Hlavná

Opar

Je nebezpečné, ak to krváca krváca

Materské znamenie alebo materské znamienko sa nazýva nevus lekárskou terminológiou. V latinčine je to "krtka". Vzhľad nevi je spôsobený genetickou predispozíciou. Keď sa narodenie objaví oveľa neskôr, v staršom veku to vôbec neznamená, že nevus sa týka získaných kožných defektov.

Spravidla ľudia nevenujú pozornosť na materské znamienka, kým nie je bolelo alebo sa prejaví silným svrbením. Bežne sa pigmentované škvrny líšia od kože len vo farbe a nič viac. Na nevuse tiež rastú vlasy, sú tam mazové a potné žľazy. Zmena farby je spôsobená prítomnosťou špeciálneho pigmentu - melanínu. Farba kože, očí a vlasov závisí od obsahu v tele. Čím viac melanínu, tým je tmavšia koža. Pri metabolizme prekurzora melanín - aminokyselina tyrozín existujú sfarbené škvrny - vitiligo. Keď nie je žiadny pigment, narodia sa ľudia albínov. Majú červené oči, pretože dúhovka je priehľadná a cez nej sú žiarivé. Albinos nemajú nevi a všetky problémy spojené s nimi. Aj keď je potrebné, aby obyčajní ľudia venovali pozornosť tomu, že krtka zraňuje alebo akosi sa začne prejavovať. Môže to byť svrbenie alebo precitlivenosť v oblasti nóvy.

Prečo sa objavujú a čo znamenajú príznaky

Nevi sa tvoria z akýchkoľvek buniek, ktoré tvoria pokožku. Preto nie je stupeň zafarbenia materských znamienok rovnaký. Existujú nasledujúce typy nevi:

 • Pigmentované škvrny môžu byť hnedé, čierne alebo modré. Intenzita farby krtkov závisí od množstva melanínu. Toto sú najbežnejšie materské znamienka a najnebezpečnejšie z hľadiska onkológie. Keď je materská značka tmavých farieb bolí, hrozí nebezpečenstvo vzniku melanómu;
 • Cievne nevy vyzerajú ako škvrny červenej alebo kyanotickej farby. Vyzerajú na koži tváre alebo kufra. Vzťahujú sa na kozmetické chyby, takže sa ľudia snažia zbaviť sa. Ak materská znamienka neublíži, neskráčí tvár;
 • Modifikované mazové žľazy sa vyskytujú na koži pokožky hlavy, majú žltkastú farbu. Sú prakticky neviditeľné a nespôsobujú problémy. Kým bol krtek na hlave bolieť, nie je potrebné ho odstrániť.
 • Teratómy sú špeciálnym poddruhom nevi. Tieto znamienka plne opodstatňujú svoje meno. V skutočnosti ide o škvrny, nie o bradavice, ktoré sa zvyšujú nad úrovňou kože. Zvyčajne krtek na tvári nie je zranený, pokiaľ nie je poškodená koža. Teratómy sa objavujú vo forme pások. Počas tehotenstva sú dobre videné a po pôrode sa zdá, že zmizli. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami tela tehotných žien.

Vzhľad nevi je geneticky určený. S niektorými materskými znamienkami sa človek narodí a niektoré sa objavia neskôr. Ale nie sú prevzaté nikde, hlavne preto, lebo nie sú prenášané ako infekčné choroby.

Prečo to bolí krtky?

Receptory bolesti sú umiestnené na celom povrchu kože. Navyše všetky nervové zakončenia: hmatové alebo teploty, so zvýšeným podráždením "pracujú" ako bolestivé. Vzhľadom k tomu, nevus sa nachádza v koži, krtka bolí za tých istých okolností, ako všetky kožné doplnky. Bolesť sa cíti s nasledujúcimi stimulmi:

 • Vysoká a nízka teplota;
 • Poškodenie spôsobené rezom, prepichnutím, fúkaním tupým predmetom;
 • Burn, vrátane chemických.

Takáto bolesť človek cíti ako v oblasti nevusu, tak aj na okolitých kožných útvaroch.

Je to oveľa nebezpečnejšie, keď krtka ublíži na mieste jeho lokalizácie, je izolovaný od zvyšku kože. Citlivosť krtkov na vonkajšie podnety sa prakticky nelíši od zvyšku kože, ale za určitých podmienok sa jeho prah znižuje. Ak majú nevi štruktúru veľkých papilómov alebo bradavíc na nohách, ktoré sú v kontakte s odevom, sú vystavené konštantnému dennému podráždeniu. V dôsledku mechanického pôsobenia sa povrch, epiteliálny obal zničí a nervové zakončenia sú vystavené. Preto bolí materské znamienko, ktoré sa nachádza v takzvanej "problémovej zóne".

Keď sa nevi nachádzajú na miestach, ktoré nie sú náchylné na podráždenie oblečenia, pravdepodobnosť ich mechanického poškodenia je veľmi malá. Preto, ak sú v mieste lokalizácie pigmentového miesta nepríjemné pocity, je potrebné určiť, prečo napríklad narážka na zadnej strane bolí. Na tento účel musíte vidieť dermatológov. Špecialista vykoná nevyhnutné vyšetrenia a predpíše liečbu, pričom zvolí najvhodnejšiu taktiku.

Mole zapálené a bolestivé

Zápalový proces v oblasti nevusu môže viesť k nekontrolovanému bunkovému rastu. Existujú teda neoplazmy, ktoré sa v oblasti tkaniva pokožky nazývajú rakovina. Ak krtek zapálil a bolí, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je to možné, onkológovi.

So zápalom v oblasti nevusu sa objavujú sčervenanie a opuch a pozdĺž obvodu materského znamienka sa vytvára okraj depigmentácie - blanšírovanie. Je to kvôli kŕčeniu krvných ciev. Takto sa prejavuje ochranná reakcia organizmu zameraná na lokalizáciu procesu. V takýchto prípadoch, ak je materské znamenie bolí, určite povahu zápalu.

Taktika lekárov pre pacientov s nevi

Vzhľadom na vysoké riziko vzniku melanómu - prechodného rakovinového nádoru kože, dermatológovia vyvinuli špecifickú taktiku, ktorá zabezpečuje prevenciu rakoviny:

 • Keď sa u ľudí po pôrode vyskytnú nevyskyt, existuje potreba neustálej lekárskej kontroly nad rastom alebo inými zmenami v oblasti materských znamienok;
 • Všetci pacienti s vrodenými materskými znamienkami, ktorí dosiahli pokročilý vek, majú lekár pozorovať. Keď krtka rastie a bolí v starobe, znamená to porušenie na bunkovej úrovni, čo nepochybne predstavuje zvýšený záujem onkológov;
 • Ak sa nevi nachádzajú mimo zorného poľa osoby, okamžite sa odstránia z materských znamienok. Najmä vtedy, keď sú v zóne konštantného trenia s obuvmi alebo oblečením. V takýchto prípadoch krtka rastie a bolí oveľa častejšie a viac. To tiež naznačuje možnosť malígneho rastu buniek nevusov;
 • Zmena farby krtku znamená porušenie krvného obehu pokožky v oblasti materského znamienka. Najmä v prípade, že krtina zapáli a bolí a jeho priemer rastie. Zvláštna pozornosť onkológov spôsobuje pigmentové materské znamienka, zoskupené do jednej anatomickej oblasti. Ak je počet nevi viac ako šesť, odporúča sa ich odstránenie, aby sa zabránilo rakovine.

Dokonca aj keď krtek neublíži, ale prináša pocit nepohodlia: svrbenie, pálenie, odlupovanie, krvácanie, je nutné absolvovať núdzové vyšetrenie v onkologickej dispenzarizácii. Bez ohľadu na to, prečo krt bolí, v žiadnom prípade by sa nemali robiť pokusy o odstránenie nevusu samostatne. Toto by mali zaobchádzať iba kvalifikovaní onkológovia.

Prečo krváca zranenia, keď tlačí

Moles na ľudskom tele neustále vyžadujú pozorovanie, najmä v situáciách, kedy je zväčšený rozmer alebo spôsobuje pocit nepohodlia. Ak dôjde k poškodeniu materského znamienka pri stlačení - je to aj nebezpečný príznak, v prípade ktorého je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Dôvody pre vznik bolesti v krtkoch a algoritmus akcií v tomto prípade - v našom ďalšom článku.

Pojem materské znamienka

Birthmarks, krtky - rôzne druhy narodených zmien kože v obmedzenom rozsahu. Rozlišujte krtky - vo forme svetlej alebo tmavej pigmentácie kože, alebo vo forme bradavíc alebo stalked skin rastie a vaskulárne, tak-zvané. angióm. Mole névus (névus Maternus), vrodenou vadou kože, v ktorom jeho oddelené oblasti sa líšia vo farbe a / alebo špeciálny druh bradavičnatou povrchu.

Moles nemajú špecifickú lokalizáciu. Nachádzajú sa pri narodení, v prvých rokoch života dieťaťa alebo neskôr

Cievne krúžky (hemangiómy) sú charakterizované rôznymi rozmermi, nerovnými okrajmi, ružovou alebo cyanotickou červenou, bledou pod tlakom; sú plochý povrch (kapilárne materské znamienka) alebo viazané začlenená do hrúbky kože, s kopcovitý, kavernózna povrch (kavernózna mol).

Warty materské znamienka sa prejavuje jedinou alebo viacerými plakmi rôznych foriem špinavých sivých alebo hnedých farieb s nerovnomerným keratinóznym povrchom.

Pigmentárne znamienka - od svetlohnedej až po čierne - sú veľkosťou špice, ktorá zaberá veľké plochy plakov. Ich povrch môže byť nerovný, pokrytý vlasmi (pigmentové vlasy).

Neodmysliteľne pojem névus - malformácie, harakterizuschiysya vzhľad na koži, sliznice alebo očnú sietnicu, škvrny alebo lézie, pozostávajúce zo zhlukov melanocytov rôzne stupňa diferenciácie. Nevus sa vyskytuje najčastejšie po narodení alebo v prvých rokoch života. Niekedy sa nevie môže objaviť v mladom a strednom veku pod vplyvom slnečného žiarenia alebo počas tehotenstva.

Názov "materské znamienka" nie je úplne presný, pretože sa získa značná časť. Takmer každý človek má tento alebo ten počet krtkov, ktorý sa zvyčajne objavuje v detstve a dospievaní. Počas obdobia puberty a počas tehotenstva sa môžu objaviť nové materské znamienka a existujúce sa niekedy zvýšia alebo stmavnú. Približne 40-50% malígnych melanómov sa vyvíja z melanocytov krtkov (zvyšok - z melanocytov iných oblastí kože); u detí sú tieto nádory veľmi zriedkavé a vyskytujú sa z veľkých pigmentových materských znamienok od narodenia.

Čo sú materské znamienka?

Moles - Lentigo (Border) - je rovnomerne plochý pigmentovaná škvrna z hnedej na hnedočierne, ktoré sú výsledkom zvýšenie počtu melanocytov na hranici epidermis a dermis (vrstvy kože). V porovnaní s pihami je lentigo tmavšie a zriedkavejšie; navyše ich sfarbenie sa nezvyšuje a počet sa nezvyšuje pod pôsobením slnečného žiarenia.

 • Birthmarks - Epidermo-dermálne nevi - obvykle ploché, ale niekedy mierne nad úrovňou kože. Farba sa mení od svetlohnedej až po čierne, veľkosťou od 1 do 10 mm. Vyskytujú sa v dôsledku hromadenia melanocytov na rozhraní medzi epidermou a dermis. Rodné znamienka na dlaniach, chodidlách av oblasti pohlavných orgánov sú zvyčajne epidermálne dermálne.
 • Moles - komplexné nevi - častejšie majú tmavú farbu a do určitej miery sa zvyšujú nad hladinou kože. Akumulácie melanocytov sú umiestnené na hranici medzi epidermis a dermis a v dermis.
 • Rodné znamienka - Intradermálne nevi zvýšiť nad úroveň kože; ich farba sa líši od telesnej až po čierne a povrch môže byť hladký, pokrytý vlasmi alebo bradavicou.
 • Rodné znamienka - Suttonov Nevus Sú pigmentované materské znamienka (zvyčajne komplexné a intradermálne nevi), obklopené kruhom depigmentovanej (nenatretej) pokožky. Suttonove nevyskyne zmiznú spontánne a len zriedka spôsobujú vznik malígnych melanómov.
 • Rodné znamienka - dysplastické nevy - pigmentovaná škvrny s nepravidelnými tvarmi a rozmazané, mierne zdvihnutý nad kožou, ich farba sa pohybuje od hnedej až po tmavo hnedú na ružovom pozadí. Dysplastické nevauzy najprv upútali pozornosť svojim nezvyčajným vzhľadom a zvýšenej frekvencii v niektorých rodinách (dedičné).
 • Zvyčajne sú väčšie ako bežné materské znamienka a dosahujú priemer 5 až 12 mm. Lokalizácia sa tiež líšia: dysplastické névy, aj keď sa môžu vyskytnúť kdekoľvek, najčastejšie nachádzajú v oblastiach, na ktoré sa vzťahuje normálne s šaty (na zadok, prsia), alebo na pokožku hlavy. Väčšina ľudí má v priemere 10 obyčajných molí, vzhľadom k tomu, dysplastické névy môžu byť viac ako 100. Spoločné nevi zvyčajne objavia počas počiatku dospelosti, dysplastické však naďalej objavujú aj po 35 rokoch.

  • Rodné znamienka - modré nevauky - zvýšené nad kožou, niekedy pologule tvorby husté, má všeobecne hladký povrch, azúrová, modrá, príležitostne hnedej farby, s jasnou hranicu, veľkosť od 0,5 do 2,0 cm, bez srsti. Preferované miesto je tvár, končatiny, zadok.
  • Birthmark - buněčný modrý nevus - je biologicky aktívnejšia a odlišuje sa od jednoduchého modrého nevusu vyjadreného proliferáciou melanocytov. Toto druhé znamenie zvyšuje riziko vzniku melanómu.
  • Birthmark - obrovský pigmentovaný nevus - je najčastejšie vrodená a rastie s rastom dieťaťa. Tieto nevusy majú plochý papilárny povrch a môžu obsadiť významné oblasti pokožky trupu, končatín a tváre. Prevažujúca farba je hnedá, šedivá, čierna.

  Príčiny degenerácie v materstve a onkológie

  Ak chcete vyprovokovať materské znamenie k znovuzrodeniu, samozrejme, potrebujete stimul.

  Najsilnejší zo všetkých možných je nadmerné vystavenie slnku.

  Ultrafialové ožarovanie vo veľkých dávkach spôsobuje nezvratné zmeny v kožných bunkách, čím sa opakovane zvyšuje riziko ich degenerácie. Pre každého človeka je kritické množstvo slnečného žiarenia čisto individuálne. Zistite, že táto tvár nie je ľahká, takže je lepšie si len pamätať, že predĺžený pobyt na slnku je škodlivý pre telo. Koža musí byť chránená pred ultrafialovým žiarením. Nadmerné opálenie - sú to nevyhnutné popáleniny, ktoré "porazia" imunitu pokožky. A ona, ktorá má nezvyčajnú "pamäť" osobitnú len pre ňu, neodpúšťa nadmerné slnečné šoky. V dôsledku toho - malignity krtkov a pigmentačných škvŕn, vznik všetkých druhov novotvarov.

  Druhou spoločnou príčinou vzniku nádoru je trauma materského znamienka.

  Preto, ak ste ju zasiahli nehtem, neúmyselne poškodené županom, nejakým ostrým predmetom, neuvedomte svojho lekára. A nie terapeut, ale onkológ!

  Skupina rizík

  Najviac citliví na mutagénne a slnečné svetlo:

  • svetlé pleťové a svetlé vlasy s modrými, zelenými a šedými očami
  • ak veľa pih,
  • ak veľa pigmentových škvŕn,
  • tehotné ženy,
  • ak existuje mnoho krtkov, najmä ak ich priemer presahuje 5 mm.

  Diagnóza melanocytárnej dysplázie

  Melanocytickej dysplázie, táto strašná diagnóza pre nespočetné počúvanie je pre lekára veľkou radosťou. Pretože to znamená, že ochorenie je zistené včas, vo fáze, kedy je možné vyhnúť sa vzniku melanómu, to znamená zachrániť život človeka.

  A domlanomniy obdobie, našťastie, je pomerne dlhé a stačí len trochu viac pozornosti na seba a nezabudnite na prvé alarmujúce príznaky. O tom, ako závažné sú vaše obavy, je potrebné sa poradiť s onkológom.

  Strange mole - rýchlejšie k lekárovi

  Osobitná pozornosť je potrebná: znamienka väčšia ako 0,5 cm, ako aj výrazne pigmentované a ostré oddelenie od povrchu kože (s osobitým zvýrazneným okrajom). "Lakované" povrchové móle alebo pigmentové škvrny, rovnako ako náhla ich transformácie, či už ide o tvar, farbu, veľkosť - aj vážny dôvod sa odkazovať na odborníkov.

  Ešte väčší alarm by mal byť spôsobený príznakmi charakteristickými pre degeneráciu krtkov a pigmentových škvŕn. V tomto prípade to už nie je otázka prevencie, ale potreby "zachytiť" hrozivú chorobu v štádiu, v ktorom ju ešte možno prekonať.

  Známky degenerácie materského znamienka

  Všetky tieto príznaky vyžadujú naliehavú konzultáciu s onkológom:

  • Zafarbenie (alebo prudký pokles zvýšenou pigmentáciou - až do čiernej farby, nerovnomerné sfarbenie, pigmentové škvrny na obvode prstenca dôjde uhlie čierne konfluentních uzlíka nerovnakej veľkosti, tvoriace "čierne guličky").
  • Nerovná farba materského alebo pigmentačného miesta.
  • Porušenie alebo úplná absencia vzoru pokožky v oblasti móla alebo pigmentovaného miesta, odlupovanie.
  • Výskyt zápalového areola okolo krtka (červená vo forme korólu).
  • Zmena konfigurácie pozdĺž obvodu, rozmazanie obrysu krtka alebo pigmentovaného miesta.
  • Zvýšte veľkosť materského znamienka alebo miesta pigmentácie (pigmentované škvrny sa rozptýlia, ako to bolo, "striekajú") a jeho zhutnenie.
  • Vzhľad uzlovitých malých papilomatóznych prvkov s prvkami nekrózy na báze materského znamienka alebo pigmentovaného miesta.
  • Svrbenie, pálenie, brnenie a napätie v oblasti krtka.
  • Strata vlasov z povrchu molu alebo pigmentovaného miesta.
  • Vznik trhlín, vredov a stresu v oblasti krtka.
  • Príčiny bolesti nevi

  Mnohí sa domnievajú, že ak prírodné znamenie bolí, potom toto je prvý znak jeho rakovinovej degenerácie. V skutočnosti bolestivé pocity v oblasti lokalizácie nevi nie vždy ukazujú na vznik akejkoľvek komplikácie a môžu súvisieť s nasledujúcimi objektívnymi dôvodmi:

  Zranenie povrchu nevusov. Razníky, popíchnutí, škrty vo epidermálne névus rozvrhnutie webu - nie je vzácnosťou, ale jeden z najnaliehavejších problémov je situácia, v ktorej bol pacient odtrhnuté krtka. Čo robiť v tomto prípade je popísané nižšie, ale mechanické poškodenie pigmentované névus tkaniva je jedným z popredných etiotropic faktorov spôsobujúcich bolesť.

  Burn akoukoľvek povahou. Tepelný šok môže spôsobiť intenzívnu citlivosť pokožky, čo je obzvlášť výrazné v miestach krtkov a pigmentových škvŕn.

  Hypertermia alebo hypotermia. Zvýšená alebo znížená telesná teplota môže byť sprevádzaná pocitom bolesti pokožky, najmä pri lokalizácii krtkov.

  Zhubná transformácia. Dôkazom nástupu onkologického procesu môže byť bolesť, ktorá je spôsobená tým, že krtka sa zapálila. Čo robiť v tejto situácii môže povedať len v onkodermatologu špecialistom, ktorý bude produkovať nielen vizuálnu kontrolu miesta zápalu pokožky, ale tiež nariadil rad diagnostických postupov, ktoré identifikujú predpoklady pre rozvoj melanómu. Po obdržaní výsledkov výskumu lekár určí najrozumnejšiu koncepciu terapie alebo odporučí odstránenie zápalového nervu.

  Ako bolo uvedené vyššie, znakom rakoviny degenerácia môže byť zápalová reakcia, ktorá, navyše k bolesti, ktorá sa prejavuje tým, opuch, začervenanie a svrbenie miesta krtkovia umiestnenie. Je to spôsobené mechanickým traumatem okolitých buniek v procese proliferácie tkaniva. Často je tento proces sprevádzaný nárastom veľkosti pigmentovanej formácie. Je tiež dôležité poznamenať, že niekedy so zhubnou transformáciou okolo tela krtka môže byť vytvorená malá biela škvrna (halo), ktorá je spôsobená reflexným kŕčom ciev.

  Čo sa stane, ak zlomíte materské znamienko

  Veľa pacientov zaujímalo, čo by sa stalo v prípade, že slza znamienko, ku ktorému dochádza najčastejšie, keď je v priamom kontakte s oblečením, obuvou, doplnky, hrebeň, žinku, atď. Definitívnu odpoveď na túto otázku môže byť poskytnutá, pretože výsledok tejto situácie bude závisieť od typu pigmentované vzdelávanie a pravdepodobnosti malignity. Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek poškodenie tela névus je dôvodom pre odovzdanie špecialistovi, pretože tento faktor môže výrazne urýchliť vývoj procesu rakoviny.

  To, čo je nebezpečné, je situácia, keď je materská značka poškriabaná alebo odtrhnutá

  Vývoj závažného krvácania. Faktom je, že v oblasti tvorby krtkov je často zhluk mnohých krvných ciev a kapilár. Toto je obzvlášť charakteristické pre angiómy. V tomto prípade môže dôjsť k závažnému krvácaniu, ktoré je dostatočne ťažké na zastavenie. Ďalej krúžok krváca po dlhú dobu, čo zabraňuje hojeniu epidermy.

  Pristúpenie k infekčnému procesu. Povrch rany odobratého nevusu je otvorená brána pre súbežnú infekciu. V tomto prípade môže byť bolestivosť krtku zosilnená a sprevádzaná zápalom a dokonca hnacením.

  Zvýšenie veľkosti nevusu a výskytu nových materských znamienok. Často po traumatizácii materského znamienka sa spúšťa mechanizmus masového rastu takýchto kožných defektov. Ak je v jednej epidermálnej oblasti viac ako 6 denných znamienok, lekári hovoria, že by sa malo vyhľadávať odborné lekárske poradenstvo.

  Bolesť v krtve

  Mol alebo materské znamienko (i névus) - vrodené vady kože alebo získané v priebehu života nezhubných nádorov vírusovej povahy. V určitom momente sú kožné bunky zahltené pigmentom a premenou na melanocyty, ktorých preťaženie sa nazýva krtka.

  Pigmentálne materské znamienka je takmer u všetkých ľudí starších ako desať rokov. Podľa lekárstva sa najčastejšie nachádzajú na tvári - pri výpočte na každých sto štvorcových centimetrov povrchu kože.

  Dojčatá nemajú miesto narodenia, ale už sa objavujú v prvých rokoch života. S najväčšou pravdepodobnosťou u novorodencov sú škvrny s pigmentovými škvrnami také malé, že sú ťažko viditeľné. Vo veľkom počte krtkov sa objaví počas puberty - pod vplyvom hormónov. Mierne viditeľné škvrny začínajú zvyšovať veľkosť, farba sa mení až na čierne. Faktom je, že tvorba melanínového pigmentu v pokožke je silne ovplyvnená melanotropným hormónom hypofýzy. Nové materské znamienka sa často objavujú u tehotných žien, zatiaľ čo tie staré menia farbu a niekedy sa zvyšujú vo veľkosti.

  Takéto miesto nie je v ľudskom tele, kde by sa materská značka nemohla objaviť. Mole nie sú nezvyčajné ani na slizniciach, v ústach, v jazyku, v pošve a v konečníku. Moles na slizniciach u žien sú častejšie ako u mužov.

  Pigmentárne nevi (materské znamienka, materské znamienka, získané nevokletochnye nevi).

  Získané materské znamienky - je malý (do 1 cm v priemere), pigmentované škvrny alebo formácie nad kožou.

  Získané nevoelárne nevusy sú najčastejšími neoplazmami kože u predstaviteľov bielej rasy. V priemere má každý dospelý asi 20 nevi.

  Rodné znamienka neobťažujú pacientov. Svrbenie a bolesť v moči môžu byť príznakmi malígnej degenerácie; Keď sa objavia, mali by ste starostlivo sledovať nevus alebo ho odstrániť.

  Aké choroby spôsobujú bolesť v krtve

  Ak sa vyskytnú nasledujúce zmeny, kontaktujte svojho lekára:

  • Asymetria. Jedna polovica molového alebo kožného rastu sa líši od druhej polovice.
  • Nerovnosť okrajov. Hrany sú nerovnaké, s priehlbinami alebo nejasné.
  • farba. Pigmentácia nie je rovnaká. Existujú odtiene žltohnedej, hnedej a čiernej. Rozkrývaný vzhľad znamienka je doplnený o červené, biele a modré fragmenty. Skorým znakom rakoviny je aj zmena rozloženia farby, najmä šírenia farby od okraja krtka po okolitú oblasť kože.
  • Dynamika alebo prejavy akýchkoľvek zmien v známej fotografii (nárast veľkosti, hrúbky, zmena farby, krvácanie, kôry na povrchu, bolesť v moči).

  Čo robiť s krtkom

  Keďže materské znamienka je veľmi častá a melanómy sa zriedka vyvíjajú, preventívne odstránenie krtkov je neprimerané. Avšak, v prípade, že molárna náhle zväčšuje (zvlášť v prípade, že je nerovné hrany), tmavne, zapálené stáva bodkovaný, krvácanie, ulcerácia, svrbenie alebo bolesť, je potrebné ho odinštalovať. Nájdenie v sebe možných príznakov degenerácie materského znamienka - určite sa poraďte s onkológom.

  Veda vie viac ako sto onkologických ochorení, ale melanóm medzi nimi je uznaná "zákerná a zlá kráľovná". Zákernosť a agresivita tohto druhu rakoviny kože je bezkonkurenčná. Akonáhle sa objaví, ochorenie sa môže vyvinúť nepatrne v povrchových vrstvách pokožky po dobu 5-50 (!) Rokov. Potom vyberte najslabšie miesto na koži - krtka alebo pigmentové škvŕn jednotlivé bunky zrenia nádory začnú rásť hlbšie. Vyrastajúcim spôsobom zvyšujú nielen objem nádoru. Vzhľadom na to, že v oblasti molí a pigmentových škvŕn malígne bunky nedostatočne pevne navzájom spojené, sa samovoľne odpojiť od hlavného hmoty nádoru. A "lietajúci preč" na tele, dávajú veľa metastáz - v lymfatických uzlinách, pľúca, oči, mozog, srdce... Vedci tvrdia, že každých 5-10 rokov, sa počet prípadov melanómu zdvojnásobil, a v niektorých krajinách - strojnásobil. Dnes tvorí 3-4% zo všetkých malígnych nádorov.

  Je nebezpečné, ak sa začne objavovať mnoho krtkov

  Ak si všimnete, že ste začali mať nové materské znamienka a myslíte si, že sa objavujú vo veľkom počte - určite sa poraďte s dermatológa.

  Po vyšetrení vás lekár dokáže zistiť, aké sú tieto materské znamienky z vedeckého hľadiska a aké nebezpečenstvo môžu pre vás predstaviť.

  Vo väčšine prípadov, vzhľad veľkého počtu molí (napr., Po silnom spálení) nie je nebezpečné, ale v niektorých situáciách rýchly vznik početných molí môže byť príznakom niektorých závažných ochorení kože, ochorenia imunitného systému alebo nádorových ochorení vnútorných orgánov.

  Je nebezpečné, ak krt začal rásť (postupne sa stáva väčším)

  Normálne materské znamienka narastá súčasne s rastom ľudského tela počas prvých 30 rokov jeho života. Avšak v takýchto prípadoch spravidla dochádza k pomernému zvyšovaniu všetkých materských znamienok a zväčšenie ich veľkosti sa stáva viditeľnou len niekoľko rokov.

  Je možné, že po vyšetrení lekár určí, že vaše rastúce materské znamenie nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Najčastejšie rýchlo rastúce krtky sú acrochordóny alebo seboroická keratóza, ktoré nie sú nebezpečné.

  Je nebezpečné, ak krtek začal krvácať?

  Ak váš krtek nikdy krváca, ale krváca po poškriabaní alebo zranení iným spôsobom, nie je to nebezpečné. Podrobnosti o tom sú uvedené nižšie.

  Ak však niektorá z vašich znamienok začne krvácať sama od seba a z času na čas budete krvácať - uistite sa, že navštívite lekára.

  Krvácavosť materského znamienka môže byť jedným z prejavov jeho premeny na rakovinu.

  Prevencia melanómu

  Keďže to môže znieť banálne, musíte sa starať o seba od mladého veku. Po plávaní v otvorenej nádrži sa sprchujte a umyte si uterák. Pamätajte si: kvapky vody, kryštály morskej soli pôsobia v slnečnom dni ako šošovky, ktoré opakovane zvyšujú škodlivý účinok slnečného žiarenia. Neopaľujte sa od 10 do 15 hodín. Toto je najnebezpečnejší čas. Slnko by sa malo vyhnúť poludňajším slnkom. Z jeho škodlivých lúčov nešetrí ani plážový oblek ani markíza. V tom čase sa suchý piesok odráža až do 17% ultrafialového žiarenia, mraky a hmla nechajú prejsť až 50%, vlhké oblečenie po kúpaní - od 20% do 40%. U mužov melanóm postihuje bedrový kĺb v 4,9% prípadov, hrudník - 6,7%; u žien, femur - v 6,7%, v oblasti holennej kosti - v 26,3%. Premýšľajte o týchto číslach, drahé dámy. Koniec koncov, mnohí z vás, zostávajúci oblečení, ktorí sú v tieni, nepovažujú za nebezpečné vystaviť slnko vašim nohám. Ak nechcete nosiť v teple syntetických pančuchových nohavíc, ktoré oneskorujú 20% priameho slnečného svetla, obzavedites ľahké bavlnené nohavice, ktoré prepúšťajú viac ako 28% ultrafialového žiarenia.

  Pri akýchkoľvek menších podozreniach, nebuďte leniví, aby ste navštívili onkológu. V takýchto situáciách, v neprítomnosti konzultácie!

  Príčiny, ak bol krtk zranený

  Moles pozostávajú z živých buniek nazývaných melanocyty. Sú blízko hranice medzi hornou a dolnou vrstvou kože (epidermis a dermis).

  Pocit, ak rodné znamenie bolí, sa týka blízkych štruktúr. Takže v rámci materského znamienka sú:

  • krvné cievy, ktoré zabezpečujú zásobovanie živinami a odstraňovanie odpadových buniek;
  • nervové zakončenia, zodpovedné za normálne fungovanie tkanív;
  • bunky imunitného systému, ktoré pomáhajú odmietnuť škodlivé mikroorganizmy (napríklad baktérie);
  • mazové a potné žľazy, ako aj vlasové folikuly.

  Každá zložka štruktúry môže byť ovplyvnená vonkajšími faktormi. Niektoré z nich sú naozaj nebezpečné pre zdravie, pretože sú spojené s možnosťou rakovinovej degenerácie materského znamienka. V úlohe varovného signálu, že sa niečo pokazilo, sa objavujú bolestivé pocity.

  Presné príčiny

  Bolestivosť krtka je priamo spojená s podráždením nervových vlákien pokožky. Bez dôkladného lekárskeho vyšetrenia je ťažké určiť, prečo je tento stav pozorovaný. Jednoznačne môžeme povedať, že bolesť je dôležitým signálom, že niektoré funkcie tela v tomto štádiu nemôžu zvládnuť svoje povinnosti. Bolestivý syndróm je často kľúčovým príznakom rakovinovej degenerácie nevusu.

  Keď vznikne otázka: "Prečo to bolí krtky??"Je dôležité vedieť a pochopiť, že takýto stav môže byť vyvolaný menej nebezpečnými faktormi:

  To zahŕňa traumatizáciu vzdelávania, ktorá sa často určuje:

  • fyzická akcia (športový tréning, trauma počas spánku alebo iné aktivity atď.);
  • Aktívny odpočinok, počas ktorého sa môže poškodiť mól;
  • zranenia zo šperkov, oblečenia alebo príslušenstva.
  1. Biologické dôvody:

  Medzi takéto: infekcia materského znamienka po predchádzajúcom poranení a vstup patogénnych baktérií.

  Ak máte bolestivé pocity, ktoré trvajú dlhšie ako dva týždne alebo nie sú dôsledkom jednej z opísaných podmienok, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

  Nebezpečné príznaky vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc

  Stále existujú určité podmienky, ktoré treba brať do úvahy materské znamienko veľmi bolí:

  • akékoľvek zmeny: často naznačujú znovuzrodenie;
  • náhle zvýšenie výšky alebo šírky;
  • tmavnutie alebo začervenanie nevusu spolu s bolesťou;
  • zmena farby a štruktúry, vrátane vytvorenia škvrny na povrchovej vrstve materského znamienka;
  • Vykreslenie hraníc nepravidelného tvaru a zúbkovaných okrajov na predtým normálnej pigmentácii;
  • krvácanie, svrbenie, drsnosť, trhliny;
  • zhluk čírej alebo purulentnej tekutiny pod mólom alebo blízko.

  Čo ak mám krtek?

  Hlavná vec, ak krtka bolí, to včas sa obrátiť na odborníkov. Budú zhromažďovať anamnézu, vykonať fyzickú prehliadku, aby zistili príčiny zmeny vzhľadu formácie a prítomnosť príznakov, ktoré sa starajú o osobu.

  Počas diagnostiky sú lekári povinní sústrediť sa na tieto funkcie:

  Krtek zapálil a bolí:

  1. Sčervenanie alebo prítomnosť akýchkoľvek škvŕn okolo neuróza spolu s bolesťou je dôsledkom zvýšeného krvného zásobovania. Táto okolnosť môže byť tiež výsledkom zranenia. Zápal však často naznačuje abnormálny nárast krvných ciev v blízkosti krtkov, čo je jeden z hlavných príznakov vývoja melanómu.
  2. Rizikové faktory (ťažké popáleniny, opaľovanie, vplyv ultrafialového žiarenia na soláriu atď.).
  3. Rodinná predispozícia rakovine kože.
  4. Skontrolujte ďalšie nevety, najmä atypické a vrodené.

  Birthmark bolí pri dotyku:

  1. V tomto prípade používajú onkológovia diagnostické techniky na dermatoskopiu - povrchovú mikroskopiu. Vykonáva sa pomocou dermoskopového nástroja. Tento mechanizmus predstavuje špeciálne navrhnuté zväčšovacie sklo, ktorým prechádza hypertrofovaný svetelný zdroj. Táto technika umožňuje jasnejšie zobraziť patológiu.
  2. Sondovanie blízkych lymfatických uzlín - akumulátorov imunitných buniek. Zvýšená veľkosť často hovorí o boji proti infekciám, vírusom a tiež o prítomnosti malígneho procesu v tele.

  Aké testy musíte vykonať, ak máte krtek?

  Keď to pacient označí materské znamienko rastie a bolí, komplexná lekárska diagnostika. Ak existuje podozrenie na onkologickú transformáciu, dermatológ by mal predpísať nasledujúcu dodatočnú štúdiu - biopsiu tkaniva. Vzorka kože sa odstráni a odošle do laboratória. Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii.

  Vymedzujú sa rôzne varianty odberu vzoriek častíc alebo celého nevusu. Ale uvedomte si, že všetci nechávajú jazvy. Výber metódy závisí od veľkosti pigmentácie a zápalovej oblasti.

  Situácia, keď si to pacient sťažuje bolí okolo materského znamienka, zabezpečuje odstránenie čo najväčšieho počtu patologických a blízkych tkanív s cieľom stanoviť presnejšiu a definitívnejšiu diagnózu.

  Vzorka sa odstráni jedným z nasledujúcich spôsobov:

  Zber tkanív tangentom:

  Používa sa pri veľmi nízkej pravdepodobnosti rakoviny. Malý chirurgický skalpel, podobný holiacemu strojku, dokáže ležať horné vrstvy - epidermis a vonkajšiu časť dermis. Metóda nie je vhodná, ak bolesti pri stlačení, pretože potom musíte odstrániť veľa tkanív hlboko do formácie. A žiletka neklesne dostatočne hlboko, aby sa dostala na koniec miesta podozrivého. A ak je koniec koncov melanóm potvrdený, taká vzorka nebude stačiť na zobrazenie úplného obrazu choroby a na stanovenie presnej diagnózy.

  Lekár pracuje s nástrojom, ktorý vyzerá ako kruhový rezačka. Je schopný vstúpiť do štruktúry kože tak hlboko, ako je to potrebné.

  Excisionálna a excisionálna biopsia:

  Vykonáva sa v tých prípadoch, keď je krtek zapálený a bolí, ale aj iné oblasti (napríklad, bolí pod krtkom):

  • Pri inerciálnej metóde sa časť formácie stiahne. S chirurgickým nôžom doktor prerezáva všetky hrúbky a okolie, aby reprezentoval celý obraz;
  • Technika excízie zahŕňa vyňatie nie častíc, ale celého formovania. Táto možnosť je uprednostňovaná pre onkológov, ale nie vždy je možná kvôli ťažkostiam s lokalizáciou nevusu.

  Ak sa potvrdzujú výsledky malígneho mutácia môže vyžadovať ďalšie skúšky a skúšky, a to nielen na postihnuté časti, ale aj na iné časti tela (lymfatické uzliny, pľúca, pečeň, mozog, črevá, atď.) Závisí od určitého štádia onkoprocesu a prítomnosti metastáz.

  Preto stojí za to pochopiť, aký je pocit, kedy rodné znamenie bolí, okamžite by mal spôsobiť podozrenie. Odloženie návštevy lekára-onkológa v tomto prípade nie je potrebné, pretože rakovina kože bola odhalená v počiatočných fázach, je dobre liečiteľná. Spustený rovnaká choroba je plná vážnych následkov a smrti.

  Aké sú príčiny krtkovia?


  Mole je pigmentovaný rast, ktorý môže byť na akejkoľvek časti tela. Často sa v lekárskej praxi objavuje nevus na slizniciach. Farba škvŕn môže byť hnedá, čierna, červená, fialová. Novotvary sú považované za benígne a veľmi často sa ľudia počas celého života neobťažujú. Ale niekedy začnú prinášať nepríjemné pocity a otázka nastáva pred osobou: prečo to krváca a čo robiť?

  dôvody

  Vzhľad krtkov na tele často nespôsobuje paniku. Ale v určitom okamihu sa začne ochorieť. Hlavným dôvodom vzniku nevi je vírus, takže keď máte nepríjemné pocity alebo zmeny v tvare krtka, musíte sa obrátiť na špecialistov.

  Prečo to bolí krtky? Na túto otázku sa odpovie po prijatí potrebných opatrení. Ale veľmi často je ich príčinou trauma. U mužov môže výskyt bolesti na tvári naznačovať nesprávnu manipuláciu s holiacim strojčekom. Krtka na chrbte, ktorá sa nachádza v oblasti podprsenky, je veľmi často zapálená kvôli konštantnému treniu s bielizňou.

  Veľmi často sa objavujú volumetrické neoplazmy vo viac otvorených priestoroch kvôli poškodeniu. Napríklad na tvári, ramenách, krku, pokožke hlavy.

  Aké iné dôvody má krtek? Môže to byť opätovné traumatizovanie novotvaru s infekciou v rane. Alebo predispozície pacienta k rakovinovým nádorom. Bolestivosť sa vyskytuje, keď osoba zostáva na slnku alebo v kúpeľoch dlhú dobu, s intenzívnym rastom krtka.

  Čo keď začal ublížiť?

  Ak sa materské znamenie bolesť pri stlačení alebo dotyku, svedomím neustále, nie je potrebné odložiť návštevu lekára, inak to môže viesť k jej malignancii.

  Pri čiastočnom odstránení objemového nádoru je potrebné urobiť preventívne opatrenia sami s nasledujúcim odkazom na špecialistu:

  1. Po prvé, rana sa musí ošetriť peroxidom vodíka a aplikovať sterilný obväz na poškodenú oblasť.
  2. Po druhé, aby sa vykonala analýza oddelenej časti na prítomnosť rakovinových buniek, mala by byť umiestnená v akomkoľvek množstve a naplnená soľným roztokom.
  3. Po tretie, prejdite na stretnutie s onkológom alebo dermatológiou.

  V tomto prípade je najčastejšie liečba zameraná na úplné odstránenie reziduálneho nóvu, úľavu od bolesti a prevenciu zápalových procesov.

  Ak porazí krtka na tvári, pri odvolávaní sa na odborníkov sa použije inšpekcia a vymaľú sa ďalšie opatrenia týkajúce sa liečby. Ale najčastejšie ju odborník poradí, aby ju úplne odstránila, aby zabránila jej zraneniu a opätovnému infikovaniu. V tomto prípade sa pacientovi ponúkne niekoľko spôsobov vykonania operácie:

  • odstránenie skalpelom;
  • vystavenie materského znamienka laserom alebo prúdom.

  Ak začne zápalový proces po poškodení krtka, lekár predpíše priebeh antibiotík, lokálnu anestéziu, aplikáciu kompresí, aby sa zabránilo opakovanému vniknutiu mikróbov.

  Bez zjavného dôvodu

  Čo keď rodné znamenie bolí bez dôvodu? Najčastejšie začervenanie a nárast nevysukazuje rast rakovinových buniek. Podnet na to môže byť turistika v saunách alebo soláriách. Ak okamžite vyhľadáte lekársku pomoc, musíte vykonať testy. A s potvrdením zrodenia materského znamienka v prípade zhubného, ​​bude predpísaný priebeh chemoterapie. Liečba bude zameraná na zastavenie procesu alebo zablokovanie rastu buniek.

  Liečba alebo operácia nie je zárukou úplného odstránenia buniek. Veľmi často sú hlboko pod kožou a počas operácie sa odstráni len povrchová časť nádoru.

  Preto sa na liečbu vždy predpisujú postupy na určenie hĺbky buniek. To veľmi uľahčuje proces liečby.

  Zabránenie vzhľadu alebo prehnanosti krtka je pravidelná návšteva lekárov, ktorá sleduje proces bunkového rastu, zmenu veľkosti alebo farby.

  Ak je telo pokryté viacerými neviami, stojí za to opustiť umelé opálenie, znížiť čas strávený na slnku. Ak sa nachádzajú volumetrické krtky na otvorených miestach tela, najlepšie je ich odstrániť bez čakania na zranenia.

  Odstránenie krtkov prostredníctvom akejkoľvek chirurgickej metódy je bezbolestný postup, po ktorom sa miesto moču liečí počas niekoľkých dní. Najlepšie je odstrániť nevi v poliklinikách pod neustálym dohľadom ošetrujúceho lekára. Zo služieb kozmetických salónov je potrebné odmietnuť: riziko infekcie novotvarov je vysoké.

  Ak sa vyskytnú nejaké zmeny v materskej značke, pri výskyte svrbenia a bolesti, potrebujete pomoc kvalifikovaných odborníkov. Je lepšie odmietnuť liečbu ľudovými prostriedkami: nie vždy to vedie k požadovanému výsledku.

  Mole bolí

  Vzhľad znakov na našom tele nespôsobuje paniku v Rusku, keďže už je známe, že pôvodné znamienka boli pôvodne ide o benígne nádory, ale je potrebné pamätať na vírusovú zložku samotného pôvodu nevi. Ak máte pálenie, bolesť, schipit, svrbenie krtka alebo je opuchnuté, nepokračujte sa konzultácia s lekárom, v nádeji, že sa bude konať úplne sám, je potrebné Riešiť včas na pomoc dermatológovi alebo onkodermatológovi.

  Prečo to bolí krtky?

  Hlavné príčiny bolesti:

  Poranenie alebo predispozícia

  Najčastejšie sa bolestivosť krtkov objavuje v dôsledku traumatizácie alebo s predispozíciou k nemu. Bolestivé stavy nevi často vedú k nežiadúcemu vývoju zhubné formácie - melanóm (rakovina kože). Škvrny môžu zraniť a celkom náhodou, napríklad, v prípade, že molárna je konvexný, potom to môže ľahko zachytiť na odeve alebo iné predmety, môže byť škrabance alebo rezy pri holení nôh, podpazušia, atď.

  Tvorba melanómu

  Niektoré krtky sú náchylné na degeneráciu melanómu - malígna forma. Pod vplyvom akýchkoľvek vonkajších stimulov - slnečného žiarenia alebo negatívneho vplyvu ekológie, je tento proces aktivovaný.

  Vyjadrené ochorenie mol Nástup asymetrické formy (zubaté okraje), rýchly rast v priemere, zmena farby (zčernalá, začervenaná) a bolestivé pocity.

  Zvýšenie čiastky

  Pôrodná značka bolí aj pri raste neve. To nie je dobré znamenie, takže sa nemôžete vyhnúť konzultácii so špecialistom. Rast krtka s najväčšou pravdepodobnosťou znamená jeho degeneráciu. Ak krtka po odstránení bolí, s najväčšou pravdepodobnosťou to znamená, že tkanivá sa liečia. Ak sa však táto bolesť stane neznesiteľnou a anestetiká nepomáhajú, potrebujete navštíviť lekára.

  Provokátori výskytu bolesti

  Nezabudnite na to existuje niekoľko faktorov, hrať úlohu provokatérov. Robia proces degenerácie névu na malígny nádor je veľmi rýchly, čo je dôvod, prečo v tomto prípade otázka, čo robiť, keď to bolí krtka, aspoň by nebolo vhodné. Prirodzene, bežte do nemocnice. Prvý faktor - dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu. Vedci už dávno zistili, že ultrafialové lúče majú veľmi nepriaznivý vplyv na bunky, z ktorých pochádza vaša materská značka. Preto, ak máte na tvári krtek, potom v horúcich letných dňoch bude najlepšie nosiť klobúk a baseballovú čiapku. Ak sa krtek nachádza na chrbte, mali by ste si dať veľmi opatrné letné opaľovanie a nenosiť oblečenie s otvoreným chrbtom.

  Je potrebné dávať si opatrnosť o tých materských známkach, ktoré vyčnievajú nad kožou. Tieto znamienka sa nazývajú visiace. Ak to zlodej bolí, s najväčšou pravdepodobnosťou ste ju traumatizovali za akýchkoľvek okolností. Veľmi často sa dotýkame visiaceho krtka s žuťou alebo nechtom. V tomto prípade je to potrebné ihneď sa poraďte s dermatológa a vykonajte liečbu nevého s peroxidom vodíka alebo zelenokom, aby ste sa uistili, že infekciu neinfikovali.

  Osobitné nebezpečenstvo môže predstavovať krtek na hlave, pretože tieto krtky sú najviac ohrozené zranením. Dostatok a jeden nesprávny neúmyselný pohyb pri umývaní hlavy, aby bol krtek zranený alebo začal krvácať. Samošetrenie nestojí za to, pretože infikovaná krv môže byť príčinou poškodenia iných častí tela.

  Čo ak mám krtek?

  Ak máte krtek, nesnažte sa utišovať bolesť sami, alebo vyháňajte zápal, musíte kontaktovať špecialistu. Dokonca aj keď navštívite kliniku, nemali by ste sa radovať z odporúčania dermatológa, lekár vám vysvetlí dôvody tohto stavu névy a po konzultácii je potrebné odovzdať uistite sa analyzovať zistenie samotnej podstaty materského znamienka a predpísať priebeh určitého zaobchádzania a tiež vysvetliť možné následky odstránenia materského znamienka.

  Po vyšetrení sa najčastejšie vykonajú testy a potom sa odstráni bolestivá materská znamienka. K dnešnému dňu, existuje veľa metód, hlavné sú laserové odstránenie, elektrický prúd alebo kvapalný dusík. Aby si bol úplne istý, že krtka sa znova nezobrazí, musíte prejsť špeciálny kurz chemoterapie, ak Vám ho určí lekár.

  Hlavným cieľom chemoterapie - je to zabezpečenie úplného zastavenia alebo spomalenia rastu týchto buniek, počas ktorého sa množia nádory. Koniec koncov, po odstránení samotného móla môžu zostať nežiaduce bunky vo vašom tele. K dnešnému dňu metódy našej modernej medicíny v boji proti nevi vykazujú dosť dobré výsledky, keďže pred odstránením môže určiť hĺbku nájdenia materského znamienka.

  Ak bol krtk zranený musíte sa obrátiť na určitých špecialistov. Pri pozorovaní jedného z vyššie uvedených znakov, vrátane bolesti v oblasti krtka, musíte sa obrátiť na jeden dermatológ, alebo onkológ. Na začiatku je lepšie navštíviť dermatológov. Tento špecialista vám v prípade potreby poskytne odporúčanie na konzultáciu s onkológom.

  Ak zistíte, že aj drobné zmeny vo veľkosti, alebo vás upozorní tvar a farbu krtka, bolesti, netreba hádať, prečo bolieť krtka, je potrebné použiť čo najskôr so svojím problémom na odborníkov. To nie vždy znamená rozvoj onkológie, ale je lepšie byť bezpečný.

  Prečo poškodzuje narodeninovú značku a čo s ňou súvisí?

  Krtkovia sa môže objaviť v ľudskom tele po celý život, a to je už nie volanie nikto sa bojí, pretože nádory sú benígne a vo väčšine prípadov nespôsobujú nepríjemnosti majiteľa. Avšak akékoľvek nepochopiteľné zmeny, ktoré sa vyskytujú u nevi, môžu spôsobiť strach, pretože nehrozené novotvary zostávajú nezmenené počas celého života. Nie všetci vedia, čo robiť, ak bol materský symbol bolí, ktorému lekárovi v tomto prípade ísť a aké opatrenia treba urobiť.

  Možné príčiny

  Nevus je plochý alebo konvexný tmavý bod na koži, ktorý je tvorený kvôli veľkej akumulácii melanínu v bunkách určitej časti tela. K tomu dochádza v dôsledku zlyhania v práci melanocytov - buniek, ktoré produkujú melanín. Takže iba pigment je zodpovedný za výskyt nádorov, takže by nemal spôsobovať nepríjemné pocity u nositeľa. Ak sa stále objavuje nepríjemný pocit, musíte zistiť, prečo krtka zranenia zabráni opakovaniu problému v budúcnosti a zvoliť vhodnú liečbu. Existujú nasledujúce možné príčiny bolesti:

  1. Mechanické zranenie. Nevus bolestivo reaguje na akékoľvek, niekedy dokonca aj menej závažné lézie, je obzvlášť ľahké poškodiť konvexné alebo zavesené novotvary. Znamienko môže dôjsť k poškodeniu odevu, klenoty, hrebene, v prípade, že build-up je na čele s britvou pri depilácii nôh, podpazušia alebo intímny priestor, rovnako ako pri iných pravidelných postupov. Časté poškodenie nevi môže viesť k zhubnému nádoru, to znamená k transformácii zastavaného okraja na malígny nádor na melanóm. Je potrebné podozrenie na patologické procesy, ak okrem bolesti krváca z krku, chrbta, hrudníka a iných častí tela je zapálená, svrbia alebo rastie.
  2. Predispozície. Niektoré genetické znaky spôsobujú konštantnú bolestivosť materského znamienka, keď ho stlačíte alebo v neprítomnosti účinku, zatiaľ čo v tele nie je patologický proces. Môže to byť dôsledok porušenia vnútromaternicového vývoja alebo dedičných charakteristík.
  3. Rast novotvaru. Ak krtka rastie, môže to tiež spôsobiť bolestivé pocity. Zmena veľkosti lézie je zriedkavo príčinná a tento proces je často príznakom malignity. Ak chcete potvrdiť alebo vyvrátiť strach, musíte sa poradiť s lekárom.
  4. Tvorba melanómu. Najzávažnejšou a najnebezpečnejšou príčinou bolestivých pocitov v oblasti nevusu je nástup degenerácie do melanómu. Tento zhubný nádor nie je rakovina, ale nie je menej nebezpečné a môže viesť k smrti bez náležitej liečby. Z tohto dôvodu je dôležité okamžite rozpoznať melanóm, pretože v počiatočných štádiách sa môže liečiť v prevažnej väčšine prípadov.

  Čo môže spôsobiť bolesť?

  Ak príznak narába, nemusí to nevyhnutne znamenať, že príčiny sa objavili veľmi nedávno, čo mohlo byť príčinou bolestivých faktorov už dávno, ale nevyskytli sa žiadne príznaky. V niektorých prípadoch sa nezobrazujú, ak sa nič nedeje, čo vyvoláva nepríjemné pocity. Navyše, provokatéri urýchľujú proces malignity, ak už bol spustený.

  Po prvé, výskyt skôr skrytej bolesti pri stlačení môže ovplyvniť závislosť od nejakého druhého opáleného - prírodného (slnka) alebo umelého (solária). Dlhodobo sa zistilo, že ultrafialové lúče majú negatívny vplyv na pokožku, zneužívanie opaľovania, kožné ochorenia a rôzne neoplazmy. Z tohto dôvodu tí, ktorí túžia mať bronzovú pokožku po celý rok, môžu vyvolať zdravotné problémy až do vzniku malígnych nádorov.

  Po druhé, akýkoľvek chemický účinok na mol môže vyvolať nástup bolesti. Patria sem nízko kvalitné kozmetické výrobky a výrobky osobnej hygieny, chemikálie pre domácnosť, ako aj nevhodné prípady tradičnej medicíny. V tomto prípade sa nevus dostane chemických poškodení, ktoré môžu spôsobiť bolesť z predchádzajúcich zranení alebo iných príčin.

  Ak vaše telo veľa potenciálne nebezpečné krtkov, že je žiaduce, aby sa postarali o včas, aby neboli poškodené a nemajú neskôr ísť k lekárovi sa sťažností na bolesti. K tomu je potrebné vykonať len jednoduché odporúčanie: Po prvé, znížiť čas strávený na slnku, sa snaží nie opaľovať sa od 11 hodín do 16 dní, používať krém a používať prírodnú kozmetiku.

  Preventívne opatrenia znižujú riziko malignity starých a vzniku nových nevií.

  Potrebné kroky

  Keď pochopíte, prečo bol krtk zranený, musíte načrtnúť plán ďalšieho konania. Nevypúšťajte kruté závery, pretože materské znamienko na tvári, chrbte, hrudníku, bruchu alebo inej časti tela sa nemusí nutne premeniť na melanóm. To môže byť podozrenie, ak krtka sa zväčšila vo veľkosti, opuchnutá, zapálená alebo svrbivá. V tomto prípade nemôžete urobiť nič s novotvarom, musíte vidieť lekára, aby mal kontrolu a určil vhodný spôsob odstránenia.

  Ak neviete, ktorý špecialista sa má kontaktovať, môžete si dohodnúť stretnutie s miestnym terapeutom. Vykoná prvotnú prehliadku, a ak nedokáže presne stanoviť diagnózu, odkáže vás na dermatológa, onkológu alebo chirurga. Najprv si môžete dohodnúť stretnutie so svojím lekárom, aby ste urýchlili proces.

  Po ústnej konzultácii so špecialistom môže predpísať testy na podrobnú štúdiu stavu nevusu a jeho vlastností. Vo väčšine prípadov sú predpísané dermatoskopia a siaskopia - absolútne bezbolestné postupy, ktoré nepoškodzujú celistvosť kože. V prvom prípade sa uskutoční hlboké štúdium štruktúry moča s dermatoskopom. Syskopia zahŕňa skenovanie novotvaru na identifikáciu buniek.

  V prípade diagnostikovania melanómu lekár nutne odporúča operáciu na odstránenie melanómu, ak neexistujú žiadne kontraindikácie.

  Iné spôsoby odstránenia v tomto prípade nie sú vhodné, pretože nemôžu úplne odstrániť nádor, v dôsledku čoho sa po procedúre začne zrýchlený proces malignity. V prípade, že je krtko zápal, bolesť a svrbenie, ale testy ukazujú iba benígny nádor, ale tiež môže byť odstránený, ale spolu s transakciou, môžu používať rôzne metódy hardvéru.

  Keby to bolo svrbenie

  Ak sa váš krt nemení a neublíži na bruchu, tvári, chrbte a iných častiach tela, ale to sa zvrtne, výhľad je zvyčajne pozitívnejší. V tomto prípade, rovnako ako pri nástupe bolesti, je potrebné konzultovať s dermatológom, aby mohol predpisovať vhodné lieky na svrbenie. Samoobmedzenie sa nedoporučuje, pretože môžete spôsobiť komplikácie, pretože neviete, čo spôsobilo svrbenie.

  Ak sa krtek zhoršil, bolí a svrbí, nemožno na ne pôsobiť mechanicky. Neoplazmus môže byť len ľahko poškrabaný špičkou prsta bez tlaku a horlivosti, inak môže dôjsť k zrazeniu nechtu. V extrémnych prípadoch, ak došlo k silnému svrbeniu, ktoré nemožno utišiť, môžete prilepiť vatovú vatu nasiaknutú v roztoku octu vodou.