Hlavná

Dermatitída

Typy a príznaky kožných ochorení v rukách

Kožné ochorenia na rukách - pomerne bežná patológia. Vyskytuje sa všade v akejkoľvek vekovej skupine. Patológie sú rôzneho pôvodu. Klinický obraz kožných ochorení sa tiež značne líši.

Niektoré choroby sú nákazlivé, to znamená, že sa môžu prenášať z človeka na človeka. Každá patológia vyžaduje diagnózu a vhodnú liečbu. Kožné ochorenia sa liečia nielen lokálnymi, ale aj systémovými prostriedkami.

Kožné ochorenia na rukách majú rôzny pôvod:

 • infekčné;
 • dedičný;
 • alergie;
 • v dôsledku narušeného metabolizmu v tele.

V každej skupine sa rozlišuje niekoľko patológií. Nižšie sú najčastejšie choroby kože ruky z každej skupiny:

Každá choroba má svoj vlastný popis, príznaky sú celkom špecifické.

Pre tento alebo ten typ kožnej patológie sú charakteristické charakteristické symptómy. Zvyčajne sa diagnóza predpokladá už pri vyšetrení pacienta.

Hlavným a bežným príznakom všetkých patológií je zmena štruktúry kože a výskyt vyrážok na nej. Existujú choroby typické pre deti, existujú patológie, ktoré sú charakteristické len pre dospelých.

Častou chorobou kože spôsobenou mikrobiálnou flórou je ekzém. Vyvíja sa, keď sa baktérie dostanú na poškodenú pokožku. Hlavným prejavom ochorenia je mnohotvárna vyrážka. Ide o škvrny, papuly a pľuzgiere s priehľadným obsahom, ktoré sa rýchlo stávajú hnisavé. Prvky vyrážky majú tendenciu splynúť a tvoriť zaoblené lézie. Sprievodné vyrážky s vážnym svrbením.

Streptokokový impetigo je iný typ kožnej infekcie. Je spôsobená streptokokmi, ktoré sú najčastejšie pozorované u detí. Choroba je nákazlivá, infekcia sa prenáša kontaktom. Po prvé, na koži sa objaví malá škvrna, po dni, keď sa na jej mieste vytvorí bublina. Čoskoro sa obsah bubliny stáva hnisavý. Lokalizované vyrážky sú hlavne na bočných plochách rúk. Vezikuly sa spájajú a vytvárajú skupiny. Po 3-4 týždňoch začnú vysychať a na ich mieste sa vytvorí kôra. Po zmiznutí zostane oblasť depigmentácie na koži.

Kúra - táto choroba nie je mikrobiálna, ale parazitická, spôsobená mikroskopickými kliešťami. Prenikajú do epidermis a usadia sa tam. Ženské roztoče sa pohybujú pod kožou a kladú vajcia. Ochorenie sa prejavuje intenzívnym svrbením, intenzívne v noci. Výpadky predstavujú spárované bodkované miesta - miesta vstupu a výstupu kliešťa. Lokalizujte na zadnej strane rúk medzi prstami.

Hubové choroby - mykózy - celkom bežné lézie kože. Okrem kože trpia nechty a peri-ústne drážky. V závislosti od druhu huby spôsobenej chorobou sa vyskytne určitá vyrážka:

 • pre farebné lišajníky sa vyznačuje vzhľad žltých, hnedých a ružových škvŕn;
 • keď sa pri rubromykóze objavia veľké červené škvrny, bohato šupinaté;
 • s kandidóznymi léziami na koži sa tvoria opuchnuté opuchy, pokryté bielou vrstvou.

Liečba infekčných kožných lézií sa vykonáva lokálnymi antibakteriálnymi, antifungálnymi a sušiacimi činidlami. Pri vysokej prevalencii procesu je predpísaná systémová antibiotická liečba.

Choroby, ktoré postihujú kožu na rukách - ako s nimi zaobchádzať?

Keďže ľudská pokožka chráni telo pred vonkajšími vplyvmi, vykonáva mnoho funkcií a je vystavená rôznym vplyvom. Najčastejšie sú dermatologické choroby. Koža môže byť ovplyvnená ako miernymi ochoreniami, ako aj závažnejšími, vyžadujúcimi profesionálnu liečbu. Kožné ochorenia na rukách si vyžadujú včasnú diagnostiku a liečbu. Ako sa manifestujú ochorenia?

obsah

Epidermia slúži ako druh bariéry, ktorá chráni vnútorné tkanivá. Môže byť vystavený rôznym chorobám. Kožné defekty môžu byť spojené s vonkajšími faktormi a vnútornými faktormi.

Keďže pokožka slúži ako ochrana celého organizmu, jednou z dôležitých preventívnych úloh je jeho ochrana pred vznikom patológií

Ide o kožné ochorenia v rukách, ktoré sú najčastejšími prípadmi dermatologických problémov, pretože táto časť tela je prakticky nemožné chrániť pred provokujúcimi faktormi.

Typy kožných vyrážok

Vyrážka, ktorá sa objavuje na tele, môže mať rôzne formy. Pacient môže napríklad objaviť:

Je to dôležité. Včasné zistenie príznakov zvyšuje účinnosť liečby.

Poznať príčinu ochorenia kože na rukách a nohách, môžete si ho nechať prejsť do chronickej formy a ďalších komplikácií.

Na rozdiel od vnútorných chorôb majú kožné ochorenia neestetické vonkajšie prejavy, ktoré nielen prinášajú nepríjemné pocity, ale aj emocionálne ťažkosti

Diagnóza ochorení

Na základe sťažností pacientov, symptómov, miesta lokalizácie vredov a vyšetrenia sa stanoví predbežná diagnóza. Ďalšie vyšetrenie potvrdzuje určitú chorobu kože alebo ju vyvracia.

Pre určenie povahy určitých patológií sa koža stieraciu špeciálne sklo alebo tupý koniec skalpelom. Niektoré výskumné metódy zahŕňajú palpáciu kože.

Laboratórna diagnostika zahŕňa súbor rôznych analýz. Na identifikáciu patogénu sa predpísal všeobecný krvný test, moč, biochemický krvný test. Na stanovenie prítomnosti helmintickej invázie sa podáva analýza stolice.

Typy kožných ochorení

Najbežnejšie ochorenia kože ruky:

 • dermatitída. Sčervenanie sprevádzané opuchom, svrbením a odlupovaním.
 • Svrab. Svrbenie spárované akné a bohaté sčervenanie.
 • mykózy (húb patológia). Reprodukcia hubových mikroorganizmov vo vrstvách dermy.
 • ekzém. Vyskytuje sa kondenzácia, svrbenie a odlupovanie krytov.
 • Akné vyrážka. Nie je svrbenie, ale spôsobuje nepríjemné pocity. Je to dôsledok dysfunkcie vnútorných orgánov.
 • žihľavka. Pľuzgiere, zlúčené, tvoria veľké miesto. Podvodom prináša nepohodlie a bolesť.
 • sklerodermia. Je vyjadrená roztiahnutou kožou, zmenou tvaru nechtov a prstov.
 • svrab. Má niekoľko odrôd.
 • toksikodermiya (toxo-alergická dermatitída). Vyznačujúci sa tým, vyrážka odlišné povahe (škvrny, komponenty, bubliny, vredy), a slúžiace ako výsledok cievnej siete toxické vaskulárnej a poškodenie tkanív.

Umiestnenie kožných vyrážok je jedným z kritérií na diagnostikovanie ochorenia, ale nie hlavné

Symptómy vyrážok

V závislosti od lézií kože sa symptómy prejavujú jasne alebo tajne. Existuje niekoľko skupín prejavov:

 • farba kože sa zmení z prírodného na červený alebo bledý;
 • pocit bolesti, svrbenie, pálenie;
 • normálny stav kože je nahradený nadmernou suchosťou, zúžením - tieto prejavy sú charakteristické pre dlane alebo nohy;
 • tvorba kožných prvkov (tuberkulózy, vyrážka).

Akékoľvek formácie môžu byť vyvolané rôznymi chorobami alebo alergickými reakciami.

Je to dôležité. Je veľmi ťažké nezávisle diagnostikovať kožné ochorenia na rukách. Hoci je možné stanoviť správnu diagnózu, odborníci odporúčajú, aby ste ihneď odišli do lekárskej inštitúcie, aby ste určili presnú diagnózu a pokračovali v správnej liečbe.

Hubové choroby a ich dôsledky

Jednou zo zraniteľností ľudského tela sú nechty. Patogénne mikroorganizmy, ktoré ovplyvňujú horných končatín, a vplyv na nechty, k zmene ich prirodzenej forme a koža okolo nich sčervenie a svrbí. Nosné platne odrážajú aj rôzne poruchy v práci orgánov. Príznaky mykózy zahŕňajú zhrubnutie alebo krehkosť nechtov, zmenu ich odtieňa. Keď sa nechty roztrhajú a rozpadajú, nerastú. Dokonca aj po uzdravení sa koža naďalej dlho odlupuje.

Mykóza vyvoláva výskyt erysipelov, okrem toho predlžuje liečbu týchto druhov

Osoba, ktorá má zvýšené potenie nespĺňa hygienickej ochrany alebo majú zníženú funkciu, s väčšou pravdepodobnosťou ako mycosis ramien, padne za obeť nechtami choroby alebo kožu okolo nechtov dosiek.

Pamätať. Liečba huby trvá dlhú dobu, účinnosť terapie závisí od správneho typu mikroorganizmu.

Huba horných končatín je oveľa menej bežná ako horné končatiny. Choroba sa môže začať rozvíjať na nohách a potom sa dostať do rúk.

Symptómy erysipiek

K chorobám, ktoré vznikajú na hornej a dolnej končatine, je tvár tvár. Erysipelas kože nohy je bežnejší ako ruky, tvár alebo iné časti tela.

Symptómy zápalu sa líšia v závislosti od formy ochorenia:

 1. Mierna forma má tlmené prejavy. Pacient sa cíti slabý, má zvýšenú telesnú teplotu.
 2. Stredne ťažká forma. Vyznačuje sa akútnejšou symptomatológiou a dlhým obdobím toku.
 3. Ťažká forma. Akútny priebeh je doplnený poruchou duševného stavu.
 4. Recidivujúce. V prípade nedokončenej primárnej liečby, ako aj oslabeného organizmu môže na tom istom mieste dochádzať k zápalu.

Je to dôležité. Aby ste predišli komplikáciám, musíte starostlivo sledovať všetky predpisy lekára.

Absencia liečby ohrozuje komplikácie z kardiovaskulárneho systému a obličiek

Externé príčiny spôsobujúce ochorenie kože

Široké rozšírenie kožných ochorení rúk u ľudí je vysvetlené skutočnosťou, že okrem ochranných funkcií má pokrytie horných končatín funkciu receptu. Pri kontakte s okolitými objektmi je ťažké neinfikovať.

Exogénne (vonkajšie) faktory ovplyvňujúce epidermis:

 • kontakt s chemikáliou (zásadou, kyselinou, farbou);
 • ožiarenie (röntgenové, ultrafialové);
 • kontakt s patogénnymi mikróbmi (antrax, lepra);
 • náhle zmeny teploty (hypotermia, omrzliny, horieť);
 • parazitárne účinky (blchy, komáre, chyby).

Nepriaznivé vonkajšie vplyvy dráždia pokožku, vyvolávajú výskyt pigmentových škvŕn, pálenie, svrbenie. Neopatrná manipulácia s nebezpečnými predmetmi môže spôsobiť zranenie osôb. A s vekom je narušená regenerácia epidermálnych buniek.

Je to dôležité. Pacient môže nezávisle diagnostikovať túto chorobu, ale v prípade chybne diagnostikovaného stavu sa situácia zhorší neoprávnenou liečbou. Ak sa objaví primárny príznak, odporúča sa poradiť sa s dermatológiou.

Dokonca aj najmenší členovia populácie trpia kožnými defektmi. Obzvlášť časté je alergická dermatitída. Kožná reakcia na alergén sa prejavuje vo forme zápalu, odlupovania, vyrážky, škvŕn. Koža potom suší a svrbenie.

Mnoho dermatologických ochorení je vyvolané porušením funkcií vnútorných orgánov

Hlavné príznaky, ktoré svedčia o poškodení kože, sú:

 • podráždenie, pálenie;
 • sčervenanie kože;
 • vyrážka;
 • bolestivé pocity.

Vnútorné príčiny kožných ochorení

Endogénne (vnútorné) príčiny často ovplyvňujú zmeny v epidermálnej vrstve. K zápalovému procesu dermy s lokalizáciou na rukách môže viesť:

 • hormonálne zmeny (najčastejšie v dospievaní);
 • nervové napätie;
 • dysfunkcia gastrointestinálneho traktu;
 • metabolické poruchy;
 • intestinálnej dysbiózy.

Veľmi dôležité sú jednotlivé charakteristiky organizmu, prenesené ochorenia, tendencia k alergickým prejavom, dedičnosť.

Každý typ kože potrebuje osobitnú starostlivosť, a všetky rany sa musia okamžite dezinfikovať

Preventívne opatrenia

Aby ste sa vyhli alergickým reakciám, ako aj infekčným chorobám, musíte dodržiavať určité pravidlá. Existujú len dve hlavné metódy prevencie:

 1. Najdôležitejšou položkou je hygiena. Keďže ruky sú vystavené neustálemu kontaktu s vonkajšími faktormi, je dôležité starostlivo sledovať ich čistotu. Veľké množstvo mikroorganizmov sa sústreďuje na dermis. Akumulované v kožných záhyboch, sekrétoch a nečistote vedú k zápalovým procesom.
 2. Starostlivosť o pleť. To zahŕňa očistenie od mŕtvych vrstiev dermis, hydratáciu a výživu pomocou farmaceutických a kozmetologických prípravkov.

Aby ste predišli kožným ochoreniam dolných končatín, musíte dodržiavať isté pravidlá. Topánky musia byť kvalitné a dobre vetrané. Vo vnútri by nemali byť žiadne nečistoty a prach. Koža chodidiel by mala byť vždy suchá. Po vykonaní vodných procedúr musíte starostlivo utrieť pokožku medzi prstami. Ak sa potenie zvyšuje, musíte vytvoriť špeciálne liečebné kúpele. Všetky hygienické potreby musia byť prísne individuálne.

Všetky kožné ochorenia sú podmienene rozdelené na infekčné a neinfekčné. Prevencia je hygienická. Pri dodržiavaní hygienických pravidiel sa môžete čo najviac chrániť pred všetkými druhmi ochorení kože.

Ochorenia kože rúk

Ruky - jeden z najviac náchylných k negatívnym vplyvom tela na životné prostredie. Cíti sa na seba:

 • Dôsledky nepriaznivej ekológie;
 • Dráždivý účinok chemických výrobkov pre domácnosť;
 • Vplyv patogénnych a podmienene patogénnych mikroorganizmov žijúcich vo vonkajšom prostredí.

Okrem toho stav ruky odráža zdravie vnútorných orgánov, výživové problémy a životný štýl.

Choroby kože rúk môžu byť špecifické alebo bežné pre celý organizmus. Pri ich príležitosti je potrebné sa obrátiť na dermatológa, alergistu alebo infektsionistu.

Ako sa manifestujú kožné lézie?

Podmienečne môžu byť príznaky kožných ochorení rúk rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Zmeny farby kože (sčervenanie alebo modrosť a bledosť);
 • Hypertermia alebo hypotermia (zvýšenie alebo zníženie teploty pokožky rúk);
 • Neustále pocit svrbenia, niekedy sa mení na bolesť;
 • Zjavenie opuchy, až do nemožnosti úplného ohnutia prstov;
 • Vyrážky, ktoré majú charakter uzlov, pľuzgierov, papulov, pustúl a iných prvkov;
 • Ulcerózna lézia (vznikla v dôsledku otvorenia povrchu blistrov a ovplyvnenia strednej vrstvy epidermis);
 • Suchosť, olupovanie, šupinatý pokles;
 • Strata kožného turgoru, zníženie jeho elasticity a mäkkosti;
 • Poruchy sfarbenia kože (pigmentové škvrny alebo naopak, zmiznutie pigmentácie - biele škvrny).

Tieto príznaky môžu hladko prechádzať navzájom s včasným neúspechom.

Kožné ochorenia spôsobené vonkajšími faktormi

Medzi najčastejšie príčiny kožných lézií ručné vonkajší vplyv na tieto negatívne faktory: studenej alebo teplej vody, chlad alebo teplo, občas - elektrický prúd a elektromagnetické žiarenie, žiarenie, dotýkal teplé alebo studené predmety. V tomto prípade bude primárnou odpoveďou na kožu sčervenanie (ak je účinok silný a predĺžený, môže to viesť k ireverzibilným účinkom - nekróze tkaniva). Táto činnosť je v zásade spôsobená zmenou zásobovania tkanivami krvou.

Symptomatológia spôsobená vonkajšími faktormi môže viesť k vylúčeniu ich negatívneho vplyvu.

Chemikálie, ktoré sú súčasťou mydla, práškov, čistiacich prostriedkov, môžu spôsobiť podráždenie pokožky, ktoré sa prejavujú ako:

Jeho prejavy závisia od individuálnej imunity osoby voči akejkoľvek chemickej zložke. Intenzita zmien závisí od času a sily faktora.

Takto spôsobená suchá koža môže viesť k trhlinám v hornej vrstve, sprevádzanú bolesťou, a čo je najdôležitejšie, pripojením infekcie. Mikroorganizmy, ktoré vstupujú do vnútra trhlín spôsobujú hnisavosť, septické formy kožných ochorení. Zvlášť dôležité sú v tomto zmysle patogénov sú Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas), Enterobacter, coccal mikroflóry a ďalšie.
Týmto spôsobom špecifické huby, papilomavírusy, kvasinky spôsobujú takzvanú mykózu, ako aj výskyt bradavíc a papilómov.

Aké vnútorné príčiny môžu viesť k ochoreniam kože?

Zvýšenie teploty pokožky rúk sa môže pozorovať pri intoxikácii tela. Často je z tohto dôvodu u detí stanovený nástup akútneho zápalového procesu.

Príčina poškodenia zraku môže slúžiť ako infekčné činidlá. Baktérie a vírusy spôsobujúce choroby, ktoré prenikajú do tela cestou vzduchom alebo kontaktným spôsobom, rozptýlené krvou cez telo, čo spôsobuje patológiu vrátane kože rúk. Príkladom takýchto ochorení môže byť hepatitída, mononukleóza, niektoré druhy horúčky.

Podobný mechanizmus vývoja toxických dermatóz. Dráždivý vstupuje do tela zvonku jedlom, vzduchom, pitnou vodou a vyvoláva vývoj neurodermatitídy a atopickej dermatitídy.

Zčervenanie vnútorných povrchov rúk spolu s ich opuchom je niekedy spôsobené alergickou reakciou na príjem nových látok do tela. V tomto prípade spúšťací mechanizmus reakcie je vývoj histamínu a zmeny tkanivovej štruktúry podkožného tkaniva. Alergickými príznakmi sú alergická dermatitída a ekzém. Najmä jasné príznaky sa objavia, keď alergén znovu vstúpi do tela.

Na rozdiel od ekzému má psoriáza nevysvetlený mechanizmus vývoja. Na svojom priebehu, samozrejme, ovplyvňujú stres, prepracovanie, agresívne chemikálie.

Často je cyanóza končatín (modrých rúk a nôh) spôsobená neurologickou patológiou alebo poruchami činnosti kardiovaskulárneho systému.
Kožné ochorenia na rukách môžu byť na začiatku vyjadrené vo forme pľuzgierov - znaky vážneho poškodenia, ktoré neskôr po otvorení otvoria vnútornú vrstvu kože do okolia. Preto sa najskôr vytvoria erózie, potom - vredy, zjazvenie, ktoré opúšťajú dlhé a škaredé stopy.

Zvláštna pozornosť si zaslúži sekundárnu dermatitídu - ochorenia kože, ktoré vznikajú pri chorobách vnútorných orgánov, pri hormonálnych poruchách alebo pri porušení metabolizmu soli. Ich prejavy sú podobné primárnym formám ochorenia, avšak s cieľom určiť taktiku liečby je najprv potrebné uviesť hlavnú chorobu.

Oddeľte rozhovor o chybách sfarbenia kože rúk. Môžu sa prejavovať ako:

 • Pigmentované škvrny (poruchy v procese tvorby melanínu v dôsledku určitých faktorov, napríklad vek, škvrny tehotných žien, škvrny sa objavujú pod vplyvom prvých jasných slnečných lúčov);
 • Biele škvrny - lokálne defekty tvorby melanínu (narušenie endokrinného systému, neurologické poruchy, infekčné ochorenia).

Olupovanie kože rúk môže byť spôsobené stavom tela, ako je beriberi. Nedostatočný príjem vitamínov a stopových prvkov z stravy vedie k strate elasticity kože, k suchosti, krakovaniu a zníženej odolnosti voči infekciám.

Čo je liečba chorôb kože ruky?

Samozrejme, v prvom rade je potrebné diagnostikovať túto alebo takú patologickú zmenu. Dermatológ to zvládne. Pomôcť mu - početné laboratórne testy, testy, štúdie.

Infekčná povaha chorôb si vyžaduje antibakteriálnu alebo antivírusovú a antifungálnu liečbu.

Zápalové procesy budú mať sklon k vyblednutiu vhodnou liečbou (hormonálne a kortikosteroidné lieky).

Klinika, spôsobená systémovými ochoreniami tela, začne strácať dôležitosť v priebehu sanácie vhodnými metódami liečby základnej patológie.

Súčasne existuje veľa miestnych variantov, pri ktorých je priamy dopad na pokožku rúk. Ako pomocná terapia sú účinné a jednoduché. Hlavnou vecou je vyvinúť systém a nie zastaviť na polceste.

Miestne možnosti liečby

Najprv by ste mali venovať pozornosť kúpeľom. V závislosti od hlavnej účinnej látky môžu byť:

 • živiny;
 • zvlhčovače;
 • upokojujúce;
 • bielenie;
 • Podpora regenerácie;
 • hojenie;
 • vysušuje;
 • dezodorant;
 • Antibakteriálne.

Užitočné bylinné kúpele (harmanček, ľubovník bodkovaný, nechtík, rozmarín, plantain, zelený čaj, šalvia, koreň ženšenu). Užitočný med a medové výrobky, santalový olej, žĺtok, citrónová kôra. Príprava je jednoduchá a úsporná. Doba expozície je 15 minút. Predtým je povinné dôkladné očistenie kozmetiky a pozitívny postoj.

Aplikácia masti pripravenej v lekárni alebo samostatne vo forme bandáží alebo aplikácií. Masť možno pripraviť pridaním do krému na ruky olejového roztoku vitamínu E, niekoľkých kvapiek šťavy z aloe, olivového oleja alebo citróna. Najlepším mechanizmom účinku je masť v teplom stave. Preto by ste mali pred ošetrením zahriať ruky a pokryť ich utierkou od okamihu aplikácie na zachovanie teploty.

Nasledujúce recepty sú tiež účinné:

 • Zmes propolisu s olivovým olejom;
 • Ľubovník bodkovaný s maslom;
 • Tvaroh s petržlenovou alebo uhorkovou šťavou;
 • Zeler, jablčný jačmeň a soľ;
 • Šťavy alebo brusnicové brusnice pridané do vazelíny.

Ak chcete zvýšiť účinok pridania zložiek, ako je decht, kyselina salicylová, streptokid. Je pravda, že takéto závažné zložky vyžadujú starostlivé zaobchádzanie a prísne dodržiavanie dávkovania.

V modernej fyzioterapii je pomerne málo metód, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s kožnými problémami rúk. Elektroprocesie, laserová liečba, bahno terapia, akupunktúra - to je ďaleko od neúplného zoznamu použitých postupov.

Riešenie chorôb kože rúk nie je vždy možné okamžite, hlavne je správne určiť ich príčinu a neodchýliť sa od plánovaného liečebného režimu.

Kožné ochorenia na rukách: typy a liečba

Dermatologické ochorenia sú zápalové procesy, ktoré postihujú kožu človeka. Veľmi často sa rozvíjajú na rukách, pretože táto časť tela je najviac náchylná na kontakt s vonkajšími stimulmi. Z tohto dôvodu by mala každá osoba pozorne sledovať svoje zdravie a reagovať na podozrivé vyrážky včas.

Príčiny dermatitídy

Kožné ochorenia na rukách sa môžu vyskytnúť z mnohých dôvodov. Existujú nasledujúce hlavné faktory, ktoré vyvolávajú vývin dermatitídy:

 1. Biologicko - alergénna zelenina a ovocie, niektoré rastliny (húsenice, žihľavka atď.); vystavenie vírusom, hubám a iným škodlivým mikroorganizmom.
 2. Fyzikálne - slnečné žiarenie, trenie a tlakové odevy, tepelná expozícia.
 3. Chemikálie - domáce chemikálie, farby a laky, kyseliny, priemyselné chemikálie, kozmetika, parfumy.

poruchy kože na rukách sa často vyskytujú v dôsledku abnormalít vo vnútorných orgánov, ktoré sú zodpovedné za metabolizmus a vylučujú toxíny rôzneho (obličiek, pečene, lymfatického systému, a tak ďalej. D.). Niekedy je zápal spojený so stresom, nervami, depresiami, ktoré spôsobujú hormonálne poruchy.

Vo väčšine prípadov sa dermatitída vyvíja z vnútorných dôvodov, ako aj v dôsledku požitia určitých alergénov.

Ako zistiť kožné ochorenia

V závislosti od príčiny zápalu môže byť jeho vzhľad mierne odlišný. Pri akútnych formách dermatitídy sa pozoruje intenzívne začervenanie, silné pálenie, svrbenie a bolesť. Ide o typické príznaky, ktoré popisujú kožné ochorenia na rukách. Vezikuly, erózia a edém sa prejavujú v zložitých zápaloch a môžu mať rôznu mieru závažnosti. Napríklad, keď je poškodený chemický prostriedok, tvoria sa pľuzgiere, naplnené kvapalinou, ktorá postupne praskne a na ich mieste sa vyskytujú mokré erózie. Po zaschnutí na postihnutej ploche sa vytvárajú suché kôry.

V chronickej forme dermatitídy môže opuch kože dlhodobo pretrvávať. Horná vrstva kože sa výrazne zahusťuje, dochádza k modrú pokožke, suchosť a odlupovanie jej povrchu. Pri absencii liečby ochorenie ohrozuje atrofiu epidermy.

Ak je dermatitída v rukách spôsobená mechanickým poškodením, potom na postihnutých miestach sú stopy po trení. Niekedy sa vyskytujú opuchy a pľuzgiere, naplnené sérovou tekutinou.

Kožné ochorenia na dlaniach rúk môžu mať formu mozgov. Pri ďalšom vystavení pôsobeniu dráždivých, žltohnedých plakov. Táto časť kože je citlivejšia.

Kožné ochorenia na prstoch sa často vyskytujú po dlhom pobyte v chlade a sú vyjadrené v svrbení, horí a opuchnuté cyanotickej červenej farbe.

Druhy kožných ochorení rúk

V závislosti od príčiny vývoja sú všetky kožné ochorenia horných končatín rozdelené do nasledujúcich skupín:

 1. Kontaktná dermatitída. Sú spôsobené priamym účinkom na kožu dráždivé faktor, a môže byť jednoduchá (teplota, žiarenie, chemické popáleniny, mechanické poškodenie), a alergická, ktoré sa vyskytujú, keď sklon tela na vyrážky, a tiež v rozpore s imunitným systémom. Hlavným rozdielom v kontaktnej dermatitíde je obmedzený vplyv stimulu a rýchle zotavenie postihnutej kože po odstránení provokujúceho faktora.
 2. Lieková reakcie. Tento typ ochorenia sa vyskytuje v dôsledku prenikania škodlivých látok do tela, čo sa prejavuje kožnou vyrážkou. Táto skupina ochorení zahŕňa neurodermatitídu, atopickú a suchú dermatitídu. Ich hlavným rysom je to, že dráždivá látka preniká do tela vzdušnými kvapkami a jedlom.
 3. Sekundárny dermatitída - je kožné ochorenie, ktoré sú spôsobené inými neduhmi tela, hormonálne poruchy apod Niektoré z nich zasiahla nechtovú platničku a najbližší tkanivo k nemu...

Hubová dermatitída

Najčastejšou kontaktnou dermatitídou sú hubové choroby na prstoch. Chytiť ne môže byť prakticky kdekoľvek: vo verejnej doprave, v telocvični, v bazéne, sauny, atď Najvýznamnejšie choroba postihuje ženy počas manikúru...

Hubové choroby na rukách sa postupne rozvíjajú. Najprv je ovplyvnená nechtová doska. Na nechty sa získa žltý odtieň, stávajú sa krehké a nevyzerajú dobre upravené. Potom choroba postihuje záhyby medzi prstami. Huba na koži je charakterizovaná charakteristickými bodmi, ktoré môžu byť mokré alebo odlúpnuté. Dotknuté oblasti môžu mať rôzne veľkosti a majú svetlo ružovú až modrú farbu. Niekedy záhyby pokožky vyschnú a prasknú.

Najčastejšie tento typ dermatitídy postihuje ľudia so slabou imunitou, diabetes mellitus a poruchami endokrinného systému.

Často pod vplyvom fyzikálnych faktorov sa na rukách rozvíjajú nefubálne ochorenia nechtov. Takže pri častých zraneniach rúk sa môže vyvinúť onycholýza, pri ktorej sa nechty zbavia nechtov a oddelia sa od nechty. Táto skupina ochorení zahŕňa aj drážky, ostružiny, exfoliáciu nechtov.

Diagnóza kožných ochorení

Ak máte podozrenie na stav kože, mali by ste vždy kontaktovať dermatológov alebo alergikov. Počas vyšetrenia môže byť potrebná aj konzultácia neuropatológov, endokrinológov a gastroenterológov.

Bežné kožné ochorenia na rukách sú diagnostikované na základe externých vyšetrení pacienta a prieskumu možných príčin ochorenia. Ak máte podozrenie na alergické prejavy, je potrebné vytvoriť alergén. V tomto prípade sa vykonávajú špeciálne testy na koži, všeobecná a biochemická krvná analýza, štúdie stolice a tiež sa určuje výkonnosť endokrinného a imunitného systému.

Na stanovenie zložitejších typov dermatitídy je možné vykonať ďalšie diagnostické metódy: mikroskopické vyšetrenie tkanív na tkanivovú analýzu alebo bakteriologický výsev kožného šrotu.

Liečba dermatitídy

Spôsob boja proti kožným ochoreniam rúk závisí od príčiny ich výskytu. Keď sa kontakt, atopickej neurodermatitídy a priradená systémová terapia, ktorá zahŕňa používanie antihistaminiká, sedatíva a vitamínov A, B a E. V prípade infekčných dermatitíd použitého antibakteriálne a antifungálne liečbu.

V kombinácii s farmakoterapiou sa často používa fyzioterapia: laserová liečba a sanatórium a zlepšenie zdravia.

Na rukách sú kožné ochorenia, ktoré sa môžu liečiť len masťami. Zvyčajne ide o jednoduchú dermatitídu s malými príznakmi.

Okrem hlavnej liečby je potrebné dodržiavať odporúčania, ktoré sú dôležité pre všetky typy dermatitídy. Takže by to malo byť:

 1. Odstráňte účinok dráždivých látok.
 2. Zabezpečte starostlivosť o výživné a obnovovacie prostriedky.
 3. Obmedziť postupy vody.
 4. Vedenie paralelnej liečby iných ochorení, ktoré postihujú kožu.
 5. Držte sa svojho jedálnička: doba liečby je nutné vylúčiť slané, vyprážané, korenené jedlá, sladkosti a pečivo, rovnako ako potraviny, ktoré spôsobujú alergie (Citrus, med, ovocie, huby, atď...).

Možné komplikácie

Väčšina kožných ochorení na rukách nepredstavuje zdravotné riziko. Ale v závislosti od typu patológie môžu na postihnutej oblasti zostať zjazvenie, jazvy a pigmentové škvrny.

Ak sa vám nepodarilo zastaviť provokujúce faktory v čase alebo nesprávne ošetrenie, potom sa môžu vyskytnúť hlboké vrstvy kože a infekčné ochorenia. Takáto porucha tkaniva ohrozuje vývoj ekzému a v niektorých prípadoch sepsy.

Prevencia ochorení kože

Aby sa zabránilo dermatitíde, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Zabráňte kontaktu s alergénmi.
 2. Nebuď nervózny.
 3. Dávajte pozor na suchú pokožku.
 4. Zanechajte antibakteriálne látky na ruky.
 5. Použite hypoalergénne prášky a po umytí dôkladne opláchnite.

Nie je ťažké dodržiavať tieto jednoduché pravidlá. Pomôžu nielen predchádzať nepríjemným kožným ochoreniam na rukách, ale aj dlhodobo udržiavajú svoju mládež a zdravie.

Ekzém na rukách: príznaky a liečba

Ekzém na rukách - hlavné príznaky:

 • Sčervenanie kože
 • Pleťový peeling
 • Ťažké svrbenie
 • Vzhľad pľuzgierov
 • Pálením kože
 • Zvýšená teplota v postihnutej oblasti
 • Trhliny v koži
 • Vytváranie kôr na koži
 • Opuch mäkkých tkanív

Ekzém je častou kožnou chorobou neuro-alergickej povahy, ktorá sa vyznačuje recidivujúcim zápalom papilárnej dermy a prejavuje sa kožnou vyrážkou. Pre ekzematóznu vyrážku je charakteristický polymorfizmus, pretrvávajúci prúd a lokalizácia v otvorených oblastiach tváre, rúk, chodidiel. Ekzém na rukách sa vyskytuje u 25% ľudí s kožnými problémami, pretože táto časť tela nie sú chránené odevom a je často predmetom útoku faktory životného prostredia, počnúc použitím alergénne krému na prácu s chemikáliami.

Príčiny tejto choroby

Príčiny kópie nie sú na rukách jasné, pretože táto choroba sa odvoláva na skupinu polyeteologických (alebo multifaktoriálnych), čo znamená, že mnohé faktory môžu viesť k jej rozvoju. Väčšina lekárov zastáva názor, že mechanizmus vývoja ochorenia priamo súvisí s poruchami nervového systému. Vedci sa však domnievajú, že jej vzhľad môže byť vyvolaný niekoľkými z nasledujúcich dôvodov:

 • kontakt s chemickými farbivami a aromatizačními látkami, ktoré sú súčasťou dennej chemických látok na použitie v domácnosti (ekzémy, podľa štatistík na prstoch často dochádza po dlhšom interakciu s agresívnym prostriedok na umývanie riadu, prášku alebo alergénne krému);
 • dlhodobé používanie určitých skupín liečiv (napríklad NSAID);
 • infekčné ochorenia kože;
 • poruchy v endokrinnom systéme;
 • genetická predispozícia.
 • včelí peľ, plesne, topoľové chĺpky;
 • suchosť a potenie rúk.

Symptómy ochorenia

V závislosti na vonkajších prejavov ekzémov na rukách môže byť mokrý a suchý a z dôvodov, ktoré spôsobujú, je to idiopatická (pravda), mikrobiálna, profesionálna.

Príznaky ekzému sú priamo spojené s jej názory, aj keď spoločné črty choroby zahŕňajú vážne začervenanie rúk svrbenie, intenzity, z ktorých každý definuje seba, vzhľad hustej opuchu mäkkých tkanív a zvýšenie teploty na pokožku rúk.

 1. Skutočný (idiopatický) ekzém rúk sa vyznačuje rýchlym nástupom. Erupcia sú erytematózne, papulózna alebo vezikulárna povahy (Na snímke, sa vyznačujú symetriou). Ochorenie začína tvorbou malých bubliniek, ktoré sa následne splývajú so sebou, sú otvorené na vytvorenie bodu erózie, svetlo žltých kôry a viesť k rozvoju lichenifikácia (zhrubnutie kože ostré a posilnenie výkresu). To všetko je sprevádzané silným edémom postihnutých tkanív a následne odkvapkávaním.
 2. Mikrobiálne forma ochorenia sa vyvíja v prítomnosti hnisavého zápalu kože v oblasti horí alebo odreniny. Proces začína jednostranným lézie a odlúčenie rohovitej vrstvy epidermy s následnou tvorbou exsudátu, ktorý nakoniec zmenšuje v lineárnom alebo prstencové tenké kôry - vytvoreného suchého ekzému (najčastejšie nedotýka celou rukou a len prstami).
 3. Pracovný ekzém v rukách klinických prejavov pripomína skutočný stav, to znamená, že je charakterizovaný rýchlym nástupom a papulo-vezikulárnymi vyrážkami, ktoré vyzerajú ako malé bubliny na fotografii. V počiatočnom štádiu sa môže liečiť ľudovými prostriedkami, ale ak sa príčina ochorenia neodstráni, prejde do chronickej formy, ktorej priebeh sa zhorší pri každej následnej exacerbácii.

Ekzematóznu vyrážka zvyčajne otvorené po dobu 3-4 dní a boláky, ktoré zostanú po tom, čo liečiť po dobu jedného mesiaca a sprevádzané bolesťou. Je dôležité si uvedomiť, že v čase, keď bublinky praskol, zvyšujú riziko vstupu súbežnej infekcie, čo značne komplikuje liečbu ekzému na rukách a viesť k dlhodobému priebehu choroby. Počas obdobia akútneho kože na postihnuté časti sčervená a vlhké na dotyk (v takých chvíľach veľmi dôležité k diéte a chráni nervový systém pred nárazmi) a stáva suché a nepružné počas remisie. Suchý ekzém je sprevádzaný deskvamácia kože a vzhľad krvácanie trhliny (na snímke vyzerajú ako malé kusy), ktoré sú veľmi svrbí (rany a peeling sa odporúča namazať detský krém).

Diagnostické metódy

Pred liečbou ekzému na rukách je potrebné navštíviť dermatológa, ktorý môže určiť príčinu ochorenia. Väčšina lekárov diagnostikuje na základe externého vyšetrenia kože konverzácie s pacientom, ale v zriedkavých prípadoch sa vyžaduje dodatočné vyšetrenie - všeobecný krvný test, roztieranie na určenie infekčného agens. V prípade, že odborník má podozrenie na prítomnosť inej choroby s podobným priebehom (svrab, psoriáza), môže predpísať kožnú biopsiu. Treba povedať, že liečba ľudovej medicíny alebo použitie antihistamínových krémov bez konzultácie s lekárom by sa nemala začať, pretože môžu spôsobiť vznik komplikácií. Jediná vec, ktorá dokáže pacienta podozrieť z ekzémovej vyrážky, je pokračovať v strave, odstránením "škodlivých" potravín z potravy.

Ako sa liečiť?

Informácie o tom, ako liečiť ekzém v rukách pacienta, hovorí špecialistovi, ktorý potrebuje navštíviť, aj keď neskôr bude liečba vykonávaná ľudovými prostriedkami. Terapia by mala byť komplexná s použitím prostriedkov pre vonkajšie (krémy, masť) a pre vnútorné použitie (tablety, injekcie) s povinnými stravami a fyzikálnou terapiou.

Liečba liekom

Farmakoterapia ekzému na rukách zahŕňa použitie ústnej antihistaminiká prostriedkov (Tavegil, Suprastin, Eden), antibakteriálne liečivá (v prípade mikrobiálnych kožných lézií), imunomodulátory (vitamínové komplexy) a prípravky na vonkajšie použitie. Pri prvom náznaku ochorení je pacient priradený glukokortikoidov masť z ekzém na rukách, čo znižuje zápal, svrbenie a zabraňuje ďalšiemu kožné lézie (po vylúčení použití zápale zrušiť masti). V budúcnosti, použitie pacienta predpísať antihistaminikum krém - na odstránenie opuchov a svrbenie a priebeh fyzikálnu terapiu (terapia ozónu, parafín, ultrafialového žiarenia, a tak ďalej). Krém pôsobí ako bariéra medzi kožou a patogénne mikroflóry, takže by jeho volba lekárov fit pevných (najmä populárne krémy na základe pimekrolimu a pyritiónu zinku).

Liečba ľudovými prostriedkami

Vytvrdzujúci ekzém s ľudovými prostriedkami je ťažký, takže ich použitie je predpísané navyše k liečbe liekmi. Obzvlášť populárne medzi receptami tradičnej medicíny sú horúce obklady z kapusty varené v mlieku, perorálny príjem vývaru z koreňa lopúcha a použitie krému na báze rybieho tuku a orechov varených doma. Liečba ľudovými prostriedkami bude účinná až na samom začiatku ochorenia, s ťažkým priebehom liečby, ekzém môže byť liečený len.

diéta

Diéta je jedným z hlavných faktorov úspešnej liečby tejto choroby. Pacientom s ekzémom na rukách sa odporúča, aby svoje denné diéty používali na výrobu hypoalergénnych výrobkov a uprednostnili potraviny s nízkym obsahom tuku a mliečne výrobky a zeleninu. Diéta s ekzémom prísne vylučuje použitie údených, citrusových a sladkých jedál, pretože ich príjem výrazne zvyšuje svrbenie. Namiesto čaju a kávy lekári odporúčajú piť liečivé infúzie, pripravené podľa receptov tradičnej medicíny.

Napriek tomu, že ekzém je chronickým recidivujúcim ochorením, prognóza jeho liečby je priaznivá. Diéta, preventívne využitie tradičnej medicíny, nedostatok kontaktu s alergénmi, včasná liečba infekčných kožných ochorení a správna voľba krému na ošetrenie pokožky znižuje riziko relapsu na maximum.

Ak si myslíte, že máte Ekzém na rukách a symptómy charakteristické pre túto chorobu, môže vám dermatológ pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Ekzém je dermatologická choroba, ktorá ovplyvňuje povrchové vrstvy kože a je alergická. Také ochorenie môže postihnúť akýkoľvek vek a akúkoľvek oblasť pokožky. Ochorenie sa vyznačuje jasným začervenaním kože a tvorbou veľkého množstva vezikúl.

Ekzém na nohách je ochorenie kože dolných končatín, ktoré prebieha v chronickej alebo akútnej forme. Pre takúto chorobu sa vyznačuje pálenie, svrbenie a vyrážka. Koža ľudí trpiacich na ekzém je citlivejšia na vplyv rôznych stimulov. V krvi týchto pacientov je možné zistiť zmeny v obsahu imunitných buniek.

Atopická dermatitída u detí je zápalové ochorenie vyvolané alergickými reakciami na určité etiologické faktory. V ľuďoch sa hovorí "diatéza". Vo väčšine prípadov má chronický priebeh a často je sprevádzaný inými patologickými stavmi. Diagnostikovaných u 60% detí v prvom roku života.

Dermatitída u dieťaťa - v pediatrickej dermatológii a pediatrii - je diagnostikovaná u každého druhého pacienta s kožnými ochoreniami. Také zápalové alergické ochorenie sa vyskytuje rovnako u chlapcov a dievčat. Dôvody na vznik takejto patológie sa mierne líšia v závislosti od variantu jej priebehu. Často ako predisponujúci faktor sú nevhodná starostlivosť o dieťa, vplyv patogénnych baktérií, ako aj vplyv na príliš vysokú alebo veľmi nízku teplotu na pokožku.

Pitiriáza je kolektívny koncept chronických dermatologických ochorení. Etiológia a klinický obraz sa môže líšiť, avšak pre všetky choroby existuje jeden charakteristický znak - kožný peeling. Obmedzenia týkajúce sa veku a pohlavia nemajú takéto patologické procesy, takže sú rovnako bežné u detí i dospelých.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Kožné ochorenia na rukách - hlavné typy a spôsoby liečby

Koža je veľmi dôležitý systém ľudského tela. Vykonáva mnoho funkcií: od stiahnutia toxínov po absorpciu nárazov. Preto, akékoľvek kožné ochorenia na rukách - osvedčenie o vážnych poruchách tela.

Najčastejšie choroby a príčiny ich výskytu

Medzi najčastejšie choroby patrí:

 • alergická dermatitída;
 • ekzém;
 • žihľavka;
 • plesňové ochorenie nôh;
 • kandidóza;
 • svrab;
 • lieková reakcia;
 • sklerodermie.

Problémom je, že pôvod mnohých z nich je určite neznámy aj lekárom.

 1. Urtikaria je charakterizovaná výskytom červených a ružových škvŕn, ktoré sa viac podobajú pľuzgierom. Problém choroby spočíva v ťažkom svrbení, ktoré pacientovi spôsobuje nepríjemné pocity. To môže byť spôsobené obyčajným uhryznutím hmyzu, teplotnými zmenami.
 2. Alergická dermatitída má podobné príznaky: odlupovanie, vyrážka na prstoch, praskliny, opuchy v léziách. Hlavným dôvodom vzniku ochorenia je alergén, ktorý sa dostal do tela.
 3. Ekzém sa zvyčajne vyskytuje medzi prstami, nohami a dlaňami. V priebehu času sa miesto začervenania tvorí praskliny a malé rany. Zvyčajne je príčinou choroby banálny stres. Ale niekedy táto choroba môže vyvolať účinky chemických látok.
 4. Toxidermia súvisí s deskvamáciou a preplnením krvných ciev tkanív a s vyrážkou. Príznaky ochorenia zvyčajne vymiznú pri odstraňovaní alergénu, ktorý spôsobil ochorenie z tela.
 5. Huba spôsobuje mykózu kožných tkanív. Zvyčajne postihuje nechty, ale môže sa pohybovať na miesto medzi prstami, čo spôsobuje podráždenie a sčervenanie, na vrchole pokryté bielou vrstvou. Nasledujúce faktory môžu vyvolať chorobu: dysbakteriózu tela, vlhké prostredie, metabolickú poruchu. Bohužiaľ je veľmi ťažké chrániť sa pred infekciou hubou, pretože sa môže pri kontakte s ním vyskytnúť pri preprave pri trepačke.
 6. Atopická dermatitída u dospelých sa prejavuje suchosť, silné svrbenie, opuch a výskyt červených škvŕn na koži.
 7. Choroba kože rúk svrab spôsobuje sčervenanie na veľkých miestach kože, čo spôsobuje vyrážku. Infekcia s kliešťom, ktorá sa stáva príčinou neprípustného svrbenia, sa môže vyskytnúť pri kontakte s infikovanou osobou alebo s jeho oblečením.
 8. Keď lézie sklerodermia označila zmenu tvaru nechtov a prstov. Ak je ovplyvnená koža tváre, stáva sa silne utiahnutá a nevykazuje žiadne výrazy tváre. Príčina ochorenia - endokrinné poruchy, počet, nesprávny výber lieku alebo hypotermia.

Nasledujúce faktory možno pripísať hlavnej skupine príčin chorôb kože ruky:

 • kontakt s chemikáliami a kozmetikou;
 • dlhodobé používanie určitých drog;
 • poruchy štítnej žľazy;
 • genetická predispozícia;
 • peľ, plesne a topoľové vlákno ako alergény;
 • suchosť pokožky.

Mnoho ochorení kože rúk je podobné, takže v prípade pochybností môžu byť predpísané ďalšie testy vo forme škrabiek a ich laboratórne testy.

Diagnóza ochorení

Ak existujú škvrny alebo mierka, okamžite navštívte lekára. Kontroluje postihnutú oblasť pokožky, ak je to potrebné, vykoná škrabanie kože, čo je potrebné na presnú diagnostiku. Je tiež dôležité vykonať krvný test a v prípade podozrenia na svrab sa bude vyžadovať kožná biopsia.

Liečba kožných ochorení na rukách

Liečba chorôb závisí výlučne od príčiny jej výskytu.

Liečba kožných ochorení

Ekzém je chronické ochorenie kože alergickej povahy. Dermatológovia označujú ekzémy početu takzvaných alergických dermatóz na pokožke. Hlavnými príznakmi ekzému sú rôzne vyrážky na koži rúk, ako aj závažné svrbenie.

Samotné slovo "alergia" z gréčtiny môže byť preložené ako "konať inak, iným spôsobom." V skutočnosti nejaká alergická reakcia nie je nič iné ako modifikovaná, patologická práca buniek imunitného systému.

Normálne imunitné bunky musia zničiť vírusy, baktérie, rakovinové bunky. K tomu, že majú schopnosť pamätať "nepriateľskú entitu" s pomocou svojich zvláštnych štruktúr (antigény), a keď som sa stretol s ním - napadnúť a zničiť tela beží vo všetkých druhoch deštruktívnych účinkov, vrátane protilátok, ktoré sú vyrábané pomocou špeciálnych buniek.

Alergia sa vyvíja, keď náš imunitný systém z nejakého dôvodu začne uvažovať o jeho "najhorší nepriatelia" obyčajný šampón, peľ, domáce chemikálie, atď Rovnako ako je tomu u konvenčnej vírusmi alebo baktériami organizmu "spomína s nepriateľom tvárou v tvár" na potom pri stretnutí s ním dať dobrý boj späť, čo spôsobuje celý rad ničivých účinkov. V tomto prípade látka, ktorá spôsobuje alergiu, sa nazýva alergén.

V prípade ekzému antigénu s protilátkami najčastejšie interakciu na povrchu lymfocytov, ktoré po "útok" začnú vylučovať do okolitého priestoru serotonín, histamín, lymfokíny a niektoré ďalšie mediátory zápalu. Tieto látky vyvolávajú kaskádu reakcií, ktoré spôsobujú zápal kože.

Ekzém sa spravidla vyskytuje v prípade, že sa precitlivenosť okamžite rozvinie na niekoľko alergénov (zriedkavo na jeden). Intenzita zápalového procesu, ktorý sa vyvíja v dôsledku alergie, závisí od trvania kontaktu s alergénom, jeho množstva a tiež od sily samotnej alergickej reakcie.

Príčiny ekzému na rukách

Ekzém sa môže vyvinúť v dôsledku pôsobenia vonkajších aj vnútorných faktorov. Zahraničné faktory zahŕňajú:

1. Chemikálie:

 • Aromatické prísady nachádzajúce sa v potravinách, chemikáliách pre domácnosť alebo v hygienických výrobkoch.
 • Rozpúšťadlá.
 • Farbivá rastlinného a chemického pôvodu.
 • Prídavné látky na výrobu gumových obuvi, pásov alebo rukavíc: merkapto-benzatiazol, karbamáty, tiuramy atď.
 • Konzervačné látky sú v hygienických výrobkov a doplnkov v kozmetike, ako sú napríklad prací prášok, mydlo, lak na nechty, opaľovacie krémy, toniká, pleťové vody.
 • Položky zo špeciálnych materiálov: okuliare, náramkové hodinky, bižutéria, šperky, kuchynské potreby, oblečenie.
 • Niektoré zložky farbiva na vlasy: parafenylendiamín
 • Lieky: vakcíny, analgetiká, niektoré protizápalové lieky, antibiotiká atď.
 • Rôzne krémy a masti.

2. Rôzne mikro- a makroskopické organizmy: mykotické kožné lézie, Streptococcus, Staphylococcus, rôzne hlísty (napr giardiáza, enterobiózy).

3. Potraviny: nápoje sýtené oxidom uhličitým, orechy, vajcia, čokoláda, ryby, údené produkty, citrusové plody, niektoré druhy zeleniny alebo strukovín, obilniny.

4. Výrobné faktory: kovy: chróm, kobalt, nikel, závod prach, hnojivá, sklo, epoxidové živice, formaldehydové, cement, decht, rôzne farby.

5. Faktory domácnosti: domáci prach, plesne, zvieracie chlpy, peľ.

V niektorých prípadoch sa ekzém vyvíja po kontakte s pokožkou so slnečným žiarením alebo jej prvé prejavy sú pozorované po uhryznutí hmyzom.

Ekzém sa môže zhoršiť aj v dôsledku vnútorných (endogénnych) príčin. Napríklad, karyózny zub, chronická tonzilitída, otitis, maxilárna sinusitída za určitých podmienok môže vyvolať nástup ekzému.

Ďalšie vnútorné faktory prispievajúce k výskytu alebo exacerbácii ekzému:

 • stres,
 • Nadmerná fyzická aktivita v kombinácii s chronickým nedostatkom spánku,
 • rôzne ochorenia pečene a čriev,
 • endokrinné poruchy,
 • tehotenstvo,
 • dedičná predispozícia.

Klasifikácia a symptómy ekzému na rukách

Zvyčajne dermatológovia rozlišujú nasledujúce typy ekzému:

Skutočný ekzém

Skutoční dermatológovia volajú takýto ekzém, ktorý sa vyvíja v dôsledku zvýšenej citlivosti na alergény rôznych typov.

 1. Počiatočné príznaky ochorenia. Po prvé, koža sa trochu napučia (opuch), červené.
 2. Fáza je mokrá. Potom sú tu malé bubliny, ktoré sa navzájom spájajú. Ak sa takáto liekovka otvorí, na jej mieste sa vytvorí malá erózia, ktorej povrch je pokrytý kvapôčkami kvapaliny.
 3. Ďalší priebeh ochorenia. Postupne erózie tvoria kôry, váhy a uzliny, koža sa zahusťuje a zahusťuje, kožný vzor zosilňuje (najdôležitejšie pri dlhotrvajúcom prietoku - viac ako 6 mesiacov).

Zvyčajne sa pri výskyte prvých príznakov zápalu na pokožke vyskytuje ekzém ťažkým svrbením alebo pálenie. Niekedy sa svrbenie stáva tak silným a bolestivým, že človek stráca spánok, stráca chuť do jedla, rozvíja rôzne neurotické poruchy, napríklad: slzotvornosť, podráždenosť, časté zmeny nálady. Skutočný ekzém sa zhoršuje v zime alebo na jeseň av lete a na jar prestáva.

Dyshidrotický ekzém je druh pravdy a je charakterizovaný skutočnosťou, že vyrážky a iné zmeny na koži sú pozorované hlavne na bočných plochách prstov ruky, ako aj na palmách. Jeho hlavnými príznakmi sú malé viackomorové alebo jednokomorové vezikuly na pozadí malého odlupovania a začervenania kože, závažného svrbenia, pálenia a dlhého, tvrdého toku.

Skutočný ekzém je charakterizovaný symetriou výskytu vyrážok, napríklad: zápästia oboch rúk atď.

Mikrobiálne

Na rozdiel od skutočnosti je vyrážka s ekzémom mikrobiálneho pôvodu asymetricky a spôsobená niektorým patogénom: stafylokokmi, streptokokmi a inými mikroorganizmami.

 • varikózna (vyskytuje sa na pozadí porúch obehu v kŕčových žilách),
 • mykotická (hubová infekcia),
 • Post-traumatická (vyvíja sa na poškodenej oblasti kože).

Hlavné príznaky: v strede cyanotickej červenej alebo červenej škvrny sú početné uzliny, kôrky, pľuzgiere, bubliny s hnisavým obsahom. Po odstránení týchto prvkov vyrážky vzniká erektilná erózia. Zapálená koža je opuchnutá, hranice ohňa sú jasné, s viditeľnými "premietaniami" jednotlivých kôr alebo blistrov na periférii miesta. Mikrobiálny ekzém je sprevádzaný aj závažným svrbením so všetkými následnými následkami.

seborrheic

Seboroický ekzém sa zvyčajne nenachádza v oblasti rúk, ale rozširuje sa na pokožku čela a pokožky hlavy. Je sprevádzané miernym svrbením a má nasledujúce hlavné príznaky:

 • žlté, husté váhy alebo kôrky,
 • mokrý po odstránení prvkov vyrážky,
 • jasné hranice ohniskov

profesionálny

Profesionálny ekzém sa vyvíja, keď sa pokožka dlhodobo dotýka rôznych látok, ktoré majú dráždivé vlastnosti. Napríklad najčastejšie ekzém na rukách sa vyskytuje u zástupcov nasledujúcich profesií:

 • maliari, štukatéri,
 • zdravotné sestry,
 • pracovníci chemických obchodov,
 • kaderníci,
 • tkáči.

Prvé príznaky ekzému sa zvyčajne vyskytujú v malých oblastiach kože (zápästia, prsty ruky) a potom sa rozšíria do väčších oblastí.

Hlavné príznaky: bubliny, mokrá erózia, uzliny sú umiestnené na červenú kožu s jasnými hranicami zápalového zamerania. Postupne hranice strácajú zrozumiteľnosť, zápal sa rozšíri aj na tie časti kože, ktoré priamo nesúvisia s alergénmi. Choroba úplne zmizne, ak eliminujete priemyselné alergény.

diagnostika

Ak chcete presne určiť diagnózu, musíte sa poradiť s dermatológiou. Tento špecialista vyšetrí pacienta, preskúma prvky vyrážky a v prípade potreby určí konzultáciu alergikov a niektorých ďalších odborníkov, ako aj krvný test najbežnejších domácich, profesionálnych, potravinových a liečivých alergénov.

V prípade alergických dermatóz sa kožné testy neuskutočňujú z dôvodu, že môžu vyvolať exacerbáciu ochorenia.

Liečba ekzému v rukách

V prípade kompetentného vymenovania liečby a dodržiavania všetkých odporúčaní pacienta je možné dosiahnuť dostatočne dlhú remisiu ochorenia, predĺžiť obdobie života bez toho, aby exacerboval ekzém.

Všeobecné princípy liečby ekzému na rukách

 1. Prísne dodržiavanie režimu a všetky odporúčania v období exacerbácie ochorenia a postupné návrat do bežného životného štýlu ako zápalový proces ustúpi.
 2. Normalizácia nervového systému, dostatočné množstvo spánku.
 3. Boj proti nadmernému poteniatiu (napr. Dlane), pretože potnénie ekzémom môže prispieť k podráždeniu pokožky.

Požiadavky na priestory

 1. Optimálne parametre v miestnosti: relatívna vlhkosť najmenej 60%, teplota vzduchu až + 23 ° C.
 2. Zabezpečenie dobrého vetrania.
 3. Pravidelné mokré čistenie.
 4. Odstráňte zdroje prachu: nadmerné množstvo mäkkého nábytku, mäkké hračky, záclony, záclony, koberce. Je potrebné pravidelne odstraňovať prach z obrazovky televízora alebo monitora.
 5. Dolné a perové vankúše a prikrývky by mali byť najlepšie nahradené syntetickými, ktoré by sa mali umývať aspoň raz za rok.
 6. Starostlivo očistite vlhké oblasti (kúpeľňa, WC), aby sa zabránilo vzniku plesní.
 7. Po umývaní je lepšie zavesiť mokré oblečenie mimo obývacej miestnosti, aby sa nevytvorili podmienky s vysokou vlhkosťou.
 8. Obmedzenie používania pri čistení priestorov chemických výrobkov pre domácnosť, ako aj farieb a lakov: detergenty, umývací prášok, farby, smalty, laky.
 9. Čistenie je potrebné vykonať pomocou gumových rukavíc.

spôsob života

 1. Umývanie: len so špeciálnymi hypoalergénnymi látkami. Nezabudnite dôkladne opláchnuť.
 2. Fajčenie: prísny zákaz fajčenia v byte.
 3. Kvitnúce záhrady, ambrosia atď.: tesne zatvorte okná, obmedzujú chôdzu vo vzduchu počas kvitnutia.
 4. Zvieratá: v prípade diagnostikovania ekzému sa neodporúča udržiavať domáce zvieratá. Najčastejšie živočíšne alergény: vlna, častice zvieracích slín, perie, suché potraviny pre ryby, lupiny.
 5. Oblečenie: vylúčiť výrobky vyrobené z vlnenej suroviny, je lepšie nosiť hygroskopické a mäkké bavlnené tkaniny svetlých odtieňov.
 6. Obmedzenie psycho-emocionálnej a fyzickej aktivity, pretože prispievajú k zvýšeniu potenia, čo nie je pri ekzémoch žiadúce.
 7. Odstránenie stresových faktorov.
 8. Normalizujte spánok a odpočinok.
 9. Emocionálny pokoj.

Starostlivosť o pokožku na rukách

Vzhľadom k tomu, ekzém na rukách, pokožka je často suchá, je potrebné použiť zvlhčovače predpísané lekárom, ktorý obnoví jeho metabolizmus tukov.

Kúpanie vo vani alebo sprchovanie je obmedzené na 10 minút pri teplote vody najviac 40 ° C. Zároveň je lepšie nepoužívať hubu, aby sa zabránilo treniu a česaniu pokožky. Mýdlo by malo byť nahradené čistiacimi lotionami, penami alebo sprchovými gélmi, ktoré musia byť kvapalné a tiež bez farby a zápachu.

Externá liečba

 1. Akútna fáza: lotion, na zmiernenie zápalu kože, svrbenie. Po zastavení moknut odporúčame rôzne vody-alkoholu, olejovej kaše, pasty.
 2. Stimulácia zápalového procesu: zmäkčujúce, hojivé krémy a masti, ktoré majú resorpčné a protizápalové vlastnosti - obsahujú ichtyol, naftalan, zinok, mastné kyseliny, hormóny, antibakteriálne látky.

diéta

Akýkoľvek potravinový alergén môže v mnohých prípadoch vyvolať vývoj ekzému a to, čo je pre neho veľmi nežiaduce, je úplne tolerované iným. Z tohto dôvodu by mala byť strava vybraná striktne individuálne, s vylúčením tých výrobkov, ktoré vyvolávajú exacerbáciu ekzému u konkrétneho pacienta.

Obvyklá násobnosť príjmu potravy pre ekzém je v malých častiach 4 až 6 krát.

Aby bolo možné identifikovať produkty, ktoré spôsobujú exacerbáciu, je potrebné udržiavať denník na nejaký čas, kde sa zaznamenávajú nielen všetko, čo sa počas dňa vyžíva a opije, ale aj reakcia tela počas nasledujúcich dvoch dní. Po analýze príslušných položiek "vypočítať" vinný produkt práce nie je zvláštny. Takéto výrobky by sa mali úplne vylúčiť z stravy a nesmú sa používať ani v kombinácii s inými, napríklad pri príprave šalátov alebo ako jedna zo zložiek pečenej pekárne. Trvanie takejto prísnej stravy je asi 1 rok, po ktorom telo zvyčajne "zabúda" na alergén a nereaguje so zápalom na jeho prítomnosť v potravinách.

Najbežnejšie alergény produktov živočíšneho pôvodu:

 • vták,
 • morské plody
 • kaviár,
 • ryby
 • vajec,
 • mlieko (vrátane kôz).

Bylinné produkty obsahujúce alergény:

 1. Obilniny: kukurica, jačmeň, raž, pšenica.
 2. Orechy.
 3. Lužiny: hrášok, sójové bôby, fazuľa, šošovica.
 4. Zeleninu, ovocie, červená, žltá alebo oranžová farba: citrusy, melón, tomel, marhule, broskyne, melón, mrkva, repa, jahody, jahody, maliny, ríbezle, granátové jablká, hrozno, paradajky.
 5. Čokoláda: sladkosti, kakao.
 6. Ostatné produkty: kiwi, cesnak, avokádo, reďkovky, chren, huby, baklažán, reďkev, gaštan, korenie, kečup, majonéza, mäso, cukríky, nakladaná zelenina, pečivo, med, káva, horčica, ocot, syr, kvas, a tak ďalej. n.

Pri zostavovaní hypoalergénnej diéty je potrebné mať na pamäti, že existuje takzvaná krížová alergia, keď použitie jedného výrobku spôsobuje alergickú reakciu, ak ju spotrebúvajú iné osoby:

 • mlieko - hovädzie mäso - tráviace enzýmy,
 • peľ - ovocie a bobule.
 • Formy (napríklad v syre) - kefír - rôzne syry - výrobky z pečenia - posledné ovocie.

V tomto prípade, ak je zistená alergia, povedzme, na peľ, potom je potrebné vylúčiť alebo ostro obmedziť plody a ovocie.

V prípade ekzému je potrebné plne dodržiavať všetky odporúčania, pretože jedna epizóda ekzému môže byť spojená s jedným alergénom, následné exacerbácie ochorenia môže byť vyvolané úplne inými alergénmi.

lieky

Súčasne pacientom trpiacim na ekzém na rukách nie sú predpísané viac ako 5 liekov. Nasledujúce skupiny sú obzvlášť opatrné:

 1. imunostimulanty. Interferón, imunoglobulíny, adaptogény by sa mali podávať výlučne na prísne indikácie a iba krátke kurzy.
 2. vakcíny. Je vylúčená počas obdobia exacerbácie a počas remisie sa vykonáva len pod poťahom s antialergickými liekmi a mala by byť jemná.

Na liečbu ekzému, ktorý je zvyčajne predpísaný:

 1. Antimediatornye, ktoré do určitej miery sú konkurentmi histamínu alebo serotonínu - diazolínu, kestínu, eriusu, suprastinu, tavegilu, peritolu atď.). Blokujú histamínové receptory na bunkových membránach, znižujú vaskulárnu permeabilitu a majú dobrý protizápalový účinok. Niektoré z týchto liekov majú dobrý utišujúci účinok, ale pri dlhodobom užívaní sa vyvíja závislosť a príznaky alergie sa vracajú. Aby ste zabránili tomuto účinku, musíte každých 10 dní vymeniť antialergické lieky. Avšak, erius, telphase a niektoré iné podobné prostriedky nie sú návykové, takže môžu byť použité dlhú dobu.
 2. Prípravky vápnika, magnézia, tiosíranu sodného. Tieto látky zabraňujú vniknutiu alergénov do krvného riečiska, znižujú celkovú citlivosť tela na účinky alergénov.
 3. Sorbenty, diuretikum a hojný nápoj. Pre lepšie odstránenie alergénov podávaných chelátory (aktívne uhlie, Enterosgelem, uvisorb), diuretiká, preháňadlá (furosemid, dufalak, síran horečnatý), nadmerné pitie vody. Ak je to nutné, je možné vymenovať riešenie plazmy s použitím (polidez, gemodez) alebo hemosorpce, plazmaferéza.
 4. Hormonálne prípravky. Priraďte v prípade rozsiahlych kožných lézií: prednizolón, hydrokortizón, diprospán. Tieto lieky sa môžu podávať vo forme tabliet, injekcií a tiež lokálne (krém, masť, gély).
 5. Upokojujúce prostriedky. Sú určené na zmiernenie svrbenia, páliacich pocitov: valerián, matka, amitriptylín, aminazín a iné lieky.
 6. Zlepšite krvný obeh. Na tento účel je predpísaná kyselina nikotínová.

Okrem týchto činností s hygienickými nekazových zubami predpísať Chronický zápal mandlí, normalizáciu funkcie čriev a pečeň, a v prípade hlísty - antihelminthic alebo antiparazitárny liečbu.

Jednou z dôležitých zložiek pri liečbe ekzému je normalizácia črevnej mikroflóry a eliminácia dysbakteriózy. Na tento účel použite biopreparáty: linex, jogurt, laktobacterin, bifidumbacterín. Normálna črevná flóra je jedným z dôležitých faktorov ochrany, čo prispieva k menšiemu prenikaniu alergénov do tela cez črevo.

fyzioterapia

Po stiahnutí akútneho procesu fyzioterapeutických postupov vymenujte:

 • UFO,
 • laserová terapia,
 • elektroforéza,
 • bahno,
 • lekárske kúpele a podobne.

Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, potom sú možné malé kurzy liečebného hladovania so súčasným použitím antialergických látok, sorbentov.

Liečba sanatória

Pacientom s ekzémom sa odporúča suché morské podnebie (napríklad južné pobrežie Krymu) na jeseň alebo na jar.