Hlavná

Ovčie kiahne

Je psoriáza nákazlivá?

Psoriáza je jednou z najčastejších chronických ochorení kože. Asi 5% svetovej populácie trpí touto formou dermatózy v jednej alebo druhej forme. Nepríjemný peeling pokožky, červené škvrny, ako aj veľa nepríjemných pocitov - to sú všetky charakteristiky tejto choroby. Psoriáza - je to nákazlivé, ako sa prejavuje a ako postupuje, existuje nejaký spôsob, ako vyliečiť túto chorobu? Zvážte to.

Psoriáza je nákazlivá alebo nie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, aj keď väčšina lekárov má tendenciu myslieť si, že choroba je prenášaná len dedičstvom a je vyvolaná infekčnými, vírusovými a inými faktormi.

Je psoriáza pokožky hlavy a inej kože, vrátane hlbokého poškodenia tkaniva, nákazlivá? Nie, nie. Psoriáza, ktorej dráhy prenosu sú obmedzené genetickými faktormi, Nepredložené:

 • Sexuálny spôsob.
 • So slinami a kvôli použitiu jedného s chorými pokrmmi, uterákmi a inými predmetmi pre domácnosť.
 • Prostredníctvom ruky a blízkych kontaktov s kožou.

Samozrejme, úzka komunikácia s osobou trpiacou psoriázou môže byť nepríjemná z čisto estetických a hygienických motívov, ale je nemožné dostať infikované z takejto osoby.

Prečo je to a čo je dôkazom týchto údajov? Prečo nemôžete mať psoriázu dotykom a blízkym kontaktom? Ak chcete získať odpovede na tieto otázky, pozrite sa na túto chorobu podrobnejšie.

Ako sa manifestuje psoriáza?

Vlastnosti imunitného systému, zdravotný stav a náchylnosť na tieto alebo iné infekcie v každej osobe sú individuálne, a preto nie je možné vyvodiť všeobecnú schému vývoja ochorenia. Okrem toho sa psoriáza zdedí. Napriek tomu existuje niekoľko znakov, na ktorých je možné vytvoriť vývojové ochorenie.

Na koži sú vytvorené červené, ako keby sušené škvrny, na ktorých vrchnú vrstvu začína odlupovať. Zdá sa, že tieto náplasti sa zdvihli nad celý povrch kože a mohli spôsobiť nepríjemné pocity. Ich vzhľad začína tým, že sa telo začne svrbieť, vytvára sa začervenanie. Akumulujú nadmerný počet lymfocytov a iných mikročastíc. Nakoniec sa premenili na suché, červené plaky.

Miesta, kde sú začervenanie a plakety - toto je zvyčajne rôzne krivky tela (lakte, kolená, ramená), rovnako ako miesta s vlasmi (hlava). Často sú príznaky psoriázy a na chrbte.

Prečo sa to deje? Psoriáza alebo, ako sa tiež nazýva šupinatý lišaj, významne znižuje životný cyklus buniek v postihnutých oblastiach. Odtiaľ a peeling, a biely povlak, a váhy, ktoré neustále odlupujú od kože, kvôli ktorému celé telo začne svrbieť. Namiesto 30 až 35 dní žije klietka stratum corneum iba 4-5 dní, po ktorej zomrie a zmizne.

Moderná medicína dokázala vzájomnú súvislosť medzi psoriatickou chorobou a hlbokými poruchami v systémoch tela. S šupinatým lišajom dochádza k narušeniam fungovania endokrinného, ​​imunitného a dokonca nervového systému. Preto otázka, či je psoriáza nákazlivá alebo nie, by mala byť odpoveď hľadaná oveľa hlbšie, ako len naznačujú dermatologické poruchy.

Príčiny psoriázy: základné teórie

Väčšina ľudí trpiacich touto chorobou skúsenosti nielen pre svoje zdravie a vzhľad, ale tiež sa starajú o zdravie svojich blízkych, takže majú záujem o to, či je psoriáza nákazlivá. Odpoveď na túto otázku dávajú teórie o pôvode ochorenia, berúc do úvahy veľa faktorov.

 1. Genetics. Jedna z najdôležitejších teórií, ktorá sa dnes považuje za všeobecne akceptovanú, sa týka genetiky. Dedičnosť sa nazýva hlavným faktorom sklonu k rozvoju psoriázy. Spôsoby prenosu psoriázy na základe dedičnosti sú jedny z najpozoruhodnejších. U troch štvrtín detí, ktorých rodičia trpeli psoriázou, sa skôr či neskôr táto choroba objaví. Ak bol výskyt ochorenia preukázaný iba jedným z rodičov, riziko je znížené na 25%. Ale to, bohužiaľ, nezrušuje šance na ďalší prenos choroby dedičnosťou.
 2. Infekčná teória hovorí, že psoriáza sa môže vyvinúť ako komplikácia po niektorých typoch infekčných ochorení. Vrátane - v dôsledku poruchy ľudskej kože škodlivými mikroorganizmami vrátane rôznych húb. Avšak laboratórne štúdie ukázali nízku pravdepodobnosť takéhoto spojenia. Na druhej strane lekári tiež poznamenávajú, že infekcia môže slúžiť ako aktivačný mechanizmus ochorenia. To znamená, že ak predispozícia na psoriázu už existuje, potom ochorenia, ktoré nesie človek, môžu urýchliť jej prejav.
 3. Alergická teória ospravedlňuje prekvapivo stabilný vzťah exacerbácií psoriázy v jarných a jesenných obdobiach, kedy dochádza aj k zvýšeniu prípadov alergie. Predpokladá sa, že psoriáza je jedným z typov alergických reakcií na vírusy alebo určité potraviny. Potvrdením teórie je tiež to, že psoriáza, podobne ako alergie, nie je nákazlivá.
 4. Teória vírusov je vyvinutá vedcami najmä v súvislosti s genetikou. Predispozícia k psoriáze môže existovať vo veľkom počte ľudí, ale iba tí, ktorí sú postihnutí určitými vírusmi, zaznamenávajú prudký nárast aktivity týchto faktorov a v dôsledku toho ochorejú. Ak sa tieto štúdie potvrdia, môžete povedať, že psoriáza je nákazlivá choroba, pretože môže byť infikovaná vstupom do tela vírusov.
 5. Porušenie metabolických procesov v tele, ak nie je príčina, určite dáva impulz vývoju choroby. Metabolické poruchy v krvi vedú k akumulácii nadbytočných lymfocytov v rôznych častiach kože, ktoré neskôr viedli k prvým vyrážkam a vzniku zčervenalých oblastí. Pacient tak má takmer vždy dedičnú predispozíciu k tejto chorobe - nie samotnej psoriáze, ale charakteristické metabolické poruchy, ktoré ju vyvolávajú. Vďaka rovnakej teórii výmeny sa zistilo, že psoriáza je obzvlášť častá u pacientov s diabetes mellitus. Majú a priori narušené metabolické procesy a problémy s imunitným a endokrinným systémom. Takmer tretina diabetikov trpí šupinatým lišajníkom.
 6. Imunitná teória podobne ako výmena. Ak sú v tele prítomné vážne ložiská infekcie, vyvolávajú to porušenia, ktoré sú zdedené ako predispozícia k psoriáze. Okrem toho, že je dermatologické problémy majú matku alebo otca nie je nutné - tieto účinky môžu byť chronické angíny alebo zápal prínosových dutín, nie je úplne vyliečil bolesti v hrdle alebo alergiu. Okrem imunity by sa však malo pamätať aj na prítomnosť iných faktorov.
 7. Endokrinná teória opisuje psoriázu v dôsledku fungovania hormonálnej nerovnováhy a endokrinnej žľazy, ktorá spolu s mnohými ďalšími faktormi ovplyvňuje stav procesov regenerácie buniek.

Psoriáza sa často objavuje u ľudí, ktorí si ani neuvedomujú predispozíciu k tejto chorobe, ale utrpeli vážne duševné traumy, stres alebo nervové poruchy. Pravdepodobne áno, rozdiely v nervovom systéme a stavu psychosomatické medicíne hrajú rolu: je spustenie metabolických porúch, ktoré na oplátku viesť k zhoršeniu psoriázy.

Zvyčajne prítomnosť iných ohniskov infekcie v ľudskom tele zhoršuje situáciu. Sú ťažké prenášanie infekčných chorôb (chrípka, šarlach), prítomnosť chronického ochorenia (zápal vedľajších nosových dutín, nádcha, angíny), exacerbácia infekcií v tele (kazu, zápalu stredného ucha, chlamýdie, atď).

Je kože psoriáza nákazlivá podľa týchto teórií? Nie, ak v tele nie je zjavná predispozícia a ohniská infekcií boli odstránené včas. Dobrá kondícia imunitného systému, zavedený metabolizmus pomôže zaistiť proti tejto nepríjemnej chorobe.

 1. Dedičnosť.
 2. Porušovanie imunitného, ​​endokrinného systému tela a jeho metabolických procesov.
 3. Prítomnosť zápalu a iných infekcií v tele.
 4. Úrazy - u ľudí, ktorí spadajú do rizikovej skupiny pre vyššie uvedené faktory.

Priebeh ochorenia: ako nebezpečná je psoriáza?

Okrem veľmi zjavných vonkajších faktorov, ktoré spôsobujú značné nepohodlie, je psoriáza nebezpečná aj pre následky, ktoré sa prejavujú v neskorších štádiách ochorenia. Jeho dôsledky zahŕňajú:

 1. Psoriatická artritída je fenomén, v ktorom sú postihnuté oblasti oveľa hlbšie ako koža a ochorenie postihuje kĺby. Porušenie metabolických procesov sa prejavuje nielen na stratum corneum, ale aj vo vnútri tela, ktoré sa dotýka chrupavkovej látky. Preto všetci, ktorí sa obávajú, či je psoriáza nákazlivá na ich rukách, by malo byť známe, že práve v kĺboch ​​rúk preniká na prvom mieste. A ak v počiatočnom štádiu ochorenia pretrepnete ruky a vykonáte celý rad pohybov, môže to byť jednoducho nepríjemné, potom porážka kĺbov bude znamenať významné obmedzenie činnosti.
 2. Zvrat slizníc. Ak sa nepodarí čas na ošetrenie šupinatého lišajníka, potom sa môže rozšíriť ďalej, od hornej až po sliznicu. Jemné tkanivá slizníc tolerujú metabolické poruchy a prítomnosť umierajúcich buniek v ich zložení. V dôsledku toho - pretrvávajúca konjunktivitída, problémy s očami a očami, ďalšie komplikácie spojené so zápalom slizníc.
 3. Porucha pečene, ktorá sa pozoruje u všetkých typov progresívnej psoriázy, sa môže vyskytnúť bez ohľadu na miesto koncentrácie plakov a iné vonkajšie príznaky. To znamená, že zatiaľ čo pacient si myslí, že psoriáza hlavy je nakažlivá a na aký šampón prejde kvôli konštantným lupinám, psoriáza už ovplyvňuje vnútorné orgány. Preto je potrebné liečiť príčinu, nie príznaky.
 4. Atrofia svalov obvykle sprevádza štádium psoriázy, keď prechádza z chrupavkových tkanív (artritída) do hlbších tkanív. Pozoruje sa iba pri úplnej absencii liečby alebo v konečných štádiách ochorenia.
 5. Zvýšenie lymfatických uzlín pri psoriáze je spojené s abnormalitami v endokrinnom systéme.
 6. Poruchy centrálneho nervového a kardiovaskulárneho systému sú tiež pozorované v druhej fáze ochorenia.

Nasledujúce štádiá psoriázy sa líšia:

 1. Pokrok - objavenie prvých vyrážok malých rozmerov, ľahké svrbenie v miestach ich vzhľadu. Ak sa to spája s inými poraneniami kože (uhryznutie, popáleniny), môže sa rozvoj ochorenia urýchliť.
 2. Stacionárne štádium, na ktorom sa ochorenie liečilo, sa vyznačuje veľkým počtom veľkých červených a bielych škvŕn roztrúsených po celom tele s vločkovitou kožou.
 3. Regresívny stupeň je posledný stupeň, keď vyrážka v podstate prechádza po ošetrení, pričom na koži zostáva len málo stop. Ak sa liečba neobnoví, vrátia sa znova.

Psoriáza je ťažké, chronické a veľmi život ohrozujúce ochorenie. Avšak, použitie moderných prostriedkov liečby, vývoj psoriázy môže byť spomalený a pretiahnuť na mnoho rokov, kedy sa choroba rozhodne nie je potrebné sa cítil sebemenší nepohodlie. Okrem lekárske a fyziologické ošetrenie a kozmetické prípravky sú používané, a to aj časť kúpeľnej liečby - peeling zmesi, bahenné zábaly, kúpele a masky. Pomocou celého komplexu opatrení sa človek môže zbaviť nepríjemných pocitov a predchádzať chorobe v živote človeka.

Môžem dostať psoriázu - príčiny ochorenia a ako sa prenáša

Anomálie kože, ktorá sa týka jednej z najčastejších ochorení - psoriázy. Tento typ dermatózy postihuje približne 5-6% mužov a žien na celom svete. Ako sa prejavuje ochorenie kože a aké nebezpečné je to?

Čo je choroba psoriázy

psoriázy kožné ochorenia (alebo psoriáza) - Chronické odmietnutie, ktoré je typické pre nadmerné delenie buniek horných vrstiev pokožky, silný zápal a poškodenie rôznych orgánov, interných systémov človeka. Neinfekčné ochorenie postihuje kožu a jej prídavné látky (nechty, vlasy). Hlavnými príznakmi psoriázy je vzhľad ružových škvŕn, ktoré sa nakoniec začnú odlupovať, spôsobujú svrbenie. Ochorenie sa vyznačuje striedaním exacerbácie a remisie.

Často sa líšok vytvára na lakťoch, kolenách, na pokožke hlavy. Často sú postihnuté časti krytov, ktoré sú trvale zranené alebo sú vystavené treniu. V prípade atypických foriem psoriázy sú choroby postihnuté iné miesta na ľudskom tele. Lekári rozlišujú tri stupne vývoja lišajníkov s mierou:

 1. Progresívna etapa. Je charakterizovaná tvorbou nových vyrážok, závažným svrbením.
 2. Stacionárna fáza. Nové lišajové škvrny s peelingom sa nezobrazujú a staré sa postupne uzdravujú.
 3. Regresiu. Choroba prakticky ustúpi a ponecháva silnú pigmentáciu na tele (na miestach plakov je koža tmavšia než v zdravých oblastiach).

Je psoriáza prenesená z človeka na človeka

Mnoho ľudí sa často zaujíma o dermatológov, môžete získať psoriázu. Šupinatý lichen nepatrí k infekčným chorobám. Psoriatická cesta sa úplne rozvíja podľa iných "zákonov". Vzhľadom na túto skutočnosť nemožno prenášať chronické ochorenie takto:

 1. Mnoho ľudí si myslí, že psoriáza sa prenáša kontaktom. Je tiež vylúčená trasa priameho kontaktu - prenos domácnosti (letecká preprava, handshake, objímanie, používanie uterákov inej osoby atď.). Je psoriáza nákazlivá? Prirodzene, nie.
 2. V procese starostlivosti o pacienta, ktorý má aj lišaj, neexistuje riziko infekcie. Zmena oblečenia, umývanie riadu pacienta a podobné akcie akýmkoľvek spôsobom neovplyvní pohodu zdravého človeka. Psoriáza kože pre ostatných nie je nebezpečná.
 3. Psoriáza a pohlavie sú dva pojmy, ktoré nie sú v žiadnom prípade spojené. Sexuálne vzťahy s mužom alebo ženou, ktoré trpia šupinatým lichenom, sú bezpečné. Je psoriáza sexuálne prenášaná? Odpoveď na túto otázku je: nie.
 4. Pri krvnej transfúzii sa lišaj tiež neodovzdáva od pacienta. Prítomnosť takého porušenia nebude mať vplyv na vaše zdravie.

Ako sa prenáša psoriáza?

Je potrebné pochopiť, ako je psoriáza ovplyvnená, prečo sa táto kožná choroba vyskytuje. K dnešnému dňu ešte nedošlo k stopercentným príčinám, ktoré spôsobujú poškodenie tela. Existuje niekoľko teórií, ktoré sú blízke pravde:

 1. Genetická predispozícia. Hereditný faktor sa považuje za hlavného "vinníka" prenosu zápalovej neprenosnej choroby. Keď obaja rodičia trpia psoriázou, šanca na postihnutie dieťaťa touto chorobou je 75%. Ak je lišejník diagnostikovaný iba u matky alebo otca, potom sa riziko jeho dedičstva zníži o štvrtinu.
 2. Alergická teória. Často s exacerbáciou psoriázy dochádza k nárastu alergických atakov. V tomto prípade lekári hovoria, že šupinatý lichen je reakcia na vírusy alebo potravinové alergény.
 3. Endokrinný faktor. Ochorenie sa objavuje v dôsledku prerušenia štítnej žľazy a hormonálneho zlyhania.
 4. Vírusová teória. Predpokladá sa, že psoriáza sa môže prenášať vírusmi. Väčšina ľudí je náchylná na vývoj nekonzumujúcich erupcií, ale len tie, ktorých telo bolo ovplyvnené vírusovými organizmami, ochorie.
 5. Infekčný faktor. Táto teória vysvetľujúca, ako môže vysielať lišaj, už dávno existovala, ale zatiaľ nemá žiadne moderné vedecké dôkazy. Lekári opakovane zistili, že počas sezónnych infekcií (chrípka, tonzilitída, bronchitída atď.) Dochádza k exacerbácii. Takéto ochorenia výrazne potláčajú imunitný systém, čo spôsobuje, že telo je viac náchylné na psoriázu.

Čo je nebezpečná psoriáza

Ak nechcete liečiť šupinatú šupinku, potom okrem silného fyzického a psychického nepohodlia môže viesť k veľmi vážnym negatívnym následkom. Je psoriáza nebezpečná a čo presne? Hlavné výsledky začatého zápalového ochorenia sú:

 1. Výskyt psoriatickej artritídy. Tento problém je charakterizovaný skutočnosťou, že postihnuté oblasti tela sú oveľa hlbšie ako koža a vedú k chorobám kĺbov. Poruchy metabolických procesov ovplyvňujú nielen stratum corneum: ide do tela, dotýkajú sa chrupavkového tkaniva. Nail lupienku, vyrážky na rukách alebo nohách zasiahnutých kĺbov, čo vedie k obmedzeniu pohybovej aktivity u ľudí.
 2. Sliznica tiež môže trpieť nedostatkom. Ak včas nespustíte liečbu autoimunitného ochorenia, potom sa presunie z rohovky na sliznicu. V dôsledku toho lekári diagnostikujú rôzne ochorenia, ktoré priamo súvisia so zápalom slizníc (zhoršenie zraku, konjunktivitída a iné).
 3. Psoriáza hlavy alebo iných častí tela "spätne" a na pečeň. Problémy v práci tohto orgánu sa objavujú bez ohľadu na lokalizáciu plakov a iné vonkajšie príznaky choroby.
 4. Pri exacerbácii šupinatých lišajníkov trpí endokrinný systém, čo spôsobuje zväčšenie lymfatických uzlín.
 5. V druhej fáze psoriázy sú pozorované poruchy kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému.
 6. Ďalšou nebezpečnou komplikáciou je svalová atrofia. V konečných štádiách ochorenia sa objavuje úplná absencia terapie alebo keď psoriáza ovplyvňuje hlboké tkanivá tela.

Video: Psoriáza je nákazlivá alebo nie

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Je psoriáza nákazlivá pre ostatných?

Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku: psoriáza je nákazlivá alebo nie. Je to prirodzené, pretože táto choroba je celkom bežná. Prevažná väčšina ľudí sa bojí kontaktovať osobu, ktorá má na koži psoriatické papuly. Pokiaľ je tento strach odôvodnený, bude možné sa z tohto článku poučiť.

Je psoriáza nákazlivá?

Komunikácia s osobou trpiacou psoriázou môže spôsobiť len estetické nepohodlie. V opačnom prípade je tento kontakt úplne bezpečný pre zdravých ľudí. Vyhlásenie, že psoriáza je nákazlivá a nebezpečná pre ostatných, je len bežný mýtus.

Ako sa prenáša psoriáza?

Zdravá osoba nemôže dostať psoriázu od chorého človeka. Psoriáza sa neodovzdáva:

 • Pri kontakte s pokožkou pomocou jedného pacienta s pacientom (posteľná bielizeň, uterák, riad).
 • Prostredníctvom slín, potu.
 • Sexuálny spôsob.
 • Pri starostlivosti o chorých.
 • Prostredníctvom krvi.

A dedičná predispozícia k vzniku psoriázy je možná. Genetický faktor vo vývoji choroby zohráva kľúčovú úlohu. Pravdepodobnosť prenosu tohto ochorenia z matky na dieťa je vysoká. Je to 40-50%. Ak sú obaja rodičia ochorení, riziko výskytu choroby u ich dieťaťa dosahuje 75%.

U pacientov so psoriázou dochádza k zmenám na bunkovej úrovni v tkanivách kože kože. Tieto patogénne mutácie sa prenášajú na deti na genetickej úrovni. Ich prítomnosť vedie k zmenám v metabolických procesoch a vývoji ochorenia.

Psoriáza kože nie je nutne prítomná v budúcej generácii. Môže sa to vyskytnúť počas generácie. Ochorenie je často v latentnom stave. Človek nevie o existencii predispozície k jeho vývoju.

Existujú situácie, keď sa prvé psoriatické papuly tvoria u detí a po chvíli sa objavujú u rodičov. To naznačuje prítomnosť ochorenia v dedičnej línii.

Prvé príznaky psoriázy

Psoriáza nie je nákazlivá choroba. Je však dôležité ho identifikovať, nesmie sa to zamieňať s inými dermatologickými ochoreniami, ktoré sa prenášajú kontaktom.


S rozvojom psoriázy sa na povrchu kože vytvárajú jednotlivé škvrny červenej farby. Spočiatku sú malé. Vzdelávanie rastie rýchlo. Horná vrstva vyrážok silne vločiek a mení sa na plaky. Sú to papuly. Miesta ich lokalizácie sú svrbiace. Prvé vyrážky sa vyskytujú spravidla na ohyboch tela (kolená, lakte, ramená), na hlave, chrbte.

Dokonca aj "zanedbaná" psoriáza môže byť vyliečená doma. Len nezabudnite rozmazávať raz denne.

Rozlišujúce znaky psoriázy:

 • Tvorba "stearínovej škvrny" - váhy papulov sa rýchlo odlupujú s miernym oškrabaním ich povrchu.
 • Vzhľad "konečného filmu" - po odlúpnutí váhy, povrch kože je tenký a lesklý, ako by bol mokrý.
 • Účinok "krvavej rosy" - ak je koncová fólia poškodená, na povrchu sa objavujú malé kvapky krvi, ktoré pripomínajú rosu.

Čo je nebezpečné pri psoriáze?


Hoci sa psoriáza nestane infikovaná, je to veľmi nebezpečné ochorenie. Mala by sa liečiť s prvými príznakmi. Toto ochorenie postihuje kožu, ako aj vnútorné orgány. To je jeho nebezpečenstvo. Ak liečbu neuskutočníte včas podľa lekára, môžu sa vyvinúť závažné komplikácie:

 • Porážanie nechtov.
 • Porážka kĺbov, rozvoj psoriatickej artritídy. Choroba môže mať patologický účinok na chrbticu, čo vedie k invalidite.
 • Ochorenia oka - skleróza šošovky, konjunktivitída, episkleritída, uveitída.
 • Ochorenie slizníc - ak sa v močovej trubici objavia plaky, močový mechúr, hrozí uretritídou, cystitídou, prostatitidou.
 • Choroby obličiek a pečene.
 • Zvýšené ingvinálne, ako aj femorálne lymfatické uzliny.
 • Bolesť svalov, ich oslabenie.
 • Porážka nervového systému - existuje riziko epilepsie, encefalopatie, polyneuritídy.

Psoriáza je systémové ochorenie, ktoré postihuje všetky orgány. Smrteľný výsledok je možný s veľmi zanedbaným štádiom.

Psoriáza je liečená?

Je úplne nemožné vyliečiť psoriázu. Toto je chronické ochorenie. Metódy modernej medicíny však minimalizujú rýchlosť jej vývoja, predlžujú dlhú dobu remisie. Môže to trvať roky a dokonca desiatky rokov.

Hlavné typy liečby psoriázy:

1. Terapeutické metódy:

 • Fotochemoterapiou.
 • Ultrafialové žiarenie.
 • Laserová terapia.
 • PUVA terapia.

2. Lekárske metódy:

 • Hormonálne prípravky, najmä masti.
 • Použitie ochutených retinoidov.
 • Monoklonálne protilátky.
 • Antihistaminiká.

3. Špeciálna strava

Maximálna účinnosť je demonštrovaná komplexným prístupom k liečbe.

Psoriáza - ako sa zbaviť smrteľnej autoimunitnej choroby?

Hodnotiť tento článok
(1 priemery 5.00 z 5)

Psoriáza je nákazlivá alebo nie

Psoriáza vyzerá nepríjemne. Ľudia, ktorí veľmi málo vedia o povahe tejto choroby, sú vyvolávané inštinktom sebazáchervovania - chcem sa vzdialiť a vyhýbať sa kontaktu. Ich obavy sú jasné, pretože existujú choroby, ktoré sa prenášajú na iných ľudí. Dokonca aj tí, ktorí sa stretli s prejavmi psoriázy u milovaného človeka, medzi prvými sa objavuje otázka pravdepodobnosti infekcie. Existuje nejaký dôvod na obavy?

Pokúsme sa rozptýliť vaše pochybnosti a budeme diskutovať o týchto spôsoboch prenosu choroby ako:

 • kontakt s pacientom;
 • počas pohlavného styku;
 • geneticky.

Ktorému z vyššie uvedených faktorov možno odpovedať kladne?

Je to nákazlivé pre každodenný a fyzický kontakt?

Na myšlienku možnosti infekcie v kontakte s pacientom naznačuje druhý názov psoriázy - šupinatý lišaj. Najbežnejšími patogénmi sú rôzne vírusy alebo huby. V prípade psoriázy to nie je prípad.

Vývoj choroby nie je spojený s vitálnou aktivitou patogénov. Vyvolávajte vyrážky na koži, napríklad:

 • poškodenie endokrinného systému;
 • slabý metabolizmus (metabolické poruchy);
 • oslabenie imunity v dôsledku ochorenia, farmakoterapia, stresová situácia, zneužívanie alkoholu.

Choroba sa neprenáša transfúziou krvi alebo otvorenými ranami. Keď postihnutá koža kontaktuje zdravú pokožku, nie je tam žiadna infekcia. Tisíce ľudí žijú spolu s príbuznými, ktorí majú diagnostikovanú psoriázu a úzko s nimi komunikujú bez akýchkoľvek následkov. Satelity života môžu strašne udržiavať romantický vzťah, pretože choroba neprechádza z jednej osoby na druhú cez objímanie a bozky. Tiež je nemožné vyzdvihnúť psoriázu pomocou bežných domácich predmetov - jedál alebo postelí.

Takže je toto ochorenie nákazlivé alebo nie pre ostatných? Dá sa jednoznačne povedať: šupinatý lišaj nie je infekčná choroba, čo znamená, že pacient s psoriázou je bezpečný pre tých, ktorí sú v jeho blízkosti. Ale môže dôverný vzťah s takýmto člnom skrývať hrozbu?

Sexuálne prenosné infekcie

Môžem dostať psoriázu od pacienta prostredníctvom sexuálneho kontaktu? Neexistuje žiadny dôkaz, že sa takéto veci nikdy nestali. Zistili sme, že šupinatý lichen nie je infekcia. Preto je sexuálny kontakt rovnako neškodný ako ktorýkoľvek iný.

Psoriáza nie je prenášaná sexuálne, ale existujú aj iné choroby (STD), ktoré môžu byť infikované počas sexu. Uvádzame len niekoľko z nich:

 • kvapavka;
 • chlamýdie;
 • syfilis;
 • genitálna pediculóza;
 • bradavice;
 • genitálny herpes;
 • Infekcia HIV.

Paradoxom je, že nie pacient s psoriázou, ale zdanlivo zdravá osoba môže poškodiť svojho partnera. Vzhľadom k tomu, pohlavne prenosné choroby zásadne poškodenia imunitného systému, pri infekcii týchto ochorení môže viesť k prudkému zhoršeniu psoriázy a psoriatickej viac vyrážky na telo.

Genetická predispozícia a iné faktory

Vedci ďalej myslia na to, ako sa prenáša psoriáza. Jediný dôvod, prečo sa berú ako základ, je genetické pozadie. Predpokladá sa, že psoriáza sa zdedí od rodičov deťmi, a nie samotnou chorobou, ale predispozíciou k nej. K dispozícii sú nasledujúce údaje:

 • ak je jeden z rodičov chorý, pravdepodobnosť vzniku psoriázy u dieťaťa je 10 až 16%;
 • Pri diagnostike psoriázy u oboch rodičov dosahuje pravdepodobnosť tejto choroby u detí 50%.

Dokonca aj keď rodičia boli zdraví, po štúdiu ich genealógie možno zistiť, že jeden zo starých predkov trpí psoriázou. Avšak verzia o dedičnosti je potvrdená iba v tretine prípadov, preto nie je možné presne uviesť, že choroba sa prenáša genetickými prostriedkami.

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vznik psoriázy, vedci volajú zemepisnú polohu, klímu a dokonca rasu. Napríklad Národný inštitút zdravotníctva (NIH) prieskum 26 000 Indiánov, rodák z Južnej Ameriky, nenašiel jediný prípad ochorenia. Veľmi zriedkavo trpia ľudia s psoriázou v Japonsku a Kórei. Obyvatelia žijúci v blízkosti rovníka (Srí Lanka, Egypt, Taiwan) trpia menej psoriázou než tí, ktorí žijú na diaľku (Austrália, Európa). Najvyššia úroveň ochorenia je zaznamenaná v Arktíde - 12% populácie trpí psoriázou.

Vedci musia urobiť veľa výskumov na dôkladné preskúmanie vzniku psoriázy a nájsť liek na túto chorobu. Medzitým pracujú, diskutujú o tom, čo môžu robiť tí, ktorí majú psoriázu, boli objavené a stali sa neoddeliteľnou súčasťou života.

Užitočné odporúčania

Keď sa ochorenie zhorší, mali by ste sa poradiť s dermatológiou a užívať lieky. Uložte dlhodobú odpustenie pomôcť nasledujúcim tipom:

 • naučiť sa udržať pokoj v stresových situáciách;
 • vzdať sa zlých návykov;
 • športovať;
 • pravidelne sa prechádzajte na čerstvom vzduchu;
 • pokús sa jesť správne;
 • brať vitamíny;
 • používať prírodnú kozmetiku.

Dodržiavanie týchto odporúčaní minimalizuje prejavy ochorenia a znižuje psychické nepohodlie. A tiež, aby ste sa vyhli vystrašenému pohľadu od ľudí, ktorí si stále myslia, že psoriáza je nákazlivá.

Je psoriáza kožná na ostatných - celá pravda

Posted by: admin in Pre Vás 10.02.2018 0 615 Hits Hodnotenie

Infekčná psoriáza okolitých ľudí - je choroba prenášaná?

Približne 5% svetovej populácie trpí rôznymi psoriatickými ochoreniami - ochoreniami kože, nechtov a kĺbov. Jedná sa o jednu z najčastejších chronických ochorení postihujúcich kožu človeka.

Príčiny výskytu psoriázy medzi lekármi sú stále rozptýlené. Patologická porucha práce imunitného systému sa už dlho považuje za dôsledok vypuknutia infekčných ochorení. Ale ďalšie klinické pozorovania ukázali, že ide iba o zníženie ochranných funkcií tela spôsobené rôznymi faktormi.

Lekári identifikujú také nepriaznivé faktory prispievajúce k vzniku psoriázy:

 • klesajúca imunita v dôsledku vonkajšieho vplyvu alebo dedičnosti;
 • porušenie v metabolických procesoch (patológiu môžete určiť neustále znižovaním telesnej teploty);
 • zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi, čo spôsobuje narušenie metabolizmu lipidov (takzvaná diatéza cholesterolu);
 • konštantný stres a nadmerná nervozita;
 • chyby s dávkovaním a trvaním príjmu rôznych liekov - antibiotiká, imunomodulátory, vitamín-minerálne komplexy;
 • zneužívanie alkoholu a iné zlé návyky;
 • rôzne poranenia kože a kĺbov.

Psoriáza často postihuje veľké oblasti pokožky na končatinách, dlaňach, chodidlách a hlave.

Charakteristické príznaky ochorenia:

 • Prítomnosť plakov pokrytých striebristými šupinami;
 • červené škvrny a pustuly v počiatočnom štádiu exacerbácie.

Chorá osoba cíti svrbenie, v oblasti trhlín a hrebeňom koža bolí.

Keď vidíte takúto osobu, mnohí ľudia začnú myslieť, že psoriáza môže byť nákazlivá pre ostatných. Výsledkom je, že pacient zažíva nielen telesné, ale aj psychologické nepohodlie.

Je jednoznačné odpovedať na to, aké infekčné je táto choroba - stále sa vedú laboratórne a klinické štúdie zamerané na identifikáciu faktorov, ktoré spúšťajú exacerbáciu psoriázy.

Ale väčšina lekárskych odborníkov verí, že celá vec je dedičnosť. Patologické zmeny v imunitnom systéme spôsobujú vonkajšie faktory, ale samotná príčina ochorenia spočíva v genetickej predispozícii.

Preto, ak je niekoľko ľudí chorých v rodine, neznamená to, že sú navzájom infikovaní. Je to len to, že príbuzní majú rovnakú genetickú predispozíciu.

Napriek neinesthetic vzhľadu, chorá osoba nie je nákazlivé voči okolitým ľuďom! Nemusí sa báť alebo sa vyhýbať.

Táto choroba sa neprenáša ako iné infekčné ochorenia.

 • pri starostlivosti o chorého a pobyt s ním v jednej obytnej budove;
 • pomocou spoločného riadu (riad, dverí, sprcha atď.);
 • cez handshake a sliny s bozkami;
 • prostredníctvom sexuálnej intimity.

Ale nemôžete liečiť kožné javy podobne ako psoriáza, bez náležitej pozornosti! Nie infekčnosť choroby nie je dôvodom na zanedbanie diagnózy a včasnej liečby.

Táto choroba má systémový charakter - ovplyvňuje nielen kožu, ale aj rôzne systémy tela (imunitný, endokrinný, pohybový aparát).

To sa jasne prejavuje vo fázach vývoja kožného variantu ochorenia. Na začiatku sa objaví sčervenenie, potom sa tvoria pustuly a pri poškrabaní v rane je hnisavý obsah - koža je postihnutá patogénnymi mikroorganizmami. Tento štádiu ochorenia možno vyliečiť len pomocou antibiotík a antibakteriálnych látok.

V prípade akéhokoľvek podozrenia na problémy s kožou je potrebné okamžite konzultovať dermatológov! Nie všetky zápalové procesy na epiderme vedú k psoriáze (alebo sú). Aby bolo možné stanoviť presnú diagnózu a dostať primeranú liečbu, je potrebný kvalifikovaný lekár. Samošetrenie psoriázy by malo byť vylúčené, pretože dôsledky tejto domácej terapie môžu byť najviac nepredvídateľné.

Je psoriáza prenesená z človeka na človeka

Problémy s pokožkou (najmä psoriáza) sú zrejmé, čo znižuje kvalitu života pacienta. Okrem toho sa iní obávajú kontaktovať takého človeka, pretože väčšina kožných ochorení sa ľahko prenáša z človeka na človeka. Toto vedie pacienta k zložitému a sociálnemu izolovaniu. Zvážte, ako sa psoriáza nevysiela a aký je zdroj jej výskytu.

Chronická kožná psoriáza je nákazlivá pre ostatných

Či je psoriáza prenášaná okolitým ľuďom, stará sa o každého človeka, lebo vlastné zdravie je predovšetkým. Ochorenie sa prejavuje červenými šupinatými záplaty rôznej intenzity. Môžu sa vyskytovať kdekoľvek na tele. Najčastejšie vidia miesta na tvári, končatinách, chrbte alebo žalúdku, ľudia sa vyhýbajú kontaktu s pacientom, pretože nevedia o etiológii choroby. Ich strach je celkom zrozumiteľný, keďže podobné symptómy sú pozorované v iných "nebezpečných" patológiách.

Väčšina ľudí nepozná rozdiel medzi psoriázou a inými "infekčnými" chorobami, takže ľudia veria, že osoba, ktorej čelia, môže mať:

 • Zoster.
 • Kožná infekcia.
 • Svrab.
 • Infekcia s hubami.
 • Herpetická choroba.

Väčšina rodín trpí psoriázou. Zvyčajne tento fakt potvrdzuje infekčnosť choroby, ale toto je chybný názor, pretože psoriáza je chronické ochorenie vlastné ľudskému genómu. A stane sa, že človek, ktorý nikdy nemal príbuzných, dokonca ani príznaky choroby, chorý pacientovi. To neznamená, že choroba bola prenesená! Niektorí geneticky predisponovaní ľudia na psoriázu nikdy nespôsobujú chorobu, pretože nemali žiadne faktory, ktoré by ju mohli aktivovať. Preto, ak sa nevyskytli žiadne patologické príznaky, mali by sme sa spýtať príbuzných zo vzdialeného kruhu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa niekto stretol s touto chorobou.

Chronická psoriáza prechádza z človeka na človeka

Dokonca aj keď pacient potvrdí, že choroba nie je nákazlivá, ľudia ju stále považujú za nebezpečnú a vyhýbajú sa. V ľuďoch existuje mnoho mýtov, ktoré svedčia o infekčnosti choroby. Pozrime sa teda, či sa môžete nakaziť psoriázou vo fyzickom kontakte s pacientom, rovnako ako sexuálne a domáce spôsoby.

Je psoriáza daná vo fyzickom kontakte s pacientom

Psoriáza kože - ochorenie, ktoré nie je nebezpečné pre okolité plaky. Vnútri patologických ohniská nie sú žiadne huby, vírusy, kliešte, schopné zasiahnuť inú osobu.

Celkové fyzické akcie:

 • Bozkávanie.
 • Paže.
 • Handshakes sú úplne bezpečné.

Naopak fyzický kontakt so zdravými ľuďmi je pre pacienta nevyhnutný, takže nie je zložitý kvôli svojmu telu, nezatvára sa a neudržuje psychické zdravie.

Psoriáza prechádza z človeka na človeka krvou?

Darovanie darcov krvi je veľmi obľúbené a užitočné pre zdravie všetkých. Ďalšou výhodou je to, že sa tento postup platí. Výsledkom je, že prijatá krv sa nalieva na ľudí, ktorí ju potrebujú, ale stane sa, že po vážnej chorobe a transfúzii sa patológia stáva aktívnejšou. Koho viníte za lekárov alebo sami?

Darca, dokonca aj pacient s krvou psoriázy neobsahuje:

 • Patogény.
 • Škodlivé látky pre ľudí.

Áno, obsahuje genetický kód pacienta, ale neovplyvňuje genóm osoby, na ktorú bola transfúzia krvi. Preto, ak sa po transfúzii zosilneli lupienku, potom ste trpel autoimunitné procesy prebiehajúce v tele a stať sa podnetom pre rozvoj tohto ochorenia.

Či chronická psoriáza sa prenáša sexuálne

Sexuálny kontakt s pacientom je absolútne bezpečný pre sexuálneho partnera, pretože patológia nie je zdrojom:

Niekedy partneri pacienta môžu mať škvrny v intímnej oblasti, ktoré pripomínajú vyrážku. Toto nie je dôkazom prenosu ochorenia. To je pravdepodobne vyrážka, vyvolaná strachom. V tomto prípade lekári odporúčajú, aby sa beh sedatívnych piluliek opil a nerozmýšľajte nad problémom.

Psoriáza je infekčná choroba alebo nie

Bolo zistené, že infekcie známe spoločnosti môžu byť prenášané niekoľkými spôsobmi:

 • Pri fyzickom kontakte.
 • Vzdušné kvapôčky.
 • Nosné organizmy.

Najčastejšie je táto otázka znepokojujúca pri cestovaní do mora alebo sadzieb. Potom, keď uvidíte pacienta so psoriázou, ľudia sa obávajú kontaktu s vodou.

Vedci zistili, že voda, v ktorej je pacient vychovaný, je pre ostatných úplne bezpečný.

Navyše v dôsledku výskumu odborníci potvrdili, že žiadny známy spôsob prenosu ochorení z človeka na človeka neohrozuje ľudí, ktorí obklopujú pacientov psoriázu.

Transmisné cesty (teórie výskytu) psoriázy

Už sme zistili, ako sa psoriáza nepreniesla, ale lekársky personál má veľa teórií (okrem genetických), odkiaľ pochádza choroba. Každý, kto podstúpil autoimunitný záchvat svojho vlastného organizmu, sa s ním môže stretnúť. To úplne nesúvisí s osobou, ktorá už trpí psoriázou. Diagnóza je spravidla stanovená pre mužov a ženy starších ako 15 rokov, ale niekedy sa choroba začína prejavovať skôr. Zvážte lekársku teóriu prenosu.

Typy psoriázy

Vychádzajúc z výskumu vedcov, odborníci uvádzajú, že choroba je dvoch typov:

 • Prvý je spôsobený porušením funkčnosti imunitného systému a prenosu genetického spôsobu. Tento typ sa vyskytuje u väčšiny pacientov a je registrovaný u pacientov mladších ako 20 rokov. Je charakterizovaná porážkou predtým zranenej kože, ako aj chlpatých oblastí a záhybov končatín.
 • Často sa typ 2 zaznamenáva u ľudí po 40 rokoch veku. Potom sa ochorenie lokalizuje na kĺby a nechty.

Táto teória naznačuje, že majitelia 2. typu ochorenia trpí menej od "šikmých" názory, ale majú toto ochorenie je ťažké, pretože to ovplyvňuje schopnosť kĺbov.

Genetická teória

Ako sa už povedalo, patológia sa na ňom neobjavuje u všetkých geneticky predisponovaných ľudí.

Je to spôsobené tým, že choroba je schopná aktivovať len za výhodných podmienok pre ňu alebo pomocou určitých faktorov, ako sú:

 • Slané, sladké, korenené jedlo.
 • Akékoľvek alkoholické nápoje, tabak.
 • Chronické choroby.
 • Choroby, ktoré spôsobujú pokles imunitnej aktivity.
 • Podchladenie.
 • Porušenie výmeny.

V dôsledku toho je psoriáza choroba systémového pôvodu, pretože môže spôsobiť niekoľko procesov, ktoré spôsobujú poruchu v tele.

Vplyv sezónnosti

Sezónnosť tiež ovplyvňuje vývoj a relapsu psoriázy, pretože človek sa nedobrovoľne dostane do prostredia, ktoré vyvoláva exacerbáciu.

Priraďte tieto obdobia:

Najčastejšie exacerbácie / relapsy psoriázy sa vyskytujú v zime a v lete. Pri teplom počasí sa lézie vyskytujú na miestach poškriabaných alebo rezaných vetvami, trávou a v zime je človek často vystavený hypotermii.

Systémové poruchy

Pri narušeniach, ku ktorým dochádza v rámci osoby geneticky predisponovanej k patológii, sa ochorenie môže stať aktívnejšou alebo opakovanou. Napríklad: pri metabolických poruchách je psoriáza komplikáciou v endokrinnom systéme.

Alergická teória

Osoba geneticky náchylná na túto chorobu a ktorá má alergiu na čokoľvek bude trpieť chronickou patológiou. Každá alergická reakcia takého pacienta bude ťažká, preto lekári odporúčajú pacientom vyhnúť sa alergickým záchvatom. A vo zvyšku, psoriáza nie je nákazlivá ako alergie.

Poďme teda zhrnúť: nie je možné získať psoriázu od chorého človeka. Faktory, ktoré zvyšujú riziko výskytu alebo exacerbácie tejto choroby sú:

 • Poranenie kože (u ľudí náchylných na patológiu).
 • Poruchy metabolických procesov, endokrinného, ​​imunitného systému a systémových reakcií.
 • Infekčné choroby a zápaly.

Zvyčajne choroba neohrozuje ľudské zdravie, ale prináša nepohodlie a negatívne ovplyvňuje psychiku, ale môže byť niekedy nebezpečná.

Čo je nebezpečná psoriáza

Psoriáza je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť. Maximálne, čo lekári môžu urobiť, je znížiť príznaky manifestácie a uľahčiť prenos choroby na pacientov: odstránenie svrbenia, zápalu, psoriatických papulov.

Avšak, v prípade, že pacient odmieta liečbu, patológie a prešiel k ťažkému stupňu, okrem estetickej znetvořující chorôb a môže mať negatívny dopad na pacientovom tele:

 • Zvrat slizníc. Bez adekvátnej liečby, choroba rozšírila do sliznice a dermálnej, pretože ich tkaná štruktúra je náchylná k narušeniu v metabolických procesoch a na prítomnosť vo svojich bunkách tvorí neproduktívny. V tomto prípade môže pacient pocítiť konjunktivitídu, ktorá sa rozvinie do dysfunkcie vizuálneho systému.
 • Psoriatická artritída. Ochorenie je lokalizované nielen na vonkajšej koži, ale tiež sa tiahne do tkanív, kĺbov, chrupavky.

Okrem toho pacienti s psoriázou trpia patologickými stavmi pečene a metabolickými poruchami. Tento jav sa pozoruje absolútne u všetkých pacientov, ktorí majú túto diagnózu. Odporúča sa pozorovať u miestneho dermatológa a sledovať terapeutické režimy, pretože nie je možné úplne vyliečiť túto chorobu.

Môžem dostať psoriázu?

Podľa sklamaných lekárskych štatistík trpí tento alebo ten typ psoriázy 5% všetkých ľudí na tejto planéte. Choroba sa týka chronických neinfekčných zápalových dermatóz. Hlavnými príznakmi patológie sú červené šupinaté škvrny, ktoré sa objavujú nad povrchom kože vo forme plátov. Vonkajšie je choroba nepríjemná, najmä v prípadoch, keď patológia postihuje veľké oblasti pokožky, rúk, tváre, pokožky hlavy. Takýmto pacientom sa vyhýbajú, vyhýbajú sa úzkému kontaktu s nimi, mylne predpokladajú, že choroba sa môže prenášať z človeka na človeka. V tomto článku zisťujeme odpovede na tieto otázky: je psoriáza nákazlivá alebo nie, a ako sa v skutočnosti prenáša psoriáza?

Mýty o psoriáze

Je psoriáza prenesená z človeka na človeka? Táto otázka sa týka zdravých ľudí, ako aj samotných pacientov. Koniec koncov, choroba je dosť vážna a neexistujú žiadne prostriedky na jej úplné vyliečenie. V článku sa budeme snažiť zistiť, či sa psoriáza môže infikovať každodenným alebo akýmkoľvek iným spôsobom a prečo je u takého veľkého počtu pacientov ochorenie.

Prvá vec je zistiť, či je psoriáza prenášaná sexuálne? Mnohí pacienti sa domnievajú, že pri úzkom kontakte s osobou s patológiou počas pohlavného styku nemožno zabrániť infekcii. Toto je nesprávny názor. Dokonca aj pri nechránenom kontakte nemôže byť choroba nakazená. Choroba sa nedá preniesť nasledujúcimi spôsobmi:

 • domácnosť;
 • bozky a blízke objatie;
 • vzdušné kvapôčky;
 • pri úzkom kontakte s pokožkou pacienta a prostredníctvom lekárskych nástrojov.

Jediný známy spôsob prenosu patológie z človeka na človeka je genetická cesta, čiže od matky k dieťaťu. A riziko vzniku ochorenia u detí sa zvýši niekoľkokrát, ak psoriáza postihuje otca a matku.

Takže vzhľadom na otázku, ako sa psoriáza prenáša z človeka na človeka, môžete poskytnúť jednoznačnú odpoveď - choroba nie je nákazlivá a prenáša sa výlučne genetickými prostriedkami.

Prečo sa choroba vyvíja?

Mnoho pacientov nevie, odkiaľ pochádza psoriáza a či je nákazlivá, či je možné infikovať sa od pacienta. Na lepšie pochopenie povahy ochorenia je potrebné zistiť, aká je patológia a prečo sa vyskytuje.

Každá osoba má individuálne charakteristiky tela a jeho imunitný systém reaguje inak na rôzne infekcie. Často pod vplyvom rôznych vnútorných a vonkajších faktorov spôsobuje ľudský imunitný systém určité zlyhanie. Dôsledkom je výskyt takej choroby ako je psoriáza. Ochorenie je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 1. Sčervenanie a svrbenie kože.
 2. Vzhľad červených alebo ružových škvŕn rôznych veľkostí. Vyrážka môže predstavovať priemer od hlavy hlavy po veľmi veľké lézie.
 3. Vo väčšine prípadov plaky vyčnievajú 1-2 mm nad povrchom pokožky a svrbenie výrazne.
 4. Často je ochorenie komplikované pripojením bakteriálnej infekcie. Plaky krvácajú, objavujú sa rany a trhliny. Koža na takých miestach je veľmi bolestivá a zapálená.

Vznikajú vyrážky najmä v miestach častého trenia dermis. Sú to lakte a kolenné kĺby, dlani, nohy, inguinálna oblasť, axilárne dutiny a niektoré ďalšie oblasti tela.

Ale čo je táto choroba a môžete získať psoriázu od inej osoby? Existuje ochorenie v dôsledku porušenia normálnej rýchlosti rozdelenia kožných buniek. Pod vplyvom rôznych podnetov sa tento proces urýchľuje niekoľkokrát. Zatiaľ nezakryté bunky dermis sa začínajú deliť, tvoria na povrchu kože, charakteristickom pre ochorenie, šupinatý alebo šedý odtieň. Za normálnych okolností, v zdravom dozrievania buniek ľudského nastane počas 30 dní, ako je u psoriázy, tento proces netrvá dlhšie ako 5 dní nezrelá tkanivo sa odstráni, čo vedie k ťažkým svrbenie a odlupovanie.

Vedci vysvetľujú tento proces hlbokými imunitnými poruchami. K tomu dochádza pod vplyvom metabolické poruchy, ochorenia endokrinného systému a vyvolať ochorenie môže byť veľmi stresujúce a nervy kmeň. Preto pri odpovedi na otázku, či je psoriáza kože nakazená, je potrebné hľadať hlbšiu odpoveď než prítomnosť bežnej mykotickej infekcie.

Teórie vývoja psoriázy

Zistili sme, že psoriáza nie je nákazlivá a jej spôsoby prenosu sú len dedičnosťou. Mnoho pacientov sa stará nielen o svoje zdravie, stav pokožky, ale aj o zdravie svojich blízkych. Otázka, či je psoriatická koža nákazlivá voči ostatným, je veľmi populárna. Dlhodobý výskum vedcov z celého sveta umožnil pochopiť možné príčiny patológie. K dnešnému dňu existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú pôvod choroby. Najspoľahlivejšie sú nasledujúce body:

Psoriáza, je možné infikovať?

Mnohí ľudia počuli o tejto chorobe kožných príznakov ako je psoriáza, ale nie každý môže dať istú odpoveď na otázku, či je psoriáza kože nákazlivá. Lekári sa domnievajú, že psoriáza je chronický prejav dermatózy. Ochorenie je autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyskytuje cyklicky, potom sa zhoršuje a potom chvíľu skoro zmizne.

Psoriáza sa vyparí za 7 dní!

Je to nákazlivé pre iných?

Názory lekárov sú jednoznačné, nie je možné získať psoriázu od inej osoby. Z času na čas existujú verzie možných spôsobov infekcie psoriázy od jednej osoby k druhej, ale všetky tieto hypotézy sú neudržateľné a nie sú potvrdené v lekárskom výskume. Preto osoba s príznakmi psoriázy je úplne bezpečná pre ostatných a nebojte sa pre svoje zdravie.

Ako podávať psoriázu

Pri logickom myslení možno predpokladať dva spôsoby tejto choroby u človeka:

 1. Dedičný mechanizmus;
 2. Infekcia v kontakte s ostatnými.

Dokonca aj najviac zanedbávaná psoriáza sa ošetruje 2 dni!

Doteraz sa podľa mnohých štúdií s takmer 100% presnosťou dá povedať, že psoriáza sa vzťahuje na ochorenia, ktoré v podstate zdedili faktory. Pravdepodobnú príčinu psoriázy považujú lekári za genetickú predispozíciu, ktorá je kombinovaná s environmentálnymi faktormi.

Nedávny výskum naznačuje, že psoriáza nie je kódovaná určitým druhom genómu, s najväčšou pravdepodobnosťou je to znak interakcie telesných systémov a tieto vlastnosti sa nachádzajú v celých skupinách rôznych génov v rôznych chromozómoch. Podľa štatistík viac ako 10% svetovej populácie trpí touto chorobou. 60% pacientov s psoriázou má príbuzných trpiacich touto chorobou, čo opäť slúži ako potvrdenie genetickej predispozície na psoriázu.

Názor našich čitateľov

lupienku často trpia najbližšia rodina - rodičia a ich deti, ale presne to sa dá povedať, že neexistuje žiadny plesne alebo baktérie alebo vírusy, ktoré boli prenesené lupienku od jedného človeka k druhému.

Pokiaľ ide o verziu skutočnosti, že psoriáza môže byť infikovaná priamym kontaktom s pacientom, mnohé experimenty ukázali, že to nie je možné. Je to nemožné pri domácnosti a dokonca aj pri pohlavnom styku.

Môže sa psoriáza hlavy prenášať na inú osobu

Mnoho ľudí má na hlave psoriázu. Okrem toho je psoriáza na pokožke hlavy jediným miestom, kde človek trpí ochorením. Keďže oblasť, často postihnutá psoriázou, presahuje vlasovú líniu, choroba je viditeľná pre ostatných a nie je ľahké ju skryť. Okrem toho sa hlavica pacienta začína silne svrbieť a v niektorých prípadoch sa môže vyčerpať vyrážka.

Práve v týchto prípadoch má mnoho ľudí otázku o možnosti infekcie psoriázou. Našťastie nie je možné chytiť, dotýkať sa postihnutých oblastí rukami, používať jeden hrebeň s chorým človekom alebo nosiť čelenku. Nemôžete dostať psoriázu do kaderníka, kde predtým slúžili klientovi so psoriázou.

Ako sa chrániť pred infekciou psoriázou

Napriek nášmu veku, v ktorom sú informácie všeobecne dostupné, je celkom ľahké získať odpoveď na otázku o možnosti získať psoriázu od chorého človeka, existujú nevedomí ľudia, ktorí považujú psoriázu za nákazlivú. Najčastejšie táto kategória ľudí spôsobuje morálne utrpenie pacientov s psoriázou.

Koniec koncov, nie je ľahké zostať pokojné a pokojné, ak osoba vedľa vás vykazuje znaky znechutenia alebo dokonca fóbie, keď vidí lézie psoriázy na tele inej osoby. Niečo, čo odporúčam týmto ľuďom, je bezvýznamné napriek všetkým argumentom, nezmení ich postoj k pacientom s psoriázou.

Ďalšou záležitosťou týkajúcou sa budúcich matiek a tatiek je, že ak aspoň jeden rodič má psoriázu, pravdepodobnosť tejto choroby u dieťaťa je 50%. Ak je psoriáza ovplyvnená mamičkou a tátom, potom sa v troch zo štyroch prípadov deti narodia so sklonom k ​​rozvoju ochorenia. Niekedy sa zaznamenávajú prípady psoriázy u dieťaťa, hoci ani otec ani matka nemajú túto chorobu. Avšak, po analýze ochorení príbuzných, ukázalo sa, že v príbuzní z matkinej alebo otcovej strany má chorý (bolevshie) lupienky, ktorý je plne začlenený do štruktúry dedičnosti tendencie ku lupienky.

Bohužiaľ, vedieť o predispozícii na psoriázu dieťaťa nemožno zmeniť, človek môže byť len tak morálne pripravený na takúto situáciu a prijať nevyhnutné hodné.

Známky infekcie psoriázou

Choroba prebieha úplne odlišne pre každú jednotlivú osobu, ale je možné vymeniť všeobecné vzory. Po prvé, na koži človeka začnú objavovať oblasti trochu vysušenej kože. Tieto oblasti sa začínajú odlupovať a vizuálne začínajú vzrastať vizuálne v porovnaní s neinfikovanými oblasťami pokožky.

Osoba má svrbenie a červené plaky sa objavujú na postihnutých miestach kože. Typicky postihnuté miesta sú lokalizované na častiach tela, kde je druh ohýbanie (kolená, ramená alebo kolená) môže tiež byť ovplyvnená a parcely s vlasmi (hlavy). Často je psoriáza fixovaná a na zadnej strane. Údaje naznačujú, že v postihnutých oblastiach je životný cyklus kožných buniek výrazne skrátený a je 5-6 dní, namiesto 30-35 dní. To je to, čo spôsobuje kožu k odlupovaniu.

Prevencia psoriázy

Keďže choroba je autoimunitná a chronická, nie je možné vyliečiť psoriázu, ale je celkom možné zachovať stav remisie v dôsledku životného štýlu, výživy, hygieny a starostlivosti o pleť. Po prvé, psoriáza sa týka tých ochorení, ktorých zhoršenie priamo závisí od psychoemotionálneho stavu človeka.

Náš svet je plný stresu a pôsobí ako akýsi druh spustenia zhoršenia choroby. Na zníženie vplyvu stresových faktorov sa odporúča pacientom psoriázy podstúpiť tréning v základných metódach relaxácie a sedácie. Veľmi dôležité pre pacientov s psoriázou je zdravý spánok a denné prechádzky na čerstvom vzduchu. Odporúča sa tiež užívať relaxačné kúpele s použitím aromaterapeutických prípravkov, ktoré majú sedatívny účinok. Druhým dôležitým faktorom pri prevencii psoriázy je normálna, výživná strava. Z potravy by sa mali úplne odstrániť produkty, ktoré môžu vyvolať exacerbáciu psoriázy.

Medzi tieto výrobky patria: žiadny konzervy, žiadne jedlo, ktorá má syntetické farbivá, príliš slané a údené pokrmy, uhorky a pokrmy pripravené s použitím fázy marinovania potraviny, čokoládu, pomaranče a mandarínky, med, huby a orechy. Strava pacientov so psoriázou by mal prevládať ovocia a zeleniny (non-alergické účinky), varené mäso, morské ryby, rastlinný olej. Pre pacienta so psoriázou je životne dôležité, aké oblečenie nosí. Odporúča sa nosiť oblečenie vyrobené z prírodných tkanín. Oblečenie by malo byť zadarmo.

Jeho rez musí byť taký, aby zabezpečil maximálne vetranie. Ďalším dôležitým faktorom je použitie správnych hygienických výrobkov. Pri psoriáze by nemalo byť povolené sušenie kože. Z tohto dôvodu sa odporúča použiť sprchové gély, šampóny a mydlá, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre citlivú pokožku a obsahujú kombináciu prírodných rastlinných olejov a rastlinných extraktov. Čo sa týka starostlivosti o samotnú pleť, je potrebné použiť prostriedky určené na starostlivosť o problémovú kožu, zvyčajne nemajú vonné látky a sú hypoalergénne.