Hlavná

Dermatitída

Vyrážky okolo úst (dospelí)

Vyrážka okolo úst dospelého môže indikovať poruchu v tele alebo určitú chorobu, ktorá sa nazýva periorálna dermatitída.

Foto 1: Príčina vyrážok okolo úst môže byť nastavená a určiť, čo spôsobuje problém, môžete podľa povahy akné a ďalšie príznaky, ktoré ju sprevádzajú. Zdroj: flickr (#Shuba #Norka).

Príčiny vyrážky

 1. Formácie okolo pier a na brade sa môžu vyskytnúť ako alergická reakcia na: kozmetika; studený; živočíšna vlna; zubné pasty; prípravky obsahujúce hormóny.
 2. Pichľavky v okolí pier môžu hovoriť o problémoch s trávením, a to porušenie v práci ktorejkoľvek časti čreva. Dysfunkcia môže naopak dôjsť v dôsledku stavu nervového systému, predĺženého príjmu antibiotík a v dôsledku neustáleho používania škodlivých potravín.
 3. Akné tvorba charakteru (zapálené komedóny, papuly) indikuje upchaté mazové kanáliky. K tomu dochádza, ak: hormonálne poruchy; stres (koža súčasne produkuje viac tuku); nadváha; endokrinné ochorenia; konštantná intoxikácia tela (alkohol, nikotín, škodlivé látky).
 4. Ak vyrážka okolo úst vyzerá ako zoskupené malé červené pupienky, kvôli čomu má táto oblasť ružovo-červenú farbu, potom môže dermatológ diagnostikovať periorálna dermatitída. Symptómy tejto choroby, s výnimkou vyrážok, v neskorom štádiu patrí svrbenie a šupinatá koža, mení farbu po prejdení zápalu. Toto ochorenie sa prejavuje postupne, zvyčajne koža okolo úst sa zmení na červenú, keď jesť horúce alebo korenené jedlo, potom sa začnú objavovať malé vyrážky. Majú symetrický vzor a ponechajú voľný pás pokožky priamo okolo pier.

Najčastejšie takéto ochorenie postihuje ženy, je to spôsobené:

 • poruchy hormonálneho pôvodu; stres;
 • používanie hormonálnych prípravkov, krémov, masti;
 • aplikácia zubnej pasty s fluoridom;
 • choroby ženských pohlavných orgánov;
 • chronický proces, ktorý sa odohráva v tele.

Ak nezačnete liečbu včas, vzniknú komplikácie, ako je pigmentácia oblasti okolo úst, výskyt vrások a vo vážnych prípadoch môže choroba viesť k demodekóze.

Obrázok 2: Akné sa spúšťa roztoče, ktorý infikuje mazových žliaz v koži tváre, je nákazlivá, ale je tiež aktivovaný, keď znížila imunitu, a za priaznivých podmienok. Zdroj: flickr (Rosario Arredondo).

Opatrenia potrebné na objavenie vyrážky

Nezávisle od začiatku liečby je nemožné, je potrebné absolvovať vyšetrenie dermatológa, gastroenterológa, aby prešiel potrebné testy na obsah hormónov v krvi.

Ako prevencia musíte posilniť imunitu, sledovať hygienu osoby, nepoužívať lacnú kozmetiku, nemáte sama liečebné hormonálne lieky.

Foto 3: Správna strava, zdravé jedlo a odmietanie zlých návykov budú veľkou pomocou pri udržiavaní celkového zdravia tela. Zdroj: flickr (janelle).

Ako liečiť vyrážku okolo úst?

Mnoho ľudí má dojem, že vyrážka okolo úst nie je nič vážne a sama o sebe odíde. Až po niekoľkých dňoch sa ukáže, že úplne zmizol, ale naopak sa stal intenzívnejším. Malé bodky vyrastali do pľuzgierov a začali sa veľmi hnevať. Na mieste malé pupienky sú už pozorované úplne vytvorené uzliny. Takáto vyrážka okolo úst nemá nič spoločné s jednoduchou potravinovou alergiou, čo nemá nič spoločné. Takmer vždy je jej meno periorálna dermatitída. A stojí za to venovať viac pozornosti.

Vyrážky okolo úst dospelého

Zdá sa, že u dospelých, ktorí už utišili vzrušenie hormónov, by nemali existovať kožné vyrážky. A potom, nečakane, vyrážka okolo úst dospelého nevznikla niekoľko malých škvŕn, ale získala lokalizačný charakter. Je to niekoľko dôvodov:

 • Potravinová alergia - prejavuje sa v priebehu 3-5 hodín po konzumácii zakázaného lieku.
 • Drogová alebo alkoholová intoxikácia - manifestácia sa prejavuje po 2-3 dňoch dennej liečby alebo požívania alkoholu. V tomto prípade sa pečeň jednoducho nedokáže vyrovnať s "navrhnutými" toxínmi. V praxi majú vyrážky jedinú povahu a pri dotyku sa objavujú bolestivé pocity.
 • Periodická dermatitída sa prejavuje kombináciou dôvodov:
 • liečivé prípravky;
 • kozmetické výrobky;
 • vlhké horúce podnebie;
 • hormonálne zmeny;
 • poruchy endokrinného systému;
 • poruchy nervového systému;
 • ultrafialové žiarenie;
 • chronické choroby;
 • znížená imunita;
 • depresie.

Takmer vždy ide o periorálnu dermatitídu a spôsobuje vyrážku okolo úst dospelého. Zvlášť postihuje ženy počas puberty v dôsledku nestability hormonálneho systému a častého vystavenia stresu.

Vyrážky okolo úst dieťaťa

Veľmi často sú deti náchylné na rôzne vyrážky. Dôvody na výskyt vyrážky okolo úst dieťaťa môžu byť niekoľko.

 • Zvýšená slinenie. Vyrážka okolo úst dieťaťa sa prejavuje v dôsledku nadmerného vylučovania žliaz počas rastu a prehĺtania. Aby sa zabránilo výskytu vyrážok, je potrebné pravidelne a starostlivo ošetrovať pokožku okolo úst s utierkami a posypať práškom.
 • Nedodržanie hygienických pravidiel. Vzhľadom na svoje malé roky sa dieťa naučí všetko cez ústa. Preto rôzne objekty, ktoré sú obklopené dieťaťom, sú neustále v ústach. Bez ohľadu na to, ako sa moja matka pokúša zabrániť kontaktu s pokožkou dieťaťa, je to veľmi zriedkavé.
 • Enterovírusová infekcia. Vyrážka okolo úst dieťaťa sa prejavuje malými identifikáciami, ktoré sa nachádzajú asi 0,5 cm od seba. Na pozadí vyrážky na deti vysoké horúčky, sú bolesti brucha, hnačka a vracanie.
 • Alergická reakcia na potraviny. Je to typické pre deti prvého roka života, počas obdobia zavádzania doplnkových potravín. Okrem toho vyrážka okolo úst dieťaťa, ktoré je dojčené, sa môže objaviť kvôli podvýžive dojčiacej matky.
 • Alergia na latexové dudlíky. Musí sa nahradiť alebo úplne opustiť.
 • Alergia na očkovanie alebo očkovanie. V tomto prípade môže byť horúčka a vracanie. Je naliehavé vidieť pediatra.
  Bez ohľadu na to, aký je príčinou vyrážky okolo úst dieťaťa, musí starostlivosť a poradenstvo venovať tejto záležitosti pediatrovi.

Vyrážky okolo úst: príčiny

Na to, aby vyrážka prešla, je potrebné zistiť dôvod ich výskytu. Takmer vždy, nikto si všimne, že sa čokoľvek zmenilo vo svojom známom živote, telo začne odolať a dokazuje to nielen vyrážka, ale aj ďalšie zmeny fyzického charakteru.

Vyrážka okolo úst spôsobuje nasledovné:

 • Alergické reakcie na rôzne dráždivé látky.
 • Psychologické: obdobie depresie a silného stresu.
 • Lieky.
 • Intoxikácie.
 • Vírusové.
 • Chronické choroby.
 • Inhibícia imunity.

Treba pamätať na to, že hlavným dôvodom výskytu vyrážky okolo úst je iba terapeut, dermatológ a možno aj neurológ.

Jemné vyrážky okolo úst

Dokonca aj malá vyrážka okolo úst môže byť jedným z príznakov vážnej choroby. Aj keď sa najčastejšie prejavuje v dôsledku alergických reakcií na rôzne podnety:

Bez ohľadu na dôvody je potrebné vziať nielen sorbenty, ale aj niekoľko dní vykládky.

Červená vyrážka okolo úst

Takmer vždy, červená vyrážka okolo úst je alergická. Aby ste to vylúčili, je potrebné nielen zrevidovať stravu, ale aj znížiť počet liekov a úplne opustiť alkohol.

Vyrážky okolo nosa, úst a očí

Treba mať na pamäti, že periorálna dermatitída charakterizované vyrážkou, a to nielen v ústnej dutine. Ak sa začne prejavovať, vyrážka okolo nosa, úst a očí sa môže zintenzívniť počas niekoľkých dní. Nie je potrebné ošetrovať kozmetikou, je potrebný integrovaný prístup.

Liečba vyrážok okolo úst

Nezáleží na tom, ako často sa vyrážky môžu zdajú, budú vyžadovať dostatok času. Liečba vyrážky okolo úst zahŕňa niekoľko zložiek naraz.

 • Jemné jedenie. Odmietnutie tuku, múky, sladké, šumivé, údené a alkohol.
 • Lieková terapia založená na: antibiotikách, vitamínoch a imidazole.
 • Fyzioterapeutické postupy: darsonval, cryomassage, elektrolýza.
 • Odmietnutie bežných krémov a zubných pastí obsahujúcich hormóny, fluoridy a iné dráždivé zložky.

Okrem toho lekári neodporúčajú dlhé vystavovanie slnku, výlety do horúcich krajín a pobyt na horúcich miestach.

Vyrážka okolo úst sa na prvý pohľad zdá úplne neškodná. A až potom, čo si uvedomíte, koľko práce potrebujete na to, aby ste sa ho zbavili, začnete chápať, že je potrebné konať okamžite. Komplexná liečba vyrážok okolo úst umožňuje nielen vyriešiť kozmetický problém, ale aj zbaviť sa mnohých toxínov, ktoré sa nahromadili v tele.

Keď sú červené bodky, pľuzgiere, malé uzliny okolo pery, na brade, blízko nosa, môže sa uvažovať o potravinovej alergii, ale v takýchto prípadoch je orálna dermatitída prevažne diagnostikovaná.

Dermatitída môže mať veľa príčin. Na rozdiel od potravín allergii.Peroralny dermatitídy má aj ďalšie mená - steroid dermatitídu na tvári alebo ústne rosacei.

Ide o chronické ochorenie kože, vyvolaná z najrôznejších dôvodov, vrátane neznášanlivosťou niektorých potravinách, a abnormality tráviacej sústavy orgánov spôsobené alergickou prichinami.Chasche perorálnej dermatitída sa vyskytuje u žien od devätnástich do štyridsaťpäť rokov. U mužov a detí je táto choroba zriedkavá.

Perorálne dermatitída celkový stav pacienta, nezhoršuje, ale zjavné estetické nedostatky vedú k psychickým problémom.

Príčiny vyrážok okolo úst u dospelých

Je známe, že väčšina vzniku dermatitídy je alergický na lieky, najmä kortikosteroidy a hormonálne krémy a sú často predpísaný alergických kožných reakcií, vrátane alergie na tvári. Gastrointestinálne ochorenia často spôsobujú potravinový faktor a pre ženy aj kozmetika a čistiace prostriedky sú častou príčinou dermatitídy.

Vyrážka v ústach u dospelých sa môže prejaviť z ultrafialového žiarenia, hormonálnej úpravy a endokrinných porúch, dysfunkcie autonómneho nervového systému a stresov, ochorení, ktoré znižujú imunitu vo vlhkom a horúcom prostredí.

Symptómy perorálnej dermatitídy

Symptómy perorálnej dermatitídy sa objavujú postupne a oblasť okolo úst sa začína rušiť len s použitím akútnych a teplých jedál a po jedle môže čoskoro ísť sami. Ďalej sa ochorenie vyvinie na pretrvávajúcu hyperémiu, na pozadí ktorej sa objavujú malé pupienky a uzliny, ktoré sa podobajú úhorom.

Vyrážky sú zvyčajne symetrické, často sa spájajú, ale pery sa nikdy nedostanú na červenú hranicu a zanechajú bledý pás zdravého kože. V niektorých prípadoch sa vyrážka rozširuje na oblasť okolo očí a mosta nosa, do chrámov, a môže dôjsť k celkovému poškodeniu tváre. Súčasne chýba svrbenie kože a bolestivé pocity. Ak nezačnete liečbu, pokožka v oblasti vyrážok vločiek, hrubých kostí, zahusťuje sa pokryté vekom a vráskami.

Pri liečbe orálnej dermatitídy sa lekári snažia predovšetkým odstrániť faktor, ktorý vyvolal vývoj ochorenia. Malo by sa aspoň dočasne vzdať používania zubných pást obsahujúcich fluoridy, hormonálnych mastí, detergentov a kozmetiky.

Dermatitída je často kombinovaná s ochoreniami tráviaceho traktu, preto by ste mali urýchlene prejsť na šetriacu strava, ktorú lekár odporúča. Najprv je potrebné vylúčiť korenené, korenené, slané, údené produkty, silnú kávu a čaj, ale aj alkohol.

Lieky na liečbu vyrážok okolo úst v prípade dospelých

Lieky na liečbu vyrážok okolo úst u dospelých naznačujú použitie antibiotík a liekov imidazolovej skupiny. Okrem toho by ste mali používať vitamíny a predovšetkým askorutín, riboflavín, kyselinu nikotínovú. vitamín B6.

K obnoveniu pokožky sú dobré a také fyzioterapeutické postupy ako darsonval. kryogamalizácia, elektrolýza, ktoré umožňujú odstrániť pigmentové škvrny a telangiektázy v ústnej zóne.

V priebehu liečby by nemala ísť von na slnko bez ochranných pomôcok, je lepšie vyhnúť sa slnečnému žiareniu. Mala by sa obmedziť na dlhý pobyt v horúcich oblastiach a zrušiť výlety do horúcich krajín.

Na liečbu tejto choroby sa odporúča použiť:

Prostriedky môžete použiť iba podľa pokynov lekára.

Najzaujímavejšie správy

Možné choroby

Existujú choroby, ktorých hlavným prejavom je vyrážka okolo úst. Samozrejme, len pre jeden symptóm je ťažké povedať, čo dieťa ochorelo, a v každom prípade bude potrebná konzultácia a vyšetrenie špecialistu.

Vyrážky okolo úst sa môžu objaviť v dôsledku enterovírusovej stomatitídy. V tomto prípade je to len prvé znamenie, potom sa škvrny objavujú na dlaniach, pokožke nôh a tiež v ústach. Táto vyrážka sa svrbenie a svrbenie dáva dieťaťu nepohodlie. Niekedy s enterovírusovou stomatitídou stúpa teplota. Ak sa choroba začne, vyrážky sa zmenia na zreteľne odlišné vezikuly plné hnisu. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že len lekár môže predpisovať správnu liečbu.

Ďalšou príčinou vyrážky je periorálna dermatitída. Vyrážka s touto chorobou sa šíri po celej tvári. Je spôsobená stresom alebo je prejavom ťažkej depresie. Je potrebné liečiť chorobu, nezmizne. Ak to necháte, koža bude tenká a bolestivá a dieťa bude s ním trpieť celý svoj život.

U detí s nízkou imunitou sa môžu objaviť vyrážky, ak sa ročné obdobia zmenia. Tieto prejavy je potrebné liečiť liekovým spôsobom, pretože sa ľahko môžu premeniť na vredy. No, spolu s ošetrením kože, takéto deti musia určite posilniť imunitu.

Zmeny počasia a nízka imunita môžu spôsobiť červený lupus. Toto ochorenie, ktoré sa prejavuje aj vyrážkami okolo úst. Choroba sa považuje za neškodnú a nemá vážne dôsledky.

Keď sa objavia príušnice, na lícach a krku sa objavia vyrážky. Toto ochorenie má rad príznakov, ktoré nedovoľujú, aby pliesť s niečím iným: rastúce sucha v ústach, zdurenie lymfatických uzlín umiestnených pod čeľusťou a okolo uší. Zároveň dieťa nemôže normálne jesť, pretože počas pohybu čeľusť cíti bolesť. V prípade príušnice ihneď sa poraďte s lekárom, pretože jednou z komplikácií choroby môže byť budúcnosť bez dieťaťa.

Ak sa vyskytne vyrážka okolo úst rýchlo, doslova v jednom dni, ktoré sú rozložené po celom povrchu tela, a pupienky začala prasknúť, stáva vredy, - to sú príznaky ovčie kiahne. Niekedy dochádza aj k zvýšeniu teploty. Dôležité je priniesť do vedomia dieťaťa, že nie je nemožné poškriabať škvrny. Okamžite ich začnite spracúvať zeleňou, aby ste sa vyhli tvorbe hlbokých jaziev na mieste pupienkov.

Aký je vyrážka okolo úst dieťaťa a čo má byť liečba?

Keď šedý handr na jazyku a nepríjemný zápach z úst spojiť vyrážku, je to pravdepodobne šarlach. S touto chorobou je bolesť v krku. Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekára.

Príčiny prejavov u novorodencov

Vyrážky a začervenanie môžu postihnúť nielen dieťa alebo staršie dieťa. Stáva sa, že dieťa sa už narodilo so začervenaním a vyrážkou okolo úst. Je to niekoľko dôvodov:

 1. 1. Matka má v krvi herpes a bola odovzdaná novorodencovi.
 2. 2. Kandidóza. Táto huba, ktorá sa prejavuje slabou imunitou alebo hormonálnym zlyhaním u dieťaťa. Kandidóza sa pozoruje v ústach.
 3. 3. Červené škvrny môžu byť indikátorom hormonálnej nerovnováhy, ktorá čoskoro prechádza a škvrny tiež zmiznú samy.

Hlavné zistenia

Teraz máte predstavu, kde sa môže objaviť začervenanie a vyrážka okolo úst dieťaťa.

Aký je vyrážka okolo úst dieťaťa a čo má byť liečba?

Hlavná vec - Pamätajte si, že aj keď sa vám podarilo diagnostikovať chorobu sami, nemusíte sa lieciť sám.

Len lekár bude môcť správne vybrať vhodný liek na liečbu a vypočítať dávkovanie. Okrem toho bude schopný určiť, či dieťa bude mať alergiu na túto drogu. Starajte sa o svoje deti a pozorne sledujte ich zdravie.

Stále si myslíte, že nie je ľahké vyliečiť psoriázu?

Keď sa rozhodnete tým, že teraz čítate tieto riadky - víťazstvo v boji proti tejto chorobe nie je na vašej strane.

Vzhľad žiarivo červené psoriatických plakov, pokryté suchými bielymi alebo striebristými šupinami na lakťoch / nohy / dolnej časti chrbta / kolenný / rúk; deformované vrstvené klince; silné odfarbenie odumretých buniek kože (pripomína lupiny); pľuzgiere na dlaniach a chodidlách, bolestivé trhliny v koži. Všetky tieto príznaky nie sú zvyčajne známe.

Ale možno je pravdepodobnejšie, že zaobchádzať nie s dôsledkom, ale s dôvodom? Odporúčame čítať príbeh Vladimíra Levášova. ako sa zbavil psoriázy. Prečítajte článok >>

Vyrážky okolo úst

Mnoho ľudí má dojem, že vyrážka okolo úst nie je nič vážne a sama o sebe odíde. Až po niekoľkých dňoch sa ukáže, že úplne zmizol, ale naopak sa stal intenzívnejším. Malé bodky vyrastali do pľuzgierov a začali sa veľmi hnevať. Na mieste malé pupienky sú už pozorované úplne vytvorené uzliny. Takáto vyrážka okolo úst nemá nič spoločné s jednoduchou potravinovou alergiou, čo nemá nič spoločné. Takmer vždy je jej meno periorálna dermatitída. A stojí za to venovať viac pozornosti.

Vyrážky okolo úst dospelého

Zdá sa, že u dospelých, ktorí už utišili vzrušenie hormónov, by nemali existovať kožné vyrážky. A potom, nečakane, vyrážka okolo úst dospelého nevznikla niekoľko malých škvŕn, ale získala lokalizačný charakter. Je to niekoľko dôvodov:

 • Potravinová alergia - prejavuje sa v priebehu 3-5 hodín po konzumácii zakázaného lieku.
 • Drogová alebo alkoholová intoxikácia - manifestácia sa prejavuje po 2-3 dňoch dennej liečby alebo požívania alkoholu. V tomto prípade sa pečeň jednoducho nedokáže vyrovnať s "navrhnutými" toxínmi. V praxi majú vyrážky jedinú povahu a pri dotyku sa objavujú bolestivé pocity.
 • Periodická dermatitída sa prejavuje kombináciou dôvodov:
 • liečivé prípravky;
 • kozmetické výrobky;
 • vlhké horúce podnebie;
 • hormonálne zmeny;
 • poruchy endokrinného systému;
 • poruchy nervového systému;
 • ultrafialové žiarenie;
 • chronické choroby;
 • znížená imunita;
 • depresie.

Takmer vždy ide o periorálnu dermatitídu a spôsobuje vyrážku okolo úst dospelého. Zvlášť postihuje ženy počas puberty v dôsledku nestability hormonálneho systému a častého vystavenia stresu.

Vyrážky okolo úst dieťaťa

Veľmi často sú deti náchylné na rôzne vyrážky. Dôvody na výskyt vyrážky okolo úst dieťaťa môžu byť niekoľko.

 • Zvýšená slinenie. Vyrážka okolo úst dieťaťa sa prejavuje v dôsledku nadmerného vylučovania žliaz počas rastu a prehĺtania. Aby sa zabránilo výskytu vyrážok, je potrebné pravidelne a starostlivo ošetrovať pokožku okolo úst s utierkami a posypať práškom.
 • Nedodržanie hygienických pravidiel. Vzhľadom na svoje malé roky sa dieťa naučí všetko cez ústa. Preto rôzne objekty, ktoré sú obklopené dieťaťom, sú neustále v ústach. Bez ohľadu na to, ako sa moja matka pokúša zabrániť kontaktu s pokožkou dieťaťa, je to veľmi zriedkavé.
 • Enterovírusová infekcia. Vyrážka okolo úst dieťaťa sa prejavuje malými identifikáciami, ktoré sa nachádzajú asi 0,5 cm od seba. Na pozadí vyrážky na deti vysoké horúčky, sú bolesti brucha, hnačka a vracanie.
 • Alergická reakcia na potraviny. Je to typické pre deti prvého roka života, počas obdobia zavádzania doplnkových potravín. Okrem toho vyrážka okolo úst dieťaťa, ktoré je dojčené, sa môže objaviť kvôli podvýžive dojčiacej matky.
 • Alergia na latexové dudlíky. Musí sa nahradiť alebo úplne opustiť.
 • Alergia na očkovanie alebo očkovanie. V tomto prípade môže byť horúčka a vracanie. Je naliehavé vidieť pediatra.
  Bez ohľadu na to, aký je príčinou vyrážky okolo úst dieťaťa, musí starostlivosť a poradenstvo venovať tejto záležitosti pediatrovi.

Vyrážky okolo úst: príčiny

Na to, aby vyrážka prešla, je potrebné zistiť dôvod ich výskytu. Takmer vždy, nikto si všimne, že sa čokoľvek zmenilo vo svojom známom živote, telo začne odolať a dokazuje to nielen vyrážka, ale aj ďalšie zmeny fyzického charakteru.

Vyrážka okolo úst spôsobuje nasledovné:

 • Alergické reakcie na rôzne dráždivé látky.
 • Psychologické: obdobie depresie a silného stresu.
 • Lieky.
 • Intoxikácie.
 • Vírusové.
 • Chronické choroby.
 • Inhibícia imunity.

Treba pamätať na to, že hlavným dôvodom výskytu vyrážky okolo úst je iba terapeut, dermatológ a možno aj neurológ.

Jemné vyrážky okolo úst

Dokonca aj malá vyrážka okolo úst môže byť jedným z príznakov vážnej choroby. Aj keď sa najčastejšie prejavuje v dôsledku alergických reakcií na rôzne podnety:

Bez ohľadu na dôvody je potrebné vziať nielen sorbenty, ale aj niekoľko dní vykládky.

Červená vyrážka okolo úst

Takmer vždy, červená vyrážka okolo úst je alergická. Aby ste to vylúčili, je potrebné nielen zrevidovať stravu, ale aj znížiť počet liekov a úplne opustiť alkohol.

Vyrážky okolo nosa, úst a očí

Treba mať na pamäti, že periorálna dermatitída charakterizované vyrážkou, a to nielen v ústnej dutine. Ak sa začne prejavovať, vyrážka okolo nosa, úst a očí sa môže zintenzívniť počas niekoľkých dní. Nie je potrebné ošetrovať kozmetikou, je potrebný integrovaný prístup.

Liečba vyrážok okolo úst

Nezáleží na tom, ako často sa vyrážky môžu zdajú, budú vyžadovať dostatok času. Liečba vyrážky okolo úst zahŕňa niekoľko zložiek naraz.

 • Jemné jedenie. Odmietnutie tuku, múky, sladké, šumivé, údené a alkohol.
 • Lieková terapia založená na: antibiotikách, vitamínoch a imidazole.
 • Fyzioterapeutické postupy: darsonval, cryomassage, elektrolýza.
 • Odmietnutie bežných krémov a zubných pastí obsahujúcich hormóny, fluoridy a iné dráždivé zložky.

Okrem toho lekári neodporúčajú dlhé vystavovanie slnku, výlety do horúcich krajín a pobyt na horúcich miestach.

Vyrážka okolo úst sa na prvý pohľad zdá úplne neškodná. A až potom, čo si uvedomíte, koľko práce potrebujete na to, aby ste sa ho zbavili, začnete chápať, že je potrebné konať okamžite. Komplexná liečba vyrážok okolo úst umožňuje nielen vyriešiť kozmetický problém, ale aj zbaviť sa mnohých toxínov, ktoré sa nahromadili v tele.

Vyrážky okolo úst

Vyrážky okolo úst, znaky choroby

Vyrážka okolo úst je pomerne bežný fenomén, ktorý sa môže vyskytnúť u dospelých aj detí. V medicíne sa tento jav nazýva periorálna dermatitída. Táto choroba sa týka dermatologických ochorení charakterizovaných vyrážkou okolo úst a prítomnosťou pupienkov. Choroba sa môže objaviť nielen v blízkosti úst, ale aj v nej, na oblohe pod nosom. Koža na postihnutej ploche sa v priebehu času stane drsnou, na mieste vyrážky a vezikúl sa môžu objaviť pigmentové škvrny.

Niekedy sa môže pozorovať vyrážka v blízkosti očí alebo chrámov. Pri takejto chorobe nie je žiadna zvláštna bolesť alebo svrbenie. Niektorí pacienti sa však môžu sťažovať na mierne pálenie a nejaké nepohodlie. V niektorých prípadoch má vyrážka hnisavý obsah, tento stav je klasifikovaný ako purulentná dermatitída. V niektorých prípadoch je purulentná dermatitída závažná, často sa vyskytuje horúčka, zhoršenie celkového stavu pacienta.

Príčiny tejto choroby

Hlavné príčiny neinfekčnej dermatitídy:

 • Alergická reakcia. Tento stav je spôsobený zvláštnou citlivosťou tela na určitý stimul. Vo všeobecnosti sú alergie na potraviny, zvieratá, kozmetiku atď. Vyrážky sa môžu objaviť v ústach, na oblohe, pod nosom a inými časťami tela
 • Chronická patológia, ktorá je spôsobená genetickým faktorom. Ona sprevádza osobu od raného detstva
 • Stresujúce situácie a nadmerné preťaženie, najmä u dospelých, môžu tiež spôsobiť vyrážku a výskyt akné, okolo úst, pod nosom, v ústach, na oblohe.
 • Hormonálna reorganizácia. Často sa to týka dospievania, veľmi často sa akné a erupcie pozorujú u mladých ľudí a žien počas tehotenstva
 • Tiež príčinou vyrážky je často použitie masti, ktorá zahŕňa steroidy
 • Rôzne kozmetické prípravky a zubné pasty sa často označujú ako provokér akné a vyrážky v blízkosti úst
 • V niektorých prípadoch môže hormonálna antikoncepcia vyvolávať tento stav u dospelých žien.

Infekčná dermatitída spôsobuje:

 • Herpes vírus. Väčšina vyrážok sa objavuje blízko úst, pod nosom, na perách. Na samom začiatku vývoja choroby je svrbenie, bolesť, mierny opuch
 • Porážka kože so subkutánnym roztočom je demodikóza. Na miestach pacienta je vyrážka, koža sa stáva nezdravou
 • Rôzne infekcie, napríklad Staphylococcus aureus, sú tiež charakterizované vyrážkou na tvári, môže byť zvýšená telesná teplota atď.

Vyrážka v ústach

Stáva sa, že vyrážka sa často pozoruje v ústach a na oblohe. Táto vyrážka sa bežne nazýva stomatitída. Existuje niekoľko hlavných typov stomatitídy:

Vírusová stomatitída sa môže vyvinúť v dôsledku choroby, ako je herpes, herpes, atď. Výskyt bakteriálnej stomatitídy v ústach je spojený s výskytom stafylokokov alebo streptokokov. S touto chorobou v ústach sú vyrážky a viacnásobné vredy. Existuje tiež horúčka, všeobecná nevoľnosť. Tento stav sa často vytvára na pozadí oslabenej imunity, akútnych respiračných ochorení. Bakteriálna stomatitída spôsobuje najmä kandidózu. Vyskytuje sa vyrážka vo forme žltých plakov s nepríjemným zápachom.

Vyrážky u detí okolo úst

Takáto otázka, ako vyrážka okolo úst dieťaťa, znepokojuje mnohých rodičov. Niekedy tieto príznaky rýchlo ustupujú, ale v niektorých prípadoch vyrážky vyžadujú vážnu liečbu a liečbu. Hlavné príčiny vyrážky u detí v blízkosti úst sú:

 • Alergie. Zvyčajne sú alergické reakcie u detí na potravinách a určitých typoch figurín
 • Enterovírusová infekcia. Ide o ochorenie, ktoré sa vyskytuje bez akýchkoľvek osobitných symptómov u dospelých, ale deti to majú veľmi ťažké. Často sa vyskytuje vysoká horúčka, zníženie chuti do jedla, slabosť atď.
 • U detí sa vyrážka často objavuje počas periódy, pri ktorej dochádza k nadmernému slineniu, spôsobuje vyrážku
 • Vyrážka u dieťaťa môže byť reakciou na očkovanie. V takom prípade je potrebné, aby sa pediatr objavil
 • Porušenie pravidiel osobnej hygieny dieťaťa môže tiež spôsobiť takýto stav.

Vyrážka v krku a na oblohe

Vyrážka v krku a na oblohe u detí a dospelých sa často vyskytuje na pozadí niektorých porúch hrdla. Takéto ochorenia zahŕňajú: tonzilitídu, chrípku, akútnu herpetickú stomatitídu, niektoré bakteriálne infekcie.

Avšak červená vyrážka v krku s bakteriálnou tonzilitídou a faryngitídou u dospelých je veľmi zriedkavá, ale u detí je tento fenomén pomerne častý.

S týmto je bolesť v krku, horúčka, niekedy zvýšenie lymfatických uzlín. Niekedy vyrážka v krku a na oblohe môže spôsobiť problémy súvisiace s tráviacim traktom, alergickou reakciou, tuberkulózou. U dospelých je príčinou tohto ochorenia často plesňová kandida, deti sú postihnuté oveľa menej často.

Za akých okolností je potrebné konzultovať s lekárom?

Hľadanie pomoci špecialistu je potrebné v nasledujúcich situáciách:

 • Ak sa na pokožke pozoruje viacnásobné vyrážky s hnisavými pupienkami, odlupovaním pokožky, zvýšenou telesnou teplotou.
 • Pri celkovom odňatí z kozmetiky sa stav niekoľko týždňov nezlepší
 • Rýchlo vylúčte vyrážky a nepohodlie.

Liečba vyrážky

Vyrážka okolo úst spôsobuje značné ťažkosti pacientovi. Navyše, ak sa táto situácia neopraví, ochorenie sa môže oneskoriť dlhší čas. Po prvé, musíte prestať používať akúkoľvek kozmetiku a hormóny. Umyte tvár čistou vodou bez použitia mydla alebo vody. Ak táto metóda nepomôže, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Liečebná terapia

Vo väčšine prípadov liečebná liečba dermatitídy spočíva v podávaní antibiotík skupine tetracyklínov. V počiatočnom štádiu ochorenia sa odporúča používať masti a krémy obsahujúce antibiotiká. V pokročilejších prípadoch sa používajú pilulky a injekcie. Obvykle je priebeh liečby 1-2 týždne a považuje sa za najúčinnejšiu liečbu. Spôsoby liečby vyrážok okolo úst v deťoch sú do veľkej miery závislé od príčiny ochorenia. Ak je choroba spojená s alergickou reakciou, použite antialergénne lieky s infekčnými ochoreniami - antibakteriálnymi liekmi. Priebeh liečby určuje ošetrujúci lekár!

Malo by sa pamätať na to, že liečba vyrážok v blízkosti úst a iných častí tela sa nedá vykonať samostatne, pretože to môže mať za následok nezvratné dôsledky. Je povinné navštíviť dermatológa, ktorý pomôže zistiť správnu diagnózu a predpísať správnu liečbu.

Vyrážky okolo úst

Koža okolo úst je oveľa tenšia a jemnejšia ako väčšina oblastí tela. Tiež nemá dobrú zvlhčujúcu funkciu. Vyrážka na ňom môže nastať v dôsledku fyzickej traumy, sucha a intenzívneho slnečného žiarenia.

Niekedy sa môže vyrážka rozšíriť na povrch pier, ale existujú určité typy, ktoré postihujú iba pokožku a nikdy neovplyvňujú samotné pery.

U niektorých ľudí je vyrážka v ústach chronická, trvalá, iné sa môžu vyskytnúť náhodou. Tu sú niektoré z najčastejších príčin suchých kožných vyrážok okolo úst.

 • Periorálna dermatitída
 • Kontaktná dermatitída
 • Seboroická dermatitída
 • Klimatické zmeny, olizovanie pier a niektoré lieky

Bežné príčiny

Podrobnejšie budeme diskutovať o príčinách vyrážok, ktoré sa môžu vyskytnúť u dospelých a detí:

Kontaktná dermatitída

Toto ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom na mieste kontaktu kože s alergénom alebo dráždivým účinkom. Kontaktná dermatitída preto môže byť alergická, keď imunitný systém reaguje na určitú látku alebo je podráždený - pokožka je vystavená nejakej chemickej látke. Prvý sa prejavuje za niekoľko hodín a druhý - oveľa skôr.

Vyzerá to ako červené plaky, ktoré môžu byť sprevádzané svrbením a bolesťou. Najčastejšie sa s takýmito reakciami stáva niektoré kozmetické výrobky, rastliny (jedovaté brečtane) alebo niektoré produkty starostlivosti o pokožku.

Atopická dermatitída

Napriek tomu hovoria - atopický ekzém. Je to aj stav kože, ktorý spôsobuje podráždenie a zápal okolo úst a môže sa vyskytnúť aj vyrážka na nohách, tvári, kolenách (často na zadnej strane) a na rukách. Vyrážky sa vyznačujú svrbením, začervenaním, opuchom, zhrubnutím kože a tvorbou šupín.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú výskyt tejto vyrážky okolo úst, medzi nimi extrémne teploty, stres a niektoré chemikálie. Ale povaha výskytu atopickej dermatitídy nie je známa až do konca. Zvyčajne postihuje deti, ale s vekom môže niekedy pretrvávať.

žihľavka

Tento stav kože je spôsobený alergickou reakciou na potraviny, drogy, stres a niektoré ďalšie faktory. Angioedém (angioedém angioedém) je stav veľmi podobný urtikárii, je však oveľa nebezpečnejší, s vyrážkou a opuchom sa objavuje aj na perách.

Periorálna dermatitída

Táto porucha najčastejšie postihuje ženy a spôsobuje vzhľad skupín malých červených kužeľov okolo úst. Môže sa rozšíriť na hornú peru, bradu a líca, čo spôsobuje, že tieto oblasti pokožky sú veľmi suché a šupinaté.

O niečo viac tohto druhu dermatitídy ovplyvňujú ľudia s tukovým typom kože, rovnako ako tí, ktorí používajú kozmetické výrobky obsahujúce silné chemikálie.

Sprievodné príznaky

Z vonkajšieho hľadiska vyrážka vyzerá ako červené tuberkulózy. Niekedy sa môže pokryť šupinami a rozšíriť sa do oblasti pod očami, čelo a bradu. Hľuzovky môžu byť naplnené hnisom alebo inou tekutinou, čo je dôvod, prečo sa podobajú na akné (akné).

Môže sa objaviť aj príznaky, ako je pálenie alebo svrbenie, najmä ak sa stav zhoršuje.

Príčiny u detí

Príčiny vyrážky u dojčiat zahŕňajú:

Ide o kožný problém spôsobený vírusom známym ako Coxsackie. S touto chorobou je vyrážka sprevádzaná horúčkou.

lišaj

Ide o bakteriálnu infekciu, ktorá spôsobuje vyrážku pozostávajúcu z vydutia červených kužeľov a svetlohnedej kôrky okolo úst a nosa dieťaťa.

Uhladenie potravy okolo úst

Často sú deti znečistené jedlom. Ak nie sú umývané v čase, môže sa objaviť zápal, ktorý otvára cestu pre bakteriálnu infekciu.

cumlíky

Kvôli dudlíku je koža okolo úst dieťaťa neustále rozmazaná so slinami, čo je známe ako vynikajúce médium pre rast baktérií.

slintanie

V podstate sa tento problém týka detí. Pri dlhšom kontakte kože so slinami sa môže vyvolať vyrážka.

Hlavné príčiny vyrážok okolo úst v deťoch

Vyrážka s pocitom pálenia

Tento stav kože okolo úst môže spôsobiť:

Chemické popáleniny

Môže sa vyskytnúť, ak sa pokožka dostane do styku so silnou chemikáliou, ako sú kyseliny. Chemické popáleniny môžu spôsobiť začervenanie, bolesť alebo pľuzgiere na koži.

opar

Hoci častejšie sa objavuje vyrážka s oparom na perách (takzvaný "chladu na perách") alebo na ústnej sliznici (ústny herpes), ale môže sa objaviť aj na koži okolo úst. Jedná sa o horiace kvapaliny naplnené malé pľuzgiere, ktoré nakoniec prasknú a kôrajú.

Ďalšie horúce blesky

 • Alergická reakcia
 • Multiformný erytém
 • Rohová cheilitída

Vyrážka pred menštruáciou

Je to spôsobené zriedkavou kožnou chorobou nazývanou autoimunitná progesterónová dermatitída (ADD), ktorá sa prejavuje cyklicky podľa menštruačného cyklu. Predpokladá sa, že ide o kožnú reakciu na hormonálne zmeny, ktoré sa objavia bezprostredne pred menštruáciou.

Keď hladina progesterónu v krvi stúpa, autoimunitná odpoveď sa vyskytuje vo forme vyrážky. Pri znížení hladiny progesterónu prechádza vyrážka. Toto sa opakuje každý cyklus.

Svrbivá vyrážka okolo úst

Periorálna dermatitída je charakterizovaná skupinami svrbivých a citlivých malých červených papulov. Choroba sa nazýva tak, na základe oblasti šírenia vyrážky. Dôvod jeho vzhľadu nie je známy. Podrobnejšie je to opísané na začiatku článku.

liečba

Kontaktná dermatitída vyžaduje liečbu iba vtedy, ak existujú vážne príznaky. Najčastejšie predpisované kortikosteroidy vo forme masti, ale v podstate všetka liečba je eliminovať kontakt s alergénom.

Periorálna dermatitída je liečená antibiotikami, ak sa stav nezlepší ani po odstránení možných príčin jej vývoja.

Odstráňte používanie nových kozmetických výrobkov, ako aj tvrdých čistiacich prostriedkov a čistiacich prostriedkov, pleťových prostriedkov na báze alkoholu alebo kozmetických krémov obsahujúcich steroidy.

Aký je dôvod vyrážky okolo úst u dospelých?

Ak sú červené bodky, pľuzgiere, malé uzliny okolo pery, na brade, blízko nosa, môže sa uvažovať o potravinovej alergii, ale v takýchto prípadoch je diagnostikovaná hlavne perorálna dermatitída.

V dermatitídy môže byť z rôznych dôvodov, na rozdiel od potravín allergii.Peroralny dermatitída, že má iné názvy - steroid dermatitídu tváre alebo orálny rozaceou.

Ide o chronické ochorenie kože, vyvolaná z najrôznejších dôvodov, vrátane neznášanlivosťou niektorých potravinách, a abnormality tráviacej sústavy orgánov spôsobené alergickou prichinami.Chasche perorálnej dermatitída sa vyskytuje u žien od devätnástich do štyridsaťpäť rokov. U mužov a detí je táto choroba zriedkavá.

Perorálne dermatitída celkový stav pacienta, nezhoršuje, ale zjavné estetické nedostatky vedú k psychickým problémom.

Príčiny vyrážok okolo úst u dospelých

Je známe, že väčšina vzniku dermatitídy je alergický na lieky, najmä kortikosteroidy a hormonálne krémy a sú často predpísaný alergických kožných reakcií, vrátane alergie na tvári. Gastrointestinálne ochorenia často spôsobujú potravinový faktor a pre ženy aj kozmetika a čistiace prostriedky sú častou príčinou dermatitídy.

Vyrážky okolo úst u dospelých získať pred ultrafialovým žiarením, hormonálne zmeny a endokrinné poruchy, dysfunkciou autonómneho nervového systému, stresovej poruchy, zníženej imunity, vo vlhkom a horúcom prostredí.

Symptómy perorálnej dermatitídy

Symptómy perorálnej dermatitídy objavujú sa postupne a zóna okolo úst sa začína otáčať červenou len s použitím akútnych a teplých jedál a po jedle môže čoskoro ísť sami. Ďalej sa ochorenie vyvinie na pretrvávajúcu hyperémiu, na pozadí ktorej sa objavujú malé pupienky a uzliny, ktoré sa podobajú úhorom.

Vyrážky sú zvyčajne symetrické, často sa spájajú, ale pery sa nikdy nedostanú na červenú hranicu a zanechajú bledý pás zdravého kože. V niektorých prípadoch sa vyrážka rozširuje na oblasť okolo očí a mosta nosa, do chrámov, a môže dôjsť k celkovému poškodeniu tváre. Súčasne chýba svrbenie kože a bolestivé pocity. Ak nezačnete liečbu, pokožka v oblasti vyrážok vločiek, hrubých kostí, zahusťuje sa pokryté vekom a vráskami.

Pri liečbe orálnej dermatitídy sa lekári snažia predovšetkým odstrániť faktor, ktorý vyvolal vývoj ochorenia. Malo by sa aspoň dočasne vzdať používania zubných pást obsahujúcich fluoridy, hormonálnych mastí, detergentov a kozmetiky.

Dermatitída je často kombinovaná s ochoreniami tráviaceho traktu, preto by ste mali urýchlene prejsť na šetriacu strava, ktorú lekár odporúča. Najprv je potrebné vylúčiť korenené, korenené, slané, údené produkty, silnú kávu a čaj, ale aj alkohol.

Lieky na liečbu vyrážok okolo úst v prípade dospelých

Lieky na liečbu vyrážok okolo úst u dospelých naznačujú použitie antibiotík a liekov imidazolovej skupiny. Okrem toho by ste mali používať vitamíny a predovšetkým askorutín, riboflavín, kyselinu nikotínovú, vitamín B6.

Na obnovenie pokožky sú dobré a také fyzioterapeutické postupy ako darsonval, kryogamalizácia, elektrolýza, ktoré umožňujú odstrániť pigmentové škvrny a telangiektázy v ústnej zóne.

V priebehu liečby by nemala ísť von na slnko bez ochranných pomôcok, je lepšie vyhnúť sa slnečnému žiareniu. Mala by sa obmedziť na dlhý pobyt v horúcich oblastiach a zrušiť výlety do horúcich krajín.

Na liečbu tejto choroby sa odporúča použiť:

Prostriedky môžete použiť iba podľa pokynov lekára.

Vyrážky okolo úst - perorálna dermatitída alebo prejavy potravinových alergií?

Je vyrážka na tvári prejavom potravinovej alergie alebo perorálnej dermatitídy? Dôvodom na alergiu na potraviny je jeden, dermatitída má veľa z nich, nie je to len alergia na tvári. Nutričný faktor hrá iba sekundárnu úlohu. Viac o tomto a ďalších aspektoch choroby - v článku.

Červené bodky, malé uzlíky, pľuzgieriky na brade, okolo úst, v blízkosti nosa - to môže byť prejavom alergie na potraviny, ale väčšina lekárov diagnostikovať perorálne dermatitídu.

Čo je perorálna dermatitída?

Orálny dermatitída, tiež známy ako orálny rosacea, tváre steroidné dermatitída - to nie je alergia, potravinová alergia na tvár v izolovanej forme u dospelých je zriedkavá. Orálna dermatitída je chronická kožná choroba, ktorá môže mať rôzne príčiny vrátane tých, ktoré sú spojené s neznášanlivosťou na potraviny a alergickými ochoreniami tráviaceho systému. Orálna dermatitída sa vyskytuje častejšie u žien vo veku 19-45 rokov, veľmi zriedkavo u detí a mužov, čo je pravdepodobne spôsobené hormonálnymi vlastnosťami ženského tela. Mimochodom, to je dôvod, prečo sa takéto vyrážky na tvári dieťaťa zvyčajne považujú za prejavy potravinových alergií.

Napriek tomu, že perorálna dermatitída neruší celkový stav pacienta, prítomnosť estetickej defekty na koži na tvári často spôsobuje psychologické problémy.

Príčiny potravinových alergií a orálnej dermatitídy

Kým príčinou potravinovej alergie - to je vlastne neznášanlivosť niektorých potravín, perorálne dermatitída môže byť spôsobené mnohými faktormi, a presne to, čo na to povedať, koncepcia je nemožné. Avšak, to je preukázané, že v centre dermatitídy vo väčšine prípadov je alergický na lieky, a napodiv, väčšinou sa objaví vyrážka na pozadí hormonálnych a kortikosteroidných mastí sú zvyčajne predpísané pre kožné alergie, vrátane alergie na tvári. Nutričný faktor zohráva úlohu pri vzniku a exacerbácii dermatitídy ako prvku provokácie gastrointestinálnych ochorení. U žien sa príčinou dermatitídy často stáva kontakt s detergentmi a používaním kozmetiky.

Výskyt vyrážky v periorálnej oblasti spôsobuje:

 • ultrafialová liečba;
 • stres a dysfunkcia autonómneho nervového systému;
 • endokrinné poruchy a hormonálne zmeny;
 • horúce a vlhké podnebie;
 • akútnych a chronických ochorení, čo vedie k zníženiu imunity.

Symptómy perorálnej dermatitídy

Na začiatku vývoja ústna dermatitída nespôsobuje zvláštnu úzkosť. Sčervenanie v oblasti okolo úst sa vyskytuje iba pri príjme horúcich a korenených jedál a
čoskoro prechádza nezávisle. Keď sa však choroba vyvíja, hyperemia sa stáva odolná, na pozadí sa objavujú malé uzliny a pupienky, trochu podobné akné.

Výpady sú zvyčajne umiestnené symetricky, často sa spájajú, ale nikdy nedosiahnu červený okraj pier, medzi nimi a červenou farbou, vždy je svetlý pás zdravého kože.
Niekedy vyrážky sa šíria nie na most nosa, do oblasti okolo očí, do chrámov - to znamená, že je celková lézia tváre. Typicky, keď je perorálna dermatitída pacienta praktická, neruší sa svrbenie kože, ani nevzniká bolesť.

Pri absencii kompetentnej liečby sa koža na mieste vyrážok začne odlupovať, zahusťovať, tvoriť hrubé kosti, pokrýva sa vrásky a pigmentované škvrny.

Liečba perorálnej dermatitídy

Tradičná liečba perorálnej dermatitídy predovšetkým znamená odstránenie faktora, ktorý spôsobil vývoj ochorenia. Odporúča sa prestať používať hormonálne masti, zubné pasty obsahujúce fluór, kozmetické prípravky a čistiace prostriedky.

Nutnosť dodržiavať šetriace diéta dermatitídu spôsobenú časté kombinácii s chorobami tráviaceho traktu. Zo stravy vylúčili pikantné, korenené, slané, údené produkty, alkohol, silný čaj a káva.

Lieková terapia zahŕňa podávanie liekov imidazolovej skupiny a antibiotík. Okrem toho je potrebné brať vitamíny, najmä askorutín, kyselinu nikotínovú, riboflavín, vitamín B6.

Počas obdobia regenerácie pokožky sa používajú fyzioterapeutické postupy: kryomasáza, darsonval, elektrolýza, ktorá odstraňuje telangiektáziu a pigmentové škvrny v orálnej oblasti.

Počas celého trvania liečby by sa človek nemal objavovať na slnku bez ochranných pomôcok a je lepšie zabrániť úplnému slnečnému žiareniu. Neodporúča sa, aby ste ostali dlho na horúcich miestach a cestovali do horúcich krajín.

Typy vyrážok okolo úst a príčiny

Koža je zrkadlovým obrazom vnútorného stavu celého organizmu. Vyrážka okolo úst dospelého nie je len kozmetická chyba, ale aj vnútorný problém. Vyrážky môže viesť k potravinovej alergie alebo nevhodných kozmetických prípravkov, depresie, lieky, poruchy zažívacieho a tráviaceho traktu a ďalšie. Liečba je vždy zameraná na zdroj, ktorý pomáha zbaviť príznakov.

Aký je vyrážka?

Vyrážky majú primárny a sekundárny charakter. Primárne - pľuzgiere, pľuzgiere, škvrny, uzliny v ústach. Vyskytujú sa v zmenenej oblasti kože. Sekundárne - ulceratívne lézie, váhy, erózie, sa vyvíjajú kvôli vývoju primárneho.

Vyrážka sa klasifikuje podľa klinických prejavov:

 • Bubliny sú lokalizované v epidermis alebo pod ňou, naplnené ľahkým obsahom. Často sprevádzané ovčím kiahňam, herpes a pemfigus;
 • Pustuly sa líšia v závislosti od miesta v koži - hlboké a povrchné. Dutina je naplnená zakalenou tekutinou;
 • Blistre sa vyznačujú nedostatkom dutiny. Vyzerajú na krátky čas. Hlavnými dôvodmi sú škvrny od hmyzu, alergie. Takmer vždy sprevádzané ťažkým svrbením;
 • Farby - zmenená farba kože. Existujú zápalové a nezápalové, pigmentované;
 • Uzliny sú lokalizované pod epidermis. Iba v niektorých patológiách sa pozoruje ich rast a fúzia, napríklad kandidóza;
 • Ulcer - vývoj vezikúl, vredov. Nachádzajú sa v ťažkej forme ovčieho kiahne, hnisavých infekcií kože, lupus erythematosus;
 • Váhy sa prejavujú silným alebo slabým lúpaním.

Pre informáciu sa vyrážky okolo úst spôsobujú rôznymi dôvodmi. Niektoré z nich sú neškodné - alergická reakcia na potraviny alebo kozmetiku, zatiaľ čo iné sú hrozbou pre život - rakovinu.

Etiológia vyrážok okolo úst u dospelých

Vyrážka v oblasti úst v medicíne sa nazýva periorálna dermatitída. Táto patológia sa týka dermatologických ochorení sprevádzaných vyrážkami a prítomnosťou pupienkov. Objavujú sa nielen okolo úst, ale aj pod nosom, v ústach, na oblohe.

V závislosti od konkrétnych klinických prejavov má choroba infekčnú a neinfekčnú povahu.

Príčiny infekčnej dermatitídy

Demodex je kliešť, ktorý vedie k vzniku demodektickej choroby. Parazit ovplyvňuje kožu okolo pier, vyvoláva hnisavé erupcie, ktoré svrbenie a svrbenie. Patológia rýchlo postupuje. Koža sa stáva sivou farbou.

Herpes - ochorenie vírusovej povahy, začína s výskytom jedného pupienka v oblasti peria; patologický prvok je naplnený priehľadným obsahom. Po krátkom čase je v koži pocit necitlivosti, svrbenie. Neprítomnosť terapie vedie k vzniku rany so suchým povrchom.

Impetigo sa vyvíja kvôli porážke tela stafylokokmi. Neoplazmy okolo úst sa vyznačujú veľkými rozmermi. Spočiatku sú biele, hrany sú odlišné, potom otvorené, čo vedie k vzniku vredov.

Príčiny neinfekčnej dermatitídy

Existuje názor, že pupienky okolo úst sú výsadou ľudí s tukovým typom kože. Ale v skutočnosti to nie je pravda. Suchá koža je náchylnejšia na mechanický záchvat, takže aj pri najmenšom poškodení môže preniknúť patogén.

Typy dermatitídy, ktoré vedú k tvorbe vyrážok okolo úst:

 1. Hormonálny typ. Vyvíja sa na pozadí hormonálnej nerovnováhy v tele. Vo väčšine prípadov počas puberty, počas tehotenstva a dojčenia. Niekedy to signalizuje porušenie reprodukčného systému.
 2. Atopický pohľad. Vyskytuje sa dosť zriedkavo u dospelých. Spravidla sa prenáša z matky na dieťa. Po dlhú dobu je zápal v latentnom stave, ale pod vplyvom negatívnych faktorov je aktivovaný.
 3. Alergický typ je najbežnejší. Výpady ovplyvňujú oblasť okolo úst kvôli škodlivým účinkom stimulov. Dôvodom je neprimeraná alebo nevhodná kozmetika, podmienky prostredia, potraviny.
 4. Seborrický vzhľad; charakterizovaná poruchou v práci mazových žliaz. Etiológia je založená na častých stresoch, depresiách, neurózach, nervových zážitkoch, citovej nestability.

Dôležité: symptomatická liečba neruší problém a zároveň zhoršuje klinický obraz, čo vedie k ešte väčším kozmetickým chybám.

Stomatitída ako príčina vyrážky v ústach

Ochorenie postihuje vnútorný povrch pier. Ide o vírusovú patológiu vedúcu k zápalu s hnisavými prejavmi. Vyrážka je extrémne bolestivá a rýchlo sa šíri v ústach.

V lekárskej praxi existujú prípady, keď je stomatitída vystavená vonku. Vo väčšine obrázkov sa to stane, keď je formulár spustený. Na druhej strane stomatitída je príčinou ochorenia:

 • Herpes. V dôsledku oslabenia imunitného systému vzniká priaznivé prostredie pre vírus, ktorý sa rýchlo aktivuje a znásobuje;
 • Streptokokové a stafylokokové infekcie vedú k vzniku vredov a povrchov rany v ústach a okolo neho. Silné bolestivé pocity sťažujú jedenie;
 • Enterovírus ovplyvňuje vnútornú časť ústnej dutiny, ale môže sa vylučovať na pery a oblasť okolo nich.

Najčastejšie je vyrážka okolo úst spôsobená kombináciou niekoľkých negatívnych faktorov, ktoré zvyšujú škodlivý účinok každého iného.

Alergická vyrážka na tvári u dospelých

Hlavnou príčinou alergie je negatívny vplyv stimulu. Na rozdiel od potravinovej alergickej reakcie sú klinické prejavy v ústach a okolo nej spôsobené rôznymi faktormi:

 1. Použitie liekov - kortikosteroidy, antikoncepčné prostriedky na perorálne podanie, hormonálne masti, krémy a gély.
 2. Kontakt s chemikáliami obsiahnutými v rúžovej, zubnej pasty atď.
 3. Alergické príznaky môžu spôsobiť utesnenie, predmety, ktoré prichádzajú do styku s perami, napríklad hudobný nástroj.
 4. Endokrinné poruchy v tele vedú k zmene hormonálneho pozadia, ktoré sa prejavuje vyrážkami na tvári.

Prvým znakom alergie je mierny opuch v oblasti pier. Iba vtedy je vyrážka, pupienky a sčervenanie. Podľa klinických prejavov sú príznaky podobné ako herpes vyrážky.

Dôležité: modré pery, ťažkosti s dýchaním - predzvesťou anafylaktického šoku, ktoré si vyžadujú naliehavú lekársku starostlivosť.

Symptómy sprevádzajúce vyrážky

V závislosti od patologických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele, existujú aj iné klinické prejavy. Ich prítomnosť uľahčuje hľadanie povahy patológie, umožňuje vám rýchlo stanoviť presnú diagnózu.

 • Vysoká horúčka poukazuje na infekciu. Pacient má letargiu, slabosť, bolesti hlavy, znížený výkon;
 • Alergické reakcie sa takmer vždy vyskytujú na pozadí ťažkého svrbenia a pálenia;
 • Bolestivé pocity, nadýchanie, hyperemia ústnej sliznice sú priamymi príznakmi zápalových procesov;
 • Zníženie telesnej hmotnosti v kombinácii so zvýšením lymfatických uzlín je znakom onkologického nádoru, zvyčajne malígneho charakteru;
 • Rozšírenie lymfatických uzlín v kombinácii s horúčkou - infekcia alebo zápal.

Vonkajšími príznakmi je podozrenie na jednu alebo druhú chorobu.

Pre presnú diagnózu sa odporúča dôkladné vyšetrenie. Lekár predpisuje laboratórne testy, vyšetrenie vyrážok a iné diagnostické metódy. Bez odstránenia zdroja nie je možné vyliečenie.