Hlavná

Ovčie kiahne

Huba kožu nohy: prostriedky na liečbu ochorenia

Začervenanie, odlupovanie kože nôh, vzhľad pľuzgierov a trhliny medzi prstami sú hlavnými príznakmi sprevádzajúcimi plesňovú kožu. Rozpoznať pôvodcu hubovej infekcie a určiť primeranú liečbu môže len špecializovaný dermatológ, takže keď prvé príznaky ochorenia by mali hľadať pomoc od lekára. Včasná terapia pomáha predchádzať komplikáciám a rozvoju chronickej formy ochorenia.

Čo je plesňou pre nohy?

Choroby spôsobené patogénnymi mikroskopickými hubami sa nazývajú klinické mykózy. Huba kože na nohách patrí do skupiny dermatomykózy, je spôsobená patogénnymi mikroorganizmami z rodu Trichophytons, Candida, kvasinkových húb. Mykózne patogény žijú v prírode (v pôde a rastlinách), na tele alebo v tele zvierat, zostávajú aktívne, zostávajú v šatách alebo topánkach infikovanej osoby.

Ako huba vyzerá na nohách?

Plesňová infekcia spôsobuje zápal kože pri lokalizácii plesňových infekcií. Hlavné typy dermatomykózy nôh sú:

 • Huba chodidiel je šupinatá, v ktorej sa lézie stáva červenou, vločkovitou a na koži sa objavujú trhliny. Pacient často nezaznamenáva žiadne nepohodlie, čo prispieva k širokému rozšíreniu tohto typu ochorenia.
 • Huba zastavenia dishydrickej formy je umiestnená na oblúku nožičiek a nie je v kontakte s povrchom podlahy. V miestach nákazy infekcie sa vytvárajú malé pľuzgiere, ktoré sa šíria do vnútornej a vonkajšej časti chodidla, ktoré sa otvárajú, tvoria na povrchu kožnej erózie a intertrigo. Proces je sprevádzaný pocitom svrbenia a pálenia. Po otvorení vezikúl (vezikuly) sa ochorenie stáva šupinatým.
 • Huba na koži nohy, ktorá ovplyvňuje medzipriestorový priestor, sa nazýva intertrigiózna forma ochorenia a je jej najbežnejšou formou. Vyskytuje sa vo forme prasklín, ktorých okraje sú pokryté bielym okrajom exfoliačnej pokožky. Táto forma má spravidla dlhý chronický priebeh a ťažko sa liečiť.
 • Huba na holeni alebo členku sa prejavuje ako okrúhle škvrny ružovej alebo červenej, pokryté kožnými šupinami. Keď sa infekcia vyvíja, ohniská zápalu rastú, proces je sprevádzaný silným svrbením.

príznaky

V závislosti od formy ochorenia a lokalizácie zápalu je infekcia sprevádzaná rôznymi symptómami s radom nasledujúcich častých symptómov:

 • kožný peeling;
 • ľahké alebo silné začervenanie kože v léziách;
 • svrbenie;
 • pocit pálenia;
 • Bubenové vyrážky alebo praskliny v pokožke.

Blistre medzi prstami

Hlavným príznakom mykózy nohy spôsobenej kandidovou plesňou je výskyt pľuzgierov medzi prstami, zvyčajne medzi štvrtým prstom a malým prstom. Priebeh ochorenia je sprevádzaný opuchom kože, susediacimi s prstami, vyznačenými červenkastými oblasťami s malými bublinami na povrchu. Zameranie zápalu obklopuje okraj exfoliovanej epidermy.

Prvé znaky

Choroba kože nohy je vždy sprevádzaná množstvom bežných príznakov, ktorých výskyt naznačuje infekciu kože so spórami škodlivých mikroorganizmov. Hľadanie pomoci dermatológa je potrebné v nasledujúcich prípadoch:

 • výskyt trhlín v koži v záhyboch nohy alebo medzi prstami trhlín alebo pľuzgierov;
 • hrubnutie a výrazné zhrubnutie kože kože chodidiel;
 • sčervenanie kože, ich lúpanie;
 • pocit pálenia alebo svrbenie.

dôvody

Infekcia sa vyskytuje z viacerých dôvodov po priamom alebo nepriamom kontakte pacienta s nosičom infekcie alebo s jeho osobnými vecami, domácimi objektmi. Rizikové faktory pre infekciu dermatomykózy v nohách zahŕňajú:

 • poruchy krvného obehu v nohách a súvisiacich ochorení (varikozita);
 • oslabená celková alebo lokálna imunita;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel;
 • oslabenie obranných systémov tela po užití antibiotík;
 • zvýšené potenie kože nôh;
 • prítomnosť malých lézií na pokožke (odreniny, škrabance).

Hlavné spôsoby infekcie

Huba kože na prstoch, holeniach a chodidlách sa prenáša z nosiča patogénu na nosič priamym a nepriamym kontaktom. Priamy kontakt zahŕňa interakciu s chorým nosičom (človekom alebo zvieraťom) infikovaným pôdou alebo rastlinami. Pri nepriamom kontakte sa infekcia vyskytuje v osobných veciach pacienta - v jeho oblečení, obuvi alebo osobnej hygiene.

Typy mykóz

Iba dermatológ môže určiť presnú formu huby vizuálnou kontrolou, ktorej údaje sú rafinované pomocou laboratórnych testov. V závislosti od patogénu hubovej infekcie (kvasinky, plesne, huby rodu Trichophytons alebo Candida) na koži nohy sa rozlišuje niekoľko hlavných typov ochorení, ktoré zahŕňajú:

 • kandidóza chodidiel;
 • epidermofytia chodidiel;
 • trichophytosis (alebo rumbicosis) nohy;
 • onychomykóza (hubu nechtov).

Ako liečiť

Liečba plesňových húb je dlhodobá komplexná terapia, v ťažkých prípadoch zahŕňajúcich použitie systémových prostriedkov na orálne podávanie. Pri malých léziách sa dôraz kladie na lokálnu terapiu s použitím antibakteriálnych a antiseptických látok. Pri akútnych formách ochorenia sa musia predpísať teplé kúpele na zmiernenie zápalu a odstránenie odumretých buniek kože. V niektorých prípadoch je potrebné ošetriť obuv a odev pacienta špeciálnymi formuláciami, aby sa zabránilo relapsu.

Systémové nástroje

Systémové prostriedky na orálne požitie sú predpísané v prípadoch neúčinnosti lokálnych prípravkov a závažných zanedbávaných foriem ochorenia. Priebeh orálnych antifungálnych liekov je indikovaný na hubové lézie hlbokých vrstiev kože, pomáha nielen liečiť akútne stavy, ale tiež zabraňuje prechodu ochorenia na chronickú formu. Režim prijatia, trvanie kurzu a dávkovanie si zvolí ošetrujúci lekár.

Najlepším liekom pre systémovú liečbu huba špičky lekári rozpoznať antimykotiká terbinafín, flukonazol, itrakonazol. Majú fungicídne aktívne (zničenie) a funginisticheskim (ohromujúci bakteriálny rast) účinok, ich aktívne ovládacie prvky sa môžu akumulovať v horných vrstvách pokožky, vlasov a nechtov. Pred jeho užívaním je potrebné prečítať si návod na použitie, pretože tieto lieky majú kontraindikácie.

Miestne fondy

Liečba lokálnymi prípravkami zahŕňa nielen použitie antifungálnych krémov a masti, ale aj použitie špeciálnych sprejov, aerosólov a pleťových vody. Forma lieku odporúča dermatológ, v závislosti od typu patogénu, závažnosti kože nôh, stupňa ochorenia a jednotlivých charakteristík pacienta. Trvanie liečby lokálnym liekom môže byť od 2 týždňov do 3 mesiacov.

S plesňou pre nohy a inými formami mykóz na nohy kože sa môže predpísať aerosól Econazole, suspenzia na aplikáciu na pokožku Natamycín, topický roztok hydrochloridu nafthipínu. Tieto činidlá sa aplikujú priamo na kožu poškodenú hubou alebo sa aplikujú mokré tampóny navlhčené v liekovom roztoku. Všetky potrebné odporúčania na použitie môžete získať od svojho lekára.

Antifungálne masti

Pri liečbe huby kože nohy vo väčšine prípadov predpísajte antifungálnu masť, napríklad krém Lamisil alebo jeho analógy. Aplikujte lieky vo forme masti alebo krému na suchú pokožku päty alebo na iné miesta zápalu, ktoré boli predtým starostlivo očistené od mŕtvych buniek epidermis, akéhokoľvek iného plaku. Pri rôznych typoch ochorení môže byť trvanie liečby od 2-3 týždňov až po 2-3 mesiace.

Masti Exoderyl, Lamisil, Clotrimazole, Zalain odborníci považujú účinné prostriedky na boj proti hubám nôh rôznych foriem a etáp. Aktívne zložky lieku lokálne bojujú proti hubovej infekcii a potláčajú násobenie jej patogénu. Masť sa aplikuje dvakrát až trikrát denne na vypranej postihnutej pokožke niekoľko týždňov alebo mesiacov v závislosti od stupňa kožných lézií.

Ľudové opravné prostriedky

Používanie ľudových prostriedkov je možné len so súhlasom ošetrujúceho lekára. Hlavným prostriedkom pre kúpele, obklady a aplikácie proti hubám na koži nohy sú ocot, propolis, sóda na pečenie, odvar z liečivých rastlín, mydlo na pranie. Vykonajte nasledujúce postupy:

 • Kúpele s roztokom sódy a soli. Pri 3 litroch vody s teplotou 36-40 ° C použite 3 polievkové lyžice. l. soľ a 3 polievkové lyžice. l sódy. Trvanie procedúry je 10 až 15 minút po kúpe, umyte si nohy pod prúdom teplej vody. Použitie v akútnych formách húb počas 7-10 dní dvakrát denne.
 • Lotióny s bylinkovým odvarom. Na prípravu vývaru premiešajte v rovnakých pomeroch sušú kôru z dubu, kvety nechtíka, listy liečivých verbénov. Pripraviť odvar z 3 polievkové lyžice. l. zmes nalejte pohár vriacej vody, udržujte na nízkej teplote 10-15 minút. Vytvorte kompresiu s výsledným vývarom trikrát denne po dobu 20-30 minút.

prevencia

Hlavným spôsobom, ako zabrániť tvorbe mykóznych chodidiel, je dodržiavanie základných hygienických pravidiel na verejných miestach, ako sú bazény, sauny a telocvične. Udržanie všeobecnej a lokálnej imunity po ťažkých ochoreniach zahŕňa vyváženú výživu, príjem vitamínov, odpočinok a spánok, ako aj opatrenia na prevenciu hubových infekcií.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Foto a popis ochorení kože na nohách

Dnes sú ľudia stále čoraz kožné ochorenia, ktoré sú charakterizované vyrážkami na nohách. Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, že nie je možné určiť, ktorá choroba je bez kvalifikovanej lekárskej pomoci. Jediná vec, ktorú môže človek urobiť, je porovnanie príznakov prítomných s fotografiami a popismi na internete.

Kožné ochorenia na nohách - typy, fotografie a popis

Najčastejšie kožné ochorenia, ktoré postihujú nohy, môžu byť identifikované mnohými charakteristickými znakmi. Podozrenie na určitú chorobu vám umožní urobiť správne rozhodnutie týkajúce sa liečby a ďalšej prevencie. Nižšie uvažujeme o znakoch a znakoch takýchto kožných ochorení.

onychomykóza

Veľmi častým ochorením kože a nechtov nohy je onychomykóza. Na fotografii môžete vidieť, ako huba vyzerá na nohách a nechtoch s touto chorobou.

Podľa štatistických údajov sa tento typ húb vyskytuje u 10% populácie. Vo väčšom počte týchto typov ochorenia kože chodidla dochádza u ľudí v starobe.

Takéto ochorenie je spôsobené mikroorganizmami huby, ktoré spadajú do kože nohy a vnútri nechtu. Táto choroba je klasifikovaná ako infekčná a často sa jej vyskytuje pri domácom kontakte. Sledujte lekára dermatológ alebo infektiológ.

Exacerbácia ochorenia môže byť spôsobená inými patologickými stavmi v tele. Preto sú potrebné kompletné klinické testy. Veľmi často, ako je vidieť na fotografii, choroba sa šíri nielen na nohách, ale aj na rukách.

Počas liečby sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Používanie rôznych antifungálnych masti a krémov.
 2. Účel užívania liekov priamo v tele (tablety a kapsuly). Po vstupe do obehového systému začnú lieky bojovať proti chorobe zvnútra.
 3. Odporúča sa odstrániť nechty z prstov, ale je to mimoriadne zriedkavé opatrenie.
 4. Liečba ochorenia laserovou terapiou.
 5. Tradičná medicína.
 6. Detekcia a eliminácia ohniská iných chorôb spôsobujúcich huby.
 7. Prevencia relapsu po ukončení liečby.

Dermatitída na nohách, ich popis a fotografia

Tento druh ochorenia na nohách sa vyvíja v dôsledku vniknutia alergénu do ľudského tela. Dermatitída nie je infekčná choroba.

Ak sa oboznámite s dermatológa včas, môžete sa vyhnúť šíreniu vyrážok na koži. Na fotografii môžete vidieť, ako sa choroba vyvíja a ako postupuje bez primeranej liečby.

Príčiny ochorenia môžu byť vonkajším aj vnútorným. Ich klasifikácia vyzerá takto:

1. Externé príčiny:

 • pracovať s chemikáliami bez ochranného zariadenia;
 • topánky neadekvátnej kvality, nadmerná údržba farieb v ňom;
 • odev, ktorý neumožňuje priechod vzduchu, pozostávajúci v podstate zo syntetických vlákien;
 • zvieratá, vírusy a baktérie;
 • RTG žiarenie, vystavenie pokožke pri vysokých a nízkych teplotách.

2. Vnútorné príčiny:

 • zlyhanie hormonálneho pôvodu pacienta;
 • príliš častý stres;
 • dedičná predispozícia.

Na fotografii môžete venovať pozornosť väčšej lokalizácii tejto choroby a frekvencii vyrážok na nohách.

Liečba tejto choroby je nasledovná:

 • definícia zdroja;
 • odstránenie príčin prejavov choroby;
 • užívanie antialergických liekov;
 • aplikácia špeciálnych masti a krémov na zníženie svrbenia pokožky;
 • s akútnymi formami priebehu ochorenia sú predpísané injekcie;
 • použitie liečebných kúpeľov.

Môžete tiež odstrániť svrbenie a začervenanie pomocou tradičného lieku.

Ekzém na nohách: príčiny, fotografie a prejavy ochorenia

S touto chorobou existuje zápalový proces v koži. Dávajte pozor na fotografiu, tam môžete vidieť charakteristiku ekzémov vyrážok na koži nôh a nôh. Veľmi často, s výnimkou nohy, ochorenie postihuje tvár a ruky.

Ekzém je veľmi ťažké liečiť. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku rozvoja dermatitídy v ťažkej forme. Vývoj tohto ochorenia možno plne zvážiť na fotografii.

K dnešnému dňu sa rozlišujú tieto typy vzoriek:

 1. Pri ťažkých formách kŕčových žíl sa môžu objaviť vredové prejavy a rany otvoreného charakteru. Koža sa stáva červenou a stáva sa veľmi tenkou. Takýto ekzém sa nazýva kŕč.
 2. Skutočný ekzém môže byť spôsobený alergénmi, ktoré vstúpili do ľudského tela. Možný výskyt v tele v dôsledku exacerbácie chronických ochorení. Liečba takejto rozmanitosti ekzému zahŕňa dodržiavanie prísnej stravy a odstránenie príčin, ktoré spôsobili túto chorobu. Bolestivé pocity je možné znížiť pomocou špeciálnych krémov a masti.
 3. Ak je prejav ekzému sprevádzaný hnisavým výbojom, takýto druh ochorenia sa nazýva hnisavý ekzém. Pus je vo vnútri malých bublín. Po pľuzgierách praskne, z hnisu sa objaví a na koži sa objavia kôry. Na fotografii sa jasne uvádzajú možné dôsledky šírenia ochorenia na kožu nohy.
 4. Ekzém je profesionálny. Vyskytuje sa, keď je vystavená akýmkoľvek látkam počas profesionálnej činnosti pacienta. Táto choroba sa zvyčajne vyskytuje počas prechodných preventívnych vyšetrení v inštitúciách. Čím dlhšie a dlhšie nechránené oblasti pokožky sú vystavené nepriaznivému prostrediu, tým závažnejšie sú následky.
 5. Ekzém je corolliform. S takou chorobou na nohách sa vytvárajú mozoly. Časom sa koža stáva hrubou a môžu sa objaviť časti hyperkeratózy.

Príčiny ekzému na nohách sú veľmi veľa, aby ste určili metódy liečby, ktoré musíte podrobiť kompletnej diagnostike so špecialistom.

Tu sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú výskyt ekzému na koži nohy a chodidiel:

 • vystavenie látok obsahujúcich chemické zlúčeniny kože;
 • zmena klímy;
 • rozšírenie žíl;
 • exacerbácia chronických ochorení;
 • problémy v práci tela;
 • porucha metabolizmu;
 • znížená imunita;
 • konštantný stav stresu alebo depresie.

Liečbu určí lekár, ktorý stanovil diagnózu. Na fotografii môžete vidieť rôzne štádiá ekzému na nohách a nohách. Neváhajte ísť na lekára, pretože táto choroba je veľmi nákazlivá.

Zloženie terapeutických opatrení zameraných na liečbu pacienta zahŕňa také postupy ako:

 • masti a smotana;
 • rehabilitácia;
 • užívanie liekov s priamym účinkom;
 • komplexy vitamínov;
 • dodržiavanie prísnej stravy pri jedle.

Liečba bude dlhá. Ale je lepšie bojovať dlho a tvrdo s bolesťami nôh, než aby ste si pustili ruky a uvidíte, čo sa stane s nohami a telom bez akýchkoľvek procedúr.

Na fotografii môžete vidieť začaté prípady vývoja ekzému.

Psoriáza na nohách: jeho popis, formy ochorenia a liečba

Zjavenie psoriázy v živote pacientov sa považuje za takmer nevyliečiteľné. Môže byť umlčaný a udržiavaný v stave spánku, ale takmer nikdy nie je úplne vyliečený bez stopy.

Najčastejšie je tento typ ochorenia lokalizovaný na rukách, hlave a kolenách. Ak má pacient psoriázu na nohách, znamená to, že v organizme sú iné patologické stavy.

Ak dôjde k predčasnej liečbe komplikácií, tu sú niektoré z nich:

 • nohy prúdia bolestivými kŕčmi;
 • manifestácia psoriatickej artritídy;
 • choroba postihuje nechty na nechty.

Vzhľadom na vyrážky, ktoré sa vyskytujú pri psoriáze spolu s nepríjemným svrbením, sú pri liečbe drog vybrané lieky, ktoré odstraňujú svrbenie a pálenie na postihnutých miestach kože.

Napriek neustálemu výskumu a vývoju vedy sa medicína podarilo pochopiť, čo vyvoláva chorobu. Moderní lekári však identifikujú nasledujúce najpravdepodobnejšie dôvody:

 • metabolické poruchy v tele;
 • väčšie vystavenie stresovým a depresívnym stavom;
 • hormonálne poruchy;
 • dedičnosť;
 • poškodenie kože.

Psoriáza počas vývoja na koži nohy má niekoľko fáz. Keď sa táto choroba prejaví, na koži sa môže vidieť niekoľko papuliek, ako sa choroba vyvíja, začnú sa rozširovať a zlúčiť sa navzájom. Ďalej sa po kĺbe začnú tvoriť plaky. Na fotografii môžete vidieť, ako sa formuje psoriáza a ako sa plaky začínajú rozširovať na koži.

Etapy vývoja psoriázy:

 1. Progresívna etapa. Psoriáza rýchlo zachytí všetky nové územia, ktoré spájajú a vytvárajú plaky. Exfoliácia plakov sa vyskytuje iba v centre vzdelávania.
 2. Akútna fáza vývoja psoriázy. Charakterizované vzhľadom na papuly v rôznych oblastiach pokožky, kde sa prejavuje aspoň najmenšie poškodenie kože. Stojí za zmienku, že žiadna samoliečba v tejto situácii nemôže byť, všetky liečebné postupy by mali vymenovať lekára. Nesprávne zvolená liečba iba zhorší priebeh ochorenia. Zvyšovanie počtu platní v tejto fáze sa zvyšuje a ich vzhľad sa spomaľuje.
 3. Stacionárne obdobie, tzv. Fáza, keď choroba ustúpi. Neoplazmy plakov sa neprejavujú a už prítomné formácie sú hrubé a začínajú miznúť, pričom na ich mieste sú pigmentované kožné oblasti.
 4. Regresívna fáza ochorenia sa vyznačuje úplnou deštrukciou ložísk ochorenia. Svrbenie a pálenie pokožky prestanú.

Treba poznamenať, že na nohách je psoriáza, ktorá má extrémne husté vyrážky. Toto je jeden zo znakov lokalizácie psoriázy. Na fotografii môžete vidieť, ako sa choroba šíri z kolená na nohy.

Zavolanie lekára skoro v priebehu ochorenia výrazne uľahčí prejav svrbenia a pálenia a tiež zníženie stupňa infekcie.

Liečba je predpísaná lekárom po kompletnej diagnóze, balík terapeutov zahŕňa:

 • vystavenie ohnisku ochorenia krémami a masťami;
 • bylinný liek;
 • procedúry predpísané fyzioterapeutmi;
 • užívanie liekov.

Herpes na nohách: jeho popis, fotky, príčiny a liečba

Zjavenie herpesu na koži nohy vyzerá ako začervenaná koža, trochu opuchnutá a spôsobuje svrbenie a podráždenie. Ďalej sa objavujú obrysy bublín.

Najčastejšie sa táto choroba prejavuje na vnútornej strane bokov, na oboch stranách. Ak si nenecháte ujsť nástup choroby, potom nebude ľahké byť vyliečená.

Vývin herpesu môže viesť k takým dôsledkom, akými sú:

 • zníženie účinnosti nervového systému;
 • poruchy činnosti dýchacích ciest;
 • paralýza nervov tváre je možná;
 • výskyt ochrnutia nohy a prstov;
 • porážka herpesových očí, môže viesť k slepote;
 • smrteľný výsledok.

Veľmi často sa taká choroba vyskytuje u detí a dokonca aj u detí. Herpes je nákazlivá choroba, takže komunikácia s chorými je extrémne nebezpečná.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt herpesu na nohy a nohe u detí a dospelých:

 • preťaženie nervového systému;
 • náchylnosť na prechladnutie;
 • zmena životného štýlu;
 • znížená imunita spôsobená liekom;
 • herpes na druhej strane tela pacienta;
 • všeobecné vyčerpanie tela pacienta.

Pozrite sa pozorne na fotografiu, môžete vidieť jasne vznik opuchu na koži a výrazné bubliny. Ako je zrejmé z fotografie, vyrážky sú dosť rozsiahle. Diagnózu ochorenia má urobiť lekár.

Zjavenie herpesu spravidla naznačuje prítomnosť takéhoto ochorenia ako herpes zoster.

Na liečbu tejto choroby predpíšete liek spolu s krémami a masťami na zmiernenie svrbenia v miestach opuchu. Je tiež prijateľné používať metódy alternatívnej medicíny. Ale je najlepšie zaobchádzať s nimi ako s prevenciou.

Stojí za zmienku, že väčšinu kožných ochorení možno ľahko liečiť, s výnimkou veľmi vážnych prípadov. Takže návšteva špecialistu v štádiu počiatočných prejavov kožných vyrážok na nohách a chodidlách uvoľní mnohé problémy a rýchlo a bezbolestne sa zbaví nepríjemných symptómov.

Choroby kože nohy: typy, symptómy, liečba

mozole

K najčastejším kožným ochoreniam nôh, môžete znášať tvorbu mozgov a zmrzačenia. Jedná sa o tvrdnutie a hrubnutie mŕtvej epidermis v dôsledku dlhého trenia alebo tlaku. Koža pokrývajúca takúto pečať je bez života a drsná. Takéto zhutňovacie formy sa dlhodobo formujú, postupne rastú hlbšie a zasahujú do jadra s hlbokými vrstvami dermy. Pri chôdzi môže kalus spôsobiť nepríjemné pocity a bolesť.

liečba

Vynikajúca pomôcť vyrovnať sa s múčkami vane, vyrobenej z heřmánkového vývaru s prídavkom ½ lyžičky soli. Trvanie procedúry je 15 minút. Potom môžete začať starostlivo rezať kukuricu. Na rýchle hojenie naneste na postihnuté miesto na niekoľko dní tampón navlhčenú v šťave z aloe.

Plantárne bradavice

Toto ochorenie kože nôh zastaví výskyt benígnej formácie z buniek epitelu vo forme pevného zmrzačeného výrastku pozostávajúceho z mnohých malých antén. Tieto antény môžu byť čierne. Tento typ ochorenia sa objavuje na pozadí infekcie ľudským papilomavírusom. Takúto infekciu možno ľahko vyzdvihnúť vo verejných kúpeľoch, bazénoch alebo soláriách, pričom zanedbávajú pravidlá osobnej hygieny. Plantárne bradavice sú lokalizované na podporných oblastiach chodidla, ako aj na prstoch.

S touto chorobou kože sa nohy zastavia liečba sa vykonáva chirurgickými metódami, ale je to v prípade zanedbania choroby. V počiatočných štádiách plantárnych bradavíc možno odstrániť pomocou populárnych receptov. Napríklad malý bradavíc džús celandín horí v poriadku. V neskorších štádiách postupy na vyhorenie, zmrazenie alebo laserovú terapiu pomáhajú rýchlo zbaviť bradavíc.

Najčastejšou a infekčnou chorobou kože nôh je mykóza

Je tiež hubou pre nohy. Často sa huba dostáva do mužov. Dôvodom nie je zanedbávanie pravidiel osobnej hygieny, ale neustále nosenie uzavretých a často tesných topánok, čo je priaznivé prostredie pre vývoj a infekciu všetkých veľkých oblastí kože nôh.

mykóza Je infekčná choroba spôsobená parazitickými hubami a ľahko sa prenáša medzi ľuďmi.

Najčastejšie príznaky hubových infekcií je mucovidnoe peeling, svrbenie, zhutnenie postihnutej oblasti, pálenie a tvorba trhlín.

S touto formou choroby kože liečba vyžaduje povinnú návštevu špecialistu, v tomto prípade dermatológa, ktorý na základe analýz vyberie komplexnú liečbu tejto choroby. Najčastejšie v takých prípadoch sú predpísané antifungálne a antiseptické masti, kúpele, skrutky a laky. V pokročilejších prípadoch lieky na orálnu aplikáciu.

Choroby kože prstov

Interdigitálna infekcia- choroba tiež spôsobená plesňami, ale zahŕňajúca zničenie kožnej pochvy v oblasti prstov. Takáto choroba je nákazlivá a šíri sa na miestach, ako je bazén, šatne atď. Hlavné príznaky ochorenia: peeling, začervenanie, svrbenie, výskyt pľuzgierov a vredov, pálenie. Huba sa vyvíja veľmi rýchlo. Okamžite po infekcii začne ohromovať všetky veľké oblasti, najmä v tesnej uzavretej obuvi.

Plesňové infekcie sú ľahko prístupné liečba masti alebo správne vybrané prípravky (v zanedbaných prípadoch).

Kožné ochorenia nohy: typy, fotografie, popis a liečba

Výskyt zápalových procesov na koži sa často vyskytuje v medicíne. Toto ochorenie postihuje rôzne časti tela. Je dôležité neodkladať liečbu a naliehavo vyhľadávať lekársku pomoc, každý typ ochorenia kože má svoje vlastné príčiny a znaky vývojového mechanizmu. V tomto článku odhalíme problém kožných ochorení na nohách s fotografiami, podrobný popis jednotlivých druhov a spôsobov liečby.

Čo sú kožné ochorenia na nohách?

Môžete rozoznať nasledujúce ochorenia kože, ktoré môžu byť lokalizované na nohách:

 • infekčné - furuncles, abscesy;
 • genetika - psoriáza;
 • neurotická (stres);
 • nádory - moly, melanómy;
 • autoimunitné;
 • alergie;
 • parazitárne.

Externé a vnútorné príčiny choroby

Kvôli nástupu choroby je koža rozdelená do dvoch skupín:

Medzi vonkajšími rozlišovať:

 • vplyv na životné prostredie: nízke a vysoké teploty, ultrafialové žiarenie;
 • zranenia - rezy, modriny, odreniny;
 • infekcie - vírusy, baktérie, huby;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel;
 • poruchy nervového systému: stres, depresia;
 • rizikové zóny: pláž, bazén, sauna, kúpeľňa, topánka na holú nohu, pedikúru, ďalšie papuče.

Na vnútorné prenášanie:

 • porušenie funkcií vnútorných orgánov: obličiek, pečene, čriev;
 • znížená imunita, lymfatické systémy;
 • odchýlky v kardiovaskulárnom systéme;
 • alergické reakcie;
 • nízka bakteriálna črevná flóra;
 • nedostatok vitamínov je nedostatok vitamínov a mikroelementov.

Typy kožných ochorení na nohách, nohách, prstoch

Ďalej podrobne zverejníme každý typ ochorenia oddelene.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

svrab

Najčastejšou chorobou k dnešnému dňu. Vyskytuje sa u dospelých aj u detí oboch pohlaví. Je to chronické, vyžaduje dlhú liečbu a dohľad. Charakteristickým znakom je nerovnomerný výskyt vyrážok a začervenania v rôznych oblastiach pokožky: holenia, oblasti kolenných kĺbov, chodidiel a nechtov.

Rozmery sú rôzne: sú možné kombinácie v plakoch s bielymi alebo šedivými šupinami, hranice stredísk sú jasne vyjadrené. Choroba prebieha individuálne: v niektorých v akútnej forme, ale rýchlo, v druhej - po mnoho rokov, sotva viditeľné prejavy plakiet v službe. Z vonkajšieho hľadiska je psoriáza nohy podobná ekzému a mykóze. Na objasnenie diagnózy je dôležité podstúpiť kompletnú diagnózu.

príznaky:

 • opuch;
 • svrbenie;
 • artritída;
 • pľuzgierová vyrážka medzi remisemi;
 • porušenie nechtov.

Na prezentovanej fotografii sú viditeľné lézie psoriázy:

liečba

Pri liečbe sa používa komplex prípravkov s vonkajším a vnútorným vplyvom. Terapia sa vyberá so zreteľom na stupeň vývoja ochorenia.

vonku:

 • v progresívnom štádiu určujú denné užívanie masti - salicylická 2%, fluokord, flukinára, krémy kortikosteroidy;
 • stacionárne obdobie - masti, ktoré obsahujú redukujúce látky s vysokou koncentráciou: síra, naftalén, decht a iné;
 • kryoterapia, fototerapia.

Vnútorne (prísne podľa predpisu lekára):

 • sedatíva, prípravky s obsahom vápnika, komplexná liečba vitamínmi;
 • fotochemoterapia pri užívaní fotosenzibilizátorov.

neurodermatitída

Tento druh je klasifikovaný ako skupina alergických ochorení s dedičným prejavom. Dôležitú úlohu v priebehu ochorenia zohráva stav nervového systému. Trvanie ochorenia sa odhaduje už desaťročia.

Existujú dve formy neurodermatitídy:

 1. Limited. Lokalizácia lokalizácie na nohách - poplitealné záhyby, tkaniva a femorálne záhyby.
 2. Difúzne. Ochorenie postihuje akékoľvek oblasti kože. Pre vredy sú charakterizované šupinatým povrchom, krvnými krustami, prasklinami.

príznaky:

 • závažné svrbenie;
 • určité lokalizačné body;
 • zvláštne vyrážky, charakteristické alergie;
 • distribúcia ohnisiek česaním.

Fotografia zobrazuje postihnuté nohy dieťaťa:

liečba

Liečba neurodermatitídy:

 • suché teplé podnebie: sanatória v južných krajinách alebo termálne kúpele;
 • dodržiavať režim dňa;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám, odpočinku;
 • dietoterapia - vylúčenie alergénov;
 • liečiť komorbidné ochorenia - infekcie.
 • antihistaminiká:
 • liečba vitamínmi:
 • rehabilitácia:
 • relaxačné procedúry.
 • dechtové a kortikosteroidné masti.

Pre pacientov je veľmi dôležité kontrolovať preventívne očkovania, vakcíny, prísny výber krvných produktov počas transfúzie, lieky, aby sa zabránilo alergickým exacerbáciám.

mykóza

mykóza - bežné mykotické ochorenie, infikuje kožu podrážky, prstov a záhybov medzi prstami. Kauzálnym činidlom sú huby rodu Trichophyton a Candida. Keď sa dostaneme na epidermis, začnú sa aktívne množiť.

Pri hojenie vredov alebo malých lézií postihnutej kože sa huby prehĺbia do vrstiev dermis. Infekcia sa preto šíri pohybom krvi ľudským telom. U detí a starších ľudí sa porážka kožných húb na nohách prejavuje v progresívnejších ohniskách, je ťažšie liečiť. Je to spôsobené slabým imunitným systémom.

Symptómy ochorenia závisia od jeho formy:

 • Tvarovaný tvar. Skorá fáza infekcie. Pri vyšetrení pacienta sa objaví mierny odlup medzi prstami, malé trhliny, ktoré postihujú hornú vrstvu epidermy. Tieto príznaky mykózy netrápia pacienta.
 • Šikmá forma. Epidermia medzi prstami je šupinatá s plochými šupinami, neskôr zápalom kože, slabým svrbením. V tomto prípade nie sú žiadne známky zápalu.
 • Hyperkeratotická forma. Sú vizualizované vizuálne ploché papuly a plaky, kyanotické načervenalé sfarbenie. Miesto porážky je hlavne oblúk nohy. Povrch útvarov je úplne pokrytý šupinami šedo-bielej farby. Obrysy sú odlišné, s miernou eleváciou, ktorú predstavujú oddelené časti kože, sú formácie jednotlivých vezikúl. Patologická vyrážka sa môže zlúčiť do skupín, čím sa vytvoria rozptýlené ložiská veľkých rozmerov. V priebehu času je celá podošva úplne pokrytá, zadná strana a nohy sú lemované. Pre túto formu sú relevantné formácie hyperkeratotických útvarov (corns). Sú natreté žltou farbou, celá plocha je poškodená trhlinami. Suchá pokožka, ruší malé bolesti a svrbenie.
 • Intertriginous forma. Zápal je identický s bežnou vyrážkou plienky. Najväčšia lézia pokrýva záhyby medzi prstami. Koža sa stáva oedemickým odtieňom červenej farby. V priebehu času, jazvochki a vlhkosť spojiť príznaky. Pri oneskorenej liečbe sa objavujú bolestivé a hlboké trhliny a erózia. Navyše sa zaznamená bolestivosť postihnutej oblasti, svrbenie a ťažké pálenie.
 • Dyshidrotická forma. Tvorba veľkého počtu bublín, pokrytých hrubými pneumatikami. Miesto porážok sú oblúky nohy. Vyrážky majú tendenciu sa šíriť, takže včasná liečba je veľmi dôležitá. V zanedbanom stave migrujú na celý povrch nohy vrátane oblasti prstov. Malé bubliny sa postupne začnú zlúčiť, rozrástajú sa do viacerých komorových bublín značnej veľkosti, schopných preniknúť. Na ich mieste vznikne erózia (farebne ružovo-červená). S redukciou zápalového procesu sa na miestach s prvou lokalizáciou rozsiahleho zamerania vytvorili tri zóny:
  • stred - ružovo-červená hladká koža s ľahkým namodrom odtieňom;
  • priemerné - existujú erózie, z ktorých sa v malom množstve uvoľní serózna tekutina na báze napučiavania a hyperémie;
  • periféria - sú umiestnené viackomorové bubliny, tieto časti kože sú trápené svrbením.
 • Akútna forma. Prejav vysokej citlivosti na huby-patogény. Mykóza rýchlo postupuje. Povrch nohy a holenia sa stáva intenzívne hyperemický a veľmi opuchnutý, objavujú sa veľa vezikúl a pľuzgierov s obsahom sérózneho purulentu. Ich otvorenie vedie k hromadnej erózii; Vredy zo záhybov medzi prstami idú nad nimi. Individuálne vyjadrená slabosť, vysoká telesná teplota, migréna, ťažkosti pri chôdzi.
  Prípady prejavov príznakov sú rôzne: niektoré sú vyslovené, iné majú skryté, vymazané formy. Pri stanovení prvých príznakov ochorenia je dôležité okamžite prejsť na dermatologa, aby ste stanovili alebo popreli diagnózu.

Na obrázku je znázornená mykóza chodidiel:

liečba

Účinnosť liečby mykózy závisí od troch faktorov: správna diagnóza, vhodná metóda liečby a disciplína pacienta. Vykonáva sa v dvoch etapách: prípravná, základná.

Vlastnosti liečby mykózy:

 • Je dôležité zabrániť zápalu ohniska. To pomáha kúpeľu s roztokom manganistanu draselného a kyseliny boritej. Po naparení je potrebné postupne vyčistiť jemné zaostrenie šupinového krytu. Nakoniec naneste sušičnú masť - salicylovú, zinkovú pastu.
 • Pri nadmernom potenie nohy, odporúča sa postriekať nohy mastenec alebo prášok. Keď sa vylučuje zápal na nohe, môžu sa začať antibakteriálne krémy.
 • Keď zistíte typ huby predpísať antifungálne lieky interne aj externe - Lamisil, Nizoral, Triderm, Clotrimazol a ďalšie. Hlavným cieľom pri liečbe mykózy je liečba hubovej infekcie.

Malígny melanóm

Melanóm (rakovina) chodidla - najagresívnejší a prakticky nevyliečiteľný z malígnych nádorov. Je schopný tvoriť metastázy. Pravidelná detekcia existujúcich mólov a pigmentových škvŕn na nohách je dôležitá pre odhalenie ochorenia včas.

Melanóm sa môže rozvíjať nezávisle, ale vo veľkých prípadoch sa skrýva na pozadí materských znamienok, čo vytvára ťažkosti pre lekárov pre včasnú diagnostiku. Propagácia subangulárneho melanómu vo väčšine prípadov ovplyvňuje veľké prsty.

príznaky:

 • rýchly vznik nových subjektov;
 • starý krtek na nohe sa zvyšuje vo veľkosti a štruktúre;
 • v už zatmavenom nádore sa objavili čierne inklúzie;
 • široká oblasť zápalu pozdĺž celého okraja pigmentačného miesta na chodidle;
 • závažné svrbenie a krvácanie na pokožke.

Na prezentovanej fotografii melanóm nohy je zobrazený:

liečba

Choroba je liečená dvoma spôsobmi:

 1. Chirurgická intervencia vhodné v počiatočných fázach. Včasná diagnostika na odstránenie melanómu na zastávkach nespôsobuje zložitosť. Pri veľkosti menšej ako jeden milimeter sa nádor nepovažuje za malígny, nevyžaduje naliehavú operáciu na pigmentovom mieste. Index je nad 1 mm - nádor je vyrezaný. Odstráňte samotný melanóm a malú škvrnu kože okolo krbu. Dáva 100% výsledok.
 2. Kombinovaná liečba uplatňovať v pokročilejších štádiách. Zranenie presahuje 1 cm, asymetrické hrany sú nerovnomerne zafarbené, vyberá sa individuálna komplexná liečba. Po prvé, priebeh ožarovania zamerania sa uskutoční po tom, ako sa nádor vyrezá s veľkou plochou priľahlého tkaniva. Po takejto operácii je potrebná plastová časť postihnutej oblasti. Pacienti po liečbe vyžadujú konštantné sledovanie, aby sa zabránilo vzniku nových malígnych melanómov. Po liečbe je predpísaná imunoterapia.

športovec

Epidermofytia chodidiel - najčastejšie hubové ochorenie (dermatomykóza), ktoré postihuje kožu a nechty nohy. Pre vývoj a predpokladanú dĺžku života huby sú priaznivé teplé vlhké miesta - epidermis medzi prstami.

Nerušene šíri od pacienta k ľudskému zdraviu: keď budete pohybovať bez topánok otsohshie Váhy z kože chodidlá zostávajú na podlahe, potom sa na koži nôh zdravého človeka. Kedysi na koži nového pána, ovládajú ho energicky.

Symptómy závisia od tvaru epidermofytu:

 1. Šikmá forma. V oblúku chodidiel dochádza k záchvatu. Môže napadnúť malé plochy alebo naopak celú nohu. Je charakterizovaný miernym svrbením. Choroba sa môže vyskytnúť bez symptómov, čo zhoršuje epidemiologickú situáciu. V počiatočnom štádiu je postihnutá jedna noha, s dlhotrvajúcim ochorením postihuje druhú nohu.
 2. Intertriginous forma. Vytvára sa počas toku šupinatej formy. Umiestnenie ochorenia medzi štvrtým a piatym prstom. Pre túto formu sú praskliny obklopené vrstvou pokožky medzi prstami, svrbenie a bolesť v lokalizačných oblastiach. Choroba napadne záhyby prstov a nohy. Choroba je dlhá, relaps sa vyskytuje v zime. Bez starostlivosti a liečby chronickej formy sa vyvíja "hrnček" nôh a tromboflebitídy, vzhľadom k porážke streptokokovej infekcie.
 3. Dyshidrotická forma. Charakteristické znaky - vzhľad bublín rôznych rozmerov. Sú schopní zjednotiť sa, vytvárať ulcerózne kôry s exfoliovanou pokožkou na okrajoch. Infekcia je schopná pokročiť v bočných plochách chodidiel a mimo nich. Príznaky sú bolesť a svrbenie. Keď sa postihnutá oblasť nakazí, kvapalina vo vezikuloch sa zakalí, hnis sa vylučuje. Je prípustné vyvinúť lymfangitídu a lymfadenitídu. Choroba má predĺžený priebeh, existujú obdobia remisie a exacerbácie.
 4. Epidermofytické nechty. Na okraji nechtov je možné vysledovať žlté drážky alebo škvrny. Po zahustení nechtu sa farba zmení na žltú. Keď je epidermofyt na klinec rozbitá doska, rozpadne sa a rozbije sa, je zriedená a odtrhnutá. Poznamenalo sa, že huba často trpí prvým a piatym prstom.

Epidermofytída chodidla:

liečba

Cieľom je zničiť kolónie húb a ich novotvary.

Vlastnosti liečby epidermofytídy:

 • Pre miernou formou postihnutých oblastí sú považované miestne aplikácie masti: síry decht, mikozolon, Wilkinson masti, pleťové vody a obväzy.
 • V závažnej fáze ochorenia sprevádzajúceho zápalové procesy sa liečia antibiotiká so širokým spektrom účinku.

Liečba epidermofytických nechtov na nohách začať s odstraňovaním nechtu po ošetrení nechty, tam a skryje huba. Používajte antifungálne masti, náplasti s keratolitmi, furgicidné kvapaliny.

Tu sme sa už zaoberali otázkou, ako liečiť hubu na nohách.

Kožné ochorenia na nohách s diabetes mellitus

V súčasnej dobe sme sa zaoberali a popísané viac ako tri typy tucet of dermatitída - kožné ochorenie, signalizuje počiatok vzniku diabetes, rovnako ako jeho príčina.

Existuje niekoľko foriem diabetu:

 1. Diabetická noha (angiopatia). Ovplyvňuje obehový systém. Krv s vyššou hladinou cukru poškodzuje krvné cievy a kapiláry, hlavne nohu. Pri narušení procesov mikrocirkulácie sa pokožka stáva suchou, zmäknutou, s prasklinami. Dokonca aj menšie odreniny sú náchylné na dlhé uzdravenie a hojenie.
 2. Neuropatická diabetická noha. Paralyzuje tkanivá nervového systému. Nervové zakončenie svalov nôh je zničené. Obeť stráca citlivosť postihnutej oblasti, takže nevšimne objavujúce sa vredy, rany. Ich agresívny vývoj vedie k komplikáciám až po gangrénu.
 3. Formulár je zmiešaná. V tejto forme sú postihnuté nervové a obehové systémy. Prvé dve formy sa skombinujú do jedného.
 4. Diabetická artropatia. Porážka sa vyskytuje v kĺboch. Pri dlhodobej exacerbácii cukrovky sa porušujú funkcie krvného zásobenia a mikrocirkulácie, čo spôsobuje poškodenie kĺbov nohy. V počiatočnom štádiu ochorenia má diabetik pocit bolesti kĺbov počas chôdze, bolesti opuchy, sčervenanie chodidiel. Ďalej sa deformuje tvar nohy, prsty sa menia do tvaru.

príznaky:

 • Existuje suchá koža, bledosť, jej peeling, kukurice sa objavujú, trhliny;
 • Na postihnutých nohách je teplota oveľa nižšia a citlivosť sa znižuje.
 • Nohy zväčšujú, obávajú sa brnenie v dolnej časti nohy.
 • Deformácia formy noh a nechtov: kondenzovaná, postihnutá plesňami.
 • Svaly nohy sú slabé a atrofia.
 • Kŕče a bolestivé pocity sa objavujú v holeniach počas pohybu aj počas spánku.
 • Vredy na nohách sa dlho vyliečia.

Na fotografii gangrenóznej nohy pacienta (zanedbávaná forma artropatie):

liečba

Liečba chorôb nohy pri diabete mellitus:

 • V prvom rade je dôležité, aby hladina cukru v krvi bola normálna a monitorovala.
 • Neustále kontrolujte pokožku nohy a starajte sa o ne. Ak začnete liečbu ochorenia, nemôžete sa vyhnúť amputácii v nohách, inak smrť pacienta je nevyhnutná.
 • Lekár v prípade potreby predpisuje prípravky na krvné cievy, antibiotiká.
 • Dôležitú úlohu zohráva stravovanie.
 • Inzulín (diabetes typu 1).
 • Lieky na zníženie cukru (diabetes typu 2).

Tradičné prostriedky:

 • Pravidelné vane s odvarom dubovej kôry.
 • Aloe alebo celandínová šťava. Použiť na postihnuté oblasti.
 • Birch púčiky. Odvar na liečbu zápaliek.
 • Kúpele s morskou soľou. V teplej vode zriediť jeden kilogram soli, trvanie procedúry je 15 minút.
 • Aromatické kúpele. Pre nich použiť odvary z bylín (mäta, estragón, oregano, tymian, harmanček, nechtíka, atď.), Alebo mladých výhonkov a vetvičiek stromov (breza, dub, borovica, jelša, javor, atď.)

prevencia

Prevencia kožných ochorení chodidiel:

 • starostlivosť o nohy: nohy v čistom a suchom stave;
 • po vodných procedúrach vysušte pokožku medzi prstami;
 • vyberte voľné, priedušné topánky s dobrým obehom vzduchu vo vnútri;
 • používať ponožky vyrobené z prírodných tkanín. Zmeňte ich dvakrát denne.
 • suché topánky najmenej 24 hodín pred ďalším použitím;
 • individuálne náhradné topánky;
 • aj doma by mali byť osobné veci.

záver

Akákoľvek choroba je lepšie predchádzať než liečiť. Je dôležité sledovať čistotu pokožky, postarať sa o nohy a udržiavať hygienu. V podozrivých nádorov neváhajte kontaktovať odborníkov, a to najmä ľudia z rizikových oblastí: chronických chorôb, dedičnosť, recidívy, cukrovky.

Dermatitída dolných končatín - charakteristické znaky choroby

Vzhľad svrbenia, ťažké pálenie v nohách môže naznačovať vývoj dermatitídy dolných končatín. Vznik tejto patológie vedie k nepohodlie, obmedzeniam v každodennom živote. Okrem toho môže spôsobiť vážne komplikácie.

Čo je dermatitída dolných končatín u dospelých

Dermatitída je zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje v reakcii na pôsobenie dráždivého účinku. Lokalizovali túto patológiu v rôznych oblastiach vrátane kože nohy.

Zápalová reakcia na epidermis nôh môže byť vyvolaná rôznymi príčinami. Prideľte teda:

 1. Kontaktná dermatitída. Vznikajú priamym kontaktom s kožou a príčinným faktorom.
 2. Lieková reakcie. V tomto prípade prvý stimul vstúpi do tela a potom pôsobí na kožu.

Synonymá dermatitídy môžu byť:

 • ekzém;
 • atopická dermatitída;
 • alergická dermatóza.

Pri jednoduchej dermatitíde dochádza k zápalovej reakcii bezprostredne po expozícii dráždidla. Proces sa vyvíja na mieste kontaktu a je úmerný oblasti a stupňu kontaktu.

Dermatitída alergickej povahy sa vyznačuje oneskoreným výskytom symptómov (do dvoch týždňov po expozícii). Kožné prejavy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek a spravidla nezodpovedajú množstvu podráždenia.

klasifikácia

Neexistuje žiadna definitívna klasifikácia dermatitídy.

Ale v závislosti od rôznych faktorov sú rozdelené na:

 1. Podľa charakteru procesu:
  • akútna (pre patológiu sa vyznačuje ostrým prejavom nepríjemných symptómov);
  • chronické (bolestivé pocity majú slabo vyjadrenú povahu, pravidelne sa vyskytujú exacerbácie).
 2. Podľa typu podnetu:
  • fyzické (trenie, tepelné popáleniny, omrzliny, prúd, žiarenie);
  • chemická (kontakt s kyselinami alebo zásadami, kovmi);
  • biologický (kontakt s jedmi rastlín a zvierat);
  • Infekčné (spôsobené baktériami, hubami, menej často vírusmi).
 3. Lokalizáciou škôd:
  • dermatitída kože stehna;
  • hrudník (zvyčajne je to kŕčová dermatitída);
  • kolená a poplitealná oblasť (toto je zvyčajne alergický druh patológie);
  • oblasť chodidla a členku;
  • prstov a medzipriestorových priestorov.

Akútna kontaktná dermatitída je v závislosti od hĺbky lézie rozdelená na 4 stupne (stupne):

 1. Povrchové poškodenie hornej vrstvy kože.
 2. Porážka celej hrúbky epidermis s tvorbou pľuzgierov.
 3. Zničenie hornej vrstvy a dermis, s tvorbou nekrotického škvrnitka (kôry z mŕtvych tkanív).
 4. Hlboké poškodenie kože, tuku, svalov.

Príčiny a faktory vývoja

Existuje mnoho zdrojov, ktoré vyvolávajú vývin dermatitídy.

Najčastejšie základné príčiny patológie sú:

 • trenie kože s tesným oblečením a / alebo obuvou;
 • popálenie horúcou vodou alebo úraz elektrickým prúdom;
 • vystavenie chladu;
 • Kyselinový, kyslý (priemyselný a / alebo domácny) kontakt s pokožkou;
 • reakcie na dekorácie (náramky na nohe obsahujúce nikel, chróm);
 • kontakt s rastlinami, vrátane jedovatých (škvrnitý, žieravý);
 • pôsobenie slnečného žiarenia, ionizujúceho žiarenia;
 • uhryznutie hmyzu alebo zvierat;
 • reakcia na kozmetické prípravky, čistiace prostriedky.

Prokurujúce faktory

K rozvoju zápalových kožných ochorení predurčujú tieto momenty:

 • nedodržiavanie hygienických pravidiel;
 • konštantný kontakt s chemickými dráždivými látkami (charakteristika povolania);
 • suchá koža;
 • predispozícia alergickým ochoreniam;
 • kŕčové žily dolných končatín;
 • endokrinná patológia (ochorenie štítnej žľazy, diabetes, obezita);
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • časté stresové a emocionálne preťaženie;
 • zníženie imunitnej obrany;
 • zaťažená dedičnosť (pri ochoreniach kože).

V prítomnosti faktorov prispievajúcich k rozvoju dermatitídy, po vystavení pôvodcovi, je väčšia pravdepodobnosť vzniku hlbokých a rozsiahlych poškodení.

príznaky

Klinický obraz dermatitídy závisí od druhu poškodenia, času expozície podnetu a priebehu procesu.

Pre jednoduchú dermatitídu nohy sú charakteristické tieto štádia vývoja:

 1. Začervenaná. Patológia sa vyznačuje sčervenaním a opuchom, rôznymi stupňami závažnosti.
 2. Vezikulárne (pľuzgiere). Na pozadí erytému sa vytvárajú rôzne veľkosti bublín. Vyschnú sa pri tvorbe kôr alebo sa otvárajú a vytvárajú vlhkú eróziu.
 3. Nekrotická. Zomiera sa tkanivá v mieste porážky. Spočiatku sa tvoria vredy a neskôr existujú jazvy.

Pacienti sa zvyčajne sťažujú na takéto klinické prejavy:

 1. Akútna dermatitída. Prúdia z bolesti, svrbenia, pálenia.
 2. Chronické. Nepohodlie je spôsobené pretrvávajúcim sčervenaním a miernym opuchom, lokálnou suchosťou, prasklinami. Pacienti poznajú prítomnosť zvýšenej keratinizácie, niekedy miesta atrofie.
 3. Kŕčová dermatitída. Existujú zväčšené spletité žily, častejšie koža dolnej končatiny. Vzniknuté v priebehu krvných ciev sú škvrny: od ružovej až fialovo-kyanotickej farby. Dermis je riedený, suchý. V léziách sa môžu objaviť nehoľujúce trofické vredy.
 4. Dermatitída, vyvolaná tesnými nepohodlnými obuvmi. Spočiatku existujú úbytky a omozolennosti. Potom sa vytvorí jasne definované zameranie. On je veľmi bolestivý. Neskôr sa objaví bublina, ktorá časom praskne. Pri konštantnom podráždení sa oblasť homogenity stáva pevnou a suchou.
 5. Alergická dermatitída. Na pozadí jasnej hyperémie a opuchy sa vytvárajú bubliny rôznych veľkostí. Po ich otvorení dochádza k erózii. Celý proces sprevádza svrbenie. Po uzdravení a páde z kôry pretrváva bordónová farba pokožky na nejakú dobu.

Diagnóza patológie

Na určenie dermatitídy používajte nasledujúce metódy:

 1. Otázky a inšpekcie. Lekár môže objasniť príčinu dermatitídy, identifikovať ťažkosti, posúdiť veľkosť a farbu, lokalizáciu zápalu.
 2. Prechádzajúcom svetle. Vykonáva sa v tmavej miestnosti pod šikmými lúčmi svetla. Umožňuje určiť úľavu kože.
 3. Dermatoskopia. Vyšetrenie pomocou lupy malých prvkov epidermy.
 4. Vitropression. Stlačenie oblasti hyperemia so špeciálnym sklom. Umožňuje vám zhodnotiť skutočný odtieň pokožky. Používa sa na odlíšenie krvácania (krvácania), pigmentácie, cievnych škvŕn.
 5. Biopsie bublín. Umožňuje určiť obsah vezikúl a uskutočniť kultúru na identifikáciu patogénu.
 6. Biopsia miesta kože s následnou mikroskopiou. Umožňuje vám posúdiť štruktúru vrstiev kože a určiť povahu poškodenia.
 7. Luminescence s drevenou lampou. Špecifická žiara pre rôzne choroby.
 8. Krvné testy: všeobecné, biochémia, hormonálny stav, sérologické testy, identifikácia patogénov, imunologické markery.
 9. Kožné alergény. Nechajte identifikovať príčinný alergén.

Diferenciálna diagnostika

Kontaktná a alergická dermatitída sa odlišujú od infekčných kožných lézií, ako sú:

 1. Zápal Erysipelas. Patológia je spôsobená stafylokokmi. Najčastejšie na koži holenia je jasný, jasne vymedzený erytém, ktorý sa vyvýši nad povrch epidermis. Poškodenie postihuje iba jednu nohu. Patológia môže byť komplikovaná porážkou obličiek, srdca. Sprievodný erysipelatózny zápal s horúčkou.
 2. Lupienka. Chronické recidivujúce ochorenie kože. Je charakterizovaná tvorbou zaoblených prvkov ružovej farby so striebristou ekzýlou. Proces je rozšírený a symetrický.
 3. Mykózy. Jedná sa o hubové kožné lézie. Najčastejšie sa na nohách poškodzujú interdigitálne priestory, vytvárajú sa svrbiace oblasti, ktoré sú mokré a šupinaté. Vo väčšine prípadov prechádza zápal do nechtu.

Liečba choroby

Boj proti patológii je zameraný na:

 • odstránenie provokujúceho činidla;
 • zníženie zápalu;
 • úplné klinické zotavenie;
 • prevenciu komplikácií.

Liečebná terapia

Na liečbu dermatitídy sa používa mnoho rôznych liekov:

 • sedatíva: Valerij, Motherwort, Persen;
 • špecifická hyposenzibilizácia (imunizácia zameraná na zníženie citlivosti na rôzne podnety): glukonát vápenatý, histoglobulín, síran horečnatý;
 • antihistaminiká: Loratadin, Cetirizine, Clemastin;
 • nesteroidné protizápalové lieky: ibuprofén, naproxén;
 • Enterosorbenty: Smecta, Enterosgel, aktívne uhlie;
 • vitamínová terapia: vitamíny B, A, C, E;
 • fortifikačné činidlá: rybí olej, Solcoseryl, Methyluracil, Actovegin;
 • miestne hormonálne masti: Dermovain, Beloderm, Avecourt, Acriderm, Elokom;
 • kombinované topické činidlá: Belogen, Sibiocort, Flucicort, Triderm, Pimafucort;
 • keratolytické činidlá, ktoré pomáhajú odlepiť mŕtve bunky: Belosalik, Cleore, Rederm;
 • antihistaminiká, topická aplikácia: gély Sowentol, Fenistil, Elidel, Protopic;
 • znamená, že chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi: Desitín, zinok masť, Zinocap.

Dermatitída je pomerne zložitá choroba, ktorá potrebuje správne vybrané lieky. Preto by liečba mala určovať iba lekára.

Drogy - foto

Diéta s dermatitídou

Pri akejkoľvek kožnej chorobe, na zníženie prejavov patológie, je predpísaná strava.

Základné princípy výživy pre dermatitídu:

 1. Povinné alergény sú vyňaté z strave: citrusové plody, jahody, čokoláda, orechy, vajcia.
 2. Odporúča sa obmedziť spotrebu cukru.
 3. Je potrebné odmietnuť mastné, vyprážané, údené jedlá.
 4. Stravovanie musí byť vyvážené.
 5. Výrobky na chlieb podliehajú obmedzeniam.
 6. V strave by mala dominovať zelenina a ovocie.
 7. Odporúča sa použitie fermentovaných mliečnych výrobkov.
 8. Jedlo je obohatené o vitamíny a minerály.

Správne vyvážená strava prispieva k normálnemu fungovaniu tráviaceho traktu. A to zabezpečuje zdravie pokožky.

Metódy fyzioterapie

Pri dermatitíde sa bežne používajú fyzioterapeutické metódy.

Najčastejšie sa používajú:

 1. Všeobecné ožarovanie ultrafialovým žiarením. Postup zlepšuje metabolizmus, aktivuje obehový systém, stimuluje imunitu.
 2. Ultraphonoforéza s hydrokortizonom, prednizolónom. Udalosť prináša zníženie syndrómu bolesti.
 3. Elektroforéza s prípravkami brómu, Dimedrol, vápnik. Postupy sú zamerané na zníženie nadýchnutia, odstránenie svrbenia, pálenia a zlepšenie celkového stavu.
 4. Parafínové aplikácie na léziu. Liečba teplom výrazne znižuje nepríjemné príznaky ako bolesť, pálenie, svrbenie.
 5. Radónové a sulfidové kúpele v období obnovy. Postupy vody aktivujú imunitu, stimulujú proces hojenia kože, eliminujú bolesť.
 6. Všeobecná kryoterapia. Telo je vystavené plynnému dusíku. To vám umožní stimulovať imunitu, zmierniť bolesť a eliminovať svrbenie.
 7. Laserová terapia. Laserová liečba môže znížiť bolesť, zlepšiť mikrocirkuláciu, urýchliť regeneráciu poškodených tkanív.

Fyzioterapia je predpísaná spravidla po úpadku akútnych prejavov. Lekár individuálne vyberie postupy a určí trvanie kurzu. Tento spôsob liečenia dermatitídy je veľmi účinný. Správna voľba opatrení vedie k významnému zníženiu načasovania ochorenia.

Ľudové prostriedky na nohy

Prostriedky tradičnej medicíny sú požadované pri liečbe kožných ochorení.

Na liečbu dermatitídy sa používajú nasledovné recepty:

 1. Zemiaková kompresia. Surová hľuzy musia byť strúhané. Stlačte celulózu a obalte gázu alebo bavlnenú tkaninu. Tento kompres je aplikovaný na postihnutú oblasť.
 2. Liečivé obväzy. Listy čerstvej kapusty sa musia rozdrviť. Výsledná kaša sa zmieša s vaječnou bielou a dôkladne sa premieša. Z výslednej zmesi urobte liečivé obväzy a aplikujte na postihnuté oblasti. Udalosť sa odporúča vykonať 1-2 krát denne.
 3. Birch pleťové vody. Takýto nástroj poskytuje anestéziu a podporuje regeneráciu. Je potrebné nalievať brezové puky (1 položka) s vriacou vodou (1 položka). Zmes sa varí 20 minút. Potom sa produkt filtroval. Odsadzovanie odvaru sa odporúča vykonať trikrát denne.
 4. Liečivá infúzia na pleťové vody. O 2 polievkové lyžice. Lyžičky listov ryže a ovocie z ovocia by mali byť naplnené litrom vody. Náprava trvať 6-8 hodín. Potom ju vypustite. Odporúča sa, aby krémy dostávali infúziu 2-3 krát denne.
 5. Liečivá infúzia. Yarrow kvety (2 lyžice) sa naleje s vriacou vodou (1 lyžice). Agent trvá 40 minút. Vezmite si dovnútra, odporúčame 2 lyžice. l. trikrát denne.
 6. Bylinné krémy. Tráva harmanček a tymian (3 časti) zmiešané s rozmarínom a levanduľou (1 diel). Výsledná zmes (3 polievkové lyžice) sa naleje do horúcej vody (0,5 1). Bylinné lieky trvajú na (3 hodiny), filtrovať. Infúzia sa používa na pleťové vody.
 7. Piť z matky a nevlastnej matky. Korene a listy púpava (1 polievková lyžica) by mali byť naplnené pohárom vriacej vody. Stlačte zmes na dobu 8 hodín. Nezabudnite filtrovať nápoj. Príjem sa odporúča 50 ml pred jedlom trikrát denne.

Ľudové fondy - galéria

Prognóza liečby

Prognóza závisí vo veľkej miere od rozsahu lézie, príčin zápalu a kvality liečby. Jednoduchá kontaktná dermatitída zmizne bez stopy po adekvátnej liečbe za predpokladu, že sa dráždivý účinok eliminuje.

Ak dôjde k hlbokému poškodeniu postihnutých tkanív, potom môžu po liečbe zostať jazvy.

Možné komplikácie

Nepríjemné dôsledky sa spravidla vyskytujú v dôsledku pripojenia bakteriálnej flóry. To vedie k vzniku purulentného zápalu.

Možné komplikácie dermatitídy:

 • impetigo (lézie stafylokoky a / alebo streptokokokémie);
 • erysipel;
 • absces (vzniká dutina plná hnisu);
 • flegmón (šírenie hnisu v bunkových priestoroch);
 • kandidóza kože;
 • sepsa.

Prevencia patológie

Základom prevencie dermatitídy je dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 1. Odstránenie kontaktov s rôznymi stimulmi.
 2. Normalizácia čreva.
 3. Odstránenie traumatizácie kože nohy.
 4. Dodržiavanie hygienických opatrení.
 5. Liečba kŕčových žíl.
 6. Použitie dermatologicky bezpečnej starostlivej kozmetiky.
 7. Nosenie voľného a prirodzeného oblečenia vo veľkosti.
 8. Prednosť pre pohodlnú a kvalitnú obuv.
 9. Spoločné obnovovacie opatrenia a racionálna výživa.
 10. Liečba endokrinných ochorení.

Kontaktná dermatitída - video

Dermatitída chodidiel je bežný problém, ktorý môže vyvolať celý rad faktorov. Liečba zápalového procesu by sa mala vykonávať len pod dohľadom dermatológa. V tomto prípade možno očakávať priaznivú prognózu terapie a vo väčšine prípadov úplné vyliečenie.