Hlavná

Opar

Lipom: čo je to a ako sa s ním zaobchádzať, foto

Problémom spojeným s výskytom tukov sa zriedka venuje náležitá pozornosť. Mnohí ľudia často ani nevedia o existencii takejto patológie. Iní, začínajú panovať márne, keď našli na svojej koži malé pečate. Téma tohto článku: lipómy, čo to je a ako sa liečiť, fotografie, symptómy a ďalšie znaky choroby. Nižšie uvažujeme nielen o príčine vzniku tukového tkaniva, ale aj o stereotypoch, ktoré sa objavili okolo tejto choroby.

Wenova choroba má vedecký názov - lipóm alebo lipoblastóm

Čo je lipóm?

Na začiatku rozhovoru o tom, čo je lipóm a aké nebezpečné je, vyplýva z popisu tejto choroby. V medicíne sa termíny "lipoblastóm" alebo "lipóm" používajú na označenie tukov. Tento typ nádorov sa týka benígnych nádorov, ktoré sú tvorené z mastných tkanív. Podľa zdravotníckej štatistiky je táto choroba viac ovplyvnená ženami vo veku stredného veku. Tento typ patológie nemá žiadne "obľúbené" miesta na tele. Lipóma sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela, kde sú tučné tkanivá.

Najčastejšie sa tvoria nádory na koži, v podkožných a svalových tkanivách, mliečnych žľazách a dokonca aj v dýchacích orgánoch. Menej často sa môže objaviť neoplazmus v orgánoch gastrointestinálneho traktu, pohlavných orgánov alebo v určitých častiach lebky.

Existuje niekoľko základných typov adipocytov, ktoré sa líšia v zložení buniek. K dnešnému dňu existuje päť hlavných typov ochorení:

 1. Lipofibroma - nádor, ktorý má mäkkú štruktúru, ktorá pozostáva z mastných tkanív.
 2. fibrolipoma - formácia, ktorá má hustú štruktúru. Zloženie tohto typu mastných buniek zahŕňa nielen tukové bunky, ale aj pojivové tkanivá.
 3. angiolipoma - rozdiel tohto typu rastu je, že obsahujú oddelené prvky cievneho systému.
 4. Miolipoma - medzi rôznymi tkanivami zahrnutými do rastu viac ako 80% sú svalové vlákna.
 5. Mielolipoma - patológia, ktorá je diagnostikovaná iba u jedného percenta ľudí, ktorí vidia lekára s podozrením na túto chorobu. Weners tohto druhu sú tvorené z tukových tkanív a krvných ciev. Myelolipómy sa tvoria v adrenálnych a bunkových tkanivách panvového priestoru.

Príčiny vzhľadu vápna

K dnešnému dňu medicína nemôže odpovedať na otázku, aký je dôvod pre vznik tejto patológie. Mnoho špecialistov spája príčiny vzniku adipocytov s embryogénnymi poruchami. Pri daných porušeniach sa v čase vývoja embrya umiestňujú atypické klietky do ľudského tela. Okrem toho existuje teória, že tvorba tukových buniek môže mať spojenie s metabolickými poruchami v oblasti tukových tkanív.

Existuje názor, že tvorba nádorov nastáva pod vplyvom hormonálnych porúch. Medzi hlavné faktory, ktoré vedú k výskytu patológie, často poznačené prudkou zmenou klímy. Na pozadí takýchto zmien telo obnovuje prácu hormónov. Hormonálna reštrukturalizácia môže slúžiť ako hlavná príčina poškodenia hypotalamu a zníženie plodnosti. Zástancovia tejto teórie často venujú pozornosť skutočnosti, že hypotalamom je zodpovedný za metabolizmus v tele.

Lipóma je benígna forma, ktorá sa vyvíja z tukového tkaniva človeka

Tiež odborníci poznamenať vplyv nasledujúcich faktorov na vývoj Wen:

 • poruchy v pankrease;
 • patologické procesy v štítnej žľaze;
 • nadmerná konzumácia alkoholických nápojov;
 • chronický diabetes mellitus;
 • onkologické ochorenia dýchacích orgánov;
 • pôsobenie toxínov a toxínov.

Špecialisti určujú vplyv dedičného faktora. Podľa štatistík malo tridsať percent pacientov s týmto problémom podobné ochorenia u svojich rodičov. Veľmi zaujímavá je skutočnosť, že tvorba limopu je zriedka spojená so zdravotným stavom pacienta. Dokonca aj pri vyčerpaní sa tukové usadeniny naďalej hromadia.

Klinický obraz

Takže poďme sa rozprávať o hlavných príznakoch tejto choroby. Diagnóza patológie je vďaka svojmu vzhľadu dostatočne jednoduchá. Weners vyzerajú ako zaoblené tesnenie pod kožou. Pri stlačení pacienta necítite bolesť ani iné nepríjemné pocity. Lipómy sú dosť mobilné, pretože nie sú pripojené k okolitým tkanivám. Keď sa dermis roztiahne v oblasti nádoru, na povrchu kože sa objavia malé priehlbiny. Je to preto, lebo lipoblastómy majú lalokovú štruktúru.

Často sa špecialistom položí otázka, lipómy po celom tele, čo robiť? Táto situácia sa považuje za typickú pre túto patológiu. Napriek veľkému počtu nádorov, väčšina z nich má povahu kozmetického defektu. Avšak tento typ nádorov má tendenciu rásť s časom. Bolestné príznaky pri tvorbe tukových tkanív spravidla chýbajú. Ich vzhľad môže byť spôsobený tým, že lipoblastóm, ktorý má veľký priemer, začína vytláčať vnútorné orgány.

Priemerný priemer Wenfors je približne tridsaťpäť milimetrov. V lekárskej praxi existujú opisy patológií, kde veľkosť nádoru prekročila niekoľko desiatok centimetrov. V takýchto novotvaroch je v oblasti základne charakteristická noha, s ktorou je nádor pripojený k pokožke. Kvôli veľkej váhe sa začína prehlbovať rast, čo vedie k stagnácii krvi.

Bohužiaľ nie je možné kontrolovať paušálny rast, pretože nárast ich priemeru nastáva nekontrolovateľne.

Diagnostické opatrenia

Podľa odborníkov je pomerne ľahké identifikovať wen. Na stanovenie diagnózy je potrebné určiť dislokáciu nádoru, stupeň jeho elasticity a konzistencie a tiež určiť, ako je mobilná patológia. Porovnávacia analýza sa uskutočňuje pomocou palpácie. Ďalšie diagnostické metódy sú potrebné, ak je nádor umiestnený na mieste, ktoré je ťažké získať na vyhľadávanie. Na tento účel sa používa röntgenová diagnostická metóda.

Bohužiaľ, neexistujú žiadne spoľahlivé dôvody pre výskyt lipoblastu

 1. Rentgenová diagnostika je diagnostická metóda založená na dlhodobom žiarení. Aplikácia tejto metódy umožňuje posúdiť štruktúru študovaných buniek. Aplikácia tejto metódy umožňuje vyhodnotiť štruktúru tých nádorov, ktoré sú umiestnené hlboko pod kožou. Na röntgenovej obrazovke majú WenWings vzhľad malých bodov bielej farby s rovnomerným zaobleným tvarom. V situácii, keď je nádor v oblasti hrudníka alebo brušnej dutiny, počas postupu sa použije špeciálny plyn na vytvorenie umelého kontrastu.
 2. Medzi modernými metódami diagnostiky identifikujú odborníci - röntgenová tomografia. Táto metóda vám umožňuje nájsť tukové bunky umiestnené hlboko pod kožou. Hlavnou výhodou RTG topografie je schopnosť rozlišovať medzi normálnymi tukovými bunkami a patológiou.
 3. Použitie ultrazvuku môže identifikovať lipóm ako hypoechoidný novotvar. Zvyčajne tukové tkanivá v tukových tkanivách majú tenkú kapsulu.
 4. Bioptická metóda sa používa na stanovenie onkologickej povahy nádoru, ktorý sa objavil. Odborníci odporúčajú používať techniku ​​jemnej ihlovej biopsie a cytológie. Počas postupu sa materiál na laboratórne testy odoberá dlhou tenkou ihlou.

Treba spomenúť, že laboratórne metódy diagnostiky sa vykonávajú iba vtedy, ak existuje pochybnosť u ošetrujúceho lekára o povahe ochorenia ao správnosti diagnózy. Vo väčšine prípadov sa vyššie uvedené diagnostické metódy uplatňujú pred procedúrou chirurgického odstránenia výrastkov.

Spôsoby liečby

Pretože táto choroba je kozmetická porucha, zriedka sa používa chirurgické odstránenie nádorov. Potreba takýchto opatrení sa najčastejšie vyskytuje v týchto situáciách:

 1. S patologickým rastom novotvaru a rýchlym nárastom priemeru.
 2. Vývoj zhirovika sprevádza bolestivé pocity a nepravidelnosti v práci vnútorných orgánov.
 3. Wen sú tvorené na otvorených miestach tela.

S malou veľkosťou nádoru sa operácia vykonáva ambulantne pomocou lokálnej anestézie. Ak má nádor veľký priemer alebo je umiestnený v ťažko prístupnej časti tela, existuje možnosť hospitalizácie. V takejto situácii sa chirurgická liečba vykonáva iba v nemocnici.

Rast lipomu nie je v žiadnom prípade spojený s blaho pacienta

K dnešnému dňu existujú tri hlavné spôsoby vykonania chirurgickej operácie na odstránenie lipomu. Pozrime ich podrobnejšie:

 1. Excízia s kapsulou - je považovaný za jeden z najradikálnejších spôsobov riešenia tohto problému. Hlavnou nevýhodou tejto techniky je to, že po procedúre zostávajú na tele pacienta hlboké jazvy a jazvy. Napriek tomu sa táto metóda používa pomerne často, pretože umožňuje kompletne zbaviť sa nádoru a znižovať riziko relapsu na minimum.
 2. Endoskopická metóda - počas operácie na tele pacienta sa vykoná malý rez a pomocou špeciálneho zariadenia sa zničí ochranná kapsula nádoru. Potom sa obsah kapsuly extrahuje pomocou špeciálnych nástrojov. Po vykonaní takejto operácie zostávajú na tele pacienta ťažko znateľné stopy. Je však dôležité spomenúť, že pravdepodobnosť recidívy patológie je značne zvýšená v porovnaní s metódou excízie.
 3. Metóda liposukcie - tento typ operácie sa vykonáva pomocou lipoaspirátora a považuje sa za najviac kozmeticky účinný. Liposukcia však neposkytuje zaručený výsledok, ako sa zbaviť lipómu.

Existuje názor, že sa môžete zbaviť lipómy použitím ľudových receptov. Použitie týchto opatrení sa neodporúča, pretože takéto metódy expozície môžu byť škodlivé. Nedostatok patričnej pozornosti patológie, ako aj kompetentné pozorovanie rastu nádorov môžu viesť k vzniku rôznych komplikácií. Pred aplikáciou metód alternatívnej liečby je potrebné konzultovať s odborníkom o vhodnosti používania týchto metód.

Aby sa zbavili lipómu, ľudová medicína navrhuje použitie obkladov na báze tinktúr z citrónovej šťavy a cesnaku. Okrem kompresií sa odporúča piť čo najčastejšie nápoj na základe čajovej huby. Tento nápoj môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi a tiež vyčistiť telo toxínov a toxínov. Ak chcete pripraviť pleťové vody alebo kompresie, môžete použiť bylinné liečivé byliny. Čistota, palina a imelo sú považované za silné prírodné lieky, ktoré umožňujú eliminovať rast malých tukov.

Možné komplikácie

Lipóma sa považuje za neškodný novotvar, ktorý sa prejavuje len ako kozmetická porucha. Avšak aj napriek tomuto stanovisku sa lipómy môžu zvýšiť nielen v priemere, ale aj v kvantite. Takýto patologický rast často začína narúšať normálnu životnú aktivitu. Nižšie je uvedený zoznam možných komplikácií, ktoré sa vyskytujú pri raste tukového tkaniva.

Lipómy často majú skupinový charakter

 1. Zápalové procesy. Špecialisti nemôžu zistiť presnú príčinu, ktorá vedie k patologickému rastu neoplaziem a vzniku bolestivých pocitov. Pri stlačení nádoru sa môže cítiť vibrácia, ktorá hovorí, že vnútri nádoru je kvapalina.
 2. Bolestivé pocity. Najčastejšie sa objavujú, keď sú presunuté okolité tkanivá.
 3. Vývin kýrie. Táto komplikácia je uľahčená lokalizáciou lipómu v oblasti preperitoneálnych tkanív.
 4. Liposarkóm. Považuje sa to za pomerne zriedkavé. Tento termín označuje degeneráciu benígneho nádoru do malígneho rastu. Nebezpečenstvo tejto komplikácie spočíva v tom, že liposarkóm môže uvoľňovať metastázy do tkanív ležiacich v susedstve.

Vzhľadom na to, že lipóm sa týka zle študovaných ochorení, mala by sa zvýšená pozornosť venovať vzniku nádorov. Pri patologickom raste a zvýšenom množstve vápna sa odporúča poradiť sa s odborníkom. Včasná diagnóza a chirurgia sa môžu úplne zbaviť tejto choroby.

Lipómy (tukové, lipoblastómové, tukové nádory)

Lipómy (tukové, lipoblastómové, tukové nádory) sú benígne nádory (nádory), ktoré sa vyvíjajú z tukového tkaniva.

Lipóm je častejšia u žien vo vekovej skupine od 30 do 50 rokov. Tento nádor môže byť umiestnený tam, kde prítomný tukového tkaniva: v kožnej tkanive (subkutánne, intramuskulárne, perirenálne a retroperitoneálny), prsníka, pľúc, mediastina (anatomická priestor v strednej časti hrudnej dutiny ohraničené predné hrudi a chrbta chrbtice), orgánov gastrointestinálneho traktu, myokardu (srdcový sval stredná vrstva tvoriaca podstatnú časť jeho hmotnosti), mozgové plienky, kostnej, pozdĺž hlavných nervov. Veľmi zriedka Lipóm môže byť umiestnený v lebečnej dutiny, maternice, pečene.

V závislosti od bunkového zloženia lipómu rozlišujeme nasledujúce špeciálne typy:

• Lipofibróm (mäkký lipóm, predstavovaný hlavne tukovým tkanivom)
• fibrolipóm (hustý na dotyk lipómu, pozostávajúci z tukových a spojivových vláknitých tkanív s prevahou druhého vlákna)
• angiolipómu (lipóm s veľkým počtom krvných ciev)
• myolipom (vlákno hladkého svalstva obsahujúceho wen)
• mielolipoma (vzácny druh, v ktorom je tukové tkanivo zmiešaná s hematopoetických, môže dôjsť v tkaniva retroperitonea a panvy, ako aj nadoblička).

Príčiny lipómu

Príčiny výskytu vápna nie sú v súčasnosti spoľahlivo a definitívne určené. Mnohí vedci sa domnievajú, že vedúcim faktorom pri rozvoji lipómu je porušenie embryogenézy (pre-ľudské atypické mastné kyseliny subkutánneho tuku). Tiež sa predpokladá, že výskyt lipomy by mohlo byť spojené so systémovou metabolickou poruchou (výmena) procesy prebiehajúce v tukovom tkanive. Okrem toho, nebráni vývoj týchto nádorov dôsledku hormonálnych reakcií v tele, ktoré zahŕňajú a menopauzy u žien, kedy úprava a blednutiu plodnosť a poškodenie hypotalamu (oblasť mozgu), ktorý je zodpovedný za metabolické procesy v tele,

Lipóm môže stimulovať vývoj ochorenia pankreasu a pečene, funkciu štítnej žľazy a hypofýzy znížil (mozog výbežku v tvare kruhovej formácie, produkujú hormóny, ktoré majú vplyv na rast, metabolizmus a reprodukčnú funkciu a je ústredným orgánom endokrinného systému).

Často sa lipómy vyvíjajú na pozadí alkoholizmu, cukrovky, malígnych novotvarov horných dýchacích ciest. V lekárskej literatúre sú opísané rodinné prípady s autozomálnym dominantným dedičstvom podkožného vápna. Zvýšenie veľkosti vápna nesúvisí so všeobecným stavom tela pacienta: dokonca aj keď je vyčerpaný, neprestanú hromadiť tuky.

Symptómy lipómy

Po vyšetrení je subkutánny lipóm zaoblený, pohyblivý, nepájaný do okolitých tkanív a pokožky, bezbolestná forma. Pri rozťahovaní kože cez lipóm existujú retraky spôsobené lobulárnou štruktúrou tohto nádoru. Lipóm sa nachádza tam, kde je tukové tkanivo, najčastejšie pod kožou. Typickými miestami lokalizácie subkutánneho vápna sú chrbát, horný a dolný koniec hlavy (jeho chlpatá časť a tvár). Často je lipóm pluralitný.

Veľkosť lipomu sa môže líšiť od veľkosti hrachu až po hlavu dieťaťa, ale zvyčajne sa pohybuje od 15 do 50 mm. K dispozícii sú aj obrie Lipóm: u týchto pacientov nádor droops, tvoriaci v mieste svojho vzniku, tenké kože nohy, čo môže viesť k stagnácii krvi, edém, nekrózy a ulcerácia. Niekedy je veľkosť nádoru vzhľadom k hmotnosti pacienta: zvýšenie telesnej hmotnosti pacienta k zvýšeniu veľkosti a mastných nádorov, ale väčšina z jeho rastu je nekontrolovaný, nezávislý od zmien telesnej hmotnosti.

Všeobecne má forma mäkkú, mäkko-elastickú konzistenciu a s výrazným vývojom spojivového tkaniva v ňom dochádza k jej zhutneniu. Vo väčšine prípadov sú lipómy asymptomatické, ale niekedy môžu byť bolestivé, spôsobujú nepríjemné pocity a stláčajú okolité orgány. Pacienti sa sťažujú hlavne na kozmetickú poruchu, najmä vzhľadom na to, že veľkosť sa zvyšuje s vekom s vekom.

Lipómy retroperitoneálneho priestoru môžu dosiahnuť pomerne veľké veľkosti. Ich klinické prejavy sú spôsobené posunom alebo kompresiou (kompresiou) blízkych orgánov.

Infiltriruyuschaya, alebo intramuralnaya lipom lokalizovaný v hrúbke svalov, pričom nemá jasné hranice.

Viaceré malé lipómy, ktoré sa nachádzajú pozdĺž priebehu veľkých nervov, sú niekedy bolestivé kvôli tlaku na zodpovedajúci nerv. Diagnóza s hlboko ležiacimi lipómiami je dosť ťažká, možno ju zvyčajne stanoviť len s histologickým vyšetrením.

Lipoma vyšetrenie

Diagnóza povrchy umiestnené lipomy sú relatívne jednoduché a je založená na ich umiestnenie, myagkoelasticheskoy konzistenciu, pohyblivosti vo vzťahu k okolitej tkanive, nebolestivý na pohmat a tvorbe charakteristické zatiahnutie kože natiahnutý cez tento novotvar.
V prípadoch, kedy je Lipóm je v dosahu snímania miest (vnútri hrudi, kĺbov, do chrbticového kanála), je nutné použiť ďalšie vyšetrovacie metódy: RTG a ultrazvukové (US).

1. Röntgenová diagnostika mäkkých tkanív Wen založený na použití na dlhé vlnové dĺžky ( "mäkké") röntgenové žiarenie, čo umožňuje vyhodnotiť mäkkých tkanivových štruktúr v tele. Pri röntgenografii je vápenec, ktorý hlboko ležia, napríklad v svalovej tkanine, potrebné zvýšiť "tuhosť" lúča röntgenového žiarenia. Na získaných rádiografoch má lipóm formu osvietenia s hladkými obrysmi, zvyčajne pravidelného tvaru. Takáto bieliace tvorená lipomy, zvyčajne rovnaká, ale občas sa však môže vyskytnúť malé porcie kalcifikácie (vápenatých usadenín v tkanivách). Forma takéhoto osvietenia závisí od hustoty orgánov, medzi ktorými je tuk uzavretý.

Pri umiestnení lipomy v dutine brušnej, retroperitoneálny priestor alebo röntgen hrudníka skúška sa vykonáva za použitia umelého kontrastný plyn (vytvorenie pneumomediastinum, pnevmoretroperitoneuma et al.).

2. najspoľahlivejšie metódou pre diagnózu hlboké lipomy je röntgenové počítačovej tomografie (CT), čo jasne odlíšiť tukového tkaniva, ktorý sa vyznačuje nízkou rýchlosťou absorpcie röntgenových lúčov z hustej štruktúry mäkkých tkanív.

3. Ultrazvukom (ultrazvuk) majú lipómy formu hypoechoických útvarov s tenkou kapsulou umiestnenou v hrúbke tukového tkaniva.

4. V prípade pochybností, benígna povahy nádoru uchýlili k prepichnutiu (tenkou ihlou) biopsia aspiračná cytológia: nádory vziať skupinu, potom výsledný biologický materiál skúmané pod mikroskopom za použitia tenkej ihly.

Laboratórne vyšetrenie:

Laboratórne vyšetrenie s lipómom nemá samostatnú hodnotu pre diagnostiku. V prípade hospitalizácie vykonať plánovaný chirurgický zákrok na Lipóm podstúpil klinické laboratórne testy (kompletný krvný obraz (KLA), analýza moču (OAM), krvné chémia (LHC), hladina glukózy v krvi, štúdium HIV, syfilis, hepatitída B), čo umožňuje Odstráňte kontraindikácie pri chirurgickom zákroku.

V pochybných prípadoch sa na vylúčenie iných ochorení vykonáva cytologické vyšetrenie materiálu získaného biopsii punkcie. Na tento účel sa materiál získaný punkciou aplikuje na objektívne sklá, ktoré sa potom zafarbia pomocou metódy Romanovsky-Giemsa. Dokončené lieky, cytológ skúma pod mikroskopom. S lipomom v nátere sa zistí obvyklé tukové bunky (adipocyty), medzi ktorými sa nachádzajú skupiny buniek obsahujúcich niekoľko mastných vakuolov.

Lyme Treatment

Liečba lipómu je iba chirurgická. Existujú nasledujúce indikácie pre operatívnu liečbu lipómy:

1. rýchle progresívne zvýšenie veľkosti lipómu;
2. Veľká veľkosť lipomu;
3. funkčné poruchy prejavujúce sa stlačením okolitých orgánov a tkanív; morbidita lipómu, narušená funkcia orgánu;
4. Kozmetická porucha.

Pri malých nádoroch s prístupným miestom sa chirurgická intervencia uskutočňuje pri lokálnej anestézii v ambulantných (ambulantných) zariadeniach. Pri väčších veľkostiach lipomy a lipomy lokalizované v ťažkých anatomických oblastí (napr., Lipomy krku, v podpazuší), hospitalizovaní pacienti, a chirurgická liečba sa vykonáva za podmienok chirurgického nemocnice.

S lipómami existujú tri možné chirurgické možnosti:

1. Lipómová excízia s kapsulou - predstavuje najradikálnejšiu metódu chirurgickej liečby. Pri lokálnej anestézii so širokým kožným rezom sa lipóm odstráni a odstráni spolu s kapsulou, po ktorej sa švy nanášajú na subkutánne tukové tkanivo a kožu. V prípade veľkej veľkosti novotvarov je drenáž umiestnená jeden alebo dva dni v lôžku odstráneného lipómu. Výhodou tohto operačného postupu je vysoká radikálnosti a nedostatok recidívy nádorov, a nedostatok - neuspokojivé kozmetický účinok.

Excízia lipómu s kapsulou

2. Minimálne invazívne (endoskopické) odstránenie lipómu: prostredníctvom malej incízie kože na dĺžke 1 cm, sa vykonáva ničenia Lipóm a odstránenie kapsule vnútri nej, monitorovanie odstraňovania úplnosť sa vykonáva za použitia miniendoskopa (optické zariadenie používané pre vyšetrovanie duté anatomické štruktúry). Takýto chirurgický zásah môže dosiahnuť dobrý kozmetický účinok, ale nie je dosť radikálny.

Endoskopické odstránenie lipómu: 1 - lipóm; 2 - kapsula Lipoma; 3 - optická trubica; 4 - videokamera; 5 - pracovný nástroj; 6 - svetlovod.

3. Liposukčný lipóm: pomocou rezu kože dlhšej ako 5 mm, sa lipóm v kapsule odstráni pomocou lipoaspirátora bez ďalšieho overenia úplnosti jeho odstránenia. Napriek najlepšiemu kozmetickému účinku je táto chirurgická technika plná vysokej pravdepodobnosti recidívy lipómu.

Liposukcia lipómu: 1 - lipóm; 2 - kapsula Lipoma; 3 - glubózne tkanivo; 4 - koža; 5 - subkutánne tkanivo; 6 - sacia trubica.

Komplikácie lipómu

Treba poznamenať, že komplikácie wenu sú veľmi zriedkavé.

1. Zápal. Nádor sa zmení na červenú, zvyšuje objem, stane sa bolestivým. Keď sa tlak na tukovú látku aplikuje, dochádza k kolísaniu (prenosové vlny), to znamená k prítomnosti tekutiny v nádore.
2. Vo výnimočných prípadoch sa tuk môže degenerovať do malígneho tumoru (liposarkóm).
3. Veľké dlhodobé lipómy spôsobujú posun okolitých tkanív. Napríklad, Lipóm periférnych nervov môže spôsobiť bolesť, a ak je to v preperitoneální tuku, môže prispieť k prietrž linea albumu.

Prevencia lipomov

Osobitné preventívne opatrenia, ktoré môžu ovplyvniť príčiny lipómu, neexistujú.

výhľad

Lipómy môžu dlho zostať nezmenené alebo veľmi pomaly sa zväčšovať. Pod vplyvom traumy alebo bez akejkoľvek zjavnej príčiny môže lipóm zhoršiť - získať charakter malígneho novotvaru (liposarkóm) s klíčením do blízkych tkanív.
Prognóza liečby lipomou je zvyčajne priaznivá, hoci lipómy sa môžu objaviť na mieste operácie, ak nie všetky patologické tukové bunky boli odstránené, a na novom mieste.

Wen (lipómy) - príčiny a spôsoby liečby

Lipómy (tukové) sú benígny nádor, ktorý sa vyvíja v tukovom tkanive. Nádor často nemá jasné hranice, vyzerá ako jeden alebo viac uzlov. Dotykom na intermuskulárne spojivové tkanivo môže lipóm viesť k svalovej atrofii.

Príčiny výskytu tukov (lipómu)

Spoľahlivé dôvody pre vznik lipomu nie sú úplne objasnené, najpravdepodobnejšími faktormi ich vzniku sú:

 • Hormonálne poruchy v tele.
 • Choroby štítnej žľazy, pečene.
 • Porucha metabolických procesov v tukovom tkanive.
 • Diabetes mellitus.
 • Alkoholizmus.
 • Nedodržiavanie osobnej hygieny.
 • Zranenia mäkkých tkanív.
 • Chudobné jedlo.
 • Genetická predispozícia.

Známky s perom

Novo sa objavujúci malý lipóm často objavuje náhodou, pretože novotvar sa nevykazuje bezbolestne a dlho. Nepríjemné pocity pacientov pocítia len vtedy, keď sa dotýkajú lipómu umiestneného pozdĺž nervových kmeňov.

Wen môže mať priemer 1 až 20 cm, niekedy väčší. Pri palpácii sú tieto subkutánne formácie strednej hustoty, obklopené kapsulou spojivového tkaniva, pohyblivé, nepájené do susedných tkanív. Koža nad wenom môže byť ľahko posunutá vo všetkých smeroch.

Často je lipóm diagnostikovaný u žien vo veku od 30 do 50 rokov. Wen sa môže objaviť všade tam, kde je tučné tkanivo: na tvári, pokožke hlavy, chrbte, nohách alebo rukách, mliečnych žľazách, intermuskulárnej fascii. Zriedkavo postihujú lipómy gastrointestinálny trakt, pečeň a šľachy v kĺboch.

Na chodidlách a dlaňoch sa nikdy nezobrazujú žiadne zelené.

Časom sa lipómy zvyšujú vo veľkosti, stláčanie okolitých orgánov môže spôsobiť nepríjemné pocity. Tiež zvláštnosťou vápna je, že keď telesná hmotnosť pacienta klesá, lipómy neklesajú, ale naopak, niekedy sa zvyšujú.

Hereditná predispozícia je príčinou mnohonásobnej lipomatózy - zvýšenej depozície tuku v intermuskulárnych priestoroch a podkožnom tkanive. Wenery sú lokalizované v celom tele, takmer bez toho, aby postihli hlavu, ramená a nohy pod kolenami; ich počet môže dosiahnuť päťdesiat kusov.

Podľa štruktúry a lokalizácie sa tieto druhy vápna vyznačujú:

 • Lipofibromy sú jemné na dotyk, tvoria len tukové tkanivá.
 • Fibrolipómia - trochu hustejšia na dotyk, pozostáva z tuku a spojivového tkaniva. Tento typ vápna sa objavuje na bokoch, teliat.
 • Moolipómy - husté útvary, ich štruktúra zahŕňa hladké svalové vlákna.
 • Angiolipóm - pozostáva zo svalov, tukových tkanív a krvných ciev s hrubými stenami. Tento druh vápna ovplyvňuje vnútorné orgány: pečeň, obličky.
 • Myelolipóm - sú tvorené mastnými a hematopoetickými tkanivami. Zriedkavo zistené v praxi často postihujú nadobličkové žľazy.

diagnostika

Špecialista na povrchový lipóm môže ľahko rozpoznať, nachádza sa vo vnútorných orgánoch a je ťažké ho odhaliť.

Lipóma je často zmätená s ateroómom, lekár sa môže medzi nimi rozlišovať. Atherom je cysta mazovej žľazy kože, vzniká v prípade upchatia jeho vylučujúceho kanálika. Vo vnútri ateroómu sú kvapky tuku; vzdelávanie sa často zhoršuje a hnevá.

Rozdiely medzi aterómom a lipómom:

 • Ateroóm sa nachádza v spojivovom tkanive kože (dermis), zatiaľ čo lipóm je subkutánny.
 • Atheromy sú tvorené len na mazových žľazách, tak zriedkavo sa vyskytujú na nohách, rukách, mliečnych žľazách.
 • Atéroma nepatrí k nádorom.

Na liečbu aterómov sa používa chirurgická metóda, laserová fotokoagulácia, laserová excízia s plášťom, laserové odparovanie cysty zo zvnútra.

Okrem ateroómu by mal byť lipóm rozlíšený od takýchto útvarov:

 • Hygrom je nahromadenie tekutiny v dutine periartikulárneho vaku.
 • Lymfadenitída je zápal lymfatických uzlín.
 • Dermoidná cysta je benígna forma spôsobená nesprávnou tkanivovou fúziou v dôsledku vývojovej defekty organizmu v intrauterinnej fáze.
 • Malígne nádory.

Na diagnostiku tukových tkanív, ktoré sú pre lekára neprístupné pre palpáciu, rádiografiu, ultrazvuku a rentgenovú počítačovú tomografiu. Ak je podozrenie na malignitu lipomu, použije sa metóda odsávacej biopsie, keď sa malý fragment wenu odoberie tenkou ihlou a skúma sa pod mikroskopom.

Čo je nebezpečný lipóm?

Miniaplikácie malých rozmerov nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Keď sú zistené, je potrebné konzultovať s onkológom len v prípade, aby sa objasnila diagnóza. Ak lipóm nezasahuje, nemôže byť odstránený. Ženy sa častejšie snažia zbaviť mastných žien kvôli kozmetickým poruchám spôsobeným malignitami.

Ale existujú prípady, kedy sa zbaviť pery je potrebné:

 • Rýchly rast tukového tkaniva, bolestivosť s tlakom na ňu.
 • Depresia pohybov s periartikulárnou lokalizáciou.
 • Lymfómová supresia ciev alebo nervov.

Tieto stavy môžu spôsobiť patologické zmeny v tkanivách umiestnených vedľa lipómu, takže je potrebná lekárska pomoc.

Veľmi zriedkavo sa tuk môže znovu degenerovať do malígneho nádoru - liposarkómu. K tomu dochádza s dlhým priebehom ochorenia, keď lipóm dosiahne veľkú veľkosť alebo je často zranený.

Liečba tukov (lipómu)

Doprajte Lipóm pomocou ľudových metód, oveľa menej je snaží vytlačiť, nezmyselné, niekedy aj nebezpečné: niektoré agresívne fondy zaradené do receptúr tradičnej medicíny (jódu, cesnak), môže vyvolať zápal. Tuk sa odstráni iba chirurgicky - je to účinný a bezpečný spôsob, ako sa zbaviť nádorov. Neexistujú lieky na liečbu.

Lipómy, ktoré sa nachádzajú u detí, by sa mali starostlivo sledovať. Až do veku päť rokov lekári neodporúčajú odstránenie adolescentov, vo veku, ak sa vyskytnú nepohodlie, rozširovanie, kozmetické chyby, lipómy sa odstránia.

Na odstránenie malého tukového tkaniva (až do priemeru 3 cm) sa používa špeciálny prípravok, ktorý uľahčuje jeho resorpciu.

Wenery s priemerom až 7 cm sú odstránené v ambulantných podmienkach, väčšie nádory vyžadujú chirurgickú intervenciu v chirurgickej nemocnici.

Existujú tri spôsoby chirurgického odstránenia lipómy:

 • Chirurgická excízia - lipóm sa odstráni spolu s kapsulou cez široký kožný rez. Výhodou metódy je úplné odstránenie wenu a neprítomnosť opakovaného prerastania. Nevýhody - po operácii zostávajú viditeľné viditeľné jazvy.
 • Endoskopické odstránenie - rez je urobený na koži nie viac ako 1 cm, cez ktorý je lipóm zničený a odstránený. Ovládanie operácie sa vykonáva pomocou miniendoskopu. Táto metóda poskytuje dobrý kozmetický účinok, ale nevylučuje možnosť recidívy.
 • Liposukcia Wen - cez časť s priemerom 5 mm sa vstrekuje lipoaspirátorová trubica, cez ktorú sa odsáva tukové tkanivo lipomu. Pri použití tejto metódy dosiahnu najlepší kozmetický účinok, ale kvôli nedostatočnej kontrole úplnosti odstránenia wenu je pravdepodobnosť jeho opätovného rastu vysoká.

Po ukončení operácie musí byť odstránený nádor nevyhnutne poslaný na histologickú analýzu, aby sa vylúčila onkologická bunková degenerácia. Pooperačné stehy sú ošetrené 70% etylalkoholom a pokryté ochranným obväzom. Pri odstraňovaní veľkokapacitných vápnikov v dutinách vytvorených v mieste dutín Wen sa akumuluje sérová tekutina: na drenáž sa umiestnia vypúšťacie trubice.

Niekedy môžu mať pacienti horúčku. Ak sa porušia pravidlá na liečbu stehov, môže sa pripojiť bakteriálna infekcia. V tomto prípade lekár predpíše antipyretiká a antibiotiká.

Na urýchlenie rozlíšenia pooperačných jaziev sa odporúča použiť gél Kontraktubeks alebo iné prostriedky na odstránenie jaziev.

Prevencia lipomov

Efektívne vedecky dokázané preventívne opatrenia zabraňujúce vzniku vápna sa nenašli. Na zníženie rizika výskytu tukových tkanív je potrebné dodržiavať hygienu pokožky, viesť aktívny životný štýl, vyhýbať sa zraneniam a hypotermii a jesť správne.

Ak sa na koži objavia nejaké nové lézie, ihneď sa poraďte s lekárom, aby ste predišli vzniku vážneho ochorenia.

Wen: príčiny a spôsoby liečby

Weners sú subkutánne novotvary, ktorých označenie v úradnom lekárstve používa termín "lipóm", t.j. nádor tukového tkaniva.

Je dôležité, aby sa: napriek skutočnosti, že tuk je klasifikovaný ako nádor, nepredstavujú vážne nebezpečenstvo a sú benígne neoplazmy. Nie sú odhalené tendencie k malignancii (malignita). Vonkajšie sa tieto anomálie môžu podobať zapálenej lymfatickej uzliny, ale táto podobnosť končí.

Charakteristika lipómu

Telové škvrny sú jemné na dotykové tesnenia pod kožou. Zvyčajne sú úplne bezbolestné, majú prísne hranice a sú schopné posunúť sa, keď sa na ne tlačia. Vdovec môže byť lokalizovaný na hlave (pokožke hlavy) alebo v akejkoľvek inej oblasti tela, kde je tučná tkanivá. Veľkosť lítia je typicky malá (okolo hrášku); V priebehu času majú často vlastnosť zvyšovať. Biele riasy pod očami (na očné viečka) môžu byť dosť malé - menej ako hlavová hra.

Tvarovaný tuk môže trvať dlho, aby zostal nepovšimnutý, pretože jeho výskyt nie je sprevádzaný miestnym zvýšením teploty alebo inými bežnými príznakmi. Nepohodlie wenewiki na tele spôsobiť, ak sa nachádzajú v oblastiach, ktoré trápi oblečenie (napríklad - na krku pod golierom).

Keď palpation (sondovanie) veľký zhirovik v niektorých prípadoch, môžete identifikovať lobulation jeho štruktúry.

Akumulácia malých vápnikov (na tvári alebo iných častiach tela) v oficiálnom lieku sa nazýva lipomatóza.

Je dôležité, aby sa: očné viečka na očných viečkach a okolo očí sú kozmetické chyby, ktoré nevedú k vzniku komplikácií.

Príčiny výskytu wenu

Podkožná proliferácia tukového tkaniva je často dôsledkom metabolických porúch, ktoré môžu súvisieť s bežným prejedaním a poruchami príjmu potravy. Často sú tukové oči pozorované nielen u ľudí s nadváhou, ale aj u pacientov s astenickou (chudobnou) postavou.

Príčinou vzniku lipómu môže byť:

 • ochorenia močového systému;
 • ochorenia endokrinného systému (vrátane diabetu a patológie štítnej žľazy);
 • dočasné hormonálne poruchy.

Predpokladá sa, že pravdepodobnosť vývinu vápna je výrazne vyššia u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl. Hypodinamia sa často stáva príčinou metabolických porúch. Najmä vedie k zníženiu pohyblivosti orgánov zažívacieho traktu, v súvislosti s ktorým spomaľuje proces vylučovania produktov rozpadu z tela. Troska je schopná upchať kanály mazových žliaz, čo vedie k tvorbe malých bielych tukov.

Nepodceňujte taký vonkajší faktor ako zloženie mnohých moderných potravín. Jedlo môže obsahovať syntetické zložky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú metabolizmus.

Sú ženy vystavené nebezpečenstvu?

Lipómy sú benígne nádory, ktoré nemajú tendenciu k malígnej degenerácii. Pravdepodobnosť komplikácií je malá, ale nemôže byť zanedbávaná. Dlho vytvorená a relatívne hlboko ležiaca vlna bude nakoniec zapuzdrená a steny vytvorené kapsuly sú prakticky nepriepustné proti protilátkam produkovaným telom. Takže lokálny rast tukového tkaniva môže byť ideálnym prostredím na množenie patogénov.

Zadanie infekčných činiteľov sa často vyskytuje pri pokuse o odstránenie tuku doma tým, že sa uchýlí k metóde piercingu. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že interferencia s vytvorenou štruktúrou môže viesť k jej rýchlemu patologickému rastu.

Je dôležité, aby sa: Lipóma môže spôsobiť bolesť len vtedy, ak jej proliferácia vedie k stlačeniu nervových zakončení a okolitých tkanív.

Ako odstrániť wen?

Na naliehavé odstránenie lipomu je rozumné uchýliť sa, či je kozmetická vada alebo spôsobuje nepríjemné pocity. Zvyčajne narúšajú lipómy na očných viečkach.

Nedoporučuje sa používať len radikálne metódy - piercing kožu a stláčanie abnormálneho rastu.

Ako sa zbaviť zhirovikov na klinike?

Je lepšie zveriť liečbu špecialistovi. Len skúsený kozmetický lekár môže odhaliť povahu novotvaru, určiť možné príčiny jeho výskytu a odporučiť najlepší spôsob riešenia problému. Pri výbere taktiky liečby bude potrebný predbežný výskum. Lekár vykoná punkciu na určenie povahy obsahu pečate. Vo vnútri bežného tuku je pastovitá žltkastá lepkavá látka, ktorá je v podstate zhromaždením tukových buniek. Ak je rast dostatočne veľký, potom objasniť jeho povahu vyžaduje ultrazvuk.

Indikácie na odstránenie wenu:

 • rýchly nárast veľkosti neoplaziem;
 • lokalizácia, spôsobujúca kozmetickú poruchu (na tvári a iných otvorených miestach tela);
 • stláčanie susedných tkanív s lipómom;
 • bolestivosť zhutnenia.

V súčasnosti existujú tri hlavné metódy odstraňovania vápna:

Lieková metóda predpokladá injekciu špeciálneho roztoku do tukového tkaniva, ktorý poskytuje resorpciu patologickej akumulácie tukového tkaniva. Nepochybná výhoda metódy spočíva v tom, že po procedúre nezostali žiadne stopy po pokožke. Nevýhodou možno považovať možnosť jeho použitia iba na ošetrenie malých rozmerov (nie viac ako 1-2 cm). Okrem toho sa terapeutický účinok vyvíja po 2 alebo viacerých mesiacoch. Približne v 20% prípadov takáto konzervatívna terapia nedáva pozitívne výsledky.

Je dôležité, aby sa: neúplné odstránenie lipómu môže spôsobiť relaps, t.j. opakovanú proliferáciu tukového tkaniva na rovnakom mieste. V priebehu operácie, ktorá zvyčajne trvá menej ako jednu hodinu, čo eliminuje nielen obsah lipomy, ale kapsule je nádor, ktorý je určený pre prevenciu recidívy a vývoja pooperačných komplikácií veľmi dôležité.

Odstránenie lipomu, ktorého veľkosť presahuje 2-3 cm, sa uskutočňuje chirurgicky. Chirurgia sa vykonáva pod celkovou anestézou (anestéziou). Po radikálnom riešení problému zostávajú na koži jazvy, čo môže vyžadovať plastickú operáciu. Endoskopická technika odstraňovania lipidov sa teraz rozšírila. V pooperačnom období je pacient hospitalizovaný 1-2 dni a pozorovanie sa vykonáva 2 týždne po vypustení.

Najinovatívnejšou, účinnejšou a bezpečnejšou cestou je odstrániť wen laserom pod miestnou anestézou. Po operácii laserom proces hojenia prebieha rýchlo a vada na koži je takmer neviditeľná.

Upozorňujeme: Neodkladajte odstránenie adipocytov na tvár. Musia byť odstránené, pokiaľ sú tesnenia malé. V opačnom prípade po odstránení lymfatického krvného riečiska zostanú na koži malé škody.

Wen u detí

Lipómy sa môžu vyvinúť nielen u dospelých pacientov, ale aj v mladšom veku. Ak wen môže narušiť normálny vývoj blízkych tkanív, musí sa odstrániť. Chirurgické odstránenie sa vykonáva u detí starších ako 5 rokov, ak neexistujú núdzové indikácie. Po operácii sa obsah neoplazmu podrobí histologickej analýze, aby sa vylúčila prítomnosť malígnych buniek v nej.

Ako sa zbaviť wen vo svojom dome?

Abnormálny rast malých rozmerov možno odstrániť pomocou konzervatívnych domácich liekov. V mnohých prípadoch sú to ľudové metódy, ktoré umožňujú rýchlo a bezbolestne zbaviť sa týchto benígnych novotvarov. Sú založené na zlepšení mikrocirkulácie (lokálneho krvného obehu) v oblasti wen:

 • Účinnou metódou je miestne použitie šťavy z fazule. S tým môžete odstrániť tuk z akejkoľvek časti tela, ktorý nemá hrubé vlasy. Nedoporučuje sa týmto spôsobom riešiť lipómy okolo očí! Šťava z jedovatých rastlín spôsobuje lokálnu ulceráciu kože, vďaka čomu môže byť obsah lipomu odstránený prostredníctvom defektu. Extrudiť by nemalo byť; v tomto prípade, "stretch" prebytok tukové tkanivo môže byť pomocou kompresie s listom aloe, Višnevsky masť alebo drvené čerstvé plantain listy.
 • Miestne zvýšenie krvného obehu podporuje cesnak. Pretože táto rastlina má výrazné dráždivé vlastnosti, je schopná s miestnou aplikáciou stimulovať tok krvi do tkanív. Cesnak by mal byť namočený do suspenzie a pridávať niekoľko kvapiek ľanového alebo slnečnicového oleja. Táto vlastná pripravená fytopreparácia sa odporúča každý deň, aby sa do pokožky vtlačila pri projekcii mastnej žľazy.
 • Odporúča sa vyrábať kompresie s liečivými rastlinami vôňou draslíka, známym aj ako "zlatý fúzy". Na problémovú oblasť pokožky sa aplikuje čerstvá doska, ktorá je pokrytá nepriepustnou fóliou na zvýšenie efektu a pevne spojená. Kompresia by mala byť udržiavaná na koži po dobu 10-12 hodín (je lepšie to urobiť večer a nechať na celú noc).
 • Kompresia sa tiež vyrába na základe filmov bežných surových vajec. Po aplikácii sa po chvíli objaví hyperemia (sčervenanie) a lokálny opuch kože, čo naznačuje aktiváciu prietoku krvi.
 • Kompresia sa môže pripraviť zo zmesi pečiva v peci a nakrájanej cibule a strúhaného domáceho (tmavého) mydla. Zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch a sú umiestnené na lipómu pod obväzom. Takéto kompresie sa odporúča vykonať 2-3 krát počas dňa. Liečba kurzu by mala pokračovať až do úplného vyriešenia problému. Zásoba pripravenej zmesi cibule a mydla by sa mala uchovávať v chladničke.
 • Výborný efekt umožňuje dosiahnuť masku z rovnakých častí soli, medu a kyslej smotany. Zmes sa odporúča aplikovať na pokožku po horúcom kúpeli alebo saune. Kompozícia sa má aplikovať 20-25 minút a potom sa opláchnu horúcou vodou. Odporúčané denné postupy až do úplného vymiznutia lipómu.
 • Celkové čistenie tela a resorpcia mastných kyselín je podporovaná tinktúrou koreňa rastlinnej hellebore. Vysušený substrát sa rozomelie na práškovú konzistenciu. Pre 1 porciu vezmite 50 mg prášku, nalejte pohár vriacej vody a trvajte 12 hodín, potom prefiltrujte cez čistú bavlnenú tkaninu. Infúzia sa užíva denne. Treba mať na pamäti, že liek môže mať laxatívny účinok. Liečba je zvyčajne zdĺhavá; na úplné vyčistenie tela môže trvať rok.
 • Jednou z obľúbených metód je trenie wen so zmesou roztavenej bravčovej masti (1 polievková lyžica) a cesnakového džúsu (1 lyžička). Liečivo sa aplikuje denne na pokožku až do resorpcie lipómu.
 • Je tiež možné pripraviť terapeutické zmesi drvených plodov pagaštanu (5 kusov), do suspenzie, rozotrie aloe listy (1 polievková lyžica. L.) a medu (1 polievková lyžica. L.). Komponenty sa zmiešajú, pokiaľ nie sú čo najhomogénnejšie a denne sa nanášajú na podložku pod čistým obväzom.

Počas liečby adipóznych ľudových liečiv sa odporúča použiť škoricový prášok na všeobecné zvýšenie odolnosti tela. Za deň sa odporúča pridať až jednu a pol polievkové lyžice tohto korenia.

Je dôležité, aby sa: predtým, ako sa uchýlíte k jednému z receptov tradičnej medicíny, odporúčame konzultovať s lekárom.

Konev Alexander, terapeut

Celkom, celkovo 1 zobrazenie

Lipóma: prečo sa objavuje, druh, ak je nebezpečný, ako sa má liečiť

Lipómy - toto je jeden z najzákladnejších neoplaziem, ktorého zdrojom je mastné tkanivo. Lipóm je zvyčajne umiestnený v podkoží na chrbte, krku, končatín, ale možno jeho tvorba vo vnútorných orgánoch, mozgových blán, srdcové dutiny, retroperitoneálna priestor. Takáto lokalizácia môže byť celkom nebezpečná kvôli riziku stláčania susedných orgánov a tkanív. Lipómy umiestnené vo vnútri tela sú náchylnejšie na malignitu.

Lipóma je všade rozšírená a pomerne široká, rovnako často medzi mužmi a ženami. Vzdelanie sa objavuje častejšie po 30 rokoch a starší ľudia sú obzvlášť postihnutí, u ktorých môže mať nádor viacnásobný charakter.

Externe Lipóm uzol je novotvar bezbolestný dobre odštěpitelná pohmat, nie je spojená s okolitou tkanív a ich klíčenie. Lipóm je zvyčajne mierny, ale s nárastom obsahu spojivového tkaniva sa stáva hustším (fibrolipoma). Spravidla je nádor hojne zásobovaný krvou a veľké množstvo novo vytvorených ciev nám umožňuje rozlíšiť jeho rozmanitosť - angiolipomu. Rozmery zriedka presahujú 3-5 cm, ale asymptomatický rast môže viesť k vytvoreniu uzla až do 10 cm alebo viac. Spravidla je to kozmetická porucha s bezbolestnými lipómi, ktorá spôsobuje, že pacient šiel na špecialistu o pomoc.

Nádor rastie vo forme uzla, má lalokovú štruktúru a dobre definovanú kapsulu, čo je obzvlášť zrejmé v podkožnom mieste. Niekedy Lipóm tlačí okolitého tkaniva alebo napadne medzi loďou alebo nervy, potom sú príznaky poškodenia prietoku krvi alebo citlivosť. Takzvaný infiltrujúcej Lipóm rastie v hrúbke svale, netvorí jasnú hranicu, a je veľmi podobná v tomto zhubné nádory, rastie do okolitého tkaniva. Pomalý rast a absolútna dobrá kvalita novotvaru môžu byť v mnohých prípadoch obmedzené na pozorovanie a malé lipómy je možné odstrániť minimálne invazívne, bez rezov a stehov.

Často sú lipomy identifikované zhirovikami, ktoré v skutočnosti nie sú nádory. Wen (ateróm) sa vytvára, keď je odtok obsahu mazových žliaz zlomený, ktoré sú natiahnuté a naplnené tajným tukom. Keď sa ateroóm zväčšuje vo veľkosti, vytvára v ňom hustá vláknitá kapsula a na vonkajšej strane tento proces môže dobre pripomínať nádor. V lumen cystickej dilatovanej mazovej žľazy nie sú reprodukčné tukové bunky a tvorba sa zvyšuje výlučne akumuláciou mazu. V niektorých zdrojoch sa výraz "zhirovik" používa aj vo vzťahu k nádorom.

Lipóm je spravidla jediný, viacnásobný rast je typickejší pre ženy, najmä v prítomnosti sprievodnej patológie (cukrovka a iné poruchy endokrinného systému). Väčšina nádorov sa nachádza subkutánne, ale sú možné aj ďalšie možnosti rastu. Napríklad tzv prstencový lipóm, umiestnený na krku, zakrýva ho v podobe krúžku a môže spôsobiť problémy s dýchaním, dusenie, ťažkosti pri prehĺtaní s rastom.

Vytekajúca príznaky, Lipóm môže spôsobiť značné kozmetickú vadu, a to najmä v mieste tváre, hlavy, krku, takže samy o sebe také lokalizácie môže vyžadovať pomoc chirurga, a to aj v prípade, že nádor je pomerne malá a nepredstavuje žiadne ohrozenie života pacienta.

histologický snímok Hibernómu

V organizme dospelých niekedy je možné zistiť hnedý tuk, uložené vo forme ostrovčekov na chrbte, krku, v oblasti nadobličiek. Taký hnedý tuk je vždy prítomný v plodu, avšak v niektorých prípadoch sa môže tiež uchovávať v dospelom stave ako špeciálny druh tukového tkaniva. Nazýva sa nádor pozostávajúci z hnedého tuku hibernómu. V priebehu hibernómu nie sú žiadne významné rozdiely, je častejšie zistené u detí a opakuje sa.

Špeciálne odrody lipómu sa uvažujú mielolipoma, keď sa okrem tukových tkanív zistili aj hemopoézy, ktoré neporušujú funkciu kostnej drene. Často rastie myelipóm vo vnútri tela (retroperitoneum, v dutine malého panvového útvaru).

Kruhový krčný lipóm niektorí autori sa vo všeobecnosti neodvolávajú na skutočné nádory a sú zvyčajne diagnostikované u jedincov trpiacich alkoholizmom s ťažkým poškodením funkcie pečene.

Subkutánny angiolipóm sa vyskytuje u mladých ľudí, častejšie u mužov, a predstavuje početné podkožné bolestivé uzliny v prednej brušnej stene alebo predlaktí. chondrolipoma a osteolipoma sa líšia v ostrovčekoch chrupavky a kostného tkaniva, ktoré sú súčasťou nich.

S dlhodobou existencie v nádore možno pozorovať degeneratívne zmeny - mucilaginized, ukladanie vápenatých solí, ktoré nie sú uvedené v jeho aktuálnej alebo prognózy.

Príčiny tvorby lymskej formy

Neexistuje konsenzus o príčinách lipómu, predpokladá sa však úloha viacerých faktorov:

 • dedičnosť;
 • Zmeny metabolizmu tukov;
 • trauma;
 • Súbežná patológia - diabetes mellitus, dysfunkcia štítnej žľazy a pankreasu, ochorenie pečene, alkoholizmus atď.;
 • Starší vek a znížená prirodzená imunita.

Dedičné predispozície na nádory z tukového tkaniva sa zisťuje lipomatóza, keď sa tvoria viaceré uzly v celom tele členov rodiny. Pravdepodobne príčinou tohto javu bude genetická chyba prenášaná od rodičov k potomkom bez ohľadu na ich pohlavie.

Poruchy metabolizmu lipidov s určitou mierou pravdepodobnosti, môže tiež prispieť k rastu vápna. To však neznamená, že nádor sa nevyhnutne vyskytuje u obéznych ľudí, ktorí trpia nadbytkom tukových tkanív. U tenkých jedincov sa lipóm nachádza tiež pomerne často a môže dosiahnuť značné rozmery.

V ľudskom tele existujú mechanizmy, ktoré regulujú ukladanie podkožného tuku v jednom alebo inom množstve v rôznych častiach. Pri strese, nepriaznivých vonkajších faktoroch, sú možné činnosti v takejto regulácii, potom sa lokálne zvyšuje tvorba tukového tkaniva a rast nádorov.

zranenia v štádiu regenerácie môže byť sprevádzané zvýšené množenie buniek, ktoré pravdepodobne spôsobí lipóm v mieste poškodenia podkožného tuku.

Známky a symptómy nádorov tukového tkaniva

V počiatočných štádiách nádor nie je pre pacienta nebezpečný a nespôsobuje žiadne obavy, zmeny kože nie sú typické a pacient najčastejšie nepovažuje za potrebné konzultovať s lekárom. Pri lokalizácii lipomu na chrbte alebo na krku by ste mali byť pri masáži opatrní, pretože takýto účinok spôsobuje zvýšený prietok krvi a môže prispieť k rastu novotvaru.

Jednotlivé lipómy majú vzhľad uzlíkov s mäkkou alebo hustou konzistenciou, bezbolestné, ľahko premiestnené palpáciou. Najčastejšie sa nachádzajú na chrbte, na krku, prsiach, bokoch alebo predlaktiach. Ak je lipóm umiestnený subkutánne, je možné ho ľahko zistiť aj pri pohľade - nádor sa objavuje v podobe zaoblenej formácie, koža, ktorá sa nezmenila. Pri usporiadaní lymeho pozdĺž nervových vlákien, pri kompresii týchto nádorov veľkými nádorovými uzlinami, sa objavuje bolesť. Navyše, niektoré dedičné formy lipomatózy sú sprevádzané výskytom viacerých bolestivých uzlín v rôznych častiach tela.

Lipóm, ktorý sa nachádza vo vnútri tela, skúmať alebo testovanie nemožné, ale známky stlačenie vnútorných orgánov, ciev alebo nervov zvyčajne ukazuje na prítomnosť nádoru, ktorý môže byť ľahko detekovaný modernými metódami vyšetrovania.

V prítomnosti exprimovaného kozmetickú vadu sú možné príznaky poruchy psycho-emocionálny stav, pretože tieto nádory sú vidieť okolo a kazia vzhľad, ktorý je zvlášť obavy z reálnej pohlavia.

Dokonca aj malý lipóm na tvári môže spôsobiť vážne psychické nepohodlie, vyžadujúce odstránenie nádoru, ktorý by s inou lokalizáciou mohol byť jednoducho pozorovaný.

Charakteristickým znakom nádorového charakteru uzlov na tele je absencia ich poklesu pri znižovaní hmotnosti pacienta. Okrem toho sa nádor môže tiež zvýšiť vďaka hromadeniu bunkovej hmoty a zmenou pomeru veľkosti nádoru k veľkosti tela pacienta.

Lipómy umiestnené na ramenách (predlaktia, ruky) alebo stehna majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku bolestivého syndrómu, pretože ich veľkosť sa zvyšuje kvôli blízkosti ciev, nervov a šliach. Keď sú cievy stlačené, bolesť bolesti sa zvyšuje s fyzickou námahou na končatine. Ak sa lipóm objavil v jednom z predlaktia, potom je pravdepodobne jeho vzhľad na druhej strane.

Nádory umiestnené v parenchýmových orgánoch, oko sa nedá vidieť, ale charakteristickým príznakom ich prítomnosti môže byť bolesť nekonštantnej bolesti a porušenie funkcie orgánu, v ktorom vznikli. Najčastejšie poškodenie pečene, obličiek, niekedy - vaječníkov, sleziny, steny žalúdka alebo čriev.

lipom na hlave

Lipómy na hlave sú obvykle diagnostikované u žien, že pravdepodobne súvisí s častejším prechladzovaním textílií pri zanedbávaní teplých čeleniek. Tieto nádory nedosiahnu veľkých rozmerov, ako je možné vidieť voľným okom v raných fázach vývoja, a pacient bude iste poslaný k lekárovi pre korekciu zrakovej vady. Obľúbeným miestom lokalizácie nádoru sú tváre, čelo, hranica rastu vlasov a pokožka hlavy, brada.

Lipóm mozgu - tento fenomén je zriedkavý, ale ak sa objaví, príznaky budú dosť vážne: halucinácie, bolesti hlavy, poruchy motorickej funkcie, zrak, poruchy likorfodynamiky. Lipómy mozgových komôr u novorodencov môžu viesť k hydrocefalu a vážnemu oneskoreniu vo vývoji. Okrem stlačenia určitých častí mozgu nádor spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, čo sa prejavuje ťažkou úzkosťou u detí, intenzívnymi bolesťami hlavy a vracaním.

Lipóm na prednej strane krku môže spôsobiť zmeny hlasu, porušenie prechodu potravy cez pažerák, agónia škytavka. Keby žmýka krčnej žily, narušenú žilový odtok krvi z mozgu a pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, strata aktivity mentálnej aktivity. Keď je nádor umiestnený na zadnom povrchu krku, také príznaky chýbajú, ale je možné kompresiu spinálnych koreňov a syndróm bolesti.

Lymfóm prsníka sa zvyčajne vyvíja z tukového tkaniva tejto oblasti. Externé príznaky a klinika sa nelíšia od ostatných lokalizácií nádoru - miesto je bezbolestné, ľahko posunuté, koža nad ním sa nemení. S významným množstvom tukového tkaniva v okolí nádoru prsníka môže byť detekovaná hneď, ale akonáhle sa skúmal na mäkkom pohyblivé uzlík, bezodkladne konzultuje s mammalogy.

Zvlášť nebezpečné sú lipómy v dutinách srdca, ktoré vyvolávajú rozvoj arytmií a srdcového zlyhania v dôsledku porušenia kontrakčnej funkcie myokardu. Pri obsadení významného objemu predsiene alebo komôr môže nádor narušiť pohyb krvi a môže viesť k pľúcnemu edému, akútnej žilovej stazii vo veľkom obehu a dokonca aj k zástave srdca. Ak chcete zachrániť život pacienta, je v takýchto prípadoch možné iba operáciu v srdcovej nemocnici.

Diagnostika pier

Pri subkutánnom umiestnení diagnóza lipómu nespôsobuje ťažkosti pri vyšetrovaní a hmataní formovania lekára. Diagnózu je možné vylepšiť ultrazvukom.

Dostupnosť Lipóm sa nachádza v parenchýme orgánu alebo telovej dutiny, retroperitoneálny priestor vyžaduje oveľa vážnejšie prístup a použitie ďalších výskumov metódy, umožňujúce určiť umiestnenie, rozmery a proporcie jeho nádoru do okolitých tkanív. Pacienti sú:

 • ultrazvuk;
 • MRI;
 • CT, ktoré môžu byť kombinované s kontrastnými nádobami;

Pri dôkladnom vyšetrení pacienta sa objasňujú nielen vlastnosti lipomu, ale aj eliminácia nebezpečnejších patologických procesov (vaskulárne aneuryzmy, parazitická invázia) vrátane malígnych nádorov. Niekedy sa stanovuje diagnóza lipómu vylúčením iných ochorení a zmien v nádorovej podobe.

Biochemický krvný test často nemá žiadne vlastnosti, ale u niektorých pacientov sú možné zmeny cholesterolu a lipidových frakcií.

Najpresnejšou metódou diagnostiky je morfologické vyšetrenie nádoru, ktoré sa zvyčajne vykonáva po odstránení celého lipómu. Punkter alebo intraoperačný výskum je neúčinný kvôli zložitosti takýchto štúdií pre tukové tkanivo. Lekár a pacient dostanú po operácii presnú diagnózu na odstránenie lipómu, pokiaľ sa nepoužili minimálne invazívne metódy, pri ktorých sa nádor ihneď zničí bez toho, aby opustil jeho fragmenty.

liečba

Liečba lipómu zahŕňa odstránenie celého nádoru spolu s kapsulou. Keďže ide o nádorový proces, samotná liečba je v akejkoľvek forme neprípustná. Po prvé, pacient, ktorý nemá špeciálne vedomosti, nedokáže presne určiť, čo presne predstavuje neoplazmus na tele. Po druhé, nie sú nijaké nevykonávané nonsurgické metódy na boj proti tomuto nádoru ak sa ocitnete podozrivé vzdelanie, je lepšie ísť rovno k lekárovi.

Samozrejme, že v prípade, že Lipóm je malé rozmery a nespôsobuje žiadne subjektívne ani estetické problémy, to je celkom oprávnené bdelé čakanie, pretože riziko chirurgického zákroku môže byť vyššia ako predpokladaných prínosov. Nádor rastie veľmi pomaly a nie je náchylný na malignitu, takže môžete obmedziť svoj dohľad na lekára. Samozrejme, lekár by mal navrhnúť takúto možnosť, preto by nemala návštevu odložiť. Na žiadosť pacienta je možné zbaviť sa drobných bezpríznakových lipomy, ak z nejakého dôvodu pacient si praje, aby ho určite odstrániť.

Indikácie na odstránenie lipómu môžu byť:

 • Bolestivosť, kompresia ciev a nervov v mieste lokalizácie nádoru;
 • Výskyt príznakov zápalu v zóne rastu novotvaru;
 • Rýchly rast;
 • Kozmetická porucha;
 • Zhoršená funkcia okolitých tkanív alebo orgánov;
 • Túžba pacienta.

Vnútrolebečná, intrakardiálne lipomy, rovnako ako opuchy, čo ohrozuje jeho rozchod s lokalizáciou v brušnej dutine alebo Retroperitoneum sú absolútnou indikácie k operácii, ktorá by nemala byť odložené z dôvodu potenciálnych život ohrozujúcich komplikácií.

Výber spôsobu anestézie a spôsobu odstránenia lipómu je daný jeho polohou, veľkosťou a stavom pacienta. Pri malých povrchových formáciách je preferovaná lokálna anestézia, ale ak je nádor umiestnený v tele, bez všeobecnej anestézie je nevyhnutná.

Je dôležité, aby sa odstránil Lipóm radikál, ktorý je nielen tukového tkaniva rast centrum, ale aj okolité kapsule, alebo relaps je takmer nevyhnutné, a pacient bude musieť ísť k lekárovi a znášať nepríjemné liečebné postupy. Je dôležité zveriť príslušnému odbornú liečbu a zabrániť manipulácii s tumorom v kozmetických salónoch a liečiteľov a tradičných liečiteľov v tomto prípade je lepšie, aby sa vyhla party.

K dnešnému dňu sú najbežnejšou liečbou pre lipóm:

 1. Chirurgické odstránenie.
 2. Rádioterapia.
 3. Laserová liečba.
 4. Metóda punkovania a odsávania.

chirurgia liečba zahŕňa odstránenie nádoru skalpelom. Tento prístup je oprávnený pre veľké neoplazmy, umiestnenie v tkanivách, ktoré nie sú prístupné fyzikálnym metódam ovplyvňujúcim bunky. Lekár zvolí adekvátnu metódu anestézie v súlade s umiestnením nádoru a stavom pacienta. Vo väčšine prípadov môže byť odstránenie lipómu vykonané na ambulantnej báze, ale pri veľkých nádoroch a predovšetkým pri raste v tele sa pacientovi poskytne hospitalizácia.

Operácia na odstránenie lipómu zvyčajne pozostáva z vyrezania uzla, to znamená, že lekár odreže tukové tkanivo spoločne s kapsulou, potom s vrstvami po vrstvách. Priebeh pooperačného obdobia je zvyčajne priaznivý a švy sa odstránia počas 7 až 10 dní. Je zrejmé, že Lipóm umiestnená vnútri dutiny lebky alebo v srdci, môže byť odstránený iba za účasti vysoko kardio- a neurochirurgov, pretože podobné lokalizácia vyžaduje nielen odpovedajúci Príprava pacienta na operáciu, ale tiež môže byť príčinou komplikácií (krvácanie, infekcie, a tak na vstupe. d.).

V prípade, že nádor bol vyjadrený lalokovitý štruktúru, "križovať" je krvné cievy, nervy alebo šliach, potom jeho odstránenie môže vytvoriť značné ťažkosti, a lekár bude potrebovať presné a namerané pohyby, pretože priesečník nervu alebo cievy môže spôsobiť vážne komplikácie pre nedbanlivosť.

"Otvorená" operácia na odstránenie lipómu nesie riziko relapsu niekoľkonásobne menej než niektoré jemnejšie metódy, lebo chirurg má možnosť skontrolovať formáciu a úplne ju odstrániť v medziach zdravých tkanív.

Medzi šetriacimi spôsobmi liečby vápnom sa osvedčila laserová aplikácia. Bez tejto metódy ovplyvňovania patologicky zmenených tkanív je moderné lekárstvo ťažké si predstaviť a onkológia nie je výnimkou. V dôsledku pôsobenia laserového lúča na nádorové tkanivo sa odstráni, zatiaľ čo okolité bunky zostávajú nedotknuté. Po odstránení lasera nie sú žiadne jazvy, hojenie je rýchle a relapsy sú veľmi zriedkavé. Laserová terapia je považovaná za metódu výberu pre malé povrchové lipómy.

Rádiová vlnová terapia má nízku traumatickosť, nezanecháva stopy na tele a nádorové bunky zomrú zahriatím. Metóda vyžaduje lokálnu anestéziu, úplné vyliečenie trvá niekoľko dní. Keďže nie je vytvorený tkanivový rez, nie je potrebné šitie a preto nebude žiadna jazva. Rozhlasový nôž odstraňuje celý nádor spolu s kapsulou, čo minimalizuje riziko recidívy. Liečba rádioaktívneho žiarenia prakticky nespôsobuje komplikácie, ale zvyčajne sa používa pri malých veľkostiach nádorov.

Odstránenie punkcie a aspirácie lipómu znamená nasávanie jeho obsahu silnou ihlou. Pacient sa môže vrátiť domov 15-20 minút po manipulácii. Nádorová kapsula, zvlášť dobre vyjadrená, sa nemôže vždy odstrániť, takže riziko recidívy je pomerne vysoké a účinnosť závisí od zručnosti a zručnosti chirurga. Metóda nevyžaduje šitie a má dobrý kozmetický výsledok.

Minimálne invazívne metódy liečby lipómu sú indikované pre malé nádory, ako aj pre ich umiestnenie na tvári, krku, hlave a ďalších otvorených miestach tela.

Komplikácie lymfómie sú zriedkavé a sú najčastejšie spojené s infekciou pooperačnej rany alebo s výskytom hematómu, hoci je možné vytvoriť keloidnú jazvu, recidívy nádoru. Zvyčajne pooperačné obdobie pokračuje dobre a s použitím šetriacich techník môže pacient ihneď ísť domov.

Liečba ľudovými prostriedkami nestráca popularitu v prípade nádorovej patológie. Online recept hmotnosť, zbaviť sa lipomy pomocou pleťovej vody, komprimuje a tak ďalej. D. V najlepšom prípade, také zaobchádzanie nebolí, ale je pravdepodobné, že nielen k ďalšiemu rastu nádorov, ale tiež dôjsť k poškodeniu kože v mieste svojho sídla, čo so sebou nesie zápalom proces, hnojenie. Okrem toho, aj keď sa nám podarí zbaviť obsahu olejové lampy, vyberte kapsulu samotný nefunguje, takže recidíva je neodvratný. Je potrebné pripomenúť, že nádor, zdanlivo neškodné, ale môže byť v skutočnosti niečo nebezpečné, tak self-liečba pomocou alternatívnej medicíny by nemala byť vykonávaná.

Skutočné príčiny rastu lipidov nie sú známe, takže neexistuje žiadna prevencia týchto nádorov. Ak máte podozrenie Lipóm potrebné ísť k lekárovi, a ak existuje genetická predispozícia k tomuto typu nádoru, je potrebné starostlivo sledovať zmeny v tele a ako nutnosti návštevy lekára.