Hlavná

Dermatitída

Pimple-nie pryshchik, rodinka-nie rodinka! Ako porozumieť typom akné?

Akné alebo akné vulgaris sa vyvíja na pozadí seborey, tj nadmernej sekrécie kožného mazu so zmenenými vlastnosťami. Vyskytujú sa v oblastiach kože, najbohatších mazových žliaz. V priemere na 1 cm 2 kože tváre, hornej časti chrbta a hrudníka je 900 žliaz, zatiaľ čo v iných oblastiach ich počet nepresahuje 100.

Dôvody, ktoré spôsobujú tvorbu akné, zahŕňa nielen nadmernú sekréciu mazových žliaz, ale aj hormonálna nerovnováha, bakteriálna infekcia kože, vlasové folikuly, patológia (napr zarastaniu chĺpkov). Často sa táto podmienka pozoruje u adolescentov, ale dospelí často čelia tomuto problému. Akné je jednou z najčastejších ochorení kože.

Špičková incidencia klesá vo veku od 13 do 18 rokov a u dievčat sa čierne hlávky objavujú skôr, ale rýchlo zmiznú. U mladých ľudí môže mať akné ťažké formy, ktoré spôsobujú významnú kozmetickú chybu a zhoršujú kvalitu života, a to najmä z dôvodu psychologických problémov. U mužov získava patológia chronický priebeh a 30 až 40 rokov prechádza do neskorej akné.

Prvými znakmi sú zvýšené vylučovanie mazu (seborea) a mikro-medónov. Pre lekára je potrebné zaoberať sa už počas tohto obdobia, aby sa zabránilo vzniku závažných foriem ochorenia.

Hlavné typy akné

V závislosti od vonkajších prejavov sa rozlišujú tieto typy akné:

 • komedóny;
 • papulózna;
 • pustulárnu;
 • induratum;
 • abscesed alebo suppurated indukčný;
 • flegmonózní;
 • mozgov;
 • konglobatnye.

Výber spôsobov liečby zápalových procesov kože závisí od ich závažnosti. V miernych prípadoch je dostatok domácich opravných prostriedkov. Pri veľkom počte vyrážok, hlbokých a zlúčených formách potrebuje dermatológ pomoc.

Tvorba rôznych typov akné sa vyskytuje v jednotlivých štádiách. Spočiatku ide o upchatie vylučovacích kanálikov mazových žliaz v dôsledku zvýšenej sekrécie mazu z dôvodu precitlivenosti buniek na pohlavné hormóny. Toto vytvára živné médium pre mikroorganizmy, najmä Propionibacterium acnes. Chov, rozkladajú tuky tvorbou mastných kyselín a poškodzujú povrch pokožky. V dôsledku chemického podráždenia vzniká zápalový proces.

komedóny

Najčastejší typ akné, lokalizácia je hlavne na tvári. Vznikajú vo vlasovom folikulu, ktorý je usmrtený mŕtvymi kožnými bunkami a nadmerným množstvom sekrécie kože. Komedony sa menia na malé výškové plochy (papuly) s bielymi či čiernymi bodkami v strede.

Tento druh akné môže spôsobiť určité potraviny - bohaté na živočíšny tuk, vyprážané, ostré, slané. Sú nazývané komedogénne.

"Čierne body"

Čierne zátky na povrchu papuly, ktoré sa otvárajú na kožu, sú naplnené prebytočným tukom a kožnými bunkami. Ich farba nie je v dôsledku hromadenia nečistôt a nesprávne odraz svetelných lúčov z upchatých vlasových folikulov, rovnako ako zmeniť farbu mazu pri kontakte so vzduchom.

Niekedy je výskyt patológie spojený so zneužívaním kozmetiky na báze olejov a zvlhčujúcich zložiek. Znečistenie a zvýšená vlhkosť prostredia sú dôležité. Okrem toho sa môžu objaviť čierne body v dôsledku nadmerného používania mydla a iných čistiacich prostriedkov. Suchá koža vedie k zvýšeniu tvorby mazu a zablokovaniu pórov.

Otvorené komedóny sa často tvoria na čele, brade, na nos. Zvyčajne na ich liečbu existuje dostatok liekov na akné, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis.

«Biele hlavy»

Ak je výtokové potrubie mazovej žľazy a vlasový folikul úplne upchaté, existujú pupienky s bielou hnisavou hlavou - uzavretými komedónmi. Ich obsah sa nedosahuje na povrch kože, akumuluje sa pod jeho hornou vrstvou a spôsobuje tvorbu bubliny. Vzhľadom k tomu, že mast sa nedotýka vzduchu, jeho stmavnutie sa nevyskytuje. S takými pupienkami môžete bojovať aj pomocou kozmetiky.

Neoplachované komedóny nie sú sprevádzané sčervenaním a opuchom kože. Reagujú dostatočne na použitie kyseliny salicylovej. Táto látka odfarbuje mŕtve bunky a otvára výpust pre nadbytok kožného mazu. Kyselina salicylová je súčasťou špeciálnych krémov, tonikov a zvlhčovadiel.

Pichliaky s bielymi hlavami sú menej ošetrené. Na ich odstránenie sa okrem kyseliny salicylovej používajú retinoidy, najmä Differin.

papulózna

So zápalom, komedóny sa zmenia na papulózne akné. Tento proces je spojený s násobením patogénnych baktérií v mazových žľazách, ktoré spôsobujú zápal a tvorbu hnisu. Na povrchu kože sa tvoria malé mäkko ružové alebo červené tuberkulózy. Koža okolo nich je často trochu hyperemická. Takéto akné môžu byť citlivé na dotyk, sprevádzané miernym svrbením. Vytláčanie obsahu zintenzívňuje zápalový proces a ďalej vedie k tvorbe jaziev.

Veľké množstvo papuliek je znakom mierneho alebo závažného akné a vyžaduje liečbu v dermatológovi. Akné zápalová povaha je menej prístupná liečbe ako komedóny. Na ich odstránenie sa používajú činidlá na báze benzoylperoxidu, antibiotiká topicky a dovnútra, izotretinoínové prípravky.

pustulárnu

Sú to pustuly, ktoré sa často vyvíjajú z komedónov s bielymi hlavami. Na oblohe sa objaví červený zapálený okraj. Samotná patologická forma je naplnená bielym alebo žltým hnisom. Môže mať nepravidelný tvar, pustulárne akné sa často zlučujú a vyčnievajú nad povrch kože. Zvyčajne výskyt pustulárnych prvkov nie je spojený s výraznou bakteriálnou infekciou.

Vyhnite sa stlačeniu akné, čo vedie k vzniku tmavých škvŕn (hyperpigmentácia) alebo zjazveniu pokožky.

Induračný alebo uzlový

Druh subkutánnych pupienkov, ktoré vyzerajú ako veľké bolestivé tuberkulózy alebo uzliny. Vyskytujú sa s úplným zablokovaním potrubia mazových žliaz, podráždením a zápalom okolitých kožných tkanív.

Na dotyk sú husté útvary. Akné preniká hlboko do štruktúr kože, sú často bolestivé. Keď sa objavia takéto formácie, potrebuje sa pomoc lekára. Zvyčajne je lekárska liečba izotretinoínom dostatočná na vnútorné použitie počas pol roka.

abscesované

S hnisavou indukciou akné v dôsledku množenia patogénnych baktérií sa vytvárajú cystické útvary - abscesné akné. Sú naplnené hnisavým obsahom a pripomínajú furuncles. Formácie sú bolestivé, na dotyk zvyčajne mäkké, po otvorení hlbokých atrofických jaziev.

Priebeh ochorenia sa opakuje. Je potrebná pomoc dermatológa, často sa vyžaduje konzultácia s inými odborníkmi, napríklad endokrinológ alebo imunológ. Izotretinoín sa používa na liečbu. Absces môže byť chirurgicky odstránený.

Nodulárne a abscesové akné sa často vyskytujú s dedičnou predispozíciou. Môžu byť pozorované súčasne s komedónov, dochádza v priebehu progresie papulózna alebo pustulárnu formy, a v kombinácii pri tvorbe tvárnej-vačky.

flegmonózní

Vyskytujú sa pri prenikaní zápalu do hlbokých vrstiev kože, pri tvorbe najmenších dutín naplnených hnisavým obsahom. Na povrchu kože sa to prejavuje výskytom rozšírenej tuberosity. Postupne sa flegmónne dutiny spájajú do veľkých miest, vytvárajúc uzly červenofialového sfarbenia.

Flegmónne formácie postupne vyrážajú a purulentný obsah, často s prídavkom krvných listov cez niekoľko otvorov. Priebeh choroby je dlhý, je veľmi ťažké liečiť.

konglobatnye

Jedná sa o jednu z najťažších foriem akné. Akné Conglobata sa často objavuje na chrbte, krku, hrudníku, v oblasti hýždia. Sú to veľa zapálených folikulov, ktoré sa spájajú so susednými oblasťami zápalu.

Takéto pupienky sa objavujú na tele dospelého, zvyčajne mužov. Môžu byť spojené s užívaním testosterónu alebo anabolických steroidov. Ich iné meno je hlboké. Nástup choroby môže prebiehať ako artritída, po ktorej nasleduje hojná tvorba akné v tele. Ak potrebujete vhodnú liečbu tohto stavu, musíte sa poradiť s dermatológiou.

Koglobulárne akné môže sprevádzať genetické ochorenie - Klinefelterov syndróm (trisómia XXY). V tomto prípade sa môžu vyskytnúť na akejkoľvek časti tela nad kolenami. Patológia je sprevádzaná purulentnou léziou kĺbov a obličiek.

Stupne závažnosti a zásady liečby

Akné a aké množstvo sa pozoruje s rôznou závažnosťou akné:

 • ľahký stupeň: menej ako 20 čiernych bodiek alebo bielych hláv, menej ako 15 papuliek alebo pľuzgierov a celkový počet pupienkov nie je väčší ako 30;
 • stredná závažnosť: 20 až 100 komedónov, až 50 zapálených akné alebo celkový počet ohniskov až 125;
 • závažné: existuje niekoľko abscesov akné tmavočervený alebo fialový odtieň.

Ako s nimi zaobchádzať?

S ľahkým stupňom postačí používať špeciálne kozmetické pleťové vody po dobu 2 mesiacov. Priemerná závažnosť lézie vyžaduje lieky. Liečba trvá niekoľko týždňov a často po prvýkrát po jej nástupe je závažnosť akné ešte horšia.

V závažnej fáze je hlavnou úlohou znížiť zápal a zjazvenie. Lekár môže predpisovať rôzne lieky a fyzioterapiu, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky a stav mazových žliaz.

Miestne terapie sa používajú na liečbu rôznych typov akné. Jedná sa o lieky aplikované priamo na postihnutú oblasť - rôzne masti a akné krémy. Obsahujú také látky, ako je benzoylperoxid, resorcinol, kyselina salicylová, deriváty síry, zinok. Prostriedky na predpis sa tiež používajú, napríklad antibakteriálne krémy a masti s retinoidmi.

Pri systémovej terapii sa používajú tabletové lieky. Predpísané sú antibiotiká: tetracyklín, doxycyklín, erytromycín. Zničí baktérie, ktoré spôsobujú zápal a hnisavosť akné. V prípade potreby lekár predpíše iné lieky:

 • perorálne kontraceptíva na normalizáciu hormonálneho základu u žien;
 • spironolaktón;
 • antiandrogénne látky;
 • izotretinoín (derivát vitamínu A).

Izotretinoínové lieky sú veľmi účinné pri liečbe akné. Vzhľadom na dostatočný počet vedľajších účinkov a kontraindikácií by však mali byť predpisované iba lekárom.

Ďalšie typy akné

Okrem akné sa môže akné vyskytnúť aj pri určitých ochoreniach.

Psoriatická akné

Psoriatické úhory alebo psoriatická psoriatická forma nie sú spojené s oklúziou vylučovacích kanálov mazových žliaz a vlasových folikulov. Nie sú tiež spojené s patogénnou mikrobiálnou flórou kože. Psoriatické akné - niekoľko malých bezbolestných žlto-ružových pupienkov. Vyskytujú sa na chrbte a na hrudi, potom sa šíria na nohy, menej často na tvári, ušiach, pokožke hlavy. U detí sú takéto pupienky často umiestnené okolo konečníka, čo vedie k vzniku vážneho svrbenia.

Vyrážka sa zvyčajne spája s aktiváciou húb Candida alebo kvasinkových mikroorganizmov, ktoré spôsobujú seboroická dermatitída. Menej často spôsobuje stafylokoky alebo papilomavírus. Porušenie imunitného systému ovplyvňuje stav pokožky, čo vedie k vzniku malých pupienkov. Choroba je liečená glukokortikoidmi a ultrafialovým ožiarením.

růžovka

Ochorenie je spôsobené intenzívnou kožnou reakciou na vonkajšiu stimuláciu a zvýšením priepustnosti krvných kapilár. To sa prejavuje malými červenými škvrnami na tvárach a nosa. Ak trpia väčšie nádoby, na ich mieste sa vyvinú škvrny fialovej farby.

Zvýšená vaskulárna priepustnosť je spôsobená zmenenou reaktivitou na signály z nervového systému. Preto rosacea sa stáva jasnejšou po konzumácii horúcich nápojov, koreninových jedál, alebo napríklad keď sa dostanete z mrazu do teplej miestnosti. Vyrážky s rosaceou nie sú spojené s infekciou a vyžadujú inú liečbu ako konvenčné akné.

Akné novorodenci

Prvky sú lokalizované na tvári a hlave novorodenca a dieťaťa. Majú vzhľad malých bielych pupienkov, menej často tuberkulózy (papuly) a pustuly. Z alergických vyrážok sa toto akné vyznačuje nezmenenou okolitou kožou, nedostatkom svrbenia a spojením s používaním nových typov potravy. Všeobecný stav dieťaťa sa nemení.

Tri mesiace vyrážka zvyčajne prechádza. Jej výskyt je spôsobený hormonálnymi poruchami u matky počas tehotenstva. Ak neonatálne akné pretrváva u dieťaťa staršieho ako jeden rok, toto už nie je normou a vyžaduje odvolanie k dermatológovi.

Akné u detí

Táto forma ochorenia je sprevádzaná výskytom veľkého množstva zápalových prvkov u malých detí - papuly (červené tuberkulózy) a pustuly (pustuly). Zvyčajne je patológia spôsobená narušením endokrinného systému dieťaťa - hyperplázia nadobličiek, nádory, ktoré produkujú androgény. Preto keď sa objaví vyrážka, je potrebné dôkladné vyšetrenie.

Inverzné akné

Porážka mazových žliaz v tejto patológii je sprevádzaná zápalom blízkych potných žliaz. Výsledkom sú veľké abscesy na koži. Zvyčajne sú ohniská umiestnené pod ramenami, okolo bradaviek, peripodálnej oblasti a perinea.

Inverzné akné dochádza opäť na pozadí ťažké akné. Ich vzhľad prispieva k podráždeniu kože, potenie, obezite, mechanickým účinkom. Vyzerajú ako malé, jemné formácie, ktoré postupne zmäkčujú a otvárajú s uvoľnením hnisu. Postupne oheň uzdravuje a cikári s tvorbou pomerne veľkej odtiahnutej jazvy. Priebeh choroby je dlhý, je ťažké liečiť.

Ako odstrániť jazvy z akné na tvári čítané v predchádzajúcom článku.

Blesková akné

Toto je vážna komplikácia bežného mladistvého akné zápalu. Na pozadí stabilného priebehu choroby sa náhle zvýši teplota, objavujú sa príznaky intoxikácie. Na pokožke celého tela, s výnimkou hlavy, sú abscesy, rýchlo nekrotické s ulceráciou a následným zjazvením.

Bleskovo rýchle akné častejšie postihujú adolescentov vo veku 15-18 rokov so sprievodnými ochoreniami tráviacich orgánov, napríklad kolitídy alebo Crohnovej choroby. Predpokladá sa, že určitú úlohu vo svojom vzhľade zohráva iracionálna liečba akné antibiotikami, retinoidmi, hormónmi.

Tropické akné

Vznikajú hlavne u mladých žien po aplikácii opaľovacích prípravkov na kozmetiku a pobyt na slnku alebo na soláriu. Je to spôsobené komedogénnym účinkom takejto kozmetiky, spojenej s blokovaním vylučovacích kanálikov mazových žliaz s oxidovaným kakaom, rakytníkom, kokosovým olejom, ktorý sa v ňom nachádza.

Ovplyvnená tvár, krk, ramená, ruky. Na koži sú komedóny s bielymi hlavami, papuly a pustuly. Vznikne vyrážka v lete a zmizne v zime.

Vykonávané akné

Tento typ akné je komplikáciou bežného akné u ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou, častejšie u žien. Keď si všimnú pupienok, okamžite začnú vymačkávať, poškriabať a poškodiť pokožku. Výsledkom je spojenie bakteriálnej infekcie, hnisavé prvky, ktoré sa liečia tvorbou jaziev.

Akné spôsobené endokrinnými ochoreniami

Časť patogenézy akné je porušením výmeny hormónov, najmä pohlavia. Preto mnohé choroby sprevádzané hormonálnou nerovnováhou sprevádzajú rôzne typy akné. Patria medzi ne:

 • adrenogenitálny syndróm;
 • polycystický vaječník;
 • nádor nadobličiek;
 • syndróm Itenko-Cushing;
 • niektoré nádory hypofýzy;
 • diabetes mellitus a ďalšie.

Zriedkavé formuláre

 • Keloidné akné sa objavuje u mladých mužov, ktorí si holejú hlavou. Dôvodom je poškodenie žiaroviek. V prípade takejto patológie by ste mali prestať umývať pokožku hlavy šampónom a začať liečbu benzoylperoxidom, glukokortikoidmi a niekedy aj antibiotikami.
 • Mnoho bakteriálnych kožných ochorení sprevádza akné vulgaris. Avšak, to nie je vulgárne akné. V tomto prípade sú hlavné sťažnosti pacienta iné príznaky - svrbenie, pálenie, sčervenanie.
 • Nesprávna liečba akné antibiotikami môže byť komplikovaná gramnegatívnou folikulitídou. Ochorenie sa prejavuje ako pustulárna erupcia pripomínajúca akné, ako aj tvorbu hlbokých abscesov.
 • Pyoderma tváre - závažná forma akné, ktorá postihuje iba ženy mladšie ako 40 rokov. Je sprevádzaná objavením tváre nodulov, pustúl, ktoré sa potom otvárajú s tvorbou malých vredov, po ktorých nasleduje zjazvenie. Choroba začína náhle, často u žien, ktoré nikdy netrpeli akné a rýchlo sa rozvíja. Liečba používa izotretinoín a systémové glukokortikoidy.

Čo robiť s výskytom akné

Akné vyrážky akéhokoľvek typu si vyžadujú dlhodobú liečbu. Niekedy zlepšenie prichádza okamžite, ale častejšie počas prvých týždňov alebo mesiacov sa stav pokožky nemení. Pacient by nemal užívať príliš veľa liekov naraz. To môže spôsobiť suchú pokožku a reakciu tela vo forme zvýšenej produkcie kožného mazu.

Keď sa objavia akékoľvek kožné lézie, treba vyšetriť dermatológov. To je nevyhnutné na odlíšenie pupienkov od iných ochorení kože, ako sú:

Aké orgány sú zodpovedné za akné na tvári?

Niektoré oblasti na tvári zodpovedajú určitým orgánom a systémom tela. A vzhľad akné na niektorých miestach tváre najčastejšie signalizuje - aký príslušný orgán alebo systém majú problémy.

Inými slovami, na tvári je určitá karta alebo graf, podľa umiestnenia pupienok, na ktorých môžete určiť, ktorý vnútorný orgán má dysfunkciu.

Aký je význam schémy lokalizácie akné na tvári a aké ochorenia môžu zabrániť takýmto vyrážkam? Čo presne hovorí "mapa akné" na tvári?

Obvykle je umiestnenie akné na tvári rozdelené na zóny alebo tzv. "Mapa akné":

 • na čele;
 • na nos a nos;
 • v blízkosti očí;
 • na lícach;
 • blízko pier;
 • na brade;
 • na krku;
 • v blízkosti uší a na ušiach.

Aké sú akné na tvári?

Akné na čele

Čo je akné na čele hovorí? Ich umiestnenie a zóny vzhľadu môžu povedať o nasledujúcich skutočnostiach: ak sa pupienky objavili na línii rastu vlasov - s najväčšou pravdepodobnosťou existujú problémy s žlčníkom.

Umiestnenie pupienkov v strede čela môže hovoriť o problémoch s výživou (konzumácia sladkých a tučných potravín vo veľkých množstvách, rovnako ako príjem niektorých typov liekov, hormonálne lieky). V tomto prípade sa horná časť čela týka hrubého čreva a spodnej časti tenkého čreva.

Akné medzi obočím a nad nimi môže znamenať choroby orgánov kardiovaskulárneho systému a ochorenia čriev.

Foto 1 - Choroby žlčníka

Foto 3 - Choroby kardiovaskulárneho systému a črevných problémov

Miesto akné na čele môže tiež hovoriť o tomto:

 • prítomnosť konštantných napätí;
 • nadmerné množstvo trosky v tele;
 • chyby v strave.

Akné na nos a nos

Význam akné v týchto oblastiach môže odrážať možné ochorenia pečene. Pečeň je hlavným filtrom nášho tela a jeho správne fungovanie je životne dôležité. Ďalším možným dôvodom pre vznik akné v týchto zónach môžu byť niektoré ochorenia pankreasu.

Pichliačky na nos a nos môžu naznačovať nasledujúce vnútorné problémy:

 • akné v hornej časti nosa odráža ochorenia žalúdka a choroby pankreasu;
 • špička nosa - choroby kardiovaskulárneho systému, naznačuje arytmiu a hypertenziu;
 • akné na nozdry a krídla nosa môže hovoriť o chorobách dýchacieho systému.

Pimples v blízkosti očí

Táto oblasť akné môže zvyčajne znamenať chybu vo fungovaní obličiek a nadobličiek. Často odráža problémy v močovej sústave ako celku spolu s podliatinami pod očami. Toto usporiadanie môže tiež hovoriť o reakcii tela na stres, alergické reakcie a prítomnosť respiračných ochorení. V niektorých prípadoch je možné korelovať s ochoreniami iných vnútorných orgánov.

Púčiky na lícach

Východná medicína verí, že tváre korelujú s pľúcami. Preto - pravá tvár má spojenie s pravou pľúcou, ľavou - s ľavou. Rôzne zóny výskytu vyrážok na koži tváre naznačujú všetky druhy ochorení vnútorných orgánov:

 • pupienky na hornej hranici tváre - ochorenia žalúdka;
 • prepichnuté stredné a spodné časti - poruchy pľúc;
 • výskyt akné na dolnej hranici - možné ochorenia zubov a ďasien.
Foto 6 - Choroba žalúdka Foto 7 - Ochorenie pľúc Foto 8 - Choroba zubov a ďasien

Pimples v blízkosti pier

Aké choroby spôsobuje výskyt akné v tejto oblasti? Takéto usporiadanie akné zvyčajne indikuje ochorenia orgánov genitálnej sféry a tráviaceho systému. Najčastejšie ide o problémy hrubého čreva. Avšak odlišné umiestnenie akné znamená prítomnosť iných chorôb rôzneho druhu:

 • akné cez pery môže hovoriť o ochoreniach kardiovaskulárneho systému;
 • na hornom peru a na rohoch pier - choroby dvanástnika;
 • Dolný okraj signalizuje tenké aj hrubé črevo.

Foto 9 - Choroby kardiovaskulárneho systému Foto 10 - Choroba dvanástnika Foto 11 - Choroby hrubého a tenkého čreva

Pimples na brade

Najčastejšie toto usporiadanie akné odhaľuje problémy hormonálnej rovnováhy u žien, rovnako ako možné ochorenia vaječníkov a prídavných látok. Muži v tomto prípade musia myslieť na liečbu panvových orgánov, často - to je ochorenie prostaty. Akné na brade môže byť spôsobené veľa alkoholu, kávy alebo dokonca čierneho čaju.

Akné na krku

Toto usporiadanie poukazuje na problémy s fungovaním tráviaceho systému alebo endokrinného systému. Často sa akné na krku objaví kvôli infekcii spôsobenej prechladnutím. Je možné, že výskyt akné v tejto oblasti môže naznačovať prítomnosť alergických reakcií na akékoľvek dráždivé faktory.

Pichlia u uší a na ušiach

Ktorému orgánu by sa malo zaobchádzať v tomto prípade? Obličky. Často, ochorenie obličiek nemá výrazné príznaky. Obličky hrajú veľmi dôležitú úlohu v exkrečnom systéme tela a pupienok v uchu, okolo uší a na ušiach, môže znamenať porušenie činnosti tohto tela. Rovnako dôležitá, pri odhaľovaní dysfunkcie obličiek, je prítomnosť sčervenania ušných pupiek.

Foto 14 - Ochorenie obličiek

Spolu s vyššie uvedenými dôvodmi môže vzhľad akné hovoriť aj o poruchách v hormonálnom systéme tela, najmä v pubertálnom období. Výskyt akné na tvári znamená nielen prítomnosť niektorých ochorení, ale niekedy aj príjem niektorých hormonálnych liekov. Nedodržanie pravidiel každodennej hygieny je tiež jedným z možných faktorov pre vznik akné na plochách tváre. Podobne ako zneužívanie kozmetiky alebo vedľajšie účinky užívania určitých liekov.

POZOR! V každom prípade - najlepším riešením problémov s vyrážkami na pokožke tváre je navštíviť lekára!

Umiestnenie pupienkov v určitých zónach na tvári povedie k tomu, akému orgánu sa má liečiť. Dôležitým miestom liečby a prevencie patologických stavov kože je moderná dietológia. Nedávno sa uskutočnilo veľa výskumov, ktoré odhaľujú určité vzájomné vzťahy medzi výskytom akné a výživou ľudí. V tejto súvislosti existuje veľa metód, ktoré majú moderne vedecky dokázanú základňu a zodpovedajúci počet štatistických údajov. Použitie multifaktorového prístupu pri liečbe niektorých vnútorných orgánov a patologických ochorení kože výrazne skrátilo čas do úplného zotavenia a znížilo počet recidívy ochorení.

Samotná úprava alebo vykonanie akejkoľvek manipulácie (extrúzia, roztrhnutie atď.) Môže výrazne zhoršiť stav kože tváre a viesť k nežiaducim následkom.

akné

Medzi rôznymi kožnými ochoreniami, ktoré majú dermatológovia čeliť, je hlavnou časťou akné.

Aké sú tieto formácie na koži av akých prípadoch je potrebné zaznieť alarm?

Čo je to akné?

Akné alebo akné je zápalové ochorenie kože, ktoré pokrýva mazové žľazy a vlasové folikuly.

Akné sa môže z času na čas objaviť u malých detí a u dospelých.

Ale väčšinou trpia týmito teenagery od 13 do 16-20 rokov.

Je to spôsobené zvláštnosťou hormonálneho zázemia v tomto období.

príčiny

Existuje veľa dôvodov pre vznik akné.

Hlavnými zdrojmi tejto choroby sú:

 • zmeny v hormonálnom pozadí;
 • preťaženie nervov;
 • choroby mazových žliaz spojené s ich hyperaktivitou;
 • zmena štruktúry mazu, v ktorej sa stáva hustší a hustší;
 • nesprávna hygiena kože alebo jej neprítomnosť;
 • problémy s trávením;
 • nesprávna strava;
 • oslabenie lokálnej imunity;
 • ochorenia vnútorných orgánov;
 • dedičnosť;
 • vedľajší účinok niektorých liekov;
 • používanie kozmetiky bez použitia pokožky;
 • nedostatok určitých vitamínov a stopových prvkov.

Každá osoba má kombináciu faktorov, ktoré spôsobujú výskyt akné, individuálne.

Príčiny vyrážok sa líšia v závislosti od veku.

deti

Foto: vyrážka u novorodencov je spôsobená hormonálnymi príčinami a nevyžaduje liečbu

Dojčatá môžu mať akné na tvári a celom tele, ale nemusia vždy robiť starosti s rodičmi.

Zvyčajne sú tieto vyrážky vyvolané materskými hormónmi, ktoré sa dostali do tela dieťaťa na posledné podmienky jeho vnútromaternicového vývoja.

Nevytvárajú problémy dieťaťu a nevyžadujú žiadny zásah.

 • Jemná červená vyrážka sa môže objaviť ako alergická reakcia na potraviny alebo prípravky na starostlivosť o pokožku (mydlo, šampón, smotana).
 • Vzhľad červených alebo vodnatých pupienkov v tele môže znamenať aj infekčnú chorobu.
 • Hnisavé erupcie môže byť znakom bakteriálneho poškodenia kože alebo dokonca diabetu.

Lekári dôrazne odporúčajú, aby sa pri každom vyrážke dieťa nezaoberalo samoliečaním a konzultovalo so špecialistom, aby určil ich pravú príčinu.

mladiství

V dospievajúcich je hlavnou príčinou akné hormonálne zmeny v tele, ktoré sú spojené s prevalenciou testosterónu.

Vzťahuje sa na mužské pohlavné hormóny, ale aktívne sa rozvíja tak u mladých mužov, ako aj u dievčat.

Foto: akne v teenagerovi

Testosterón je potrebný na zrenie pohlavných orgánov a ich príprava na výkon reprodukčnej funkcie. Vedľajšie účinky jeho syntézy sú na jednej strane stimuláciou aktivity mazových žliaz a na druhej strane zhrubnutím ich sekrécie.

Preto je problém akné známy 80% detí, ktoré vstúpili do pubertálneho obdobia.

Mimochodom, každé dieťa má začiatok, koniec a trvanie sú individuálne. Lekári označujú vekovú hranicu od 10 do 20 rokov, kedy sa môžu vyskytnúť tieto transformácie organizmu.

U dospelých

U dospelých môže hormonálna nerovnováha pôsobiť ako hlavná príčina akné.

Iba on je spojený s porušením pohlavných orgánov. Preto by akné u dospelých malo byť dôvodom na vyšetrenie špecialistom.

Foto: vyrážka na tvári dospelého človeka je často spôsobená hormonálnou nerovnováhou

Ale nie vždy vyrážky sú spojené s ochorením.

Môžu sa prejaviť:

 • ako vedľajší účinok liekov (perorálne kontraceptíva, antidepresíva, antibiotiká, systémové hormóny, nadbytok vitamínov B);
 • účinok steroidov na zvýšenie svalovej hmoty;
 • v kontakte s určitými chemikáliami (exogénne pupienky);
 • u žien v druhej polovici menštruačného cyklu ako reakciu na zmenu hormonálneho pozadia.

Video: "Ako sa zbaviť akné"

Z toho, čo sa objavuje na tváre pupienky a čierne bodky

Mechanizmus tvorby akné je pomerne jednoduchý.

Koža sa zmieša s keratinizovanými bunkami epidermy alebo nečistôt na svojom povrchu a zmení sa na hustú hmotu, ktorá blokuje priechod mazovej žľazy.

Foto: tvorba purulentných prvkov

Vo vnútri potrubia sa začne hromadiť tuk, čo je dobrý zdroj výživy pre špecifické mikroorganizmy žijúce pod kožou, ktoré nepotrebujú kyslík.

Ide o akné z propionobaktérií, ktoré veľmi často spôsobujú akné.

Typy akné

Hoci nazývame vyrážky na koži, všeobecné slovo "pupienky", ale medzi nimi sa stretávajú rôzne formácie.

Foto: otvorené komedóny

 • Komedóny. Uzavretý kanál mazovej žľazy. Ak je dobre viditeľný trubice, to je otvorené komedóny (čierne škvrny), pokiaľ dôjde k zablokovaniu hlbšie, tam je malá hrče na koži (uzavreté komedóny).

Foto: uzavreté komedóny

 • Papula. Ide o pupienok s príznakmi zápalu.
 • Vriedok. Vo vnútri potrubia je vytvorený hnis, ktorý je viditeľný v strede pupienka ako biely vrch.
 • Uzol. Podkožný pupok, ktorý vyčnieva nad povrch vo forme červeného kužeľa (z priemeru 0,5 cm).
 • Cysta. Kombinácia niekoľkých blízkych uzlov.

Stupeň závažnosti ochorenia

Závažnosť akné je určená počtom prvkov akné a rozsahom zapojenia rôznych častí tela:

 • svetlý - asi 10 prvkov, ktoré zaberajú lokálnu zónu na hlave alebo na chrbte (napríklad na čele, na ramenách);
 • druhý stupeň - asi 10-20 prvkov, z ktorých malá časť sú papuly a pľuzgiere umiestnené na tvári alebo na tele;

Foto: závažná forma akné

 • tretí - až 30-40 prvkov s výrazným zápalovým procesom, môžu byť umiestnené na rôznych miestach tela;
 • ťažký stupeň - viac ako 40 zapálených prvkov, sú nodulárne-cystické lézie, koža je poškodená nielen na tvári, ale aj na chrbte, hrudníku, bokoch.

Foto: nodulárne-cystické erupcie

Miesto na tele

Akné sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela.

Zoznámenie s orgánmi, ktoré erupcie reagujú, pomáhajú eliminovať ich príčiny rýchlejšie.

Na čele

 • Pichliaky na čele zvyčajne vyplývajú z podvýživy. Okrem vyrážok zaznamená osoba aj iné príznaky takýchto odchýlok: zápcha alebo naopak hnačka, nepohodlie v epigastrickej oblasti.
 • Ak je čelo pokryté vlasmi, môže to tiež spôsobiť akné. Znečistenie z vlasov sa rýchlo posunie na pokožku a pomáha blokovať póry.

Na brade

Vyrážky na brade sa najčastejšie vyskytujú v dôsledku hormonálnej nerovnováhy.

Foto: hlboko podkožné prvky

Ak majú teenageri červené alebo hnisavé pupienky, môžu mať dospelí podkožné formácie.

Na chrbte a ramenách

 • Akné na chrbte a ramenách môže byť dedičnou vlastnosťou tela, ktorá spočíva v nesprávnej prevádzke dostatočne veľkých mazových žliaz.
 • Syntetické odevy, ktoré zabraňujú normálnemu dýchaniu kože, môžu tiež ovplyvniť.
 • A s ťažkými hormonálnymi poruchami alebo užívaním steroidov, akné na chrbte je takmer nevyhnutné.

Na rukách a nohách

Foto: alergické vyrážky

 • Ak existujú vyrážky na rukách a nohách, na prvom mieste by ste mali zvážiť verziu alergickej reakcie.
 • Niekedy môžu byť infikované vlasové folikuly a pupienky budú malé s hnisavou pokožkou hlavy.

Na pápež

Foto: herpes na zadku

 • Prehrievanie, hypotermia, syntetické spodné prádlo sú hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú pózu.
 • Ale nevylučujte a sexuálne prenosné choroby, najmä ak je to predpokladom v podobe sexuálnych partnerov, ktoré sú sporné z hľadiska zdravia.

Na pohlavných orgánoch

 • Ak sa stretnete s akné v oblasti genitálií (na penise, pubis, pysky ohanbia) by ste si, že nedostatok hygieny alebo prehriatiu teplým oblečením.
 • Sú to však aj príznaky pohlavných chorôb.

Preto je lepšie vidieť lekára.

liečba

Môžete sa liečiť sami seba, ak akné neprejde počiatočnou fázou.

Ale ak je problém väčší, nemali by ste sa spoliehať len na seba.

liečenie

Foto: niektoré skupiny liekov proti akné by mali vymenovať lekára

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré môže predpisovať len lekár s akné.

Obsahujú silné látky a majú vážne vedľajšie účinky.

Ide o také kategórie liekov, ako sú:

 • antibiotiká - zámerne ovplyvňovať baktérie, ktoré spôsobili zápal;
 • retinoidy - deriváty vitamínu A, ktoré pomáhajú normalizovať funkcie pokožky;
 • hormonálne prípravky - normalizácia pomeru hormónov.

Môžete liečiť akné sám s pomocou protizápalových liekov:

Foto: Lekárne proti akné

 • chlórhexidín;
 • kyselina salicylová;
 • Basiron AC;
 • Skinoren:
 • tinktúra nechtíka;
 • peroxid vodíka.

Aby sa zabránilo po akné, môže byť použitá maska ​​Regecine, Kuriosin, zinok.

antibiotiká

Antibakteriálne lieky sa používajú striktne podľa lekárskeho predpisu.

 • Ovplyvňujú schopnosť baktérií ďalej reprodukovať, takže zápalový proces rýchlo stráca.
 • Ale tiež pôsobia na prospešnú mikroflóru, takže musíte vydržať presné dávkovanie a trvanie liečby.

Foto: použitie antibakteriálnych látok sa musí dohodnúť s lekárom

Bola odporučená od najlepšej strany a hovorca, ktorý je pripravený v lekárskom oddelení pre predpisy.

Vo svojom zložení okrem antibakteriálnej zložky patrí síra, zinok alebo iné látky, v závislosti od špecifických problémov pacienta.

Pri silnom stupni akné sú antibiotiká predpísané perorálne, vo miernejších prípadoch postačuje vonkajšia aplikácia.

Masť má hustú konzistenciu a výrazný terapeutický účinok.

Sú aplikované priamo na samotné pupienky.

Osvedčená Ichthyolová masť, Levomekol a liniment Višnevskij.

Pomáhajú pri podkožných formáciách.

Foto: Višnevská masť odstráni zápal a vytiahne hnis

Ich akcie - protizápalové, antibakteriálne a anti-edém, takže pupienok rýchlo dozrieva a hnis z nej vytiahnutý, prevenciu infekcie hlbokých tkanív.

krém

Krémy sú pohodlné, pretože sú rýchlo absorbované, nezanechávajú stopy, takže je možné ich používať aj ráno a používať make-up nad nimi.

Ako odstrániť akné na tvári na noc doma? Zistite si tu.

Krémy sú rozdelené na liečivé a kozmetické s liečebným účinkom.

 • Prvým môže byť Baziron AS, Skinoren (protizápalový účinok), Clenzite, Differin (retinoidy).
 • Druhou skupinou sú Quotlan, Clerasil Cream, Garnierova "čistá koža".

Kozmetické prostriedky

Kozmetické výrobky sa používajú na miernu akné a na jej prevenciu s kožnou tendenciou k akné.

Foto: kozmetika určená na riešenie problémov s akné

Je potrebné vybrať komplex výrobkov starostlivosti o pokožku, z ktorých každá by mala byť navrhnutá tak, aby riešila problémy s akné:

 • prostriedky na umývanie;
 • tonikum alebo mlieko;
 • hydratačný krém.

Medzi najznámejšie značky sa dá hovoriť Clearasil, Clean Jasné, vrtule, Garnier, čistá čiara.

Ľudové metódy

Ľudové metódy pomáhajú pri miernom akne a pri prevencii:

 • dechtové mydlo má protizápalový a antimikrobiálny účinok;
 • šťava z aloe má protizápalové a liečivé vlastnosti, vyčistí vyrážku dvakrát denne;

Foto: na utierky a pleťové vody môžete použiť odvar z bylín

 • bylinné byliny (harmanček, šalvia, celandín, ľubovník bodkovaný, strúhka, brezové pupeny) sa používa na pleťové vody, ruky;

Foto: parné kúpele otvoria póry a umožnia vyčistiť pokožku

 • parné kúpele pomôcť hlbšie čistiť póry a zabrániť ich upchatiu;
 • peeling pomáha odstrániť mŕtve bunky epidermis v čase, doma môže použiť mletú kávu zmiešanú s plytkou morskou soľou alebo sódou a jemnou soľou pridanú do holiacej peny.

Doma

Bojové pimples sa dá robiť doma, majú upravenú starostlivosť o pleť a správnu výživu.

Správna starostlivosť o pleť

Problémová koža vyžaduje mimoriadnu starostlivosť:

Foto: problémová koža vyžaduje starostlivú starostlivosť

 • Nesmie sa umyť častejšie ako dvakrát denne pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov;
 • horúca voda je kontraindikovaná v akné, stimuluje mazové žľazy;
 • koža by mala byť zjemnená pomocou špeciálnych antimikrobiálnych látok;
 • zvlhčenie je potrebné pre všetky typy pokožky, keď pokožka vysuší, mazové žľazy začnú pracovať aktívnejšie.

masky

1-2 krát týždenne by ste sa mali postarať o vašu pokožku maskou.

Maska má liečebný aj preventívny účinok, rieši špecifické problémy vašej pokožky.

Tu sú recepty, ktoré možno použiť:

 • pivo alebo pekárenské kvasnice zrieďte mliekom na konzistenciu strednej hustoty a tenko rozložte na problematickú oblasť pokožky;

Foto: maska ​​mrkvy normalizuje činnosť mazových žliaz

 • šťavnaté mrkvy jemne rošt, zmiešaný s 1 lyžičkou. rastlinný olej a niekoľko kvapiek citrónovej šťavy, táto maska ​​normalizuje prácu mazových žliaz;

Foto: maska ​​so sódou čistí pokožku a odstraňuje mastnotu

 • sódy miešajte s trochou vody, Maska odstraňuje nadbytočný tuk, komedóny.

diéta

Diéta pomáha výrazne zlepšiť stav pokožky.

Je potrebné odstrániť z potravy produkty, ktoré sú telesne slabo trávené, spôsobujú hnilobu, fermentáciu v črevách, sú zdrojom toxínov a stimulujú mazové žľazy:

Fotografie: potraviny, ktoré sú zle trávené telom, by mali byť vylúčené z menu

 • výrobky s umelými prísadami;
 • tučné, vyprážané potraviny, silný čierny čaj, káva, alkohol;
 • sýtené nápoje;
 • sladkosti, pečivo, cestoviny - zdroj "rýchlych" sacharidov;
 • korenené korenie.

Fotografie: produkty, ktoré je potrebné zahrnúť do stravy

Pridajte do stravy viac ovocia a zeleniny, pijte viac vody, z nápojov - odvar z bylín, zelený čaj.

Nezabudnite na fermentované mliečne výrobky, majú priaznivý vplyv na stav čriev.

Prečo nevytlačiť

 • Pri stláčaní akné môže hnis infikovať susedné kanály alebo vstúpiť do krvného obehu, čo vyvolá nové prepuknutie zápalu.

Foto: kozmetológovia neodporúčajú vytlačiť akné sami

 • Ak sa sterilita nedrží na vnútornej strane rany, môžu preniknúť aj baktérie, čo občas zvyšuje rozsah zápalového procesu.

Preto, kozmetológovia neodporúča sami vyliečiť akné.

Lepšie je liečiť alebo ísť do kozmetiky miestnosti, kde sa bude postupovať bez rizika šírenia akné.

Ako sa zbaviť post-akné

Postacts sú stopy po akné (škvrny od červenej až po čierne alebo jazvy).

Existujú domáce aj liekové spôsoby, ako bojovať proti týmto dôsledkom:

 • lieky - Kontraktubeks, Imoferaz, Kelofibraze a iné;

Foto: môžete sa zbaviť stagnujúcich škvŕn pomocou banyagy

 • kukurica v prášku alebo géli - predáva sa v lekárni, pomáha so stagnujúcimi škvrnami;
 • med a škorica - zmiešané v rovnakých množstvách, aplikované na škvrny alebo jazvy po dobu 20 minút 1-2 krát týždenne;

Foto: citrónová šťava bielo kožu

 • citrónovou šťavou alebo uhorkou - odľahčiť tmavé škvrny od akné.

prevencia

Na prevenciu vyrážok by mali:

 • zabezpečiť dôkladnú starostlivosť o pokožku tela;
 • dodržiavať zdravú výživu;
 • opustiť zlé návyky;
 • Nezabudnite na potrebu každodennej fyzickej aktivity a prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • starať sa o celý nočný odpočinok;
 • snažte sa nedovoliť nervové preťaženie.

Prečo sa na ženách objavujú pupienky? Zistite si tu.

Ako sa zbaviť pupienkov na tvári teenager? Čítajte ďalej.

Akné sa môže objaviť v akomkoľvek veku.

Nie je potrebné čakať, keď prejdú nezávisle, situácia sa môže komplikovať a zhoršiť.

Správna vec je ísť na lekára, nájsť príčinu vyrážky a dostať liečbu včas.

Video: "Prečo nemôžete stlačiť pupienky"

Pušky sú zapálené gombíky na povrchu kože, ktoré vznikajú z nadmernej aktivity mazových žliaz a blokovania vylučovacích kanálov s tukovým tajomstvom. Výpady sa môžu objaviť na všetkých častiach tela, s výnimkou dlaní a chodidiel. Najnepriaznivejšia situácia, keď sa objavujú pupienky na tvári. Podobné nedostatky vyzerajú.

Akné na odstránenie akné doma je v počiatočnom štádiu ochorenia dosť možné. Ak chcete pomôcť s ťažkou formou akné je len lekár, ktorý bude určovať príčinu a povie vám, ako sa zbaviť pupienkov na tvári. Typy jednotnej klasifikácie akné neexistujú. Akné je systematizované v závislosti od.

Akné na zadnej strane môže byť skutočným problémom. Objavujú sa, rovnako ako vyrážky na tvári, bez ohľadu na pohlavie a vek, a nepohodlie je spôsobené oveľa viac ako akné na tvári. Prečo môže byť akné na zadnej strane ženy a ako ju liečiť? Prečo sa objavujú? Čo spôsobuje vyrážky na mojom chrbte? Oblasť kože.

Nikto nie je imunitný od nástupu akné. Výpadky sa môžu objaviť u každého, bez ohľadu na rasové príslušenstvo, údržbu materiálu, vek alebo podlahu. Akné na zadnej strane, hoci nie tak nápadné ako na tvári, ale tiež spôsobuje nepríjemné pocity. Oni často svrbenie, sa zapáliť a bolí. A s nástupom pláže.

Výpadky na tvári - to je vážny problém, ktorý prináša fyzické aj morálne nepohodlie. Osoba akéhokoľvek veku, finančná pozícia a postavenie to môže čeliť. Akné vyžaduje komplexnú liečbu a spúšťanie choroby vedie k komplikáciám. To je dôvod, prečo informácie o tom, ako sa zbaviť pupienkov na vašej tvári je.

Pri objavení sa akné, málo ľudí trávi čas na výletoch k lekárovi alebo kozmetike. V prvom rade sa každý spolieha na svoje vlastné silné stránky a snaží sa vyrovnať sa s erupciami. Táto taktika nie je vždy ospravedlniteľná. Koniec koncov, často akné sa objaví v dôsledku nejakej odchýlky v práci tela, ale na to prísť bez.

Akné na čele môže byť výsledkom nesprávnej alebo nedostatočnej starostlivosti o pleť, prechodného veku, chorôb vnútorných orgánov, zlej výživy. Správna definícia príčin akné na čele rieši problém bez následkov vo forme jaziev, jaziev, škvŕn na koži. Príčiny vzhľadu Na čele sa nachádza.

Každá osoba aspoň raz v živote na čele sa objavila akné. Napriek skutočnosti, že kožná patológia je typickejšia pre dospievanie, dospelí muži a ženy sú tiež porazené akné. Vyrážajú na čelo signálu o negatívnych procesoch, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Liečba akné bude.

Mnohí z nás zažili vyrážky na tvári a tele. Len málo ľudí si myslelo, že existuje veľa ich odrôd. Niektoré môžu byť príznakom infekčnej choroby. Iní sú spojené s poruchami vnútorných orgánov. A ďalšie majú len vonkajšie dôvody. Poďte.

Akné na tvári nie je tak fyzické ako psychické nepohodlie. Ľudia začínajú pociťovať pochybnosti, problémy s komunikáciou sú ťažké. To všetko vedie k komplexu, ktorý môže mať silný vplyv na každodenný život. Preto každý, kto musí čeliť vyrážkam.

Pimples sú alarmujúcim príznakom chorôb

Predpokladá sa, že hlavnými príčinami výskytu akné sú rozbité hormonálne pozadie, zvyk dotýkať sa tváre špinavými rukami alebo upchatými pórmi. Ale nie všetko je tak jednoduché, ako sa zdá na prvý pohľad. V skutočnosti sú akné a choroby vnútorných orgánov úzko spojené.
Koža tváre môže byť rozdelená do niekoľkých zón. Pre každý z nich "sú zodpovedné rôzne agentúry". A pupienky na tvári hovoria o chorobe, ktorá sa ukrýva v našom tele. Pozrime sa bližšie na každú zónu.

Čelná zóna

Koža na čele a nosi tvorí "T-zónu", ktorá je najviac náchylná na vyrážky, pretože v tejto oblasti sú koncentrované väčšina mazových žliaz. Avšak akné a sčervenanie čela v blízkosti obočia - alarmujúce znamenie, ktoré signalizuje poruchu žalúdka, pankreasu a čriev. Počúvajte: ak máte obavy z nepohodlia a nadúvania, stojí za to prejsť test na dysbiózu.

Zápaly v blízkosti línií vlasov vám môžu povedať o ochorení žlčníka. Možno vaše telo reaguje na množstvo sladkostí, pikantných, mastných jedál. Odmietajte používať limonády, pečivo, korenené jedlá.

Dôvod vzniku akné môže spočívať vo vašom psychickom stave. Konštantný stres a nervové vyčerpanie výrazne ovplyvňujú fungovanie zažívacieho systému. Potrava potom stagnuje, potom rýchlo prechádza traktom a užitočné látky nemajú čas na trávenie. Existujú poruchy stolice, pálenie záhy, nevoľnosť.

Vyriešte problém nasledujúcimi spôsobmi:

 • Navštívte terapeuta a endokrinológ. Poskytnú vám súbor testov a vyšetrení, ktoré pomôžu určiť presnú príčinu ochorenia.
 • Prehodnoťte svoju stravu. Vložte do misky menej korenia, piecť a variť pre pár. Namiesto sladkostí, konzervovaných džúsov a sódy môžete v ponuke zahrnúť aj potraviny bohaté na vlákninu, napríklad pečené jablká, pečivo z kapusty, otruby. Pite aspoň dva litre vody denne a pripravte si šťavy, ale nezabudnite ich trochu zriediť.
 • Snažte sa byť menej nervózny v drobnom štýle. Sedavý životný štýl vyvoláva stagnáciu. Preto častejšie idete vonku, zapnite denné rutinné jednoduché nabíjanie.

Všetko o pedikúre hovoríme v tomto článku. Starostlivosť o ruky a manikúru sú tu.

most

Každý vie, ako sú užitočné bielkoviny. Ak však často konzumujete mäso a mliečne výrobky, pečeň môže byť zlyhaním - čistiacim centrom nášho tela. A keď pečeň nespĺňa svoju úlohu, krv je zle očistená a telo sa pokúša odstrániť toxíny cez kožu. Koža tváre, ktorá je najviac náchylná na zápal, okamžite "reaguje" na výskyt pupienok na mostíku nosa.

Ďalším dôvodom vzniku čiernych hláv je zvyk mračiť. Aby ste sa zbavili zápalu, musíte vyplávať zbytočné emócie, naučiť sa relaxovať. Vynikajúca pomoc pri pravidelných prechádzkach na čerstvom vzduchu, meditácii a športových hrách.

Takže akné na mostíku nosa zmizne bez stopy, ak dodržiavate niekoľko odporúčaní:

 • Správna diagnóza pomôže umiestniť terapeuta alebo gastroenterológ. Musím darovať krv z žily do pečeňových enzýmov. V závislosti od výsledkov výskumu sa môžete obrátiť na ultrazvukové vyšetrenie.
 • Nepreťažujte pečeň. Zadajte do stravy zeleninu a ovocie. Love párky a kotletky pre pár. Dajte mliečne výrobky včas.
 • Zmiernite nervové napätie. Usporiadajte si aktívny odpočinok, pohybujte sa viac, dýchajte čerstvý vzduch. Snažte sa nezhromažďovať stres.

Oblasť očí

Koža okolo očí je najviac citlivá a vnímavá. Príčinou vyrážok v tejto oblasti sú úzkosť, nedostatok spánku, nervové vyčerpanie. Pod vplyvom stresu sa víčka zväčšujú, jedno oko sa zväčšuje ako druhé. Koža sa stáva bledá, na ňom sa objavujú biele pruhy. Zvýšená produkcia potu, potom je čelo pokryté potu.

Pimples sem signál o chorobe obličiek. Ak sa skutočné abscesy dostanú pod očami, stojí za to prejsť testy, aby sa zistilo, či sú orgány vylučujúceho systému zdravé.

Ako si pomôcť v tomto prípade:

 • Adresa urologovi. Poslal vás na krvný test, moč, ultrazvuk.
 • Viac vitamínov! Jesť zeleninu, ovocie, uistite sa, že vaše jedlo je vyvážené. Obzvlášť užitočné sú vodové melóny, uhorky, paradajky, tekvica, repa, zelenina. Pite najmenej 2 litre vody denne v malých porciách.
 • Už si odpočinúte. Vezmite si pár dní voľno, na chvíľu zabudnite na hektické. Relax bude pomáhať aromaterapii, teplé kúpele, výlet z mesta, meditácia.

Cheek Zone

Ľavá strana tváre je úzko spojená s ľavým pľúcom a pravou stranou s pravou stranou. Často sa stáva, že počas choroby sa vyskytuje akné, horná polovica tváre sa stáva červenou, objavuje sa vaskulárna sieť. Skúsený lekár stavu tejto zóny pomôže diagnostikovať bronchitídu alebo zápal pľúc.

Bohužiaľ, nie všetci máme príležitosť žiť v ekologicky čistom prostredí. Kontaminovaný vzduch, aktívne alebo pasívne fajčenie negatívne ovplyvňujú zdravie pľúc.

Okrem fyziologických dôvodov má aj akné na tvárach psychologické - nízke sebavedomie, seba-pochybnosti, pocit osamelosti, neustály "tlak".

Čo musíte urobiť, ak máte na tvárach akné:

 • Obráťte sa na okresnú kliniku terapeuta. Lekár počúva pľúca, posiela testy a urobí röntgenové vyšetrenie.
 • Menej ťažké jedlo! Ovociu zeleninu nakrájajte, varte všetky vodné kvapky. Znížte množstvo bielkovín v strave a pečivo a sladkosti nahrádzajú sušené ovocie.
 • Odpočívajte. Pozvite svojich priateľov, aby sa prešli na víkend, choďte do divadla alebo do kina. Priaznivým účinkom na pľúca sú respiračné cvičenia, jóga, chôdza mimo mesta.

Náplasť na špičke a krídlach nosa je považovaná za jednu z najproblematickejších. Nos je často "ozdobený" nielen rozšírenými pórmi, ale aj čiernymi škvrnami - výsledkom oklúzie mazových žliaz. V dospievaní sa na tomto mieste často objavuje akné mládeže. Avšak akné u dospelých by mal byť upozornený.

Púčiky a orgány kardiovaskulárneho systému, ktoré sa objavujú na nos, úzko súvisia. Vyskúšajte jednoduchý test - posaďte sa na stoličku, uvoľnite sa, omotajte ľavú ruku okolo pravého zápästia a počítajte impulz. Ak srdce bije nerovnomerne a srdcová frekvencia je vyššia ako 80 alebo menej ako 60 úderov za minútu, neodkladajte návštevu kardiológovi.

Práca srdca priamo závisí od vašej výživy. Tu je pravidlo rovnaké ako pre iné orgány: menej ťažké potraviny, viac zeleniny a ovocia. Do riadu vložte menej soli a korenín. Uistite sa, že máte dosť spánku, inak dôjde k zvýšeniu tlaku krvi. Plavidlá sú nepriaznivo ovplyvnené mestským rytmom života, fajčením, kofeínom.

Ako pomôcť srdcu vyrovnať sa s bremenom:

 • Zostupujte alebo choďte kardiológovi a urobte kardiogram. Dokonca aj vtedy, keď je vaše srdce v dokonalom poradí, musíte z času na čas podstúpiť preventívne vyšetrenie.
 • Nalaďte si aktívny životný štýl. Neponáhľajte do bazéna s hlavou a dajte si nadmerný stres. Chôdza po práci a ranné cvičenia stačia.
 • Pridajte do svojej diéty jablká, maliny, citrusové plody, sušené ovocie, orechy a morské plody. Jedzte mierne a vyváženým spôsobom.

Pysky a brada

Zápal v oblasti pier sa objavuje menej často ako na zvyšku tváre. Sú veľmi bolestivé a zkazujú vzhľad. Pušky na tvári na tomto mieste naznačujú ochorenie orgánov v zažívacom trakte. Spomeňte si, či vás často narúšajú rozrušenie stoličky alebo kolika.

Zápaly majú psychickú príčinu - fixáciu na negatívne myšlienky, neustálu úzkosť, napätie. Existuje oficiálne registrovaná diagnóza - syndróm dráždivého čreva. Približne 20% svetovej populácie je postihnuté touto chorobou. Organizmus reaguje na stresy a nevyváženú výživu prostredníctvom falošných naliehavých príznakov, nadúvania a narušenia čreva.

Pichľavky na brade sú možným znakom ochorenia reprodukčného systému. Ak sa akné objavuje v tejto oblasti neustále, ženy potrebujú navštíviť gynekológa a muži - urolog.

Ak chcete zbaviť akné na dolnej polovici tváre, nasledujúce opatrenia vám pomôžu:

 • Odovzdajte analýzy u terapeuta, gynekológa alebo urológa. Ak máte problémy s črevom, terapeut vás odkáže na proktológov, ak je to prípad ochorenia žalúdka - gastroenterológovi. Pacienti vo veku nad 45 rokov budú musieť podstúpiť gastroskopiu.
 • Starajte sa o seba. Sledujte jedlo, snažte sa byť menej nervózni, nekupujte kofeín a alkohol. Jedzte zeleninu bohatú na vlákninu - kapustu, jablká, tekvica, mrkvu, avokádo. Zadajte pohánku, ovsené vločky v strave, odmietnite z ryže a manga.