitlivejších miestach (horné viečko, perineálne, tváre, blízko konečníka). Malé rastu možno odstrániť bez anestézie. V prípade kožných lézií vo veľkom meradle sa používa lokálna aplikácia alebo injekčná anestézia. Lekár pomocou laserového zariadenia a smerového lúča bezbolestne odstráni papilómy a súčasne dezinfikuje ranu a vykoná postup koagulácie cievy.

Po 5 - 7 dňoch po zákroku zmizne škrabka, na jej mieste sa vytvorí čistá koža. Ďalším prínosom tejto techniky je, že škára tkaniva tkaniva je minimalizovaná. Cauterie sa nepoužívajú pri prítomnosti rán na tele, herpesu, bežných infekčných ochoreniach alebo počas tehotenstva. Náklady na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 350 do 2000 rubľov na bradavicu.

Metóda rádiovej vlny

Táto technika, podobne ako excízia laserovým skalpelom, sa vyznačuje vysoko presným účinkom, počas ktorého nie je ovplyvnená zdravá tkanivá, pacient nemá bolesť a strata krvi počas chirurgického zákroku je minimálna. Skalpel rádiovej vlny je vybavený elektródou (najtenšie wolframové vlákno), ktorá premieňa energiu na vysokofrekvenčné vlny. Zvyšujú intracelulárnu teplotu, takže rana je súčasne dezinfikovaná a malé kapiláry sú utesnené.

Lekár, ktorý vedie inštaláciu sem a tam, robí presné rezy a vrstvu po vrstve odstráni bradavice spolu s koreňom. Hlavným rozdielom medzi skalpelom rádiovej vlny je to, že ani ruky chirurga, ani samotného prístroja nie sú v kontakte s kožou ženy - to zabraňuje infekcii zdravých tkanív a výskytu zápalu po procedúre. V priemere takéto manipulácie na odstránenie papilómov v Moskve sa pohybujú od 500 do 35 000 rubľov.

prevencia

HPV typy 16 a 18, hoci sa považujú za vysoko onkogénne kmene, ale tieto papilómy vyrastú do rakovinového nádoru iba v prítomnosti sprievodných okolností. Úplne zbaviť sa infekcie je nemožné, ale s dodržaním preventívnych opatrení je možné predchádzať výskytu malígnych výrastkov a infekcie vo všeobecnosti. Lekári odporúčajú ženám:

 • očkovanie;
 • aby sa zabránilo promiskuite;
 • mať sex len v kondóme;
 • Pravidelne navštívte gynekológa, odoberte tampóny, krvné testy a podrobte sa skríningovým testom;
 • vyhnúť sa potratom;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • vedie zdravý životný štýl - jesť správne, byť aktívny, liečiť všetky choroby včas;
 • Používajte iba výrobky osobnej hygieny.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Papilomavírus 16 a 18 typov: epidemiológia a popis chorôb

Ľudský papilomavírus patrí do rodu papilomavírusov. Zvyšuje sa v hornej vrstve kože a potom kolonizuje bazálnu vrstvu. HPV je natrvalo umiestnený a násobí sa v bunkách a narušuje proces ich rozdelenia.

Papilomavírus je veľmi častý pohlavne prenosný vírus. Nedávno sa počet ľudí infikovaných HPV zvýšil takmer 10-násobne. Špeciálne štúdie preukázali, že ľudský papilomavírus 16, 18 a niektoré iné typy u žien môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice.

HPV typy 16 a 18 sú vysoko koenotické, to znamená, že za určitých podmienok vyvolávajú malígnu mutáciu kožných buniek a slizníc. Externé prejavy infekcie sú genitálne bradavice a papilómy pohlavných orgánov, bradavice. Infekcia papilomavírusom zvyšuje riziko prekanceróznych a malígnych lézií asi o 60 krát. Zároveň detekcia HPV neindikuje prítomnosť rakoviny. Podľa štatistických údajov 1% žien, ktoré sú nosičmi papilomavírusu, vyvinie rakovinu maternice alebo jej krčka maternice. U mužov môžu tieto vírusy vyvolať vývoj rakoviny močového mechúra alebo penisu.

Mechanizmy a spôsoby infekcie

Zdrojom infekcie môže byť infikovaná osoba.

Mechanizmy prenosu vírusu sú nasledujúce:

 1. sexuálny (tento typ vírusu zvyčajne prenáša vírusy typu, ktoré spôsobujú vývin papilómov a genitálnych bradavíc na koži pohlavných orgánov);
 2. kontaktná domácnosť (vírus sa dostáva do malých defektov pokožky - odreniny, praskliny, škrabance);
 3. z matky na dieťa počas pôrodu (s tým, že dieťa má často papilómy sliznice hrtanu a úst, konečníka, pohlavných orgánov);
 4. samoinfekcia (papilomavírus sa môže dostať na neinfikované oblasti pokožky pri odstraňovaní vlasov alebo pri holení).

Vzhľadom na jednoduchosť prenosu do veku 50 rokov je 80% ľudí infikovaných ľudským papilomavírusom.

príznaky

Vo väčšine prípadov sa papilomavírus nevyjadruje. To môže existovať v tele po celé desaťročia bez akýchkoľvek príznakov, pretože imunitný systém potláča reprodukciu. Výskyt vonkajších prejavov je zvyčajne spojený so znížením imunity.

Symptómy ochorenia sú prítomné len u 5% infikovaných ľudí, u iných je infekcia asymptomatická. Po potlačení imunity sa vírus aktivuje a začne sa množiť v bunkách kože a slizníc. V dôsledku toho proces bunkového delenia urýchľuje, dochádza k rastu vo forme bradavíc, papilómov a kondylómov.

Externé prejavy závisia od typu HPV:

 • Bradavice sú zaoblené pomerne tvrdé rastliny s priemerom 2 až 10 mm. Obvykle sú hranice útvarov jasné a rovnomerné, ale dochádza k nepravidelnému rastu. Povrch bradavíc má hrubú konzistenciu, ich farba sa mení od svetlohnedej až po načervenalú a takmer čiernu. Tieto neoplazmy sa zvyčajne objavujú na rukách, lakte, chodidlách, to znamená, že koža je často zranená.
 • Papilóm je mäkký predĺžený rast, ktorý je pomocou nohy pripevnený k pokožke alebo sliznici. Farba papilómov sa zvyčajne nelíši od okolitej kože, ale môže byť trochu tmavšia. Najčastejšie sú papilómy lokalizované v podpazuší, v záhyboch kože pod prsnými žľazami, na krku, tvári, genitáliách. Bez liečby sa papilómy rýchlo rozširujú a ovplyvňujú všetky nové oblasti pokožky.
 • Genitálne bradavice sú formácie, ktoré majú mäkkú konzistenciu a sú pripevnené k pokožke s tenkým pedikulom. Majú drsný povrch a nachádzajú sa v perineu a okolo konečníka. Genitálne bradavice majú rýchly rast. Niekedy vyzerajú ako hrozno alebo karfiol.

Etapy priebehu ochorenia

Infekcia papilomavírusu sa vyskytuje v 4 fázach:

 • Fáza 1: infekcia má latentný tok. V tomto štádiu HPV nespôsobuje žiadne zmeny v bunkách, ale môže byť už zistené pomocou PCR.
 • Stupeň 2 alebo stupeň klinických prejavov sa vyznačuje zrýchleným množením vírusu a rýchlym rozdelením epidermálnych buniek. Príplatky sa objavujú na koži alebo slizniciach. Diagnóza prítomnosti vírusu v druhom stupni sa môže uskutočniť pomocou cytologického a histologického vyšetrenia tkaniva.
 • 3. fáza - dysplázia. V tejto fáze vírusová DNA interaguje s bunkovou DNA, do ktorej vstupuje do genómu bunky (integrácia). Integračná forma ochorenia je charakterizovaná zmenou bunkovej štruktúry.
 • 4. fáza - transformácia malígnych buniek. Integrácia vírusovej DNA do bunkovej DNA podporuje vznik rôznych mutácií. V dôsledku toho sa vyvíja invazívna forma rakoviny.

Choroby spôsobené papilomavírusom

Infekcia ľudským papilomavírusom môže nastať v nasledujúcich formách:

 • vulgárne bradavice,
 • ploché bradavice,
 • plantárne bradavice,
 • bradavicová epidermodysplázia,
 • genitálne bradavice,
 • laryngeálna papilomatóza,
 • Bovenoidná papulóza.

Vulgarské bradavice sa zvyčajne prenášajú cestou do domácnosti. Často sa vyskytujú u detí a dospievajúcich na rukách a spontánne vymiznú so zvýšenou imunitou.

Plošné bradavice sa vyskytujú u mladých ľudí, líšia sa tým, že sa sotva zdvihnú nad kožu a majú malú veľkosť (až do 3 mm).

Plantárne bradavice sú charakterizované fuzzy hranicami, zhrubnutie kože. Pri hlbokom klíčení spôsobujú bolesť pri chôdzi.

Warty epidermodysplázia je charakterizovaná bohatými plochými vyrážkami ružovej farby. Typicky sú adolescenti s genetickou predispozíciou k tejto chorobe chorí.

Špicaté kondylómy sú lokalizované u mužov na predkožku, hlavu penisu a u žien - na kožu labia a v predvečer vagíny. Môžu sa tiež objaviť v blízkosti konečníka.

Laryngálna papilomatóza sa rozvíja u detí mladších ako päť rokov, ktorí sú infikovaní ľudským papilomavírusom počas pôrodu. Hlavnými príznakmi sú ťažkosti s prehĺtaním jedla a chrapľavosťou. Pri veľkom množstve papilómov sa môžu vyskytnúť poruchy dýchania.

Bovenoidná papulóza je ochorenie, ktoré postihuje mužov, nečitateľné pri pohlavnom styku. Hlavným rysom je výskyt polkruhových alebo plochých výrastkov na koži a slizniciach. Ich povrch môže byť hladký alebo drsný. Papuly obvykle prejdú sami.

Špecifickosť priebehu ochorenia u mužov

U mužov HPV často spôsobuje, že genitálne bradavice sa objavia na genitáliách a konečníku. Tieto formácie môžu vyvolať vývoj malígnych intracelulárnych novotvarov buniek konečníka a penisu. Okrem toho muži majú rekurentnú papilomatózu hrtana.

Vlastnosti infekcie papilomavírusu u žien

Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku asymptomatických foriem ochorenia. Genitálne bradavice sa zvyčajne vyskytujú u žien vo veku 15 až 30 rokov, čo vedie k aktívnemu sexuálnemu životu. Od 26 do 28 rokov sa odporúča podstúpiť skríning HPV, najmä 16 a 18 typov. Žena môže byť nosičom HPV po celé desaťročia, ale podozrenie. A až po nástupe menopauzy sa vírus prejavuje vo vývoji malígnych novotvarov pohlavných orgánov.

Pre ženy predstavujú HPV typy 16 a 18 osobitné nebezpečenstvo, pretože tieto typy vírusu vyvolávajú vývoj onkologických patológií krčka maternice.

Dôležité: je potrebné pravidelne kontrolovať gynekológa a navštevovať ho aspoň raz ročne, ako aj akékoľvek sťažnosti od genitálií. Pravidelné vyšetrenie odhaľuje malígnu degeneráciu buniek sliznice krčka maternice v počiatočných štádiách a časom na vykonanie príslušnej liečby.

Charakteristiky priebehu infekcie u detí

U detí sa HPV prejavuje ako ploché a vulgárne bradavice, ktoré sa vyskytujú so znížením imunity a zmiznú, keď sa normalizuje imunitná odpoveď. U malých detí narodených infikovaným ženám sa vyskytuje laryngeálna papilomatóza.

Táto choroba má nasledujúce príznaky:

 • rozhorčenie hlasu až po jeho stratu,
 • dýchavičnosť, najmä pri aktívnom pohybe,
 • dysfágia (poruchy prehĺtania),
 • U niektorých detí sa môžu objaviť kŕče hrtana a udusenie, najmä počas akútneho respiračného ochorenia.

Táto forma infekcie je liečená chirurgicky alebo pomocou laseru.

Upozornenie: Ak má dieťa niektorý z týchto príznakov, oznámte to lekárovi.

diagnostika

Diagnóza prítomnosti HPV v tele obsahuje nasledujúce metódy:

 • inšpekcia
 • biopsia formácií,
 • kolposkopia u žien,
 • cytologické a histologické vyšetrenie biopsií a štetinových výtlačkov z krčka maternice,
 • PCR.

V prípade výskytu kožných výrastkov diagnóza obvykle nespôsobuje ťažkosti, pretože vonkajšie prejavy sú veľmi charakteristické. V tomto prípade môže byť diagnóza vykonaná po predbežnom vyšetrení. Za prítomnosti genitálnych bradavíc môže lekár predpísať uretroskopiu alebo kolposkopiu. Ak sa objavia príznaky dysplázie maternicového krku, vykoná sa kolposkopia a, ak je to potrebné, biopsia (odoberanie kúska tkaniva na štúdium).

Pri diagnostike sa môže použiť aj špeciálny test: cervix sa najskôr ošetrí roztokom kyseliny octovej a potom Lugolovým roztokom. V prítomnosti ľudského papilomavírusu sa na sliznici cervixu objavuje mozaika.

Cytologické vyšetrenie roztierok sa uskutočňuje metódou Pap testu. Výsledok triedy 1-2 znamená, že neexistujú mutované bunky. V triede 3 je pridelené ďalšie histologické vyšetrenie a stupne 4 až 5 naznačujú prítomnosť atypických buniek. Pri histologickom vyšetrení detekcia veľkých epiteliálnych buniek naznačuje prekanceróznu dyspláziu krčka maternice.

PCR alebo polymerázová reťazová reakcia sa používa nielen na detekciu HPV, ale aj na určenie špecifického typu vírusu. Zvyčajne sa pri použití PCR pacient vyšetruje na prítomnosť 15 najčastejších onkogénnych typov papilomavírusu. V prítomnosti dysplastického procesu v cervixu vám PCR umožňuje posúdiť riziko vzniku rakoviny.

Spôsoby liečby

Liečba infikovaného HPV zahŕňa lokálnu a všeobecnú terapiu.

Miestna liečba spočíva v odstránení papilómov, bradavíc a bradavíc v genitáliách jedným z nasledujúcich spôsobov:

 1. chemická kauterizácia,
 2. cryosurgery,
 3. laserová liečba,
 4. chirurgická excízia atď.

Celkové liečenie je založené na antivírusovej a imunomodulačnej terapii. Antivírusové lieky sa zriedka používajú. Na posilnenie imunity sú dôležité nespecifické opatrenia:

 1. odmietanie zlých návykov,
 2. vytvrdzovacie postupy,
 3. liečebná gymnastika,
 4. pravidelné jedlá vysokej kvality.

Niekedy predpísané vitamín-minerálne komplexy, imunomodulátory, tonikum. Keď ľudský papilomavírus spôsobil vývoj karcinómu cervixu alebo iných pohlavných orgánov, nasleduje liečba:

 • chemoterapia
 • rádioterapie,
 • chirurgická liečba atď.

prevencia

Nešpecifická prevencia

Aby sa zabránilo infekcii HPV, odporúča sa mať jeden skutočný sexuálny partner. Čím viac sexuálnych partnerov, tým vyššie je riziko infekcie. Preto je najlepšie mať sexuálny život v manželstve. Keď máte sex, mali by ste používať kondóm. Hoci bariérová metóda antikoncepcie nemôže úplne chrániť pred infekciou vírusom, výrazne znižuje riziko infekcie.

Riziko sexuálneho zneužívania papilomavírusom sa zvyšuje, ak bolo predtým vykonané umelé ukončenie tehotenstva. Aby ste predišli nežiaducim tehotenstvám, mali by ste používať spoľahlivú antikoncepciu. Je tiež potrebné pravidelne vyšetrovať gynekológ a okamžite liečiť zápalové choroby genitourinárnej oblasti.

Aby ste zabránili infekcii a vyvíjali sa vonkajšie prejavy HPV, musíte dodržiavať zdravý životný štýl, jesť správne a zapojiť sa do telesného tréningu.

Špecifická prevencia

V poslednej dobe bola vyvinutá vakcína proti papilomavírusu pre štyri najviac onkogénne druhy - 6, 11, 16, 18. Niekedy sa používa vakcína, ktorá chráni iba 16 a 18 druhov, ako najnebezpečnejších. Očkovanie sa podáva deťom vo veku 9-17 rokov, ženám - do veku 26 rokov.

Očkovanie sa uskutočňuje v troch etapách. Interval medzi prvým a druhým podaním očkovacej látky je 2 mesiace a medzi 2 a 3 až 4 mesiacmi.

Očkovanie je kontraindikované v prípade individuálnej neznášanlivosti zložiek vakcíny, vrátane kvasiniek alebo hliníka. Relatívnou kontraindikáciou je akákoľvek akútna choroba alebo chronická exacerbácia, ako aj tehotenstvo. V tomto prípade sa vakcína vyrába po vytvrdení alebo pri dodaní.