Hlavná

Ateróm

Červené ploché lišajníky

Ak má osoba charakteristickú vyrážku na slizniciach a pokožke, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinulo nakazené červené lišajníky (červená dermatitída, ružové lišajníky). Toto chronické zápalové ochorenie je najčastejšou patológiou ústnej dutiny. U dospelých sa červený lichen planus vyskytuje oveľa častejšie ako dieťa, ale je rovnako ťažké ho vyliečiť, pretože príznaky sú podobné. Vyzerá to ako bežná dermatóza, ale líši sa od iných odrôd v tom, že sa javí na pozadí existujúcich problémov s vnútornými orgánmi.

Čo je lichen planus

Jedná sa o chronicky vytekajúcu dermatózu, ktorej charakteristickým prvkom je papulka. Patológia ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice. Rozmanitosť papuliek, ich lokalizácia, vzhľad a prítomnosť zoskupení spôsobuje veľké množstvo foriem plochých červených lišajníkov. Častejšie sa táto choroba prejavuje u žien vo veku 40-60 rokov. Choroba postupuje pomaly, relapsy sa striedajú s obdobiami upokojujúcich klinických symptómov. Ľudia pokročilého veku a deti trpia len zriedkavo červenými lišajníkmi.

Je to nákazlivé

Jednoznačná odpoveď na túto otázku, ktorú doktori ešte nedokázali nájsť. Predpokladá sa, že plochá lichenová červená nie je nákazlivá. Avšak v lekárskej praxi existujú fakty o vzniku patológie u všetkých členov rodiny. Epizóda bola tiež zdokumentovaná, keď lekár, ktorý vyrobil tkanivá od pacienta, našiel na koži špicatú papulu o týždeň neskôr. O mesiac neskôr mal lekár početné vyrážky podobné tým, ktoré boli prítomné u jeho pacienta. Možno predpokladať, že infekcia červenou dermatitídou je možná pri blízkom kontakte.

príznaky

Najcharakteristickejším znakom červených lišajníkov je sieť Wickham. Je to vzor na povrchu veľkých papulov, ktorý je dokonale viditeľný pri aplikácii na vyrážku rastlinného oleja. Vyzerá to ako plochý lišajník, ako súprava malých uzlíkov striedajúcich sa s zhutnenými plakmi. Koža s červenou dermatitídou je podobná lesklému listu papiera, ktorý má fialovo-kyanotický odtieň. Príznaky plochých lichenov sa ťažko zamieňajú s iným problémom s kožou, pretože keď sa vyvíja, ľahko si všimnete belavé bodky a pásy, ktoré sú zhrubnutím stratum corneum epidermis.

deti

Vzhľad plochých lichenov sa u dospelých a detí veľmi nelíši. Prvé vyrážky sú lokalizované na nohách a rukách v oblasti kĺbov dieťaťa. Potom sa červená dermatitída rozšíri do iných častí tela a malé lesklé papuly sú zoskupené na koži, pripomínajúce krúžok. Pri kĺboch ​​sú kĺby ťažšie ako na iných miestach pokožky. Vezikulárna forma lišajníka je vyjadrená tekutinami naplnenými vezikulmi, ktoré sú lokalizované v mieste ohniskov chronického zápalu. Môžu ovplyvniť sliznicu úst dieťaťa a byť sprevádzané svrbením, čo spôsobuje poruchu spánku.

príčiny

Existuje mnoho teórií o etiológii choroby:

 1. Dedičná. Je založená na niektorých prípadoch ochorenia príbuzných v 2 a 3 generáciách.
 2. Neuroendokrinné. Hlavnou príčinou je emočný stres, dlhotrvajúce duševné poruchy, dysfunkcia nervového systému v dôsledku určitých ochorení (ranná menopauza, hypertenzia, hypoestrogénia a iné).
 3. Alergický. Základom je toxicko-alergická reakcia organizmu na chemické látky, vitamíny a lieky, potraviny.
 4. Vírus. Červená lišajnica sa vysvetľuje prítomnosťou filtračného vírusu v tele, ktorý sa aktivuje po znížení imunity.
 5. Metabolické. Je založený na spoločnom vývoji často stretávajúcich sa plochých lišajníkov a cukrovky.

klasifikácia

Podľa klinických prejavov je červená dermatitída klasifikovaná podľa typu ochorenia:

Hlavné klinické vlastnosti

Na sliznici sú pozorované belavé papuly, ktoré sa pri škrabaní neodstraňujú. Typické vyrážky vyzerajú ako sieťovina.

Lichén sa prejavuje výrazným nárastom veľkých papulov, ktoré sú pokryté hnedo-šedými suchými hornými vrstvami. Lokalizujte častejšie v oblasti sacrumu, na prednom povrchu holene.

Na slizniciach tváre sa biele papuly zlúčia do vzoru, proti ktorému je viditeľná erózia. Vredy sú pozorované na hyperemickom slizničkovom jazyku v kombinácii s papuliami.

Typické papuly sú spojené v krúžkoch rôznych veľkostí. Vyrážka je lokalizovaná na penisu, okolo kĺbov, v oblasti lopatky.

Vyznačuje sa hypertrofickými ohniskami keratinizácie, vyčnievajúcimi cez červené okraje pier. Súčasne sú vyrážky sprevádzané papulárnymi prvkami, ktoré sa spájajú do pásikov v prechodových záhyboch.

Je charakterizovaný erupciami na zapálených slizniciach úst.

diagnostika

Pri prvých príznakoch ochorenia kože musíte kontaktovať dermatológov. Diagnóza "plochých lišajníkov" sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Plaky polygonálneho tvaru hladkého povrchu s charakteristickou farbou vyrážok naznačujú červenú dermatitídu. Na objasnenie diagnózy sa vykonávajú tieto laboratórne testy:

 • kožná biopsia;
 • histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Nedostatok jasných vedomostí o príčinách choroby spôsobuje použitie rôznych schém a spôsobov liečby. Lieková terapia sa vykonáva s použitím upokojujúcich liekov a liekov, ktoré odstraňujú svrbenie. Účinný boj proti selektívnej fototerapii a PUVA terapii. Ďalším spôsobom liečby červenej dermatitídy je kombinované použitie antimalarických a kortikosteroidných liečiv.

Vo väčšine prípadov nie je predpísaná lokálna liečba plochými listami. Výnimkou je hypertrofická forma ochorenia, v ktorej sa používajú obväzy, intralesionálne injekcie, deštrukcia lézií metódou rádiovej vlny alebo laserom. Ak sú uzliny umiestnené na slizniciach, potom odporúčame na liečbu fytoextraktov, kortikosteroidných masti, rastlinných olejov.

lieky

Na liečbu červených lichenov sa používa široká škála liekov:

 1. V akútnom a subakutívnom priebehu ochorenia je predpísaný sedatívny medazepam, ktorý upokojuje nervový systém, zmierňuje stres. Mínus lieky - možnosť vzniku viacerých vedľajších účinkov.
 2. Pri veľmi častom vyrážke lekár predpíše antivírusový prípravok Zovirax. Liek má kontraindikácie: zlyhanie obličiek, neurologické príznaky.
 3. Okrem toho je predpísaný vitamín E, čo umožňuje skrátiť trvanie liečby. S jeho predávkovaním môže byť apatia, pokles videnia a problémy s trávením.
 4. Ak chcete odstrániť bolestivé svrbenie, lekár odporučí antihistamín Cetrin, ktorý zmierňuje zápal. Liek nie je predpísaný na tehotenstvo a laktáciu.
 5. Ak vzniknú komplikácie spojené s erozívnymi ulceróznymi kožnými léziami alebo sekundárnou infekciou, potom sa podáva antibiotikum tetracyklín. Medzi mínusmi jeho použitia sú viaceré vedľajšie reakcie.
 6. Pri predĺženej liečbe je navyše predpísaný kortikosteroid Dexametazón. Existujú riziká alergických a dermatologických reakcií po aplikácii lieku.

Lekári v dermatovenerológii okrem liečenia drogou odporúčajú použitie externých prostriedkov. Najlepšia masť z červených plochých lišajníkov na slizniciach je Flucinar. Je to glukokortikosteroid, ktorý má antialergický, antipruritický, protizápalový účinok. Aplikuje sa počas 1-2 týždňov na poškodené aplikácie slizníc. Nemôžete predpísať masť pre deti do 2 rokov.

Ak chcete rýchlo vyliečiť ochorenie vonkajšieho pôvodu, odporučte masť Advantan. Odstraňuje svrbenie, nadýchanie, odstraňuje zápal, bolestivý syndróm. Aplikujte masť na postihnutú plochu 1 denne / deň, kým úplne nezmizne. Medzi nevýhody používania lieku Advantan - nemožno použiť pri tuberkulóze kože, rosacey, kožných prejavov syfilisu.

fyzioterapia

Zbavenie sa červených lišajníkov bude jednoduchšie, ak okrem piluliek a masti prechádza fyzioterapia. Hlavné metódy:

 • PUVA-terapia je kombinovaný účinok fotosenzibilizátorov a ultrafialového ožiarenia, ktorý poskytuje protizápalový účinok;
 • magnetoterapia, zlepšenie regenerácie tkanív;
 • aplikácie ozoceritu, ktoré majú rozlišovací účinok.

Liečba červených plochých lišajníkov v domácnosti

Na červené lichen nespôsobil atrofickú alopéciu pokožky hlavy, spolu s hlavnou liečbou by sa mala aplikovať alkoholová tinktúra nechtíka, ktorú je ľahko nájsť v lekárni. Ak chcete trieť do postihnutých oblastí pokožky hlavy, je náplasť žiaduca niekoľkokrát denne. Podľa posúdenia pacientov pomáha vyrovnať sa s plochým lišajníkom račňového oleja, ktorý sa má aplikovať na gázu denne a ponechať lotion na zápalové zaostrenie aspoň 1 hodinu.

diéta

V priebehu ochorenia a počas obdobia zotavenia musíte dodržiavať vyváženú stravu. Diéta s červenými plochými lišajmi obsahuje bohatý nápoj, odmietnutie rýchleho občerstvenia, tučné, údené, slané, korenené jedlá, koncentráty a príjem potravín bohatých na minerály a vitamíny. Je potrebné zahrnúť do stravy:

 • Sušené slivky, sušené marhule;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • všetky čerstvé bylinky;
 • hrozienka, orechy;
 • vývar z dogrose.

Červené ploché lišajníky

Červené ploché lichen je pomerne časté ochorenie kože, ktoré rýchlo nadobudne chronický charakter. Často sa vyskytuje v chronickej forme s výskytom recidívy, akútna je oveľa menej častá. Choroba sa považuje za nebezpečnú z dôvodu jej onkogenity. Bez vhodnej liečby sú ohniská zápalu schopné degenerovať do malígneho nádoru.

dôvody

Na červené lišajníky, od 0,78 do 2,4% všetkých kožných ochorení a od 7 do 10% ochorení ústnej sliznice. Lishay sa vyskytuje podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

Na koreň výskytu červených plochých lichenov sa vyskytujú poruchy imunity. Pod vplyvom provokovať faktorov (psycho-emocionálny stres, trauma v širšom slova zmysle - mehanicheckaya, chemikálie, liečivo, hormonálne a metabolické poruchy) zvyšuje citlivosť a náchylnosť kožných buniek do patogénne účinky.

Hlavné dôvody pre jeho výskyt:

 • Autoimunitné poruchy.
 • Metabolické poruchy.
 • Vírusové a infekčné choroby.
 • Porušovanie neurogénnej povahy.
 • Dedičné predispozície.
 • Alergické a toxické reakcie.
 • Endokrinné poruchy.
 • Choroby kardiovaskulárneho systému.

História prípadu, v ktorej sa zdedil červený lišaj, nie je nezvyčajné. Lishay sa v takýchto prípadoch vyskytuje u detí a je ťažké liečiť. U detí je červený lichen planus veľmi zriedkavý. Detská populácia predstavuje len 1% z celkového počtu všetkých pacientov s červeným lichen planusom.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že vás zbavuje infikovaných už nakazených osôb, nie je nákazlivé. Inými slovami, červený plochý lichen nie je nákazlivý. Väčšina je dedičná a nie je prenášaná osobným kontaktom s nosičom.

Niektorí odborníci však neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Pri komunikácii s pacientom by sa mali odmietnuť ruky a iné fyzické kontakty,
 • Nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

Príznaky a fotografie červených plochých lišajníkov

S červenou plochou lišajovou kožou často trpí, aj keď v 3-26,5% prípadov dochádza k izolovanému poškodeniu slizníc ústnej dutiny. Môžu to byť lézie vulvy, močového mechúra a močovej trubice, konečník, tráviaci trakt.

Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, ktoré sa tvoria na kožných girlandách, krúžkoch alebo líniách

Hlavným príznakom červených plochých lišajníkov je výskyt charakteristických vyrážok vo forme sčervenania, plakov, vredov. Pri vyrážke je umiestnenie skupiny v hlavných léziách zvláštne.

Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

 • lakte záhyby;
 • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
 • popliteal fossae;
 • Bedrový región;
 • dolné brucho;
 • oblasť svalov;
 • Kĺbové členky;
 • podpazušie;
 • bočné plochy kmeňa.

Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom. Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

 • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma; v
 • mozgová príhoda vo vagíne;
 • hlavu penisu.

Výskyt lišaj v ústnej sliznici do určitej miery závislá na prítomnosti u pacientov, ochorenie gastrointestinálneho traktu (gastritída, kolitída atď.), Pečene, slinivky brušnej. U mnohých pacientov je ochorenie jasne spojené s vaskulárnou (hypertenziou) a endokrinnou (diabetes mellitus) patológiou.

Je veľmi ťažké identifikovať červené lišajníky na tvári, ktoré sa prejavujú v podobe nezvyčajných vyrážok v oblasti kože čela, tváre, dolných a horných viečok a brady. Namiesto zvyčajných plakov majú pacienti intenzívnu pigmentáciu tmavšieho odtieňa.

Symptómy červených lišajníkov sú preto svrbenie, začervenanie a prejavy iných typických príznakov. Určite prítomnosť ochorenia môže lekár-dermatológ s externým vyšetrením pacienta.

Druhy choroby

Ako môžeme vyvodiť príčiny vývoja ochorenia - červený plochý lichen nie je prenášaný z človeka na človeka. V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

Vo všetkých formách plochý lišaj aplikuje lokálnej liečbe, ktorá sa zameriava na použitie rôznych kortikosteroidných mastí (tselestoderm, Advantan, Elokim et al.). Uvádzajú sa tiež masti, ktoré majú resorpčný účinok, ktorý obsahuje ichtyol, naftalán, síru, decht a kyselinu salicylovú.

diagnostika

Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Diagnóza plochý lišaj je vykonané dermatológ a nepredstavuje žiadne veľké problémy, pretože je takmer vždy možné nájsť typické plaky polygonálny tvar s charakteristickou farbou, hladký povrch, pupkoobraznym depresia, priečne pruhovanie.

Diferencovaná diagnóza je stanovená na vylúčenie leukoplakie, lupus erythematosus alebo syfilis. Hlavným smerom je identifikovať choroby na pozadí, ktoré vyvolávajú chorobu. Podrobné otázky pacienta môžu určiť predpokladaný faktor alebo dedičnosť.

Liečba červeného lichen planus u ľudí

Pacienti s červeným lišajníkom by sa mali dôkladne podrobiť vyšetreniu na zistenie somatických ochorení. Zvláštna pozornosť sa venuje stavu gastrointestinálneho traktu, nervového systému, indexu krvného tlaku a obsahu glukózy v krvi.

Odstránenie provokačných faktorov:

 • odstránenie stresu a traumatických situácií u ľudí;
 • liečba u zubára, sanitácia ústnej dutiny, aby sa zabránilo poškodeniu ústnej sliznice;
 • korekcia farmakoterapie s výnimkou choroby provokačného ochorenia (antibiotiká, delagil);
 • vylúčenie pracovných a domácich rizík;
 • vyšetrenie s endokrinológom, gastroenterológom, neurológom;
 • liečba ohniskov chronickej infekcie (tonzilitída, maxilárna sinusitída, zubný kaz);
 • správna vyvážená strava, strava.

Miestnu liečbu u dospelých a detí možno poskytnúť aj ľudové prostriedky, vrátane:

 • kúpele s použitím liečivých rastlín, napríklad šnúra a harmanček;
 • aplikácie na olejové škvrny rakytníka;
 • masť na báze kadidla a nechtíka;
 • pleťové vody, náplne, výplach úst s repkovou šťavou alebo živicou, odvar z hrozienok.

Aktívne masti s kortikosteroidmi Advantan, sinaflana, Belosalik ktoré majú protizápalový účinok, a sú preto užitočné pri liečbe lichen ruber planus, hydrokortizón obkalyvanie ložiská.

Papuly, prečesané na rany, sa odporúča liečiť Solcoserylovou masťou. Liečivo nasýti tkanivá kyslíkom a glukózou, regeneruje ich a zabraňuje vzniku vredov a erózií. Na chorú pokožku sa aplikuje 2 - 3 r. za deň, približne 2 týždne.

Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

Z metód bezdrogovej terapie červeného plochého lichenu si zasluhuje pozornosť fototerapia (ultrafialové ožarovanie). Existujú správy o liečbe pacientov s červenými planárnymi lasermi.

Plochý červený lišajník u človeka nie vždy podstupuje liečbu, často po ukončení liečby ochorenie vracia recidívu. Preto je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú odpustenie.

S rastúcou intenzitou ischemických prejavov sa liečba uskutočňuje:

 • histamínové H1-blokátory, repelenty s antiserotonínom a blokátormi katecholamínov. Súčasne používajte sedatíva a antidepresíva. S ich pomocou normalizujú spánok a znižujú svrbenie.
 • Liečba vitamínmi pre pozitívny vplyv na metabolické procesy.

Prevencia relapsu je na liečbu lézií chronickej infekcie (zápal prínosových dutín, zápal mandlí, a kazu al.), Liečenie neuropsychiatrických porúch, nervového systému, únavy a stresu.

Ľudové opravné prostriedky

Na liečbu červených plochých lišajníkov ľudovými prostriedkami je možné len po súhlase dermatológa.

 1. Tar. Vezmite 2 vajcia, brezový decht 150 g, čerstvý domáci krém 100 g, premiešajte a rozotrite do postihnutých oblastí až do vymiznutia vonkajších prejavov. Predzápalové ohniská utrite peroxidom vodíka.
 2. Denný kompresný olej z rakytníka. Navlhčujú gázu a dajú na postihnutú pokožku hodinu.
 3. Nechtík. Vezmite 10 g nechtových kvetencov a rozdrvte ich, rozomlete ich na 50 g vazelíny. Namažte postihnutú pokožku masťou niekoľkokrát denne, až kým nezmizne.
 4. Korene lopúcha a chmeľových šištičiek v rovnakom množstve (2 polievkové lyžice) sa kombinujú s 1 lyžičkou nechtíka a pripraví sa masť. Za týmto účelom nalejte rastliny do 200 ml vriacej vody a trochu ich zahrejte. Potom sa bujón prefiltruje a zmieša s vazelínou v pomere 1: 2. Takáto masť sa niekoľkokrát denne ošetrí lichenovými plakmi.

prevencia

Možné preventívne opatrenia:

 • Príjem vitamínov a minerálov.
 • Posilnenie imunity.
 • Kalenie.
 • Schopnosť zvládať stres.
 • Snažte sa predchádzať zraneniam kože a nadmernému slnečnému žiareniu, pretože dlhodobé vystavenie slnku môže spôsobiť nežiaduce reakcie.
 • Včasné odvolanie sa na špecialistov a liečbu nových chorôb.

Ak sa objavia nepriaznivé príznaky, ktoré sa objavia na koži, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba sa začne rýchlo vyrovnávať s ochorením a chráni pred vážnymi komplikáciami.

Aký druh ochorenia je červený lišajník a aké sú jeho príčiny

Pod slovom "zbaviť sa" ľudia ďaleko od lekárskej starostlivosti často spájajú choroby prenášané zo zvierat a vystrašujú ich deti, ktoré sa pokúšajú mŕtvica nadýchnuť. V skutočnosti je v dermatológii niekoľko chorôb, v mene ktorých sa objavuje slovo "lišaj", ale zároveň je úplne odlišná.

Čo je lichen planus?

Red lichen planus (ďalej len CPL) je chronická dermatologická choroba u osoby, ktorej etiológia nebola doteraz stanovená.

Približne 1% pacientov s kožnými ochoreniami sa vyskytuje, najčastejšie u ľudí vo veku 40-60 rokov, ale postihujú sa ľudia v akomkoľvek veku.

Podľa štatistík sa oveľa častejšie vyskytuje červený plochý lišajník u žien. Charakteristickou črtou choroby je množstvo rôznych foriem, z ktorých každý má svoj vlastný klinický obraz a postihuje určité oblasti tela.

Príčiny vývoja KPL

K dnešnému dňu lekári nestanovili, čo presne je príčinou tejto choroby.

Lekári majú tendenciu k tomu, že červený plochý lichen je polyetologické ochorenie.

To znamená, že sa vyvíja s kombináciou niekoľkých nepriaznivých faktorov pre pacienta.

 • Imunologické poruchy sú najobľúbenejšou teóriou medzi lekármi. Bolo zistené, že v ohniskách kožných lézií sa vyskytujú fenomény, ktoré sú charakteristické pre alergiu, ktorá sa vyskytuje pomaly. V tomto prípade samo porušenie predurčuje vývoj choroby, ale vyvolávajú rôzne environmentálne faktory (kozmetika, chemikálie pre domácnosť, iné alergény).

Zvýšená frekvencia červených plochých lišajníkov u detí, ktorých rodičia zažili túto chorobu, je preukázaná.

 • Neurogénna teória - exacerbácie ochorenia sa často vyskytujú po tom, ako osoba vyvíja stres alebo iný emočný stres.
 • Vírusová teória - existuje veľa vírusov, ktoré sa vyskytujú u mnohých pacientov, ale ich patologický účinok nie je dokázaný. Lekári priznávajú, že ich úplne nerozumeli.
 • Formuláre KPL

  Existuje niekoľko foriem ochorenia, líšia sa lokalizáciou a klinickými prejavmi.

  Typická forma

  Je charakterizovaný výskytom papuliek (uzlíkov) rôznych tvarov a veľkostí. V strede patologického prvku možno zistiť umbilikálnu depresiu, ktorá pomáha lekárom v diagnostike. Na uzlinách je viditeľná charakteristická Wickhamova sieť (príčinou jej výskytu je nerovná hypertrofia granulovanej vrstvy v epiderme). Typická forma ochorenia postihuje kožu trupu, ústnej sliznice, pohlavných orgánov. Okrem uzlíkov na tele pacienta je narušené vážne svrbenie.

  Hypertrofická (warty) forma

  S touto formou papule silnejšia než zvyčajne sa zdvíhajú nad povrchom kože. Na nich môžete uvažovať o klíčení v podobe papily, s keratinizáciou (z toho dôvodu podobnosť s bradavicami). S touto formou ochorenia sú častejšie postihnuté pokožky šourka, holenie, kefy a sakru.

  Sklerotizujúca (alebo atrofická) forma

  Odlišuje sa od typického faktu, že po zmiznutí papuly na koži je malý atrofický lem alebo ohnisko s hnedým stredom a malým okrajom na okrajoch. Lokalizácia: skalp, podpaží, trup, pohlavné orgány (častejšie na hlave penisu).

  Pemfigoidná (bulózna) forma

  Ide o pomerne zriedkavú formu červeného lichen planus. S ňou na papuli alebo niekedy nezmenenej pokožke sa vytvárajú bubliny (bullae - odtiaľ názov). Všetko je sprevádzané ťažkým svrbením, ktoré vyvoláva pacientov, aby poškodili pľuzgiere a napili ich na erózie a dokonca aj na vredy. Vo väčšine prípadov sú postihnuté dolné končatiny.

  Pigmentová forma

  Vyzerajú to hnedé škvrny, ktoré sa nachádzajú na koži trupu, tváre, končatín. Na správnu diagnózu sa lekári snažia nájsť typické uzliny, čo je niekedy pomerne ťažké.

  Lineárna forma

  V tomto prípade sa patologické prvky objavujú lineárne pozdĺž nervových vlákien. Vo väčšine prípadov sú deti vystavené.

  Zosteriformná placenta

  To sa nazýva tak z dôvodu podobnosti príznakov s HerpesZoster. Papuly sa objavujú pozdĺž nervových vlákien vo veľkých množstvách. Trvanie môže byť akútne (približne jeden mesiac), subakútne (približne šesť mesiacov) a dlhé.

  Patologické prvky sa v tomto prípade vyskytujú na sliznici úst, ovplyvňujú obidve polovice symetricky. Kvalita života človeka je značne znížená, pretože aj jednoduchý rozhovor môže priniesť nepohodlie. Obraz vyrážky sa často podobá na ľahkú sieť.

  Príznaky KPL

  Manifestácia ochorenia môže byť odlišná v závislosti od toho, akú formu vyvinuli ľudia. Ako je možné čítať červený lichen planus a vlastnosti najbežnejších foriem, ako aj miesto lokalizácie vyrážky.

  Je červená lichen lichen infekčná?

  Choroba na vonkajšej strane môže spôsobiť pomerne nepríjemné združenia a dokonca aj nepríjemné pocity v iných, ale nemalo by sa to báť.
  Ako môžeme vyvodiť príčiny vývoja ochorenia - červený plochý lichen nie je prenášaný z človeka na človeka.

  Diagnostika KPL

  Diagnózu vykoná lekár na základe klinického obrazu a sťažností pacienta. Ak je to potrebné, môže sa odobrať biopsia zmenenej oblasti kože, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie.

  Liečba prípravkami červených plochých lišajníkov u ľudí

  Ako a ako liečiť pacienta s červenými lišajníkmi na telo a iné orgány rozhoduje dermatológ. Ak je ochorenie mierne, potom s ňou pomáhajú hypoalergénna diéta, sedatíva a antidepresíva (napríklad azafen). Niekedy sú účinnými látkami penicilínové antibiotiká alebo tetracyklín. Pretože patogenéza má imunologickú zložku, sú predpísané blokátory histamínu (loratadín, diazolín, zirtek, suprastin).

  Stredne ťažká forma sa môže liečiť prednizolónom v malých dávkach, poskytuje sa vitamínová terapia (vitamíny A, E, Aevit). Rýchle zotavenie kože podporuje aktovigin, solkoseryl - lieky ovplyvňujúce metabolizmus. Používajte lieky obsahujúce chinolón (delagil, chloroquine)

  Generalizovaná forma je liečená silnejšími liekmi. Príkladom je cyklosporín, ktorý sa použil pred začiatkom klinického účinku.

  Lokálna liečba

  Aktívne masti s kortikosteroidmi Advantan, sinaflana, Belosalik ktoré majú protizápalový účinok, a sú preto užitočné pri liečbe lichen ruber planus, hydrokortizón obkalyvanie ložiská. Od inštrumentálnej liečby sa čoraz častejšie využívajú lasera a diatermokoagulácia.

  výhľad

  Ak sa dodržiavajú odporúčania špecialistov, pacienti úspešne kontrolujú priebeh ochorenia a žijú celý život. Frekvencia exacerbácií môže byť odlišná, ale neohrozujú život. Možnosť práce s červeným plochým panelom je tiež uložená.

  Infekčný alebo nie červený lichen planus

  Červený planárny lišaj je chronické zápalové ochorenie charakterizované rôznymi klinickými prejavmi, zatiaľ čo patologický proces zahŕňa kožu, sliznice. CPL môže ovplyvniť nechtové platne. Choroba je často sprevádzaná vnútornými patologiami: chronickou gastritídou, cirhózou, peptickým vredom, diabetes mellitus a ďalšími. To rozlišuje červené lišajníky od väčšiny ostatných typov lézií tkaniva.

  Keďže pacient je v kontakte s inými ľuďmi, je dôležité vedieť o možných spôsoboch prenosu ochorenia. Ak chcete zistiť, či je červený lichen planus infekčný, mali by ste sa zaoberať príčinami vzniku vyrážok.

  Teórie pôvodu

  Výskumníci rozlišujú tri teórie o zdrojoch pôvodu patológie:

  • neurogénna,
  • toxický-alergický,
  • vírusovej.

  Treba poznamenať, že neexistuje jasná klasifikácia príčin vyvolávajúcich vývoj lišajníkov. Pri izolácii špecifického vírusu u ľudí s príznakmi patológie sa vedci tiež nepodarilo.

  Potvrdenia o neurogénnej teórii môžu slúžiť ako nervové šoky, chronické nervové námahy ako provokujúce faktory pozorované pred nástupom prvých výbuchov CPL vo veľkom počte prípadov. Informácie získané od ohromného počtu pacientov spolu s klinickou štúdiou dokazujú prítomnosť nervových porúch: hysterie, neurasténie, vegetonózy.

  V prípadoch so zložitou históriou označený patológie tráviaceho ústrojenstva, poruchy funkcie pečene, pankreasu, čo naznačuje, že dopad tejto skupiny chorôb o priebehu odstraňovania.

  Gastroskopia vykonaná počas erozívnej ulceróznej lézie indikuje patologický proces v zóne žalúdka (výskyt zmien slizníc). V rovnakom stave sa nachádza ústna dutina. Napriek zjavnému prepojeniu týchto javov vytváranie mechanizmov na jeho fungovanie spôsobuje ťažkosti. Pravdepodobnosť reflexného charakteru pozorovaných zmien nie je vylúčená. Je tiež možné, že mukózna membrána obložená ústnou dutinou môže adsorbovať antigénne štruktúry pochádzajúce zo žalúdka.

  Plochý lišaj na ľuďoch - väčšinou erozívnej a ulcerózna tvorí - Podľa výskumníkov korelovaných s chorobami, ktoré majú vplyv na kardiovaskulárny a endokrinný systém, ktorý zahŕňal hypertenzia, diabetes mellitus, Grynszpan-Potekaeva syndróm.

  Vývoj vyrážok môže byť ovplyvnený mechanickým poškodením, ktoré sa vyskytuje na sliznici. To zahŕňa poranenia, tvorba, ktorá je spojená s ostrými zubami, zle vybavené vyberateľné laminárne zubné protézy, previsnuté výplne, zubné štruktúry, ktoré sú používané pri výrobe, ktoré sú rôznych kovov. Protézy, pájky prispievajú k zmene makroživého zloženia sekrécie slinných žliaz. Vzhľadom k tomu, kovových nečistôt dochádza galvanické prúdy, ktoré majú vplyv na enzýmy, čím sa spomaľuje ich operácie, ktoré môžu spôsobiť výskyt červených lišajníku.

  Porážka slizníc môže byť odpoveďou tela na chemikálie, lieky.

  Vývoj reakcie Lichenoidná citlivých ľudí vykazujúcich farebný film, pravidelný kontakt s p-fenyléndiamínu, dlhý lieky s zlaté (zlúčenín) v prípravku, užil tetracyklín, para-aminosalicylová kyselina. To naznačuje vysokú pravdepodobnosť alergickej povahy niektorých prípadov tvorby vyrážok, charakteristických pre červené ploché lišajníky.

  infekčnosť

  Pretože pôvodca CPL nie je detegovaný, patológia sa nepovažuje za spôsobenú aktivitou mikroorganizmov. Infect it, rovnako ako infekčné-alergické ochorenie ružové zbaviť, to je nemožné.

  Existujú však prípady, kedy sa vývoj CPL spája s aktiváciou pôvodcu hepatitídy C v tele. Vírus spôsobujúci ochorenie je možné prenášať od infikovanej osoby na zdravú. Lishay v tomto prípade je jedným z prejavov patológie.

  Napriek prevalencii ochorenia kĺbov, dôvod, prečo infekcia vírusom hepatitídy C vedie k vývoju CPL, nebolo možné presne určiť. Je zrejmé, že v vyrážkach červenej plochých lišajníkov nie je žiadny pôvodca ochorenia.

  Popis vírusovej hepatitídy C

  Hepatitída C je akútna patológia infekčnej povahy, ktorá postihuje pečeň. Príčinným činidlom je RNA s vírusom, ktorý patrí do rodiny Flaviviridae. Flavivírusmi spôsobuje horúčku, nevoľnosť, a tak sa postupne rozvíja zlyhanie pečene, cirhóza alebo rakoviny podnetné, ktorá vedie k smrti. Tento vývoj udalostí predstavuje až 60% epizód ochorenia.

  Infekcia má tendenciu prejsť do chronickej fázy v dôsledku dlhodobého pobytu vírusu v tele bez prejavov závažných symptómov. Počas šírenia patogénu sa často vyskytuje tvorba kvázi-kmeňov s rôznymi sérologickými variantmi. Z tohto dôvodu nie je možné vyvinúť adekvátnu imunitnú odpoveď a vytvoriť účinnú vakcínu.

  Podrobná štúdia o odolnosti vírusu voči podmienkam prostredia sa nedá uskutočniť (umelá reprodukcia patogénu nebola dosiahnutá), ale zistilo sa, že prekračuje analogický index HIV infekcie. Samotný vírus umrie pod vplyvom ultrafialového žiarenia, ale je schopný odolávať teplote dosahujúcej 50 ° C.

  Prevodový mechanizmus

  Nosníky a zdroje hepatitídy sú jedinci s akútnymi, chronickými typmi patológie charakterizovanými závažnými alebo žiadnymi symptómami. Pravdepodobnosť infekcie sa vyskytuje od okamihu týždňa alebo niekoľko pred vznikom prvých prejavov ochorenia u infikovaných jedincov. Potom sa patogén nachádza v sére, plazme po dlhú, ale neurčitú dobu.

  Vírusová hepatitída C sa prenáša domácimi, vertikálnymi, sexuálnymi, parenterálnymi metódami, ale mechanizmy infekcie majú svoje vlastné zvláštnosti. Táto situácia je spôsobená pomerne nízkou mierou stability patogénu voči podmienkam prostredia, významnej dávke, ktorá môže poskytnúť infekciu.

  Prenos vírusu nastáva prostredníctvom infikovanej krvi. Účasť iných biologických tekutín (sliny, moč, semenná a ascitická tekutina), kde je prítomná patologická RNA, je pri infekcii menej častá.

  Pri hemodialýze aplikácia trvalých vzoriek porušuje integritu pokožky injekciou, čo vedie k zvýšeniu pravdepodobnosti infekcie., Skupina nakazených ľudí (asi 50%) s neznámou metódou penetrácie patogénu v dôsledku nemožnosti nadviazať parenterálnej (transfúzne, ihly, injekčné striekačky) rizikové faktory.

  Všetky transfúzne dávky krvi podliehajú povinnému testovaniu, takže prípady infekcie vírusovou hepatitídou C sú minimalizované. Existuje však malá pravdepodobnosť infekcie týmto spôsobom, pretože patológia môže byť v štádiu, keď je nemožné ju diagnostikovať pomocou skríningových metód, ktoré umožňujú detekciu protilátok.

  Stupeň rizika, že jedna náhodná injekcia vykonaná zdravotníckym pracovníkom povedie k infekcii, je zanedbateľná, pretože koncentrácia vírusovej RNA je príliš nízka.

  výhľad

  S ohľadom na ročný rast identifikáciu prípadov hepatitídy C sa zvyšuje aj počet lézií pokrývajúce tkanív epizód planus, sprievodný patológie. Ak je pacient kontraindikovaný v metódach liečenia liekov, fotochemoterapia, terapeutická plazmaferéza je riešením, ktoré sa týka alternatívnych spôsobov ako zbaviť sa CPL.

  Červený plochý lichen nie je nákazlivý, pretože sa neprenáša s hepatitídou C. Pravdepodobnosť jeho prejavu na pozadí ochorenia pretrváva, ale z iných dôvodov.

  Červené ploché lišajníky u detí a dospelých: odpovede na základné otázky

  INFORMÁCIE O TEJTO VERZII ČLÁNKU

  Dátum poslednej revízie: 12.10.2013

  objem: 13 stránok Na jednu stránku sa objem textu približne rovná objemu jednej stránky knihy.

  AKO JE TENTO ČLÁNOK PÍSOMNÝ?

  Tento článok je napísaný v súlade s našou víziou, pokiaľ ide o úlohu, ktorú môžu zohrávať objektívne informácie pri prijímaní osobných lekárskych rozhodnutí. Získajte viac informácií o procese písania článkov a autorov.
  Text článku neobsahuje skryté reklamy. Pozri Sprístupnenie finančných informácií.

  HODNOTENIE ČITATEĽOV A KONTAKT S AUTORMI

  (Nová funkcia) Uveďte, do akej miery ste spokojní s tým, že ste si našli tento článok a / alebo nechajte svoju recenziu.

  Články s popisom iných typov "lišejníkov" nájdete na odkazoch:

  Odkiaľ pochádza červený lichen planus? Aké sú dôvody jeho vzhľadu?

  Na štúdium červených plochých lišajníkov sa venuje množstvo vedeckých štúdií. Napriek tomu sú presné príčiny vzniku tohto ochorenia v súčasnosti neznáme.

  Podľa vedúcich odborníkov v tejto oblasti je červený plochý lichen ako autoimunitná choroba.

  Komunikačné planus v rozpore s imunitného systému tým, že ľudia, ktorí sa stávajú chorí s touto chorobou častejšie ako ostatní ľudia trpiaci inými autoimunitnými chorobami, ako je ulceratívna kolitída, alopecia areata alebo vitiligo.

  bolo zistené, že u niektorých ľudí, nové FOCI lišaj objavujú v miestach mechanického poškodenia kože v priebehu klinických pozorovaní: napríklad v mieste škrabance, odreniny, v miestach, kde je koža trie oblečenie alebo šperky.

  Svaly červených plochých lišajníkov v ústach môžu vzniknúť v dôsledku trvalého traumatu sliznice ústnej dutiny s "zubným kameňom" alebo ostrými okrajmi zubov. V medicíne sa to nazýva Kebnerovu reakciu.

  Červené ploché lišajky sa môžu vyvinúť v akomkoľvek veku, ale niektoré formy tejto choroby sa často objavujú u ľudí určitého veku.

  Napríklad, ploché lišajníky v ústach sa najčastejšie vyskytujú u ľudí vo veku 50-60 rokov a červené ploché lišajníky na koži - u ľudí vo veku 40-45 rokov.

  Moderné štatistické štúdie ukazujú, že celkovo od 0,1% do 4% dospelých aspoň raz v živote trpí červeným lišajovým plánom.

  U detí je červený lichen planus veľmi zriedkavý.

  Môže byť červená lišaj spojená so stresom?

  Dlhotrvajúci klinické monitorovanie veľkých skupín ľudí, ktorí sú chorí s plochý lišaj, potvrdil, že vznik a zhoršenie ochorenia, môže byť v skutočnosti vyvolaná stresom (emócie, negatívne emócie, únava).

  Môže byť červená lišaj spojená s alergiou?

  V klinických štúdiách sa zistilo, že výskyt ohniska planus úst môžu byť spojené s alergickou reakciou na určité zložky (napríklad ortuť), ktoré sú prítomné v zubných protéz alebo v zmesi pre zubné výplne, a alergická na vône, zahrnuté do zloženie zubných pást (najmä pre kyselinu škoricovú)

  U niektorých ľudí dochádza k výmene zubných protéz alebo zubnej pasty do úplného alebo takmer úplného zmiznutia ohniska červených plochých lišajníkov v ústach.

  Môže byť červená lišajnica spôsobená liekmi?

  Veľmi zriedka, vzhľad ohnísk lišaj v dutine ústnej môže byť spustená protizápalové a analgetické lieky (napríklad aspirín, diklofenak, ibuprofén, atď), beta-blokátory, inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, deriváty sulfonylmočoviny a niektoré lieky na liečbu malárie.

  Je červený lichen planus nákazlivý u ľudí

  Vložil admin v Лишай 02.02.2018

  Je červený lichen planus nákazlivý u ľudí

  Je lichen infekčný alebo nie?

  Myslíte si, že lichen je nákazlivý alebo nie? Väčšina ľudí má dojem, že je nákazlivá. Na jednej strane je to tak, ale na druhej strane to všetko závisí od povahy nástupu tejto nepríjemnej kožnej choroby.

  Príčiny deprivácie

  Takmer všetky odrody kožnej dermatitídy majú rovnaké príznaky. Zahŕňajú také príznaky ako závažné svrbenie, zmena farby, suchosť a oveľa viac. Ale tu takéto príznaky, môžu len svedčiť, že zbaviť vyvolávajú rôzne dôvody, a preto existujú určité druhy a odrody tohto ochorenia kože.

  Po prvé, príde na to, ale to, čo vyvoláva výskyt lišajníkov. Aké sú príčiny tejto choroby? Predpokladá sa, že najčastejšie a najčastejšie príčiny lišajového výskytu sú patogénne huby a vírusy.

  Navyše pretrvávajúce a dlhotrvajúce napätia sú pre ľudské telo veľmi škodlivé a prispievajú k vzniku tohto ochorenia. Preto musíte byť menej nervózni, jesť veľa zelených plodov, zeleniny a ovocia a často chodíte vonku.

  Ďalším dôvodom vzniku lišejníkov môže byť nekontrolovaný príjem rôznych tabliet. Naše telo je inteligentný a harmonický systém, ktorý sníma problémy a vždy nám dáva potrebné informácie. Ak osoba nerozumie výzve organizmu alebo naďalej vedie nesprávny spôsob života, potom telo zlyhá a existujú choroby vrátane deprivácie.

  Samozrejme, že predchodcovia sa stanú slabou imunitou a dedičnosťou. Ak boli blízkymi príbuznými ochorení s touto chorobou, potom je pravdepodobné, že môžete dostať lišejníky.

  Spomedzi vyššie uvedených dôvodov vzniku lišca spôsobujú infekčné lišany iba patogénne baktérie a mikroorganizmy. V iných prípadoch sa neprenáša z človeka na človeka a nie je nákazlivá.

  O tom, čo je lichen a čo sa stane, sa môžete naučiť z nasledujúceho videa:

  Typy zbavovania a liečby

  Liehovina sa spravidla po určení svojho druhu lieči. K dnešnému dňu sú známe tieto odrody tejto kožnej choroby:

  Najčastejším z nich je koža, ktorá sa má liečiť antifungálnymi liekmi. Vykoná sa úplný priebeh piluliek, po ktorom pacient niekoľkokrát prejde test na hubu, aby ošetrujúci lekár bol presvedčený o jeho úplnom zotavení.

  Pokiaľ ide o ružové lišajníky, považuje sa za "najbezpečnejšie" a prechádza sama. Príčinou jeho výskytu je stres, oslabená imunita, zlá výživa atď.

  Šindle sú už chorobou prenášanou vírusmi. Po kompetentnej diagnóze sa vykonáva komplexná liečba vrátane antivírusových liekov, analgetík a blokátorov ganglií.

  Etiológia pôvodu herpes zoster má historickú históriu. Ale prvá zmienka o tejto chorobe, ako infekčné geneze. potvrdené sériou klinických údajov, bola pred koncom storočia prezentovaná známymi neuropatológmi, Landori a Erb.

  Výskyt šindľov je často sporadický a vyskytuje sa vo väčšine prípadov v jesenno-zimnom období roka. Vo zvláštnej skupine rizík sú väčšinou starší ľudia, ktorí kedysi mali kiahne.

  Zvyčajne sa herpes zoster znova nevyskytuje, aj keď sa stále pozoruje malá časť populácie.

  So šindľami je patohistologický obraz kože rovnaký ako pri herpe. Najmä sú zaznamenané krvácania s následnou dystrofiou nervových vlákien. Na koži sa objavuje séria edematóznych erytematóznych škvŕn s vezikuláciou, ktoré sa môžu navzájom zlúčiť.

  Otrubovidny alebo tak ako sa to nazýva, často sa u detí vyskytuje viacfarebná lišaj. Príčinou ochorenia je opäť patogénny mikróp Malassezia furfur, tiež známy ako Pityrosporum ovale.

  Vyzerá to častejšie u detí starších ako desať rokov alebo u mladých mužov. Zriedkavo sa vyskytuje u detí predškolského veku a u tých, ktorí majú viac ako 60 rokov.

  Tento typ deprivácie spravidla nespôsobuje zdravotné problémy. Jeho agresívny prejav nie je podporovaný tak samotnou chorobou, ako aj prítomnosťou podmienok, v ktorých sa huba vyvíja. Najmä je to vlhký a teplý vzduch, rovnako ako genetická predispozícia organizmu k tejto chorobe.

  Nakoniec, červený plochý lichen je charakterizovaný monomorfnými erupciami papuliek na koži a slizniciach. Táto choroba je veľmi nebezpečná a jej liečba naďalej zostáva najnaliehavejšou záležitosťou.

  Aké je nebezpečenstvo tejto choroby a prečo je tak ťažké ju vyliečiť? Faktom je, že ak je červený plochý lišaj, neexistuje žiadny patogenetický koncept a choroba má chronický charakter kurzu. V takmer všetkých pretekoch a vo všetkých vekových kategóriách je červený plochý lichen.

  Ako rozpoznať červený lichen planus - hlavné príznaky

  Niekedy sa zdá, že všetky kožné ochorenia sú také podobné, že ich nemožno odlíšiť. Ak poznáte všetky znaky ochorenia, môžete tieto príznaky spojiť a urobiť konečnú diagnózu a čo je najdôležitejšie, nemal by sa zamieňať s inými podobnými procesmi. Tak napriek tomu. že príznaky červeného lichen planus pripomínajú iné bolestivé stavy, existujú aj výnimočné charakteristiky. O tom sa budeme zaoberať nižšie.

  Všetko začína jednoducho

  Doposiaľ nebola príčina ochorenia stanovená. Z časti sa prejavy podobajú alergickej reakcii oneskoreného typu. V krvi sa koncentrácia T-lymfocytov (krvných buniek zodpovedných za imunitu) znižuje a postupne koža začína reagovať na agresívny účinok patogénu.

  Vyskytuje sa malá vyrážka, ktorá nie je viac ako hrach vo forme fialovo červených papulov (ide o patologický prvok s veľkosťou asi 5 mm, ktorý mierne stúpa nad povrchom kože a má hrubšiu štruktúru).

  Obľúbená lokalizácia vyrážky:

  1. Na ohybných povrchoch holení, zápästia a predlaktia.
  2. V oblasti sakru.
  3. Sliznica úst, pery, jazyk.
  4. Zriedka sú nechty.
  5. Vonkajšie genitálie.
  6. Chlpatá časť hlavy, po ktorej nasleduje vývoj alopécie (miesto s alopéciou).

  Pozor prosím! Keďže sliznice sú veľmi náchylné na výskyt ochorenia, liečba je často ťažká, takže erozívny a ulceratívny proces tejto oblasti sa môže rozvinúť do rakoviny.

  diagnostika

  Červený plochý lichen je diagnostikovaný povahou vyrážky a jej lokalizácie. Nie posledné miesto pri rozpoznávaní choroby je histológia. Krvné testy bez akýchkoľvek špeciálnych vlastností.

  Výskum imunitných buniek vykazuje pokles počtu a aktivity T-lymfocytov, zvyšuje sa index imunoregulačného indexu T-pomocníkov / T-supresorov.

  Typické príznaky vyrážok

  Papuly sa zvyčajne vyskytujú symetricky. Okrem typického sfarbenia a pupočného dojmu v strede môžu byť zaznamenané nasledujúce znaky vyrážky:

  • Na väčších prvkoch pri pohľade cez lupu je viditeľná mriežka Wickham (sú to biele alebo sivé bodky a pruhy).
  • Dermatológovia rozlišujú medzi červenými lišajníkmi na typickej voskovitej luminiscencii, ktorá je lepšie viditeľná pri bočnom osvetlení.
  • Papuly sú ľahko zoskupené do rôznych prvkov: plaky, lineárne usporiadanie, krúžky.
  • Obdobie progresie je poznačené pozitívnym fenoménom Köbnera. Spočíva vo výskyte papuliek na koži po poškriabaní, stláčaní alebo poškriabaní kože, to znamená s malou traumou na epidermis.
  • V závislosti od formy ochorenia sa môžu objaviť erózie a vredy; prvky pokryté váhy. V miestach lézií histologické vyšetrenie odhaľuje hyperkeratózu - zhrubnutie jednej z vrstiev epidermis, a to nadmernej. Zvyšuje sa počet buniek granulárnej vrstvy epidermis (granulóza).

  Hlavné klinické varianty lišajníkov

  Symptómy typickej formy červených lišajníkov: papulózna vyrážka v oblasti typických miest, znamenie Wickhama a Kebnera. Vyskytuje sa v 45% prípadov.

  • Warty forma je charakterizovaná vzhľad fialovo-červené plaky s keratinizáciou. Majú ostré hranice, jasné obrysy. Charakteristickým znakom je výrazné svrbenie.
  • Porážka nechtov. Existuje pozdĺžne rebrovanie nechtov, miesto s prehĺbením a zahmlievaním nechtov. Klinec sa postupne znižuje a potom úplne zmizne (dochádza k lýze).

  Porážka slizníc úst a oblasti pohlavných orgánov. Pre tento typ červenej lišajnice sú charakterizované belavými perličkovými papulami s typickým vzorom oka. Ochranná vrstva je vyčerpaná, objavujú sa erózie a vredy. Niekedy dochádza k erozívnym oblastiam, ktoré zabraňujú všetkým slizničným perám, jazyku a ústam. Tento druh deprivácie je závažnejší, časté recidívy, liečba je ťažké vybrať.

 • Erozívny vredový variant. Ďalším prejavom červených plochých lišajníkov u ľudí. Vyrážka bez funkcií sa objavuje ako v typickej forme, ale môže zmeniť jej farbu, tvar a ťažko liečiť. Tu sa v závislosti od prejavov rozlišuje niekoľko foriem:
  • Pigment - vznik hnedo-hnedej pigmentácie.
  • Bulózny - vzhľad hustých bublín v léziách.
  • Atrofia.
  • Špicaté - v oblasti vlasových papulí vo forme kužeľov.
  • Prstencový.
  • Erythematózna - keď prevažuje zápalová vaskulárna zložka.
 • Veľmi zriedkavým ochorením je červený vlasový folikul. Vyskytuje sa u malých detí a dospelých 40-50 rokov. Predĺžený tok. Vyrážka je lokalizovaná na krku a pokožke hlavy. Tento typ ochorenia je charakterizovaný vzhľadom na žltkasto-červené mierne šupinaté škvrny a plaky. Potom vyrážky nadobudnú špecifickú cefalokaudálnu formu (vo forme kužeľov od stredu k okraju) a majú podobu červených papulov s koreňmi zirkónu v strede. Napriek množstvu vyrážok, a to nielen na hlave, ale aj na dlaniach, chodidlách, svrbenie narúša v menšej miere.

  Ako sa infekcia vyskytuje?

  Žiaľ, na túto otázku neexistuje presná odpoveď. Existuje však niekoľko predpokladov:

  • V histórii došlo k prípadu infekcie lekára po vykonaní biopsie od chorého človeka.
  • Niekedy bola choroba prenesená na rodinných príslušníkov.

  Je červený lichen planus nákazlivý? Pravdepodobne áno! Lekári majú tendenciu predpokladať, že ochorenie sa prenáša metódou kontaktnej domácnosti.

  Pamätať! Ak sa niekto z rodinných príslušníkov nakazil touto chorobou, pokúste sa nejednúť z jedného jedla, nepoužívajte bežné domáce veci a nenosíte to isté oblečenie! Dodržujte také preventívne opatrenia, aby ste sa nestali infikovaní.

  Jedna malá škvrna môže byť často začiatkom veľkej katastrofy. Nikdy by ste nemali robiť dve veci: panika a ignorovať zmeny. Včasná výzva lekárovi nemusí problém vyriešiť, ale prinajmenšom bez možných komplikácií.

  Červené ploché lišajníky. Typy a liečba

  Červený plochý lichen je ochorenie, ktoré má formu dermatózy a má chronickú formu. Charakterizované výskytom vyrážok, ktoré majú kontrastnú farbu vínovo-červenej farby. V tomto prípade je forma vyrážky rôznorodá a v strede každej tvorby sa objavuje malá dutina. Choroba je typická pre dospelých 30 rokov, prevažne sa prejavuje u žien.

  Príčiny výskytu takejto choroby ako červené ploché lišajníky

  - zdôrazňuje, depresívne stavy;

  - chronické infekčné choroby;

  V súčasnosti nie sú preukázané presné príčiny vzniku lišajníkov, ale majú len predpokladanú povahu a neexistujú dôkazy o tom, že červený plochý lichen je nákazlivý.

  Hlavnou vecou je vzhľad charakteristickej vyrážky. Spočiatku sa zdá, v ohybe lakťových kĺbov, vnútornej strane stehien a hornej časti ramien, podpazušie, niektoré typy stripovanie má vplyv na pokožku hlavy, sliznice úst a triesla. Zvyčajne má vyrážka skvelý lesklý odtieň, je to zreteľný červený tuberkul, v strede ktorého sa objavuje malá depresia. Následne sa vyrážka rozšíri po celom tele, môže sa zlúčiť a vytvárať špecifické krevetové plaky rôznych veľkostí. Ďalším znakom je vzhľad svrbenia v oblasti intenzívnych vyrážok.

  Odrody a formy choroby

  1. Hypertrofické. Tento typ lišajníka je tvorený hlavne na nohách. Je to bradavé vrstvenie.

  2. Pemfigoid. Charakterizovaná tvorbou bublín, naplnená vodnou kvapalinou šedej farby, niekedy je tu krv. Lokalizácia - holenia a nohy.

  3. Krúžok. Červený lichen planus sa v tomto prípade rýchlo zvyšuje, vytvára plaky a potom sa uzdravuje od stredu samotných plátov. V dôsledku toho sa na tele objavujú špecifické červené krúžky.

  4. Pointu. Najčastejšie ovplyvňuje pokožku hlavy. Ovplyvňuje žiarovky vlasov a vytvára na ich mieste vyrušujúcu chrbticu.

  5. Monoform. Vyrážky sú zoskupené v podobe náhrdelníka. Nachádza sa na krku, na čele, za ušami, na bokoch a hýždach.

  6. Erozívne a ulceratívne. Nachádza sa na slizniciach, častejšie v ústnej dutine. Jedná sa o pomerne bolestivé lišajníky, existujú edémové vredy a erózia, dlho sa liečia.

  7. Atrofická. Červený lišaj planus tečie v štandardnej forme, ale po uzdravení zostávajú zkorodované tulene v oblastiach tvorby vyrážky. V prípade, že vyrážka bola pozorovaná na vlasoch, vedie to k vypadávaniu vlasov v tejto oblasti.

  Červené lišajníky u ľudí. liečba

  Diagnostiku a sledovanie chorých vyrobených dermatológov, ale keď sa dotkol zoster sliznice úst, zubný lekár musí navštíviť, aby sa tak zabránilo vzniku ohnísk choroby v pažeráku a vnútornosti odporúča návšteva gastroenterológ a endokrinológa.

  Pretože príčiny vzniku lišajníkov nie sú študované, liečba je zameraná hlavne na vykúpenie svrbenia. K tomu môže lekár predpisovať suprastin, zirtek alebo tavegil. Niekedy je pacientovi predpísané antihistaminiká a komplexy vitamínov, predpísané fyzioterapeutické postupy. Ak má pacient zníženú imunitu, predpíše sa antibiotikum.

  Tehotné ženy a tí, ktorí sú dojčenia, pretože zákazu mnoho liekov predpísaných sadzba vápnika v masti a injekcie bepaten alebo depantenol ktoré zmierňujú príznaky svrbenie a urýchliť hojenie.

  Choroba trvá asi dva týždne, ale môže pretekať do zložitejších foriem, potom liečba môže trvať niekoľko mesiacov. Nevylučujte recidíva choroby.