Hlavná

Kliniky

Kožné ochorenia na rukách: typy a liečba

Dermatologické ochorenia sú zápalové procesy, ktoré postihujú kožu človeka. Veľmi často sa rozvíjajú na rukách, pretože táto časť tela je najviac náchylná na kontakt s vonkajšími stimulmi. Z tohto dôvodu by mala každá osoba pozorne sledovať svoje zdravie a reagovať na podozrivé vyrážky včas.

Príčiny dermatitídy

Kožné ochorenia na rukách sa môžu vyskytnúť z mnohých dôvodov. Existujú nasledujúce hlavné faktory, ktoré vyvolávajú vývin dermatitídy:

 1. Biologicko - alergénna zelenina a ovocie, niektoré rastliny (húsenice, žihľavka atď.); vystavenie vírusom, hubám a iným škodlivým mikroorganizmom.
 2. Fyzikálne - slnečné žiarenie, trenie a tlakové odevy, tepelná expozícia.
 3. Chemikálie - domáce chemikálie, farby a laky, kyseliny, priemyselné chemikálie, kozmetika, parfumy.

poruchy kože na rukách sa často vyskytujú v dôsledku abnormalít vo vnútorných orgánov, ktoré sú zodpovedné za metabolizmus a vylučujú toxíny rôzneho (obličiek, pečene, lymfatického systému, a tak ďalej. D.). Niekedy je zápal spojený so stresom, nervami, depresiami, ktoré spôsobujú hormonálne poruchy.

Vo väčšine prípadov sa dermatitída vyvíja z vnútorných dôvodov, ako aj v dôsledku požitia určitých alergénov.

Ako zistiť kožné ochorenia

V závislosti od príčiny zápalu môže byť jeho vzhľad mierne odlišný. Pri akútnych formách dermatitídy sa pozoruje intenzívne začervenanie, silné pálenie, svrbenie a bolesť. Ide o typické príznaky, ktoré popisujú kožné ochorenia na rukách. Vezikuly, erózia a edém sa prejavujú v zložitých zápaloch a môžu mať rôznu mieru závažnosti. Napríklad, keď je poškodený chemický prostriedok, tvoria sa pľuzgiere, naplnené kvapalinou, ktorá postupne praskne a na ich mieste sa vyskytujú mokré erózie. Po zaschnutí na postihnutej ploche sa vytvárajú suché kôry.

V chronickej forme dermatitídy môže opuch kože dlhodobo pretrvávať. Horná vrstva kože sa výrazne zahusťuje, dochádza k modrú pokožke, suchosť a odlupovanie jej povrchu. Pri absencii liečby ochorenie ohrozuje atrofiu epidermy.

Ak je dermatitída v rukách spôsobená mechanickým poškodením, potom na postihnutých miestach sú stopy po trení. Niekedy sa vyskytujú opuchy a pľuzgiere, naplnené sérovou tekutinou.

Kožné ochorenia na dlaniach rúk môžu mať formu mozgov. Pri ďalšom vystavení pôsobeniu dráždivých, žltohnedých plakov. Táto časť kože je citlivejšia.

Kožné ochorenia na prstoch sa často vyskytujú po dlhom pobyte v chlade a sú vyjadrené v svrbení, horí a opuchnuté cyanotickej červenej farbe.

Druhy kožných ochorení rúk

V závislosti od príčiny vývoja sú všetky kožné ochorenia horných končatín rozdelené do nasledujúcich skupín:

 1. Kontaktná dermatitída. Sú spôsobené priamym účinkom na kožu dráždivé faktor, a môže byť jednoduchá (teplota, žiarenie, chemické popáleniny, mechanické poškodenie), a alergická, ktoré sa vyskytujú, keď sklon tela na vyrážky, a tiež v rozpore s imunitným systémom. Hlavným rozdielom v kontaktnej dermatitíde je obmedzený vplyv stimulu a rýchle zotavenie postihnutej kože po odstránení provokujúceho faktora.
 2. Lieková reakcie. Tento typ ochorenia sa vyskytuje v dôsledku prenikania škodlivých látok do tela, čo sa prejavuje kožnou vyrážkou. Táto skupina ochorení zahŕňa neurodermatitídu, atopickú a suchú dermatitídu. Ich hlavným rysom je to, že dráždivá látka preniká do tela vzdušnými kvapkami a jedlom.
 3. Sekundárny dermatitída - je kožné ochorenie, ktoré sú spôsobené inými neduhmi tela, hormonálne poruchy apod Niektoré z nich zasiahla nechtovú platničku a najbližší tkanivo k nemu...

Hubová dermatitída

Najčastejšou kontaktnou dermatitídou sú hubové choroby na prstoch. Chytiť ne môže byť prakticky kdekoľvek: vo verejnej doprave, v telocvični, v bazéne, sauny, atď Najvýznamnejšie choroba postihuje ženy počas manikúru...

Hubové choroby na rukách sa postupne rozvíjajú. Najprv je ovplyvnená nechtová doska. Na nechty sa získa žltý odtieň, stávajú sa krehké a nevyzerajú dobre upravené. Potom choroba postihuje záhyby medzi prstami. Huba na koži je charakterizovaná charakteristickými bodmi, ktoré môžu byť mokré alebo odlúpnuté. Dotknuté oblasti môžu mať rôzne veľkosti a majú svetlo ružovú až modrú farbu. Niekedy záhyby pokožky vyschnú a prasknú.

Najčastejšie tento typ dermatitídy postihuje ľudia so slabou imunitou, diabetes mellitus a poruchami endokrinného systému.

Často pod vplyvom fyzikálnych faktorov sa na rukách rozvíjajú nefubálne ochorenia nechtov. Takže pri častých zraneniach rúk sa môže vyvinúť onycholýza, pri ktorej sa nechty zbavia nechtov a oddelia sa od nechty. Táto skupina ochorení zahŕňa aj drážky, ostružiny, exfoliáciu nechtov.

Diagnóza kožných ochorení

Ak máte podozrenie na stav kože, mali by ste vždy kontaktovať dermatológov alebo alergikov. Počas vyšetrenia môže byť potrebná aj konzultácia neuropatológov, endokrinológov a gastroenterológov.

Bežné kožné ochorenia na rukách sú diagnostikované na základe externých vyšetrení pacienta a prieskumu možných príčin ochorenia. Ak máte podozrenie na alergické prejavy, je potrebné vytvoriť alergén. V tomto prípade sa vykonávajú špeciálne testy na koži, všeobecná a biochemická krvná analýza, štúdie stolice a tiež sa určuje výkonnosť endokrinného a imunitného systému.

Na stanovenie zložitejších typov dermatitídy je možné vykonať ďalšie diagnostické metódy: mikroskopické vyšetrenie tkanív na tkanivovú analýzu alebo bakteriologický výsev kožného šrotu.

Liečba dermatitídy

Spôsob boja proti kožným ochoreniam rúk závisí od príčiny ich výskytu. Keď sa kontakt, atopickej neurodermatitídy a priradená systémová terapia, ktorá zahŕňa používanie antihistaminiká, sedatíva a vitamínov A, B a E. V prípade infekčných dermatitíd použitého antibakteriálne a antifungálne liečbu.

V kombinácii s farmakoterapiou sa často používa fyzioterapia: laserová liečba a sanatórium a zlepšenie zdravia.

Na rukách sú kožné ochorenia, ktoré sa môžu liečiť len masťami. Zvyčajne ide o jednoduchú dermatitídu s malými príznakmi.

Okrem hlavnej liečby je potrebné dodržiavať odporúčania, ktoré sú dôležité pre všetky typy dermatitídy. Takže by to malo byť:

 1. Odstráňte účinok dráždivých látok.
 2. Zabezpečte starostlivosť o výživné a obnovovacie prostriedky.
 3. Obmedziť postupy vody.
 4. Vedenie paralelnej liečby iných ochorení, ktoré postihujú kožu.
 5. Držte sa svojho jedálnička: doba liečby je nutné vylúčiť slané, vyprážané, korenené jedlá, sladkosti a pečivo, rovnako ako potraviny, ktoré spôsobujú alergie (Citrus, med, ovocie, huby, atď...).

Možné komplikácie

Väčšina kožných ochorení na rukách nepredstavuje zdravotné riziko. Ale v závislosti od typu patológie môžu na postihnutej oblasti zostať zjazvenie, jazvy a pigmentové škvrny.

Ak sa vám nepodarilo zastaviť provokujúce faktory v čase alebo nesprávne ošetrenie, potom sa môžu vyskytnúť hlboké vrstvy kože a infekčné ochorenia. Takáto porucha tkaniva ohrozuje vývoj ekzému a v niektorých prípadoch sepsy.

Prevencia ochorení kože

Aby sa zabránilo dermatitíde, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Zabráňte kontaktu s alergénmi.
 2. Nebuď nervózny.
 3. Dávajte pozor na suchú pokožku.
 4. Zanechajte antibakteriálne látky na ruky.
 5. Použite hypoalergénne prášky a po umytí dôkladne opláchnite.

Nie je ťažké dodržiavať tieto jednoduché pravidlá. Pomôžu nielen predchádzať nepríjemným kožným ochoreniam na rukách, ale aj dlhodobo udržiavajú svoju mládež a zdravie.

Typy a príznaky kožných ochorení v rukách

Kožné ochorenia na rukách - pomerne bežná patológia. Vyskytuje sa všade v akejkoľvek vekovej skupine. Patológie sú rôzneho pôvodu. Klinický obraz kožných ochorení sa tiež značne líši.

Niektoré choroby sú nákazlivé, to znamená, že sa môžu prenášať z človeka na človeka. Každá patológia vyžaduje diagnózu a vhodnú liečbu. Kožné ochorenia sa liečia nielen lokálnymi, ale aj systémovými prostriedkami.

Kožné ochorenia na rukách majú rôzny pôvod:

 • infekčné;
 • dedičný;
 • alergie;
 • v dôsledku narušeného metabolizmu v tele.

V každej skupine sa rozlišuje niekoľko patológií. Nižšie sú najčastejšie choroby kože ruky z každej skupiny:

Každá choroba má svoj vlastný popis, príznaky sú celkom špecifické.

Pre tento alebo ten typ kožnej patológie sú charakteristické charakteristické symptómy. Zvyčajne sa diagnóza predpokladá už pri vyšetrení pacienta.

Hlavným a bežným príznakom všetkých patológií je zmena štruktúry kože a výskyt vyrážok na nej. Existujú choroby typické pre deti, existujú patológie, ktoré sú charakteristické len pre dospelých.

Častou chorobou kože spôsobenou mikrobiálnou flórou je ekzém. Vyvíja sa, keď sa baktérie dostanú na poškodenú pokožku. Hlavným prejavom ochorenia je mnohotvárna vyrážka. Ide o škvrny, papuly a pľuzgiere s priehľadným obsahom, ktoré sa rýchlo stávajú hnisavé. Prvky vyrážky majú tendenciu splynúť a tvoriť zaoblené lézie. Sprievodné vyrážky s vážnym svrbením.

Streptokokový impetigo je iný typ kožnej infekcie. Je spôsobená streptokokmi, ktoré sú najčastejšie pozorované u detí. Choroba je nákazlivá, infekcia sa prenáša kontaktom. Po prvé, na koži sa objaví malá škvrna, po dni, keď sa na jej mieste vytvorí bublina. Čoskoro sa obsah bubliny stáva hnisavý. Lokalizované vyrážky sú hlavne na bočných plochách rúk. Vezikuly sa spájajú a vytvárajú skupiny. Po 3-4 týždňoch začnú vysychať a na ich mieste sa vytvorí kôra. Po zmiznutí zostane oblasť depigmentácie na koži.

Kúra - táto choroba nie je mikrobiálna, ale parazitická, spôsobená mikroskopickými kliešťami. Prenikajú do epidermis a usadia sa tam. Ženské roztoče sa pohybujú pod kožou a kladú vajcia. Ochorenie sa prejavuje intenzívnym svrbením, intenzívne v noci. Výpadky predstavujú spárované bodkované miesta - miesta vstupu a výstupu kliešťa. Lokalizujte na zadnej strane rúk medzi prstami.

Hubové choroby - mykózy - celkom bežné lézie kože. Okrem kože trpia nechty a peri-ústne drážky. V závislosti od druhu huby spôsobenej chorobou sa vyskytne určitá vyrážka:

 • pre farebné lišajníky sa vyznačuje vzhľad žltých, hnedých a ružových škvŕn;
 • keď sa pri rubromykóze objavia veľké červené škvrny, bohato šupinaté;
 • s kandidóznymi léziami na koži sa tvoria opuchnuté opuchy, pokryté bielou vrstvou.

Liečba infekčných kožných lézií sa vykonáva lokálnymi antibakteriálnymi, antifungálnymi a sušiacimi činidlami. Pri vysokej prevalencii procesu je predpísaná systémová antibiotická liečba.

Choroby, ktoré postihujú kožu na rukách - ako s nimi zaobchádzať?

Keďže ľudská pokožka chráni telo pred vonkajšími vplyvmi, vykonáva mnoho funkcií a je vystavená rôznym vplyvom. Najčastejšie sú dermatologické choroby. Koža môže byť ovplyvnená ako miernymi ochoreniami, ako aj závažnejšími, vyžadujúcimi profesionálnu liečbu. Kožné ochorenia na rukách si vyžadujú včasnú diagnostiku a liečbu. Ako sa manifestujú ochorenia?

obsah

Epidermia slúži ako druh bariéry, ktorá chráni vnútorné tkanivá. Môže byť vystavený rôznym chorobám. Kožné defekty môžu byť spojené s vonkajšími faktormi a vnútornými faktormi.

Keďže pokožka slúži ako ochrana celého organizmu, jednou z dôležitých preventívnych úloh je jeho ochrana pred vznikom patológií

Ide o kožné ochorenia v rukách, ktoré sú najčastejšími prípadmi dermatologických problémov, pretože táto časť tela je prakticky nemožné chrániť pred provokujúcimi faktormi.

Typy kožných vyrážok

Vyrážka, ktorá sa objavuje na tele, môže mať rôzne formy. Pacient môže napríklad objaviť:

Je to dôležité. Včasné zistenie príznakov zvyšuje účinnosť liečby.

Poznať príčinu ochorenia kože na rukách a nohách, môžete si ho nechať prejsť do chronickej formy a ďalších komplikácií.

Na rozdiel od vnútorných chorôb majú kožné ochorenia neestetické vonkajšie prejavy, ktoré nielen prinášajú nepríjemné pocity, ale aj emocionálne ťažkosti

Diagnóza ochorení

Na základe sťažností pacientov, symptómov, miesta lokalizácie vredov a vyšetrenia sa stanoví predbežná diagnóza. Ďalšie vyšetrenie potvrdzuje určitú chorobu kože alebo ju vyvracia.

Pre určenie povahy určitých patológií sa koža stieraciu špeciálne sklo alebo tupý koniec skalpelom. Niektoré výskumné metódy zahŕňajú palpáciu kože.

Laboratórna diagnostika zahŕňa súbor rôznych analýz. Na identifikáciu patogénu sa predpísal všeobecný krvný test, moč, biochemický krvný test. Na stanovenie prítomnosti helmintickej invázie sa podáva analýza stolice.

Typy kožných ochorení

Najbežnejšie ochorenia kože ruky:

 • dermatitída. Sčervenanie sprevádzané opuchom, svrbením a odlupovaním.
 • Svrab. Svrbenie spárované akné a bohaté sčervenanie.
 • mykózy (húb patológia). Reprodukcia hubových mikroorganizmov vo vrstvách dermy.
 • ekzém. Vyskytuje sa kondenzácia, svrbenie a odlupovanie krytov.
 • Akné vyrážka. Nie je svrbenie, ale spôsobuje nepríjemné pocity. Je to dôsledok dysfunkcie vnútorných orgánov.
 • žihľavka. Pľuzgiere, zlúčené, tvoria veľké miesto. Podvodom prináša nepohodlie a bolesť.
 • sklerodermia. Je vyjadrená roztiahnutou kožou, zmenou tvaru nechtov a prstov.
 • svrab. Má niekoľko odrôd.
 • toksikodermiya (toxo-alergická dermatitída). Vyznačujúci sa tým, vyrážka odlišné povahe (škvrny, komponenty, bubliny, vredy), a slúžiace ako výsledok cievnej siete toxické vaskulárnej a poškodenie tkanív.

Umiestnenie kožných vyrážok je jedným z kritérií na diagnostikovanie ochorenia, ale nie hlavné

Symptómy vyrážok

V závislosti od lézií kože sa symptómy prejavujú jasne alebo tajne. Existuje niekoľko skupín prejavov:

 • farba kože sa zmení z prírodného na červený alebo bledý;
 • pocit bolesti, svrbenie, pálenie;
 • normálny stav kože je nahradený nadmernou suchosťou, zúžením - tieto prejavy sú charakteristické pre dlane alebo nohy;
 • tvorba kožných prvkov (tuberkulózy, vyrážka).

Akékoľvek formácie môžu byť vyvolané rôznymi chorobami alebo alergickými reakciami.

Je to dôležité. Je veľmi ťažké nezávisle diagnostikovať kožné ochorenia na rukách. Hoci je možné stanoviť správnu diagnózu, odborníci odporúčajú, aby ste ihneď odišli do lekárskej inštitúcie, aby ste určili presnú diagnózu a pokračovali v správnej liečbe.

Hubové choroby a ich dôsledky

Jednou zo zraniteľností ľudského tela sú nechty. Patogénne mikroorganizmy, ktoré ovplyvňujú horných končatín, a vplyv na nechty, k zmene ich prirodzenej forme a koža okolo nich sčervenie a svrbí. Nosné platne odrážajú aj rôzne poruchy v práci orgánov. Príznaky mykózy zahŕňajú zhrubnutie alebo krehkosť nechtov, zmenu ich odtieňa. Keď sa nechty roztrhajú a rozpadajú, nerastú. Dokonca aj po uzdravení sa koža naďalej dlho odlupuje.

Mykóza vyvoláva výskyt erysipelov, okrem toho predlžuje liečbu týchto druhov

Osoba, ktorá má zvýšené potenie nespĺňa hygienickej ochrany alebo majú zníženú funkciu, s väčšou pravdepodobnosťou ako mycosis ramien, padne za obeť nechtami choroby alebo kožu okolo nechtov dosiek.

Pamätať. Liečba huby trvá dlhú dobu, účinnosť terapie závisí od správneho typu mikroorganizmu.

Huba horných končatín je oveľa menej bežná ako horné končatiny. Choroba sa môže začať rozvíjať na nohách a potom sa dostať do rúk.

Symptómy erysipiek

K chorobám, ktoré vznikajú na hornej a dolnej končatine, je tvár tvár. Erysipelas kože nohy je bežnejší ako ruky, tvár alebo iné časti tela.

Symptómy zápalu sa líšia v závislosti od formy ochorenia:

 1. Mierna forma má tlmené prejavy. Pacient sa cíti slabý, má zvýšenú telesnú teplotu.
 2. Stredne ťažká forma. Vyznačuje sa akútnejšou symptomatológiou a dlhým obdobím toku.
 3. Ťažká forma. Akútny priebeh je doplnený poruchou duševného stavu.
 4. Recidivujúce. V prípade nedokončenej primárnej liečby, ako aj oslabeného organizmu môže na tom istom mieste dochádzať k zápalu.

Je to dôležité. Aby ste predišli komplikáciám, musíte starostlivo sledovať všetky predpisy lekára.

Absencia liečby ohrozuje komplikácie z kardiovaskulárneho systému a obličiek

Externé príčiny spôsobujúce ochorenie kože

Široké rozšírenie kožných ochorení rúk u ľudí je vysvetlené skutočnosťou, že okrem ochranných funkcií má pokrytie horných končatín funkciu receptu. Pri kontakte s okolitými objektmi je ťažké neinfikovať.

Exogénne (vonkajšie) faktory ovplyvňujúce epidermis:

 • kontakt s chemikáliou (zásadou, kyselinou, farbou);
 • ožiarenie (röntgenové, ultrafialové);
 • kontakt s patogénnymi mikróbmi (antrax, lepra);
 • náhle zmeny teploty (hypotermia, omrzliny, horieť);
 • parazitárne účinky (blchy, komáre, chyby).

Nepriaznivé vonkajšie vplyvy dráždia pokožku, vyvolávajú výskyt pigmentových škvŕn, pálenie, svrbenie. Neopatrná manipulácia s nebezpečnými predmetmi môže spôsobiť zranenie osôb. A s vekom je narušená regenerácia epidermálnych buniek.

Je to dôležité. Pacient môže nezávisle diagnostikovať túto chorobu, ale v prípade chybne diagnostikovaného stavu sa situácia zhorší neoprávnenou liečbou. Ak sa objaví primárny príznak, odporúča sa poradiť sa s dermatológiou.

Dokonca aj najmenší členovia populácie trpia kožnými defektmi. Obzvlášť časté je alergická dermatitída. Kožná reakcia na alergén sa prejavuje vo forme zápalu, odlupovania, vyrážky, škvŕn. Koža potom suší a svrbenie.

Mnoho dermatologických ochorení je vyvolané porušením funkcií vnútorných orgánov

Hlavné príznaky, ktoré svedčia o poškodení kože, sú:

 • podráždenie, pálenie;
 • sčervenanie kože;
 • vyrážka;
 • bolestivé pocity.

Vnútorné príčiny kožných ochorení

Endogénne (vnútorné) príčiny často ovplyvňujú zmeny v epidermálnej vrstve. K zápalovému procesu dermy s lokalizáciou na rukách môže viesť:

 • hormonálne zmeny (najčastejšie v dospievaní);
 • nervové napätie;
 • dysfunkcia gastrointestinálneho traktu;
 • metabolické poruchy;
 • intestinálnej dysbiózy.

Veľmi dôležité sú jednotlivé charakteristiky organizmu, prenesené ochorenia, tendencia k alergickým prejavom, dedičnosť.

Každý typ kože potrebuje osobitnú starostlivosť, a všetky rany sa musia okamžite dezinfikovať

Preventívne opatrenia

Aby ste sa vyhli alergickým reakciám, ako aj infekčným chorobám, musíte dodržiavať určité pravidlá. Existujú len dve hlavné metódy prevencie:

 1. Najdôležitejšou položkou je hygiena. Keďže ruky sú vystavené neustálemu kontaktu s vonkajšími faktormi, je dôležité starostlivo sledovať ich čistotu. Veľké množstvo mikroorganizmov sa sústreďuje na dermis. Akumulované v kožných záhyboch, sekrétoch a nečistote vedú k zápalovým procesom.
 2. Starostlivosť o pleť. To zahŕňa očistenie od mŕtvych vrstiev dermis, hydratáciu a výživu pomocou farmaceutických a kozmetologických prípravkov.

Aby ste predišli kožným ochoreniam dolných končatín, musíte dodržiavať isté pravidlá. Topánky musia byť kvalitné a dobre vetrané. Vo vnútri by nemali byť žiadne nečistoty a prach. Koža chodidiel by mala byť vždy suchá. Po vykonaní vodných procedúr musíte starostlivo utrieť pokožku medzi prstami. Ak sa potenie zvyšuje, musíte vytvoriť špeciálne liečebné kúpele. Všetky hygienické potreby musia byť prísne individuálne.

Všetky kožné ochorenia sú podmienene rozdelené na infekčné a neinfekčné. Prevencia je hygienická. Pri dodržiavaní hygienických pravidiel sa môžete čo najviac chrániť pred všetkými druhmi ochorení kože.

Kožné ochorenia na rukách: na prstoch, rukách, dlaňach

Koža osoby, ktorá vo vzťahu k všetkým vnútorným orgánom vykonáva určitú funkciu ochrany, ktorá pôsobí ako bariéra, môže byť často vystavená chorobám. Najprv hovoríme o tom, že pre kožu sú najnebezpečnejšie ochorenia alergickej, infekčnej a neurogénnej povahy.

Kožné ochorenia môžu priamo súvisieť s problémami v imunitnom systéme, s poruchami ľudského hormonálneho zázemia, s uhryznutím hmyzu a inými vonkajšími faktormi.

Vo väčšine prípadov sú najväčšie problémy a nepohodlie spôsobené kožnými ochoreniami, ktoré sa prejavujú na rukách. Problémom je skutočnosť, že pokožka na rukách je takmer nemožná, aby bola náležite a adekvátne chránená pred rôznymi faktormi, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Zvlášť vzhľadom na to, že človek robí obrovské množstvo práce rukami, sú vždy vystavené riziku.

Môžete okamžite zistiť, že kožné ochorenia na rukách sa môžu prejaviť ako niekoľko vyrážok, môže to byť:

 • Bubliny rôznych veľkostí,
 • papuly,
 • pľuzgiere,
 • plakety
 • Malá vyrážka.

Vo vzťahu k akejkoľvek ochorenie kože, ktoré sa objavujú na rukách, je to fér poznamenať, že skoršie príznaky sú detekované skoré problémy, a preto začala liečba, liečba bude účinná a bude zabránené choroba.

Treba poznamenať, že na to, aby sme včas prijali opatrenia a zabránili komplikáciám príznakov, ako aj prechod k ochoreniam kože chronickým priebehom, je potrebné zistiť, čo presne môže ovplyvniť kože rúk. Inými slovami, musíte si uvedomiť, aké choroby sú na dosah ruky a ako sa prejavujú zvonku a symptomaticky.

Ak hovoríme o alergickej povahe choroby, možno poznamenať, že väčšina z týchto problémov sa prejavuje takmer okamžite po infekcii alebo po kontakte s alergénom na koži.

V prípadoch alergie na pokožku rúk sa môžu vyskytnúť vezikuly, papuly, plaky, niekedy pľuzgiere a tiež vyrážka.

Pokiaľ ide o kožné ochorenia dermatóz, ich liečba by mala nevyhnutne vykonávať dermatológovia. Preto si všimnite, že ak sa vyskytne ktorýkoľvek z nižšie opísaných symptómov, bude potrebné kontaktovať lekára.

Alergická dermatitída

Alergická dermatitída je zápal kože, ktorý sa vyskytuje, ak telo začne vnímať určitú zložku alebo látku ako nebezpečný alergén. Okamžite dochádza k reakcii imunitného systému, ktorý sa vyznačuje nedostatočným správaním, na koži sa objavia začervenanie a zápaly, kožné lézie sa nakoniec môžu začať odlupovať.

V niektorých prípadoch je takáto reakcia tela prirodzená. To sa týka momentov kontaktu kože rúk s určitými chemikáliami alebo fyzikálnymi faktormi, napríklad môže byť chladné alebo nadmerné vystavenie ultrafialovému svetlu.

Často sa môže vyskytnúť alergická reakcia na ruky kvôli kontaktu s dráždivými látkami, ako sú zvieracie vlasy, prach alebo peľ. Dokonca môžete povedať, že ide o najbežnejšie alergény.

ekzém

Ekzém je alergický, ale na rozdiel od dermatitídy má iné príznaky. Definujte hlavné z nich:

 • Na koži sa začnú objavovať bubliny,
 • vnútri je tekutina,
 • koža na zapálenej oblasti sa začína zahusťovať,
 • existuje zjavný opuch,
 • pacient trpí vážnym svrbením.

Problém ekzém v tom, že pacient v dôsledku závažnej svrbenie začne česanie poškriabaniu postihnutých oblastí, čo vedie k tomu, čo sa môže objaviť bakteriálnu infekciu a liečba ekzém bude komplikované.

Postupne sa počas ochorenia začnú roztrhávať pľuzgiere a na mieste sa objavia trhliny a potom sucho.

Dokonca aj po liečbe ekzému sa dá ľahko vyprovokovať. Relaps sa vyskytuje v stresovej situácii, ak pacient zneužíva určité potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. Jedným z faktorov môže byť slnečné lúče a kontakt s chemikáliami.

Samostatne si všimneme, že ekzém môže byť často priamym dôsledkom dedičnej choroby.

svrab

Povaha výskytu psoriázy doposiaľ nebola študovaná modernými lekármi. Predpokladá sa, že toto ochorenie je chronický a neinfekčný zápalový proces, ktorý postihuje kožu.

Niektorí lekári sa domnievajú, že psoriáza sa vyvíja v dôsledku určitých dedičných faktorov, ako aj v dôsledku odchýlky v práci imunitného systému.

Zobrazuje psoriázu vo forme malých papulov a plakov na koži rúk. V léziách je možné pozorovať zhutnenie pokožky, kvôli nadmernej suchosti sa objavujú malé trhliny. Liečba psoriázy, ako aj ďalšie kožné ochorenia môžu byť často zhoršuje a komplikuje prítomnosť stresu, únavy, celkovou únavou organizmu, rovnako ako expozícia chemických a fyzikálnych faktorov.

Huba z kože

Jednou z najčastejších ochorení kože je mykóza. Choroba je spôsobená kontaktom s pokožkou a rozmnožovaním rôznych húb dermatofytov na koži. Ochorenie sa môže vyskytnúť tak na nechtoch, ako aj v záhyboch medzi prstami, na povrchu dlane, na ramene.

Huba na koži sa vyznačuje dostatočným svrbením, vyrážkou na koži, peelingom, potenie paliem sa môže zintenzívniť.

Poznamenávame, že mykóza je naozaj bežným problémom, pretože ide o nákazlivý druh ochorenia a môže sa ľahko prenášať nielen z človeka na človeka a prostredníctvom verejných objektov, ale aj prostredníctvom kontaktu s infikovanými zvieratami.

vitiligo

Ďalšia choroba, ktorá sa prejavuje na koži ruky a po celom tele, a ktorej etiológia nebola vysvetlená, je vitiligo.

Choroba vedie k narušeniu normálnej pigmentácie, v dôsledku čoho sa na povrchu kože objavujú biele škvrny s odlišnými obrysmi.

Spoty môžu narastať a zostať nezmenené. Niektorí odborníci sa domnievajú, že dedičnosť je faktorom v rozvoji vitiligo, stres a niektoré infekčné choroby môžu vyprovokovať túto chorobu. Možno tiež poznamenať, že stále neexistujú žiadne účinné spôsoby liečenia vitiligo. U nás na portáli je materiál - Vitiligo: základné dôvody a znaky, ako liečiť, čo bude vysvetľovať veľa v tejto záhadnej chorobe.

žihľavka

Úle, to je dermatóza alergickej povahy, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na pľuzgiere na koži. Z vizuálneho hľadiska pripomínajú stopu, ktorá zostáva po kontakte s žihľavou, pochádza z toho a berie názov choroby.

Príčinou urtikárie na pokožke rúk môžu byť alergické reakcie na prach, zvieracie chĺpky, peľ, studené alergie, určité lieky a určité potraviny. Urtikária sa vyvíja a je komplikovaná v súvislosti s problémami s chronickými ochoreniami vnútorných orgánov pacienta. Upozorňujeme, že liečba urtikárie môže viesť k úplnej eliminácii ochorenia.

Choroby kože rúk - typy a liečba

Kožné ochorenia sú jednou z najčastejších a najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení. Kožné ochorenia, okrem nepohodlia a bolestivých prejavov prinášajú veľa nepríjemností a esteticky vyzerajú neatraktívne. V tomto ohľade mnohí ľudia, namiesto včasnej návštevy špecialistu, sa snažia maskovať prejavy ochorenia a tým ešte viac zhoršiť stav kože. Ruky sú skryté pod rukavicami, pokožka na lakťoch je starostlivo ukrytá pod oblečením.

Vplyv prostredia Vnútorné poruchy v tele okamžite prejavujú na koži a častejšie sa vyskytujú na najvýznamnejších miestach, ako sú ľudské ruky. Choroby ovplyvňujú pokožku na lakťoch, prstoch a rukách Aby ste predišli komplikáciám a zbavili sa choroby, potrebujete vedieť o príčinách ochorenia, typoch kožných lézií a spôsoboch liečenia.

Typy a príznaky kožných ochorení

Existuje veľa kožných ochorení postihujúcich kožu rúk, ale príčiny väčšiny z nich sú úplne neznáme. Najčastejšie sa diagnostikuje choroba podľa symptómov a lokalizácie lézie. Na stanovenie prítomnosti patogénov, rôznych infekcií, ktoré môžu byť príčinou kožných ochorení, sú predpísané dodatočné testy.

Najbežnejšie a často sa vyskytujúce ochorenia postihujúce rôzne časti rúk sú:

 • dermatitída;
 • ekzém;
 • žihľavka;
 • svrab;
 • lupienka;
 • akné;
 • lieková reakcia;
 • sklerodermia;
 • mykózy.

Každá z týchto ochorení sa prejavuje výraznými prejavmi na pokožke, na vonkajšej strane sa líšia v charaktere lokalizácie a sú sprevádzané rôznymi sprievodnými znakmi.

Dermatitída je sprevádzaná začervenaním a opuchom mäkkých tkanív, ako aj silným netolerovateľným svrbením. Nástup choroby sprevádza desquamation, vyrážka a mikrotrhnutia. Alergická dermatitída postihuje ruky, kožu na lakte a niekedy podpaží.

Ekzém je lokalizovaný medzi prstami rúk, niekedy aj sčervenanie osudu na dlani. Koža je silne svrbená a šupinatá, horná vrstva dermis je zhutnená a objavujú sa trhliny.

Urtikaria sa líši od ostatných kožných lézií s pľuzgiermi, ktoré sa zlúčia a vytvárajú veľkú červenú škvrnu na koži. Svrbenie pľuzgierov vyvoláva stály kontakt s formáciou a jej traumatizáciou. Pohŕdané pľuzgy liečia dlho a bolestivo, najmä dlhý čas sú na zápästiach a lakte kvôli neustálej mobilite pľuzgiere.

Plesňová infekcia alebo plesňové infekcie sa vyskytujú, keď huba prenikne do vrstiev dermis, vynásobí sa v priaznivom prostredí a zvyčajne sú to ťažko dostupné miesta medzi prstami, nechtami a lakťmi. Choroba s nástupom vývoja mení prirodzenú formu nechtov. Na pokožke sú sčervenanie, pľuzgiere a škálovanie, ktoré po dlhú dobu neprechádza ani po zotavení. Plesňová infekcia s kandidózou je ľahšie určiť, na miestnej sčervenenie sa nachádza biely charakteristický povlak.

Svrab je charakterizovaný vysoko svrbivým akné, ktoré sa nachádza v pároch na zápästí alebo medzi prstami.

Akné zvyčajne nie je svrbenie ani bolestivé pocity, ale je znakom vnútorného ochorenia alebo narušenia endokrinného systému.

Vyrážka, škvrny a vyčnievajúce krvné cievy sú znaky toxickej dermie a napnutá koža rúk na rukách a lakťoch je sklerodermia.

Neprítomnosť žiadneho z uvedených znakov neindikuje neprítomnosť tejto choroby, iba každý organizmus je individuálny a choroba sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Na objasnenie diagnózy sú potrebné ďalšie testy a testy.

príčiny

Príčiny ochorení kože môžu byť rôzne faktory a pre každú chorobu sú odlišné.

 1. hovorí o reakcii tela na určitý alergén. Prináša do krvi a spája s krvnými proteínmi, dráždi imunitný systém a spôsobuje reakciu na pokožku.
 2. Príčinou žihľavky je najčastejšie uhryznutie hmyzu, ale niekedy trpia chorobami ľudia s narušením fungovania vylučovacieho systému a metabolických porúch. Reakcia na užívanie liekov, zmeny teploty môžu byť tiež dôsledkom žihľavky.
 3. Toxidermia spôsobuje potraviny a hmatové alergény, otravuje telo zvnútra a postihuje sklerodermu ľudí s endokrinnými poruchami. Prvá porucha je dočasný jav a druhá je chronická choroba. Choroba je lokalizovaná na všetkých častiach rúk, na rukách, na lakte a medzi prstami.
 4. Ekzém dyshidrotického typu vyvoláva stresovú situáciu. Časté zážitky a nervové poruchy sa odrážajú na koži vo forme červených škvŕn. V zriedkavých prípadoch sú príčinou výskytu ekzému alergény v potravinách a v domácnostiach.
 5. Svrab sa prenáša kontaktom s chorou osobou a nosičom vírusu je roztoč.
 6. Hubové mykózy sa vyskytujú so zníženou imunitou u ľudí a priaznivým prostredím na šírenie patogénnych baktérií. Vyvíjať hubu, niekedy dostatočne otvorené rany bez správneho spracovania a mechanické trhliny na rukách. Pravdepodobnosť infekcie hmatovým kontaktom s nosičom huby je vysoká. Priaznivé prostredie pre reprodukciu kandidovej huby je znížená imunitná odpoveď a zhoršený metabolizmus v tele.

Spôsoby liečby

Spôsob liečenia kožných ochorení rúk závisí od umiestnenia miesta, príčiny a prítomnosti patogénnych baktérií v krvi. Ak chcete vyliečiť akúkoľvek léziu kože, je možné, ak správne zvolíte schému alebo plán liečby, zistiť pôvodnú príčinu a čo najskôr ju adresovať lekárovi.

Na liečbu psoriázy je hlavným faktorom súlad s výživou a odmietaním možných alergénov. Na odstránenie nepríjemných pocitov a viditeľných príznakov sú predpísané masti na báze kortikosteroidov. Najpopulárnejším a najnovším spôsobom boja proti lupienke bola fotochemoterapia a plazmaferéza.

Liečba ekzému zabezpečuje prísnu diétu a elimináciu príznakov pomocou topických mastí. S pomocou protizápalových liekov sa odstránia opuchy a začervenanie a alergická reakcia je blokovaná antihistaminikami.

Hlavným spôsobom boja proti dermatitíde bolo odstránenie alergénu. Ak sa dráždivý účinok dostane z prostredia, odporúča sa umývať postihnuté miesto a dezinfikovať ho etylalkoholom. Zápalový proces na pokožke s dermatitídou sa odstráni masťami založenými na hormónoch a kyseline boritej. Zlepšenie nastane po užití antihistaminík.

Akné je možné prekonať len odstránením vnútornej príčiny a symptómy môžete odstrániť výberom individuálneho krému na starostlivosť alebo gélu, ktorý odstráni zápal z postihnutej oblasti.

Je možné prekonať mykózu na ramenách a lakte len tým, že určuje, ktorý patogénny mikrób sa usadil na kožných telách. Laboratórne testy pomôžu určiť patogény a antimikrobiálne lieky vo forme masti, injekcií alebo tabliet sa zbavia škodcu. Dĺžka trvania liečby závisí priamo od zanedbania ochorenia a rezistencie organizmu. Niekedy sa liečba dlhodobo predlžuje.

Prognóza pre zotavenie

Každá lézia kože sa musí liečiť prvými prejavmi, pretože ovplyvňuje vzhľad rúk a celkový zdravotný stav. Môžete vyliečiť akúkoľvek chorobu kože, stačí vybrať správnu liečbu a dodržiavať všetky odporúčania lekárov. Lepšie je podstúpiť liečbu pod dohľadom špecialistu, a nie zaobchádzať s vlastnou medikáciou doma.

Ochorenia kože rúk

Ruky - jeden z najviac náchylných k negatívnym vplyvom tela na životné prostredie. Cíti sa na seba:

 • Dôsledky nepriaznivej ekológie;
 • Dráždivý účinok chemických výrobkov pre domácnosť;
 • Vplyv patogénnych a podmienene patogénnych mikroorganizmov žijúcich vo vonkajšom prostredí.

Okrem toho stav ruky odráža zdravie vnútorných orgánov, výživové problémy a životný štýl.

Choroby kože rúk môžu byť špecifické alebo bežné pre celý organizmus. Pri ich príležitosti je potrebné sa obrátiť na dermatológa, alergistu alebo infektsionistu.

Ako sa manifestujú kožné lézie?

Podmienečne môžu byť príznaky kožných ochorení rúk rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Zmeny farby kože (sčervenanie alebo modrosť a bledosť);
 • Hypertermia alebo hypotermia (zvýšenie alebo zníženie teploty pokožky rúk);
 • Neustále pocit svrbenia, niekedy sa mení na bolesť;
 • Zjavenie opuchy, až do nemožnosti úplného ohnutia prstov;
 • Vyrážky, ktoré majú charakter uzlov, pľuzgierov, papulov, pustúl a iných prvkov;
 • Ulcerózna lézia (vznikla v dôsledku otvorenia povrchu blistrov a ovplyvnenia strednej vrstvy epidermis);
 • Suchosť, olupovanie, šupinatý pokles;
 • Strata kožného turgoru, zníženie jeho elasticity a mäkkosti;
 • Poruchy sfarbenia kože (pigmentové škvrny alebo naopak, zmiznutie pigmentácie - biele škvrny).

Tieto príznaky môžu hladko prechádzať navzájom s včasným neúspechom.

Kožné ochorenia spôsobené vonkajšími faktormi

Medzi najčastejšie príčiny kožných lézií ručné vonkajší vplyv na tieto negatívne faktory: studenej alebo teplej vody, chlad alebo teplo, občas - elektrický prúd a elektromagnetické žiarenie, žiarenie, dotýkal teplé alebo studené predmety. V tomto prípade bude primárnou odpoveďou na kožu sčervenanie (ak je účinok silný a predĺžený, môže to viesť k ireverzibilným účinkom - nekróze tkaniva). Táto činnosť je v zásade spôsobená zmenou zásobovania tkanivami krvou.

Symptomatológia spôsobená vonkajšími faktormi môže viesť k vylúčeniu ich negatívneho vplyvu.

Chemikálie, ktoré sú súčasťou mydla, práškov, čistiacich prostriedkov, môžu spôsobiť podráždenie pokožky, ktoré sa prejavujú ako:

Jeho prejavy závisia od individuálnej imunity osoby voči akejkoľvek chemickej zložke. Intenzita zmien závisí od času a sily faktora.

Takto spôsobená suchá koža môže viesť k trhlinám v hornej vrstve, sprevádzanú bolesťou, a čo je najdôležitejšie, pripojením infekcie. Mikroorganizmy, ktoré vstupujú do vnútra trhlín spôsobujú hnisavosť, septické formy kožných ochorení. Zvlášť dôležité sú v tomto zmysle patogénov sú Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas), Enterobacter, coccal mikroflóry a ďalšie.
Týmto spôsobom špecifické huby, papilomavírusy, kvasinky spôsobujú takzvanú mykózu, ako aj výskyt bradavíc a papilómov.

Aké vnútorné príčiny môžu viesť k ochoreniam kože?

Zvýšenie teploty pokožky rúk sa môže pozorovať pri intoxikácii tela. Často je z tohto dôvodu u detí stanovený nástup akútneho zápalového procesu.

Príčina poškodenia zraku môže slúžiť ako infekčné činidlá. Baktérie a vírusy spôsobujúce choroby, ktoré prenikajú do tela cestou vzduchom alebo kontaktným spôsobom, rozptýlené krvou cez telo, čo spôsobuje patológiu vrátane kože rúk. Príkladom takýchto ochorení môže byť hepatitída, mononukleóza, niektoré druhy horúčky.

Podobný mechanizmus vývoja toxických dermatóz. Dráždivý vstupuje do tela zvonku jedlom, vzduchom, pitnou vodou a vyvoláva vývoj neurodermatitídy a atopickej dermatitídy.

Zčervenanie vnútorných povrchov rúk spolu s ich opuchom je niekedy spôsobené alergickou reakciou na príjem nových látok do tela. V tomto prípade spúšťací mechanizmus reakcie je vývoj histamínu a zmeny tkanivovej štruktúry podkožného tkaniva. Alergickými príznakmi sú alergická dermatitída a ekzém. Najmä jasné príznaky sa objavia, keď alergén znovu vstúpi do tela.

Na rozdiel od ekzému má psoriáza nevysvetlený mechanizmus vývoja. Na svojom priebehu, samozrejme, ovplyvňujú stres, prepracovanie, agresívne chemikálie.

Často je cyanóza končatín (modrých rúk a nôh) spôsobená neurologickou patológiou alebo poruchami činnosti kardiovaskulárneho systému.
Kožné ochorenia na rukách môžu byť na začiatku vyjadrené vo forme pľuzgierov - znaky vážneho poškodenia, ktoré neskôr po otvorení otvoria vnútornú vrstvu kože do okolia. Preto sa najskôr vytvoria erózie, potom - vredy, zjazvenie, ktoré opúšťajú dlhé a škaredé stopy.

Zvláštna pozornosť si zaslúži sekundárnu dermatitídu - ochorenia kože, ktoré vznikajú pri chorobách vnútorných orgánov, pri hormonálnych poruchách alebo pri porušení metabolizmu soli. Ich prejavy sú podobné primárnym formám ochorenia, avšak s cieľom určiť taktiku liečby je najprv potrebné uviesť hlavnú chorobu.

Oddeľte rozhovor o chybách sfarbenia kože rúk. Môžu sa prejavovať ako:

 • Pigmentované škvrny (poruchy v procese tvorby melanínu v dôsledku určitých faktorov, napríklad vek, škvrny tehotných žien, škvrny sa objavujú pod vplyvom prvých jasných slnečných lúčov);
 • Biele škvrny - lokálne defekty tvorby melanínu (narušenie endokrinného systému, neurologické poruchy, infekčné ochorenia).

Olupovanie kože rúk môže byť spôsobené stavom tela, ako je beriberi. Nedostatočný príjem vitamínov a stopových prvkov z stravy vedie k strate elasticity kože, k suchosti, krakovaniu a zníženej odolnosti voči infekciám.

Čo je liečba chorôb kože ruky?

Samozrejme, v prvom rade je potrebné diagnostikovať túto alebo takú patologickú zmenu. Dermatológ to zvládne. Pomôcť mu - početné laboratórne testy, testy, štúdie.

Infekčná povaha chorôb si vyžaduje antibakteriálnu alebo antivírusovú a antifungálnu liečbu.

Zápalové procesy budú mať sklon k vyblednutiu vhodnou liečbou (hormonálne a kortikosteroidné lieky).

Klinika, spôsobená systémovými ochoreniami tela, začne strácať dôležitosť v priebehu sanácie vhodnými metódami liečby základnej patológie.

Súčasne existuje veľa miestnych variantov, pri ktorých je priamy dopad na pokožku rúk. Ako pomocná terapia sú účinné a jednoduché. Hlavnou vecou je vyvinúť systém a nie zastaviť na polceste.

Miestne možnosti liečby

Najprv by ste mali venovať pozornosť kúpeľom. V závislosti od hlavnej účinnej látky môžu byť:

 • živiny;
 • zvlhčovače;
 • upokojujúce;
 • bielenie;
 • Podpora regenerácie;
 • hojenie;
 • vysušuje;
 • dezodorant;
 • Antibakteriálne.

Užitočné bylinné kúpele (harmanček, ľubovník bodkovaný, nechtík, rozmarín, plantain, zelený čaj, šalvia, koreň ženšenu). Užitočný med a medové výrobky, santalový olej, žĺtok, citrónová kôra. Príprava je jednoduchá a úsporná. Doba expozície je 15 minút. Predtým je povinné dôkladné očistenie kozmetiky a pozitívny postoj.

Aplikácia masti pripravenej v lekárni alebo samostatne vo forme bandáží alebo aplikácií. Masť možno pripraviť pridaním do krému na ruky olejového roztoku vitamínu E, niekoľkých kvapiek šťavy z aloe, olivového oleja alebo citróna. Najlepším mechanizmom účinku je masť v teplom stave. Preto by ste mali pred ošetrením zahriať ruky a pokryť ich utierkou od okamihu aplikácie na zachovanie teploty.

Nasledujúce recepty sú tiež účinné:

 • Zmes propolisu s olivovým olejom;
 • Ľubovník bodkovaný s maslom;
 • Tvaroh s petržlenovou alebo uhorkovou šťavou;
 • Zeler, jablčný jačmeň a soľ;
 • Šťavy alebo brusnicové brusnice pridané do vazelíny.

Ak chcete zvýšiť účinok pridania zložiek, ako je decht, kyselina salicylová, streptokid. Je pravda, že takéto závažné zložky vyžadujú starostlivé zaobchádzanie a prísne dodržiavanie dávkovania.

V modernej fyzioterapii je pomerne málo metód, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s kožnými problémami rúk. Elektroprocesie, laserová liečba, bahno terapia, akupunktúra - to je ďaleko od neúplného zoznamu použitých postupov.

Riešenie chorôb kože rúk nie je vždy možné okamžite, hlavne je správne určiť ich príčinu a neodchýliť sa od plánovaného liečebného režimu.

Ochorenia kože rúk na obrázkoch

Kožné ochorenia rúk

ochorenie kože na rukách javí ako škvrny, uzliny, plakety, vegetáciou, váhy, aktinická, tesnenia, bubliny, vriedky, erózie, vredy, jazvy. V tomto článku sú uvedené choroby rúk, ktoré sú charakteristické pre vyrážky vo forme uzlov a nádorovitých útvarov, vegetácie, váhy s vysvetleniami. Ďalšie formy vyrážok na rukách nájdete v článkoch "Vyrážka na rukách" a "Kožné lézie rúk".

Uzlíky a nádorové útvary na rukách normálnej farby kože

sú charakteristické pre nasledujúce choroby:

 • # 8212; Keratoakantom (synonymum - nadržané mušle, mušle mastný, benígny nádor z vlasových folikulov vo forme jednej alebo viacerých jednotiek s dutinou uprostred, naplnené nadržané epitelu, rastie na 1-2 cm na 6 týždňov a samotných prechádza niekoľkých mesiacov, kože zostáva jazva; nachádza väčšinou medzi 50 a 70 rokov, je častejšia u mužov, vzhľad príčina neznáma);
 • # 8212; Karcinóm šupinatých buniek kože;
 • # 8212; Obyčajné, jednoduchých alebo vulgárne bradavice (spôsobené vírusom, bezbolestné hustá suchý keratinizované elevácie s nerovným povrchom, o veľkosti špendlíkovej hlavičky na hrachu, môžu splývať tvoriť veľké dosky, a najčastejšie sa nachádza na rukách).

Červené uzliny a nádorové útvary:

 • # 8212; Granuloma annulare (chronické ochorenie kože, vyznačujúci sa tým, tvárnej annulare usporiadané vyrážky, ktoré reprezentujú časti suchého nekrózy, pôvod nie je jasné, má sa za to spojenie s poruchami metabolizmu sacharidov (diabetes);
 • # 8212; Teleangiektaticheskaya (alebo pyogénne) granulóm (ohnisko zápalu, ktorý je vo forme hustej uzla príležitostne na nohe červené alebo hnedé s veľkým množstvom rozšírených kapilár, presahy ľahko; postihnutý necht valčeky).

Hyper-pigmentované (tmavé) uzliny a nádorové útvary:

 • # 8212; Melanóm (malígny nádor, ktorý sa vyvíja z buniek, ktoré produkujú tmavé melanínové pigmenty, zvyčajne z materských znamienok).

vegetácie

(rast povrchu a vnútornej vrstvy kože rôznych tvarov):

 • # 8212; Keratoakantom (synonymum - nadržané mušle, mušle mastný, benígny nádor z vlasových folikulov vo forme jednej alebo viacerých jednotiek s dutinou uprostred, naplnené nadržané epitelu, rastie na 1-2 cm na 6 týždňov a samotných prechádza niekoľkých mesiacov, kože zostáva jazva; nachádza väčšinou medzi 50 a 70 rokov, je častejšia u mužov, vzhľad príčina neznáma);
 • # 8212; Karcinóm šupinatých buniek kože;
 • # 8212; Obyčajné, jednoduchých alebo vulgárne bradavice (spôsobené vírusom, bezbolestné hustá suchý keratinizované elevácie s nerovným povrchom, o veľkosti špendlíkovej hlavičky na hrachu, môžu splývať tvoriť veľké dosky, a najčastejšie sa nachádza na rukách).

Vyrážky vo forme mier:

 • # 8212; Sekundárny syfilis (stupeň syfilis, ktorý sa prejavuje vyrážkou na koži a slizniciach a pozitívnou reakciou Wassermana);
 • # 8212; Dermatomyozitída (bežné zápalové ochorenie tela s poškodením kože, svalov a nervov, vyrážky na zadnej strane rúk, poškodenie chrbtovej rúk);
 • # 8212; Dermatofytóza alebo dermatomykóza kefiek (infekčná kožná choroba hub);
 • # 8212; Lupus erythematosus (neinfekčné chronické zápalové ochorenie, nazývaný tak kvôli charakteristickému sčervenaniu kože, hrudný povrch ruky je ovplyvnený, dorzálne povrchy rúk sú ovplyvnené);
 • # 8212; Subakútna alebo chronické svrbenie dermatitída (dermatitis - zápal kože, subakútna - Termín znamená, že choroba postupuje rýchlejšie ako chronická, ale nejde do akútnej formy - zrážanie neinfekčné povahy sa zosilnením, tesnenia, obmedzené alebo rozšírené, sa môže samo prejavovať ako alergickej reakcie pri dlhodobom kontakt s podnetom alebo neuroendokrinálny pôvod);
 • # 8212; Psoriáza (chronické ochorenie kože neznámeho pôvodu, ktoré sa prejavuje ružovo-červenými škvrnami, plaky pokryté bielymi, ľahko odlupovacími šupinami).

Tiež by vás mohlo zaujímať

Kožná vyrážka u dospelých, príčiny a fotografie

Pokožka - najväčší orgán človeka, a nie je divu, že v priebehu chorôb, ktoré sa vyskytujú v tele sa objavili nežiaduce účinky v podobe rôznych druhov vyrážky objavujú na koži. Akýkoľvek príznak musí venovať pozornosť v tomto článku na kožné vyrážky u dospelých budeme analyzovať príčiny s fotografiami, ktoré vám pomôžu určiť vinníka lézie, a choroba sa jedná, skorý príznak ktoré sú často kožné prejavy.

Vzhľadom k tomu, kožné vyrážky, je prvým príznakom mnohých chorôb, nie je možné ignorovať tento signál akýkoľvek náhle objavil podozrivé vyrážky by mal byť vyšetrený kvalifikovaným lekárom (dermatológ, alergológ alebo lekára), rovnako ako choroba v oslabenej forme sa môže prejaviť kožné zmeny, bez ďalších príznakov.

Vyrážka môže naznačovať:

 • Problémy imunitného systému.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Alergické reakcie.
 • Problémy s nervovým systémom spôsobené stresom.

Takže čo je kožná vyrážka?

Všeobecne sa uznáva, že vyrážky sú zmeny v koži a (alebo) slizniciach. Zmeny môžu zahŕňať v prvom rade zmeny farby, štruktúru povrchu kože, olupovanie, svrbenie v oblasti sčervenania a bolesti.
Lokalizovaná vyrážka môže byť v rôznych miestach na tele pre rôzne typy jaziev existuje typický vzhľad miesta, napríklad na ruky a tvár sa často prejavujú vyrážka spojená s alergickými reakciami, prejavy rovnaké na povrchu tela, najčastejšie spojené s infekčnými chorobami.

Pamätajte, že vyčesávanie vyrážok je v každom prípade neprípustné, čo povedie k ešte väčšiemu podráždeniu pokožky a prípadnému vzniku abscesov.

Typy vyrážky

Vyrážka pre alergie

Dôvodom pre neustále svrbenie a viditeľné kožná vyrážka často alergie, to je celkom bežné v dnešnej dobe, asi 70 percent ľudí, ktorí sú vystavení alebo tak nejako, ktoré sa stretávajú s alergickými reakciami.

Čo je to alergia? Je - zhoršenú reakciu ľudského imunitného systému na alergén vstúpil do tela, zatiaľ čo v procese zbaviť alergénu je prítomný v krvnej cievy ľudských rozťahujú, histamín je produkovaný vo veľkých množstvách, a to aj na vyššie uvedené príznaky sú takmer vždy pridá k začervenaniu, zápal, opuch, svrbenie je prítomný.

Pozor prosím! V prípade akútnej alergickej reakcie s tvorbou opuchu by ste mali ihneď zavolať tímu chorých ambulancií!

Tiež sa často prejavuje alergickú dermatitídu -, keď je vystavený alergénu v mieste kontaktu, regiónu vyrážky, napríklad reakciou s odevom - vyrážky v páse, zadné a miesta na tele, kde oblečenie najviac priliehajúca ku koži, alebo v reakcii na parfum alebo dezodorant - v oblasti najväčšieho zásahu látky (často pod podpazuší)

V miernou formou alergickej reakcie symptómov podobajú príznaky prechladnutia: nádcha, možnému slinách a slzenie. Ak sa objavia príznaky, ako sú závraty, tachykardia, kŕče a nevoľnosť, že môže posúdiť závažné alergické reakcie, v ktorých existuje riziko anafylaktického šoku, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Príčiny alergií môžu zahŕňať:

 • Vlna domácich zvierat
 • Pyl rastlín v lete alebo jesennom období roka
 • lieky
 • Potravinárske výrobky (čokoláda, mlieko, citrusy atď.)
 • Rôzne prídavné látky v potravinách
 • Látky obsiahnuté v parfumérii alebo chemikáliách pre domácnosť
 • Látky tvoriace šatňové predmety (textílie, kovy, farbivá)

Vyrážka s infekčnými ochoreniami

Vyrážka infekčných chorôb sú často charakterizované postupné vzhľad, ona najprv sa objaví na jednom mieste, potom ďalšie, ako každý infekcie, existujú typické miest vyrážok, špecifický tvar a veľkosť, že je dôležité mať na pamäti všetky podrobnosti o prieskume a hlásiť všetky tieto informácie s lekárom.

Nižšie uvažujeme o vyrážke pre rôzne infekčné ochorenia:

rubeola - v počiatočnom období ochorenia sa na tvári a krku objaví malá vyrážka, potom sa do 2 až 6 hodín vyrážka rozšíri po celom tele. Zvyčajne vyzerá ako okrúhle alebo oválne začervenanie 2 až 10 mm. Pokožka zostáva až 72 hodín, potom zmizne bez viditeľných stôp. Ak nájdete podobné vyrážky vo vašom tele, konzultácia a vyšetrenie lekára je nevyhnutná, pretože podobné vyrážky sú príznaky mnohých infekčných ochorení. Tiež pripomenúť, že ružienka predstavuje mimoriadne nebezpečenstvo pre tehotné ženy, pretože u matkinej choroby infekcia môže poškodiť plod.

osýpky - Koronárna choroba sa zvyčajne prejavuje katarálnymi prejavmi. Vyrážka sa objaví po 2-7 dňoch. Primárne výčnelky - na koži nosa a za ušnicami, potom sa rozšíria po 24 hodinách na pokožku hrudníka, tváre, potom sú ruky a krk tiež pokryté vyrážkami. Po 72 hodinách sú vyrážky pokryté vyrážkami, vyrážka je častejšie nasýtená a roztápaná. Po aktívnej fáze ochorenia sa vyrážka mení na farbu a vytvára druh pigmentových škvŕn.

Kuracie kiahne - s nástupom ochorenia sa prejavuje ako červené škvrny, potom vzniknú bubliny s červeným krúžkom a kvapalinou vnútri, podobne ako kvapky rosy. Po dvoch dňoch klesne vonkajší povrch bubliny a stáva sa menej elastickým. Následne bubliny hrubé, stali sa kruhovým a do siedmich dní klesli bez toho, aby zostali viditeľné stopy.

Šarlátová horúčka - Vyrážky v šarlach sa objavujú 24 hodín po infekcii, oblasti aktívnych prejavov sú chrbát, svaly, lakte a kolenné záhyby, podkožná koža. Potom na koži je zápal, niekedy tam je mierne modrú v miestach tvorby roseol. Tvár so šarlami obvykle nie je ovplyvnený vyrážkou.

Bežné kožné ochorenia rúk

Koža človeka vykonáva ochrannú funkciu: odstraňuje toxíny z tela, zaberá všetky vonkajšie účinky, preto sú dermatologické ochorenia veľmi bežné. Existuje množstvo chorôb kože rúk. Medzi nimi sú neškodné prejavy alergie alebo nedostatku vitamínov a závažnejšie choroby, ktoré musia diagnostikovať a liečiť špecialista. Z tohto článku sa dozviete, ktoré dermatologické ochorenia môžu mať vplyv na pokožku rúk. Tiež vám povieme o ich príznakoch a liečbe.

Všeobecné charakteristiky chorôb

Je to otvorená oblasť tela, takže ruky sú častejšie vystavené kožným ochoreniam. Môžu sa vyskytnúť rôzne kontaktné dermatitídy, často sú ovplyvnené hubami, ekzémami, škvrnami, podráždením, svrbením. Ak máte podozrivé príznaky, mali by ste sa určite ukázať k dermatológovi, pretože tieto ochorenia sa rýchlo stávajú chronickými.

Diagnóza ochorení kože nie je ťažké, pretože nikdy nepretekajú v latentnej forme. Napríklad, ak sa objaví pleseň, môžete okamžite všimnete to z niekoľkých dôvodov - budú svrbenie, biele alebo hnedé škvrny, odlupovanie kože, nechtov zmení farbu a ďalšie.

Aké sú príznaky konzultácie s odborníkom? Navrhujeme vám zoznámiť sa s krátkymi popismi najbežnejších kožných ochorení.

Alergická dermatitída

Okolo nás je obrovské množstvo alergénov, ktoré v závislosti od vašich individuálnych vlastností môžu byť našim telom vnímané ako hrozba. Imunitný systém okamžite reaguje na alergén, ktorý sa prejavuje vo forme podráždenia, vyrážok, olupovania kože a niekedy aj zápalu. Je to pochopiteľná reakcia na vonkajšie faktory ako slnko, chlad, vietor. Ale ako alergén môže konať čokoľvek - kozmetika, jedlo, rastliny, chlpy, prach a oveľa viac.

ekzém

Ekzém začína s výskytom jemných vyrážky v podobe bublín v kvapaline, ktorá sa postupne burst tvoriaci komprimované, opuch škvrny rôznych veľkostí. Všetky opísané symptómy sú sprevádzané svrbením, popáleninami a inými nepríjemnými pocitmi. Relapsy ekzému môžu byť vyvolané použitím produktov obsahujúcich alergény, slnečné lúče, stresové situácie, kontakty s chemikáliami pre domácnosť. To znamená, že ekzém je alergický.

svrab

Ide o chronickú neinfekčnú chorobu, ktorú lekári stále nedokážu úplne pochopiť. Pri psoriáze na koži sú špecifické škvrny vo forme papuliek a plakov. Postupne sa škvrny stávajú husté, suché, pokryté prasklinami. Psoriáza je veľmi tvrdá a relapsuje pod vplyvom mnohých faktorov - stresu, nadmernej práce, vystavenia účinkom chemických látok.

mykóza

Mykóza je kožná huba. Vyvíja sa rôznymi spôsobmi v závislosti od typu mikroorganizmu. Plne sa chrániť pred infekciou, je jednoducho nemožné - huba môže "ťah", aby vás podaním ruky, dotykom kľučky dverí na verejných miestach a v mnohých ďalších situáciách. Huba sa prejavuje svrbením, škálovaním, vyrážkou, zvýšeným potenie dlaní. Veľmi často proces zahŕňa nehty. Mení farbu, vločku alebo deformujú. Huba je liečená dlho a je ťažké, ale tu veľa závisí od pacienta. Je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára a striktne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, potom sa huba spomalí rýchlejšie.

vitiligo

Ochorenie nejasnej etiológie, pri ktorej sa na koži objavujú biele škvrny. Je to spôsobené tým, že došlo k porušeniu pigmentácie. Priebeh ochorenia môže byť odlišný. Niekedy biele škvrny zostávajú nezmenené, v iných prípadoch sa rýchlo zvyšujú a zachytia väčšie plochy. Medzi príčiny vzniku vitiligu možno identifikovať dedičný faktor, stres a infekčné ochorenia.

žihľavka

Choroba alergickej etiológie, ktorá je sprevádzaná objavením sa malého vyrážky, vo vzhľade pripomínajúceho spálenie žihľavy. Takáto alergická reakcia sa môže vyvinúť do potu, potravín, kozmetiky, chemikálií, liekov a oveľa viac. Toto ochorenie je zákerné v tom, že sa prejavuje bezprostredne po kontakte s dráždivým a v niektorých prípadoch môže viesť k edému Quincke.

Neškodné škvrny

Niekedy sa na rukách objavia hnedé škvrny, ktoré mnohí berú symptómy ochorenia. To nemožno vylúčiť, ale vo väčšine prípadov je ich vznik spojený s porušením pigmentácie, predĺženým vystavením slnečnému žiareniu. Hnedé pigmentačné škvrny sa často objavujú s vekom a vôbec nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

Liečba kožných ochorení

Liečba je určená len lekárom po vyšetrení. V každom prípade vydá rôzne odporúčania. Napríklad pri alergických ochoreniach budú predpísané antihistaminiká a niekedy aj hormonálne vonkajšie činidlá.

Plesňové lézie vyžadujú veľmi zodpovedný prístup. Ich liečba môže trvať až šesť mesiacov, za predpokladu, že sú prísne dodržané všetky odporúčania lekára. Nie je potrebné kúpiť antifungálne masti bez vymenovania a pokúsiť sa s touto chorobou zvládnuť sami. Pri každom druhu huby sú uvedené rôzne účinné látky.

Z tohto článku ste sa dozvedeli o najčastejších ochoreniach kože rúk. A teraz vás pozývame, aby ste si pozreli zaujímavé video, v ktorom Vám dermatológ povie o alergických kožných ochoreniach.